Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Rośliny wodne - Rzęsa wodna

Heniek - 2006-04-16, 12:37
Temat postu: Rzęsa wodna
Co sądzicie o rzęsie wodnej w oczku, bo nigdzie na tym forum nie znalazlem nic ciekawego na ten temat
Grzegorz - 2006-04-16, 12:48

Ja używam rzęsy wodnej do karmienia rybek, daję jednorazowo tyle aby ryby zjadły jednego dnia. Rzęsę wodną należy uprawiać w osobnym zbiorniku tak żby nie przenosić z innego zbiornika niepotrzebnych chorub. Rozmnażanie jest bardzo proste wystarczy dobrze nawożona woda i troche rzęsy. Moje ryby zatym przepadają, nie możesz za dużo dodawać do oczka, żeby nie mieć z nimi klopotów. Jako ciekawostka rzesa wodna w niektórych krajach wykorzystywana jest w oczyszczaliniach biologicznych, tak jak wierzba czy czcina. :pa:
Michał1 - 2006-04-16, 12:50

Nigdy w życiu bym dobrowolnie do oczka nie wpouścił rzęsy :| to jest gorsze niż perz :!:
W akwarium mi się kilka listków zaplątało i teraz się tego nie moge pozbyć, zarasta całe w ciągu 5 dni. Może jak ktoś ma karpie to by to ładnie wyglądało bo by troche kontrolowały jej rozrastanie

Szymon - 2006-04-16, 18:24

Cytat:
W akwarium mi się kilka listków zaplątało i teraz się tego nie moge pozbyć, zarasta całe w ciągu 5 dni.
w oczku wodnym z rybami jest to jedynie znakomity pokarm. Ciekawą podobną (wizualnie)rosliną jest azola caroliniana , drobniutka paproć wielkości naszej rzęsy , przebarwiająca sie jesienia na rudo. Azolę z kolei konsumują raczej tylko większe ryby .
widać ją tutaj http://www.rosliny-wodne.pl/plywajace/01.html

Grzegorz - 2006-04-16, 18:58

Szymon napisał/a:
w oczku wodnym z rybami jest to jedynie znakomity pokarm. Ciekawą podobną (wizualnie)rosliną jest azola caroliniana , drobniutka paproć wielkości naszej rzęsy , przebarwiająca sie jesienia na rudo. Azolę z kolei konsumują raczej tylko większe ryby .
widać ją tutaj http://www.rosliny-wodne.pl/plywajace/01.html

Miałem kiedyś roślinkę o kórej pisze Szymon i wszystkich przednią przestrzegam, gdyby
nie zima to nieporadził bym sobie z nią .Z naszą rzęsą niema tyle problemów to tak jak
1do 100 :shock:

Pawel Woynowski - 2006-04-16, 19:59

Zacznijmy od tego ze jeżeli oczko jest bogate w substancje odżywcze (azotyny lub azotany powyżej dopuszczalnych norm) to żęsa będzie potężnym prtoblemem. Natomiast w oczkach które osiągnęły równowagę biologiczną nie utrzyma się dłużej niż kilka dni, jeśli jej ryby nie zjedzą to sama padnie.
U mnie nie chciała rosnąc. Przywlokłem z roślinami znad starorzeczy Bugu.
Raczej nie polecam do oczek, jest diablo ekspansywna i w ciągu kilku tygodni potrafi zarosnąc małe oczko. Jest bardzo trudna wtedy do usunięcia.

Szymon - 2006-04-17, 12:39

Cytat:
Miałem kiedyś roślinkę
Jak mówiłem powyżej konsumuja ja duże ryby . W małym oczku z niewielkimi okazami okazać sie może problemem , to prawda
madiza16 - 2006-04-17, 20:55

naczytałem się kiedyś o tym , że rzęsa, to chwast. i spróbowałem. wrzóciłem do oczka wiadro , ok.10 l. rzęsy i na drugi dzień nawet listka niezobaczyłem bo ryby zjadły wszystko
!! w tym roku spróbuję znowu ale tak by ryby nie ogły zjeść, ponoć wyciąga wszystkie substancje odżywcze z oczka :)

Pawel Woynowski - 2006-04-17, 23:19

madiza16 napisał/a:
!! w tym roku spróbuję znowu ale tak by ryby nie ogły zjeść, ponoć wyciąga wszystkie substancje odżywcze z oczka :)

Widzę że dopóki się nie sparzysz, dopóty się nie przekonasz, pamiętaj tylko że byłeś o tym uprzedzony,

AurorA - 2006-04-18, 00:41

madiza16 napisał/a:
naczytałem się kiedyś o tym , że rzęsa, to chwast. i spróbowałem. wrzóciłem do oczka wiadro , ok.10 l. rzęsy i na drugi dzień nawet listka niezobaczyłem bo ryby zjadły wszystko

Mam takie same doświadczenia. Rzęsa w oczku nie chce się utrzymać. Azolla też.
Ale swoja drogą do większych oczek rośliny te wnoszą tylko zamieszanie.

