Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Zwierzęta w oczku - Co to za zwierz? Identyfikacja.

JacekN8 - 2006-02-02, 15:26
Temat postu: TRASZKI
Czy traszki zimują w oczkach??? W sierpniu w przęstce pospolitej widziałem 2 traszki. Interesuje mnie czy one zimują w oczkach i czy... lubią sie z rybami???
AurorA - 2006-02-02, 17:51

W sierpniu to one już właściwie powinny być na lądzie.
Zimują pod stertami liści, pniami itp.
Polecam artykuł o polskich traszkach:


http://oczkowodne.net/article/trytony.php

JacekN8 - 2006-02-02, 18:06

AurorA napisał/a:
W sierpniu to one już właściwie powinny być na lądzie.
Zimują pod stertami liści, pniami itp.
Polecam artykuł o polskich traszkach:


http://oczkowodne.net/article/trytony.php

Dzięki za linka.

Hubert - 2006-02-03, 14:36

Dorosłe traszki zwyczajne opuszczają środowisko wodne mniej więcej w drugiej połowie lipca do pierwszej połowy sierpnia (zimują na lądzie w ściółce leśnej, wykrotach, szczelinach, norkach itp.). Natomiast zdarza się, że młode osobniki po przeobrażeniu wychodzą na ląd dopiero we wrześniu. Nieliczne osobniki traszki grzebieniastej pozostają w wodzie i zimują zakopane w mule dennym. Larwy traszki górskiej mogą pozostawać w wodzie nawet kilka lat zanim wyjdą na ląd. Także u traszki karpackiej znane są przypadki zimowania larw w środowisku wodnym. Traszki podlegają prawnej ochronie gatunkowej i są to jedne z najpiękniejszych i moich ulubionych płazów.

Czy traszki lubią się z rybami? Zasadniczo nie, choć w naturze spotyka się je także w zbiornikach zamieszkanych przez ryby. O ile w sporym stawie dorosłe traszki mogą właściwie bez przeszkód egzystować z rybami spokojnego żeru (np. niewielkimi karasiami czy linami), o tyle gatunki drapieżne (np. szczupak) oczywiscie im zagrażają. Jaja i młode larwy traszek padają często ofiarą ryb, w tym również spokojnego żeru. Dorosłe traszki polują z kolei na narybek. U mnie w wiwarium traszki japońskie i chińskie zawsze doszczętnie wyłapują narybek gupików, gdy tylko się pojawi. To typowi mięsożercy. Jeśli w twoim oczku traszki pojawiają się co roku spontanicznie, to zapewnij im jak najlepszą ochronę. Wątpie jednak, aby w niedużym oczku z rybami doszło do dorośnięcia larw i ich przeobrażenia.

JacekN8 - 2006-02-04, 09:11

Dzięki Hubert. W takim razie już wszystko wiem :D :D
ZiK - 2006-04-25, 21:52

czym sie odżywiają traszki?? :roll:
Pawel Woynowski - 2006-04-26, 00:13

zik napisał/a:
czym sie odżywiają traszki?? :roll:

W trakcie życia na lądzie traszka żywią się nocą przede wszystkim dżdżowicami, małymi nagimi ślimakami oraz różnymi stawonogami. Natomiast w czasie życia w wodzie ich głównym pokarmem są osliczki, rozwielitki, skaposzczety, ale również lawy traszek i kijanki płazów bezogonowych (żab).

razbora - 2006-05-13, 07:25

Dzieki Pawel. Zawsze szukalem w internecie informacji czym one sie zywia i zawsze bylo napisane "larwami" i nie za bardzo wiedzialem o co chodzi. Mam traszki w oczku i zyja z karasiami i zolwiem (dostalem go jakis miesiac temu). Nic im sie nie dzije i chyba nawet zloza ikre (lub juz zlozyly) Wszystko jest (jak na razie) w porzadku


Pozdrawiam Dawid

Adam - 2006-05-13, 07:39

Mam za domem staw troche już zarośnięty i żyjący swoim życiem bez zadnej ingerencji człowieka , byłem tam dziś raniutko i przy samym brzegu zobaczyłem cztery traszki ,podejrzewam ze jest ich tam więcej gdyż staw nie ma prawie żadnych ryb oprócz zwykłych karasi i paru szczupaków i jest mnóstwo kijanek i żab .Chyba raj dla traszek 8) własnie ukończyłem budowe nowego oczka ma pojemnośc 6 m3 zastanawiam sie czy nie nałapać troche kijanek i może jak sie uda traszke i wpuścić je do oczka . Mam pytanie czy kijanki mogą przenieśc jakieś choroby lub inne zarazki ?
Pawel Woynowski - 2006-05-13, 20:25

Adam napisał/a:
własnie ukończyłem budowe nowego oczka ma pojemnośc 6 m3 zastanawiam sie czy nie nałapać troche kijanek i może jak sie uda traszke i wpuścić je do oczka . Mam pytanie czy kijanki mogą przenieśc jakieś choroby lub inne zarazki ?


Myślę że skoro w tym dzikim stawiku jest wszystko O.K , jak piszesz, to możesz śmiało przenośić, nie powinno być problemów. Ale z drugiej strony myślę,że jak stworzysz dobre warunki w nowym oczku, to te zwierzęta same przyjdą, o to był bym spokojny :)

ZiK - 2006-05-15, 22:11

u mnie w oczku jest 10 traszek 5 samców i 5 samic samice są jakieś gróbe chyba maja ikre?
kiedy traszka sklada ikre i ile sie ona rozwija? :yahoo:

akua - 2006-05-17, 21:17

zik napisał/a:
czym sie odżywiają traszki??

:peace:
co mi zrobisz jak mnie złapiesz...?
http://img210.imageshack....traszka00tt.jpg
http://img517.imageshack....raszka013md.jpg
http://img175.imageshack....traszka28ef.jpg
:shock:
pozdro!

ZiK - 2006-05-17, 21:23

akua, bardzo ładne zdjecia wyslij je do galerii! :pa:
AurorA - 2006-05-18, 16:17

Seria zdjęć naprawdę super! :D
akua - 2006-05-18, 17:58

:oops: dzieki..
mam tego trochę, jak skończę stronę, podeślę linka.

ZiK - 2006-05-22, 14:25

Mam pytanie czy traszki lub pływak żółtobrzeżek, mogą wyłapywać i wyjadać małe świeżo wyklute rybki?? :pa:
AurorA - 2006-05-22, 17:35

Tak.
akua - 2006-06-06, 18:59

:cry:
niestety tak!
mój pierwszy narybek w ostatnich dniach został zdziesiątkowany, głównie przez traszki,których mam dość sporo...

ZiK - 2006-06-06, 21:16

akua, skąd wiesz że to traszki zdziesiatkowały twój narybek.u mnie traszki polują na nartniki i inne owady i stworzenia w oczku nie widziałem jeszcze żeby polowały na narybek ale napewno by nie pogradziły narybkiem :roll: :yahoo:
nauritius - 2006-07-09, 13:36

czy traszki mozna gdzies kupic? :oops:
killer1558 - 2006-07-09, 13:53

ja nie spodkałem jeszcze w zadnym sklepie w mojej okolicy ale z natury to sobie przywizłem 3 szt.ale nie wiem czy sie zadomowiły u mnie po tygodniu jedna widziałem i tyle a było to 2 miechy temu podejzewam ze znalazły sobie lepsze miejsce bo koło mnie same łaki nie koszone i mokradła :) sama natura wchodzi mi za płot :P
Hubert - 2006-08-03, 09:20
Temat postu: Larwa traszki
A tak wygląda larwa traszki zwyczajnej
http://img91.imageshack.u...dscn5730re4.jpg
A tak traszki chińskiej, które hoduję w akwaterrarium - charakterystyczne, trójczłonowe, pierzaste skrzela zewnętrzne.
http://img86.imageshack.u...dscn6145vs7.jpg

Ala - 2006-08-03, 22:30

Nigdy w życiu nie widziałam traszki. Czy w Polsce północnej też występują?
Hubert - 2006-08-04, 10:30

Cytat:
Czy w Polsce północnej też występują?


Oczywiście - zwyczajna i grzebieniasta.

Kr4x - 2006-08-05, 18:09

Wogóle te traszki to w oczku widać ?
Hubert - 2006-08-05, 19:50

Kr4x napisał/a:
Wogóle te traszki to w oczku widać ?


Owszem, dorosłe co i raz podpływają pod powierzchnię, aby zaczerpnąć powietrza. Polują też na owady, ich larwy i niestety na narybek. Ogólnie traszki nie są zbyt dekoracyjne w oczku, ale dostarczają satysfakcji, że wybrały je za miejsce swych godów.

Kr4x - 2006-08-06, 11:05

A w jakiej cenie są traszki. Bo widziałem w je w sklepie ale nawet o to nie zapytałem. :roll:
AurorA - 2006-08-06, 11:17

W sklepie mogłeś widzieć traszki chińskie przeznaczone do akwaterariów. Rodzime traszki muszą przyjść same, a po okresie godów opuszczają oczko. Zimuja na lądzie - nie jest to zwierzę typowo wodne.
Ala - 2006-08-06, 11:22

Zrobiłam sondę wśród znajomych. Na 18 osób, ani jedna nie widziała traszki na oczy, a wszyscy mają ogrody... Może jednak w okolicy Gdańska nie mieszkają? Są tylko jaszczurki : takie szare lub zielone.
Gosia@ - 2006-08-06, 13:07

Ala napisał/a:
Zrobiłam sondę wśród znajomych. Na 18 osób, ani jedna nie widziała traszki na oczy, a wszyscy mają ogrody... Może jednak w okolicy Gdańska nie mieszkają? Są tylko jaszczurki : takie szare lub zielone.
No, co Ty ja jestem z 3 miasta i mam traszki w ogrodzie. niestety nie w oczku, ale w ogrodzie :roll:
Hubert - 2006-08-06, 13:53

AurorA napisał/a:
W sklepie mogłeś widzieć traszki chińskie przeznaczone do akwaterariów


lub też wieksze, japońskie (rodzaj Cynops), względnie traszki Waltl'ea.

Ala - 2006-08-06, 14:04

Gosia@ napisał/a:
No, co Ty ja jestem z 3 miasta i mam traszki w ogrodzie. niestety nie w oczku, ale w ogrodzie

Kurcze, to może my nie wiemy gdzie ich szukać? One żyją w wodzie, czy na lądzie?

AurorA - 2006-08-06, 15:55

Na lądzie, jednak na czas godów udają sie do wody gdzie składają jaja. Wówczas najłatwiej je wypatrzyć. Na lądzie dobrze się kryją i nawet jak ktoś je dostrzeże to może pomylić z jaszczurką- piękne barwy godowe występują tylko w wodzie.
Gosia@ - 2006-08-06, 19:07

Ala napisał/a:
Gosia@ napisał/a:
No, co Ty ja jestem z 3 miasta i mam traszki w ogrodzie. niestety nie w oczku, ale w ogrodzie

Kurcze, to może my nie wiemy gdzie ich szukać? One żyją w wodzie, czy na lądzie?

Ja swoje widziałam na lądzie. Schowały sie w deszczułkach osikowych. Nasteonym razem schowały sie pod pokrywe od basenu. Wpusciłam ja do wody, ale chyba sobie gdzies poszła

Ala - 2006-08-08, 16:49

Trafiłam dzisiaj na coś takiego. Malutkie to-to. Traszka czy jaszczureczka? Niestety fotograf za mnie kiepski, a obiekt nie chciał pozować tylko się kręcił.
AurorA - 2006-08-08, 21:40

Raczej świeżo wykluta zwinka. Młode traszki są jeszcze w wodzie.
Hubert - 2006-08-09, 08:54

Ala napisał/a:
Traszka czy jaszczureczka?


Zdjęcie mało czytelne, ale niekiedy już w sierpniu (zwłaszcza po tak upalnym lipcu) młode traszki po przeobrażeniu zaczynają wychodzić na ląd. Nie mogę jednak wykluczyć zwinek. Powiedz Alu, w jakich okolicznościach je spotkałaś? Czy w pobliżu są jakies naturalne zbiorniki wodne? Czy jest otwarty, suchy teren z narzuconymi, np. kamieniami, gruzem?

Ala - 2006-08-09, 10:19

Wciskam różne guziki w aparacie i jakoś nie wychodzą mi zdjęcia z bliska :wink:
To maleństwo znalazłam nad moim najmniejszym, plast. oczkiem, w trawie. Za płotem 10-15m płynie strumyk. Jaszczurki widuję czasami na mojej działce, jeśli o to Ci chodzi, ale ja chciałabym zobaczyć traszkę...

Hubert - 2006-08-09, 10:46

Ala napisał/a:
ale ja chciałabym zobaczyć traszkę


Tak wygląda samiec

a tak samica traszki zwyczajnej.

Teraz właśnie z jaj wylęgają się małe zwinki - skoro widujesz dorosłe na swojej działce, to jest duże prawdopodobieństwo, że to właśnie one. Traszki po wyjściu z wody prowadzą bowiem bardzo skryty tryb życia.

Manek 67 - 2006-08-24, 20:55

Kiedy zaczynałem moją przygodę z oczkiem wodnym, nieświadomy iż wszystkie płazy w Polsce są chronione sprowadziłem kijanki myśląc że mam same żabki zielone (nałapałem je w stawie bardzo zarośniętym, bez ryb) w oczku zauważyłm dopiero różnicę niektóre miały skrzela zewnętrzne. Później obserwowałem ten zbiornik i dowiedziałem się że to traszki.
Traszki składając jajka każde z osobna zawijają w listek rośliny podwodnej, moje rybki w oczku nie pozwoliły na następne wylęgi. Choć dorosłe (te przyniesione w stanie larwalnym) przychodziły do oczka jeszcze pare wiosen. Pozdrawiam Manek.

kiszczakos - 2006-11-24, 10:37

Witam wszystkich :) wczoraj w piwnicy znalazlam jaszczurke ale okazała się ona traszką:)wyczytałam w internecie że zimują one między innymi w domach więc zrobiłam jej małe terrarium ze ściółką i "basenem" :) -tak jak radzono.Nie mam jednak pojęcia co do dalszej opieki nad traszką,czym ją karmić,kiedy wypuścić.Proszę o pomoc!!
AurorA - 2006-11-24, 11:33

Traszki na zimę zapadają w stan hibernacji i oczekują do wiosny. Na niekorzystny okres zagrzebują się liściach lub szukają takich schronień jak Twoja piwnica.
Nie karmić! Nie przeszkadzać! Nie przenosić do ogrzewanych pomieszczeń!

kiszczakos - 2006-11-24, 12:12

wszystko byloby w porzadku gdyby nie to ze w mojej piwnicy normalnie mieszkaja ludzie + 2 koty i pies..dlatego ją zabrałam bo mysle ze predzej czy pozniej ktos by ją zdeptał albo zjadl..na poczatku chcialam wypuscic ale mrozow pewnie nie przezyje no i dlatego ja trzymam,ale teraz to juz w ogole nie wiem co robic:(
AurorA - 2006-11-24, 12:17

Traszka jest w stanie się dostosować i przeżyć w terarium. Osobiście tego nie robiłem gdyż to zwierzę chronione, ale wiem że niektórzy utrzymują je w terariach całorocznie. Można karmić żywą ochotką dostępną w sklepach akwarystycznych (jeśli będzie chciała jeść). Wiosną wypuścić. Powodzenia.
kiszczakos - 2006-11-24, 12:28

wielkie dzieki :) chyba nie bedzie problemow-wlasnie je malego slimaka ktorego jej wrzucilam! napewno wiosna ja wypuszcze!pozdrawiam
elfikp - 2007-02-07, 12:51

Ala napisał/a:
Trafiłam dzisiaj na coś takiego. Malutkie to-to. Traszka czy jaszczureczka?


Witam .

Zdjęcie jest mało wyraźne, ale napewno jest na nim traszka zwyczajna.
Zasadnicze różnice w budowie ciała między tymi dwoma gatunkami to np . skóra traszki jest naga , delikatna , wilgotna natomiast jaszczurki jest sucha pokryta łuskami a na końcach palców mozna zobaczyc małe pazórki .
Ogon traszki jest silnie bocznie spłaszczony ( typu wodniego ) natomiast jaszczurki jest walcowaty .
Otwór z kloaki jest ułozony w zdłóz ciała a u jaszczujek w poprzek .
No i oczywiście u traszek jest bardzo jaskrawa spodnia częśc ciała - pomarańczowa , żółta ( w kropki lub bez w zależności od gatunku ) .

Jak już traszki do ciebie dotarły to możesz pasadzić dużo roślin podwodnych, które posłużą im jako miejsce składania jaj i kryjówki .
Z obsada ryb tez nie możesz przesadzic .
Dla traszek było by oczywiście najlepiej jak by ich nie było .
Na lądzie za kryjówki będa im służyły róznego rodzaju przedmioty leżące np . pniaki , sterty desek , skalniaczek , nieuprzątnięte liście .

Pozdrawiam.

seba - 2007-03-25, 20:31

Dzisiaj podczas poszukiwania niebieskiej żaby :hehe: widziałem w jednym ze stawków jak w nim pływało cos podobnego do jaszczurki dł.około 6-7cm. Było to ciemnego koloru.Czy to moze byc traszka??Niestety nie zdązyłem zrobic fotki bo wpłyneło w powalone pałki wodne.
ZiK - 2007-03-25, 21:27

seba napisał/a:
cos podobnego do jaszczurki dł.około 6-7cm. Było to ciemnego koloru.Czy to moze byc traszka??

Jak miało to coś trochę pofalowany ogon to była to traszka. :P

killer1558 - 2007-04-05, 20:13

moja traszka tylko nie wiem czy zwyczajna czy grzebieniasta nie mam czasu szukać teraz po necie więc daję foto


ale ta to chyba zwyczajna bo nie ma tej płetwy na grzbiecie :)

elfikp - 2007-04-05, 21:07

To jest traszka zwyczajna.

Grzebień ma i jak tylko ja wsadzisz do wody to jej sie wyprostuje ;)

Pozdrawiam.

Hubert - 2007-04-06, 17:15

elfikp napisał/a:
o jest traszka zwyczajna.


I to samiec. Samce traszki zwyczajnej w przeciwieństwie do grzebieniastej mają ciągły grzebień godowy (charakterystycznie przerwany u grzebieniastej). Ponadto traszka grzebieniasta jest znacznie większa, bo dorasta do 18 cm, podczas gdy zwyczajna do najwyżej 8-9 cm. Przyjmuje się, że grzebieniasta jest 4-6 razy mniej liczna od zwyczajnej.

KoRcZuS - 2007-04-06, 18:34

ehh ja jeszcze u mnie w oku nie mialem okazji zobaczysz traszki, a szkoda :(
Hubert - 2007-04-06, 19:36

Cytat:
ehh ja jeszcze u mnie w oku nie mialem okazji zobaczysz traszki, a szkoda


Bądź pełen wiary :roll: , ja dziś wyławiałem siatką płatki kwiatów śliwy (strasznie mnie to badziewie zaśmieca teraz oczko) i złapałem samicę zwyczajnej.

jackon - 2007-04-06, 19:38

az sie boje kasiorem machnac w oczku
pewnie morswina dorwe :)

elfikp - 2007-04-06, 21:37

Traszki grzebieniaste mają krótszy ogon w proporcjach do długości ciała ( zwłaszcza u samców ). Ciało ich jest znacznie masywnieisze . U tych traszek można zobaczyć 2 typy ubarwienia ; ciemno brązowy albo czarne z licznymi małymi białymi kropeczkami leżącymi w dolnej cześci ciała . Ponadto często traszki grzebieniaste maja palce w żółto-brązowo-pomarańczowo-czarne paski. Skóra ich jest wyraźnie ziarnista i chropowata.
Niektóre traszki górskie(samiczki) sa bardzo podobne to samiczki traszki grzebieniastej, od której można je odróżnić po bezplamistej spodzie ciała i mniejszych rozmiarach ciała ( zwłaszcza długości).
Na nizinach bardzo trudno o pomyłke.
Pozdrawiam.

Gosia@ - 2007-04-14, 20:03

Mam w oczku traszki i prawde mówiac bardzo sie ucieszyłam, ze wybrały sobie moje oczko za lokum, ale.....dzisiaj syn znalazł dwa martwe samce :(( Mam orfę, karasie i ropuchy.Nie wiem, co mogło byc przyczyną?mam wrazenie, ze ropucha poluje na nie, ale czy to mozliwe? :???:
Hubert - 2007-04-24, 19:20
Temat postu: Zarodki traszki zwyczajnej w jajach
Znajoma w drodze do pracy znalazła na drodze samicę traszki i przyniosła ją mi prosząc, abym się nią zaopiekował. Nie bardzo miałem co z nią zrobić i wpuściłem tymczasowo do małego 4 l akwa z ludwigią, markiem i rzęślą. Minęło kilka dni i nadszedł weekend, czyli czas wyjazdu na działkę. Traszkę wypuściłem do pobliskiego rozlewiska, w którym od lat rozmnażają się wiosną te płazy. Po powrocie do domu ze zdumieniem stwierdziłem, ze samica złożyła na roślinach kilkanaście zapłodnionych już jaj. Chwyciłem aparat w garść i .....


elfikp - 2007-04-24, 21:52

Bardzo ładne ne larwy traszek .
Na różnego rodzaju wyjazdach widziałem larwy traszek wszystkich 4 krajowych gatunków traszek . Teraz żałóje że nie zrobiłem im zdięć - ,ale jeszcze kiedyś będzie okazja ;) .

Pozdrawiam.

vivit - 2007-04-24, 22:44

kurcze świetnie tylko ja nie mogę namierzyć traszek...aby zaszczepić i nowe miejsce..
elfikp - 2007-04-26, 22:18

Ostatnio znalazłem w akwarium larwe traszki grzebieniastej. Od razu przypomniałem sobie, że pare tygodni temu przyniosłem sobie troche roślinek z oczka do akwarium.
Wsród nich musiało sie znajdowac jajko ( bądź jajka ).
Bardzo ciekawą rzeczą jest, jak ono przetrwało szok jakim dla niego była zupełna zmiana środowiska ( temperatura, parametry wody ).
W podobny sposób ptaki wodne też mogą przenosić jaja .
Larwy traszki grzebieniastej możemy odróżnić od innych m.in. po charakretustycznym zakończeniu płetwy ogonowej, bardzo długich palcach, po charahterystycznym dla gatunku unoszeniu sie w wodzie ( co można zobaczyć na zdjeciach ;) ) a u starszych osobników po zdecydowanie większych rozmiarach ciała. :pa:

AurorA - 2007-04-26, 22:25

Fajne fotki. :)
elfikp - 2007-04-27, 22:55

Dzięki :) .
Jak podrośnie i zmieni barwe to zrobie nowe zdięcja ;)



Pozdrawiam Paweł

killer1558 - 2007-04-30, 18:55

foty traszki zwyczajnej pozowała do zdjęć w akwa :P i z powrotem do oka :)

elfikp - 2007-05-02, 21:56

Oto nowe zdjęcie larwy traszki grzebieniastej i prawdopodobnie jej nietypowo ubarwionej "mamuśki" ;-)



Pozdrawiam

Hubert - 2007-05-06, 20:45

Larwy traszki zwyczajnej wylęgły się i żerują intensywnie. Podaje im najdrobniejsze oczliki i rozwielitki. Zwróćcie uwagę czym różnią się od larw traszki grzebieniastej.


Grzegorz - 2007-05-07, 19:22

Hubert , czy chodzi Ci o oko ? ;)
Hubert - 2007-05-08, 08:53

Grzegorz napisał/a:
Hubert , czy chodzi Ci o oko ?


Nie wiem co masz na myśli? Jeśli chodzi Ci o oczy larw traszki zwyczajnej i grzebieniastej, to nie widzę specjalnej różnicy. Jeśli o to, gdzie je teraz podchowuję, to pisałem w poście z 2007-04-24, że w małym akwa w domu. Jak tylko larwy nieco podrosną (co znacznie zwiększy ich szanse przeżycia) wypuszczę je do naturalnego siedliska.

Grzegorz - 2007-05-08, 16:16

Ja myślałem o różnicy oka u jednej i drugiej traszce , ale może patrzę na nie zbyt dokładnie i stąd była moja odpowiedź :P
elfikp - 2007-05-09, 10:14

Larwę traszki grzebieniastej dużo łatwiej jest rozpoznać np. po kształcie i zabrawieniu płetwy ogonowej ;) .

Młodej larwie już wyrosły tylne odnóża, które wyrastają po przednich. Natomiast u kijanek płazłów bezogonowych rosną w tym samym czasie, z tym tylko że przednie pod skórą . Przez to większość osób uważa, że tylne wyrastają im pierwsze .


Hubert - 2007-05-10, 12:42
Temat postu: Larwy traszki chińskiej
Dla porównania fotki larw traszki chińskiej w tym samym wieku.



Czy u kogoś w okolicach swojego zamieszkania występują traszki grzebieniaste? Pytam, bo wraz z Elfikiem zbieramy materiały na ten temat do wspólnej publikacji.

ZiK - 2007-05-17, 14:05

Hubert, U mnie na Roztoczu występują traszki grzebieniaste :)
Hubert - 2007-05-17, 14:59

ZiK napisał/a:
U mnie na Roztoczu występują traszki grzebieniaste


OK, a konkretniej? Jakiś zalew, jeziorko, rozlewisko, ciąg stawów?

killer1558 - 2007-05-17, 18:09

to ja się nie pochwalę dopóki foty nie mam bo sam nie wiem czy to była grzebieniasta czy zwyczajna wyrośnięta :-( jak na razie dokładne foty mam zwyczajnej :) i tyle
Hubert - 2007-05-17, 19:03

killer1558 napisał/a:
sam nie wiem czy to była grzebieniasta czy zwyczajna wyrośnięta


Dałbym głowę, że gdzieś na Twoich zdjęciach widziałem grzebieniastą.

DidisiostraDexa - 2007-05-17, 20:25
Temat postu: Re: Traszka grzebieniasta
Witam
Czy na fotkach poniżej znajdują się traszki?





Hubert napisał/a:
Czy u kogoś w okolicach swojego zamieszkania występują traszki grzebieniaste? Pytam, bo wraz z Elfikiem zbieramy materiały na ten temat do wspólnej publikacji.


Hubert, widzę, że jesteś z Warszawy. Te zwierzątka można spotkać na tyłach nieczynnych basenów Gwardii przy ulicy Racławickiej. Mieszkają w brodziku i jest ich tam mnóstwo.
Pozdrawiam.

elfikp - 2007-05-17, 20:44

Tak sa to traszki zwyczajne :)
Traszki grzebieniaste są zdecydowanie większe i ciemniejsze.

Killer dodałeś wcześniej zdjęcie traszki grzebieniastej samca .
Także u Ciebie wystepuja :)


Pozdrawiam.

killer1558 - 2007-05-18, 05:26

Cytat:
Killer dodałeś wcześniej zdjęcie traszki grzebieniastej samca .

to ja już teraz zgłupiałem bo myślałem że wszystkie foto były zwyczajnej
tylko o jednym pod woda pisałem że jest 2 razy większa ale na nim raczej rozpoznać się nie da
elfikp które to foto :)

elfikp - 2007-05-18, 08:10

Własnie tamta to grzebieniasta :)
Fotke masz u siebie na 11 stronie.
Na zdjęciu siedzi w doniczce.


Ps. u "mnie" wczoraj odbywały się gody
:)

Pozdrawiam.

Hubert - 2007-05-18, 08:54

DidisiostraDexa napisał/a:
Hubert, widzę, że jesteś z Warszawy. Te zwierzątka można spotkać na tyłach nieczynnych basenów Gwardii przy ulicy Racławickiej. Mieszkają w brodziku i jest ich tam mnóstwo.


Niebywałe! Widzę, że będę musiał się tam wybrać z aparatem. Dzięki za info, choć szukam głównie grzebieniastych.

killer1558 - 2007-05-18, 10:29

Cytat:
Fotke masz u siebie na 11 stronie.

dzięki teraz zmierzę doniczkę bo wiem która to i będzie wiadomo mniej więcej jaki rozmiar miała traszka

elfikp - 2007-05-18, 20:27

Ten samczyk ma kilkanaście cm .
Samiczki dorastają prawie do 20 .

Dziś widzialę jak samiczka składała jajka na podwodneji formie przęstki :) .

elfikp - 2007-05-24, 19:14

Nowe fotki traszek- na 2 zdjęciach sa traszki grzebieniaste ;)

Pozdrawiam.

Hubert - 2007-05-28, 09:53

Larwy traszki zwyczajnej rosną jak na drożdżach. Karmię je najdrobniejszymi rozwielitkami i nicieniami "mikro". Mają już wykształcone wszystkie kończyny. W sobotę wypuszczam je do naturalnego środowiska.


