Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Woda - PARAMETRY WODY

dexter - 2006-05-01, 14:39
Temat postu: PARAMETRY WODY
Witam

w moim oczku woda ma ph = 8.5 wacha się w tej granicy, czasami dochodzi nawet do ph=9. Podmiana wody nie wchodzi w gre bo woda wodociągowa ma bardzo podobne parametry. Trzy lata staram się to zmienić, niestety jeszcze mi się to nie udało.
Przeciętne parametry wody u mnie w oczku:

ph=8.5
GH=16 (stopni niem. woda z kranu ma 24)
KH=8 (stopni niem. woda z kranu ma 18 )

Ja i moje rośliny wodne prosimy o pomoc.

// Temat przyklejam // Michał

Grzegorz - 2006-05-01, 16:31

Poczytaj temat o torfie bo przy takim Ph nic Ci śię nie uda, musisz
osiągnąć ok.6,5Ph :shock:

dexter - 2006-05-02, 18:09

witam

Jak najbardziej się zgadzam, że woda jest tragiczna roślinki z dnia na dzień w gorszym stanie.

Torf - odpada bo potrzebowałbym chyba tone żeby zmienić ph-do 6.5 (miałem 80l w filtrze i faktycznie spadało przez pierwsze 2-3 dni a później dalej rosło).
Dodawałem środki chemiczne AQUACID po 100 ml dzienie i spadało wszystko ładnie no ale środek się skończył (wlałem około 1L było ph=7 kh=5) i dalej rosło aż do parametrów podanych na początku.

Jak temu zaradzić ??? Czy wlewać większe ilości chemii ?? Co robić ? Anybody ??

AurorA - 2006-05-02, 20:29

Jesli masz jakąś możliwość zbierania deszczówki, to ją wykożystaj. Przy twardej wodzie torf niewiele pomoże. :(
dexter - 2006-05-03, 09:48

witam

Tak deszczówka byłaby ok, z tym że nie mam takich pojemników (jeszcze :) )

Natomiast zauważyłem, że wody gruntowe mają swietne parametry Ph=6-6.5 no i już zaczołem kopać studnie z której bede pobierał wodę, mam tylko nadzieje że sąsiedzi nie przesadzają z nawozami.

lub wykorzystam starą studnie sąsiada nieużywaną od kilku lat.

Czy to dobre rozwiązanie ? No i co najważniejsze dlaczego woda tak szybko zwiększa Ph oczko mam z foli, kamienie wapienne chyba jeden czy dwa przy skalniaku nie więcej ???

adrian1 - 2006-05-05, 13:37
Temat postu: twardość ogólna i węglowodanowa wody
Ktoś morze mi to mniej więcej wytłumaczyć? bo chciałem kupić test do mierzenia ph wody no i koleś mi podał, ale test na twardość wody ogólnej i węglowodanowej. Troche się wkurzyłem ale pomyślałem że morze też sie przyda. Chodzi mi tylko jaka powinna być twardość? jak ją obnniżyć czy podwyższyć i czemu to służy?. Zakupiłem- Aquatest twardość ogólna i węglowodanowa firma ZOOLEK
KoRcZuS - 2006-05-08, 17:56

Ja mam wode ze studni o Ph 7,5 kH5, jest szansa ze Torfem dam rade zjechac chociaz do 6,5? Mam oczko okolo 3tys litrow, wsadzilem na dno 40l torfu.
Pawel Woynowski - 2006-05-09, 01:19

AurorA napisał/a:
Jesli masz jakąś możliwość zbierania deszczówki, to ją wykożystaj. Przy twardej wodzie torf niewiele pomoże. :(


Ja też mam twardą wodę z wodociągu i torf sobie z tym radzi, tyle tylko że trwa to dłużej niż przy wodzie miękkiej, tak coś ok. 3 tyg przy dawce 60 - 80 l torfu o pH 3,5 - 4,5 na 10 000 l, zatopionego w worku w oczku.

armagedon - 2006-05-10, 19:34

Twardość węglowodanową sobie daruj, liczy się ogólna.
Twardość węglowodanowa nie jest trwała i ulega znaczącym wahaniom /nawet w ciągu doby - dzień/noc/
W sobotę będę w domciu i jeśli nie zapomnę sięgnę po odpowiednią literaturę i może poradzę coś więcej, bo widzę że nikt się nie kwapi z udzieleniem Ci pomocy!!!

dexter - 2006-05-10, 19:36

Witam


Cytat:
Ja też mam twardą wodę z wodociągu i torf sobie z tym radzi, tyle tylko że trwa to dłużej niż przy wodzie miękkiej, tak coś ok. 3 tyg przy dawce 60 - 80 l torfu o pH 3,5 - 4,5 na 10 000 l, zatopionego w worku w oczku.


Co to znaczy twardą wodę ??

O jakiej twardości mowa Pawle ogólnej czy węglanowej i od jakich wartości wodę nazywa się twardą. W niemieckiej książce o akwarystyce piszą że woda o twardości ogólnej czyli GH powyżej 15 st niemieckich nie nadaje się do picia a powyżej 20 (lub 25) nie nadaje się do żadnych zastosowań (w tym prania, itd). Nie wiem jak u Ciebie z tymi wartościami ale może okazać się że twoja woda twarda dla mnie byłaby mięciutka :]
Moja propozycja jest taka żeby sprawdzić wartości podstawowe w oczku czyli pH, KH, GH i wymieniać je wtedy będzie wiadomo co to za woda. Są takie zestawy do badania już nawet od kilkunastu zł, a za całkiem fajny zestaw Tetry - Laboret dałem 40 zł

pozdrawiam serdecznie

Michał1 - 2006-05-10, 19:58

A ja rzucę ciekawym linkiem ;)
TwW(KH) :arrow: http://www.artnet.com.pl/...in-chem.html#kh
TwO(GH) :arrow: http://www.artnet.com.pl/...in-chem.html#gh
Zmiękcznie wody czyli obniżanie GH http://www.artnet.com.pl/....html#softening

dexter - 2006-05-10, 20:03

Witam

Moim zdaniem twardość węglanowa czyli KH jest bardzo ważna można powiedzieć że jest odpowiedzialna za stabilność pH, czyli im KH wyższe (oczywiście za wysokie też złe) tym wachania pH w ciągu doby są mniejsze.



Twardość wody

--------------------------------------------------------------------------------

Twardość wody powodują rozpuszczone w niej sole wapnia, magnezu i metali wielowartościowych. Rozróżnia się następujące rodzaje twardości wody:

twardość węglanowa (Tw lub KH)
twardość niewęglanowa zwana stałą (Ts)
twardość ogólna lub całkowita (To lub GH)


Twardość węglanowa (Tw) zwana też przemijającą spowodowana jest obecnością kwaśnych węglanów wapnia i magnezu. Twardość tę można usunąć przez zagotowanie wody.

Ca(HCO3)2 --> CaCO3 + H2O + CO2

Mg(HCO3)2 --> MgCO3 + H2O + CO2

Twardość niewęglanowa (Ts) spowodowana jest zawartością w wodzie chlorków, azotanów, siarczanów, krzemianów i innych rozpuszczalnych soli wapnia i magnezu.

Twardość ogólna (To) jest sumą twardości węglanowej i niewęglanowej

(To) = (Tw) + (Ts)

Twardość wody wyraża się w następujących jednostkach;

w stopniach twardości niemieckich (st. n) i w stopniach francuskich (st. f).
Jeden stopień twardości niemiecki (st. n) oznacza ilość jonów wapnia i magnezu równoważną zawartości 10 mg CaO w 1 dm3 wody.
Jeden stopień twardości francuski (st. f) odpowiada ilości jonówa wapnia i magnezu równoważnej zawartości 10 mg CaCO3 w 1 dm3 wody.
Za pomocą miligramorównoważników wapnia i magnezu w 1000 cm3 wody: mval/dm3 lub val/m3

Twardość wód naturalnych, w zależności od ich pochodzenia, zawiera się w granicach od 8 do 30 stopni niemieckich.

Pawel Woynowski - 2006-05-11, 02:16
Temat postu: Re: twardość ogólna i węglowodanowa wody
adrian1 napisał/a:
Chodzi mi tylko jaka powinna być twardość? jak ją obnniżyć czy podwyższyć i czemu to służy?. Zakupiłem- Aquatest twardość ogólna i węglowodanowa firma ZOOLEK


Chodzi chyba raczej o tester twardości ogólnej i węglanowej, a nie węglowodanowej, bo nie mierzymy w wodzie zawartości węglowodanów, a jedynie kwaśnego węglanu wapnia (CaCo3).

Najodpowiedniejsza twardość ogólna (TO) w oczkach powinna wynościć od 7° - 15°,
natomiast twardość węglanowa (TW) od 5° - 15°.
Duże znaczenie ma TW bo to od niej zależy działanie buforowe na kwasy i że pozostaje ona z wartośicią pH w obopólnej zależności. Im wyższa jest twardość węglanowa (TW), tym stabilniejsza, ale także i wyższa jest wartość pH. Im niższa jest twrdość węglanowa, tym słabsza jest buforowość wody i tym szybciej się zakwasza.

Jeśli masz wodę zbyt twardą, to można wymienić część wody na wodę deszczową, która nie posiada rozpuszczonych soli wapnia, magnezu i inych minerałów, w przeciwieństeie do wody twardej, która zanim trafi do naszych oczek, rozpuszcza sole minerałów w procesie obiegu wody w przyrodzie.
Woda (H2O) jako kropla deszczu i jako destylat, po swej podróży przez powietrze pada na ziemię. Już w powietrzu styka się z dwutlenkiem siarki (SO2) i już "obciążona"kwasami (H2O + SO2 = H2SO3) pada na ziemię. Podczas przesiąkania wody deszczowej przez warstwy próchnicy i warstw skalnych zawarte w niej kwasy rozpuszczają różne sole mineralne i woda trafia w takiej postaci do naszych studni i wodociągów. Skład chemiczny takiej wody w dużej mierze zależy od minerałów znajdujących się na danym terenie. Tak np. przesiąkając przez warstwy skał wapiennych, wymywa sole ziem alkalicznych, wapnia i magnezu, tak powstaje woda twarda. Natomiast przepływając przez warstwy ze skał bezwapiennych np. bazaltu, granitu lub porfiru, woda pozostaje miękka.

Większość ryb i roslin lubi wodę średnio twardą, chociaż są ryby i rośliny które lubią wodę miękką.
Generalnie jednak, nie warto przejmować się problemem twardości wody, chyba że wiemy, że woda którą używamy do oczek, jest wyjątkowo twarda lub miękka.

Pawel Woynowski - 2006-05-12, 00:23

dexter napisał/a:
Co to znaczy twardą wodę ??Moja propozycja jest taka żeby sprawdzić wartości podstawowe w oczku czyli pH, KH, GH i wymieniać je wtedy będzie wiadomo co to za woda. Są takie zestawy do badania już nawet od kilkunastu zł, a za całkiem fajny zestaw Tetry - Laboret dałem 40 zł


Badam wodę średnio raz na miesiąc żeby móc kontrolować ew. dakowanie torfu.
Dzisiaj zrobiłem specjalnie dodatkowe badanie, woda jest średnio twarda.
To te dzisiejsze badanie:
TwW - 10°n
TwO - 8°n
pH - 7,0
NO2 - 0,0
NH3 - 0,0

Stosuję skalę TwO w skali niemieckiej:
do - 7°n = woda miękka
7 - 14°n = woda średnio twarda
14 - 21°n = woda twarda
powyżej 21°n = woda bardzo twarda

Woda z wodociągu u mnie ma
TwW - 13°n
TwO - 10°n

Dwa tygodnie temu usunąłem torf z wody, rośliny rosną intensywnie, filtr jeszcze nie pracuje (brak czasu na naprawę ceglanej obudowy, przerosły ją korzenie wierzby za blisko posadzonej). Jak na razie oczko funkcjonuje O.K.

dexter - 2006-05-14, 12:16

Witam

No to twardość mamy wyjaśnioną :]
Zazdroszczę takich parametrów w oczku i nawet z wodociągu masz dobre parametry. :good:
Ja po wymianie wody na wode ze studni mam parametry:

ph- 8.75 lub 9
TwW - 15°n
TwO - 21°n
NO2 - 4 mg/l ( zawsze miałem w okolicy zera )

Mogłyby służyć jako przykład wody bardzo złej - niestety tak to już u mnie jest z tą wodą.
Postanowiłem spróbować jeszcze raz torfu - zobaczymy czy coś się stanie.

KoRcZuS - 2006-05-18, 11:39

U mnie torf cos nie skutkuje... Mierz co jakis czas Ph i ciagle 7,5 zadnych zmian ;/

TwW u mnie ze studni wynosi 5°n

Hehe a przed wczoraj z ciekawosci zmierzylem Ph deszczowki i bylem w szoku jak mi na czerwono zabarwilo :P

AurorA - 2006-05-18, 16:28

Kwaśny deszcz. Deszczówkę zakwasić najłatwiej gorzej z wodą twardą. Przy dużej ilości roślin pH może się znacznie zmieniać w ciągu dnia. Polecam sprawdzić pH rano i wieczorem - rezultaty zaskoczą głównie osoby posiadające mocno zarośnięte oczka.
KoRcZuS - 2006-05-21, 12:28

Dzisiaj z ciekawosci zmierzylem TwW wody z oczka i wyszlo mi 3°dKh, przed zastosowaniem torfu mierzylem i bylo 5. Zmierzylem tez Ph i tutaj bez zmian, dalej 7,5. Mam juz w oczku 80 l torfu zanurzone i dziwi mnie troche ze Ph pozostaje tak wysokie. Myslalem ze im nizsza twardosc weglanowa tym Ph mniejsze i latwiej jest je zbic za pomoca torfu.

Deszczowka ktora mierzylem miala TwW 0 i Ph ponizej 4,5.
Na moje przy TwW 3, Ph powinno tez byc juz w granicach 6-6,5.

Jesli zle kombinuje prosze o wyjasnienia :)

Michał1 - 2006-05-21, 15:38

Może masz wadliwe testy.
KoRcZuS - 2006-05-22, 10:48

Michał1 napisał/a:
Może masz wadliwe testy.


Czy ja wiem.. mierzylem deszczowke, twardosc weglanowa 0, Ph bardzo niskie, zabarwilo mi na czerwono. A woda z oczka kH 3, a Ph caly czas wysokie powyzej 7, nie rozumiem tego zabardzo ;/

Michał1 - 2006-05-22, 15:26

Cytat:
Czy ja wiem.. mierzylem deszczowke, twardosc weglanowa 0, Ph bardzo niskie, zabarwilo mi na czerwono. A woda z oczka kH 3, a Ph caly czas wysokie powyzej 7, nie rozumiem tego zabardzo ;/

A mierzyłeś TwO ?

KoRcZuS - 2006-05-22, 20:19

TwO nie mierzylem nie mam testow na Gh.

