Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Galeria zdjęć oczek wodnych - Wodna kraina Tomka & Gośki

Elendil - 2009-07-24, 08:43
Temat postu: Wodna kraina Tomka & Gośki
Prace nad naszym oczkiem trwały w sumie ok 3 miesięcy. Z różnych względów nie można było tego zrobić szybciej, prace trwały powoli i były dosyć skomplikowane i wykonywaliśmy je sami razem z żoną. Oczko znajduje się w miejscu gdzie jeszcze 3 miesiące temu stałą szklarnia, na dość głębokim fundamencie i murku o wys. ok 60cm, o wymiarach 4 na 14m. Najpierw trzeba było się więc uporać z jej rozbiórką, co wcale nie było łatwe. Niestety nie udokumentowałem tych prac na fotkach. Jedyne co, to na zdjęciu poniżej można zobaczyć jak wyglądała szklarnia. (po prawej stronie ją widać). Po poradach forumowiczów zdecydowaliśmy się na oczko z folii PCV.

Zdjęcie szkła, pocięcie żelastwa, rozbicie murka i pozbycie się tego całego pozostałego syfu zajęło mi w sumie ok 4 tygodni.
Następnie prace polegały na przewożeniu ziemi z innej części działki w celu wyrównania terenu, gdyż poziom gruntu w szklarni był nieco poniżej poziomu otoczenia. Na razie wyrównaliśmy miejsce w którym oczko się znajduje, pozostała do zrobienia druga część byłej szklarni na której będzie posiana trawka.
Wracając do głównego tematu. Na obecną chwilę sytuacja wygląda następująco - skalniak i kaskada postawione, woda nalana, rośliny posadzone. Wewnątrz oka więc już wszystko zrobione. Na najbliższe dni w planach jest częściowe zagospodarowywanie najbliższego otoczenia oczka.
Tak nasz wodny świat wyglądał w ubiegły weekend, praktycznie goły, jedynie z kilkoma roślinkami ze źródeł własnych ;)


Kaskada:


Strefa płytka i nieco głębsza.


Technikalia:
Wymiary oczka w najszerszych miejscach 3 na 5m

Głębokość maks. 100cm

Pojemność 4617l

Pompa Aquael PFN 3500, Moc 40W, wydajność 3300l/h

Filtr Aquaszut Extreme 8

Pompka napowietrzająca Hailea ACO 9602, wydajność 432l/h

Koszyk filtracyjny Aquael Pondplant (tzw. kapusta) bo gąbka z pompy poszła out :-D

Folia PVC Muzimer 0,7mm

Fauna

W tej chwili w oku są 4 karasie, 3 błotniarki i jeden zatoczek. Do tego pojawiają się już owady, np nartniki. Docelowa obsada ryb to 8-10 karasi + 3-4 orfy. Nie będzie za dużo?

Na razie tyle. W tym tygodniu dostałem roślinki od Aurory, tak więc oczko wygląda zdecydowanie lepiej, fotki dziś wieczorem bądź jutro. Przed wyjściem do pracy zauważyłem tylko, że nocna burza niestety trochę namieszała :-(

Pzdr.

Ludwig - 2009-07-24, 10:03

Bardzo ładne oczko :good: . Najbardziej podoba się kaskada.
Bountys - 2009-07-24, 14:46

Ladnie wykonane jeszcze roslinki rybki i bedzie pieknie wszystko.
Zycze wielu ciekawych pomyslow i uciechy z prac przy oczku.

marcinek6661 - 2009-07-24, 16:12

Śliczne, podobne do mojego tylko troszkę większe ;)
vtec111 - 2009-07-25, 09:11

Czy możesz mniej więcej podać ile ton kamieni potrzebowałeś do wykończenia tego oczka?
Elendil - 2009-07-25, 09:43

Dokładnie Ci nie podam, bo kamolce wszystkie są z własnej działki a nie kupne, więc nie wiem ile ich jest. Mam jeszcze sporo do ułożenia, bo folia ma być całkowicie zakryta kamieniami. Sugerując się ilością taczek przewiezionych kamieni, siłą jaką musiałem w ten przewóz włożyć i zmęczeniem, to wokół oczka + kaskada spokojnie powinno być ok 2 ton kamienia. Niektóre kamolce wokół i na kaskadzie ważyły 50-70kg sztuka. Jednego to we dwie osoby ledwo się dało przeturlać, więc ważył chyba jeszcze więcej.
ewa535 - 2009-07-25, 22:35

Elendil napisał/a:
Dokładnie Ci nie podam, bo kamolce wszystkie są z własnej działki a nie kupne, więc nie wiem ile ich jest. Mam jeszcze sporo do ułożenia, bo folia ma być całkowicie zakryta kamieniami. Sugerując się ilością taczek przewiezionych kamieni, siłą jaką musiałem w ten przewóz włożyć i zmęczeniem, to wokół oczka + kaskada spokojnie powinno być ok 2 ton kamienia. Niektóre kamolce wokół i na kaskadzie ważyły 50-70kg sztuka. Jednego to we dwie osoby ledwo się dało przeturlać, więc ważył chyba jeszcze więcej.

FAjne macie oczko ! :brawo:
Chyba kaskade masz z formy (jesli nie tajemnica i nie bedzie reklama) powiedz u kogo kupowałeś i za ile?

Elendil - 2009-07-25, 22:55

Tak, gotowa forma z laminatu. Sam Aurora pisał o tej firmie więc regulaminu chyba nie złamię podając namiary.
http://www.hoppe.com.pl/page1.php
Na Alledrogo też sprzedają. My mamy model EMS zdobiony na czerwony granit. Koszt 260 zł + przesyłka.

Elendil - 2009-07-26, 19:56

No i niestety stracony weekend..... :-(
W Radomiu wczoraj i dziś co chwilę opady, więc żadnych poważniejszych prac nie dało się wykonać. Jedyne co to przeczyściłem koszyk pompy i usunąłem kilka nadgniłych liści.
Stan oczka na chwilę obecną, po dostawie od Aurory i samodzielnej wyprawie w teren, jest taki:


Są też pozytywne oznaki. Kwitnie hiacynt od Aurory i własnoręcznie przywleczona niezapominajka.


AurorA - 2009-07-26, 21:49

Elendil napisał/a:
W Radomiu wczoraj i dziś co chwilę opady, więc żadnych poważniejszych prac nie dało się wykonać.


widzę ze dobrez rozplanowałęś nasadzenia, w tym roku już zbytnio to wszystko nie zdąży się rozrosnąć , ale za rok o tej porze powinno być :good:

Elendil - 2009-07-26, 22:30

Dzięki za dobre słowo :-D
Szykuję jeszcze jedno zamówienie na ten tydzień, chcę kupić rojniki, rozchodniki itp na skalniak/kaskadę i myślę, żeby domówić coś jeszcze do oczka. Myślę o wywłóczniku pod wodę i kilku rzeczach na płytszą: tataraku trawiastym, sicie spiralnym, ze dwóch kosaćcach i ewentualnie skrzypie arktycznym i sitowiu leśnym. Warto nasadzać jeszcze teraz czy wstrzymać się do przyszłego roku?

AurorA - 2009-07-26, 22:45

Zawsze lepiej wcześniej, jak posadzisz teraz to w przyszłym roku będzie dwa razy większe.
Tataraki trawiaste i sit spiralis odradzam- kiepsko zimują. kosaćce najładniejsze variegata.

A#O - 2009-08-01, 16:14

Elendil napisał/a:
Docelowa obsada ryb to 8-10 karasi + 3-4 orfy. Nie będzie za dużo?

Orf lepiej kupić od razu ze 6. Jest to ryba stadna i efekt robi dopiero cała ławica.

Elendil - 2009-08-03, 09:18

Na razie się wstrzymuję z dokupem ryb, zobaczymy jak oczko się będzie rozwijać. Choć tak od tygodnia mnie kusi dokupić jeszcze 2-3 orfy....

Stan oczka z weekendu. Skończyłem układanie kamieni maskujących folię na 3/4 linii brzegowej a skalniak uzyskał docelowy kształt i rozmiar.




Rybki pływają.....




a myśliwi się czają i obserwują




Wczoraj pierwszy raz zauważyłem latającego gościa




Skalniak z kaskadą zyskały trochę zieleni (from Aurora ;) )



Wieczorna prezentacja made by połowica




I na deser OT, na jednym z orzechów znalazłem taką niespodziankę


Elendil - 2009-08-06, 22:20

Dziś uchwyciłem moją rybią czeredkę.... Zdjęcia słabe, odbite w wodzie chmury i nie tylko, powodują że niewiele widać, pomimo przezroczystości wody do dna :-(




Elendil - 2009-08-13, 19:42

Parę fotek nie z samego oczka a z działki :-D

Winobluszcz w pełnej krasie (z dedykacją dla Castelmana za rozpoznanie) :brawo:



To już chyba bluszcz na 100% :)




A tu świerk "zaatakowany" przez winorośl :-o


Elendil - 2009-08-13, 19:59

I na zakończenie dnia trochę "makr" mojej połowicy, która dopiero uczy się fotografii :)






krysiek - 2009-08-13, 20:36

Bardzo ciekawy trawnik z bluszczu, tylko jak go ''kosić''.
Elendil - 2009-08-13, 21:06

:???: Miało być dla Castlemana :hehe:
Ale gafa.... Ale dedykacja i tak się należy za inne dobre rady :piwko:

Bluszczowy trawnik nie koszony, rośnie samopas kilka lat bez zbędnej ingerencji. Raz na jakiś czas się wyrwie chwasta ;)

castleman - 2009-08-14, 17:28

Dzięki dzięki ;) Podobają mi się pnącza na iglakach :good: Clematisy też pięknie wyglądają, ale nie rosną zbyt wysoko.
Miłe oczko masz.
Jak roślin będzie więcej, będzie jeszcze piękniejsze. Woda się też wyklaruje.
No i widać ten pierwszy zapał oczkowy :-D
To mi się podoba, tak trzymać :pa:

alibaba - 2009-08-21, 00:51

Oczko super ale trawnik z bluszczu bije wszystko na głowe :yahoo:
Elendil - 2009-10-01, 08:59

Poniżej stan oczka i otoczenia w ostatni weekend. Powiedzmy, że skończone w 95% :-D

Kaskada:





Oczko i otoczenie:






Zakwitła mi w końcu pierwsza lelija :-D :yahoo: :yahoo: :yahoo:



Trochę mojego zwierzyńca:



Ki diabeł? Co to za stwór??? Bo ładny :)



Pozdr. :piwko:

AurorA - 2009-10-01, 12:13

Elendil napisał/a:
Ki diabeł? Co to za stwór??? Bo ładny


ładny ale raczej niemile widziany - to pluskolec

Elendil - 2009-10-01, 18:06

No to będzie eksterminacja :-D
Elendil - 2009-12-16, 17:38

Zima przyszła, dziś cały dzień trzymało -8C, teraz dochodzi już do -11.... Hailea daje radę:





Jako że zimno można powspominać wiosnę ;)









Pzdr.

Mariusz - 2009-12-16, 19:44

Elendil napisał/a:
Hailea daje radę:

Przerębel wielki, zawsze kojarzyłem Hailea z akwarystyką, a tu proszę......
Chyba zrezygnuję z Tetry w której siedzę od wielu lat.
Narazie to mogę Wam tylko pozazdrościć i dziękuję za ten piękny akcent wiosenny :)

koczisss - 2009-12-16, 20:52

Mariusz Czernicki napisał/a:
Elendil napisał/a:
Hailea daje radę:

Przerębel wielki, zawsze kojarzyłem Hailea z akwarystyką, a tu proszę......
Chyba zrezygnuję z Tetry w której siedzę od wielu lat.
Narazie to mogę Wam tylko pozazdrościć i dziękuję za ten piękny akcent wiosenny :)


Tak się nie zachwycaj.
Po dzisiejszej nocy, gdy rano miałem -10, przerębel obejmował pół oczka.
Jak wróciłem z pracy to już wszystko było zamarznięte.
Temperatura od rana zamiast rosnąć, to wciąż spadała i o 16 było już -15 stopni.
Tak więc, taki przerębel przy -8 to jest nic nadzwyczajnego :P

Elendil - 2009-12-19, 18:50

3 dni z maksymalną temperaturami -12 do -16 zrobiły swoje....



Pompka działa i bąbelki podlodowe widać tak więc nie jest chyba źle. Ujścia też są :) W tej chwili za oknem -19 i bezchmurne niebo. Dwie dychy więc w nocy pękną i to z hukiem, tym bardziej że od godziny 16 temperatura spadła już o 4 stopnie.
Pzdr.

PS. Dla spokoju poszedł przed chwilą czajnik wrzątku na przerębelek :-D

Elendil - 2010-01-09, 17:18

Gdzie moje prawie 18m2 oczka??? :-o

Mrozy trzymają od dłuższego czasu, pompka pompuje, woda "wrze"... Chyba jest dobrze ;)

Pzdr.

[ Dodano: 2010-01-10, 15:26 ]
Za oknem zima prawie jak w górach :-D


Elendil - 2010-01-16, 20:23

Wszystko przysypane, pompka działa, przerębel jest.... Nuda... Czasem tylko ktoś z wodopoju skorzysta. Wczoraj pan kos, dzisiaj pani kocica :)

Kiedy przyjdzie ta wiosna............ :???:

Elendil - 2010-02-14, 17:38

Od wczoraj sypie non stop... Efekty widać poniżej:


ZIMA WON!!!

[ Dodano: 2010-02-14, 19:54 ]
Zmierzyłem grubość śniegu.... 33cm :-o

castleman - 2010-02-16, 17:35

Elendil, Ty jakiś niecierpliwy jesteś
zima powoli sobie pójdzie i przyjdzie wiosna
może już w przyszłym tygodniu ;)

Elendil - 2010-02-16, 20:36

Głowa pełna pomysłów i planów, to i niecierpliwość narasta ;) A i machania szuflą mam już serdecznie dość :P
Więc wiosna niech przychodzi jak najszybciej...

Pzdr.

Elendil - 2010-02-19, 08:23

Stan na wczoraj. Oczko nieco odśnieżone, koty się wygrzewają a w wodzie spod śniegu przebija się zielona przęstka ;)
Czuć w powietrzu wiosnę więc nieco się uspokoiłem :P

Elendil - 2010-02-20, 19:37

Dziś dokończyłem odśnieżanie oczka. Wygląda, że wszystko jest w porządku, woda przezroczysta, zauważone 2 rybki. Ze spokojem oczekujemy dalszego ocieplenia ;)



Dobrze mi wyszły te podłączenia? Brakuje podłączenia dwużyłowej instalacji źródłowej, mostka od N z wejścia różnicówki do szyny PE i oczywiście przewodu PE do pręta uziemiającego ... Ale to już będę robił w miejscu instalacji.


Pzdr.

silpe - 2010-02-20, 22:02

Elendil napisał/a:
Dobrze mi wyszły te podłączenia?

:dupa: blada- wyjscia od dolu jeszcze nie widzialem ;) na dole szyna z pradem

Elendil - 2010-02-20, 22:41

No to nie wiem.... :???: Wzorowałem się na schematach z tego tematu http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=2986
silpe - 2010-02-21, 11:17

http://img641.imageshack....83/34402433.jpg
cos takiego ma byc ;)

szopen - 2010-02-21, 13:05

Elendil, nie załamuj się, będzie dobrze. Widocznie silpe jeszcze nie wszystko widział. Przyłącz jeszcze to zasilanie dwużyłowe, połącz mostkiem dolny zacisk"N" z szyną PE i będzie :good:



Silpe też ma dobrze, tylko dlaczego twierdzi, że Ty masz do d...., nie wiem.

Pozdrawiam Antoni !!

Elendil - 2010-02-21, 16:34

Dzięki Silpe i Antoni za rady :piwko:

Pzdr.

Elendil - 2010-02-28, 15:42

Stan oczka i przyległości na 28.02.2010:



Pewnie to jesienne ochłapy ale uznajmy to za zwiastun rychłego przyjścia wiosny ;)



Dzień dobry wiosno :P


Elendil - 2010-03-07, 21:15

Winter Strikes Back !!! ;) A już było tak fajnie....

7.03.2010

castleman - 2010-03-09, 16:25

:? niestety na wiosnę jeszcze musimy poczekać.
Wydaje mi się że w biegłym roku przyszła wcześniej.
Było co prawda ochłodzenie w połowie marca, ale krótkotrwałe.
Rok rokowi nie równy ;)

mago13 - 2010-03-12, 21:12

Witaj Gosiu imienniczko i Tomku.
Jestem nowa i pilnie śledzę Wasze zmagania z oczkiem wodnym. Mnie czeka to samo, ale nie mam wsparcia w M ('pomogę ci tylko w kopaniu' to jego słowa).
Co do kocicy widać że to Wasza, swoim wiele się wybacza, a ona chyba poluje na rybki?

Elendil - 2010-03-13, 16:07

Próbuje ;) Wszystkie nasze trzy koty próbują coś złowić ale póki co ich próby są daremne :P
Z kamieni spora odległość do powierzchni wody więc niełatwo mają żeby złapać rybę...

