Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Galeria zdjęć oczek wodnych - oczko olki

olkamanolka - 2009-12-27, 18:02
Temat postu: oczko olki
Dzień dobry wszystkim,
A oto moje oczko, a właściwie dwa oczka. Jedno o wymiarze 3,5 m na 2 m na 1,5 wys. położone niżej i drugie duże (8 m na 5 m, 1,60 wys.) położone wyżej. (na zdj.). Oczka połączone są strumieniem, który ma około 5 m długość - szerokości około 1 m. Woda jest pompowana z małego oczka do filtra ciśnieniowego, stamtąd, około jedenastometrowej długości wężem, umieszczonym w rurze PVC pompowana jest do swego ujścia w dużym stawie. Oczko wyłożone jest folią PVC1 1 mm.

Duży zbiornik powstał na działce w kwietniu 2009 roku. Prace trwały do początku czerwca tegoż roku. Zdjęcia zostały wykonane w sierpniu 2009 (mętna woda na tych zdjęciach, to efekt ulewy). Konstruktorami i wykonawcami byliśmy ja i mój tata. Ze względu na pobliskie drzewa pod folię położono podwójną warstwę geowłókniny, na dnie spożytkowaliśmy starą wykładzinę. Na brzegach pod kamieniami jest podwójna folia.

Darń łąkowa na wykończenie brzegów i wiele roślin wodnych zostało nam podarowanych przez właściciela pobliskich stawów, który powiększał jeden ze zbiorników do zarybienia. Część roślin kupiłam w sklepie internetowym: w tym lilię 'Attraction' i 'Escarboucle'. W stawie pływają koi sztuk 10, karasie: 10, 3 orfy, 3 liny i 3 jesiotry.

Jesteśmy wielbicielami roślin skalnych i górskich, więc brzeg od domu zarezerwowaliśmy na ogród. Kamienie zwoziliśmy od dwóch lat z roztoczańskich pól. Na wykończenie oczka i strumienia wykorzystaliśmy także dwie przyczepki pospółki.

Pozdrawiam wszystkich współtwórców tego forum.

Linek - 2009-12-27, 18:08

Jeżeli chodzi o mnie to pierwsza klasa i pół drugiej :brawo: :pa:
JAREK G - 2009-12-27, 18:18

Dla mnie też rewelacja :good: :brawo: Ułożenie kamieni i maskowanie lepsze jak w naturze :P
Adalbert - 2009-12-27, 18:22

Fajna sprawa. Wygląda jakby było znacznie starsze :good:
Vanka - 2009-12-27, 18:26

Ho Ho Ho...dobra duszo :)
Tu ja mikołaj - siedzę u van na kompie i jestem pod wrażeniem :)

sebastianrost - 2009-12-27, 18:35

Piękie aż dech w piersiach zabiera.Daj jakieś terażniejsze fotki aż miło popatrzeć :brawo: :brawo: :brawo: :brawo: za wykończenie brzegów oby tak dalej
bogdan12121966 - 2009-12-27, 18:55

:good:
Pięknie ,dobra robota
Foty strumienia prosze :brawo:

duzers - 2009-12-27, 20:18

wszystko wygląda bardzo naturalnie,jak najbardziej duże :brawo:
AurorA - 2009-12-28, 00:44

Mi też się podoba. Kawał dobrej roboty :brawo: :good:

olkamanolka napisał/a:
Jesteśmy wielbicielami roślin skalnych i górskich, więc brzeg od domu zarezerwowaliśmy na ogród.


Na zdjęciach wydaje mi się że wokół sporo drzew i teren raczej zacieniony. Czy skalniaki dobrze rosną i nie wyciągają się?

Czy do czka jesienią nie sypia się masowo liście?

Napisz coś więcej przy okazji i daj zdjęcia bo zbiornik bez dwóch zdań bardzo interesujący.

ps. najciekawsze ze wszystkiego to 1 post po 2, 5 roku od rejestracji na forum :piwko:

Mariusz - 2009-12-28, 05:48

No, tyle pochwał, że nie wiem czy jeszcze ja się tu zmieszczę.
Oko jest wystrzałowe :good: .
Zachęcam do podzielenia się z nami informacjami o górskich roślinkach :) .