Ale dzisiaj zwariowalem, zrobilem test na Ph i wyszlo mi 9 :shock: Nie wiem jak to mozliwe, zabarwilo mi na ciemno niebieski, takze moze zeczywiscie cos jest nie tak z tym testem bo takie skoki sa raczej nie mozliwe...

armagedon - 2006-05-23, 20:19

Wydaje mi się, że problematyka parametrów wody(PH,TWO,TWH) została już wystarczająco dobrze opisana na forum, WYSTARCZY POSZPERAĆ „TU” ! … lub w ogóle w internecie.
PRZYPOMINAM ŻE
W niewłaściwie przewietrzanym stawie, gdy zaczyna brakować wolnego dwutlenku węgla, rośliny wodne mogą rozpocząć wykorzystywanie kwasu węglowego, wskutek czego dochodzi do wytrącenia się węglanów oraz GWAŁTOWNYCH zmian pH!!! (w takim przypadku dziwne byłoby gdyby wieczorem pH nie skoczyło do 9!!!)
/patrz AurorA: Przy dużej ilości roślin pH może się znacznie zmieniać w ciągu dnia. Polecam sprawdzić pH rano i wieczorem - rezultaty zaskoczą głównie osoby posiadające mocno zarośnięte oczka./
Twardość węglanowa (KH lub TWH) zależy od zawartości węglowodanów magnezu i wapnia i jest to TWARDOŚĆ PRZEMIJAJĄCA z uwagi na wytrącanie się tych związków do postaci trudno rozpuszczalnych węglanów.
Wszystkiego nie opiszę, tekst i tak jest już zbyt długi. SZUKAJCIE a wszystkie odpowiedzi ZNAJDZIECIE.
PS - testy pewnie wadliwe nie są!, to tylko najzwyklejsze prawa biologii i chemii organicznej :)
Za mało roślin źle /glony etc/, za dużo roślin źle (nocne deficyty tlenowe, zmiany parametrów wody etc) TRUDNO NAŚLADOWAĆ RÓWNOWAGĘ NATURY!!!

BRET - 2006-05-25, 09:42

Czytam, że dajecie torf w workach.Jaki to jest torf, jaką ilość dać na oczko 5 tyś litrów przy ph 8.Worek należy położyć na dnie oczka i czymś docisnąć?Z czego ma być ten worek aby uwalniał torf?Oczko mam od kilku lat ale takiego ph jeszcze nie miałem.Nic w oczku nie było zmieniane.
ZiK - 2006-05-25, 10:30

jest to torf ktory mozesz kupic w sklepie ogrodniczym pH do np.3,2 do 4,5,.na twoje oczko daj około 50l.użyj takiego worka jaki stosuje sie do ziemniaków.wsyp tam ten torf i na wieszch połóż np.kamien,dobrze do zwiarz sznurkiem i zatop w oczku. :good: :pa:
BRET - 2006-05-25, 12:49

Dzięki :D Oczywiście najlepszy worek jutowy czy taki biały nylonowy też może być?W niedziele jade na giełde kwiatowa to zakupie taki worek.
Pawel Woynowski - 2006-05-25, 13:19

BRET napisał/a:
Dzięki :D Oczywiście najlepszy worek jutowy czy taki biały nylonowy też może być?W niedziele jade na giełde kwiatowa to zakupie taki worek.


Pozwolicie że się wtrącę w temacie worek. Chodzi o to ze nowe worki te z białego sizalu są foliowane od wewnatrz i najlepiej jest nabyć gdzieś używany worek, wtedy ta folia jest uszkodzona i worek lepiej przepuszcza wodę w obie strony, zresztą.

BRET - 2006-05-26, 13:49

Worek z torfem w wodzie :D Jak długo taki worek może być w wodzie?Po czym poznać że trzeba go wymienić i kiedy nastąpi poprawa jakości wody.Oczywiście co jakiś czas będe sprawdzał PH.
dexter - 2006-05-27, 10:30

witam

ph- 9
TwW - 5°n
TwO - 13°n
NO2 - 0 mg/l

Wrzuciłem (w dniu 2006-05-15) na 3 tys litrów jeden worek 80 L do oczka w okolicy filtra, drugi worek jest na zewnątrz przez który płynie deszczówka z rynny do oczka - razem 180 L torfu. Jak widać pH bez zmian, natomiast twardość znacząco spadła. Czy to nie zadużo torfu jak na takie małe oczko ?

Ph muszę zmniejszyć to oczywiste tylko który sposób wybrać:
- wymienić wode na wodę o parametrach ph-7 GH-22 (około) i KH-15 (już to robiłem 3 tyg temu i parametry mam właśnie takie)
- zostawić wszystko tak jak jest tylko dodać chemi obniżającej pH (AQUACID)
- a może coś innego ??

KoRcZuS - 2006-05-27, 18:39

Godzine temu zrobilem sobie testy no i sie ucieszylem :)

Ph 7

TwW 3

Ale woda nadal zielona :P

Musze jeszcze jutro zmierzyc Ph w dzien i zobaczyc jakie sa skoki mniej wiecej...

[ Dodano: 2006-05-27, 19:40 ]
BRET napisał/a:
Worek z torfem w wodzie :D Jak długo taki worek może być w wodzie?Po czym poznać że trzeba go wymienić i kiedy nastąpi poprawa jakości wody.Oczywiście co jakiś czas będe sprawdzał PH.


Powinno sie trzymac nie dluzej niz 4 tygodnie bo pozniej zaczyna gnic. Sam torf raczej nie pomoze w zwalczeniu glonow, przynajmniej u mnie nie pomaga, ale to dlatego ze niedawno powiekszalem oczko i wszystko startowalo od nowa, rosliny jeszcze dobrze sie nie ukorzenily i rozrosly, potrzeba troche czasu...

[ Dodano: 2006-05-27, 19:44 ]

dexter napisał/a:
witam

ph- 9
TwW - 5°n
TwO - 13°n
NO2 - 0 mg/l

Wrzuciłem (w dniu 2006-05-15) na 3 tys litrów jeden worek 80 L do oczka w okolicy filtra, drugi worek jest na zewnątrz przez który płynie deszczówka z rynny do oczka - razem 180 L torfu. Jak widać pH bez zmian, natomiast twardość znacząco spadła. Czy to nie zadużo torfu jak na takie małe oczko ?

Ph muszę zmniejszyć to oczywiste tylko który sposób wybrać:
- wymienić wode na wodę o parametrach ph-7 GH-22 (około) i KH-15 (już to robiłem 3 tyg temu i parametry mam właśnie takie)
- zostawić wszystko tak jak jest tylko dodać chemi obniżającej pH (AQUACID)
- a może coś innego ??


Jak na 3 tys litrow to troche duzo tego torfu, ale torfem nie przedawkujesz wiec nic sie nie stanie. Ale nastepnym razem daj tak polowe z tego.

Wody nie wymieniaj bo to tylko pogarsza sprawe, zostaw jak jest... Poczekaj az torf zacznie dzialac.

BRET - 2006-06-01, 10:15

Worek z torfem w wodzie już tydzień czasu, a PH 8.W zbiorniku jest ok 5500 l wody, ile należy dać środka Aquacid aby obniżyć ph.Na etykiecie pisze tak nie zabardzo jasno a w sklepie nie wiedzą.
KoRcZuS - 2006-06-01, 15:24

BRET napisał/a:
Worek z torfem w wodzie już tydzień czasu, a PH 8.W zbiorniku jest ok 5500 l wody, ile należy dać środka Aquacid aby obniżyć ph.Na etykiecie pisze tak nie zabardzo jasno a w sklepie nie wiedzą.


to zalezy jaka masz twarda wode jak za twarda to nic ci nie da ten aquacid.
A stosuje sie go az do uzyskania odpowiedniego Ph.

Kiedys probowalem tym aquacidem w akwarium obnizac Ph bo mam paletki ale nie za bardzo dzialalo, jak do szklanki troche wlalem to obnizylo ale do takiego wiadra 20l to bym chyba musial ze dwa cale wlac..

lukasz123 - 2006-06-09, 13:15
Temat postu: woda 10pH
Kupilem test i okazalo sie ze moja woda w oczku ma 10 pH(kolor fioletowy). Czy w tym przypadku moge zastosować torf czy lepiej bedzie wymienic wode? Pozdrawiam
BRET - 2006-06-09, 15:38

Worek z torfem w oczku ponad dwa tygodnie a efekt taki,że ph-8 a glony zaczeły się rozwijać :evil: .Po dodaniu aquacid ph zmalało na dwa dni i znowu 8.Co jeszcze można zrobić z tą wodą :( .Podmiana nic nie da gdyż w kranie jest prawie 8 ph.Za każdą rade będe wdzięczny :)
ZiK - 2006-06-09, 15:56

wymiana wody chyba ci nic nie da chyba że wymienisz na deszczówkę lub ze studni głębinowej, zastosuj torf,a jak nie to spróbuj jakimiś preparatami obniżyć ph . :pa:
ZiK - 2006-06-09, 16:03

BRET, najlepiej wymień torf na nowy(możesz trochę zwiekszyć dawkę) bo jak mówisz, że glony zaczeły się rozwijać czyli stary torf już nie działa.i spokojnie czekaj na poprawę ph.jak to nie poskutkuję to próbuj preparatów do obniżania ph.
niech się jeszcze inni wypowiedza na ten temat. :pa:

BRET - 2006-06-10, 09:15

Wymienie torf na nowy, stary się przyda do kwiatków.Jeszcze jedno mnie dręczy, jak ma przepływać woda przez filtr tzn. czy w filtrze ma stać woda czy tak ustawić odpływ wody aby przez filtr sie przelewała.Właśnie kupiłem nową pompe do oczka i nie wiem jak ustawić przepływ wody przez filtr.Nie jest zbyt ciekawe spędzanie czasu :piwko: nad oczkiem wodnym przy takiej wodzie i braku roślin :(
Grzegorz - 2006-06-10, 12:36

BRET napisał/a:
Wymienie torf na nowy,

Niewiem jaki miałeś torf,ale musisz uważać, aby był bez dodatków a ph 3,5- 4.
piszę o tym bo u ciebie na giełdzie kwiatowej w Tychach jest i taki.
------------------------------------------
Pozdrawiam prawie sąsiada :soczek:

BRET - 2006-06-10, 15:04

Jak kupowałem, to zapytałem się czy jest czysty.Na worku pisało ph do 4,5.

[ Dodano: 2006-06-26, 06:48 ]
Od kilku dni testuje w oczku torf firmy Mhk http://www.sklep.oczkowod...mos-garden.html
Ph spadło po kilku dniach o 0.5, zobaczymy co dalej, jak tak dalej będzie to fajna sprawa ten torf :)

AurorA - 2006-07-01, 15:08

Napisz jeszcze jak ten torf sie sprawuje bo sam jestem bardzo ciekawy.
BRET - 2006-07-03, 13:42

No cóż, na kilka dni ph spadło o 0,5 a potem wróciło do normy tzn 8.Wlałem teraz Biotorfin i czekam na reakcje.Dziwne jest to, iż w roku ubiegłym miałem ph ok. 7 i lilie nie chciały rosnąć a w tym roku rosną bardzo bujnie, dawno nie było takich dużych liści.
AurorA - 2006-07-03, 15:02

Jesli rośliny rosną ładnie i ryby wygladaja zdrowo i nie ma nadmiaru glonów, na pH nie ma co zwracać uwagi. Ja interesuje sie parametrami wody dopiero gdy coś jest nie tak..
...czyli nigdy :P

BRET - 2006-07-03, 15:22

Woda jest mętno- zielonkawa.Ryby wyglądają na zdrowe, pływają po całym oczku i jedzą chętnie.Oczko mam kilka lat ale w tym roku mam największe problemy z tą wodą.Napewno upały też mają wpływ na wode.Poczekam jeszcze troche i dam znać jak będą jakieś zmiany. :)
dexter - 2006-07-10, 16:05

Witam

Biotorfin itp dziadostwo działa jak masz wode klarowną czyli raczej zapobiegawczo (z zoolka to wszystkie preparaty przetestowałem i można je wlać ale do kibla jak masz wode już zieloną).

Jak masz zieloną wodę to spróbuj tego:

wsypujesz torf do nylonowego worka (takiego białego, oczywiście przepuszczalnego)
do worka wprowadzasz wylot węża z filtra
woda przepływając przez torf jest oczyszczana


Po 2-4 dniach masz worek zielonej mazi i czystą wodę
wymieniasz torf, czyścisz worek wtedy worek powinien znacznie dłużej się zapychać glonami

pozdr

groszek27 - 2006-08-02, 10:35

Witam ja tez miałem taki problem z wysokim ph 10 i duzą iloscia glonow i wsypałem środek do oczek wodnych POKON bardzo tani i szybko zadziałał już 3 tygodnie od użycia i ph 7 bez zmian
i glonów tez nie ma. :yahoo:

AurorA - 2006-08-02, 10:56

Pokon podnsi pH jeszcze bardziej wiec to nie od tego.
jackon - 2006-08-16, 05:39

niemozliwe, aby swieza woda miala takie ph
jakie masz podloze w basenie?
ja mam ph 8-9 w zaleznosci o jakiej porze dnia mierze, ale jest to woda morska w stawie hodowlanym
pozdrawiam
Jacek

Pawel Woynowski - 2006-08-16, 20:10
Temat postu: Re: woda 10pH
lukasz123 napisał/a:
Kupilem test i okazalo sie ze moja woda w oczku ma 10 pH(kolor fioletowy). Czy w tym przypadku moge zastosować torf czy lepiej bedzie wymienic wode? Pozdrawiam


Ja zastosował bym podwójną dawkę torfu o pH 3,5 do 4,5. Lub tak jak ktoś tu robi zrób z tego torfu "wywar". Zalej go w beczkach gorącą wodą i odstały wywar rozlewaj systematycznie po całej powierzchni oczka. Myślę że stosując ten sposób szybciej spadnie Ci pH, nie trzeba będzie czekać kilku tygodni na efekty.

vivit - 2006-09-08, 12:25

Jeżeli masz pH 10 to jaką musisz mieć twardość !!!! Czy nie masz czasami w oczku powkładanych wapieni lub paskowców....one skutecznie pocnoszą twardość i ph..?
Michał1 - 2006-09-10, 12:51

Jeśli masz dużą twardość to torf niewiele pomoże.
killer1558 - 2006-09-20, 12:41
Temat postu: twardosc wody
zadzwoniłem na wodociagi i zapytałem, sie o twardosc wody w ujeciu gosc mi powiedział ze 340-350 co to za skala bo on nie potrafił nic innego powiedziec muwił ze norma do picia to 500 a deszczówka to około10 -15
vivit - 2006-09-20, 12:50

