Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Woda - gorąca woda

MALINA - 2010-07-11, 12:29
Temat postu: gorąca woda
mam oczko 250l 70 cm głębokie.NIE mam filtrów ani pomp są zepsute. przy temperaturze 36 stopni woda mi zmętniała jest ciepła. czy nie zakwitną glony ? czy ryby mi się nie poduszą z braku tlenu . codziennie wymieniam z 20 cm wody i dolewam świeżej ale niedługo wyjeżdżam na 9 dni co mam zrobić :?:

p.s. mam natleniacz

melek - 2010-07-11, 12:49

Przycień oczko to raz a dwa to wymuś ruch wody tak aby zarazem się natleniała.
MALINA - 2010-07-11, 12:51

czym mam przycienić
koczisss - 2010-07-11, 13:03
Temat postu: Re: gorąca woda
MALINA napisał/a:
mam oczko 250l 70 cm głębokie.NIE mam filtrów ani pomp są zepsute. przy temperaturze 36 stopni woda mi zmętniała jest ciepła. czy nie zakwitną glony ? czy ryby mi się nie poduszą z braku tlenu . codziennie wymieniam z 20 cm wody i dolewam świeżej ale niedługo wyjeżdżam na 9 dni co mam zrobić :?:

p.s. mam natleniacz


Jak to coś ma 250 litrów, to najlepiej zasyp i przestań męczyć ryby!

Ludwig - 2010-07-11, 14:11

MALINA napisał/a:
żebyś ty czasem nie męczył ryb to by było dobrze


koczisss, nie mówi tego złośliwie. To prawda ,że w takim "oczku" ryby się męczą. Jeżeli będzie jeszcze tak ciepło to zrobi Ci się zupa rybna :???:

Adalbert - 2010-07-11, 14:44

MALINA napisał/a:
czym mam przycienić

najlepiej jest rozwiesić siatkę cieniującą

http://images33.fotosik.p...8c0019a2med.jpg

http://forum.oczkowodne.n...er=asc&start=90

Gosik - 2010-07-11, 17:30

Malina-z takich reanimacyjnych rzeczy-rozepnij parasol p.słoneczny. Potem wymuś ruch wody-a jak nie masz czym-to jedyne chyba lekarstwo-dużo roślin. One i zacienią wodę i dostarczą tlen rybom,poza tym oczyszczą wodę i powinna się wyklarować, ale oczko masz faktycznie maleńkie.
ontario_ab - 2010-07-11, 19:38

MALINA, fajnie, że chcesz zaszczepić naturę w swoim ogrodzie, ale niestety post kocziasssa to też racja...
rybki się męczą, musisz się trochę więcej napracować by utrzymać im dostateczne warunki, zimą musisz je stamtąd zabrać !

Vanka - 2010-07-11, 21:11

Koniecznie włącz natleniacz.
a z dużą ilością roślin w tak małym oczku z rybami nie można przesadzać - nocą rośliny nie natleniają, a wręcz zabierają tlen z wody.
Co do zacieniania - Twoja pomysłowość, sznurek i rozwieszone prześcieradło, duzy ręcznik, cokolwiek.

ILUSION - 2010-07-12, 11:13

Panie i Panowie, przy panującym upale woda w moim oczku w dzień, ma średnio między 28-30 stopni. Do tej pory nie widzę żeby było coś nie tak, ale chciałbym się dowiedzieć jaka jest temperatura "niebezpieczna" dla ryb? Natleniona raczej jest, woda non stop przelewa się przez kaskadę i napowietrzacz też chodzi.
Elendil - 2010-07-12, 12:01

Takiej temperatury chyba nie masz aż do dna ;) . Ja jak wkładałem łapę to już na ok 50cm czuć było całkiem chłodną wodę. Nawet w tym małym wyraźnie czuć różnicę. Jak będzie dobrze natlenione to nie powinno być problemów.
fotos88 - 2010-07-12, 12:01

