Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Galeria zdjęć oczek wodnych - oczko kapinocha

kapinoch - 2010-09-13, 01:33
Temat postu: oczko kapinocha
Witam na forum. :-D

Nie było okazji pojawić się wcześniej, ale w końcu jestem.
Jakimś cudem trafiłem na to forum w maju zeszłego roku szukając natchnienia i wiedzy do budowy wymarzonego oczka.
Przeczytałem wiele postów znajdujących się tutaj.
Głównie inspirowali mnie:AurorA, Hubert, Jarek G, Paweł Woynowski i wielu innych, których nie dam rady wymienić. Nie wiedziałem, że jest tak wielu nas "Oczkomaniaków".

Chciałem pochwalić się swoim oczkiem w głowie :-D

Zacząłem kopać w sierpniu 2009r.
Oczko ma wiele stref, tak jak polecacie. Srefa 0cm, której na wykopach jeszcze nie było, ale później powstała, wielka strefa 20cm, 40cm, 90cm i 1,5m. Chciałem, żeby było jak najbardziej naturalne, więc nie ma doniczek. Wszystko lusem w podłożu. Tylko lilia w koszu.
Postanowiłem sobie zrobić jedno zejście do oczka jako kamienistą plażę. Na późniejszych zdjęciach pokażę.



Długo to trwało, plus do tego oczekiwanie na geowłókninę i folię i we wrześnie ze szwagrem i kumplem zaczęliśmy uzbrajać ten wielki dół.





W październiku przygotowałem podłoże (piasek z gliną) i wyruszyłem na poszukiwania pierwszych roślin. Trudno już o nie było, ale coś znalazłem. Kosaćce, pałki, kaczeńce, niezapominajki błotne, jeżogłówki.



Po zimie, przyszła bardzo późna wiosna tego roku, no i oczywiście kontynuacja pomysłów powstałych w zimowe wieczory.
Zabrałem się za tworzenie strumienia jako filtra gk i wykańczanie oczka.




Niespodziewałem się nawet, że na wiosnę woda będzie taka czysta.

Na teraz tyle. Jutro będę kontynuował.

pozdrawiam
Jarek
:victory: :victory:

Elendil - 2010-09-13, 07:53

Witaj :piwko:

Kupa terenu, oczko też dosyć konkretne więc zapowiada się ciekawie :)
Dajesz dalej ;)

Vanka - 2010-09-13, 09:43

:good:
Witaj :) , zapowiada się super oczko .. błędów nie widać, a możliwości masa.

AurorA - 2010-09-13, 11:19

Mi już się podoba, czekam na aktualne fotki.
duzers - 2010-09-13, 15:55

witaj na forum..mnie też się podoba :brawo: czekam ciąg dalszy :)
JAREK G - 2010-09-13, 17:29

Ekstra :good: teren wokół oczka troche "księżycowy" , ale to na pewno jeszcze dopracujesz Woda czysta bo nie miałeś pewnie ryb :P a to one są niestety w znacznym stopniu przyczyna brudnej i zielonej wody :?
barteknam - 2010-09-13, 18:17

Witaj na forum :pa: Świetnie się zapowiada już sobie to wyobrażam zarośnięte roślinami
:brawo:

kapinoch - 2010-09-13, 19:12

Witam ponownie.

Miło że się podoba.

Miałem już tak dużo napisane to mi się wylogował. :-( (Jaki jest czas bezczynności do wylogowania?)

Krajobraz księżycowy to fakt. Pierwsze zdjęcia są z jesieni i wczesnej wiosny, a do tego wszystko dzieje się na działce budowlanej. Ponieważ oczko wychodzi taniej niż budowa domu :P , to ono już jest.
Co do czystej wody to moim założeniem jest brak ryb, żeby nadal była taka. Dzięki temu jeszcze mam pełno różnych owadów.

Teraz zdjęcia z tego sezonu.
Nie widać za wiele, bo jest jeszcze bardzo przewiewnie przy tej wielkości.