BOLEK - 2006-04-18, 17:19

Witam

Ja też próbowałem w swoim oczku zasiedlić rzęsę i azolle i również bez powodzenia - po krótkim czasie rośliny zanikały.
Tak, że nie da się jednoznacznie stwierdzić, że jak włożymy te rośliny do oczka to będziemy mieli z nimi problemy w postaci całej zarośniętej powierzchni wody - wszystko zależy od warunków.

Ale z drugiej strony w pewnych okolicznościach przyrody...rzęsa może wyglądać atrakcyjnie :

jackon - 2006-05-14, 05:56

witam
z ciekawością przeczytałem posty
ja używam rzęsy co roku, na zimę zostawiam trochę w stawie
nie mam problemu z mętnością wody z wiosnę
zanim wybiją do góry liście lilii wodnych, sprawę zacieniania załatwia rzęsa
później nadmiar jej usuwam
mieszkam nad morzem, wegetacja roślin jest opóźniona jakies 2-3 tygodnie w stosunku do środkowej Polski, dlatego w ten sposób kontroluje równowagę biologiczną w stawie
mam juz basen ponad 15 lat i dobrze sprawdza się ta metoda
pozdrawiam
Jacek

phalina - 2006-05-14, 18:30

Witam ja w zeszłym roku rzęse przywiozłam do domu( a mieszkam na suwalszczyżnie) z starorzecza Wisły,chciałam ja mieć bo czytałam że oczyszcza wodę ,była tylko przez tydzień i została zjedzona przez moje ryby.Teraz nie mam skąd jej zdobyć a szkoda.Rybki miały by wspaniała sałatkę tym bardziej że w tym roku kupiłam trzy małe 10cm amury,powiedziano mi w sklepie Zoologicznym że żywią się glonami czy to prawda czy chwyt reklamowy?
AurorA - 2006-05-14, 18:52

phalina napisał/a:
w tym roku kupiłam trzy małe 10cm amury,powiedziano mi w sklepie Zoologicznym że żywią się glonami czy to prawda czy chwyt reklamowy?

Zeżrą wszystko co zielone, wszystkie rośliny podwodne, lilie wodne a nawet rosliny przybrzeżne -radzę uważać. :P

madiza16 - 2006-05-17, 23:24

sorry że tak póxno lae napisze jeszcze o tym co po zimie. niedaleko domu jest dziki staw między kilkoma drzewami, od kiedy pamiętam zaraz po ustaniu mrozów pojawiał się rzęsa którą kilka razy brałem do swojego oczka. w tym roku mimo upływu miesiaca ani grama !!! rzęsy. chyba wymroziło ? mam nadzieję że się pojawi bo napewno ryby w oczku na nią czekają :)
Jacek - 2006-05-18, 15:33

Jak możecie wpuszczać dobrowolnie rzęsę do oczka?
Dwa lata temu przywlokłem przez przypadek kilka zaledwie sztuk tego paskudztwa. Po miesišcu 100 % powierzchni oczka miałem przykryej rzęsš i do jesieni wybierałem jš mozolnie całymi wiadrami, tak się mnożyła. niech jš piekło pochłonie. Wasze oczka sš nadzwyczajne, jeżeli rzęsa w nich ginie lub nie mnoży się zbytnio. Czytałem że amury to i owszem zjadajš rzęsę ale w ostatniej kolejnoœci, jak już nic smaczniejszego w oczku nie ma.

pozdrawiam

Michał - 2006-05-18, 15:56

ja u siebie ostatnio wrzucilem przez przypadek z roslinami (grzybienczyki) rzese wodna i od razu pozarly ja karpie koi (2 duze sztuki) a wogole ostatnio nagralem film, moze go gdzies umieszcze jak moj karp koi wciag apod wode grzybienczyki i zjada korzenie tej rosliny a momentami nawet cale liscie, mysle ze salata by nie pogardzil takze :D
AurorA - 2006-05-18, 16:46

Chętnie bym taki filmik zobaczył. Prześlij na e-mail jak nie jest zbyt wielki.
phalina - 2006-05-18, 18:50

