Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Oczko wodne z folii. - projektowanie oczka anatoma.

anatom28 - 2009-04-16, 08:32
Temat postu: projektowanie oczka anatoma.
witam serdecznie.
wlasnie jestem w momencie rozpoczecia prac nad nowym oczkiem, teraz juz z folii.
jednak caly czas nie moge sie zdecydowac na jego ostateczny ksztalt.
oczko ma miec rozmiary 4x2x1,5m
ponizej daje dwie fotki z miejsce przeznaczonym na ten zbiornik, jezeli ktos by znalazl chwilke zeby mi doradzic to bede bardzo wdzieczny.
na zdjeciach zaznaczylem czerwona obwodka miejsce w ktorym powstanie oczko.
bedebardzo wdzieczny za wszelkie porady.
pozdrawiam
pawel

maruder - 2009-04-16, 11:51

Chcesz robic oczko w sadzie i miedzy grzadkami warzywnymi? Nie lepiej w jakims bardziej dogodnym/widocznym miejscu, gdzie mozna by stworzyc jego ciekawa aranzacje?
anatom28 - 2009-04-16, 12:58

nie mam innego wyboru, jest tylko to miejsce i w nim musze sie zmiescic.
nie dysponuje ogrodem przed domem, to tylko dzialka.
wracajac do problemu, te dwa krzaki agrestu widoczne na zdjeciu dzis juz wyrwalem .

AurorA - 2009-04-16, 22:36

Ja dałbym kształt nerki z zagłębieniem od tej strony gdzie rosły te agresty
anatom28 - 2009-04-16, 23:05

dzieki Aurora za porade.
wstawiam nowe zdjecia po malym karczowaniu pola pod oczko.

sznurkiem oznaczone pole 4x2x1,5

Pawel Woynowski - 2009-04-17, 21:29

A uwzględniłeś szerokość półek na rośliny w proporcjach oczka. Po obsadzeniu półek, oczko wizualnie się zimniejszy, tzn zmniejszy się powierzchnia tafli oczka. Półki muszą mieć taką szerokość aby pojemniki postawione na nich były stabilne. Z reguły robi się je 40 - 50 cm szerokości, i na takiej głębokości, aby wysokość lustra wody nad substratem w pojemnikach na rośliny, odpowiadało potrzebom danego gatunku, chodzi o głębokość sadzenia roślin. O tym trzeba pamiętać już w fazie projektu. Pomyśl też z której strony ma rosnąć większość roślin strefy płytkiej i bagiennej. Pomyśl też, w którym miejscu będziesz miał główny punkt widokowy na oczko. Z zasady jest to południowo wschodnia strona oczka, ta gdzie słońce świeci zza pleców patrzącego. Brzeg w takim miejscu obsadź niskimi roślinami, aby nie zasłaniały widoku na oczko. Przy projektowaniu nasadzeń popatrz na oczko jak scenograf w teatrze, na scenę. Oczko to również teatr, i przez cały rok oglądamy spektakl jaki wystawia nam Przyroda. Dlatego projektujmy tak jak scenografię w teatrze, niskie rośliny z przodu i po bokach na tle wyższych, z tyłu.Co zaś się tyczy samego projektowania i budowy, to zapraszam na stronę której odnośnik masz niżej w stopce postu czyli "Technika w oczku i strumieniu', znajdziesz tam kilka podstawowych porad dotyczących budowy oczka i nie tylko.
anatom28 - 2009-04-20, 07:47

witam.
ponizej przedstawiam juz konkretniejszy projekt oczka naniesiony juz bezposrednio na ziemie.
to czarne to ma byc taki skalniaczek w ktorym na srodku bedzie mala kaskada.

przed tym projektem wyzej mialem taka wizje jeszcze, ale ciezko to juz umiescic w tym miejscu

bardzo prosze o jakies uwagi moze naniesienie jakis zmian itp.
pozdrawiam serdecznie.