Oczko niewykończone, bo potrzeba bardzo dużo kamieni. Małe mam, a teraz poszukuję większych.
Strumień jest uruchomiony i widać, że ma dobry wpływ na wodę w oczku. W planach mam niewielką kaskadę i odpowiednia kompozycja strumienia przez duże kamienie, może powalone drzewo i rośliny wzdłuż brzegu.

Później napiszę trochę o problemach, w rozwiązaniu których mam nadzieję, że mi pomożecie

na razie
:pa:

leszek50-57 - 2010-09-13, 19:18

Bardzo fajnie,że nie za pomniałeś o strumieniu,będziesz mógł go wykorzystać
jak filtr korz-glebowy,no i pomoże jak obsadzisz rybami a reszta fajnie :brawo:
poz.Leszek
----------

ewa535 - 2010-09-13, 21:03

Nie no teraz to już muszę zabrać głos w sprawie.
Śledziłam Twoje oczko od wykopu ale już nie chciałam dublować, że profesjonalnie zacząłeś i zazdroszczę powierzchni, a to własnie miałam do powiedzenia.
Witaj KApinoch !
gratuluję Ci :brawo:
tak to zorganizowałeś z tą plażą i kamyszkami , że natura się może od Ciebie uczyć!
BArdzo mi sie podoba ! ;) ;)
Powodzenia w zdobywaniu większych kamieni! ale nawet bez nich juz masz bardzo fajny naturalny taki klimat, a domyślam się ,że masz jeszcze sporo planów oczkowych.

samuraj - 2010-09-13, 21:57

Bardzo ładnie zrobione oczko :brawo: , brzegi także dobrze wykończone :yahoo: -- nie widać folii :) .Po co tobie jeszcze duzych kamieni , teraz bardzo fajnie wygląda
koczisss - 2010-09-13, 22:43

Złą stroną położyłeś folię. Ta zielona powinna być raczej na górze, a nie pod spodem.
Zielona jest nieco chropowata, co ma znaczenie podczas wchodzenia do wody.

kapinoch - 2010-09-13, 22:53

No nie wiem co mówić. :-D

To dzięki wam właśnie wiedziałem jak zacząć i w którą stronę podążać.
Zdjęcia są trochę tendencyjne, bo nie pokazują tego co nie jest wykończone.
Tylna połowa oczka ma jeszcze folię nie zakrytą, no i cały strumień z kaskadą, tzn. miejscem gdzie zaplanowałem kaskadę.

Właśnie, plaża. Kamienista fajnie wygląda, ale boso źle się po niej chodzi i może zmienię ją na piaszczystą gdy będę miał źwir na budowę.

Teraz trochę o tym z czym walczę.
Woda w oczku ma pH 8-8,5, więc jest masakrycznie zasadowa i wiedziałem, że przez to i to, że roślin jest jeszcze mało będę miał glony. No i mam.
Najpierw były nitkowate i bardzo łatwo się jej odławiało, a teraz zrobiła się jakaś taka zielona maź, którą można wyłowić tylko sitkiem.
Kupiłem nawet pH minus i co jakiś czas dodawałem, ale pH wracało do poziomu 8.
I nie wiem czy to woda, może powinna być tylko deszczówka, czy może jest coś w kamieniach co to powoduje. Na ten rok sobie odpuściłem i będę pomagał oczku w przyszłym roku. Może rośliny mi pomogą.

Druga sprawa, że to co widać na zdjęciach, to rośliny rosną bardzo mizernie - oprócz traw ozdobnych koło oczka. Rośliny w oczku są trzykrotnie mniejsze niż w naturze i prawdopodobnie wynika to z braku azotu. Próbowałem na kilku roślinach w strefie 0 i będę nawoził w przyszłym roku. Nie wiem tylko jak podać azofoskę do korzeni roślin w innych strefach, tak aby azot nie dostał się do wody. Planem moim jest taki gąszcz jak u Huberta.

pozdrawiam
Jarek

[ Dodano: 2010-09-13, 22:58 ]
Czytałem dyskusje na forum o tym, którą stroną folię do góry i wybrałem czarną gładką, bo mniej widać i wszędzie gdzie można wchodzić położyłem również na górze geowłókninę i wszystko zakryłem pisakiem lub kamieniami.

pozdrawiam
Jarek

ewa535 - 2010-09-13, 23:33

Kapinoch,
nikomu nie mów , ale mam identyczną folię i też ją tak odwrotnie położyłam.
Nie wiedziełam wtedy, nie doczytałam.
Zajarzyłam duużo później jak poczytałam sobie jak powstawało oko Drako.
Trudno, nie będziemy teraz zmieniać tak?
Udajemy , że jest pięknie, bo jest przecież !