A ja bardzo chętnie bym :P wpuściła do mego oczka,moim rybom bardzo w zeszłym sezonie smakowała,tylko nigdzie trafić nie mogę.Niby okolica pełna jezior,bagien,róznych polodowcowych jeziorek i nie można znaleść.Wybieramy się w nidzielę na ryby :yahoo: ,aż za Wiżajny,tam są talie niewielkie jeziorka i bagienka może już coś będzie.A co jeszcze chętnie jedzą karasie z roślin oczywiście. :o
Jaź Wędrowniczek - 2006-06-04, 16:31
Temat postu: kotewka
Witam! Może ktos moze mi napisać parę szczegółów na temat kotewki? Z tego co wiem jest to roślinka roczna i raczej ciepłolubna, i żyje na pd-zachodzie kraju jako niedobitek. Chodzi mi o to jak kotewka rośnie sobie w regionie lubelskim (sezon wegetacyjny co prawda nie zadługi ale za to dużo słonecznych dni w roku). Może ktoś w Lublinie lub okolicach odniósł sukcesy (wytworzenie orzeszków) w jej hodowli? Ostatnio widziałem do kupienia kotewki po 6zł, i wyglądały nawet na niezbyt zmarnowane. Chciałem nimi "zarybić" pewne dzikie bajorko, które jest swego rodzaju rozmnażalnikiem roślin:) Bajorko ma około 0,15ha, jest płytkie - max 1m, ciepłe, niezacienione, o stałym poziomie wody, pełno w nim żabiścieku i pływacza, trochę mniej skrzypu,moczarki i rogatka. Z tego co widzę w tym roku to chyba udała mi się moja prywatna introdukcja wgłębki, teraz myślę o kotewce. Jak uważacie da radę wyprodukować orzeszki czy jak będzie zimne lato to wyginie? I ile tych roślinek pasowałoby na początek tam wrzucić?
AurorA - 2006-06-04, 17:38

Zwykle kotewki są sprzedawane w postacie ściętych samych rozet. Aby roślina dobrze rosłą powinna być razem z orzechem. Jeszce nie dawno w moim sklepie mozna było nabyć orzechy, ale już wykiełkowały i byłby problem z przesyłka długiej łodygi (pewnie i tak by się złamała).Introdukcja kotewki w takich warunkach jak najbardziej może się udać. Często rozmnaża się ona samoistnie w płytkich stawach hodowlanych.
ZiK - 2006-06-26, 15:17

Co to jest? Rzęsa jest gdzie niegdzie biała?Czy to jest choroba , a może ze słońca tak zbialała.
http://img470.imageshack....obraz0620gg.jpg
http://img373.imageshack....obraz0632tg.jpg
:pa:

Betty13 - 2006-07-06, 09:48

Grzegorz napisał/a:
Rozmnażanie jest bardzo proste wystarczy dobrze nawożona woda i troche rzęsy.

Czym trzeba ją nawozić?? :roll:

Grzegorz - 2006-07-06, 16:46

Ja dodaję wodę z czyszczenia filtra (wyciskam gąbkę z glonami i z wszystkim co naniej jest)
W takiej wodzie rozwija się inwazja rzęsy.
Po pewnym czasie woda robi się czysta i mamy sporo rzęsy, a po glonach ani śladu,
wtedy zbieram ją częściowo jako pokarm roślinny do rybek i zaczynam ponownie.
Oczywiście wszystko to robimy w osobnym zbiorniku (np.beczka) :wink:

Betty13 - 2006-07-06, 18:00

A ile to może potrwać??
AurorA - 2006-07-06, 21:54

W ciagu tygodnia może nawet potroić swoją ilośc.
Grzegorz - 2006-07-07, 21:30

[quote="AurorA"]W ciagu tygodnia może nawet potroić swoją ilośc.
Ja myślę, że po ok.2 tygodniach ( przynajmniej moja rzęsa) :oops:

AurorA - 2006-07-07, 23:42

Zależy od nasłonecznienia, temperatury wody i zasobności wody w związki azotowe.
Hubert - 2006-08-02, 08:38

AurorA napisał/a:
Rzęsa w oczku nie chce się utrzymać

W moim oczku rzęsa drobna i trójrowkowa były obecne wiosną w sporych ilościach. Z czasem zanikły, choć na wypłyceniach (niemal w strefie 0!) rzęsa drobna się utrzymuje. Nigdy nie rozrasta się w nadmiarze, wygląda bardzo ładnie i nie ma z nią żadnego kłopotu. To samo w akwarium - zieloniutkie wysepki rzęsy rozrastają się bardzo powoli. Wydaje się, że dopiero nagromadzenie w wodzie nadmiaru składników organicznych pobudza jej ekspansywny rozrost.

jackon - 2006-08-08, 19:00

z moich obserwacji wynika,ze amur tej wielkosci nie jest jeszcze "kosiarka"
chetniej wyzera narybek innych ryb
roslin naczyniowych wcale nie wacha:)
zobacze jak sie bedzie zachowywal w nastepnym roku
zrobie tez serie doswiadczen ("rekoma studentow" majacych praktyki w moim osrodku) na amurach w roznym przedziale wielkosci
oczywiscie podziele sie z Wami wynikami doswiadczen
pozdrawiam
Jacek

