Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Inne - Worki jutowe - sadzenie roślin

sebanek - 2008-06-20, 11:16
Temat postu: Worki jutowe - sadzenie roślin
Zakładam oczko. Niestety część brzegów jest dość stroma i dlatego obsadziłem je roślinami w wiszących workach jutowych. A wczoraj przeglądają to forum spotkałem się z opinią, że worki jutowe są bardzo nietrwałe, szybko się uszkodzą a rośliny wypadną z nich. Czy ktoś ma jakieś własne doświadczenia z trwałością worków jutowych?
Bartek1 - 2008-06-20, 11:44

ja nimi wyłożyłem nimi doniczki i po roku porwały się. poprostu zgniły. już tego nie używam szkoda kasy
sebanek - 2008-06-20, 13:49

W takim razie z czego zrobić wiszące worki?
Bartek1 - 2008-06-20, 13:58

zaczekaj na innych osądy ale moje doświadczenie z tymi workami nie jest zbyt przyjemne. są specjalne kieszenie z tkaniny miałem taką i nic się nie działo.
melek - 2008-06-20, 13:58

Specjalne kieszenie z włókna kokosowego, ostatnio widziałem w castoramie i na alegro ;)
sebanek - 2008-06-20, 14:33

A włókno kokosowe nie zbutwieje?
melek - 2008-06-20, 14:38

Jak jest przeznaczone do takich a nie do innych celów to najwidoczniej nie zbutwieje. Wiadomo wieczności to nie wytrzyma.
JAREK G - 2008-06-20, 17:58

Włókno kokosowe jest dużo trwalsze , ale i dużo droższe od worków jutowych :?
AurorA - 2008-06-21, 00:39

Widziałem worki i kieszenie z włókniny, sama włóknina wytrzymuje długo ale szwy pękają wcześniej- u mnie już po roku się rozkleiły.
Pawlak - 2008-06-21, 08:46

A nie lepiej przymocować jakimś drutem do brzegu zwykłe doniczki takie do oczka.
melek - 2008-06-21, 15:32

Pawlak napisał/a:
A nie lepiej przymocować jakimś drutem do brzegu zwykłe doniczki takie do oczka.

To też jest dobre rozwiązanie, mój sąsiad właśnie tak ma ;)

sebanek - 2008-06-21, 15:53

Też się nad takim rozwiązaniem zastanawiam - jak to zrobić, żeby było dobrze? Myślę o zastosowaniu drutu wiązałkowego (takiego do siatek ogrodzeniowych), kosz można obwiązać nim "na okrętkę" - ze dwa razy, ale jak to przymocować do brzegu? - boję się, że zwykłe przyciśnięcie kamieniem końców drutu nie wystarczy, bo drut pod wpływem ciężaru kosza się wyślizgnie. Może dobrze by było coś do tego drutu przywiązać ...
melek - 2008-06-21, 15:56

Wbij w ziemię jakiś pręt i owiń drut wokół niego. Przysypiesz ziemią i kamieniami, nie dość ,że będzie trzymać doniczkę to jeszcze mocowanie doniczki ładnie zakryjesz ;)
sebanek - 2008-06-21, 15:58

JAREK G napisał/a:
Włókno kokosowe jest dużo trwalsze , ale i dużo droższe od worków jutowych :?

Właśnie - 42 zł/szt. Mi by było potrzeba z osiem, tj. prawie 340 zł na worki!!!
Poza tym nie wiadomo na ile one wystarczą - może ktoś wie?

JAREK G - 2008-06-21, 18:52

sebanek napisał/a:
Myślę o zastosowaniu drutu wiązałkowego
Drut wiązałkowy się do tego nie nadaje jest za słaby i zardzewieje , jak już chcesz to najlepiej miedziany (taki elektryczny) kilku żyłowy w izolacji igelitowej najlepiej czarnej bo nie widać :P
leszek50-57 - 2008-06-21, 19:53

A nie lepiej zawiesic kosze wiklinowe wyłożyc włókniną i zamocowac na drucie ze stali nierdzewnej i zamaskowac.--będzie cacy .pozdrawiam laron :brawo:
sebanek - 2008-06-22, 09:12

Jeśli chodzi o wiklinę, to mam obawy, że też szybko zbutwieje i się rozejdzie. Rozważam też pomysł zrobienia koszy z drobno plecionej (a w zasadzie to chyba zgrzewanej), powlekanej (takiej zielonej) siatki ogrodzeniowej. W koszach z tej siatki umieściłbym worki jutowe z rosnącymi już w nich roślinach, tak żeby im (tym roślinom) nie robić kolejnej rewolucji, bo właśnie się zaczęły ładnie ukorzeniać i jednocześnie wykorzystać je (te worki jutowe) jako wyściółkę.
koczisss - 2008-06-22, 12:44

Ja zamiast juty stosuję białą włókninę, taką którą przykrywa się rośliny na zimę.

Juta gnije, a ten materiał nie.
Moim zdaniej jest to bezpieczniejsze, bo jaką mamy pewność, ze podłoże prze korzeni się zanim juta zgnije?
Włóknina nie rozkłada się, ale spokojnie przepuszcza wodę, a korzenie bez wielkiego trudu jak chcą to wychodzą poza nią przebijając się przez materiał.

AurorA - 2008-06-23, 01:42

Ja tez używam włókniny tyle ze czarnej. Dla lilii wodnych nie niektórych roślin dodatkowo robię dziurki przez przebijanie włókniny nożem lub śrubokrętem, bo korzenie nie sa w stanie jej przebić - przechodzą tylko najdrobniejsze korzenie włosowate. A co do juty to faktycznie potrafi sie rozłożyć zanim sie roślina ukorzenia. Kiedyś posadzony grzybieńczyk zanim wypełnił kosz korzeniami to juta się rozłożyła i całe podłoże sie wylało mi się na oczko.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group