AurorA - 2010-09-13, 23:36

kapinoch napisał/a:
Czytałem dyskusje na forum o tym, którą stroną folię do góry i wybrałem czarną gładką, bo mniej widać


Też tak zrobiłem, lepsza czarna gładka niż zielona chropowata. Producent powinien to zmienić, aby nie pojawiały się takie dylematy.

koczisss - 2010-09-13, 23:38

kapinoch napisał/a:
Czytałem dyskusje na forum o tym, którą stroną folię do góry i wybrałem czarną gładką, bo mniej widać i wszędzie gdzie można wchodzić położyłem również na górze geowłókninę i wszystko zakryłem pisakiem lub kamieniami.


Twój wybór, Twoje oczko, Twoje problemy, bądź nie.

Napisałem o tym, bo ta zielona strona jest po to chropowata, żeby było można bez poślizgów wchodzić.
Na spadku 30% nie ślizgam się, a na tej czarnej zapewne nie mógł bym wejść do oczka.

kapinoch - 2010-09-14, 00:04

Pewnie tak właśnie wymyślił to sobie producent, ale chyba przekombinował.
Może wzorowali się na kolorach w basenach, lub chcieli żebyśmy robili sobie lazurowe wybrzeże.
Zresztą żeby tylko takie problemy były przy naszych oczkach.

JAREK G - 2010-09-14, 00:27

off topic
kapinoch napisał/a:
Miałem już tak dużo napisane to mi się wylogował. (Jaki jest czas bezczynności do wylogowania?)
Jak Cie wyloguje to po zalogowaniu dajesz dwa razy wstecz i masz napisny wcześniej tekst odzyskany :)
A co do folii to też bym położył czarnym do góry :P

gregorj - 2010-09-14, 08:58

ewa535 napisał/a:
ale mam identyczną folię i też ją tak odwrotnie położyłam
kapinoch napisał/a:
którą stroną folię do góry i wybrałem czarną gładką


hehe skąd ja to znam

a wracając piękne oko, ładna powierzchnia i brzegi fajnie zrobione - duuużo super roślinek tam się zmieści

kapinoch napisał/a:
Małe mam, a teraz poszukuję większych.

z tymi dużymi kamieniami, to teraz masz ekstra pozycję wyjściową do ich nawiezienia i poustawiania - póki nie ma prac przy budowie domu i zagospodarowanej działki, ja sobie obiecywałem postawienie kilka takich dużych głazów w tym przy oczku, niestety w ferworze budowy domu ciągle to odsuwałem, potem raz dwa przyszła kostka, ogrodzenia , rośliny i po ptakach .... teraz żadnej kopary z głazem nie mogę wpuścić bo poniszczy, a nie dalej jak tydzień temu miałem propozycję darmowej podwózki takiego z 1x2 m i teraz żal ... ściska,

powodzenia

kapinoch - 2010-09-14, 18:22

Dzisiaj jeszcze kilka starych zdjęć.

czerwiec




31 lipiec







Roślinek rzeczywiście dużo się zmieści.
Już ich trochę nawoziłem i niektóre nieźle się rozrastają.
Bardzo chciałbym dosadzić jeszcze trochę strzałki. Znalazłem miejsce gdzie jest jej pełno. Niedługo się wybiorę. Nie wiem tylko, czy nie za późno. Chyba, że wyciągnę ją z cebulkami.