AurorA - 2007-05-28, 22:48

Super fotki :)
JAREK G - 2007-06-10, 17:06
Temat postu: Co to za małe potworki
Od remontu oczka ( koniec kwietnia ) został mi się zbiornik z roślinkami taki ze 100l i wiaderko :P dzisiaj wrzuciłem roślinki z wiaderka do zbiornika a w wiaderku pływało pełno takich malutkich żyjątek odbijały się od dna i wypływały kręcącym ruchem na powierzchnie gdzie zostawały chwilę bez ruchu i po chwili tonęły ( czy tą są larwy komarów czy coś innego :?: na fotce spore powiększenie ) Drugie zwierzątko było sporo większe i zielone ( czy to larwa ważki :?: ) jak się przyjrzeć to też tam widać te mniejsze.Niestety nie umiem zrobić lepszych fotek :-( musiałby przyjechać Marian :hehe:


Ps. A w większym zbiorniku znalazłem sporą rybkę i to już wybarwioną :-D
Złapałem obydwa żyjątka i zrobiłem lepsze fotki :P

Łuki18 - 2007-06-10, 18:19

Tem małe robaczki to na 100% larwy komorów... A ten zielony to hmmmm... :? :???:
Może larwa jętki, albo ważki tak jak twierdzisz...

badi - 2007-06-10, 18:24

Tak,te mniejsze to larwy komarow,wrzuc rybom to sie nimi zaopiekuja:) To zielone niestety nie wiem co jest.
AurorA - 2007-06-10, 18:51

Zielona to larwa ważki równoskrzydłej, pewnie popularny gatunek stawiam na łątkę dzieweczkę.
golden - 2007-06-14, 09:03

Ale z takim ogonem?
golden - 2007-06-14, 09:04

Najlepiej daj to coś do większego słoika i karm tymi komarami i innymi robalami i zobaczysz co z tego wyjdzie
elfikp - 2007-06-17, 21:17

A oto aktualne zdięcje larwy traszki grzebieniastej .
Hubert - 2007-06-18, 08:47

elfikp napisał/a:
A oto aktualne zdięcje larwy traszki grzebieniastej


Niesamowicie wypasiona, wkrótce się przeobrazi.

magdalena - 2007-06-18, 10:06
Temat postu: co to jest?
znalazłam w wodzie kilka takich białych , zflaczałych" baloników" wielkści dużej czereśni, co to się wykluło?
magdalena - 2007-06-18, 13:09

nikt nie wie? to wygląda jak miękka piłeczka pinpongowa tylko, że mniejsze
ZiK - 2007-06-18, 14:16

magdalena, Z opisu ciężko coś rozpoznać przydały by się zdjęcia :)
magdalena - 2007-06-18, 15:16

rozumiem że to nie jest coś powszechnego, nie zrobiłam fotki, a to pewnie gdzieś na dnie sobie leży
To BYŁA TAKA biała błona jak w jajku 1,5cm srednicy z tego coś się wylkuło tylko co ?
nie krokodyl to pewne

AurorA - 2007-06-18, 17:24

Z niczym mi się to nie kojarzy. Jak na płaza, rybę czy owada raczej za duży rozmiar, pozostają gady, więc może krokodyl ;)
elfikp - 2007-06-18, 21:14

Jeszcze pare tygodni do metamorfozy ,ale już teraz można zobaczyć typowo ubarwione palce i małe białe kropeczki w górnej partii brzucha - tak typowe dla form dorosłych.
magdalena - 2007-06-19, 14:30

ha ! wiem co się wykluło - ZASKRONIEC i sa trzy
a tak dla ścisłości to staw jest przy 2 hektarach lasu, są jaszczurki i jesen padalec , codziennie wygrzewa się na kamieniu , Ale zaskrońców nigdy nie było. a już myślałam, że to jakieś paskudztwo się zalęgło

meps - 2007-06-19, 21:56

Coś mi się obiło o uszy że zaskrońce składają jaja w stertach liści , kompoście itp. Trochę to dziwne że jaja były w wodzie :-o
krokodyl - 2007-06-20, 10:11

Jakis kilometr od mojego domu nad stawem w stercie lisci przy brzegu były jaja około 15-20 sztuk a obok jaj dwa martwe zaskronce jeden na trawie a drugi w wodzie.Wiec to bardzo mozliwe.
magdalena - 2007-06-20, 13:41
Temat postu: zaskroniec
staw ma zrobione różne poziomy, woda opada o 30 - 40 centymetrów na zimę, bo nie dolewam, a w kwietniu- maju podnoszę poziom całej tafli wody, więc napewno wykluły się w stercie igliwia, pod kamieniam, a jak woda się podniosła zalała to miejsce
samuraj - 2007-06-20, 17:47

kiedyś zauważyłem że moja lilia ma dziwnie-symetrycznie wygryziony liść



a dzisiaj przy wyławianiu nitkowych (zaczynają atakować :evil: ) na łodyżce żabiścieku znalazłem brakujące kawałki liścia :P i teraz pytanie czy wykluje mi się znowu jakiś wredny "potwór" :?: czy raczej miłe stworzenie



killer1558 - 2007-06-20, 19:25

Darek to chyba to samo o co ja pytałem kiedyś może tam siedzieć larwa omacnicy (Nausinoe nymphaeata)
samuraj - 2007-06-20, 20:34

masz rację :) znalazłem :P http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?p=6204
Jaga04 - 2007-06-29, 18:09

JAREK G,
Witaj, doszedłeś do tego co to za potworki? Czy to są małe komarki? Bo ja mam to samo... i jeśli to są komary to raaatunku.
pozdr

jakja - 2007-06-29, 18:29

Raczej napewno larwy ważki - niegroźne dla oczka (rybek)...
AurorA - 2007-06-29, 19:25

Jaga04 napisał/a:
Witaj, doszedłeś do tego co to za potworki? Czy to są małe komarki? Bo ja mam to samo... i jeśli to są komary to raaatunku.
pozdr


100% larwy komarów - wystarczy dać rybkę.

JAREK G - 2007-06-29, 21:13

To małe to pewnie tak jak koledzy pisali larwy komarów , a to duże zielone niestety po dwóch dniach stania na dworze zniknęło ze spodka z wodą :?
kuba123 - 2007-06-29, 21:33

u mnie w stawie dzisiaj to zielone stworzenie tez znalazłem. Zdziwił mnie ten ogon :? Wydaje mi sie, żę to larwa wazki, bo ważek w słoneczne dni to czasem widze 30 :-D
golden - 2007-06-29, 21:43

Ja mam w akwa na dworze larwe ważki ma ok 6 cm jak ją zobaczyłem aż podskoczyłem bo kilka tygodni temu wpuszczałem robala wielkości może 1,5 cm a teraz taka wielka? Jest brązowa i nie ma takiego ogonka czy to może być husarz?
samuraj - 2007-06-30, 15:05

golden napisał/a:
Ja mam w akwa na dworze larwe ważki ma ok 6 cm jak ją zobaczyłem aż podskoczyłem bo kilka tygodni temu wpuszczałem robala wielkości może 1,5 cm a teraz taka wielka? Jest brązowa i nie ma takiego ogonka czy to może być husarz?

stawiam na larwę żółtobrzeżka---pozbyć się z oczka :P

golden - 2007-06-30, 15:24

Nie to z pewnością nie jest żółtobrzeżek wiem jakie on ma larwy. To jest krótsze i na pewno jakaś ważka ale nie wiem jaka
samuraj - 2007-06-30, 15:27

http://forum.oczkowodne.n...r=asc&start=210

jeśli to wygląda tak jak na fotach to na pewno to larwa żółtobrzeżka--zobacz linka :P

golden - 2007-06-30, 16:23

Mówię Ci że to na pewno nie żółtobrzeżek. Na bank jakaś ważka.
AurorA - 2007-06-30, 16:42

Może to być któryś z husarzy, ale raczej żagnica. Nawet jak dasz fote to po larwie bardzo trudno określić gatunek.
golden - 2007-06-30, 20:38

niestety zdjęć nie mogę zrobić bo nie mam aparatu :oops:
Jaga04 - 2007-07-03, 10:36

Panowie a cóż to za mały robal z ogonkiem. Jest bardzo żwawy i towarzystwo małych komarków mu nie przeszkadza...
Jaga04 - 2007-07-03, 13:58

AurorA,
Dzięki za ostatnią pomoc. A znasz może takiego białego robala z ogonkiem. Żyje sobie z larwami komarków i jest bardzo zwinny.

AurorA - 2007-07-03, 14:22

To larwa muchy gnojki, to że tu żyje może świadczyć o dużym zanieczyszczeniu.
Jaga04 - 2007-07-03, 16:46

To znaczy mam niezły syf...a woda była ze studni, może piasek i zwir był zanieczyszczony bo nic innego mi nie przychodzi do głowy. Albo nieciekło z pola-obok sąsiedzi mają całkiem sporą gospodarkę...
golden - 2007-07-09, 09:51

A można tymi larwami karmić ryby?
Hubert - 2007-07-17, 21:46
Temat postu: Traszki zwyczajne wychodzą na ląd
Niektóre larwy traszek zwyczajnych w moim traszkarium są już po przeobrażeniu i zaczynają wychodzić na ląd. Miałem kilka larw w terrarium i one jako pierwsze utraciły skrzela zewnętrzne i rozwinęły płuca, ale były dobrze karmione.


kuba123 - 2007-07-17, 22:31

Piękne :P Co ja bym dał, żeby w moim oczku pojawiły sie traszki :)
A możę istnieje szansa, żę mi przyjdą?? działka ze stawem jest otoczona:
- łąką,
- łąką
- polem uprawnym
- sadem

Hubert - 2007-07-18, 06:28

kuba123 napisał/a:
A możę istnieje szansa, żę mi przyjdą?? działka ze stawem jest otoczona: łąką, polem uprawnym, sadem


To wszystko za mało - konieczne są jakieś cieki lub zbiorniki, którymi traszki mogłyby wędrować, np. rów melioracyjny, potoczek, podmokłe tereny, ciąg stawów itp.

kuba123 - 2007-07-18, 17:51

Najbliższy staw oddalony jest o około 5 km :? Może kiedyś przyjdą :)
elfikp - 2007-07-18, 20:26

U mnie pierwsze młode traszki zwyczajne wyszły z wody i zwiedzają okoliczne atrakcje ;)



Ma ktoś jeszcze u siebie traszki ?


Pozdrawiam.

AurorA - 2007-07-19, 00:23

elfikp napisał/a:
U mnie pierwsze młode traszki zwyczajne wyszły z wody i zwiedzają okoliczne atrakcje


Fajne maluchy, ja nigdy ich na lądzie nie widziałem. Albo masz ich masę albo musiałeś się nieźle naszukać. :P

elfikp - 2007-07-19, 08:40

Jest ich sporo - bo nie ma ryb :P .
Inne drapiezniki nie maja aż takiego wpływu na ich liczebność, jak również wystepowanie.

Pierwsze młode przeobraziły sie już pare tygodni temu.
Bez większego trudu mozna je znaleść pod pniami, a w czasie pochmurnej, deszczowej pogody to i na zewnątrz kryjówek.

Dorosłe traszki zwyczajne opuściły już staw, ale za to do dorosłych grzebieniastych dołączyły ich zeszłoroczne młode :)
Zdjęcie słabe - robione po 20 tak jak są najbardziej aktywe.

Pozdrawiam.

elfikp - 2007-07-26, 21:52

Nowe foto ;)
badi - 2007-08-05, 20:17

Dzisiaj bedac na dzialce, (w koncu znalazlem troche czasu na maly wypad;)zauwazyłem 3 larwy traszki, niestety nie jestem specem w tym, wiec nie rozpoznam jaka to traszka.Larwy byly juz duze, ciemne z dużą głową, takie jak wklejone pare stron wczesniej, wiec niedlugo sie zapewne przeobrazą. Chcialbym zlapac jedną do akwarium i poobserwowac ja troche. Akurat mam w piwnicy jakies 60l akwarium,jak myslicie, czy nadaje się?
Yahilles - 2007-08-05, 21:26

A jesteś w stanie zapewnić im jedzenie i filtr? I jeśli chcesz je przewozić na dłuższe odległości to lepiej zrezygnuj... Ich miejsce jest w naturze.
Hubert - 2007-08-07, 10:32

Z mojego traszkarium młode traszki nadal licznie wychodzą na ląd. Zauważyłem, że dużym niebezpieczeństwem dla nich są żaby, których żarłoczność przekracza wszelkie granice (ostatnio polowały nawet na pszczoły i trzmiele oraz na mniejszych pobratymców). Na szczęście gęste zarośla wokół traszkarium zapewniają większości młodych traszek dobre schronienie.


art1234 - 2007-08-07, 13:08
Temat postu: a ja mam takie pytanie
kiedys w moim stawie było traszek od cholery i trochę ale od kiedy mam ryby - chyba to jest przyczyna to nie ma wcale traszek czy to jest możliwe?
Hubert - 2007-08-07, 14:37

art1234 napisał/a:
chyba to jest przyczyna to nie ma wcale traszek czy to jest możliwe?


Oczywiście, tam gdzie są liczne i/lub drapieżne ryby, tam nie ma traszek. Słyszałem, że w Twoim stawie są m.in. "byczki", a to dla traszek i ich larw wróg zaciekły.

AurorA - 2007-08-07, 17:58

art1234 napisał/a:
iedys w moim stawie było traszek od cholery i trochę

Sam tam kiedyś łapałem traszki, ale to było prawie 30 lat temu :hehe:

jackon - 2007-08-07, 18:48

przed wojna nie bylo problemow ze znalezieniem traszek w srodowisku naturalnym
dobrze pamietam te czasy :)

Hubert - 2007-08-07, 20:02

jackon napisał/a:
przed wojna nie bylo problemow ze znalezieniem traszek w srodowisku naturalnym, dobrze pamietam te czasy


Masz na myśli wojnę w Iraku :hehe: Istotnie, przed nią traszek było jakoś więcej :yahoo: .

elfikp - 2007-08-07, 21:05

Teraz też są tylko trzeba wiedzieć gdzie szukać :yahoo:
kuba123 - 2007-08-07, 22:41

ja u siebie w oczku nigdy nie widzialem trszki, wprawdzie raz wpuściłem, ale potem slad po nich zaginał. W oczku przez 4 lata nie było ryb. Żab było coraz więcej. Potem nie wiem co mnie podkusiło kupić ryby :evil:

może kiedyś przyjdą do mnie traszki ;)

elfikp - 2007-08-08, 08:02

Jeśli nie mają z kąt przyjść to nawet idealne zrobione oczka dla traszek nie będzie przez nie zamieszkałe.

Ostatnio były liczone i odkrywane ( przeważnie ) nowe stanowiska traszki grzebieniastej .

Śmiało można powiedzieć że wyszły najgorzej :)

killer1558 - 2007-08-12, 19:27

to i ja w końcu się doczekałem młodych traszek sfociłem taką, miała około 4 cm :yahoo: wcześniej nie spotkałem bo w tym gąszczu roślin nic nie można dojrzeć :hehe:

elfikp - 2007-08-13, 20:44

Ja dziś pod pniakiem znalazłem dorosłego samca traszki grzebieniastej .
Samiec był w dobrej kondycji i miał ok. 15 cm .
Niestety aparatu nie miałem przy sobie(((.

Ale jeszcze będzie okazja .

Bardzo dobrze że masz młode . Wszystkie zwierzęta które do nas przyszły powinny się rozmnażać .

U mnie traszki zwyczajne stały się najliczniejszymi płazami ( tak jak jest na wolności w takich zbiornikach wodnych).

larwa traszki grzebieniastej.

killer1558 - 2007-08-26, 14:47

stwierdzam że tych maluchów coraz wiecej na ogrodzie więc przechowalnia dala rezultat w rozmnozeniu się traszek :good:


elfikp - 2007-08-27, 21:40



Masz również traszki grzebieniaste czy tylko zwyczajne ?

U mnie w stawie jeszcze trochę larw pływa –prawie sama grzebieniaste.

Dziś znalazłem dorosłego samca traszki zwyczajnej na lądzie ;)

killer1558 - 2007-08-28, 22:45

elfikp napisał/a:
Masz również traszki grzebieniaste czy tylko zwyczajne ?

niestety nie spotkaem innych do tej pory tylko zwyczajne

Slavland - 2007-09-25, 15:11
Temat postu: Co to za owad?
W oczku mam bardzo dużo owadów jednego gatunku owadów ale nie wiem co to za jest.Nie mogę zrobic fotki więc postaram się opisać.Kształtem przypominaja konika polnego mają dwia bardzo długie odnóża i przed głowa ich kolor przechodzi z brązu w zieleń.Bardzo szybko nurkują.Jeśli ktos sie orientuje co to jest prosze o odpowiedzi.
Pozdrawiam Slav

JAREK G - 2007-09-25, 15:53

Przeczytaj TO może znajdziesz coś podobnego :)
Slavland - 2007-09-25, 16:13

Przypomina wioślarka ale nie jest identyczne.Jak zrobię fote to wkleje. :)
Kaef - 2007-09-25, 17:21

Zapewne pluskolec Notonecta glauca. Co to jest wioślarek??
Slavland - 2007-09-25, 17:37

Dokładnie to ten robal!Gratuluje rozpoznanie go z samego opisu ;)
Kaef - 2007-09-25, 17:42

Znam te paskudy od zawsze, są drapieżnikami, polują na wszystko co mniejsze od nich. Przebijają ofiarę kłujką i wysysają wnętrzności. Może nawet ukłuć człowieka, więc nie polecam brać ich do rąk.
Slavland - 2007-09-25, 17:47

Czyli rybom nie zrobia krzywdy?
Kaef - 2007-09-25, 17:49

Mogą atakować ryby, szczególnie narybek i osłabione osobniki :/
Slavland - 2007-09-25, 17:51

czyli mam je usunąć z oczka?
jakja - 2007-09-25, 17:52

a zdolasz? raczej marne szanse :-(
Kaef - 2007-09-25, 17:52

Ja łapałem je siatką akwariową, jak oczko duże to można przywiązać taką do jakiegoś kija.
Slavland - 2007-09-25, 17:54

a szkody jakie może wyrządzić są porównywalne z tymi które potrafi poczynić żółtobrzeżek?
Kaef - 2007-09-25, 17:56

W sumie pluskolce są chyba pospolitsze od żółtobrzeżków, pojawiają się w większych ilościach. Taka banda może wytłuc cały narybek, mniejsze ryby i inne owady wodne.
Slavland - 2007-09-25, 17:57

A jakiś inny drapieżnik sobie z nimi nie poradzi?
Kaef - 2007-09-25, 17:59

W sumie to tego nie wiem, może jakiś okoń albo większy karaś czy też karp.
Slavland - 2007-09-25, 18:03

Mam 2 duże karpie i 7 karasi hodowlanych ale może pstrąg by je wyłapał.
Kaef - 2007-09-25, 18:06

Fakt pstrąg może być dobrym przeciwnikiem pluskwiaków. Na ich wzór robi się chyba muchy nie??
jakja - 2007-09-25, 18:17

Wpuść szczupaka albo sandacza: zjedzą wszystko, glownie rybki :-D
Slavland - 2007-09-25, 18:25

teraz przyszedł mi pomysł-kleń! :)
Kaef - 2007-09-25, 18:28

Piękna ryba :D I żarłoczna :D :D
Ernest - 2007-09-25, 18:33

Cytat:
teraz przyszedł mi pomysł-kleń! :)


Kaef napisał/a:
Piękna ryba :D I żarłoczna :D :D


Ale może wyskoczyć z oczka :D ,przerobiłem temat i z kleni się wyleczyłem ;)

Slavland - 2007-09-25, 18:34

ale kleń nie ma takich zębów jak pstrąg i nie powinien zbytnio uszkodzić innych ryb a brzeg mam wysoki więc nie wyskoczy
Ernest - 2007-09-25, 18:38

Proponuje dużego karpia lub lina,wygrzebią wszystko :D ,oczywiście jak mają dostęp :)
AurorA - 2007-09-25, 19:05

Ryby generalnie pluskolców nie jedzą. Nie jest to owad bardzo szkodliwy, może żyć z rybami.
Cytat:
Fakt pstrąg może być dobrym przeciwnikiem pluskwiaków. Na ich wzór robi się chyba muchy nie??


Nie, muchy dla muszkarzy się robi na wzór jętki jednodniówki.

Slavland - 2007-09-25, 19:12

Aurora na jętki łowi się tylko okresowo najczęście łowi się na tzw nimfy brązki lub rozmaite imitacje chruścika ewentualnie na pomorzu muchy łososiowe i trociowe, wiem bo jestem muszkarzem ;)
Pozdrawiam Slav
Ps świat muszkarski byłby piękny gdyby ryby brały tylko na imitacje jętki :-D

AurorA - 2007-09-25, 19:23

Nie znam się, tylko gdzieś o tym czytałem, ale to logiczne skoro jętka żyje jeden dzień ich wysyp trwa krótko.

Swoja drogą taka jętka ma przerąbane, żyje tak krótko że nawet nie ma narządów do jedzenia bo po co jeść jak i tak dziś zdechnie.

Kaef - 2007-09-25, 19:28

AurorA jest wiele przeróżnych imitacji owadów w wędkarstwie. A co do narządów to ma do czegoś innego :P
elfikp - 2007-10-23, 20:48

Dziś, jeszcze w tym sezonie, udało mi się spotkać traszkę zwyczajną.
wojtas - 2007-10-24, 08:05

To już chyba ostatnie spotkanie.
elfikp - 2007-10-25, 08:49

Prawdopodobnie tak, choć w tamtym roku jeszcze w połowie listopada widziałem traszke grzebieniastą w wodzie.
Co innego, że zima przyszła bardzo puźno i krótko trwała.

wojtas - 2007-10-25, 10:39

Prawdopodobnie niektóre osobniki zimują w wodzie,Ja kiedyś też widziałem grzebieniastą w wodzie,w połowie lutego,po gwałtownej odwilży.
Kaef - 2007-10-25, 11:18

W połowie lutego to normalne. Pojawiają się one w zbiornikach wodnych jak tylko lód zniknie.
Yahilles - 2007-10-25, 17:33

Eee lód to nie taki problem ;) Widziałem i czytałem wiele razy o godach pod lodem :)
W moim mieście niedaleko parku nad Wartą jest staw w którym według informacji z neta godują traszki grzebieniaste, a jak tam byłem pod koniec lata to widziałem tam żaby i wielkiego zaskrońca. :-D
Już się z kolegą umówiłem że na wiosnę będziemy po tamtej okolicy biegać i szukać płazów ;)

elfikp - 2007-10-25, 21:06

Niektóre osobniki traszek, zwłaszcza grzebieniastych zimują w wodzie.

Traszki często jako pierwsze z krajowych płazów przystąpuja na wiosnę do godów.

elfikp - 2007-10-26, 17:59





Jeszcze dziś udało mi sie spotkać 3 dorosłe samice traszki zwyczajnej pod jednym dużym pniakiem.
Zdziwiło mnie to tym bardziej, że na działce jest mnóstwo potencjalnych kryjówek do zimowania np.sterta gruzu i mnustwo cegieł.

Pozdrawiam.

Yahilles - 2007-10-26, 19:22

Kurcze, elfik, ale ja ci zazdroszczę takiego oczka i ogrodu :) Uwielbiam płazy a traszkę zwyczajną widziałem raz w życiu, ty z kolei masz ogród wypełniony wszelkimi gadami i płazami :-D
elfikp - 2007-10-26, 21:22

Dzieki.
U mnie jest niedaleko rezerwat ptactwa wodnego i z tamtąd do mnie wszystko przychodzi.
A niezależnie od tego na działce jest dużo kryjówek. Trawa jest w wiekszości dzialki nie koszona, rosną dzikie maliny itd to wszystko ma znaczenie na wystepowanie płazów.
I oczywiście w wodzie nie ma ryb co pozwala na skuteczny ich rozwój.

Pozdrawiam.

jakja - 2007-10-28, 15:34

elfikp napisał/a:
w wodzie nie ma ryb

To co to za woda??? :dupa:

Hubert - 2007-10-28, 16:18

jakja napisał/a:
To co to za woda???


Jakja, nie każdy lubi ryby. Elfika oko widziałem osobiście i wierz mi, że robi wrażenie. Same płazy też są piękne. Sam mam dwa oka - jedno dla ryb, a drugie dla traszek.

jakja - 2007-10-28, 16:26

Ale to byl żart, każdy ma to co lubi. Wybacz elfikp, jeżeli poczuleś się urażony... :piwko:
elfikp - 2007-10-29, 09:51

"To co to za woda??? "
Myśle że miałbyś bardzo ciężko znaleźć ryby( w środowisku naturalnym) w stawiku o powieżchhni 10m2 ;) .

Moim zdaniem traszki są zdecydowanie ciekawsze i ładniejsze od ryb.

Ja bardzo lubie ryby, ale akwariuwe ponieważ nie wywierają żadnego negatywnego wpływu na naszą rodzimą faune i flore.

wojtas - 2007-10-29, 11:32

ja uwielbiam płazy,ale z drugiej strony nie wyobrażam sobie oczka bez ryb,gdybym mial własny ogrod,zalozylbym drugie oczko wyłąćznie dla zab i traszek.ale korzystam z uprzejmosci rodziny,a udostepniony teren pozwala niestety tylko na jedno oczko.Ale zaby trawne i tak przyszly zimowac,a obecność ryb im nie przeszkadza.
Gosia@ - 2007-10-29, 12:13

wojtas napisał/a:
ja uwielbiam płazy,ale z drugiej strony nie wyobrażam sobie oczka bez ryb,gdybym mial własny ogrod,zalozylbym drugie oczko wyłąćznie dla zab i traszek.ale korzystam z uprzejmosci rodziny,a udostepniony teren pozwala niestety tylko na jedno oczko.Ale zaby trawne i tak przyszly zimowac,a obecność ryb im nie przeszkadza.

A, ja mam i ryby i traszki :) i żaby, mnóstwo żab. A, powiedzcie oczko bez ryb nie staje sie wylęgarnią dla komarów?

wojtas - 2007-10-29, 13:12

Traszki i ich larwy również chętnie zjadają larwy komarów.
Gosia@ - 2007-10-29, 13:22

wojtas napisał/a:
Traszki i ich larwy również chętnie zjadają larwy komarów.
tak, ale traszki nie siedza cały czas w wodzie i kto potem zjada te larwy?
elfikp - 2007-10-29, 13:23

"A, ja mam i ryby i traszki i żaby, mnóstwo żab."

Prawdopodobnie ryb i żab masz tam najwięcej.
Traszki są najbardziej wrażlwe na obecnośc ryb.

"A, powiedzcie oczko bez ryb nie staje sie wylęgarnią dla komarów?"

U mnie w stawie nie zauwazyłem larw komarów które przeważnie składają jaja do bardzo małych zbiorników wodnych.

wojtas - 2007-10-29, 13:25

niewielka obsada małych ryb pewnie nie zaszkodzi płazom.ale przy koi raczej kijanki się nie uchowają.
Gosia@ - 2007-10-29, 13:47

wojtas napisał/a:
niewielka obsada małych ryb pewnie nie zaszkodzi płazom.ale przy koi raczej kijanki się nie uchowają.
No, to moje KOi sa nietypowe, nie dosc ze kijanki sie uchowały i to w sporej ilosci, to mi roślin nie skubia :) a ostatnio widziałam traszkowe dzieci i tez zyły
wojtas - 2007-10-29, 18:00

Pewno masz bardzo obfitą szatę roslinną oczka ,zwłaszcza podwodną?
JAREK G - 2007-10-29, 18:31

Ja myślę że trochę elfikp, przesadzasz że ryby są aż tak niebezpieczne dla żab i traszek chyba jesteś przewrażliwiony :P u wielu osób z tego forum w jednym zbiorniku żyję ryby, żaby i traszki i przecież w naturze też te wszystkie gatunki niejednokrotnie żyją razem :) muszą po prostu mieć zapewnione dobre warunki
Yahilles - 2007-10-29, 18:54

Elfikowi nie chodzi o to, że traszki w obecności ryb nie przeżyją, tylko o to, że są o wiele mniej liczne i "trudniej im się żyje". ;)
elfikp - 2007-10-29, 22:01

"Ja myślę że trochę elfikp, przesadzasz że ryby są aż tak niebezpieczne dla żab i traszek chyba jesteś przewrażliwiony "

Nie stety nie.
Żaby nie są tak badzo wrażliwe jak traszki na obecność ryb.

"Elfikowi nie chodzi o to, że traszki w obecności ryb nie przeżyją, tylko o to, że są o wiele mniej liczne i "trudniej im się żyje". "

Dokładnie tak.

wojtas - 2007-10-30, 12:44

Kiedyś ,w czasach gdy traszki były bardzo liczne często je obserwowałem i faktycznie najliczniejsze były w bezrybnych zbiornikach,lesnych bajorkach,rozlewiskach itp.Często w takich oczkach gromadziły sie setki sztuk i to kilka gatunków/z wyjątkiem karpackiej,która nie występowała/ W zarybionych stawach były zdecydowanie mniej liczne.
Hubert - 2007-10-30, 14:54

Cytat:
Kiedyś ,w czasach gdy traszki były bardzo liczne często je obserwowałem i faktycznie najliczniejsze były w bezrybnych zbiornikach


A ja w swojej okolicy przed 25 laty będąc chłopakiem obserwowałem i łapałem (wtedy nie były pod ochroną) traszki zwyczajne w niewielkiej sadzawce, w której było pełno karasi (bywało, że łapano lina, karpia, a nawet małego szczupaka). Zbiornik ten posiadał bogatą szatę roślinną w postaci moczarki, a z jednej strony było spore wypłycenie, szczególnie lubiane przez traszki.

wojtas - 2007-10-31, 08:32

traszka zwyczajna jest najmniej wybredna w wyborze srodowiska.w zarybionych stawach głownie ją widywałem,takze w stawach licznie odwiedzanych przez wędkarzy i amatorów kąpieli.Pozostałe wolą bardziej ustronne miejsca.
Gosia@ - 2007-10-31, 09:41

wojtas napisał/a:
Pewno masz bardzo obfitą szatę roslinną oczka ,zwłaszcza podwodną?
Fakt, mam duzo roslin i niestety duzo glonów, które im służa za schronienie. Zaby tez sobie gloniska chwalą, bo jak wyciagałam glony przed zima, to musiałam czekac, az mnóstwo zab łaskawie ruszy zadki i wróci do wody :)
Gosia@ - 2007-10-31, 09:45

Yahilles napisał/a:
Elfikowi nie chodzi o to, że traszki w obecności ryb nie przeżyją, tylko o to, że są o wiele mniej liczne i "trudniej im się żyje". ;)
Pewnie tak, ale moich jest naprawde duzo i ciesze sie, bo podobno zawsze wracaja na miejsce :) z drugiej strony ja mam jakies leniwe, te moje karpie, bo nie zauwazyłam by uzadzały pogon za traszkami. Zabie zas sie zdazyło. Reasumujac, u mnie traszki maja bardziej przechlapane przez zaby;-)Buduje na wiosne kolejne oczko i tam planuje zrobic modelowa płaszcczyzne, specjalnie dla traszek
elfikp - 2007-10-31, 10:27

Czasami zdaża sie, że traszki występuja w stawach pełnych ryb tak jak przeważnie oczka ogrodowe.
Jest to związane z tym, że w najbliższej okolicy jest dla nich idealane miejsce do rozmnażania i stamtąd rozprzestrzeniają się na cała okolice.

Sam widziałem kompleks stawów, które zostały zarybione i już po paru latach traszki stały sia tam bardzo rzadkie.

olenka - 2008-01-16, 19:02
Temat postu: Czy to są ochotki?
:yahoo:
Co do tego "chwasta" to chyba macie racje -nie pamiętam co to było.

