Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Galeria zdjęć oczek wodnych - Oczko murowane

Bolekso - 2008-12-08, 20:41
Temat postu: Oczko murowane
Nim przystąpiłem do budowy mojego małego oczka obejrzałem wszystkie oczka w okolicy.
Żadne jednak nie pasowało do miejsca w którym miało powstać to znaczy obok tarasu.Taras prostokątny z materiałów ceramicznych,układ ogrodu podobny.Zdecydowałem się na inne rozwiązanie jak widać na zdjęciach. Wielkość wynikła z ilości miejsca którym wtedy dysponowałem. wymiary 3mx1,5, głebokość maksymalna 1,3 m.


yogi1976 - 2008-12-08, 21:26

No no. Całkiem nieźle to wygląda :brawo:
monkeymonk - 2008-12-08, 21:35

witam, mi sie takie oczka podobaja ale na forum dominuja zwolennicy natualistycznych zbiornikow. Moim zdaniem lepszy zbiornik w zalozeniu sztuczny niz slabo wykonane oczko robione na naturalne.
:good: :good: :good:

Bolekso - 2008-12-08, 21:51

Oczka tzw naturalne które oglądałem w okolicy wyglądały okropnie nawet wielkie.Jedynie dwa mi się podobały.Jedno małe otoczone płaskimi kamieniami i drugie większe wtopione w murawę z wystającymi kilkoma wielkimi kamieniami.Najgorzej wygląda obłożenie otoczakami w formie wianuszka.
Pozdrawiam ! Bolek

seedkris - 2008-12-08, 22:27

Oczko super skomponowane z uporządkowanym otoczeniem. Wiosną paleta barw i zapachów (azalie). Bardzo lubię zestawienie Rhododendron z taflą wody. Czy te azalie są silnie pachnące?
monkeymonk - 2008-12-08, 22:36

niestety otoczenie oczka rozancem to czesty blad. u mnie tez tak jest ale z roku na rok usuwam coraz wiecej kamieni z "rozanca". mysle, ze klopot polega na tym, ze wiekszosc z nas nie zwraca uwagi jak oko wyglada jesienia/zima. od wiosny do poznego lata oczka prezentuja sie calkiem niezle, nawet te kiepsko skonstruowane. dopiero po jesiennej przecince widac wszystkie bledy konstrukcyjne
JAREK G - 2008-12-09, 00:47

oczko bardzo fajne , a różaneczniki to szczęka opada :-o :good:
monkeymonk napisał/a:
niestety otoczenie oczka rozancem to czesty blad. u mnie tez tak jest
Też tak mam, ale przy większych oczkach materiał ( otoczki ) jest tani i łatwo dostępny, przynajmniej w mojej okolicy choć też nie za bardzo mi się podoba :?
wojtas - 2008-12-09, 08:43

Bardzo ładne.takie oczka o geometrycznych kształtach mają długą tradycję-wywodzą się z klasycznej sztuki ogrodniczej.Naturalistyczny staw jest efektowny,jak jest duży,a dla małych oczek taka forma jest najlepsza.
Bolekso - 2008-12-09, 08:49

"Czy te azalie są silnie pachnące? " Łącznie w otoczeniu baseniku jest ok. 40 azali i 20 różaneczników.Wszystkie azalie pachną a 3/4 silnie.
POZDRAWIAM ! Bolek

Bolekso - 2008-12-09, 10:25



Szerokie ścianki boczne i tylna pełnią rolę półek na kwiaty doniczkowe zmieniane w sezonie na aktualnie najładniejsze.Jednocześnie uniemożliwia to kotom dostęp do ryb. Ściana przednia pełni rolę stolika przy którym można wypić kawę czy drinka w bezpośredniej bliskości wody.

monkeymonk - 2008-12-09, 12:38

masz lepsze zdjecia rybek? chyba ladne kojaki tam plywaja. nie maltretuja roslin? a jak z polkami?

