Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Galeria zdjęć oczek wodnych - Moje oczko czyli galeria zdjęć barteknam

barteknam - 2009-01-28, 12:46
Temat postu: Moje oczko czyli galeria zdjęć barteknam
Witam wszystkich zapraszam do oglądania moich zdjęć już nie długo nowe oczko !! :yahoo:
barteknam - 2009-01-28, 13:01

zdjęcia zrobione w dniu wykopaliska :) 29l uty 2008 czyli to oczko obchodzi swoje urodziny co cztery lata :yahoo:
iwosek - 2009-01-28, 13:03

barteknam, daj wiecej fotek jakis opis itp :)
barteknam - 2009-01-28, 13:05

...ciąg dalszy
barteknam - 2009-01-28, 13:06

oczko jest z formy 260 litrów
barteknam - 2009-01-28, 13:11

wykopałem je w jeden dzien
barteknam - 2009-01-28, 13:17

przy oczku znajduje się prowizoryczny strumyk w nowym oczku mam nadzieje że wyjdzie lepiej :)
strumyk wysypałem kamyczkami które się obsówają mam nadzeje że drugi raz nie popełnię tago błędu

barteknam - 2009-01-30, 08:10


marcowy poranek nad moim oczkiem :P

barteknam - 2009-01-30, 14:02


marzec nieoczekiwany powrót zimy

barteknam - 2009-02-06, 14:22

moja magnolia zimą
castleman - 2009-02-06, 16:08

:-o niesamowite,
u mnie wiosna się zaczyna, śniegu jak na lekarstwo
dzisiaj widziałem jak wychodzą z gruntu przebiśniegi.

JAREK G - 2009-02-06, 16:55

castleman, zdjęcie zrobione w zeszłym roku :P choć też się można zdziwić bo 20 marca :D
barteknam - 2009-02-06, 20:07

dobrze że ktoś wytłumaczył :-D
barteknam - 2009-02-06, 20:11

moje zdjęcia znajdują się również na tej stronie
http://www.staw.bieleccy....artek_2008.html

barteknam - 2009-02-13, 20:22

widok ogólny na oczko w maju według mnie jest on najładniejszy dla mojego sklaniaka
barteknam - 2009-02-13, 20:40

co do maja xD

brzeg też przerobiłem wcześniej był wysypany korą

barteknam - 2009-02-13, 20:45

widok ogólny na ogródek trawa koszona 2x w tygodniu :-D

źródło strumyka troche przerobione

brzeg też przerobiłem wcześniej był wysypany korą

[ Komentarz dodany przez: iwosek: 2009-02-13, 20:58 ]
Uzywaj funkcji EDYTUJ - nie pisz posta pod postem - kolejny taki post = WARN

barteknam - 2009-02-13, 21:22


porządki nadzorowane przez Kaje 8)

Pawlak - 2009-02-13, 21:28

Mi szczegulnie podoba się twój strumień :)
barteknam - 2009-02-13, 21:33

a ja go chce najbardziej zmienić ;D
AurorA - 2009-02-13, 23:43

Teraz dopiero widać to dokładnie - całkiem ładnie to urządziłeś.
melek - 2009-02-14, 00:40

Jeśli sam robiłeś ten skalniak to szczerze Ci gratuluje, efekt piorunujący :brawo: Może warto o tym myśleć i dalej w życiu zajmować się np. zakładaniem ogrodów itp ;)
barteknam - 2009-02-14, 08:24

właśnie jestem na tym etpie wybierania szkoły ale nie wiem jaką wybrać myślałem, o jakiejś ogrodniczej ale w mojej okolicy za bardzo nie ma :???:
barteknam - 2009-03-17, 21:06


w lewym górnym rogu widok ogólny na ogródek , lewym dolnym zdjęcie oczka jesienią , w prawym dolnym rogu widok na ogródek od innej strony , no i oczywiscie pies w prawym górnym rogu (wszędzie musi być :) )

wodniczka - 2009-03-17, 22:36

Fajowe oczko Bartku! I jak tu nie wierzyć, że małe jest piękne ;) :-D
barteknam - 2009-03-18, 13:47

wodniczka napisał/a:
małe jest piękne
to prawda ale juz niedługo bedzie wieksze i cieszę sie z tego niezmiernie :)
wodniczka - 2009-03-18, 17:01

Znam to oczucie radochy ;) W przydomowym ogródku mam ok.400-litrowe maleństwo, ale przymierzam się do stawu! :yahoo: Niech no tylko śniegi znikną... damy czadu :-D
barteknam - 2009-03-18, 17:55

u mnie juz nie ma sniegów :yahoo: ale czekam do soboty bo w sklepie ma sie pojawic folia do oczka a jakos sobie tak powiedziałe że zanim nie kupie foli to nie zaczynamy kopać 8)
phalina - 2009-03-18, 20:21

barteknam napisał/a:
że zanim nie kupie foli to nie zaczynamy kopać

ja jednak radziła bym odwrotna kolejność,najpierw wykop potem folia ,bo możne się okazać ,że albo folii Ci zabraknie(co się często zdarza)albo masz jej za dużo. :pa:

barteknam - 2009-03-18, 20:41

ja i tak musze kupic nadwyższkę folii bo jeszcze musi mi wystarczyc na strumień / kaskade :-(
leszek50-57 - 2009-03-18, 21:30

Ale Halina ma rację najpierw się kopie oczko i strumień
a pózniej się kupuje folię, bo może byc tak ,że może
ci zabraknąc i będziesz doklejał. :-o

poz. Leszek
----------------

wodniczka - 2009-03-18, 21:36

Chcecie, żeby Bartek zapeszył sobie staw :-o rany... Przecież jak wykopie za duży... to lekko zasypie i po sprawie! :idea:
Na pewno zrobi staw i z folią i ... z głową! :-D
Będzie dobrze. popatrzcie, jakie cacko już ma w ogródku! :victory:

AurorA - 2009-03-19, 00:53

wodniczka napisał/a:
Przecież jak wykopie za duży... to lekko zasypie i po sprawie!


jasne, kolejność jest bez znaczenia

hepik - 2009-03-19, 04:51

Popieram szkołe phaliny ;)
Najpierw dziura,potem taśma miernicza albo sznurek rozłożony od brzegu poprzez dno do brzegu drugiego i mamy wymiar co do centymetra.
Choć z drugiej strony można kopać i zasypywać...ruch to zdrowie a czego sie nie robi aby zdrowym być ? :)

lepi - 2009-03-19, 09:13

hepik napisał/a:
Popieram szkołe phaliny ;)
Najpierw dziura,potem taśma miernicza albo sznurek rozłożony od brzegu poprzez dno do brzegu drugiego i mamy wymiar co do centymetra.


Sznurek - ja też absolutnie się zgadzam. Robiłem tak dwa razy. Ponadto, albo raczej przed tym, można policzyć na sucho - narysować sobie dwa przekroje planowanego oczka - przez najdłuższe i najszersze miejsce i też da się policzyć (dodawanie plu pitagoras ;-) ).

Generalnie metoda liczenie i mierzenie sprawdza się, może trzeba będzie troszkę więcej, gdy zbiornik ma pogmatwany kształt i trzeba będzie robić bardzo dużo zakładek.

Tak czy inaczej, trzeba pamiętać, żeby wziąć trochę więcej materiału, żeby starczyło na kołnierz wokół oczka a nie tylko do jego krawędzi.

Jak się planuje stosowanie EPDM a to polecam, to trzeba mieć na uwadze, że ten materiał sprzedawany jest z rolek, a rolki te mają ściśle określone szerokości (1,67 ; 2,28 ; 3,05 ; 6,10 ; 7,62 ; 9,15 ; 12,20 ; 15,25 [m]).

Jak przy planowaniu weźmie się to pod uwagę, to się przy okazji zaoszczędzi - nie będzie "odpadów".

hepik napisał/a:
Popieram szkołe phaliny ;)
Choć z drugiej strony można kopać i zasypywać...ruch to zdrowie a czego sie nie robi aby zdrowym być ? :)

Z tym zasypywaniem to chyba nie do końca tak...
Zasypywać można "na płasko" i trzeba dobrze ubić. Po wykopaniu dziury, zasypywanie po skosach to zły pomysł - trudno będzie na powrót dobrze utwardzić taką skarpę.

Pamiętajmy, że nie ubite podłoże pod naciskiem wody będzia siadało, a zimą lód będzie gniótł na boki!!!
EPDM ma rozciągliwość 400%, to niby dużo, ale...

Ja bym planował - na karteczce, potem kopał, zweryfikował (pomierzył) i zamawiał EPDM.

lepi

maruder - 2009-03-19, 11:00

lepi napisał/a:
hepik napisał/a:
Popieram szkołe phaliny ;)
Choć z drugiej strony można kopać i zasypywać...ruch to zdrowie a czego sie nie robi aby zdrowym być ? :)

Z tym zasypywaniem to chyba nie do końca tak...
Zasypywać można "na płasko" i trzeba dobrze ubić. Po wykopaniu dziury, zasypywanie po skosach to zły pomysł - trudno będzie na powrót dobrze utwardzić taką skarpę.


Teraz chyba juz kazdy wie czemu najpierw dziura, a dopiero potem folia :)

AurorA - 2009-03-19, 14:48

A co za różnica czy kopiesz na wymiar folii którą masz lub której jeszcze nie masz- wymiary się nie zmienią, a folia kupiona wcześniej na pewno nie urośnie. Kolejność absolutnie bez znaczenia - tak samo za dużo można wykopać mając folie jak jej nie mając trzeba tylko znać jej wymiar.
JAREK G - 2009-03-19, 17:00

AurorA napisał/a:
tak samo za dużo można wykopać mając folie jak jej nie mając trzeba tylko znać jej wymiar.
Tak ale zawsze Arek można kupić po wykopaniu oczka metr więcej niż się planowało :P Zasypać część oczka zawsze możesz ( niezależnie czy masz już folię czy nie ) choć ze względu na półki i skosy jest to bardzo trudne, a że folii praktycznie nie dokleisz i jak masz kupione za mało musisz zasypywać :???: Jak nie masz foli masz wybór kupujesz więcej i zostawiasz oczko większe niż planowałeś , albo zasypujesz i kupujesz tyle ile planowałeś. Plany planami a w praktyce różnie wychodzi dlatego lepiej najpierw wykopać takie oczko jakie się chce a potem kupować folię :P
barteknam - 2009-03-22, 21:30

dziekuje za rady ale folia juz kupiona (wczoraj byłem w leroy-merlin i tam kupiłem mimo waszych odradzań może źle zrobiłem ale narazie jestem zadowolony )31 m2 wiec mi raczej napewno wystarczy ,oczko kopiemy za tydzien zapowiadaja 12 stopni wiec bedzie piekna pogoda :yahoo: , kupiłem też lilię czerwoną i białą w plastikowych pudełkach obsypane kamykami utrzymujacymi wilgoć jutro wrzuce fotki jak to wyglada więc będziecie mi mogli powiedzieć czy dobrze zrobiłem czy nie te lilie były po 12 zł sztuka więc dużo nie stracę jęsli się nie przyjmą juz mają puszczone liscie wyglądaja zdrowo wiec mam nadzieje że się im spodoba moje oczko. Widziałem tez cały zestaw flitracyjny lampa uv , pompka i filtr ale nie kupiłem bo to jakaś niezanana firma a filtr był w jakimś pudełku wygladajacym jak jekieś po nawozie ale kosztował 371 zł niewiedziałem czy kupic licze na waszą odpowiedź
killer1558 - 2009-03-23, 08:28

widzę że w gorącej wodzie kompany jesteś :lol: ,wykop najpierw oko nalej wody i sprawdź pojemność oka wtedy dopiero dopasujesz pompę, a filtr proponuję samoróbkę tu na forum jest wszystko jak go zrobić
samuraj - 2009-03-23, 08:31

barteknam napisał/a:
kupiłem też lilię czerwoną i białą w plastikowych pudełkach obsypane kamykami utrzymujacymi wilgoć


pamiętaj aby te lilie trzymać zanurzone w wodzie

barteknam - 2009-03-23, 08:34

to musze je włozyc do wody a jakie podłoze do tych liljiżeby je posadzić ??
samuraj - 2009-03-23, 08:36

barteknam napisał/a:
to musze je włozyc do wody a jakie podłoze do tych liljiżeby je posadzić ??


poczytaj była mowa o tym na forum :) --piasek-glina-kompost (ziemia ogrodowa) a z góry gruby żwir aby ryby nie ryły w tym to taka najbardziej uniwersalna mieszanka

barteknam - 2009-03-23, 15:10


oto i te zdjęcia które miałem dodać czy znacie którąś z tych odmian ??

