Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Budujemy oczko wodne - Oczko wodne na działce ROD

Daszol - 2009-06-13, 12:01
Temat postu: Oczko wodne na działce ROD
Witam!
Jestem tu nowy, pozwolicie, że się przywitam!
Mam działkę w Rodzinnych Ogrodach Działkowych w Gdańsku. Planuję zbudowanie oczka o powierzchni 15 m2 - ok. 10 000 litrów. Problem w tym, że na naszych działkach jest dużo włamań i kradzieży. Zastanawiam się jak zbezpieczyć cenne urządzenia techniczne typu, pompa, fitry, lampa UV itp?? Ma ktoś jakiś pomysł??
Pozdrawiam,
Darek

jackon - 2009-06-13, 12:59

a po co Tobie te wszystkie urządzenia ?
Daszol - 2009-06-13, 13:22

jackon napisał/a:
a po co Tobie te wszystkie urządzenia ?


Te wszystkie urządzenia (może za wyjątkiem lampy UV) zgodnie z tym co przeczytałem na tym Forum - są niezbedne w oczku wodnym. A może się mylę??
Darek

jackon - 2009-06-13, 17:44

mylisz się, ja mam trzy oczka i żadnych wynalazków, oprócz dużej ilości roślin :)
Daszol - 2009-06-13, 18:56

jackon napisał/a:
mylisz się, ja mam trzy oczka i żadnych wynalazków, oprócz dużej ilości roślin :)

Jak duże są te ocka - czytałem trochę na ten temat i z literatury (mniej lub bardziej fachowej) wynika, że przy oczku mniejszym niż 20-25m2 to się nie udaje...
Pozdrawiam,
Darek

jackon - 2009-06-13, 19:27

nie ma żadnego związku pomiędzy równowagą biologiczną a wielkością oczka
wiele osób hoduje miniaturowe lilie wodne w bardzo małych pojemnikach
nie bawiąc się przy tym w systemy filtracyjne

Ernest - 2009-06-13, 19:33

Daszol napisał/a:
z literatury (mniej lub bardziej fachowej) wynika, że przy oczku mniejszym niż 20-25m2 to się nie udaje...


Uważam że można bez problemu utrzymać bez jakichkolwiek wynalazków oczko o wymiarach 1m2(1m3) :P

AurorA - 2009-06-13, 20:02

Jeśli w oczku nie będzie ryb to cała technika nie jest potrzebna.
Daszol - 2009-06-13, 20:05

OKI - zgadzam się, że można utrzymać oczko dowolnej wielkości i pojemności bez całej tej techniki.... Ale ja jakiś taki uparty jestem i powracam do meritum mojego pytania - Jak zabezpieczyć tą całą technikę (filtry, pompy, lampy UV) na działce pracowniczej na której bywam 2-3 dni tygodniowo, a złodziejstwo jest plagą??
Wyciągać wszystko z oczka i chowac do szopki na czas nieobecności? A może jednak jest inne, lepsze rozwiązanie?
Ma może ktoś gotową "receptę"? Przecież chyba nie tylko ja chcę mieć oczko na działce pracowniczej - z której korzysta się w weekendy, a nie mieszka się na niej?
Licze na konstruktywne podpowiedzi...
Pozdrawiam,
Darek

AurorA - 2009-06-13, 20:15

Filtry są dość duże wiec tego raczej nikt nie ruszy- możesz też zamontować filtr pod wodą wtedy złodziejom nie będzie się chciało nurkować po niego a wyjęcie go z wody to spory problem. Co do pompy to wiele modeli można przymocować do filtra lub jakiejś ciężkiej podstawy - wtedy jej zabranie jest bardzo kłopotliwe.
ontario_ab - 2009-06-13, 20:22

filtr ciśnieniowy też schowasz poza oczkiem
Daszol - 2009-06-14, 11:37

A może jakaś "budowla" maskująca typu domek, budka?? szukam kogoś kto ma doświadczenia z utrzymywaniem oczka na działce pracowniczej lub rekreacyjnej...
Pozdrawiam serdecznie,
Darek

iwosek - 2009-06-14, 15:33

Ja mam takie doświadczenie że w oczku mam tylko napowietrzacz i zadnych filtrow a oczko 8tys litrow i to ze spora obsada ryb.
Co do zabezpieczen - pompa przykrecona do plyty chodnikowej -nie ruszy ci nikt. Filtr zarośniety jakimis pnaczami. Kabel ukryty pod ziemia. i tyle

Daszol - 2009-06-14, 15:42

Dzięki za podpowiedź. Pamiętasz może jaki to typ pompy??
Pozdrawiam,
Darek

iwosek - 2009-06-14, 16:43

AquaSzuty chyba wszystkie maja otwory ktorymi mozna przykrecic.
ontario_ab - 2009-06-14, 19:41

Pompa Jebao również ma 4 otwory w podstawie
momo - 2009-06-14, 20:44

zrób filtr korzeniowy a rurę od pompy zamuruj tak aby wystawało jej tyle abyś mógł pompę wydobyć np grabiami na zimę całość przykryj kamieniami jak dobrze to zrobisz to nawet nie będą wiedzieli że ją masz zwijanie za każdym razem sprzętu i chowanie go równa się z tym jak byś go wcale nie stosował filtr będzie dopiero skuteczny kiedy będzie pracował 24 na dobę cały sezon letni pozdrawiam momo
JAREK G - 2009-06-14, 20:48

Aż jutro z ciekawości sprawdzę czy otwory są w pompie, czy w bez problemu zdejmowanej podstawie :P
AurorA - 2009-06-16, 21:54

To zależy od modelu pompy. np popularne pompki PFN aqua-ela mają otwory do mocowania w podstawce którą ściąga się jednym ruchem, ale pompy tetrapond można już solidniej umocować. Aqua-szut zależy jaki model np kaskada 3600 czy PO 001 mają w podstawce.
krysiek - 2009-07-18, 23:31

Daszol napisał/a:
A może jakaś "budowla" maskująca typu domek, budka?? szukam kogoś kto ma doświadczenia z utrzymywaniem oczka na działce pracowniczej lub rekreacyjnej...
Pozdrawiam serdecznie,
Darek

Witam Wszystkich Forumowiczów.
Również posiadam działkę w ROD i zmagam się z tą plagą. Myślę że jednym ze sposobów na kradzieże jest dobre maskowanie. Wykorzystać do tego celu można np. skalniak lub duże płaskie kamienie. W moim oczku wszystkie urządzenia są właśnie tak zamontowane i są zupełnie niewidoczne. Natomiast domek czy budka może szpecić otoczenie oczka i trudno to ukryć.

iwosek - 2009-08-10, 23:40

kompadress napisał/a:
mam pytanie czy musze miec pozwolenie na budowe oczka wodnego na dzialce

I tak i nie - Pamietam ze w któryms Działkowcu, był artykuł o legalności oczka wodnego na ROD, ale co i jak to nie pamietam- Dyskutowalismy o nim z Sebastianem (Ernestem) moze on cos bedzie pamietal,
Wiem ze przydałaby sie zgoda zarzadu, jednak ja wiedzac ze takowej nie uzyskam, nie prosilem i wybudowałem, nikt sie nic nie czepial ;) podczas ktorejs kontroli, jedynie kazano naszkicowac mi rys oczka z zachowaniem proporcji i przedstawienie do zarzadu, na tym sprawa sie skonczyla


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group