Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Wodospad, strumień, kaskada. - Strumyk - wzdłuż tarasu

gregx - 2009-10-14, 01:32
Temat postu: Strumyk - wzdłuż tarasu
Witam

chcę wybudować wzdłuż tarasu drewnianego strumyk (korytko) z płynąca wodą. Fajnie to wygląda w aranżacjachnowoczesnych ogrodów. Długość tegoż 6 mb. szer 1m.
Prosze o porade - robić to z folii,
czy można kupić jakieś kształtki lub całe koryto

to w przybliżeniu ma tak wyglądać, ew. super nowocześnie tylko żwir w środku



no i jaka pompa do tego?

pozdrawiam ekspertów :yahoo:

AurorA - 2009-10-14, 10:36

Zdecyduj się czy ma ta być strumyk czy oczko jak na zdjęciu.
jurek47 - 2009-10-16, 10:19
Temat postu: strumyk
Robiłem taras dla gościa przy takim strumyku/oczku/ 150cm.na15mb.Był zbetonu z jednej strony wpływała woda po łagodnej kaskadzie wypływ z drugiej do filtracji/ oczyszczalnia w piwnicy/i obieg zamknięty.Od strony ogrodu wyłożony łupkiem kamiennym na poziomie trawy. Głębokość w środku około 1m. po koncach płytko.Dużo roślin ryby wyglądało ładnie.Taras robiłem z egzotyka/jestem stolarzem/specjalnego do tarasów.
sebastianrost - 2009-10-16, 12:14

ewa535 napisał/a:
AurorA napisał/a:
Zdecyduj się czy ma ta być strumyk czy oczko jak na zdjęciu.

A jak nie to w łeb....
;)
Arek srogość Twa nie zna granic!



Arek ma racje pyta o strumyk a pokazuje oczko.Strumyk ja sama nazwa mówi to płynaca woda wolniej lub szybciej ale płynie,a tu na fotach mamy stojąca najprawdopodobniej tez głeboka wode sadzac po roslinach.


Ten strumyk możesz wykonac z folii bedzie najłatwiej tylko dobrze wyprofiluj koryto i brzegi

ewa535 - 2009-10-16, 16:09

Czepiacie się Chopy nowego. Aż się zrazi i wystraszy tego forum.
Toż napisał,że "w przybliżeniu ma tak wyglądać".
Miał takie zdjęcie akurat. Tu jest koryto oczkowe a on chce zrobić koryto strumieniowe-to mu doradżcie jako spece i już. Co to sie słów czepiać. Chyba wszyscy okres macie ;)
Co rozumiem więc wiecej się Was czepiać nie będę.

sebastianrost - 2009-10-16, 17:01

A czym sie różni budowa strumyka przy oczku niż przy tarasie wszystko na ten temat jest opisane na forum
Vanka - 2009-10-16, 20:13

Gdzieś widziałam cały reportaż z tego ogrodu...hmmm
piękna rzecz i dom z całą masą szkła. Gdybym miała kupę szmalu to tak własnie wyglądałby mój dom i ogród (z basenem i oczkiem, ale oddzielnie ;) )

Pawel Woynowski - 2009-10-17, 03:25
Temat postu: Re: Strumyk - wzdłuż tarasu
gregx napisał/a:
Witam
chcę wybudować wzdłuż tarasu drewnianego strumyk (korytko) z płynąca wodą. Fajnie to wygląda w aranżacjach nowoczesnych ogrodów. Długość tegoż 6 mb. szer 1m.
Proszę o poradę - robić to z folii,
czy można kupić jakieś kształtki lub całe koryto

Proponował bym raczej folię EPDM, jest w zasadzie nie zniszczalna. Folię w strumieniu możemy zamaskować kamieniami i żwirem ułożonymi na glinie.
Cytat:
to w przybliżeniu ma tak wyglądać, ew. super nowocześnie tylko żwir w środku

Jeśli to mia by być nowoczesny w stylu ogród to strumień raczej do niego nie pasuje. Cały urok strumienia w ogrodzie to jego nieregularny krztałt który pasuje do ogrodu naturalistycznego, nie ciekawie wygląda proste 6 m koryto szer 1 m przy tarasie, a żwir straci z czasem urok, pokryje się osadami. Poza tym na jego końcu potrzebny by był zbiornik do którego w momencie wyłączenia pompy wpłynęła by cześć wody ze strumienia i w którym stała by pompa. Na przykład coś takiego:



Do nowoczesnego ogrodu przy tarasie pasuje mi bardziej zbiornik wodny w kształcie prostokątnym, wykonanym np. z cementowych pustaków odizolowanych od wody folią EPDM z przyklejonymi do niej licówkami z kamienia tak bym to z grubsza widział:

Rysunek poglądowy wykończenia zbiornika.