JAREK G - 2009-03-23, 16:44

barteknam napisał/a:
oto i te zdjęcia które miałem dodać czy znacie którąś z tych odmian ?
Tak znamy różowa i biała :hehe: To mają do siebie te rośliny że jeśli chodzi o gatunek to są to lilie "marketowe" :P Niemniej jednak wyglądają dobrze i zdrowo, za te pieniądze warto było spróbować :good:
AurorA - 2009-03-23, 18:20

Ciekawe te lilie - takich jeszcze nie widziałem- jaka jest dokładna wysokość tego kubeczka?
Cena bardzo dobra, nawet jak na no name. Posadź je i daj pod wodę jak najszybciej.

takie lilie typu czerwona , żółta, biała wciskali mi ostatnio do sklepu (i to nie z chin) - były by tańsze ale ani ja ani Szymon na to nie poszliśmy- lepiej widzieć co się sprzedaje

barteknam - 2009-03-23, 18:54

"kubeczek" ma 16 centymetrów czy wystarczy piasek ze stawu zamiast gliny do posadzenia takich lilii ??
barteknam - 2009-03-23, 18:56

dzisiaj spuściłem wodę z oczka i ryby są w brodziku w piwnicy niewiem czy przeżyją :-(
melek - 2009-03-23, 18:59

barteknam napisał/a:
czy wystarczy piasek ze stawu zamiast gliny do posadzenia takich lilii ??


Nie, podłoże to mieszanka ziemi ogrodowej + kompost + glina + żwir. Oczywiście w odpowiednich proporcjach.

barteknam - 2009-03-23, 20:23

ciekawe z kąd ja wezme kompost :? Do wszystkich moich roślin takie podłoże zastosowac jak proponuje Melek, ??
JAREK G - 2009-03-23, 20:27

barteknam napisał/a:
ciekawe z kąd ja wezme kompost :?
Dasz ziemie ogrdową , gline z piaskiem i będzie :good:
barteknam - 2009-03-23, 20:39

o to dobrze :yahoo:
barteknam - 2009-03-25, 14:53

wczoraj byłem we szystkich większych sklepach we wrocławiu i ogladałem zestawy filtracyjne i po wielu przemyśleniach kupiłem zestaw w castoramie KLAR JET 5000 czy dobrego wyboru dokonałem?? :?
coś takiego : http://www.sklep.oczkowod...r-jet-5000.html

Pawlak - 2009-03-25, 16:02

barteknam napisał/a:
czy dobrego wyboru dokonałem?? :?

Spokojnie da radę ,najwyżej można zmodyfikować wkłady filtracyjne jak będą badziewiaste :)

barteknam - 2009-03-25, 18:44

troche sa badziewiaste bo tam tylko 2 gąbki , jakieś plastikowe kulki i jeszcze podobne do napowietrzonego cementu kawałki sakałek niewiem czy to jest dobry skład wkładu filtracyjnego ??
:?

Pawlak - 2009-03-25, 20:43

Brzmi dobrze ,ja bym się tylko obawiał tego ostatniego bo opis mi przypomina zeolit po którym mi roślinki cienko rosły ,ale nie jestem pewien :)
koczisss - 2009-03-25, 21:20

Cytat:
Nie, podłoże to mieszanka ziemi ogrodowej + kompost + glina + żwir. Oczywiście w odpowiednich proporcjach.


Moja Attraction rośnie w samym żwirze i jakoś se radzi!

monkeymonk - 2009-03-25, 22:21

ja caly czas kombinuje z podlozem dla lilii ale wciaz bez skutku. licze w trzecim sezonie doczekam sie lepszych rezultatow niz kilka kwiatow w roku.
AurorA - 2009-03-26, 00:22

Pawlak napisał/a:
Brzmi dobrze ,ja bym się tylko obawiał tego ostatniego bo opis mi przypomina zeolit po którym mi roślinki cienko rosły


to nie jest zeolit a materiał porowaty- dobre złoże biologiczne

barteknam - 2009-03-26, 13:15

czyli filtr dobry wybór ??
wiem że nie jest on najlepszy ale zawsze lepszy taki niz żaden :)

barteknam - 2009-03-27, 20:55

Jutro raczej napewno zaczynamy kopać oczko juz nie mogę się doczekać :yahoo:
wstepną koncepcję juz mam ale jak wszystkim wam chyba w trakcie kopania oczka napewno coś się zmieni .

barteknam - 2009-03-30, 21:29

no i tak jak powiedziałem zaczęliśmy kopać ale nie skończyliśmy :(( bo tato musiał zabrać iveko a do niego ładowaliśmy ziemię i puźniej wywozilismy do nas na ferme w sokołowicach :) , zakończyliśmy kopanie zaledwie pierwszej półki i drugiej do połowy :-( jeszcze tego samego dnia sąsiadka wyszła na ogródek i nawiązała się rozmowa i doszło do tego że dowiedzielismy się że będzie robić grządkę z rollerborderami i z chęcią weźmie ziemię , dzisiaj kiedy tato wrócił z fermy to zaczęliśmy znowu kopać i w końcu wykopalismy (ja kopałem tato nosił ziemie i przeżucał przez płot ) wyszło że oczko ma 1metr głębokosci 2,30x2,40 wyłożylibyśmy folie ale zabrakło poziomicy a nie chcę błędu z poprzedniego oczka kiedy w jednym miejscu była woda a w drugim nie więc poczkam do jutra kiedy będzie już ta poziomica fotki wrzucę kiedy kupimy kabel usb do aparatu bo gdzieś sie zgubił tylko fajnie byłoby wiedzieć gdzie :-D zazwyczaj zdjęcia dodaje z komórki bo nigdy nie chciało mi sie iść po aparat a teraz kiedy nie ma kabla to juz w ogóle :(( , teraz porobiłem aparatem żeby była lepsza jakość ale co dotego to niewiem ocenią to juz fachowcy którzy siedzą na tym forum (czy są lepsze :-D )
Pawlak - 2009-03-31, 16:19

Czyli masz oczko mniej więcej rozmiarów mojego ,nieznacznie większe :) Powodzenia w dalszych pracach i czekam na fotki.
barteknam - 2009-03-31, 19:22

w oczku juz jest folia , zaraz idę przyciąć folię ile zostawić ?
samuraj - 2009-03-31, 20:26

barteknam napisał/a:
w oczku juz jest folia , zaraz idę przyciąć folię ile zostawić ?


nie przycinaj dopóki nie napelnisz wodą oczka ja pezycinałem po napełnieniu i po ulożeniu kamieni

barteknam - 2009-04-16, 20:37

ostatnie zdjecie starego oczka

dziura wykopana

no i folia, troche za dużo w końcu kupiłem :) ale zawsze się przyda, pod folie poszły stare wykładziny ,kartony i linolemu na dnie

jutro następne zdjęcia

Adalbert - 2009-04-16, 20:47

barteknam napisał/a:
ostatnie zdjecie starego oczka

Ja z podobnego oczka zrobiłem sobie filtr g-k. Może i u ciebie da się tak wykorzystać?

barteknam - 2009-04-16, 20:51

raczej nie bo nie ma miejsca na ogródku a narazie może wystarczy mi filtr + lampa UV
Adalbert - 2009-04-16, 21:03

Tylko nie obcinaj nadmiaru folii bo za rok, dwa będziesz klął jak ja :evil: . Lepiej ją zakop.
barteknam - 2009-04-17, 21:20

folię przyciąłem , wyłozyłem kamienie i zacząłem wlewać wode


macie jakieś pomysły na zasłonięcie filtra???

wszystkie zdjecia mają przestawioną date o jeden dzień do przodu (coś jest źle ustawione w aparacie ;) )

monkeymonk - 2009-04-17, 22:41

ja zaslanialem filtr na rozne sposoby przez dwa lata az w koncu go wyrzucilem. tylko kaskada albo strumien. nie ma porownania
iwosek - 2009-04-18, 13:45

Chlopie nie szkoda ci tej foli ? przeciez spokojnie o 30 cm mozna bylo powiekszyc oko z kazdej strony
Pawlak - 2009-04-18, 16:13

iwosek ma rację ,szkoda tej foli. A tak ogólnie to wykonanie extra jak dla mnie;) Powodzenia w dalszych pracach i wszystko relacjonuj TU :soczek:
JAREK G - 2009-04-18, 18:48

Popieram iwoseka miejsce jeszcze masz, więc szpadel w dłoń i powiększaj strefę płytką :)
barteknam - 2009-04-18, 20:12

za puźno oczko skończyłem prawie dwa tygodnie temu zdjęcia dodaje teraz bo dopiero teraz mam kabel usb do aparatu wasze porady może są dobre ale ja jak narazie nie chcę większegoi oczka ;)
szopen - 2009-04-18, 22:48

Nie bardzo rozumiem, dlaczego te duże kamienie nie są ułożone na folii na poziomie "O", czyli na poziomie ziemi. Na tej półce , gdzie teraz są ułożone kamienie rozstawiłbym doniczki/kosze z roślinami strefy płytkiej, np. kaczeńce i inne. Przez to i lustro wody byłoby większe.

Pozdrawiam Antoni !!

monkeymonk - 2009-04-19, 08:20

a ja doskonale rozumiem. Barteknam odrobil lekcje z czytania forum. jesli polozysz kamienie na samym wierzchu i utworzysz tzw. rozaniec to nawet przy idealnym wypoziomowaniu folia bedzie gdzies wystawac (np. na skutek odparowywania wody). kamienie ulozone w wodzie skuteczniej zaslaniaja folie. nie przeszkadza to w sadzeniu roslin, ktore zwyczajnie wkladasz miedzy kamienie - kosze sa zbyteczne.
barteknam - 2009-04-19, 12:53

Dziękuje za poparcie monkeymonk, :soczek: . Muszę zrobić tak jak powiedziałeś , powkładam rośliny między kamienie , narazie mam kilka ale one są w koszach, kiedy dokupie wiecej roślin to tak zrobię . :)
maruder - 2009-04-19, 14:32

barteknam, tez uwazam, ze bardzo dobrze, ze zrobiles w ten sposob; tylko, ze chyba poukladales tam najwieksze kasmienie jakie miales; troche sa one za duze w stosunku do samego oczka i beda je wizualnie zmniejszac. Lepiej byloby gdybays wysypal tam wlasnie najmniejsze kamienie jakie masz, a miedzy nimi, jak najbardziej na zewnatrz (nawet czesciowo na trawie, jesli uda sie tak ulozyc folie), polozyl kilka duzych, zeby zkalucic/urozmaicic regularny ksztalt brzegu; reszte duzych kamieni mozesz polozyc na nizszych polkach, albo ulozyc na skalniaku. Dzieki temu oczko bedzie wydawalo sie wieksze i bardziej naturalne.
barteknam - 2009-05-11, 13:40

Najnowsze zdjecie mojego oczka i ogródka.
Pozdrawiam Bartek .

maruder - 2009-05-11, 14:27

Teraz duzo lepiej, bardzo fajnie wyszlo :) Bedziesz zaslanial filtr?
barteknam - 2009-05-11, 15:39

Taak tylko nie za bardzo wiem jak , on szpeci moje oczko :(( . Kiedy w końcu namówie tatę żebyśmy jechali po żwir to jeszcze lepiej (chyba) bedzie wygladało to oczko , narazie tylko dużymi kamieniami jest poprzykrywana ta folia .Ryb to już mam chyba pełny skład (13) i jedna ( jak narazie ) żaba :) .
Adalbert - 2009-05-11, 15:53

Fajnie ci to wyszło :brawo: A jaki skład tych rybek? Jeden gatunek czy mieszanka?
barteknam - 2009-05-11, 16:02

Raczej mieszanka zrobie zdjęcie to rozpoznacie :) chyba..??
JAREK G - 2009-05-11, 23:13

barteknam, przecież filtr nie musi stać nad samym oczkiem daj dłuższy wąż zasilający , na końcówki wylotowe z filtra załóż też wąż i możesz go umieścić kilka metrów za oczkiem na przykład za kaskadą czy skalniakiem. Wąż łatwiej zamaskować :P
barteknam - 2010-01-04, 10:10

Od dawna mnie tutaj nie było , a miałem dodać zdjęcia rybek i w ogóle , jakoś nie miałem ochoty :-D dodawać jakichkolwiek zdjęć . Moje plany co do oczka w tym roku są takie ,że mam zamiar w tym roku zrobić strumyk w innym miejscu i trochę dłuższy :) . Co wy na to ?? 8)

[ Dodano: 2010-01-04, 19:25 ]
no to może dodam te zdjęcia rybek , to są rybki które dokupowałem jeszcze mam inne , stare i te które dostałem w sumie jest 13 :)
wiecie jaka to odmiana ?