Mam do Was wszystkich pytanko. :?: Co to za robaczenka? W czasie wakacji w moim wodospadzie wylęgła się tego ogromna ilość.Ciekawe było to, że wodospad chodzi całą dobe (kilka raz ywyłączony w czasie kąpieli).Prąd wody jest bardzo silny.Pompa ma wydajność 40 tyś.l/h.(na wylocie około 30 tyś.). Jak te robale tam się utrzymywały. Miałam nadzieje ,że po kilku,kilkunastu dniach coś się z tego wylęgnie i będzie po problemie . Po około 3 tygodniach zmyłam to wodą z węża (kilka razy musiałam poprawiąć).Ryby w oczko miały radoche :yahoo: ,takiej ilości robali to nie widziały!
Szukałam w internecie ale nic mi nie pasowało do robactwa.
:???: Co to mogło być ? :???:

:pa: ola :pa:






jackon - 2008-01-16, 20:03

wyglada na pijawki
dachasia - 2008-01-16, 21:15

Też mam takie wrażenie, ale to jakiś chyba szczególny rodzaj pijawek,a nie lekarska, bo są nieduże i w takich dużych ilościach. Czy po spłukaniu do oczka ryby je wybrały? Nie słyszałam aby ryby żywiły się pijawką lekarską. A na pijawkę rybią wyglądają trochę za duże.Tu może chyba pomóc tylko Hubert lub Aurora w identyfikacji.
AurorA - 2008-01-16, 22:43

Na pijawki to mi to nie wygląda, raczej jakieś larwy ochotkowatych - dobry pokarm dla rybek
olenka - 2008-01-16, 23:11

Masz racje -pijawki to nie są.W drugim oczku mam pijawki więc je dobrze poznałam.
Te moje robale wyglądaly jak czerwona ochotka .Były szaro-brązowe przyczepione
tą częścią } :dupa: ciała do kamieni. :hehe: :oops: wymskneło się !
Przeraziła mnie tylko ich ilość (zdjęcia tego nie oddają).Były ich tysiące.
Ryby zjadły je w sekundzie,woda pod wodospadem gotowała się.
:pa:

Michał1 - 2008-01-16, 23:53

czy to aby nie rurecznik??

AurorA - 2008-01-17, 03:38

Michał1, nie żartuj, powiększ zdjęcie tych larw a zobaczysz głowę.
Michał1 - 2008-01-17, 03:46

Tak tylko strzelam :P ...więc szukajmy dalej :piwko:
jackon - 2008-01-17, 08:12

ochotka oraz rurecznik nie utrzymaja sie na kamieniach w plynacej wodzie
wojtas - 2008-01-17, 08:42

To muszą być jakieś larwy charakterystyczne dla wód płynących.W naturze pewnie wystepuja w szybko płynących rzekach i potokach.być może coś z ochotkowatych.Oprócz popularnej ochotki jest wiele innych gatunków.
AurorA - 2008-01-17, 16:13

Larwy ochotek budują domki z mułu, widuje takie także w wodach płynących na kamieniach. Dopóki ochotka całkowicie nie opuści domku może sprawiać wrażenie przytwierdzonej, rurecznik zaś żyje w podłożu i na kamieniach nie miałby szans.

teraz mały cytat z tej strony http://klub.chip.pl/akwar...ly/ochotka.html

Cytat:
Larwy ochotkowatych wytworzyły wielką rozmaitość przystosowań, nierzadko do naprawdę ekstremalnych warunków. Jednym z nich jest zdolność do przędzenia jedwabnych nici, które służą jako sieci łowne lub jako "kotwica" zapobiegająca porwaniu larwy przez wartki prąd wody.


Cytat:
wśród ochotkowatych są także formy tlenolubne, np. Tanytarsus żyjący w wodach dobrze natlenionych, u którego nie występuje czerwone zabarwienie.

Hex2 - 2008-02-09, 15:30
Temat postu: Wie ktoś co to może byc?
Wie ktoś co to może byc? http://www.imagefap.com/i...0e5ceda88c71426
iwosek - 2008-02-09, 15:32

co to to nie wiem, ale tutaj poprawny link ;) http://images.imagefap.co...2/132116043.jpg
lubek - 2008-02-09, 15:52

a skąd to wziełes? gdzie znalazles?
Hex2 - 2008-02-09, 16:48

Na dnie mojego oczka jest tego troche, zawsze w sumie bylo.
killer1558 - 2008-02-09, 16:58

fajne pod makro ale nie spotkałem może Arek ma na ten temat wiadomości :)
AurorA - 2008-02-09, 20:15

To są larwy ważek różnoskrzydłych - możliwe że szablaki.
wojtas - 2008-02-09, 21:01

Moim zdaniem to larwa ważki czarnoplamej lub płaskobrzuchej.kiedyś często spotykałem takie podczas wędkowania w rzece.
lukasz0207 - 2008-03-27, 18:40

A czy w okolicach Warszawy mozna spotkac traszke??
elfikp - 2008-03-29, 08:14

Pewnie.
Traszki są w zasadzie wszędzie(nawet w Warszawie) w odpowiadających im środowiskach.

Ernest - 2008-03-29, 22:05

Podpinam się tutaj ;)

Kogo jaja przyklejone są do doniczki :?



A to białe :?


killer1558 - 2008-03-29, 22:40

to z pierwszej foty to mam zawsze pełno w filtrze ale nie wiem co to
AurorA - 2008-03-30, 00:15

To chyba nie jaja a ślimaki - przywierki
wojtas - 2008-03-30, 06:45

To białe to moze wypławek?
kuba123 - 2008-04-02, 19:58

elfikp napisał/a:
Pewnie.
Traszki są w zasadzie wszędzie(nawet w Warszawie) w odpowiadających im środowiskach.


Raczej nie wszędzie, bo np. w mojej okolicy ich nie ma. Raz no może dwa razy w życiu widziałem traszki zwyczajne w piaszczystej kałuży, ale to ode mnie jest chyba z 7 kilometrów. Kałuży już nie ma, bo została zasypana i traszek zwyczajnych juz nie widziałem od dawna.

elfikp - 2008-04-02, 21:11

To że nie znasz ich stanowisk to jeszcze nie znaczy że ich nie ma. Na pewno gdzieś są a już na pewno traszki zwyczajne .

U mnie traszki rozpoczęły gody na dobre .


kuba123 - 2008-04-02, 21:45

Zazdroszczę tych traszek, bo miałem oczko na działce od roku 1999 i ani razu do mnie nie przywędrowała traszka. Gdzieś w Wieliczce i okolicy na pewno są, ale w moim sąsiedztwie na pewno nie.
wojtas - 2008-04-03, 07:39

jak masz oczko bez ryb,to powinny się nim pojawić,gdyby były w najbliższej okolicy.chociaż one maja swoje ulubione zbiorniki.Kiedys obserwowałem,że w jednym stawku było ich mnóstwo, a w drugim /bardzo podobnym/ale 100m.dalej nie widziałem ani jednej.
iwosek - 2008-04-04, 22:40

CO do stwierdzen ze jak masz oko bez ryb to przyjdą :???: Na jakiej podstawie to piszecie :?: Nie ma reguły zobaczcie u Marka ma pełno ryb do tego zab ropuch i traszek gratis - jakos sobie nie przeszkadzają a mają sie dobrze :) a np u kuby123 gdzie ma oko bez ryb nie przyszly
Drugie stwierdzenei mieszkasz na wsi czy obrzezach miasta to traszki przyjdą - u ludzi własnie w takim srodowisku nie ma, a np ktos pisał ze w centrum miasta ma skrzek w oku czy widizał traszki. Nie ma zasad - tym wszystkim rządzi matka natura, a jak wiemy ona jest nie obliczalna :hehe: :yahoo:

Yahilles - 2008-04-05, 00:15

iwosek napisał/a:
Nie ma reguły zobaczcie u Marka ma pełno ryb do tego zab ropuch i traszek gratis -

U Marka traszek jest kilka, a u elfika jest ich więcej niż żab. Poza tym Marek ma osobny zbiornik bez ryb.

Jak masz oczko bez ryb to przyjdą, jeśli w ogóle występują w okolicy, przecież same się tam nie wezmą, to nie glony.
Traszki mogą mieszkać z rybami ale na pewno się wtedy nie rozmnożą, tj. nie uzyskasz przychówku.

killer1558 - 2008-04-05, 07:46

Yahilles napisał/a:
Poza tym Marek ma osobny zbiornik bez ryb.

no mam :) ale akurat ta parka traszek wybrała oko z rybami :P

elfikp - 2008-04-05, 07:54

Traszki teoretycznie mogą do każdego oczka trafić. Jak nie przyjdą na własnych nogach to jako jajka mogą zostać przyniesione np. przez kaczki wraz z roślinami. I w ten prawdopodobnie sposób się znalazły w Warszawie.
W tym tylko że jak trafia do oczka bez ryb to mogą się skutecznie rozmnożyć.
Tak jak u mnie na początku „miałem” dosłownie kilka sztuk a teraz to pływają w grypkach po 5 i więcej osobników.

Nie spodziewały się ich ..
Tylko w sztucznie zarybionych małych oczkach można się spodziewać ryb.

Jeszcze jedno zdjęcie traszki.


Yahilles - 2008-04-05, 11:42

elfikp napisał/a:
I w ten prawdopodobnie sposób się znalazły w Warszawie.

Raczej chodzi o to, że one tam były od zarania dziejów, tylko z czasem je odgrodzono od dziczy i zostały w mieście.

Świetne zdjęcia, elfiku! Żebyś tylko miał taką czystą wodę cały sezon. :good:

kuba123 - 2008-04-05, 12:58

elfikp napisał/a:
Traszki teoretycznie mogą do każdego oczka trafić. Jak nie przyjdą na własnych nogach to jako jajka mogą zostać przyniesione np. przez kaczki wraz z roślinami. I w ten prawdopodobnie sposób się znalazły w Warszawie.
W tym tylko że jak trafia do oczka bez ryb to mogą się skutecznie rozmnożyć.
Tak jak u mnie na początku „miałem” dosłownie kilka sztuk a teraz to pływają w grypkach po 5 i więcej osobników.


Niedawno w moim oczku chciała wylądować kaczka być może z skrzekiem traszki. Pies nie pozwolił na wylądowanie.

wojtas - 2008-04-05, 19:57

czy rzeczywiscie jaja traszek mogą być przenoszone przez kaczki?Istnieje też taka teoria odnośnie ikry ryb,ale zdania na ten temat są różne.Prawdopodobnie jest to możliwe,ale jedynie na niewielkie odległości z uwagi na wrażliwość na wysychanie.
elfikp - 2008-04-05, 21:02

Jest to możliwe . W tamtym roku do domu przywiozłem sobie kilka roślin ze stawy do akwarium. Po paru tygodniach w akwarium zauważyłem larwę traszki( w tamtym roku o tym pisałem. Jajko musiało być gdzieś w roślinach.

„Raczej chodzi o to, że one tam były od zarania dziejów, tylko z czasem je odgrodzono od dziczy i zostały w mieście.”

To są sztucznie zrobione baseny betonowe. Myślę że najpierw powstało miasto a dopiero one.

killer1558 - 2008-04-06, 10:58

na potrzeby forum została obfocona traszka zwyczajna :) i wróciła do oka dalej na gody :P ,fotki w akwa z kumakami ,w słoiku do :dupa: wychodzą :P

Yahilles - 2008-04-06, 11:32

Ekstra fotki, dzięki!
maruder - 2008-04-06, 12:33

Te jaja to mogą też być jakieś pijawki. Bardzo podobne spotykam w Wiśle pod kamieniami.
phalina - 2008-04-06, 12:59

piotr urbanski napisał/a:
mogą też być jakieś pijawki

ja tez to miałam na kamieniach ,wylęgły sie pijawki takie wąskie niezbyt duże .Było morderstwo :x

wojtas - 2008-04-06, 16:14

Jeśli idzie o sztuczne betonowe baseny w środku dużego miasta,to może jednym z wyjaśnień jest sztuczne wsiedlenie przez jakiegoś miłośnika płazów?traszki raczej nie wędrują ulicami miast,a i dzikie ptactwo rzadko się tu pojawia.
elfikp - 2008-04-06, 19:53

Ja bym stawiał na kaczki w mieście są ich setki jak nie tysiące.
kuba123 - 2008-04-11, 18:27

W moim oczku jest traszka :-o samica. Przed dziesięcioma minutami ją zauważyłem, złapałem, oglądnąłem i wypuściłem :P Nie brałem do ręki. Samców nie ma więc skrzeku z niej nie będzie. Ciekawi mnie to jak i skąd trafiła do mojego oczka?
Yahilles - 2008-04-11, 20:04

Nie chwal dnia przed zachodem słońca. Skoro samica trafiła, to może za parę dni dołączą do niej pobratymcy. :soczek:
kuba123 - 2008-04-11, 20:10

Pozbyłem się ryb, żeby zwiększyła się liczebność żab, ale w przyrodzie zawsze znajdzie się coś co będzie ograniczać ich liczebność - widzę, że w oczku pojawiły się zółtobrzeżki i teraz traszka.
samców nie będzie - stawiam na 99%, że żaden nie przylezie. To i tak dziwne, że ta samica przywędrowała. Domyślam się, ze jest to osobnik, który przywiozłem chyba 2 lata temu z "psiej górki", która została już zniszczona.

Yahilles - 2008-04-11, 20:36

kuba123 napisał/a:
widzę, że w oczku pojawiły się zółtobrzeżki i teraz traszka.

:evil: Nie traktuj traszek jak szkodników! One nie wpłyną na populacje żab tak negatywnie jak larwy ważek czy żółtobrzeżki. Te drugie wyławiaj i anihiluj, ale traszce daj spokój - powinieneś się cieszyć, że jednak przyszła.
Takie są prawa natury - nie ma organizmu, który nie ma wrogów, a bez ryb naprawdę nie masz co się martwić o młode żabki.

kuba123 - 2008-04-11, 20:45

Nie traktuje traszek jak szkodników - przeciwnie, cieszę się, że wreszcie po kilku latach do mnie przylazły. Żółtobrzeżki postaram się wyrzucać.
Czy jedna para traszek zwyczajnych może dać początek populacji?

Yahilles - 2008-04-11, 20:50

Jeśli młode się przeobrażą, to sądzę, że po kilku latach może być nowa populacja.
Możesz wybrać się na poszukiwanie, jeśli jedna przywieziona traszka u ciebie została, to inne też powinny :)

kuba123 - 2008-04-11, 20:53

Przywiozłem tylko jedną. Przynajmniej ona ocalała, a reszta z "psiej górki" to w dużych ilościach została zabita.
Szkoda, że nie przywiozłem wtedy samca :P

Yahilles - 2008-04-11, 20:56

No to ruszaj na poszukiwania po nowe :-D Albo kup od elfika, on ma ich na kopy :hehe:
kuba123 - 2008-04-11, 20:59

W tej chwili nie znam żadnego stanowiska gdzie występują traszki. Gdyby nie prawo to bym na "psiej górce" przywiózł tego ze 100 sztuk :P
Może w oczku jest samiec tylko go nie zauważyłem?
Poczekam aż kaczki przyniosą skrzek traszek :)

AurorA - 2008-04-11, 21:08

kuba123 napisał/a:
W moim oczku jest traszka :-o samica. Przed dziesięcioma minutami ją zauważyłem, złapałem, oglądnąłem i wypuściłem :P Nie brałem do ręki. Samców nie ma więc skrzeku z niej nie będzie.


nie koniecznie kiedyś miałem jedna samicę i o dziwo były młode

kuba123 - 2008-04-11, 22:15

Mało to prawdopodobne :P Według mnie musiał być samiec. Może ta samice przywędrowała z innego zbiornika gdzie już była zapłodniona i skończyła składanie jaj w oczku?
AurorA - 2008-04-11, 22:28

U mnie na pewno tak było, samica była już zapłodniona ale przed składaniem jajeczek.
kuba123 - 2008-04-11, 22:33

Według mnie było tak: gdzieś niedaleko działki była kałuża. W tej kałuży pojawiły się traszki - samiec i samica. Doszło do zapłodnienia. Kałuża wyschła. Samica wywędrowała do najbliższego zbiornika - czyli oczka. Samice traszki podczas niesprzyjających warunków przechowują jaja w jajnikach.
u mnie niestety w pobliżu nie ma zbiorników, więc ona na pewno nie wywędrowała.

wojtas - 2008-04-12, 07:22

też myślę,ze jedna para może dać początek nowej populacji, po jakimś czasie mogą wystąpić objawy pewnej degeneracji z uwagi na brak wymiany genów.Takie traszki bedą zapewne mniejsze i słabsze niż w okolicach,gdzie jest ich dużo.
kuba123 - 2008-04-12, 11:12

Może w pobliżu jest jakieś oczko gdzie się rozmnazają traszki, ale ja nic o tym nie wiem.
Własnie wróciłem z oczka i znów widziałem tą traszkę. Widocznie ona musiała wczoraj wejśc do oczka na gody ;) Samca dalej nie ma.

wojtas - 2008-04-12, 16:47

kiedyś też myślałem,że w mojej okolicy nie ma traszek,do czasu aż złapałem jedną przypadkowo w czasie połowu planktonu dla ryb.Jeśli występuja nielicznie to często uchodzą uwadze.jest szansa,że pojawią się następne.
kuba123 - 2008-04-12, 17:25

Muszę wybrać się na poszukiwanie, ale nie traszek, ale jakiegokolwiek stawu. System drenów spowodował,że w pobliżu nie ma podmokłych łąk :?
Traszki mogą mieć gody do czerwca lub nawet do lipca, wiec jest jeszcze czas na przywędrowanie samca.

elfikp - 2008-04-12, 19:46

One teraz wędrują a w zasadzie to już jest koniec ich wędrówek.

U mnie pierwsze traszki w tym roku pojawiły się pod koniec lutego ale jeszcze po deszczach można cały czas zobaczyć nowe tokujące płazy.

Pozdrawiam.

kuba123 - 2008-04-12, 19:54

Czyli małe szanse na przybycie samca :? Może w następnych latach sie pojawią...
Czy traszki mogą być zjadane przez ropuchy?

wojtas - 2008-04-13, 07:37

kuba123 napisał/a:
Muszę wybrać się na poszukiwanie, ale nie traszek, ale jakiegokolwiek stawu. System drenów spowodował,że w pobliżu nie ma podmokłych łąk :?
Traszki mogą mieć gody do czerwca lub nawet do lipca, wiec jest jeszcze czas na przywędrowanie samca.
z tego wynika,że Twoja okolica jest bardzo uboga w zbiorniki wodne,Twoje bezrybne oczko jest chyba niezastąpione dla miejscowych płazów.
kuba123 - 2008-04-15, 22:35

W moim oczku chyba są 2 samice. Siedziałem nad brzegiem i zobaczyłem pierwszą. Po kilku minutach poszedłem na inny brzeg 2 - 3 metry dalej i zobaczyłem następną samicę. Czy możliwe, że była to ta sama? Traszki zwykle nie pływają w oczku tak aktywnie i jak się mnie przestraszy to ucieka na dno i się nie rusza. Jutro postaram się sprawdzić czy jest jedna czy dwie :)
wojtas - 2008-04-16, 08:25

Moim zdaniem jest na pewno więcej niż 1sztuka.
iwosek - 2008-04-19, 09:53

Byłem chyba we srode ze szwagrem u niego w lesie - ma tam zbiorniczek - o taki wieksza kałuz :P - i co :D patrze a tam cos przeplynelo za chwile drugie i trzecie - podeszlismy blizej a tam traszki zaczely uciekac :? schowaly sie w trawie zaraz za zbiorniczkiem - a bylem pewien ze traszek u siebie nie spotkam :)
Yahilles - 2008-04-19, 10:18

Traszki nie uciekają z wody przed drapieżnikiem... to mogły być jaszczurki żyworodne.
kuba123 - 2008-04-19, 12:00

Zrobiłem kilka zdjęć traszce z mojego oczka. Niestety nie umiem robić i wyszły tragicznie :???: :-(
Musze się trochę podszkolić.
Zostawiłem na godzinę traszkę w akwarium i zobaczę czy zniesie jakies jajo. jak zniesie tzn. że w oczku jest samiec. woda w tym akwarium ma ok. 10*C

Yahilles - 2008-04-19, 13:03

Jest tak gruba, że jajka ma w środku ale nie wiadomo, czy pobrała spermatofor- może złożyć niezapłodnione, które spleśnieją.
kuba123 - 2008-04-19, 13:59

Przydałby sie samiec :? Dzisiaj był deszczowy dzień więc wyszedłem do sadu szukać samca,a le niestety nic nie ma :? Nawet żab nie znalazłem. Moja okolica jest bardzo uboga w płazy. Ta samica widocznie trafiła przypadkowo do oczka. Kusi mnie, żeby złamać prawo i wybrać się kilka kilometrów do pewnej kałuży gdzie co roku godowały.
Yahilles - 2008-04-19, 17:16

kuba123 napisał/a:
Kusi mnie, żeby złamać prawo i wybrać się kilka kilometrów do pewnej kałuży gdzie co roku godowały.

Moim zdaniem w taki sposób tylko pomożesz traszkom- stworzysz kolejne siedlisko (w swoim oczku) gdzie będą mogły się rozmnażać.
Nie zastanawiaj się i w drogę.

kuba123 - 2008-04-19, 17:55

Kałuża ta jest na psiej górce gdzie właśnie buduje się ośrodek sportowy.
raz na jakiś czas zdarzało się, że larwy traszek przeobrażały się w dorosłe osobniki. teraz ich los jest przesądzony. Kałuża albo wyschnie, albo zostanie zasypane przez budowlańców.

Pawlak - 2008-04-19, 17:58

ja tak bym zrobił ,już tak zrobiłem z żabami :pa: w inny sposób nie miałbym żab w oczku bo mieszkam na terenie mocno zabudowanym różnymi budynkami dla turystów i do tego wokół pełno ludzi w lato :P
wojtas - 2008-04-19, 20:00

Kiedyś,w latach 70 kiedy byłem młodym pasjonatem płazów o egzotycznych gatunkach nikt nawet nie słyszał.Wiosną umieszczałem w akwarium parę traszek zwyczajnych lub grzebieniastych/w każdym bajorku było ich tysiące/.Pasjonująca była obserwacja ich godów.Zwykle następowały one błyskawicznie i już po kilku dniach traszki wracały do stawu,a ja obserwowałem rozwój jaj,a póżniej larw.Myślę,ze warto spróbować,jak zdobędziesz samca.To im nie zaszkodzi,a mozesz zwiększyć populację traszek w okolicy.
kuba123 - 2008-04-19, 20:05

Jakbym sprowadził samca to może wreszcie "jaszczurczy pagórek" zostałby zamieszkany :) Czytałem, że przez dzień lubią się chować pod konarami drzew - mam taki i kamieniami - mnóstwo tego jest i będzie jeszcze więcej. Podobno zimują w ziemiankach i taką również posiadam. Więc kryjówek by miały sporo. Jednak jakbym sprowadził samca to powstałaby izolowana populacja i nie miała by możliwości wymiany genów. Długo by sie nie utrzymała :?
wojtas - 2008-04-19, 20:19

Najlepiej zdobyć kilka sztuk.a zresztą izolowane,wyspowe stanowiska istnieją również w naturze.
elfikp - 2008-04-24, 07:42

Nowe zdjęcie traszki zwyczajnej .



Pozdrawiam.

Kaef - 2008-04-24, 08:30

Piękny samczyk, ja postaram się dzisiaj przejść na moje mokradła, od paru dni utrzymuje się ładna i ciepła pogoda, więc może już płazy się pobudziły w końcu :D
elfikp - 2008-04-24, 21:17

Płazy już się dawno pobudziły i są liczne w idealnych dla siebie środowiskach.
U mnie już od paru tygodni samice składają jajka .

Kaef - 2008-04-24, 21:20

U mnie niestety nie, ostatnie 3 dni były dopiero ciepłe, niestety nie miałem dzisiaj czasu sprawdzić czy już przyszły :/
kuba123 - 2008-04-24, 21:53

Moja samiczka traszki poszła ze stawu i pewnie złożyła jajka (niezapłodnione) :???: .
Jednak i tak cieszy mnie to, że moje oczko zostało uznane za dobre miejsce rozrodu przez tego osobnika :P
Trochę mi szkoda tej samicy, że sie marnuje. W przyrodzie nie powinno czegoś takiego być :?
Trochę poza temat: Czasem człowiek jest potrzebny płazom. Ja przyznam, że sprowadziłem samice ropuchy z innego oczka na innej działce gdzie była sama. Samce się tam nie pojawiają :? Zdarzają sie przypadki, że gdzieś jest mnóstwo samców, a gdzieś ich niedobór. To wszystko przez ruch kołowy :P

wojtas - 2008-04-25, 17:57

Bardzo zainteresował mnie odchów traszek Waltla u Huberta na działce w oczku./tamten temat zamknięto/.Jak zapobiegniesz ucieczce przeobrażonych osobników Waltla?
Yahilles - 2008-04-25, 21:29

Cytat:
Bardzo zainteresował mnie odchów traszek Waltla u Huberta na działce w oczku./tamten temat zamknięto/.Jak zapobiegniesz ucieczce przeobrażonych osobników Waltla?

Hubert mówił że tylko latem hoduje swoje Waltle w akwarium na werandzie (zdaje się) a rozmnożył je dopiero ostatnio :) Poza tym młode traszki waltla nie mieszkają na lądzie, tylko zostają w wodzie, lądowe maluchy są raczej rzadkie.

AurorA - 2008-04-26, 00:30

Dziś szukaliśmy tych Waltli u Huberta w płazarium na działce i nie mogliśmy ich wypatrzyć.
Hubert - 2008-04-26, 07:28

Yahilles napisał/a:
Hubert mówił że tylko latem hoduje swoje Waltle w akwarium na werandzie (zdaje się) a rozmnożył je dopiero ostatnio Poza tym młode traszki waltla nie mieszkają na lądzie, tylko zostają w wodzie, lądowe maluchy są raczej rzadkie.


Traszki Waltla rozmnażałem już w technikum, czyli 20 lat temu, ale nigdy nie miałem tak licznego przychówka jak ostatnio (ponad 300 szt.). Wkrótce ukaże sie opis całego sukcesu hodowlanego w Naszym Akwarium. Larwy przeniesione do balkonowego akwa czuja sie świetnie (pływają wśród rozwielitek). Larw wpuszczonych do oka-płazarium będę dziś szukał. :lol: Po przeobrażeniu traszka Waltla wychodzi z wody tylko wyjątkowo, np. gdy woda na tyle wyschnie, że uniemożliwia pływanie lub zawiera szkodliwe substancje.

wojtas - 2008-04-26, 07:33

moze się pochowały .to płazarium było opisane w MA w artykule o traszkach.Super,całkiem coś innego niz przeciętne oczko.Ciekawe,czy waltle miałyby szanse przetrwac w naszym klimacie,gdyby nie udało sie ich odłowić.Pochodzą co prawda z cieplejszych okolic Europy.ale i nasz klimat się zmienia.Ciekaw jestem,jak wygląda to balkonowe płazarium.Ja też eksperymentowałem z czymś podobnym ,miałem miniaturową lilię i nawet żyły tam karliki w najcieplejszym okresie lata.Ale akwarium błyskawcznie zarastało glonami,bardziej przydatny okazał się nieprzezroczysty pojemnik.mam zamiar spróbować uprawy lotosa tygrysiego,jeśli lato bedzie upalne,i pewno żabki tez będą.
Yahilles - 2008-04-26, 10:51

wojtas napisał/a:
to płazarium było opisane w MA w artykule o traszkach

Tutaj też :)
http://www.forum.oczkowod...t=330&start=105

właśnie, hubercie- w twoim oczku dla płazów są już traszki zwyczajne?

Hubert napisał/a:
Wkrótce ukaże sie opis całego sukcesu hodowlanego w Naszym Akwarium.

Widziałem już na Terrarium.com.pl twój artykuł "Jak rozmnożyć traszkę Waltla?", chodzi o to, czy coś jeszcze lepszego?

Hubert - 2008-04-26, 18:17

AurorA napisał/a:
Dziś szukaliśmy tych Waltli u Huberta w płazarium na działce i nie mogliśmy ich wypatrzyć.


Dziś troche rzeźbiłem przy płazarium i widziałem 5 larw Waltli - mają się świetnie.

Hubert - 2008-04-26, 18:22

Yahilles napisał/a:
właśnie, hubercie- w twoim oczku dla płazów są już traszki zwyczajne?


Jasne, że są. Artykuł na TCP to to samo, co będzie w NA.


Hubert - 2008-04-26, 18:41

wojtas napisał/a:
Ciekaw jestem,jak wygląda to balkonowe płazarium.Ja też eksperymentowałem z czymś podobnym ,miałem miniaturową lilię i nawet żyły tam karliki w najcieplejszym okresie lata.Ale akwarium błyskawcznie zarastało glonami.


Wygląda tak. Dziś zrobiłem fotkę jednej larwie Waltla - czują się w nim świetnie. Aby woda nie zieleniała trzeba regularnie wpuszczać rozwielitki. Latem odchowuję w nim także narybek żyworódek.


Yahilles - 2008-04-26, 21:17

Fantastyczne robisz fotki i genialne masz pomysły- może kiedyś też będę mógł tak eksperymentować :)

Samiec zwyczajnej wygląda wspaniale- masz jego "podwodne fotki"? Wygląda na to, że podlega wszystkim unijnym normom dotyczącym cech fizycznych :hehe:

wojtas - 2008-04-27, 06:59

Piękne to balkonowe akwa.Inspiracja,zeby zrobić cos podobnego tego lata.moje po prostu stało na podłodze ,co było bardzo niewygodne w obsłudze.
Hubert - 2008-05-10, 01:28
Temat postu: Traszki zwyczajne u kolegi
Wczoraj odwiedziłem kola w Puszczy Bolimowskiej. Ma naturalny staw, w którym są tylko dzikie karasie, słonecznice i czebaczki amurskie. Wysoki poziom wody sprawił, że zalana była trawa rosnąca na brzegu. Na moje pytanie czy żyją w stawie traszki odparł: "Tak, pasą się w trawie", po czym pociągnął siatką wzdłuż brzegu. Weszło aż 14 sztuk. Zdjęcia robiłem w podręcznym akwaryjku specjalnie do tego celu zrobionym.





wojtas - 2008-05-10, 08:00

rewelacja,nie wiedziałem,ze są jeszcze stawy z taką iloscią traszek,takie jak pamiętam z okresu młodości.obecnie w naszej okolicy zobaczyć choć jedną nie jest łatwo.
Yahilles - 2008-05-10, 09:12

Jeśli dzisiaj znajdę traszki w botaniczny, to na następną eskapadę biorę akwarium, bo te wasze foty dzikich traszek w akwariach mnie wprawiają w pożar zazdrości :oops:
elfikp - 2008-05-27, 15:35

http://forum.oczkowodne.n...bd0cfa644#54709

Tu zamieściłem nowe fotki traszek oraz niektórych zwierząt spotkanych w Bieszczadach

JAREK G - 2008-05-31, 23:46

A ja zostałem obdarowany od kolegi w rewanżu za zeszłoroczne karasie traszką I nie wiem za bardzo co z nią zrobić na razie wpuściłem ja do pojemnika gdzie przechowuje rośliny ( ten na ostatniej fotce :P ) zagrożone wyginięciem w oczku z powodu żarłocznych moich karpi :P i niw wiem czy wpuścić ją do oczka czy nie 8)

melek - 2008-05-31, 23:55

Jak dla mnie to jest traszka zwyczajna. Myślę ,że lepiej by było jakbyś ją wypuścił w naturalne środowisko.
AurorA - 2008-06-02, 00:11

JAREK G napisał/a:
A ja zostałem obdarowany od kolegi w rewanżu za zeszłoroczne karasie traszką


bardzo głupi i kłopotliwy prezent i na dodatek nielegalny
traszka już cierpi ale w oczku będzie dla niej jeszcze gorzej i raczej długo nie pożyje
najlepiej by ją było wypuścić tam skąd pochodzi

Mazur - 2008-06-02, 07:11

Cytat:
[quote="JAREK G"] do pojemnika gdzie przechowuje rośliny ( ten na ostatniej fotce :P ) zagrożone wyginięciem w oczku z powodu żarłocznych moich karpi :P


ja bym zaryzykował posadzenie tych roślim w dużym koszu do oczek, dałbym nieco podłoża by roślinki miały wolną przestrzeć do góry a kosz bym tak umieścił aby był schowany 2-3 cm pod lustrem wody to może spokojnie mogłyby sobie rosnąć w oczku ?
wiem widok kosza ale można do zamaskować do okoła np. wywłócznikami czy innymi roślinami.

