Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Technika - Zbuduj lampe uv

killer1558 - 2006-05-26, 23:51
Temat postu: Zbuduj lampe uv
Witam jeśli ktoś ma ochote na budowe lampy uv to polecam ta stronke http://www.akwarium.org.p...obtosam/uv.html ja sam zrobiłem ja pare lat temu i stosuje i działa do dzisiaj wymieniam tylko świetlówke od czasu do czasu ps. (szpitalna)
Michał - 2006-05-27, 08:47

jestem przeciwny tej "samowolce" poniewaz wiekszosc lamp uv bedacych w sprzedazy ma zabezpieczenie ze przy wyjmowaniu jej z filtra lub obudowy samoczynnie sie wylacza, a samemu to mozna sobie ladnie oczy zalatwic, niejeden juz podpiekl oczy tym swiatlem.
killer1558 - 2006-05-27, 10:08

A kto sie wogóle bierze za rozbieranie lampy pod pradem , przedewszystkim pooglądaj sobie strone o budowie tej lampy i jak widac to tam swietlówka jest wbudowana jakby na stałe opaski i silikon zeby wynienic switlówke to trzeba wszystko rozmontowac a puzniej znowu zaklejac ja mam ta lampe od paru lat i nie mam znia zadnego problemu jak mam kryzys w oczku to ja na pare godzin włanczam i spokój mam z zielona woda

[ Dodano: 2006-08-31, 11:52 ]
nowy link bo u góry nie działa http://lac1.webpark.pl/uv.html

Adamek - 2006-08-06, 20:19
Temat postu: jak zrobić lampę uv
Witam na forum :)
Dużo tutaj czytałem ale musze zadać to pytanie. Może mnie znienawidzicie za ponawianie pytań ale z moim 5-cio letnim oczkiem sie dziś załamałem.
Zaczne od początku.
Odkąd pamiętam woda w oczku była zielona. Oczko ma niecały 1 m3 i mam jedynie pompke o wydajności 600l/h i mały filtr zrobiony z wiadra w którym są gąbki itp rzeczy. Wg mnie filtr się na nic nie zdaje. Chciałbym zapytać co kupić (pompa, filtr, lampa albo niewiem co jeszcze) żeby woda była krystalicznie czysta ;/ ? Grozi mi zasypanie oczka bo nikomu się nie podoba zielona woda. Nawet ryb nie widać. Dziś się załamałem do końca. Padły 2 -15 cm karpe KOI :( chyba jakaś choroba :/ padnięte ryby mają jakby biały śluz na ciele :/ ? Jak z tym walczyć ? Prosze o rady z filtracją oraz środkiem na chorobe :/ to jakiś grzyb ? Odechciało mi się wszelkich prac przy tej dziurze, bo człowiek upięknia itd a woda zielenieje i ryby w dodatku padają :( jestem bliski załamania. Prosze o ew linki co bym musiał kupić do filtracji. Czy te lampy UV są naprawde skuteczne czy przereklamowane ?

AurorA - 2006-08-06, 20:34

Przede wszystkim Twoje oczko jest za małe aby trzymać w nim karpie koi. Co najwyżej kilka karasi. Na tak małe oczko taka pompeczka powinna wystarczyć. Lampa się sprawdza - wybierz najmniejszą jaką znajdziesz. Najmniejszy filtr jaki widziałem jest przeznaczony do oczka 4000 litrów, ale spokojnie możesz go zastosować.

No i pamiętaj:
mało ryb!!!
mało karmienia!!!
dużo roślin!!! - szczegółnie tych żarłocznych - polecam kosaciec żółty (może być Variegata)
rogatek i latem pistie i hiacynty - te rośliny skutecznie oczyszczą CI wodę.

Im mniejsze oczko tym trudniej o równowagę, pompa musi pracować non-stop.
Lampa tylko wtedy gdy woda nie jest klarowna.
Usuwaj wszelkie zanieczyszczenia jak spadajace liście oraz zółnące części roślin wodnych.

Link do filterka TetraPond PF 4000
Jest wnim duzo wolnego miejsca więc można dać dodatkowe wkłady własnej produkcji, lub gotowe np:

Torf http://www.sklep.oczkowod...mos-garden.html
Keramzyt http://www.sklep.oczkowod...tra-bio-5l.html
Zeolit http://www.sklep.oczkowod...eos-zeolit.html

link do lamp uv http://sklep.oczkowodne.n...a-lampy-uv.html
są one skuteczne , oczywiście na zieloną wodę, bo na glony nitkowate nic nie dają

Adamek - 2006-08-07, 13:11

A jak taką lampe zrobić samemu ? Bo kilka postó niżej jest link ale nie działa :/
AurorA - 2006-08-07, 13:57