Vanka - 2010-01-04, 20:40

off topic

Ależ Ty masz glebę człowieku samego humusu ze 40 cm :victory:

Oko bardzo fajne i szkoda, że zaniedbałeś forum. Ja będę czekać na nastepne foty z tego sezonu. pomysł ze strumieniem jak najbardziej :good:
Pozdrawiam

barteknam - 2010-01-05, 21:45

oto gołąb u mnie nad strumykiem :yahoo:

moje oczko :P

dlaczego w oczku tworzy się taka piana ??? :-(

ewa535 - 2010-01-05, 22:51

BArtek
faktycznie mamy bliżniacze wręcz domy i posesje.
Dzięki za miłe slowa o moim ogrodzie . Twój też jest fajny i w ogóle jak oglądam Twoją galerię to troszkę jakbym u siebie była ;) Drzwi na taras masz tylko odwrotnie.
Podzielam Twoją sympatię do niedużych ogrodów aczkolwiek jak się tu naoglądam jakie ludzie cuda mają w ogrodzie to czasem żal, że nie ma już wolnej przestrzeni.
Powiem Ci szczerze: gdybym tak jak Ty miała jeszcze w drugiej części ogrodu trawnik to natychmiast wykopałabym drugie oczko i połączyła je strumieniem ( ale to moje marzenie). Niestety trawnika już nie ma , a wiele roślin jest już ze mną, sporo lat i szkoda mi prawie wszystkich się pozbyć dla nowego oczka. Powiem Ci ,że jak tak się leniłam latem przy oczku i obserwowałam sąsiadów z kosiarką a jeszcze wspomniałam siebie (też kiedyś trawniczek koszony 2 x w tygodniu, rekultywacje,odchwaszczanie, a ile kasy na nawozy szło!) to było mi bardzo dobrze i żałowałam tylko ile to lat się z tym wembledonem męczyłam. Myślę ,z dojrzeję kiedyś do drugiego oczka czego i Tobie życzę !
A skalniaczek masz bardzo ładny !

Mariusz - 2010-01-06, 05:27

Ogród Twój i Ewy świadczy o jednym, że ''małe też jest piękne''
Gołabek który przyleciał napić się wody to sierpówka dawniej często nazywana synogarlicą turecką.

leszek50-57 - 2010-01-06, 19:48

Też nazywają tego gołębia cukrówką. :P

poz.Leszek
----------------

Mariusz - 2010-01-06, 20:03

leszek50-57 napisał/a:
Też nazywają tego gołębia cukrówką. :P

Dokładnie tak, nazwa wywodzi się od grzyba gołąbek cukrówka.
To nazwa potoczna tego gołębia i nie we wszystkich regionach używana.

AurorA - 2010-01-06, 20:22

A mój ojciec mówi że ta nazwa to od charakterystycznego ćwierkania. Jak ćwierka to tak jakby mówiła "cukruu"- wsłuchajcie się, ja mam je przy samym oczku.

a tak w ogóle to warto by nadmienić ze cukrówka i sierpówka to dwa inne gatunki:

sierpówka (synogarlica turecka) (Streptopelia decaocto)
cukrówka (synogarlica północnoafrykańska) (Streptopelia roseogrisea)

Mariusz - 2010-01-06, 20:54

AurorA napisał/a:
A mój ojciec mówi że ta nazwa to od charakterystycznego ćwierkania. Jak ćwierka to tak jakby mówiła "cukruu"- wsłuchajcie się, ja mam je przy samym oczku.

I to też fakt, regionalizm nas często zaskakuje, przyswaja się sobie nazwę którą najczęściej się słyszy i dopasowuje się do innych czynności, nazw przedmiotów, zachowań itp. Tak mniej więcej powstają nazwy potoczne, często różne w różnych regionach i inaczej kojarzone.
Arek trudno mi coś powiedzieć na temat synogarlicy północnoafrykańskiej, bo bardziej interesuję się ptakami naszych rodzimych klimatów, mam jednak wrażenie że jakieś udomowione jej "formy"zostały też nazwane cukrówką?

castleman - 2010-01-07, 12:26

U mnie też :)
ewa535 - 2010-01-07, 12:33

A moja babcia mawiała synogarlica . Babcia była z Wielkopolski.Co kraj to obyczaj
Bartek sorry, ze takie językoznawstwo na Twojej stronie, ale to przez Twoje ładne zdjęcie tej gołębiczki ;)

barteknam - 2010-01-10, 23:56

Jak myślicie czy do mojego oczka lilia wodna Attraction nie będzie za duża ?? :???:
Jeśli tak to jaką proponujecie ?? :?

AurorA - 2010-01-11, 00:44

Wg. mnie za duża, podaj jeszcze wymiary i głębokość bo nie mogę się doszukać.
barteknam - 2010-01-11, 09:59

2,30x2,40 Pisałem , że na metr jest głębokie ale chyba jest głębsze :)
Vanka - 2010-01-11, 10:44

barteknam napisał/a:
2,30x2,40 Pisałem , że na metr jest głębokie ale chyba jest głębsze


Attraction w takim razie odpada. Musisz szukac "mniejszych" ;)

Elendil - 2010-01-11, 10:58

Czy ja wiem? Jak miałaby być jako jedyna lilia, to myślę, że dałaby radę ;) Po 2-3 latach, jak wylezie z kosza to porozcina, zostawi sobie mniejszą sadzonkę, resztę komuś opchnie/podaruje :)
barteknam - 2010-01-11, 11:11

No to jaką proponujecie , ja kupiłem dwa kolory różową i białą ,ale jak to bywa z zakupami z supermarketów to mam obydwie białe (pozamieniane były plakietki na opakowaniach ) :evil:
Vanka - 2010-01-11, 11:12

Elendil napisał/a:
Czy ja wiem? Jak miałaby być jako jedyna lilia, to myślę, że dałaby radę ;) Po 2-3 latach, jak wylezie z kosza to porozcina, zostawi sobie mniejszą sadzonkę, resztę komuś opchnie/podaruje :)


Jeśli miałaby być tylko jedna to tak, ale czy wierzysz w to, że na jednej się skończy? ;)

barteknam napisał/a:
No to jaką proponujecie , ja kupiłem dwa kolory różową i białą ,ale jak to bywa z zakupami z supermarketów to mam obydwie białe (pozamieniane były plakietki na opakowaniach )


Bartek proponuję popatrzeć u Arka w sklepie, oraz w opisach lili tu na forum. Jest całe mnóstwo średnich i małych odmian lili - na pewno coś wybierzesz :)

barteknam - 2010-01-11, 11:16

Mój tato ma staw w Sokołowicach ( na wsi 6km od Oleśnicy ) to mogę spokojnie lilie tam dawać :yahoo: już w tym roku dam jedna z tych dwóch co mam w oczku , bo niepotrzebne mi są dwie takie same ;)
Elendil - 2010-01-11, 11:23

Jak masz już białą to bierz do niej Escarboucle. Nie rośnie za wielka to byłaby chyba w sam raz...
AurorA - 2010-01-11, 11:55

Ja polecam wszystkim Colorado, niewielka a kupa kwiatów i w dodatku piękne.
Mariusz - 2010-01-11, 23:22

Ja jeszcze dodam "Murillo"i "Robinsoniana", "Colorado" w sztamie z Arkiem, dla mnie to jedna z najpiękniejszych lilii.
"Attraction" za silna, będzie wypiętrzał Ci liście ponad wodę przesłaniając przepych kwiatów.

ewa535 - 2010-01-11, 23:25

Bartek coś nie podaje gabarytów oczka, a temat śledzę bo tak na oko ;) to mamy identyczne i też marzę o atraction :???: Trzeba zatem marzenia przenieść na Colorado a ona ma taki kolor majtkowo-rózowy :???:
barteknam - 2010-01-12, 16:45

Wysłany: Wczoraj 9:59
2,30x2,40 Pisałem , że na metr jest głębokie ale chyba jest głębsze :)


podawałem gabaryty Ewo :)

ewa535 - 2010-01-12, 17:04

barteknam napisał/a:
Wysłany: Wczoraj 9:59
2,30x2,40 Pisałem , że na metr jest głębokie ale chyba jest głębsze :)


podawałem gabaryty Ewo :)


ups,sorry Bartek -przeoczyłam (duzo postów do czytania coś ostatnio-może dlatego)

duzers - 2010-01-12, 17:20

Cytat:
"Attraction" za silna, będzie wypiętrzał Ci liście ponad wodę przesłaniając przepych kwiatów.
dokładnie,tak miałem u siebie
barteknam - 2010-01-14, 18:49

oto jest zdjęcie mojego ogródka z dachu (mój tato jest na nim widoczny :) )
gdzie proponujecie zrobić filtr głebinowo-korzeniowy z formy (tak jak zrobiła to Ewa )

w trawie są powbijane patyki bo była tam trawa dosiewana a nie chciałem żeby moja niestety już nieżyjąca Kajusia :(( po niej chodziła (chodzi mi o psa ) :((

[ Dodano: 2010-01-14, 18:50 ]
zdjęcie robione było komórką

ewa535 - 2010-01-14, 19:48

Bartek, co tam rośnie po lewej,po kolei zaczynając od rózoweo? bo mam koncepcje ale trzebaby coś przesadzić i nie wiem czy sie da?
JAk położe małego to bym coś narysowała.
I jaka duża ta Twoja foremka na filtr?

barteknam - 2010-01-14, 20:00

To różowe to azalia , dalej jest róża herbaciana szczepiona jeszcze młoda , później jest krzaczek który ma duże białe pełne kwiaty ale nie wiem jak się to nazywa ( u mnie jeszcze nie kwitnie ) następnie znajduje się jakiś karłowaty modrzew również szczepiony (on jest przy tych białych rurkach ) następnie jest rododendron czerwony , wierzba szczepiona , później znów ten krzaczek o białych kwiatach , a dalej już chyba nie muszę wymieniać :P

[ Dodano: 2010-01-14, 20:21 ]
a foremka no to moje stare oczko są zdjęcia 260l :D

[ Dodano: 2010-01-14, 21:55 ]
krzak o którym mówiłem , że ma białe kwiaty to jest kalina , przynajmniej jak to kupowałem to taki był zamysł , że to jest właśnie to , ale ja już mam chyba ta roślinę z 4 lata albo i dłużnej , a ona nadal nie kwitnie , więc prawdopodobnie jest to roślina kalinopodbna o liściach kalinowatych :)

ewa535 - 2010-01-14, 22:32

NArysowałam Ci jak ja to widzę.
Sorry za jakość "rysunku".
Mostek może być bez poręczy , byłoby ładniej , ale nie wiem czy to dziecko cioci Cię odwiedza? Jeden bok mostku mógłby stykać sie z brzegiem oczka
W upalne dni siadasz na mostku, nogi w wodzie i podziwiasz .Bajka. Warunek żeby strumyk był kręty, z małymi spiętrzeniami. Plastik musiałby być wyżej, nie do końca wkopany (tak jak u mnie albo jeszcze wyżej. Z tarasu bylby piękny widok na cały strumień.
Bartek podkreślam, że tak bym zrobiła u Ciebie dybym robiła dla siebie. Kazdy wymyśla zodnie ze swoim gustem. Tak,ze sie chłopie nie sugeruj mocno , tylko pozbieraj jeszcze kilka wizji i wybierz najlepszą ! Trzymam kciuki z Ciebie

[ Dodano: 2010-01-14, 22:50 ]

barteknam - 2010-01-14, 23:01

ja wyobrażam sobie to tak , ale nie wiem czy strumień nie będzie jeszcze krótszy bo woda w tym strumyku będzie bardzo powoli płynąć , co myślicie o takim rozwiązaniu ?? :?



[ Dodano: 2010-01-14, 23:08 ]
Ewo twoja druga propozycja wygląda wspaniale :brawo: (jeśli ktoś potrafi na to patrzeć oczyma wyobraźni ) tylko ja lubię swój trawnik i nie chciał bym poświecić go aż tak , chyba , że zrobił bym to po drugiej stronie (po wycięciu brzoskwini) całkiem ładnie by to wyglądało i wykorzystał bym miejsce w którym nie chce rosnąć trawa :)
muszę pomyśleć na ten temat i skonsultować go z moimi rodzicami , bo jednak oni tez maja coś do powiedzenia a tym ogródku :-(

maruder - 2010-01-15, 00:47

Dobrze, że będzie strumyk :good: Ja bym jeszcze to drzewo wyciął - za duże jest do takiego małego ogródka - i strumyk zrobił z tej strony, z której Ty zaznaczyłeś, tyle, że dłuższy. Dużo lepiej się coś ogląda mając słońce za plecami.
...ale to w sumie nie jest takie istotne, i tak będziesz przede wszystkim patrzył na oczko.