JAREK G - 2008-06-02, 15:15

Z traszką problem się chyba sam rozwiązał bo już wczoraj jej nie widziałem Widocznie jej się nie podobało i sobie poszła tylko ciekawy jestem jak wyszła bo od lustra wody do brzegu pojemnika było z co najmniej 10 cm
off topic a co do roślinek w pojemniku niech sobie rosną są w rezerwie i nawet ładnie wyglądają :P

wojtas - 2008-06-02, 15:51

To nie problem dla traszki,potrafi wyść po pionowej gładkiej scianie,I dobrzesię stało,że wróciła do naturalnego śodowiska.
AurorA - 2008-06-02, 23:51

wojtas napisał/a:
To nie problem dla traszki,potrafi wyść po pionowej gładkiej scianie,I dobrzesię stało,że wróciła do naturalnego śodowiska.


Nie wiem czy dobrze się stało, ale długiego życia tej traszce nie wróżę. W nieznanym otoczeniu/ w mieście czuje sie jak człowiek na marsie, jeśli jeszcze żyje. To nie jest środowisko naturalne.

wojtas - 2008-06-03, 13:46

no,jeśli to mieście,to rzeczywiście nieciekawie,chyba ze w pobliżu jest jakieś inne oczko.
JAREK G - 2008-06-03, 13:55

wojtas napisał/a:
no,jeśli to mieście,to rzeczywiście nieciekawie,chyba ze w pobliżu jest jakieś inne oczko.

20 metrów dalej jest moje oczko :P

wojtas - 2008-06-03, 14:03

to może ta traszka jednak tam jest?może dobrze się ukryła?
elfikp - 2008-06-03, 22:03

Gdzie stało akwarium z traszką ? Jeśli w domu to są bardzo małe szanse że jeszcze żyje
JAREK G - 2008-06-03, 22:21

elfikp, To nie akwarium tylko taki kontener ( zbiornik) 80cmx40cmx40cm stoi na zewnątrz od zeszłego roku jak robiłem remont oczka to trzymałem w nim rośliny i tak już został z częścią roślin i do teraz służy na przechowalnie dla roślinek Jest tam sporo planktonu i kijanek żab, roślin i glonów nitkowych :D Jak wyławiałem wiosną glony z oczka a nabrały się ze skrzekiem to wrzucałem zamiast na kompost to do tego zbiornika i stąd te kijanki jedne wielkie drugie mniejsze :P Woda w zbiorniku czyściutka. Traszkę jak przyniósł kolego to wpuściłem do zbiornika i miałem się zastanowić co z nią zrobić czy wpuścić ją do oczka czy gdzieś wywieźć , ale jak już pisałem problem się chyba sam rozwiązał
elfikp - 2008-06-04, 07:41

Traszko mogła już zawędrować do oczka z rybami albo schować się w jakieś wilgotne miejsce.
Prawdopodobnie jeszcze tą traszkę zobaczysz jak nie w tym roku to w przyszłym na wiosnę i wtedy będziesz mógł ją gdzieś przewieść..

killer1558 - 2008-06-04, 08:36

a na co ma Jarek przewozić ta traszke jak zobaczy w przyszłym roku tego nie rozumiem, jak przeżyje cały rok to znaczy ze jej dobrze chyba nie, panowie już bez przesady :P
elfikp - 2008-06-04, 20:19

Skoro ma u siebie ryby a traszek nie ma to po co mu jedna traszka która i tak nie rozmnoży bo i nie ma zkim.
AurorA - 2008-06-04, 22:15

Cytat:
jak przeżyje cały rok to znaczy ze jej dobrze chyba nie, panowie już bez przesady


jak Ciebie wystrzelą na marsa i przeżyjesz to znaczy że Ci dobrze?

wojtas - 2008-06-05, 07:32

jeśli to teren ograniczony ulicami miasta,bez możliwości naturalnego zasiedlenia ,a chcesz mieć koniecznie traszki ,to kup traszki Waltla.latem można je trzymać w oczku.
Bajbas - 2008-06-05, 07:38

elfikp napisał/a:
... nie rozmnoży bo i nie ma zkim.

ale w życiu nie chodzi tylko o to by się rozmnażać :P :lol:
Bajbas

Yahilles - 2008-06-06, 17:37

O to chodzi ludziom, traszki są gatunkiem zagrożonym i MUSZĄ się rozmnażać.
elfikp - 2008-06-06, 21:24

I mieć coś z życia ;)
killer1558 - 2008-06-08, 23:12

Cytat:
jak Ciebie wystrzelą na marsa i przeżyjesz to znaczy że Ci dobrze?

jak tylko będzie :piwko: i marsjanki to tak :hehe: a tak na poważnie to skąd wiecie czy u Jarka w okolicy nie ma traszek :P

Yahilles - 2008-06-09, 07:57

Jeśli dobrze pamiętam Jarek ma oczko w mieście, więc nie ma co się spodziewać traszek w okolicy?
dachasia - 2008-06-13, 22:27

Kupiłam w ogrodniczym przestkę i gdy ją przesadzałam do innego podłoża to znalazłam w ziemi, w której była posadzona dwa takie ślimaki. Na razie włożyłam je do pojemnika z wodą. Czy można je dać do oczka, czy raczej nie.

wojtas - 2008-06-14, 07:56

Ja bym nie dawał.Może jestem przesadnie ostrożny,ale niektóre gatunki ślimaków mogą być pośrednimi żywicielami pasożytów ryb.
killer1558 - 2008-06-14, 12:05

nie przesadzajmy z tymi chorobami tak znowu ,u mnie slimaków ze setka jest jak nie wiecej :P
AurorA - 2008-06-15, 00:36

Niektóre gatunki ślimaków mogą bardzo niszczyć rośliny, ja ostatnio skądś przywlokłem taki mały gatunek który strasznie wcina liście kosaćca. Podobny do błotniarki ale mniejszy i siedzi na liściach nad wodą.
Yahilles - 2008-06-15, 12:19

Może bursztynka?
dachasia - 2008-06-15, 13:14

Te moje są właśnie takie małe. To jak je lepiej gdzieś wyrzucę.Przez noc mi oba z pojemnika postawionego w strumyku uciekły. Jednego złapałam, a drugi się zaszył gdzieś i nie mogę znaleźć. Muszę porozglądać się za nim po roślinkach.
mkm - 2008-09-15, 16:45

Mam nadzieje, ze nie zasmiecam tematu pytaniem ? Takie stworzenie spotkalam w ubieglym roku jesienia na slowackim szlaku (Mala Fatra), do dzis nie wiem, co to bylo - traszka, mala jaszczurka ?
Bylo niewielkie (jakies 10, 15 cm.) i sliczne, co widac na (nieobrabianej, odrobine rozjasnionej) fotce - bardzo intensywna czern + zolte znaczenia, w necie nie znalazlam podobnego zwierza, no, moze niezbyt starannie szukalam... ;)

Do dzis nie wiem, co to ?




Yahilles - 2008-09-15, 16:57

Salamandra plamista (Salamandra salamandra)
mkm - 2008-09-15, 18:21

Bardzo dziekuje za wyjasnienie !
Teraz wiem, co wrzucic w Google, lece sie dowiadywac wiecej !
Jaszczurka jest gadem, salamandra plazem, czlowiek sie uczy cale zycie... :-)

bystry122 - 2008-12-30, 12:17

W moim oczku pojawiły się traszki ale tylko na miesiąc potem nie wiem co się stalo?
Yahilles - 2008-12-30, 13:41

Albo im się nie podobało i sobie poszły, albo zauważyłeś je dopiero pod koniec sezonu godowego, kiedy naturalnie opuszczają zbiornik po odbyciu godów.
wojtas - 2008-12-30, 18:11

A kiedy pojawły sie te traszki?I jaki to gatunek?
Hubert - 2009-01-02, 20:11
Temat postu: Fotografie Henk Wallays
Wszystkim miłosnikom płazów ogoniastych polecam galerię zdjęć znajomego hodowcy-fotografa z Holandii Henka Wallaysa.

http://www.livingunderwor...at=500&ppuser=8

http://calphotos.berkeley...rderby=lifeform|taxon&max=150

http://groups.google.com/group/Urodela/web

wojtas - 2009-01-02, 20:25

Super.Szczególnie mi się podoba ta czerwona traszka pseudotriton ruber.
JAREK G - 2009-01-02, 23:33

Jest tego trochę do oglądania ale zdjęcia szczególnie od strony technicznej super :good:
wojtas - 2009-01-03, 06:54

Szkoda, że jest bariera językowa.Tekstu też sporo i pewno ciekawe....
akua - 2009-03-06, 21:13

Witam wszystkich po b. dlugiej przerwie... :) Widze,ze temat traszek nadal goracy :) dwa lata temu "narzekalam" na nadmiar traszek w oczku... i wykrakalam; po ostatnim wiosennym 2008 "oczyszczaniu" oczka, w zasadzie wszystkie "zaginely"... to bardzo smutne i ciagle zastanawiam sie co tak naprawde "przetrzebilo" tak liczną poulacje tych pieknych "smoczkow".. mam wrazenie ze nie przezyla ani jedna a byly ich dziesiatki jak nie setki !!! :-(
mysle teraz o ponownym zasiedleniu.. ale przeciez sa pod ochrona... czy jest legalny sposob na traszki ?
akua/AQUA

kuba123 - 2009-03-06, 21:53

Traszki po wiosennych godach opuszczają zbiornik wodny gdzieś w przedziale maja do lipca. ;) . Pewnie teraz zimują gdzieś w pobliskich ogrodach...
Pod koniec marca wrócą ponownie odbywać gody.

akua - 2009-03-07, 12:59

To nie to... obserwuje je od 4 lat, i mniej wiecej znam ich zwyczaje :) to musial byc pogrom; podejzewam,ze sama moglam jakas czesc ukatrupic robiac radykalne oczyszczanie ale robie je co rok i takich strat nie bylo... zastanaowiam sie czy moze zaskroniec na nie zapolowal bo raz go widzialam jak zerowal...piekny byl ale szybko uciekl jak mnie spostrzegll.. ;) moze dzikie kaczki na lapkach doprowadza nowe jajeczka.. fajnie by bylo moc sie im przygladac.. bo to cudowne zwierzatka.. :)
kuba123 - 2009-03-07, 15:07

Bardzo dziwna sprawa, bo traszki zwykle nagle nie giną, bo zimują na lądzie i nawet jeśli cześć by zginęła to przecież reszta powinna przyjść.
Może te wiosenne porządki były robione jeszcze przed ich godami?
Albo zasiedliłaś oczko rybami co odstraszyło traszki?
Większość traszek nie wchodzi do stawów o zbyt dużej populacji ryb.
Mogły też przenieść się do jakiegoś pobliskiego stawu gdzie nie ma ryb i nic im nie zagraża ;) .

Hubert - 2009-03-07, 15:42

Spokojnie, jeszcze na nie nie czas - za 2-3 tygodnie sytuacja się wyjaśni.
akua - 2009-03-07, 17:34

Moze rzeczywiscie to sprzatanie.. ewidentnie przestaly byc widoczne; a byla ich prawdziwa chmara.. ryby tez sie porzadnie namnozyly przez 4 lata! a mam tylko karasie, pojawily sie tez zupelnie ciemne, prawie czarne rybki, ktorych nie sprowadzalam -karasie? :) one chyba nie jedza traszek? dokupilam 2 karpiki male i jednego ok.25 cm... ale chyba to nie ich wina.. ? pozatym tego duzego karpika po miesiacu wykonczyla przywra .. :(( tak czy siak traszek brak... stawiam jeszcze na tego zaskronca.. :???:
Yahilles - 2009-03-07, 17:47

Traszki nie lubią ryb, nic dziwnego, że jest ich coraz mniej. Karasie, dzikie gatunki i jeszcze koi, według mnie to pewnie odstrasza traszki.
Zaskroniec chyba nie poluje na traszki, wydaje mi się, że to dla niego za drobny pokarm?

akua - 2009-03-07, 18:10

No cuz... to moze byc prawda, i tak wiosna tuz tuz...wiec sie okaze czy wroca czy sie obrazily.. :-( jedno jest pewne,ze moj nowy 8-miesieczny nabytek- dachowiec- okazal sie byc milosnikiem kapieli zimowychi buszowania w lodzie... i bardzo sie obawiam ze populacja rybek gwaltownie spadnie.. tylko czy ku uciesze traszek..? :-D ? bo mojej nie... :((
KPelczar - 2009-04-06, 16:52
Temat postu: Dwa żyjątka-wie ktoś może co to?
Witam

W przeciągu ostatniego tygodnia zauważyłem, że w oczku wodnym pojawiła się masa różnych żyjątek. Nie mogę znaleźć informacji o nich, nie wiem nawet co to za gatunki. W związku z tym proszę Was o pomoc :)

Pierwszy zwierzak ma jakieś 1-1,5cm, ciężko było zmierzyć bo się chował. Właściwie to nie pływał w oczku wodnym, tylko na gumowej żabie, zdobiącej taflę :) Jak wpadł do wody, to było widać, że tonie, próbował łapać się roślin, więc odłożyłem go z powrotem na żabę. Dzisiaj spostrzegłem, że takich robaków jest więcej, coś około 10. Załączam ich zdjęcia:






Drugie żyjątko, które mnie zaciekawiło doskonale radzi sobie na wodzie. Pływa, odbijając się odnóżami od tafli. Jeszcze trzy dni temu było jedno, a dzisiaj cała gromada takich około 1cm ciała, 2-2,5 łącznie z odnóżami i jeden większy, (może rodzic), długi na około 4cm łącznie z odnóżami.
Poniżej załączam ich zdjęcia:





Mam nadzieję, że mi pomożecie i rozpoznacie, co to za gatunki. W końcu warto wiedzieć, co żyje w oczku :)

Pozdrawiam Was serdecznie

Linek - 2009-04-06, 17:33

Witam tych pierwszych nie znam ale te drugie to są nartniki jeszcze nie spotkałem stawu gdzie by ich nie było super poruszają sie po wodzie też je lubię jak są w oczku :pa:
KPelczar - 2009-04-06, 18:32

Te nartniki fakt, pociesznie wyglądają :)

Ciekawe co to są te pierwsze...

majtek8 - 2009-04-06, 18:57

To piewrwsze zwierzątko to Skorobieżek miedziak:) a to drugie to nartnik:)
leszek50-57 - 2009-04-06, 19:10

Ten miedziak to lepiej się go pozbyc z oczka,bo jest nie bezpieczny
dla rybek.Jest drapieżny. :evil:

poz.Leszek
---------------

KPelczar - 2009-04-07, 15:11

Dzięki za odpowiedzi.
Dlaczego Skorobieżek jest niebezpieczny dla ryb? Przecież nawet nie potrafi pływać

seedkris - 2009-04-11, 20:56

Witam. W moich zbiornikach traszek jest już sporo. Widzę więcej samców niż samiczek, dlaczego? Z żab to tylko ropuchy oblegają zbiorniki. Ryb raczej nie mam. No może gdzieś jeden czy dwa karasie. Czy samiczki traszek przychodzą później od samców?
Hubert - 2009-04-30, 21:12
Temat postu: Traszka grzebieniasta
Wczoraj odwiedziłem znajomego profesora, w którego oczku-stawiku mieszkają traszki grzebieniaste. Mając przy sobie przenośne akwaryjko i aparat porobiłem sporo zdjęć (roślinki wyjąłem z akwa gospodarza). Zdziwił mnie mizernie rozwinięty grzebień u samców (u wszystkich jakie widziałem), jakby dopiero co do wody weszły, ale profesor mówi, że są w niej od dawna.


elfikp - 2009-05-01, 09:38

Rzeczywiście traszki mają bardzo słabo rozwinięty grzebień godowy jak na tą porę roku.
castleman - 2009-05-02, 22:40

Super te traszki, :-D
Szkoda że u mnie nie zamieszkują :-(

elfikp - 2009-05-11, 21:46

Wrzucam zdjęcie samca traszki grzebieniastej w pełnej szacie godowej ( zdjęcie z dziś ).

ewa535 - 2009-06-10, 07:17
Temat postu: Czerwona cienka "glizda"
Witam
Wczoraj wyrzucając jakąś mizerną roslinkę (taka jakaś trawka, której pełno w rowach melioracyjnych) rozchyliłam jej listki ,zeby zobaczyć czy moze w srodku jest zdrowa i wypuszcza nowe listki zauwazyłam dwie takie jakby miniaturki dżdżownic. Cieniutkie,długość ze 2 cm, koloru jaskrawo-czerwonego. Czy to jakiś powazny szkodnik? Czy taki sobie wodny robaczek? Czy to moze zagrozic innym roślinom jesli tego jest wiecej w oczku?

Mizerność rosliny polegała na braku przyrostu oraz zażółceniu liści a miejscu gdzie tkwiły te czerwone glizdy roslinka była jakby podgniła.
Proszę fachowców o diagnozę !

Mietek2141 - 2009-06-10, 07:21

Bez zdjęć trochę ciężko stwierdzić na 100% co to za stworzonko ale mogła być to ochotka - rybi przysmak ;)
AurorA - 2009-06-10, 11:18

albo rurecznik (tubifex) albo ochotka - innych opcji w zasadzie nie ma.

zobacz fotki na stronach
http://oczkowodne.net/strony/annelida.php
http://oczkowodne.net/strony/owady.php

kornel159 - 2009-06-30, 17:47

mam sprawe koło rzeki znajduje sie row i obok niego dół sam sie zrobił coś jak oczko kiedy row wylal nabrało tam wody i sa tam rybki łapiąc je zobaczyłem samice traszki i zlapalem ją traszka zwyczajna włożyłem do akwarium z woda i rybkami które miały 5cm kiedy dzisiaj przyszedłem do niej zobaczyć i zobaczyłek małe kółeczka białe w środku z czarną kropką na środku teraz uschły i nie wiem czy potrzebne są dla wylęgu jaj rośliny i czy mogą być sztuczne?bo samica złozyła 2 jaja chyba na kamieniu i nie wiem czym je karmic dałem ślimaka wczoraj i chyba zjadła bo go nie widać ale jak dawałem jej teraz to nie chce czy ona je muchy? tak bardzo chciałbym je hodować ale nie wiem co zrobić żeby były szczęśliwe pomóżcie bo teraz siedzi na kamieniu już od 9 a samiec pod wodą ciągle
Yahilles - 2009-06-30, 17:56

Wypuść je tam gdzie złapałeś, są pod ścisłą ochroną. Samica składa skrzek, nie możesz przetrzymywać tych zwierząt.
kornel159 - 2009-06-30, 18:02

Yahilles napisał/a:
Wypuść je tam gdzie złapałeś, są pod ścisłą ochroną. Samica składa skrzek, nie możesz przetrzymywać tych zwierząt.


Tak tylko mam pewien problem ten zbiornik wysycha a koledzy chodza w nim depcząc też i ryby boje sie że moga je złapać i zamęczyć :(

tak wiem że są pod ochrona zwyczajne grzebieniaste karpackie i górskie a jakie traszki moge w takim razie hodować

Yahilles - 2009-06-30, 21:10

Cytat:
tak wiem że są pod ochrona zwyczajne grzebieniaste karpackie i górskie

To po co je łapiesz do akwarium?
Wszystkie polskie płazy i gady są pod ochroną - nie wolno ich hodować.

kornel159 napisał/a:
a jakie traszki moge w takim razie hodować

Chińskie albo waltla - są najłatwiej dostępne.

Hodowlę traszek w niewoli opisałem tutaj:
http://www.yahilles.republika.pl/traszki.html

kornel159 - 2009-06-30, 21:29

no tak a może jakies inne gatunki też czy tylko te dwa patrzyłem twoja strone masz tam dużo gatunków ale czy te traszki to można nie wiem trzymać w reku i wypuszczac na podłoge czy tylko musza życ w akwarium i czy potrzebne są rośliny aby traszki złożyły jaja? i czy dno to musi być połozone kamieniami.
Więc po waszych postach stwierdziłem że wypuszcze jutro te traszki tylko nie tam gdzie je złapałem bo koledzy moga je złapać i zmęczyć dziex za rady jakie mi daliście

Yahilles - 2009-06-30, 23:27

Cytat:
no tak a może jakies inne gatunki też czy tylko te dwa patrzyłem twoja strone masz tam dużo gatunków ale czy te traszki to można nie wiem trzymać w reku i wypuszczac na podłoge czy tylko musza życ w akwarium i czy potrzebne są rośliny aby traszki złożyły jaja? i czy dno to musi być połozone kamieniami.

Traszki należy traktować tak jak rybki - nie opuszczają akwarium. W zbiorniku powinno być dużo roślin (niektóre traszki składają jajka w kłębach, ale większość zawija je w liście roślin), a dobrym podłożem jest piasek kwarcowy. Zanim weźmiesz się za hodowlę traszek polecam doedukować się najpierw w zakresie prowadzenia akwarium bo to bardzo ważna sprawa :)
A o inne gatunki bardzo trudno w Polsce. Dwa, które wymieniłem, są bardzo dobre na początek, jeśli się rozkręcisz, zdobędziesz trochę doświadczenia no i masz warunki, to wtedy można się przyłożyć do szukania nowych ;)

kornel159 - 2009-07-01, 13:38

Dzięki za porady już je wypuściłem i oto pare fotek troche nie wyraźne
jkotynia - 2009-07-05, 19:47

Ja tez zauwazylam u siebie w oczku , ze tych czerwonych (dokladnie jak pisala Ewa) glizdek jest mnostwo, czy to sa szkodniki? Dzisiaj czyscilam filtr i z kolei na gabkach bylo mnostwo czarnych malutkich glizdek, jak to zwalczyc , sa tez na kamieniach na wodospadzie , jest ich tysiace, pomocy , czy one sa potrzebne? Jesli nie to jak je zwalczyc? Pomozcie.
koczisss - 2009-07-05, 20:35

jkotynia napisał/a:
Ja tez zauwazylam u siebie w oczku , ze tych czerwonych (dokladnie jak pisala Ewa) glizdek jest mnostwo, czy to sa szkodniki? Dzisiaj czyscilam filtr i z kolei na gabkach bylo mnostwo czarnych malutkich glizdek, jak to zwalczyc , sa tez na kamieniach na wodospadzie , jest ich tysiace, pomocy , czy one sa potrzebne? Jesli nie to jak je zwalczyc? Pomozcie.


Te czerwone są pożyteczne, rureczniki i ochotki żywią się martwą materią roślinną (zdrowymi częstują się ochotki, np. lubią podjadać hiacynta, wgryzają się w 'pływaki' rośliny i wyjadają gąbczastą tkankę), a te czarne robaczki to mogą być pijawki.

Tak na przyszłość jak chcesz się dowiedzieć jak coś się nazywa, to wypadało by zamieścić zdjęcie, bo raczej wróżki na forum nie ma, która bez ujrzenia obiektu ma go nazwać :wrr:

jkotynia - 2009-07-06, 20:40

Masz racje powinnam dodac zdjecie, dzisiaj juz za pozno ale jutro wrzuce fotke bo jesli to cos groznego to musze sie szybko tego pozbyc , dzieki
jkotynia - 2009-07-07, 17:51

Dodaje dzis zdjecia tych czarnych "glizdek" moze ktos wie co to takiego i czy sa one grozne dla oczka i rybek? No i jak z tym walczyc?

http://www.fotosik.pl/pok...9ad287bee2.html
http://www.fotosik.pl/pok...e0b67a32bd.html

AurorA - 2009-07-07, 18:36

Wygląda to na larwy komarów- znakomity . najlepszy pokarm dla ryb. Dla oczka niegroźne dla człowieka dokuczliwe imago.
jkotynia - 2009-07-07, 19:52

Kamien z serca bo juz sie martwilam , ze to te okropne pijawki, dziekuje Ci bardzo za pomoc
Szymon871 - 2009-07-16, 14:00
Temat postu: Co to jest??
Witam wszystkich... wróciłem po dłuższej przerwie^^


Załozyłęm oczko wsadziłem rośliniki... zrobiłem kaskade filtr... itp. Od jakiegoś czasu na roślinach a w zasadzie ich częściach które wystaja ponad wodę... na równi z lustrem wystepuje takie cos...






moze mi ktos powiedzieć co to jest... czy jest to szkodliwe i jezeli trzeba jak i czym to usunąc...?? próbowałem mechanicznie ale cholernie się to ciagnie :x

sebastianrost - 2009-07-16, 16:18

być może bedzie to gąsienica Nimfy świtezianki ale głowy odciąć sobie nie dam :P
Szymon871 - 2009-07-16, 17:46

ale to sie nie rusza... i jest takie galaretowate i przeźroczyste^^
Kaef - 2009-07-16, 18:50

To są jaja jakiegoś owada, nie jestem pewien czy przypadkiem nie ochotki.
AurorA - 2009-07-16, 23:14

Szymon871 napisał/a:
... czy jest to szkodliwe i jezeli trzeba jak i czym to usunąc...?


tak jak mówi Kacper to są nieszkodliwe jaja owadów, nie musisz usuwać

jak się wyklują będzie pokarm dla ryb

SebastianWie - 2009-07-17, 07:27
Temat postu: Coś dziwnego w oczku :)
Witam, nazywam sie Sebastian :)

Jak widać po znaczku przy moim nicku , jestem tutaj nowy i zielony.
Zapewne mój temat już pojawił się tutaj ze 100 razy, ale go nie znalazłem, ale z góry przepraszam jeżeli naprawde był :)

W moim 3 tygodniowym oczku, o pojemności 2000 litrów pojawiło się takie coś :


Nawet na pompie fontannowej takie coś się pojawiło :


Jak moge się tego pozbyć ?
A może ryby mi w tym pomogą ?




Mam jeszcze jedno pytanie :

Chce kupić do oczka 2-3 karpie koi.
Posiadam pompe fontannową działa jako kaskada i zakupiłem jeszcze filtr do wody.
Czy musze jeszcze dodatkowo wydać kolejne pieniądze na napowietrzacz wody jeżeli chce mieć w zbiorniku ze 2-3 rybki ??

Mam nadzieję że ta pompa fontannowa wystarczy, ewentualnie moge dokupić jeszcze jakieś roślinki co napowietrzają wode.


Jeżeli ktoś jest zainteresowany to oczko narazie wygląda tak (musze je jeszcze wykończyć)
ale to trzeba jechać po kamienie do jakiegoś lasu :P
Ps. Kaskada jest w lewym górnym rogu, ale jej nie widać :)



BARDZO DZIĘKUJE i pozdrawiam Sebastian

Szymon871 - 2009-07-17, 07:42

ale rośliny sie nie zmarnują od tego?? bo cześto są tym poobklejane na wysokości lustra wody...
art1234 - 2009-07-17, 13:38
Temat postu: To sa kupy
Po mojemu to są kupy jakiś zwierzątek.
Art :)

AurorA - 2009-07-17, 14:36

To domki larw ochotek zrobione z mułu- larwy są pożyteczne i są wyśmienitym pokarmem dla ryb.

Oczko jest zbyt małe dla koi - postaw na karasie. Dla nich napowietrzanie latem nie jest konieczne.

SebastianWie - 2009-07-17, 19:09

Chciałem powiedzieć że kupiłem 2 karasie ozdobne i 2 karasie ozdobne Shubunkin.
A po wykluciu tych larw, można się jakoś pozbyć tych "domków" ?

Jaki jest dobry sposób zabezpieczenia oczka przed kotami ?
Myśle nad siatką ogrodzeniową rozkładaną na noc, ale może macie jakieś inne pomysły ??

Dziękuje i pozdrawiam Sebastian

Yahilles - 2009-07-17, 19:25

SebastianWie napisał/a:

A po wykluciu tych larw, można się jakoś pozbyć tych "domków" ?

Ale po co? Nie da się mieć sterylnie czystego oczka, w którym jest tylko to, co planowane - zawsze będzie jakiś osad, glony, jakieś larwy owadów- trzeba się z tym pogodzić :)

Shubunkin - 2009-07-20, 13:53

Witam,

dobrze że postawiłeś na karasie, tak jak pisał AurorA dla Koi jest zbyt małe
Jeśli masz taką możliwość posadź rośliny błotne przefiltrują Ci dobrze wode.
Nie usuwaj drobnych owadow i innych zwierzątek wodnych to dzięki nim także będzie zachodzic równowaga biologiczna.

marcinek6661 - 2009-07-20, 22:05

A po co Ci coś na te koty specjalnego???
Masz przecież dobrego wartownika PIESKA, jeśli dobrze zauważyłem na zdjęciu powyżej, nic lepiej nie zastąpi pogromcy kotów jak super piesek, no chyba że jest strasznie płochliwy, gryzą go koty, albo coś w tym stylu, a może to jest tylko sztuczna atrapka ogrodowego ochroniarza? ;)

marcinek6661 - 2009-07-23, 21:44

No więc jak z tym pieskiem, zdał egzamin?
adamenes - 2010-03-13, 09:36

Kto miałby sprzedac traszki w Warszawie... ;) Jestem zainteresowany kupnem. :yahoo:
Kaef - 2010-03-13, 11:17

Jakie traszki??
Yahilles - 2010-03-13, 18:56

Jeśli chcesz kupować traszki "do oczka" to od razu porzuć ten pomysł, bo polskie traszki są chronione (a więc ich sprzedaż - nielegalna), a obce gatunki się nie nadają.
Kaef - 2010-03-14, 10:11

Yahilles napisał/a:
Jeśli chcesz kupować traszki "do oczka" to od razu porzuć ten pomysł, bo polskie traszki są chronione (a więc ich sprzedaż - nielegalna), a obce gatunki się nie nadają.