"M" jak złapie bakcyla to popłynie jak większość na tym forum ;)

Elendil - 2010-03-25, 19:15

Sezon 2010 uważam za otwarty :yahoo: :yahoo: :yahoo:

Na dzisiejszy dzień stan wody: temp. 7st. C, odczyn PH 8, twardość węglanowa 6 stopni niemieckich, nitkowate rozszalałe, rybki pływają... ;)
Zrobiona bezpieczna instalacja elektryczna działa bez zarzutu, pompa pompuje wodę przez filtr, trigger zapodany :good:

Z dobrych wiadomości dziś wypatrzyłem mojego jedynego ostańca z ubiegłorocznego tarła. Ostatni raz widziałem go 31 października. Przeżył zimę i wygląda, że jest w dobrej formie, ma ok 1,5 - 2cm :yahoo:


Elendil - 2010-03-28, 21:13

W oczku za wiele się nie dzieje. Powoli budzi się do życia, kaczeńce ostro puszczają, niezapominajki też. Przebija się przęstka i oczeret paskowany. Tojeść rozesłana zimowana w domu w piwnicy, postawiona w szklani szaleje na potęgę... Zauważony jakiś ropuch jeden... Za to wokół oczka wiosna na całego ;)


Zastanawiam się, czy może koszy z oczka nie przestawić do balii z wodą i umieścić w szklarni?

sebastianrost - 2010-03-29, 21:06

Elendil napisał/a:

Zastanawiam się, czy może koszy z oczka nie przestawić do balii z wodą i umieścić w szklarni?



Ale jesteś niecierpliwy.Tomek daj rosliną rozwijać sie w swoim tempie a w maju to wynagrodza ;)

Elendil - 2010-03-29, 21:15

Gośka moja powiedziała to samo :hehe:

Ale co racja, to racja, odpuściłem i zostawiłem. ;)

AurorA - 2010-03-29, 22:20

Jak masz miejsce w szklarni (nieogrzewanej) to nie ma przeciwwskazań- troszkę wcześniej ruszą. Ja kilka gatunków tak przyspieszam.
Elendil - 2010-04-06, 08:21

W oczku rośliny już puszczają wszystkie oprócz strzałek, kaczeńce i "wodny" pierwiosnek w pąkach. Na skalniaku też wiosna pełną gębą ;)



W oczku inwazja ropuch, naliczyłem 13...



Rybki też wyglądają na zadowolone z wiosny



Pzdr.

barteknam - 2010-04-06, 09:03

u mnie kaczeńce tez puszczają :yahoo: i ta garstka roślin które mam w oczku również :)
AurorA - 2010-04-06, 13:49

ale u Ciebie czyściutko. Pozamiatane jakby oczko było dopiero co zrobione.
Elendil - 2010-04-06, 14:15

Nie sprzątane jakoś specjalnie :) Wyczesane siatką liście brzozy i igły ze świerka bo tego miałem najwięcej ze względu na rosnące w pobliżu drzewa.

Minimalna warstwa mułu mimo wszystko jest, nitkowate głównie na roślinach (ponikło i przęstka) i na żwirku w doniczkach. Nie wiem czy to efekt użycia w zeszłe lato tego kilera glonów od Oase ale póki co z glonami jest ciągle spokój. Teraz chodzi jeszcze troszkę UVałka.

Po zimie woda była strasznie nieprzejrzysta, dwa tygodnie temu zapodałem Triggera 3 i z każdym dniem przejrzystość wzrasta. W świąteczny weekend ujrzałem w końcu doniczki liliowe na dnie. Roślinki wszystkie (kupne i samodzielnie przywleczone) odbijają, strzałka szerokolistna tylko nie, ale z tego co wiem to startuje z bulwki i może jej zejść dłużej. Dlatego wyląduje w szklarni. Czekam tylko na dostawę zieleniny od Ciebie i tych drobiazgów żeby uznać, że etap tworzenia oczka jest zakończony i zostaje już tylko tylko pielęgnacja, poprawki i dopieszczanie ;)

Pzdr.

KOImark - 2010-04-07, 19:38

AurorA napisał/a:
ale u Ciebie czyściutko. Pozamiatane jakby oczko było dopiero co zrobione.


Jest czyściutko bo jest czysta folia i doniczki.
Głowna przyczyna syfu i ataku glonów to zbyt dużo resztek organicznych między wysypanymi na dno kamieniami.

Elendil - 2010-04-09, 18:41

Dzisiejsze nabytki



Albinos czerwony kapturek rządzi :P

Wiosna przyszła do oczka i dała o sobie znać kwitnącym pierwiosnkiem :yahoo:



Pierwszy kwiat w tym roku ;)

AurorA - 2010-04-10, 01:42

Elendil napisał/a:
Dzisiejsze nabytki


Ja bałbym się o tej porze roku kupić ryby, woda jeszcze zimna i o choroby najłatwiej - bezpieczniej poczekać jeszcze z miesiąc. Stres związany z łapaniem i transportem + niska temperatura to złe połączenie. Przy temperaturze poniżej 10 stopni nie powinno się ryb niepokoić bo często źle się to kończy.

Elendil - 2010-04-13, 19:43

Nowe ryby do wczoraj siedziały głównie przy pompie na dnie. Ale chyba się już zaaklimatyzowały, bo od wczoraj pływają w stadku razem z resztą po całym oczku. Niestety, nie wszystkie... albinos okazał się gapą straszną, w sobotę miał bliskie spotkanie z kotem i nie ma go już wśród żywych.... :(

Stan oka i kaskady z dzisiejszego wieczora: woda przejrzysta do dna, lilie i rdestnica na dnie ostro puszczają, pozostałe rośliny także wyraźnie wystartowały, nie widać nic u strzałek i wywłóczników (po jednej sztuce zostawiłem w oku, drugie poleciały do szklarni), kwitną pierwiosnek i kaczeniec, ryby szaleją i cieszą się wiosną...



Pzdr.

duzers - 2010-04-13, 20:12

ładne stadko masz :good: z tego co wiem strzałki póżniej startują :)
barteknam - 2010-04-13, 20:26

mój kaczeniec w takiej samej fazie rozwoju , czy liście będą większe ?
bo w tamtym roku musiałem pojechać po nowy bo ten stary właśnie tak wyglądał przez długi okres :-(

bogdan12121966 - 2010-04-13, 21:21

Ładne rybki i oczko.
Na kota uważaj bo szybko zrobi czystkę .
A o ryby się nie martw ,przeżyją ,ja kilka lat temu kupiłem w marcu i do dzis wszystkie koi całe i zdrowe .
Powodzenia :brawo: :pa:

Elendil - 2010-04-14, 06:11

-> Barteknam

z tego co zauważyłem kaczeńce jak rosną nawet minimalnie w zanurzeniu tak niestety wyglądają, w końcu wyjdą ponad wodę i rozrosną się, jednak nie będą tak wysokie jak rosnące na "suchszym"

-> Bogdan

Koty są 3 jednak nie sprawiają większych problemów. Różaniec z otoczaków powoduje, że mają utrudniony dostęp do powierzchni wody i pomimo prób kotom się nie udaje nic pochwycić. Nie sięgają łapą do wody, a jak się za bardzo przechylą to zaliczają kąpiel i przez następny miesiąc nawet nie podchodzą do oczka ;)
Ryb straciłem przez nie w ciągu roku trzy sztuki i to tylko dlatego, że wpłynęły między doniczki w ciasne miejsca i były jak na talerzu...

Pzdr.

ewa535 - 2010-04-14, 10:01

Elendil napisał/a:
Dzisiejsze nabytki

[url=http://img32.imagesh....th.jpg]Obrazek[/URL] [url=http://img32.imagesh....th.jpg]Obrazek[/URL]

Albinos czerwony kapturek rządzi :P

Wiosna przyszła do oczka i dała o sobie znać kwitnącym pierwiosnkiem :yahoo:

[url=http://img638.images....th.jpg]Obrazek[/URL]

Pierwszy kwiat w tym roku ;)


Czerwony kapturek :) dobre !
mam bardzo podobnego i u mnie był biskupem przez jakis czas !
Ten pierwszy kwiat to wodna roślinka?

Elendil - 2010-04-14, 10:16

U mnie jest rośliną wodną, doniczka jest najczęściej zanurzona w wodzie do 2/3 wysokości, czasem zalana w całości ;)
To jakiś pierwiosnek. W domu mam schowane gdzieś kartoniki informacyjne, po powrocie z pracy obadam i postaram się podać konkretną odmianę.

[ Dodano: 2010-04-14, 17:03 ]
-> Ewa

Primula Rosea

AurorA - 2010-04-15, 15:20

Z wodnych prymulek to znam chyba tylko okrężnice bagienną.
Elendil - 2010-04-18, 18:59

Ta jakoś rośnie sobie w błocku, korzenie stale mokre bo doniczka w wodzie stoi i jak widać daje radę...

W oczku nie za wiele się dzieje. Nitkowate się rozszalały, co ma rosnąć to rośnie, czekamy na dostawę roślinek ;)

Dwie, wydaje mi się całkiem niezłe, fotki kaskady:



Tojeść rozesłana po dwóch tygodniach w nieogrzewanej szklarni, startowała od zera ;)


Elendil - 2010-04-24, 19:27

Dzisiaj zaadaptowaliśmy wykopaną w tamtym roku śliwkę na oczkową ławeczkę ;)


Pzdr.

maruder - 2010-04-25, 17:42

na stabilną raczej nie wygląda ;)
mol79 - 2010-04-25, 18:49

Na bezalkoholowa imprezke jak znalazl.. :soczek:
Elendil - 2010-04-25, 21:02

piotr urbanski napisał/a:
na stabilną raczej nie wygląda ;)


Wbrew pozorom jest całkiem stabilna. Układ gałęzi i korzeni jest taki że są 4 konkretne punkty oparcia. Może ich na tych fotkach nie widać, ale są... Po osadzeniu w gruncie nie buja się, a o to w ławeczkach przecież chodzi ;) No i wygląda naturalnie :-D

Vanka - 2010-04-25, 21:25

Ta Twoja łąweczka kojarzy mi się z pewną bajką ;) - konkretnie chodzi mi o jedną z części Czarnoksiężnika z Oz :) , tam był taki koń z gałęzi ożywiony proszkiem życia. Jak dla mnie super, bo ja lubię bajkowe klimaty :-D
Elendil - 2010-05-01, 19:23

Przyszedł maj i wiosna dotarła na skalniak :)



Niestety, roślinność oczkowa jeszcze nie tak rozbujana jak u niektórych ;)



Przechodząc w czwartek obok zoologa zajrzałem do środka i nie mogłem nie kupić :P



A to przyoczkowa rabata Gośki:



Pzdr.

AurorA - 2010-05-01, 21:52

Elendil napisał/a:
Przechodząc w czwartek obok zoologa zajrzałem do środka i nie mogłem nie kupić


wkrótce sczerwienieje cały

JAREK G - 2010-05-02, 00:14

Albo zbieleje :P
Elendil - 2010-05-02, 08:41

Być może, na razie kolorki są OK i cieszą oczy :-D Granatowo-żółty karaś nie był często przeze mnie widziany.

[ Dodano: 2010-05-02, 11:15 ]
No to wzorem Hepika... niech się święci ;)


Elendil - 2010-05-03, 15:03

W końcu jakieś żabony... :yahoo: na razie dwa samce chyba bo się nadymają :)


Elendil - 2010-05-07, 20:30

Dzisiaj przyszłą dostawa ;) Arek dzięki, jak zwykle wszystko OK :good: Oczko nasze wzbogaciło się o mannę variegata, pontederię, pałkę mini, sit siny i mieczolistny, skrzyp arktyczny, żabieniec drobnokwiatowy, ciborę zmienną, osokę, żabiściek i dwa dodatkowe irysy variegata, które od razu wylądowały w oczku:


Pistie, hiacynty i limnobium wylądowały na razie w balii umieszczonej w szklarni, razem z innymi podpędzanymi roślinkami:


"Papirus" w glinianej doniczce poszedł między kamienie (pomysł mojej Gośki)


Arek, i jeszcze dzięki za gratisowego orzecha :-D

Pzdr.

Vanka - 2010-05-07, 20:54

No widzę Tomek, że szalejecie z roślinami :)
Jak się to wszystko puści to będzie szaleństwo ;)

duzers - 2010-05-07, 21:25

faktycznie roślin nie brakuje,napewno będzie dżungla,oczywiście w pozytywnym słowie tego znaczenia.. :good: :)
Elendil - 2010-05-07, 21:41

Vanka napisał/a:
Jak się to wszystko puści to będzie szaleństwo ;)

duzers napisał/a:
napewno będzie dżungla,oczywiście w pozytywnym


Mamy taką nadzieję :) Tym bardziej, że rośliny będą nam potrzebne, bo w czerwcu przy długim urlopie robimy drugie oczko z boku domu przy oknie sypialni, dedykowane wyłącznie roślinom i płazom. Planowane wymiary to ok 3m na 1,5m na 0,5m głębokości i jakieś regularne kształty prostokąt lub owal. Decyzja już zapadła :victory:
A za rok strumień przy głównym oczku....

duzers - 2010-05-07, 22:59

widze że oczko was wciągneło na dobre :good:
AurorA - 2010-05-08, 00:46

Elendil napisał/a:
"Papirus" w glinianej doniczce poszedł między kamienie (pomysł mojej Gośki)


ja to jeszcze wszystkie tropiki łącznie z pontederią trzymam pod folią, ta na zewnątrz nie wypuściła jeszcze nic.

Pistii i hiacyntów jeszcze nie wysyłam bo nie zahartowane - do Ciebie poszły bo wiem ze masz cieplarnię.

Elendil - 2010-05-14, 13:47

AurorA napisał/a:
Pistii i hiacyntów jeszcze nie wysyłam bo nie zahartowane - do Ciebie poszły bo wiem ze masz cieplarnię.


Przez tydzień w szklarni hiacynty i limnobia wypuściły rozłogi i rozwinęły spore rośliny potomne. Na razie wiszą jeszcze na ogonkach i tak planuję ich potrzymać w cieple do końca przyszłego tygodnia i wtedy wrzucę do oka. W tym tempie to spokojnie podwoją swoją ilość do tego czasu :-D
Pistie jakoś wolniej się rozwijają...

A i jeszcze mogę zdecydowanie potwierdzić antyglonowe działanie tych roślin. Gdy w baliach były tylko strzałki i wywłóczniki glon szalał w nich konkretnie. Po kilku dniach z pływającymi glony zanikły całkowicie :)

Elendil - 2010-05-18, 08:13

Szaro, buro, siąpi.... niewiele się dzieje


Elendil - 2010-05-18, 17:37
Temat postu: Budujemy płazarium, etap 1.
Ano zimno. U mnie pistie w szklarni też jak zamrożone....
____________________

Jak wcześniej pisałem, na ten rok planujemy z Gośką zrobienie z boku domu mini oczka wyłącznie dla roślin i płazów i zagospodarowanie jego otoczenia. Cały teren ma wymiary ok 12 na 5m. Obecnie znajdują się na nim zaniedbane rośliny - przemarznięte róże, jakieś bezkształtne thuje, jałowiec, hortensje, trochę bylin. Wszystko to obrośnięte chwastami, jednym słowem wielkie chwastowisko. Wygląda to tak:

Miejsce to ma być zagospodarowane w sposób geometryczny, dominujące mają być prostokąty i okręgi i pewnego rodzaju symetryczność. Róże będą wywalone, thuje i jałowiec poprzycinane i ukształtowane w jakiś sensowny sposób (improwizacja), hortensje poprzesadzamy ale pozostaną na tym onszarze. Do tego dosadzamy klony, trzmielinę japońską, być może magnolię. Samo oczko ma mieć kształt prostokąta o wymiarach 3 na 1m i głębokości 50cm. Nieco ponad 1/3 (może więcej) ma być strefą błotną z folią na głębokości 25cm. Ta strefa ma być oddzielona od reszty oczka murkiem z luźno ułożonej różnokształtnej lecz zbliżonej do kwadratu kostki, wyściełana geowłókniną, a w to nasypany substrat mający stworzyć błocko. Takie rozwiązanie powinno zapewnić stały dopływ świeżej wody z jednoczesnym zachowaniem błotnistej konsystencji bez groźby przenikania substratu do strefy wodnej. Dookoła oczka planowana jest płytka półka, o głębokości ok 10-15cm. Co do jej wykorzystania koncepcje są w tej chwili dwie - standardowe koszyki z roślinami lub oddzielenie półki kostką (jak wystarczy) lub cegłami i wypełnienie jej podłożem - piaskiem, żwirem czy żyźniejszym substratem w zależności od roślin w danym miejscu miejsce. W tej chwili myślę nad obsadą roślinną. Poniżej rzut z góry i z boku planowanego zbiorniczka:

Na razie tyle... wszelkie porady, sugestie, komentarze czy krytyka mile widziane a wręcz wskazane :) A i jeszcze, oczko będzie bezprądowe - natura górą ;)

Pzdr.

koczisss - 2010-05-23, 21:46

Zajrzałem z ciekawości do Twojej galerii i faktycznie mizeria u Ciebie.
Co prawda woda ładna, ale rośliny to takie miałem u siebie jakiś miesiąc temu, chyba, że te zdjęcia są nieaktualne?

Elendil - 2010-05-23, 22:12

Aktualne, staram się co tydzień aktualizować galeryjkę. Stan z dziś wcale nie bardziej pocieszający... Ale ostatnie dwa tygodnie to non stop tylko chmury i deszcz z temperaturą ok 10-13 stopni. Dopiero od piątku trochę słońca i temperaturka ok 20C.


Pływające trzymam w balii w szklarni bo strach ich wyrzucać na powietrze skoro od środy znowu mają być deszcze i 10 stopni :-(

Elendil - 2010-05-30, 22:07

Stan z dzisiaj. Troszkę tak jakby się ruszyło...



madabedz - 2010-05-31, 12:43

Faktycznie Kolego, niby 100km różnicy, w dodatku ja bardziej na wschód, a moje roślinki
trochę szybciej wystartowały. Za to wody to Ci zazdroszczę, moja dopiero zaczyna się klarować.