Vanka - 2010-01-15, 10:12

Bartek czy to duże drzewo to brzoskwinia? Jeśli daje owoce to ja bym jej nie wycinała. Zawsze można zastosować radykalne cięcie. Zmniejszyć koronę i zachować owocujące drzewo. Mi było cholernie przykro kiedy wycinałam swoje owocowe drzewka, a wycięłam ich aż osiem :???:
I Twój i Ewy projekt jest ciekawy. Sam jednak zadecydujesz co można w tej materii zrobić :)

Adalbert - 2010-01-15, 12:52

Van napisał/a:
Jeśli daje owoce to ja bym jej nie wycinała. Zawsze można zastosować radykalne cięcie.


Jeżeli to brzoskwinia to jej sąsiedztwo z oczkiem jest kłopotliwe ponieważ praktycznie bez oprysku np. miedzianem nie da się go utrzymać bez kędzierzawości liści. Trzeba by na czas oprysków przykrywać ten trumyk i może oczko bo obecność miedzianu w wodzie z rybkami jest wysoce niewskazana.

Vanka - 2010-01-15, 12:54

Adalbert napisał/a:
Van napisał/a:
Jeśli daje owoce to ja bym jej nie wycinała. Zawsze można zastosować radykalne cięcie.


Jeżeli to brzoskwinia to jej sąsiedztwo z oczkiem jest kłopotliwe ponieważ praktycznie bez oprysku np. miedzianem nie da się go utrzymać bez kędzierzawości liści. Trzeba by na czas oprysków przykrywać ten trumyk i może oczko bo obecność miedzianu w wodzie z rybkami jest wysoce niewskazana.


Całe życie człek się uczy :) . Tego na przykład nie wiedziałam - nie hoduję brzoskwiń, uważam, że w naszym klimacie nie rosną zbyt smaczne i postawiłam na morelę. :)

ewa535 - 2010-01-15, 14:59

barteknam napisał/a:
ja wyobrażam sobie to tak , ale nie wiem czy strumień nie będzie jeszcze krótszy bo woda w tym strumyku będzie bardzo powoli płynąć , co myślicie o takim rozwiązaniu ?? :?

[url=http://images40.foto...med.jpg]Obrazek[/URL]

[ Dodano: 2010-01-14, 23:08 ]
Ewo twoja druga propozycja wygląda wspaniale :brawo: (jeśli ktoś potrafi na to patrzeć oczyma wyobraźni ) tylko ja lubię swój trawnik i nie chciał bym poświecić go aż tak , chyba , że zrobił bym to po drugiej stronie (po wycięciu brzoskwini) całkiem ładnie by to wyglądało i wykorzystał bym miejsce w którym nie chce rosnąć trawa :)
muszę pomyśleć na ten temat i skonsultować go z moimi rodzicami , bo jednak oni tez maja coś do powiedzenia a tym ogródku :-(



Ładniejszy będzie dłuższy z meandrami . A mało wartkim nutrtem się nie przejmuj. Możesz go uzyskać robiąc strumyk róznej szerokości. Po drodze ze dwa większe rozlewiska i przewężenia. Poza tym możesz zrobić większy niż w typowym strumieniu spadek robiąc z plastiku oczko na górce. Jeśli plastik wkopiesz minimalnie i obłożysz ziemią ( z wykopu na strumień) i głazami powstanie z tego oczko na wzniesionym skalniaku.
Lewo czy prawo ? BArdziej podoba mi sie Twoja koncepcja i Piotr ma rację z tym nasłonecznieniem. ( Chociaż nie wiemy w sumie o której godzinie to zdjęcie było zrobione ? )
Ale drzewo???? Nie brałam wycięcia pod uwagę ponieważ wiem jaka zawsze jest reakcja. Jak wycinałam swoje dwie jabłonki wszyscy chcieli mnie ukamieniować. Spodziewałam się negatywnej reakcji taty." To ta wariatka Ci doradziła tak? ;)
JAkoś tak jest ,że przyzwyczajamy sie łatwo do otoczenia i zmiany przez wycinkę traktowane są jak zniszczenie. A czasem coś się rozrośnie i już wcale nie zdobi tylko szpeci i przeszkadza ( Ale to nie o Twoim drzewku!)

Moja lewa koncepcja wzięła się również z tego , że troszkę mi się nie podoba ten rządek nasadzeń wzdłuż płotu. To jeszcze bardziej wydłuża i tak wąski i długi ogród. Powiększysz go optycznie miękkimi łukowatymi zakrętami. Taka wijąca wstążka wody z fajnymi zróżnicowanymi nasadzeniami po lewej stronie spełniłaby takie właśnie zadanie. TAm już żadnej ścieżki tylko płaskie kamienie do stawania pomiędzy roślinami . Albo więcej kamienia a mniej roslin i wtedy jakiś malutki okrąły placyk z kamieni na krótką ławeczkę lub dwa krzesła z malutkim stoliczkiem. Tym stoliczkiem na kawkę lub piwko to rodziców możesz kupić ;)

barteknam - 2010-01-15, 23:16

zdjęcie było robione dokładnie ‎12 ‎maja ‎2009, ‏‎14:45:16 :)
jeśli to ma być już strumyk to jakiej wydajności musi być pompa , pamiętając o tym , że musi przepłynąć przez filtr :? ;)
Ewo lewą strona na pewno również się zajmę , bo też myślę , że jest zbyt równa :P , miałem zająć się tym w tamtym roku , ale jakoś nie było czasu :-(
w brzoskwini raczej drastycznie poskracam gałęzie :-D
Jeszcze tylko trochę szczęścia żeby rodzice się zgodzili i biorę się do roboty w pierwsze cieplejsze dni :P
aha i po przeczytaniu postów o filtrach głębinowo-korzeniowych doczytałem się , że lepiej napełniać filtr wodą od dołu , ale nie wiem w jaki sposób woda będzie wtedy wpływać do strumyka :-( :???:

ewa535 - 2010-01-16, 11:12

barteknam napisał/a:
zdjęcie było robione dokładnie ‎12 ‎maja ‎2009, ‏‎14:45:16 :)
jeśli to ma być już strumyk to jakiej wydajności musi być pompa , pamiętając o tym , że musi przepłynąć przez filtr :? ;)
Ewo lewą strona na pewno również się zajmę , bo też myślę , że jest zbyt równa :P , miałem zająć się tym w tamtym roku , ale jakoś nie było czasu :-(
w brzoskwini raczej drastycznie poskracam gałęzie :-D
Jeszcze tylko trochę szczęścia żeby rodzice się zgodzili i biorę się do roboty w pierwsze cieplejsze dni :P
aha i po przeczytaniu postów o filtrach głębinowo-korzeniowych doczytałem się , że lepiej napełniać filtr wodą od dołu , ale nie wiem w jaki sposób woda będzie wtedy wpływać do strumyka :-( :???:



Czyli słońce zachodzi vis a vis tarasu, a nawet bardziej na prawo?

Może i tak zrób od dołu , zebyś mnie nie przeklinał potem! Widziałeś opinie ? większość tak radzi. JAk będę przerabiała swój (dopiero jak się zaczną problemy z drożnością) to przy górnej krawędzi plastiku, szybkozłączką przykręcę rurę wylotową na zewnątrz, na tyle długą żeby woda spływała do strumyka a nie lała się po ściance plastiku. Ta rura powinna być dokładnie na wysokości żądanego poziomu wody w plastiku.
Prosimy tylko z BArtkiem o radę jakiej średnicy tą rurę dać
NA pewno ryzykownym rozwiązaniem będzie wyrżnięcie półkolistego włębienia w krawędzi plastiku .
NAsze te plastiki są w takim kształcie \ / więc woda mogłaby spływać po ściance zewnętrznej pod dno plastiku.

Tak się tylko zastanawiam,że te korzenie roślin jako ostatnia warstwa ?
Woda wpłynie na dno, przeleci do góry przez keramzyt (już się oczyści trochę) i dopiero dostanie się do systemu korzeniowego roślin ?
Włókniny wtedy w ogóle bym nie dawała.

Co do mocy pompy to sama bym się chciała dowiedzieć.
U mnie filtr był zasilany pompą 2500 Aquel (fontannową) ale jej bocznym cieńszym wyjściem (sorry nie pamiętam srednicy) grubsze szło na kaskadę. Moim zdaniem lało się za mocno.

szopen - 2010-01-16, 13:35

W moim filtrze jako rura odpływowa służy standardowa rura PCV - o średnicy 50 mm. Rura jest wprowadzona do skrzyni filtra przez wycięty otwór na poziomie górnego poziomu wody w filtrze i połączona ze ścianką za pomocą kleju POXILINA. Na warstwie keramzytu jakąś włókninę trzeba jednak dać, albo najlepiej drobną siatkę obciążoną kamieniami, bo inaczej cały keramzyt będzie na wierzch chciał wypłynąć.

Pozdrawiam Antoni !!

barteknam - 2010-03-07, 21:40

Zdjęcia z dzisiaj , jak widać u mnie na oczku niestety jest jeszcze lód i śnieg , ale miejmy nadzieje ,że to już ostatnie podrygi zimy w naszym kraju :) :) ;)


Adalbert - 2010-03-07, 22:03

Ciekawe bo mieszkamy od siebie może z kilometr a u mnie lód owszem jest ale świeży. Poprzedni stopniał całkiem. Ten u ciebie to z którego glacjału? ;)
barteknam - 2010-03-07, 22:10

Ten stary lód nie zdążył stopnieć i została nawet gruba jego warstwa , a to co nie stopniało przykryła jeszcze nowa :evil: :-(
barteknam - 2010-03-15, 21:27

Dzisiejszy poranek , a już było tak fajnie , wiosennie ... :-(

barteknam - 2010-03-22, 22:09


Mamy wiosnę moi drodzy :yahoo: !!! Ja już nie wytrzymałem i przerobiłem swoje oczko :) :P

barteknam - 2010-03-26, 20:35

Ja swoje oczko powiększyłem :yahoo: 6 dni temu ;)
oto zdjęcia :
przed i po

w tym roku mam zamiar mieć 100% więcej roślin :yess:

Vanka - 2010-03-26, 20:56

No proszę :)
a zaczynałeś od małej formy :lol: :brawo:

barteknam - 2010-03-26, 21:43

No właśnie , na szczęście rok temu pozostawiłem trochę folii , którą mogłem teraz wykorzystać na bardziej profesjonalną strefę płytką :)
mam już najbardziej prawdopodobny projekt umiejscowienia filtra i strumienia (praktycznie wszystkie potrzebne elementy już posiadam ), może więc pokarze owy plan ;)

(zdjęcie jeszcze ze starym oczkiem ;) )

Vanka - 2010-03-26, 21:48

No i :good:
Mi się podoba :)

Elendil - 2010-03-26, 21:58

ode mnie też :brawo:

wygląda na co najmniej 1/3 większe :good:

maruder - 2010-03-27, 01:04

Pamiętam jak na początku zarzekałeś się, że absolutnie nie będziesz powiększał oczka...

Idzie ku dobremu :)

ewa535 - 2010-03-27, 12:16

BArtek dawałeś całkiem nową większą folię? czy jakieś klejenie starej?
maruder - 2010-03-27, 12:26

ewa535, nie poprzestajemy na oglądaniu obrazków - czytamy również tekst:
Cytat:
na szczęście rok temu pozostawiłem trochę folii , którą mogłem teraz wykorzystać na bardziej profesjonalną strefę płytką :)

:P

ewa535 - 2010-03-27, 12:35

ja to czytałam ! ale może niezbyt precyzyjnie zadałam pytanie , bo nie mogę sobie wyobrazić jak on to zrobił ?
uznałam, że nie można sobie starego paska folii rozłozyc wokół i mieć większe oczko :?:
więć kleił czy jak? czy słowo "pozostawił" odnosi sie do ukrycia pod trawą i wtedy nowe wieksze oko z większego całego płata folii?

maruder - 2010-03-27, 12:50

"Pamiętam jak na początku zarzekałeś się, że absolutnie nie będziesz powiększał oczka..."
:oops: Chyba pomyliłem oczka...

