Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Galeria zdjęć oczek wodnych - oczko oczko oczko

mol79 - 2009-08-14, 17:37
Temat postu: oczko oczko oczko
Czesc i witam..Kopareczka wykopala otwor 7m na okolo 4m (jedno oko 3,80)gleboka na 1.5m w ksztalcie 8 badz litery B...Raczej prace ziemne nie rusza w tym roku dalej..Czy warto je juz ksztaltowac i modelowac przed zima.?.Mam namysli czy z polkami nic sie nie stanie..Jesli tak czy mozna je jakos zabezpieczyc cienka warstwa cementu?..Oczko bedzie pokryte folia w przyszlosci...Ewentualnie gdybysmy sie zdecydowali pokryc ja PCV i tylko zalac woda..Wlozyc roslinki..Czy to ma sens czy wszystko od razu lepiej (POMPA FILTRY) w przyszlym roku? ....Nad oczkiem ciezko pracuja Ania Monika Aga (zdjecia) i Wojtek.
Prosze o porady i wyrozumialosc dla nowicjusza :piwko:

Ludwig - 2009-08-14, 17:48

Proszę wrzucić zdjęcia i wtedy się zobaczy ;)
mol79 - 2009-08-14, 18:38

Prosze..Dno juz zrownane...
sebastianrost - 2009-08-14, 19:50

Jeżeli masz już folie to warto by było ją ułożyć zalać i jak piszesz włożyć jak najwiecej roslinek.Na wiosne bedziesz miło zaskoczony jak te roslinki zaczną szybko rosnąc.Z rybkami daj sobie spokój na razie

nie zapomnij o półkach na rosliny bo na razie to masz dziure

fotos88 - 2009-08-14, 21:06

Zacznij prace już w tym roku. Uformuj półki, folia i zalewaj posadź roślinki. woda już raczej nie zrobi się zielona (jeśli nie będzie za ciepło) Pompą i resztą zajmiesz sie na wiosnę wtedy na pewno wszystko będzie szybciej rosło w odstanej wodzie zobacz moje oko ja tak właśnie zrobiłem efekt jest super :)


sebastianrost - 2009-08-14, 21:37
Temat postu: Re: oczko oczko oczko
piotr5875 napisał/a:
Fotos 88 ładna ta czarna plama Mol79 nie rób takiego oczka :bum: :bum: :bum:
pozdrawiam
piotr5875



Oczko jak oczko całkiem fajne różne gusta chyba że masz coś konkretnego na myśli

sebastianrost - 2009-08-14, 21:46

Wrzuć jakieś parametry najlepiej rysunej jak widzisz rozmieszczenie półek pomoże to uniknąć wielu błedów
Piecyk99 - 2009-08-14, 22:00

zalac i posadzic rosliny- na wiosne niespodzianka i mozna dalej dzialac
mol79 - 2009-08-14, 23:53

Jesli chodzi o czarne dziury UFO i zielone ludki to juz Sebastian wyzej wyjasnil..O takie sprawy lepiej na priv zamiast smiecic tutaj

Co do oczka ma 7mx 4m x 1.5m w pierwszym poscie jest napisane..Co do dalszej rozbudowy nadal sie zastanawiamy..Po wikendzie postaram sie wrzucic jakies nowe fotki..

sebastianrost - 2009-08-14, 23:59

mol79 napisał/a:
Jesli chodzi o czarne dziury UFO i zielone ludki to juz Sebastian wyzej wyjasnil..O takie sprawy lepiej na priv zamiast smiecic tutaj

Co do oczka ma 7mx 4m x 1.5m w pierwszym poscie jest napisane..Co do dalszej rozbudowy nadal sie zastanawiamy..Po wikendzie postaram sie wrzucic jakies nowe fotki..



Zanim zaczniesz formować półki poczytaj na temat budowy oczka i wklejaj sukcesywnie fotki z opisem a bedziesz miał oko jak marzenie.Czekamy na dalsze posty z info prac w ogrodzie

AurorA - 2009-08-15, 16:47

mol79, im szybciej położysz folie tym lepiej - ustabilizuje Ci to wykop bo inaczej po zimie będzie kupę pracy z osuwiskami. Nalej wody i wpuść trochę rozwielitek i innych żyjątek i niech oczko dojrzewa. Warto też dać choć trochę roślin. absolutnie nie dawaj ryb w tym roku.
leszek50-57 - 2009-08-15, 19:52

jeszcze teraz wszystkie roślinki ci się przyjmą a na wiosnę już będą
już super ukorzenione. ;)
poz.Leszek
------------

mol79 - 2009-08-15, 20:02

wrzuce 2 nowe fotki zrobione dzieki uprzejmosci Macka..Staw zrobil sie 9mx6m1.5m i z obliczen wyszlo nam ze potrzeba 130m2 Folii??....Czy tyle foli naprawde nam potrzeba?..Jesli tak czy ktos ostatnio kupowal folie i moze cos doradzic w rozsadnej cenie?..Kiedys czytajac forum natknalem sie na namiar w Myslowicach..Mieszkam niedaleko Myslowic..I jak to jest z ta folia...Ponoc najlepsza w 1 kawalku..Bez klejenia..Z gory dzieki za rady..Ahaaa..polki jeszcze nie zrobione :piwko:
Adalbert - 2009-08-15, 20:12

Wątpię abyś trafił na nieklejoną płachtę o wymiarach 10x13m. Cyba pozostaje klejenie na miejscu.
Piecyk99 - 2009-08-15, 20:15

musisz zrobic pulki wyprofilowac boki i dno tak jak ma byc a nastepnie najlepiej mierzyc sznurkiem z tego co wiem(moge sie mylic)

w kazdym sklepie ogrodniczym albo budowlanym mozna zamowic na zamowienie kawalek folii

maruder - 2009-08-16, 00:56

Adalbert, powierzchnia to nie zawsze to samo co ksztalt i wymiar ;) Poza tym, niektore firmy kleja folie na zamowienie, pod wymiar wlasnie - przynajmniej tak maja w ofercie.
alibaba - 2009-08-19, 02:29

