Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Oczko wodne zimą. - zima a oczko ?

rewi - 2011-09-30, 19:35
Temat postu: zima a oczko ?
Witam wszystkich po dłuższej przerwie mojej nieobecności ;D
Jedne z moich znajomych w zimie gdy powierzchnia wody jest skuta lodem robi przerębel i w ten przerębel wsadza rurę ile cm szerokości nie wiem ale spora i część wynurzona jest zamknięta i wycięty otwór tak 20 - 30 cm pod wlotem wsadza to w przerębel i działa to niby w formie na powietrza-cza . Chciałabym w zimie coś takiego zamontować w oczku co o tym sądzicie ?

leszek50-57 - 2011-09-30, 20:00

Zrób przerębel styropianowy i to będzie lepszy niż ta rura :P
poz.Leszek
---------------

AurorA - 2011-10-01, 00:03

Przecież to wszystko momentalnie zamarznie.
rewi - 2011-10-01, 08:39

Mój znajomy mówi że to się sprawdza i nie zamarza rura jest dość szeroka
no nie wiem czy to się nadaje czy nie raczej użyję styropianowego pływaka ;d

JAREK G - 2011-10-01, 10:46

Kierunek przepływu powietrza jak dla mnie wydaje się nierealny. Nawet jakby taki był w co niewierze to myślę tak jak Arek że to wszystko w środku zamarznie.
Aznar33 - 2011-10-03, 05:10

Moim zdaniem to nie ma szansy działać.
Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żebyś sobie teraz taki eksperyment zrobiła.
Jak będzie silny wiatr i rura płytko włożona do wody, to jest szansa na jakiegoś bulka. Zimą to jednak -tak jak pisze Aurora- momentalnie zamarznie, a potem to nawet huragan nie pomoże... niewykluczone, że będzie efekt gwizdka, ale chyba nie o to chodzi.

Jak będzie działać, to daj znać - chętnie sobie zamienię swoje napowietrzanie na rurkę. Nawet, jeśli to miałoby działać jedynie w lecie.

Gosik - 2011-10-03, 21:24

To ewentualnie jako odprowadzacz gazów, ale jako napowietrzacz???-nie widzę tego, wg. mnie-zamarznie.
stylem - 2012-08-30, 14:49

Właśnie w tym roku mam po raz pierwszy oczko wodne i chętnie poczytam parę wskazówek jak je zabezpieczyć przed zimą?
vivit - 2012-08-30, 18:38

Napowietrzanie to jedyne co trzeba robić zimą...chodzi o to aby gazy miały gdzie uciec i aby doprowadzić tlen dla rybek, które zimują. :)
DJMazi - 2012-09-02, 12:40

To samo jak ze styropianu pływa na wodzie i tak środek zamarza i trzeba się bawić !
Za mną jedna zima roku 2011/2012
Jedynie co dało radę to napowietrzacz na wędkę choć było blisko zamarznięcia przy słabym napowietrzaczu wystarczał kubek ciepłej wody i dalej all działało.
Ja rurki od napowietrzacza wsadzam do rurki plastikowej i nic nie zamarza.
Teraz mam mocniejszy napowietrzacz więc nie będzie pewnie problemu z zamarzaniem.
Jakieś rury, czy styropianowe przeręble to nic na dłuższą metę.
Temperatura u mnie była do -31 a woda zamarzła na 35cm

skrzypek35 - 2012-09-18, 03:31

Witam wszystkich, jestem nowy, mam oczko 3mx3m i głębokie na metr od około miesiąca, z folii PCV, chciałbym dowiedzieć się co mam zrobić z wodą przed zimą? zostawić pełny czy spuścić wodę do 2/3? wiadomo że będzie śnieg i tej wody przybędzie a poza tym lód zwiększa objętość i boję się że mi kamienie na brzegu porozsuwa lub obruszy, a jak z folią? lód może ją rozciągnąć że pęknie? i jak temu zapobiec
Piotrek.P. - 2012-09-18, 08:08