Już dobrze Ewa, nie denerwuj się :soczek:
Cytat:
czy słowo "pozostawił" odnosi sie do ukrycia pod trawą i wtedy nowe wieksze oko z większego całego płata folii?
ja to właśnie tak zrozumiałem :)
barteknam - 2010-03-27, 22:15

Ja miałem po prostu strefę na kamienie , żeby nie było problemu z wypoziomowaniem wody , teraz zabrałem te kamienie pogłębiłem tą półkę i tak powiększyło się moje oczko :) na szczęście oczko miało poziom i ta strefa nie była potrzeba jak się okazało :yahoo: , czy ono wygląda na aż tak powiększone ?? :)

[ Dodano: 2010-03-28, 21:51 ]
Pałka drobna http://sklep.oczkowodne.net/p248,palka-drobna.html
Osoka aloesowata http://sklep.oczkowodne.n...aloesowata.html
Żabiściek pływający http://sklep.oczkowodne.n...-plywajacy.html
Rozpław sercolistny (Pontederia) http://sklep.oczkowodne.n...pontederia.html
Przęstka pospolita http://sklep.oczkowodne.n...-pospolita.html
Niezapominajka wodna http://sklep.oczkowodne.n...ajka-wodna.html
Czermień błotna http://sklep.oczkowodne.n...ien-blotna.html
Żabieniec babka wodna http://sklep.oczkowodne.n...abka-wodna.html
Strzałka japońska pełnokwiatowa http://sklep.oczkowodne.n...nokwiatowa.html
Kosaciec japoński White Ladieshttp://sklep.oczkow...ite-ladies.html
są to rośliny które planuję zakupić do swojego oczka , czy nie jest ich za dużo ?
jakie mi jeszcze polecacie ? :?: ;)

AurorA - 2010-03-28, 22:21

Ja z tych wymienionych nie polecam pałki drobnej- kiepsko kwitnie i nie zawsze zimuje. a ten kosaciec to raczej obok oczka bo w odzie może nie przezimować. Ja wiosna, lato miałem w wodzie ale na jesień wywaliłem do gruntu i przezimowały. W wodzie nie testowałem.
barteknam - 2010-03-31, 22:48


tak dokładnie wygląda moja forma od wewnątrz, z tej formy zrobię taki filtr jak ma ewa535, keramzyt , worki raszlowe , rury i prawie wszystkie złączki już kupione :yahoo:

Pawlak - 2010-04-01, 08:48

ja bym z niego zrobił filtr glebowo korzeniowy ;) miałbyś przy okazji drugie oczko tylko na rośliny. Też mam jeszcze moją starą formę i kiedyś będzie trzeba ją wykorzystać i podejrzewam że będzie to właśnie filtr naturalny :)
barteknam - 2010-04-01, 09:21

no to właśnie będzie filtr glebowo korzeniowy Pawlak, :) ;)
Pawlak - 2010-04-01, 11:38

A to gitara ,zrób fotorelacje bo kombinuje jak to z moim zrobić :P
maruder - 2010-04-01, 11:51

Pawlak, z tego co pamiętam, to ewa353 bardzo dokładnie to opisała. barteknam właśnie na niej się wzoruje.
Pawel Woynowski - 2010-04-01, 16:42

barteknam napisał/a:

tak dokładnie wygląda moja forma od wewnątrz, z tej formy zrobię taki filtr jak ma ewa535, keramzyt , worki raszlowe , rury i prawie wszystkie złączki już kupione :yahoo:


Bartku, a nie mieli bardziej prostej w formie tej formy. Zastanawiam się po co Ci te "półki na rośliny" w tym pojemniku. Najlepsza była by owalna bez żadnych "półek" na rośliny, a gładkimi ściankami. Będziesz przecież zapełniał całość substratem i w nim sadził rośliny w filtrze, a te półki tylko komplikują robotę. Może można ją jeszcze wymienić.

To pierwsza sprawa, a druga to również pytanie. Dlaczego w trakcie przebudowy nie schowałeś filtra, np w kaskadę. Tak stojący szpeci otoczenie oczka.

Vanka - 2010-04-01, 16:44

Pawel Woynowski napisał/a:
Bartku, a nie mieli bardziej prostej w formie tej formy. Zastanawiam się po co Ci te "półki na rośliny" w tym pojemniku. Najlepsza była by owalna bez żadnych "półek" na rośliny, a gładkimi ściankami. Będziesz przecież zapełniał całość substratem i w nim sadził rośliny w filtrze, a te półki tylko komplikują robotę.


Pawle - Bartek wykorzystuje to co już miał. Nie kupował tej formy specjalnie na filtr. :)

duzers - 2010-04-01, 17:50

można też kupić duży pojemnik budowlany,taki na zaprawe.myślałem właśnie żeby z niego zrobić filtr ;)
barteknam - 2010-04-01, 19:50

tego filtra właśnie nie ma jak schować i narazie jeszcze musi poszpecić oczko dopóki nie zrobię filtra , a to już niedługo :) :)
Edi64 - 2010-04-14, 08:27

Niegłupio to wygląda ale mogło by być większe :)
barteknam - 2010-04-17, 23:07

Aktualizacja zdjęć mojego oczka , woda jest jak narazie czysta i nawet ryby widać ,
w tym roku są one w ogóle jakieś żywsze i mniej boja się mnie ,
więcej pływają po powierzchni i cieszy mnie to niezmiernie :yahoo:
aha i mój żabol :P


Może rozpoznajecie w nich jakieś inne odmiany niż tylko karasie ???






kaczeniec i pałka wodna


widok ogólny na oczko


kaskado/strumyk , może pora i w nim coś zmienić ?


i karmienie ryb

teraz tylko czekać , aż zacznę tworzyć swój filtr glebowo korzeniowy i strumień :)

Vanka - 2010-04-17, 23:08

Bartek, ales się rozkokosił ;)
pięknie :)
ale filtr chowaj, bo psuje .. :???: cały efekt

barteknam - 2010-04-17, 23:11

filtr będzie stał za moim filtrem glebowo korzeniowym i nie będzie jego widać ;)
ewa535 - 2010-04-18, 00:17

ja tam widze ,ze bez filtra-woda czysciuteńka do dna :brawo: !
barteknam - 2010-04-18, 09:16

No tak jak narazie czysta , zobaczymy co będzie w czasie upałów , a może nie zobaczymy bo wtedy już będzie filtr :yahoo:
duzers - 2010-04-18, 09:20

woda kryształ,tylko pozazdrościć :good:
barteknam - 2010-04-18, 09:26

dziękuje wam , w tamtym roku było gorzej , bo mój filtr fabryczny miał taka przejściówkę ,
na trzy rodzaje węża i tamowało to wlot wody do filtra ,
teraz obciąłem dwie pozostałe i filtr daje efekty, a przy okazji napowietrza wodę bo
wcześniej tylko woda można powiedzieć , że dużo kapała i nic więcej :((

barteknam - 2010-04-19, 19:44

Czermień błotna

Lilia wodna Attraction

Osoka aloesowata

Przęstka pospolita

Sit siny

Ponikło igłowate

Lilia wodna Escarboucle

Strzałka szerokolistna

ostateczna lista zakupów w sklepie u AurorA, ( Attraction do stawu) , co jeszcze mi polecacie do filtra i do strumienia aby dobrze wodę oczyszczało ?
aha i jeszcze coś ciekawego do oczka godnego uwagi :)

melek - 2010-04-19, 19:49

Bobrek, żabieniec babka wodna i drobnokwiatowy. Może jeszcze pałkę drobną i tatarak w wersji paskowanej - veriegata.
samuraj - 2010-04-19, 19:50

barteknam napisał/a:
co jeszcze mi polecacie do filtra i do strumienia aby dobrze wodę oczyszczało


Przede wszystkim kosaciec żółty

barteknam - 2010-04-19, 23:33

- Osoka aloesowata
- Rozpław sercolistny (Pontederia)
- Przęstka pospolita
- Ponikło igłowate
- Czermień błotna
- Żabieniec drobnokwiatowy
- Lilia wodna Attraction
- Papirus (Cibora zmienna) - sadzonka
- Strzałka japońska pełnokwiatowa
- Lilia wodna James Brydon
- Rogatek sztywny

Oto lista roślin które przed chwila zamówiłem u Arka :yahoo: :yahoo: :yahoo:

barteknam - 2010-04-27, 21:12


oto dwie moje żaby , jedna przetrwała zimę , a druga przywieziona w piątek , zaprzyjaźniły
się po jednym, dniu i teraz codziennie już razem się wygrzewają :) ;)

ewa535 - 2010-04-27, 21:26

ale miły widoczek !
A powiedz gdzie ona przezimowała, w oczku?
od razu jak pusciły lodu ją widziałeś ?
Opowiedz mi proszę, bo ja miałam dwie i żadnej nie ma, ani w oku , ani nigdzie i niezywych też nie ma.

barteknam - 2010-04-27, 21:37

żabę pierwszy raz widziałem jak powiększałem oczko , podczas wyławiania ryb ,coś nagle
wyskoczyło aż sam odskoczyłem :hehe: i okazało się , że to żaba , zapewne przezimowała w jednej
zakładce którą mam w oczku i którą spokojnie mogę nazwać zbawicielem zimowym :yahoo: :P

sebastianrost - 2010-04-27, 21:43

barteknam napisał/a:
,coś nagle
wyskoczyło aż sam odskoczyłem :hehe: i okazało się , że to żaba , :P


Ja jak jestem w okolicy mojego oka to skaczą jak na zawodach jedna po drugiej.Jest ich mnóstwo.
Zabki fajne zapraszam do mnie to moge kilka odstąpić.

JAREK G - 2010-04-27, 23:03

off topic Z tego co mi wiadomo to zielone zimują poza oczkiem . Tak jest przynajmniej u mnie :)
barteknam - 2010-04-27, 23:23

O no to jestem ciekaw gdzie ona przezimowała , ja mogłem się tylko domyślać :oops: , że w oczku,
no ale najwidoczniej się myliłem ;) , może gdzieś u sąsiadów w zaniedbanym ogrodzie w
liściach :?: :?:
widziałem ja pierwszy raz po zimie w oczku więc myślałem , że właśnie tam przezimowała :hehe:

Pawel Woynowski - 2010-05-02, 22:03

To zależy która z żab zielonych.

Żaba jeziorkowa (Rana lessonae), już we wrześniu wychodzi na ląd i tam szuka dogodnego miejsca na przetrwanie zimy. Najczęściej zagrzebuje się w ziemi, lub wchodzi do różnych naturalnych schronień jak np. jamki, zagłębienia pod kamieniami i konarami drzew. Na głębokości ok. 5 cm, może przetrwać temp. bliskie -10° C. Najczęściej żaba jeziorkowa zimuje w większych skupiskach.

Żaba śmieszka (Rana ridibunda) wybiera się na zimowanie nieco później, niż żaba jeziorkowa. Jeszcze w październiku, a nawet w listopadzie można spotkać pojedyncze osobniki tego gatunku, które łapczywie wychwytują ostatnie promienie słońca. Żaba śmieszka zimuje na dnie dużych, głębokich zbiorników wodnych, nawet przenosząc się z mniejszych stawów, wybierając zazwyczaj miejsca zaciszne i muliste. Mogą również zimować pod brzegami, pod nawisami, w wolno płynących rzekach, również zagrzebując się w mule.

Żaba wodna (Rana esculenta) jak przystało na genetycznego mieszańca żaby jeziorkowej i śmieszki, na miejsce zimowania wybiera sobie zarówno wodę jak i środowisko lądowe. Dokładnie nie wiadomo, od czego te żaby uzależniają wybór miejsca do spędzenia zimy. Spotkać je można zakopane w mule pod brzegami wolno płynących strumieni, i w taflach lodowych pokrywających stawy, pozostałe natomiast "wolą" zagrzebać się w ziemi, lub skorzystać z opuszczonych przez inne zwierzęta kryjówek na lądzie. Zimując na lądzie, zbierają się zazwyczaj w większe grupy. W wodzie raczej "siedzą" pojedynczo, lub ewentualnie po kilka osobników.