Popytaj killera on zrobił.
killer1558 - 2006-08-07, 22:29

zaraz postaram sie to wyjaśnić tylko pstryknę pare fotek ,bo prubowałem schemat narysować ale za nic mi rysunki nie wychodzą :P

[ Dodano: 2006-08-07, 23:09 ]
jednak z tego nici zdjęciami wychodzą nieostre jutro w dzien pstryknę i opisze :pa:

Adamek - 2006-08-08, 00:11

Już nie moge się doczekać :) Moge choć wiedzieć czy to skomplikowane ? Ile cie wyszło PLN ??
killer1558 - 2006-08-08, 00:43

no moim zdaniem chyba taniej jak oryginał :P tylko zależy też jakie masz dojścia do szpitala ja świetlówki mam gratis jutro postaram sie coś napisac i fotki wstawię napewno to trzeba ci będzie cały zestaw rozruchowy to znaczy tak jak do lampy świetlówki ja miałem to za grosze staroć ale działa ,kawałek rurki pcv fi 50 długości swietlówki 2 redukcje takie gumowe do kanalizacji czy cos takiego fi 50 na 1 cal (no nie do końca pamiętam ale chyba świetlówka ma taki chyba rozmiar jutro sprawdze) 2 opaski metalowe no takie do zaciskania np węża,i sylikon=+klej distal lub podobny zeby wkleić rurki na wpływ wody i wypływ tylko pamiętaj zeby mniej więcej dobrać te rurki do przekroju weża no to teraz fotka schematu tylko się nieśmiać proszę bo tak na bazgrałem ze koniec świata ale co mam zrobić jak stronkę zamkneli ze schematem :P jutro fotki musze poprosić pana Pawła żeby mnie nauczył rysunki robić resztę pytań jutro tylko proszę bez śmiechu za ten rysunek moja córka lepiej rysowała w 1 klasie :wink: w każdym bądz razie mi zeszło zrobić tą lampę w 2 dni i jestem zadowolony 7 lat :pa:

[ Dodano: 2006-08-08, 10:08 ]


[ Dodano: 2006-08-08, 10:36 ]
fotki dodałem jak będzie trzeba coś wytłumaczyć to proszę o pytania ,te redukcje gumowe to tak jak pisałem fi 50 na cal i wciska się je do rury nie tak jak na rysunku narysowałem ,najlepiej to kupić rurę pcv kanalizacyjną fi 50 w jeden koniec wcisnąc redukcje włożyć swietlówkę w rure i wcisnąc do redukci tak zeby można bylo założyć opaskę metalową na końcu metalowej obrączki świetlówki ,a pużniej dopiero mniej wiecej dopasować ile uciąc rury żeby wyszło tak samo z drugiej strony,to się tyczy dopasowania rury i redukcji do świetlówki.
W ruze należy wywiercić otwory na rurki doprowadzające wode,ja rurki mam ze starej wedki takie miałem pod ręka i wkeliłem w otwory i zasylikonowałem

[ Dodano: 2006-08-08, 11:06 ]
No to fajnie ja się namordowałem :P a tu w necie jest ten artykół proszę :yahoo: http://lac1.webpark.pl/uv.html

Adamek - 2006-08-08, 13:03

Wielkie dzieki za fatyge. Do szpitala dojścia niemam. Za ile byś załatwił świetlówke ;>? Wystarczy zwykły zestaw do podłączenia świetlówki jak w oprawach zwykłych ? Niestety dzis od rana mam samobójcze myśli :( zakopanie oczka. W ciągu 3 dni padła cała obsada ryb. Nie pomogło FMC :( . Oczko przy chodniku i tak myśle czy ktoś czegoś nie nalał :/ . Woda zielona, ryb niema, lilie przekwitły, w domu marudzą... fatalny dzień dziś. Może jak zrobie lampe to chęci przyjdą :) . Czy jest skuteczna ta twoja ;>? Do oczka 1 m3 wystarczy ?
killer1558 - 2006-08-08, 17:22

ja mam 4 tyś litrów i po 3 dniach pracy uv woda kryształ a zielona była że ryb już nie widziałem i nie łam sie są wzloty i upadki polecam zrobić samemu uv taniej wyjdzie,oprawato taka sama jak w zwykłych chodzi tylko o toaby odpalić swietlówkę ,świetlówki niestety nie załatwię bo mam też limitowane dojście ale kupić zawsze możesz w sklepie tylko koszt troszkę większy niż mój .a wiec jeszcze co do skuteczności to sklepowe mają 5 - 15 W a moja 40 W no i dwa razy szybciej daje efekt
Adamek - 2006-08-08, 18:47

http://www.grap.pl/?item=...&qt=TUV&id=4441

czy to ta lampa ? tzn świetlówka ? Albo dajcie linka gdzie pewny sklep i tani :) Bo o tym nie słyszałem a nie chce utopić kasy :/

killer1558 - 2006-08-15, 00:02

proponuje ci poszukać sklepu co zaopatrza szpitale i ja bym kupował mocniejszą nie 15 w tylko co najmniej 35w
art1234 - 2009-05-26, 11:44
Temat postu: z rysunku
z rysunku rozumien że ta lampa jest poza oczkiem wodnym - czyli nie jest zanużona w wodzie ?