Tak bym to widział przy tarasie.


Podstawowe wyposażenie w przypadku braku ryb w zbiorniku.


Dobór pompy jest uzależniony od ewentualnych efektów jakie się chce uzyskać w strumieniu lub na kaskadzie.
Na kaskadzie np taki efekt.



Chcąc uzyskać taki równy strumień wody, potrzebny będzie przelew na kaskadzie ze stali nierdzewnej.


Taki przelew potrzebował by pompy o minimalnej wydajności 3750 l/h na wysokości przelewu. To ważne ponieważ producenci pomp podają maksymalną wydajność pompy na poziome 0 tzn. na wylocie pompy. Jeżeli producent podaje w specyfikacji pompy wysokość podnoszenia to na maksymalnej podanej przez producenta wysokości wydajność spada prawie do 0 l/h. Pompa od renomowanego producenta powinna posiadać tabelę lub wykres wydajności, w zależności od wysokości podnoszenia.

gregx - 2009-10-19, 13:23
Temat postu: Re: Strumyk - wzdłuż tarasu
witam wszystkich

Panie Pawle dziękuje za podpowiedzi. Niestety działka nie pozwala na wybudowanie tak szerokiego zbiornika z zakrętem :-|

Ale pomysł z kaskadą przelewową w murku jest super (gdzie takie ustrojstwo można kupić)?

Czy tak się takie koryto zrobić w taki sposób, że pompa umieszczona przy murku pobiera wodę z drugiego końca koryta? Co powodowałoby że woda jednak by płynęła. POmpę z drugim końcem koryta połączyłbym wężem biegnącym obok niego.

wieczorem wrzucę zdjęcia z działki, żeby bardziej unaocznić jak to wygląda

[ Dodano: 2009-10-20, 00:16 ]
zgodnie z obietnicą. Projektowany taras zaczyna się od kolumny po prawej (granica działki) aż do skarpy. Przy skarpie po lewej będzie murek opporowy, w którym chcę umiescić kaskadę


Pawel Woynowski - 2009-10-19, 23:42
Temat postu: Re: Strumyk - wzdłuż tarasu
gregx napisał/a:
Panie Pawle dziękuje za podpowiedzi. Niestety działka nie pozwala na wybudowanie tak szerokiego zbiornika z zakrętem

Zbiornik ma 1,20m szerokości i w zależności od tego czy chcemy mieć w nim ryby np. karpie koi. robimy głębokość ok 1,30m - 1,50m. Jeśli mają tam byc same roślny nb. grzybienie to 1,0 m głębokości w zupełności wystarczy.
Cytat:
Ale pomysł z kaskadą przelewową w murku jest super (gdzie takie ustrojstwo można kupić)?

W kraju raczej nigdzie. Jeśli potrzebuję to zamawiam coś takiego w warsztacie ślusarskim. Robi się je z blachy nierdzewnej.
Cytat:
Czy tak się takie koryto zrobić w taki sposób, że pompa umieszczona przy murku pobiera wodę z drugiego końca koryta? Co powodowałoby że woda jednak by płynęła. Pompę z drugim końcem koryta połączyłbym wężem biegnącym obok niego.

