Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Budujemy oczko wodne - oczko na zboczu

Ackley - 2008-09-03, 21:13
Temat postu: oczko na zboczu
hej jestem tu nowa i przepraszam jeżeli taki temat już był :-(
Chciałabym stworzyć u siebie w ogrodzie oczko wodne(wg wlasnego pomysłu) ale mam problem...
czy ktoś z obecnych na forum budował oczko na spadzistym terenie????
myśle, że z małym oczkiem nie było by problemu ale ja chciała bym takie średniej wielkości :) ma ktoś z tym jakieś doświadczenie...
dzieki za odpowiedzi :evil:

samuraj - 2008-09-03, 21:31

Witam nową forumowiczkę :piwko:
Oczko na zboczu ? hmm..... jedynie jak mogę sobie to wyobrazić to tylko w formie "tarasu" tzn. ziemię ktorą wykopiesz nie wywozisz tylko usypujesz cos w rodzaju tarasu.Tylko jest jeden problem , mianowicie trzeba by było całą tą konstrukcję wzmocnić aby się ziemia nie obsuwala

amedeo - 2008-09-03, 23:08

średnie oczko ;) hm ,ale Ackley może podasz wymiary bo dla mnie średnie to tak 7mx4m więc jeśli będziesz miała 10%spadek to średnio na jednym krańcy byłoby jakies 50cm nadwyżki czyli w sam raz na wodospad lub kaskadę
AurorA - 2008-09-04, 00:45

Przypomniał mi się kawał o zomowcu , który dostał na prezent narty wodne i szukał pochyłego jeziora ;)

A wracając do tematu myślę ze takie ukształtowanie terenu może dać świetny efekt jak się wszytko dobrze zrobi. Na pewno wodospad czy jeszcze lepiej kaskady same się proszą.
Ja bym zniwelował teren na którym ma być oczko a uzyskanej ziemi nie podsypywał bo tylko rodzimy uleżały grunt ma odpowiednie naprężenia pierwotne. Dosypka może się osuwać.

Bajbas - 2008-09-04, 20:06

AurorA napisał/a:
Ja bym zniwelował teren na którym ma być oczko a uzyskanej ziemi nie podsypywał

ja też, zobacz też przepisy, o ile pamietam tam coś jest o spiętrzaniu wody. Jeśli nadsypiesz, to spiętrzysz wodę. Chyba można do 1 m bez specjalnych zezwoleń, ale nie dam głowy. W sumie większe wyzwanie, bo woda może się "wylać" :P
Bajbas

Ackley - 2008-09-04, 21:02

ok dzięki wszytskim za odpowiedzi :-D .. od planów do wykonania jeszcze daleka droga :) wiem,że można kaskady itp ale to ładnie wygląda na bardzo pochyłym terenie... mnie bardziej chodziło o oczko wodne bez kaskad itp ;) a jakiej wielkości bedzie to sie dopiero okaże po wycięciu drzew / gdyż korzenie nie na wszystko pozwola/ :x :(( no i jeszce jest sprawa starego domku ogrodowego, który bym chciała usunąć to wtedy pole manewru robi sie wieksze(no ale tu już musze nad tata popracować :lol: :P ) aha i takie pytanie czy rośliny wokół oczka mogą być w pół cieniu???
AurorA - 2008-09-04, 23:20

Ackley napisał/a:
aha i takie pytanie czy rośliny wokół oczka mogą być w pół cieniu???


Do każdych warunków można dobrać odpowiednie gatunki. Do półcienia świetnie nadadzą się funkie, języczki, trzmielina i paprocie, różaneczniki itd. wybór jest ogromny.

olenka - 2008-09-05, 00:04

Ackley napisał/a:
czy ktoś z obecnych na forum budował oczko na spadzistym terenie????
-tak się składa , że jestem posiadaczką oczka na zboczu .Miałam też spory problem z ziemią z oczka ale jakoś z tego wybrnełam .Usypałam góreczke robił się wodospadzik , który rewelacyjnie natlenia wode - polecam.
pozdrawiam ola.