Pozdrawiam

P.S.

Powiedz mi, niektóre koszyki z roślinkami wystają nad wodę? ma to związek z konkretnymi roślinami i ich upodobaniami, czy to tylko w trakcie pracy przy oczku?

Vanka - 2010-05-31, 20:09

Tomek coś cienko te rośliny u Ciebie, może wyjalowiłes wodę :???:
koczisss - 2010-05-31, 20:11

Fakt, coś nie tak. U mnie tak wyglądały miesiąc wstecz.
Elendil - 2010-05-31, 20:33

-> Madabedz
W wystających koszykach rosną niezapominajki, kaczeńce i tojeść rozesłana aurea, żona stwierdziła, że lepiej im będzie jak będą wystawać ponad wodę więc trzeba było coś pokombinować. I stąd m. in. dwie wiszące nerki ;)
-> Vanka
Keramzytów ani zeolitów żadnych nie używam więc świadome wyjałowienie nie wchodzi w grę. Jedyne co, to dwutygodniowe obfite opady w pierwszych dwóch dekadach maja mogły mi wymienić wodę w oczku bo przelewało się permanentnie. A deszczówka owszem jałowa jest. Do tego brak słońca przez większość maja i niskie temperatury :-(
7 maja zadałem do oczka pełną porcję plantaminu, wczoraj ponowiłem połowę dawki, zobaczymy. Pech tylko, że zaraz po podaniu nawozu zaczynają się opady....
-> Kocziss
Oglądając prognozy pogody w ciągu ostatniego miesiąca mieliśmy z Gośką polewkę bo z mapek wynikało, że Białystok i Suwałki to najcieplejsze i najbardziej słoneczne miejsca w PL. Fakt faktem tak było, u Ciebie ok 20 i słońce a u mnie 10, chmury i deszcz. To i nie dziwne, że jesteś miesiąc do przodu :)
Pocieszające jest to, że od czwartku widać, że coś się ruszyło, lilie prawie podwoiły ilość liści na powierzchni lub tuż pod. Inne też się powoli rozkręcają. Zobaczymy za tydzień ;)
Pzdr.

Vanka - 2010-05-31, 21:00

Tomek..trzymam kciuki :)
chwila słońca i musi ruszyć :yess:

samuraj - 2010-05-31, 21:26

Tomek nie chcę jeszcze ja Ciebie dołować ale u mnie też dawno słońca nie było a mam w oczku o wiele,wiele bardziej rozbujane rośliny
Elendil - 2010-06-01, 07:56

Dołować się nie dołuję za bardzo (jeszcze), dobrze nie jest ale musi być lepiej ;)
W tamtym tygodniu jak mierzyłem temperaturę wody to było 11-13C, więc kiszka raczej. Do wody poza plantaminem i triggerem nic w tym roku nie wlewałem, więc nie powinno nic szkodliwego do wody się dostać. Rośliny nie żółkną, nie marnieją tylko po prostu stoją w miejscu :-( Te co od Arka dostałem 7 maja jak zamrożone...

leszek50-57 - 2010-06-01, 13:10

12-13* to jeszcze za mało,żeby rośliny ruszyły całą parą,powinny
ci ruszyć jak woda będzie miała 15*-17*i więcej. :P
poz.Leszek
---------------

duzers - 2010-06-01, 15:09

u mnie też zimno i deszczowo. wydaje mi się że coś twoim roślinom brakuje,że to nie do końca winna jest pogoda..
krysiek - 2010-06-01, 22:22

Tomek, może za mało składników odżywczych. U mnie też rośliny stoją w miejscu, więc niektóre zasiliłem (osmocote), ciekawe jaki będzie efekt. :?
AurorA - 2010-06-02, 00:58

Na nawozy to jeszcze za wcześnie, przy takiej temperaturze to nawet nie będzie działać.
Osmocote zaczyna się uwalniać powyżej 15 stopni. Plantamin z kolei to uzupełnienie mikroelemetów, a obecnie nie widać by czegoś roślinom brakło. Ja dawkuje dopiero jak mi np zaczynają żółknąć pistie.
To kwestia temperatury, nasłonecznienia i tego że rośliny były niedawno posadzone.
Nie można oczekiwać ze w miesiąc całe oczko zarosną.

Elendil - 2010-06-02, 07:34

AurorA napisał/a:
To kwestia temperatury, nasłonecznienia i tego że rośliny były niedawno posadzone.
Nie można oczekiwać ze w miesiąc całe oczko zarosną.

I tego się trzymam ;) Jakiś ruch jest, lilie zielenieją, powoli dojdziemy do ładu :)

czarnk - 2010-06-02, 08:28

U mnie rok temu było podobnie niby posadziłem dużo roślin ale ciągle pustki, W tym roku wszystko 10 razy większe :)
AdrianJ - 2010-06-06, 10:17

Jak sie wszystko rozrosnie to będzie gąszcz
madabedz - 2010-06-07, 23:03

Elendil, daj nowe fotki... ciekawi mnie czy u Ciebie roślinki ruszyły, u mnie nawet "samosiejki" strzałki puszczają kilka listków :-D :-D :-D
Elendil - 2010-06-08, 22:51

Tak wyglądało w sobotę:


W kwestii płazarium przeszliśmy od słów do czynów. Etap 1 czyli planowanie nie pobudził zbytniej dyskusji, przeszliśmy więc do etapu 2, prac ziemnych. To chwastowisko, które widać na fotce kilkanaście postów wcześniej dziś wygląda tak:



Jutro kopiemy dalej :-D

madabedz - 2010-06-09, 09:10

Dookoła oczka super, ale w wodzie nadal chyba mizernie. Nawet liście lilii jakieś jeszcze takie malutkie. u mnie zaczynam wyciąganie przekwitłych kwiatków i niektórych liści.
Elendil - 2010-06-09, 10:07

Po drugiej stronie Wisły w tym roku mieliście w maju za dobrą pogodę :P Nadrobimy zaległości :) Szału u mnie nie ma ale z każdym kolejnym dniem jest poprawa ;)
madabedz - 2010-06-09, 11:01

napewno zazdroszzcę Ci klarowności wody :(( :((

U mnie mimo roślinek filtrów i innych wynalazków typu torf.. woda coraz bardziej "mętna"
do tego padł żarnik w lampie i jeszcze filtr beczkowy puszcza na złączkach :((

monika160607 - 2010-06-09, 11:09

U mnie lilie wyglądają tak samo jak u Ciebie ..... Choć już coraz więcej liści jest na powierzchni :) woda u mnie ma przy powierzchni ok 22oC więc już powinny pójść pełną parą :)

pozdrawiam

Elendil - 2010-06-09, 12:53

madabedz napisał/a:
napewno zazdroszzcę Ci klarowności wody :(( :((


:-o nie żartuj... od dwóch tygodni walczę z wodą bo mam przejrzystość na 30 może max 40cm, jak wieczorem włączę lampy to widać ile pływa farfocli, jak jakaś zawiesina to wygląda... Gośka mnie męczy, żeby coś kupić i wlać/wsypać do oczka, filtr czyszczę co tydzień bo jest zapychany... ten filtr korzeniowy który mam w planach chyba zrobię jeszcze w tym roku.
monika160607 napisał/a:
więc już powinny pójść pełną parą :)

też tak uważam, codziennie przybywa jeden czasem dwa :)

madabedz - 2010-06-09, 13:38

Na zdjęciach wygląd wody jest całkiem całkiem, ale widocznie to tylko złudzenie.
Mamy jeszcze coś wspólnego... :-D :-D :-D

Moja też Gośka :pa: :)

Vanka - 2010-06-09, 14:52

Tomek coraz lepiej :) - mam wrażenie, ze jak juz Ci te rośliny ruszą to oczka nie zobaczysz.
Chociaz może być tak, że ten sezon cały będzie taki sobie, ale w przyszłym szaleństwo od samego przedwiośnia ;)

Elendil - 2010-06-09, 16:23

Vanka napisał/a:
mam wrażenie, ze jak juz Ci te rośliny ruszą to oczka nie zobaczysz.


no i dobrze by było :-D
zaraz idę dosadzić dzisiejsze nabytki, 2 tataraki pstre i tulejnik amerykański ;)

-> Adam

no to za Gośki :piwko:

Elendil - 2010-06-17, 20:10

Mini oczko prawie gotowe :-D

Po nalaniu 634 litrów wody. Pływa już przywleczony rogatek i rzęsa trójlistkowa oraz 4 zaplątane kijanki z łapkami. Jutro trzeba będzie dosypać jeszcze ziemi do błotnej części, przyciąć folię i dopełnić wodę. Roślinki dziś zamówione w Hydroflorze bo u Arka akurat tego co chciałem do błocka nie ma :-( Do weekendu mam zamiar uporządkować teren wokół i zbudować z cegieł, kamieni, korzeni i drewna jakieś dwa pseudo domki dla płazów w cieniu przy ogrodzeniu. Miejmy nadzieję, że im się spodoba :)

Vanka - 2010-06-17, 20:26

:good: dobra robota.
Czekam na rozwój otoczenia :)

duzers - 2010-06-17, 22:13

fajnie ci wyszło :good: ja bym brzegi zamaskował darnią a w koło zasiał trawę,nawet bym jej nie kosił :)
Elendil napisał/a:
zbudować z cegieł, kamieni, korzeni i drewna jakieś dwa pseudo domki dla płazów w cieniu przy ogrodzeniu. Miejmy nadzieję, że im się spodoba
to dobry pomysł :good:
Limbo - 2010-06-18, 11:26

Elendil, zapowiada się bardzo interesująco. Wiadomo, że wykonanie drugiego oczka jest zawsze łatwiejsze niż pierwszego, a rozwiązania są bardziej przemyślane i trafne co wynika z doświadczeń na pierwszym oczku:D
O jakich płazach konkretnie myślisz?? Masz na myśli jaszczurki czy żaby??

Limbo - 2010-06-18, 11:37

Wiadomo, że jaszczurka jest gadem, nie wiedziałeś o tym ?? :evil: Wstyd:P
O jakieś konkretne płazy Ci chodzi Elendil czy zwykłe zielone żaby??

Elendil - 2010-06-18, 13:31

duzers napisał/a:
a w koło zasiał trawę,nawet bym jej nie kosił :)

Tak też mniej więcej będzie :) W okolicy oczka wylądują dwa klony palmowe, dwie trzmieliny japońskie, funkie i trochę liliowców. Reszta terenu zostanie obsiana trawą, która będzie koszona na pewno rzadziej niż zwykle ;)
Limbo napisał/a:
O jakieś konkretne płazy Ci chodzi Elendil czy zwykłe zielone żaby??

W okolicy występują u mnie żaby zielone, dwa gatunki ropuch i traszki. Wszystkie je zaobserwowałem na wizytach w dużym oczku. Więc to głównie o nie mi chodzi, chciałbym aby się zadomowiły w pobliżu a nie tylko wpadały w odwiedziny :)

Strefa błotna i jedna z płazich kryjówek ukończone :yahoo:

melek - 2010-06-18, 18:53

Przytargaj z lasu (jeśli masz w pobliżu) jakieś korzenie, konary i ustaw gdzieś w słonecznym stanowisku koło bagna. Może pojawią się zwinki. Zasianie trawy wokół zbiornika jako maskowanie brzegu to świetny i chyba najlepszy z najlepszych pomysł na maskowanie brzegu w tym przypadku :good:
Elendil - 2010-06-19, 16:46

melek napisał/a:
Przytargaj z lasu (jeśli masz w pobliżu) jakieś korzenie, konary i ustaw gdzieś w słonecznym stanowisku koło bagna. Może pojawią się zwinki.

Korzenie i konary są pod ręką po ubiegłorocznych pracach porządkowych na działce. Plany ich wykorzystania także już istnieją ;) W zwinki wątpię, ale jak się pojawią, to będą na pewno mile widziane :)
melek napisał/a:
Zasianie trawy wokół zbiornika jako maskowanie brzegu to świetny i chyba najlepszy z najlepszych pomysł na maskowanie brzegu w tym przypadku :good:

Jestem takiego samego zdania, moja Gośka chciała wokół oczka ułożyć kostkę taką jak na granicy strefy błotnej ale chyba udało mi się jej to wyperswadować.

Po przesadzeniu z koszy w dużym oczku 2 czermieni i wsadzeniu przywleczonych kaczeńców i kukułki błotko wygląda tak

Za wiele nie udało się zrobić bo od wczoraj prawie cały czas pada :-(

marekapn - 2010-06-20, 11:07

Elendil TY to masz dopiero OKO :brawo: ogromnaśne :hehe: i mega sliczne :D
Elendil - 2010-06-22, 21:59

Mini oczko zostało uroślinnione :-D


Błocko też otrzymało zastrzyk świeżej zieleni


Na obecną chwilę roślin nie będę już dosadzał. W mini oczku znalazły się:
w strefie wodnej
Lilia wodna Aurora i grzybieńczyk wodny - na dnie
2x tatarak pstry, 2x irys żółty, 2x irys żółty var., 2x strzałka wodna, 2x strzałka szerokolistna, 2x żabieniec drobnokwiatowy, 1x żabieniec babka wodna, 2x przęstka pospolita - na półce
hiacynt, rogatek, limnobium i rzęsa trójrowkowa po kilka sztuk - jako pływające

w błocie są posadzone
3x kaczeniec, 2x czermień, 2x bobrek trójlistkowy, 2x kukułka plamista, 2x sit mieczolistny, 1x dziewięciornik błotny, 2x strzałka, 1x mięta wodna i w środku tojeść rozesłana do zarośnięcia, przesłonięcia błota i wypełnienia pustych przestrzeni

Na dniach dalsze prace porządkowe :crazy:

samuraj - 2010-06-22, 22:07

Elendil napisał/a:
Mini oczko zostało uroślinnione


Bardzo fajnie to zrobiłeś , tylko nie wiem dlaczego powsadzałes rośliny w kosze? Jeśli rosły by na wolności to jeszcze w tym sezonie zarosło by całe mini-oczko

Vanka - 2010-06-22, 22:35

Cytat:
Jeśli rosły by na wolności to jeszcze w tym sezonie zarosło by całe mini-oczko
_________________

Też tak myślę :)

AurorA - 2010-06-22, 23:54

Parnassia może gnić, bardziej udaje się na skalniaku niż w błotku - obserwuj i miej to na uwadze. Z kolei tojeść zarośnie całe błotko już w tym sezonie, wiem ze bez niej było by strasznie łyso ale ja jej tam nie widzę.

A tych koszyków faktycznie tam jak Mrówków. Dajmy czas roślinom, bo niby wszytko ładnie a oko jakoś mi nie wpada w oko ;)

Elendil - 2010-06-23, 07:48

samuraj napisał/a:
tylko nie wiem dlaczego powsadzałes rośliny w kosze? Jeśli rosły by na wolności to jeszcze w tym sezonie zarosło by całe mini-oczko


AurorA napisał/a:
A tych koszyków faktycznie tam jak Mrówków. Dajmy czas roślinom, bo niby wszytko ładnie a oko jakoś mi nie wpada w oko ;)


Nie wiem, ale chyba nie mam dobrej ręki, bo co sadziłem luzem to marniało. Poza tym miałem zapas koszyków więc wykorzystałem. Ponadto dzięki koszykom mam jakąś kontrolę nad tym co się dzieje w oczku i jak mi się zmienia koncepcja bezproblemowo mogę przestawiać rośliny czy przenosić z oczka do oczka.

AurorA napisał/a:
Parnassia może gnić, bardziej udaje się na skalniaku niż w błotku - obserwuj i miej to na uwadze.


Ok, dzięki. Zwrócę uwagę. Inna sprawa, że w takim razie ma dość mylącą nazwę :P

AurorA napisał/a:
Z kolei tojeść zarośnie całe błotko już w tym sezonie, wiem ze bez niej było by strasznie łyso ale ja jej tam nie widzę.


Wiem. Ale póki się nie rozrośnie reszta błota to wyraźnie polepsza optyczne wrażenie. Jak za bardzo będzie szaleć, to się ją eksmituje

AurorA napisał/a:
Dajmy czas roślinom, bo niby wszytko ładnie a oko jakoś mi nie wpada w oko ;)


Mi na razie też, ale dlatego, że roślinki nowe jeszcze klapnięte i otoczenie nie skończone. Jak się zrobi teren wokół, będzie zielono to oczko wtopi się w krajobraz i powinno być OK. Oczko ma być 100% naturalne, nie przewiduję żadnej filtracji, zostawiam to roślinom. Niektóre, mimo że w koszach to tylko z kamieniami.

AurorA - 2010-06-23, 15:25

Elendil napisał/a:
Mi na razie też, ale dlatego, że roślinki nowe jeszcze klapnięte i otoczenie nie skończone.


to pewnie dlatego że brzegi są tak równiutkie i te koszyki jak po sznurek - wygląda nienaturalnie ale rośliny sobie i z tym poradzą.

Elendil - 2010-07-05, 21:03

Można odświeżyć temacik....
W dużym oczku kwitnie Albida i Chromatella. Pozostałe roślinki nadrabiają wiosenne zaległości.

W małym oczku powoli natura się wybija na pierwszy plan

Może jakiś fachowiec napisać co to za kijanka na ostatnim zdjęciu?

