Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Budujemy oczko wodne - Witam i prosze o kilka rad odnośnie budowy nieduzego oczka

kikan - 2008-04-08, 20:30
Temat postu: Witam i prosze o kilka rad odnośnie budowy nieduzego oczka
witam wszystkich, trafilem tutaj bo chce zbudowac sobie nieduze oczko.Robilem juz kilka oczek znajomym,teraz chcialbym u siebie bardziej profesionalnie.niestety miejsca mam nieduzo ale jakos to bedzie.teraz konkrety
oczko ma zawierac sie w prostokacie 2,5x4,ok 1 glebokosci i miec ksztalt osemki, w tych wcieciach chce zrobic plaski mostek,wypuklego nie wiem jak... myslicie ze drzewo sosnowe sie nada?chce zrobic z polowek i calych balikow bo takie mam.
co do foli to chce uzyc 3 lub 4 warstw zwyklej czarnej folii o grubosci 0,2mm (niebardzo mam za co kupic profesionalna)kupie w beli 5x20m na alledrogo.
mam troche plaskich kamienie sporych na brzegi tylko nie wiem czy robic tak zeby byly trche zanurzone w wodzie,zeby foli nie blyo widac i posadzic rosliny miedzy nimi.
chcialbym zrobic polke z trzczcina i innymi roslinami,ale nie wiem w ktorym miejscu....na dnie beda lilie jakies posadzone w doniczkach.
z wybranej ziemi chce usypac skalniak z ktorego w po strumyku bedzie splywac woda,na gorze w skalniaku chce zobic male oczko(filtr) i tutaj kolejne pytania... jakiej pompki potrzebuje zeby napompowac wode ok 2 metry i ok 50cm w gore od glownego oczka.musi byc tania i ciagnac nie duzo pradu:) nie wiem z czego zrobic ten filtr przeplywowy,mam spory karnister ale to chyba bedzie za malo,chce go wypelnic torfem,zwirkiem,gabka gruba.
zamierzam wposcic jakies karasie moze sumiki karlowate.

dziekuje z gory za rady[/scroll]

Pawlak - 2008-04-08, 20:46

Oczko z zwykłej czarnej foli to nie najlepszy pomysł ,lepiej trochę oszczędzić niż później znowu kupować nową folię. Opłaci ci się to :) pompka np taka
powodzenia

sybaryta - 2008-04-08, 21:09
Temat postu: Re: Witam i prosze o kilka rad odnośnie budowy nieduzego ocz
kikan napisał/a:
oczko ma zawierac sie w prostokacie 2,5x4,ok 1 glebokosci


Nie chcę się wtrącać, ale czy zrobiłeś chociaż przysłowiowe zgłoszenie budowy?
Wiesz. Mój sąsiad bez takiej procedury dostał karę tylko 130 tysięcy..
Co dwa-cztery miesiące starostwa zlecają zdjęcia swojego terenu i porównują to z danymi w wydziale geodezji.

Jeśli to wszystko załatwiłeś to możesz spać spokojnie.

Pozdrawiam

Piotrek

judym - 2008-04-08, 21:10

Witam nowego kolegę na forum.Dobrze kombinujesz z oczkiem,tylko mam kilka ale.Nie podoba mi się pomysł ze zwykłą folią.Jak dasz 3-4 warstwy,to ile kasy oszczędzisz?Lilie wsadzaj w kosze,ewentualnie w doniczki,ale z dużą ilością otworów.Jeżeli mogę doradzic ze swojego doświadczenia,to nie dawaj sumików.
kikan - 2008-04-08, 21:33

nic nie zglaszalem bo nic robic nie zaczalem,wogole pierwsze slysze zeby ktos mial problemy z powodu oczka u mnie na wsi kopie kto chce i gdzie chce i problemow nie ma.
folia 110zl 5x20m 0,2mm koszt 0,6mm to z 400zl bedzie,robilem z tych cienkich folii i trzymaly do puki nie zostaly podziurawione przy robianiu przerembla zima(to nie ja...)

JAREK G - 2008-04-08, 21:34

Nie wiem jaki jest koszt takiej foli ale dla mnie to też jest bez sensu, jak już chcesz budowlankę to może lepiej mniej warstw a grubszą folię , a mostka bym nie robił bo oczko nieduże a jak zrobisz to musi być naprawdę delikatny żeby nie zasłonił pół oczka Co do pompki to może być mniejsza niż podał Pawlak, taka 2000-2500l/h
Ps. Oczywiście folia budowlana musi być dokładnie zasłonięta od słońca bo promienie UV to jej największy wróg :P

sybaryta - 2008-04-08, 21:47

kikan napisał/a:
nic nie zglaszalem bo nic robic nie zaczalem,wogole pierwsze slysze zeby ktos mial problemy z powodu oczka u mnie na wsi kopie kto chce i gdzie chce

Ja też mieszkam na wsi.
Ale i tu wiele się zmieniło jeśli chodzi o kontrolę gruntów, a poza tym są jeszcze tzw. życzliwi...