Adalbert - 2008-09-05, 07:15

Ackley napisał/a:
od planów do wykonania jeszcze daleka droga

Wklej jakieś fotki terenu to będzie można coś więcej doradzić w planowaniu. Ważne żeby było widać jaki to faktycznie spadek terenu jest.

olenka - 2008-09-05, 09:50

Adalbert napisał/a:
Wklej jakieś fotki terenu

--proponuje zerknąć na strone mojego oczka tam dokładnie wszystko widać .
strona - " oczko Oli " .
Górka ,którą usypałam od dna oczka może +- 4-5 metrów ( w najwyższym punkcie ).
:pa: ola

Ackley - 2008-09-24, 21:37

Adalbert napisał/a:
Wklej jakieś fotki terenu to będzie można coś więcej doradzić w planowaniu. Ważne żeby było widać jaki to faktycznie spadek terenu jest.


przepraszam, ze tak długo sie nie odzywałam ale nie było mnie w kraju.... ;)
teren na ktorym planuje zorbic oczko wodne sie ejszce barzdo zmieni gdyż zostana wyciete 3 drzewa(i tu tez moje pytanie czy na takim terenie moze byc oczko /korzenie itp?/)
zniknie skalniak i inne rzeczy :arrow:
wiec zdjecia terenu nic nie oddadza :oops:
po rozmowie z tata ustalilam ze na 5 m mam ok1 metra roznicy... ale tez w zaleznosci w ktorym miejscu grodu(w jednych o wiele wiecej w innych mniej)

yogi1976 - 2008-09-25, 08:17

Jeśli na 5m masz 1m różnicy w wysokości to bardzo dużo.
Duże czy też średnie oczko ciężko zrobić.Jak masz dużo terenu to zrób to w formie np trzech małych oczek szerszych na zasadzie kaskady. Pięknie by to wyglądało z dużo ilością kamieni skalnych.

Pawel Woynowski - 2008-10-01, 01:39

yogi1976 napisał/a:
Jeśli na 5m masz 1m różnicy w wysokości to bardzo dużo.

Nie tak dużo jak by się wydawało, to przy długości oczka 5 m, skarpa za oczkiem miała by jedynie ok 1,20 - 1,40 w zależności od szerokości pasa miedzy oczkiem a skarpą, (na rysunku wzmocnioną kamiennym murkiem oporowym).


To najprostszy sposób budowy oczka na skłonie terenu. Taki skłon to kapitalna sprawa w ogrodach, daje dużo możliwości, projektowania samego oczka, oraz jego otoczenia, czyli ogrodu.
Można zrobić część ogrodu na tarasach, wzmocnionych murkami oporowymi wykonanymi z kamienia (suche lub murowane murki), lub drewna ( np.podkłady kolejowe). Bardzo ciekawie wyglądają murowane murki zrobione z rozbiórkowej cegły (odizolowanej od strony gruntu folią do izolacji fundamentów). Kamienne i drewniane murki można obsadzić roślinami skalnymi.
Ideałem było by, aby skłon przy takich ogrodach był skierowany w kierunku południowo wschodnim.
Również główny punkt obserwacyjny oczka, powinien być od strony południowo wschodniej, tak aby promienie słoneczne padały zza pleców obserwujących oczko. Nie przeszkadzają nam wtedy "bliki" na wodzie w czasie obserwacji oczka.

Podsumowując, moim zdaniem, taki teren to skarb. Gdybym ja miał coś takiego, to tak bym reagował :yahoo: :)

Adalbert - 2008-10-01, 06:24

Pawel Woynowski napisał/a:

Nie tak dużo jak by się wydawało, to przy długości oczka 5 m, skarpa za oczkiem miała by jedynie ok 1,20 - 1,40

Jednak wysokość skarpy do dna oczka to już prawie 3 m. Nie znam się na ziemnych pracach budowlanych ale myślę,że takie przewyższenie (w zależności od rodzaju gruntu) powinno być jakoś specjalnie dopracowane.