Cytat:
musisz zrobic pulki wyprofilowac boki i dno tak jak ma byc a nastepnie najlepiej mierzyc sznurkiem z tego co wiem(moge sie mylic)

w kazdym sklepie ogrodniczym albo budowlanym mozna zamowic na zamowienie kawalek folii


zgadzam się z kolegą, zmierzyć sznurkiem lub elastyczną taśmą mierniczą, przy takiej szerokości każdy zbędny metr bieżący to sporo pieniędzy

mol79 - 2009-08-21, 21:10

Witam
Folia bedzie z alegro

Cieta z metra biezacego kosztuje "dyszke"......Ale zgrzewaja ja za 13.5zl/m2......Mozna sie dogadac i powinno byc troche taniej:).....Facet mowi ze 200 - 250m2 zgrzeja......Akurat przejezdzaja obok i podrzuca ja bez dodatkowych kosztow za transport....Zdjecie foli z ciezarowy to:
2 chlopa,
pale ,
sznur + :piwko:
..Co z tego wyjdzie zobaczymy....
Nad polkami prace trwaja...
Chcemy tez kupic geowloknine pod folie poniewaz folia bedzie kosztowala krocie warto wiec zabezpieczyc moze....?.
Strasznie duzo kretow na dzialce trzeba przyznac i co teraz.....?
Umknelo mi gdzies moze warto taka wyleweczke cieniutka?...Tez gdzies umknelo ze kret nie przekopie bo czuje wode..?..
Fotki bardzo wkrotce wrzuce.....:)
Pozdrowienia dla Macka i jego zaangazowanie...:) :pa:

[ Dodano: 2009-08-28, 15:33 ]
Oczko powoli sie ksztaltuje...Zakupiony zostal waz ogrodniczy 1/2 cala 250 metrow i przez niego ma sie lac woda od sasiada..:)..Polki beda uksztaltowane zaraz przed rozlozeniem geo i foli..troche piaszczysto i sie sypie...Folia 0.7 mm zadecydowalismy...bedzie geo i jakies stare dywany powinny sie znalezc..Dorzucam fotki... Pozdrowienia dla 2 kierowniczek budowy Mikolaja i Natalki za Polki i ugniatania Dna....... :piwko:

JAREK G - 2009-08-30, 21:11

Terenu masz dużo więc pole do popisu ogromne ) Półki między tym półwyspem jak dla mnie za wąski :? Ja bym tam zrobił szeroka strefę płytką ,nawet łatwiej by Ci było ułożyć folię
maruder - 2009-08-30, 21:16

Nie wiem, czy tych 2 chlopa wystarczy do bezpiecznego zdjęcia, a potem dokładnego rozłożenia tej folii :?
ontario_ab - 2009-08-30, 21:36

warto półki uformować tak (te górne) by można było tam posadzić rośliny bez doniczek czy koszy, w sobotę zaczynam przebudowę oczka i tak chcę zrobić
mol79 - 2009-08-30, 21:38

Przepraszam za "klikanie" po wszystkich i z leksza wymuszanie:) ;) ...Ale kupno geo i foili lada dzien wiec kazda podpowiedz na cene zlota...Dziekuje
ontario_ab - 2009-08-30, 21:41

jeśli chcesz dobrą folię przygotowaną na wymiar to polecam Ergis, z resztą sprzedaje ją castorama, zapytaj jednak producenta (Wąbrzeźno) pewnie dostaniesz rabat
Ernest - 2009-08-30, 21:43

JAREK G napisał/a:
Ja bym tam zrobił szeroka strefę płytką ,nawet łatwiej by Ci było ułożyć folię


Bardzo dobra myśl ,popieram takie rozwiązanie :)
Skończ z półkami i jak dasz radę zalej oczko przed nadejściem jesiennych szarug ,tylko jak lody puszczą na wiosnę rozglądaj się za roślinami które będą walczyć z glonami o prym w Twoim oczku

Nie spiesz się ,przemyśl wszystko na spokojnie aby w przyszłości nie było problemów,czytaj nasze forum, jest tu dużo pomysłów i rozwiązań które możesz zastosować u siebie :)

sebastianrost - 2009-09-03, 21:18

Oglądając Twoje fotki to stwierdzam(ale to moje spostrzeżenia moge sie mylić to tylko fotki) że te pólki sa troszke zbyt wąskie i co niektóre zbyt strome możesz mieć problem z ustawieniem koszy z roślinkami lub samych roślin luzem,ale chyba już po ptakach bo już folie zamówiłeś.
mol79 - 2009-09-06, 20:06

Za rada Jarka i Ernesta polwysep zostal zryty troszke nizej ...Cale oczko wyglada teraz tak:





Wszystkie polki beda jeszcze poszerzone dodatkowo o okolo 20cm przed rozlozeniem geo i folii...Bedzie dobrze??? :piwko: Tylko pozytywne opinie prosze.. :yahoo:

Wielkie dzieki dla Agnieszki za foty

Mowie o tych polkach z ostatniej foty szczegolnie po lewej strony zdjecia ..One beda poszerzone

Vanka - 2009-09-06, 20:42

Jak dla mnie :good:
Popraw półki, bo potem będziesz płakał ;) jak rośliny będą wiecznie w oku lądować, albo wcale ich nie ustawisz. Minimalna szerokość to moim skromnym zdaniem ok 20-25 cm.
W chwili obecnej zapowiada się bardzo dobrze :)

sebastianrost - 2009-09-07, 18:44

Vanka dobrze mówi jak możesz i dasz rade poszez troszke te polki po lewej stronie na fotce1 i bedzie ok.Jak najszybciej ukłdaj folie pogoda w wrzesniu różna deszcze moga zmyć Twoja ciezka prace a po co.