Killer to co Ci podał ten gość to prawdopodobnie ilość rozpuszczonego w 1 litrze wody tlenku wapnia CaO.
Od dawna się stosuje jednak jednostki 'n - stopnie niemieckie
1'n=17,86 mg CaO w jednym litrze wody
zatem śrenio twoje dane 345/17,86 = 19,5'n czyli woda twarda :(

vivit - 2006-09-20, 13:02

Acha i jeszcze jedno. Skala :)
Za normalną wodę uważa się wodę o twardości 10'n
Woda poniżej 3'n jest uważana za miękką
Zaś powyżej 20-25'n to woda bardzo twarda

killer1558 - 2006-09-20, 13:05

no to teraz wiem czemu torfem ciezko zbic ph
88888888888888 cały czas :) ale roslinki robia swoje woda kryształ tylko nitkowate mnie gnebia :cry:

vivit - 2006-09-20, 13:15

Nie tylko ciebie o tej porze roku to chyba normalne...jak się ma mało roślinek..
AurorA - 2006-09-20, 13:32

U mnie w studni twardość od 27- do 32 stopni niemieckich. Kranówa z wodociągu 14-17 - mimo wszystko udaje się utrzymać klarowność, a pH w oczku 7-7,5 w zależności od pory dnia.
vivit - 2006-09-20, 13:47

Dokładnie tyle może być, poniżej 7 nie da rady zejść , na dłuższą metę. W akwarystyce aby utrzymać się z pH poniżej 7 dawkuję się CO2 w dzień ale w nocy i tak pH rośnie. W ten sposób można uzyskać obniżenie pH o 1, czyli do około 6pH. Torf skutecznie obniża pH ( zakwasza wodę) ale tylko gdy twardość jest poniżej 10'n

Swojego czasu miałem pielęgniczki, które do rozrodu musiały mieć wodę o twardośći 0-2'n i ph około 4.... :o toć to sam kwas przecież...i dałem radę :D

Donvitow - 2006-11-26, 21:49

Torf kupuje się w ogrodniczych ?.czy pojechać tam gdze kopią i kupić taki prosto z łąki. I skąd mam wiedzieć jakie ma Ph. Jest jakiś miernik do wody w oczku ? Czy papierek lakmusowy?
Pozdrawiam KAjetan

killer1558 - 2006-11-26, 22:42

Donvitow napisał/a:
Jest jakiś miernik do wody w oczku ? Czy papierek lakmusowy?

masz tu testy do wody http://www.sklep.oczkowod...testy-wody.html

Donvitow - 2006-11-26, 23:12

Dzięki. Jestem gapol. Wszedłem na glony i tam jest sporo wiedzy. W zeszłym roku miałem cały czas zieloną wodę i bardzo mnie to zniechęcało. Nie wiedziałem co z tym robić W tym roku tylko na filtrach jest dobrze. Widocznie oczko dojrzało. Ryby w zeszłym roku siedziały przy dnie a teraz żywo pływają. Preparatów chemicznych się bałem. Myślę że wiosną zastosuję torf . Przeszedłem to wszysto co opisujecie w swoich postach. Super że można się poradzić.
Kajetan

jakja - 2006-11-27, 06:55

JAREK G napisał/a:
spraedzania kwasowości gleby, a sprzedawca nie był w stanie mi odpowiedzieć

w każdym sklepie akwa są tastery do pH, twardości ect. Zobacz w takim sklepie - ja tam kupiłem po 16 zł

Donvitow - 2006-11-27, 17:41

jakja napisał/a:
JAREK G napisał/a:
spraedzania kwasowości gleby, a sprzedawca nie był w stanie mi odpowiedzieć

w każdym sklepie akwa są tastery do pH, twardości ect. Zobacz w takim sklepie - ja tam kupiłem po 16 zł

Byłem w sklepie i :o . Zaproponowali pappierki lakmusowe. Jak nazbieram pomysłów uśmiechnę się do AurorA
Kajetan

AurorA - 2006-11-27, 17:52

Takim testem:
http://www.sklep.oczkowod...quatest-ph.html
można sprawdzić pH 600 razy
Są też specjalne zestawy do badania oczka wodnego - zawierają odczynniki do badania podstawowych parametrów.
http://www.sklep.oczkowod...w-do-oczka.html
http://www.sklep.oczkowod...ow-do-wody.html

Donvitow - 2006-11-27, 18:32

Dzięki
Kajetan

JAREK G - 2006-11-27, 19:47

jakja napisał/a:
JAREK G napisał/a:
spraedzania kwasowości gleby, a sprzedawca nie był w stanie mi odpowiedzieć

w każdym sklepie akwa są tastery do pH, twardości ect. Zobacz w takim sklepie - ja tam kupiłem po 16 zł

jakja, Taki tester http://www.sklep.oczkowod...quatest-ph.html to ja już mam dawno,(moim zdaniem jest mało dokładny) :? jak byś czytał dokladnie to byś się zorientował, żę chodziło mi o czujnik na baterie za skalą :roll:

Szymon - 2006-11-27, 22:21

Cytat:
chodziło mi o czujnik na baterie za skalą

zdecydowanie nie polecam tanich testerów na baterie ( koszt kilkanascie pln)/ aczkolwiek sa dostępne testery laboratoryjne po kilkaset i więcej ...ale to już raczej nie dla Oczkowiczów / pozostają więc testy chemiczne ogólnie dostępne

JAREK G - 2006-11-27, 22:35

Szymon napisał/a:
zdecydowanie nie polecam tanich testerów na baterie ( koszt kilkanascie pln)/

Taki właśnie widziałem w markecie i pisało na nim do badania kwasowości gleby i tak się zastanawiałem jak by się sprawdził do badania PH w oczku wodnym :roll: czyli rozumiem że to poprostu szmelc :oops:

AurorA - 2006-11-28, 00:53

JAREK G napisał/a:
jakja, Taki tester http://www.sklep.oczkowod...quatest-ph.html to ja już mam dawno,(moim zdaniem jest mało dokładny)


Na potrzeby akwarystyczne jest wystarczająco dokładny. Zrób test dodając parę kropli octu do wody i zobaczysz jak się zmienia zabarwienie.

jakja - 2006-11-28, 06:41

JAREK G napisał/a:
to ja już mam dawno,(moim zdaniem jest mało dokładny

no to sorki, nie wpadłem, że potrzebujesz Rollsa :-)

JAREK G - 2006-11-28, 16:39

AurorA napisał/a:
Zrób test dodając parę kropli octu do wody i zobaczysz jak się zmienia zabarwienie

Tak to wiem tylko jak robie test tym mniej dokładnym to wychodzi mi około 7,5 , ajak tym dokładniejszym to PH koło 8 albo i więcej i ciężko dokładnie dobrać odcien wody do próbnika na pasku :(

Szymon - 2006-11-30, 09:37

nie polecam tego wynalzku

jakja - 2006-11-30, 11:26

JAREK G napisał/a:
dokładnie dobrać odcien wody do próbnika na pasku

u mnie porównanie: ogólny pH=7-8, dokładny - pH=8 (dot. wody). Wiem, że jest 8 :-(

JAREK G - 2006-11-30, 15:53

Dzięki Szymon, taki podobny phtester własnie widziałem w markecie
jakja napisał/a:
u mnie porównanie: ogólny pH=7-8, dokładny - pH=8 (dot. wody

Jakja, o ile dobrze pamiętam to na ogólnym podziałka jest co 0,5 to skąd o Ciebie ph=7,8 :o :roll: , co 0,2 jest na pomiarze dokładnym 8)

jakja - 2006-11-30, 16:09

nie 7,8 a 7 do 8 :)
JAREK G - 2006-11-30, 17:56

jakja napisał/a:
nie 7,8 a 7 do 8

Sory gapa jestem :oops:

jakja - 2007-02-05, 10:31

dexter napisał/a:

Ja po wymianie wody na wode ze studni mam parametry:

ph- 8.75 lub 9
TwW - 15°n
TwO - 21°n
NO2 - 4 mg/l ( zawsze miałem w okolicy zera )

Mogłyby służyć jako przykład wody bardzo złej - niestety tak to już u mnie jest z tą wodą.
Postanowiłem spróbować jeszcze raz torfu - zobaczymy czy coś się stanie.


Wczoraj mierzyłem parametry swojej wody:
pH = 8
TwW = 8
TwO = 7
NO2 = 0
Woda zbyt żyzna: Wg TRIGGERa 3 3-ci stopień żyzności :-(
Zastanawiam się, skąd takie dane! Możliwe, że kest to powodem pewnej ilości gleby, która dostała się do oczka w czasie budowy... :-( Widoczność do 0,6m głębokości...

killer1558 - 2007-02-11, 12:16

sprawdziłem swoje dzisiaj 8 jak nic :-( wiec nie kwaśna a przy okazji zobaczyłem żaby wybudzone, chyba wiosna idzie chowają się za zakładkami foli prubowałem fote zrobić ale zwiała
JAREK G - 2007-02-11, 12:31

Ja sprawdzałem wczoraj i u mnie też 8 :-( , a byłem przekonany że będzie mniej Dzisiaj to na oczku cienki lodzik to ciężko coś u mnie dojrzeć :?
vivit - 2007-02-11, 22:59

jakja coś u Ciebie z tymi Twoimi parametrami jest nie tak.
TWO to jest twardość ogólna i zawsze powinna być większa od TWW twardzości węglanowej gdyż ona jest składową twardości ogólnej.
Można to ując jako TwO=TwW+TwNW.
Twardość ogólna jest to suma twardości węglanowej (przemijającej) oraz niewęglanowej (trwałej) wody.

Zatem coś masz nie tak z wynikami albo odczynniki już są do bani.

Po za tym przy takiej twardości o jakiej piszesz konia z zrzędem temu komu uda się utrzymać pH na poziomie 8 przy kwaśnym deszczu. :-D
Mogę śmiało powiedzieć, że przy twardości TwO=7 i kwaśnym deszczu pH mogło by oscylować w granicach 5,5-6,5'n lub nawet niżej przy torfowym wpływie.
Zresztą generalnie woda w Polsce jest twarda od TwO=18 do nawet w niektórych regionach 30'n. Np: w Koszalinie woda w kranie ma TwO=22'n.
Myślę, że powinieneś zweryfikować swoje wyniki pomiarowe.

vivit - 2007-02-11, 23:19

Jeżeli masz wodę z wodociądu we Włocławku powinieneś mieć wodę o parametrach TwO od 14 do 19,0 'n w zależności z jakiego ujęcia dostarczają ci wodę. Jedynie okresowo z ujęcia zawiśle jest możliwość zejście do 10'n. ;) No to zapewne wiadomo dlaczego takie parametry.
jackon - 2007-02-12, 06:34

kurcze ja mam laboratorium do dyspozycji
na stanie mam elektroniczny phnometr, tlenomierz
a jeszcze nigdy nie sprawdzalem parametrow wody w swoim oczku
moze lepiej zyc w nieswiadomosci i nie kombinowac jak wszystko gra :)
pozdrawiam
Jacek

jakja - 2007-02-12, 06:59

Wodę mam z działkowej studni - mamy własną hydrofornię... Najciekawsze jest, że kamienie, ściana, liście po podlewaniu (stosuję silne rozpylenie) są żółte od wody! Możliwe, że termin pomiaru spowodował przekłamanie - było zimno i wodę + odczynniki podgrzewałem przy piecu... Zobaczymy wiosną...
vivit - 2007-02-12, 09:27

Jakja przemyślałem sobie wczoraj Twoje wyniki i muszę powiedzieć, że jest pewna możliwość abyć miał TwO około 8.
Jeżeli wode masz ze studni jak piszesz to możesz mieć twardość mniejszą od tej z ujęcia "ZAWIŚLE" i może oscylować koło 9,0. Woda w procesie uzdatniania z regóły ma twardośc o stopiń lub dwa więcej niż przy poborze. Dodatkowo jeżeli Twoje oczko ma już z rok albo dwa to dostało się do niej sporo wody "z nieba" a ta jest miękka i kwaśna. Ta ilość w zależności od jej wielkości mogła spowodować, że woda naturalnie się "zmiękczyła". Należy tu także zaznaczyć, że w wodzie mogły się wytrącić pewne nietrwałe związki(to one nadają jej twardość) co naturalnie zmniejszyło jej twardość.
Sumarycznie mówić istnieje taka możliwość w Twoim przypadku abyś posiadał TwO w granicach 8.
Szcześciarz :evil:

Dalej jednak nie ma możliwości abyć TwO miał niższe od TwW. To wynika z definicji. Co najwyżej może być równe ale nigdy czegoś takiego w naturze nie widziałem aby woda posiadała tylko związki wapnia CaCo3 a nie miała np związków magnezu, sody czy innych....Chemicznie TAK naturalnie NIE.

Maikler - 2007-03-06, 15:19
Temat postu: Parametry wody po zimie
Pokusiłem się dzisiaj o pomiar wszystkich paramaterów w oczku. Podejrzewałem zwiększoną ilość azotanów, fosforanów i amoniaku. Ku mojemu zdziwieniu parametry były w normie, oprócz pH. Wyniki przedstawiały się następująco:

pH - 8 KH - 7 GH - 5 PO4 - 0,1 mg/l NH3 - 0 mg/l NO2 - <0,3 mg/l
NO3 - 12,5 mg/l O2 - ok. 10 mg/l CO2 - ok. 7mg/l

Może macie jakieś testy do wody słodkiej i przedstawicie swoje wyniki? Ciekawi mnie jaki wpływ na parametry wody ma wielkość oczka, jego położenie, ilość ryb itp. Może z tego wyniknąć ciekawa obserwacja, która może pomóc w zbijaniu pH i zapobieganiu pojawianiu się glonom. Co Wy na to?

JAREK G - 2007-03-06, 15:49

Zmierzę jutro u siebie :) , ale ja nie mam takiego laboratorium :P mogę tylko sprawdzić PH i obawiam się że będzie sporo za wysokie :?
Ernest - 2007-03-06, 19:37

Nie trzeba robić pomiarów,widać co się zaczyna dziać :(


PS.Jarek napisał dwa posty niżej :hehe:

Maikler - 2007-03-06, 19:50

Ernest napisał/a:
widać co się zaczyna dziać

A co się zaczyna dziać? ;)

JAREK G - 2007-03-06, 19:52

Cytat:
A co się zaczyna dziać?

Zupa :P

Lapino - 2007-03-06, 20:01

U mnie na podkarpaciu juz cieplutko a woda jeszcze jak krysztal. Jutro zobacze PH wody (bo tylko to moge zmierzyc) to podam.
jackon - 2007-03-06, 20:03

przypominam o skarpetkach tesciowej :)
Maikler - 2007-03-06, 20:31

Lapino napisał/a:
mnie na podkarpaciu juz cieplutko a woda jeszcze jak krysztal.


