Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Budujemy oczko wodne - oczko wodne pod drzewem

Agga - 2011-02-20, 21:18
Temat postu: oczko wodne pod drzewem
witam
to mój pierwszy post na forum więc najpierw sie przywitam :pa: :pa:
czytuję was od około 2 lat , czerpię inspirację i coraz bardziej wkręcam się w oczkomaniactwo :)
moje przygody zaczęły się od wkopania plastikowej piaskownicy :P , teraz mam formę 500 l. No ale jak wiadomo ta choroba postępuje więc po wielu bojach wywalczyłam budowę większego oczka . Przy moim mikro ogródku to już będzie maksymalne oczko , zostanie tylko miejsce na grilla i doscie do domu :hehe:
przechodząc do meritum ....
mam na moim mini ogródku 1 drzewo ....i niestety moja druga połowa kategorycznie nie chce go wyciąć ..stąd moje pytanie :
czy jesli wykopię oczko praktycznie pod drzewem ...i wytnę ewentualne korzenie których się spodziewam w wykopie :-o
czy po wyłożeniu epdm jest szansa że odrastające korzenie nie narobią mi dziur , tak sobie myslę że może wzmocnić to delikatną wylewką z betonu
no nie wiem :???:
może ktos ma doswiadczenie w tej materii ..to jest być albo nie być mojego nowego bajora
pozdrawiam Agga

ILUSION - 2011-02-20, 21:26

Raczej nic złego się nie wydarzy, ale mała wylewka nie zaszkodzi :) :pa:
Pozdrawiam i zachęcam do zamieszczania fotek z dalszych postępów przy oczku :P

Agga - 2011-02-20, 21:36

dzięki za szybką odpowiedź :)
pocieszyłes mnie ....bo niestety wicinki tego cholernego drzewa nie mogę przeforsować :)
oczywiscie zdam całą relację z budowy tylko jak my wszyscy czekam na wiosnę :)

AurorA - 2011-02-20, 21:47

A jakie to drzewo?
JAREK G - 2011-02-20, 21:48

Witamy i czekamy na relację . Co do delikatnej wylewki to chyba nic nie da :???: Robić solidną albo wcale :???: Ale nie ma co się martwic, połowa osób ma oczka pod drzewami i jest :good:
Agga - 2011-02-20, 21:52

Aurora -drzewo to jabłoń , nienawidzę jej już teraz bo mi liscie lecą do mojej balii ..no ale cóż , małżon nie pozwala wyciąć bo cień daje :?
Jarku ja mogę dać i 1m betonu byle mieć to oko :)

AurorA - 2011-02-20, 21:59

Lepiej dać wylewkę od strony drzewka bo jabłonki mają płaski system korzeniowy.

Agga napisał/a:
małżon nie pozwala wyciąć bo cień daje


i ma racje, ale z liśćmi będzie kłopot a wcześniej z płatkami a potem z owocami - mam zbiornik pod jabłonką to znam to dobrze. Wystarczy 2 dni nie wyłowić opadniętych liści i woda ma kolor herbaty.

Agga - 2011-02-20, 22:04

ok to zrobie wylewkę , w sumie to niewiele roboty a efekt pewniejszy :)
z tymi płatkami , jabłkami to ty mi nie musisz mówić , już teraz przy tym mini oczku mam z nimi ciągle robotę ..no ale cóz poradzić ..trzeba jakos żyć w symbiozie z jabłonką i mężem :crazy: najwyżej siatkę będę rozciągać

Bolekso - 2011-02-21, 00:17

Moim skromnym zdaniem nie warto upierać się przy jabłonce. Kłopotu co niemiara a"zysku
tyle co w pysku " .Korzyść z jabłonki znikoma a kłopoty obrzydzą oczko.Siatki ochronne zepsują wygląd ogrodu na całą jesień a okres kiedy u nas można cieszyć się pełną urodą ogrodu jest niestety krótki.
Pozdrawiam ! Bolek