Fajny patent.
Art

killer1558 - 2009-05-27, 05:29
Temat postu: Re: z rysunku
art1234 napisał/a:
z rysunku rozumien że ta lampa jest poza oczkiem wodnym - czyli nie jest zanużona w wodzie ?

Fajny patent.
Art


tak jest poza oczkiem :)

fotos88 - 2009-05-27, 23:18

informuje ze zgromadziłem wszystkie materiały i zaczynam budowę
chojnask - 2009-07-07, 17:30

jak byście szukali lampy to nie zróbcie takiej pomyłki jak ja bo ja szulakem lampy uv no bo tak siwe mówi a lampa ta nosi nazwę tuv lapa taka o mocy 26w kosztuje około 100 zł wiec i tak sie opłaca
ontario_ab - 2009-07-07, 18:42

:oops: a jaśniej ?
AurorA - 2009-07-07, 19:38

ja tez proszę jaśniej - nie spotkałem się z żarnikiem o mocy 26 W
chojnask - 2009-07-08, 02:17

przepraszam panowie literowka chodzilo mio o 36 watowa
ontario_ab - 2009-07-08, 08:59

a co to znaczy tuv lapa ?
chojnask - 2009-07-08, 13:10

ja nie wiem ale tak nazywa sie ta lampa antybakteryjna
marcinek6661 - 2009-07-19, 16:24

Jak zwał tak zwał! Ma robić konkretną robotę i to się liczy! Ja na początku sierpnia kupuję swoją ale jest zintegrowana z filtrem firmy LAGUNA w jedną całość ale to chyba nie ma żadnego znaczenia? Tylko moc lampy jest jakaś słaba: 11W, albo 20W (nad takimi modelami zastanawiam się do mojego oczka), ale jak na moje 700L oczko pewnie i ta 11W lampka by wystraszyła?

Pozdrawiam M. :pa:

ontario_ab - 2009-07-19, 20:12

spokojnie ci wystarczy, ja mam 11W na 8000L, po 3 dniach jest woda cacy
marcinek6661 - 2009-07-19, 20:58

OK, wielkie dzięki i ta odpowiedź w pełni mnie satysfakcjonuje!
Pozdrawiam M. :pa:

chojnask - 2009-08-12, 10:47

ja wykonałem samemu 55watowa na oczko 5500 i sam sie zaskoczyłem efektem działania dno na głębokości 140cm widać jak by wogole wody nie było 100% przejrzystości
fotos88 - 2009-08-12, 23:50

Ja mam zamiar zabrać sie za lampę zimą, aby na wiosnę można było pozbyć sie glonów, zanim ruszą roślinki. Teraz z glonami zero problemów. :P
fotos88 - 2010-02-17, 23:03

killer1558, twoja lampa nadal działa ?
killer1558 - 2010-02-19, 00:00

na wiosnę działała :) znakomicie :yahoo:
fotos88 - 2010-02-19, 00:05

moja już tylko czeka na złożenie, jest bardzo podobna do twojej :) killer1558,
kloszard - 2010-03-09, 20:19

a świetlółwki bakteriobojcze germicydowe nadaja sie do oczka wodnego ? sa po 32 zł na alledrogo

dzieki za info jestem tu nowy i juz łamie zasady sorki juz sie nie powtórzy ale mam kłopot z tymi uvc uvt samo uv i co to za roznica?

ontario_ab - 2010-04-05, 10:02

Czy wiesz może jak zasilać te duże lampy UV ? one mają 4 końcówki... Jak dać statecznik ?
ontario_ab - 2010-04-05, 10:57

mam już rozwiązanie, okazuje się, że wszystko jest bez problemu dostępne. Nie chcę robić reklamy bez zgody Arka, ale znalazłem sklep internetowy gdzie mają wszystko do różnego rodzaju świetlówek, w tym akwarystycznych... Za 73 PLN jest statecznik elektroniczny, gniazdo, uchwyty wspomagające ustawienie lampy i przewody połączeniowe w tym zasilający. Można też dostać wszystko osobno. Teraz to wszystko w dużą probówkę i lampa gotowa. No jeszcze żarnik 36W - 70 PLN i jest lampa UV !!!! Taka na alledrogo kosztuje prawie 500 PLN !!
AurorA - 2010-04-05, 20:29

chyba muszą być 2 probówki - woda musi przepływać cienkim strumieniem miedzy nimi, inaczej skuteczność będzie mizerna
ontario_ab - 2010-04-05, 20:32