U mnie tak samo. Eee zupa szczawiowa rozumiem ?? :lol:

vivit - 2007-03-07, 13:38

Pomorze woda kryształ tylko mozolnie wyławiam glony z dna.... coby rybkom więcej miejsca zrobić...
AurorA - 2007-03-07, 20:34

U mnie woda jeszcze ładna, ale przydałby się odkurzacz bo na dnie kupa syfu - jak zacznie sie to rozkładać to woda zmętnieje. Dziś temperatura wody doszła do 8 stopni.
Lapino - 2007-03-07, 20:55

No niestety u mnie PH jest na granicy 8,5. Jako środek zapobiegawczy do wody już poleciał worek z ok. 60l torfu. Dziś cały dzień świeciło słońce, karasie po zimie już pięknie pobierają pokarm w pałeczkach a na powierzchni pierwsze kępy glonów (ot tak sobie pływają gotowe do wyłowienia :-D )
JAREK G - 2007-03-07, 21:32

Lapino napisał/a:
na powierzchni pierwsze kępy glonów (ot tak sobie pływają gotowe do wyłowienia
To tak jak u mnie dzisiaj właśnie się popodnosiły :-( z dna i tak jak pisze AurorA, przydałby się odkurzacz Jutro może coś połowię :P
Pawel Woynowski - 2007-03-09, 20:21

Włożyłem dwa tygodnie temu (jak co roku wczesną wiosną ) worek torfu (kwaśnego) i glony nitkowate które zaczęły się pojawiać zamierają. :)
jackon - 2007-03-09, 21:20

dalem na msze i uzyskalem podobny wynik
diabel wystraszyl glony

vivit - 2007-03-09, 21:35

A ja na razie powyławiałem śmieci i usunąłem zielone frędzle z dna...teraz je widzę i następuje faza druga ..uruchomienie filtra... :-D Woda przeźroczysta.. po prostu kryształ...
Maikler - 2007-03-09, 22:25

Też musiałbym zacząć coś robić jutro, gdyby nie to, że musze jutro iść do szkoły :x
Bajbas - 2007-03-11, 18:21

jackon napisał/a:
dalem na msze i uzyskalem podobny wynik
diabel wystraszyl glony

Jacek, to takie czasy, że w kościele zamawia sie interwencję diabła :-o
Ale pomysł rewelacyjny :brawo: że też wcześniej o tym nie pomyślałem :P
Bajbas

Lapino - 2007-03-11, 19:27

Słuchajcie jak nasi "wspaniali" politycy modlą się o deszcz to my możemy dać na mszę w intencji czystej wody :hehe:

A tak serio to po 4 dniach pobytu 60L torfu w oczku PH chyba zaczyna troszkę spadać, było 8,5 a teraz coś troszkę mniej niż 8.

Łuki18 - 2007-03-26, 16:46
Temat postu: Jakie PH????
CZEŚĆ! :soczek:
Jaki powinien być poziom ph, żeby woda w oczku była czysta?
A co mam zrobić jeśli okaże się że ph jest za wysokie, albo za niskie???
Jak zbić ph, a jak podnieść?
Jeśli w wodzie jest za dużo ph to czy można zastosować torf, a jeśli jest za niskie to czy też można?? Poradziliście kiedyś żeby nalać deszczówki... ALE Z KĄD JA WYTRZASNE TYLE DESZCZÓWKI??? No chyba że nadejdzie potop :???: Tak więc jestem zmuszony nalać zwykłej wody wodociągowej :-( .... Co radzicie????

ZiK - 2007-03-26, 17:04

Optymalny poziom ph w oczku jest 7,0-7,5.
Torf obniża ph wody. :)

JAREK G - 2007-03-26, 17:29

Nie musisz przecież zalać cod razu całego oczka deszczówką :P , ale systematycznie dolewać ewentualnie zrobić małą podmiankę wody na deszczówką :) Deszczówka ma jeszcze jedną zaletę oprócz tego że zazwyczaj ma niższe PH od kranówy to jest jeszcze miękka przez co łatwo jest korygować jej PH :)
samuraj - 2007-03-26, 17:44

Łuki18 napisał/a:
ALE Z KĄD JA WYTRZASNE TYLE DESZCZÓWKI??? No chyba że nadejdzie potop Tak więc jestem zmuszony nalać zwykłej wody wodociągowej .... Co radzicie????

jeśli nie masz innej możliwości to nalej wody z wodociągu (też nalewałem kranówki) po jakimś czasie także ta woda będzie "żyła" :)

Maikler - 2007-03-26, 19:28

Im bliżej ph 7 tym lepiej. Jak będzie lekko kwaśna - tak gdzieś 6,5 to byłoby tez dobrze.
AurorA - 2007-03-26, 23:33

Hubert swoje nowe oczko napełnił w całości deszczówką miał farta bo po rozłożeniu foli przyszły mocne deszcze. Jak zgram fotki to zobaczycie ta konstrukcję - woda z rynny bezpośrednio do oka.
AurorA - 2007-03-26, 23:36

Łuki18 napisał/a:
CZEŚĆ! :soczek:
Jaki powinien być poziom ph, żeby woda w oczku była czysta?
A co mam zrobić jeśli okaże się że ph jest za wysokie, albo za niskie???
Jak zbić ph, a jak podnieść?


Są preparaty do obniżania i podnoszenia ph. Tych drugich raczej rzadko się używa więc nawet ich w sklepie nie wprowadzałem. Preparaty zbijające pH (zakwaszające) podzielić można na kwasy (najczęściej w preparatach jest kwas ortofosforowy) i preparaty na bazie torfu (łagodne działanie). W przypadku twardej wody efekt jest nietrwały.

Maikler - 2007-03-27, 16:19

AurorA napisał/a:
W przypadku twardej wody efekt jest nietrwały.

Co więcej w przypadku twardej wody w ogóle nie da się zbić pH.

marian - 2007-03-27, 21:02

Na twarda wodę najlepszy jest permutyt daje się go do filtra ,tylko trzeba go zabezpieczyc bo jest bardzo drobny ,Po jakimś czasie należy go zregenerować przepłukujac kilkakrotnie wodą z solą ,efekt murowany ,stosowalem go z powodzeniem w akwarystyce ,Tylko go zdobyć to moze być problem .Podpowiem ze stosuje sie go w elektrocieplowniach,ja go przynajmniej z tamtąd wyrwalem. Do oczka potrzeba okolo 10 l
JAREK G - 2007-03-27, 21:21

Kurde nie słyszałem o tym permutycie :oops: ale poczytałem teraz trochę i to może być dobre :good: :brawo: marian, To taki sztuczny zeolit :)
AurorA - 2007-03-27, 23:16

To tzw wymieniacz jonowy, pochłania sole wapnia i magnezu (czyli te które wykrywa test twardości) a oddaje sole sodu. Generalnie ilość soli w wodzie się nie zmienia, ale te nie są wykrywane. :P
tamburyn - 2007-05-17, 22:53
Temat postu: Ph 7,5 + torf = Ph 9 ???
Nie znalazłem tematu do którego mógłbym się podpiąć więc :

Stwierdzam że moje oczko jest wyjątkowe a to ze względu wody która nie poddaje się żadnym prawom fizyki ani chemii.

Jakiś czas temu (2,5 tyg) napuściłem kranówkę i po zadaniu antychlorów mimo wrzucenia worka torfu po tygodniu miałem zupę koloru zielonego. Badanie Ph wskazało 8 postanowiłem poczekać na działanie torfu. Od dwóch dni zupa zmieniła kolor na brązowy...myślę... tak jak czytałem torf zakwasił i zbrązowił wode. Jednak co ciekawe okazało się po badaniach że Ph wody wynosi 9!!!. Czemu zatem glony padły?. Co ciekawe zmierzyłem Ph kranówki i ku mojemu zaskoczeniu okazało się że jej Ph to 7,5.

Przechodząc do pytania. Co mogło spowodować wzrost Ph z 7,5 do 9 w ciągu tak krótkiego czasu. Przyznam się że na dnie na pewno znajduję się mała łopatka piasku oraz torfu i trochę zanieczyszczeń roślinnych. Nie jestem pewien na 100% ale starałem się nie używać kamyczków i kamieni zawierających wapień (szczególnie zwracałem uwagi na piaskowce)

Czy zatem rozkładająca się materia może podnieść Ph wody?

AurorA - 2007-05-19, 23:04

Zbadaj ph wcześnie rano i oraz wieczorem i sprawdź różnice, rośliny (jak i glony) czerpią z wody CO2 (z H2CO3 -kwas weglowy) co zmniejsza jej zakwaszenie w dzień.
magdalena - 2007-05-31, 18:38
Temat postu: parametry wody
zrobiłam testy wody i :
ph 7,8
GH 7
KH 3
O2 11
NO3 10
Fe O,1
NH3 0
co takie pomiary oznaczają, czy sa OK czy nie?

magdalena - 2007-05-31, 19:15
Temat postu: gość
wcale nie jestem gościem, coś się pokręciło, Co z tym moim jeziorkiem i tymi testami ? będzie coś z niego, karasi jest kilka tysięcy, aż się roi od kolorów i rozmiarów od kilku milimetrów po okazy 15 cm . Tylko jesiotrów nie widać, w zeszłym roku wpuściłam 50 szt. 4 znalazłam na brzegu, a reszty nie ma...
odpiszcie mi co do tych testów jak wyżej

AurorA - 2007-05-31, 19:16

magdalena napisał/a:
co takie pomiary oznaczają, czy sa OK czy nie?


Są jak najbardziej OK świadczą o równowadze biologicznej. Nie musisz nic robić. Woda stosunkowo miękka i wielu może CI pozazdrościć. Zbadaj pH rano i wieczorem i przy takim wyniku można trochę zakwasić torfem. Azotanów jest niewiele więc albo rośliny albo glony z nich korzystają.

magdalena - 2007-05-31, 19:24
Temat postu: przezroczystość
ale dlaczego woda ma tak słaba przezroczystość, po deszczach spadła do pół metra ma kolor bardziej brudny jak zielony
w sobotę zakładam dmuchawy na 1,5 m głębokości

magdalena - 2007-05-31, 19:28

A... zadzwonił do mnie znajomy hodowca ryb i powiedział " a po co testy? patrz na ryby, one ci wszystko powiedzą" Facet kpi , czy w tym coś tkwi??? hihi
magdalena - 2007-05-31, 19:38

A jeszcze jedno, trochę boję się napisać, że mnie skrytykujecie, albo gorzej, ale chciałabym pływać w moim oczku, tak jak w zeszłym roku, ale wtedy to była świeża woda. Teraz zastanawiam się czy taka woda może zaszkodzić ( sinice ?) nie znam się na tym i nie wiem kiedy woda w zbiorniku stojącym robi się "niezdrowa"
AurorA - 2007-05-31, 19:50

Cytat:
zadzwonił do mnie znajomy hodowca ryb i powiedział " a po co testy? patrz na ryby, one ci wszystko powiedzą" Facet kpi , czy w tym coś tkwi???


Mam podobne zdanie, jak ryby są zdrowe a woda czysta nie ma potrzeby testowania parametrów wody. Dopiero gdy coś jest nie tak, warto zbadać wodę by ustalić przyczynę.

Co do brudnego zabarwienia wody to może to być spowodowane gliniastym podłożem - znam takie zbiorniki gdzie woda zawsze jest mętna z tego powodu. Możliwe że deszcze wypłukuja też podłoże które spływa potem do wody i ją zanieczyszcza.

magdalena napisał/a:
A jeszcze jedno, trochę boję się napisać, że mnie skrytykujecie, albo gorzej, ale chciałabym pływać w moim oczku, tak jak w zeszłym roku, ale wtedy to była świeża woda. Teraz zastanawiam się czy taka woda może zaszkodzić ( sinice ?) nie znam się na tym i nie wiem kiedy woda w zbiorniku stojącym robi się "niezdrowa"


Ja w swoim oczku zbudowałem nawet specjalna półeczkę na piwo, ale już sie nie kąpie bo oczko jest za małe i za bardzo zarosło roślinami - brak miejsca. Ale w tak dużym zbiorniku pływanie jak najbardziej.

magdalena - 2007-05-31, 19:55

dzięki, super, ciesze sie, że jestem normalna. Co prawda mam excentryczne pomysły, ale kto ich nie ma..!
magdalena - 2007-06-16, 11:04
Temat postu: zmiana ph
po ostatnich ulewach i gradzie podniosło się znacznie ph do 8,5 ph 200l torfo nic nie daje
JAK ZMIENIĆ PH W 3 milionach litrów - 3000m3???
wszystkie porady dotyczą małych oczek, a co ja mam zrobić? pomóżcie

AurorA - 2007-06-16, 14:38

Po deszczu to w zasadzie pH powinno spadać. Pewnie coś spływa do stawu wraz z wodą opadową.
magdalena - 2007-06-16, 22:05
Temat postu: GRAD
ZBADAŁAM wodę z gradu , miała fatalne parametry, fosforany, azotany, zelazo ponad normę Zapytałam w starostwie jakie fabryki sa w okolicy, - odpowiedzieli, że zanieczyszczenia idą z niemiec i nic się nie poradzi. ale co mam zrobić? jak zmienić ph w takiej ilości wody?
wymiana 50 % będzie trwała 2 tygodnie, pompa głębinowa pracuje wolno

krzysm - 2007-06-26, 07:47

Po ostatnich deszczach zbadałem pH i twardość wody i nic już nie rozumiem :???:
Woda w studni ma Ph 7.5 i twardość ok. 9 kH (badane odczynnikami firmy Sera).
Od wiosny co miesiąc wymieniam worek z torfem a z powodu dużego przypływu deszczówki sądziłem, że pH spadnie. No i woda jest bardzo przejrzysta a glonów (oprócz nitkowatych) nie widać.
Tymczasem pH pozostało 7.5 a kH wyszło 3. Strasznie zmiękła ta woda :-o

W zasadzie niem mam się o co martwić ale może to tłumaczy słaby rozwój niektórych roslin? W sumie najważniejsze, że lilia sie pięknie rozwija :piwko:

lepi - 2007-06-26, 08:27
Temat postu: Wyniki pomiarów
Testujecie testujecie więc też się skusiłem - wziąłem Aquaset 1 Zoolek'u no i wyniki są następujące:
pH = 7.5, twardości ogólna = 8, twardości węglanowa = 6

i tu pewnie nic dziwnego, ale:
amoniak / NH3 = azotyny / NO2- = azotany / NO3- = miedź / Cu = 0 (słownie zero)

czy to możliwe, czy może coś źle zrobiłem (choć to chyba trudne bo testy to w końcu pobranie wody, wkroplenie chemii i wymieszanie)?

lepi

AurorA - 2007-06-26, 10:06

Parametry masz super. To normalne że miedź jest zero jsk nie stosowałeś leków czy antyglonów na bazie miedzi. Azotyny i azotany oraz amoniak tez powinien być zerowy przy równowadze biologicznej. Po prostu są na bieżąco przerabiane przez bakterie i wykorzystywane przez rośliny.
magdalena - 2007-08-14, 13:45
Temat postu: dziwna reakcja ph
właściciel sztucznych stawów rybnych poradził,że bym dodała wapno, aby uratować ryby ze zgorzeli oskrzeli, a potem obniżyć ph siarczanem miedzi.
Rybom pomogło, ale po dodaniu siarczany popaliły się kosaćce, ALE PH nie spadło wiele z 8,5 do 7,8 Dlaczego mój staw rządzi się swoimi prawami, a nie prawami natury. to nie normalne
STAW WODA ZE STUDNI
GH 7 11
KH 5 7
PO4 0,05 0,05
NO2 - 0,0 0,0
O2- 10 temp. 20 st. celc 2 temp. 10 stopni
NO3 10 9
Fe - 0,05 1,5
CU - 0,25 0,0
azotyny, azotany = 0,0 0,0

w stawie jest kilka tysięcy ryb
a woda jest dolewana 3-5 m3 na dobę

nie wiem co robić, ale nie radzę sobię z tym przedsięwzięciem

magdalena - 2007-08-14, 13:47

rozdzieliła na monitorze parametry testów
STAW I WODA DOLEWANA ZE STUDNI, ALE WIDZĘ ŻE ZROBIŁ SIĘ BAŁAGAN

AurorA - 2007-08-14, 14:46

Wapno podnosi pH, a obniżenie przy takiej ilości wody nie jest łatwe. Siarczan miedzi nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem dla całego ekosystemu, ale powinien zahamować glony.
marekp - 2007-08-30, 10:57
Temat postu: PH wody - prosze o pomoc
Witam,

Od kilku tygodni usiluje zbic ph wody w moim oczku ale nic nie dziala. Oczko ma ok 100 kubikow, wlozylem juz 8 workow 80 litrowych torfu (3.5 ph) w tym dwa do filtra i nic. Twardosc weglanowa mam 6-7 wiec chyba nie najgorzej ale moje PH wciaz stoi w miejscu (tzn ph 8) . Czy macie jakies dobre rady w takiej sytuacji?