Vanka - 2011-02-21, 06:35

Witaj :)
Słuszne uwagi ze strony poprzedników, ale... przecież sami sadzimy drzewa wokół naszych stawików, aby wyglądały jeszcze piękniej i potem walczymy z liśćmi, płatkami kwiatów, czy owocami ;)
Agga - mój ogródek też nie należy do największych i wokół mam kilka drzewek owocowych, ozdobnych oraz najgorsze cholerstwo orzech :???: - faktem jest, że są chwile, że godzinami wyławiam to co się potrafi znaleźć się w wodzie.
Skoro mąż nie chce wycinać całego drzewa może chociaż część gałęzi, które znajdą się nad lustrem wody będzie można przyciąć - ja tak zrobiłam z orzechem. Siatkę możesz dać na drzewko od strony oczka, a nie na oczko. To też ograniczy ilość odpadów w wodzie.
Nie wiem czy korzenie przebiją folię, woda ma jednak swój ciężar + ciśnienie na folię i moim zdaniem korzenie będą raczej omijać taką przeszkodę niż z nią walczyć, ale skoro moi koledzy mówią wylewka to słuchaj się ich, bo to mądrzy faceci.
Pozdrawiam i jeszcze raz witam kolejną kobietkę w naszym gronie :D

Zapomniałam zapytać - czy jabłonka owocuje?? I jeśli tak czy smacznie owocuje?? Jeśli nie to proponuje jednak wyciąć i w zamian posadzić drzewko, które wniesie coś do ogrodu.
Korzeń takiej Jabłonki można wykorzystać w celach dekoracyjnych ;)

BiBi - 2011-02-21, 08:52

Ja tez jestem zdania Vanki mozna trche obciać gałezie i drzewo zostawic bo tak naprawde bedzie troszke cienia a nóż doda to pieknego uroku oczku twemu troszke pomysłui napewno bedzie o k
Agga - 2011-02-21, 10:20

dziękuję wszystkim za miłe powitanie na forum :)
Bolekso ja wiem że z tej jabłonki to korzyści tyle co z psa gnoju ;) ale chłopy niestety potrafia być uparte
Vanka ....o orzechach tyle się nasłuchałam że na szczęście w porę pozbyłam się sadzonki :)
narazie czekam do wiosny i zaczynam kopać , zobaczymy co z tego wyniknie i ocztwiście zdam wam fotorelację
pozdrawiam Agga

prezes1 - 2011-02-21, 12:54

lekka sugestia sąsiad miał problem z drugim sąsiadem tzn. z jego orzechem rósł zaraz przy ogrodzeniu i zaraz koło rynien wiec po wielu awanturach nic nie dających wziął w rączke wkrętarke 20cm wiertła i wywiercił dziórę na wysokości 30cm od ziemi po czym wlewał co drugi dzień a raczej noc hehe strzykawke ropy akcje miały miejsce wczesnym grudniem co pamiętam na wiosne orzech został scięty bo sie zsechł oczywiscie nie obyło sie bez awantury pomiędzy sąsiadami na koniec, żekomo krakał aż wykrakał a ja całą sytuacje obserwowałem z balkonu z beczką smiechu. nic nikomu nie proponuje ale rzecz jest nie do wykrycia nawet dla wprawionego ogrodnika
Agga - 2011-02-21, 13:24

a podobno fochy to kobiety strzelają :P

a Prezes mi tu widzę podstęp proponuje ...hmmm chyba narazie spróbuje jakos żyć z tą jabłonką , ale jeszcze sie zastanowie , plan iscie diabelski i wart przemyslenia :evil:

Elendil - 2011-02-21, 13:44

wyrwać chwasta... ani toto ozdobne ani pożyteczne... a wiertarka z roundupem załatwiają podobno sprawę :evil:
AurorA - 2011-02-21, 18:39

Drzewo ściąć łatwo, a by nowe wyrosło trzeba lat.
Ja zawsze staje po stronie drzewek :P Cień w ogrodzie przyda się. Najwyżej popracować nad koroną sekatorem i piłką.

Elendil - 2011-02-21, 20:45

AurorA napisał/a:
Drzewo ściąć łatwo, a by nowe wyrosło trzeba lat.

Fakt, ale taka jabłonka to tylko osy przyciąga :P
Zamienić na klona palmowego atropurpureum i byłoby fantastycznie :)

Bajbas - 2011-02-22, 14:10

Agga napisał/a:
ale chłopy niestety potrafia być uparte

i dobrze "kobieto" :P Będą jeszcze z Ciebie ludzie skoro liczysz się ze swoim facetem. Ale do rzeczy, skoro mu nie o jabłonkę chodzi tylko o cień to ... cień mu trzeba inaczej zapewnić a jabłonkę w tym miejscu wyciąć. Ja mam też takie małe oko i obok sumaka. U mnie to rośnie 1,5 metra na rok, a kształt idealny do zalegiwania (ma też swoje wady jak każdy ;) Jak jeszcze będzie zobowiązanie co trunków serwowanych w tym miejscu, to nic tylko ostrzyć piłę.
A Wy wylewki, cuda wianki, są prostsze sposoby.
:piwko: Bajbas

Vanka - 2011-02-22, 14:23

Bajbas napisał/a:
Ja mam też takie małe oko i obok sumaka.