Lapino - 2006-08-18, 23:23

Ja w tym roku poraz pierwszy przywiaozlem rzese do mojego oczka. Na poczatek wrzucilem okolo 1litra i juz zaraz po wrzuceniu przy powieszchni zebraly sie karpie koi i karasie :) . Po 3 dniach po rzesie nie bylo sladu. Teraz pewnie znowu bede musial isc do znajomego i przyniesc - tym razem wiecej. Dodam tylko ze w oczku woda jest dopiero 3 tygodnie i dopiero zaczyna osiagac rownowage biologiczna (tzn krystalizuje sie - za pomoca filtra biologicznego, napowietrzacza wody i torfu).
kicia - 2006-09-01, 10:35

u mnie w oczku rzęsa też nie chce rosnąć. Przywlokłam jej trochę razem z innymi roślinami ze sklepu ogrodniczego. W przeciągu kilku dni nie pozostało z niej nic. W moim stawiku choduję 6 dzikich karasi, 2 białe i 4 pomarańczowe. Może to ich sprawka? :evil:
AurorA - 2006-09-01, 13:36

Moim zdaniem powinnaś sie cieszyć - rzęsa oblepia inne rośliny i wygląda to paskudnie.
Irex - 2006-11-16, 20:30

Moje karasie nie jadają rzęsy, lub jedzą jej bardzo mało. Kiedy nadmiernie się rozrasta w upalne dni, to ją po prostu odławiam. Jakieś resztki zawsze zostaną, co umożliwia jej ponowny rozrost od wiosny. Całkowicie wytępić jej nie potrafię, ale też zbytnio mi nie przeszkadza.
Donvitow - 2007-02-11, 08:06

phalina napisał/a:
Witam ja w zeszłym roku rzęse przywiozłam do domu( a mieszkam na suwalszczyżnie) z starorzecza Wisły,chciałam ja mieć bo czytałam że oczyszcza wodę ,była tylko przez tydzień i została zjedzona przez moje ryby.Teraz nie mam skąd jej zdobyć a szkoda.Rybki miały by wspaniała sałatkę tym bardziej że w tym roku kupiłam trzy małe 10cm amury,powiedziano mi w sklepie Zoologicznym że żywią się glonami czy to prawda czy chwyt reklamowy?

Widziałem w bieszczadach nad soliną jak wysypywali wywrotkę skoszonej trawy do zalewu./Nie wiem czy chodziło o dokarmianie czy pozbycie się trawy/ Ale wielkie amury prawie wskakiwały na pakę wywrotki. Naprawdę żrą wszystko co zielone. Nie przesaź z ich ilością.
Kajetan

Hubert - 2007-02-25, 09:34

Pisałem w sierpniu ur., że rzęsa drobna w jednym z moich akwariów tworzy zieloniutkie wysepki i rozrasta się bardzo powoli. To już przeszłość. Teraz jej wzrost jest tak bujny, że tygodniowo usuwam dwie pełne garście tego chwastu. Oblepia pływający po powierzchni rogatek. Szybki wzrost nastąpił po wpuszczeniu do zbiornika grupy żyworodków (gupiki, platki, drobniczki), a te jak wiadomo mają szybką przemianę materii i nie lubią miękkiej wody.

phalina - 2007-02-25, 09:44

Donvitow napisał/a:
Ale wielkie amury prawie wskakiwały na pakę wywrotki. Naprawdę żrą wszystko co zielone. Nie przesaź z ich ilością.

Moje sa jeszcze małe ,ale postanowilam przy spuszczaniu wody oddać je dla znajomego do stawu,chyba bedzie im tam lepiej niż u mnie.Nie zauważyła ,aby czyniły jakies szkody w miom oczku w zeszłym roku ,ciekawe czy zobaczę je wiosną ,teraz mam 10cm warstwę lodu ,mogę chodzić po swoim ,,jeziorze'' :pa:

meps - 2007-06-03, 21:53

Wszyscy tu przestrzegają przed rzęsą , ale chyba nie taki diabeł straszny. Miesiąc temu rzuciłem do stawu parę wiaderek trójrowkowej , drobnej i spirodeli. Jak na razie utrzymuje się tylko w zacisznych miejscach wśród szuwarów a to nawet ładnie wygląda. Jak się wydaje o wiele bardziej niebezpieczna jest moczarka. W tamtym roku wrzuciłem kilka pędów a już zarosła pół stawu i to na głębokości 2 m. Zresztą rzęsę o wiele łatwiej i wygodniej można zebrać sitem niż wyrywać moczarkę z dna.
infos - 2007-06-04, 08:58

Nawiązując do rzęsy mam pytanie. Czy pewne jest, że ona oczyszcza wodę?

P.S. Odnośnie amurów, to one żywia się w początkowym okresie życia robalami, a dopiero później przechodzą stopniowo zmieniają dietę na "zieleninę". Podobno nawet najbardziej lubią moczarkę kanadyjską, a nie gardzą też młodymi pędami trzciny, czy rzęsą.

Pozdrawiam.

AurorA - 2007-06-04, 12:18

Cytat:
Nawiązując do rzęsy mam pytanie. Czy pewne jest, że ona oczyszcza wodę?