Żeby nie było, że chciałem czymś handlować :P Chciałem rozwinąć rozmowę, aby upewnić się czy autor pytanie wie o czym mówi :)

Yahilles - 2010-03-15, 16:17

Spoko - nawet nie pomyślałem, że chcesz napisać coś grzesznego :hehe: Usunąłem tylko posty, które nic nie wnosiły do tematu.

Odpisałem jak odpisałem, bo z tego co się dowiedziałem tu na forum, sprzedawanie złapanych żab jest na giełdach ogrodniczych powszechną praktyką :-(

Elendil - 2010-03-15, 17:22

Yahilles napisał/a:
Odpisałem jak odpisałem,


No i dobrze odpisałeś... Ja, pomimo tego, że wiedziałem, że podlegają ochronie prawnej, nie wiedziałem, że nie ma jakichś hodowli i możliwości legalnego zakupu. Teraz już wiem. Z drugiej strony to dla mnie trochę dziwne, że ośrodki nie prowadzą sztucznej hodowli zagrożonych gatunków i ich dystrybucji. A nuż po zasiedleniu w prywatnych oczkach rozlazłyby się ku naturalnemu środowisku :good:
Inna sprawa, że zaraz pewnie pojawiłyby się jakieś lewe hodowle albo handel złapanymi...

Bajbas - 2010-03-15, 19:20

adamenes napisał/a:
Kto miałby sprzedac traszki w Warszawie... ;) Jestem zainteresowany kupnem.

są takie miejsca, ale to szkoda kasy pójdą sobie
Cytat:
Jeśli chcesz kupować traszki "do oczka" to od razu porzuć ten pomysł, bo polskie traszki są chronione

dylemat - kupisz, być może je uratujesz (nie będa już mieszkać w akwarium), kupisz pobudzasz popyt na nie. I tak źle i tak niedobrze.
Yahilles napisał/a:
a obce gatunki się nie nadają.
pewnie w ojczyźnie są też chronione :lol: ale to już daleko od nas i się nie przejmujemy :P
:piwko: Bajbas

Yahilles - 2010-03-16, 07:50

Bajbas napisał/a:
pewnie w ojczyźnie są też chronione :lol: ale to już daleko od nas i się nie przejmujemy :P

Prawie wszystkie europejskie gatunki traszek znajdujące się w hodowli to osobniki urodzone w niewoli (bo są chronione w naturze), dopiero płazy ogoniaste z Azji są ciągle importowane z natury - w Chinach i innych krajach Dalekiego Wschodu nie są chronione, poza tym zbyt mało ludzi rozmnaża je w hodowlach (bo trudniej to osiągnąć, niż w przypadku np. traszek górskich).

Bajbas - 2010-03-16, 10:22

Yahilles napisał/a:
dopiero płazy ogoniaste z Azji są ciągle importowane z natury - w Chinach i innych krajach Dalekiego Wschodu nie są chronione

co nie znaczy, że powinny, a my kupując je sprzyjamy niszczeniu tamtego środowiska.
Tak czy siak, dylemat zostaje, głowę dam, że za miesiąc 5 km ode mnie kupisz ile chcesz polskich traszek chronionych. W innym miejscu zielone żaby. Wszystko bez żenady, cenniki były kiedyś nawet w Internecie :(
Bajbas

Yahilles - 2010-03-16, 13:29

Bajbas napisał/a:

Tak czy siak, dylemat zostaje, głowę dam, że za miesiąc 5 km ode mnie kupisz ile chcesz polskich traszek chronionych. W innym miejscu zielone żaby. Wszystko bez żenady, cenniki były kiedyś nawet w Internecie :(

Ale nie przyłożysz się do ich ochrony i nie zgłosisz tego gdzie trzeba, ponieważ...?

Bajbas - 2010-03-16, 17:28

Yahilles napisał/a:
Ale nie przyłożysz się do ich ochrony i nie zgłosisz tego gdzie trzeba,
a gdzie trzeba?
Yahilles - 2010-03-16, 17:40

Konserwator przyrody, choćby nawet straż miejska, czy policja (skoro zajmują się aresztowaniem nastolatków sprzedających ptaszniki z własnej hodowli objętych CITES, to płazami też się zajmą).
złota rybka - 2010-03-20, 15:51
Temat postu: Jaka to larwa?
Mam problem - w moim oczku wodnym ( w lecie ) pojawiły się robale. Białe larwy ok. 5 cm z czarnymi końcami ciała. Co to za larwy?
Jak je usunąć?
W oczku wodnym pływają 10 cm złote rybki.

AurorA - 2010-03-20, 18:50

przydało by się zdjęcie , ale obstawiam larwy muchy gnojki.
złota rybka - 2010-03-21, 08:32

Wpisałam w google, ale nie znalazłam zdjęć larw.
Może ktoś wrzuci?
zdjęcia zrobię jak uruchomię.

[ Dodano: 2010-03-21, 08:37 ]
Podobne do białych pędraków, bez nóg.

duzers - 2010-03-21, 10:30

z opisu tak jak pisze Arek wygląda na to,że to larwy muchy,tylko takich na 5cm to jeszcze nie widziałem
KOImark - 2010-03-21, 10:53

duzers napisał/a:
z opisu tak jak pisze Arek wygląda na to,że to larwy muchy,tylko takich na 5cm to jeszcze nie widziałem


Larwy much w wodzie nie przeżyją, więc stawiam na coś innego

Salmo_Salar - 2010-03-21, 13:36

A to nie są drapieżne formy chruścików?? Wpisz Rybko w Google "chruściki" lub "Trichoptera" i poszukaj w grafice, może znajdziesz.

Ale teraz mam pytanie: Czemu od razu piszesz słowo usunąć i umieszczasz je w pytaniu?? Gryzą Cię w nogi czy niszczą w jakiś inny sposób oczko??

Pozdrawiam

Salmo

AurorA - 2010-03-21, 18:24

Larwy muchy gnojki żyją w wodzie, mają nawet ponad 5 cm i tak jakby ogon którym dotykają powierzchni i nim oddychają. Mam fotki ale nie chce mi się szukać. W każdym razie larwy te pojawiają się tylko w silnie zanieczyszczonych zbiornikach i w oczku ich być nie powinno.

złota rybka napisał/a:
Wpisałam w google, ale nie znalazłam zdjęć larw.


słabo szukałaś, tu u dołu strony są larwy
http://lechpietrzak.inter...gi/muchowki.htm



larwy te mogą mieć nieco inny kształt i kolor, bardziej podłużny, a ta rurka jest teleskopowa i może jej nie być prawie wcale

złota rybka - 2010-03-21, 18:40

Szanuje że chcecie mi pomóc ale to nie to...
Larwy białe, bez nóg, z czarnymi końcami.

AurorA - 2010-03-21, 18:45

Bez fotki nie da rady, ale obstawiam jednak gnojki- mogą być białe i nóg nie mają.
złota rybka - 2010-03-21, 18:47

Może mucha gnojka. Jak je usunąć?
AurorA - 2010-03-21, 18:54

Są niegroźne, nie musisz usuwać- same znikną. Ja czasem je spotykam w rozkładających się liściach w płytkim zbiorniku z roślinami.
złota rybka - 2010-03-21, 19:29

Ale szpecą mi oczko wodne.
Może znikną jak usunę żwir i pogłębie oczko?

sebastianrost - 2010-03-21, 19:43

złota rybka napisał/a:
Ale szpecą mi oczko wodne.



Sory za szczerość zrób sobie basen w pokoju i bedziesz miała akwen wodny sterylny na własnośc.
Oczko to namiastka natury w którym żyją różne stwory rybi i robale i to jest piękne a jeżeli chcesz mieć coś sterulnego zrób basen :bum:

złota rybka - 2010-03-22, 09:25

Byłbyś zachwycony jakby całe dno swojego oczka było wyścielone białymi robalami.
ewa535 - 2010-03-22, 10:40

złota rybka napisał/a:
Byłbyś zachwycony jakby całe dno swojego oczka było wyścielone białymi robalami.

Może pod tymi robalami masz jakieś zwłoki?

złota rybka - 2010-03-22, 17:08

ewa535 napisał/a:
złota rybka napisał/a:
Byłbyś zachwycony jakby całe dno swojego oczka było wyścielone białymi robalami.

Może pod tymi robalami masz jakieś zwłoki?


Kryminalistką nie jestem :P
Zdjęcie ( nieżywe - unosiło się pod powierzchnią ):

ewa535 - 2010-03-22, 17:56

A to tylko kryminalistom moze sie zdarzyć utopione zwierzę czy ptak w oczku?
duzers - 2010-03-22, 19:28

wygląda na utopioną larwe muchy..
sebastianrost - 2010-03-22, 19:50

Też mi tak sie wydaje że jest to larwa muchy.Jeżeli te larwy żyją to po pewnym czasie przemienią sie i będziesz miała spokój z robalami.Ale i tak podczymuje swoją wypowiedz że oczko to nie sterylny basen :)
Elendil - 2010-05-08, 18:49

Takie widoki w oczku dziś zastałem


:yahoo: :yahoo: :yahoo:

ILUSION - 2010-05-08, 19:59

Elendil napisał/a:
Takie widoki w oczku dziś zastałem
[url=http://img576.images....th.jpg]Obrazek[/URL] [url=http://img219.images....th.jpg]Obrazek[/URL] [url=http://img59.imagesh....th.jpg]Obrazek[/URL] [url=http://img52.imagesh....th.jpg]Obrazek[/URL]

:yahoo: :yahoo: :yahoo:


Piękna ta bestia - ja też takie chcę :!:

ewa535 - 2010-05-08, 20:00

Boże a w co ona włożyła buzie na ostatnim zdjęciu :?: :!:
ILUSION - 2010-05-08, 20:01

albo raczej co do buzi :?: :?: :?: :) :) :)
melek - 2010-05-08, 20:34

Wcina dżdżownicę.
Vanka - 2010-05-08, 21:07

Ja też takie chce ..
mąż mój będąc dzieckiem handlował nawet tym zagrożonym gatunkiem, a dla żony ni umi złapać :P
;) .. żart z tym łapaniem

Raven - 2010-05-09, 00:03
Temat postu: Dziwne Larwy
Jest to mój pierwszy post na tym forum dlatego na wstępie chciałbym was wszystkich gorąco przywitać. :yahoo:

Mam mały problem, jakiś czas temu wybudowałem oczko z siatko-betonu. Zalałem wodą, tak dla sprawdzenia szczelności i "wyklarowania" wody przed wpuszczeniem ryb.
Wkrótce po tym zaczęły pojawiać mi się dziwne larwy, których jest coraz więcej!
Chcę do stawu wpuścić ryby ale nie mam pojęcia czy te "robale" nie będą dla nich niebezpieczne?
Druga sprawa, jeśli są bezpieczne i mogę wpuścić ryby, to czy ryby "załatwią" problem "robali", jeśli nie to jak się ich pozbyć, bo na świeżym dnie z betonu nie wygląda to zbyt atrakcyjnie, szczególnie, że z każdym dniem jest tego więcej.
Z góry dziękuje za pomoc.
Fotka dla zobrazowania problemu:



Pozdrawiam,
Paweł

AurorA - 2010-05-10, 01:39

to chyba jakieś irlandzkie - u nas się z czymś takim nie spotkałem
Elendil - 2010-05-10, 05:14

Pamiętam kiedyś w X-files było takie podobne, tylko zmutowane, bohaterem odcinka ;) Płaziniec jakiś czy coś takiego...
art1234 - 2010-05-10, 07:52
Temat postu: co masz za problem
ale o co chodzi wpuść ze 2 normalne karpie liny lub karasie i zobacz co sie bedzie działo najwyżej zdechną, wyjedza larwy albo nic sie nie stanie.

AAAAAAAAAAAAAAAAAAAA obcy atakują :-D
Art

maruder - 2010-05-10, 10:57

AurorA napisał/a:
to chyba jakieś irlandzkie - u nas się z czymś takim nie spotkałem
w Polsce też są, tylko, że ja znajdowałem je podczas kopania rosówek, w wodzie ich nigdy nie widziałem.
Stasiek - 2010-05-10, 16:28
Temat postu: Robale
Te robale żyją w mokrym podłożu.Zalej wodą a znikną.Ryby to lubią ale większe.
Orfy duże uwielbiają.Karasie nie bardzo.

Kaef - 2010-05-10, 21:20

To są larwy muchówek, najprawdopodobniej koziułkowatych.
ewa999949 - 2010-05-24, 23:28

U mnie są tylko dwie, w tym jedna gruba.

Czy to parka, czy dwie samice ?
Ewa

Kaef - 2010-05-24, 23:57

Na obu zdjęciach są zapłodnione samiczki.
ewa999949 - 2010-05-25, 13:08

Kaef napisał/a:
Na obu zdjęciach są zapłodnione samiczki.

HURAaaaa, będą małe traszeczki ! Są same w małym oczku, więc nic ich nie powyjada.
Czy one wracają tam gdzie się urodziły, tak jak żaby ???
Ewa

Oscyp - 2010-05-26, 15:57

to zdjęcie mojej traszki. Jak na razie złożyła jedno jajo... czy to przypadkiem nie mało, słyszałem że składają kilkanaście na raz :?


Uploaded with ImageShack.us

Kaef - 2010-05-26, 16:28

ewa999949 napisał/a:
Kaef napisał/a:
Na obu zdjęciach są zapłodnione samiczki.

HURAaaaa, będą małe traszeczki ! Są same w małym oczku, więc nic ich nie powyjada.
Czy one wracają tam gdzie się urodziły, tak jak żaby ???
Ewa

Nie, niestety one rozłażą się po różnych zbiornikach. Żaby też tak nie robią, tylko ropuchy szare.

Oscyp napisał/a:
to zdjęcie mojej traszki. Jak na razie złożyła jedno jajo... czy to przypadkiem nie mało, słyszałem że składają kilkanaście na raz :? [url=http://img715.images....th.jpg]Obrazek[/URL]

Uploaded with ImageShack.us

Po pierwsze to co ona robi w akwarium??
Składają dużo jaj, w różnych odstępach czasu.

Oscyp - 2010-05-26, 20:04

znalazłem ją w "jeziorku" o dość kiepskich warunkach dla larw (mnóstwo żab mało miejsca, nieodpowiednie rośliny) miałem nadzieję że jeśli uda mi się je rozmnożyć w warunkach awaryjnych to przyczynię się do wzrostu populacji tych uroczych stworzonek :P . Stworzyłem dla Niej odpowiednie warunki. Gdy małe traszki wyrosną do odpowiednich rozmiarów wypuszczę je. :yahoo:
(dużo to znaczy 3-4 czy np. 14 )

[ Dodano: 2010-05-26, 21:21 ]
Czytając forum natrafiłem też na niepokojącą sprawę. Czy Samica może złożyć niezapłodnione jaja? (widziałem samca w oczku :/ )

Wachu - 2010-05-27, 17:43

Oscyp napisał/a:
znalazłem ją w "jeziorku" o dość kiepskich warunkach dla larw (mnóstwo żab mało miejsca, nieodpowiednie rośliny)


To nie zmienia faktu, że wszystkie traszki w Polsce są objęte ochroną...

art1234 - 2010-05-28, 08:54
Temat postu: Ludzie
nie przesadzacie z tą ochroną

najgorszy jest fanatyzm nawet gorszy od faszyzmu.
Art ;)

Yahilles - 2010-05-28, 19:41

Stuknij się w głowę, jaki faszyzm, jaki fanatyzm? Jak masz pisać takie głupoty to lepiej się nie odzywaj :x

art1234 napisał/a:
nie przesadzacie z tą ochroną

nie przesadzajcie z tym cwaniactwem w łamaniu prawa :evil:

kuba123 - 2010-05-28, 20:46

Oscyp napisał/a:
Czytając forum natrafiłem też na niepokojącą sprawę. Czy Samica może złożyć niezapłodnione jaja? (widziałem samca w oczku :/ )


Może, a nawet na pewno to zrobi jeżeli jest niezapłodniona. Jednak robi to niestarannie tzn. nie zawija jaj w liście.
Jeżeli widziałeś samca to raczej jaja są zapłodnione.

arturro - 2010-06-08, 20:40

Popieram, rodzina Tipulidae.
monika160607 - 2010-06-10, 21:18

Może ktoś wie co to jest ??? Pływalo brzychem do góry przy brzegu więc wyłowiłam ......



Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us

Fotki nie najlepszej jakości bo robione z telefonu !!!

AurorA - 2010-06-10, 21:40

Na tej fotce niewiele widać , może to przekopnica albo jakiś pokrewny gatunek skorupiaka.
maruder - 2010-06-10, 23:42

monika160607 napisał/a:
Fotki nie najlepszej jakości bo robione z telefonu !!!
To raczej my na Ciebie powinniśmy o to krzyczeć, a nie odwrotnie...
Na tych zdjęciach nawet nie widzę gdzie to ma brzuch... w ogóle nic nie widzę, ale to na pewno nie jest przekopnica :-D

monika160607 - 2010-06-11, 07:25

Nawet nie małam na mysli żeby krzyczeć! Poprostu chciałam tak o, sobie zaznaczyc, że fotki nie sa za fajne ....
Kaef - 2010-06-12, 00:20

Ślimak. Wpadł do oczka i się utopił.
AurorA - 2010-06-13, 01:10

ja tam wodzę skorupiaka np. dziwnogłówka czy zadychra http://pl.wikipedia.org/w...%B3wka_wiosenna http://www.google.pl/imag...=N&hl=pl&tab=wi
...ale fota tragedia wiec to tylko taki strzał

arturro - 2010-06-13, 08:12

monika160607, Jakiej wielkości to "coś" było. Było raczej miękkie czy twarde??
Skłaniałbym się bardziej do twierdzenia ze to jest utopiony ślimak właśnie, jak to stwierdził kaef.

monika160607 - 2010-06-13, 09:03

Fakt nie powiem że fotka była dobra :( AurorA, Naperno to nie było to arturro, ślimak to też nie był. To miało zalążek głowy i oczu, wypukłu brzuch z wnętrznościami........ no i zaczął formować się ogon.

Pozdrawiam

arturro - 2010-06-13, 09:35

Może czyjś płód.??
AurorA - 2010-06-13, 13:25

monika160607 napisał/a:
To miało zalążek głowy i oczu, wypukłu brzuch z wnętrznościami..


czyli może być owad który się nie zdążył do końca przeobrazić w poczwarce

Kaef - 2010-06-13, 22:11

monika160607 napisał/a:
To miało zalążek głowy i oczu, wypukłu brzuch z wnętrznościami........ no i zaczął formować się ogon.

Pozdrawiam

W takim razie będzie to obcy, może jakiś xenomorph :P

Limbo - 2010-06-16, 17:00

Chciałbym się dowiedzieć co to takiego? Nie pierwszy raz widzę to w oczku, ale do tej pory nie wiem co to. Pewnie to jakieś jaja, ale jakiego żyjątka??



Wpatrując się w kamyki na górnym stopniu oczka spostrzegłem kilka cm pod powierzchnią wody kamyk oblepiony takim czymś...


anula - 2010-06-16, 18:36

Pierwsze zdjęcie, jajka ślimaka, p.podobnie coś z blotniarkowatych.
Na drugim zdjęciu p.podobnie małżoraczki.

Limbo - 2010-06-16, 18:49

To coś na pierwszym zdjęciu nie było przyklejone do liści np lilii tak jak to czynią ślimaki tylko leżał sobie w wodzie miedzy kosaćcami. Jakieś inne pomysły??
Elendil - 2010-06-16, 19:00

czyżby jajeczka ochotkowatych? :-D
maruder - 2010-06-16, 20:17

Na pierwszym nie wiem, na drugim chyba jakieś pijawki.
AurorA - 2010-06-16, 22:44

to ja strzele inaczej na pierwszym wypławek na drugim kokony z jajami pijawek- naciśnij palcem to młode popłyną bokami i się przekonasz
Kaef - 2010-06-17, 08:51

Elendil napisał/a:
czyżby jajeczka ochotkowatych? :-D

Dokładnie.

Na drugim zdjęciu, najprawdopodobniej tak jak wspomniał Aurora, kokony jajowe pijawek.

anula - 2010-06-17, 10:00

Znalazłam w necie takie oto zdjęcie kokonu pijawki. http://www.szokblog.pl/Gr...76518511622.jpg Zdjęcie pochodzi ze strony. http://www.szokblog.pl/p.jsp?idblg=3176 To chyba jednak nie są kokony pijawek na zdjęciu Limbo
Są to pijawki lekarskie, ale chyba u wszystkich gat. kokony wyglądają podobnie.
:)

Limbo - 2010-06-17, 12:26

Jednak były to pijawki. Wczoraj te kokony wyglądały jakby było w nich tylko powietrze. Dzisiaj natomiast nacisnąłem mocno na jeden kokon i wypłynęło pełno małych przeźroczystych wężykowatych robaków. Wolałem nie ryzykować i wyrzuciłem ten kamień na kupę gruzu:D tym bardziej że dzień wcześniej zasadziłem kilka babek wodnych i pałek przywleczonych ze stawu. Pomimo tego ze roślinki dokładnie wypłukałem, musiała jakas pijawka się zabunkrować.

Co do stworzeń z pierwszego zdjęcia, odłowiłem kilka takich glutów i hoduję je w wiaderku w wodzie z oczka bo jestem ciekaw co z tego się wylęgnie :D

Limbo - 2010-06-17, 20:34

Anula liczą się chęci :)
W każdym razie "pijawek" czy cokolwiek by to nie było, już nie ma w oczku :evil:
Dzięki za pomoc.

Gosik - 2010-06-25, 13:54

Ja nie martwiłabym się tym, że coś w oczku żyje (to sama radość), ale bardziej tym, że zdechło....
złota rybka - 2010-06-25, 19:06

Gosik napisał/a:
Ja nie martwiłabym się tym, że coś w oczku żyje (to sama radość), ale bardziej tym, że zdechło....


Zdechło ponieważ nie wyławiałam tych larw na zimę.
Nie chodzi mi o to że są brzydkie tylko chcę zapewnić bezpieczeństwo rybom.
Niepokojące jest to, że te larwy bytują również na lądzie ( konkretnie w szczelinach w ziemi ).
Co to może być?

marvin - 2010-06-25, 20:17

Witam. Jestem wędkarzem i na co dzień mam te robaczki w rękach. Są to larwy muchy plujki żywiące się rozkładającym się mięsem. Jest to doskonały pokarm dla ryb (nie wierzę że mają 5cm!) nie zagrażają rybom, są beztlenowcami więc mogą przebywać w wodzie. A skąd się wzięły? jakaś padlinka musiała pływać na powierzchni wody, muchy zniosły jajeczka, truchło poszło pod wodę i stąd białe robaczki w wodzie
Kaef - 2010-06-26, 00:16

marvin napisał/a:
Witam. Jestem wędkarzem i na co dzień mam te robaczki w rękach. Są to larwy muchy plujki żywiące się rozkładającym się mięsem. Jest to doskonały pokarm dla ryb (nie wierzę że mają 5cm!) nie zagrażają rybom, są beztlenowcami więc mogą przebywać w wodzie. A skąd się wzięły? jakaś padlinka musiała pływać na powierzchni wody, muchy zniosły jajeczka, truchło poszło pod wodę i stąd białe robaczki w wodzie
Niestety mylisz się i to bardzo. A co to jest było poruszane w innym temacie.
koczisss - 2010-06-26, 08:35

Kaef napisał/a:
marvin napisał/a:
Witam. Jestem wędkarzem i na co dzień mam te robaczki w rękach. Są to larwy muchy plujki żywiące się rozkładającym się mięsem. Jest to doskonały pokarm dla ryb (nie wierzę że mają 5cm!) nie zagrażają rybom, są beztlenowcami więc mogą przebywać w wodzie. A skąd się wzięły? jakaś padlinka musiała pływać na powierzchni wody, muchy zniosły jajeczka, truchło poszło pod wodę i stąd białe robaczki w wodzie
Niestety mylisz się i to bardzo. A co to jest było poruszane w innym temacie.


Jak się myli, to oświeć i mnie, zapodaj link do tego innego tematu!

Tuniah - 2010-06-26, 10:02
Temat postu: Pojawiła mi się w oczku larwa... co to za zwierzak?
Pierwszy raz pojawiła mi się taka larwa. Proszę o pomoc w identyfikacji. :)

http://img205.imageshack.us/i/dsc09571.jpg/




Pozdrawiam,
Marta

Kaef - 2010-06-26, 10:30

koczisss napisał/a:
Jak się myli, to oświeć i mnie, zapodaj link do tego innego tematu!

http://forum.oczkowodne.n...ighlight=#95027 Niekoniecznie będzie to koziułka, ale muchówka na pewno.

Artur - 2010-06-26, 10:43

Tuniah napisał/a:
Pierwszy raz pojawiła mi się taka larwa. Proszę o pomoc w identyfikacji. :)
http://img205.imageshack.us/i/dsc09571.jpg/
Obrazek
Pozdrawiam,
Marta

Jest to larwa muchy gnojki. Jakis nalot tych much?? ostatnio kilka osób pytało już o nią.

marvin - 2010-06-26, 13:51

Kolego Kaef spojrzyj sobie proszę na fotkę w poście Złotej Rybki
Kaef - 2010-06-26, 14:32

Właśnie na temat tego postu napisałem.
złota rybka - 2010-06-26, 18:38

Nie chcę się sprzeczać - jesteście wędkarzami i znacie się na robalach.
Marvin pewnie ma racje - mam dwa psy, a jeden z nich lubi chować porcje rosołowe które dostaje - pewnie wpadła do oczka i po sprawie.
Jeśli ktoś twierdzi że to inna larwa nie wyrażę zdania - po prostu nieznam się na robalach.

drozdoma - 2010-06-28, 14:24
Temat postu: co to za cudak?
Witam,
Taki chrząszcz pojawil sie dość licznie u mnie na ogrodzie.



poszperalem troche na wiki i wyglada mi to na wonnice piżmówke.
Czy wie ktos czy to cos moze byc grozne dla ludzi, roslin lub innych zwierzat?

amadyn - 2010-06-28, 19:07

Czy ten chrząszcz miał takie kolory jak na zdjęciu niżej ?



Z tego co widzę na twoim zdjęciu kolory są zupełnie inne . Inna jest też sylwetka , bardziej owalna i zbyt krótka jak na wonnicę . Wydaje mi się , że jest to jakaś żerdzianka , może żerdzianka sosnówka (Monochamus galloprovincialis)
http://commons.wikimedia....:Monochamus.jpg

drozdoma - 2010-06-29, 06:25

Kolory ma trochę inne, rzeczywiscie podobne do tej zerdzianki.
A jak sie ja dotknie to wydaje taki charakterystyczny chrobot pocierajac glowe o odwlok.
To chyba ma odstraszac wrogow.

W kazdym badz razie wychodze z zalozenia ze nie jest jakis szkodnik?

Ryba2008 - 2010-07-04, 15:08

Witam. Od 3 miesięcy trzymam rośliny wodne na balkonie.
[IMG=http://img34.imagesh...3.th.gif][/IMG]

Uploaded with ImageShack.us


Dziś zauważyłem, że w czarnej prawej kuwecie 60 litrowej mam 2 traszki długości około 3 cm. Czym je karmić, żeby mi nie zginęły? W pojemnikach są tylko ślimaki, żadnych larw i innego robactwa nie ma w pojemnikach, którym mogłyby się żywić jeszcze przez miesiąc. Dopiero za miesiąc będę miał oczko. Czy dafnia żywa może być? Pozdrawiam. Ryba :yahoo:

Yahilles - 2010-07-04, 16:13

Dafnia jest ok, w twojej kuwecie nie są traszki a larwy traszek, poza tym na pewno trafiły tam jako jaja wraz z roślinami i przez te trzy miesiące czymś musiały się żywić, więc pokarm na 100% jest.
Bardziej martwiłbym się o to, że wkrótce się przeobrażą i wyjdą z wody, co prawdopodobnie oznacza dla nich zagrożenie (np. upadek z balkonu).

Ryba2008 - 2010-07-04, 18:11

Dzięki za cenną radę. Na szczęście mam na działce jeszcze 10 takich pojemników z roślinami do oczka.



Jutro kupię w sklepie akwarystycznym żywą dafnie i wpuszczę do pojemnika, a za parę dni zawiozę traszki na działkę. Nie wiem, czy to sa larwy, czy już traszki, ale maja wyraźnie wykształconą głowę jak smok, łapy i ogon. Barwa brązowa.
Pozdrawiam. Ryba2008 :pa:

Yahilles - 2010-07-04, 19:38

Młode traszki o długości 3 cm nie żyją w wodzie - twoje to na pewno larwy.
Ryba2008 - 2010-07-05, 17:41

Witam. Ponieważ nie udało mi się kopić dafni w sklepie zoologicznym, aby nakarmić traszki (larwy) urwałem liść z mszycami i włożyłem do pojemnika. Liśc podsunąłem pod nos traszkom i po chwili zaczął si atak traszek na mszyce. Oczywiście mszyce oblazły traszki, ale z boju traszki wyszły zwycięsko. Myślę, że traszkom mszyce nie zaszkodzą. Ryba2008 :yahoo:
Kaef - 2010-07-05, 21:55

Kup im normalnej żywej ochotki lub wodzenia w sklepie zoologicznym. Możesz także nałapać larw komarów.
monika160607 - 2010-07-15, 12:11

Hej dzisiaj zauwarzyłam w strumyku pełno takich robaków co to?