Oczko całkiem fajnie sie zapowiada

Dawaj szersze polki folie wode roslinki i czekaj do wiosny az oczko nabierze zycia :good: :good:

alibaba - 2009-09-07, 20:42

z półkami sie zgadzam, 30-40 min, wiem z własnej praktyki że wąższe sa kłopotliwe
samuraj - 2009-09-08, 08:31

Sam ksztalt oczka bardzo dobry :good: , ale przyczepię się już do samych brzegów--będzie problem z zamaskowaniem folii , są za strome.Zobacz w galerii melka albo na moich fotkach które pozwoliłem sobie tu wstawić.Brzeg powinien mieć takie krawędzie aby można było na nim postawić kamienie i żwir , wtedy choć byś chciał to nie widać folii :) (dla zobrazowania odsunęłem kamienie aby bylo widać folię :) )

jarek.g - 2009-09-08, 09:10

ja swoją folię 5x6 m kupiłem na alleg... 0,7 mm w firmie z aleksandrowa łódzkiego po 7zł za metr, jak na razie jestem zadowolony
mol79 - 2009-09-15, 22:16

Hej.....Geo juz jest ....Folia powinna byc jutro 0,7 mm....Troche koszy i kilka roslinek od Arka tez niedlugo bedzie......Obiecal zabisciek plywajacy gratis zobaczymy jak sie wywiaze.?..No to teraz juz musi ....Opinia opinia :-D :piwko:
Oczko bedzie zalane koniec tygodnia a wyglada tak:




Kamien tez ok chyba...Oczko w srodku nie bedzie juz poprawiane...Bedzie wypoziomowane i tylko "schodek" na calym obrebie zeby folia sie skryla...

[ Dodano: 2009-09-16, 00:07 ]
wiem wiem brak troche strefy 0-30cm
Beda kossacce palki zabience kaczence i inne do 30 cm
Da sie cos podlozyc jeszcze i troche PODRATOWAC sytuacje zanim rozlozymy folie...?
Jak sie da to co najlepiej?
Czy rozkladac folie i dopiero pozniej cegly i kamienie zeby kosz poszedl wyzej?
Prosze o rady

castleman - 2009-09-16, 19:29

:good: no i pięknie posuwa się do przodu.
Co do żabiścieka nie dawaj go na zimę na głębinę.
Turiony zawsze możesz przechowywać w piwnicy w słoiczku, ale w moim przypadku przezimowały na głębokości 30 cm, faktem jest że przykryłe je jeszcze warstwa liści.

JAREK G - 2009-09-16, 20:54

Cytat:
Turiony zawsze możesz przechowywać w piwnicy w słoiczku, ale w moim przypadku przezimowały na głębokości 30 cm, faktem jest że przykryłe je jeszcze warstwa liści
U mnie jest na głębokości 5-10cm i zimuje bez problemu :P
mol79 - 2009-09-16, 21:01

Temat troszke zeszedl na rosliny.....Dziekuje Castleman i JAREK G za rady :piwko:

Ja chcialbym jeszcze poraz ostatni jednak wrocic do ksztaltu oczka....Nastepne foty juz po zalaniu :yahoo:

A szczegolnie do strefy 0-30cm ktora kiepskawo wyszla

Co radzicie podlozyc?
Czy podkladac lepiej juz po rozlozeniu geo i foli? ....Doadam jeszcze ze troche piaszczysto....

ewa535 - 2009-09-16, 22:51

mol79 napisał/a:
Temat troszke zeszedl na rosliny.....Dziekuje Castleman i JAREK G za rady :piwko:

Ja chcialbym jeszcze poraz ostatni jednak wrocic do ksztaltu oczka....Nastepne foty juz po zalaniu :yahoo:

A szczegolnie do strefy 0-30cm ktora kiepskawo wyszla

Co radzicie podlozyc?
Czy podkladac lepiej juz po rozlozeniu geo i foli? ....Doadam jeszcze ze troche piaszczysto....

Ja jeden brzeg wykopałam (przepraszam) tak głupio jak Ty. Ale stało się i błąd wyszedł dopiero jak saadziłam pierwsze rośliny-kaczeńce. Liscie ledwo wystawałyby z nad wody. Usypałam warstwę kamyków z plaży - średnich i małych i jest ok. Roślinki wkładam w nie jak chcę - niżej , wyżej , które co wolą.

AurorA - 2009-09-16, 23:25

Ja pod niektóre koszyki podkładam trylinki lub kostki brukowe.
mol79 - 2009-09-20, 13:34

Kiepsko sie leje.....Waz ogrodniczy 1/2 cala z odleglosci okolo 250 m.....Mowia ze czekaja na O.S.P zeby dolali bo tak sie bedzie lalo tydzien :piwko: ....Po poludniu moze beda




sebastianrost - 2009-09-20, 22:17

trzymam kciuki za szczelnosc powodzenia z woda czekamy na roslinki
alibaba - 2009-09-21, 16:46

Jestem ciekaw jak ta folia sie sprawdzi, czekam na opinie od ciebie bo czeka mnie zakup na wiosnę a ta ma fajną cene ;)
mol79 - 2009-09-22, 23:15

No to zeby sie cos dzialo.......WIELKI szacuneczek dla Sebastiana przede wszystkim za "gaszenie" oczka..Bedzie kilka skrzynek zimnego :piwko: oczywiscie..Na zdjeciu wlascicielka oczka tez szacuneczek za zaangazowanie i ciezka prace




Jeszcze dolewamy......


alibaba - 2009-09-23, 01:14

W końcu widać prawdziwy efekt pracy :good: Teraz :piwko: i pomyśleć co gdzie posadzić ;)
AurorA - 2009-09-23, 14:36

Chyba tej foli przy dużo kupiliście, sporo marnuje się po bokach.
Ernest - 2009-09-23, 16:53

AurorA napisał/a:
Chyba tej foli przy dużo kupiliście, sporo marnuje się po bokach.