Pawel Woynowski - 2009-04-20, 17:58

Ja bym to widział tak:

Zaznaczyłem na Twojej fotce jak bym widział kształt oczka i półki na rośliny.
Dolny rysunek, to rzut z góry z zaznaczoną północą, na dole rysunku widać komorę pompy, a tak ta komora wygląda w przekroju:

anatom28 - 2009-04-22, 08:30

Dziekuje panie Pawle za wielka pomoc, mam jednak jeszcze jedna wielka prosbe, otoz z przyczyn technicznych i mozliwosci podlaczenia pradu musialem troszke zmienic projekt a mianowicie odwrocic stronami oczko. ponizej wklejam projektowy rysunek i moja prosba tyczy sie pomocy w rozrysowaniu póleczek an rsliny podobnie jak mi pan to rozrysowal poprzednio.
strefe plytka planuje zrobic po przeciwnej stronie skalniaka .
bede bardzo wdzieczny za pomoc z tym rozrysowaniem stref :)
pozdrawiam
paweł

maruder - 2009-04-22, 09:51

anatom28, lepiej kupic przedluzacz, niz odwracac oczko. Teraz bedziesz mial kiepski widok na oczko od strony domu; skalniak je troche zasloni, a kaskady wcale nie bedzie widac.
anatom28 - 2009-04-22, 10:29

hej.
skalniak juz bedzie tak usytuowany jak jest na zdjeciu bede go modelowal jeszcze pod katem widoku ale to w trakcie prac.
chce go wmontowac zeby byl tez dla drugiego oczka ktore juz mam , widoczne jest tam w tle.
wymodeluje go tak aby byl widok z altanki, mysle ze bedzie okej podpartujac oczka z galerii :)
jedyna wielka prosba teraz to do pana Pawla zeby mi w zarysie pomogl jak poprzednio zaplanowac półkina roslinnosc i ta strefa bagienna.
pozdrawiam

Pawel Woynowski - 2009-04-23, 00:24

Podaj mi jeszcze te wymiary. A - Odległość od pnia drzewa i B - odległość od drugiego oczka. Czy to drugie oczko jest na folii czy to forma z laminatu.

Mam pewien pomysł, lecz muszę znać te wymiary. Jak Ci nie przypasuje to rozrysuję Ci te półki.

anatom28 - 2009-04-23, 12:29

drugie oczko jest z wypraski. odleglosc zarowno oczka jak i pnia zawiera sie miedzy 140 a 150 cm w zaleznosci jak wejde na trawe z bokiem nowego oczka. pieni oczka sa mniej wiecej w tej samej linii.

ponizej daje fotke tego terenu z ta odlegloscia

tutaj widok od drugiej strony

a tutaj jest widok od strony starego oczka z wypraski

anatom28 - 2009-05-16, 07:52

witam sredecznie.
postanowilem wziac sie za dzialanie i chcialem przedstawic wam wstepne prace nad wykopem, chcialbym abyscie cos doradzili co mozna poprawic i gdzie na tym etapie budowy.
pozdrawiam
Pawel

KarolVIII - 2009-05-16, 13:45

Jeśli w oczku mają być ryby to koniecznie głębsza strefa musi być żeby przezimował bez problemów półki ok , rośliny będą miały miejsce do popisu. Zastanawia mnie tylko to wąskie wcięcie w płytką strefę-czy to będzie wyglądać ok? Tak czy siak powodzenie w następnych etapach budowy. :)
Adalbert - 2009-05-16, 14:30

Ja również proponował bym wyrównać to wcięcie na strefę płytką i pogłębić tą szerszą stronę.
anatom28 - 2009-05-16, 16:26

witam.
dziekuje za zainteresowanie moim tematem :)
wykop jest jeszcze w robocie tzn dzis 3 dzien zmagan po obiedzie.
strefa gleboka bedzie planowana na ok 130-140 cm.
faktycznie mam zamiar dzis poszerzyc ta wciecie, juz wczoraj tak o tym myslalem ale dzis mnie upewniliscie w tym zamiarze.
zaraz obiadek i potem 3 dzien kopania.
pozdrawiam

melek - 2009-05-16, 16:43

A ja tą zatoczkę od strony górki (tam gdzie wysypujesz wykopaną ziemię) bym poszerzył i wypłycił - taka strefa płytka / bagienna dla roślin rosnących luzem. A strefę głęboką zrobiłbym tak do 1m - po to aby całość była proporcjonalna. Inaczej Ci wyjdzie ostry spadek i "studnia" na środku. Ale pamiętaj to tylko moje zdanie ;)
anatom28 - 2009-05-16, 17:42