JAREK G - 2008-10-01, 12:51

Pawel Woynowski napisał/a:
Podsumowując, moim zdaniem, taki teren to skarb. Gdybym ja miał coś takiego, to tak bym reagował :yahoo: :)
Na pewno po prawidłowym zrobieniu oczko z tymi wszystkimi murkami wygląda super ( patrz oczko Oli według mnie najładniejsze na forum ) nie wiem tylko czybyś się tak cieszył Paweł jak policzysz koszty wybudowania takiego oczka :???: Przy takiej różnicy poziomu na suchym murku to się raczej nie obejdzie i musi to być solidnie wzmocnione żeby się nie obsunęła ziemia
Ps.Niemniej Paweł schemat jak zwykle :good:

olenka - 2008-10-01, 17:03

JAREK G, ;)
-masz racje co do murka .Musi być to dobrze zazbrojone.Ja mam jeszcze za murkiem położony dren .A po pierwszej zimie musiałam murek podnieśc o jedną kostke ,Ziemia z wodą ze skarpy zaczęła mi spływać podczas opadów deszczu .Teraz jest już ok,wszystko już osiadło i ustabilizowało się.
Ackley, -warto jednak się troszeczke pomęczyć -nad oczkiem jest bardzo zacisznie ,ciepło i przyjemnie :hehe: itp.

Pawel Woynowski - 2008-10-02, 00:34

Adalbert napisał/a:

Jednak wysokość skarpy do dna oczka to już prawie 3 m. Nie znam się na ziemnych pracach budowlanych ale myślę,że takie przewyższenie (w zależności od rodzaju gruntu) powinno być jakoś specjalnie dopracowane.


A gdzie Ty widzisz na rysunku 3 m skarpę. Skarpa ma ok 1,20 - 1,40, następnie jest płasko ok 1,0m i dopiero brzeg oczka. A na takie wysokości z powodzeniem można zastosować lekko skośny, w kierunku skarpy suchy murek. Jak napisałem to rysunek poglądowy, można w miejscu tego 1 m niby chodniczka wokół oczka, zrobić miejsce wypoczynku, np w takiej formie.



Wszystko zależy od pomysłowości no i oczywiście kasy.

Pawel Woynowski - 2008-10-02, 02:35

JAREK G napisał/a:
Przy takiej różnicy poziomu na suchym murku to się raczej nie obejdzie i musi to być solidnie wzmocnione żeby się nie obsunęła ziemia


Prawidłowo zrobiony suchy murek, wytrzyma duże obciążenia i kilkadziesiąt lat, ale zaznaczam, prawidłowo zrobiony.

Adalbert - 2008-10-03, 21:01

Pawel Woynowski napisał/a:

A gdzie Ty widzisz na rysunku 3 m skarpę

Przecież skarpa jako taka kończy się na dnie oczka więc razem z tym co nad poziomem wody daje prawie 3 m stromizny, no chyba że murek oporowy jest odpowiednio (?) oddalony od brzegu oczka lecz z rysunku to nie wynika. Rozumiem, że to szkic ale ten czynnik wydaje mi się być ważnym.

Ackley - 2008-10-05, 13:27

oo widze, że temat sie rozwija :-D dzieki za wszystkie odpowiedzi no i za rysunki :) widze, ze jednak wybudowanie oczka w moim ogrodzie nie ebdzie prosta sprawa bez pomocy specjalistów :x ... i do tego chyba reszta mojego ogrodu nie pasuje do tego typu urozmaicenia... :???:
do tego jeszcze niedaleko miejsca gdzie chciałabym zrobić oczko rosną duuuże drzewa(zostana wyciete) no ale raczej moge mieć problem z korzeniami :?
mam plan w swojej głowie ale czy to by mogło być to watpie bo nie znam sie w ogole na budowlance itp rzeczach... :? a do tego konserwatywnych rodziców ;)

Pawel Woynowski - 2008-10-05, 16:34

Ackley napisał/a:
... i do tego chyba reszta mojego ogrodu nie pasuje do tego typu urozmaicenia... :???:

Podeślij kilka fotek tej "reszty" ogrodu. Może coś pomożemy.
Cytat:
do tego jeszcze niedaleko miejsca gdzie chciałabym zrobić oczko rosną duuuże drzewa (zostaną wyciete) no ale raczej moge mieć problem z korzeniami :?