No trochę dużo ,można by coś jeszcze poszerzyć,podkopać

mol79 - 2009-09-23, 17:39

Faktycznie troche szkoda....Ale nic juz nie bedzie powiekszane.....Dzieki za rady......Oczko i tak mialobyc sporo mniejsze i zrobilo sie spore.. :-D
sebastianrost - 2009-09-23, 18:53

AurorA napisał/a:
Chyba tej foli przy dużo kupiliście, sporo marnuje się po bokach.


Z tego co pamietam to masz troszke za waskie polki a jezeli masz nadmiar folii to poszeż strefe bagienną i bedziesz miał super szeroką strefe która jest niezbedna w oczku.Nie bedzie dużo pracy ale efekt bedzie :good:


:good: :good: oczko wyglada coraz bardziej jak oczko

JAREK G - 2009-09-23, 20:35

sebastianrost napisał/a:
a jezeli masz nadmiar folii to poszeż strefe bagienną i bedziesz miał super szeroką strefe która jest niezbedna w oczku.Nie bedzie dużo pracy ale efekt bedzie :good:
Popiera w 100% to samo miałem napisać :) , pracy przy tym już naprawdę niewiele
mol79 - 2009-09-23, 22:14

Moglem wczesniej wkleic fote gdzie widac cale oko i duzy nadmiar folii...
Pewnie by sie cos dalo zrobic
A teraz powiem tylko po UK - faken szit za pozno :piwko:

sebastianrost - 2009-09-23, 22:17

mol79 napisał/a:
wiec powiem po UK - faken szit za pozno :piwko:



W krotkim tlumaczeniu folia obcieta

mol79 - 2009-09-23, 23:25

Folia obcieta ale nawet nie tak krotko...Dobry metr zostal jeszcze dookola i moze cos sie jeszcze da zrobic czy za malo???.....duzy + dla sebastianrost i ERNEST
sebastianrost - 2009-09-23, 23:32

mol79 napisał/a:
...Dobry metr zostal jeszcze dookola i moze cos sie jeszcze da zrobic czy za malo???.....duzy + dla sebastianrost i ERNEST


Z tym co zostało to cos zrobisz w Twoim przypadku każde 10 cm sie liczy.Przy waskich pólkach każda powierzchnia jest na wage złota.tylko zostawcie troche na zamaskowanie folii

mol79 - 2009-09-24, 20:43

sebastianrost napisał/a:
AurorA napisał/a:
Chyba tej foli przy dużo kupiliście, sporo marnuje się po bokach.


Z tego co pamietam to masz troszke za waskie polki a jezeli masz nadmiar folii to poszeż strefe bagienną i bedziesz miał super szeroką strefe która jest niezbedna w oczku.Nie bedzie dużo pracy ale efekt bedzie :good:


:good: :good: oczko wyglada coraz bardziej jak oczko


Ja nie wiem Sebastaian czy one takie znowu waskie....Moze tu lepiej widac


Pozatym cos tam sie jeszcze uda podkopac jak radziliscie ;)

sebastianrost - 2009-09-24, 21:00

[quote="mol79"]

Ja nie wiem Sebastaian czy one takie znowu waskie....Moze tu lepiej widac
quote]




Chodzi mi o te na samej górze jak bedziesz chcial posadzić tam roslinki to możesz mieć problem w ustawieniu doniczek(beda sie przewracac)
Nawet po obcieciu folii masz jej wystarczająco na poszerzenie tej półki

mol79 - 2009-09-24, 21:04

Kurcze balans to dodatkowy schodek na calym obrebie zeby folia sie ladnie schowala...To nie polka...Czegos tu nie kumam? :-D
alibaba - 2009-09-24, 21:09

mol79 napisał/a:
Kurcze balans to dodatkowy schodek na calym obrebie zeby folia sie ladnie schowala...To nie polka...Czegos tu nie kumam?


Sebastianowi chodzi o brak strefy bagiennej u ciebie, bedziesz miał trudności z niektórymi roślinami

sebastianrost - 2009-09-24, 21:24

mol79 napisał/a:
Kurcze balans to dodatkowy schodek na calym obrebie zeby folia sie ladnie schowala...To nie polka...Czegos tu nie kumam? :-D



Ale ten jak to nazywasz dodtkowy schodek może być fajną strefą bagienna spróbuj ten schodek poszerzyć a zobaczysz jaka bedziesz miałtrefe bagienna folie i tak zamaskujesz z ta iloscia folii

ontario_ab - 2009-09-25, 08:32

sebastianrost napisał/a:


Z tego co pamietam to masz troszke za waskie polki a jezeli masz nadmiar folii to poszeż strefe bagienną i bedziesz miał super szeroką strefe która jest niezbedna w oczku.


Strefa bagienna niezbędna w oczku ? tu bym się kłócił... miałem taką 3 sezony i była jedyną przysparzającą najwięcej pracy, rośliny rosną tam jak dzikie, a rozdzielenie czegokolwiek graniczy z cudem. Jak coś się tam ruszy to tylko bałagan w oczku się robi. Zrezygnowałem z tego po przebudowie oka. Druga strona medalu to taka, że w tej strefie można mieć naprawdę ładne rośliny...

sebastianrost - 2009-09-25, 08:38

ontario_ab napisał/a:
Druga strona medalu to taka, że w tej strefie można mieć naprawdę ładne rośliny...