Melek a czemu tylko ta strefe gleboka kopac do 1metra , mam zamiar zostawiac rybki na zime wiec metr to chyba troszke za malo czy nie?
pozdr.

melek - 2009-05-16, 17:56

Napisałem przecież dlaczego. Ja mam 60cm i zimuję ryby z powodzeniem. Ale rób jak uważasz.
szopen - 2009-05-16, 22:41

Przypuszczam, że tam gdzie sypiesz górkę będzie w przyszłości kaskada, dlatego też strefę bagienną proponuję wykonać po przeciwległej stronie oczka, gdzie woda będzie podsiąkała. A co do głębokości, to kop, ale bez przesady, 1,2 m wystarczy w zupełności.

Pozdrawiam Antoni !!

anatom28 - 2009-05-17, 00:03

witam.
dzis byl 3 dzien zmagan z wykopem, narazie zajmuje sie strefa glebsza ta szersza gdyz ta wezsza czescia wynosze piasek i ziemie z wykopu. kiedy zrobie w tamtej strefie zakladana glebokosc bede ze tak powiem wycofywal sie i ksztaltowal strefe przeciwlegla.
oto 2 fotki z dzisiejszych prac.
tak jak mowiliscie wyrownalem ten jeden bok oczka tylko nie wiem czy zwezic takze polki w tym brzegu?

pozdrawiam
pawel

anatom28 - 2009-05-17, 20:48

witam.
przedstawiam dzisiejszy efekt calodziennej pracy, oczko w najglebszym miejscu zyskalo 130 cm zastanawiam sie czy poszerzyc ta najglebsza strefe do zimowania ryb?
jutro kolejne zmagania :)
oto fotki

KarolVIII - 2009-05-18, 12:48

Faktycznie możesz poszerzyć trochę tą najgłębszą, poza tym jest ok :)
anatom28 - 2009-05-18, 22:34

witam.
dzis 5 dzien zmagan z wykopem oczka :)
caly czas zastanawiam sie gdzi epoglebic zeny jeszcze wiecej wody bylo w zbiorniku.
bardzo prosze o jakies porady gdzie przyciac gdzie poglebic itp :)
dzis byl u mnie jeden dziadek dzialkowicz ktory skrytykowal ze mam za duzo polek zrobionych ze powinien byc odrazu spadek do samego dna...
fotki po dzisiejszych dzialaniach:
na tej fotce tam gdzie jest ta polka najnizsza planuje poglebic i wyrownac do tej najglebszej strefy .

JAREK G - 2009-05-18, 23:16

anatom28 napisał/a:
dzis byl u mnie jeden dziadek dzialkowicz ktory skrytykowal ze mam za duzo polek
Dziadka nie słuchaj :P z fotek dokładnie nie widać jaka jest duża ta strefa głęboka a jaka duża strefa płytka i gdzie dokładnie będzie maskowanie folii :???: ale wydaje się że półkę z ostatniej fotki z jednej ściany możesz usunąć
anatom28 - 2009-05-24, 21:25

witam.
dzis mialem wreszcie chwilke czasu aby wyjsc na dzialke i troszke popracowac nad moim wykopem.
poszerzylem troszke strefe gleboka zrobilem strefe bagienna po przeciwnej stronie strefy glebokiej.poroblem takze poleczki. zrobilem tez taka mini polke gorna w celach maskowania folii.
oto dwie fotki po dzisiejszych pracach:

Pawel Woynowski - 2009-05-24, 22:58

Z tego co widzę będziesz miał spore problemy z układaniem folii, ze względu na tę "studnię" w strefie głębokiej. Przejście ze strefy płytkiej, tam gdzie stoi wiadro, powinno być bardziej łagodne, nie tak strome. Chodzi o układanie fałd folii, dowcip polega na tym aby jak najbardziej zminimalizować ilość tych fałd. Nawet jak to będzie EPDM, nie powinno być ono naprężone, a przy tej "studni" nie unikniesz fałd na dnie oczka, które powinno być gładkie.
Poza tym wydaje mi się że te półki są za wąskie i za płytkie. Jeśli posadzisz rośliny w pojemnikach (koszach) to warstwa wody nad substratem powinna być taka jakie mają wymagania rośliny co do głębokości sadzenia. Np. jeśli roślina wymaga posadzenia na głębokości 10 cm , a w pojemniku masz np. 30 cm substratu (wymagana głębokość sadzenia), to półka powinna być na głębokości 40 cm, mierząc od lustra wody.

anatom28 - 2009-05-25, 06:23

witam.
we wtorek bede na dzialce to poglebie polki oraz wygladze przejscie do strefy glebokiej.
mam jednak pytanko co do strefy bagiennej na jaka glebokosc jak wykopac?

A#O - 2009-05-25, 23:55

Boję się, że ta "studnia" jest zbyt głęboka w stosunku do swojej powierzchni. Podobnie uczyniłem w swoim oczku na wsi (z siatkobetonu) i był to błąd. Dno jest niedoświetlone i niedotlenione, zbiera się tam gruba warstwa mułu, nie ma szans, by rosły tam jakieś rośliny i widać, że zachodzi tam jakaś fermentacja beztlenowa. Woda jest niezbyt czysta i trudno to zmienić.
Wyczytałem w fachowej literaturze, że najgłębsza część powinna stanowić minimum 40% powierzchi oczka, a otaczające zbocza powinny być niezbyt strome, aby zapewnić właściwe przewietrzanie. Głęboka i wąska studnia w dnie może się stać wytwórnią siarkowodoru.

Pawel Woynowski - 2009-05-26, 19:42

anatom28 napisał/a:
witam.
we wtorek będę na działce to pogłębię polki oraz wygładzę przejście do strefy głębokiej.

A jak głęboka jest ta strefa?
Cytat:
mam jednak pytanko co do strefy bagiennej na jaka głębokość jak wykopać?

Pomyśl jakie rośliny i gdzie będziesz sadził, i wtedy zrób taką głębokość na jakiej mają rosnąc. A to zależne jest od wymagań poszczególnych gatunków. Jeśli rośliny będziesz sadził w pojemnikach, to przy planowaniu głębokości półek, uwzględnij wysokość substratu w pojemniku. Tzn, jeśli roślina wymaga głębokości sadzenia 10 cm pod lustrem wody, to musisz dodać wysokość substratu np. 30 cm i masz głębokość półki = 40 cm. Poza tym wysokie rośliny sadzimy od strony północno zachodniej oczka, maja wtedy dobre nasłonecznienie, nie zasłaniają słońca niższym. Drugą sprawą, jest miejsce skąd będziesz obserwował oczko, dobrze jak jest od strony południowo wschodniej, wtedy bliki (odbicia słońca) na wodzie, nie przeszkadzają w obserwacji tego co się dzieje pod wodą, no chyba że będziesz używał do tego celu okularów polaryzacyjnych, likwidują te bliki. Na tej stronie oczka, na półkach, można posadzić niskie rośliny, kaczeńce, niezapominajki, czy kropliki. I te można sadzić w podłożu bezpośrednio na półkach uformowanych w kształcie rynny o głębokości 25 cm.

anatom28 - 2009-05-26, 20:50

witam.
strefa gleboka ma 120 cm.
jezeli chodzi o strefe bagienna to planuje sadzic tam roslinki w podlozu bez donic i koszykow.

leszek50-57 - 2009-05-26, 21:35

W strefie głębokiej możesz posadzic lilie to będą miały gdzie se chowac ryby
a w strefie bagiennej nie które rośliny lubią torf to będziesz musiał
wsadzic w kosze a resztę w żwir lub kamienie. ;)