Elendil - 2010-07-14, 12:39

off topic

Przedstawiam Tofika, psa oczkomaniaka ;)


melek - 2010-07-14, 12:48

Fajny ten piecho :good:
BiBi - 2010-07-28, 15:15

no wlasnie obejrzałam twoje oczko i przyznam ze jest ładne i ciekawe bardzo ciekawie masz posadzone roslinki ; pozdrawiam
Elendil - 2010-07-31, 12:51

A dzięki, cały czas coś przestawiam i poprawiam jeszcze ;)

Odkryłem nową pododmianę lilii :P Attraction z zestawu zakwitła mi dziś na biało :hehe:

jackon - 2010-07-31, 13:51

jak na początkującego oczkomaniaka nie jest źle
pewnie Attraction kupowałeś w sprawdzonym źródle :)
mam pecha, u mnie nigdy nie kwitła na biało, a mam ją ponad 20 lat

ThePaludarium - 2010-07-31, 14:38

Kijanka na ostatnim zdjęciu z postu , który został napisany 2010-07-05 to na pewno nie jest ropuchy . Obstawiam żabę trawną lub jakąś grzebiuszkę.
A co do oczek - mi się podobają .
Duże L jest takie przestrzenne i w ogóle , po prostu jest ładne .
Natomiast małe -to mnie bardziej zaciekawiło ,.
Caekam na dalszy rozwój małego ,a może raczej na zdjęcia :lol:

Elendil - 2010-07-31, 22:30

jackon napisał/a:
pewnie Attraction kupowałeś w sprawdzonym źródle :)


no pewnie, u naszego szefa i gospodarza ;) :P

-> Palludarium

Jutro może wrzucę fotki aktualne jak nie będzie znowu padać, napiszę tylko, że rośliny w błocie w małym oczku szaleją.... żabieniec wyrósł ogromniasty z małej sadzoneczki, w oczku nigdy takiej nie miałem, czermień, bobrki i sit mieczolistny też ostro dają czadu, porównując z sadzoneczkami jakie dostałem z Hydroflory jestem pod ogromnym wrażeniem.
Obmyślam teraz, czy i ewentualnie jak takie błoto zrobić w dużym oku :-D

AurorA - 2010-07-31, 22:51

Elendil napisał/a:
Odkryłem nową pododmianę lilii :P Attraction z zestawu zakwitła mi dziś na biało


A kwitły Ci wszystkie z zestawu? może po prostu się pomieszały doniczki. Daj zdjęcia obu białych - zobaczymy czy to to samo. Już ktoś z forumowiczów zgłaszał mi taki przypadek. Niestety pomyłka jest możliwa, u mnie się to nie zdarza, ale większość lilii sprowadzam od innych hodowców i często sprzedaje zanim zakwitnie.

Elendil - 2010-08-01, 06:30

Kwitły mi w tym roku trzy, czwarta (wg opisu Rosea) idzie do góry. Doniczki mi się nie pomieszały na pewno. Jedna biała kwitła miesiąc temu, od tej obecnie kwitnącej różni ją dwukrotnie większa ilość liści.

Nic się nie stało, pomyłki się zdarzają. Cieszyliśmy się z Gośką, że w drugim roku zakwitnie nam kolejna lilia i zobaczymy kwiat Attraction na żywo.... Wychodzimy nad oczko a tu biały :-D

JAREK G - 2010-08-01, 13:20

Ja jak kilka lat temu kupiłem swoją pierwszą lilię ( w sklepie ogrodniczym ) też miała być różowa , a okazała się biała :???: Ściemniali mi w sklepie (jak reklamowałem) że to tak w pierwszym roku a później będzie różowa :evil: Minęło chyba 8 lat i dalej jest biała :hehe:
AurorA - 2010-08-02, 00:58

Elendil napisał/a:
Nic się nie stało, pomyłki się zdarzają. Cieszyliśmy się z Gośką, że w drugim roku zakwitnie nam kolejna lilia i zobaczymy kwiat Attraction na żywo.... Wychodzimy nad oczko a tu biał


Tomek podeślę Ci sprawdzoną kwitnącą Attraction. Poczekajmy jeszcze na Rosea.

Niestety coś takiego jak 100% źródło czy sprawdzona firma nie istnieje - zawsze coś namieszają. Powinno się sprzedawać kwitnące aby było większe prawdopodobieństwo, ale i tu może być pomyłka. staram się kupować w najlepszych firmach ale jeszcze takiej nie trafiłem co by czegoś nie pomieszała. A wychodzi to dopiero jak zakwitną.

W tym roku kupując rosea dostałem carnea albo Colosea - i to cała partia nie pojedyncze rośliny. attraction każdego roku mi kwitną tak jak mają ale nie wykluczam że pojedyncza roślina mogła być pomieszana.

Elendil - 2010-08-02, 08:53

jako, że pogoda wczoraj dopisała trochę weekendowych fotek. Ogólne widoczki oczka, rybcie, żabcie i zarastające błotko w mini oczku. No i ta nieszczęsna, biała "Attraction" :hehe:



AurorA napisał/a:
Tomek podeślę Ci sprawdzoną kwitnącą Attraction. Poczekajmy jeszcze na Rosea.

Będzie mi bardzo miło :-D Ale tak jak piszesz poczekajmy jeszcze na tą Maryśkę Rosea ;)
Muszę się jeszcze zdecydować na jakieś dwie lilie bo troszkę miejsca jeszcze mam. A jako, że odległość szczytu doniczki od powierzchni to ok 70cm w grę wchodzą:
z różowych Sunny Pink albo Rose Arey albo Hollandia
z innych Colorado albo Sioux
Doradźcie z którymi najmniej problemu i są najefektowniejsze :)
Pzdr.

EDIT: Coś dziwnego mi Imageshack robi ze zdjęciami :???:

Vanka - 2010-08-02, 09:57

Tomek- wodę masz kryształową :brawo:
ale rosliny jakby ciągle na coś czekały ;)

Elendil - 2010-08-02, 11:31

Vanka napisał/a:
Tomek- wodę masz kryształową :brawo:

no nie zaprzeczę.... od ok. 3 tygodni jest bajka, nawet UV nie włączam :yahoo:
Vanka napisał/a:
ale rosliny jakby ciągle na coś czekały ;)

zależy które, jedne tak sobie a inne rosną w oczach ;) salwinia za to szaleje na całego :)

samuraj - 2010-08-02, 19:16

Elendil napisał/a:
Doradźcie z którymi najmniej problemu i są najefektowniejsze


Polecam Esacarboucle , u mnie najlepiej rośnie i jest ładna

AurorA - 2010-08-08, 22:58

Elendil napisał/a:
z różowych Sunny Pink albo Rose Arey albo Hollandia
z innych Colorado albo Sioux
Doradźcie z którymi najmniej problemu i są najefektowniejsze


Sioux najpewniejszy , nie do zajeżdżenia. Holandia raczej słabo kwitnie.
Najładniejsza Sunny pink ale Colorado też piękne i obie obficie kwitną choć późno startują.

Elendil - 2010-08-09, 07:13

Czyli w grze zostają Sunny Pink, Sioux, Escarboucle i Colorado. Czekam wciąż jeszcze jak mi zakwitnie "Rosea". Zmieszczę jeszcze max 3 a zostaje przecież do wzięcia Attraction :-D
No chyba, że wywalę jedną białą :crazy:
Na dniach powinna kwitnąć ta Rosea to się Arek odezwę co i jak :)
Pzdr.

AurorA - 2010-08-09, 14:23

sunny pink niestety już nie mam ostatnią zgarnął arek, a i wiele innych końcówki.
Elendil - 2010-08-09, 22:08

AurorA napisał/a:
sunny pink niestety już nie mam ostatnią zgarnął arek,

To łobuz jeden kanadyjski :evil: :x :P
Nu pagadi!!!

To co miało być "Roseą" nią się okazało, tak więc z tą wszystko w porządku :good:
Ze względu na brak Sunny Pinka wezmę Colorado i Siouxa. Do tego poproszę tą pechową Attraction (chyba, ze masz gdzieś schowane Escarboucle to chętnie dopłacę i wezmę zamiast Attraction). Napisz na pm ile za to będzie z kurierem.
Pzdr.

ontario_ab - 2010-08-10, 08:37

Elendil napisał/a:
To łobuz jeden kanadyjski

ja ci dam łobuza :)
grzecznie przyjechałem i kupiłem :yahoo:

Elendil - 2010-08-13, 12:56

No dobrze, dobrze :-D
Jak będziesz ją dzielił to daj znać na forumie ;)

PS. Aurora mi konkretnie zrekompensował rozczarowanie spowodowane wykupieniem przez Ciebie tego Sunny Pinka :-D Ja jak widzę w sklepie łyknąłem chyba ostatniego Siouxa :P
Pzdr.

ontario_ab - 2010-08-13, 19:33

Tomek, jeszcze nigdy nie dzieliłem lilli, przyjedziesz na wiosnę i podzielimy razem, potem piwko, a potem hmmm :P
Elendil - 2010-08-19, 07:49

Można odświeżyć temat. Paproty szaleją ;) Arek, Colorado co przyszła z pąkiem już zakwitła :-D


Gosik - 2010-08-19, 16:48

wciągnie albo i nie wciągnie ;) ale oczko masz bardzo ładne.
Elendil - 2010-11-25, 21:05

Dawno nic nie wrzucałem bo w sumie nic szczególnego się nie działo a i nie było za bardzo co pokazywać.... Dziś przyszła zima, więc na rozpoczęcie sezonu zimowego można odświeżyć temacik :) Pompa wyłączona od ostatniej niedzieli, filtr schowany, w dużym oczku z rybami chodzi napowietrzacz, małe dziś zmroziło.... Zdjęcia robione dziś ok 15 więc były z lampą.


Pzdr.

Elendil - 2010-11-28, 08:27

Powyżej jest stan oczek z wieczora 25 listopada. A tak wyglądały wczoraj ok 22 po 6h opadów śniegu:

W okolicy oczka też niezłe widoczki:

A tak kończyłem ostatkowo-urodzinowy wieczór :P

Pzdr.
PS. Dzięki za wszystkie życzenia w mailach i shoutboxie :piwko:

Vanka - 2010-12-01, 14:36

Ostatnie zdjęcie przeczy metryce :P - miałam Ci napisać, że dzieci zatrudniasz do ciężkich prac zimowych ;)
Zima Tomaszu...zima.. i pięknie ją pokazałeś :)

Elendil - 2010-12-01, 20:43

Vanka napisał/a:
miałam Ci napisać, że dzieci zatrudniasz do ciężkich prac zimowych ;)

jak kończyłem studia kobietki w kioskach żądały ode mnie dowodu jak fajki kupowałem :P
Vanka napisał/a:
zima.. i pięknie ją pokazałeś :)

A dziękuję za dobre słowo :piwko:
Ataku zimy ciąg dalszy

Tu gdzieś jest minioczko

I mimo, że mnie powoli zasypuje jest pięknie...

Elendil - 2011-01-09, 17:47
Temat postu: Styczniowa odwilż w Rivendell...

Elendil - 2011-03-13, 19:47

Sezon 2011 uważam za rozpoczęty :yahoo:


Wiosna się rozgaszcza na całego :-D Dziś na termometrze 17C w cieniu :-o Chwilowe ale i tak cieszy :)



Pzdr.

Vanka - 2011-03-14, 18:35

Elendil napisał/a:
Sezon 2011 uważam za rozpoczęty

Jak dziecko ;) , ale się nie dziwię , bo mam to samo :yahoo:

Elendil - 2011-03-14, 18:42

Vanka napisał/a:
Jak dziecko ;)

wcale się tego nie wstydzę :crazy: :lol:

Elendil - 2011-03-31, 19:35

31 marca 2011



można podsumować brzydkie ładnego początki :P obserwacje wskazują, że roślinki ruszyły :-D

leszek50-57 - 2011-03-31, 19:58

Widzę ,że kotek też rozpoczył nowy sezon łowny ,chyba ,że nie lubi
rybek :P
poz.Leszek
====----

Vanka - 2011-03-31, 21:16

Pergolka na romantyczne posiadówki :-D
cudo na przyszłe widoki :good:

Elendil - 2011-03-31, 21:23

dokładnie, posiadówki i poleżanki, funkiel nówka nie klepana :-D jeszcze nie urządzona do końca ;)
Elendil - 2011-04-07, 08:06

Powoli wszystko rusza, jeśli chodzi o rośliny to większość już ładnie i widzialnie wystartowała. Nie chcę zapeszać, ale prawdopodobnie przezimował mi w oczku na płyciźnie tulejnik amerykański. Jak zwykle pierwszy kwitnie mój "wodny" pierwiosnek. Niestety w kwestii zwierzęcej już tak dobrze nie jest. Z płazami jak najbardziej OK, widziałem żaby zielone i trawne, skrzek żabi w wodzie, ropuchy się kochają, na razie jednak bez efektu jajecznego. Widziałem także traszki. U ryb za to pomór totalny. W ciągu ostatniego tygodnia 8 całkiem dorodnych karasi, które miałem od dwóch lat, codziennie wyciągam po sztuce lub dwóch, jeden euro-koi i welona, która przetrwała zimę. Z tego co przeczytałem i zaobserwowałem to wiremia, dodatkowo dzisiaj wyciągnięty karaś z widoczną pleśniawką. Jutro będę miał dostawę w zoologicznym FMC to wlejemy, może się uratuje to co zostało... Tylko orfy pływają jak oszalałe i widać, że nic im póki co nie dolega. Jeden kojak i pozostałe karaśki na razie jakoś też dają radę i nie wyglądają, żeby coś im dolegało. Zobaczymy, na razie nie jest za wesoło :-(
Piotrek.P. - 2011-04-07, 18:12

Bardzo fajne oczko ;) martwi mnie jego "okolica". Zamierzasz z nią coś zrobić? co do rybek to wielka szkoda. Przydała by się podmianka wody ponieważ widać że coś jest nie tak. Tyle ryb dzień po dniu to normalne nie jest.
Elendil - 2011-04-07, 19:50

piopil napisał/a:
martwi mnie jego "okolica". Zamierzasz z nią coś zrobić

Co się konkretnie nie podoba bo może to samo co i mi :)
Na pewno muszę coś zrobić z bezpośrednim otoczeniem bo kora, która była przez dwa lata wyparowała - wiatr wywiał... zastanawiam się nad dosypaniem tylko tym razem grubo mielonej lub ewentualną zamianą na jakiś żwir. Dużo zależy od lepszej połowy ;) Poza tym powsadzałem w końcu w tym roku roślinność między ten kamienny różaniec, bo od początku wyglądał mi nieco zbyt martwo i marsjańsko.
Co do ryb to ewidentna wiremia - wszystkie objawy niemalże jak z podręcznika, wczoraj doszła pleśniawka. Coś poszło nie tak wczesną wiosną, może za wcześnie włączyłem pompę?

koczisss - 2011-04-07, 19:54

Elendil napisał/a:
Coś poszło nie tak wczesną wiosną, może za wcześnie włączyłem pompę?

Wątpię żeby o to chodziło.
Co ma wcześnie włączona pompa do choroby?
Że niby obniżyła temperaturę wody?
A pracujący napowietrzacz cała zimę, tłoczący lodowate powietrze pod lód, co ogrzewa wodę?
Ja pompę włączyłem jak pół oczka pod grubym lodem była.
Padły dwie ryby, jedna wyłowiłem w połowie stycznia, drugą miesiąc później i tyle.

Miałeś pecha i tyle.

Elendil - 2011-04-07, 19:59

Sam nie wierzę w tą pompę, próbuję po prostu coś wymyśleć... Wszystko było dobrze do zeszłego tygodnia, ryby zaczęły padać 2 czy 3 dni po tym jak moje oczko odwiedziła para kaczuch i przez jakiś czas pływała po oczku. Może one przywlokły jakiegoś bakcyla?
koczisss - 2011-04-07, 20:18

Mogło tak być, bo to przecież choroba wirusowa, którą kaczuchy mogły przytargać do oczka.
Woda coraz cieplejsza, ryby osłabione po zimie i masz efekt.