AurorA, nie wiesz jaką szerokość ma żarnik 36w ? chodzi o samo szkło i nasada ?
ZBIQ - 2010-04-07, 22:16

W najbliższych dniach wrzucę fotki z budowy lampy Uv.
Do wszystkiego użyłem rury PCV do kanalizacji 50mm, 2 rewizji i redukcji 50mm na 25mm (takiej gumowej, wygląda mizernie ale jest tak sprytnie zrobiona, że im większe ciśnienie w układzie tym bardziej redukcja dociska się ). Żarnik ma 1cal średnicy, czyli ~25,4mm. Idealnie :) .
Końce lampy UV połączyłem z przewodem i zalałem żywicą .

I tak za +/- 100zł mamy UV 55w (żarnik to Philips TUV bakteriobójcza).

Teraz tylko poszukuję przyłączy na wąż .

ontario_ab - 2010-04-07, 22:26

a statecznik ? a zasilacz ? włożyłeś lampę w jakieś szkło ?
ZBIQ - 2010-04-07, 22:48

wszystko w pudełku będzie zalane żywicą. Żarnika nie wkładałem w szkło. W razie kamieniem zajdzie to się przeczyści.
ontario_ab - 2010-04-07, 22:58

wrzuć jakieś fotki....
ontario_ab - 2010-04-08, 09:36

nie wiecie gdzie kupię żarnik UV-C 55w ? Pomijając Aquael
Wachu - 2010-04-08, 13:37

A ja mam pytanie odnośnie przepływu wody. Czy umieszczenie lampy uv nad lusterm wody też dałoby jakiś efekt?
ontario_ab - 2010-04-08, 13:45

też o tym myślałem, efekt jakiś będzie, ale na pewno dużo mniejszy niż gdy będzie zanurzona w wodzie w dość ciasnej rurce. To jakby kupić Ferrari i jeździć po bułki do sklepu.
ZBIQ - 2010-04-08, 17:49

Witam.
Trochę zdjęć, większość lampy wymaga jeszcze pracy.

Do zlania w pudełku, muszę jeszcze starter znaleźć:




Tak będzie wyglądała końcówka lampy, wymaga przycięcia. Niestety były tylko białe. Będzie się w nocy ładnie świecić :) , Rewizje pozwalają na dokładny wgląd w stan lampy, czyszczenie i łatwość odczepienia ew. węży. Widać redukcję gumową, założona jest odwrotnie, bo poczyniłem mały błąd podczas projektowania . No trudno - ważne że działa:



Tak mocowałem przewody :



Kawałek gumy i zalane :



Będę na bieżąco informował o postępach.

Czy zna ktoś jakiś sklep internetowy gdzie można zakupić złączki do węży (tych oczkowych karbowanych) ?

atakkojota - 2010-04-08, 18:09

patrząc na te fotki podsumuję to tak: "Strach się bać!!!"
ontario_ab - 2010-04-08, 18:50

co to za lampa ? co to za kartony ? nie lubię krytykować ale to jakaś masakra ;)
ZBIQ - 2010-04-08, 19:13

No tak.
A jak byś lampę zamocował do obróbki ? W imadło wkręcił ?
Lampa to tuv 55w Philips.

ontario_ab - 2010-04-08, 19:31

wiesz może ja nic nie rozumiem, wiem jak powinno to wyglądać, ale z tych zdjęć to jakoś nic nie wynika, zrób jakiś szkic co i jak...
ZBIQ - 2010-04-08, 19:43

Jutro to wszystko poskładam i może sprawa stanie się bardziej przejrzysta.
AurorA - 2010-04-08, 20:24

Jak pojedziesz ferrari to tak jak maluchem bułki będą, a tu to zabijesz glony tylko w kilku centymetrach wody czyli efekt zbliżony do zera. Musi być przepływ.
ontario_ab - 2010-04-08, 20:49

rura w którą ma wejść żarnik może być średnicy max 40mm, w 32mm żarnik dotyka ścianek też niedobrze...
ze zdjęć wynika, że twoja lampa to wcale nie UVC !! wygląda jak świetlówka :???:

krokodyl - 2010-04-08, 20:55

a nie lepsze do podlączenia lampy byłoby uzycie kostek elektrycznych i potem na to rurka termokurczliwa? :?
ontario_ab - 2010-04-08, 21:01

krokodyl, ja do budowy swojej stosuję specjalną kostkę zasilającą, a dalej już na zewnątrz przewody, zdjęcia wyżej pokazują cepelię i z pewnością nie są wzorem do naśladowania.
krokodyl - 2010-04-08, 21:06

No ja napewno inaczej bym to zrobił :-D Ale kazdy ma swoje pomysły i wizje no i moze je przedstawiac a czy je nasladowac czy nie zostawiam kazdemu we własnej ocenie :piwko:
krokodyl - 2010-04-10, 17:35