Nic nie rób, jak masz ryby to zainstaluj napowietrzacz. Tyle
misiekeg3 - 2012-09-18, 14:31

Mam pytanie ktore mnie nortuje od pewnego czasu... To bedzie moja pierwsza zima w tym roku. Mieszkam w anglii gdzir jak wiadomo nie ma wielkich zim... temperatura zadko spada ponizej 0 a jesli nawet to do ok -5 stopni wiec nie jest to tak jak w Polsce.. Czy musze jakosc zabezpieczac oczko przed zima ??? Wylaczyc pompe ??? Ma ok 1.5 m glebokosci i wymiary 3 x 2 m. W oczku ok 15 karasi ozdobnych... Do tego 3 metry dlugosc kaskada...
Bartosz_n - 2012-09-18, 17:26

misiekeg3 napisał/a:
Wylaczyc pompe ???

wyłącz bo filtracja biologiczna w takiej temperaturze jest nie możliwa.
Zamontuj napowietrzacz i możesz spać spokojnie .

vivit - 2012-09-19, 23:24

Znajomy na wyspach nie wyłącza pompy. Nie podłącza także napowietrzacza. Pompa tłocząc wodę na kaskadę napowietrza ją wystarczająco i dodatkowo będąca w ruchu woda nie zamarza. Zimy macie łagodne więc możesz rozważyć takie rozwiązanie. U nas to nie przejdzie ale u Was tak. Ile macie dni mroźnych ? A jeżeli nawet się pojawią to jest to krótkotrwałe i zaraz pojawiają się temperatury powyżej "0"
leszek50-57 - 2012-09-20, 07:42

misiekeg3,ja na twoim miejscu wyłączył bym pompę i założył napowietrzacz,
na pewno ci wystarczy i będzie ekonomiczniej,bo napowietrzacz nie bierze
tyle prądu co pompa i nie obniża tem.wody co pompa :P
poz.Leszek
-----------------

Aznar33 - 2012-10-04, 21:41

misiekeg3 napisał/a:
Czy musze jakosc zabezpieczac oczko przed zima ???


W Anglii nie zaleca się wyłączania systemu filtracyjnego na zimę. Mój chodzi przez cały rok. Przy takiej obsadzie ryb możesz jednak zaryzykować zimę tylko na napowietrzaczu - your call.

Jeśli nie wyłączysz filtra, to na pewno odłącz bajery typu kaskada, czy fontanna.

Wypadałoby też przeczyścić filtr i przeglądnąć połączenia. Super by było, gdybyś zamienił orurowanie nad powierzchnią na PCV, albo wzmocnione węże. Co mróz, to jednak mróz. Nawet, jeśli chwilowy i tylko kilkustopniowy.

mikolajdrew - 2012-11-12, 10:49

ja swoje rybki przenoszę do akwarium... nie wiem, czy to dobrze czy może źle...
Radzionek - 2014-01-27, 21:04

Witam
Jestem nowicjuszem, chociaż od dawna tutaj zaglądam i dopiero teraz zdecydowałem się podzielić z Wami moimi spostrzeżeniami.
Drugą zimę testuję prosty sposób na ochronę rybek w "oczku"(dużo mi brakuje do Waszych).
W grubym styropianie (50cmx50cm) wytopiłem rozgrzaną rurką otwór pod kątem w taki sposób, by idealnie był dopasowany do włożenia w niego rury PCV 50 z kolankiem. Długość rury doprowadzanej zależna jest od odległości studni. Ponieważ są nieznaczne ubytki wody w "oczku", za pomocą pompy głębinowej uzupełniam braki. W lodzie są zawsze mikro pory, toteż gazy i powietrze "brylują" sobie bez szkody dla rybek w czasie pracy pompy. Jak się mi uda, wkleję zdjęcie.
Pozdrawiam