Ale. Życzę powodzenia i mam nadzieję, że wszystko u Ciebie będzie OK.
Piotrek

melek - 2008-04-08, 22:04

Nie lepiej zainwestowa trzy stówki i miec spokój na wiele lat? Mi osobiście nie chciało by się wymieniac co sezon folię. A ucierpiały by przy tym rybki i rośliny ;)
judym - 2008-04-08, 22:04

sybaryta napisał/a:
kikan napisał/a:
nic nie zglaszalem bo nic robic nie zaczalem,wogole pierwsze slysze zeby ktos mial problemy z powodu oczka u mnie na wsi kopie kto chce i gdzie chce

Ja też mieszkam na wsi.
Ale i tu wiele się zmieniło jeśli chodzi o kontrolę gruntów, a poza tym są jeszcze tzw. życzliwi...

Ale. Życzę powodzenia i mam nadzieję, że wszystko u Ciebie będzie OK.
Piotrek

Nie dajmy się zwariowac i z każdą rzeczą którą zrobimy na swojej działce będziemy latali do gminy po zgodę czy pozwolenie.Powiem na swoim przykładzie.Kilka ładnych lat wstecz chodzili jakieś urzędasy i coś gadali o oczkach i takich tam sprawach,więc wyszedłem z nimi na gminną dziurawą drogę i pokazałem im czym mają się zając.

kikan - 2008-04-08, 22:13

mostek o szerokosci 50-60cm bez poreczy,
sprawe z folia musze przemyslec,w necie jak tansza 0,5 to kolor kosmos,chcialbym czarna.
a co z tym malym oczkiem na gorze,jakiej wielkosci zrobic je?karnister 30l to chyba za malo,chce zrobic przegrode na srodku pojemnika niedomknieta na dole i filtracje,posadzic na gorze roslina bagienne,lub zakryc calosc kamieniem duzym plaskim

u mnie taka folia wiecej niz rok wytrzymala,pod spodem dobrze wylozylem szmatami folia stara.0,5mm to wydaje mi sie tez malo i jedna warstwa tylko

sybaryta - 2008-04-08, 22:42

judym napisał/a:
Nie dajmy się zwariowac i z każdą rzeczą którą zrobimy na swojej działce będziemy latali do gminy po zgodę czy pozwolenie....

Ja wiem i wszyscy tu wiedzą, że masz rację. Ale są tacy.. To nie żart....
No sam widzisz że to nawet idiotycznie brzmi. Ja miałem kontrolę z powiatowym inspektorem (pewnie był "życzliwy" ) i na szczęście nie mieli się czego przypiąć. Ale tak oto wygląda ułatwienie dla drobnych budowli i kształtowanie tereny biologicznie czynnego. Im chodzi tylko o jedno: By się wykazać. A BIAŁA, to region bardzo poważny i bardzo silnie rozwijający się. (dla przykładu popatrz co zrobiło się nad jeziorem Białym....
Acz. mniemam , że będzie wszystko OK. A jak się do niego przyczepią to natychmiast niech wali do mnie , a ja ich wtedy urządzę. A wtedy będzie dla nich upierdliwą jazda do instancji nadrzędnych -Warszawskich. :) -A tego nie lubią :-)

Jeszcze raz powodzenia.

Piotrek

dachasia - 2008-04-08, 23:11

Prawo budowlane, którego przepisy weszły w życie 11 lipca 2003 r. mówi, że przydomowe baseny i oczka wodne o powierzchni do 30 metrów kwadratowych są zwolnione z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę (art.29 pkt.15 i 16). Budowę takich obiektów wystarczy zgłosić na 30 dni przed terminem wykonania, zaś przystąpić do niej można jedynie wtedy, gdy organ nie wniesie sprzeciwu (art.30). Zgłoszenie nic nie kosztuje. Natomiast legalizacja oczka zrobionego bez zgłoszenia, jeśli urząd to kontroluje w jakiś sposób wynosi 2500 zł. Oczka wybudowane bodajże przed 1995 r. nie muszą być legalizowane i nie trzeba za nie płacić opłaty legalizacyjnej. Więc jak ktoś ma stare oczko i cos tam tylko poprawia w jego obrębie, wymienia folie, buduje nową kaskadę, czy dodaje strumyk i mieści sie w przepisowych 30 m to już chyba niczego nie musi zgłaszać.

A tak na marginesie Kikan to wypisz wymaluj chcesz budować oczko takie jak moje.Wiec może sobie obejrzyj i wtedy zdecydujesz czy naprawdę takie chcesz :hehe:

Może obejrzyj od tej strony
http://forum.oczkowodne.n...er=asc&start=30

Adalbert - 2008-04-09, 05:55

Widzę, że robisz oczko o wymiarach zbliżonych do mojego.
Cytat:
folia 110zl 5x20m 0,2mm koszt 0,6mm to z 400zl bedzie

