Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Inne - Plitvickie Jeziora w Chorwacji

Hubert - 2008-08-02, 08:12
Temat postu: Plitvickie Jeziora w Chorwacji
Zwiedzałem ostatnio ten przepiękny zakątek dzikiej przyrody (na liście UNESCO), jakim jest położony wśród gęstych lasów kompleks kaskadowo łożonych jezior i wodospadów. Woda jest krystalicznie czysta (podłożem są dolomity) i ma charakterystyczny odcień seledynu/szmaragdu. Badając wodę makrospokowo nie zauważyłem nigdzie larwy komara, rozwielitki czy oczlika :-o Nie spotkałem tam ani jednego płaza, a z gadów jedynie zaskrońca. Populacja ryb to prawie wyłącznie klenie. Nie było także ciekawszych roślin wodno-błotnych (w tym ani jednego grzybieniowatego oraz przedstawicieli taksonów typowo pływających (a klimat przecież bardzo sprzyjający). Prym wiedzie natomiast jakiś gatunek lepiężnika (jest niemal wszędzie), wywłócznik okółkowy, tojeść zwyczajna, oczeret i oczywiście mięta oraz turzyce). Widoki iście bajkowe - może ktoś z nich skorzysta przy urządzaniu swojego paludarium :) ?


Adalbert - 2008-08-02, 09:02

Potwierdzam. Prawdziwy cud natury. I ten przyjemny klimacik po piekielnej jeździe po górach.
DAwid - 2008-08-02, 12:49

Pięknie :-o :-o :-o
i ten kolor wody normalnie cudo :-o

wojtas - 2008-08-02, 15:59

Wygląda wspaniale,niczym gdzieś w tropikach.Ciekawe dlaczego życie w tych wodach jest takie ubogie.Właściwości wody?Pewnie bardzo twarda i zasadowa?
Ernest - 2008-08-03, 06:50

Piękne wodospady ,fajny klimat tylko szkoda że tak mało roślin i zwierząt tam występuje
Mietek2141 - 2008-08-03, 19:58

Byliśmy tam z żoną i znajomymi w zeszłym roku- widoki zapierają dech w piersiach, ale tak jak pisał Hubert strasznie ubogie życie w tych jeziorach, tylko klenie i klenie...


wojtas - 2008-08-04, 08:46

Ciągle się zastanawiam dlaczego?Czy rzeczywiście z powodu właściwości wody.Afrykańskie jeziora,skrajnie zasadowe ,maja przecież niezwykle bogatą faunę.
Hubert - 2008-08-04, 14:54

wojtas napisał/a:
Ciągle się zastanawiam dlaczego?


Trzeba by na ten temat dokładnie poczytać, ale moim zdaniem jest to kwestia układu lub właściwości jakis pierwiastków chemicznych w podłożu i tym samym w wodzie.

wojtas - 2008-08-04, 19:06

ciekawa sprawa to te klenie.To ryba typowo rzeczna,prądolubna.Czyli warunki muszą być bardziej zbliżone do wód bieżących, niż do typowych jezior.Pewnie przez te liczne wodospady.a pstrągi też tam są?
Hubert - 2008-08-04, 19:27

wojtas napisał/a:
a pstrągi też tam są?


W przewodniku wymienione sa tylko pstrągi (potokowqe i tęczowe), ale ja widziałem tylko klenie. One znakomicie przyzwyczajaja się i do stojacej wody, choć w Plitvicach woda krąży kaskadową siecią wodospadów.

wojtas - 2008-08-05, 09:02

może pstrągi stanowia rzadkość w tych wodach ,a kleń faktycznie jest w stanie żyć w różnych warunkach,jesli jest wysokie nasycenie wody tlenem.
maruder - 2008-08-11, 18:53

Byłem tam chyba 5 lat temu i oprócz kleni widziałem też jazie.
Hubert - 2008-09-02, 17:15

W ostatnim - wrześniowym numerze Naszego Akwarium jest bardzo pouczający artykuł Pawła Szewczaka o Plitvickich Jeziorach, opisujący dlaczego roślin podwodnych jest tam niewiele i wyjaśniający przyczyny braku w wodzie fosforu i azotu. Przepiękne zdjęcia. Polecam każdemu!
AurorA - 2008-09-02, 22:37

Prawdę mówiąc ten artykuł to ledwie kila zdań i sporo przeciętnych , niepodpisanych fotek. Co ciekawe autor twierdzi że ichtiofaunę stanowią głównie pstrągi i trocie, choć można spotkać też strzeble, golca i klenia.

W numerze jest tez obszerny artykuł Huberta o traszkach Waltla, oraz trochę o basie słonecznym i chorobach ryb.

Hubert - 2008-09-03, 09:40

AurorA napisał/a:
Co ciekawe autor twierdzi że ichtiofaunę stanowią głównie pstrągi i trocie, choć można spotkać też strzeble, golca i klenia


Takie informacje widnieją w przewodniku, ale w rzeczywistości (przynajmniej ja) żadnej innej ryby poza kleniami tam nie widziałem.

AurorA - 2008-09-03, 13:55

Myślę że cały ten artykuł to kopia przewodnika i Wikipedii. ;)
wojtas - 2008-09-06, 08:49

Ale za to fotoreportaż super. Faktycznie na zdjęciach same klenie,a nie pstrągi i trocie. I oczywiście artykuł Huberta o traszkach,świetny jak zwykle.A kiedy obiecany artykuł o kumakach?
hepik - 2008-09-20, 14:20

Ogladając foto relacje z Plitvic na różnych forach wydaje się,że każdy kleń z tamtąd ma juz swoje zdjęcie ;)

Jeziora i okolice ładne,wstęp niestety bandycko-janosikowy...łupią Chorwaci turystów na każdym kroku.55 pln w Plitvicach,40 pln wodospady na Krku...a nasz Tatrzański Park Narodowy za 8 złotych...i jeszcze płaczemy,że drogo...

hepik - 2008-09-20, 20:19

Klenie plitvickie z bliska


castleman - 2008-09-21, 00:23

:brawo: piękne, jak im zdjęcie zrobiłeś? Nurkowałeś?
hepik - 2008-09-21, 10:14

W Plitwicach kąpać czy nurkować nie wolno.Zdjęcie,robione z brzegu po zanurzeniu aparatu w wodzie znajomego, z forum dla zakręconych pozytywnie Chorwacją.

O obudowie wodoszczelnej muszę pomyślec przed następnym wakacyjnym wyjazdem bo Hrvatska i pod woda piekna.

Ernest - 2008-09-21, 11:39

Hepik kapitalne zdjęcie :good:
Zastanawia mnie czemu akurat klenie zamieszkują te wody :? ,łatwość w zdobywaniu pożywienia :? ,bezproblemowe przystosowanie się do panujących warunków :?


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group