Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Technika - Jak zaoszczędzić na prądzie.

AurorA - 2008-05-13, 00:06
Temat postu: Jak zaoszczędzić na prądzie.
Pewna klientka podsunęła mi ciekawe spostrzeżenie- chciała kupić pompę PFN 7500 i rozdzielić strumień na filtr i wodospad. Wykalkulowała jednak że dwie pompy PFN 3500 dadzą tyle samo wody a zużywają znacznie mniej prądu.

pompa PFN 7500 bierze aż 150 W a dwie pompy PFN 3500 tylko 80 W więc o połowę mniej.
Poza tym pompę zasilająca wodospad można włączać tylko okazjonalnie, nie musi pracować non-stop co daję dodatkową oszczędność. A jak jedna pompa sie popsuje to druga jest w zapasie - same zalety :-D

Co o tym myślicie. Chyba już parę osób wpadło na ten pomysł bo czasem spotykam w zamówieniach dwie mniejsze pompy zamiast jednej większej.

dachasia - 2008-05-13, 00:23

Jeśli faktycznie zużycie jest o tyle mniejsze to jest to najlepsze z możliwych rozwiązań.
barba50 - 2008-05-13, 00:25

A jak to będzie po uwzględnieniu wysokości pompowania ?
dachasia - 2008-05-13, 00:31

Różnica jest, pierwsza 400 cm, druga 280
Ernest - 2008-05-13, 07:02

barba50 napisał/a:
A jak to będzie po uwzględnieniu wysokości pompowania ?


Cytat:
Różnica jest, pierwsza 400 cm, druga 280


Myślałem kiedyś o takim rozwiązaniu u mnie,ale trzeba było by zgrać idealnie wydajność dwóch pomp,tzn.pierwsza pompka w oczku pompuje do "studni" ;) za mostkiem ,a druga ze studni do filtra.Wysokość na jaką pompki miały by pompować wodę jest bardzo podobna

hepik - 2008-05-13, 14:35

Jeśli jeden kilowat kosztuje ok.25 groszy to przy różnicy 70W mamy oszczędność ok 40 groszy na dobę czyli ok.12 pln na miesiąc, czyli ,licząc,że sezon to pół roku oszczedzamy ok 70 pln.
Oczywiście oszczędnośc jest większa jeśli kaskada chodzi tylko w momencie gdy nad okiem wypoczywamy.
Po uwzględnieniu różnicy cen dwóch mniejszych i większej pompy można policzyć kiedy się ta różnica zwróci.

judym - 2008-05-13, 20:24

Jednym z plusów używania dwóch pomp może byc to,że przy dużej ilości metrów kwadratowych oczka,możemy dostarczac wodę do filtrów z dwóch krańców oczka.
marcinek6661 - 2009-07-24, 16:08
Temat postu: Re: Jak zaoszczędzić na prądzie.
AurorA napisał/a:
Pewna klientka podsunęła mi ciekawe spostrzeżenie- chciała kupić pompę PFN 7500 i rozdzielić strumień na filtr i wodospad. Wykalkulowała jednak że dwie pompy PFN 3500 dadzą tyle samo wody a zużywają znacznie mniej prądu.

pompa PFN 7500 bierze aż 150 W a dwie pompy PFN 3500 tylko 80 W więc o połowę mniej.
Poza tym pompę zasilająca wodospad można włączać tylko okazjonalnie, nie musi pracować non-stop co daję dodatkową oszczędność. A jak jedna pompa sie popsuje to druga jest w zapasie - same zalety :-D

Co o tym myślicie. Chyba już parę osób wpadło na ten pomysł bo czasem spotykam w zamówieniach dwie mniejsze pompy zamiast jednej większej.

Ja u siebie też tak zrobię, mam już mniejszą którą dam na filtr, a ta przeogromna zasili mi moje kaskady i w ten sposób 150W będzie tylko chodziło okazjonalnie ;)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group