Bajbas się pieści, bo jego oko wcale nie jest małe i cień nie tylko ten sumak daje, (wiem widziałam na własne oki ;) ) ale fakt odpowiednia architektura ogrodu może zapewnić i radość i korzyść.
Agga - dawaj jakieś foty - poknujemy i wymyślimy :D

Agga - 2011-02-23, 22:00

Vanka jak tylko przestanie mi zamarzać aparat to wstawie foty ;) narazie jakoś nie cignie mnie na dwór :x
Bajbas - 2011-02-24, 13:24

Vanka napisał/a:
Bajbas się pieści, bo jego oko wcale nie jest małe i cień nie tylko ten sumak daje,

mylisz się, Ty mówisz o moim dużym oku, a to drugie jest tak małe, że nawet go nie zauważyłaś :P
a wracając do jabłonki Aggi, to jest tyle możliwość by szybko wprowadzić cień np. pergole z pnączem. Myślę, że da radę pogodzić cień dla męża z lepszymi warunkami dla oka, ale bez jabłonki.
:piwko: Bajbas

Agga - 2011-02-24, 21:17

Bajbas z małżem temat trudny bo się uparł i już :x bo drzew się nie wycina ...
więc narazie spróbuje ..może jabłonka sama padnie ..ze starosci :hehe:

ppp - 2011-02-24, 22:35

Też mam oczko pod jabłonką. Wystarczy wiosną wyjąć jak najwięcej liści. Taka jabonka na pewno peni wic ej funkcji ekologicznych. Chodź by karmią te osy :P
Bolekso - 2011-02-24, 23:09

Wcale nie jestem przekonany że cień jest konieczny.Prezentowałem już kastrę zagłębioną w ziemi z rybami i roślinami, bez żadnej filtracji. Pomimo że jest w pełnym słońcu woda cały sezon była pięknie przezroczysta.
Pozdrawiam ! Bolek

ppp - 2011-02-24, 23:58

Teraz zauważyłem jak napisałem ten poprzedni post :hehe:
A co do zacienienia to wiadomo, że lepiej mieć oczko w pełnym słońcu, niż w cieniu, ponieważ wiele roślin wodnych do dobrego wzrostu potrzebuje właśnie pełnego słońca.

leszek50-57 - 2011-02-25, 15:45

ppp.napisał/:a że lepiej mieć oczko w pełnym słońcu,
-----------------------------------------------------------------

Nie zgodziłbym się z tą opinią,oczko nie powinno być przez cały dzień
na słońcu,bo rośliny nie które a nie mówię już o rybach przez cały dzień
to dla nich tragedia,oczko powinno być zacienione przez parę godzin :P
poz.Leszek
---------------

JAREK G - 2011-02-25, 20:20

Coby nie mówić, zgadzam się z Leszkiem. Najlepiej jakby coś dawało cień przez pół dnia, ładnie wyglądało, nie ograniczało dostępu i broń boże żeby śmieciło do oczka :roll: Najbliżej tego są ładne zdrowe lilie wodne :-D
ppp - 2011-02-25, 23:28

leszek50-57 napisał/a:
ppp.napisał/:a że lepiej mieć oczko w pełnym słońcu,
-----------------------------------------------------------------

Nie zgodziłbym się z tą opinią,oczko nie powinno być przez cały dzień
na słońcu,bo rośliny nie które a nie mówię już o rybach przez cały dzień
to dla nich tragedia,oczko powinno być zacienione przez parę godzin :P
poz.Leszek
---------------


Oczywiście nie wszystkie rośliny potrzebują długiej operacji słońca, kosaćce i czermień sobie poradzą. Ale takie rośliny jak lilie wodne, pałki oraz rośliny podwodne, to na pewno będą o wiele gorzej rosły i kwitły w cieniu. A właśnie na tych światłożądnych roślinach najbardziej nam zależy, oraz na kwiatach(?), a nie pięknych długich zielonych łodygach.