ewa535 - 2009-12-28, 11:00

Brawo Ola ( I TAto Oli pewnie też). FAktycznie po tylu pochwałach troszkę brak słów !
BArdzo urokliwe ! bardzo !
Też czekam na kolejne zdjęcia ! Tym bardziej ,że ciągle nie mogę sobie wyobrazić całości z tym strumieniem. Może pstryknij teraz jak mało zieleni jest i bardziej się zorientujemy w topografii. Powiedz Ola czy wśród tych kamulców są takze takie stare pozieleniałe kawały betonu? TAkie mama wrażenie, ale może to tylko tak na zdjęciach wygląda. JAkby nie było efektownie to wygląda.

olkamanolka - 2009-12-28, 14:10

Witam, dziękuję za miłe słowa i dorzucam kilka nowych zdjęć. Strumień dość trudno sfotografować, ponieważ został wykopany na miejscu dawnej ścieżki ogrodowej, między starymi nasadzeniami: cisem, tują i szpalerem bukszpanów.
Na pierwszej fotografii chyba najlepiej się prezentuje, mimo że trwała jeszcze budowa i gdzieniegdzie wystaje folia. Za cisem widać duże oczko, strumień w niemal całym swym biegu i ujście do mniejszego zbiornika.


[ Dodano: 2009-12-28, 14:51 ]
Jeśli chodzi o pytania Aurory to: wokół stawu rośnie kilka drzew, ale stok od domu jest nasłoneczniony w 100 %. Skalniak rośnie całkiem nieźle. Problem jaki stwarzają drzewa owocowe wokół oczka to rzeczywiście masa liści, a do tego jabłka, śliwki, problemem jest też olbrzymi cis i jego igiełki. Dla mnie jest to cena jaką płacę za wygląd oczka. W tym roku nie dałam sobie rady ze wszystkimi liśćmi. Mam nadzieję, że rybom to nie zaszkodzi. Zastanawiam się nad siatką za rok.
na fot. moje małe oczko, do którego wpływa strumień. Oczko zostało w tym roku pogłębione i nieco poszerzone, ogród wokół jest już nieco starszym założeniem. Po lewej stronie widać bujnie rozrośnięta darń łąkową, którą wykończony jest fragment brzegu.





[ Dodano: 2009-12-28, 15:10 ]


[ Dodano: 2009-12-28, 15:21 ]
kwiecień 2009 i październik 2009

maruder - 2009-12-28, 15:58

Jest się czym pochwalić :good:
Będziecie w strumieniu coś sadzić, czy zostanie pusty?

castleman - 2009-12-28, 17:56

:brawo: Piękne oczko. :pa: witam serdecznie
Super kamienie. Co to jest? Wygląda na wapień, ale chyba nie, pięknie się komponuje.
Zastanawia mnie ta zielonkawa woda na pierwszych zdjęciach.
Rośliny w strumieniu się rozwiną to czystość wody na pewno się poprawi.
Co do siatki, z mojej praktyki wynika, że najlepsza jest cieniująca.
Mocna, małe oczka, nawet płatki kwiatów nie przelatują (ja mam wiśnie obok oczka).
Jakby się zastanowić, to siatka odpowiednio zawieszona jest jakimś elementem urozmaicającym otoczenie. To moje subiektywne zdanie, inni mogą mieć inne :P
Minusem jest dla niektórych roślin, to że siatka wytwarza cień.
Na zimę siatkę ściągam.

ewa535 - 2009-12-28, 18:27

Tak jak sie domyślałam - i strumień piękny! Dziki i naturalny ! :brawo:
I właśnie dobrze,że trochę zielony taki.
Kopałaś oczka dokładnie w tym samym czasie co ja, ale Twoje wygląda jakby mialo już dobre parę lat. To chyba przez te kamienie - na ktorych widać wiek ! Ja swoje strasznie wyszorowałam i potrzebują jeszcze sporo czasu żeby pokryły sie taką patyną wieku.
Bardzo naturalistycznie to u Ciebie wygląda ! Wielkie gratulacje za taki wkład pracy !
I zdjęcia też robisdz świetne !