Dzisiaj zamówiłem fiolke tuv.Jak tylko dojdzie to zabieram sie za budowe i zobaczymy ile jest warta :P
ontario_ab - 2010-04-10, 18:18

ja też właśnie złożyłem zamówienia na statecznik, gniazdo, uchwyty, tubus kwarcowy i lampę 36w. Można żarnik włożyć bezpośrednio w wodę, ale już widzę potencjalną awarię i zwarcie. Zamawiam tubus z kwarcu bo ogólnie szkło hamuje promieniowanie UV jeśli dobrze pamiętam.
ZBIQ - 2010-04-10, 22:12

Tutaj wrzucam szkic budowy mojej lampy. Każdy ma swoją wizję, więc nie przejmuję się negatywnymi komentarzami.



A nie wiecie może Koledzy gdzie zakupić króćce do węży ? takie +/- jakie są stosowane w sklepowych lampach/filtrach lub jakieś substytuty ?

ontario_ab - 2010-04-17, 20:03

A tak wygląda korpus (75mm) mojej lampy UV-C, fotki pozostałych elementów wrzucę później bo póki co zasycha silikon uszczelniający tubus z zaślepką rury. Przewody i statecznik odpowiednio zaizolowane i wsadzone w kolejną rurkę (50mm) z końcówkami 90 stopni by nie dostała się tam woda z opadów. Lampę dałem 36w, zaleca się by 1W był na 1m3 wody w oczku, więc mam spory zapas (oczko 18m3). Wszystkie łączenia elementów rur na koniec zabezpieczę klejem na ciepło i połączę z rurą 32mm z pompy.


AurorA - 2010-04-18, 01:34

Arek daj jakieś sumaryczne zestawienie kosztów materiałów.
ontario_ab - 2010-04-18, 09:22

To co na rysunku to 10 kształtek, żadna nie kosztowała więcej niż 4 PLN czyli mamy 40, lampa 69, tubus kwarcowy 73, statecznik elektroniczny i uchwyty ustalające lampę w tubusie 65, kable miałem, trochę silikonu.
Można było odpuścić tubus (widziałem to w niektórych konstrukcjach forumowiczów), ale ja wolę zrobić raz a dobrze. Poza tym tubus okazało się ma kołnierz, który ułatwił niesamowicie montaż i ciekawą uszczelkę przy wlocie która dokładnie utrzymuje na miejscu lampę.
Dla mnie najważniejsze, że ta lampa nie hamuje mi ciśnienia wody do komór, a potrzebuję do ich napędzenia sporej mocy.

ZBIQ - 2010-04-18, 12:16

Moja lampa już pracuje :) i to bardzo dobrze :-D



Połączenie z filtrem (filtr przelewowy) :


Wlot wody do lampy:


Cały zespół filtrów (pierwszy przelewowy-mechaniczny, drugi zraszany biologiczny), wszystko jest bardzo szczelne, pompa 7000 l/h :


Pozdrawiam

krokodyl - 2010-04-18, 14:30

Ontario_ab dokładnie w taki sam sposób planowałem wykonac swoja lampe :piwko: Niestety dalej czekam na swietlówke bo jeszcze nie doszła :x
ontario_ab - 2010-04-18, 20:29

Kolejne fotki mojej lampy:

widok od strony końca tubusu:



widok z wewnątrz - musiałem ustalić koniec bardzo długiego tubusu w miejscu, drgania mogłyby poluźnić drugi koniec osadzony w końcówce rury



a to już komplet, w drugiej rurce statecznik, trzeba jeszcze tylko zabezpieczyć miejsce gdzie kable wchodzą do lampy, wiadomo światło UV-C bardzo szkodzi, dodatkowo zabezpieczyłem koniec tubusu by od ciśnienia (mimo silikonu i kleju na ciepło) nie wysunął się z rury - widać taką półokrągłą blaszkę z gumą



lampa świeci, jutro próba generalna (oczywiście jak zdążę)

[ Dodano: 2010-04-19, 17:49 ]
Próba ciśnieniowa nieudana :( przyczyną "bylejakość" producenta jednej kształtki. Przy okazji polecam rury i kształtki z naklejką PIPELIFE, są super spasowane i mają dobre gumy uszczelniające, nie podam nazwy tego lipnego producenta. Uszczelniłem dodatkowo silikonem i wygląda, że jest ok.

ontario_ab - 2010-04-30, 18:56

dodatkowa informacja: stosując rury i kształtki 75mm i pompę 10tyś L/h trzeba dodatkowo użyć kleju do PVC ponieważ ciśnienie wody rozsuwa cały zestaw; klej na ciepło i silikon są zupełnie nieskuteczne.
Pka93 - 2010-05-02, 14:41