Wszystkie rośliny pływające charakteryzuje szybki przyrost masy - składniki czerpią z wody więc ją oczyszczają. Mimo wszystko rzęsy nie polecam, szczególnie jeśli posiadamy lilie wodne lub inne bardziej szlachetne rośliny pływające lub o pływających liściach - rzęsa je oblepia i szpeci.

iwosek - 2007-06-04, 12:35

mowicie o szbkim rozmnarzaniu sie rzesy wodnej, ja uwazam ze musi ona miecodpowiednie warunki zeby sie rozrosla, co jej nie wrzyce do siebie do oczka to albo mi zjedza ja ryby albo zolknie i wymiera wiec to chyba zalezy od oczka, a na przyklad w baniaku ktory mam na dziace <sluzy jako zbiornik na wode> rzesa zarosla mi cala powierzchnie lustra wody :hehe:
iwosek - 2007-06-05, 13:32

a oto zbiornik o ktorym mowilem

pieknie zarosl :hehe:

Teokryt - 2007-06-11, 22:27

pojawiły się u mnie w oczku pojedyncze ogniska rzęsy wodnej - nie wiem co je przyniosło... może kaczki? W każdym razie długo chyba sie nie utrzyma bo wlot do filtra jest tak zrobiony że działa jak skimmer. Wsysa wszystko z powierzchni. z dna nie ruszam, pewnie za jakiś czas bede musiał oczyścić dno bo wg relacji osobnika który się tam zapuszczał: "szambo to perfumeria, na dnie jest 15cm mułu który capi okrutnie.

Za to przestrzegam wszystkich przed używanie piasku rzecznego! Przyniosłem w ten sposób glony nitkowe które oblepiają moczarkę, musze CODZIENNIE odrywać kawałek, jeszcze trochę i z nich będę mógł line pleść.

dlubacz - 2007-08-16, 19:15

Może i rzęsa jest niepożądana, ale w odpowiednich warunkach się przydaje, gdy woda jest uboga mineralnie. W takich warunkach się nie rozrasta, a i ładnie wygląda, daje schronienie rybkom , gdy nie ma się innych roślin tak jak ja...
koczisss - 2007-08-18, 12:47

Teokryt napisał/a:
Za to przestrzegam wszystkich przed używanie piasku rzecznego! Przyniosłem w ten sposób glony nitkowe które oblepiają moczarkę, musze CODZIENNIE odrywać kawałek, jeszcze trochę i z nich będę mógł line pleść.

Myślę, że to raczej nie zasługa piasku rzecznego. Ja takowego nie mam, a glony nitkowe są.
W każdej wodzie będą, nie ustrzeżesz się tego :-D

dlubacz napisał/a:
Może i rzęsa jest niepożądana, ale w odpowiednich warunkach się przydaje, gdy woda jest uboga mineralnie. W takich warunkach się nie rozrasta, a i ładnie wygląda, daje schronienie rybkom , gdy nie ma się innych roślin tak jak ja...

U mnie rzęsa praktycznie nie istnieje, może jest tak jak mówisz, minerałów w wodzie mało, bo i inne pływające kiepsko rosną :-(

iwosek - 2007-08-18, 12:54

koczisss napisał/a:
Teokryt napisał/a:

Myślę, że to raczej nie zasługa piasku rzecznego. Ja takowego nie mam, a glony nitkowe są.
W każdej wodzie będą, nie ustrzeżesz się tego

co do glonow to jedna uwaga rosna na doniczkach ceramicznych,

rzesa doskonale rosnie w cieniu -> dlatego marnieje u mnie w oczku :(

Luśka - 2007-08-18, 17:09

U mnie rzęsa okazła si e przysmakiem karpi, więc nie ma szans się rozrosnąć :P
Mapex1 - 2008-05-27, 19:00

Macie rację z rzęsą że to chwast :???: ja ja celowo przyniosłem no i po tyg się rozrosła a woda zrobiła się przejrzysta :yahoo: i utrzymuje sie nadal od czasu do czasu kilka wiader wyrzucę na kompost .sama przyjemnośc ciekawe czy można z tego zrobic sałatkę heheheheh :piwko:
koczisss - 2008-05-27, 19:27

Mapex1 napisał/a:
Macie rację z rzęsą że to chwast :???: ja ja celowo przyniosłem no i po tyg się rozrosła a woda zrobiła się przejrzysta :yahoo: i utrzymuje sie nadal od czasu do czasu kilka wiader wyrzucę na kompost .sama przyjemnośc ciekawe czy można z tego zrobic sałatkę heheheheh :piwko:

U mnie nie chce rosnąć, czyli mam ubogą wodę w biogeny :)

Mapex1 - 2008-05-27, 19:41

Być może masz wode ubogą ,ale jeżeliby ktoś chciał tę sałatkową roślinke mieć u siebie to zapraszam do mnie chętnie odłowię co jakis czas
,no i wiem gdzie jest dziki staw własnie z tą roślinką............mnie się ona podoba a to że się rozrasta no cóż zycie jest ciężkie ech........a lilie wodne z oblepionymi skromnie liścmi przez rzęsę też mają swój urok ....

wojtas - 2008-05-28, 08:14

Jest taka roślina zwana spirodelą.to większa i bardziej dekoracyjna odmiana rzęsy.Występuje dziko w naszych wodach?
Yahilles - 2008-05-28, 13:56

Nie odmiana, tylko gatunek :P Tak, występuje w naszych wodach - tutaj na żabie.