Zastanawiam się czy aby po wycięciu tych drzew skarpa nie zacznie ulegać erozji, drzewa utrzymują ją na miejscu, istnieje możliwość, że po ich wycięciu deszcze będą ją wymywać.
Cytat:
mam plan w swojej głowie ale czy to by mogło być to wątpię bo nie znam sie w ogole na budowlance itp rzeczach... :? a do tego konserwatywnych rodziców ;)

Podziel się z nami tym planem, zrób kilka fotek tej skarpy (z dołu, z góry, z boku), tak abyśmy mieli obraz Twego przyszłego ogrodu. W ciemno trudno coś radzić. Jaki ma to być ogród, chodzi mi o styl. Ogród naturalistyczny, a może formalny (regularny), lub wiejski.
Może ta fotka Cię zainspiruje:



Zwróć uwagę na rosnące w tle stare drzewa, które tworzą klimat tego ogrodu.
Przemyśl jeszcze tę decyzję o usuwaniu drzew.

Ackley - 2008-10-05, 17:24

no drzewa musza być wycięte gdyż zagrażaja budynkowi mieszkalnemu i lini energetycznej.... dostaliśmy zezwolenie właśnie z tych powodów :)
zdjecia mogę porobić tyle że może na nich nie wyjść ten spadek terenu bo tego aż tak nie widać dopiero bo dokładnym pomierzeniu :???: (wiem to po basenie który mieliśmy) w tym miejscu może być troszkę mniej niż 1m spadku... :-o
a więc tak.... w pobliżu tego miejsca rosna drzewa owocowe(oprócz ponad 20 letnich swierków) a wyżej jest stary domek kempingowy...
stok jest niesty pólnocny...
ok ide zrobić zdjęcia.... ;)

Ackley - 2008-10-05, 17:57

dobra no to są zdjecia...niezbyt piekne :?

już powoli przygotowany na nadejscie jesieni :???:

a wiec w tym miejscu miało by powstać moje wymarzone oczko wodne, miedzy tymi drzewami a konciem okropnego skalniaka(bedzie zlikwidowany w tepie natychmiastowym :lol: ) z tyłu widoczny stary kemping..(chetnie bym go zlikwidowała ale tata nie pozwala bo to jego dzielo :? )

widok z boku( czyli planowane oczko wodne znajduje sie za stołem a przed tymi drzewkami owocowymi) ;)

tak dla porównania.. tu był basen... srednicy 4,5 m skarpa 80cm

no i pare fotek z ogrodu



dojazd do domu





wszystkie skwerki, skalniaki czy jak to nazwać są moim i czesciowo brata projektem, wiec nie jest to nic nadzwyczajnego....

niestety już słoneczka nie ma i nie widać wszystkeigo ladnie

Pawel Woynowski - 2008-10-06, 00:01

Bardzo ładne miejsce.
Gdybym ja miał robić tam oczko, to zrobił bym je dwa. Jedno mniejsze, w miejscu gdzie chcesz robić swoje, a drugie większe na miejscu starego basenu. Połączył bym je meandrującym między drzewami strumieniem, którego brzegi wykończył bym darnią. Nie pasują mi tam kamienie. Jedynie wnętrze koryta strumienia, wyłożone było by grubym żwirem i średniej wielkości kamieniami, położonymi na warstwie gliny, a ta z kolei na folii lub EPDM z której było by zrobione koryto strumienia. Strumień obsadził bym roślinami wodnymi strefy bagiennej i płytkiej.
A tak nawiasem, ta skarpa, to nie skarpa, a łagodny wzgórek idealny do stworzenia atrakcyjnego ogrodu. Szkoda mi tylko tych drzew.... górka straci swój lekko parkowy wygląd.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group