Chodziło mi własnie o te rosliny

Troszke pracy jeszcze nikomu nie zaszkodziło w końcu robimy cos dla siebie.Co do roslin to naprawde w tej strefie można posadzić ładne okazy

ontario_ab - 2009-09-25, 08:53

słowo "niezbędna" bym mimo wszystko wyeliminował ;)
darek653 - 2009-09-25, 22:18

Witam,
to nie oczko a OKO,super rozmiar,teraz tylko ładnie i z głową trzeba je urządzić.
jeszcze duzo,dużo pracy........życze powodzenia i dużo fotek wstawiaj.Ciekaw jestem postepów w pracy.
Pozdr.Darek

mol79 - 2009-09-28, 18:07

Dzieki...Bez was nie wygladaloby to jak wyglada :good:
Na chwile obecna :yess:




Roslinki:
Przestki, wywlocznik, zabisciek, osoka, palki, skrzyp zimowy, rdest ziemnowodny, rogatek, zabience, kaczence, kosacce, rdestnica przeszyta - nie wiem co to.. :piwko: i chyba tyle a i moczarka jest,
Cos co sie powinno zrobic jeszcze przed zima i o tym nie wiem..?

sebastianrost - 2009-09-28, 18:26

mol79 napisał/a:



Cos co sie powinno zrobic jeszcze przed zima i o tym nie wiem..?



kupić napowietrzacz :) zamaskować folie

oczko :good: :brawo: :brawo: :brawo:

mol79 - 2009-09-28, 18:42

Nie ma rybek....Chyba obejdzie sie bez napowietrzacza?

Oczywista ze oczko jeszcze nie calkowicie "zakamieniowane" i niezamaskowane :piwko:

sebastianrost - 2009-09-28, 19:36

mol79 napisał/a:
Nie ma rybek....Chyba obejdzie sie bez napowietrzacza?

Oczywista ze oczko jeszcze nie calkowicie "zakamieniowane" i niezamaskowane :piwko:



No chyba że tak to w tym roku możesz sobie darować napowietrzanie w zamian za to proponuje :piwko: i na łyżwy

mol79 - 2009-10-06, 15:16

Woda sie zieleni..Postaram sie wrzucic fotki jeszcze w tym tygodniu....
Czyli roslinki "spia" a glony baraszkuja......
Prubowac cos jeszcze robic w tym roku?...Torf?
Czy wstrzymac sie do wiosny i ostro reagowac?....
Nastepna duza porcja roslin oczywiscie na wiosne...
Jesli chodzi o tolpyge ile sztuk do takiego oka?..
Planuje ja wpuscic jako pierwsza rybe....

JAREK G - 2009-10-06, 16:16

mol79 napisał/a:
Woda sie zieleni
Świerza woda to normalna rzecz, niema co panikować i wykonywać zbędnych ruchów. Spokojnie czekaj do wiosny :)
Radek G. - 2009-10-06, 21:36

Cytat:
Jesli chodzi o tolpyge ile sztuk do takiego oka?..
radzę Ci odpuścić sobie tołpygi.
Po pierwsze zjedzą Ci rośliny.
Po drugie rosną bardzo duże więc oczko nie jest dla nich dobrym miejscem.
Po trzecie są bardzo płochliwe i wogóle nie widać ich w oczku.

mol79 - 2009-10-06, 22:08

Faktycznie duza swinia rosnie.....To podpasac i na grilik...Ponoc smaczna polana :piwko:
Czyli Torf na wiosne

Jamick - 2009-10-06, 22:26

Piękny obszar, faktycznie jako lodowisko w zimie może się sprawdzać :yahoo:
Ciekawym końca ;) są już jakieś plany na zagospodarowanie okolicy ?

mol79 - 2009-10-06, 23:01

Pytanie za 100 pkt :good: Nie wiem czy czasem nie zbaczamy z tematu o oczkach tutaj traktujemy ale chetnie wyslucham rad....Nie wiem...Nie umiem...Dla mnie zagospodarowanie reszty dzialki kojarzy sie tylko z kupnem drzewek glownie iglastych..poniewaz dzialka przy lesie..Bedzie nastepne kilkanascie lada dzien.....Iglaki i 2 klony o czerwonych lisciach
Mariusz - 2009-10-07, 19:54

Zapraszam do działu http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=989. Dawno nie używany pasowało by go uruchomić, bo jest co pisać o projektowaniu ogrodu wokół oczek wodnych. :) Dam Ci wiele cennych porad ;)
mol79 - 2009-10-13, 23:15





:piwko: dla Sebastiana za fotki.....
Do wiosny :pa:

Jamick - 2009-10-14, 19:20

Ten blaszak z tyłu pewnie musi zostać ? ;-D mam taki sam :piwko: Obłożyłem go trzciną (maty 2x5m) , bardziej się "schował" w terenie.
mol79 - 2009-10-14, 20:24

Jamick napisał/a:
Ten blaszak z tyłu pewnie musi zostać ? ;-D mam taki sam :piwko: Obłożyłem go trzciną (maty 2x5m) , bardziej się "schował" w terenie.


Nawet tak nie przeszkadza...Duza dzialka jakos sie "gubi" nawet.