Sorry za kiepską fotkę

Mapex1 - 2008-06-18, 09:14

No tak ...rzęsa się rozrasta mój kompost rosnie chociaz ta ekspansywnośc jakby zmalała :brawo: ,zreszta im więcej mam roslinek tym mniej staram się miec rzęsy,teraz przy upałach świetnie cieniuje oczko :yahoo: ,które jest caly dzień w słońcu.musze popytać w okolicznych sklepach zoologicznych czy nie chcą jej do karmienia ,chętnie oddam...nadmiar pozdrawiam :pa:
joannaj75 - 2008-07-02, 09:50
Temat postu: rzęsa i azotany i azotyny
w moim oczku wodnym naturalnym rzęsa rozmnaża się jak opętana , każdy mówił mi że musze mieć duzo azotanów w wodzie .Wziełam więc od szfagra test do badania N02 i NO3 w akwarium i zrobiłam test , szfagier mówi pierwsze dwa koloruy na skali to woda bardzo czysta praktycznie brak azotanów i co czekam na winik a tu nic prawie brak żółtego koloru czyli skala 2 , zgłupiałam to co pododuje u mnie taki rozrost tej rzęsy , a oczko w pełnym słońcu zawsze , wode brałam po opadach deszczu może zrobię ten test jeszcze raz , czyżby woda była tak czysta .....podejrzewam że za to żelaza w wodzie mam pod dostatkiem , bo w oczku kiedys wykopaliśmy stare beczki z jakimś żelastwem a na dnie pełno takiej szaro niebieskiej gliny ....
Jak myślicie co może powodować taki rozwój rzęsy ?? ostatnio wpuściłam płotki i karasie , parę płotek padło nie wiem czy to że były słabe w transporcie czy może coś z tą wodą nie tak ...bedę wdzięczna za pomoc

wojtas - 2008-07-02, 12:15

Może jest mało innych roslin i rzesa nie ma konkurencji.ja bym się cieszył że nie glony.Latwiej usuwać nadmiar rzesy niz walczyć z glonami.A te płocie na pewno padły na skutek osłabienia po transporcie.Są znacznie mniej odporne od karasi.
joannaj75 - 2008-07-02, 13:31

no zgadza się - konkurencji nie ma , dopiero bede sadzic na wiosnę, tylko czy to rybom nie przeszkadza taki korzuch na tafli wody ?
jakie wogóle parametry wody powinny być dla ryb?

Pawlak - 2008-07-02, 13:44

joannaj75 napisał/a:
no zgadza się - konkurencji nie ma , dopiero bede sadzic na wiosnę, tylko czy to rybom nie przeszkadza taki korzuch na tafli wody ?
jakie wogóle parametry wody powinny być dla ryb?

Kożuch rybom to nie przeszkadza.
Odpowiednie parametry wody ,to zależy od gatunku. Dla karasi starczy woda z kranu taką jaką ty używasz ;)

wojtas - 2008-07-02, 14:23

Nadmiar rzęsy można usuwac siatką na kiju,ale nie radzę usuwać całej dopóko nie wprowadzisz innych roslin podwodnych i pływjacych.Nowe oczka jeszcze bez szaty roślinnej zwykle przeżywają totalną inwazję glonów i myślę,że tylko dzięki rzęsie u Ciebie to nie wystąpiło.
castleman - 2008-07-04, 17:14

Ja rzęsowisko zrobiłem w tym roku z przypadkowo nabytych sadzonek z zakupionymi roślinkami.
Ma swoje miejsce w części przechowalni i szybko się rozrasta.
Ekspansję rzęsy na całą przechowalnię powstrzymują cegiełki i przyjemnie to wygląda
żaby wodne zdecydowanie lubą tą część przechowalni :-D
Jednak w oczku rzęsy raczej nie preferuję i zdecydowanie tępię.

iwosek - 2008-07-05, 14:18

A ja z pokarmów sztucznych przestawiłem sie na rzese, wiadro na 2-3 dni im starcza :D
Teraz juz nawet pałeczek nie chca ruszyć - tylkio rzese :D

joannaj75 - 2008-07-07, 10:04

a kto tak wcina tę rzęsę ? jakie rybki ? byle nie kolorowe karasie , bo ich to do oczka nie wpuszczę
melek - 2008-07-07, 12:34

