Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Galeria zdjęć oczek wodnych - Oczko Tomka

misterrozwalacz - 2011-04-22, 23:54
Temat postu: Oczko Tomka
Witam to może przedstawię plan budowy mojego oczka:).
Budowę zacząłem w sierpniu 2010r. to było dosyć spontaniczne:).
Po prostu znudziło mi się moje stare oczko było za małe i tyle:)
Wracając do tematu rozpocząłem budowę mojego oczka wykopałem je własnoręcznie tutaj podeśle kilka zdjęc jak wyglądało na początku jeszcze w tamtym roku oceńcie:) wiem popełniłem błędy:P ale człowiek na nich się uczy:)


Tutaj moje stare oczko już zasypane :)

duzers - 2011-04-23, 00:08

Witaj..
misterrozwalacz napisał/a:
wiem popełniłem błędy:P ale człowiek na nich się uczy:)
zawsze można poprawić,chyba że jest już za póżno.Szkoda że zmarnuje ci się dość sporo foli,przy takim kształcie oczka jaki sobie wybrałeś.W dodatku ciężko Ci będzie ułożyć folie.
misterrozwalacz - 2011-04-23, 00:10

No już ułożyłem folie ale martwi mnie jak zamaskować brzegi żeby nie wyglądało jak basen;/
duzers - 2011-04-23, 00:14

Musisz zrobić taką małą półkę,jak ułożysz na niej kamienie,będą zatopione tak do połowy
misterrozwalacz - 2011-04-23, 00:15

Teraz wygląda tak:) po obsadzeniu roślin jesienią i wstępnych pracach :) chętnie bym coś zmienił bo strasznie mnie denerwują te brzegi :(( :(( A teraz nie wiem jak to mam zrobić?
Oczywiście nie mówię nawet o tym płocie który jest z tyłu bo on bankowo idzie do wymiany i to w te wakacje:) to jakiś stary płot sąsiada ale już się go pytałem i mogę go bez problemu usunąć:)



Co o tym myślisz??

duzers - 2011-04-23, 00:20

ściągnij kamienie,podwiń folie i podkop.zrób taką półkę jak Ci pisałem wcześniej.około 10-15cm i powinno być OK
misterrozwalacz - 2011-04-23, 00:25

Dobry pomysł :) zabiorę się do tego w te wakacje myślę:) dodatkowo zmienię ten okropny płot:) i może jeszcze bardziej obsadzę roślinami :) w sumie narazie są jakby pierwszy rok dlatego też nie są takie duże :)
duzers - 2011-04-23, 00:33

misterrozwalacz napisał/a:
Dobry pomysł
ja tego nie wymyśliłem :P Często było o tym na forum obejrzyj galerie użytkowników,napewno coś podpaczysz.Tak więc tym wykończeniem brzegów się za bardzo nie przejmuj.Zobaczysz dużo czasu Ci to nie zajmnie.Dozbieraj kamieni,za nim zaczniesz poprawiać.Co do roslin,posadż jak najwięcej,zawsze można póżniej usunąć,jak się rozrosną :)
misterrozwalacz - 2011-04-23, 00:37

Dlatego w wakacje dopiero do tego się zbiorę :) do tego czasu dozbieram kamieni zobaczę jak rośliny się rozrosną :) woda jest w porządku przejrzysta do dna 1,50m :)muszę łapać jakieś okazje na alledrogo gdzie sprzedają rośliny w zestawach chyba tak będzie najlepiej albo popytać w okolicy może ktoś ma nadwyżkę :)
Szperałem dzisiaj po tym dziale ale jakoś nic nie było podobnego do moich brzegów :((

Trochę mnie martwi to wszystko ale myślę że dam radę :)

duzers - 2011-04-23, 08:36

Tu masz pełny wybór roślin http://sklep.oczkowodne.net/k1,rosliny.html resztę dozbierasz przy okazji.Na twoim miejscu,z pracami wykończeniowymi nie czekałbym do wakacji.Do tej pory wszystko ładnie by Ci zarosło.Wody ciągle też nie będziesz miał takiej czystej,zwłaszcza jak masz mało roślin.
Vanka - 2011-04-23, 08:46