Kaef - 2007-08-30, 11:02

Jakie masz to ph ??
marekp - 2007-08-30, 12:09

caly czas grubo powyzej 8
AurorA - 2007-08-30, 12:11

widocznie woda jest zbyt twarda, torf to środek delikatny i daje efekty tylko w miękkiej wodzie. podobno skuteczny jest kwas solny - gdzieś o tym już pisaliśmy.
marekp - 2007-08-30, 12:47

No wlasnie chyba nie tu jest przyczyna poniewaz tak jak pisalem twardosc wody mam w granicach 6-7 czyli raczej nisko.
Kaef - 2007-08-30, 13:25

Hmmm, a nie masz w pobliżu oczka jakiś wapieni przypadkiem?? Albo jakiś innych dziwnych kamieni??
marekp - 2007-08-30, 13:33

na szczescie oczko jest lekko wyniesione nad teren wiec nic do niego nie ma szans splywac a i tak nie mialoby co bo wokol tylko trawa i drzewa.
AurorA - 2007-08-30, 18:28

Cytat:
No wlasnie chyba nie tu jest przyczyna poniewaz tak jak pisalem twardosc wody mam w granicach 6-7 czyli raczej nisko.


pisałeś że twardość węglanowa ma 6-7 co nie jest mało, pewnie ogólna ma ze 20 - ogólnie woda twarda

Rico - 2008-03-21, 19:34

Mam jeszcze pytanie na temat wody,dowiedziałem się że kranówka ma u nas pH 14,czy w tym przypadku torf coś pomoże ?.Czy zostaje mi tylko chemia ?.Wody jeszcze nie nalałem,mam puste oczko.Dziękuje
Adalbert - 2008-03-21, 21:18

Rico napisał/a:
kranówka ma u nas pH 14

Toż to górna granica skali pH! To do celów spożywczych???

JAREK G - 2008-03-21, 21:55

Rico napisał/a:
dowiedziałem się że kranówka ma u nas pH 14,czy w tym przypadku torf coś pomoże
:-o może się coś przesłyszałeś :?: to bardzo wysokie PH Torf może pomóc ale tylko w miękkiej wodzie
AurorA - 2008-03-22, 00:02

Rico napisał/a: napisał/a:

dowiedziałem się że kranówka ma u nas pH 14,czy w tym przypadku torf coś pomoże


to niemożliwe, tak wysokie ph maja tylko 100% skoncentrowane zasady które błyskawicznie przeżarły bu wszytko, rury czy beton to nie problem. Przy mierzeniu pH amatorskimi odczynnikami skala kończy sie na ph 8 lub 9. PH =9 jest tysiąc razy bardziej zasadowe od pH neutralnego = 7, a pH = 12 jest milion razy mocniejsze, jak łatwo policzyć ph =14 jest sto milionów bardziej zasadowe od neutralnego, gdyby kranówka tyle miała to zeżarła by rury umywalki i wszytko z czym bu y się zetknęła :hehe:

Jestem prawie przekonany że te 14 to chodzi o twardość ogólną.

killer1558 - 2008-03-22, 00:07

mi też wpadło do głowy ze to chodzi o twardość wody, ale nie napisałem jak przenosiłem posta :P
Rico - 2008-03-23, 10:08

Sam tego nie mierzyłem,poczekam na testy w zoologicznym,ale nie rozumiem jednego:jeżeli torf ma obniżyc pH czyli twardośc wody to dlaczego ma działac tylko w miękiej wodzie? Pogubiłem się albo mylę pojęcia.Od kilku lat wymieniam wodę co miesiąc (mam bardzo małe oczko 4 m3) i mam dosyc, teraz powalcze o równowagę biologiczną
Co zrobic ze świeżo wlaną wodą zanim wpuszcze ryby i posadze kwiaty?
Dziękuje za pomoc!

killer1558 - 2008-03-23, 12:46

pomyliłeś :P twardość wody co innego niż ph :P poogogluj a będziesz miał wiedzę :) lub zacznij czytać forum :)
dachasia - 2008-03-23, 21:55

Rico nie dziwię się,że nie możesz uzyskać równowagi biologicznej jeśli co m-c wymieniasz wodę Jamam oczko jeszcze mniejsze ma 3 m3 od zeszłego roku, a wcześniej miałam niecałe 1000 l, ale nigdy tak często nie wymieniałam wody., pomimo,że nie mam żadnych filtrów.Nowe oczko zastartowałam w lipcu ub roku. Na początek dałam tiger 3 i faktycznie pomógł mi uzyskać przed zimą równowagę, także woda ani raz mi nie zzieleniała.Wbrew opiniom Jacka daje do oczka torf ph 3,5-4 trzymam go nie dłużej niż dwa tygodnie i wymieniam na nowy. Na początku przy starcie oczka robiłam napar z torfu i wlewałam do oczka. Odpukać w tej chwili mam wodę ładną. Jedynie po raz pierwszy zaobserwowałam glony nitkowate.
A tak na marginesie, ciągle słyszę o tych "skarpetkach teściowej", czy to jest to samo, co moje rajtuzy z torfem zanurzone w oczku? :???: :???:

killer1558 - 2008-03-23, 22:34

Rico przede wszystkim jak wyjdzie ci że masz wodę twardą to mozesz spokojnie zapomnieć o torfie przerabiałem temat i wiem że torf może zadziałać ale w miekiej wodzie
dachasia
Cytat:
A tak na marginesie, ciągle słyszę o tych "skarpetkach teściowej", czy to jest to samo, co moje rajtuzy z torfem zanurzone w oczku?

zobacz tu ja miałem inna :P
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=1279

dachasia - 2008-03-23, 22:55

No to Marek, nareszcie wiem o co biega. A co ja się naszukałam tych skarpetek po rożnych tematach i nigdy na ten nie trafiłam :-D . Traktowałam to w miarę poważnie, bo ja torf moczę w oczku w moich rajtuzach. A że jestem też teściową, toż to prawie jak te skarpetki teściowej. A tak w ogóle to ostatnio chodzi mi po głowie taki pomysł. My kobiety zużywamy i wyrzucamy tyle rajstop. Ciekawe jak one by się zachowywały jako materiał filtracyjny w filtrze jako jedna z jego warstw na ostatnim etapie oczyszczania :???: :???:
samuraj - 2008-03-24, 13:51

dachasia napisał/a:
No to Marek, nareszcie wiem o co biega. A co ja się naszukałam tych skarpetek po rożnych tematach i nigdy na ten nie trafiłam :-D . Traktowałam to w miarę poważnie, bo ja torf moczę w oczku w moich rajtuzach. A że jestem też teściową, toż to prawie jak te skarpetki teściowej. A tak w ogóle to ostatnio chodzi mi po głowie taki pomysł. My kobiety zużywamy i wyrzucamy tyle rajstop. Ciekawe jak one by się zachowywały jako materiał filtracyjny w filtrze jako jedna z jego warstw na ostatnim etapie oczyszczania :???: :???:


dachasia tu masz praktyczne zastosowanie skarpetek teściowej--naprawdę się sprawdzają :) http://forum.oczkowodne.n...ighlight=#23872

jackon - 2008-03-24, 15:10

jeszcze nie zdazylem tego opatentowac i juz moj pomysl jest w uzyciu :)
dachasia - 2008-03-24, 21:22

Darku wiem,że się sprawdzają. Dlatego też ja swoich nie wyrzucam, tylko systematycznie wykorzystuję. Mało tego zapowiedziałam już córce i wnuczce,że maja dla mnie zbierać a nie wyrzucać.
Niedługo pokażę jeszcze mój jeden patent na wykorzystanie tak wspaniałego materiału jak rajtuzy damskie( nie koniecznie skarpety teściowej)

djbolcyk - 2008-08-12, 22:46

witam
szukam jakiegoś dobrego testera wody co możecie polecić ??

AurorA - 2008-08-12, 22:58

a jakie parametry chcesz zbadać?
djbolcyk - 2008-08-13, 16:13

pH i N02,3
piotr5875 - 2010-04-24, 21:49

Dzisiaj zmierzyłem parametry wody w oczku i trochę !!!!!!!!!!! się zdziwiłem .
PH 8,5 KH 1 co sądzicie i takiej twardości węglanowej wody czy to normalne trochę kombinowałem ostatnio z wodą i boję się czy nie będę musiał podmienić części wody , proszę o pomoc w interpretacji zaznaczam że oczko napełnione wodą z wodociągu w zeszły roku o parametrach PH 8,0 KH 6
pozdrawiam

aga_zg - 2010-06-09, 21:01

ja dziś zaopatrzyłam się w testery i wyszło mi ze mam ph 7.5 GH 8 KH6 n czy jest to woda w miare dobra czy cos poprawić.nadmieniam ze woda nie jest przeźroczysta tylko niestety czarna ale to chyba po torfie jak przeczytałam
AurorA - 2010-06-09, 22:57

Te parametry masz ok.
Apat - 2010-06-12, 14:46

Witam mam problem z wodą rybki po wpuszczeniu do oczka zdychają, woda jest aż zielona od glonów przed tymi upalnymi dniami woda była czysta aż do dna, nawet środki odkażające i do walki z glonami do oczek wodnych nie dają żadnych skutków, po sprawdzeniu parametrów wody wyszło PH 8,7 twardość ogólna 20 , po wymianie wody i usuwaniu zgniłych części roślin i martwych ryb zmierzyłem ph wody z studni które wynosi 7,0 a twardość ogólna 19 co mogę zrobić żeby woda nie zieleniała oraz żeby rybki przeżyły, dodam, że oczko znajduje się w pełnym słońcu.
AurorA - 2010-06-13, 01:02

ph 8,7 to zbyt dużo, ja proponuje zostawić oczko bez ryb do czasu aż warunki się normują i ustabilizuje równowaga biologiczna- im dłużej tym lepiej.
Apat - 2010-06-14, 11:26

na razie oczko jest już 2 dni bez rybek, ale znów ph wody podskoczyło do 8,5 nie wiem jaki jest powód, jedyne co w nim teraz żyje to 2 żaby które wpadają wieczorem popływać, nawet dzisiejszy deszcz nie zdołał zmienić ph, woda po prostu z 7 ph doszła do 8,5 w ciągu jednego słonecznego bezdeszczowego dnia. Za radą faceta z zoologicznego wlałem do oczka akwatronu , żeby znów tak szybko nie pojawiły sie glony.
AurorA - 2010-06-14, 18:49

Apat napisał/a:
oczko jest już 2 dni bez rybek


więcej cierpliwości, poczekaj 2 miesiące a jak trzeba 2 lata i równowaga się powinna ustabilizować.

mariusz84 - 2010-06-30, 15:58

zmierzyłem dziś ph i twardość wody bo jedynie takie testy udało mi się zdobyć,
pH: 7,8
twardość ogólna: 16
twardość węglanowa: 9
(skala niemiecka)

Woda od niedzieli zrobiła się strasznie zielona :?

Gosik - 2010-09-05, 11:02

Przeczytałam wszystkie posty i wiem...że nic nie wiem :((
dziś rano zmierzyłam parametry wody ( ze względu na hiacynty, które kiepsko wyglądają), a oto wyniki:
pH-7
KH (węglanowe)-2-5
GH (tw.ogólna)-10
NO3 (azotyny)-0
NO2 (azotany)-0
Czy coś z tym robić, czy w miare względne?
Oczko częściowo nasłonecznione, jakieś 5 godz/dobę
oczko-30m2

AurorA - 2010-09-05, 14:00

dla ryb parametry idelane, a dla roślin nie ma papu
ja bym nic nie robił - to już nie pora na nawożenie

Gosik - 2010-09-05, 14:25

Dziękuję Auroa-czyli na wiosnę nawozić-wiosna w oczku to maj? czerwiec? bo nazwę nawozu, pewnikiem znajdę na forum ;)
lonix - 2011-07-28, 22:23

no to równiez sie pokusiłem o sprawdzenie parametrów bo rybki w kodycji dobrej lecz roslinki widzę slabiutko;(
Oczko 8-9m3. Rybek dość sporo.

NO3 10mg/l
NO2 0,5 mg/l
GH 7-8'd
KH 6'd
pH 7,6
Oczko niestety cały dzień w słoncu. Roslinek pływających jest troszkę ale zapewne za mało.
Lekko zielonkawa woda do kryształu brakuje. To akurat będę starał się leczyć większą pompka i UV-ką.

Pytanie bardziej o parametry (tester wykazuje że sa ok, no może pH w górnej granicy). Problem z roślinami, hiacynty szybko marnieją, lilie też i inne roślinki również w niezbyt dobrej kondycji.
Prosze o pomoc czy torfić czy dać roślinkom jeść i jeśli tak to co polecacie?