JAREK G napisał/a:
Też tak mam, ale przy większych oczkach materiał ( otoczki ) jest tani i łatwo dostępny, przynajmniej w mojej okolicy choć też nie za bardzo mi się podoba


Jesli Ci sie nie podobaja to dosc latwo mozna je usunac (przynajmniej w tej czesci, gdzie takze scianki i dno oczka masz w otoczakach). Zwyczajnie rozbierasz rozaniec a puste miejsca zasypujesz zwirem (nie zsunie sie do oczka tylko zatrzyma na kamieniach, ktore sa w wodzie). Nie wiem czy mnie rozumiesz :hehe: :hehe: :hehe:


a tak poza tym - Rany, jak mi brakuje lata !!!!

yogi1976 - 2008-12-09, 15:06

Cytat:
a tak poza tym - Rany, jak mi brakuje lata !!!!



A co nudzi Ci się w domu ? :lol:


Dla mnie to też nudna pora roku jak nie można nic na ogrodzie zrobić. Bo wife w domu mi zawsze robotę znajdzie - tu remoncik, tam malowanie.....ehhhh :???:

monkeymonk - 2008-12-09, 16:08

ehh,
w glowie mi sie kluja pomysly na przyszly rok - az mnie roznosi.

Bolekso - 2008-12-09, 21:35

wojtas napisał/a:
Naturalistyczny staw jest efektowny,jak jest duży,a dla małych oczek taka forma jest najlepsza.
Zgadzam się z tą tezą chociaż oczko sąsiada tej samej wielkości jest całkiem ładne. Zdjęcie zamieszczę w osobnym poście .
Bolekso - 2008-12-09, 21:43



Oczko mojego sąsiada,wielkość ok. 4 m2.Taki styl oczka gruntowego mnie osobiście podoba się.

wojtas - 2008-12-09, 21:57

Też niezłe.Mniej więcej w kształcie koła/kształt geometryczny/.Ach,znowu wspomnienie lata...
monkeymonk - 2008-12-09, 22:16

mi sie nie podoba - nie wyglada ani naturalnie, ani nowoczesnie.
Bolekso - 2008-12-09, 23:43

O gustach nie dyskutuję, prawie każdy ma inne wyobrażenie o tym co ładne i nieładne.
Wydaje mi się że w małych ogrodach nie jest możliwe zbudowanie oczka naturalnego.Staw wyglądający na naturalny jest możliwy tylko w w wielkim ogrodzie gdzie przyjęto te same założenia.Trzeba też wziąść pod uwagę otoczenie : np. góry,las, nizina,miasto.Ogrody małe i średnie nie dają tej szansy.Bo cóż z tego że oczko jest kopią stawku śródpolnego skoro jest w ogrodzie urządzonym według zainteresowań właściciela.Sadzimy pięknie kwitnące rośliny często obce,ładne iglaki formy sztuczne ogrodowe.Maly ogród ma być po prostu ładny,podobać się gospodarzowi a jeszcze lepiej także gościom.
Na razie tyle.

AurorA - 2008-12-10, 01:07

Mi się podoba, użyty kamień dobrze się komponuje z jałowcami w tle, dobre maskowanie, ogólne wrażenie pozytywne.

Oczko boleksa mniej mi przypadło do gustu choć ładnie wykończone i okolica przepiękna.

wojtas - 2008-12-10, 10:20

Widywałem mini- oczka majace udawać naturalny staw,o nieregularnej linii brzegowej i efekt był kiepski.W przypadku małych oczek jednak nie ma to jak regularne kształty/prostokąt,kwadrat,koło lub owal/.oczywiście sprawa wykończenia brzegów zależy od gustu właściciela.
monkeymonk - 2008-12-10, 10:33

dla mnie to drugie oczko jest dobrze wykonane ale zwyczajnie za male. te duze plaskie kamienie przytlaczaja oczk - zajmuja wiecej miejsca niz tafla wody
Mazur - 2008-12-10, 16:39

Jak mam być szczery to mi nie przypadło do gustu, pierwsze wrażenie studnia wypełniona wodą w kamiennym kręgu. Może te kamienie są za duże do tego oczka ?
Ja wolę już z tych dwóch to pierwsze przypomina raczej akwarium zewnętrzne.
Ale nie wszystko wszystkim musi się podobać.

wojtas - 2008-12-10, 20:40

do okrągłego oczka też pasowałby murek.Jest bardzo praktyczny,można na nim przysiąśc podczas obserwacji,i poustawiac różne rośliny w doniczkach.
Bajbas - 2008-12-10, 22:06