Uploaded with ImageShack.us

AurorA - 2010-07-15, 12:38

To larwa chrząszcza, dokładnie nie widać ale będzie to pewnie piętak albo żółtobrzeżek.
monika160607 - 2010-07-15, 13:18

tyko nie żółtobrzeżek :evil: :bum: :bum:
123tomas14 - 2010-07-16, 22:34

Nie znam się za bardzo na owadach wodnych, ale żółtobrzeżek chyba odpada. Ja miałem w oczku dużego żółtobrzeżka, a w strumyku widziałem jego miniaturkę. Wyglądał identycznie jak ten duży, tyle, że był bardzo mały i jaśniejszy od dorosłego.
JAREK G - 2010-07-16, 23:39

123tomas14, To nie jest mały żółtobrzeżek tylko larwa a one są kilka razy większe od dorosłego osobnika i są bardzo podobne to tej z fotki monika160607, no może jak na moje oko maja jeszcze dłuższy ten ogonek
Elendil - 2010-07-25, 10:51

Jako również traszkowy "dziadek" pokazuję złapany dziś przy sprzątaniu przychówek ;)



Fantastyczne :yahoo:

ThePaludarium - 2010-07-25, 17:40

To i ja pokażę co znalazłem , nie w oczku ani koło , ale trochę dalej pod kamieniami:



Jakby się ktoś pytał czego szukałem pod kamieniami - chciałem zobaczyć co pies wywąchał ;)

Gosik - 2010-07-25, 17:50

no...piękna-mój kot ciągle z ogrodu takie znosił -na szczęście nic im nie robił tylko ganiał je, co zwykle kończyło się ucieczką gada:)
Artur - 2010-07-25, 17:56

Gosik napisał/a:
ucieczką gada:)
Ona nie gada, bo to "płaza" ;)
Gosik - 2010-07-25, 17:58

płaza, gada,owada,ssaka,ptaka....wsio ryba-mój kot wszystko znosi i gania po tarasie:)
ThePaludarium - 2010-07-26, 13:39

I ja chyba mam potrzebę dołączenia do tematu ...

Czy to są chruściki ?
Tak dziwnie się poruszają , tak się kręcą jak pędraki ...
A do tego te włoski na spodniej części odwłoku .....

AurorA - 2010-07-26, 14:12

To mogą być chruściki, tylko czemu bez domków.
ThePaludarium - 2010-07-26, 14:53

No właśnie nie wiem , jak płukałem moczarkę z rzeki to między innymi to wyleciało [reszta znajoma ]...
Sylwester79 - 2010-07-26, 17:33

Witam, Kolego ThePaludarium te owady na zdjęciu przedstawionym przez ciebie to larwy chruścika forma która nie buduje domków a zamieszkuje roślinność podwodną chroniąc się tym samym przed swoimi prześladowcami ,przepyszny kąsek dla rybek. pozdrawiam.
ThePaludarium - 2010-07-26, 20:49

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź .
Niestety nie zamieszkają mojego oczka gdyż bałem się , że mogą być niebezpieczne i mieszkały w wiaderku , a zahaczyłem o nie i wszystko wylądowało na trawniku :oops:

Szuwarek - 2010-07-29, 14:25
Temat postu: Dziwny ślimak - wrzucać do oczka czy nie?
Jako "świeżutki" Oczkomaniak (oczko od 3 miesięcy) mam prośbę o identyfikację, nigdzie na necie nie znalazłem czegoś takiego. "Ślimaczki" te były zaplątane w pistie, które kopiłem w sklepie. Są płaskie o średnicy ok. 7mm. Czasem wysuwają czerwoną końcówkę z czułkami i pełzają wolno ciągnąc za sobą skorupkę.
Bardzo dziękuję za wszelkie informacje.


Elendil - 2010-07-29, 15:23

Wygląda na jakiegoś zatoczka ale pewny nie jestem...
Artur - 2010-07-29, 16:31

Elendil napisał/a:
Wygląda na jakiegoś zatoczka ale pewny nie jestem...
zgadza się. Lśniący lub rogowy. Porównaj sobie oba w necie.
Szuwarek - 2010-07-29, 20:27

Porównałem - raczej lśniący, chociaż nie do końca, z opisu wygląda na zatoczka spłaszczonego, którego ponoć bardzo łatwo pomylić z lśniącym. Te "moje" są baaardzo płaskie. Niestety na necie nie ma za dużo info i żadnych zdjęć spłaszczonego. Bardzo dziękuje za pomoc.
AurorA - 2010-07-29, 22:38

Mi się wydaje że to Zatoczek pospolity.
Szuwarek - 2010-07-30, 10:40

Pospolity nie, bo te "moje" mają dosłownie 1 mm grubości i parę mm średnicy. Zastanawiam się nadal czy wpuszczać do oczka, czy sie nie rozpanoszy za bardzo i nie zaszkodzi komuś/czemuś. Narazie pływają sobie w akwarium "pod obserwacją".
ZiK - 2010-08-01, 09:37

Ja mam w oczku tego ślimaka to jest Zatoczek łamliwy (Anisus vorticulus)
:)

Szuwarek - 2010-08-19, 13:54

Bardzo dziękuję za pomoc...faktycznie wygląda jakby go można było złamać bez problemu:)
Podziękowania spóźnione...sezon urlopowy...ale szczere.
Pozdrawiam

aga_zg - 2010-08-21, 11:31
Temat postu: co to za paskudztwo??
kochani wczoraj zauwazyłam na kaskadzie a w zasadzie na kamyczku z którego płynie woda ze dzbana na kaskadę takie o to glizdki? czy wiecie co to za paskudztwo?zastanawiam się czy sa to pijawki ale pijawka przyssana jest z dwóch stron do podłoża a te tylko z jednej bo na drugiej jakby miałay malutką czarną ggłówkę. czy one sa pozyteczne ? czy likwidować i skąd to cholerstwo się wzięło? czy mają one coś współnego ze smiercią rybek dzisiaj znów wyciagnęłam nastepną martwą ,wygląda na to jakby miała jakąc chorobę wrzodowa

AurorA - 2010-08-21, 13:17

to pewnie larwy ochotek, ale fotka słaba i niewiele widać.
aga_zg - 2010-08-21, 15:51

raczej nie ochotka bo pisza że ochotka jest czerwona a te są czarne
AurorA - 2010-08-21, 19:38

Ochotek jest setki gatunków - mogą być i zielone.
aga_zg - 2010-08-22, 10:07

no to nawet gdyby to co mam zrobić? szkodliwe to paskudztwo?
AurorA - 2010-08-22, 12:10

Spłucz dla ryb - uwielbiają je. Większość ochotek jest nieszkodliwa i te zapewne tez, a nawet mogą być pożyteczne. tylko nieliczne gatunki są drapieżne lub roślinożerne i odżywiają się liliami wodnymi.
ewa535 - 2010-08-22, 20:23

Gosia sorry to ja Ewa a nie Arek...
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ochotka
Nie ochotek tylko jak wydżwięk słowa sugeruje OCHOTKA
(to nie może byc facet ;) )

Gosik - 2010-08-22, 20:40

AurorA napisał/a:
Ochotek jest setki gatunków - mogą być i zielone.


a szef powiedział " ochotek" :? -nie miałam pojęcia co to w ogóle jest i dzięki Ewa za link-cóż-całe życie człowiek się uczy....na starość tym bardziej ;)

hesus - 2010-08-26, 17:12

ThePaludarium napisał/a:
To i ja pokażę co znalazłem , nie w oczku ani koło , ale trochę dalej pod kamieniami:
Obrazek
Obrazek

Jakby się ktoś pytał czego szukałem pod kamieniami - chciałem zobaczyć co pies wywąchał ;)


traszka chyba samica górskiej.

Kaef - 2010-08-26, 18:03

hesus napisał/a:


traszka chyba samica górskiej.

Zwyczajnej.

hesus - 2010-08-26, 18:31

czyli samica traszki górskiej .
Yahilles - 2010-08-26, 19:13

To nie jest traszka górska, tylko traszka zwyczajna.
ewa535 - 2010-09-04, 16:57
Temat postu: Co to za żuczek?
Prosze o pomoc w identyfikacji , bo nie wiem czy podziwiać żuczka i pstrykać mu zdjęcia na liściach lilii, czy w try miga usuwać szkodnika.
ps.
ani ryby ani żaby go nie zżerają, dryfuje w wodzie albo przesiaduje na lisciach cały dzień


Artur - 2010-09-04, 17:26

Wpadł ci do oczka Grabarz żółtoczarny. Przynajmniej tak go rozpoznaje na komórce
jurek47 - 2010-09-04, 17:41

Grabarz pospolity ma różne kolory pasków nie szkodliwy dla żyjątek w wodzie, przenieś na ląd niech żyje/zjada padlinę i inne larwy/
ewa535 - 2010-09-04, 17:50

Dzięki Arion, faktycznie.
Nekrofil ? bleee
Poogladałam zdjęcia w necie i one tam nie mają takich kropeczek na głowie, więc szukałam dalej i zobaczcie co znalazłam. Tu jest lepsze zdjęcie, ale mój ma też takie kropki na głowie, to jakieś pasozyty podobno
Pędzę zatem do oczka, wywalić go, bo jeszcze przejdzie na moje ryby :!:
http://plfoto.com/zdjecie...rny,893725.html

Jakub T - 2010-09-06, 13:33

Chyba faktycznie widać pasożyty na głowotułowiu (roztocza). Nie ma obaw, akurat te nie przeniosą się na ryby. Ale chrząszcza
i tak najlepiej wyłowić, i niech idzie sobie w swoją stronę, na lądzie.

kapinoch - 2010-09-13, 22:18
Temat postu: Coś
Nie wiem, czy na dobrym wątku, ale nie wiem co to jest i na żadnych zdjęciach oczkomaniaków tego nie widziałem.

Może ktoś mi powie co to jest.






Jest tego pełno, takie żelowe prawie kulki. Nic w środku nie widziałem.
Jak widać jest to wszędzie i bardzo dużo na korzeniach roślin pływających. Nawet chyba powoduje to zamieranie niektórych roślin.

Artur - 2010-09-14, 08:13

Jedyne co się nasuwa na myśl to skrzek. Ktoś niedawno też miał podobny przypadek, z tym że u niego było czarne w środku. Może żabom coś się "popitoliło" i sieją niewykształconym skrzekiem??

[ Dodano: 2010-09-14, 10:33 ]
Rozpuściłem wieści wśród znajomych i jednak to nie będzie skrzek, to jest jakiś tam twór prawdo podobnie. W każdym bądź razie nic groźnego. Jak już będę wiedział na 100% to Ci napiszę.

kapinoch - 2010-09-23, 21:47

Czy nikt z oczkomaniaków nie widział czegoś takiego?? :((
Artur - 2010-09-23, 21:58

Mój znajomy widział w jeziorze na słupach podpierających pomost, ale nie jest w stanie sobie przypomnieć co to jest. Na forum przyrodniczym, ktoś obstawił jakiś glon.
kapinoch - 2010-10-24, 14:29

Witam ponownie.
Ponieważ nadal nie wiem co to jest zamieszczam kilka aktualnych zdjęć potwora.



















Dodam, że nie jest to mocno przyrośnięte do roślin i kamieni. Dużo tego pływa (unosi się) swobodnie.

Na ostatnim zdjęciu można by pomyśleć, że jest coś w środku, ale proszę powiększyć żeby poznać prawdę.

Czekam na jakąś pomoc w identyfikacji, no i może jak to zwalczyć, bo z tego co widzę to na rośliny trochę źle wpływa.

AurorA - 2010-10-24, 15:59

kapinoch napisał/a:
Na ostatnim zdjęciu można by pomyśleć, że jest coś w środku, ale proszę powiększyć żeby poznać prawdę.


widać ciebie , to może się wyklujesz ;)
a tak poważnie nie wiem co to jest ale na żadne jaja mi to nie wygląda
może jakieś kolonie grzybów, glonów itp
Mszywioły czy gąbki raczej odpadają bardziej pasowały by okrzemki, chryzofity. Sam jestem ciekaw co to jest.

Napisz czy to jest miękkie przy rozgniataniu i jak długo masz oczko.

Kaef - 2010-10-24, 16:17

Kolonie glonów.
kapinoch - 2010-10-24, 16:33

Może lepiej żeby nic się nie wykluwało ;)
Jest to śliskie, ale miękkie. Po zgnieceniu widać jakby było nie pełne. Wśrodku jakby puste, ale ściana jest dość gruba.
Oczko zakładałem we wrześniu zeszłego roku. Na wiosnę nic nie było. Pojawiło się dopiero w czerwcu - lipcu. Obsiadało również glony nitkowate, że nawet one przegrywały. Chociaż teraz mam w strumieniu takie inne glony nitkowate - bardzo grube - śliskie na których tego nie ma.

Mi też wygląda na coś glonowego. Tylko jaki i dlaczego tylko u mnie? :-D
Powiem tylko, że mam bardzo zasadową wodę pH8-8,5. Próbowałem zbijać, ale zawsze wraca.

Pawel Woynowski - 2010-10-26, 11:23

To są prawdopodobnie kolonie sinic (Cyjanobakterii) z rodzaju Nostoc z gatunku Nostoc pruniforme. Żeby się upewnić na 100%, trzeba by obejrzeć fragment kolonii pod mikroskopem.
Możliwe że obniżenie pH wody, do 6,5 - 7,0 np kwaśnym torfem, pomoże je usunąć.

kapinoch - 2010-10-26, 19:13

Witam


http://pl.wikipedia.org/wiki/Sinice
Dziękuję za naprowadzenie na właściwą drogę. Obejrzę dokładnie, żeby być pewnym.
W akwariach zwalcza się je przez dodanie erytromycyny i całkowite zaciemnienie. Ponieważ są one związane z obiegiem azotu, to może w przyszłym roku gdy ruszy wzrost większej ilości roślin to ilość tych niechcianych gości się zmniejszy.
Spróbuję również obniżyć pH wody kwaśnym torfem. Miałem to w planie walki z glonami nitkowatymi.
Ciekawe, że moje oczko tak polubiły te sinice.

zander88 - 2011-02-08, 14:22

Witajcie, otóż mam taki problem
W piwnicy gdzie panuje ok 15 stopni wdarła się woda i w tej wodzie znalazłem małą traszkę zwyczajną. Niestety, jestem zmuszony pompować wodę, aby ratować dobytek w piwnicy, i kiedyś zdarzyło mi się, że w pompę dostały się traszki, bądź znajdowałem martwe traszki. Co zrobić z tą delikwentką? Mam dwa oczka wodne jedno z rybami (gdzie całą zimę miałem przerębel), może wpuścić ją do wody, czy zjedzą ją karasie?

AurorA - 2011-02-08, 14:34

Traszki nie zimują w wodzie a na ladzie, często na zimę wchodzą do piwnicy. Wpuszczając do oczka byś ją zabił.
Kaef - 2011-03-14, 10:26

Od kilku dni jest u mnie ciepło, puścił lód i mrozy. Wczoraj przy oczku widziałem samicę traszki zwyczajnej, jeszcze w formie lądowej. U Was już się pokazały? A jak tam grzebieniaste?
Hubert - 2011-03-14, 10:33

U mnie jeszcze nie widziałem, ale na dniach na pewno się pojawią :roll: Ciekawe jak u Elfika?
Kaef - 2011-03-14, 10:41

Przez pogodę chyba się w tym roku wszystko opóźni :?
Elendil - 2011-03-14, 21:37

Ale co Wam się nie podoba? Ma być najcieplejszy marzec od kilku lat, w kwietniu pogoda ma być już totalnie ciepło-wiosenna. Załamanie lekkie pod koniec tego tygodnia a potem już tylko lepiej :)
Kaef - 2011-03-14, 21:46

Chodzi tylko o to, że niektóre płazy (traszka grzebieniasta) wyruszają na swoje gody dosyć wcześnie, a w tym roku mrozy i lód na to nie pozwoliły.
Hubert - 2011-03-17, 16:33

Dziś Elfik pochwalił mi się, że w swoim oku widział dziś 3 samce traszki zwyczajnej z grzebieniem wskazującym, iż weszły one do wody jakieś 2-3 dni temu - zatem ruszyło się :yahoo:
elfikp - 2011-03-17, 21:29

Dokładnie tak było .
Po dzisiejszym deszczu prawdopodobnie dołączą do nich inne traszki.

Pozdrawiam.

elfikp - 2011-04-29, 08:39

Witam.

Nikt się nie odzywa w tym temacie....
Przyszło może do kogoś jakieś traszki ?

U mnie odkąd zrobiło się cieplej regularnie spotkam również traszki grzebieniaste.
Wczoraj widziałem fajną sytuacje jak samiec traszki grzebieniastej podpłynął do polującego w toni wodnej samca t. zwyczajnej, obwąchał go( sprawdził czy przypadkiem nie jest samica z jego gatunki) po czym popłynął zaczerpnąć powietrza.

Kaef - 2011-04-29, 09:10

U siebie niestety tylko samiczkę zwyczajnej widziałem :/
Elendil - 2011-04-29, 09:15

U mnie była parka ale już ponad tydzień jej nie widziałem...
Artur - 2011-04-29, 09:15

W moim wykopie pod oczko miałem ich ok. 20 szt. samce i samice. Wszystkie przeniosłem do niedalekiego stawku.
duzers - 2011-04-29, 15:04

U siebie w oczku chciałbym mieć traszki,ale coś się im u mnie nie podoba.Może mają za mało kryjówek.
Yahilles - 2011-04-29, 16:29

kaef napisał/a:

U siebie w oczku chciałbym mieć traszki,ale coś się im u mnie nie podoba.Może mają za mało kryjówek.

A może masz w oczku ryby? Traszki starają się ich unikać :)

Hubert - 2011-04-30, 05:54

U mnie traszki zwyczajne godują na całego :yahoo: Jest ich około 10 szt. Co ciewawe z braku jeszcze roślin wrzuciłem im pokaźną kępę akwariowego mchu jawajskiego, który dosłownie oblepiły jajami.
violettaxx - 2011-04-30, 07:45

:brawo: Hubert ! U mnie w oczku bacznie obserwowałam 4 sztuki Traszek ale od tygodnia jak się zrobiła cieplejsza woda nie mogę ich dostrzec ! Boję się że mogły być pożarte przez Koi :(( bo strasznie teraz żerują :x
duzers - 2011-04-30, 20:09

Yahilles napisał/a:

U siebie w oczku chciałbym mieć traszki,ale coś się im u mnie nie podoba.Może mają za mało kryjówek.

A może masz w oczku ryby? Traszki starają się ich unikać
Miałem :-( Teraz nie mam,ale za to jest szansa,że pojawią się traszki :)
AurorA - 2011-04-30, 23:20

Ja widziałem wczoraj traszki w oczku u Huberta, a konkretnie w traszkarium czyli zbiorniku bez ryb. Tam czują sie bezpiecznie i się nawet specjalnie nie ukrywają- można podziwiać gody.
elfikp - 2011-05-01, 07:46

Kaef traszki niezależnie od tego że nie zdecydowanie unikają zbiorników z rybami to jeszcze lubą różnego rodzaju kryjówki zarówno w wodzie jak i w jej najbliższym otoczeniu. Takie kryjówki mogą być np. przy ogrodzeniu żeby nikomu nie przeszkadzały. Ja od czasu do czasu przywożę nowe korzenie. Zauważyłem również że traszki grzebieniaste zarówno w wodzie jak i na lądzie lubią się chować pod większymi kamieniami.

Wczoraj widziałem w stawiku młodą ( prawdopodobnie zeszłoroczną) traszkę zwyczajną, liczne dorosłe traszki zwyczajne oraz kilka samiczek traszki grzebieniastej( te są bardzo trudne do obserwacji). Samice cały czas składają jaja, do tego stopnia ze niektóre rośliny mają niemal wszystkie pozaginane liście.
Wszystkie traszki bardzo intensywnie żerują, co sprytniejsze na kijanki, na szczęście te szybko rosną i już niedługo bada dla nich za duże (t. zwyczajnych) .

Kaef - 2011-05-01, 09:55

elfikp napisał/a:
Kaef traszki niezależnie od tego że nie zdecydowanie unikają zbiorników z rybami to jeszcze lubą różnego rodzaju kryjówki zarówno w wodzie jak i w jej najbliższym otoczeniu. Takie kryjówki mogą być np. przy ogrodzeniu żeby nikomu nie przeszkadzały. Ja od czasu do czasu przywożę nowe korzenie. Zauważyłem również że traszki grzebieniaste zarówno w wodzie jak i na lądzie lubią się chować pod większymi kamieniami.

Ja to wiem, Yahilles źle zacytował :D

Yahilles - 2011-05-04, 13:15

Kaef napisał/a:

Ja to wiem, Yahilles źle zacytował :D

Nie - to jest problem ze skryptem forum, wałkowałem go na innych forach - zaznaczasz do cytatu dobrą osobę a na forum pokazuje się nad cytatem nick innej osoby.

Kaef - 2011-05-04, 18:07

A to o tym nie wiedziałem :)
kwiaciara - 2011-05-09, 10:26

Witam :-D
jak co roku w lesie w Grzegorzówce jest wiele kałuż w których sa bardzo liczne traszki każdego rodzaju głównie górskie. w niektórych kałużach ich liczba przekracza nawet setke nie żartuje. jednak wszystkie znajdują sie na drogach i czasem jadą tamtędy ciągniki i kłady. Prowizorycznie z rodzeństwem położyłam po obu stronach kałuży bardzo wysokie kupki drewna i pomiędzy położyłam nawet tarki żeby nikt ich nie usuną,. Lecz coś trzeba innego wymyślić w tej sprawie. Co można z tym zrobić?

Gosik - 2011-05-09, 19:46

w moim strumyku zadomowiły się dwie traszki. Poszłam po aparat, a one się schowały, ale wiem, że są :yahoo:
Yahilles - 2011-05-09, 20:35

kwiaciara napisał/a:

jak co roku w lesie w Grzegorzówce jest wiele kałuż w których sa bardzo liczne traszki każdego rodzaju głównie górskie. w niektórych kałużach ich liczba przekracza nawet setke nie żartuje. jednak wszystkie znajdują sie na drogach i czasem jadą tamtędy ciągniki i kłady. Prowizorycznie z rodzeństwem położyłam po obu stronach kałuży bardzo wysokie kupki drewna i pomiędzy położyłam nawet tarki żeby nikt ich nie usuną,. Lecz coś trzeba innego wymyślić w tej sprawie. Co można z tym zrobić?

Najlepiej wykopać jakieś oczko wodne (po prostu większy dół, w którym będzie się zbierała woda po opadach) z dala od drogi.

elfikp - 2011-05-12, 07:47

Witam.

Można przy drodze zrobić małe kałuże w taki sposób żeby woda z obecnych kałuż do nich wpływała i już się w starych nie gromadziła.. Jak tak zrobisz to traszki będą się rozmnażały tylko w bezpiecznych dla nich kałużach.
Napisz co postanowiłaś zrobić.
Może jakieś zdjęcia wrzucisz.

U mnie wczoraj znowu spotkałem młodą traszką zwyczajną( w wodzie), co jakiś czas można było zobaczyć płynące po powietrze traszki grzebieniaste z dużymi grzebieniami(samce) oraz traszki zwyczajne.

salamandra - 2011-05-22, 11:20
Temat postu: Szare, ruchliwe, z wiciami - identyfikacja
W moim ogródku pomiędzy drzewami znajduje się opuszczone, zaniedbane oczko wodne, którego fauna i flora pozostawiona sama sobie rozwija się jak tylko chce (od kilku lat). Zostało ono opanowane głównie przez populację ślimaków wodnych, po powierzchni często ślizgają się nartniki. Do tych zwierzątek jestem przyzwyczajona, jednak dzisiaj zobaczyłam nowego gościa, którego w żaden sposób nie jestem w stanie zidentyfikować. Stworzenie zdaje się być larwą, bardzo ruchliwą. Ruch byłam w stanie zaobserwować tylko u jednej, generalnie tkwią zakopane pod stertą wpół zgniłych liści i innej rozkładającej się materii. Jest ich kilkanaście, skupiły się wokół starej, kilkuletniej muszli po ostrydze, która została wrzucona do oczka dzień przed ich pojawieniem się. Jedną osobniczkę przyuważyłam też z dala od tej muszli. Co mnie najbardziej zainteresowało to ich długie ogony (ok. 7 cm, ciało ma dł. ok. 1 cm). Całe są srebrno-szare i gdy są zakopane pod liśćmi wystawiają te ogony tak, że te końcówkami dotykają powierzchni wody. I tak tkwią. Ktoś powiedział, że wygląda to, jakby przez te wici oddychały. Zamieszczam link do zdjęcia:

http://tinypic.pl/t1d9ghge4p25

Z góry dziękuję za pomoc w ich identyfikacji. Pozdrawiam serdecznie. :roll:

Sinel - 2011-05-22, 18:29

Hura. :yahoo:
Dzisiaj i ja przypadkiem zauważyłem u siebie w oczku traszkę, jak maszerowała sobie spokojnie około 10cm pod powierzchnią wody po dnie.

AdrianJ - 2011-05-28, 15:45

Nie wiem czy to możliwe ale w oczku mam 2 traszki siedziały sobie pod kamieniami kiedy przestawiałem kosaćce 1 ma takie żółte ciało w kropki a druga jest brązowa
Gosik - 2011-05-28, 16:21

Nareszcie zobaczyłam u siebie w strumyku traszki-jedna miała ok.15 cm i dwie małe 5-6 cm.To chyba był ich tatuś, taki dostojny, ale zanim wróciłam z aparatem-zostały dwie małe i jakaś trzecia ok.10 cm.Niestety moja woda nadal czystością nie grzeszy, stąd słabo je widać, ale SĄ :yahoo:


elfikp - 2011-05-28, 16:49

Jaki kolor miała ta największa traszka? Jeśli masz miarę w oku( 15cm) to była to traszka grzebieniasta. Traszki zwyczajne maksymalnie dorastają do 11 cm, a za zwyczaj spotyka się mniejsze osobniki. Postaraj się zrobić zdjęcie tamtej traszce. Jeśli rzeczywiście była to traszka grzebieniasta to masz dużo szczęścia, jest to stosunkowo rzadko spotykany płaz.
Pozdrawiam.

Gosik - 2011-05-28, 17:22

elfikp napisał/a:
Jaki kolor miała ta największa traszka? Jeśli masz miarę w oku( 15cm) to była to traszka grzebieniasta. Traszki zwyczajne maksymalnie dorastają do 11 cm, a za zwyczaj spotyka się mniejsze osobniki. Postaraj się zrobić zdjęcie tamtej traszce. Jeśli rzeczywiście była to traszka grzebieniasta to masz dużo szczęścia, jest to stosunkowo rzadko spotykany płaz.
Pozdrawiam.

Siedzi na samym dnie i ciężko ją uchwycić-jak tylko odsuwam rośliny aby jako tako ją ująć-zaraz ucieka-ale udało mi się cyknąć-tylko nie bardzo widać kolory-pod wodą wydaje się albo bardzo ciemno brązowa, albo prawie czarna.Poszłam z linijką-tak mirząc z góry-spokojnie ma 15 cm.

elfikp - 2011-05-28, 17:34

Wszystko wygląda na to że jest to traszka grzebieniasta.
Jeśli ten osobnik ma grzebień oraz jasna smugę na ogonie to jest to samiec. Samiczki maja tylko jaskrowo ubarwiony brzuszek.
U mnie traszki grzebieniaste również siedzą w najgłębszych dołkach( zwłaszcza samce).
Pierwszy raz widziałeś u siebie tą traszkę?

Gosik - 2011-05-28, 17:36

wcześniej widziałam takie małe-ok.5 cm, a ten jest wielgachny-takiego pierwszy raz widzę.
elfikp - 2011-05-28, 18:12

Małe traszki zwyczajne są niemal wszędzie- nawet w środku Warszawy widziałem. Natomiast traszki grzebieniaste mają już znacznie większe wymagania środowiskowe.
Musisz mieć działkę w ciekawej okolicy. Jak dawno zostało zrobione Twoje oczko ?

Gosik - 2011-05-28, 18:32

elfikp napisał/a:
Małe traszki zwyczajne są niemal wszędzie- nawet w środku Warszawy widziałem. Natomiast traszki grzebieniaste mają już znacznie większe wymagania środowiskowe.
Musisz mieć działkę w ciekawej okolicy. Jak dawno zostało zrobione Twoje oczko ?

Zacznę od okolicy-pola, lasy, bagna, stawy, glinianki-normalka-Radzymin.Nazwa wywodzi się od "radzę omiń", później zmieniona na Radzymin. Oczko mam od roku.

elfikp - 2011-05-28, 18:55

Jeśli Twoje oczko ma dopiero rok to bardzo dobrze się zapowiada ;) .Z takich bagien, stawów to mnóstwo ciekawych zwierząt może do Ciebie przyjść.
elfikp - 2011-05-29, 08:10

Nie musisz się jego obawiać tylko „twoje „ płazy którymi się żywi. Najchętniej poluje na żaby. Dla ludzi jest zupełnie bezbronny.
Pozdrawiam.

norbi977 - 2011-06-02, 12:27

Salamandro - te stwory na zdjęciu to prawdopodobnie nicienie. :)
AurorA - 2011-06-03, 00:38

norbi977 napisał/a:
Salamandro - te stwory na zdjęciu to prawdopodobnie nicienie.

a co to takiego?? :bum:

Ja obstawiam, larwy muchy gnojki.




ich obecność źle świadczy o czystości tego zbiornika

ppp - 2011-06-03, 21:46

AurorA napisał/a:



ich obecność źle świadczy o czystości tego zbiornika

U mnie jest ich dużo w oczku.

lis_ek - 2011-08-01, 21:33

Mam małe pytanko. Czy o tej porze roku można jeszcze znaleźć w wodzie larwy traszek zwyczajnych? Samice tych traszek widywałem jeszcze w wodzie pod koniec czerwca.
wojtas - 2011-08-01, 23:03

Można.Traszki mają rozciągnięty okres rozrodczy-od marca aż do końca czerwca-poczatku lipca.I te najmłodsze larwy przeobrazaja się dopiero na jesieni.Najpóżniejszy termin,w jakim widziałem wyrośnięte larwy traszki zwyczajnej,to był przełom pażdziernika i listopada.
elfikp - 2011-08-03, 08:13

Jeszcze można spotkać, choć już duża ich cześć się przeobraziła
elfikp - 2011-08-04, 12:42

Wczoraj robiłem małe cięcie roślin w torfowisku, podczas którego znalazłem jeszcze traszkę grzebieniastą w wodzie. Było to osobnik 2 może 3 letni.
Liczne larwy traszek( zarówno zwyczajne jak i grzebieniaste)mogłem obserwować w większym oczku. Większość larw traszek zwyczajnych zbliżała się do metamorfozy.

wojtas - 2011-08-05, 19:44

Niektóre traszki grzebieniaste,zwłaszcza samce,pozostają po godach w wodzie aż do póżnej jesieni.Oprócz niej dotyczy to także traszki górskiej.
elfikp - 2011-08-06, 09:19

Zgadza się. Czasem również w wodzie zimują . Pamiętam jak jakieś 5 lat temu, jak było wyjątkowo ciepło w listopadzie, spotkałem samice traszki grzebieniastej i kumaka nizinnego jeszcze w wodzie. Prawdopodobnie oba płazy w wodzie zimowały.