Gosik - 2011-07-28, 22:37

Jedyne co na tą chwilę polecamy to-ZDJĘCIA :hehe: bo tu sami jasnowidzący.
lonix - 2011-07-28, 22:52

to pstyknę jutro i wstawię
pozdrawiam

[ Dodano: 2011-07-29, 11:03 ]
Dodaje fotki aby zerknąć całościowo na oczko i roślinki. Jak dla mnie słabiutko rosną czyli zapewne trzeba coś je dokarmić.



leszek50-57 - 2011-07-29, 15:17

Z tych fotek to tylko trzeba dokarmiać lilie wodne a reszta roślinek
da sobie radę, nie musisz ich dokarmiać :P
poz.Leszek
--------------

Vanka - 2011-07-29, 20:39

lonix napisał/a:
roślinki. Jak dla mnie słabiutko rosną czyli zapewne trzeba coś je dokarmić.

Jak dla mnie to rośliny masz w porządku. Może jest ich trochę mało jak na tak duże oczko, ale rosną spoko. Obetnij kwiatostany z żabieńca, osłabia liście. Usuwaj żółte. Przy górnym ph będzie słabiej rósł, tak samo jak żabiściek. Zresztą wydaje mi się, że pistia i hiacynt też mają się lepiej w niższym ph, aczkolwiek do ostatnich nie mam pewności.
Lilie faktycznie mizerne, pewnie nie nawożone, i nie wiem czy dobrze widzę grzybieńczyk też.
Jakie mają podłoże, bo to żarłoczne rośliny i mogą być głodne ;)
Woda też całkiem spoczi, wcale nie jest tragiczna.

cin111 - 2011-09-18, 19:30

moje ph wody w oczku czasami rośnie ponad 9 nie wiem co mam z tym zrobić
próbowałem dolewać deszczówką i wodę gruntową ze studni o ph 6
deszczówki dolewałem 1 tysiąc litrów a gruntowej około 3 tysięcy litrów obydwie te czynności wykonywałem po odparowaniu zbyt dużej ilości wody w oczku (czyli do uzupełnianie poziomu wody w stawku)

Aznar33 - 2011-09-19, 10:09

cin111 napisał/a:

deszczówki dolewałem 1 tysiąc litrów a gruntowej około 3 tysięcy litrów obydwie te czynności wykonywałem po odparowaniu zbyt dużej ilości wody


Wyparowało Ci 4000 litrów? To Ty masz oczko, czy jezioro?

Jakie PH ma woda gruntowa?

cin111 - 2011-09-19, 18:17

licząc ogólnie odkąd powstało oczko to tyle gdzieś wychodzi ostatnio dolewałem 15 cm wody miesiąc temu 10 cm i jeszcze przed tym dwa razy po około 8 cm dlatego myślę że około 45cm w sumie wyparowało a na 30 tys litrów i na taką powierzchnie to 4000 l będzie

[ Dodano: 2011-09-19, 19:18 ]
woda gruntowa ma ph 6

cin111 - 2012-05-12, 08:32

dziś zakupiłem torf o 3,5 do 4,5 ph czy zbije mi on moje ph które w tym roku ma ponad 9
pytam bo mam niepewność iż woda jeszcze bardziej zrobi się do :dupa: przez kwasowość torfu ( na opakowaniu pisze wysoko kwaśny) nie jestem zbyt dobry w chemii ale na internecie skala ph pokazuje że 8-9 to ph zasadowe ???

AurorA - 2012-05-12, 22:55

Ja obstawiam że prawie nic Ci nie zbije.
Sum - 2012-05-13, 19:08

Czytam wprowadzam rady w życie a raczej w wodę i zgłupiałem. Miałem ph 8 w oczku i akwarium do filtra wsypałem torf ogrodniczy i ph wzrosło do 10 a myślałem że spadnie. Co zrobiłem źle? Jak to naprawić?
AurorA - 2012-05-13, 21:24

zmierz pH z samego rana, przy 8 nic się nie robi a w 10 nie uwierzę
Sum - 2012-05-14, 20:25

Zmierzyłem rano było 9 teraz jest 8,5 podejrzewam że jeżeli uważasz pomiary za nieprawdopodobne, to ten pożyczony PHmetr jest stary i zepsuty dlatego muszę kupić nowy.
Woda lekko zbrązowiała ryby żywe i mają apetyt

Aznar33 - 2012-05-15, 09:43

Od razu możesz kupić cały zestaw testów. PH to tylko jeden z czynników, które należy monitorować.
Apat - 2012-05-16, 10:51

Sum napisał/a:
Zmierzyłem rano było 9 teraz jest 8,5 podejrzewam że jeżeli uważasz pomiary za nieprawdopodobne, to ten pożyczony PHmetr jest stary i zepsuty dlatego muszę kupić nowy.
Woda lekko zbrązowiała ryby żywe i mają apetyt

Witam nowe pH-metry są raczej drogie więc proponowałbym jeszcze sprawdzić jego dokładność kup wodę destylowaną nalej ją do osuszonego czystego naczynia i zmierz pH powinno wynosić w destylacie 4.5-5.8 pH jak będzie więcej albo mniej to jednak jest rozkalibrowany ;)

PIOTR.P - 2012-05-17, 22:18

Aznar33 napisał/a:
Od razu możesz kupić cały zestaw testów. PH to tylko jeden z czynników, które należy monitorować.

dobrze radzi

zbadaj też twardość wody ,jak jest za twarda to torf jest bez radny
w tedy tylko deszczówka, śnieg lub woda destylowana- zbijesz twardość i wtedy dopiero torf

Freakazz - 2013-04-08, 22:23

Witam, nigdzie nie znalazłem idealnych parametrów wody, a więc proszę żeby ktoś je wypisał. (Chodzi mi o wszystkie parametry te najważniejsze, co do wody w oczkach wodnych). Bardzo mi na tym zależy. Pozdrawiam i Dziękuję.
czester 1 - 2013-05-20, 12:20

Freakazz napisał/a:
Witam, nigdzie nie znalazłem idealnych parametrów wody, a więc proszę żeby ktoś je wypisał. (Chodzi mi o wszystkie parametry te najważniejsze, co do wody w oczkach wodnych). Bardzo mi na tym zależy. Pozdrawiam i Dziękuję.

podbijam :oops:

Elendil - 2013-05-20, 12:31

violettaxx napisał/a:

Parametry idealne dla Koi:

latem 20-26C
Twardość całkowita poniżej 15n
pH 7,0-7,5
Iony amonowe 0
NO2 0
NO3 poniżej 80mg/l
O2 powyżej 6,5 mg/l

qbass - 2013-05-20, 19:50

pH mam w granicach 7,5-8
jednak twardość węglanowa to tylko 3, a podobno ma mieć ponad 5? - czy torf pomoże w takim wypadku? - oczko około 20m3

ewa535 - 2013-05-21, 07:02

Wczorajsze parametry mojej wody, które mnie bardzo zaniepokoiły :

GH : 21st d
KH : 20 st. d
pH : 8,5

Cała noc lało, spuściłam wieczorem sporo wody z oczka, dziś jest pełno
parametry dzisiaj:

GH : 14 st.d
KH : 15 st. d
pH : 7,5

wyniki według testu : Easy Test JBL

Deszczówka czyni cuda. Kilka deszczowych dni jeszcze przed nami :)
Dziś pojadę do lasu po młode szyszki olszyny, ciekawe czy już mogą być ?

Artur - 2013-05-21, 08:38

Ewuś, nie młode tylko zeszłoroczne, te ciemnobrązowe, prawie czarne, one mają w sobie garbnik. Tegorocznych jeszcze nie ma. :)
Na swoje oko . . . kilka litrów uzbieraj, ja wrzucałem w całości do akwarium jak i też zalewałem gorącą wodą i wlewałem napar z nich.

ewa535 - 2013-05-21, 08:57

Oj dzięki, pokręciłam ;)
Ale czytałam ,że kilkanaście sztuk wystarczy ? Chyba tak dużo :???: to już teraz nie znajdę

Artur - 2013-05-21, 09:02

Kilkanaście sztuk to ja dawałem na akwarium 88 litrów. ;) . Zacznij od 1 litra. Zresztą zrób doświadczenie w jakimś małym pojemniku a się przekonasz co jest warte te kilkanaście sztuk. Poza tym, jeśli powód twardnienia wody jest w Twoim oczku, to nic nie zrobisz na dłuższą metę. Musisz wiedzieć co Ci Utwardza wodę.
ewa535 - 2013-05-21, 09:06

Kranówa taka twarda jest. MA zero chloru ale twarda. Widać przez jakąs technologię oczyszczania. A dolewałam sporo bo przecież bardzo mało deszczu było a i celowe podmianki robiłam przy spuszczaniu wody z filtra. Podobno koi lubią podmiany 9OCZYWIŚCIE NIE CAŁEJ WODY)
Artur - 2013-05-21, 09:09

Tu troche o Olsze w akwarystyce. http://www.bojownik.pl/index.php?showtopic=4087
woody - 2013-05-21, 09:39

ewa535, a jesteś pewna , że to kranówa taka twarda a nie jakieś kamory w oczku powodują twardą wodę ??
ewa535 - 2013-05-21, 10:56

Jestem pewna. Badałam tym samym testem. Na oko zresztą widać. Czajnik do czyszczenia z kamienia co tydzień a po pół roku do wywalenia :x
Białe pranie bez calgonitu - :dupa:

qbass - 2013-05-21, 11:34

pH mam w granicach 7,5-8
jednak twardość węglanowa to tylko 3-4, a podobno ma mieć ponad 5? - czy torf pomoże w takim wypadku? - oczko około 20m3

PIOTR.P - 2013-06-02, 07:52

qbass napisał/a:
pH mam w granicach 7,5-8
jednak twardość węglanowa to tylko 3-4, a podobno ma mieć ponad 5? - czy torf pomoże w takim wypadku? - oczko około 20m3

zbieraj deszczówkę i podmieniaj wodę, albo jakąś rynnę tam skieruj z deszczówką
w tedy pomrze

Gosik - 2013-06-02, 17:58

PIOTR.P napisał/a:
qbass napisał/a:
pH mam w granicach 7,5-8
jednak twardość węglanowa to tylko 3-4, a podobno ma mieć ponad 5? - czy torf pomoże w takim wypadku? - oczko około 20m3

zbieraj deszczówkę i podmieniaj wodę, albo jakąś rynnę tam skieruj z deszczówką
w tedy pomrze

Może nie koniecznie "w tedy pomrze", ale na pewno wtedy pomoże :crazy:

wolanin - 2013-06-02, 20:06

Gosik napisał/a:
Może nie koniecznie "w tedy pomrze", ale na pewno wtedy pomoże :crazy:


Może "wtedy pomrą?" 8)

bumek - 2013-06-03, 09:07

Dolewająć deszczówki raczej nie podniesiesz tww, poza tym przy tww 3 i ph 8 musiałbyś mieć co2 na poziomie 1/4 naturalnego. Mało prawdopodobne nawet przy słońcu 10h i zielonej brei. Testy paskowe generalnie są niedokładne kropelkowe zdecydowanie lepsze ale i tak dokładność w przypadku twardości to 1 stopien a testy na ph im bliżej wartości granicznych tym słabiej + percepcja ludzkiego oka . Bardziej prawdopodobne jest wiec że masz tww ok 5 i ph na poziomie 7,4-7,7. Proponuję zrobić test na ph kropelkowy rano i wieczorem ale nie ten dokładny 6-8 tylko z wiekszego zakresu i zobaczeć różnice jak bedziesz miał nie wieksza niż 0,5 stopnia to się nie przejmować. Wbrew pozorom to całkiem dobra woda. Ph poniżej 7 bez dopalaczy nie da się utrzymać chyba że czesto pada i ma się bardzo miękką wode lub lubi herbatkę torfową. Jeśli masz glony i się z nimi uporasz ph samo z siebie trochę spadnie bo glony to niezły konsument co2 jest.
Freakazz - 2013-06-18, 19:06

Najlepsze przybliżone parametry wody w oczku:

Kwasowość (PH) od 6,8 do 7,5
Twardość ogólna (GH) od 7° - 15°,
Twardość węglanowa (KH) od 5° - 15°.
Azotyny NO2 < 1 mg/l
Azotany NO3 < 80 mg/l
O2 powyżej 6,5 mg/l

dodatek111 - 2013-06-27, 11:52

Witam, interesuje mnie wasza opinia i rada w takim temacie: po zrobieniu oczka z siatkobetonu wciąż jest bardzo wysokie ph, około 10, mimo że CR 65 malowałem ponad tydzień temu.Wlewam wodę (około 1/5 pojemności) po kilku godzinach sprawdzam, jest 10, wylewam i tak codziennie.Woda wodociągowa ma ph 7, sprawdzałem tym samym testem.W opisie budowy oczka z siatkobetonu i w kilku miejscach na forum przeczytałem, że po dwóch dniach oczko można napełniać. Ile to jeszcze potrwa i czy jest jakiś sposób żeby zneutralizować beton, a w zasadzie CR 65, bo on stanowi wierzchnią warstwę
wolanin - 2013-06-27, 12:21

dodatek111 napisał/a:
Witam, interesuje mnie wasza opinia i rada w takim temacie: po zrobieniu oczka z siatkobetonu wciąż jest bardzo wysokie ph, około 10, mimo że CR 65 malowałem ponad tydzień temu.Wlewam wodę (około 1/5 pojemności) po kilku godzinach sprawdzam, jest 10, wylewam i tak codziennie.Woda wodociągowa ma ph 7, sprawdzałem tym samym testem.W opisie budowy oczka z siatkobetonu i w kilku miejscach na forum przeczytałem, że po dwóch dniach oczko można napełniać. Ile to jeszcze potrwa i czy jest jakiś sposób żeby zneutralizować beton, a w zasadzie CR 65, bo on stanowi wierzchnią warstwę

Skoro ten CR taki uparty, to zrobiłbym korektę pH i trzymał wodę dotąd, aż się ustabilizuje.
Potem oczywiście wymiana, płukanie. Kiedyś nabyłem w sieci zakwaszacz humusowy do oczka firmy PPH SUM. Jestem z niego bardzo zadowolony. Tani i wydajny.

dodatek111 - 2013-06-27, 14:51

czyli czekać, za tym zakwaszaczem się rozejrzę, bo ph zawsze jest trochę za wysokie, teraz jednak CR musi chyba mieć czas, dzięki za odpowiedź
pozdrawiam Tomek

ewa535 - 2013-06-27, 15:35

Co roku temat się pojawia i ja co roku piszę : szyszynki !
zeszłoroczne szyszki olchy czarnej - jeszcze wiszą na gałęziach jak się dobrze rozejrzysz

dodatek111 - 2013-06-28, 08:26

masz rację, tu jednak problemem jest beton, który podnosi ph, chociaż już nie powinien, może wkrótce przestanie, pozdrawiam
Tomek

dodatek111 - 2013-07-02, 13:49

Po prawie 2 tygodniach ph 8, chyba więc tyle trzeba odczekać, żeby woda była w miarę przyzwoita :soczek:
itula - 2014-06-21, 11:12

Witam forumowiczów,
mam oczko założone w maju zeszłego roku, zalane wodą ze studni ok. 10 000 l, nie mogę zapanować nad parametrami wody, mierzone wielokrotnie więc błędu nie ma:
KH - 4
GH - 0
NO3 - 0
PO4 - 0,04
Ph - waha się dobowo 7.7 - 8.6
Ca - 60
Mg - 340
Mam wrażenie, że to prawie woda destylowana, rośliny nie chcą rosnąć, woda jest klarowna ale mam mnóstwo glonów nitkowatych, które muszę codziennie odławiać. W tym roku kupiłam 15 karasi.
Czy nie powinnam podwyższyć jakoś KH i GH - tylko jak, wszyscy na tym forum mają problem w drugą stronę :-)

Tintin - 2015-03-12, 18:46

Czy takie parametry wody o tej porze roku to normalka i czy one są dobre ?

