Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Oczko wodne z siatkobetonu. - Oczko z siatkobetonu ; rosliny+male kapielisko

mleki - 2008-05-31, 14:26
Temat postu: Oczko z siatkobetonu ; rosliny+male kapielisko
Witam wszystkich pasjonatow oczek wodnych a szczegolnie tych z siatkobetonu , nazywam sie Krystian , od jakiegos czasu sledze uwaznie wszystko to co dotyczy w/w oczek , mam zamiar w przyszlym roku na wiosne rozpoczac budowe oczka , wole nie ryzykowac jeszcze w tym roku gdyz posiadam ciagle zbyt malo wiedzy teoretycznej , nie mowiac juz o praktycznej. Pomimo iz wiele informacji mozna uzyskac poprzez to swietne forum , podejzewam ze jednak czesto bede sie pojawial tutaj z roznymi pytaniami :) , na poczatek mam jedno , nawiazujace do mojego tematu , otoz w moich zamyslach oczko przybieralo juz rozne formy , budowane bylo z roznych materialow , i pewnie jeszcze niejedno sie zmnieni ; oprocz tego ze bedzie wykonane z siatkobetonu. :ziew: No wlasnie aby nie zanudzac przejde do sedna mojego dzisiejszego pytania , chcialbym miec oczko z roslinkami , raczej bez rybek a to dlatego ze pomyslalem sobie iz byloby przyjemnie miec oczko w ktorym mozna sie choc tylko zanurzyc w skwarny dzien , lecz nie chcialbym aby oczko to wygladalo jak basen lecz jak najbardziej naturalnie , wiec bedzie obudowane kamieniem , obsadzone roslinkami itp. oczywiscie wiem juz ogolnie o polkach , pompach , filtrach , lampach uv ; moje pytanie dotyczy raczej zasadnosci mojego zamierzenia , czy mozna to razem poloczyc czy stwarza to jakies problemy w funkcjonowaniu oczka? Mysle iz nie bedzie to jakis problem ale chetnie skozrystam z kazdej porady. Dziekuje.
maruder - 2008-05-31, 14:37

Nie stwarza żadnych problemów, a nawet im przeciwdziała. Jako przykład oczko Bajbasa
mleki - 2008-05-31, 20:53

Piotrze a mozesz przyblizyc troszke jakim to problemom moze przeciwdzialac?
mleki - 2008-05-31, 20:55

I jeszcze jedno , szukam i nie moge znalezc oczka Bajbasa...
mleki - 2008-05-31, 21:17

No to mam jeszcze jedno dzis pytanie : co ja w taki ladny dzien jak dzisiaj robie w domu przed laptopem ? :hehe: Zartuje , a wiec tak: mysle sobie , ze moje oczko bedzie mialo mniej-wiecej ksztalt 8-ki , z tym ze szersza strona tej "osemki" mialaby byc wykorzystana jako ta powiedzmy "kapieliskowa" a ta mniejsza oO jako strefa plytsza dla roslinek , lecz z kolei wode chcialbym doprowadzac poprzez kaskade prosto do srefy kapieliskowej ( glebszej ) , a z tego co udalo mi sie tu wyczytac powinno byc odwrotnie , tzn. przy kaskadzie ( miejscu doprowadzenia wody ) woda powinna byc plytsza a glebina po przeciwnej stronie kaskady aby z tamtad pobierac wode do filtracji i kaskady aby uniknac tzw. martwej strefy wody. Mam nadzieje ze opisalem to choc w miare czytelnie , oczywiscie prosze wszystkich zorientowanych o pomoc. Pozdrawiam.
mleki - 2008-05-31, 21:26

:-D ...Sam sobie odpowiadam :) , chyba ze w calosci oczka zachowam jednakowa glebokosc ( a nawet troszke glebiej po stronie przeciwnej od kaskady ) a strefa plytka to beda tylko polki na dwoch moze trzech wysokosciach. Co myslicie?
killer1558 - 2008-05-31, 21:43

prosze tu masz oczko Bajbasa :)
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=938

mleki - 2008-05-31, 23:48

Dzieki Killer , dobre zdjecia , widze wiec ze nie jestem osamotniony w koncepcji.
killer1558 - 2008-05-31, 23:57

nie rób tylko ósemki pokombinuj coś, tu masz przykład u mojego szwagra ze stawem możesz to zminiaturyzować :)
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=2282

JAREK G - 2008-06-01, 01:19

Jak zrobisz dużo półek na rośliny a całe oczko głębokie to będziesz je mógł prawie w całości wykorzystać do kąpieli i pomoczyć się miedzy roślinami :P
mleki - 2008-06-01, 14:10