duzers ma rację :) . Woda wkrótce złapie glona. A co do maskowania folii to mi czasem ręce opadają jak powstaje nowa galeria i w większości przypadków zawsze to samo, wystająca folia ponad lustro wody. Ciągle o tym się pisze, a i tak ludziska robią po swojemu - potem płaczą. Jak nie wiesz jak to zrobić to zajrzyj na pierwszą stronę galerii Kacpra - tam Elendil dał rysunek poglądowy :) http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4787
Pozdrawiam

gregorj - 2011-04-23, 09:03

Vanka napisał/a:
co do maskowania folii to mi czasem ręce opadają

:good:

misterrozwalacz napisał/a:
Dlatego w wakacje dopiero do tego się zbiorę


jeden dzień roboty i miałbyś radochę na całe lato, zamiast co rano dostawać niebieski strzał po oczach, zdopinguj się i ze spokojem mógłbyś sadzić rośliny, nic później nie rozbebeszając

Radek G. - 2011-04-23, 12:34

zrób jak radzi Gregojr, a płotem najmniej się przejmuj, mi on akurat bardzo się podoba, wymaga tylko naprawy. Pomyśl też o folii, bo niebieski zawsze będzie przebijał, najtaniej kupić czarną agrowłókninę i przykryć folię.
misterrozwalacz - 2011-04-23, 16:30

Ale z tego co wiem to później musiał bym wyłożyć całe boki oczka kamieniami :) a ja mam ich nie wiele jedynie grysu tego co na zdjęciu zostało mi jeszcze ??:)

Chyba macie racje i tak zrobię:) Radek G., A co do ej agrowłókniny to co mówiłeś?? jak normalnie na tą folie ją dać?? na całość czy jak?? dzisiaj własnie kupiłem nowe rośliny i będę je sadził tylko nie wiem kiedy bo te święta są :?

[ Dodano: 2011-04-23, 17:17 ]
Radek G. napisał/a:
Pomyśl też o folii, bo niebieski zawsze będzie przebijał, najtaniej kupić czarną agrowłókninę i przykryć folię.



Co przez to rozumiesz??

Radek G. - 2011-04-23, 17:54

kup tyle samo czarnej agrowłókniny co folii, tylko będziesz ją musiał przycisnąć doniczkami i kamieniami żeby nie unosiła się na wodzie. Dajesz normalnie na folię na całość, tak jak kładłeś folię.
misterrozwalacz - 2011-04-23, 18:06

no a co z wodą?? będę ją musiał całą wypompować?? czy jak??

[ Dodano: 2011-04-23, 18:46 ]
Vanka napisał/a:
Woda wkrótce złapie glona.


Narazie mam tylko glony nitkowate :) ale też nie jest aż tak tragicznie:)

Radek G. - 2011-04-23, 19:23

całej nie, ale z połowę. Kup agrowłókninę o szer. 3m i kładź na zakład z 30 cm.
misterrozwalacz - 2011-04-23, 19:37

Ok wszystko już wiem :) w wtorek zacznę robić moje boki oczka :) już wszystko sobie rozplanowałem i przeanalizowałem:P a w następnym tygodniu zobaczę po ile jest ta 3m agrowłóknina :)
Piotrek.P. - 2011-04-23, 19:41

misterrozwalacz napisał/a:
Ok wszystko już wiem :) w wtorek zacznę robić moje boki oczka :) już wszystko sobie rozplanowałem i przeanalizowałem:P a w następnym tygodniu zobaczę po ile jest ta 3m agrowłóknina :)


Jeżeli mam Ci coś podpowiedzieć to weź agrowłókninę o szerokości 1,6m. Łatwiej się układa pod woda. Wiem że o szerokości 1,6m jest za 3,6zł za metr bieżący. Jeżeli miał bym kupować to bym kupił całą rolkę na alle gro ponieważ sklepy zarabiają na tym około 800zł ... ale jeżeli ma być tylko na oczko to spokojnie bierz na metry.

misterrozwalacz - 2011-04-23, 19:51

Widzę że naprawdę się opłaca :) wstawił bym linka ale chyba nie mogę :P
bogdan12121966 - 2011-04-23, 20:12

piopil napisał/a:
misterrozwalacz napisał/a:
Ok wszystko już wiem :) w wtorek zacznę robić moje boki oczka :) już wszystko sobie rozplanowałem i przeanalizowałem:P a w następnym tygodniu zobaczę po ile jest ta 3m agrowłóknina :)