W wodzie zimuje jeszcze jeden gatunek żaby, mianowicie żaba trawna (Rana temporaria), zaliczana jednak umownie do żab brunatnych.
Żaba trawna okres zimy spędza w bardzo dużych skupiskach, wybierając strumienie, małe rzeczki oraz rowy melioracyjne. Zagrzebuje się w mule pod brzegami tych zbiorników. Na zimowisko udaje się w październiku, ale można ją spotkać na lądzie w ciepłe dni nawet jeszcze w grudniu. Podczas okresu odrętwienia, żaba trawna lubi czasami zmienić miejsce przebywania stając się wtedy łatwym łupem ryb.

barteknam - 2010-06-07, 23:25



(4 maj 2010)
tak wyglądał cieszący mnie mój jeszcze niedokończony filtr , aż w pewnym momencie przy
sprawdzaniu połączenia wszystkich elementów zauważyłem , że powoli z jednej ścianki
cieknie woda zobaczyłem to z bliska i okazało się , że moja forma jest pęknięta/przetarta/przecięta no i tak skończyła się cała historia z filtrem z plastiku :(( :bum: :dupa: ,
wiem , że jest możliwość
"spawania" plastiku , ale nie wiem czy mi się to opłaca , dlatego w innym miejscu wykopie
mała dziurę wyłożę ją folią przeznaczoną do oczek połączę wtedy już dwa oczka strumieniem
, a jedno to nowe , mniejsze , będzie spełniało funkcje filtra , zasadzę w nim odpowiednie do
tego celu rośliny i mam nadzieje , ze oczka będą cieszyły moje oczy piękną przejrzystą
wodą :roll:
ręce opadają , bo już trochę kasy wydałem , aby projekt filtra z formy , został zrealizowany :-( :bum:

violettaxx - 2010-06-08, 00:37

:-o Niewiem czy Ci to coś pomoże jest taki klej Tyna/podobny coś do silikonu/można go klejć nawet na mokre powierzchnie poza tym uszczelnia dziury i pęknięcia korzystałam z niego przy budowie mojego filtra
Vanka - 2010-06-08, 07:58

Bartek - no szkoda ny było, tyle pracy i zapału włożyłeś w ten filtr. Może jednak da radę coś z tym zrobić..
ewa535 - 2010-06-08, 08:23

Dobrze Ci to wyszło Bartek! Mała uwaga tylko- rura zbierajaca to chyba troszkę za wysoko, ale moze to tylko złudzenie optyczne ;) JA bym to kleiła na Twoim miejscu !
Są na pewno takie kleje . Tego nie będzie widać, więc mozesz dać klej, na to jakąś powłokę jaką łodzie wykańczają. Faktycznie szkoda byłoby kasy i zapału zeby to teraz nie działało

barteknam - 2010-06-08, 20:19

Zastanowię się , bo już mam obmyślony inny plan i trochę to koliduje z tymi planem , no
ale chyba w końcu zdecyduje się na ta formę plastikową , tylko umieszczę ją w innym
miejscu ...

Pawel Woynowski - 2010-06-08, 22:30

A czy ten plastik to nie laminat poliestrowo szklany. Wtedy nie ma najmniejszego problemu z jego sklejeniem. Oczyszczasz uszkodzone miejsce papierem ściernym na ok 5 cm wokół uszkodzenia, aż zedrzesz ten czarny kolor (barwiony żelkot). Powinieneś zobaczyć coś jak nitki wtopione w laminacie. Wcześniej oczywiście kupujesz w super markecie (w dziale farb i lakierów) lub sklepie z lakierami samochodowymi, zestaw naprawczy z włóknem szklanym. To puszka z żywicą poliestrową, tubką utwardzacza i zrolowaną w wieczku puszki matą szklaną. Dodatkowo dokupujesz 1/2 litra acetonu i okrągły sztywny pędzel (2 cm średnicy).
Jak już masz ten zestaw, to wycinasz z maty 3 kawałki takiej wielkości, aby przykryły oczyszczone miejsce. Teraz przecierasz to miejsce acetonem (odtłuszczasz je w ten sposób) i przelewasz do wieczka (plastikowego) 1/3 żywicy z puszki, wyciskasz z tubki ok 1 cm utwardzacza i całość dokładnie mieszasz, tak aby składniki dobrze się wymieszały. Tak wymieszaną żywicą smarujesz miejsce klejenia i nakładasz jedną z 3 części maty szklanej. Teraz pędzlem wklepujesz (nasączasz) żywicę w położoną matę tak, aby nie było widać białych fragmentów wewnątrz maty (pęcherze powietrza). Jak już nasączysz tak, że mata stanie się cała jakby szklista (nasączona), nakładasz drugą warstwę maty i robisz to samo co z pierwszą i z trzecią również.
Może ci się w trakcie wklepywania skończyć rozrobiona żywica więc ponownie dorabiasz 1/3 żywicy. Nie rozrabiaj całej żywicy od razu bo może być taka sytuacja że żywica zacznie Ci żelować (stanie się galaretowata, a następnie twarda) zanim skończysz wklepywanie. Taką żywicę trzeba niestety wywalić.
Jeśli będziesz robił przerwy to wymyj pędzel i pojemnik w którym rozrabiasz żywicę w acetonie. Zapobiegnie to zesztywnieniu pędzla i zabrudzenia pojemnika grudkami żywicy.
Przed każdym ponownym rozrobieniem żywicy powinieneś też wymyć pojemnik i pędzel z pozostałości żywicy. Po kilku godzinach, w zależności od temperatury, czym cieplej tym lepiej, łata powinna trzymać, nie powinna się kleić do palców.
Jeśli łata będzie na widocznym miejscu i zależeć Ci będzie aby ją zamaskować. To do pozostałości rozrobionej żywicy z utwardzaczem, dodajesz czarny pigment do żywic poliestrowych, i po wyrównaniu papierem ściernym łaty, malujesz ją żywicą z pigmentem.

barteknam - 2010-06-09, 22:45

Pawel Woynowski, to nie jest na pewno laminat , to jest forma plastikowa , muszę
coś wymyślić , pojadę do Castoramy i kupie jakiś klej do plastiku , przy okazji ostatecznie
uszczelnię połączenie rur z formą

a oto są zdjęcia mojego oczka i ogródka z 3 maja

samuraj - 2010-06-09, 22:51

barteknam napisał/a:
to jest forma plastikowa , muszę
coś wymyślić , pojadę do Castoramy i kupie jakiś klej do plastiku


Juy kiedys pisalem na forum--polecam klej do szyb samochodowych , jest odporny na warunki atmosferyczne , wode

Pawel Woynowski - 2010-06-18, 22:46

samuraj napisał/a:
Już kiedyś pisałem na forum--polecam klej do szyb samochodowych , jest odporny na warunki atmosferyczne , wodę

Tylko małe ale, ten klej nie jest dopuszczony do kontaktu z wodą pitną, a takie wymagania powinien spełniać klej do oczek.

marekapn - 2010-06-19, 07:44

Bardzo ładne oczko :) prześledziłem cały temat i cóż mogę Ci poradzić, kup klej montażowy firmy Soudal, taki pomarańczowy, ja nim wszystko kleiłem, np przelew do beczki 1000l, 2 rok i nie przecieka. Jak zaschnie to jest bardzo twardy.
barteknam - 2010-08-29, 23:45

Witam po długiej przerwie :)
forma plastikowa chyba na razie zeszła na dalszy plan bo do wody w swoim oczku nie mam zastrzeżeń , wydaje mi się , że woda po pierwsze jest o wiele czyściejsza niż w tamtym roku z powodu większej ilości roślin a po drugie ulepszyłem swój gotowy filtr i to razem się składa na czystą wodę ( oczywiście nie w realiach ewa535, bo jej woda jest poprostu nie do opisania :brawo: :brawo: ) moja lilia Escarboucle szaleje , cały czas są na niej kwiaty i pełno nowych pąków , nie ma dnia żeby ona nie okazała mi swoich pięknych ciemno różowych płatków od środka . Lilia Atraction którą kupowałem do taty na staw tez daje sobie jakoś radę kilka kwiatów miała ;) . W tym tygodniu dopiero wyłapałem , że moje karasie się wytarły i wszystkich młodych nie wyżarły , tym sposobem mam kilka małych rybek ale zapewne będzie selekcja i i tak pójdą do stawu taty . Jutro postaram się dodać zdjęcia :) :)
No to jeszcze dwa razy pozdrowienia :pa:

ewa535 - 2010-08-29, 23:55

Bartek ! :)
miło Cię znów widzieć. Czekamy na zdjecia!
A widzisz ja powiekszam stan filtrów ;) Jeszcze jesienią planuję drugi. MAm takie wolne miejsce przy strumieniu, tuż przy scianie domu-nie wiedziałam co tam posadzić. Juz wiem - kasta budowlana okrągła wypełniona kosaccami i woda z niej do strumyka. Prostsze w sumie niż ten filtr. Zdam relacje jak uda mi sie zrobić.

barteknam - 2010-08-30, 00:07

No to świetnie życzę Ci powodzenia Ty cały czas coś kombinujesz w swoim ogródku no , a z tego następnego kawałka wody w ogródku mąż chyba nie jest zadowolony ? :P
Może jednak coś jeszcze związanego z oczkiem zrobie w tym roku ...
... no być może jakiś filterek ;)

[ Dodano: 2010-08-30, 11:48 ]
No więc dodaje obiecane zdjęcia ;)














ewa535 - 2010-08-30, 21:14

Ale ładnie Ci się wszystko rozrosło ! Skalniak przy oczku jak zwykle bomba :brawo:

P.S.
dzięki za złoto :) (teraz doczytałam)
Faktycznie super ta prawa strona teraz wygląda . Z lewą zrobiłabym to samo ;)

marian - 2010-08-30, 21:44

Wszystko mi się podoba ,ale tym filtrem tak chwalić się nie musisz .Najlepiej go zakopać nie będzie tak kłuć po oczach.Zapewniam że pod ziemią nic mu nie będzie .Wiadomo że na zimę należy go opróżnić lub schować w piwnicy.
gregorj - 2010-08-30, 22:22

z tymi filterkami i ich zakopywaniem jest kłopot, bo mają zasilanie górne a odpływ dolny, w dodatku ta pokrywa górna nie zawsze jest szczelna, ja obłożyłem go całego płaskimi skałkami i chował się najpierw w paprociach, teraz go zakrył iglak.
barteknam - 2010-08-31, 00:01

ewa535, te zdjęcia są jeszcze przed zmianą :P prawa strona juz tak wygladała w
tamtym roku :) a przed wczoraj zabrałem się za lewą ;) zdjęć z tego przedsięwzięcia
jeszcze nie dodałem :-(
marian, jesli chodzi o filtr to nie ma się czym chwalic on tam poprostu music tak stać ,
nie można jego wkopać bo tak jak powiedział gregorj, on ma wlew u góry , a odpływ
dolny no więc to jest niemożliwe , a stawiać jego daleko od oczka jest nie praktyczne bo
automatycznie mniej wody będzie czyścił bo pompa mniej wody do niego przepompuje :?

Tutaj wklejam więcej zdjęć z minionego czasu ;)




















Mój nowy pies :yahoo: , stary niestety zdechł ponad rok temu :(






ewa535 - 2010-08-31, 00:23

Pies jest boski !
jak sie wabi?

ontario_ab - 2010-08-31, 07:35

filtr możesz schować gdzieś z tyłu, a do wylotów podłączyć wąż czy nawet peszel i do oczka
Vanka - 2010-08-31, 08:42

Bartek - ten Twój skalniako klomb jest chyba najładniejszy na forum :) , próbowałam nawet trochę ściągnąć pomysł od Ciebie, ale jak się okazuje na moim dobrze rosną tylko typowo skalne rośliny :???:
pomysł z falą przy ogrodzeniu :good: , efekt wizualny od razu lepszy, a i z roślinami można fajnie pokombinować :)

leszek50-57 - 2010-08-31, 08:52

Też jestem zdania,że filtr można cofnąć 10-15cm do tyłu
i zamaskować roślinami,ja mam taki sam i też tak go zamaskowałem. :P
poz.Leszek
--------------

barteknam - 2010-08-31, 08:57

Pies jest rasy Leonberger i wabi się Optima :P , tak dali jej w hodowli i nam się
spodobało i już nie zmienialiśmy ;) . Temat filtra już był poruszany niejednokrotnie , ale w
moim ogródku nie ma blisko oczka miejsca w którym mógłby stać ten filtr tzn. jest ale i
tak będzie bardzo widoczny więc chyba nie ma sensu , jak zainwestuje w lepsza pompę to
postawie go dalej i wszystko będzie ok . Vanka, może ten skalniak już dawno nie
miał nic zmienianego w sobie i dlatego mi się nie podoba , wydaje mi się , że wyglada on
jakoś staroświecko :-( Fale na ogródku są naprawdę świetne bo zaburzają tą głupią
regularność :good: :good:

barteknam - 2011-02-08, 14:22

W Oleśnicy ładnie świeci słońce ! Wiosna coraz bliżej , aż człowiekowi robi się miło :yahoo: .
Na razie zdjęcia z tamtego roku ;)

Tutaj mamy przerobioną lewą ścianę ogródka :yess:




Rośliny , które kwitną zazwyczaj w maju u mnie kwitną drugi raz w sierpniu ;) :)
czyli
Magnolia


i rododendron .