Planuje przybic listewki i winorosl posadzic....Mata z trzciny tez pomysl :good:

duzers - 2009-10-14, 20:30

oczko fajne :brawo: ,ciekawy jestem jak będzie wylądało za 2-3 lata
alibaba - 2009-10-14, 20:41

Blaszak jak blaszak ale ta sławojka w krzakach :good:
mol79 - 2009-12-04, 13:56

Chcialbym zapytac mianowicie planuje juz budzet na nowy rok ( mam sporo innych rzeczy na glowie ) i chce zapytac jaka jest najmniejsza z najwiekszych ;) obsada ryb do mojego oka zeby nie bawic sie jeszcze w filtry i pompy na wiosne a duzo rybek wiadomo syfek w oczku ...
Ryby: karaski, koi, liny, orly i moze jesiotr sterlet chociaz nie wiem czy da sobie rade bez natleniania, tez nie jestem pewny karpia...

Pomijajac kwestie kasy chcialbym i tak uniknac pomp i filtrow wogole...

Rosliny beda oczywiscie dosadzane na wiosne w sporej ilosci...

Dzieki

castleman - 2009-12-04, 14:11

Poczekaj jeszcze z rybkami do wisony, zamontuj napowietrzacz, potem rybki.
Co ważniejsze, ja bym na twoim miejscu posadził jeszcze więcej roślin. Nawet teraz,
np kosaćców, ale bez doniczek, tylko przycapnąć korzonki większymi kamieniami.
Można nawet doniczkami, które masz.
Będziesz miał na wiosnę czystszą wodę.
:brawo: pięknie wykończyłeś brzegi, no może trochę zbyt regularnie...
Pozostaje jeszcze do obsadzenia to co jest wookół oczka ;)

AurorA - 2009-12-04, 15:26

mol79 napisał/a:
Chcialbym zapytac mianowicie planuje juz budzet na nowy rok ( mam sporo innych rzeczy na glowie ) i chce zapytac jaka jest najmniejsza z najwiekszych ;) obsada ryb do mojego oka


im mnij tym lepiej.
Puść kilka koi i orf i koniec. Karasie najwytrzymalsze ale zaraz Ci się rozmnożą i będzie ich pełno.

duzers - 2009-12-04, 15:42

masz dużą powierzchnie wody,posadż lilie.nie będzie ci się tak woda w lecie nagrzewała.
mol79 - 2009-12-04, 21:06

AurorA napisał/a:
im mnij tym lepiej.
Puść kilka koi i orf i koniec. Karasie najwytrzymalsze ale zaraz Ci się rozmnożą i będzie ich pełno.


to niezbyt pocieszajace :(( ...Tylko po kilka?...A co z linami?...
Ile lacznie i w jakiej obsadzie najlepiej?...Orf chyba najwiecej

sebastianrost - 2009-12-04, 21:18

Pawel Woynowski napisał/a:
[

To,można prosto wyliczyć. Przyjmuje się, że na jednego dorosłego karpia koi, długosci 0,50 cm potrzeba 1m³ wody, to dla 150 trzeba będzie 75m³ wody.

Jest jeszcze jedna metoda liczenia ilości ryb do danego oczka, przyjmuje się w nowych oaczkach, że suma długości wprowadzanych ryb nie powinna przekraczać 25 cm na 1m² powietrzchni oczka, mówiąc obrazowo, na oczko o powierzchni 10m², można przyjąć ryby o łącznej długości 250cm, to znaczy 25 ryb o długości 10 cm.

Natomiast, w oczkach które już osiągnęły równowagę biologiczną, suma wprowadzonych ryb może wynosić 75cm na 1m² powierzchni oczka i nie spowodyje to zmiany w równowadze, na tyle, żeby oczko sobie nie poradziło.




A tu masz linka co do obsady ryb w oczku

http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=1248

mol79 - 2009-12-04, 21:32

Chodzi o to ze oczko nie bedzie mialo zadnych pomp, filtrow a tym bardziej rownowagi biologicznej na wiosne......Swiezak...
Po kilka czyli 9 orf 9 koi i 9Linow? ;)

sebastianrost - 2009-12-04, 21:38

Ja bym dał mniej ale to Twoje oczko.W świeżym oczku im mniej rybek tym lepiej,jak już osiągniesz równowage to wtedy uzupełnisz stado
AurorA - 2009-12-04, 23:41

Tak jak mówi Sebastian im mnij tym lepiej i wtedy łatwiej o czystą wodę. Wg mnie jest lepiej kupić kilka pięknych kojaków (choćby 3 ) niż stado kilkudziesięciu małych karasków.
mol79 - 2010-05-01, 20:49

Jak bedzie mi sie ksztaltowal poziom wody w oczku takiej wielkosci? Chyba nizej juz nie zejdzie?
Ja tu widze zabawe w maskowanie foli....



Bedzie trudno chyba tylko miejscami...Szczegolnie tam gdzie zostal zryty ten polwysep
Tam nie bylo schodka na schowanie foli..Reszta powinna pojsc gladko



Sam nie wiem..

duzers - 2010-05-02, 11:44

nie masz gdzieś dziury,zbyt dużo ci tej wody ubyło
mol79 - 2010-05-02, 12:08

Ufff
Maly stres w niedziele z rana
Wyjeli kamienie z polek, bo niby im wode brudza i stad to wrazenie ze wody mniej...
Juz opieprzylem towarzystwo 8)

mol79 - 2010-07-18, 14:38

witam

Cos tam juz rosnie w oczku, ale wydaje mi sie ze z podwodnymi to mam straszna biede :-( oprocz kilku przestek nic pod woda nie mam....No i oczywiscie oprocz kilku lili, sztuk 7 , 5 roznych gatunkow..

Co sadzic..?..Zostalo mi okolo 45 koszy, chyba cos maja - 15x15 cm

Wywlocznik, moczarka, przestka, rdestnice, ?

Moze nie obsadzac wszystkich koszy tylko podwodnymi by w przyszlosci widziec rybki?