Jeżeli mam Ci coś podpowiedzieć to weź agrowłókninę o szerokości 1,6m. Łatwiej się układa pod woda. Wiem że o szerokości 1,6m jest za 3,6zł za metr bieżący. Jeżeli miał bym kupować to bym kupił całą rolkę na alle gro ponieważ sklepy zarabiają na tym około 800zł ... ale jeżeli ma być tylko na oczko to spokojnie bierz na metry.


w marche jest 1,60mb za 1,60

Radek G. - 2011-04-23, 20:51

jak masz robić brzegi to połóż od razu agrowłókninę, po co dwa razy rozbierać kamienie na brzegach.
misterrozwalacz - 2011-04-23, 21:03

No chciał bym ale muszę kasę dozbierać :) Niestety nie zarabiam jeszcze :P moja przygoda z tym dopiero się zaczyna :P
leszek50-57 - 2011-04-23, 21:08

O ile bym ci doradził o agrowłókninie,to kup grubszą,bo są dwie gr.
co do szerokości to już twoja sprawa,jaka będzie ci poręczna :P
poz.Leszek
--------------

misterrozwalacz - 2011-04-23, 21:20

leszek50-57, Chodzi Ci o te grubości 1,1mm i 1,6mm :)
Mariusz007 - 2011-04-24, 08:46

Dodam jeszcze jeden pomysł u siebie zrobiłem brzeg bagienny, na całym obwodzie oczka zrobiłem fałdę gęboką na 30 cm i zasypałem ja zemią pierwszy brzeg fałdy nest poniżej lustra wody a drugi powyżej. Teraz mam gdzie sadzić roślinki bagienne a trawnik naturalnie przechodzi w taflę wody.
misterrozwalacz - 2011-04-24, 10:52

A mógł byś zrobić zdjęcie może jak to wygląda :) może też u siebie bym tak zrobił :) tylko trochę zawaliłem bo za dużo folii sobie nie zostawiłem na brzegach :(
Mariusz007 - 2011-04-24, 19:32

Zapraszam do Oczka Mariusza jest na drugiej stronie http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4765
na czwartym zdjęciu jaest rozłożona folia przed zasypaniem strefy błotnej ( w fałdze leżą kamienie i rura, strefa błotna zapobiega zsunięciu się folii do środka oczka )

Gosik - 2011-04-24, 23:03

Nie bardzo rozumiem-tzn rozumiem tę fałdę-w jej zagłębieniu sadzisz roślinki błotne, ale dalej , z zagłębienia, folia znów jest na powierzchni ziemi...czy tą końcówkę folii, co jest poza już strumieniem i tą strefą błotną zasypujesz ziemią ? i zarasta ta część trawą?, czy trawa nie działa jak sączek i podczas deszczu, nie przecieka woda z gruntu do strumyka?-do tej części bagiennej?
misterrozwalacz - 2011-04-24, 23:22

Ja na początku muszę chyba dokleić ze 30cm folii bo za mało sobie zostawiłem i nie wiem jak to zrobić :((
Vanka - 2011-04-25, 07:52

misterrozwalacz napisał/a:
Ja na początku muszę chyba dokleić ze 30cm folii bo za mało sobie zostawiłem i nie wiem jak to zrobić :((

Szczerze - życzę powodzenia, ale klejenie ułożonej już folii to trudna sprawa - wiem z doświadczenia. Jak to się mówi "mądry Polak po szkodzie" :?
Raczej spróbuj na zakładkę, tak jak przy robieniu strumienia.

misterrozwalacz - 2011-04-25, 13:18

Czyli po prostu nałożyć jedną folie na drugą i zasypać żwirem z kamieniami?? bo to i tak będzie strefa bagienna do maskowania folii :) tylko boję się że to nie będzie szczelne?? :((
Vanka - 2011-04-25, 13:32

misterrozwalacz napisał/a:
Czyli po prostu nałożyć jedną folie na drugą i zasypać żwirem z kamieniami?? bo to i tak będzie strefa bagienna do maskowania folii :) tylko boję się że to nie będzie szczelne?? :((

biorąc pod uwagę poziom wody w oczku. Jeśli powyżej ze szczelnością powinieneś sobie poradzić

misterrozwalacz - 2011-04-25, 14:15

Ale tam będzie strefa bagienna :) i jednak woda tam będzie to co z tym zrobić :? owszem będzie jej niewiele ale jednak zawsze :) czyli jak kleić czy na zakładkę :) ??
Vanka - 2011-04-25, 21:39

misterrozwalacz napisał/a:
jednak woda tam będzie to co z tym zrobić

W strumieniu też jest - prawda ? ;)