Jak możesz uchylić rąbek tajemnicy to powiedz z jakiego regionu jesteś ?
(ja tak w nadziei , że może wreszcie gdzieś koło mnie, bo z północy to tylko rodzynki niestety, większość jest z dalekiego poludnia, i najwyżej okolice stolicy )

olkamanolka - 2009-12-28, 18:33

Szczerze mówiąc, nie wiem co to za kamienie, pochodzą z roztoczańskich pól. " U nas" :) wszyscy takich używają w ogrodach skalnych.
Jeśli chodzi o wodę na pierwszym zdjęciu, to widać tam glony. Jednak woda nie była zielona, "nie kwitła". Pocieszam się, że to pierwszy rok oczka i czekam cierpliwie wiosny. Pod koniec sezonu w strumieniu pojawiła się mięta i potocznik, a nie były tam specjalnie zapraszane. Myślę, że jeżeli rośliny będą się rozrastać tak pięknie jak tego sezonu to, może jeszcze nie za rok, ale za dwa na pewno, pochwalę się wodą bez glonów.
Pozdrowienia :pa:

Mariusz - 2009-12-28, 20:39

ewa535 napisał/a:
Dziki i naturalny ! :brawo:

i to właśnie jest piękne.

AurorA - 2009-12-29, 14:52

Piękny ogród. Te kamienie na mnie robią też wrażenie.
Vanka - 2009-12-30, 08:19

AurorA napisał/a:
Te kamienie na mnie robią też wrażenie.


olkamanolka napisał/a:
pochodzą z roztoczańskich pól. "


:) .. a u "nas" za takie cudeńka trzeba słono płacić, ale jak patrzę na efekt to aż się prosi o zaopatrzenie ogródka w tak piękną ozdobę :)
Olka słowa uznania za wkomponowanie bądź co bądź oczek w istniejący już chyba dość długo ogród. To bywa trudniejsze niż działanie w odwrotną stronę.

olkamanolka - 2010-01-08, 15:19
Temat postu: proszę o radę
Mam problem, przy kolejnym robieniu przerębli okazało się, że woda ma bardzo nieprzyjemny zapach. Ryby żyją, ph ok, woda jest przejrzysta, no ale ten smrodek. Boję, się, że rybki wiosny nie doczekają. Co robić?
Elendil - 2010-01-08, 15:28

Zadbać o stały przerębel umożliwiający wymianę gazów. Widać za dużo materii opadło na dno i gnije.
AurorA - 2010-01-08, 16:30

Porządne napowietrzanie, bo ryby mogą padać.
JAREK G - 2010-01-08, 18:12

Naszczęście nie jest jeszcze za późno :)
dawid1995 - 2010-02-07, 18:17

Bardzo piękne oczko, podoba mi się pierwsza klasa
amadyn - 2010-02-07, 18:53

Pięknie wkomponowane w otoczenie i właściwe kamienie na skalniak . Widać zmysł artysty .
olkamanolka - 2010-02-16, 13:08

Dziękuję za wszystkie miłe komentarze. Z powyższych porad oczywiście skorzystałam. Kupiłam od razu napowietrzacz (Tetry). Trzeba przyznać, że spisuje się nieźle. Przerębel zamarzł tylko przy minus 27. Nieprzyjemny zapach zniknął.
Ogólnie, to jestem załamana, nie widać końca zimy, ciągle pada nowy śnieg i nie ma gdzie go już przerzucać. Przeczytałam temat o zimowych stratach i teraz to już w ogóle czarno widzę przeżycie moich rybek.

Pozdrawiam
i byle do wiosny

leszek50-57 - 2010-02-17, 14:15

Nie wiem ja masz na imię Olka czy Manolka,ale bądz dobrej myśli
na pewno przeżyją. :P
poz.Leszek
----------------

olkamanolka - 2011-03-11, 20:47
Temat postu: Zaległości. Oczko po roku od założenia.
Witam po długiej nieobecności:) Dołączam zdjęcia z ubiegłego roku, większość zrobiona wiosną.









Vanka - 2011-03-12, 15:02

Czyżby kolejny zwiastun wiosny ? :D
olkamanolka - 2011-03-14, 08:29

ehhh, oby, oby, mimo wysokich temperatur oczko wciąż jest pod lodem. Nie wiem nawet czy rybki przeżyły. W ubiegłym roku mieliśmy przykrą wiosnę. Nie przeżył żaden Koi i już nie hodujemy tych rybek. W tym roku była siatka przeciw liściom i całą zimę chodziły 2 napowietrzacze, zobaczymy jakie będą efekty.
olkamanolka - 2011-06-03, 21:20
Temat postu: Oczko 2011,
Witam forumowiczów i przesyłam tegoroczne zdjęcia, już dwa lata po założeniu oczka.






gregorj - 2011-06-03, 21:32

oooo ładniusie, to już prawie stawik, super są te duże głazy i te płaskie i te wyższe , ja sobie zafundowałem dwa takie spore płaszczaki ok 1mX1m , na kaskadę , no to fakt, zdecydowanie lepiej wyglądają niż otoczaki, czy Twoje są wszystkie nawiezione/kupione, czy coś było na miejscu i tak zostało to wszystko wkomponowane? tak czy inaczej bardzo mi się podoba. :brawo:
olkamanolka - 2011-06-03, 21:38








[ Dodano: 2011-06-03, 21:46 ]
gegorj, wszystko nawiezione, duże zakupione, nie ma łatwo :) , ja też nie szczególnie lubię otoczaki, no ale każdy buduje najczęściej z tego co ma pod ręką.