Poz.Leszek
----------------

Pawel Woynowski - 2009-05-27, 20:31

A kto daje do oczka, jako składnik podłoża torf. W krótkim czasie zacznie gnić i zanieczyści wodę.
W zupełności wystarczy piasek z gliną i na początku z dobrze przekompostowaną ziemią darniową lub kompostem, w proporcji 3 : 1 : 1.
Jeśli wykona się półkę na strefę płytką w formie kieszeni, to substrat nie będzie spływał na dno oczka.
Np coś takiego

Pawel Woynowski - 2009-06-04, 19:47

Pawle, u Ciebie aż się prosi, aby zrobić skalniak - kaskadę przy małym oczku i strumykiem połączyć ją z nowym oczkiem. Pompa w nowym oczku pompowała by wodę na kaskadę i wracała przez obsadzony roślinami strumyk. Ziemię z wykopu można wykorzystać do ukształtowania wzniesienia pod skalniak. Np. coś takiego.

To co prawda jedynie skalniak - kaskada z podobnym do twego oczkiem z formy, lecz wystarczy wyciąć w boku formy wylot do strumienia, w tym miejscu gdzie na rysunku są widoczne dwie rury, wywinąć do wnętrza formy przez wycięty fragment folię z koryta strumienia, przykleić ją do ścianek formy i gotowe. Pompę oczywiście wstawiasz do oczka. Można w takim skalniaku - kaskadzie ukryć też filtr. Wystarczy, aby oczko z formy, na wysokości dna wylotu wody do strumienia, było wyniesione nad poziom wody w oczku o jakieś 2 -3 cm, taki spadek w zupełności wystarczy. Strumień obsadzasz roślinami i masz strefę bagienną w oczku z głowy, co spowoduje, że w oczku masz więcej miejsca.

anatom28 - 2009-06-26, 12:34

witam.
niestety moje prace nad oczkiem przerwaly ogromne ulewy ktore podniosly ogolny poziom wody w gruncie i oczko w 3/4 wypelnilo sie woda...
mozna teraz rzec ze juz nie musze kupowac folii hehe

anatom28 - 2009-07-02, 20:29

bylem dzis wieczorem na dzialeczce i niestety dzisiejsza popoludniowa ulewa zalatwila kojena dostawe wody, teraz zrobila sie dziwnie zielona...

masakra jakas jak tak dluzej to potrwa to nie zrobie tego oczka w tym roku :(

leszek50-57 - 2009-07-02, 20:53

Bądz cierpliwy do jesieni daleko,na pewno zrobisz oczko do końca
tylko nie załamuj się. ;)

poz.Leszek
---------------

Adalbert - 2009-07-02, 21:26

Zakryj tą kałużę czarną folią budowlaną aby odciąć dostęp światła a glony padną i nie będą cię wkurzać ;)
AurorA - 2009-07-03, 22:58

Może szybciej wsiąknie i tez padną :P
Tez liczę na suchsze dni bo poziom wody gruntowej mam równo z posadzką w piwnicy.

anatom28 - 2009-08-25, 11:13

witam serdecznie.
chcialem zasiegnac opinii odnosnie budowy mojego oka.
otoz na wakacje musialem wstrzymac budowe chociaz woda zeszla z poczatkiem sierpnia to jednak fundusze nie pozwolily mi narazi ekontynuowac oczka.
mam jednak pytanie do kiedy mozna robic oczko czy na jesieni jezeli bym sie zdecydowal konczyc oczko jeszcze w tym roku, czy robienie oczka we wrzesniu czy tez po koniec wrzesnia ma jeszcze sens??jak to wyglada, mi sie wydaje ze chyba nie bardzo bo co z roslinami w tym okresie nastepuje juz chyba powoli odpoczywanko roslinek, co radzicie drodzy oczkomaniacy??
pozdrawiam
paweł

melek - 2009-08-25, 16:36

Pewnie ,że ma sens. Do zimy od września rośliny się dobrze ukorzenią a to wystarczy by przezimowały i wiosną ruszyły z kopyta. Dlatego zaraz po zrobieniu oczka najlepiej jakbyś posadził duże ilości roślin.