No3 - 0
No2 - 0
Gh - >7d
Kh - 6
Ph - 7,2
Ci - 0

pi0tr3k - 2017-06-18, 10:03

Jak mam zmniejszyc Gh w moim oczku wodnym? Nie moge se z tym poradzic :(
wolanin - 2017-06-18, 15:43

pi0tr3k napisał/a:
Jak mam zmniejszyc Gh w moim oczku wodnym? Nie moge se z tym poradzic :(

To kopsnij 500 Euro za zmiękczacz do domowej instalacji wody użytkowej, wepnij go w obieg zamknięty do układu filtracyjnego - i jazda. Usunie Ci przy okazji azotany. Żywica jonowymienna, kationit/anionit. Regeneracja solanką z zasypywanych solnych pastylek, czyli XXI wiek.
To tak trochę żartem. Ale jest oczkomaniak w USA, który tak z powodzeniem robi. Sam się zastanawiałem. Inni stosują osmotyczne filtry membranowe - te marnują bardzo dużo wody, bo taka jest specyfika procesu - więcej wody odpadowej niż zdemineralizowanej.
Albo zbieraj deszczówkę.
A teraz jeszcze poważniej: dlaczego chcesz to zrobić?
Uwaga: zmniejszenie twardości ogólnej to także zmniejszenie twardości węglanowej, zatem zdolności buforowania pH. Wahania pH np. dzień-noc (wahania fotosyntezy i poziomu CO2) mogą przy małym buforze pH doprowadzić do obumarcia bakterii w filtrach biologicznych (tzw. pH crash). Ludzie eksperymentujący z obniżaniem twardości wody pilnują buforowania dodając sody oczyszczonej ok. łyżeczka - dwie na metr sześcienny wody. Z tym, że soda buforuje pH na poziomie = 8, co koleżanki i koledzy lubiący się rozpisywać o torfie i taninach w walce z glonami uznają za rzecz nie do zaakceptowania. Japońscy hodowcy karpi w swoich zbiornikach z miękką górską wodą stosują złoża muszli - aby wprowadzać buforujące pH związki wapnia.

kmarkot - 2017-06-18, 16:37

Ja w tym roku działałem w drugą stronę zwiększałem twardość ogólną wody. bo była w okolicy 6.Za dużo było tej deszczówki. teraz mam 13. Jest to woda średnio twarda niby najlepsza dla karpiowatych . ca-65 mg-12mg/l
ph-7,6 kh-5.
Jakby coś robiłem to przy pomocy siarczanu wapnia i magnezu .(dla zainteresowanych kalkulatorek się znajdzie)
Zmiany obniżenie ph u mnie nie dały żadnego efektu. szyszki,torf,kwas siarkowy,ph minus.
Z prostej przyczyny żwir w filtrze glebowokorzennym zawiera wapń( kamyki sie pienią przy polaniu kwasem).
Moja walka z glonami nitkowatymi skłoniła mnie do poszukiwania innego biotypu mego zbiornika poza dystroficznym lub jezior lobeliowych gdzie ph wody jest w okolicach 6-7.

Mój typ padł w kierunku mezotroficzne typu beta lub eutroficzne.
Gdzie żyzność ograniczona jest przez fosfor.

taniw - 2017-06-18, 19:01

kmarkot, Skąd na Podlasiu wytrzasnąłeś ten żwir z wapniem? Ja kupując kamyki dokładnie sprawdzam czy są one od niego wolne. Ph utrzymuję na poziomie ok 6,2 stopnie. Niżej już nie ma sensu, gdyż przy tej wartości giną mi wszystkie glony. Twardość wody zaś mierzyłem tak dawno, że nie pamiętam już wyników.
pi0tr3k- jedynym sensownym sposobem na obniżenie twardości wody jest jej stopniowa wymiana na deszczówkę. Przyłącze się też do pytania wolanina, po co chcesz to właściwie zrobić?

wolanin - 2017-06-19, 07:13

taniw napisał/a:
jedynym sensownym sposobem na obniżenie twardości wody jest jej stopniowa wymiana na deszczówkę

Tu muszę się nie zgodzić, ponieważ mam zainstalowany w domu zmiękczacz o którym pisałem. Rodzina wymogła ustawienie dość miękkiej wody (to mycie włosów...) i cały dom ma wodę coś jak w tatrzańskim schronisku - wrażenie śliskich rąk i niemożliwości spłukania mydła... Przypuszczam że koszt napełnienia oczka sprowadziłby się do dodatkowych 25 zł za worek soli regeneracyjnej.
Ponieważ dolewki wody idą z tej instalacji, więc woda w oczku jest właśnie taka, do tego jeszcze deszczówka. Pilnuję twardości węglanowej - dosypuję sodę, planuję włożyć do filtrów jakiś korektor KH na stałe.

taniw - 2017-06-19, 18:52

Pisałem o sposobie bezinwestycyjnego obniżenia twardości wody. Zakup zmiękczacza i jego instalacja może być nie do przyjęcia przez pewne połówki ...
Gregorek11 - 2017-08-26, 04:37

taniw napisał/a:
Pisałem o sposobie bezinwestycyjnego obniżenia twardości wody. Zakup zmiękczacza i jego instalacja może być nie do przyjęcia przez pewne połówki ...

Witam jestem tutaj nowy chciałbym wyrazić swoją opinie ale wpierw troszkę o mnie mieszkam obecnie w uk ale na wiosnę zjeżdżam do kraju i będę budował oswoje wymarzone oczko z zamiłowania jestem akwarysta przez 10 lat słodkowodnym a od 4 morszczakiem wiec wszystko co związane z rybami i woda mnie fascynuje i to tyle
Wiem natiomiast ze można zakwasić wodę i obniżyć pH w bardzo prosty sposób trzeba nazryzawac malutkich szyszeczek z olchy i umieścić w wodzie akwaryści tak kiedyś robili jak chcieli mieć paletki a pH było wysokie można tez nazbierać gar i gotować a potem dodawać wywaru ale w siatce w wodzie jest lepiej uważam pewno na duże zbiorniki trzeba pewnie mie z wiadro ale troszkę wysiłku i da się radę
Pozdrawiam

taniw - 2017-08-26, 15:23

Gregorek11 napisał/a:
taniw napisał/a:
Pisałem o sposobie bezinwestycyjnego obniżenia twardości wody. Zakup zmiękczacza i jego instalacja może być nie do przyjęcia przez pewne połówki ...

Witam jestem tutaj nowy chciałbym wyrazić swoją opinie ale wpierw troszkę o mnie mieszkam obecnie w uk ale na wiosnę zjeżdżam do kraju i będę budował oswoje wymarzone oczko z zamiłowania jestem akwarysta przez 10 lat słodkowodnym a od 4 morszczakiem wiec wszystko co związane z rybami i woda mnie fascynuje i to tyle
Wiem natiomiast ze można zakwasić wodę i obniżyć pH w bardzo prosty sposób trzeba nazryzawac malutkich szyszeczek z olchy i umieścić w wodzie akwaryści tak kiedyś robili jak chcieli mieć paletki a pH było wysokie można tez nazbierać gar i gotować a potem dodawać wywaru ale w siatce w wodzie jest lepiej uważam pewno na duże zbiorniki trzeba pewnie mie z wiadro ale troszkę wysiłku i da się radę
Pozdrawiam

Twardość wody i jej kwasowość to dwa różne /chociaż często powiązane/ parametry wody. Oczywiście można obniżyć ph wody na rózne naturalne sposoby takie jak wspomniane szyszki, słoma jęczmienna itp. Przy większych zbiornikach jest to jednak trochę kłopotliwe.

kmarkot - 2017-09-03, 10:06
Temat postu: Parametry wody związnane z trofią zbiorników wodnych.
Pod pojęciem trofia zbiornika rozumie się także zespół czynników środowiskowych decydujących o żyzności zbiornika wodnego i dostępności związków biogennych fosoru i azotu.
Najpopularniejszy podział troficzny dzieli jeziora na główne typy: oligotroficzny, mezotroficzny i eutroficzny Jezioro politroficzne i Jezioro hipertroficzne
Jezioro oligotroficzne – mało żyzne. przezroczyste, o wodzie w kolorze niebiesko-zielonej. Posiadają dużą przenikalność promieni świetlnych . Są ubogie w substancje biogenne, odżywcze i pokarmowe (z wyjątkiem wapnia).Brak zakwitów wody.
Przykład, to jeziora górskie czy Hańcza.

Jezioro mezotroficzne – umiarkowanie żyzne. Jest to typ przejściowy między jeziorem oligotroficznym, a eutroficznym - charakteryzuje się więc cechami pośrednimi. Mniejsza przejrzystość i przenikalność promieni świetlnych.Wody α-mezotroficzne mają niewiele substancji odżywczych Rzadko zakwita. W okresie wegetacyjnym przejrzystość wynosi około 4-7 m. Wody β-mezotroficzne można określić jako względnie żyzne i bogate w substancje odżywcze. W okresie wegetacyjnym przejrzystość wynosi około 3-5 m.
Roślinność wyższa na brzegu dość dobrze rozwinięta,podwodne łąki ramiennic rozwój makrofitów(roślin wodnych)

Jezioro eutroficzne – żyzne. Płytkie, o mętnej, żółtej i zielonkawej barwie wody , rozwijającego się dzięki zasobności wody w mineralne składniki pokarmowe, głównie w związki fosforu (P) i azotu (N). intensywny rozwój makrofitów(roślin wodnych) możliwe zakwity wody.

Jezioro politroficzne i Jezioro hipertroficzne – odznaczające się bardzo dużym stężeniem substancji odżywczych rozpuszczonych w wodzie, Jest jeziorem przeżyźnionym, zazwyczaj o bardzo wysokiej pierwotnej produkcji biologicznej, objawiającej się często intensywnymi zakwitami glonów (fitoplankton). W okresie letnim, na skutek zakwitów glonów w epilimnionie, woda uzyskuje zieloną barwę, a przezroczystość spada nawet do kilku- kilkunastu centymetrów. Duża produkcja w epilimnionie i mała przezroczystość prowadzi do zaniku roślinności w głębszych partiach jeziora, nagromadzenia detrytusu, szybkiego zużycia tlenu, a w dalszej kolejności prowadzi do deficytów tlenu przy dnie. Przy dużej mineralizacji i deficytach tlenu dochodzi do śnięcia ryb oraz zaniku wielu gatunków bezkręgowców wodnych.

Parametry wody
Stan troficzny---------------Fosfor ogólny-------------Chlorofil “a” ----------------------------Azot ogólny
----------------------------------------------------------średnia maksimum
-----------------------------------[µg/ dm-3] ------------- -[µg/dm-3}-------------------------------[µg /dm-3

Wg OECD
ultra-oligotrofia ------------------< 4----------------< 1----------<2,5
oligotrofia---------------------------< 10--------------< 2,5---------<8
mezotrofia--------------------------< 35--------------< 8-----------<25
eutrofia-----------------------------< 100-------------< 25----------<75
hypertrofia -----------------------> 100------------ > 25---------->75 -
Wg Nürnberg
oligotrofia---------------------------< 10 ------------< 3,5 - -------------------------------------------< 350
mezotrofia--------------------------< 30---------------< 9 -----------------------------------------------< 650
eutrofia-----------------------------< 100------------- < 25-------------------------------------------- < 1200
hypertrofia-------------------------> 100---------------> 25 -------------------------------------------> 1200
ps. przeliczniki wartości 10µg=0,01mg 30µg=0,03mg 600µg=0,6mg 1000µg=1mg
Jest jeszcze jezioro humotroficzne które jest po za tym szeregiem ze względu na Trofizm zbiorników humotroficznych może być różny – od oligotrofii do eutrofii. Substancje biogenne mogą być obecne w dużej ilości, jednak ich postać (kompleksy) sprawia, że są trudno dostępne dla organizmów.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jezioro_humotroficzne
żródło
http://doi.prz.edu.pl/pl/publ/biis/64
i Wikipedia

kmarkot - 2017-09-18, 18:28

Przewodność elektrolityczna bywa także łączona ze stanem ekologicznym zbiorników wodnych
gdzie wraz ze wzrostem poziomu trofii należy się spodziewać wyższej zasobności w sole
mineralne, a tym samym wzrostu przewodności właściwej wód.
średnimi obliczonymi dla jezior oligotroficznych(240 µS∙cm-1) i mezotroficznych (284 µS∙cm-1)
eutroficzne 360 (µS∙cm-1) hipertroficzne 520 ( µS∙cm-1)
źródło
http://atlas.limnologiczn..._jez_e-book.pdf

typowyJanusz - 2018-05-17, 15:23

Witam , mam taki problem , do tej pory mierzyłem w oczku tylko wartości PH , To I Tw, i wszystko było okej , ale postanowiłem dokupić Sobie testy NO2, oraz NO3 , oto wyniki

Ph- 7
Tw-8
To- 6
NO3-20mg
NO2- 0.9 mg/l

i tu zaczynają się schody , przerażony wartością No2 postanowiłem zmierzyć wartość w studni z której pobieram wodę i wyszło dokładnie to samo , pomyślałem że może to być spowodowane rosnącymi przy studni tujami i ich nawożeniem . Ale postanowiłem że zmierzę jeszcze zawartość w wodzie wodociągowej i będę miał jasność i ku mojemu zdziwieniu kolejne 0.9 mg .

i tu moje pytanie jako laika , czy to jest możliwe , czy kupiłem wadliwy test . Pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc

wolanin - 2018-05-17, 18:54

To zmierz jeszcze w destylowanej.
taniw - 2018-05-17, 19:30

wolanin napisał/a:
To zmierz jeszcze w destylowanej.