Gosik - 2011-04-25, 22:09

Zrobić tzw próg-zakładka ma spadać z tego progu w stronę wody,a część folii, która wychodzi z wody-wchodzić pod zakładkę. Uważaj aby nie podeszła woda wyżej zakładki, bo podpłynie pod folię.
Mariusz007 - 2011-04-25, 23:08

Moim zdaniem cała folia musi być posklejana na zakładkę bo woda będzie podsiąkać, odnośnie pomysłu z fałdą to zrobiłem to tak: dwa centymetry pod trawą jest koniec folii, folia opada 30 cm i podnosi się na wysokoś 22 cm tworząc fałdę poziom lustra wody jest pomiędzy 30 a 22 cm tworząc szczelną strefę błotną.
na zdjeciu z budowy widać pozom wody fałdę zasypaną ziemia i wystającą folię która będia zamaskowana ziemia i trawą

misterrozwalacz - 2011-04-25, 23:08

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem"Gosik" czyli po prostu położyć pas folii na tym progu przysypać czym np. żwirem a woda "dociśnie" do tej właściwej czy jak??

[ Dodano: 2011-04-25, 23:10 ]
Mariusz007, No takie coś by mi się marzyło :) dokładnie taka strefa :) )

Gosik - 2011-04-26, 17:07

Misterrozwalacz-ja zrozumiałam, że masz za mało wystającej folii, aby wywinąć ją na zakładkę. Jeżeli masz wystarczająco-zrób jak na Mariusza zdjęciu.

[ Dodano: 2011-04-26, 17:21 ]
Tak wygląda "na zakładkę" folia, która jest na wierzchu,nachodzi na ten próg i spada do wody, a poprzednia folia skończyła się idąc wzdłuż strumienia-właśnie przy tym progu. warstwa pod spodem zawinięta jest na progu ( środek strumyka). W ten sposób jest szczelne. Natomiast, jeżeli woda ze strumienia podeszłaby wyżej niż ten próg-woda wleje się pod folię-do ziemi.Tak samo widać boki strumienia, gdzie folia jest właśnie na zakładkę.


misterrozwalacz - 2011-04-26, 19:02

Gosik, A u Ciebie ta folia jest przyklejona czy po prostu tylko tak leży a woda ją dociska?

[ Dodano: 2011-04-26, 19:06 ]
Tak mam za mało folii i muszę zrobić na zakładkę :) tylko kurcze nie bardzo zrozumiałem to co napisałaś :P ale może jeszcze parę razy to przeczytam :)

[ Dodano: 2011-04-26, 19:20 ]
U mnie folia kończy się tutaj gdzie wskazuje strzałka to jak to zrobić ten pozostały kawałek położyć na tej folii i lekko pod skosem zrobić teki schodek??Jak na drugim zdj?? gdzie na czarno jest stara folia na czerwono usypana górka z ziemi a na pomarańczowo nowy kawałek folii dociskany przez kamień ?

AurorA - 2011-04-26, 21:47

to nic nie da - musisz podkopać
Gosik - 2011-04-26, 22:09

dokładnie jak napisał Aurora-inaczej podpłynie Ci woda pod folię.
misterrozwalacz - 2011-04-26, 23:13

Jak podkopać :) ) można jakiś rysunek w paincie :P sorki no ale nie wiem :?
Gosik - 2011-04-27, 13:08

Jeżeli w tej części gdzie jest zaznaczone na pomarańczowo, kończy Ci się folia, a dalej ma być jeszcze woda ( teren jeszcze płaski), to do kitu-musisz kleić-na zakładkę nic tu nie pomoże, bo woda podpłynie pod folię, chyba że zrobisz próg wcześniej, ale woda nie może przejść przez próg-praw fizyki nie zmienisz-jak będzie płasko-woda wejdzie pod folię.Nie mam painta bo narysowałabym to, ale mam nadzieje, że w miarę jasno opisałam.
misterrozwalacz - 2011-04-27, 14:04

