Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Ogrodnictwo - Przesadzanie kilkuletnich drzewek

Vanka - 2011-04-23, 19:09
Temat postu: Przesadzanie kilkuletnich drzewek
Chcę przesadzić trzyletnią brzozę, kiedy byłby najlepszy termin? Chyba, że raczej mi odradzicie. Niestety mój mini ogródek nie ma coraz większych rozmiarów, a drzewka jednak tak ;)
Piotrek.P. - 2011-04-23, 19:12

Witaj
Najlepszy termin jest teraz i w listopadzie , jak nie ma jeszcze rozwiniętych liści tyle . Ale oczywiście musisz wykopać z dużą bryłą ziemi . Sam przesadzałem 2 tygodnie temu i ma się świetnie. Liście się rozwijają bezproblemowo . Najlepiej jak trafisz w deszczową pogodę a taka ma być od środy. Oczywiście wody sobie nie żałuj przez kilka dni jak wsadzisz. W szkółkach teraz wszystkie drzewa wysadzamy z gruntu do donic... i uwierz mi że nie są to tylko drzewa w tak młodym wieku jak Twoje ;)

Vanka - 2011-04-23, 19:26

Dzięki Piotrek :)
Piotrek.P. - 2011-04-24, 10:37

Pamiętaj że jak przesadzisz to żeby przez pierwszy rok nie dawać żadnych nawozów ;) z przyjęciem się nie powinno być najmniejszego problemu .
AurorA - 2011-04-24, 20:08

piopil napisał/a:
Najlepszy termin jest teraz


teraz to już w sumie po terminie- lepiej w marcu - tzn zawsze w okresie bezlistnym

Piotrek.P. - 2011-04-24, 20:56

AurorA napisał/a:
piopil napisał/a:
Najlepszy termin jest teraz


teraz to już w sumie po terminie- lepiej w marcu - tzn zawsze w okresie bezlistnym


Arku , nic im nie powinno być. W piątek wysadzaliśmy drzewa ale miały już lekko rozwinięte liście. Wszystko zależy w jakim regionie Polski Vanka mieszka. Ja jestem ze świętokrzyskiego i dużo drzew mamy jeszcze wysadzić. Zawsze może zaczekać do przyszłego roku.

Vanka - 2011-04-24, 21:19

AurorA napisał/a:
piopil napisał/a:
Najlepszy termin jest teraz


Teraz to już w sumie po terminie- lepiej w marcu - tzn zawsze w okresie bezlistnym

W marcu przesadzałam klony, nie było śladu przemarznięcia, a jednak nie dały rady :(
Brzoza ma już spore liście, ale jednak spróbuję teraz - przynajmniej będę widzieć, czy przeprowadzka zrobiła jej kuku czy nie.

piopil napisał/a:
Wszystko zależy w jakim regionie Polski Vanka mieszka.

Vanka mieszka w Warszawie to chyba Mazowsze :P ;)

Piotrek.P. - 2011-04-24, 21:24

Nie patrzyłem gdzie Vanka mieszkasz ale ja bym zaryzykował , jeżeli wykopiesz z dużą bryłą i będziesz podlewać to powinno być dobrze. Tak cz siak mówiłaś że musisz ją przesadzić ;)
Artur - 2011-04-24, 21:28

Ja powiem tak, kiedyś, kiedy miałem jobla na punkcie Bonsai, przesadzałem różne drzewka o rożnych porach. Większość z nich przyjmowała się bez uwag. Dużą rolę odgrywa też pora dnia oraz to czy jest upał czy leje od kilku dni. Wiesz, na pewno taka Brzoza nie kosztuje krocie, Jak się nie uda, będzie inna. Możesz zaryzykować.
Vanka - 2011-04-27, 20:55

To uważnie przeczytajcie ;) , przesadziłam, teraz nic tylko czekać..
Adalbert - 2011-04-27, 21:16

Vanka, uzbrój się w cierpliwość i dużą ilość wody a będzie dobrze. Wygoogliłem zdjęcie brzozy, którą posadziliśmy koło biura bo miała iść na zatracenie. Posadzona miała już małe listki i ponad 3 m wzrostu. Męczyła się przez 2 lata, była stale podlewana aż w końcu zatrybiła i rosła jak należy. Teraz to Artur może ją fotnąć bo to zaledwie jakieś 5 km



To było ponad 20 lat temu więc musi być już spora

AurorA - 2011-04-29, 01:08

Vanka napisał/a:
To uważnie przeczytajcie ;) , przesadziłam, teraz nic tylko czekać..


pogoda Ci sprzyja - powinno być ok

Vanka - 2011-05-02, 09:22

Nie chcę zapeszać, bo to chyba zbyt krótki czas, ale zarówno brzózka jak i buczek, który poszedł na jej miejsce mają się dobrze. Obawiałam się, że za mocno uciachałam główne korzenie, ale cała pozostała masa korzeniowa była w całości. Drzewka nie wykazują oznak usychania.

Pozwoliłam sobie przenieść ten temat do ogrodnictwa, może się przyda na przyszłość ;)

Mariusz - 2011-05-02, 19:12

Vanka napisał/a:
za mocno uciachałam główne korzenie, ale cała pozostała masa korzeniowa była w całości.

I tak ma być :good: najważniejsza rolę pełni cała masa korzeni włosowatych, natomiast korzenie główne utrzymuja roślinę w podłożu. Jeśli będzie duży wiatr może Ci sadzonkę wywrócić badź zruszyć przy wypuszczaniu korzeni, dlatego też daj jej palik.

Vanka - 2011-05-02, 20:03

Mariusz napisał/a:
Jeśli będzie duży wiatr może Ci sadzonkę wywrócić badź zruszyć przy wypuszczaniu korzeni, dlatego też daj jej palik

Palik jest :)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group