Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Technika - Pompa 12V

Marix - 2009-08-25, 12:12
Temat postu: Pompa 12V
Witam.

Chciałem zapytać o pompy zasilane napięciem 12V.
Moja kaskada/wodospadzik nie będzie wielkich rozmiarów, chodzi o to, żeby był mały strumyczek. Zakładając, że kaskada nie będzie mieć większej wysokości niż powiedzmy metr i będzie bardzo krótka (zatem wąż tez bedzie krótki) to może styknie taka pompa

https://sklep.aquael.pl/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?catalogId=10001&storeId=10001&productId=21551&langId=1000&parent_category_rn=10780

Aquael PF-2 12V ?

to zdajsie odpowiednik pompy pfn 1500, czyli rozumiem wydajność 1500?
Szkoda, ze podstawowej informacji nie ma nawet na stronie producenta..


Nigdzie indziej w necie nie widze tej pompy.

Czy pompa o takiej wydajności jest w stanie wywołać jakikolwiek sensowny obieg w kaskadzie?

Chodzi tylko o to, zeby płynęła woda....
Efekty dźwiękowe sobie zrobie poprzed zlewanie wody na kamienie.


Jesli pompa do moich celow jest za słaba, to skłonny jestem zrobić kaskade malutką, z bardzo niskiej wysokości.


Czy można w ogóle kupić pompy na 12V o większej wydajności?

Znalazlem jeszcze PF-3 wydajność prawdopodobnie 2000.
Może taka bedzie juz ok?

https://sklep.aquael.pl/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?catalogId=10001&storeId=10001&productId=21553&langId=1000&parent_category_rn=10780

Bajbas - 2009-08-25, 16:07

Cześć
ja mam taką 30 W. tej firmy, nie pamiętam oznaczenia. 12 v. Daje całkiem nieźle, u mnie długi wąż, jest też odnoga do mini oczka. Gdzieś w galeryjce mojej jest fota jak leci główny strumień. Nie ważne ile wolt (to kwestia bezpieczeństwa) ważne inne parametry (te są niezależne od napięcia, jak ile i jak wysoko podnosi), a o tych możesz przeczytać na forum (tzn. co do jakiej kaskady jest potrzebne).
:piwko: Bajbas

Marix - 2009-08-25, 20:57

Wiem, napięcie potrzebuje takie bo mam dwużyłową instalacje na działce i nie moge w żaden sposób elektrycznie zabezpieczyć oczka.

Skoro daje to ok ;-)

kupie tą najmocniejszą 2000 l/h
Najpierw poeksperymentuje z węzem na sucho, a potem dobiore kaskade.

JAREK G - 2009-08-25, 22:17

Marix napisał/a:
Szkoda, ze podstawowej informacji nie ma nawet na stronie producenta..
Jak dla mnie bezsensu :-o produkować pompę i nie podać trzech najważniejszych informacji : wydajności, wysokości podnoszenia i poboru prądu :???: Jak sie tym nie chwalą to jest duże prawdopodobieństwo że do niczego się nie nadaje :dupa:
AurorA - 2009-08-26, 02:39

Pompy z serii PF to było poprzedniczki obecnej serii PFN - mam jeszcze gdzieś taką, ale one były na 220 v.

Wiec może to jakiś nowy eksperyment, albo seria testowa- zwróćcie uwagę na napis- końcówka serii.
Te pompy nie były wcale wprowadzone do sprzedaży i nie istnieją w żadnych katalogach - może się pojawia a może to niewypał i chcą się pozbyć.
Reasumując ja bym nie ryzykował.

Moim zdaniem do malutkiej kaskady (znacznie poniżej metra)wystarczy pfn 1500

Bajbas - 2009-08-26, 10:55

JAREK G napisał/a:
do niczego się nie nadaje

nie masz racji. U mnie chodzi już czwarty rok i zero problemów (odpukać). Przez jakiś czas nie można nic na 12 v było kupić. MOże po prostu maja jakiś bałagan i nie zamieścili na stronie. Ja mam bodajże 2500. Myślę, że dane o wydajności będą podobne do pompy 220 v przynajmniej tak było jak porównywałem swoją 2500 na 12 v z 2500 na 220 v

A ja bym pisał do producenta. Najprostsza sprawa. Wielokrotnie mi odpowiadano. Kto pyta nie błądzi.
:piwko: Bajbas

AurorA - 2009-08-26, 12:39

Bajbas napisał/a:
JAREK G napisał/a:
do niczego się nie nadaje

nie masz racji. U mnie chodzi już czwarty rok i zero problemów (odpukać).