Traszka grzebieniasta która widziałem również wczoraj jest jeszcze nie dorosła. W małym torfowisku widuje ja już od paru miesięcy( raz widziałem dwie podobnych rozmiarów). Prawdopodobnie obfitość pokarmu sprawia że się z wody nie rusza .
Pozdrawiam.

leszek50-57 - 2011-08-06, 10:08

W moim fitrze korz-glebowym,też zauważyłem traszki,były 3cm.
na pewno młode,chyba rodziców widzę jak się wygrzewają na kaskadzie,
jedna jest bez ogona,ciekawe czy jej odrośnie jeszcze w tym roku :P
poz.Leszek
---------------

elfikp - 2011-08-06, 14:50

Na kaskadzie to raczej spotykasz jaszczurki. Utracony ogon może w parę tygodni odrosnąć, jednak nigdy nie będzie on już taki ładny ani długo jak ten pierwszy.

Jeśli młodym traszką ( tym z beczki) zanikły skrzela, to możesz je wypuścić np. przy jakiejś stercie kamieni, liści.

rewi - 2011-08-12, 17:20



Co to za żaba ? Czy możliwe jest , że to rzekotka drzewna ?
jakość jest nie zniewalająca ale foto z telefonu nie było czasu na cyfrówkę :)

melek - 2011-08-12, 18:13

Tak, to rzekotka drzewna.
elfikp - 2011-09-25, 09:07

U mnie w tym roku bardzo długo i intensywnie godowały traszki. Dzięki czemu jeszcze o tej porze roku spotykam przeobrażające się młode osobniki( ostatnio 10 widziałem) traszek zwyczajnych.
Na lądzie już w czerwcu mogłem obserwować pierwsze przeobrażone osobniki.
Mam nadzieje iż „nadmiar” płazów które zdecyduje się opuścić bezpieczną działkę znajdzie dogodne warunki do życia i rozmnażania w jakimś nie zarybionym zbiorniku wodnym :?

wojtas - 2011-09-25, 14:36

I jeszcze bedą się przeobrażać.jednego roku to nawet na początku listopada widziałem jeszcze larwy.
makaron87 - 2011-09-29, 14:45



co to może być? wyglądają jak jakieś larwy. Wcześniej ich nie było a teraz przesiadują na kamieniach na kaskadzie gdzie przepływa woda... Chciałem ściągnąć to do wody jako pożywkę dla ryb ale przypomniało mi się ze kiedyś widziałem chyba podobne cholerstwo które czepiało się ryb i trzeba było to z nich usuwać...

Czy na jesień trzeba w jakiś specjalny sposób przygotować oczko? karmienie ryb? co z zima? natleniacz i grzałka i natleniacz? pytam bo dopiero w tym roku zacząłem zabawę z oczkiem ;)

Bajbas - 2011-09-29, 17:01

makaron87 napisał/a:
co to może być?
ja też jestem ciekawy! U mnie tych samych miejscach, przysmak dla ryb, ściągam je, to nawet jak stoję w wodzie po pas, i to ... coś wpada mi tuż koło brzucha to orfy wpadają na wyścigi i sie niczego nie boją, bo tak im smakuje.
Pozdr, Bajbas

kordiankw - 2011-09-29, 17:21

Temat był już przerabiany, wydaje mi się że to to samo: http://forum.oczkowodne.n...er=asc&start=15
AurorA - 2011-09-29, 21:11

Witek ma racje to ochotki.
Bajbas - 2011-10-02, 10:55

AurorA napisał/a:
Witek ma racje to ochotki

1. ich wygląd i miejsce pojawiania się zupełnie nie pasuje do ochotek, a więc albo kit wstawiacie w tych opisach, albo to nie są ochotki (czarne, krótsze, w kaskadzie, gdzie woda czysta, zero jakichś osadów, oprócz nalotu glonów)

Pozdr, Bajbas

AurorA - 2011-10-02, 20:00

Bajbas, ochotka nie musi być czerwona, są ich najróżniejsze rodzaje. Spróbuj zrobić lepsze zdjęcie macro samej larwy aby mieć pewność.

poniżej daje fotki roślinożernych przezroczystych bardzo małych ochotek które potrafią zrobić sito z lilii wodnych



Bajbas - 2011-10-02, 20:46

AurorA napisał/a:
ochotka nie musi być czerwona, są ich najróżniejsze rodzaje. Spróbuj zrobić lepsze zdjęcie macro samej larwy aby mieć pewność.
już wyłączyłem kaskadę, więc nie ma co fotografować. Jednak, jak oglądam te różne zdjęcia i opisy ochotki (także uwagi Jackona) to mi w żaden sposób to "coś" nie pasuje do ochotki. Wiem jedno, ryby to uwielbiają, pojawia się co roku i tylko w strumieniu wody płynącej na kaskadzie. Zdjęcia te są w tym wątku pokazują dokładnie to co jest i u mnie.
:piwko: Bajbas

AurorA - 2011-10-02, 20:57

Złap do słoika i zobacz co się wykluje.
ILUSION - 2011-10-03, 19:28

Mam to samo na kaskadzie, przy następnym czyszczeniu jak nie zapomnę to zrobie jakieś fotki :-)
Ryby to uwielbiają

AurorA - 2011-10-03, 19:53

spróbuj na max zbliżeniu macro
motlawa - 2011-12-06, 11:58

witam.mam problem.dzisiaj znalazłem w ziemiance( która sąsiaduje z oczkiem wodnym)trzy traszki.przypuszczam że dostały sie tu przez rurę wentylacyjna na wierzchu ziemianki.znajdowały sie miedzy warstwami gąbki którą kiedys uzywalem do filtra.i pytanie-nie beda miały mozliwosci same opuscic ziemianki-pomieszczenie jest szczelne-co zrobic z nimi na wiosne?przeniesc je do oczka czy dadza sobie same radę choc w to watpie a jesli przeniesc na wiosne to kiedy?pomozcie bo nie chcialbym aby cos im sie stalo przez niewłasciwe postepowanie.
elfikp - 2011-12-08, 13:25

Hej .
Traszki możesz przenieść w odpowiednie miejsce do przezimowania ( np. kupę chrustu przykrytą liśćmi) położoną gdzieś w pobliżu oczka. Płazy po przezimowaniu szukają dogadanych miejsc do rozrodu, którymi są nie zarybione niewielkie nasłonecznione stawy.
Pozdrawia.

lis_ek - 2012-03-05, 10:27

Po wczorajszej kontroli ogródka stwierdziłem że sterty liści, które przygotowałem dla zimujących traszek są mocno ubite przez śnieg. Czy traszki dadzą radę się z nich wydostać ? Tak na oko to te sterty zmniejszyły się o połowę. Co o tym myślicie?
Gosik - 2012-03-06, 18:55

Zmniejszyły się o połowę, bo jak sam zauważyłeś- ubił je śnieg, a do tego rozpoczął się na jesieni proces gnilny, który znacząco zmniejsza objętość.To wszystko zmarzło i wygląda jak ubite. Traszki spokojnie dadzą sobie radę i jak przyjdzie pora ( odwilż, słonko, cieplejsze dni) wyjdą spod liści.
lis_ek - 2012-03-06, 19:16

Ok, dzięki za informacje i pozdrawiam lis_ek ;)
Arkadesh - 2012-04-13, 22:20
Temat postu: Kiedy zarybiać?
Witajcie,
Siedzimy sobie dzisiaj z psem nad okiem i zastanawiamy się nad zarybieniem (a przynajmniej ja się zastanawiam), a tu nagle coś się w wodzie rusza. Najpierw pomyślałem, że skądś przywlokłem (albo kaczki) jakiś narybek, ale za chwilę rozpoznałem, że to traszki. Na razie dopatrzyłem się dwóch samic i samca. Ale przechodząc do rzeczy - podejrzewam, że w takim układzie niedługo będę miał w oczku larwy, no i chciałby zapewnić im godne warunki do rozwoju (a sobie przyjemność obserwacji). Kiedy w takim razie będę mógł przystąpić do zarybiania, żeby im nie zaszkodzić? I pytanie dodatkowe: czy orfy potraktują traszki jako suplement diety?

drako - 2012-04-13, 23:20
Temat postu: Re: Kiedy zarybiać?
Arkadesh napisał/a:
... czy orfy potraktują traszki jako suplement diety?

Zjedzą ze smakiem. Albo rybki, abo... traszki. ;)
Choć u mnie się rozmnożyły, ale może odbyło to się w strumyku, gdzie nie mam ryb? W tym roku widziałem samicę, traszki zwyczajnej. Kilka lat wstecz samca, a potem młodą nieprzeobrażoną.
Dorosła zimowała w fałdach folii przy strumyku, pod kamieniem.

AurorA - 2012-04-14, 00:34

Arkadesh napisał/a:
Kiedy w takim razie będę mógł przystąpić do zarybiania, żeby im nie zaszkodzić?


larwy wyłażą z wody w sierpniu gdzieś, może nie zarybiaj tylko zrób płazarium. Jak same przyszły to im się znaczy podoba. Koniecznie daj jak nie masz moczarkę kanadyjską aby miały w co jaja składać.

Arkadesh - 2012-04-15, 09:34

Dzięki za rady. Co do płazarium - to myślę nad kolejnym oczkiem, taką bardziej płycizną z kosaćcami w roli filtra korzeniowego. Dobrze tam by się czuły? Możliwe, że wpadałaby do tego niewielka kaskada, bo obok jest górka i mam zamiar włączyć ją w obieg.
Co do moczarki - na razie nie mam, ale zaraz skądś skombinuję.

AurorA - 2012-04-15, 17:29

Arkadesh napisał/a:
Możliwe, że wpadałaby do tego niewielka kaskada, bo obok jest górka i mam zamiar włączyć ją w obieg.


Traszki nie lubią ruchu wody.

Arkadesh - 2012-04-22, 20:43

A jak z zapotrzebowaniem larw na tlen? Do tej pory natlenianie działało nieco z rozpędu nonstop, ale dziś szczeniak zrobił z nim porządek. I tak była prowizorka i muszę zabrać się do tego tematu na serio, ale nie wiem, czy muszę się spieszyć, czy traszki mogą poczekać, aż znajdę czas na kompleksowe rozwiązania.
AurorA - 2012-04-22, 21:40

Larwy maja skrzela pierzaste i dadzą radę - nie jest im potrzebne napowietrzanie.
lis_ek - 2012-04-22, 21:43

Według mnie larwy traszek nie potrzebują żadnego napowietrzania wody, radzą sobie nawet w kałużach na drodze ;) .
lis_ek - 2012-05-21, 12:52

Mam małe pytanko, czy larwy traszek dadzą sobie radę w kłębach glonów nitkowatych ? W tym roku porastają całe dno, a mi nie chce się ich wyjmować :P . Pytam się bo w zeszłym roku widziałem kilka zaplątanych w nie larw(które oczywiście uwalniałem ;) ).
Yahilles - 2012-05-22, 13:45

Dadzą sobie radę, polują w tych glonach na ukrywające się w nich stworzonka :)
lis_ek - 2012-05-22, 15:15

Ok, dzięki ;)
cruelangel - 2012-05-24, 09:02

Witam!
Może ktoś będzie wiedział co to, bo ja pojęcia nie mam.
Dopóki się nie wykluło myślałam że to jakiś dziwny skrzek, teraz myślę, że to rybki - tylko jakie.
Generalnie to COŚ przywędrowało ze sklepu, przypadkowo, wraz z z moczarką, uczepione łodyżek. Wyglądało jak nakrapiany, przezroczysty, cienki ślimak ( bez skorupki )
Nie wiedząc co to przełożyliśmy całość do osobnej miski. Z czasem jasne kropki ciemniały a z jednej takiej ślimako - rurki wykluły się małe - wręcz mikroskopijne ruchliwe stworzonka.
Przepraszam za jakość zdjęć - mój telefon nie jest najlepszy pod tym względem.

Tu chyba zdechło wszystko bo odczepiło się od gałązki i nie widać ruchu zauważalnego jeszcze dwa dni wcześniej:



To pozostawiły po sobie wyklute "cosie":



Cosiów jest dużo i ruszają się szybko:



Pojedyńczy coś, widać wielkość


Artur - 2012-05-24, 09:11

Małe te zdjęcia, toto się porusza?? co eliminuje ślimaki, przychodzi mi na myśl pijawka rybia, ale. . .głowy sobie nie dam uciąć.
cruelangel - 2012-05-24, 09:37

No małe małe bo aparat do .... Rusza się to to żwawo, odpoczywając przy bokach miski. Na pijawy to nie wygląda, na ślimaki też, larwy robali raczej nie, kijanki to to nie są. Obstawiam ryby... Jak nikt nie będzie wiedział to nic się nie stanie - okaże się jak przecinki podrosną...

Wygląda to +/- tak jak na tym zdjęciu, w sensie, że wygląda jak ryba w ogóle, nie że jak małe bojowniki ;P

http://www.google.pl/imgr...9,r:7,s:90,i:20

Artur - 2012-05-24, 09:46

Moczarki były z rybami akwariowymi czy oczkowymi??
cruelangel - 2012-05-24, 09:50

Nie mam pojęcia. Moczarki zakupione na all, przyszły razem z rogatkiem, lilią i czymś jeszcze, wydaje mi się że raczej ktoś to wydłubał ze stawu bo lekko mułem waliło ;)
Artur - 2012-05-24, 09:54

I w takim jednym czymś było jedno ruszające się stworzonko, czy kilka/kilkanaście??, jeśli jedno, to może być ryba.
cruelangel - 2012-05-24, 09:57

W tej galaretowatej z lekka "rureczce" było takich ze trzydzieści... Na początku rurka była przezroczysta i widać było tylko jaśniutkie kropeczki, które z czasem ciemniały. W pewnej chwili rureczka pękła i wysypały się takie mikre przecinki.
Artur - 2012-05-24, 10:00

No to nie mogą być ryby. Postaraj się o lepsiejsza fotkę. :) lub weż pod uwagę pijawki rybie.
cruelangel - 2012-05-24, 10:26

Lepsiejszej nie będzie bo nie da rady - musiałabym zakupić na cito jakąś lustrzankę z dobrym obiektywem. Przyjrzałam się bliżej i zobaczyłam - w środku przecinka, jakiś kawałek za głową jest coś co przypomina bąbelek powietrza, trochę wcześniej, po bokach przecinki mają wypustki, coś jak małe płetewki. Upieram się przy rybach :D
Artur - 2012-05-24, 11:10

No niechże ktoś pomoże dziewczęciu, bo ja już nie daje rady :)
cruelangel - 2012-05-24, 11:15

Dawaj dawaj, burza mózgu, nie dam spokoju Twoim szarym komórkom ;)
Traszki odpadają, z tego co widziałam, to one mają jaja osobno, nie w grupie ( jakkolwiek by to nie zabrzmiało ;) )

AurorA - 2012-05-24, 14:13

Artur napisał/a:
przychodzi mi na myśl pijawka rybia, ale. . .głowy sobie nie dam uciąć.


może nie rybia ale to wygląda na kokon pijawek
rybki raczej bym wykluczył

cruelangel - 2012-05-24, 17:05

Jak podrosną to dam znać co z tego wyszło :) Ja obstawiam rybki ;)
cruelangel - 2012-05-28, 09:12

A oto jedna z pijawek ;) Na 99% słonecznica


AurorA - 2012-05-30, 20:18

cruelangel napisał/a:
Na 99% słonecznica


a po czym to poznałaś? Na tym etapie żaden fachowiec nie rozpozna gatunku.

Artur - 2012-05-30, 20:21

W wodzie z roślinami jakie kupiła, u sprzedawcy pływały Karasie i Słonecznice, na Karaska mi to nie wygląda. To raczej pozostaje słonecznica.
cruelangel - 2012-05-30, 22:01

Chciałam napisać coś o kobiecej intuicji, ale Artur mnie wyręczył ;)
Kaef - 2012-05-30, 22:31

Co do pakietu, o którym mówisz nie mogły go zrobić ryby, przynajmniej ja nie znam ryb rozmnażających się w taki sposób. Okoń ok, ale to tak nie wygląda :P Może ikra była osobno na roślinach, a nie w tym o czym myślałaś? Słonecznice składają ikrę na patykach, gałęziach, pniakach, twardych pionowych powierzchniach, ikra jest twarda układana liniowo, po złożeniu przypomina ikrę skalara i pilnuje jej samiec. Karasie rozrzucają ikrę po roślinach, ale też nie jest ona składowana w pakietach tylko przykleja się pojedynczo.
Artur - 2012-05-31, 14:28

Kaef, dokładnie to samo napisałem Ewie, Tamto "coś" nie było ikrą.
cruelangel - 2012-05-31, 18:53

Było, nie było, z czegoś te ryby musiały się wykluć ;) Nie wnikam już :)
Kaef - 2012-05-31, 23:00

No to teraz dobrze wychowuj i jak osiągną odpowiednie rozmiary będzie można je wpuścić do oczka :)
AurorA - 2012-06-01, 00:11

Artur napisał/a:
na Karaska mi to nie wygląda. To raczej pozostaje słonecznica.


to ja obstawię że to nie jest słonecznica, tak żeby ktoś miał racje jakby się okazało że to co innego. ;)

ewa535 - 2012-06-12, 23:59

Wiecie może co to jest ?
Ta glizda jest przyklejona na spodniej stronie listka żabiścieku.
Poniżej jej jest jescze inny coś- taki brązowy. Czy to grożne ?


AurorA - 2012-06-13, 01:09

to jaja błotniarki, dla żabiścieku groźne bo one lubią go zjadać
a dla człowieka - błotniarki mogą być nosicielami motylicy wątrobowej

ewa535 - 2012-06-13, 07:33

Dzięki !
To chyba dobrze , że będa małe blotniarki w oczku ?
Ta motylica to tylko jakbym zjadła jajo albo wypiła wodę z oczka tak ?
To brązowe to też jajo ?

Adalbert - 2012-06-13, 09:39

ewa535 napisał/a:
Ta motylica to tylko jakbym zjadła jajo albo wypiła wodę z oczka tak ?


W przypadku człowieka to trzeba się bardzo postarać żeby to załapać. Larwy (metacerkariae) czekają bowiem na żywiciela ostatecznego (najczęściej z domowych to bydło i owce a z dzikich wszystkie roślinożerne) otorbione i przytwierdzone do liścia rośliny wodnej. Tak więc jeśli jesteś wegetarianką fanatyczką i jesz wszystko co zielone to w obliczu wielkiego głodu możesz zjeść jakiś przysmak z oczka ;) . W dzieciństwie lubiłem podjadać tzw "serca" tataraku. Ale mi przeszło a wątroba jakoś się trzyma (cud?) :)

AurorA - 2012-06-13, 13:39

Adalbert napisał/a:
W dzieciństwie lubiłem podjadać tzw "serca" tataraku.


a cóż to? Ja podjadam ostatnio rukiew a błotniary łażą po niej cały czas :-o

Adalbert - 2012-06-13, 14:33

Cytat:
a cóż to?


To takie jeszcze prawie białe zawiązki najmłodszych liści. Trzeba odłupywać te najstarsze liście aż dotrze się do tego cymesu.

BiBi - 2012-06-13, 18:32

matko kochana chłopaki bo zeżrecie wszystkie roslinki w oczku a potem na ryby bedziecie zganiac :P
AurorA - 2012-06-13, 21:25

Ja lubię zajadać się młodymi klaczami pałki szerokolistnej -mniam. A ten tatarak to niej gorzki, bo kłącza to tak gorzkie że tylko do żucia się nadają.
Adalbert - 2012-06-13, 21:35

Kłącza trzeba kilka razy wygotować nawet przed kandyzowaniem. A zielsko, o ile pamiętam, smakowało mi :P
Gosik - 2012-06-14, 17:05

O matko, jeden z oczka wyjada żółtobrzeżki, a oni rośliny-koniec świata :-o
Artur - 2012-06-28, 19:44

Ciężki orzech do zgryzienia mam, cóż TO jest ??






Złapany na strychu przez kolegę od mrówek.

Rollo1974 - 2012-07-15, 02:42

Witam forumowiczów
Przeglądnąłem forum w poszukiwaniu stwora (larw) jakie zaobserwowałem w moim "bajorku". Rybek tam nie mam dlatego nie tępie niczego co sie w nim porusza :-D :-D

myślałem że jest to pływak żółtobrzeżek ale.... sami oceńcie







i takie ... może mało czytelne, ale przy mnie to coś upolowało małą muszkę nad powierzchnią wody




Są tez larwy wazek, ale one ciut inaczej wyglądają
(tu już po wylince)





ILUSION - 2012-07-15, 11:40

Bardzo dobre zdjęcia, te ważek :) :brawo:
Piotrek.P. - 2012-08-17, 12:18

Niech mnie ktoś oświeci co to jest? skakało sobie po kamieniach w oczku , oczywiście kot od razu złapał i przywlókł do domu. Ugryzło mnie 2 razy i strasznie to zwierzątko piszczy jak ucieka. Oczywiście kot pobiegł za nim i go pewnie ukatrupi jak wszystko co mu wpadnie w ręce :P







Przepraszam za jakość fotek ale nie miałem nic innego pod ręką tylko telefon :?

Adalbert - 2012-08-17, 12:41

Piotrek.P. napisał/a:
Ugryzło mnie 2 razy i strasznie to zwierzątko piszczy jak ucieka.


Wygląda na łasicę. Lepiej żeby ten kot nie zamęczył zwierzaka, którego należało by obserwować przez kilkanaście dni dni. W przeciwnym wypadku możesz nie brać surowicy na wściekliznę ale na własną odpowiedzialność. Niemniej do lekarza radził bym się zgłosić. Ja w młodości też dałem się dziabnąć łasicy i ktoś wymyślił żeby ją zatłuc i zanieść do weterynarza. Niestety u martwego zwierzęcia nie da się stwierdzić czy wirus dostał się do ślinianek. O badaniu mózgu zwierzęcia martwego w tamtych czasach można przemilczeć. Wiele lat po fakcie dowiedziałem się, że przyszło wezwanie na zastrzyki ale ojciec na własną odpowiedzialność odmówił szczepienia mnie. Udało się - żyję. A ty zrób jak uważasz. Powodzenia.

rewi - 2012-08-17, 12:53

Hahahah to jest kot wszystko do domu znosi :hehe:
moja też tak robiła na szczęście przeszło jej ;)
A to to tak wygląda na łasicę lub kunę ;)

Piotrek.P. - 2012-08-17, 13:05

Teraz to już trochę zbyt późno na to żeby ją uratować , zwiała gdzieś razem z kotem. Ranę zdezynfekowałem i pozwoliłem aby krew wypłynęła (tak pisali na forum medycznym). Podobno u młodych osobników jad (czy jak to się nazywa) nie jest tak niebezpieczny, na tamten świat się jeszcze nie wybieram :oops:
jurek47 - 2012-08-17, 13:16

Jednak łasica bo ma całe białe podbrzusze.
JAREK G - 2012-08-17, 18:52

Wygląda na młodą kuny ( też ma jasne podbrzusze ), nie wróży to dobrze :???:
Piotrek.P. - 2012-08-17, 19:03

JAREK G napisał/a:
nie wróży to dobrze :???:


Możesz jaśniej ? :?

rewi - 2012-08-17, 19:51

Piotrek.P., kuny to jest przepraszam za wyrażenie cholerstwo jak ich mało :evil:
jak się gdzieś zadomowi to trudno jest później przegonić, poczytaj w internecie, u mnie są za ogródkiem u sąsiada matka z małym,i 2-3 w nocy piszczą i biegają po dachach zauważyłam, że coraz częściej pod oczko podchodzą :evil:

Piotrek.P. - 2012-08-17, 20:23

Ja już kilka lat temu widziałem dwie dorosłe przebiegające przez mój teren ale nie przejmowałem się tym ponieważ zauroczyły mnie :roll: na obecną chwilę nie będę z nimi walczył jak mi nie doskwierają... szczerze mówiąc jak zobaczyłem tego malucha to mi się go szkoda zrobiło. Mam słabość do każdego zwierzęcia. :???: wszystkie koty które są podrzucane to do mnie ... zawsze staram się je odkarmić i znaleźć im dom.
rewi - 2012-08-17, 20:32

To tak jak u mnie moja kotka też tak jakby z odzysku :)
krzysztof988 - 2012-08-18, 07:51

rewi napisał/a:
kuny to jest przepraszam za wyrażenie cholerstwo jak ich mało

Przynajmniej w najbliższej okolicy nie będzie gryzoni (Myszy , szczurów) wyłapie wszystkie, nie wiem jak z rybkami, bo jak lubi to :evil: koty na sznurek jak u Kargula wokół oczka i niech pilnują - tylko nie zablisko oczka, bo będzie :dupa: chyba że wegetarianie ;)

BiBi - 2012-08-18, 07:59

według mnie jet to tchurzofretka
Bartosz_n - 2012-08-29, 16:03

Wie ktoś może co to za zwierz? ????

Maglia - 2012-08-29, 21:42

To gąsienica motyla, nie jestem pewna jakiego, ale jest podobna do gąsienicy motyla nocnego zmierzchnika gładysza

zmierzchnik gładysz

krzysztof988 - 2012-08-30, 09:24

[quote="Bartosz_n"]Wie ktoś może co to za zwierz? ????
trochę podobny do jamnika sąsiada :hehe: on tez czarny podpalany z krótkim ogonkiem, ale znawcą nie jestem :crazy:

guzalki - 2012-09-05, 12:29

Witam.
W moim oczku na krawędzi kamienia nad wodą znalazłem taki oto kokon i nie wiem czy pozostawić czy może jakiś oczkowy szkodnik złożył te jajeczka.
Proszę o podpowiedź.


Sorki za jakość zdjęcia ale było robione telefonem.

Artur - 2012-09-05, 12:37

Jaka ma strukturę, jest jakby papierowe??, galaretowate, jakie jest?? Podobne pakiety składają Modliszki i Ślimaki Ampularie w akwarium. Jakiej toto jest wielkości, trzyma się mocno kamienia?? Jestem skłonny podejrzewać że wpuściłeś do oczka Ampularię :) Tak samo wyglądają jej jajka składane nad powierzchnią wody. Może wraz z roślinkami przyniosłeś z jakiegoś akwarium młodą Ampularię a ta urosła i zniosła jajka.??
http://img98.imageshack.us/img98/7163/p2060374.jpg

guzalki - 2012-09-05, 15:14

Artur napisał/a:
Jaka ma strukturę, jest jakby papierowe??, galaretowate, jakie jest?? Podobne pakiety składają Modliszki i Ślimaki Ampularie w akwarium. Jakiej toto jest wielkości, trzyma się mocno kamienia?? Jestem skłonny podejrzewać że wpuściłeś do oczka Ampularię :) Tak samo wyglądają jej jajka składane nad powierzchnią wody. Może wraz z roślinkami przyniosłeś z jakiegoś akwarium młodą Ampularię a ta urosła i zniosła jajka.??
http://img98.imageshack.us/img98/7163/p2060374.jpg

Zagadka rozwiązana to wygląda tak samo jak na twoim zdjęciu a Ampularię mam ( od brata z akwarium się przeniosła wraz z roślinkami ) Jest ich z 10 i są naprawdę dużych rozmiarów. Bałem się że coś innego co może zaszkodzić rybą. Dzięki za odpowiedź.

Piotrek.P. - 2013-04-05, 06:39

Co dziś w nocy/rano u mnie było? :ziew:



Wyglądają jak ślady bocianów :oops:

Adalbert - 2013-04-05, 07:36

Ptok ! :idea:
Piotrek.P. - 2013-04-05, 08:03

Duży jakiś , na kaczki zbyt wcześnie ;)
Mańko - 2013-04-25, 14:41

Hej,
dzisiaj zauważyliśmy takie jajeczka w naszym bajorku. Czy ktoś potrafi zidentyfikować jaki zwierz je zostawił? Mają jakieś 3-4 mm średnicy, okręcone podwójnym sznurkiem wokół roślinki, czarne.
Dodam, że w bajorku kręcą się żaby, traszki, raki, dwa małe karasie od kilku dni (niestety nie wiem jakiej płci) i pewnie inne, o których nie wiem.
Dzięki i pozdr. :pa:

http://i38.tinypic.com/r1h2t2.jpg

http://i35.tinypic.com/ztlc.jpg

motlawa - 2013-04-25, 16:12

ten tajemniczy zwierz ,ktory zostawil te dwa sznury jajeczek okreconych wokol roslin to zwykla ropucha szara ktora tak wlasnie sklada swoj skrzek
Mańko - 2013-04-25, 16:18

O, dzięki za odpowiedź. Nie podejrzewaliśmy ropuchy bo obok jest taki "klasyczny" skrzek uformowany kule. Dzięki i pozdr. :-D
motlawa - 2013-04-26, 08:17

u mnie w oczku skrzek skladaja i zaby trawne-to wlasnie ten"wlasciwy skrzek,w formie galarety z czarnymi kropkami" i wlasnie ropuchy zostawiajac za soba podwojne sznury skrzeku,stad wiem.pozdro :pa:
lis_ek - 2013-05-26, 15:40

Napisałem, ostatni post w zeszłym sezonie, i piszę pierwszy w tym sezonie :P . Więc tak, w moim oczku, woda jest krystalicznie czysta, a oprócz roślin, nie mam nic co mogłoby, ją czyścić, no chyba, że rozwielitki :evil: (to taki przywilej dla tych, którzy nie mają ryb). A skoro woda, taka czysta, to traszki widać jak na dłoni. W tym roku, jest ich chyba jeszcze więcej niż w zeszłym, czyli na oko jakieś 30. Mają raj, bo rogatek, rozrósł się na połowę oczka i stworzył istną dżunglę :yahoo: . Nie zauważyłem natomiast, żadnych jaj traszek w rogatku, i zastanawiam się, czemu w nim ich nie składają ??? Ciekawe, jak długo jeszcze posiedzą w wodzie, ze względu na opóźnioną wiosnę w tym roku :?: . A jak tam, u was, stan traszkowy ???
kamikadze13 - 2013-06-25, 19:42

:?: czego to kijanka z góry dziękóje

lasoch - 2013-06-27, 08:44

a to nie jest raczej narybek jakiejś ryby ?
Artur - 2013-06-27, 08:57

Oj lasoch, co miałeś z Przyrody?? :hehe:
Jakiej jest wielkości?? Możliwe że to rzekotka. Z tym że rzekotka ma płetwę ogonową aż do oka, może to być kijanka żab zielonych. I skłaniałbym się do tych drugich.

kamikadze13 - 2013-06-27, 15:00

1 cm tłowia i 1 cm ogona znalazłem ją 20 czerwca
Artur - 2013-06-27, 19:57

Po dłuższych porównaniach, jednak masz rzekotkę.
kamikadze13 - 2013-06-27, 21:16

dzęki! :yahoo: :good: :brawo:
Gosik - 2013-06-30, 21:08

kamikadze13 napisał/a:
:?: czego to kijanka z góry dziękóje

Jak nic rzekotka, a "dziękuję", a nie "dziękóje".

attila82 - 2013-07-02, 20:51

Może ktoś spotkał już takie gąsiennice na swoich irysach lub tatarakach i wie co to może być ?
http://www.fotosik.pl/pok...df536aafe3.html

eldorado82010 - 2013-07-03, 16:55
Temat postu: u mnie zjadło
u mnie zjadło ponad połowę ale je postrącałem kijem i resztę zrobiły ryby ;)
lis_ek - 2013-07-04, 15:24

Właśnie chciałem o tym na forum pisać. U mnie w tym roku po raz pierwszy pojawiły się te robale, i zżerają mi tatarak i kosaćce. Strącam je do wody, ale po kilku dniach pojawiają się znowu :-( . Co to za gady ????
eldorado82010 - 2013-07-04, 19:33
Temat postu: nie ważne
nie ważne co to ale jak to zwalczyć :evil:
rewi - 2013-07-05, 08:25

lis_ek, larwy u mnie już prawie po irysach i pałkach zbieraj ręcznie z wody wychodzą z powrotem na roślinę :P
jurek47 - 2013-07-05, 16:41

co to za płaz ,bo nie mogę trafić w internecie.


woody - 2013-07-05, 16:56

nie jest to czasem samica traszki ??
lis_ek - 2013-07-06, 13:29

Potwierdzam, samica traszki grzebieniastej ;) . Gdzie ją znalazłeś ??
jurek47 - 2013-07-06, 13:59

Już rok temu była w oczku ,a w tym roku wpadła do studzienki przy oczku gdzie jest pompa .Dlatego miałem możliwość zrobić zdjęcie ,i wpuściłem do oczka.Skoro przychodzi to może się rozmnaża , ale dowodów brak .Wymiar dokładny jej długości to 15,5 cm.
choina79 - 2013-07-08, 18:27

traszka u mnie przy poglebianiu 2 (stawu) bylo ich multumm malych
Artur - 2013-07-09, 09:04

A tych kolesi ktoś rozpoznaje??

attila82 - 2013-07-09, 13:34

Ponawiam pytanie o te gąsiennice ponieważ widzę że inni użytkownicy też mają z nimi problemy...
http://www.fotosik.pl/pok...df536aafe3.html

Artur - 2013-07-15, 08:21

Moje żuczki to http://przyroda.radom.pl/...2011&Itemid=161
Klaudia87 - 2013-08-19, 21:21
Temat postu: Co to za robaczki?
Witam, w moim letnim basenie dla żółwi wodnych pojawiło się coś takiego jak na filmiku: http://www.youtube.com/watch?v=j-T-iXK4lq0 Co to jest i skąd się wzięło? Czy zagraża to żółwiom? Czy mogło sie to przyplątać razem z nowo kupionymi kamieniami?