Moim zdaniem każda ryba (oprócz drapieżników) skubie rzęsę, wiadomo ,że niektóre jedzą jej mniej a nie ,które po prostu się nią żywią jak np: amur.
pablo87 - 2008-07-07, 14:03

Ja nie mam problemów z rzęsą ostatnio przyniosłem wiadro i po dwóch dniach ani jednego "listka". Rybki moje wszystko zjadły i nic nie pozostawiły :D
dachasia - 2008-07-07, 16:35

A skąd Wy bierzecie rzęsę w takich ilościach?Z naturalnego zbiornika chyba nie, bo podobno wszystkie rośliny trzeba dezynfekować przed włożeniem do oczka? :-D
castleman - 2008-07-08, 18:16

Moja rzęsa, pierwszy raz w tym roku, jak pisałem rośnie sobie w przechowalni i rozrasta się :-D

Ernest - 2008-07-08, 19:29

U mnie w bagnie zarosła wraz z żabiściekiem rezerwuar wody :)
wojtas - 2008-07-09, 20:44

Nawet bardzo ładnie wygląda ta rzęsa.Osobiście ją lubię.
iwosek - 2008-07-10, 16:30

JA kiedys na rolinach ze skelpu przywiozlem (ze 2 lata temu) i co roku mam pelny baniak (3m2) zarosniety rzesa
dachasia - 2008-07-11, 00:02

Mateusz, chyba na roślinach ze sklepu :hehe:
iwosek - 2008-07-11, 06:08

Tak ze sklepu :P Tak na marginesie jeszcze dodam. Wrzucilem wiadro rzęsy do minioczka-muszelki. Cały dzień non stop słonce, a rzęsa jest zielona jak w baniaku w cieniu :o - pomyslalem ze przez brak konkurencji. Więc wrzuciłem przestki oraz trzciny - te zaczęly rosnąc, a rzesa dalej sie rozrastać. Jaki morał - ze musz emiec naprawde dobra wode ( bogata w skladniki). Jednak zastanawaia mnie jedno - dlaczego moje lilie nie kwitną ?
joannaj75 - 2008-07-28, 09:09
Temat postu: wyławianie rzęsy a zwierzątka
właśnie ostatnio ze względu na wysoką ekspansję rzęsy w moim oczku wodnym wyłowiliśmy parę taczek , ale martwi mnie jedna rzecz przy takim wywalaniu rzęsy z wody .. zauważyłam że po takim zgarnianiu rzęsy z całego oczka małe rybki chyba ze względu na poruszony plankton pływają sobie zaraz przy powierzchni , ponieważ są takie małe 1cm i czy czasem ja nie wyławiam ich jak wyławiam rzęsę ... no i wyławiane też są inne żyjątka pewnie które potem giną :( kurcze jak wyławiać ten kożuch rzęsy i nie wyławiać zwierzątek ??
kikan - 2008-07-28, 15:09

ja chetnie pozbyl sie calej rzesy a nie sposob jej wylapac calej.
mam tylko 2 karasie i 1 karpia wiec nie ma komu zjadac tego

JAREK G - 2008-07-28, 19:20

Ja bym chętnie przyjął :P
phalina - 2008-07-28, 20:20

iwosek napisał/a:
A ja z pokarmów sztucznych przestawiłem sie na rzese, wiadro na 2-3 dni im starcza :D
Teraz juz nawet pałeczek nie chca ruszyć - tylkio rzese :D

Ale za to ile odchodów pływa po wodzie,karmiłam ,musiała siatką wyławiać g.....
Ja w tym roku przynisłam szklanke rzęsy.Mam wgłębkę akwariową,nawet dobrze rosnie.

mateusz1990 - 2008-12-26, 10:43

ja nie mam skąd wsiąść rzęsy wodnej amury by mi się ucieszyły
melek - 2008-12-26, 15:42

Teraz o tej porze będzie trudno o rzęsę. Poszukaj na aukcjach internetowych. Ale jeśli masz amury w oczku to nie powinieneś ich karmić, woda zbyt chłodna. A jeśli trzymasz je w akwarium to jak najbardziej możesz im podać.
mateusz1990 - 2008-12-26, 16:52

w akwa są
phalina - 2008-12-27, 19:29

spróbuj im dać sałatę,moje jadły.
maajaaost - 2009-07-22, 16:38

Mam rzęse w 260L ,gdzie pływają okonie.Raz w tygodniu sprzątam,bo ostro się rozrasta. Jak już za mocno zarośnie powierzchnia wody siatką wyławiam do 700L a tam rzęsa znika. Miałem już ją wyrzucić,bo zabiera sporo światła dla innych rośliny.Skoro ryby ja jedzą to zostaje.Jakby ktoś chciał to prosze pisac na pw i będe odławiał do osobnego zbiornika.
Rafal_ - 2010-04-06, 15:44