drako - 2010-09-14, 18:34

A ja dodam, że Twoje oczko mi się już podoba :brawo:
U mnie czarna gładka folia jest w małym strumyku i osokowisku, do którego czasem trzeba wejść i parę razy się tam... przejechałem. Dobrze, że w głównym oczku jest chropowatym do góry, a że akurat ta strona folii jest zielona... - to po roku nie ma najmniejszego znaczenia. Ciemnozielonego nie widać!
Ale popieram Arka, producent powinien zrobić z chropowatościami odwrotnie. :piwko:

kapinoch - 2010-09-14, 18:56

No to jeszcze kilka zdjęć z połowy sierpnia.






duzers - 2010-09-14, 19:24

śmiało możesz sadzić teraz rośliny.najlepiej sadzić grupami
kapinoch - 2010-09-14, 20:25

Właśnie

Grupami, czy dowolnie?

Grupami wygląda ładnie i niektóre z roślin takie jak kosaćce, tataraki, żabieńce łatwo jest w takiej formie utrzymać. Co jednak z roślinami takimi jak manna mielec, jeżogłówka, sity i oczywiście pałka, które wypuszczają długie rozłogi?
Wiem, że to zależy od tego jak się chce, ale jak robicie w swoich oczkach?
Rośliny te bardszo szybko się rozrastają i jeszcze do tego pozostawione chwilę bardzo mocna się ukorzeniają i robi się niezłe zamieszanie podczas wyrywania.

Pozwoliłem rozsiać się żabieńcowi babce wodnej i mam wszędzie pełno młodych. Powoli likwiduję. Rozsiały się również kaczeńce i teraz mam wokół starych pełno małych sadzonek. Z kaczeńcami poczekam do wiosny.

A co sądzicie o trzcinie?
Czytałem dyskusje na jej temat i nie wiem. Chciałbym posadzić ją w strumieniu, żeby filtrowała wodę, ale żeby ograniczyć jej ekspansję dobrze byłoby posadzić ją w pojemniku.
Dlaczego trzcina?
Bo rośnie wysoka i zrobiłaby trochę tła dla mniejszych roślin.

leszek50-57 - 2010-09-14, 20:30

Zamiast trzciny ,ładniejsze są sitowie :P
poz.Leszek
----------------

Vanka - 2010-09-14, 20:36

kapinoch napisał/a:
co sądzicie o trzcinie?

trzcina jest najlepiej oczyszczającą rośliną i jest równie ekspansywna. ( trzcinę stosuje się do ekologicznych przydomowych oczyszczalni ścieków) - na szczegółach sie nie znam.
Mi osobiście się nie podoba, ale jeśli Twój wybór padł na nią - czemu nie.
moje kosaćce, które pozyskałam z natury mają jakiś metr wysokości, ale chcę się ich pozbyć, bo właśnie za mocno zasłaniają mi oczko. Dobrze prowadzona jeżogłówka tez potrafi nieźle wyrosnąć.. po za tym pałki szerokolistne tez małe nie rosną.

kapinoch - 2010-09-14, 20:43

Oczko jest dość duże i dążę do jak największej różnorodności, dlatego wspomniałem o trzcinie.
duzers - 2010-09-14, 21:18

ładnie wyglądałby u ciebie w dużej grupie bobrek ;)
kapinoch - 2010-09-14, 21:46

Mam trochę bobrka.
Nie wygląda on tak jak wyglądał w naturze, a jest w zakolu strumienia przed wpadnieciem do oczka. - widać go na drugim zdjęciu poprzedniego postu.

duzers - 2010-09-14, 22:01

:good: nie wiem jak to możliwe,że nie zauważyłem :oops:
kapinoch - 2010-09-14, 22:18

Taki lichy (bobrek i zdjęcie), że się nie dziwię :P
kapinoch - 2011-04-30, 11:52

Zima odeszła już dawno. :-D
Dla przypomnienia jak szybko uciekała.
7 marca

13 marca

27 marca

16 kwietnia


Śnieg, lód, woda i kamienie. :-D
Ostatnie dwa tygodnie to już koncert roślin.
Zdjęcia w następnym odcinku :pa:

neron87 - 2011-04-30, 12:49

Ładna kałuża :) Ciekawie wygląda :)
Adalbert - 2011-04-30, 15:31

Super :good: Kręci mnie ten klimacik. Ta kamienista plaża przywołuje miłe wspomnienia z wakacji.
Gosik - 2011-04-30, 19:16