Moje lilie wodne

Biała marketowa


i ciemno różowa ze sklepu Aurory "James Brydon"




i jeszcze jedno :)


To wszystko tak dla przypomnienia jak świetne są ciepłe miesiące :good: :)

AurorA - 2011-02-08, 14:36

Bardzo ładne fotki, aż miło popatrzeć przy tej pogodzie.
ewa535 - 2011-02-08, 14:45

Baaaardzo ładnie i kolorowo !
:brawo: za ładne meandry po lewej ! Brakuje tylko na nich dziwidła ;) Już wysyłam, wysyłam :)

Elendil - 2011-02-08, 15:46

AurorA napisał/a:
aż miło popatrzeć przy tej pogodzie.


potwierdzam, aż się cieplej człowiekowi robi :good:
niby nie za wiele miejsca a świetnie zagospodarowane :brawo:

barteknam - 2011-02-08, 16:51

Dzięki za miłe słowa ;)
Ewa no czekam , czekam ;) ;)

Adalbert - 2011-02-08, 17:35

brawo! totalna metamorfoza :brawo:
takie zdjęcia o tej porze roku to miodzio 8)

barteknam - 2011-02-10, 11:36


Przepraszam za zła jakość , ale kręcone aparatem i to jeszcze w złej opcji która bardziej ja pogarsza
(jeszcze się wtedy nie "naumiałem " włączać tą odpowiednią :) ) i jeszcze do tego you tube robi swoje :-( .

ILUSION - 2011-02-10, 16:09

Ładne stwory, oczko też mi się podoba :good: , czy masz jakieś karpie?
barteknam - 2011-02-10, 21:16

Karpi nie mam :(( , oczko jest chyba za małe na karpie ? poza tym nie mam ich gdzie kupić za bardzo :-(
neron87 - 2011-02-22, 22:26

Szczerze... Raczej nie wpuszczaj tam karpików. Będą się tam meczyć tak jak nasze na wigilię w Wannach... :( . Oczko jak najbardziej ładne
barteknam - 2011-03-31, 22:32

Witam . Dziś chciałem wam przedstawić budowę mojego strumienia z filtrem Ewy ;)
Widok przed jakimikolwiek pracami .

W tym miejscu będzie strumień :yahoo:

Zaczynam wszystko przygotowywać .

Rozebranie części oczka w tym miejscu będzie wypływać woda :)

Zaczynam kopanie ! :yess:

...





Pierwsze przymiarki osadzenia formy .

Rura z której będzie wypływać woda do strumyka .



Poziomowanie formy.

Tutaj strumyk wyłożony już folia i zalany wodą :yahoo:








Całość jest już wysypana żwirem i obłożona kamieniami ( ilość otoczków bardzo ograniczona , dzięki zakupowi kilku płaskich kamieni ) zdjęcia wkrótce :)

AurorA - 2011-03-31, 22:40

No to się uwinąłeś - wielgachny ten strumień wyszedł, ale dobrze wkomponowany i ładnie wykończysz to będzie :good: a i działeczki dużo nie zabrałeś.
barteknam - 2011-03-31, 22:52

Jestem bardzo z niego zadowolony jeszcze muszę kładkę dać na wcześniej
przygotowanych cegłach , myślałem żeby dać podkłady kolejowe ale stwierdziłem , że są
za wielkie i przytłoczą ten strumyk , tato na fermie ma takie grube dechy stare w dobrym
stanie a na takich mi zależało przywiozę , przytnę na dany rozmiar i myślę , ze będzie ok .
Jeszcze tylko obsadzić go roślinnością , bo jak na razie woda jest tylko czyszczona mechanicznie
i tak w ogóle woda w oczku po zimie jest zadziwiająco czysta do dna bez trawnika na foli jak to
było w tamtym roku . Działki rzeczywiście mało zabrał :) , a ma chyba z 5,5 metra z formą .

leszek50-57 - 2011-04-01, 10:10

Bartek,prace wykonałeś szybko,ale to jest moje zdanie,zrobiłeś ten strumyk
za prosty,mogłeś zrobić w wężyk,wolniej płynie woda co za tym idzie lepiej się oczyszcza,
ale to jest moje zdanie :P
poz.Leszek
-----------------

Elendil - 2011-04-01, 10:27

Na takiej długości i przy tej szerokości z wężykiem by raczej nie poszalał. Chyba, że zrobiłby o połowę węższy ale to bez sensu bo przepływ też by przez to wzrósł.

Wstępnie mi się podoba, zobaczymy jak to dalej będzie wyglądać :)

gregorj - 2011-04-01, 11:23

kawał fajnej roboty , myślę, że jak odpowiednio poukładasz kamienie to można uzyskać efekt takiego lekkiego wężyka, mi się podoba :brawo:
ewa535 - 2011-04-01, 12:49

BArtek zrobiłeś to perfekcyjnie ! :brawo: Wiem ile czasu i pracy wymaga zrobienie tego tak, aby woda była na właściwym poziomie i w strumieniu i w filtrze.
Odwaliłeś kawał ciężkiej pracy !
Teraz tylko ta najprzyjemniejsza z wykończeniem. Gregorij dobrze mówi, taki efekt uzyskasz kładąc wielki płaski kamień (niech nawet troszkę zajdzie poza linię brzegową strumienia) a zaraz za nim zupełnie mały. Powodzenia, ale już widać, że będzie pięknie !

barteknam - 2011-04-01, 15:58

Wężyka nie dało się rzeczywiście zrobić , za mała długość , a strumień za szeroki , jak się
popatrzy na wodę to widać lekki wężyk , jak już napisałem strumień jest już wysypany
żwirem i poobkładany kamieniami , gregorj, myślę , że zrobiłem tak jak mówisz bo
gdzie nie gdzie poukładałem takie większe kamienie co tworzy wrażenie wężyka :) .
ewa535, tak jak powiedziałaś , jak za dużo wody pościłem do filtra to się woda z
niego wylewała jak za mało to woda znów nie wpływała do strumienia i tak chyba z dwa
dni się tym musiałem bawić :evil:
Dzięki za pochwały , myślę , że to wszystko nabierze pełnej okazałości za jakiś czas jak wszystko
się ze sobą tak skomponuje całkowicie . :-D :-D

Vanka - 2011-04-01, 20:32

Czekam na "rozwój" strumienia. :) :good:
Przedmówcy podsumowali już wystarczająco ;)

JAREK G - 2011-04-03, 01:51

barteknam napisał/a:
jak za dużo wody pościłem do filtra to się woda z
niego wylewała jak za mało to woda znów nie wpływała do strumienia i tak chyba z dwa
dni się tym musiałem bawić :evil:
Z tych fotek to nie widać jak strumyk jest zasilany, a jak zrobiony jest odpływ, ale jakbyś wszystko zrobił dobrze to nie ma takiej możliwości żeby Ci się coś przelewało
barteknam - 2011-04-03, 18:03

Zasilany jest tak jak u Ewy . Woda która przeleci przez filtr wlewa się przez niebieską rurę do strumienia .

Co w takim razie mogłem źle zrobić ? :?:

Elendil - 2011-04-03, 18:38

barteknam napisał/a:
Co w takim razie mogłem źle zrobić ? :?:

jeśli coś jest źle to wydaje mi się, że za wąska rura wylotowa może być, a ponadto wygląda na zdjęciu, że ten wylot wznosi się ponad poziom formy, ale może to tylko złudzenie optyczne

ewa535 - 2011-04-03, 23:27

BArtek,
wylot-32.cale, wlot (nie pamiętam i ciemno jest ) ale w tej rurce mieści sie na wcisk mój wskazujący palec - 12 cali ?. I jeszcze ten wlot jest przez całe ożebrowanie rurek i z tych dziesiatków dziurek po prostu kropelkuje na filtr. W strumyku woda płynie baaardzo leniwie. jutro zmierzę dokładnie tą srednicę wlotu.

barteknam - 2011-04-04, 17:24

Rurę tą skróciłem tak z kilka centymetrów , tyle ile mogłem najwięcej , kupowałem to
wszystko na wiosnę w tamtym roku , ale chyba o ile dobrze pamiętam to wszystkie rury są
takich rozmiarów jak rury u Ewy .
Cytat:
jeśli coś jest źle
już wszystko jest
dobrze bo ustawiłem odpowiednia ilość wody jaka może wpływać do formy i już się nie przelewa .
Chyba dobrze jak woda nie za szybko przepływa przez filtr prawda ?

Elendil - 2011-04-04, 17:58

barteknam napisał/a:
Chyba dobrze jak woda nie za szybko przepływa przez filtr prawda ?
prawda :good:
barteknam - 2011-05-29, 23:44

Myślę , że już nadeszła ta odpowiednia chwila w której mogę pokazać moje wszystkie tegoroczne
poczynienia ( dla przypomnienia miałem zrobić filtr z formy plastikowej , który miał czyścić oczko i strumień który miał dobrze wyglądać , a przy okazji też czyścić wodę )
Może przedstawię wydatki :
forma która była moim pierwszym oczkiem kosztowała około 300 zł i ma 260 litrów
folia do strumienia który była pozostałościami folii z oczka i w sumie to nie wiem ile by ona wyszła ,
ale myślę , że z 50 zł ?
wszystkie złączki , rury , worki raszlowe i kamienie do worków których nazwę zapomniałem (to wszytko kupione w tamtym roku ) około 120zł ?
wykończenie strumienia czyli płaskie kamienie (łupki) około 250 zł i żwir w dwóch odcieniach z przewagą szarych kolorów i takich cieplejszych ,
podobnych do odcienia łupków ( były chyba 3 worki szarawych w dwóch rozmiarach kamieni i 4 worki tych cieplejszych też w dwóch rozmiarach ) worek żwiru około 25 zł czyli w przybliżeniu 175 zł za wszystkie

to wszystko w przybliżeniu bo nie pamiętam dokładnych cen wyniosło mnie na przestrzeni lat około 895 zł

zdjęcia





to są zdjęcia z marca więc wiadomo , że to wszytsko teraz wygląda inaczej , ale to zobaczycie kiedy indziej ;) ;) wszystko w swoim czasie :)

ewa535 - 2011-05-29, 23:49

No zapowiada się bardzo ładnie ! Cegłówki rozumiem jako podstawy na mostek ?
To nie mogę się doczekać jak to teraz wygląda .

barteknam - 2011-05-29, 23:51

Dokładnie , cegły to podstawy pod mostek :good:
norbi977 - 2011-05-30, 14:35

Bartek - robota pierwsza klasa :brawo: szkoda tylko, że ten strumień nie kończy się nawet malutką kaskadą :-D
barteknam - 2011-05-30, 23:34

Ciąg dalszy zdjęć , teraz już widać jak wszytko budzi się do życia :) .
Dosadziłem rośliny i zrobiłem mostek ;) .

Piotrek.P. - 2011-05-31, 08:30

Fotki są aktualne? wszystko wygląda jak byś był z pogodą 2 miesiące do tyłu (?) :oops:
Elendil - 2011-05-31, 08:49

Ten mostek (to chyba podkłady kolejowe?) mi się zupełnie tu nie widzi. Zamiast niego bym na środku strumienia ustawił jakiś spory, w miarę płaski kamień, żeby można było przejść suchą stopą na drugą stronę.

Piotrek, remont był to i rośliny nie rosły ;)

Piotrek.P. - 2011-05-31, 09:03

To chyba zwykłe "deski" a nie podkłady.