Radzionek - 2014-01-27, 22:41

Odpowiadam:
Nigdy nie ma tak,że lód wypełnia szczelnie całą powierzchnię oczka, o ile jest miejsce na nierówności w rzeźbie oczka. Po za tym, rura odprowadzająca jest na tyle szczelnie i pod ukosem ułożona, że wpuszczona na odpowiednią głębokość pod warstwę styropianu, nie ma prawa mi zamarznąć. Wydajność pompy o tym zaświadcza.
Pozdrawiam i podaję link do zdjęcia:
http://www.fotosik.pl/pok...76f5174738.html

JAREK G - 2014-01-27, 23:20

Najprostszym sposobem jest napowietrzacz który praktycznie powinien być w każdym zarybionym oczku przydaje się zima i latem :)
Radzionek - 2014-01-28, 10:09
Temat postu: Re: zima a oczko ?
rewi napisał/a:
Witam wszystkich po dłuższej przerwie mojej nieobecności ;D
Jedne z moich znajomych w zimie gdy powierzchnia wody jest skuta lodem robi przerębel i w ten przerębel wsadza rurę ile cm szerokości nie wiem ale spora i część wynurzona jest zamknięta i wycięty otwór tak 20 - 30 cm pod wlotem wsadza to w przerębel i działa to niby w formie na powietrza-cza . Chciałabym w zimie coś takiego zamontować w oczku co o tym sądzicie ? [url=http://images38.foto...e7m.jpg]Obrazek[/URL]

W jednym ze stawków (jeszcze nie oczko) nad warstwą folii mam wsypaną glinę, gdzie rozrasta się tatarak na powierzchni ok. 0,5 m kw. Pozostawiam suche części nad powierzchnię zmarzliny i w dogodnym, zimowym momencie dolewam tyle wody, by zrobiła się poduszka wodna nad lodem. Gdy zmrozi drugą warstwę, znowu dolewam, o ile zachodzi taka konieczność. Jednak w tym roku zmontuję na kolejny sezon zimowy taki sam sprawdzony w innym "oczku" styropian. Jak najgrubszy, o wymiarach 50cmx50cm. Moim zdaniem, tanio i skutecznie chroni rybki. Jeszcze żadna się "nie skarżyła" :)
Pozdrawiam
http://www.fotosik.pl/pok...76f5174738.html

AurorA - 2014-01-28, 15:51

Radzionek napisał/a:
w dogodnym, zimowym momencie dolewam tyle wody, by zrobiła się poduszka wodna nad lodem. Gdy zmrozi drugą warstwę, znowu dolewam, o ile zachodzi taka konieczność.


a co daje takie dolewanie, ja upuszczam i poduszka powietrzna się świetnie sprawdza przy dużych mrozach

Radzionek - 2014-01-28, 15:55

można i tak...ja nie mam nic w zimie do roboty, to dbam o filtrację wody w studni :D
Adacho - 2014-01-28, 16:32

Radzionek napisał/a:
W jednym ze stawków (jeszcze nie oczko) nad warstwą folii mam wsypaną glinę, gdzie rozrasta się tatarak na powierzchni ok. 0,5 m kw. Pozostawiam suche części nad powierzchnię zmarzliny i w dogodnym, zimowym momencie dolewam tyle wody, by zrobiła się poduszka wodna nad lodem. Gdy zmrozi drugą warstwę, znowu dolewam, o ile zachodzi taka konieczność. Jednak w tym roku zmontuję na kolejny sezon zimowy taki sam sprawdzony w innym "oczku" styropian. Jak najgrubszy, o wymiarach 50cmx50cm. Moim zdaniem, tanio i skutecznie chroni rybki. Jeszcze żadna się "nie skarżyła" :)

Każdy sposób jest dobry, pod warunkiem, że jest skuteczny ;)
Osobiście wolę patenty, które nie wymagają codziennego doglądania... szczególnie przy -20'C :-D


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group