Część,
oczko powinno przede wszystkim pasować do stylu ogrodu. Dlatego Bolekso wykonał dobrą robotę. To drugie oczko jest wykończone podobnie do mojego więc cóż mam powiedzieć :)
Oczka naturalistyczne muszą mieć naturalistyczne (jest takie słowo?) otoczenie, inaczej kiszka.
:piwko: Bajbas

leszek50-57 - 2008-12-11, 13:22
Temat postu: oczko wodne
Dla mnie i jedne i drugie oczko jest primo,bo oczko w ogrodzie czy na działce ma
podobac się właścicielowi i byc ozdobą,ale przy tym trzeba dbac ,żeby nie
stało się ściekiem :P

pozdrawiam
------------------

Bolekso - 2008-12-11, 16:57
Temat postu: Małe oczko
Dziękuję za wszystkie wypowiedzi w temacie ładne, nieładne. Chciałbym jeszcze przytoczyć
argumenty praktyczne.Nadal jestem za budową wielkich stawków i otoczenia stanowiącego cały ekosystem.Małe oczko też ma wiele zalet.W przypadku mojego murowańca wyniesienie ponad poziom ogrodu skutecznie zabezpiecza przed nawiewaniem zanieczyszczeń. Dzieci siedząc na murku uwielbiają karmić karasie które biorą pokarm dosłownie z ręki .Basen nie był nigdy czyszczony od budowy tj. 6 lat a pomimo tego na dnie nie ma absolutnie żadnych osadów. Filtr i Uvałka zapewniają taką czystość wodu że na gl. 130cm widac każde ziarnko żwiru.Siedząc przy murku widać każdy przejaw życia w wodzie,owada ,narybek.Rybki czasem wyglądają tak jakby nie były w wodzie a unosiły się w czystym powietrzu.Kiedyś z nowymi rybkami przywlokłem ospę, dzięki bliskości i czystej wodzie zauważyłem początek choroby.Natychmiastowe leczenie i wszystkie bez wyjątku wyzdrowiały.Boki zbiornika w części podziemnej są zabezpieczone 8 cm. styropianem a ścianki wystające izoluję na zimę tak samo przygotowanym styropianem.Góra baseniku zimą przykryta jest ramami obitymi folią ogrodniczą.Raz przygotowane służą latami a roboty 5 minut.Grzałka 30 watowa umieszczona w krótkiej, pionowej pływającej zapewnia przerębel w najcięższe mrozy.Dodatkowo głównie dla orf mała pompka 7 watowa z podsysaniem powietrza zapewnia mały nurt silnie napowietrzonej wody przy powierzchni.
Pozdrawiam serdecznie ! Bolek

monkeymonk - 2008-12-11, 19:06

patent ze sciankami rzeczywiscie skutecznie zabezpiecza oczko przed nawiewaniem lisci. u mnie oczka otaczaja sztucznie uformowane pagorki i widze, ze jest lepiej niz bylo do tej pory
wojtas - 2008-12-11, 19:18

zainteresowało mnie to przykrywanie oczka na zimę,bo sam stosuję podobne od lat.Oczko w kształcie prostokąta,również nieduże,głębokość 1m,tyle ze całkowicie w ziemi.I dzieki temu przykryciu/jeszcze dodatkowo styropian,ale tylko podczas ciężkich mrozów/ woda w ogóle nie zamarza przez całą zime,a nie stosuję grzałki.
monkeymonk - 2008-12-11, 19:23

to przykrycie jest ciekawa alternatywa dla siatki przez ktora cos tam zawsze przleci
Bolekso - 2008-12-11, 21:21
Temat postu: Zima i oczko
U mnie woda też na ogół nie zamarza .W w surowe zimy w oczku wyniesionym powyżej gruntu pomimo izolacji jednak tworzy się 3-4 cm lód.Mała grzałka zabezpiecza przed niespodziankami.Znam przypadki kiedy wiosną centymetrowy lód przez parę dni wykończyl wszystkie ryby.
Bolek !

wojtas - 2008-12-12, 07:41

no ale takiej zimy to chyba nie było od kilku lat.W ubiegłym roku pewno wcale nie miałeś lodu.
Bolekso - 2008-12-12, 17:50



W łagodne zimy woda prawie wcale nie zamarza, a jeśli już to w słoneczne dni szybko lód topnieje.Pewnym kłopotem są glony nitkowate,zaczynają rosnąć nawet zimą a najsilniej wiosną. Jednak później rozrasta się wywłócznik i glonami jest nie najgorzej.Nadmiar glonów nawijam na patyk i systematycznie usuwam , podobnie wywłócznik.