Elendil napisał/a:


Piotrek, remont był to i rośliny nie rosły ;)


Nie chodzi mi o rośliny w oczku tylko w jego okolicach :ziew:

barteknam - 2011-05-31, 09:43

To nie są podkłady , ale starałem się wystylizować stare deski na podobieństwo podkładów
(chciałem kupić podkłady ale były zbyt masywne i by wszystko przytłoczyły) . Mi się taka kładka podoba może kiedyś coś zmienię ale jak na razie zrobiłem tak
jak chciałem i jestem z tego zadowolony ;) . Zdjęcia były robione 1,5 miesiąca temu .
Dziś dodam trochę aktualniejsze .

ewa535 - 2011-05-31, 09:52

Bardzo ładnie ! :brawo:
Mostek też mi się bardzo podoba :) Ja mam właśnie płaski prostokątny piaskowiec i wygląda przysadziście i za bardzo kamieniście. Takie dwie dechy dodają chyba lekkości. A zawsze to materiał naturalny.
Fajnie , że kamienie przy brzegu są takie zróżnicowane. Wygląda to bardzo naturanie.
Jeszcze w środek strumyka na ten drobniutki żwirek dałabym gdzieniegdzie jakiś większy kamyk, a gdzieś nawet znacznie większy jeden, lekko płaskawy (fajne stanowisko dla zaby i ptaków. Poza tym nie będzie tak monotematycznie z samym żwirkiem.
Rzeczywiście wzdłuż strumienia widziałabym to funkię, to paproć , to coś kwitnącego. Ale pewnie nie wszystko na raz. A pamiętam jaki masz ładny skalniak przy oczku, więc pewnie nad brzegiem strumienia w tym zakresie też popracujesz.
Jedna rada : nie sadż zbyt blisko brzegu strumyka. Ja zbyt blisko posadziłam funkie przy oku i jak się rozrastają to są prawie w wodzie. Niestety zamiast optycznie powiększyć i tak mały akwenik to mi go przez to zmniejszają.
Ogólnie Bartek - super to zbudowałeś!

kordiankw - 2011-05-31, 09:57

barteknam napisał/a:
Mi się taka kładka podoba może kiedyś coś zmienię ale jak na razie zrobiłem tak
jak chciałem i jestem z tego zadowolony ;) .

I tak powinno być. Oczko ma się podobać właścicielowi. A jeżeli krytyka nie wnosi nic konstruktywnego to jest bezcelowa. Tak trzymać.

Elendil - 2011-05-31, 10:39

barteknam napisał/a:
starałem się wystylizować stare deski na podobieństwo podkładów

No i dla moich oczu Ci się udało bardzo dobrze :good:
barteknam napisał/a:
Mi się taka kładka podoba może kiedyś coś zmienię ale jak na razie zrobiłem tak jak chciałem i jestem z tego zadowolony ;)

Prawidłowe podejście, nasze oczko ma się podobać przede wszystkim nam :) .
barteknam napisał/a:
Zdjęcia były robione 1,5 miesiąca temu .
Dziś dodam trochę aktualniejsze .

Czekamy ;) ...

Gosik - 2011-05-31, 16:32

Strumyk super-mnie się podoba. Ta kładka też mi się podoba. :brawo:
Vanka - 2011-05-31, 16:51

Bartek :good: -świetna robota. Powiem Ci coś co rok temu napisał mi Samuraj i jego słowa całkowicie się sprawdziły :) - po cholerę Ci tyle tego żwiru w strumieniu ? ;)
A generalnie chodzi mi o to, że jak rośliny się rozrosną będziesz wyciągał, żeby robić miejsce na korzenie.
Bardzo ładny strumyk, jak dla mnie robota pierwsza klasa :)

barteknam - 2011-05-31, 17:37

Jak pozwolę żeby się to tak wszystko rozrosło to nawet lepiej , że dużo żwiru bo będzie
podłoże dla roślin i nie będą się przewracać ;) .

[ Dodano: 2011-05-31, 23:09 ]
No to teraz duża dawka zdjęć ;)

JAREK G - 2011-06-01, 00:05

Cały ogród nabrał fajnego klimatu Mnie się też podoba, :good:
Gosik - 2011-06-01, 00:10

Piękny strumyk, ale doniczki z oczka zamieniłabym na skarpety-korzenie przerosną i nie będzie ich widać.Ładnie utrzymany ogród :brawo:
PIOTR.P - 2011-06-01, 00:11

i nawet ptakom się podoba
,
JAREK G napisał/a:
Cały ogród nabrał fajnego klimatu Mnie się też podoba, :good:

popieram Jarka G

duzers - 2011-06-01, 00:38

Będę się powtarzał,ale naprawdę bardzo ładnie wszystko wygląda ;) Miło popatrzyć
Elendil - 2011-06-01, 06:09

Miejsca to Ty nie masz za wiele, żeby poszaleć ale fajnie wszystko się uzupełnia :good: Jako całość jest jak najbardziej OK. Co do mostka zdania na razie nie zmieniam, póki co jest jedynym elementem drewnianym (tej cienkiej suchej gałęzi nie liczę bo maleńka) i dla mnie wygląda dziwnie wśród tych kamieni i żwiru. No ale zobaczymy jak się wkomponuje gdy rośliny się rozrosną.
Chyba, że myślisz jeszcze o przyozdobieniu strumienia i okolicy oczka jakimiś konkretnymi konarami czy korzeniami. Wtedy skomponowałyby się z kładką, kładka z nimi i ja już na pewno bym nie marudził :-D

Pzdr.

barteknam - 2011-06-01, 08:01

Dziękuję za wszystkie komentarze ;)
Teraz krótki filmik :)


norbi977 - 2011-06-01, 10:16

Ogród piękny, :brawo:
No i czekam z gorącą kawą na film ;)

Gosik - 2011-06-01, 12:08

Naprawdę bardzo ładny strumyk-ta kładka coraz bardziej mi się podoba :brawo:
neron87 - 2011-06-01, 12:12

Konkretny sprzęt u mnie to nie możliwe :P za słaby aparat :P
violettaxx - 2011-06-01, 12:25

:brawo: :brawo: Super jednak film odaje lepiej niż zdjęcia :good:
ewa535 - 2011-06-01, 14:45

Dla mnie bomba ! powtórzę się : dla mnie tojeden z najładniejszych strumieni na forum. Bardzo urokliwy i naturalistyczny !
barteknam - 2011-06-01, 20:24

Bardzo , ale to bardzo jest mi przyjemnie , że wam sie podoba :yahoo:
Dziękuje za wszystkie słowa uznania ;) takie miłe słowa ładują moje akumulatory na dalsze
prace w ogrodzie . My oczkomaniacy , najwidoczniej nie musimy kończyć żadnych szkół aby
zrobić tak jak nam samym się podoba , a jak już dużo osób napisało TO JEST NAJWAŻNIEJSZE .
Twórzmy zmieniajmy i cieszmy się z tego - to jest nasza pasja !!! :piwko:

leszek50-57 - 2011-06-02, 09:17

Bartek,też uchylam czoło ładnie wykonane :brawo:
poz.Leszek
-------------

norbi977 - 2011-06-02, 10:08

Bartek mam pytanie. Ta lądowa roślina, która kwitnie na biało - na przedostatnim foto - co to jest...?
Adalbert - 2011-06-02, 11:09

Ten kwiatek to jakiś zawilec chyba :???:
norbi977 - 2011-06-02, 13:06

Też tak myślałem - ale przy tej funkii, to jakiś taki olbrzymi ten zawilec :???: !!!
mmaciejrock2 - 2011-06-05, 15:24

Mam pytanie Bartku. Jak połączyłeś starą folie z oczka z nową ze strumyka, jakiś klej??
AurorA - 2011-07-25, 21:51

Dopiero dziś przy nadrabianiu zaległości zobaczyłem ten strumyk już wykończony i naprawdę muszę pochwalić. dobra robota :brawo:
Ładnie się komponuje, a nie zajmuje dużo miejsca. Może jakoś by się jeszcze udało ten filtr zamaskować.

BORYC1 - 2011-07-26, 10:49

Fantastyczne oczko - bardzo naturalne, i takie prawdziwe, pełne uroku śliczne. Szkoda ze filmik nie działa (mi sie nie wyswietli nawet link) .
Pozdrawiam

barteknam - 2011-07-28, 00:16

Postanowiłem znów coś zmienić u mnie na ogrodzie ;) , siedząc sobie na tarasie stwierdziłem , że
tym razem padnie na skalniak bo po pierwsze było on ładny ale tylko w maju . Całą resztę sezonu było to
zbiorowisko kamieni taki mały kamieniołom :? . Drugim powodem było to , że jeszcze wtedy nie można było
oglądać oczka z tarasu przez tą górkę :-( .
Oglądałem wiele czasopism ogrodniczych i jeszcze więcej stron i trafiłem na coś co mi się
spodobało trochę ten pomysł przerobiłem i się zaczęło :) . Najpierw musiałem wysadzić wszystkie
rośliny aby żadna nie ucierpiała potem dopiero mogłem wbijać szpadel i wynosić całą ziemie
wiaderkami na samochód , który już nie raz pełnił rolę inną niż ta do której jest przeznaczony .

















AurorA - 2011-07-28, 02:47

Bartek, dobry pomysł i wykonanie. :brawo:
Michał1 - 2011-07-28, 03:30

Jestes moim mistrzem w dziedzinie strumykow...najbardziej mi sie podobaja te konary, idealnie akcentuja calosc :D

A z tym z tym zwirem, to dales cos pod spod? zeby ci chwasty nie przebijaly pozniej.

Vanka - 2011-07-28, 05:23

Bartek bardzo dobry pomysł :)
kordiankw - 2011-07-28, 07:22

Mnie też się podoba. :brawo:
ewa535 - 2011-07-28, 07:51

Dobry pomysł Bartek :good:
Aczkolwiek skalniak na wiosnę był też bardzo ok.
Ale zawsze możesz go zrobić gdzieś z boku , tak żeby nie zasłaniał, prawda ? bo widzę ,ze bardzo dobrze Ci idzie ! z wszelkimi zmianami :brawo:
Dziwidło to bym wkopała do ziemi, nawet z doniczką , może to nawet lepiej , bo nikt Ci cebuli nie wygryzie.
I jeszcze bym poprosiła aktualne zdjęcia tego ładnego strumyka ! Pewnie zarósł troszkę ?
No i jako , że post piszę w dniu szczególnym , to wielkie gratulacje, że już wszystko możesz od dziś ;) i wiele bardzo serdecznych dobrych życzeń ! :cmok:

Gosik - 2011-07-28, 15:24

Super pomysł-teraz wygląda to wyśmienicie :brawo: i wszystkiego NAAAAAJJJJ z okazji urodzin :piwko:
maruder - 2011-07-28, 20:52

Teraz jeszcze tylko na żwirku postawiłbym jakiś ciekawy stolik z dwoma krzesłami, albo fajny hamak :)
Spełnienia marzeń :piwko:

JAREK G - 2011-07-28, 22:18

Wyszło bardzo fajnie :good: , choć teraz musisz powiększyć oczko bo ta plaża trochę za duża w stosunku do oczka ;)
Gosik - 2011-07-28, 22:20

A później powiększysz plażę, bo koszyk z piwkiem przy leżaczku się nie zmieści i znów powiększysz oczko, bo będzie za małe w stosunku do tej nowej plaży, to ja Ci radzę-od razu zrób duuuuże oczko-wszystko się zmieści :hehe:
barteknam - 2011-07-28, 23:38

Michał1, pod żwirem jest taka czarna agrowłóknina
ewa535, aktualnych zdjęć strumyka nie mam a raczej teraz nie ma się czym chwalić bo
cały ogródek mam uwalony w rożnych klejach kawałkach płyt i wielu innych rożnych śmieci bo
remontują taras . Już nie mogę na to patrzeć jak z dnia na dzień mimo mojego starania o
jakikolwiek wygląd tego ogródka nachodzi nowy syf .
No ale są pozytywne aspekty tego bo jak teraz zrobią to już potem będę miał spokój ;)
piotr urbanski, mam zamiar kupić drewnianą ławkę tylko jeszcze żadna nie rzuciła mi się w oczy . ;)
Vanka, Gosik, JAREK G, Najlepiej to zrobić już jakiś zalew ;) jeszcze na tym bym zarobił :P

Dziękuję wam za życzenia :)

maruder - 2011-07-28, 23:46

barteknam napisał/a:
piotr urbanski, mam zamiar kupić drewnianą ławkę tylko jeszcze żadna nie rzuciła mi się w oczy . ;)
no... w ostateczności... ;)
barteknam - 2012-03-16, 19:00

Odpalenie filtrów ;)



dziś w Oleśnicy zawitała wiosna 18 stopni słoneczko i w ogóle świetna atmosfera która
powoduje przebudzenie oczkomaniaka ze snu zimowego :) jutro będę działał z porządkami wiosennymi :)
i chciałem się pochwalić , że żadnych strat zimowych nie odnotowałem :P

duzers - 2012-03-17, 07:53

Bardzo fajny masz strumień i oczko.Pomyśl o zamaskowaniu filtra,będzie wszystko wyglądało naturalnie
barteknam - 2012-03-17, 10:04

Filtr jest obsadzony na około roślinami i nie widać go latem ;)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group