Nie wiem ile będzie mi potrzebne tego :) ??? Czyli w warsztacie szewskim dostane też takie coś??
Radek G. - 2011-04-27, 14:08

dostaniesz w każdym markecie budowlanym
misterrozwalacz - 2011-06-09, 20:16

Witam dawno mnie nie było :) ale wyjechałem na jakiś czas i nie miałem czasu opisywać wszystkiego co się dzieje :) .Dzisiaj zacząłem powoli maskować moją folie :) skalniak już jest prawie gotowy :) jutro wrzucę fotki jak pracę ruszyły :) teraz zacznę rozbiórkę istniejących brzegów i robienie ich na nowo :)
misterrozwalacz - 2011-06-12, 11:47

Moja kochana lilia już kwitnie ale nie wiem jak się nazywa :) może wam coś powie to zdjęcie ??


Tutaj przeróbkę mojego skalniaka


A tutaj całe oczko bez przerobionych brzegów ;/ ale będą zrobione w wakacje tak jak pisałem :)



Co o tym sądzicie??

Gosik - 2011-06-12, 12:12

Lazur powala na kolana :hehe: , a poza tym-bardzo ładnie, a wierzę, że będzie jeszcze lepiej.
misterrozwalacz - 2011-06-12, 12:15

Co do folii to mam takie samo zdanie :hehe: ale co zrobić takie błędy :P
Dam radę :) :yahoo:

Runner - 2011-06-12, 17:53

Mam taką sugestię...u siebie zamaskowałem folię przy pomocy kawałków darni odwróconych "do góry kołami" ;) Ty też powinieneś bo uwierz mi,mimo pięknej kompozycji roślinnej w oczku każdego będzie kłuł lazurowy brzeg i nie uzyskasz efektu naturalnego...no chyba że o to właśnie Ci chodzi? :) Z początku taka darń wygląda obleśnie ale jak zarośnie,i posadzisz jakieś tojeści itp. to zobaczysz jak ślicznie będzie wyglądało.Oczywiście potrzebne będą dolewki wody (nieduże) bo darń pije mocno,no i może się troszkę ziemi dostać do oczka ale efekt jest wart :-D
Gosik - 2011-06-12, 19:06

Możesz też zrobić tak, jak narysowałam: "czary kolor"-stan obecny. Czerwony-jak podkopać półkę (odwrócona litera L ), bordo-kamień częściowo zanurzony w wodzie, a drugi kamień za folią. Zielony kolor-woda.

misterrozwalacz - 2011-06-12, 22:10

Dokładnie tak chce zrobić tylko nie wiem czy mi wystarczy folii :( bo za mało sobie zostawiłem jak robiłem te brzegi ;/ ale zobaczę co da się zrobić a z takim pomysłem naprawdę super to będzie wyglądać :) tylko teraz mam tak mało wody bo prawdopodobnie lód w zimie gdzieś przebił folie na zagięciu i jak naleje wodę to opadnie do tego miejsca co teraz na zdjęciu i później już nie czyli gdzieś na tej wysokości. Przy przerabianiu brzegów postaram się znaleźć tą dziurę i zakleję :)

[ Dodano: 2011-06-12, 22:12 ]
A można jakieś zdjęcie tej darni ?? jak to wygląda ?? :) ale raczej jestem za pomysłem Gosik, bo moja siostra będzie miała wesele w sierpniu i oczywiście cała rodzina przyjedzie i już musi to być gotowe "specjaliści rodzinni" zawsze znajdą defekt :hehe:

misterrozwalacz - 2011-09-17, 15:47

Witam dawno mnie tutaj nie było :) jakoś tak się pokomplikowało że całe wakacje nie było mnie w domu :) Moje oczko wiecie jak wyglądało ?? a teraz troszkę je przerobiłem ale i tak jeszcze nie koniec :) . Powiedzcie mi co o tym myślicie ??

[ Dodano: 2011-09-17, 15:50 ]
Tutaj przesyłam filmik z mojego ''nowego'' oczka :)

Gosik - 2011-09-17, 20:33

Fajny ten ptaszek na kaskadzie-zupełnie jak żywy, a co do maskowania brzegów, jak posadzisz między kamieniami rośliny skalniakowe, będzie :good: . Już wygląda to o wiele lepiej niż było.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group