Jeśli to ma być coś eleganckiego, to robi się całą instalację zasilającą i elektryczną schowaną w konstrukcji zbiornika, mniej więcej tak jak na tym rysunku. Kiepsko wygląda pompa stojąca w takim zbiorniku wewnątrz oraz węże i kabel przewieszające się przez krawędź murka zbiornika i pętające się obok zbiornika w ogrodzie. Całą instalację wodną robi się z rur PVC lub PE.
Cytat:
wieczorem wrzucę zdjęcia z działki, żeby bardziej unaocznić jak to wygląda

Od tego trzeba było zacząć. Proszę pokazać nam swój ogród, wtedy doradzimy w jakim stylu wykonać zbiornik lub strumień. Ponieważ one muszą współgrać z domem i ogrodem. Strumień ma to do siebie, że raczej robi się go w ogrodach naturalistycznych, a nie modernistycznych gdzie przeważają w kompozycji ogrodu linie proste. A prosty strumień wygląda nie ciekawie, i do tego w murowanym korycie. Materiałem dominującym przy budowie strumienia jest luźno położony kamień. Może to być kamień łamany, polny i otoczaki rzeczne które stosuje się w samym korycie, wykonanym np. na folii EPDM. Np. tak jak ta kaskada.



Sama konstrukcja jest identyczna jak strumienia z tym tylko że w strumieniu nie formuje się schodków, a jedynie stopnie piętrzące, tak aby po wyłączeniu pompy woda zostawała w strumieniu. Więcej o samej budowie strumienia piszę TUTAJ

gregx - 2009-10-20, 11:52

Pawel Woynowski napisał/a:
Proszę pokazać nam swój ogród, wtedy doradzimy w jakim stylu wykonać zbiornik lub strumień


:-D ogród dopiero w projekcie, ale ma być hmmm nowoczesno-japoński. Koncepcja jeszcze się uciera w głowie 8)

Pawel Woynowski napisał/a:
W kraju raczej nigdzie. Jeśli potrzebuję to zamawiam coś takiego w warsztacie ślusarskim.


proszę zatem powiedzieć ile taka impreza kosztuje u ślusarza + oczywiscie namiary na rzeczonego fachowca :roll:

Pawel Woynowski - 2009-10-27, 22:11

gregx napisał/a:

proszę zatem powiedzieć ile taka impreza kosztuje u ślusarza + oczywiscie namiary na rzeczonego fachowca :roll:

Nie jest to tanie, ponieważ sam materiał jest drogi. Gotowy przelew kosztuje w zależności od szerokości wylewu ok 2200 - 2800 zł. Szukając fachowca, trzeba szukać takiego warsztatu w którym potrafią spawać stal nierdzewną.

gregx - 2009-10-27, 23:10

Znalazłem dzisiaj faceta który deklaruje że zrobi coś takiego w granicach 400 zł :P
gregx - 2010-07-07, 01:35

witam

Panie Pawle mam już taki przelew o szer. 50 cm. Pytanie jaką pompke kupić - przelew będzie umieszczony na wys. ok 150 cm.

Pozdrawiam

Pawel Woynowski - 2010-07-07, 20:25

gregx napisał/a:
Panie Pawle mam już taki przelew o szer. 50 cm. Pytanie jaką pompke kupić - przelew będzie umieszczony na wys. ok 150 cm.


A masz może zdjęcia tego przelewu, ciekaw jestem jak to wyszło. Podaj też jakiej średnicy masz tam przyłącze.
Pompa dla takiej szerokości i przyłącza 1 1/2" powinna podawać na te 1,50 m od 3,500 do 6,500 l/h. Myślę, że pompa Aquaela PFN-7500 powinna być O.K. jeśli ma wyjście właśnie te 1 1/2" ostatecznie 1 1/4 ".
Proponował bym jednak dać przed przelewem zawór kulowy Φ 1 1/2 " którym można będzie dokładniej dobrać przepływy, jak również zamontować na instalacji zasilającej przelew sterylizator UV. Zapobiegnie powstawaniu glonów w zbiorniku i na przelewie.

gregx - 2010-07-07, 22:10

WOW - właśnie taką zakupiłem - chodzi jak burza - wejście na przelew 3/4 cala (reducje założona) bo od pompki rura calowa. Dzisiaj przetestowałem kasakada jak się patrzy

co do sterylizacji UV - wkopuję pod kaskadę największe plastikowe pudło z IKEI jako zbiornik - wyłoże kamieniami - zero roslin, ma po prostu ciurkać :) - i tu pytanie jakiej chemi do tego dodać żeby nie zzieleniało to wszystko?