Witam
Mam wodę w pełnym słońcu jednak stosuje małe chłodzenie, które można wykorzystać dla małych zbiorników np jak twoje MALINA, mianowicie filtr z beczki 80l wkopany w ziemie do tego 15 metrów węża prowadzący do strumienia woda w oczku ma 5,5 stopni więcej niż ta która wpływa do strumienia. Taka mała oczkowa chłodnica. :)

Vanka - 2010-07-12, 15:34

co do zacieniania
problem doskonale rozumiem, może w innej kwestii, ale tez latałam po ogrodzie z bambusowymi badylami np: jak dziecko spało w hamaku, czy na kocyku. I tu masz pomysł na zacienianie. 5 zeta kosztuje jeden długi bambus. kupujesz dwa kawał sznurka i wieszasz prześcieradło. Wygląda to średnio, ale chyba warto przez chwilę się pomęczyć.

Adalbert - 2010-07-12, 17:14

ILUSION napisał/a:
Panie i Panowie, przy panującym upale woda w moim oczku w dzień, ma średnio między 28-30 stopni. Do tej pory nie widzę żeby było coś nie tak, ale chciałbym się dowiedzieć jaka jest temperatura "niebezpieczna" dla ryb? Natleniona raczej jest, woda non stop przelewa się przez kaskadę i napowietrzacz też chodzi.


Zależność między temperaturą wody a tlenem w niej rozpuszczonym jest niestety odwrotnie proporcjonalna - im cieplejsza tym mniej tlenu "przyjmuje". Jednak, jak napisał Elendil, w miarę głębokich oczkach nie powinno być z tym problemu (na razie :???: )

AurorA - 2010-07-13, 01:28

Ja mam u siebie zbiorniki i po 10 , 20 L i tam tez da się uzyskać równowagę i dają wiele radości ale ryby bym tam nie wpuścił. Moja rada oddać komuś te 2 karaski i odpadnie wiele problemów. :piwko:
lepi - 2010-07-15, 13:44

Adalbert napisał/a:
Zależność między temperaturą wody a tlenem w niej rozpuszczonym jest niestety odwrotnie proporcjonalna - im cieplejsza tym mniej tlenu "przyjmuje". Jednak, jak napisał Elendil, w miarę głębokich oczkach nie powinno być z tym problemu (na razie :???: )


a ja bym się nie tyle martwił kwestią tlenu, co amoniaku...

MALINA
Masz wyłączony filtr, a w zbiorniczku ryby! Pewnie jeszcze je dokarmiasz...

Sprawdź jakie masz:
- pH wody
- stężenie NH3/NH4

przy tak wysokiej temperaturze, bez filtracji, w tak małym zbiorniczku możesz mieć poważny problem z amoniakiem - wytrujesz ryby!

ppp - 2010-07-15, 18:39

Ja miałem raz całe lato lina ok. 20 cm długości w "oczku" ok 40x40 cm 15 cm głębokości, ale teraz czegoś takiego bym już nie zrobił.
lepi - 2010-07-16, 12:29

ppp napisał/a:
Ja miałem raz całe lato lina ok. 20 cm długości w "oczku" ok 40x40 cm 15 cm głębokości, ale teraz czegoś takiego bym już nie zrobił.


a ja miałem kilka tygodni duzo bardzo drobnego narybku w cały czas napowietrzanym, zacienionym (stojącym w cieniu a nie przykrytym) pojemniku 80x60x40 cm napełnionym do +/- 2/3, gdzie na powierzchni wody było co nieco pistii.