Ze swojej strony mam takie pytanie mam akwarium 200l i oczko 300l ile wat by mi wystarczyło.Według mojego toku myślenia i to co dopatrzyłem na aukcjach alledrogo to ok 10w czy tak??
ontario_ab - 2010-05-02, 22:24

a oto jak wygląda lampa w nocy, po lewej widać kolanko gorszego producenta po prawej to niebieskie to otwór gdzie wkładam lampę i kontroluję ją, na dole przyłącza do rur
prawie dyskoteka :hehe:



w tym kolanku zauważyłem, że w lampie jest bąbel powietrza, będę musiał się nakombinować by to usunąć, ale czy w ogóle jest sens ?
jakość zdjęcia fatalna, bo z lampą wyszło jak w dzień, a bez to wiadomo naświetla się około 7 sek. a statywu jeszcze nie mam, ale moja druga połowa jest już nim bardzo zainteresowana;

podsumowując lampa przeszła testy ciśnieniowe pozytywnie, zastosowałem klej, który rozpuszcza klejone powierzchnie... za jedyne 5 PLN

AurorA - 2010-05-02, 23:45

ontario_ab napisał/a:
dodatkowa informacja: stosując rury i kształtki 75mm i pompę 10tyś L/h trzeba dodatkowo użyć kleju do PVC ponieważ ciśnienie wody rozsuwa cały zestaw; klej na ciepło i silikon są zupełnie nieskuteczne.


Arek, jak podsumować całkowite koszty to w tej cenie można kupić chińską nówkę z gwarancją. A do chodzi tyle roboty i problemów. No chyba że chodzi o satysfakcje z tego że sam zrobiłeś.

ontario_ab - 2010-05-03, 11:04

Widocznie źle szukałem bo nie widziałem tańszej niż 450 pln, z drugiej strony nie przepadam za chińszczyzną, pomijając jedzenie :) Prawda jest też taka, że trudno znaleźć lampę do rur 32mm.
Z poprzednią lampą Aquaela miałem awarie, mimo początkowo wyśmienitej jej pracy. Teraz w przypadku problemów wszystko naprawię sam.

Kawas - 2010-06-07, 21:53

Chciałbym się Was zapytać i upewnić czy za pomocą takiej lampy, da się odpalić taki żarnik uvc 36W albo 55W? W lampie brakuje tylko starterów ale je bym dokupił, a i czy w tym żarniku pierwsze dwa bolce to początek żarnika tak jak w świetlówce a pozostałe 2 to koniec żarnika?
fotki lampy



Żarnik


Na stateczniku POLAMP pisze
FL-4000
1*LF 40W
220V -50Hz

ontario_ab - 2010-06-07, 22:13

Nie wiem o co chodzi z tą lampą i wykorzystaniem jej podzespołów. Ja kupiłem odpowiedni statecznik, chcesz to mogę dać ci link na priv, bo nie bardzo można wstawiać tu cudzą ofertę.
No i nawet jak to odpalisz to jak będziesz naświetlał tą lampą wodę ? To musi być specjalna zamknięta i szczelna konstrukcja - zobacz posty wyżej. Gdzieś marek (kiler) wstawił przekrój przez lampę uv, którą sam budował.

Kawas - 2010-06-07, 22:55

Chodzi mi ot to żeby nie wydawać kasy jeżeli można żarnik odpalić z tej starej lampy widziałem fotkę killer1558 o tą to też chyba jest od lampy do zwykłych świetlówki choć nie jestem tego pewien dlatego się pytam

A tu mój projekt robiony przed chwilą na szybko jak to sobie widzę i też nie jestem pewien czy tak ma być, chodzi mi o to czy woda dotyka od razu żarnika? czy jeszcze wkładacie tam jaką szklaną tubę aby żarnik nie miał wogóle styczności z wodą.



ontario_ab jak możesz to daj mi ten link na pw z góry dziękuję.

ontario_ab - 2010-06-08, 07:28

Są tacy co dopuszczają styk wody z żarnikiem. Moim zdaniem to nie jest dobry pomysł i zastosowałem tubus. Choć nie jest tani (ok 60 pln dla 36W), ułatwia mi wymianę żarnika i czyszczenie. Pękniecie żarnika (co może się wydarzyć gdy dopuszcza się styk wody i to często brudnej) nie spowoduje dalszych uszkodzeń czy zagrożenia dla ryb. Musisz podjąć decyzję czy chcesz wzorować się na fabryce czy zaoszczędzić.

Niestety nie wiem czy nadadzą się elementy twojej lampy, aż tak na kwestii zasilania się nie znam, u mnie 1 element zasila lampę, a na fotce wyżej widzę oprócz startera - dwa.