Najwięcej ryb pada nie zimą, a właśnie teraz. Jak na razie jest u mnie ok, choć niektóre ryby mają czerwone kropy.
Może być wiremia, albo są to rany po pijawkach.
U mnie pływają żwawo, jedzą, choć jeszcze pełnego sukcesu nie ma, bo u mnie jest chłodniej niż u Ciebie i różnie jeszcze może być.
Mam nadzieję, że nic nie będzie. A tak w ogóle, to współczuję, wiem jak to jest, gdy wszystkie ryby padają. Miałem kiedyś to samo.

duzers - 2011-04-07, 20:50

Elendil napisał/a:
Na pewno muszę coś zrobić z bezpośrednim otoczeniem bo kora, która była przez dwa lata wyparowała - wiatr wywiał... zastanawiam się nad dosypaniem tylko tym razem grubo mielonej lub ewentualną zamianą na jakiś żwir.
faktycznie kora szybko znika.U siebie przywiozłem z lasu sosnowego,igliwie wymieszane z ziemią.kolorem przypomina korę,wydaje mi się że jest bardziej stabilne..zobaczę za jakiś czas ..Co do rybek,to wspólczuje
AurorA - 2011-04-07, 20:54

koczisss napisał/a:
Wątpię żeby o to chodziło.
Co ma wcześnie włączona pompa do choroby?
Że niby obniżyła temperaturę wody?


nie chodzi o temp. a o stres
w temp . poniżej 10 stopni nie powinno się nic robić i straszyć ryb bo bardzo łatwo łapią choroby

Nawet całkiem zdrowa ryba złapana potrafi w ciągu kilku godzin być cała pokryta kulorzęskiem

stres=utrata odporności, szczególnie jak ryby osłabione po zimie

koczisss - 2011-04-07, 22:35

duzers napisał/a:
Elendil napisał/a:
Na pewno muszę coś zrobić z bezpośrednim otoczeniem bo kora, która była przez dwa lata wyparowała - wiatr wywiał... zastanawiam się nad dosypaniem tylko tym razem grubo mielonej lub ewentualną zamianą na jakiś żwir.
faktycznie kora szybko znika.U siebie przywiozłem z lasu sosnowego,igliwie wymieszane z ziemią.kolorem przypomina korę,wydaje mi się że jest bardziej stabilne..zobaczę za jakiś czas ..Co do rybek,to wspólczuje


Proponuję posadzić tam tojeść rozesłaną. Za jakiś czas wszystko zarośnie, nie będzie widać kory, a i żadne zielsko nie wyrośnie, za to będzie ładnie zielono, a późniejszą wiosną żółto-zielono, gdy będzie kwitła. W dodatku można po tym chodzić, nic się nie stanie roślinom.
Posadzić też możesz barwinka, choć ten udaje się lepiej w cienistych miejscach, choć w słońcu sobie radzi.
Też miałem korę wysypaną naokoło oczka, tak pół metrowej szerokości opaska, teraz wszystko zarosło tojeścią, tylko gdzieniegdzie widać resztki kory.
Wygląda to ładniej, bardziej naturalnie niż wysypana kora, czy grubszy żwir.
Z Czasem tojeść wejdzie też na te kamienie i do oczka, trochę schowają się kamulce, będzie bardziej zielono, naturalnie.
Mam tak u siebie i nie żałuję.
Oczywiście teraz tojeść dopiero rusza i nie ładnie to wygląda, ale za kilka dni powinno być już fajnie.
Mam zrobioną grządkę, gdzie rosną borówki amerykańskie i jagody kamczackie.
Od kilku lat kombinowałem co zrobić, żeby nie rosło tam zielsko. Pierwszym pomysłem była trawa, posiałem i trawę trzymałem sezon. Trawę wywaliłem i obsypałem ziemię szyszkami i igliwiem na dość grubą warstwę. W to wszystko wetknąłem tojeść. Z czasem zacznie to wszystko zarastać, igliwie i szyszki będą się rozkładać, zakwaszając glebę, a tojeść nie dopuści do rozrastania się zielska. Tak samo mam zamiar zrobić na "trawniku" traw ozdobnych, gdzie mają sobie rosnąć jak chcą, a wiodącym gatunkiem jest red baron i turzyca brązowa coca cola, która choć jest z Nowej Zelandii u mnie sama się rozsiewa.
Wyściółkowane jest to korą, ale coś mi jej ubywa i zaczyna ziele rosnąć. Posadzę tam też tojeść, będzie zielono i fajowo :D

Piotrek.P. - 2011-04-10, 18:45

Elendil napisał/a:


PS. I pisz mi natychmiast co Ci się u mnie nie podobało... :evil: ;)


Teraz już wiesz co mi się nie podobało ... okolica :



kordiankw - 2011-04-10, 18:55

koczisss napisał/a:
Elendil napisał/a:
Coś poszło nie tak wczesną wiosną, może za wcześnie włączyłem pompę?

Wątpię żeby o to chodziło.
Co ma wcześnie włączona pompa do choroby?
Że niby obniżyła temperaturę wody?
A pracujący napowietrzacz cała zimę, tłoczący lodowate powietrze pod lód, co ogrzewa wodę?
Ja pompę włączyłem jak pół oczka pod grubym lodem była.
Padły dwie ryby, jedna wyłowiłem w połowie stycznia, drugą miesiąc później i tyle.

Miałeś pecha i tyle.

Popieram, nie posiadam napowietrzacza tylko małą pompkę, która pompowała już drugą zimę cieplejszą wodę z dołu na powierzchnie, dzięki temu przez cały czas miałem przerębel. Ani poprzedniej zimy ani tegorocznej nie padła mi żadna rybka.

Mariusz007 - 2011-04-10, 19:09

Z mojego skromnego doświadczenia dobrze się sprawuje napowietrzacz 40 cm pod powierzchnią i grzałka z termostatem ustawionym na - 10 C. Całą zimę miałem przerębel około metra średnicy. Jeżeli Cię to pocieszy to ja miałem podobną sytuację z rybami tak bywa.
Elendil - 2011-04-10, 20:20

piopil napisał/a:
Teraz już wiesz co mi się nie podobało ... okolica

no całkiem ładnie by to wyglądało, niestety w ten sposób poległaby kwiatowa rabata Gośki (mission impossible :???: ) i został zasłonięty widok z chałupy, która stoi wg tej fotki dalej na prawo...

Na pewno jeszcze będę pracować nad okolicą, dzięki za sugestie, na pewno coś się wykorzysta :brawo:

Jakby Ci podrzucić układ działki całej i budynków albo jakbyś to zobaczył na żywo to coś czuję, że mógłbyś konkretnie zaszaleć i wykombinować coś fantastycznego :good: Tylko pewnie bym nie podołał finansowo bo działki do zagospodarowania spory kawałek jest...

Elendil - 2011-04-25, 20:17

Świąteczna aktualizacja 25.04.2011
Woda zielonkawa, roślinki nawet dobrze się rozwijają, większych problemów nie stwierdzono.



W mini oczku też ruch, rośliny w bagienku ostro wystartowały z kopyta



Żabie piękności pozują do fotek wygrzewając się na żabiej foliowej plaży bądź też zażywając kąpieli:



Pzdr.

Gosik - 2011-04-25, 20:20

Przecudnej urody forsycja. Woda w oczku przejrzysta i rośliny już startują :brawo:
duzers - 2011-04-25, 20:56

Oczko bardzo ładne. :good: To z czego bym zrezygnował to ten rollborder koło oczka,jakoś tam nie pasuje ;)
Elendil - 2011-04-25, 21:02

Też mi nie pasuje ale musi być bo robi za murek oporowy - różnica poziomów jest w niektórych miejscach po obu jego stronach nawet do 10cm a jak robiłem to kasy nie miałem na nic porządniejszego. W przyszłym roku pewnie zostanie wymieniony, tylko jeszcze nie wiem na co :???:
Vanka - 2011-04-25, 21:51

Z roku na rok Tomek coraz ładniej :)
AurorA - 2011-04-25, 22:39

ładniej by się prezentował jakby nie był tak prosty a esowaty.
rolborder ma krótka żywotność i po paru latach i tak się rozsypuje - trwalszy kamień

Elendil - 2011-04-27, 18:54

Wiem, że przy dobrych wiatrach wytrzyma może 5 lat, obmyślamy teraz czym go zastąpić, czy bloczki betonowe, czy jakiś kamień ciachany czy coś podobnego. Miało to być rozwiązanie tymczasowe i takie pewnie będzie chociaż w naszym kraju-raju prowizorki trzymają się z reguły mocno ;)
duzers - 2011-04-27, 20:28

Elendil napisał/a:
obmyślamy teraz czym go zastąpić, czy bloczki betonowe, czy jakiś kamień ciachany czy coś podobnego
myśle że taki kamień fajnie by się prezentował :good:
Sadownik - 2011-04-27, 21:11

ja proponuje kostke granitową:P sam u siebie mam tak zrobione i fajnie wygląda (przynajmniej moim zdaniem):P
Elendil - 2011-05-02, 06:34

Zajawka z praskiego ogrodu botanicznego :)



Szersza relacja po powrocie ;)
Pzdr.

Elendil - 2011-05-06, 10:51

Nie wiem czemu te fotki zniknęły, będziemy wyjaśniać :evil: . W każdym razie fotorelacja jest tu : http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4859

[ Dodano: 2011-05-06, 19:54 ]
Jak wróciłem do domu we wtorek po 4 dniach nieobecności zastałem śnieg ale za to wyklarowaną wodę :)



Nitkowate szaleją, wczoraj wyciągnąłem 2 kubły, głównie z doniczek z liliami i półek. Zostało jeszcze sporo na półce przy kaskadzie, ale to już jutro. Wywalę ile się da i chyba zapodam OASE Fadenalgen bo zostało mi trochę z tamtego roku, będzie spokój z glutami w tym sezonie...

Elendil - 2011-05-07, 18:45

Tak mniej więcej wyglądał kształt części oczka wczoraj:



Tak wygląda dziś. Zyskałem 40cm półkę o głębokości ok 5cm na długości ok 1 metra (za koszami z sitem, manną, pałką i oczeretami) i ok 25cm o głębokości 2-3cm na kolejnym metrze tam gdzie był pniak. Pniak wylądował poza oczkiem jako zewnętrzne maskowanie folii.



Szersza półka zostanie zasypana żwirkiem gr. 2-4cm i zostanie tam stworzone przęstko-bobrowisko hydroponiczne. Przy pniaku między kamienie też pójdą jakieś rośliny, ale jeszcze się nie zdecydowałem.

PS. Trochę to bajzlowato wygląda bo mnie pogoda przegoniła :evil:

Vanka - 2011-05-08, 14:14

Małe a cieszy :) ..
Tomek uważaj, bo za rok z oczkiem do sąsiada dojdziesz ;)

Elendil - 2011-05-08, 15:33

Nie ma takiej opcji bo po pierwsze za daleko a po drugie nie za bardzo już mam co odwijać :P

A tak jak piszesz, nawet uzyskany taki kawałeczek wody bardzo cieszy, bo już daje możliwość do dosadzenia czegoś :)

ewa535 - 2011-05-09, 09:42

Elendil napisał/a:
Nitkowate szaleją, wczoraj wyciągnąłem 2 kubły, głównie z doniczek z liliami i półek. Zostało jeszcze sporo na półce przy kaskadzie, ale to już jutro. Wywalę ile się da i chyba zapodam OASE Fadenalgen bo zostało mi trochę z tamtego roku, będzie spokój z glutami w tym sezonie...


Tomek mam ten sam problem z glonami. Woda czysciutka a na kamieniach i diosłownie wszędzie - kożuch. Już dwa razy czysciłam w tym sezonie-prawie do zera a one sie nadal rozrastają mimo, że rośliny ładnie bujnęły. Nie rozumiem tego, w zeszłym roku nie miałam takiego problemu. A co jak na prawde ciepło się zrobi ? JAk wiekszość z nas byłam przeciwnikiem wszelkich preparatów ale jak mówisz, że jest skuteczny... NApisz wiecej o nim i czy rzeczywiście daje radę na nitkowate.

Elendil - 2011-05-09, 09:55

Z poprzedniego użycia byłem zadowolony, tu jest dyskusja o tym środku i ulotka http://forum.oczkowodne.n...p?p=91309#91309

Algofin Tetry to jest to samo a połowę tańsze.

Gdzieś indziej na forum pisałem, że po zastosowaniu tego OASE glony zniknęły w ciągu dwóch tygodni i praktycznie do końca sezonu był spokój z glutami.

Elendil - 2011-05-16, 20:02

Wszyscy odświeżają to ja i podbiję temat :P
Tak na szybko zrobione przed chwilą, wiosna na całego i dużo lepiej niż w tamtym roku o tej porze :)

By elendil01 at 2011-05-16

Tyle zdążyłem cpyknąć zanim mi bateria zdechła a jeszcze w bagnie rośliny szaleją i czermień oraz bobrki zakwitły tamże... Ale może jutro się uda...

leszek50-57 - 2011-05-16, 20:14

No i piekna ławeczka ,co można z piwkiem posiedzieć :brawo:
poz.Leszek
----------------

Elendil - 2011-05-22, 20:15

Mała weekendowa aktualizacja.
Minioczkowe bagienko



Duże oczko



Ostatnie dla Leszka, widok z ławeczki z piwkiem w łapie ;) Ławeczka idzie do wymiany tak czy owak bo już ledwo zipie...

123mielony - 2011-05-29, 14:48

Powiedz kolego czy tę Pistię to kupowałeś w tym roku czy gdzieś przezimowała w akwarium.
Elendil - 2011-05-29, 18:38

Pistie i inne pływające kupuję co roku od Arka.

Aktualizacja galerii:
Przyoczkowa rabatka z kosaćcowiskiem



Żabcie



Widok ogólny



Powiem tylko, że jestem bardzo zadowolony jak to obecnie wygląda. Pod względem rozwoju roślin jestem do przodu o jakieś 1,5 miesiąca w porównaniu z ubiegłym, bardzo słabym, rokiem....

123mielony - 2011-05-29, 20:31

Ładnie teraz tylko czekać aż rośliny się rozrosną .Na zdjęciu z żabkami strasznie dużo nitowców tak atakują czy tylko na zdjęciu tak wygląda?,ja niestety swoje żabki (6 sztuk) musiałem wywieść do pobliskiego stawu bo nie dało się w nocy wytrzymać tak się te samce darły.
Elendil - 2011-05-29, 20:48

123mielony napisał/a:
strasznie dużo nitowców tak atakują czy tylko na zdjęciu tak wygląda?


Atakować atakują ale oczko praktycznie już oczyszczone. Cały czas pojawiają się w miejscu spadku wody z kaskady i okolicach - dobrze natleniona woda... Wyciągam spod kaskady co kilka dni, a tam gdzie te żaby nie sięgam z brzegu i musiałbym wkładać wodery a jakoś mi się nie chciało ostatnio i przez tydzień dosyć konkretnie gluty zagloniły...

duzers - 2011-05-29, 21:29

Ładnie Ci się tojeść rozrosła :good: u mnie też glonów masa,właśnie mysle jak się ich pozbyć :evil: czy wogóle jest jakiś sposób.narazie dolewam zimnej wody,może coś pomoże,no i jak liście lili zakryją oczko :) a tak to nie mam pojęcja :???:
neron87 - 2011-05-29, 21:31

Kup sobie ze 3 Małe amurki.
Elendil - 2011-05-30, 08:02

duzers napisał/a:
u mnie też glonów masa,właśnie mysle jak się ich pozbyć :evil: czy wogóle jest jakiś sposób.


Ja swoje nitki potraktowałem kilkanaście dni temu monolinuronem i jakaś tam poprawa jest widoczna, poza miejscem o którym napisałem jest już w miarę OK. To wszystko przez to, że woda jest w obiegu i się napowietrza w kaskadzie, w drugim oczku gdzie nie ma żadnej techniki nitkowate szybko zniknęły po zimie i nie atakują tak jak w dużym. Pojawiają się jakieś tam ochłapy ale póki co nie stanowią kłopotu...

neron87 napisał/a:
Kup sobie ze 3 Małe amurki.


Tja, a za jakiś czas amurki urosną i wyżrą wszystko co zielone... :hehe:
Już mi dostatecznie kojaki (i to całkiem małe) obżerają rośliny - kupiłem w tym roku od Arka okrężnicę i po 2 tygodniach śladu nie ma, osoki też obdziabane konkretnie :P

neron87 - 2011-05-30, 11:48

Wszystkiego nie zjedzą. Spójrz na moje oczko a u mnie ich pływa 7 :)
ewa535 - 2011-05-30, 12:54

Tomek powiem Ci, że ja też jestem zadowolona :) .
Miło patrzeć jak oczko i okolice dopieszczone, woda czysta i ta soczysta zieleń wszystkiego.
Optyka kadru pewnie uboższa niż widok z Twojej ławeczki, ale potrafię sobie wyobrazić...dlatego podzielam zadowolenie i gratuluję :)

Vanka - 2011-05-30, 19:30

ewa535 napisał/a:
Optyka kadru pewnie uboższa

Tomek - nie umiemy robic ładnych zdjęć - ani Ty ani ja..ot i cała filozofia, ale ja widzę, że akwenik kwitnie, a i błotkowe oko zaroi się od mieszkańców tak, że będziesz na alle puszczał po niechrześcijańskiej kasie ;)

ewa535 - 2011-05-30, 22:35

Źle to ujęłam, sorry. Nic nie mam do zdjęć, akurat bardzo ładne i wszystko ok .
Chodziło mi o to, że gołym okiem widać więcej i ciekawiej ! A już z ławeczki , to nawet nie wspomnę !
Chociaż wspomnę. Chodziło o to , że jakbym siedziała na tej ławeczce z Tomkiem, on piwko ja coś tam, coś tam i sobie gadu, gadu - to jeszcze piękniej przecież wszystko wygląda niż w kadrze , rozumiecie ?
Tomek zdjęcia są dobre!

Elendil - 2011-06-05, 21:13

5.06.2011



U mnie pierwsza Colorado, na razie jeden kwiat, ale masa pąków w drodze :)


Gosik - 2011-06-05, 21:18

Śliczne oczko i ten kwiat lilii-na 5-tym zdjęciu kapitalnie wygląda ten korzeń z latarenką :good:
Vanka - 2011-06-06, 23:19

No Tomasz - to ja ja juz dłuuuuuuuuuuugo nie wrzucę zdjęć - ;)
Oczko pięknościowe :)

Elendil - 2011-06-20, 07:28

19.06.2011

Główne oczko



Mini oczko, zarośnięte bagienko, widok ogólny z Aurorką i nowe otoczenie.



Troszkę fauny



Kwitnące Colorado i Chromatella


duzers - 2011-06-20, 09:38

Bardzo ładne zdjęcia,zwłaszcza te z żabkami :brawo:
Vanka - 2011-06-20, 15:45

duzers napisał/a:
Bardzo ładne zdjęcia,

Nie da się ukryć :)

AurorA - 2011-06-20, 20:03

No bagienko to prawdziwy gąszcz się zrobił. A jak marsylia?
Elendil - 2011-06-21, 05:32

duzers napisał/a:
Bardzo ładne zdjęcia, zwłaszcza te z żabkami :brawo:


dzięki za dobre słowo, ćwiczę do konkursu :P

AurorA napisał/a:
A jak marsylia?