Cześć ! czy dobrym pomysłem jest aby wrzucic do mojego oczka pare rzes aby ryby miały co jesć lub zeby wiecej utrzymało sie narybku ! ??
pozdrawiam Rafał :pa:

leszek50-57 - 2010-04-06, 16:53

Rzęsa się bardzo rozrasta i jak ci ryby nie zjedzą to będziesz miał
problem z nadmiarem i będziesz musiał czyścic oczko siadką,
bo ci światło przykryje rybą. ;)
poz.Leszek
-----------------

Rafal_ - 2010-04-06, 19:30

Musze sprawdzic czy bedą wcinały ;) czy tez nie ! jak nie to bede musiał usuwac co tydzien :-D a pomysł z narybkiem to dobry czy tez do kitu ? moim zdaniem beda miec lepiej z pozywienie ukrytym w rzesie wodnej i chowaniem sie ! co robic ?
marian - 2010-04-11, 12:23

Rzęsa to kiepski pomysł .jak się jej spodoba w oczku to będziesz miał co robić .Rozrasta się na potęgę .Szybko zapchasz filtr,nie wspomnę o szybkim zamuleniu oczka .wystarczy się przejść na pobliskie stawy gdzie występuje ta roślina i zobaczyć jak wygląda dno. A co tygodniowe odławianie rzęsy mija się z celem .Nie wspomnę o powrocie z urlopu i widok wystających pyszczków ryb łykających powietrze.Jedno jest pewne nie będzie glonów .
justfilied233 - 2010-04-11, 12:30

marian,
przecież ryby sobie z rzęsą poradzą szybciej niż się może wydawać, karasie to tak ją wsuwają że szok.

leszek50-57 - 2010-04-11, 13:22

Bardzo dobrze ,że ci ryby wsuwają rzęsę ,ale jak przyjdzie lato
i będzie gorąco to dopiero zobaczysz co to rzęsa .
poz.Leszek
------------------

Grzegorz - 2010-04-11, 20:03

Rzęsa wodna nie stanowi zagrożenia chyba ,że oczko jest bardzo zaniedbane z dużą ilością martwych roślin ,które rozkładając się dostarczają jej dużo związków organicznych.
Ja stosuję rzęsę od wielu lat i nie narzekam no chyba jedynie na jej zbyt wolny przyrost w stosunku do apetytu moich rybek. ;)

Pozdrawiam Grzegorz

AurorA - 2010-04-11, 23:28

Ja rzęsę wprowadzałem wielokrotnie i się nie potrafi utrzymać, zanim urośnie to jest zjedzona.
justfilied233 - 2010-04-13, 17:37

leszek50-57 napisał/a:
ale jak przyjdzie lato
i będzie gorąco to dopiero zobaczysz co to rzęsa .

chyba coś o tym wiem ;) akwa 120l mocna światło lato woda w akwa 28-29*C rzęsa zajmuje 1/10 akwa po średnio 3-4 dniach nie bardzo zbita rzęsa zajmuje 9/10 akwa

123tomas14 - 2010-06-16, 15:54

A ja dzisiejszym zamowieniem otrzymalem sporo rzesy wodnej i paczuszke Azolla caroliniana. Wrzucilem to do strumyka. Nie maja szans na to by dostac sie do oczka. Tylko po wszystkim zastanowilem sie, czy to byl dobry wybor, jezeli zarosna mi strumyk, to czy nie wplynie to zle na inne rosliny i czy strumyk bedzie spelnial swoje zadanie???
Mariusz - 2010-06-16, 22:10

Rzęsa to moja ulubiona roślinka, tym bardziej że jeden kożuch tworzy aż 4 gatunki (spirodela, drobna, trójrowkowa i wolfia).
Najlepiej wodę filtruje spirodela, ale przyznam ze nie co roku chce rosnąć w oczku(w stawie tak, w oczku nie)a u jackona widziałem jej piękne ilości.
U mnie w jedne lata tworzy gęsty kożuch a w inne zanika, obecnie stanowi 20% pośród innych rzęs. Co roku aktywność poszczególnych gatunków rzęs jest inna.

zuzi10 - 2010-06-16, 22:37

U mnie w tej chwili jest bardzo dużo rzęsy.Nawet nie wiem skąd się wzięła.Niestety nie widzę ,aby ryby ją jadły.A w ogóle to chyba woda w tym roku przez te deszcze jest bardzo żyżna. Irysy są wysokie na 1,5 m, jak nigdy.
AurorA - 2010-06-16, 22:40

123tomas14 napisał/a:
jezeli zarosna mi strumyk, to czy nie wplynie to zle na inne rosliny i czy strumyk bedzie spelnial swoje zadanie?

będzie spełniał jeszcze lepiej bo rośliny swobodnie pływające najlepiej czyszczą