Samuraj mowil ze przestka w samym zwirze bez problemu daje rade a co z reszta roslin?

Po ile sztuk wciskac do kosza...?

Dostane zdjecia to chetnie wrzuce

Dzieki

aha rybki...Jeden karas dziki.....6 koi.....1 jesiotr...

Ludwig - 2010-07-18, 23:24

mol79 napisał/a:
Wywlocznik, moczarka, przestka, rdestnice, ?


O tych roślinach nie można zapomnieć ;) Dobrze natleniają wodę.

mol79 napisał/a:
Moze nie obsadzac wszystkich koszy tylko podwodnymi by w przyszlosci widziec rybki?


Masz rację nie trzeba obsadzać wszystkich koszy roślinami wodnym. Większa różnorodność tym lepszy efekt.

mol79 napisał/a:
Po ile sztuk wciskac do kosza...?


Uważam ,że po kilka sztuk wystarczy nie ma co napychać koszy roślinami. Z czasem porozrastają się zapełniając cały koszyk.

samuraj - 2010-07-18, 23:37

mol79 napisał/a:
Samuraj mowil ze przestka w samym zwirze bez problemu daje rade a co z reszta roslin?


samuraj także mówił że wszystkie rośliny oprucz lilii rosną między kamieniami :)
mol79 napisał/a:
Wywlocznik, moczarka, przestka, rdestnice,


te rośliny u mnie także rosną hydroponicznie , wywłócznik i moczarkę pamiętam że obciążyłem kamykiem i chlup do wody -- gumka recepturka , kamyk ,kilka roślinek i po sprawie :) . Rdest przygniotłem kamieniem i pięknie rośnie

mol79 - 2010-07-29, 20:32

Czesc
Mam fotki to wrzucam...
Jak dla mnie to wogole lipa :-(
Nie podoba mi sie nic. I ta szczawiowa















Chyba spora czesc zostanie wyciagnieta z doniczek bo cos mi nie leza te donice
Jak tu:



I co ja teraz mam z tym wszystkim robic?

JAREK G - 2010-07-29, 21:06

mol79 napisał/a:
Jak dla mnie to wogole lipa :-(
Nie podoba mi sie nic. I ta szczawiowa
Ciężko się z Tobą nie zgodzić i nie przyznać Ci racji :???: A te doniczki to już kompletna klapa :dupa: Większość tych roślin spokojnie może rosnąc między kamieniami w samym żwirze i już efekt będzie dużo lepszy :)
duzers - 2010-07-29, 21:10

masz duże lustro wody,woda się nagrzewa i to jest jeden z powodów "szczawiowej.dlatego napewno posadziłbym więcej lili,jest gdzie.wystające kosze daj głębiej albo część roślin posadż luzem
zuzi10 - 2010-07-29, 21:16

Popieram w całej rozciągłości Jarka. Jak gdzies już pisałam jedyną rośliną jhaka u mnie rośnie w pojemnikach to lilie i cibora, reszta luzem w kamieniach lub kiedyś w podłożu w stopkach damskich, lub odciętych stopkach od rajstop damskich. Po 3 latach tak je poprzerastały korzenie,że nawet nie widać,że były w czymś sadzone. A wszystko pięknie rośnie i znacznie lepiej filtruje wodę, bo korzeni nic nie ogranicza, żadne plastiki nie bronią dostępu roślinom do "pożywienia" z oczka :hehe:

PS spróbuj może wrzucić też żabiścieku. U mnie np ekstra filtruje.

gregorj - 2010-07-29, 21:24

mol79 napisał/a:
Czesc
Mam fotki to wrzucam...
Jak dla mnie to wogole lipa
Nie podoba mi sie nic. I ta szczawiowa


jak lipa, jaka lipa .... przecież to jest fajny kawał wody - za jakiś czas przyjdzie więcej roslin, zniknie zielonka i będzie zabawa, te rośliny które chcesz koniecznie zostawić w doniczkach przywal kamieniami i żwirem - i zamaskujesz je i urozmaicisz dno, na takim akweniku myślę że spokojnie możesz z kilkadziesiat gatunków roślinek jeszcze dosadzić

duzers - 2010-07-29, 21:29

masz duże lustro wody które szybko się nagrzewa,na twoim miejscu posadziłbym więcej lili,jest naprawdę gdzie ;) część roślin posadziłbym luzem,tak jak piszesz.przynajmniej wystające kosze dałbym głębiej
zuzi10 - 2010-07-29, 21:49

Acha i na Twoim miejscu posadziłabym coś pomiędzy tymi kamieniami- jak mówi chyba hepik "różańcem z kamieni".a mianowicie tojeść rozesłaną - roślinka do pozyskania z natury, bo rośnie dziko Poza tym coś ze skalniaków posadzone na zewnątrz tego wieńca kamieni np jakieś macierzanki,mydlnica bazyliowata(można z nasion)pięknie się rozrasta i przykryje kamienie, a przycięta kwitnie powtórnie,żagwin, jakieś żurawki, rojniki dla których wystarczy trochę piachu między kamieniami. floks szydlasty, smagliczka. Pięknie będzie się rozrastać i rozkładać na kamieniach przycinany bluszcz. Te wszystkie rośliny swoimi kolorami przełamią monotonię tych kamieni. Będzie bardziej ciekawie i nie tak smutno i jałowo.
Ludwig - 2010-07-29, 22:01

Nie widać u ciebie tych roślin. A mianowicie chodzi o pływające Hiacynt wodny(eichhornia crassipes), Piscja (pisia stratiotes), osoka aloesowa. Wystarczy rzucasz na lustro wody czyści a za razem przykryje trochę twojej zupy ;) . Osoke można posadzić na półce przykładając korzenie kamieniem. Później ramiona pięknie wystają ponad wodę bez doniczek ;) Rośliny te bardzo szybko sie rozrastają.
mol79 - 2010-07-30, 14:04

Ale bagno mi sie z tego nie zrobi?..Moge liczyc na czysta wode jeszcze w tym sezonie?
Ludwig - 2010-07-30, 14:08

mol79 napisał/a:
Ale bagno mi sie z tego nie zrobi?..Moge liczyc na czysta wode jeszcze w tym sezonie?