wojtas - 2008-12-12, 18:19

Piękne masz te ryby,szczególnie orfy.czyli jednak niewielkie oczka mają też zalety.
Grześ - 2008-12-12, 18:46

co to za iglak przy oczku? Obstawiam, ze jest to świerk pospolity 'Barryi'. Super się prezentuje na tle wody :good:
Bolekso - 2008-12-12, 19:10

Świerk przy basenie to Picea abies Ohlendorfii - wiek 22 lata
Grześ - 2008-12-13, 20:44

Szkoda że karłowe świerki tak wolno rosną. Mam 3 małe 'Barryi'. Na efekt trzeba będzie poczekać.
AurorA - 2008-12-13, 22:23

aby nie zaśmiecać koledze jego galerii posty związane z bezpieczeństwem przy instalacjach elektrycznych zostały przeniesione do tematu
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=1123

Bolekso - 2008-12-14, 18:13



Widok oczka w nieco szerszej perspektywie. Nieproszony gość.
Od czasu jak pojawiły się zaskrońce w oczku nie ma żadnych żab a szkoda.

wojtas - 2008-12-14, 18:29

przepękny masz ogród,zwłaszcza w takiej letniej scenerii.Oprócz wielu zalet to jest chyba jedyna wada murka,odcina żabom i ropuchom dostęp do wody,i dlatego ich nie masz.Jeśli w okolicy występują,a zależy Ci na ich obecności w oczku,to musiałbyś usunąć niewielki fragment murka,ewentualnie nasypać ziemi w jednym miejscu,aby miały swobodny dostęp do wody.
Bolekso - 2008-12-14, 18:35

Żaby sobie radzą z murkiem,nim pojawiły się liczne zaskrońce w oczku przebywało zwłaszcza wieczorem do 15 żab.Od kilku lat nie ma ich nawet w ogrodzie.Przez 3 lata obok tarasu mieszkała ropucha,polowała w nocy na tarasie.Widziałem jak zaskroniec ją pożarł nie udało się jej uratować.
Pozdrawiam ! Bolek

wojtas - 2008-12-14, 20:42

no cóż,wszyscy mają żaby w oczku,a zaskrońce stanowią rzadkość,wiec się z nich ciesz.to duża atrakcja oczka.
iwosek - 2008-12-29, 01:01

Ja nie mam ani zab ani zaskroncow :P
Oczko fajne a ogrod jeszcze ladniejszy ;)

wojtas - 2008-12-29, 09:20

Bolekso,może dasz zdjęcie oczka w zimowej scenerii?
castleman - 2008-12-29, 11:16

:pa:
Witam serdecznie
Osobiście nie jestem zwolennikiem oczek o regularnych kształtach
przypominają mi baseny i zbiorniki hodowlane.
W Twoim przypadku ta czerwona cegiełka i roślinki powodują że kształt oczka nie kłuje aż tak bardzo oczy.
Czyściutkie i zadbane, czerwony nastrój, podoba mi się ;)
Wrzuć jak możesz zimowe zdjęcia, to rzeczywiście może wyglądać ciekawie.

Bolekso - 2009-01-03, 22:47

Zrobie parę zdjęć zimowych ale będziecie zawiedzeni. Na wsi mieszkam tylko 6 do 7 cieplejszch miesięcy a na zimę oczko jest zabezpieczone i nic nie widać.Do dzisiaj nie było jeszcze wcale lodu.Jestem tam na godzinę codziennie karmić ptaszki i na spacerze z psem.
Pozdrawiam ! Bolek

wojtas - 2009-01-03, 22:55

oczko nakryte? moje też.Byłem wcoraj i ani śladu lodu.
Bolekso - 2009-01-03, 23:15

Nakryte, poziom wody powyżej gruntu,boki styropian, mała pompka akwaryjna w górnych warstwach,mini grzałka 30 W w izolowanym przeręblu na wypadek dużych i długich mrozów.
Bolekso - 2009-01-07, 22:04


Jak wcześniej pisałem oczko zimą wygląda nieciekawie ale w tym okresie tam nie mieszkam.Zdjęcie zrobione dzisiaj po fali mrozów.Na 1/3 powierzchni utworzył się cienki 4 mm lód.