Marsylia rośnie w dużym oczku na jakichś 10cm i jak na razie całkiem nieźle daje radę pomimo początkowego obgryzania przez ryby. Ma ładne pływające liście i powoli wypełnia przydzieloną nerkę. Jak się jeszcze trochę rozrośnie to część przesadzę do bagna w minioku. Za to okrężnica została wyżarta w 3 dni...

Piotrek.P. - 2011-06-21, 21:12

Pięknie wszystko wygląda :brawo:
mat33 - 2011-06-21, 23:11

Wszystko śliczne ;) , szczególnie zainteresowały mnie żabki, jakieś takie inne są, jaki to gatunek ?
Gosik - 2011-06-23, 17:02

Tomku-na trzecim zdjęciu, to kaktusowate, różowe-co to jest?pięknie wygląda wśród kamieni :brawo:
Artur - 2011-06-23, 17:04

Dostanę po łapkach, ale postaram się odpowiedzieć za niego. Rojnik murowy.
Elendil - 2011-06-23, 21:01

Artur napisał/a:
Rojnik murowy.


Dokładnie, mam jeszcze rubina który ma czerwone liście. Fantastyczne są u nich te sterczące zakwity :)

To jak już jestem to mała aktualizacja. Zakwitły M. Rosea w dużym i Aurora w małym oczku. Czekamy jeszcze tylko na Attraction i Siuoxa i będzie komplet kwitnących lilii u mnie :) Kwitnie też pontederia.



AurorA - 2011-06-23, 22:45

Elendil napisał/a:

Kwitnące Colorado i Chromatella
Elendil napisał/a:
Czekamy jeszcze tylko na Attraction i Siuoxa


to co nazywasz colorado to wg.mnie sioux

sioux ma na liściach małe kropeczki a colorado marmurkowe maźnięcia jak aurorka

Elendil - 2011-06-24, 06:05

AurorA napisał/a:
sioux ma na liściach małe kropeczki a colorado marmurkowe maźnięcia jak aurorka


No i to by się zgadzało bo ten "sioux" na który czekam ma strasznie ciapate liście :-D I coś mi nie pasowało, tym bardziej, że to co nazywałem colorado ma też niewyniesione nad wodę kwiaty. Najwyraźniej pomyliłem przy ustawianiu :hehe: Dziś sprawdzę jeszcze te kropeczki.
Arek, jesteś wielki :piwko:

Elendil - 2011-09-01, 08:57

Zbiorcza aktualizacja wakacyjna :-D

Lipiec





Sierpień





Ostatni weekend



Vanka - 2011-09-01, 09:44

Pięknie sie oko zmieniło :)
Bardzo mi się podoba.

kordiankw - 2011-09-01, 11:18

Tomek co to za roślina na zdjeciach lipcowych, wyglądajaca jak pływająca koniczynka.
Artur - 2011-09-01, 11:21

http://lmgtfy.com/?q=marsylia+czterolistna
kordiankw - 2011-09-01, 12:02

Artur napisał/a:
http://lmgtfy.com/?q=marsylia+czterolistna
Dzięki Artur. Poczytałem o niej i jest numer 1 na mojej liście życzeń.
Elendil - 2011-09-01, 12:03

Artur napisał/a:
http://lmgtfy.com/?q=marsylia+czterolistna

A skąd Witek miał wiedzieć, co ma w google'a wpisać, że mu lmgtfy linkujesz? :hehe: :P

BTW fantastyczna roślinka. Powyłaziła z nerki we wszystkie strony, zakorzenia się w innych koszykach i rozrasta jak głupia. W konkursie dałem fotkę jak wyglądała w połowie sierpnia.

ewa535 - 2011-09-01, 12:14

Tomek fajne fotki i piękne momenty na nich. Nadrabiam zaległości i mówię także o lipcowych ujęciach.
AurorA - 2011-09-01, 20:00

Tomek naprawdę ładnie rozrosło ci się w końcu zielsko. Oczko nie do poznania. :brawo:
Super poszła Ci ta marsylia, pamiętam jaka sadzoneczkę Ci wysyłałem.

Artur napisał/a:
Mam ja w planie na przyszły sezon.


musisz zmienić plany bo dorzucę Ci do lilii w przyszłym tygodniu, u mnie też ładnie buja.
Ostatnio jak zaczęła żółknąc to obciąłem do zera i w ciągu kilku dni odbiła jeszcze ładniej zieloniutko. Teraz to najładniejsza roślinka z wszystkich jakie mam w ofercie. Ostatnio udostępniłem do pożytku ogólnego ;)
http://www.sklep.oczkowod...terolistna.html
Ciekaw jestem jak posiadaczom przezimuje, ja profilaktycznie daje do piwnicy.

Mariusz - 2011-09-01, 21:03

Tomku, jeśli chodzi o marsylię, to na początku gratulacje, pięknie się prezentuje i jak widać jest w niezłej kondycji.
Mam pytanie, czy ona jest posadzona na dnie i z niego wyrasta, czy w strefie brzegowej a pędy wlazły do wody ? To dość istotne. Jeśli pędy z brzegu wlazły w toń wodną, to musisz je zerwać i sadzonkować do doniczek, gdyż rzadko wytrzymują zimę. Jeśli natomiast jest ukorzeniona na dnie, zimę wytrzyma spokojnie.
Dodam jeszcze że formy wodne marsylii nie wytwarzają kubków zarodnikowych i takie formy szybko wycofują się z oczek wodnych czy stawów. Najlepiej jak część pędów rośnie na podmokłym brzegu, a na zimę są zalewane.

W naturze wyglądało to tak.
Cytat z tematu Marsylia czterolistna
Cytat:
Na okres zimowy woda maksymalnie wypełniała zbiornik zalewając sporokarpia Marsylii.Zalane chwasty do maja (między nimi marsylia)ginęły.Przy wiosennym spadku wody aż do lata,odkrywały się czyste brzegi jednocześnie dając marsyli już bez konkurencji chwastów możliwość szybkiego rozwoju wegetatywnego.Na początku czerwca(wynika z moich badań fenologicznych)przechodziła najsilnieszy rozwój wegetatywny szybko zmierzając w kierunku opadającej wody,czasem doścignęła taflę wody i weszła wnią.Od góry szybko porastały chwasty.Coraz bliżej zimy i cykl się powtarzał.Powód wyginięcia:melioracje zbiorników.


Na tej fotce marsylia została właśnie zatopiona na okres zimowy (prędzej była tutaj podmokła półka), prędzej wykształciła sporokarpia (ponad 40 na 10 x 10 cm) . W takich warunkach zima nie jest jej straszna.
Pamiętaj tez że wszelkie zabiegi w oczku wodnym, które zmienią ph na kwaśny są początkiem końca marsylii.



Ale się rozpisałem ;)
Życzę owocnej uprawy tej roślinki, bo warto.

duzers - 2011-09-01, 21:13

Mariusz napisał/a:
Jeśli pędy z brzegu wlazły w toń wodną, to musisz je zerwać i sadzonkować do doniczek
u siebie tak właśnie zrobiłem.może dodam że marsylia dość szybko się rozrasta ;) Tomek,ładne fotki a oczko jakby dojrzało :P :good:
Elendil - 2011-09-01, 21:40

Mariusz napisał/a:
Mam pytanie, czy ona jest posadzona na dnie i z niego wyrasta, czy w strefie brzegowej a pędy wlazły do wody ?

Posadzona jest w koszu-nerce, poziom substratu ok 5cm od powierzchni. Do chwili obecnej rozpełzła się we wszystkie strony i obecnie wyrasta z innych koszyków oraz spod nich. Pozaczepiała się też jakimś cudem na folii.
Mariusz napisał/a:
Pamiętaj tez że wszelkie zabiegi w oczku wodnym, które zmienią ph na kwaśny są początkiem końca marsylii.

Ph mam stabilne od początku oczka, ok 7,5. Praktycznie się nie waha, a jeśli już to w granicach 7-8. Zakwaszać wody nie zakwaszam bo nie mam potrzeby.
Mariusz napisał/a:
Życzę owocnej uprawy tej roślinki, bo warto.

A dziękuję :piwko:

Elendil - 2011-09-13, 18:31

11.09.2011

Na pierwszych 6 fotach duże oczko, na ostatnich trzech mini.


ewa535 - 2011-09-13, 18:35

Ale pełnia lata u Ciebie !
Ostatnie , to od strony lasu jakby - bardzo fajne. Wszystkie jak zwykle fajne :) KAraś co wychodzi z wody - też !

Elendil - 2011-09-13, 19:02

Gdzie tam u mnie las... :) Do najbliższego parę kilometrów. A ta ryba to jest jeden z moich małych karpiochów a nie jakiś tam karaś :-D

Miałem w końcu chwilę, żeby poguglać za konwerterem i pobawić się filmami więc wrzucam taki mój mały filmowy debiut


leszek50-57 - 2011-09-13, 19:29

Tomek u ciebie jeszcze lato,ładnie,można jeszcze posiedzieć nad oczkiem z piwkiem,
karpik jest cacy :brawo:
poz.Leszek
----------------

AurorA - 2011-09-13, 20:08

Po pierwszym ujęciu z psiakiem myślałem że masz konia.
ewa535 - 2011-09-13, 20:34

To brawo za taki udany debiut ! :brawo:
(jeszcze Cie tylko nauczę nadawać tytuł filmowi ;)
Pana Karpia za obrazę bardzo przepraszam ;)
A z koniem trafne spostrzeżenie, ja już byłam uprzedzona a i tak miałam podobne skojarzenia zanim kamera z nad zadu nie przesunęła się na pysk ;)
Bardzo żwawe te Twoje rybki, moje jakoś smętnie się snują (oprócz porannego tarła dzisiaj)

Vanka - 2011-10-05, 18:11

Nadrabiam zaległosci ;)
Coraz fajniej prezentują się te Twoje oczka :) i zgadzam się z opinia, ze u Ciebie w połowie Wrzesnia to jeszcze pełnia lata byłą :)

Elendil - 2011-10-09, 07:41

Vanka napisał/a:
zgadzam się z opinia, ze u Ciebie w połowie Wrzesnia to jeszcze pełnia lata byłą :)


poczekaj jak ja nadrobię zaległości i wrzucę coś z poprzedniego weekendu a to już był październik :P niestety u mnie od sierpnia do grudnia szaleństwo w pracy, weekendy w tyrce i za wiele czasu nie ma na forum i inne przyjemności :-(

Elendil - 2011-10-10, 18:53

18.09.2011



25.09.2011



[ Dodano: 2011-10-10, 19:12 ]
2.10.2011



3.10.2011 wieczorna sesja księżniczek...



[ Dodano: 2011-10-10, 19:16 ]
9.10.2011


duzers - 2011-10-10, 19:32

Tomek Twoje oczko jest nie do poznania,bardzo zmieniło się w ciągu ostatniego roku :brawo: Co to za roślina w lewym dolnym roku,takie długie pędy?
Elendil - 2011-10-10, 19:41

Wywłócznik brazylijski, jeśli chodzi o te pędy w wodzie. A oczko faktycznie odmienione w porównaniu z tamtym rokiem :crazy:
ewa535 - 2011-10-10, 22:41

Fajne te żabki. Dziwne pyszczki mają. Czy to czasem nie są śmieszki ?
Mnie zaciekawiła dla odmiany ta roślinka po prawek stronie ostatniej fotki. Co to jest ? i czy to tylko takie wrażenie , czy ona jest podwodna ?

Elendil - 2011-10-11, 07:44

Po prawej stronie ostatniej fotki przy karmniku pływa salwinia, tylko nieco już brązowieje. Co do żab, to zupełnie nie mam pojęcia...
ewa535 - 2011-10-11, 10:28

Salwinię to rozpoznaję, bo też mam :)
Chodzi o tą roślinkę - na długiej łodydze okrągławe naprzeciwległe liście. Ona jest na zdjęciu po prawej ale bliżej środka. Tam koło niej chyba w głębi widać pomarańczową rybkę.

Artur - 2011-10-11, 10:37

ewa535 napisał/a:
roślinka po prawek stronie ostatniej fotki. Co to jest ? i czy to tylko takie wrażenie , czy ona jest podwodna ?

http://sklep.oczkowodne.n...olyskujaca.html
:)

Elendil - 2011-10-11, 10:38

Rdestnica połyskująca. Jest też w innym miejscu oczka widoczna na drugich zdjęciach z 18.09 i z 2.10.2011. U Arka w sklepie niby niedostępna gdzieś od minimum 2 lat ale jak się ładnie uśmiechniesz to znajdzie ;) Też ewentualnie mogę na wiosnę służyć sadzoneczką :)

EDIT: Artur jak zwykle mnie uprzedził :P :good:

Artur - 2011-10-11, 10:52

Przepraszam :(( :-D :piwko: :cmok:

usunąłem limit czasowy, bo mi ten post nie przeszkadza :) , btw nie ma za co przepraszać :piwko:

ewa535 - 2011-10-11, 11:33

Dzięki !
to zaczynam uśmiechanie do Tomka i Arka :) :) :) :) Do wiosny będziecie mieli największą kolekcję uśmiechów ;)
A może mam coś co by Panowie ode mnie chcieli? ja o roślinach oszywiście :)

Elendil - 2012-03-12, 11:32

Sezon 2012 czas zacząć :-D

Pogoda coraz lepsza, pod koniec tygodnia odpalimy technikę. Jak na razie podsumowanie zimy wygląda niezbyt zachęcająco - mini oko zamarznięte w 100%, po roztopach wyłowiłem już 2 z trzech półtorarocznych karaśków których nie udało się odłowić jesienią. Przewiduję też problemy z roślinami tego oczka, Aurorka pewnie padła no ale zobaczymy. Na razie dajemy jej szansę. W dużym oku zdecydowanie lepiej, na chwilę obecną brak zauważalnych strat.

Elendil - 2012-03-17, 16:26

W mini oku padły jednak wszystkie 3 karaśki. Oprócz nich dziś wyciągnąłem trzy padnięte żabulce. Moczarka i Aurora też raczej padły, ale dam im jeszcze szanse, zobaczymy. W głównym oku na razie bez strat, wszystkie ryby widziane, rośliny puszczają, trochę dziś podzieliłem i porozsadzałem. Woda taka sobie, 5*C. Filtr odpalony. Postaram się jutro jakieś foty wrzucić.
AurorA - 2012-03-17, 18:22

Moczarka nie może przemarznąć to co w lodzie to padnie, tak jak lilie wodne. Ja cześć moczarki miałem płycej i tylko gnijąca masa z niej została, a ta z głębszej półki jest piękna.
Elendil - 2012-04-29, 19:21

22.04.2012





[ Dodano: 2012-04-29, 20:01 ]
29.04.2012







Trzeba powoli nadrabiać zaległości forumowe :)

AurorA - 2012-04-30, 01:14

a marsylka ci przezimowała? U mnie właśnie startuje.
Elendil - 2012-05-01, 08:59

Ciężko powiedzieć, coś tam niby jest ale za wcześnie żeby być pewnym. Kilkanaście pastorałków widziałem w kilku koszykach, tylko nie wiem czy żyją.
Elendil - 2012-05-13, 15:51

13.05.2012

Główne oczko, jak widać wiosna w pełni :)



Płazarium


AurorA - 2012-05-13, 17:21

Ładnie, zielono. Jeszcze parę liści od lilii wyjdzie i będzie super.
Gosik - 2012-05-13, 19:47

Fajnie, taka prawdziwa wiosna, aż miło przeglądać te zdjęcia :brawo:
choina79 - 2012-05-13, 19:53

pieknie zielono :) u mnie tak samo tylko ze zielono od chwastpw nie dalem nic pod kamienie i teraz masakra z chwastami :good:
duzers - 2012-05-14, 18:30

Ładnie i czysto :good: Widać kamyki a nie muł.Co stosowałeś?
Elendil - 2012-05-14, 19:53

Co miesiąc naprzemiennie Trigger i Sedimentminus Tetry.
duzers - 2012-05-16, 08:08

Elendil napisał/a:
Co miesiąc naprzemiennie Trigger i Sedimentminus Tetry.
Stosowałem w tym roku trigger,zostało mi jeszcze na jedną dawkę,powtórze może będą większe efekty a jak nie to kupię ten preparat Tetry bo widzę że u Ciebie działa.
Vanka - 2012-05-20, 12:18

Z roku na rok coraz ładniej :)
Elendil - 2012-05-31, 16:13

21-26.05.2012



[ Dodano: 2012-05-31, 16:21 ]
30.05.2012



Płazarium


Gosik - 2012-05-31, 21:53

Po prostu prześlicznie, tak sielankowo :piwko:
violettaxx - 2012-05-31, 23:16

Przepiękne a szczególnie te kwiaty :brawo: :brawo:
AurorA - 2012-06-01, 00:06

Super, największe wrażenie robią na mnie kwiaty irysów w takiej ilości, szczególnie te syberyjskie. a klonik przy kaskadzie przecudnej urody :) Rdestnica w tak czystej wodzie pięknie się prezentuje :good:

Za rok to już będziesz musiał rośliny dzielić i przerzedzać bo większość zacznie się dusić.