Bardzo fajne rozwiązanie brzegów-podoba mi się.
Vanka - 2011-04-30, 19:36

Adalbert napisał/a:
Super :good: Kręci mnie ten klimacik. Ta kamienista plaża przywołuje miłe wspomnienia z wakacji.

a u mnie przywołuje ile mam miejsca i ile mam kasy ;)
:hehe: .. ja czekam na rozwój sytuacji,bo w tej chwili bardzo jestem za :)

ILUSION - 2011-04-30, 21:50

Fajne oczko, kamienny klimacik podobny do mojego :P :good:
kapinoch - 2011-05-02, 12:19

Witam

Sytuacja rozwija się następująco :-D
1 Maja nad oczkiem ;)
Dominują kaczeńce i bobrek



Jaszczurka nie oczkowa, ale może do oczka przychodzi napić się wody. ;)

ewa535 - 2011-05-02, 13:23

cud, miód, ultramaryna !
No to już Twoje oko jest w czołówce moich faworytów !
Bez roślinek w pierwszym odcinku już było super, takie rozlewisko naturalne, a jak wiosna przyozdobiła no to już nie można się oderwać od tych fotek :good:
Znaczy iosna, wiosną ale też ładnie to wszystko nasadziłeś :brawo:

Sadownik - 2011-05-02, 13:26

sporo miejsca to można zaszaleć :P
coś pięknego :P

gregorj - 2011-05-02, 13:31

widzę jeszcze trochę roboty z brzegami/folią, ale oko .... przepięęęękne, jedno z najładniejszych jakie widziałem, 4 zdjęcie od końca, z boberkami i kaczeńcami iście konkursowe, czuję , że w sezonie znajdziemy u Ciebie sporo naturalnych klimatów
:brawo:

kapinoch - 2011-05-02, 14:39

:)
Fajnie, że sie podoba. Krytyka też mile widziana. ;)
Folia czeka na kamienie i pomysły.
A ja czekam aż rośliny wszystko zarosną.

AurorA - 2011-05-02, 22:26

mi tez się bardzo podoba - po prostu bomba - galerie przyklejam
kapinoch - 2011-05-09, 21:06

:)
Dzięki za uznanie.
A rośliny szybko rosną.



:pa:

kapinoch - 2011-06-10, 22:29

Witam
Miesiąc mnie nie było, a pogoda i przede wszystkim słońce robią swoje.
Rośliny rosną,

ale glony jeszcze szybciej.
W zeszłym roku chemią walczyłem, żeby zneutralizować pH i i wspomóc rośliny, ale pojawiły się miliony sinic. W tym roku nie robię na razie nic.

Pojawiło się pełno ważek, które w zeszłym roku były brzydkimi larwami.

początek czerwca

Vanka - 2011-06-10, 22:35

Jarku - piękne te Twoje wodzicielstwo ;)
nie wiem skąd inspiracja, ale wyszła Ci na medal ..
troche tu naszej rodzimej zieleni i plaż nie naszych - tych ciepłych raczej - fajne :)

kapinoch - 2011-06-10, 22:43

:-D
może być naturalnie, czyli wszędzie zielsko, lub troszkę egzotycznie, żwirowo :)

diver - 2011-06-10, 22:56

Pieknie!! Naturalnie, dobrze skomponowane oczko. Dużo roślin i każdego rodzaju kamienie i ani śladu foli lub betonu :piwko: :piwko: (poza strumykiem :P )
kapinoch - 2011-06-10, 23:26

:P
Brakuje czasu i paru kursów po kamienie.

maruder - 2011-06-11, 17:02

Oczko ze ścisłej czołówki. Nieregularny kształt (ewenement), nie ma różańca; inaczej, ale ciekawie obsadzone roślinami. Poprawisz strumień i będzie git.
Elendil - 2011-06-12, 09:13

Żwirowisko fajniutkie :good: Brakuje mi tylko jakichś roślin wyrastających z wody gdzieś bliżej środka. Ale fajno jest i tak :brawo:
kapinoch - 2011-08-02, 18:40

Jak ten czas szybko mija.
Już sierpień, a ja zapodam kilka zdjęć z lipca.