wojtas - 2009-01-08, 12:58

Moje wygląda identycznie pod przykryciem,tylko jest całkowicie w ziemi.Sprawdzałem,całkowity brak lodu po fali mrozów,brak grzałki.
Bolekso - 2010-11-01, 06:17
Temat postu: Mini oczko
Kastra o wymiarach 50 x 70 x 28 cm wykorzystana jako pojnik i mini oczko. Z przypadkowo przeniesionej ikry z roślinami wychowało się w mim 18 karasi, aktualnie mają 5 - 6 cm. Dziesięć z nich się wybarwiło.





Bolek

duzers - 2010-11-01, 08:48

bardzo fajnie wygląda Twoje mini oczko :good: plusem jest to,że nie ma kamieni..
leszek50-57 - 2010-11-01, 09:14

Bolek,w tym oczku nie masz ani filtra ani nie podajesz powietrza ,
widzę ,że ci wszystko rośnie i nawet rybki się wychowały,
fajna ostoja. :brawo:
poz.Leszek
-------------

Bolekso - 2010-11-01, 09:39

Woda była cały czas idealna, temp. maks. pomimo upałów nie przekroczyła 30 stop.Mieszkał też wielki żółtobrzeżek ale rybek nie łapał. Muszę jeszcze dodać że w oczku murowanym mam 8 młodych orf i nie uchował się żaden narybek a tutaj aż 18 i o dziwo ładnie wyrosły.
Pozdrawiam ! Bolek

Bolekso - 2015-11-17, 17:12
Temat postu: Żabi dołek
Poniżej fotka nowego mini oczka. Docelowo jest przeznaczone dla żab, na razie są karasie. W moich oczkach z rybami żaby się nie rozmnażają , skrzek i ew. małe kijanki są zjadane.Żaby rozmnożyły się w kastrze budowlanej. Udało się odchować ok. 300 sztuk.

Pozdrawiam ! Bolek

Radzionek - 2015-11-17, 21:55

:brawo: Fajnie się prezentuje w letnim klimacie, ale to już głęboka jesień! Z żabami to masz podobnie, jak ja. Osobny chów i miejsce idealne do żabich koncertów, to też mój pomysł :)
rewi - 2015-11-18, 17:47

Bardzo fajnie prezentuje się ten dołek :brawo: :brawo: Coś jest w tym oczku ciekawego :good:
Bolekso - 2016-10-19, 18:46

Brzegi "żabiego "mini oczka już zarosły i teraz wygląda nieźle.

wolanin - 2016-10-19, 18:55

Bardzo ładnie. Irga (?) zwieszająca gałęzie nad wodą to ciekawy efekt.
taniw - 2016-10-19, 19:17

Bolekso napisał/a:
Brzegi "żabiego "mini oczka już zarosły i teraz wygląda nieźle.
[url=http://images81.foto...6bm.jpg]Obrazek[/URL]

Nie, to wygląda super.

Bolekso - 2017-04-04, 20:31

Odwiedziłem dzisiaj oczko i nakarmiłem ryby. W niedzielę temperatura wynosiła 14 stopni, filtr uruchomiony. Moje oczko jest praktycznie niezmienne, zdjęcia pokazują tylko stan na dzisiaj.
Bez logowania do Fotosika mogę wrzucić tylko jedną fotkę.Widok z tarasu.




Qba - 2017-04-05, 08:06

Patrzę na rośliny i zazdroszczę. U mnie dopiero zaczynają wypuszczać liście :-(
Bolekso - 2017-04-05, 09:47


Przyspieszona wegetacja to efekt tego że osłonę z folii zdjąłem z oczka dopiero 10 dni temu.

Botanicus - 2017-04-15, 18:15

a w lewym górnym rogu co to za roślina bo nie poznaję

[ Dodano: 2017-04-15, 18:22 ]
ja też w wyniku braku miejsca oczko wpasowałem w róg działki ,częsciowo murowane ,filtr żwirowy



Bolekso - 2017-04-17, 07:51

W lewym górnym rogu to przetacznik bobowniczek, przez całą zimę pozostał zielony.
Pozdrawiam. Bolek

Botanicus - 2017-04-17, 18:34

dzięki za info też u siebie posadzę takie cudo
pozdrawiam


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group