Jak możesz porównywać zupełnie inną pompę.
U mnie mikrofalówka działa już 17 lat co nie oznacza że ta pompa też tyle pociągnie ;) .

Marix - 2009-08-26, 13:13

W takim razie moge kupić PF2 (1500)
Tylko gdzie?

W necie z trudem, a w sklepach?
Wiecie moze gdzie kupie w promieniu 60 km od Bielska-Białej?

szopen - 2009-08-26, 21:55

A ja Ci radzę jednak przerobić instalację elektryczną, po czym znikną Ci wszystkie problemy z bezpieczeństwem. Przecież pompa na 12 Volt to nie wszystko przy oczku.

Pozdrawiam Antoni !!

Marix - 2009-08-26, 22:15

Nie podejme sie grzebania przy instalacji własnoręcznie, a elektryk to kasa.
Poza tym więcej urządzeń nie użyje, bo żadna pompa, lampa uv nie będzie tam chodzić na okrągło, a tylko co 2-3 dzien po kilka godzin

dlatego jedyne co elektryczne to bedzie pompa do kaskady.

sebastianrost - 2009-08-26, 22:23

Marix napisał/a:
Nie podejme sie grzebania przy instalacji własnoręcznie, a elektryk to kasa.
Poza tym więcej urządzeń nie użyje, bo żadna pompa, lampa uv nie będzie tam chodzić na okrągło, a tylko co 2-3 dzien po kilka godzin

dlatego jedyne co elektryczne to bedzie pompa do kaskady.




A co zrobisz zimą jak przyjdą mrozy,bedzie potrzebne napowietrzanie a tu kicha brak voltów i rybki szlak trafił

szopen - 2009-08-26, 22:30

Marix, nie mów hop, jak zaczniesz, to i tak będziesz dokładał. A "grzebanie" w instalacji to nic trudnego, zapytaj Castlemana.

Pozdrawiam Antoni !!

AurorA - 2009-08-26, 23:41

Jak też tak myślę , kiedyś może zechcesz dać jakąś lampkę by kaskadę ładnie podświetlić czy coś w tym stylu więc lepiej od razu się przygotować i zrobić porządnie.
Bajbas - 2009-08-27, 08:33

AurorA napisał/a:
ak możesz porównywać zupełnie inną pompę.
U mnie mikrofalówka działa już 17 lat co nie oznacza że ta pompa też tyle pociągnie

Arek solisz.
1. jako jeden z nielicznych mam pompę na 12 V
2. mam pompę tej samej firmy
3. mam pompę tej samej serii tylko ciut mocniejszą PF3

dlatego uważam, że spokojnie mogę się powiedzieć (mimo, że nie mam mikrofalówki) czy i jak chodzi, a chodzi dobrze. A końcówka serii wynika z faktu, że tych pomp ludzie nie kupują. Ja mam różnicowo-prądowy, a mimo to chciałem mieć bezpieczną pompkę (ja wchodzę do tej wody). Napowietrzacz czy inne szpeje dają już inne zagrożenie.

Co do pytania gdzie kupić, to Marix przecież masz sklep firmowy (sam tam pompkę wypatrzyłeś), możesz kupić przez internet, masz tam też listę dystrybutorów. W czym problem?

PF3/12 V też dłuższy czas nie było w sprzedaży. Ale ja jestem tak zadowolony z niej, że sobie kupie kolejną już na zapas. By jak mi padnie, nie szukać pompki 12 V, których nikt inny nie robi (a przynajmniej nie robił, było tak dłuższy czas - a może źle szukałem).
:piwko: Bajbas

Marix - 2009-08-27, 10:26

Cytat:
A co zrobisz zimą jak przyjdą mrozy,bedzie potrzebne napowietrzanie a tu kicha brak voltów i rybki szlak trafił


To jedyny problem, ale póki co nie zamierzam zimować rybek, w ogóle nie zamierzam ich teraz wpuszczać. Tymbardziej, że odradzono mi taką konieczność ostatnio na tymże forum.


Cytat:
Jak też tak myślę , kiedyś może zechcesz dać jakąś lampkę by kaskadę ładnie podświetlić czy coś w tym stylu więc lepiej od razu się przygotować i zrobić porządnie.


Weźcie pod uwage o czym mówimy. O oczku, którego wielkość lustra wody ma niecałe 120x niecałe 180

Nie właduje w nie 1000 zł.