Bardzo proszę o pomoc.

lasoch - 2013-08-20, 08:06

To są larwy komarów. Żółwią nie zaszkodzą. Jak by były ryby to by ich nie było, a tak to żółwie ich nie jedzą. Wyłów je bo wyhodujesz sobie sama komary. Dorosłe osobniki wyczuły wodę więc złożyły jaja. Na pewno nie przytargałaś ich z kamieniami, chyba, że były z naturalnego zbiornika.
Klaudia87 - 2013-08-20, 12:12

lasoch napisał/a:
To są larwy komarów. Żółwią nie zaszkodzą. Jak by były ryby to by ich nie było, a tak to żółwie ich nie jedzą. Wyłów je bo wyhodujesz sobie sama komary. Dorosłe osobniki wyczuły wodę więc złożyły jaja. Na pewno nie przytargałaś ich z kamieniami, chyba, że były z naturalnego zbiornika.


Bardzo dziękuję za odpowiedź:)

Artur - 2013-08-20, 14:35

Jakie rybki pływają z żółwiami?? to jest świeży narybek. Być może karmiłaś rybami żółwia i część z rym się rozmnożyła.
Klaudia87 napisał/a:
coś takiego jak na filmiku

Ty kręciłaś film czy wzięłaś z neta?? A Twoje stworki Ci tylko to przypominają??
To są larwy komara.

Klaudia87 - 2013-08-21, 11:55

Filmik jest z neta, ciężko jest mi je nakręcić. Wyglądają bardzo podobnie. Żółwie są same w baseniku i nigdy nie miały innego towarzystwa.
wolanin - 2013-08-21, 12:12

Klaudia87 napisał/a:
Filmik jest z neta, ciężko jest mi je nakręcić. Wyglądają bardzo podobnie. Żółwie są same w baseniku i nigdy nie miały innego towarzystwa.

Jak możesz zauważyć, larwy komara poruszają się bardzo charakterystycznym ósemkowym ruchem,
skręcając ciało raz w jedną, raz w drugą stronę. To powinno Ci pomóc w ustaleniu, czy chodzi o nie, czy o narybek.

Klaudia87 - 2013-08-29, 22:59

Możliwe, że to larwy komara, po dwóch dniach kiedy zrobiło się zimno i padało właściwie większość robaczków wypłnęła na powierzchnie i nie dawała znaków życia. Teraz kiedy znowu zrobiło się cieplej pojawiły się nowe. Faktycznie zauważyłam, że nad basenikiem lata sporo komarów.
Artur - 2013-08-30, 15:40

Klaudia87, Na drugi raz wstaw prawidłowy filmik lub zdjęcie. :)
Klaudia87 - 2013-08-30, 18:54

Chciałam wstawić ale nie mogłam tego nagrać, nie było ich w ogóle widać. Gdy zobaczyłam je po raz pierwszy przestraszyłam się i bałam o żółwie, dlatego wstawiłam ten filmik, ponieważ najbardziej mi przypominały moje stworki. Dziękuję wszystkim za pomoc. Chyba, że ktoś wie jak odstraszyć komary żeby więcej w tym miejscu się nie rozmnażały:)
rewi - 2013-08-31, 09:04

Najlepszym rozwiązaniem byłaby kaskada, komary lubią wodę stojącą. :)
SzczupakTS - 2013-10-01, 23:39

dobrym sposobem na komary są ryby pobierające pokarm z powierzchni np:wzdręgi,ukleje,słonecznice,złote orfy,jazie.Ja osobiście zanim wpuściłem złote orfy i wzdręgi to miałem aż czarno od komarów wokół oczka a odkąd orfy są nie widziałem ani jednego komara w okolicy oczka.bardzo fajnie wygląda jak np orfa wyskakuje nad wodę by złapać np właśnie komara to cudowny widok i ciekawe doświadczenie ;)
lasoch - 2013-10-02, 18:57

wszystkie ryby jedzą komary, ale nie dotrą do każdego zakątka.
Artur - 2013-10-02, 19:28

Ale błagam, trzymajmy się tematu :)
SzczupakTS - 2013-10-03, 02:26

te larwy to super pokarm dla ryb/Mam tych larw masę w mniejszych oczkach i używam ich jako pokarm żywy dla rybek akwariowych,zajadają go aż im się skrzela trzęsą.Wystarczy jak zanurzę par e razy siatkę do odławiania rybek w oczku i mam dużą porcję tych larw.Zauważyłem też,że gdy zamulę wodę w oczku to wszystkie larwy które były przy dnie momentalnie po zamuleniu wody unoszą się na powierzchni,wtedy to najłatwiej je wyłowić siatką gdy chcę nakarmić moje rybki;);)
manve69 - 2014-02-22, 17:00

Hej, chciałem prosić o identyfikację "tego czegoś" co przyniosłem razem w roślinami ze stawu.
Z góry dziękuję.

lis_ek - 2014-02-22, 22:05

To są ośliczki, naturalni czyściciele ;)
lis_ek - 2014-03-01, 20:54

No to sezon rozpoczęty, w moim oczku pełno traszek :yahoo:
AurorA - 2014-03-03, 03:54

u mnie dopiero lód puścił, rok temu miałem kupę młodych, ale to w tym roku do wody nie wrócą
lis_ek - 2014-03-03, 08:15

Poczekasz jeszcze ze dwa lata ;)
Wąski - 2014-04-01, 10:46

Witam,
Potrzebuję pomocy, nie wiem co to za kokony z jajami. Długość ok 20cm a średnica kokonu 1cm, w kokonie znajdują się dwa rzędy jaj koloru czarnego. Obawiam się że to szkodniki i nie chcę dopuścić do inwazji w moim oczku.

https://onedrive.live.com/#cid=7B6572EB43FB2370&id=7B6572EB43FB2370!108&parQt=allmyphotos&parId=root&v=3

[ Dodano: 2014-04-01, 11:50 ]
aby zobaczyć skopiuj cały link i wklej do wyszukiwarki

lis_ek - 2014-04-01, 13:21

Nie da się otworzyć strony ze zdjęciem, ale z twojego opisu, to najbardziej mi na myśl przychodzi, skrzek ropuchy szarej, tak więc, o ile to będzie to, to nie martw się, będziesz miał darmowych pożeraczy glonów, w postaci kijanek :-D
lis_ek - 2014-04-01, 21:57

Nie ma za co ;)
rewi - 2014-04-20, 14:06

Potrzebuje pomocy... dziś w oczku pływało mi coś takie białe dł. ok 10cm i cieniutkie wyglądało jak zwykła żyłka :-o Co to mogło być?
Tintin - 2014-04-20, 22:54

nicień ??
rewi - 2014-04-21, 13:23

Już wiem co to :x
Drucieniec wodny tutaj trochę informacji DRUCIENIEC

lis_ek - 2014-04-21, 13:54

Yllyylliii, straszne, to to...
rewi - 2014-04-21, 16:48

lis_ek, zobaczyć na żywo takie obrzydlistwo to jest coś, niby nie groźne, ale nieprzyjemne :P
AnOfDe - 2014-05-03, 15:37

A ja mam pytanie odnośnie ikry czegoś.
Mianowicie na kąpielisku u nas spuszczają wodę, giną tony roślin głównie grążel, pozbierałem kilka i na nich znalazłem takie żyjątka, do oczka ich nie dałem, są w wiadrze bo nie mam pojęcia co to jest żabi skrzek raczej nie, może ślimaki ? może ryby ? znalazłem z 4 rodzaje tego skrzeku.

Jeśli z tych zdjęć z komórki nie da się zidentyfikować to mogę zrobić zdjęcia makro

[URL=www.fotosik.pl][/URL

[ Dodano: 2014-05-03, 23:12 ]
Szkoda że nie mogę już edytować swojego powyższego postu, wydaje mi się że te na 2 zdjęciu to ślimaki pozostałe dalej nie wiem.

rewi - 2014-05-04, 10:59

Obstawiam na drugim, że to ślimaka :)
AurorA - 2014-05-04, 22:02

konkretnie błotniarka, zatoczek składa tak jak na 3 zdjęciu, ale podobne są też kokony pijawek
AnOfDe - 2014-05-04, 23:30

czyli to z 3 zdjęcia mam mieć na uwadze :) nie jest moim największym marzeniem posiadanie rodzinki pijawek w oczku :)

A tajemnicze zdjęcie numer 2 ?

[ Dodano: 2014-05-05, 01:18 ]
oraz kolejna zagadka, czy przypadkiem nie przywlokłem niechcący żabek do domu ? jeśli tak to czy jak dam zdjęcie makro da się bliżej zidentyfikować jakie to ?

lis_ek - 2014-05-05, 15:41

Jak dla mnie to ikra jakiejś ryby, skłaniałbym się, ku okoniowi ;)
karas100 - 2014-05-07, 18:13


CO to są za ryby? ( te wielkie)

majtek8 - 2014-05-07, 19:14

CO to są za ryby? ( te wielkie)
To są Karpie:)

karas100 - 2014-05-07, 19:25

a nie wydaje się wam że to koi?
majtek8 - 2014-05-08, 14:36

Koi to jedna z odmian hodowlanych karpia:) to są karpie koi i bardzo prawdopodobne ze euro koi. Jeśli chodzi o więcej szczegółów to poczekaj na odpowiedź bardziej kompetentnych oczko maniaków niż ja jeśli chodzi o karpie:)
mw19pl - 2014-05-09, 09:34

To są karpie euro koi. Widać po ubarwieniu karpie koi mają bardziej intensywne ubarwienie :victory:
Różnica jest oczywiście też w cenie takie duże euro koi pewnie w granicy 100 zł a oryginalny "rasowe" :) sprowadzane z Japonii to tej wielkości nawet ponad 1000 zł zależy oczywiście od odmiany. W internecie można poszukać i zamówi z Japonii. Ja w tym roku kupiłem 4 karpie japońskie :yahoo: . Zapłaciłem za nie od 25 do 59 za malutkie około 10 cm. Ale warto widać różnice :-D

Pozdrawiam :pa:

czester 1 - 2014-05-09, 14:46



czy to ochotka (ale z tego co wiem to ochotki sa czerwone)? zapycha mi odpływ na kaskade, a i na kaskadzie tez ja już widać? zostawić czy z tym walczyć?

AurorA - 2014-05-10, 00:39

to ochotki, ryby by miały ucztę
rasia - 2014-06-03, 20:09

Witam wszystkich. To mój pierwszy post na tym forum, więc z góry przepraszam za wszystkie gafy.
Znalazłam to maleństwo pływające do góry brzuchem w garnku z wodą na tarasie.
Chciałam Was prosić o identyfikację:





Artur - 2014-06-03, 20:39

To jest traszka, jakby zwyczajna. :)
AnOfDe - 2014-06-11, 17:22

A kto mi powie co to jest ?


Przyniosłem to przypadkiem kiedyś na roślinach dokładniej na moczarce. Mam tego w beczce 500 litrów tysiące. Nie wiem czy może potraktować to jako ucztę dla rybek czy co ?

jedyne co mi przyszło na myśl to że jest to Toniak żeberkowany (Acilius sulcatus) ale po dłuższych oględzinach nie wydaje mi się już tak.

Kaef - 2014-06-11, 18:22

Twoje stwory to kiełże.
AnOfDe - 2014-06-11, 20:33

Dzięki :) faktycznie to kiełże :)
Czyli bezpiecznie mogę wrzucać po kilkanaście jako papu dla rybek ? chyba się nie rozmnożą mi ? myślę że orfy były by zachwycone :)

Kaef - 2014-06-11, 22:22

Możliwe że ryby nie zdążą ich złapać :)
AurorA - 2014-06-12, 01:04

Faktycznie na filmiku wygląda to na kiełże, z tym ze ja w życiu kiełża w takich warunkach nie spotkałem. Kiełż lubi dobrze natleniona płynąca wodę i z reguły występuje w strumieniach. Bardzo podobna i masowo wstępująca w oczkach jest bardziej ospała Ośliczka. To miłe pożyteczne stworzenie.

http://oczkowodne.net/strony/skorupiaki.php

AnOfDe - 2014-06-12, 12:21

Arku, właśnie posiłkowałem się przy rozpoznaniu Twoją stroną (jak zawsze zresztą) i wydaje mi się że Ośliczka jest inna, i ma takie "kolce" przy odwłoku te moje nie mają http://www.roslinyakwario...le.php?id=34934 .
Może nagram filmik porządny a nie telefonem to wrzucę makro ? jest sens ?

Co do natlenionej wody to tam gdzie żyły było multum moczarki kanadyjskiej i w beczce też mi to zalega więc może mają sporo tlenu i im dobrze z tym ?

Co do ich prędkości to jest w takim razie sens dawać do oczka czy mogę mieć plagę ?

Kaef - 2014-06-12, 17:09

Też tak byłem uczony i czytałem. Praktyka jednak pokazuje co innego, zamulone i zasyfione miejsca także są przez nie zamieszkiwane. Na 100% kiełż :)
wolanin - 2014-07-12, 18:54

Nie w oczku, ale po tarasie lazł jakiś krocionóg czy cóś. Sądząc po szczękach, zapewne niezły rozbójnik.
Cóż za licho?

turanga - 2014-08-10, 15:36
Temat postu: Goście w stawie.
Witam z góry przepraszam jeśli trafiłam z pytaniem w niewłaściwy temat, ale problem dotyczy stawu.
Znalazław w nim takich oto gości, jest ich bardzo dużo to tylko część jaką wyłowiłam. Myślałam że to jakieś pijawki, jednak nie i nie moge znaleść w sieci nurtującego mnie pytania co to jest i czy w jakiś sposób zagraża rybom?



Ma mała główkę wysuwającą się z ciała i dwa takie jakby czułki, kiedy wyciągnełam jednego na papier to szybko nimi przebierał, a z ogona wystaje jakby taki kolec tylko że jest miękki.

silpe - 2014-08-10, 20:32

turanga napisał/a:
Znalazław w nim takich oto gości

To raczej larwy wazek

turanga - 2014-08-10, 20:50

silpe napisał/a:

To raczej larwy wazek


Z tego co widze w sieci larwy ważek inaczej wygladaja i mają łapki, a to pełza jak gąsiennica, nie ma tez takiej dużej głowy ani oczu.

wolanin - 2014-08-11, 08:00

Może:

Lwinka, zmróżeń kameleon

Artur - 2014-08-11, 08:14

wolanin napisał/a:
Może:

Lwinka, zmróżeń kameleon

Jesteś mistrzem. :brawo:

turanga - 2014-08-11, 10:32

Tak, to jest to! Dzięki wielkie: )
AurorA - 2014-08-12, 01:26

Już ten temat przerabialiśmy, ale nie umiem znaleźć.
Artur - 2014-08-12, 06:17

Było o larwie gnojarki, ale o tym chyba nie.
AurorA - 2014-08-12, 22:50

było kiedyś bo sam miałm te larwy muchówek i foty dawałem
fad - 2014-09-06, 12:05

Witam wszystkich, prosiłbym o pomoc w zidentyfikowaniu owadu


Skąd one (bo widać sporo larw) mogły się wziąć w "moim oczku wodnym" (muszla klozetowa), z ubikacji nie było korzystane ponad dwa tygodnie po przyjeździe z wakacji taki dziwny widok...jest to mieszkanie w nowo postawionym bloku.
Nie wiem czy ma to znaczenie ale czasem pojawiają się w łazience owady zwane gryzki.

Kaef - 2014-09-06, 23:17

To są larwy komara.
ziko_tczew - 2014-09-13, 17:29
Temat postu: Co to za owady ?
heja dzisiaj udalo mi sie zrobic zdjecia owadom o ktorych nic nie wiem. Mozeci mi powidziec co to za owady i czy sa niebezpieczne w oczku dla ryb ?

Oto pierwszy ktory zawsze jest taki zakurzony w wodzie:





I drugi:








Artur - 2014-09-13, 20:09

Pierwszy, nie jest to larwa ważki płaskobrzuchej??, drugi zaś, to płoszczyca.
ziko_tczew - 2014-09-14, 10:47

Dzięki za informacje
AurorA - 2014-09-16, 17:41

Artur napisał/a:
Pierwszy, nie jest to larwa ważki płaskobrzuchej?


na bank larwa wazki,a le jakiego gatunku to już wyższa szkoła jazdy- w każdym razie jest to larwa ważki różnoskrzydłej- ja bym szablaka obstawił.

Leszek Garwolin - 2015-03-17, 14:01
Temat postu: Cóż to za ptaszynka?

rewi - 2015-03-17, 14:42

Film jest prywatny i nikt nie może go obejrzeć, jeśli jesteś autorem zmień ustawienia na publiczny lub z ograniczonym dostępem. :)
Zac - 2015-03-17, 16:46

Kos.
Leszek Garwolin - 2015-03-17, 20:41

Dzięki/Teraz juz wiem ze to kos.Był jeszcze dziś ok 18.kąpał sie z 15 min.Wcale sie nie bał.Może gdzieś na laski leciał.Strasznie spokojny ptak.
lis_ek - 2015-03-17, 22:43

Czy mi sie wydaje, czy Ty stałeś koło niego i kręciłeś ? :-o Jesli tak, to na bank ptak jest oswojony lub wychowany przez ludzi. Masz szczęście :-D
Leszek Garwolin - 2015-03-18, 08:19

Stalem jakis metr od niego.dzis znow byl o 6 rano.popatrzyl na mnie pokrecil lebkiem wykapal sie i polecial.zero stresu ptaszek ma.Fajny jest.
lis_ek - 2015-03-18, 09:26

Zazdraszczam, bo wiem co to znaczy bliski kontakt z takim zwierzolem :-D . Już dwa razy wychowywałem kosa w domu. Taki oswojony kosik w ogródku to fajna rzecz, zazdroszczę :)
Ryba2008 - 2015-06-02, 19:48

Witam i pytam: co to za "zwierz" może wyrosnąć z tej przeźroczystej galarety? Pijawka? Dość często widuję to na przedmiotach zanurzonych w oczku wodnym: węże gumowe, siatka filtracyjna glony itp. Pozdrawiam. Ryba2008 :pa:


wolanin - 2015-06-02, 20:57

Może wyrosnąć stado wodnych ślimaków, np. błotniarek stawowych.
Ryba2008 - 2015-06-03, 20:47

wolanin napisał/a:
Może wyrosnąć stado wodnych ślimaków, np. błotniarek stawowych.


Witam.
Prędzej trafisz w Lotto 20 000 000 zł niż znajdziesz w moim oczku ślimaka. Prawdopodobnie, to woda zbyt "twarda" jest tego przyczyną.
Pozdrawiam. Ryba2008

Artur - 2015-06-04, 14:05

Ja popieram Pawła, to jajka ślimaka.
Elendil - 2015-06-04, 15:43

Również mi to wygląda na ślimakową galaretę z jajkami
renmir - 2015-06-04, 17:02

Ślimaki na 100%
Tsuaki - 2015-08-04, 21:13

Ropucha czy żaba?? Strzelam że ropucha :P
Jaki to gatunek?
Gość pozytywny czy negatywny?

lasoch - 2015-08-05, 07:52

Na pewno ropucha, ale jaki gatunek nie wiem do końca, po zobaczeniu w encyklopedii przypomina ropuchę paskówkę :) Myślę, że nic złego nie zrobi, bardziej pozytywny gość chyba :P
Tsuaki - 2015-08-09, 16:29

Czy to Wioślak punktowany ?
Pozytywny czy negatywny?

taniw - 2015-08-09, 18:53


Duża żaba jak koń, albo raczej moja dłoń.

Tsuaki - 2016-06-16, 14:38

Co z tego wyrośnie? Czy to ikra ryb czy może jaja jakichś ślimaków ? :-o

hidarion - 2016-06-16, 16:32

na ślimaka to to nie wygląda, raczej jest to jakiejś ryby
Tsuaki - 2016-06-17, 13:31

Tylko jakiej? :evil:
Mam 3 tołpygi 4 orfy ok. 20 strzebli 3 płocie 3 liny 1 leszczyk i 1 karaś 1 jesiotr

taniw - 2016-06-17, 14:45

Chyba musisz trochę poczekać. Sprawa za jakiś czas sama się wyjaśni.
Tsuaki - 2016-06-17, 14:55

Mam tylko nadzieje że to nie są jaja jakichś oczkowych szkodników ;)
krasnik5 - 2016-07-13, 13:34

Chyba nie.
Artur - 2016-07-13, 19:11

Może skrzek?? kumaka?? Coś się już wyjaśniło??
taniw - 2016-07-13, 19:16

Właśnie, przez miesiąc coś z tego powinno się już wykluć.
smazio - 2016-07-19, 19:15

Co to za zwierz... zjadł mi rybkę?? Znalazłem poza oczkiem między kamieniami.
Może ktoś miał podobną sytuację?
Czy to mógł być zaskroniec?



Ryba2008 - 2016-07-19, 19:54

smazio: Quaerite et invenietis.
taniw - 2016-07-19, 20:01

To raczej nie był zaskroniec. Ten połyka całe zwierze nawet bez uśmiercenia. Stawiam 5 gr, że to kot.
Artur - 2016-07-19, 20:37

Jest w takim stanie rozkładu,że już raczej nie da sie stwierdzić przyczyny "zgonu"
renmir - 2016-07-19, 21:24

Pewnie kot wyciągnął a ptaki skorzystały, mam ten sam problem i podobne"zwłoki"na trawniku.
Ryba2008 - 2016-07-31, 12:39

Witam i pytam: co to za zwierz? Żyje w jeziorach, rzekach , stawach. W oczkach wodnych także można go spotkać, a obecnością jego nie wszyscy oczkomaniacy się chwalą.


UWAGA: Trzecia poprawna odpowiedź zostanie nagrodzona. Ryba2008 :soczek:

jurek47 - 2016-07-31, 13:06

Na tym zdjęciu wygląda jak przecięty worek.Może być larwa ważki lub mała pijawka.
aquamaniac - 2016-07-31, 14:12

pijawka, też mam takie ;)
hesus - 2016-07-31, 20:34

pijawka okrągła
Ryba2008 - 2016-08-01, 07:57

hesus napisał/a:
pijawka okrągła


Witam. Jesteś trzecim oczkomaniakiem, który udzielił poprawnej odpowiedzi. W nagrodę otrzymujesz wirtualną czekoladę z orzechami wraz z tłuczarką, która pozwoli Ci samodzielnie przygotować ją do spożycia w zaciszu domowym.. Czekoladką poczęstuj kolegów: jurek47 i aquamaniac , bo oni byli przed Tobą. Smacznego. Ryba2008 :soczek:
8)
8) 8)

hesus - 2016-08-01, 16:39

:soczek:
Maron18 - 2016-11-04, 09:04

Co to za stworzonko pływa na zdjęciu?

https://zapodaj.net/fae0805f8367e.jpg.html
https://zapodaj.net/c47f772fd3b65.jpg.html

zbiho - 2016-11-04, 12:45

To larwa jakiejś muchy końskiej,w lecie pełno takich pływa w gnojowicy.
aquamaniac - 2016-11-04, 15:56

https://www.google.pl/sea...#q=gnojka+larwa

Chyba to :P

Tsuaki - 2017-03-30, 11:18

Co to za rybka? Długa ciało smukłe przy pysku posiada wąsiki. Nawet nie wiem skąd się wzięła w moim oczku :-o czy to byłby kiełb?

(pod żabą widać jego pysk i wąsiki )


zbiho - 2017-03-30, 12:59

Na 80% kiełb,przyniosłeś ikrę albo małą rybkę z roślinami.
Obok jest też drugi,na prawo od żaby,tylko nie widać głowy.

Tsuaki - 2017-03-30, 14:48

Ta 2 ryba obok żaby to strzebla potokowa :P
wolanin - 2017-03-30, 15:28

Tsuaki napisał/a:
Ta 2 ryba obok żaby to strzebla potokowa :P

A tą pierwszą kojarzę ze ślizem. Śliz czy kiełb, rozstrzygające jest to, czy ma płetwę ogonową wciętą, czy zakończoną płasko.

piekaro - 2017-03-30, 17:16

faktycznie trudno powiedzieć czy to śliz czy kiełb, może kolego uda Ci się zrobić zdjęcie jakoś od boku to może będzie lepiej widać
Tsuaki - 2017-03-30, 17:49

Właśnie chciałem z boku ale nie lubi się fotografować. Wiem że jest ich 2 :evil: widać je tylko w nocy dla tego takie zdjęcia :P próbowałem go złapać ale drań jest szybszy :-D
pi0tr3k - 2017-06-15, 19:59

Witam wszystkich
Moze mi ktos powiedziec co to za "jaszczurka" i czy jest grozna dla rybek? Mam ich pełno w moim oczku wodnym...







A i tak na marginesie, post na temat traszek w "FAQ" nie dziala :)

piekaro - 2017-06-15, 23:23

no mi to kolego chyba na traszke wyglada. jak siedza w wodzie to traszki na bank. dla ryb raczej nie grozne
taniw - 2017-06-16, 10:29

Też obstawiam, że to są traszki. O ryby możesz być spokojny, one żywią się głównie bezkręgowcami i drobnymi płazami.
MJ - 2021-07-21, 23:51



W tym roku po raz pierwszy pojawiły mi się takie mięczaki w oku. Ma ktoś pomysł co to za gatunek?

Artur - 2021-07-22, 04:20

Przynosiłeś jakieś rośliny z akwarium od kogoś ostatnio ?? Może to te, https://zwierzakwdomu.pl/gatunki-zakazane-mini-malze-akwariowe-corbicula-sp/
MJ - 2021-07-22, 13:52

No właśnie nic, żadnych roślin nie wprowadziłem od 3 lat. Możliwe, że ptaki mi przyniosły jaja.

[ Dodano: 2021-07-22, 16:22 ]
Warunki troficzne wskazują na Gałeczke rogową.

kenavru - 2021-07-29, 15:23

Pomożecie zidentyfikować co to za larwy ?
Po jakimś czasie całe skupiska oblepiają mi wylot od filtra, raz zablokowały go na tyle że 1/3 wody z oczka wyleciała mi bokiem zbiornika ;)
Mocno trzymają się ścianek, tworzą też takie małe kokony.




Jeżeli to przydatne stworzenia to jakoś przeorganizuje filtr, wyraźnie żywią się dojrzała i bogata w szczątki woda. Przebywają wyłącznie w nurcie, rurach i na kaskadzie. pozostawione w stojącej wodzie giną w kilkadziesiąt minut Chyba że przeistacza się to potem w jakiś dziadostwo ;)

[ Dodano: 2021-07-29, 17:58 ]
wychodzi na to że to ochotka ... chociaż nie przypomina tego co można dostać w sklepach.
Duże karasie kompletnie nie zainteresowane produktem. Narybek coś tam skubnął, po czym wrócił do zlizywania glonów

Gregorito - 2023-05-11, 20:22





Co to za dziadostwo? Znalazłem to czyszcząc oczko. Jest w korzeniach roslin, pod kamieniami i nawet pod koszami lilii, które są na samym dnie.
Wygląda mi to na jakąś piajwkę.

piekaro - 2023-05-11, 20:55

Ewidentnie jakaś z pijawek
Gregorito - 2023-05-12, 17:32

A da się to jakoś skutecznie tępić? Na szczęscie wszystkie ryby "czyste"
piekaro - 2023-05-12, 21:04

Ja myślę żeby się nimi nie przejmować, i tak się ponownie pojawią, u mnie też jest ich pełno niewiadomo skąd i kiedy przywędrowały i są już dobre parę lat :-D ryb nie atakują a nawet wydaje mi się że są przez nie zjadane. ;)
iwostar - 2023-05-19, 15:29

Witam. Podpowiecie, jaka to traszka? :)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group