[ Dodano: 2011-08-02, 18:46 ]
Parę zdjęć zawsze robię, więc następna partia :-D

Mały poślizg, bo zdjęcia z połowy lipca.
W zeszłym roku słabo wszystko rosło i miałem pełno sinic (takich jak na avatarze), a w tym nawoziłem rośliny i efekty chyba widać. :)

AurorA - 2011-08-02, 21:31

kapinoch napisał/a:
nawoziłem rośliny i efekty chyba widać.


no rozrasta Ci się ostro

kapinoch - 2011-08-28, 13:25

Bez pilnowania rozrostu niektórych osobników w przyszłym sezonie się nie obędzie.

[ Dodano: 2011-08-28, 13:32 ]
Kilka aktualnych fotek

Wybrane z nocnych. Trochę wiało :)

leszek50-57 - 2011-08-28, 14:24

Pięknie ci się rozrosło,wygląda naturalnie,ale jak mówisz bez kontroli
wzrostu i rozrostu się obędzie,musisz to przypilnować :P
poz.Leszek
----------------

kapinoch - 2012-04-16, 22:34

Witam po zimie :yahoo:

9 marca jeszcze lodowata woda :-D

9 kwietnia
Pomimo, że zimno wiosnę w oczku już widać


Gosik - 2012-04-17, 16:40

Podobają mi się te kamienia wkoło oczka, taka kamienista plaża.
Ondrasza - 2012-04-20, 14:59

Oczko rewelacyjne :brawo: jak w naturze. Pozwolisz,ze podpatrzę trochę :-D
Skąd braleś piasek? Płukałeś go przed wrzuceniem do oczka? Próbowałam zrobić podobne dno, ze zwykłym piaskiem i gliną z ogrodu (budujemy dom, więc z wykopu pod fundament miałam), ale takie farfocle mi pływaja teraz po powierzchni, ze nawet zdjęć nie wstawiam :x Pianka do farfocli gratis-muszę szybko coś z tym zrobić, bo będę miala za chhwilę rasową kałużę.
Kupiłam piasek rzeczny, do piaskownicy: jest idelany, natychmiast drobniutkie frakcje opadają na dno,ale jest dość drogi, na całość nie dam rady :-(

kapinoch - 2012-04-22, 13:41

Możesz podglądać ;)
Piasek jest pod folią, bo taką mam piaskową ziemię. Farfoclami nie masz się co stresować. Czas, przepływ wody i rośliny poradzą sobie z wszystkim. W pierwszym roku, oczko nie będzie raczej zachwycać.

Pozdrawiam

Ondrasza - 2012-04-23, 16:33

No to fajnie. Zwykłego piasku mam sporo, więc zacznę usypywać. potrzbne mi tylko takie wielkie kalosze ze spodniami, bo pluskolce mi pływają :P i trochę się boję na boso wchodzić.
Tylko kłopot z rozmiarem będę miała (155 wzrostu i 35 stópka)-szelki będę miała w okolicach głowy :P

ILUSION - 2012-04-23, 18:34

Z szelek zawiąż kokardę na głowie, będzie ok :hehe:
Jakoś dasz radę :)

Ondrasza - 2012-04-23, 23:46

ILUSION napisał/a:
Z szelek zawiąż kokardę na głowie, będzie ok :hehe:
Jakoś dasz radę :)


a na nogi onuce z połowy prześcieradła :P Bardzo zabawne :brawo:

Kalosze nr 35 z portkami pilnie potrzebne!!! Do Lidla się wybiorę orientacyjnie, ale tam nawet bambosze są na mnie za duże :-D

Gosik - 2012-04-25, 22:01

Nie grymaś, ja jak musiałam założyłam kalosze syna-ja mam roz.36, on 42 i tyszszsz było dobrze :-o
Freakazz - 2012-12-20, 23:48

Fajna ta kamienista plaża :good: Wszystko dobrze rozplanowane, mnie się bardzo podoba :brawo:

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group