Cytat:
Arek solisz.
1. jako jeden z nielicznych mam pompę na 12 V
2. mam pompę tej samej firmy
3. mam pompę tej samej serii tylko ciut mocniejszą PF3

dlatego uważam, że spokojnie mogę się powiedzieć (mimo, że nie mam mikrofalówki) czy i jak chodzi, a chodzi dobrze. A końcówka serii wynika z faktu, że tych pomp ludzie nie kupują. Ja mam różnicowo-prądowy, a mimo to chciałem mieć bezpieczną pompkę (ja wchodzę do tej wody). Napowietrzacz czy inne szpeje dają już inne zagrożenie.

Co do pytania gdzie kupić, to Marix przecież masz sklep firmowy (sam tam pompkę wypatrzyłeś), możesz kupić przez internet, masz tam też listę dystrybutorów. W czym problem?

PF3/12 V też dłuższy czas nie było w sprzedaży. Ale ja jestem tak zadowolony z niej, że sobie kupie kolejną już na zapas. By jak mi padnie, nie szukać pompki 12 V, których nikt inny nie robi (a przynajmniej nie robił, było tak dłuższy czas - a może źle szukałem).
:piwko: Bajbas


bajbas mam do Ciebie pytanie w sprawie tych pompek, bo via PW z szopenem mamy pewne wątpliwości.

Czy to jest po prostu tak, ze na drugim końcu tego 10metrowego kabla jest zwykły zasilacz, który sie bezpośrednio daje do kontaktu?

Napisz jeszcze prosze do czego używasz tej PF2, w jakich pracuje warunkach, na co i jak tłoczy i jaki efekt.


Co do zakuputo faktycnzie zostaje zamówić ze strony producenta

Sztander - 2009-08-27, 13:44

Można też kupić przetwornice 12 v > 230 v za jakies 100 zł i beż problemów. Można podłaczyć pompe, napowietrzacz lampe i czego dusza zapragnie :D
Bajbas - 2009-08-27, 14:55

[quote="Marix"]
Cytat:

bajbas mam do Ciebie pytanie w sprawie tych pompek, bo via PW z szopenem mamy pewne wątpliwości.

Czy to jest po prostu tak, ze na drugim końcu tego 10metrowego kabla jest zwykły zasilacz, który sie bezpośrednio daje do kontaktu?

Napisz jeszcze prosze do czego używasz tej PF2, w jakich pracuje warunkach, na co i jak tłoczy i jaki efekt.


Co do zakuputo faktycnzie zostaje zamówić ze strony producenta

kuźwa jak mówi nestor forum. No przecież to jest pompka, która się kończy wtyczką na 230 V, po drodze jest transformator, potem chyba z 10 m dobrego kabla, potem pompka. Jak Ciebie zrozumiałem masz na działce prymitywną instalację 230 V bez dobrego (różnicowo-prądowego) bezpiecznika. Oczywiście taką pompkę możesz podłączyć i do akumulatora 12 V ale trzeba przeciąć kabel za transformatorem. Ja mam różnicówkę, a mimo to tę pompkę chciałem. Bo jest 100% bezpieczeństwo. Drut z 12 V można sobie w dowolne miejsce wetknąć i będziesz żył. Różnicowo-prądowy każą co 3 m-ce sprawdzać czy działa. Więc jak ja wchodzę się kąpać do oczka to wolę mieć pewność, że tyle razy wyjdę ile wszedłem.
Ja mam PF3 któa ma 30 w, jak tłoczy pisałem zajrzyj do mojej galerii, tam gdzieś jest zdjęcia jak żyga wodą. To miejsce, które zobaczysz, jest 60 cm nad lustrem wody, oddalone od pompy w poziomie o jakieś 8 m. Do Twojej sadzawki ta słabsza będzie OK. Choć wydaje mi się, że tam różnica w mocy nie była wielka, ale pytaj producenta.
:piwko: Bajbas
PS. zajrzałem raz jeszcze na stronę producenta. Do ..upy z tym opisem. Rzeczywiście z niego nie wynika czy tam jest transformator. Napisz do nich. Ja mam jak napisałem pf-3
PS.2 w międzyczasie sam napisałem. Zobaczymy co i kiedy napiszą

AurorA - 2009-08-27, 17:05

Cytat:
Arek solisz.
1. jako jeden z nielicznych mam pompę na 12 V
2. mam pompę tej samej firmy
3. mam pompę tej samej serii tylko ciut mocniejszą PF3


sorki źle zrozumiałem, ja też mam PF3 ale na 220 V i myślałem że właśnie posiadasz też takową :oops:

