Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Rośliny wodne - Choroby grzybowe roślin wodnych

Mariusz - 2009-07-23, 05:28
Temat postu: Choroby grzybowe roślin wodnych
Słyszę od wielu osób o kłopotach z chorobami grzybowymi wielu roślin ogrodowych i wodnych. Jak powiedział AurorA pogoda tegoroczna temu natarciu sprzyja.
Głównie zrywajmy chore liście, na osłabione rośliny stosujmy biopreparaty Biosept 33SL, Bioczos BR. Wiadomo że środowisko wodne nie toleruje chemii, ale w sztucznych uprawach, w rozsadnikach stosuję :
Aliette 80WP
Brawo500SC
Topsin M 500SC.
Nimirool 250 albo Score250SC

Adalbert - 2009-07-23, 05:41

U mnie najbardziej cierpią cibory a z rodzimych typowo wodnych jeżogłówka. Wycinam zaatakowane liście ale na nowych znowu pojawiają się objawy ataku grzybów. Muszę chyba na jakiś czas wyprowadzić cibory z oczka i pojechać chemią. Z ciborami nie będzie problemów bo są w doniczkach (koszach) ale co z resztą? :???:
Mariusz - 2009-07-23, 06:21

Adalbert napisał/a:
ale co z resztą?

Ja to Wojtek nazywam "ryzyk fizyk" zawsze mi się udaje, rybki oddychają.
Tylko nie bierzcie ze mnie przykładu.

Adalbert - 2009-07-23, 06:41

Mariusz Czernicki napisał/a:
Ja to Wojtek nazywam "ryzyk fizyk"zawsze mi się udaje,rybki oddychają.

Mimo wszystko bardziej sobie cenię zdrowie rybek niż roślin, które i tak nadmiernie się rozrosły w mojej kałuży(jak znajdę aparat po remoncie to wkleję fotki) . Ty Mariusz jesteś na bieżąco z programami ochrony więc może polecisz jakieś specyfiki z najmniej szkodliwą dla zwierząt substancją czynną- tak na wszelki wypadek gdyby już nie było innego wyjścia.

AurorA - 2009-07-23, 13:37

U mnie mączniak na kaczeńcach ale ściąłem ja prawie do ziemi - ładnie odbijają.
Jeżogłówki i żabieńce też ostro zaatakowane, a manna variegata cała w rdzy. Z kolei Szymon mi pisał że wszystkie strzałki mu zaatakowało. Ja do tej pory żadnej chemii nie stosowałem ale w basenach bez ryb chyba spróbuję- szkoda mi tylko ważek których larw jest tam multum.

melek - 2009-07-24, 17:07

U mnie żabieniec pada, 50% wszystkich liści zarażonych. Codziennie jednak dochodzą nowe ,które na bieżąco wycinam.
ewa535 - 2010-05-01, 22:51

AurorA napisał/a:
U mnie mączniak na kaczeńcach ale ściąłem ja prawie do ziemi - ładnie odbijają.
Jeżogłówki i żabieńce też ostro zaatakowane, a manna variegata cała w rdzy. Z kolei Szymon mi pisał że wszystkie strzałki mu zaatakowało. Ja do tej pory żadnej chemii nie stosowałem ale w basenach bez ryb chyba spróbuję- szkoda mi tylko ważek których larw jest tam multum.


Czy to jest ten mączniak?
czy jakiś robak ?
czy w nocy koty na tym robiły orgie i mi zniszczyły?


AurorA - 2010-05-01, 23:55

mączniak to grzyb- tu go nie widać , zresztą na niego zbyt wcześnie
obejrzyj liście dokładnie czy nie ma jakiś szkodników

ewa535 - 2010-05-02, 00:08

AurorA napisał/a:
mączniak to grzyb- tu go nie widać , zresztą na niego zbyt wcześnie
obejrzyj liście dokładnie czy nie ma jakiś szkodników


juz ogladałam, nic nie widać, jesli są to jakieś niewidzialne ludzkim okiem,
moze wyjąć i przepłukać silnym strumieniem wody to odpadną?

glonojad69 - 2016-07-16, 13:37

Witam
U mnie kaczeńce wybija chyba rdza. Proszę o potwierdzenie :)
Chyba że jest opcja że to coś innego. Co ciekawe, najbardziej zaatakowane są kaczeńce, które siedziały w doniczkach w wodzie. Te wsadzone w ziemię poza oczkiem niemal nienaruszone. Lepsze wilgotniejsze warunki dla grzyba?
Rozumiem, że jak to rdza to nadal BIOSEPT na nią?





krasnik5 - 2016-07-19, 09:40

Czemu zdjęcia nie chcą mi się wczytać?
glonojad69 - 2016-07-19, 19:09

chwilowy problem z serwerem, do 2 dni powinni naprawić :)
glonojad69 - 2016-07-21, 10:33

zdjęcia już wchodzą :) , proszę o poradę
renmir - 2016-07-21, 21:45

To raczej nie rdza ale mączniak lub szara pleśń, usuń zaatakowane liście, nowe powinny odbić zdrowe.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group