[ Dodano: 2011-06-03, 21:56 ]
i lecimy dalej







[ Dodano: 2011-06-03, 22:19 ]








Gosik - 2011-06-03, 22:21

No bardzo ładne-wygląda jak pocztówka-szczególnie ostatnie zdjęcie :good:
ostatnie drugiej serii, bo Ty wstawiałaś, a ja pisałam-prawie jednocześnie to wyszło

JAREK G - 2011-06-03, 22:40

Oczko fajne , a ostatnia fotka "bajka" :good:
barteknam - 2011-06-03, 22:48

Świetne jest to twoje oczko , a te kamienie porośnięte mchem nadają bardzo dużo uroku . Jest czego zazdrościć :brawo: :roll:
olkamanolka - 2011-06-03, 22:50

dzięki, fajne, że się wam podoba, ja już niestety oczkiem się nie zajmuję, bo się przeprowadziłam. Gościnnie chwasty wyrywam w ogródku. Dalej oczywiście będę dokumentować jego rozwój. Na swojej działce mam za to spory staw z rybami, który chcę przekształcić w oczko. Wkrótce się pewnie odezwę w nowym temacie z hasłem "pomóżcie":). Pozdrawiam.
ewa535 - 2011-06-04, 11:21

Ola cudne fotki - wszystkie ! ale i tez jest co fotografować ! Piekna wypracowana aranzacja tych ładnych piaskowców z roślinami. TAk to naturalnie przepięknie wygląda, ale wiem że to nie "samo się " i trzeba mieć dużo smaku, i artystycznego oka żeby taki efekt uzyskać !
Oczko zaaranżowane designersko (powiedziałaby moja córka artystka ;) ) Gratulacje wielkie :brawo:

olkamanolka - 2011-06-05, 20:16

Dzięki wielkie Ewo za miłe słowa, z tymi fotkami to jest tak, że czasem mi się wydaje, że oczko lepiej wygląda w obiektywie niż "na żywo":)
Elendil - 2011-06-06, 08:05

Tez mi się podoba ta seria zdjęć. Jest na czym oko zawiesić :brawo:
Vanka - 2011-06-07, 15:30

Ola ja juz w zeszłym roku zachwycałam się Twoim oczkiem i ogrodem, cieszę się, że o nas nie zapomniałaś i dzięki za foty, bo są pierwsza klasa.
I oczywiście czekam na wiecej :)

olkamanolka - 2015-09-23, 10:22

dzień dobry, po latach. Minęło 6 lat od założenia naszego oczka. Zbiornik żyje własnym życiem, ustabilizowanym zresztą. Strasznie wszystko zarosło:). Pozdrawiam forumowiczów.









wolanin - 2015-09-23, 10:31

Olka, wyrazy podziwu (tym większe, że akurat to dokładnie moje klimaty...). Zarosło bo zarosło, na szczęście nadal widać te wspaniałe kamienie :)

p.s.
The Pool Master (Anthony Archer-Wills) byłby tymi kamolami zachwycony ;)

olkamanolka - 2015-09-23, 11:06

dzięki Pawle, zarosło i całe szczęście. Dopiero po 5 latach mogłam powiedzieć, że problemu glonów nie mam.







a tu dziewięćsił i goryczka





a tu...plewienie oczka:)



małe oczko niedługo zniknie, masowo zasiewa się tu grzybień.


I na koniec wiosenny skalniak


wolanin - 2015-09-23, 14:57

No i jeszcze dobijasz mnie goryczką krótkołodygową, no bo dziewięćsił to na pewno moje omamy :P
rewi - 2015-09-23, 17:19

Jak ja lubię tak wkomponowane i zarośnięte oczka :roll: Pięknie :brawo:
Freakazz - 2015-09-25, 22:09

No no, mnie również się podoba :good:

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group