Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Oczko wodne z siatkobetonu. - Przepis na beton do oczka

am00 - 2008-04-22, 10:25
Temat postu: Przepis na beton do oczka
Witam,

Przepytując tu i ówdzie "znawców" wyszedł mi taki przepis na beton, może się komuś przyda, a może ktoś coś poprawi lub dopisze:

Proporcje objętościowe - cement : piasek : woda : plastyfikator wodoszczelniający
1:3:0,5:0,01

Cement - najlepiej podobno nadaje się do budowli hydrotechnicznych cement hutniczy np.:
Cement hutniczy PN-B 19707 CEM III/A 32,5N - LH - HSR/NA
Na palecie jest 1,4 tony (56 worków po 25kg) i tyle mi potrzeba. Cena około 600-700zł za paletę.
Ważne by mial niskie ciepło hydratacji co przekłada się na wydłużony czas wiązania i zapobiega powsatwaniu rys skurczowych (literka N zaraz po wytrzymałości na ściskanie 32,5). Nie nadaje się ten z literką R.

Piasek - frakcja do 2 mm - gruby ostry piasek daję większą wytrzymałość. Dam taki jaki mam z wykopu i chyba trochę mniej niż wynika to z przedstawionych proporcji.

Woda - Ostroznie dawkujemy wodę, im jej mniej w zaprawie tym bardziej wodoszczelna. Tutaj trzeba mieć wyczucie bo nie wiadomo jaka jest wilgotność piasku. Betony hydrotechniczne powinny mieć o połowę mniej wody niż cementu (gęstość nasypowa cementu to 1,3kg/ litr więc na worek cementu 25kg=19litrów wychodzi około 9 litrów wody. Ilość wody można jeszcze zmniejszyć o 10%-20% dodając plastyfikator.

Uszczelniacz/plastyfikator - Najtańczy plastyfikatory wodouszczelniający jaki udało mi się znależć to HYDROFLUX DPP, ale trudny do dostania w małych ilościach (u mnie będzie to 15 litrów). Ceny mają dużą rozpiętość od 3 do kilkunastu zł do za litr. Mam wrażenie, że cena zależy od nazwy handlowej.

slej33 - 2008-05-04, 20:53

a nie lepszy cement tzw. "mostowy" 42,5?
na wybetonowanie 50m2 oczkowej ściany zużyłem połowę palety (1:3 z piaskiem)
ale miałem przygotowana całą paletę

am00 - 2008-05-04, 21:52

slej33 napisał/a:
a nie lepszy cement tzw. "mostowy" 42,5?
na wybetonowanie 50m2 oczkowej ściany zużyłem połowę palety (1:3 z piaskiem)
ale miałem przygotowana całą paletę


Ten parametr nie ma tutaj istotnego znaczenia.

Przy wysokości słupa wody 1m mamy ciśnienie hydrostatyczne około 1MPa, więc każdy beton spełni tutaj wymaganie na ściskanie.
Tak więc czy po 28 dniach będziemy mieli 32,5 czy 42,5MPa przy naszych potrzebach określonych na 1MPa nie ma tutaj znaczenia.
Nie sprawdziłem, ale cement 42,5 ma chyba krótszy okres przydatności do użytku.

am00 - 2008-05-05, 09:31

Poprawka - 1m słupa wody to 0,01MPa.
(z definicji 1MPa = 10kG/cm2, 1m słupa to ciśnienie 0,1 litra na cm2)

slej33 - 2008-05-05, 10:52

oba cementy mają po 90 dni przydatności

zgadza się w oczku wodnym wytrzymałość betonu na ściskanie nie ma istotnego znaczenia,
ale ... "wytrzymałość betonu na rozciąganie rozpatruje sie jako funkcję wytrzymałości na ściskanie" ... tylko nie napisali jaką :)

nam zależy żeby oczko nie pękało i było szczelne (nawet duże i podczas ruchów półmetrowej pokrywy lodowej)
dlatego odpowiednie zazbrojenie oczka i odpowiednie otulenie tego zbrojenia odpowiednim betonem da nam trwałe oczko

"wytrzymałość betonu jest tym większa, im mniejsza ilość wody"
czyli beton jednorodny maksymalnie gęsty (dodatkowo środek uplastyczniająco-uszczelniający, który dodatkowo redukuje ilość wody w betonie)

pioter - 2008-06-26, 10:48

Symbol N obok liczbowej wartości klasy cementu np. 42,5N dotyczy wytrzymałości wczesnej cementu tzn. N -> normalna wytrzymałość wczesna, R ->wysoka wytrzymałość wczesna. Oznaczenie wytrzymałości (klasy) cementu przeprowadza się na beleczkach z zaprawy normowej. Zaprawa ta składa się z 1 części wagowej badanego cementu, 3 części wagowych piasku normowego i 0,5 części wagowej wody. Dokładnie wymieszana zaprawa jest formowana w próbki o wymiarach 4x4x16 cm (tzw. beleczki), które przechowuje się w kąpieli wodnej na ruszcie w wannie lab. do czasu badania. Zagęszczenie odbywa się za pomocą wstrząsarki. W pierwszej kolejności przeprowadz się pomiar wytrzymałości na zginanie, a na uzyskanych połówkach beleczek przeprowadza się pomiar wytrzymałości na ściskanie.
Pomiar przeprowadza się po upływie:2, 7, i 28 dni

damian77198 - 2012-04-15, 12:55

To wiec jaki cement będzie najlepszy i nie drogi ??
veliside88 - 2013-04-22, 17:58

A czy zastosowanie zbrojenia z pręta Φ 6 gęsto, powiedzmy kratka o rozmiarze 5 x 5 cm nie będzie lepsze od siatki rabitz'a ?

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group