Bajbas - 2009-08-27, 17:48

AurorA napisał/a:
sorki źle zrozumiałem, ja też mam PF3 ale na 220 V i myślałem że właśnie posiadasz też takową

bywa, wszystko zsotaje w rodzinie :piwko:
Te pompy na 12 V i 220V są w podobnej cenie, dlatego dla mnie wybór byłby prosty gdyby ich wydajność była podobna w stosunku do poboru prądu. Zobaczymy co napiszą mi ze sklepu. Dam znać.
jeszcze raz :piwko: Bajbas

JAREK G - 2009-08-27, 20:09

Tak czy siak opis na stronie producenta jest do :dupa: Całkiem nieprofesjonalne podejście i wcale się nie dziwię że sprzedali ich tak mało. Przecież jak moc, wydajność i cena jest podobna to nikt by nie kupił pompy na 220 V , chyba że jednak to nie to samo :P
Bajbas - 2009-08-28, 09:16

JAREK G napisał/a:
Tak czy siak opis na stronie producenta

masz rację, kiedyś był lepszy :)
Bajbas

castleman - 2009-08-28, 10:52

szopen napisał/a:
Marix, nie mów hop, jak zaczniesz, to i tak będziesz dokładał. A "grzebanie" w instalacji to nic trudnego, zapytaj Castlemana.
Pozdrawiam Antoni !!

szopen prawdę pisze, grunt to dobry nauczyciel ;)

Bajbas - 2009-09-01, 16:15

Info od producenta:

Pompy PF-2/12V i PF-3/12V mają w sobie transformator. Obie są zasilane
napięciem 230V. Trafo przemienia napięcie na 12V przemienne.

Parametry:
PF-2/12V
- wydatek 1500 l/h
- wysokość podnoszenia 1,5m.

PF-3/12V
- wydatek 2500 l/h
- wysokość podnoszenia 2m.

Pozdr, Bajbas
PS. Na forum już nie raz tak było, zamiast pytać się u źródła mielenie tu.

JAREK G - 2009-09-01, 23:28

Bajbas napisał/a:
Pompy PF-2/12V i PF-3/12V mają w sobie transformator. Obie są zasilane
napięciem 230V.
Jak tak jest to ze względów bezpieczeństwa praktycznie niczym nie różnią się od tych na 220V :dupa:
alibaba - 2009-09-01, 23:31

Bajbas napisał/a:
Pompy PF-2/12V i PF-3/12V mają w sobie transformator


czy mają w komplecie ???

bo jak "mają w sobie" to:

JAREK G napisał/a:
Jak tak jest to ze względów bezpieczeństwa praktycznie niczym nie różnią się od tych na 220V

Bajbas - 2009-09-02, 17:56

Rany ludzie, w pudełku z pompką jest transformator, kto robiłby pompę na 12 V doprowadzając do niej 230 V. I po co, by w pompie, w wodzie był transformator???
Przecież chodzi o to by napięcie w wodzie było 100% bezpieczne. Za transformatorem jest 10 m kabla - w mojej pf3/12v.
Przed jest wtyczka, z krótkim kablem, nie pytajcie jak.
Pozdr, Bajbas

AurorA - 2013-07-04, 15:09

Ostatnio pojawiła się pompa znanej nam marki na bezpieczne napięcie 24V. Nawet niezła wydajność.

http://www.sklep.oczkowod...lv-24v-eco.html

Cieszy się nawet sporym wzięciem, aż się zdziwiłem bo wersja na 24V jest droższa od wersji na 230V.

smy - 2014-04-01, 18:36

Witam,

Nieco odświeżę temat. Szukam pompy na 12V i jest z tym problem. Wygląda na to, że te PF-2 i 3 są niedostępne.
Jest jeszcze ta ww. CM 6500 LV/24V ale jak dla mnie, niepotrzebnie tak duża wydajność. Spokojnie wystarczyła by mi taka 1500/2000l - i tu pytanie: można gdzieś w ogóle dostać pompę na 12V inną niż ta CM 6500?

[ Dodano: 2014-04-02, 11:05 ]
Odpowiem sam sobie, a i może komuś się przyda :)

Poza tą CM6500/24V pojawiła się jeszcze CM8000/24V. Dla mnie za mocne, a i cena dość wysoka, w stosunku do tego czego potrzebuje.