Killer co do osemki , to masz racje troche to oklepane , juz nawet gdy pisalem o mojej 8-ce , to wiedzialem ze raczej ksztalt bedzie inny , bardziej naturalny , w koncu to siatkobeton :-D , a i miejsca mam troche do wykozystania :-D no i czasu tez sobie zostawilem spory zapas , Jarek co do polek to mysle wykonac je na calym obwodzie oczka i jesli nie wykorzystam wszystkich do obsadzenia roslinami to bede je uzywal w niektorych miejscach poprostu do siedzenia , co do glebokosci to mysle o 1.5 m. , z tym ze u mnie teren jest podmokly i na tej glebokosci zbiera sie juz woda , lecz bezposrednio ok.1-2m. od planowanego oczka mam nieuzywana studnie gleboka na 2.5m. i tak sie zastanawiam czy jesli umieszcze w niej pompe i w trakcie prac bede z niej wypompowywal wode to czy to wystarczy i czy woda w trakcie kopania nie podejdzie do mojego oczka. Moze ktos mial podobny problem i rozwiazal go w ten sposob. Pozdrawiam.
mleki - 2008-06-01, 14:16

Ach podam takze orientacyjne ( wstepne ) wymiary mojego oczka dlugosc ok.5m , szer. ok.3m , gl. 1.5m. Oczywiescie wszystkie wymiary moga ulec zmianie ;) ;) ;)
iwosek - 2008-06-01, 21:25

... a moze serducho :hehe: malo oklepane xD a fajnie mozna zaaranzowac teren wokol niego :D - sam mam taki ksztalt i wizje - ale jakos nie moge jej zrealizowac :hehe:
mleki - 2008-06-02, 17:06

Tak serduszko wydaje sie calkiem niezle , ale to nie jest to czego szukam :???: kurcze myslalem ze strona techniczna owszem bedzie problemem , to zrozumiale :x , ale ze nie moge sobie wyobrazic ksztaltu :bum: ...katastrowfa. Chyba siegne po :piwko: i moze szare komurki zaczna pracowac :-D .
Pawlak - 2008-06-03, 08:06

mleki napisał/a:
ale ze nie moge sobie wyobrazic ksztaltu :bum:

Najlepiej prostokątne i tak za parę lat nie będzie widać kształtu :)

olenka - 2008-06-03, 10:21

mleki napisał/a:
i tak sie zastanawiam czy jesli umieszcze w niej pompe i w trakcie prac bede z niej wypompowywal wode to czy to wystarczy i czy woda w trakcie kopania nie podejdzie do mojego oczka. Moze ktos mial podobny problem i rozwiazal go w ten sposob
....podejrzewam ,że to nic nie da -ja miałam ten sam problem.W czasie kopania ( oczka -oczka kąpielowego) woda cały czas napływała.W najgłępszym miejscu zrobiliśmy dół ,a do niego wiadro z otworami i pompa do środka.Wody gruntowe zaczynają mi się już na mertrze !A co do rybek to warto mieć chociaz kilka -wyjedzą wszystkie robale,komary itp z wody a w kapieli nie przeszkadzają a raczej są wielką atrakcją (jak całe stado płynie za Tobą )
maruder - 2008-06-03, 14:37

Pawlak napisał/a:
mleki napisał/a:
ale ze nie moge sobie wyobrazic ksztaltu :bum:

Najlepiej prostokątne i tak za parę lat nie będzie widać kształtu :)


A przez te parę lat ma cieszyć zmysły estetyczne gapiąc się na prostokątne oczko... :???: Później kształt zmieni się na owalny, również bardzo urozmaicony...

Bajbas - 2008-06-03, 16:08

Część,
ad. kształt
1. jak duże - jak do 30 m2 nie ma zbyt z czym szaleć
2. jeśli niezbyt duże to ważne by wyciągnąć jedną oś by można było kilka metrów przepłynąć, a więc żadne serca itp.
3. Jak ustawisz już tę oś do pływania, to trzeba dodać zatoki na rośliny. Takie zatoki jakie rośliny, a jakie rośliny a to zależy od nasłonecznienia, aranżacji ogrodu itp. A więc np. jeśli na lilie, to brzeg północny, jeśli inne brzegi będzie porastać jakaś roślinność. Wtedy lilie mają maks słońca. Ważne też by przyjąć jakaś perspektywę "widokową". Z której strony będzie oglądał to swoje oko.
To wszystko proste nawet bez piwa :P
:piwko: Bajbas
PS. Nie mam czasu dzisiaj, ale miałem zamiar dokonać wieczorkiem pierwszego skoku "na główkę" na otwarcie sezonu. Mimo małego oczka jest to możliwe, bo oko ma kształt prostokątu.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group