było tak pewnie ze trzy tygodnie może ciut więcej. Nagle z dnia na dzień mocno się ociepliło, woda zaczęła cuchnąć, a narybek padł jak ścięty zanim zdążyłem zrobić cokolwiek... Rano było troszkę czuć, więc pomyślałem, że zmienię wodę wieczorem. Nie należy odkładać niczego na potem - nie zdążyłem.... wieczorem woda cuchnęła a rybki były już martwe

lepi

ILUSION - 2010-07-16, 23:15

Raczej się ugotowały, ja też tak miałem w tym roku odłowiłem z oczka narybek do akwa, ale w miarę szybko zdążyłem dać go z powrotem do oka i teraz mam ławicę jakieś 100 - 150szt maluchów karasi, a może jakiegoś koi :)
MALINA - 2010-07-17, 14:58

ja wodę wymieniam 2 razy dziennie. wyciągam z oczka 60 litrów wody :) :P rano w wieczorem ;)
jurek47 - 2010-07-18, 12:44

Czy wam też tak paruje woda , ubywa mi dziennie około 100 litrów na powierzchni 21m2
Vanka - 2010-07-18, 12:48

jurek47 napisał/a:
Czy wam też tak paruje woda , ubywa mi dziennie około 100 litrów na powierzchni 21m2


niestety tak :-(
już się bałam, że znów coś podcieka, ale wszyscy narzekają na parowanie.

ontario_ab - 2010-07-18, 14:33

u mnie też sporo ucieka, taka już ta natura ;)
leszek50-57 - 2010-07-18, 18:50

Przy takich upałach to jest normalne takie parowanie,
też dolewam co trzeci dzień wodę,ale dolewać trzeba
powoli ,aby rybą nie zaszkodzić ,bo dolewana woda
jest zimna :P
poz.Leszek
----------------

koczisss - 2010-07-18, 22:52

Ja tylko raz w tym roku dolewałem na początku czerwca. Teraz nie ma u mnie takiej potrzeby.
violettaxx - 2010-07-20, 23:01

A propo ciepłej wody w gorące dni które były temp. wody w zbiorniku 26 m3/ Fakt pełne słońce do godziny 20-tej/ wachała się 28-30C głębokość 165cm i temp na dnie zbiornika różnica 1C z powodu mieszania wody przez pąpe ! myślę że to są graniczne temp. dla ryb szczególnie koi. Można schłodzić wodę dopuszczając z sieci /gdzie temp. około 10C/
ILUSION - 2010-07-21, 01:00

Ja też miałem gdzieś różnice góra 1-3C, ale przy Twojej gł. 165cm to jestem ździwiony ;) musisz dobrze mieszać tą wodę :)
AurorA - 2010-07-21, 02:01

szok - to ja mam oczko znacznie mniejsze a woda chłodniejsza i różnica temperatur wyraźnie większa (brak pompy, tylko napowietrzacz i cała powierzchnia zakryta roślinami na gęsto).
koczisss - 2010-07-21, 09:39

violettaxx napisał/a:
A propo ciepłej wody w gorące dni które były temp. wody w zbiorniku 26 m3/ Fakt pełne słońce do godziny 20-tej/ wachała się 28-30C głębokość 165cm i temp na dnie zbiornika różnica 1C z powodu mieszania wody przez pąpe ! myślę że to są graniczne temp. dla ryb szczególnie koi. Można schłodzić wodę dopuszczając z sieci /gdzie temp. około 10C/


Widocznie pompę masz na samym dnie, to nie dziw się, ze taka mała różnica.
Co prawda latem jeszcze do swego nie właziłem, tylko dwa razy w kwietniu, ale z obserwacji zeszłorocznej mogę napisać, że jak wchodziłem na najgłębszą wodę, to górna warstwa była ciepła, a stopy stały w odczuwalnie chłodniejszej wodzie, może ni8e zimnej, ale na czucie chłodniejszej o kilka dobrych stopni, a muł był praktycznie zimny.