Agga - 2011-02-26, 09:38

6:53 :-o Bolek spać nie możesz przy sobocie ? :P

Jesli chodzi o nasłonecznienie jest wystarczające , od 2 lat mam tam 500l balię ( formę) i rosliny dobrze rosną , jednyne co padło to lilia , moje karaski ją zjadły :(( poza tym była posadzona w zwykłej ziemi do oczek ( takiej ze sklepu ) jesli chodzi o inne : kaczeniec , czeremień, pałki , mięta , sit , osoka wszystko pięknie rosnie , a rogatka srednio raz w tygodniu musiałam odławiać
chodziło mi tylko o to czy korzenie nie przebiją folii ale jak patrze po waszych galeriach wiele osób ma oczka pod drzewami , że już nie wspomnę o ostatnio dodanym stawiku w lesie :)
poniżej na życzenie Vanki wstawiam jakies odgrzebane zdjęcie miejsca gdzie mniejwięcej będzie oczko w tle widać starą formę i nieszczęsną jabłonkę ( a własciwie jej pien :)


Vanka - 2011-02-26, 09:59

Agga napisał/a:
tle widać starą formę i nieszczęsną jabłonkę

Kurdę - faktycznie mikry ten ogród, ale już oczami wyobraźni widzę większe oczko ;)
Twoje karasie zjadły lilie, bo prawdopodobnie z powodu braku słońca była właśnie bardzo słaba.
Agga - w którą stronę chcesz rozbudowywać oczko?
Patrząc na zdjęcie jestem za tym, aby jednak negocjować wycięcie tego drzewa. U mnie rosła taka jabłoń, która miała pewnie z 50 lat. Zanim dorobiłam się pawilonu, który daje cień podczas grillowania właśnie w jej cieniu siadywaliśmy. Wycięłam ją jednak, bo korzyść z tego cienia była niewspółmierna z jej rozmiarami względem całego ogródka. Widzę bluszcz na ogrodzeniu. Cień można osiągnąć sadząc różne pnącza na pergoli np. Możliwości są, kwestia tylko w odpowiednim podejściu małżonka ;)

Bolekso - 2011-02-26, 10:03

U mnie każdy dzień to sobota lub niedziela. Z tego co wiem to groźny może być sumak, jabłonka folii nie przebije.
Pozdrawiam ! Bolek

Agga - 2011-02-26, 10:20

Vanka oczami wyobraźni to ja widzę oczko aż do bramy , ale muszę zostawić parę metrów na dojscie do domu :hehe:
to co widać na zdjęciu to powiedzmy 1/3 ,, terenu,, oczko chcę rozbudować w stronę z której robione jest zdjęcie a tam z tyłu gdzie widać ten pierdzielnik zrobic taką mini altanę żeby było gdzie :piwko: mój ,,niby ogród,, ma 5 m szerokosci więc oko będzie miało jakies 3 m , na 3-4 m długosci
bluszcze niestety marnie rosnął , bo mój pies ciągle je obsikuje :evil:
co do słońca to jest od rana do ok 14 więc chyba wystarczy
a z jabłonką zobaczymy może uda mi się przekonać węża :roll: mam jeszcze trochę czasu bo jak narazie wiosny nie widać :((

leszek50-57 - 2011-02-26, 12:37

Agga,jak dasz dobrą folię ,która jest przeznaczona do oczka
to ci na pewno żadne drzewo owocowe nie przebije foli. :P
poz.Leszek
---------------

Bajbas - 2011-02-26, 17:18

Agga napisał/a:
ma 5 m szerokosci więc oko będzie miało jakies 3 m , na 3-4 m długosci
bluszcze niestety marnie rosnął , bo mój pies ciągle je obsikuje

kawał oka. Ogród wcale nie taki mikry. Bluszcz da sobie radę jak inteligentnie go zasłonisz. Mój też sika jak opętany, więc np. powojniki są osłonięte dużymi płaskimi piaskowcami postawionym na sztorc. Przy okazji dają cień na ich nogi co te rośliny lubią. Generalnie za dużo smęcenia. Wszystko można zrobić. Projektuj, masz jeszcze dużo czasu. Wciągnij męża w ten proces, może da się też coś ciachnąć ;)

Pozdr, Bajbas

PS. u mnie jest sumak, ale mało oko jest z formy. To aby nie było na mnie że doradzam drzewa, które przebijają folię


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group