zdjęcie wrzucę niebawem dzisiaj już za ciemno :pa:

alibaba - 2010-07-07, 22:31

Jakąś chemie basenową najlepiej zapodaj :)
Pawel Woynowski - 2010-07-08, 01:27

Jaką chemię basenową, na taką chemię w ciągu sezonu wydasz więcej niż na sterylizator który pochodzi Ci efektywnie co najmniej 4000 godzin. Środek basenowy p. glonom np. Desalgin musisz stosować co tydzień, 1 litr takiego środka kosztuje ok 60,00 zł.
Pierwsze dozowanie: 150ml na 10m3 wody.
Dozowanie cotygodniowe: raz w tygodniu dolewać 30ml (zbiornik kryty) lub 50ml (zbiornik zewnętrzny) na 10m3 wody
Po pojawieniu się glonów: 250 ml i 10 tabletek Chloriklaru lub 200g Chlorifixu na 10m3 wody.

Sterylizator włączasz w momencie pojawienia się glonów, a wyłączasz po kilku dniach jak glony znikną. Tak że myślę, że na dwa - trzy ,lata masz święty spokój z glonami.
Poza tym, możesz bez problemów wstawić do zbiornika kilka roślin wodnych, wiedząc że chemia im nie zaszkodzi, ponadto rośliny pomogą Ci w usuwaniu azotynów z wody, co przyczyni się do oczyszczania wody z glonów.
Sam filtr mechaniczny glonów nie usunie, musiał by mieć złoże biologiczne, a wtedy potrzebna będzie bardziej wydajna pompa, bo taki filtr powoduje duże spadki wydajności, co może się odbić na efekcie, dla którego robiłeś ten przelew.

alibaba - 2010-07-08, 01:54

Panie Pawle, nie wiem czy pan doczytał że on tam nie planuje żadnego otwartego zbiornika ani żadnej rośliny itp. Jestem wrogiem chemii ale przy takiej konstrukcji to chyba jedyne sensowne rozwiązanie bo wody będzie miał niewiele.
Ale może lampa UV starczy faktycznie, chociaż nie jestem ich zwolennikiem tak jak i chemii :)

ontario_ab - 2010-07-10, 21:15

Poproszono mnie o pomoc przy budowie strumyka z małymi stopniami wody. Ma on może 6m długości i jest elementem większego projektu. Wg. pomysłu woda ma być czysta, nie przewiduje się roślin, i kamienie którymi wyłożony jest strumyk też mają być czyste. Wiem, że stosując i UVC i filtr nie damy sobie rady z nitkowatymi na kamieniach... więc co dać chemię basenową ? Finansowo może być słabo bo chemia tania nie jest.
JAREK G - 2010-07-10, 23:53

Pawel Woynowski napisał/a:
Myślę, że pompa Aquaela PFN-7500 powinna być O.K. jeśli ma wyjście właśnie te 1 1/2" ostatecznie 1 1/4 ".
Ta pompa ma przyłącze 1"
Pawel Woynowski - 2010-07-11, 00:51

ontario_ab napisał/a:
Wiem, że stosując i UVC i filtr nie damy sobie rady z nitkowatymi na kamieniach... więc co dać chemię basenową ? Finansowo może być słabo bo chemia tania nie jest.

Co do kamieni, to nie uniknie się chociażby osadów, a co do glonów nitkowatych to utrzymanie pH wody na odpowiednim poziomie tzn. pH między 6,0 a 7,5 zapobiegnie powstawaniu glonów. Glony nie tolerują lekko kwaśnej wody. Można zastosować do tego celu deszczówkę, która łatwo się zakwasza środkami do obniżania pH w wodzie.

wmarczak - 2023-10-02, 14:00

Witam,

Troszke odkopując temat. Mam zamiar stworzyć podobne oczko wodne tyle że dużo płytsze na +-40cm. Czyli wymiary tego oczka byłyby 710x100x40. Chce zeby pelnilo tylko i wylacznie funkcje dekoracyjna przy wyjsciu z drzwi balkonowych. Bardzo podobne rozwiazanie widzialem w jednej z restuauracji, zdjecie pogladowe jest ponizej. Jak myslicie Czy do tak malego zbiornika jes potrzebna jakaś instalacja z pompą, czy wystarczy sama chemia aby utrzymać czystość?




Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group