ILUSION - 2010-07-21, 10:13

koczisss napisał/a:
a muł był praktycznie zimny


W moim oku też właśnie muł jest wyraźnie odczuwalny na dużo zimniejszy :)

Adalbert - 2010-07-21, 10:57

ILUSION napisał/a:
W moim oku też właśnie muł jest wyraźnie odczuwalny na dużo zimniejszy


Właśnie dla tego, że nie ulega ruchowi wody wymuszonemu przez pompę. Podobnie jak w zimie ta najgłębsza część oczka nie powinna być mieszana mechanicznie. Rybki coś tam zabełtają i to powinno wystarczyć ;)

ILUSION - 2010-07-21, 15:26

Ja pompę mam ustawioną na kamieniach gdzieś tak na 30-40cm od dna
Gosik - 2010-07-21, 15:46

moja pompa też stoi na platformie (30cm) a woda była tylko nieznacznie chłodniejsza
fotos88 - 2010-07-22, 11:25

W moim oczku pompa jest umieszczona 5cm od lustra wody co powoduje ze zasysana jest ciepła woda która wpływa do beczki umieszczonej w ziemi i dalej do strumienia. Woda przy wlocie do pompy ma 3 stopnie więcej niż przy wylocie z węża do strumienia a to raczej dużo.
Adalbert - 2010-07-22, 13:00

fotos88 napisał/a:
Woda przy wlocie do pompy ma 3 stopnie więcej niż przy wylocie z węża do strumienia a to raczej dużo.


Ciekawy patent na schładzanie :good:
Wczoraj zmierzyłem u siebie temperaturę w oczu i okazało się, że przy dnie jest 3 st. chłodniej niż przy powierzchni.

Gosik - 2010-07-22, 21:45

ja nie mierzę temperatury-jak rosną i się rozmnażają-znaczy im dobrze, po je stresować wchodzeniem i mierzeniem przy dnie.
zuzi10 - 2010-07-22, 22:52

W moim oczku - pomimo że nieduże woda wczoraj, przy temperaturze odczuwalnej ponad 32 stopnie,miała 22 stopnie i to niezależnie w jakim miejscu była mierzona.( Pod wierzchem, na głębokości 50 cm i na głębokości ok. 1 m).Oczko średnio ocienione. Pompa na głębokości 70 cm. podaje wodę na kaskadę i filtr mechaniczny, a z niego do maleńkiego 2 metrowego strumyczka
JAREK G - 2010-07-22, 23:02

zuzi10 napisał/a:
przy temperaturze odczuwalnej ponad 32 stopnie,miała 22 stopnie i
:-o zuzi10, czy aby ten Twój termometr działa dobrze . Ja dzisiaj sprawdziłem u siebie to na powierzchni 28*C , przy dnie nie sprawdzałem ale wszedłem do oczka i jakiejś wielkiej różnicy nie czułem
zuzi10 - 2010-07-22, 23:12

Chyba był dobry skoro wcześniej wisząc na tarasie w cieniu pokazywał 32-33 stopnie. Zresztą. gdy trzymałam termometr w ręce na głębokości ok 50 cm, to zanim temp. spadła o te 10 stopni to ręka mi zmarzła, aż mnie lekko łupało. Naprawdę nie wiem dlaczego tak się dzieje, ale ja nigdy nie mam ciepłej wody w oczku. W ostatnich dniach też nie dolewałam kranówki, a więc się nie ochłodziła. Zastanawiam się czy tak się nie dzieje dlatego,że u mnie od 20-tej wieczorem do 10-tej rano pompa nie pracuje,(timer).
Gosik - 2010-07-23, 19:19

[quote="zuzi10"]Chyba był dobry skoro wcześniej wisząc na tarasie w cieniu pokazywał 32-33 stopnie. Zresztą. gdy trzymałam termometr w ręce na głębokości ok 50 cm,

chcesz powiedzieć, że mierzysz temp wody-termometrem zewnętrznym?- przecież one nie są wodoszczelne.

Vanka - 2010-07-23, 20:09

[quote="Gosik"]
zuzi10 napisał/a:
Chyba był dobry skoro wcześniej wisząc na tarasie w cieniu pokazywał 32-33 stopnie. Zresztą. gdy trzymałam termometr w ręce na głębokości ok 50 cm,

chcesz powiedzieć, że mierzysz temp wody-termometrem zewnętrznym?- przecież one nie są wodoszczelne.