No w tym sezonie to nie wiem. Ale w następnym na pewno. Rośliny muszą się rozrosnąć i zaklimatyzować no i wtedy ruszą.

Gosik - 2010-07-30, 15:29

Te donice masz poukładane jak narzędzia na stole chirurgicznym-nie możesz wprowadzić trochę bałaganu?-posadź w gruncie i nie tak pod szablon.
samuraj - 2010-07-30, 20:36

Piszę to już chyba po raz setny , po cholere te rośliny męczyć w doniczkach ??? Wywal te doniczki i wypuść rośliny na "wolność" , będą i lepiej rosnąć , czyścić wodę i ładniej wyglądać.Powkładaj te rośliny między kamienie żadnych substratów , ziemi czy innych cudów , niech rośliny czerpią bezpośrednio z wody.W tym sezonie raczej nie będzie krystalicznie czystej wody ale i tak powinna być różnica.Jeśli masz możliwość to ponasadzaj wkoło oka kosaćców a w przyszłym sezonie zrobisz sobie przecinkę
mol79 - 2010-08-07, 14:40

czesc



Za wasza rada wszystko powoli "poleci" z doniczek i bedzie w samym zwirze....

Mama mowi ze roslinki brzydko podsychaja?
Puszczaja liscie badz 2 i usychaja zamiast ladnie sie rozrastac..?..cos nie tak?
Pozatym wrzucila 20 rogatka z tego 10 poszlo na dno?..Wyplynie ?
dzieki

Gosik - 2010-08-08, 19:57

wypłynie jak będzie chciał, a jak nie-to nic mu się nie stanie.Poza tym bez doniczek wygląda bardziej naturalnie. U mnie już tylko lilie są w doniczkach. Reszta-w skarpetach, które już poprzerastały.
AdrianJ - 2010-08-08, 20:41

u mnie nawet lilie nie są w koszach a pieknie rosną zobaczcie w mojej galerii
Ludwig - 2010-08-09, 12:31

mol79 napisał/a:
Pozatym wrzucila 20 rogatka z tego 10 poszlo na dno?..Wyplynie ?


Możliwe ,że już tam zostanie. Zapuści korzenie i będzie się rozrastał po dnie. Rogatek zarówno może pływać po lustrze wody jak rosnąć na dnie. ;)


To czwarte zdjęcie wygląda exstra, a co najważniejsze naturalnie. Bez doniczek za raz lepiej oby tak dalej. :good:

Gosik - 2010-08-09, 15:21

piękna osoka na 4 zdjęciu-mam nadzieje, że ona pływa wolno?, bo jak nie-to chlup ją zaraz do wody :) ....ona uwielbia być na wolności:)
AurorA - 2010-08-11, 23:13

Ludwig napisał/a:
Zapuści korzenie i będzie się rozrastał po dnie. Rogatek zarówno może pływać po lustrze wody jak rosnąć na dnie.

rogatek nigdy nie wytwarza korzeni, ale odpowiednio zamocowany może rosnąć pionowo jako podwodna.

Artur - 2010-08-11, 23:21

AurorA napisał/a:

rogatek nigdy nie wytwarza korzeni, ale odpowiednio zamocowany może rosnąć pionowo jako podwodna.

Tak jest. Tworzy ryzoidy, tzw, niby korzenie, niby liście.

mol79 - 2011-07-23, 20:49



Witam
Chcialem zapytac czy to wszystko daje sobie rade czy moze powinno byc lepiej?
Sa 3 juz duze karpiki od 1 do 1.2 kg, jesiotr, dodatkowo 2 male karpiki dokupione w tym roku...i karasik dziki sobie plywa..
Troszke z tymi roslinkami moze za slabo? 3 duze karpiki nie wyzeraja za duzo?

Jest to co widac..+
osoka, pistia sztuk po 1 :) ,
wywlocznik dal rade (widac go na 2 fotce), jest tez jeszcze w 2 innych miejscach oczka..jeden kosz sciagnalem nizej zobacze..
plywacz zwyczajny, przestka sie nie pokazala..pal licho grazela
Po przejsciu sie po oczku troche rogatka lezy na dnie po ktorym tez spodziewalem sie wiecej
Grzybienczyk wodny pokazal 2 ladne kwiatki niedawno i jeszcze chyba tylko zabisciek w jakis nedznych ilosciach gdzies tam
Do wody nie mam zastrzezen..kwitnie
Z gory dziekuje za rady

Vanka - 2011-07-23, 21:02

mol79 napisał/a:
Chcialem zapytac czy to wszystko daje sobie rade czy moze powinno byc lepiej?

Witaj Mol - dawno Cie nie było :)
Nie wiem, czy to wina karpików, ale jak na tak duże oko, to przydałoby się więcej tych roślin.
Oko nie jest przerybione, ale duża powierzchnia bez cienia i stąd zakwit wody.
Pistii i osok to zmieściłoby się po 100 ;)

Gosik - 2011-07-23, 21:06

Jeżeli to oczko istnieje od 2009r ( tak wskazuje Twoja wizytówka), to strasznie pusto w nim i wokół niego.
Damiano - 2011-07-23, 22:35

zazdroszczę wielkości i takich rybek ;)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group