Kawas - 2010-06-11, 16:32

I lampa uv dzisiaj u mnie powstała przed chwilą ją podłączy na alledrogo koszt takiej lampy waha się od 300 w górę a u mnie całkowity koszt jaki mnie wyniosła to 90zł niestety nie załatwiłem sobie żarnika i musiałem kupić koszt 68zł za 36w a reszta poszła na rurki ,statecznik wziąłem od lampy którą wcześniej pokazałem chodzi bez tego kondensatora bo on był popsuty, co do tego rysunku powyżej to pierwsze dwa to + drugie dwa to - teraz już wiem :)
A o to fotki mojej lampy


madabedz - 2010-06-14, 21:45

Zainspirowany waszymi pracami postanowiłem z kolegą Markiem(który niedawni zaraził się oczkiem) i jest w trakcie jego budowy, stworzyć własne lampy UV.

Praca trwała jeden dzień i gdyby nie mała 'wpadka" w podłączeniu elektrycznym to wszystko zajęło by nam 2-3 godziny.
świetlówkę 30W udało nam się kupić w lubelskiej hurtowni ( sami byli zdziwieni że mają coś takiego na stanie), kształtki i rurki to typowe PCV kanalizacyjne fi50 + redukcje

Kilka fotek:

tak wygląda po złożeniu cały "zestaw"




zainwestowaliśmy kilka złotych w hermetyczne podłączenie "rury" dzięki czemu obędzie się bez "zalewania" przewodów żywicą.


wlot i wylot wody wykombinowany z trójników pcv ze wstawionymi redukcjami do których podłączone będą zasilania z pompy i wąż do filtra:


elementy odpalające świetlówkę umieściliśmy w kupionej "puszce" elektrycznej:




Dzisiaj silikonowanie połączeń, jutro próba ciśnieniowa i mam nadzieję, że sprzęt zadziała.

Ogólnie koszt inwestycji to 180zł ( łącznie ze świetlówką) . przy jej zakupie, szukając przez internet mogliśmy zaoszczędzić jakieś 20-30zł.

ontario_ab - 2010-06-14, 22:01

prawdopodobnie próba szczelności nie będzie udana. Jeśli będzie duże ciśnienie wody to powoli będzie rozsuwać rury. Same uszczelki nie dają też pełnej szczelności. Ja kupiłem specjalny klej do plastiku bo mi przeciekało i to w kilku miejscach.
Co to za lampa ? na pewno UVC ? Nie słyszałem by miały 30W, a jeszcze taka długość ?

madabedz - 2010-06-14, 22:08

lampa Philips TUV30 bakteriobójcza.
http://www.demichem.hg.pl/tuv-philips.htm

Szczelność zobaczymy jutro.

ontario_ab - 2010-06-14, 22:16

no niby UVC... daj znać jakie dała efekty - po tygodniu powinny być widoczne.
madabedz - 2010-06-14, 22:20

wierzę że zadziała...
jeśli się uda to będę miał do sprzedania wymontowaną lampę z zestawu Aquaszut czy ...el o śmiesznej mocy 5W ze świeżo wymienionym żarnikiem.

madabedz - 2010-06-16, 18:09

"Próba wodna" pierwsza oczywiście :-(
ale przecieków niewiele... małe silikonowanie szczególnie przy połączeniu gumowej redukcji z rurą pcv. przecieki opanowane, natomiast zastosowane złączki ogrodowe faktycznie "przymuliły" pompę ze względu na zmniejszenie średnicy przepływu w tych złączkach i trójnikach. Na razie lampa będzie działać, ale po "wyczyszczeniu" wody, na co liczę, myślę o przeróbce całej "infrastruktury" połączeń pompa-lampa-filtr.

Efekt końcowy, przynajmniej wizualny, znośny wg mnie:



Teraz pozostaje czekać na efekty działania lampy w oczku ;)

Kawas - 2010-06-16, 23:14

I kolejna lampa gotowa :good: u mnie po 6 dniach pracy jakby woda się lekko poprawiła nie można mówić o sukcesie ale z 10cm się polepszyła widoczność
ontario_ab - 2010-06-16, 23:18