Będziesz przynajmniej wiedział czy testy kłamią. Ja w tamtym roku kilka razy mierzyłem ph deszczówki i pamiętam swoje pytanie: gdzie są te kwaśne deszcze. Inna sprawa, że jak trzy osoby je odczytują to są co najmniej cztery wyniki.
ps ph deszczówki mierzyłem pehametrem.

typowyJanusz - 2018-05-18, 16:43

ok dzięki panowie za pomoc , ale wczoraj sprawdziłem date ważności i okazało się że test był ważny do marca 2017 , dzisiaj jadę go wymienić i dam znać co wyszło

[ Dodano: 2018-05-19, 15:14 ]
edit. test wymieniony pomiar 0,3mg , dzisiaj podmieniłem 15% wody (3000 l ) , miejmy nadzieje że spadnie , bo rośliny rozkręciły się na całego

kmarkot - 2020-06-18, 15:19
Temat postu: Makrofity -określenie trofii zbiorników wodnych
Makrofitowa Metoda Oceny Rzek wykorzystuje właściwości indykacyjne
makrofitów. Poszczególnym gatunkom roślin wodnych przypisane są dwie liczby
wskaźnikowe. Pierwsza liczba, to tzw. liczba wartości wskaźnikowej - L wskazuje na
średni poziom trofii środowiska, w którym dany takson występuje. L przyjmuje wartości w
granicach od 1 dla zaawansowanej eutrofii do 10 dla oligotrofii. Druga liczba wskaźnikowa,
to tzw. współczynnik wagowy – W. Jest ona miarą tolerancji ekologicznej gatunku (od
steno- do eurytopowości). Współczynnik wagowy W przyjmuje wartości od 1 dla gatunków
eurytopowych (czyli roślin o szerokiej skali ekologicznej i przez to o słabej wartości
wskaźnikowej) do 3 dla stenotopowych (czyli roślin o wąskiej skali ekologicznej i przez to o
dużej wartości wskaźnikowej).
https://pl.wikipedia.org/wiki/Makrofitowy_Indeks_Rzeczny

Kod:

    Gatunek    L    W
    GLONY       
Żabirośl    Batrachospermum sp.    6    3
Ramienica     Chara fragilis    6    2
Gałęzatka    Cladophora sp.    1    2
Taśma (glon)    Enteromorpha sp.    1    2
Hildenbrandia rzeczna    Hildenbrandia rivularis    6    1
Oedogonium sp.    Oedogonium sp.    1    1
glon nitkowaty    Rhizoclonium sp.    1    1
glon nitkowaty    Stigeoclonium sp.    1    1
glon nitkowaty    Ulothrix sp.    4    1
glon nitkowaty    Vaucheria sp.    2    1
    MCHY       
tęposz nadbrzeżny     Amblystegium riparium    1    1
Blindia ostra     Blindia acuta    10    3
Brachythecium plumosum    Brachythecium plumosum    9    3
    Brachythecium rivulare    8    2
    Brachythecium rutabalum    3    2
    Calliergonella cuspidata    8    2
    Conocepohalum conicum    7    1
    Dichodontium flavescens    9    2
    Dichodontium pellucidum    9    2
    Dicranella palustris    10    2
    Fontinalis antipyretica    6    2
    Hygroamblystegium fluviatile    5    2
    Hygroamblystegium tenax    5    2
    Hygrohypnum luridum    9    2
    Hygrohypnum ochraceum    9    2
    Hyocomium armoricum    10    3
    Philonotis calcarea    9    2
    Philonotis fontana    9    2
    Rhacomitrium aciculare    10    2
    Rhynchostegium riparioides    5    1
    Sphagnum sp.    10    2
    Thamnium alopecurum    7    1
    WĄTROBOWCE       
    Chiloscyphus pallescens    7    2
    Chiloscyphus polyanthus    8    2
    Jungermannia atrovires    8    2
    Marsupella emarginata    10    3
    Nardia compressa    10    2
    Pellia endiviifolia    6    2
    Pellia epiphylla    7    2
    Porella pinnata    6    1
    Riccia fluitans    5    1
    Scapania undulata    9    3
    PAPROTNIKI       
Skrzyp bagienny    Equisetum fluviatile    6    2
Skrzyp błotny    Equisetum palustre    5    2
Zachylnik błotny     Thelypteris palustris    6    1
    JEDNOLIŚCIENNE       
Tatarak zwyczajny     Acorus calamus    2    3
Żabieniec lancetowaty    Alisma lanceolatum    4    2
Żabieniec babka wodna    Alisma plantago-aquatica    4    2
Wyczyniec kolankowy      Alopecurus geniculatus    4    1
Łączeń baldaszkowy     Butomus umbellatus    5    2
Turzyca zaostrzona    Carex acuta    5    1
Turzyca błotna     Carex acutiformis    4    1
Turzyca prosowa     Carex paniculata    5    1
Turzyca brzegowa      Carex riparia    4    2
Turzyca dzióbkowata     Carex rostrata    6    3
Turzyca pęcherzykowata     Carex vesicaria    6    2
Brodobrzanka wodna     Catabrosa aquatica    5    1
Ponikło błotne     Eleocharis palustris    6    2
Moczarka kanadyjska    Elodea canadensis    5    2
Manna jadalna    Glyceria fluitans    5    2
Manna mielec    Glyceria maxima    3    1
    Glyceria plicata    5    1
Żabiściek pływający    Hydrocharis morsus-ranae    6    2
Kosaciec żółty    Iris pseudacorus    6    2
sit drobny    Juncus bulbosus    10    1
Rzęsa garbata    Lemna gibba    1    3
Rzęsa drobna    Lemna minor    2    2
Rzęsa drobna    Lemna trisulca    4    2
Mozga trzcinowata      Phalaris arundinacea    2    1
Rdestnica ostrolistna      Potamogeton acutifolius    6    1
Rdestnica alpejska    Potamogeton alpinus    7    2
Potamogeton berchtoldii    Potamogeton berchtoldii    5    2
Rdestnica ściśniona     Potamogeton compressus    4    2
Rdestnica kędzierzawa     Potamogeton crispus    4    2
Rdestnica szczeciolistna     Potamogeton friesii    3    2
Rdestnica trawiasta     Potamogeton gramineus    7    1
Rdestnica połyskująca     Potamogeton lucens    4    3
Rdestnica pływająca     Potamogeton natans    4    1
Rdestnica nawodna     Potamogeton nodosus    3    2
Rdestnica stępiona     Potamogeton obtusifolius    5    2
Rdestnica grzebieniasta    Potamogeton pectinatus    1    1
Rdestnica przeszyta     Potamogeton perfoliatus    4    2
Rdestnica wydłużona     Potamogeton praelongus    6    3
Rdestnica drobna     Potamogeton pusillus    4    2
Rdestnica włosowata      Potamogeton trichoides    2    2
Strzałka wodna     Sagittaria sagittifolia    4    2
Oczeret jeziorny     Scirpus lacustris    4    2
Sitowiec nadmorski     Scirpus maritimus    3    1
Sitowie leśne     Scirpus sylvaticus    5    2
Jeżogłówka pokrewna     Sparganium angustifolium    9    1
Jeżogłówka pojedyncza      Sparganium emersum    4    2
Jeżogłówka gałęzista     Sparganium erectum    3    1
Jeżogłówka najmniejsza      Sparganium minimum    7    1
Spirodela wielokorzeniowa     Spirodela polyrhiza    2    2
Osoka aloesowata      Stratiotes aloides    6    2
Pałka wąskolistna     Typha angustifolia    3    2
Pałka szerokolistna     Typha latifolia    2    2
Wolfia bezkorzeniowa     Wolffia arhiza    3    1
Zamętnica błotna     Zannichellia palustris    2    1
    DWULIŚCIENNE       
Potocznik wąskolistny     Berula erecta    4    2
Wyniki wyszukiwania    Calla palustris    6    2
Wyniki wyszukiwania w sieci    Callitriche cophocarpa    5    2
Czermień błotna     Callitriche hamulata    9    3
Rzęśl wiosenna     Callitriche palustris    6    1
Knieć błotna     Caltha palustris    6    1
Rogatek sztywny     Ceratophyllum demersum    2    3
Rogatek krótkoszyjkowy      Ceratophyllum submersum    2    3
Szalej jadowity     Cicuta virosa    6    2
Przęstka pospolita     Hippuris vulgaris    4    1
Okrężnica bagienna     Hottonia palustris    6    2
Wąkrota zwyczajna     Hydrocotyle vulgaris    5    1
Tojeść bukietowa     Lysimachia thyrsiflora    7    3
Tojeść pospolita     Lysimachia vulgaris    4    1
Mięta nadwodna     Mentha aquatica    5    1
Bobrek trójlistkowy    Menyanthes trifoliata    9    3
Zdrojek błyszczący     Montia fontana    8    1
Niezapominajka błotna     Myosotis palustris    4    1
Wywłócznik skrętoległy     Myriophyllum alterniflorum    8    1
Wywłócznik kłosowy     Myriophyllum spicatum    3    2
Wywłócznik okółkowy      Myriophyllum verticillatum    5    2
Rukiew wodna     Nasturtium officinale    5    2
Grążel żółty     Nuphar lutea    4    2
Grzybienie białe     Nymphaea alba    6    2
Kropidło wodne    Oenanthe aquatica    5    1
Gorysz błotny    Peucedanum palustre    5    2
Polygonum amphibium    Polygonum amphibium    4    1
Rdest ostrogorzki      Polygonum hydropiper    3    1
Rdest plamisty     Polygonum persicaria    2    2
Siedmiopalecznik błotny     Potentilla palustris    9    1
Włosienicznik wodny    Ranunculus aquatilis    5    3
Jaskier (włosienicznik) krążkolistny      Ranunculus circinatus    5    2
Jaskier płomiennik, jaskier płomieńczyk     Ranunculus flammula    7    2
Włosienicznik rzeczny    Ranunculus fluitans    7    2
Jaskier wielki      Ranunculus lingua    8    2
Jaskier tarczowaty      Ranunculus peltatus    4    3
Jaskier jadowity, jaskrzyca      Ranunculus sceleratus    2    1
Włosienicznik skąpopręcikowy     Ranunculus trichophyllus    6    2
Rzepicha ziemnowodna     Rorippa amphibia    3    1
Szczaw lancetowaty     Rumex hydrolapathum    4    1
Trędownik skrzydlaty    Scrophularia umbrosa    4    1
Marek szerokolistny      Sium latifolium    7    1
Czyściec błotny      Stachys palustris    2    1
Pływacz zwyczajny    Utricularia vulgaris    5    1
Przetacznik    Veronica anagallis-aquatica    4    2
Przetacznik    Veronica beccabunga    4    1
Przetacznik    Veronica catenata    5    1
Przetacznik błotny    Veronica scutellata    7    1
Fiołek błotny    Viola palustris    9    1

AndrejG - 2022-05-09, 18:02

Witam,
Chciałbym poprosić o radę.
W moim oczku 15m3 mam 14 karasi po 15cm i 6 orf 20cm, do tego kilkanaście różanek
Parametry wody to PH 6,9 KH 4,5 GH5,5.
Za to fosforany i azotany nie występują lub występują poza mierzalnością testów.
Widać to niestety po roślinach które w większości powoli rosną.
Pytanie czy dobrym wyjściem będzie zwiększenie obsady ryb, żeby zwiększyć produkcję fosforanów i azotanów?
Trochę się tego obawiam bo aktualnie zaczęły się w większej ilości pojawiać glony.
Przesyłam foto mojego oczka i zbliżenie na glony – czy to glony nitkowate?




taniw - 2022-05-10, 12:13

Mając 14 karsi obsada ryb w oczku sama ci się szybko zwiększy.
AndrejG - 2022-05-10, 12:41

W zeszłym sezonie też miałem tarło karasi i przy sześciu orfach przetrwały tylko dwa maluchy. Poza tym nawet gdyby przetrwało ich 20, to efekt produkcji przez nie pożywki dla roślin będzie widoczny najwcześniej w przyszłym sezonie, a ja chciałbym wesprzeć rośliny już teraz. Znalazłem też trochę o CO2 w płynie, czy przy moim niskim KH byłby to sensowne?
Co myślicie o preparatach w płynie z mikroelementami wspierającymi rozwój roślin?

kmarkot - 2022-05-15, 07:06

Fosforany i azotany występują poza mierzalnością testów .Testy akwarystyczne są bezużyteczne w pomiarach w oczkach wodnych.
Wzrost roślin wymaga czasu a nawożenie raczej nie ma sensu. Rośliny w oczku wodnym potrzebują najbardziej podłoża.
Chociaż ja od czasu do czasu podaję niewielką ilość azotanów ze względu na zakwit wiosenny Oscillatoria
(Glony można zidentyfikować na podstawie badań mikroskopowych.)
Zwiększenie obsady ryb karpiowatych wywiera presję na zooplankton który odżywia się fitoplanktonem więc nie jest wskazany.

Undergronds - 2023-06-29, 10:30

Witam. Proszę o pomoc bo mam problem z miękką wodą. Wodę na podmianke biorę z potoku górskiego która jest krystaliczna a testy wody mam takie: azotyny azotany 0, twardość węglowa 8, PH 6,4 ale twardość ogólna tylko 3. Twardość węglowa była niska ale wsypałem dwa worki granulowanego obornika z bakteriami EmFarma które stosuje co roku i polecam. Mam oczko wodne 10/12m, 130 kubikow dobrze natlenionych pombą 6000L/h. Woda mie jest klarowna o zabarwieniu nrazowawym i myśle ze to pewnie przez tą niską trwardosc wody. Proszę mi coś doradzić żeby woda była bardziej przejrzysta
Gregorito - 2023-07-07, 09:38

Hmm skoro na twardość ogólną składa się również twardość węglanowa, to chyba nie może być tak, że twardość ogólna (3) jest niższa od węglanowej (8). Może błąd w pomiarze?
Ja mam małe oczko, więc z klarownością wody nie mam problemu. W tym roku przed pompami zrobiłem prefiltry, a do fitra głównego włożyłem geowłókninę i woda jest klar. Póki nie było prefiltra, to głowny filtr był zawsze zapackany i służył bardziej jako producent nawozu do oczka :-D
Ja mam studnie z wodą o wysokim GH i mieszam taką wodę z deszczówką.

Undergronds - 2023-07-07, 10:18

Przepraszam pomyliłem się z tymi parametrami. GH 6, KH 3 i PH 6,4. Wracając do tematu to mógłbyś mi doradzić co dodać żeby zwiększyć parametry tych twardości??? Wygooglowałem ze zamiast obornika który brudzi wodę stabilizator twardości z firmy tetra: ,, Stabilizator Tetra WaterStabiliser 1,2 kg„” Myślisz ze będzie to dobre czy masz jakiś sprawdzony sposób by zwiększyć twardości zwłaszcza węglowej???

[ Dodano: 2023-07-07, 11:22 ]
Czy wapnowanie wapnem tlenkowo/magnezowymi daje skutek zwiększenia twardości wody???

Gregorito - 2023-07-08, 06:43

JBL też ma sole zatwardzajace i pewnie znajdą się też inne firmy. Nigdy nie stosowałem, więc nie potrafię doradzić. Kamień wapienny na pewno zatwardza, ale ile by tego miało być, to nie mam pojęcia :)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group