Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Inne - Muł a ryby

maciek65 - 2011-02-01, 20:49
Temat postu: Muł a ryby
Witam, na wiosnę planuję uruchomienie pompy i filtra po raz pierszy w stawie.
Z tego względu mam pytanie: czy odkładający się przez lata muł mogę usuniąć całkowicie ze stawu? jaki bedzie to miało wpływ na ryby( chodzi mi o zimowe zagrzebywanie się w mule, i o pokarm- ryby w stawie 50m3 nigdy nie były karmione ( mam 10 dorosłych karasi 8 złotych orf 8 amurów i mnóstwo małych karasi) i czy usunięcie pokarmu o ile to jedzą bo nie wiem im zaszkodzi. Za odpowiedzi dziękuję z góry.

AurorA - 2011-02-02, 02:26

Jeśli to naturalny staw bez izolacji typu folia to nie widzę wiekszego sensu odmulania, ale rybom to nie zaszkodzi na pewno.
maciek65 - 2011-02-02, 07:23

Staw nie jest naturalny tylko wyłorzony folią. (niestety)
AurorA - 2011-02-02, 15:21

maciek65 napisał/a:
Staw nie jest naturalny tylko wyłorzony folią. (niestety)


Czemu niestety, toż to same zalety.
Odmulaj śmiało.

maciek65 - 2011-02-02, 15:32

wolałbym aby był z bentonitu alebylo za drogo. folia jest nie estetyczna, już raz miałem dziurę. rzeczywiście ie jest zła ale ma swoje wady.
Dzieki za opowiedzi!

Carabanchel - 2011-09-29, 16:44

Jak ważny jest muł dla zimowania ryb? (3 karasie i 6 koi) Ile powinno go być. Pytam bo po zreperowaniu oka i całkowitym wyczyszczeniu nie wiem co wrzucić z powrotem, mam żwir, żwir pomieszany z mułem/ szlamem (a w zasadzie to nie wiem jaka jest różnica???). Czym więcej tego zrzucam z powrotem tym więcej mętnieje woda i nie da się do końca ustać. Czy to co wybrałem z dna czyli żwir +żwir z mułem trzeba przepłukać przed ponownym włożeniem do oczka?

pozdr

leszek50-57 - 2011-09-29, 19:54

Żadnego mułu nie wrzucaj do wody,aby wodę sobie zpiep....
ryby dadzą sobie radę bez mułu i nanosu ja sam czyszczę oczko aby na zimę nie powstawał siarkowodór,który jest zabójcą dla ryb. :P
poz.Leszek
----------------

Carabanchel - 2011-09-29, 22:44

Ok, dzięki za radę, wrzucam tylko żwir w takim razie. Co chwilę jednak, ktoś mówii o zagrzebywaniu ryb na zimę. W lecie moje też często leżą zagrzebane na dnie. Powierzchnia oczka jest dość gładka niestety (tkanina a na niej żywica do której za mało przykleiłem kamyczków)

pozdr

JAREK G - 2011-09-30, 00:49

Carabanchel napisał/a:
Co chwilę jednak, ktoś mówii o zagrzebywaniu ryb na zimę.
Ale chyba nie na tym forum :P
kordiankw - 2011-09-30, 09:13

Carabanchel napisał/a:
Czym więcej tego zrzucam z powrotem tym więcej mętnieje woda i nie da się do końca ustać.
Jak przejrzysz dokładnie chociażby ten temat http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=125 to zobaczysz jak ludzie kombinują by pozbyć sie mułu z oczka a ty go sobie sam dokładasz. :bum:
maruder - 2011-09-30, 11:30

Carabanchel napisał/a:
W lecie moje też często leżą zagrzebane na dnie.
Tak się dzieje w naturze, kiedy rybki się mocno przestraszą. Wtedy przywierają do dna, ale się w nie całkiem nie zagrzebują.
Carabanchel - 2011-09-30, 16:28

Super, co post jestem mądrzejszy :yahoo:
Dzięki za wszystkie odpowiedzi wyżej
pozdrawiam!