Znalazłem taki model WP1200/12V firmy Gardena. Jeśli ktoś czegoś takiego szuka to proponuje kupować - znalazłem z wyprzedaży w jednym sklepie internetowym. Na alle.gro też jest kilka szt. wyprzedażowych. Osoba z Gardeny poinformowała mnie, że w zeszłym roku firma wycofała się z produkcji sprzętu do oczek wodnych więc więcej nie będzie.

Pozdrawiam,
:piwko:

bartek24m - 2014-04-11, 00:43

szukam również pompy na 12V
dlaczego mamy sobie odpuścić pompy na 12V ?

Używałem wcześniej zwykłej zęzowej o takiej


ale straciła swoją moc po 1 sezonie,

ostatnio znalazłem inną 12V i 0,3A ale widze że po miesiącu ciągłego chodzenia mniej pompuje niż na początku.

Czy mógłby ktoś polecić jakąś dobrą pompę ?Nie linkujemy portali aukcyjnych

twardy82 - 2018-03-15, 17:14

Czy ktoś z forumowiczów używa pompy kaskadowej 12v lub 24v o wydajności 10000l/h lub większej?

Czy możecie polecić coś sprawdzonego najlepiej z kontrolerem mocy oraz możliwością podpięcia skimera.

Oczko około 130-140m3, kaskada około 2m + strumień kilkanaście metrów z bagienkiem, brak filtrów.

kmarkot - 2018-03-15, 20:46

Dużego wyboru to niema, nie używam takiej pompy ,ale ta wydaje się ok.
OASE AQUAMAX ECO PREMIUM 12000 12V

Poza ceną 3000pln :-o

twardy82 - 2018-03-19, 18:32

Takiej propozycji się obawiałem! Nie dość, że strasznie droga to dodatkowo regulacja poboru mocy możliwa dopiero po dokupieniu kolejnych akcesoriów :-(

Zdziwiła mnie również informacja jednego ze sprzedawcy :



Byłem przekonany, że jedna rurka to wylot a druga wlot (np.do podłączenia skimera)

Czy użytkownicy pomp oase potwierdzą, że są warte swojej ceny ??

W jaki sposób jest realizowana gwarancja w Polsce ?

kmarkot - 2018-03-19, 20:56

twardy82, Czemu szukasz pompy 12v ?
twardy82 - 2018-03-19, 21:08

Po to żeby się bezpiecznie pomoczyć ;)
kmarkot - 2018-03-19, 21:24

Wystarczy dobry elektryk . Zastosować w instalacji wyłącznik różnicowo-prądowy 30mA jak masz duże obawy to 10mA :) .
twardy82 - 2018-03-19, 21:37

Różnicówke mam mieć w skrzynce głównej w domu i fakt elektryk przekonywal mnie, że będę mógł wrzucić pracującą suszarkę do wanny z żoną ;)
Jakoś jednak podskórnie czuję, że nawet jak o to zadbam to kabel 230v wchodzący do wody nie będzie pomagał mi i bliskim w odprężeniu.

piekaro - 2018-03-20, 07:02

uwiez kolego ze dobrze dzialajaca roznicowka Ci to zapewni, one dzialaja naprwde szybko, wiem bo dam sie na tym przekonalem :) sam jestem elektrykiem i sie raz zapomnialem akurat przy swoim oczku jak grzebalem w szafce
luzio - 2018-03-20, 11:21

No i można mieć pompy poza oczkiem. Tak jak np. u mnie. Chociaż oczywiście rurą jakieś połączenie jest ;) W każdym razie u mnie w oczku idzie sobie taka rura zasysająca, przechodzi zamaskowana nad brzegiem coby nie robić dziury w folii, potem opada do małego zbiorniczka na pompy. Chodzi o to że jednak lepiej jest by pompy były zanurzone no i muszą się znajdować pod poziomem wody w oczku.
Cała sztuka polega na tym by sprawić by wąż zasysający był cały dobrze zalany wodą. Potem już działa zasada naczyń połączonych i pompy pracują dobrze. To zalanie węża nie musi być takie łatwe ale mam sprytny patent na to :)

Qba - 2018-03-21, 07:48

twardy82, zawsze możesz sprawdzić czy roznicówka działa przy pomocy wspomnianej suszarki i żony ;) Dopiero potem dawać nura do bajorka ;)
taniw - 2018-03-21, 19:57

Qba, lepsza by była do takiego sprawdzania teściowa ...
mjakubi - 2018-09-05, 10:23

...

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group