To i ja sie zdziwiłam, ale może Zuzi10 ma taki uniwersalny jakiś? :?

zuzi10 napisał/a:
to zanim temp. spadła o te 10 stopni to ręka mi zmarzła, aż mnie lekko łupało.

Zuzi10 - w tej temperaturze ciężko raczej o zamarznięcie ręki - ludzkie ciało temperaturę 22 stopnie traktuje jako ciepłe. piszesz, ze masz oczko juz jakiś czas więc chyba nigdy nie grzebałaś w wodzie przy 10 - 5 stopniach temperatury powietrza, gdzie woda i tak jest o te parę stopni wyższa..

zuzi10 - 2010-07-23, 21:11

Terrmometr mam wodoszczelny, a wisi sobie na sznurku na tarasie aby w razie potrzeby był pod ręką.
Vanka napisał/a:
Zuzi10 - w tej temperaturze ciężko raczej o zamarznięcie ręki - ludzkie ciało temperaturę 22 stopnie traktuje jako ciepłe.
Napewno tak jest gdy ciało ludzkie nie jest tak rozgrzane jak przy temp 36,37 w słońcu.Wejdż do Bałtyku gdy on będzie miał 20 stopni, a temp. otoczenia 37 zobaczymy czy w początkowych minutach odczujesz wodę jako ciepłą :-D
Vanka napisał/a:
chyba nigdy nie grzebałaś w wodzie przy 10 - 5 stopniach temperatury powietrza,
Grzebałam, grzebałam, nawet przy niższej i wierz mi,że gdy temp otoczenia jest niska, to wkładając rękę do oczka masz wrażenie,że parzy, a dopiero po jakimś czasie czujesz zimno.
A tak w ogóle to co Was tak z tym termometrem zbulwersowało. Przecież nawet zewnętrzna termometry są różne, szczelne i nie szczelne.Przecież mogłam zmierzyć nawet takim do mierzenia tem. ciała.Też jest szczelny, pomimo,że służy innym celom niz mierzenie wody w oczku. Musi to być termometr do akwarium?

Vanka - 2010-07-23, 21:14

Cytat:
Napewno tak jest gdy ciało ludzkie nie jest tak rozgrzane jak przy temp 36,37 w słońcu.Wejdż do Bałtyku gdy on będzie miał 20 stopni, a temp. otoczenia 37 zobaczymy czy w początkowych minutach odczujesz wodę jako ciepłą :-D

Nie no w Bałtyku tak.. spokojnie :D

zuzi10 napisał/a:
Grzebałam, grzebałam, nawet przy niższej i wierz mi,że gdy temp otoczenia jest niska, to wkładając rękę do oczka masz wrażenie,że parzy, a dopiero po jakimś czasie czujesz zimno.

I wtedy jest zimno.. ;)

Cytat:
A tak w ogóle to co Was tak z tym termometrem zbulwersowało.

Zuzi10 nic nas nie zbulwersowało, myślę, że chyba nikt z nas nie wpadł na ten pomysł mierzenia wody takim termometrem ..
Termometr do akwarium ma chyba specjalną mieszanke do mieszenia ;)

zuzi10 - 2010-07-23, 21:21

Może i ma.Ze względu na bezpieczeństwo ryb nie jest to rtęć,żeby w razie stłuczki nie zaszkodziła, ale na pewno nie ma to znaczenia w mierzeniu temp. W końcu to i elektroniczny w szczelnej obudowie,żeby się bateria nie zamoczyła, pewnie by zmierzył. :-D

A tak na marginesie to 20 stopni to zawsze 20, czy to bedzie Bałtyk, czy oczko.