Aznar33 - 2011-09-30, 17:24
Temat postu: Re: Muł a ryby
Nie chcę Cię martwić, ale samą pompą i filtrem nie będzie łatwo usunąć mułu.
Sam się zastanów - 50m3 wody i ile czasu staw nie był czyszczony? Ile razy będziesz musiał czyścić filtr, żeby się pozbyć takiej ilości? Nawet odkurzaczem będzie Ci ciężko.

rewi - 2011-09-30, 19:43

Ja na zimę oczka nie odmulam wręcz przeciwnie wszystkie liście , łodygi z roślin i drzew nie wyciągam z wody ale woda jest kryształ ;d
leszek50-57 - 2011-09-30, 19:57

Czy wy dobrze czytacie,kolega już wyczyścił oczko i chciał wrzucić muł do oczka
dla ryb aby się chowały w mule,po prostu mu to odradziłem a żwirek
może sobie wrzucić :P
poz.Leszek
-------------

Aznar33 - 2011-10-03, 00:39

leszek50-57 napisał/a:
Czy wy dobrze czytacie,kolega już wyczyścił oczko


Ooops mea culpa
:oops:

Carabanchel - 2011-10-03, 09:19

Aznar33 napisał/a:
Czy wy dobrze czytacie,kolega już wyczyścił oczko


Ooops mea culpa
:oops:


Heh myślę Aznar, że odpowiadałeś koledze wyżej (piotrek65) a ja rzeczywiście wyczyściłem oczko i nie dodaję żadnego mułu tylko żwir. Chodzi o to, że zapomniałem do żywicy poprzyklejać żwiru, kamyczków itd. i jest gładko. Za gładko? ;)

Na razie woda jest krystaliczna a rybkom chyba lepiej niż w beczkach.

PS. (off topic) Aznar chyba nasze nicki mają cechę wspólną...

Aznar33 - 2011-10-03, 10:45

Carabanchel napisał/a:

Heh myślę Aznar, że odpowiadałeś koledze wyżej (piotrek65)


Odpowiadałem koledze Maciek65. Nie zauważyłem, ze odświeżyłeś wątek z 2009 roku

Cytat:
Chodzi o to, że zapomniałem do żywicy poprzyklejać żwiru, kamyczków itd. i jest gładko. Za gładko? ;)


Niezależnie od tego, jak bardzo będziesz miał chropowatą powierzchnię, kamyczki Ci się posypią po pochyłościach. Tym bardziej, że spora część ryb lubi w nich grzebać.

A tak na marginesie - Ty masz oczko wyłożone tkaniną impregnowaną żywicą? Do tego chcesz kleić kamienie?
Hmm... nie wiem co o tym myśleć. Może niech się mądrzejsi wypowiedzą, ale mi nie wydaje się to specjalnie dobrym pomysłem.

Carabanchel - 2011-10-03, 11:32

Aha, to trochę mnie uspokoiłeś. Myślałem że chropowatość coś pomoże zatrzymać (w jednym miejscu jest duży spadek) i się dręczyłem lekko :P

No miałem zamiar nakleić kamyczków, ale teraz już za późno....

PS. Oczko przejąłem, więc uszczelniłem taką samą metodą, już mówiłem w innym miejscu.

pozdr!

Aznar33 - 2011-10-03, 14:39

Carabanchel napisał/a:
Aha, to trochę mnie uspokoiłeś. Myślałem że chropowatość coś pomoże zatrzymać (w jednym miejscu jest duży spadek).


Bez szans. Samo z siebie się posypie, a jeśli masz ryby to już kompletna kaszana.
Ja posadziłem kilka lilii do doniczek i przykryłem wierzch kamyczkami. Tia... moje koi wybebeszyły te doniczki dokumentnie. Większość kamyczków poniewiera się teraz gdzieś po dnie.

Cytat:

No miałem zamiar nakleić kamyczków, ale teraz już za późno....


Nie znam się na klejach zbyt dobrze, ale przypuszczam, że taki manewr z jednej strony osłabiłby podłoże, a z drugiej mógłby się skończyć wypłukiwaniem szkodliwych substancji do oczka.
Rozumiem, co chcesz osiągnąć, ale chyba nie tędy droga.

Pozdrawiam

Carabanchel - 2011-10-03, 14:46

Chodziło mi o doklejanie podczas nakładania żywicy epoksydowej z utwardzaczem, którą uszczelniałem oczko. Nie używałbym przy tym innych substancji (klejów), ale jak pisałem już "po zawodach"....Dzięki za rady

pozdr!


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group