PIOTR.P - 2012-06-01, 09:16

wszystko dopieszczone :brawo: pięknie
nie wiem czy dobrze widzę :!: mam pytanie :?:
czy u Ciebie jest woda z lekkim zabarwieniem na niebiesko :?: nawet rybki białe nie są białe
czy to tylko na zdjęciach :?:

Elendil - 2012-06-01, 09:41

Dzięki za dobre słowa, staram się :) Wczoraj rozkwitła pierwsza lilia, biała więc pewnie albida. Kolejne pąki w drodze więc w przyszłym tygodniu może być ciekawie.
AurorA napisał/a:
Za rok to już będziesz musiał rośliny dzielić i przerzedzać


Już w tym roku z niektórych koszyków było na początku kwietnia wydziabane saperką po 1/3 do 1/2 zawartości :-D
PIOTR.P napisał/a:
czy u Ciebie jest woda z lekkim zabarwieniem na niebiesko :?:


tak, efekt testowego zastosowania w marcu Blue Guard Ponda Teraz to już jest tylko leciuchno niebieskawe, na początku był wielki błękit :-D Ryby, szczególnie z białym kolorem, wyglądały przecudnie. Sam środek całkiem skuteczny, nie dość że nie było wiosną większych problemów z planktonowcami to wymordował ponad 3/4 glona porastającego kamienie i folię.

BiBi - 2012-06-01, 11:13

Slicznie, woda niebiesciutka rybki co niektore tez niebieskie mysle ze zdiecie robione po wlaniu triggera kwiaty robia naprawde ogromne wrazenie sa piekne
vivit - 2012-06-01, 11:29

Kurcza tak sobie porównuję wygląd roślin w oczku po datach i widać jak na dłoni, że im wyżej na pólnoc tym rośliny później startują.. :-(
agent 007 sumek - 2012-06-07, 12:26

bardzo ładne oczko mam nadzieje że doprowadzę moje do podobnego stanu ;)
darek653 - 2012-08-02, 13:33

Przeczytałem cały twój wątek o oczku-od dechy do dechy-i powiem szczerze , że od 2009 do chwili obecnej oczko przeszło kolosalną metamorfozę. Jest po prostu cudownie.Mnóstwo różnego rodzaju roślin i czysta, lazurowa woda. Jednym słowem SUPER.
Czytałem, że stosujesz preparat na usuwanie mułu Tetra Sediment.
Napisz proszę po jakim czasie widać efekty i czy naprawdę klaruje wodę.
Doczytałem się, że stosujesz go co miesiąc - dlaczego tak często, tak jest na ulotce?

Elendil - 2012-08-17, 13:21

Sorry, że dopiero teraz odpowiadam ale za cholerę nie mam czasu na forum :-( Ogólnie przepraszam wszystkich za moją nikłą obecność w życiu forum ostatnimi miesiącami ale cóż poradzić, takie życie.

Nie pamiętam jak na ulotce, ale bardzo prawdopodobne, że tak jest zalecane. Ja stosuje co miesiąc ale naprzemiennie z Triggerem, jednego miesiąca Trigger, drugiego Sediment, potem znów Trigger. Przez dwa lata doświadczeń doszedłem do wniosków, że takie stosowanie zapewnia klar wodę niemalże non-stop. A że to nie chemia tylko natura, więc nie obawiam się o jakieś komplikacje.

Aktualizacja, zdjęcia z 7.08.2012




Jak pogoda w końcu pozwoli jutro się ładuję do oczka i robię porządki.
Jak ktoś chętny to oddam pistie!, bo widać co się porobiło :P

rewi - 2012-08-17, 13:51

Pięknie jest, naturalnie zarośnięte ;)
:brawo: :brawo:

ILUSION - 2012-08-17, 15:57

To jest jakaś masakra, to ja myślałem, że u mnie pistie i hiacynty nie rosną bo mam oczko na gumie, a Ty masz to samo i po prostu jakiś busz tam u Ciebie jest.
Chyba coś dolewasz do wody ;) rewelacja tylko pozazdrościć :brawo: :brawo: :brawo: Chętnie bym przyjął roślinki, ale za daleko :P

Elendil - 2012-08-17, 16:56

Napiszę tylko, że w tym roku kupiłem 4 pistie i każde z widocznych na zdjęciu zbiorowisk pochodzi od jednej rośliny....

Nic nie dolewałem w tym roku, w poprzednich latach tropiki u mnie strasznie biedowały, żółkły, nawoziłem wodę i nic nie pomagało a w tym roku inwazja. Hipopotama tylko brakuje :)

ILUSION - 2012-08-17, 17:11

To o co tu chodzi, co robić żeby dobrze rosły? :???:
silpe - 2012-08-17, 20:25

ILUSION napisał/a:
co robić żeby dobrze rosły?

no chyba Trigger i Sediment :P
a nie widze zdjec oczka bo mi " krzaki" zasłaniają ;)

Elendil - 2013-03-05, 07:51
Temat postu: No i się kurde porobiło.... przeciek chyba
Witam ponownie i ponownie przepraszam za nieobecność na forum ale inne zajęcia tak mnie absorbują, że na wiele rzeczy czasu brakuje... Między innymi na oczkowe forum co z przykrością przyznaję.
A dziś piszę bo jestem mocno wkurzony tym co rano zastałem w oczku. Wczoraj wszystko OK, dziś rano wyszedłem z psem i z daleka widzę coś dziwnego. Podchodzę do oczka i widzę dwie warstwy lodu jedną grubszą na standardowym poziomie a drugą cieniutką z nocnego mrozu jakieś 25cm niżej.... No jak nic woda uciekła przez noc, pytanie tylko skąd przeciek bo w wyparowanie nie wierzę. Zaraz biorę się za dokładną obserwację i pomiary czy jeszcze i w jakim tempie ucieka.

ILUSION - 2013-03-05, 08:09

To przykre, może lód się gdzieś mocno zaparł i przebił folię? :-(
Adacho - 2013-03-05, 08:58

Przeciek smutna sprawa ...- może na poziomie tego lodu niżej?
Adalbert - 2013-03-05, 12:25

Adacho napisał/a:
może na poziomie tego lodu niżej?


jeśli nie powstanie trzecia warstwa lodu to będzie pocieszające, że znany będzie poziom na którym jest przeciek :)

Elendil - 2013-03-05, 14:32

Alarm póki co odwołany :yahoo:

Obserwacja do 10.30 - wody więcej nie ubyło. Badanie folii w miejscach wolnych od lodu nie wykazało uszkodzeń. Ponieważ na połowie oczka miałem jeszcze grubą warstwę lodu postanowiłem dolewać wodę, żeby przyśpieszyć topnienie i przy okazji poobserwować czy gdzieś nie widać pęcherzyków. Woda się dolewała i ok 13.30 zauważyłem konkretny przeciek spomiędzy kamieni. Co się okazało? Tworzący się w czasie zimy na oczku lód rozepchał kamienie (z tego jeden ok. 7-8kg) maskujące krawędź folii i mocno ją wygiął. Jak lód wczoraj stopniał woda się musiała najzwyczajniej w nocy przelać przez zagięcie. Stąd poranny ubytek. Szybki demontaż wianuszka z kamieni, prostowanie sztywnej jak diabli folii i od ok. godziny spokój, utrzymuje się stały, maksymalny u mnie poziom wody :-D
Uff, a już byłem konkretnie spanikowany :P

AurorA - 2013-03-16, 13:57

No to całe szczęście, że tak się to skończyło, bo mogła być kupa roboty.
Elendil - 2013-05-18, 20:43

Czas najwyższy na jakąś aktualizację :P

18.05.2013



Pierwsze 3 z dużego oczka, pozostałe 2 z płazarium.

lasoch - 2013-05-18, 20:54

pięknie w oczku jak i w płazarium , twoje oczko wydaje mi się jednym z najpiękniejszych na forum , jest cudowne :roll: , piękna jest także jego najbliższa okolica , chciałbym się na nim wzorować , robiąc przebudowę swojego oczka , jest boskie :brawo:
Elendil - 2013-05-19, 19:52

Dzięki za dobre słowo :-D Dzisiejsza Gośki zabawa z aparatem:

19.05.2013


PIOTR.P - 2013-05-19, 20:04

No to teraz wiemy kto robi te ładne foty, a pochwały bierze sam na klate :yahoo:
lasoch - 2013-05-19, 21:06

ale piękne liście maja te twoje bobrki , fantastyczne irysy jak i przęsetka , a co to za pałka na 3 zd. po lewej ?
Elendil - 2013-05-19, 21:13

PIOTR.P napisał/a:
No to teraz wiemy kto robi te ładne foty, a pochwały bierze sam na klate :yahoo:

:P
lasoch napisał/a:
co to za pałka na 3 zd. po lewej ?

po lewej na drugim planie bliżej kaskady jest samosiejka zwykłej pałki, na pierwszym planie, to dwukolorowe to tatarak variegatus

Elendil - 2013-05-21, 19:46

Marsylia tu, marsylia tam :-D Przezimowała drugą zimę i ładnie odbija :)



Zaczynają kwitnięcie irysy, syberyjskie obok a żółte w oczkach



Efekt niedzielnej wycieczki rowerowej, zdążyłem zanim chłop skosił łąkę.... :P Kukułka plamista :good:



Widoczki ogólne ;)



Pzdr.

ewa535 - 2013-05-21, 20:29

Ładnie !
Ale z kukułką to fart ! zazdroszczę

lasoch - 2013-05-21, 21:19

piękna kukułka, no naprawdę masz szczęście , dlaczego u mnie takich nie ma ? :roll: piękny klon palmowy i te już kwitnące irysy i kosaćce , oczko po prostu bomba !
rewi - 2013-05-22, 15:49

Co Ty robisz z tą wodą czyściutka, że mucha nie siada ;)
Adacho - 2013-05-22, 22:50

PIOTR.P napisał/a:
No to teraz wiemy kto robi te ładne foty, a pochwały bierze sam na klate :yahoo:

Fakt - zdjęcia ładne... ;)

Pięknie Ci roślinność rusza. Zastanawia mnie kolor wody :?

luzio - 2013-05-22, 23:52

ewa535 napisał/a:
Ładnie !
Ale z kukułką to fart ! zazdroszczę

Co jest takiego fajnego w tej roślince? Rośnie to u mnie w okolicy na podmokłych łąkach. Ładne, ale nie widzę w niej jakiejś nadzwyczajności :? Chyba nie da się tego wpakować do oczka?

Elendil - 2013-05-23, 06:17

-> Luzio

Do oczka nie, ale w bagienko jak najbardziej. U mnie wyląduje jednak w oczku w wyniesionym ponad powierzchnię wody koszu. Co wyjątkowego? To nasz swojski storczyk, zagrożony wyginięciem. I bardzo ozdobny jak na roślinę do (lub w okolicę) oczka.

-> Adacho

Woda jest obecnie niebieska, jeszcze niedawno była granatowa :) Na poprzedniej stronie rok temu wyjaśniałem to Piotrowi.P w taki sposób: ;)
Elendil napisał/a:

efekt testowego zastosowania w marcu Blue Guard Ponda Teraz to już jest tylko leciuchno niebieskawe, na początku był wielki błękit :-D Ryby, szczególnie z białym kolorem, wyglądały przecudnie. Sam środek całkiem skuteczny, nie dość że nie było wiosną większych problemów z planktonowcami to wymordował ponad 3/4 glona porastającego kamienie i folię.


-> Rewi


2x Extreme 8 + naprzemiennie co 3-4 tygodnie Trigger i Sediment Minus. Do tego wiosną ten niebieski barwnik, o którym mowa wyżej dla zastopowania glonów. Ale idealnie czysta to ta woda na pewno nie jest :P

Adacho - 2013-05-23, 07:37

Skoro stosujesz ten specyfik drugi rok, jesteś chyba zadowolony ;)
Czy oprócz plusów, zauważyłeś minusy działania?
Czy likwiduje nitkowate?

Elendil - 2013-05-23, 07:59

Minus jest jeden, jak się upaprzesz to trzeba łapki szorować pumeksem :P Plami strasznie.
A nitki i gluty na kamieniach i folii w ubiegłym i w tym roku zniknęły niemal zupełnie po około 2 tygodniach od użycia. Glutowate zostają u mnie tylko w minimalnie zanurzonych koszykach no bo w nich zabarwiona woda nie ma możliwości blokować słońca. Ja jestem zadowolony z tego środka, IMO lepszy na nitki i gluty od wcześniej testowanego preparatu OASE na monolinuronie. No i zdecydowanie zdrowszy dla oczka, m. in. spowodował, że lampa UV drugi sezon spoczywa w szufladzie :)

Gosik - 2013-05-24, 11:57

Kukułka jest śliczna, barwą wyróżnia się z otoczenia ( zupełnie jak Krwawnica ). Szkoda że u nas nigdzie jej nie widać, bo obawiam się, że nawet w bagno bym po nią weszła :hehe: , tak sprowadziłam w teren oczka Krwawnicę, zrobiłabym to samo z Kukułką ;)
Bartosz_n - 2013-05-24, 13:27

Elendil,
piękne oczko i fotki :brawo: :brawo:
A i ten kolorek ach..... bajkowo ;)

Elendil - 2013-05-27, 06:28

Wczoraj spędziłem w oku ponad 2 godziny. Małe porządki z przecinką, przestawianie koszy z liliami, dołożenie ostatniej. Zobaczymy co z tego wyjdzie, robi się ciasno już. Z jedną Albidą trzeba się będzie rozstać, ale czekamy na kwitnięcie bo już się pogubiłem gdzie jaka rośnie...

Aktualizacja 26.05.2013



Płazarium z okna


Gosik - 2013-05-27, 14:01

Elendil, mam pytanie dot. płazarium : Czy wystarczy płytki zbiornik wody z roślinnością? bez napowietrzania, pompy itp dodatków? Jaka powinna być jego głębokość?
Elendil - 2013-05-27, 14:15

Minioczko jest całkowicie naturalne, bez jakichkolwiek urządzeń technicznych. U mnie jest 50cm głębokości bo pod nim jest rura z gazem i dalej się wkopać nie było jak :P I z obserwacji stwierdzam, że to takie minimum a najbardziej optymalne byłoby chyba ok 70-80cm.
Przyznaję, że był to swego rodzaju eksperyment, bo były koncepcje wpuszczenia tam jakichś młodych karaśków czy akwariowych na lato. Po forumowych sugestiach zdecydowałem się nie wpuszczać tam ryb i obecnie przyznaję, że to świetny pomysł. Mimo niewielkich rozmiarów życie w nim jest dużo bardziej zróżnicowane jak w oczku głównym - poza płazami jest masa ślimaków i owadów, które w oczku z rybami nie mają szans.

Gosik - 2013-05-27, 14:24

Dzięki za informację :piwko: , chyba pokuszę się o takie płazarium tam, gdzie podmyło mi Tuje.

[ Dodano: 2013-05-27, 14:25 ]
Rozumiem że "naturalne", ale wyłożone folią?

Elendil - 2013-05-27, 14:26

Dobrze rozumiesz :)
lasoch - 2013-05-27, 17:47

Elendil napisał/a:
przestawianie koszy z liliami, dołożenie ostatniej. Zobaczymy co z tego wyjdzie, robi się ciasno już. Z jedną Albidą trzeba się będzie rozstać, ale czekamy na kwitnięcie bo już się pogubiłem gdzie jaka rośnie...

a ile masz tych lilii ? oczko jak zawsze piękne , aż brakuje słów , więc dlatego taka monotonia

Elendil - 2013-05-27, 18:23

lasoch napisał/a:
a ile masz tych lilii ?

Duże oczko: Chromatella, M. Rosea, Attraction, 2x Albida, Sioux, Colorado, Sunny Pink.
Do tego w małym oczku Aurora :-D

lasoch - 2013-05-27, 19:03

a napiszesz mi jeszcze jaką masz powierzchnię oczka ? jeżeli masz 2 albidy to jednej się pozbądź
Adacho - 2013-05-27, 22:20

Ładne słoneczne zdjęcia, naturalistycznego oczka :) :brawo:
dlaryus - 2013-05-27, 22:47

Bardzo mi się podoba :brawo:
Elendil - 2013-05-28, 09:26

lasoch napisał/a:
a napiszesz mi jeszcze jaką masz powierzchnię oczka ? jeżeli masz 2 albidy to jednej się pozbądź


Ok. 13-15m2, co do Albidy to taki jest plan.

Elendil - 2013-06-03, 19:59

Konkurs piękności 30.05.2013 by Gośka®


lasoch - 2013-06-03, 20:45

1. zdjęcie pierwsza klasa :good: wg mnie wygrywa
Elendil - 2013-06-03, 21:21

Aktualizacja 2.06.2013

Rozkwieciło się konkretnie, lilie nieśmiało też zabierają się do kwitnięcia.



Aktualnie ładuję filmy na YT, stay tuned :P ;)

Adacho - 2013-06-03, 21:49

Nooo :brawo: Gośka kolejny raz dała czadu :good:
Takich okazów żab jak u was, u nas nie spotykam, choć Rybnik rybą i wodą stoi ;)
Roślinność bagienna i rabatowa pięknie wyeksponowana.

ewa535 - 2013-06-03, 22:00

Dla mnie ! miejsce to ostatnia fotka . Pan ropuch(?) posłuchał Gosi i złapal taka pozę,że szok
Elendil - 2013-06-03, 22:06

ewa535 napisał/a:
Dla mnie ! miejsce to ostatnia fotka .


