Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Oczko wodne z folii. - Bodowa oczka dla KOI

gracjano - 2010-06-13, 21:28
Temat postu: Bodowa oczka dla KOI
Witam jestem tutaj świeży. Mam na imię Grajan. Dobra to tyle, teraz przejdę do rzeczy. Chce założyć oczko dla karpi koi. Jak tylko zobaczyłem tą rybe od razu się w niej zakochałem. Przeczytałem już wiele artykułów. Wiem że najlepsza głepokośc to 1,5m - 2, ale szczerze myslałem o 2,5m. A to moje pytania:
1. Nie wiem jaka ma być szerokość i długośc odpowiednia dla 6-8 osobników.
2. Co z brzegami czy naprawde muszą być strome na wysokości 25 cm? Nie ukrywam że wolałbym chociaż częsc zbiornika mieć jako łagodny brzeg.
3. Jaka filtracja przy litrzażu dla 6-8 osobników.
4. Co z takimi ulepszeniami estetycznymi jak i praktycznimi jak wodospad, kaskada?
5. I gdzie to wszystko zgłosić.
Dodam że moja działka to 84 a, więc od sąsiadów mam spokój.
Proszę o sprawdzone porady i szybkie odpowiedzi. Z góry dziękuje.

violettaxx - 2010-06-13, 23:40

:) Super następny koi maniak :brawo:
A oto częściowe odpowiedzi na twoje pytania a bardziej wnikliwych odpowiedzi dowiesz się czytając to forum

1. To zależy od twoich możliwości a prawda jest taka im większe tym lepiej i łatwiej zachować równowagę w zbiorniku. Przeciętnie przyjmuje się że na dorosłego koi powinno przypadać 1m3 wody. /ale to tez jest uzależnione w dużej mierze od filtracji i natleniania wody/.
2.Brzegi nie muszą być strome to zależy jakich będziesz miał wrogów dla twoich ryb typu koty, czaple, wydry itp. Ja w swoim oczku nie mam stromych brzegów ale po ataku czapli musiałam zastosowałam urządzenie /możesz je obejrzeć na forum http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4011 /
3. I tu założenie jest też podobne do punktu 1. im większa filtracja tym lepiej ! przyjmuje się 1-5% objętości twojego zbiornika.
4.To juz zależy od Ciebie ? /im więcej tym lepiej napowietrzona woda/
5.Zależy jak duży zbiornik planujesz zrobić ?; O ile dobrze pamiętam do 25m2 podlega tylko zgłoszeniu w Starostwie.

maruder - 2010-06-13, 23:52

Cytat:
Proszę o sprawdzone porady i szybkie odpowiedzi. Z góry dziękuje.

Najlepsza rada, to czytać forum. Może to śmiesznie brzmi, ale gdybyś zadał sobie choć trochę tego trudu, to nie zadałbyś takich pytań.
Przy okazji, witamy na forum, miłej lektury :)

[ Dodano: 2010-06-14, 00:56 ]
violettaxx napisał/a:
O ile dobrze pamiętam do 25m2 podlega tylko zgłoszeniu w Starostwie.
podawajcie poprawne informacje - do 30m2.
Elendil - 2010-06-14, 06:41

Gracjan, ze względu na Twój krótki staż na forum na początek tylko nieoficjalne upomnienie - nie zakładaj tematów bez zapoznania się z zawartością forum. Odpowiedzi na Twoje pytania były już udzielane wielokrotnie. ;)

Witaj na forum :piwko:

ontario_ab - 2010-06-14, 19:24

na początek zastanów się nad budżetem. Im więcej na to możesz przeznaczyć tym lepiej, a koi mają więcej wymagań niż krajowe ryby, poczynając od wielkości zbiornika, a kończąc na systemach filtracji. Zastanów się czy oczko będzie z folii czy murowane. Typowy koipond ma odpływy denne jako pierwszy punkt filtracji, to jednak raczej wymaga murowania. To tak na początek, faktycznie czytaj forum. Powiem szczerze jednak, że o typowym koipond nie znajdziesz tu za dużo. Oczkomaniaków, którzy nastawiają się na koi (japońskie) jest ledwo garstka. Piękno tych ryb jednak robi swoje - widzę że koivirus już cię ma :)
violettaxx - 2010-06-14, 22:52

Na razie faktycznie tak jak mówi ontario_ab rozważ najistotniejszą rzecz czy aby na pewno folia ? i czy to ma być prawdziwy koi pond czy może mix oczka z koi pondem ?
ILUSION - 2010-06-14, 23:01

Zrób jak największe, zapewniam Cię, że na 6-8 osobnikach nie spoczniesz :)
Te ryby to jakaś zakaźna choroba, ja mam problem z woda gruntową i mogłem wykopać tylko do 1,2m gł., a to troszkę ryzykowna sprawa zimą :???:
Jeśli możesz i Cię na to stać to kop ile wlezie :)
Pozdrawiam :piwko:

ontario_ab - 2010-06-15, 07:24

dokładnie tak, twoje oczko przyjmie więcej niż 8 ryb. Szczególnie kiedy efekt czystej wody pozwoli na ich obserwację. Sam co jakiś czas oglądam alledrogo czy nie trafia się jakiś okaz. Ze względu na to, że jest wiele odmian chce się posiadać choć część z nich, a już jest może 40 ?
gracjano - 2010-06-15, 20:06

Raczej na pewno jestem zdesydowany na folię. Nie podjąłbym się bydowy konstrukcji betonowej z prostego względu nie znam się na tym.
Pawel Woynowski - 2010-06-21, 04:15

Typowy zbiornik dla koi wykonuje się nie z betonu wylewanego między formy, czy siatkobetonu, robi się je z betonowych bloczków murowanych na zbrojonej wylewce, w której przed wylaniem instaluje się odpływy denne wraz z orurowaniem.
Zerknij sobie tutaj - http://koicymru.co.uk/navbar1.htm a będziesz miał niejakie rozeznanie, co Cię ewentualnie czeka. Masz tam przykłady kilku różnych zbiorników dla koi w trakcie budowy, i jest tam również zbiornik na EPDM.

Typowe zbiorniki uszczelnia się po wybudowaniu laminatem poliestrowo szklanym lub folią EPDM przyklejoną specjalnym klejem do ścian zbiornika.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group