Rozgadałyśmy się o termometrach, a uciekło gdzieś sedno sprawy, dlaczego u mnie woda nie jest gorąca, tak jak u innych, nawet w dużych oczkach

JAREK G - 2010-07-23, 21:59

Właśnie o to chodzi zuzi10, że oczko to nie Bałtyk i jak tam jest 20*C ( tak jak w tym roku) to przy takich temperaturach jakie mamy od kilku tygodni w oczku musi być prawie 30*C :???:
zuzi10 - 2010-07-23, 22:12

To dlaczego Jarku u mnie nie jest? Dyskusja o Bałtyku była w związku z termometrem.A tak apropo`s, nie wiem czy zwróciłeś uwagę,że nad morzem tez jest pewna zależność temp. wody od temp otoczenia. Najczęściej jest tak,że w dni chłodne i wietrzne przy wyższej fali woda jest cieplutka. Natomiast w upały przy płaskiej fali bardzo zimna .Być może właśnie to u Was przy stałej pracy dość silnej pompy jest powód ciepłej wody.A u mnie po prostu przez te 10 nocnych godzin gdy nie jest mieszana pompą to się ochładza na tyle,że potem przez dzień przez kilka słonecznych godzin nie zdąży się nagrzać do temp. otoczenia.
Gosik - 2010-07-23, 23:20

Zuzi chyba ma rację-u mnie kaskada na noc jest wyłączana-co prawda nie mierzę wody, ale wkładając rano rękę, odczuwa się chłód wody, którego nie ma w weekendy, kiedy kaskada cały dzień pracuje-wtedy woda jest dużo cieplejsza.
JAREK G - 2010-07-23, 23:25

Zuzi10, Ostatnio nawet w nocy temperatura nie spada poniżej 20*C. W dzień w cieniu jest koło 30*C a w słońcu grubo więcej ja tego nie umiem wytłumaczyć dlatego jestem mocno zdziwiony :-o Rozumując Twoim tokiem myślenia to raczej jest odwrotnie i w nocy gdy jest chłodniej na dworze, tam gdzie chodzi pompa woda powinna się szybciej schłodzić
Ps. Morze to inna bajka bo tam dochodzą jeszcze prądy podwodne

zuzi10 - 2010-07-23, 23:35

Jarek , nie koniecznie, ponieważ jak sam mówisz noce są ciepłe. Natomiast ziemia na głębokości 50-120 na pewno jest zimna. i po prostu niemieszana woda ma możliwość schłodzić się od tej zimnej ziemi. Na pewno nie pamiętasz, ale może słyszałeś o tzw lodowniach( Ja pamiętam :hehe: ) Była to piwnica wykopana w ziemi i to wcale nie taka głęboka gdzie przez lato przetrzymywano lód, z którego korzystały sklepy do lad chłodniczych, a nawet tacy objazdowi - na pchanym wózku- lodziarze. Zresztą moja ciotka do dziś ma taką piwnicę w ziemi. Do dziś przechowuje w niej różne produkty ze skutkiem równym lodówce.
Gosik - 2010-07-23, 23:42

to się nazywały ziemianki-w takich przechowywano ziemniaki, warzywa, zapasy a także tzw "oranżadę"w takich odrutowanych kapslo-zamknieciach, którą często dziadkom podkradałam :yahoo:
AurorA - 2010-07-24, 00:55

zuzi10 napisał/a:
Przecież mogłam zmierzyć nawet takim do mierzenia tem. ciała.


raczej nie wskazał by Ci prawdy, a jeśli rtęciowy to cały czas by wskazywał ostatnią temperature i by nawet nie drgnął

czarnk - 2010-09-10, 19:31

Jak u was z temperaturą wody ? Bo u mnie 15 C i ryby już tak chętnie nie jedzą. Nie mogłem znaleźć tematu Temperatura wody a coś mi świta, że taki jest w takim razie jakby co proszę o przeniesienie. a Może by zmienić nazwę tematu na Temperatura wody ?

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group