Dokładnie, dla mnie też ta fota to przekozak. Jak figurka z marketu budowlanego ten ropuch :-D

Dwa filmidła, pierwsze duże oko, drugie płazarium. Jutro załaduję pozostałe 2, z rybami. :)




lasoch - 2013-06-04, 16:12

oczko w pełnej krasie jeszcze piękniejsze , wybuch barw i kolorów , ten duży żółty irys ogromny , powala :) kaskada ... pięknie zarośnięta jak i płazarium
Elendil - 2013-06-13, 07:56

Remontują koło mnie wodociąg i jak wczoraj byłem w pracy jakiś debil robotnik pomimo informacji od teściowej, żeby zamykali, zostawił otwartą furtkę przez co mój psiak pobiegł sobie w świat. Po godzinie poszukiwania znalazłem go rozjechanego i nie ma już Tofika.... :-(
Tak wyglądał jak go 3 lata temu wzięliśmy ze schroniska


Uploaded with ImageShack.us
Dlatego znikam z forum na jakiś czas bo Tofik był pieskiem oczkowym i mi się forum z nim za bardzo kojarzy.

ewa535 - 2013-06-13, 08:44

Bardzo współczuję. Wiem jaka to pustka. W podobny sposób straciłam kiedyś swojego .
Potrzeba czasu żeby poradzić sobie z tym smutkiem ale bardzo może w tym pomóc natychmiast nowy czworonożny przyjaciel.

Maglia - 2013-06-13, 09:51

Bardzo mi przykro :(( Może jednak rozważ przygarnięcie kolejnego psiaka ze schroniska ? Zapełni pustkę i pomożesz kolejnemu biedakowi
Aznar33 - 2013-06-13, 11:05

Tofik spędził 3 lata w kochającej rodzinie. To dużo więcej niż przeciętny pies ze schroniska może oczekiwać od życia.
Teraz zrobił miejsce dla następnego. Nie pozwól, żeby to miejsce marnowało się zbyt długo, bo jak widzisz w życiu każda minuta się liczy.

Adalbert - 2013-06-13, 11:57

Kocham psy i sam miałem taką historię więc współczuję Ci bardzo bo wiem co czujesz.
Aznar33, lepiej bym nie wyraził tego co napisałeś a o czym pomyślałem.

ILUSION - 2013-06-13, 22:19

Przykro mi bardzo, jak pewnie wiesz mam hodowlę psów rasowych, ale cale życie były ze mną psy kundelki. Nie wyobrażam sobie życia bez psiaków, teraz mam 4 i myślę o następnym :) Tylko psy, za każdym razem kiedy wracasz do domu, cieszą się na nasz widok, nawet gdybyś je wyzwał, że coś zbroiły, to za chwilkę i tak Cię kochają :)
Nie oglądaj się tylko przygarnij następnego, to jest lekarstwo na ból w sercu :) Pozdrawiam

Adacho - 2013-06-13, 22:41

Kto choć raz spojrzał w psie oczy, wie co to wierność i przyjaźń.
On czuje , że Ty dla niego jesteś wszystkim, a Ty wiesz, że dla niego jesteś wszystkim.
Przykro mi ze straty psiaka. :((

twister47 - 2013-06-14, 22:24

Elendil, Współczuje straty fajnego psiaka. Mnie dziś przyszło na świat kilka małych amstafów jeśli tylko chcesz oddam Ci jednego by mógł towarzyszyć przy oczku.
Radzionek - 2014-02-10, 19:42

Elendil, kolejnego oczkomaniaka czytałem od dechy do dechy i jedno Ci powiem. Jednego przyjaciela straciłeś, więc współczuję :(( Masz jednak pupili Twego oczka i pieska dokoptujesz też. Nie trać wiary i wracaj! Pozdrawiam
AurorA - 2014-02-13, 05:41

ewa535 napisał/a:
Ale z kukułką to fart ! zazdroszczę

lasoch napisał/a:
piękna kukułka, no naprawdę masz szczęście , dlaczego u mnie takich nie ma ?

Gosik napisał/a:
Kukułka jest śliczna, barwą wyróżnia się z otoczenia ( zupełnie jak Krwawnica ). Szkoda że u nas nigdzie jej nie widać, bo obawiam się, że nawet w bagno bym po nią weszła


W mojej okolicy Gosiu dość powszechna roślina, wiec myślę że i u Ciebie w okolicy się znajdzie. U mnie ostro się nawysiewała a ja nie wiedząc co to jest pieliłem ostro. Dopiero jak to co nie wypieliłem zakwitło to się połapałem że to kukułki.

lasoch - 2014-02-13, 14:34

Kilka dni po napisaniu mojego komentarza znalazłem jedną za domem przy rowie, ale ziemia była tam sucha jak pieprz, po przeniesieniu do oczka kłącze czy tam cebula, szczerze mówiąc nie wiem jak nazywa się ten organ u dzikich storczyków, zgniło. W Boże Ciało na drodze leżały dziesiątki skoszonych kwiatostanów.
Elendil - 2015-05-14, 12:00

Witam ponownie towarzystwo po blisko 2 latach nieobecności :piwko:
Oczka istnieją cały czas, ciągle coś się w nich robi, przestawia i kombinuje. Minioko jest do czasowej likwidacji bo na dniach będzie kopane w tym miejscu przyłącze. Ale wróci większe i mam nadzieję piękniejsze ;) Wkrótce zrobię jakąś aktualizację fotograficzną.
Psiak też jest, tym razem ona a nie on, jest już z nami również blisko 2 lata, bo po stracie Tofika bez psiego towarzystwa wytrzymaliśmy 2 miesiące. Również przygarnięta znajdźka. Przy okazji dziękuję wszystkim za dobre słowo.

Gosik - 2015-05-15, 16:32

No to czekamy na fotorelację i oczka, i psinki ;)
Elendil - 2015-05-23, 21:39

Więc jak napisałem wcześniej, niespełna 2 miesiące po odejściu Tofika przygarnęliśmy Lolę

Lola tuż po przybyciu została Pestką, bo pierwszą rzeczą jaką zrobiła u nas była walka z pestką śliwki i próba jej rozgryzienia ;) Całkiem szybko Pestka zaliczyła swoją pierwszą nieplanowaną kąpiel w oczku i wyglądała tak

A to już nasz wodny świat, kolejno w sierpniu 2013, na początku maja 2014 i niemal równo rok temu. W porównaniu z zeszłym rokiem teraz jest straszna bieda, jakieś dwa tygodnie w plecy jestem z roślinami.

Idę szukać późniejszych zdjęć, bo jak się okazało kolekcja oczkowych zdjęć w komputerze kończy się na 22 maja 2014 :-o

rewi - 2015-05-24, 12:45

Świetna psina ;) Trochę musi interesować się oczkiem, w końcu na jej posesji ;)
lasoch - 2015-05-24, 19:24

Piesek śliczny ! ale oczko jeszcze bardziej mi się podoba :) :brawo:
AurorA - 2015-05-27, 22:23

Elendil napisał/a:
W porównaniu z zeszłym rokiem teraz jest straszna bieda, jakieś dwa tygodnie w plecy jestem z roślinami.


no zima w tym roku straszna, u mnie tez stoi wszystko nawet pod foliami
lilie już powinny kwitnąć od 2 tygodnia

Radzionek - 2015-05-28, 21:47

Pestka będzie fajnym kumplem do towarzystwa :)
Elendil - 2015-05-31, 21:35

31.05.2015 Trochę się ruszyło ;)


tom11 - 2015-05-31, 21:52

Woda jakaś niebieska czy mi się wydaje???
Elendil - 2015-06-01, 05:52

Nie wydaje Ci się. Pozostałość po zastosowaniu Blue Guard Pond w marcu i kwietniu.
tom11 - 2015-06-01, 17:57

jaki Chcesz osiągnąć cel wlewając regularnie chemię do oczka??
nie lepiej lampa uv???

Elendil - 2015-06-01, 20:07

To nie chemia, to barwnik ;) I nic nie robi tak porządku z nitkowatymi po zimie jak to. A i zwykłe glony widocznie hamuje wiosną. Używam 3 czy 4 rok i żadnych negatywnych efektów nie stwierdziłem. Lampa UV jest ale używana bardzo sporadycznie - to jest dopiero morderca wszystkiego co żywe w wodzie.
Temat Blue Guarda poruszaliśmy już, bodajże między 18 a 20 stroną tego tematu.
Cytat:
Na rynku dostępna jest również ciekawostka – Tropical Blue Gard. Środek ten nadaje wodzie kolor niebieski, przez co ogranicza przenikanie promieni świetlnych, a tym samym hamuje rozwój glonów. Co ważne – użyte barwniki są neutralne dla flory i fauny oczka. Jednak trzeba go zastosować, zanim w oczku pojawią się glony.
Autor: dr inż. Aleksandra Kwaśniak-Płacheta
Źródło: e-pets

lasoch - 2015-06-01, 20:41

Pięknie ! Czym jest ta roślina o bordowych liściach :) ?
Elendil - 2015-06-01, 20:46

Lobelia http://sklep.oczkowodne.n...n-victoria.html
syflon - 2015-06-02, 12:52

kawał dobrej roboty! :) oczko wygląda świetnie
Elendil - 2015-06-03, 07:55

Moje pytanie. Ponieważ po moich ostatnich przeróbkach systemu filtracyjnego kaskada ledwie ciurka - pompa PFN-3500 ledwie daje radę, zdecydowałem się na większą pompę i kupiłem PFN-5500. Obecnie mam wszystko spięte wężami 3/4'' i się zastanawiam czy to nie za mało dla takiej pompy i czy nie trzeba by zmienić węży na calówki. Kwestia jest taka, że wąż z filtrów do kaskady jest zakopany i zawalony kamolcami od kaskady i przewiduję lekki problemik wysiłkowy, żeby go wymienić. ;)
wolanin - 2015-06-03, 09:39

Elendil napisał/a:
Kwestia jest taka, że wąż z filtrów do kaskady jest zakopany i zawalony kamolcami

Więc zanim zaczniesz odwalać, może mógłbyś spróbować zrobić jakiś test porównawczy na niezakopanym wężu 3/4 oraz 1 1/2, jeżeli akurat dysponujesz czymś takim?

Elendil - 2015-06-03, 10:15

O widzisz, o tym nie pomyślałem ;) Założyć na wyjściu z filtra wodomierz i potestować z różnymi wężami z pominięciem kaskady. :-D
Elendil - 2015-07-02, 17:48

Witam po urlopie :piwko:
Poza wypoczynkiem urlop został wykorzystany do prac przy moim minipłazarium. Jak już pisałem wcześniej w bliskiej okolicy oczka puszczone zostało przyłącze kanalizacyjne i prace te zrujnowały okolice oczka. Postanowiłem tę okazję wykorzystać i dokonać pewnych zmian. Zaczęło się od wylania wody, usunięcia błotka i rozbiórki. Płazarium miało wymiary 2,5 na 1,4m i pojemność 700 litrów.


Obecnie ma wymiary w najszerszych miejscach 4,5 na 2,5m, Głębokość pozostała taka jak była, czyli ok. 50-60cm. Poza powiększeniem całości ponad 2 krotnie zwiększona została strefa najgłębsza. Efektem pojemność oczka wzrosła do 1700 litrów :evil:


Jutro dojedzie 200kg żwirku, 200kg kamieni i 10 worków kory. Na weekend zaplanowane dokończenie prac, obsadzenie okolic oczka oraz rozsadzanie roślin w dużym oczku z przeniesieniem sporej ilości do płazarium.
Na razie nie wygląda to zbyt dobrze ale wszyscy wiemy jak jest w trakcie prac ;) W każdym razie w ciągu dwóch dni od zalania zaczęły wracać żaby wszelakie i kilka sztuk już się zadomowiło. Czekam na powrót mieszkających tu wcześniej 9 traszek.

W dużym oczku wiele się nie dzieje, wszystko rośnie, szaleją lilie, szczególnie Sunny Pink robi wrażenie.

Większa aktualizacja w weekend.
Pzdr.

rewi - 2015-07-02, 18:00

W takim razie czekam na większą aktualizacje bo zapowiada się świetnie! :piwko:
Freakazz - 2015-07-02, 21:40

Zgadzam się z Ewą w 100% :brawo:
Elendil - 2015-07-05, 21:54

5.07.2015 Obiecana aktualizacja ;)

Piekielny weekend nie pozwolił na wykonanie wszystkich zaplanowanych prac. Udało się wykonać tylko jeden cały brzeg i kawałek drugiego.
Poranny niedzielny widok z okna sypialni na efekty dotychczasowych prac:

Rzut oka z ziemi na płazarium

Myślałem, że to pójdzie nieco sprawniej ale chyba zbyt optymistycznie podszedłem do tematu... Roboty jeszcze całkiem sporo. Ważne jednak, że mimo tego mieszkańcy już wracają do domu po remoncie.
W dużym oczku była wczoraj konkretna przycinka oraz grabież roślin do płazarium :) Ale i tak wygląda chyba całkiem przyzwoicie ;)

Pzdr.

rewi - 2015-07-06, 09:10

Oczko jest świetne dla płazów, delikatny brzeg, żabki na pewno zagoszczą na dłużej :brawo: :brawo: Do tego pięknie to wygląda, ale jak zarośnie jeszcze bardziej się zmieni i nie będzie widać tak surowych kształtów :)
Elendil - 2015-07-06, 09:56

Niestety, ogranicza mnie nieco przestrzeń i nie za bardzo jest jak poszaleć. Stąd taki formalny kształt. Poprzednia wersja była całkiem prostokątna ale po zarośnięciu zrobił się całkiem przyjemny dołek dla płazów, więc i teraz powinno być ok.
Przy przeróbkach zależało mi właśnie głównie na zrobieniu płaskiego brzegu chociaż na jednej a najlepiej na dwóch krawędziach i optycznym poszerzeniu całości. Chyba się uda. ;) W każdym bądź razie całkiem się już zaroiło od żab różnych gatunków a i 2 traszki zostały wczoraj przyuważone, więc mieszkańcy wracają.

Elendil - 2015-07-15, 19:12

Tak na szybko, w dużym oczku póki co nic ciekawego się nie dzieje. Przy płazarium zaawansowanie prac ok. 70%. Surowo nieco wygląda bo się musi wszystko porozrastać ale zmierzamy do celu ;)


A przed nami ogarnięcie dalszej części kanalizacyjnej demolki :bum:

rewi - 2015-07-16, 09:16

Jak trochę osiądzie glonów i osad na folii będzie wyglądało jeszcze bardziej naturalnie, na razie wszystko świeże ;)
Elendil - 2016-04-24, 16:55

Udało się w końcu ogarnąć oczka po zimie. Strat w rybach brak, z roślin zimy nie przetrwała tylko pontederia, no chyba, że jeszcze ruszy. Na razie śladu w niej życia nie ma. Co się rzuca w oczy to wyraźny brak żab. Nie wiem czy to wina pogody ale pojawiły się na chwilę ze dwa - trzy tygodnie temu, złożyły skrzek i zniknęły. Kilka znalazłem sztywnych w rabatach i na trawnikach. Aktualnie żywych żab w okolicy oczka nie widać. A w mini oczku gdzie przeniosłem cały skrzek pływa już masa kijanek. Mini oko praktycznie skończone, zostało dopieścić otoczenie i poprzenosić donice ze szklarni.

24.04.2016




saider87 - 2016-04-24, 23:58

Fajniee :) Wygląda bardzo naturalnie :) To wypłycenie z żwirkiem jest bardzo urokliwe.Bardzo mi się podoba całość :good: Wrzućcie kiedyś zdjęcia jak wam jeszcze porosną wszystkie rośliny ;) Może coś podpatrzę do siebie ;) :-D
Elendil - 2016-05-15, 19:04

15.05.2016

Zieleni się ;) Przekwitły bobrki i kaczeńce, kwitną kukułki i pierwiosnki, szykują się kosaćce.


aniacios - 2016-05-16, 18:44

Ach przeczytałam od dechy do dechy :) rewelacja, pięknie zarośnięte :yahoo: lubię taką bujną roślinność w oku . Kawał świetnej roboty :good:
jurek47 - 2016-05-17, 15:08

Czy ty kukułki masz w wodzie czy tylko tak blisko .Umnie rosną na skalniaku tylko czśto podlewam.
Elendil - 2016-05-17, 19:43

Kukułki mam w oczku, w koszykach zanurzonych do połowy. Od samego początku tak rosną, w tym roku rozsadziłem i z jednej doniczki mam teraz dwie.
Elendil - 2016-05-29, 21:35

29.05.2016

Oczko. Lubię kiedy się zieleni, lubię jak się piwo pieni :-D Dorosłe, blisko 30cm orfy znalazły nowy dom. Do nas zawitało 5 funkiel nówek, nieklepanych maluszków.



Płazarium. Powolutku zarasta zgodnie z planem :) Żaby się odnalazły, traszki harcują, kijanki szaleją stadami.



Kąpielisko Rivendell ;)



W promieniach zachodzącego słońca i wieczorową porą



Pestka obronno-zaczepna


aniacios - 2016-06-02, 09:19

Wow to lubię . Piękna roślinność :good: Jestem pod wrażeniem wyglądu twojego oczka :)
Elendil - 2016-06-14, 16:45

Proszę o pomoc w identyfikacji co to za garbusek i czarnula :?:


6.06.2016

W tym roku zdecydowanie wcześniej kwitną u mnie lilie. Poprzednie lata to zawsze po 15 czerwca, w tym roku zaczęło się już 4 czerwca i pąków cała masa.



Elendil - 2016-08-08, 09:13

W lipcowy upalny dzień...
10.07.2016




Elendil - 2017-07-23, 16:25

W moim ogrodzie gdy czas leniwy....


taniw - 2017-07-23, 19:04

Pięknie. U nie nawet żab w tym roku jest malutko. Tylko ślimaki mnożą się jak głupie.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group