jeśli tak to teraz już pójdzie z górki
Organ18 - 2012-06-23, 14:23

Mam pytanko w dziale Glony dałem pytanie dotyczące zielonej wody napisałem co się stało i dostałem jak narazie 1 pomysł który mnie już troszke interesował wcześniej. A mianowicie zakup lampy UV , powiedzcie mi taką rzecz czym się różnią takie lampy UV bo na alledrogo widziałem o różnych mocach WATowych . Ale nie stać mnie by kupić lampe za 90 lub 150 zł ;( napisałem do "wujka GOOGLA on podobno wszystko powie" i wyskoczył ten wasz temat widziałem że sami robiliście lampki uv. Umnie w byłym akwarium od klapą była świetlówka więc wpadłem na pomysł by te urządzenie (kable , bezpiecznik itd.) wykorzystać do stworzenia takowej lampy ale powiedzcie mi zakupie sobie taką żarówke wsadze w rure ale czy ta żarówka nie pęknie bo przecież ona się nagrzewa , a woda ją będzie "ochładzać" jak to zabezpieczyć ?? i drugie pytanko jak ja mam filtr ponad kaskadą i oczkiem to jak bym mógł taką żarówe dać by był obieg wody ?? ps. bo też się zastanawiam nad inną kwestią bo jeden z forumowiczów napisał że koszt jego lampy to 90 zł , a ja na alledrogo znalazłem taką xxxxxx 10W , do stawu 8 tyś litrów a ja mam oczko 450 litrów cena 80 zł + przesyłka = 97zł więc o 7 zł droższa , wiadome mi np. sprawia dużo frajdy jak sam ustawie kamienie na kaskadzie i spiętrzam wode itd. jak sam coś robie no ale kalkulując mam oryginalne szczelne na gwarancji urządzenie w tej samej cenie co musiał bym samemu zrobić
ontario_ab - 2012-06-23, 15:01

Po pierwsze dostajesz ostrzeżenie za linki do alledrogo :wrr:
Po drugie: moc lampy dobierasz do pojemności oczka. Ogólnie stosuje się 1Wat na 1m3 wody. Jeśli masz koi i mało roślin dobrze by było więcej Wat nawet x2. Teraz łatwo policzysz.
Lampę dajesz przed pierwszym filtrem.
Kiedyś lampy były bardzo drogie, szczególnie te o dużej mocy więc co niektórzy (również ja) robili je samodzielnie i wychodziło o powiedzmy połowę taniej. Teraz różnica jest znikoma, a biorąc pod uwagę wykonanie, szczelność itp. to nie ma sensu się w to bawić.
Sama lampa (wkład który świeci) nie może mieć styku z wodą, choć wiem, że są ryzykanci. Powinna być w kwarcowym tubusie.

Organ18 - 2012-06-24, 11:57

Mod :pa: nie gniewaj się :piwko: zsługuje na klapsa :dupa: , co do lamp to chyba masz racje że lepiej kupić niż samemu kombinować. Postaram się poszukać jak obliczyć objętość i jaki ewentualny mnie kosz czeka. A może ktoś mi tu powie czytałem w innym temacie że jeden z forumowiczów włącza tą lampe jak zajdzie taka potrzeba a inni mówią że musi działać cały czas . Tak samo słyszałem że pompa powinna działać cały czas żeby nie zgineły bakterie które się tworzą w filtrze. Widze że masz doświadczenie podpowiedz koledze ;) bo dla mnie było kiedyś proste kupienie formy , kaskady pompy i wrzucić rybki , a tak czytam troche forum itd. że to nie jest wszystko takie proste zaczełem od "czegoś" i zależy mi by było tak pięknie jak uwas dla tego chce się zabrać profesjonalnie za to ;) wszedłem na google i tam jest kalkulator miar , wpisałem 450 L mojego oczka i wyszło że jest to 0,45 m3 czyli tak jak mówisz że x2 wat to mi wychodzi 1watowy żarnk :hehe: nie pokaże linku :wrr: ale na jednej z stron aukcyjnych przeglądałem lampy patrzyłem na cene jak najtańszą i znalazłem dwie : 1. kosztuje 91 zł jest 10 watowa typ CUV-510 do stawów o poj.7000 L a 2. też ma 10 wat cena 96 zł typ CUV-510 i jest niby do 10 000 L :hehe: :hehe: :hehe: typ jest ten sam i moc , a dwie różne firmy , dwie różne ceny i wie różne ILOŚCI wody. i pokazan są pudełka napisane jest na obu lampach GRECH , a parząc na WATy to znalazłem 7Wat za 106 zł więc 15 zł różnicy między 10W 91zł , a 7W 106 zł na oko bardziej opłaca się większą moc 10 Wat i w dodatku tańsza 91 zł ;)
ontario_ab - 2012-06-24, 20:39

Masz bardzo małe oczko i prawdę mówiąc łatwo w nim "zrobić" czystą wodę. Zrób to tak: idź do apteki i kup nadmanganian potasu, weź wiadro, 2 lub 3, idź do najbliższego stawu lub jeziora, powyrywaj z korzeniami roślin np. miętę wodną, rogatka i inne jakie znajdziesz. Wypłucz wodą, potem wsadź to w nadmanganian, a następnie posadź w tej rynience oczka. Rogatka wrzuć do wody. Teraz już tylko czekaj. Nie potrzebujesz pompy, lampy, filtra. Jak dasz lilię to zarośnie ci i nie dopuści światła do wody co oznacza brak glonów. Popytaj w dziale giełda, może ktoś z okolicy podzieli się roślinami.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group