Ja kupiłem w Mysłowicach folię 6x7 m grubą na 1 mm za 344 zł (odbiór własny) więc nie widzę w tym momencie powodów żeby stosować "erzatze". Co do zgłoszenia to lepiej to zrobić i spać spokojnie. :roll:

kikan - 2008-04-09, 19:22

u mnie folia 0,5 10zl metr2 a nie jestem jakos przekonany ze to wytrzyma wiecej niz 3 warstwy tej po 0,2mm.
taki ksztalt oczka wpadl mi do glowy,jesli macie fajniejsze propozycje na nieduzy teren to prosze o propozycje:)

kikan - 2008-04-09, 21:05

mam filtr kubelkowy od akwarium firmy tetra model ex 700 , ma 700l/godzine i pojemnosc filtracyjnej ok 5 litrow,czy myslicie ze taki filtr moglbym uzyc do oczka?pompowania wody na strumyk oddalony max o 2 matry?jednym koncem weza zasysa drugim wylatuje woda
judym - 2008-04-09, 21:21

kikan napisał/a:
mam filtr kubelkowy od akwarium firmy tetra model ex 700 , ma 700l/godzine i pojemnosc filtracyjnej ok 5 litrow,czy myslicie ze taki filtr moglbym uzyc do oczka?pompowania wody na strumyk oddalony max o 2 matry?jednym koncem weza zasysa drugim wylatuje woda

Zdecydowanie za mały i do oczka nie nadaje się.Poczytaj o filtrach na forum, na ten temat jest sporo napisane.Proponuje zrobic filtr samoróbkę z beczki.

kikan - 2008-04-10, 09:57

filtr z beczki jest troche zatrudny i za duzo czesci do niego potrzeba:) chce zrobil maly ok 40l filtr przelewowy z 2 komorami,znajdowac sie bedzie na samej gorze strumyka.
jesli ma ktos dla mnie fajny pomysl na ksztalt oczka na terenie 5x3 lub mniejszym to prosilbym moze narysowac prowizorycznie ksztalt jakis..

samuraj - 2008-04-10, 11:52

Z tego co czytałem Twoje posty to wywnioskowałem że chcesz wybudować oczko po najmniejszej lini oporów , ale niestety tak się nie da.Do oczka jest potrzebna folia-najlepiej typowo oczkowa ,pompke chcesz dać akwariową--która kompletnie się nie nadaje,filtr ma za duzo elementów--a niestety filtr musi spelniać swoje zadanie a nie być tylko sztuką.Więc jeśli chcesz aby twoje oczko ładnie wyglądało i wytrzymało dłużej jak jeden sezon to niestety nie zawsze się da iść na skróty
judym - 2008-04-10, 15:30

kikan napisał/a:
filtr z beczki jest troche zatrudny i za duzo czesci do niego potrzeba:) chce zrobil maly ok 40l filtr przelewowy z 2 komorami,znajdowac sie bedzie na samej gorze strumyka.
jesli ma ktos dla mnie fajny pomysl na ksztalt oczka na terenie 5x3 lub mniejszym to prosilbym moze narysowac prowizorycznie ksztalt jakis..

Nie wiem jaką widzisz trudnośc w zrobieniu filtra z beczki.Nie jestem asem majsterkowania,a filtr zrobiłem w godzinę z popijaniem :piwko:

kikan - 2008-04-10, 16:18

niebardzo wiem gdzie kupic te przyłaczki,złaczki itp,boje sie ze bedzie przeciekac mi gdzies,przelewowy taki o ktorym pisalem zly bedzie??
zdaje sobie sprawe z kosztami,ktore chce obnizyc,a z pompka to tak spytalem bo mam taka nowa i stoji bezuzyteczna

Pawlak - 2008-04-10, 16:54

kikan napisał/a:
niebardzo wiem gdzie kupic te przyłaczki,złaczki itp

w zwykłym sklepie z hydrauliką czy jakoś tak (tam gdzie można kupić kible i rury ;) ) Ja mój filtr zbudowałem właśnie z części z takiego sklepu ,a mam dopiero rocznikowo 15 lat :)

kikan - 2008-04-10, 20:57

prosze podajcie mi link gdzie jest opisane jak najprosciej zrobic taki filtr.jaka beczke zastosotac na te moje niduze oczko 50l bedzie dobra?czy przy takim filtrze wydajnosc pompynie musi byc wieksza?boje sie ze bedzie cieknac przy wejsciu zlaczek do beczki.

jak ktos pamieta to prosze napisac czego potrzebuje do budowy tego filtra...

iwosek - 2008-04-10, 21:04

http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=93
Wszystko ładnie pięknie powiedziane :D

samuraj - 2008-04-10, 21:05

tutaj jest wszystko http://forum.oczkowodne.net/viewforum.php?f=16
kikan - 2008-04-12, 20:35

zdobylem beczke ok 100-120 l,rure kolanko trojnik 50mm i zaczalem dzialac.teraz jestem w kropce czy w koncu woda rura na dol ma wplywac czy nia wyplywac,na 2/3 wysokosci beczki juz wywiercilem dziurke na rure.
co myslicie o materiale filtracyjnym takim jak kora olchy?
nie wyczytalem jakim wezem doprowadzic wode od pompy na dnie oczka do beczki.
beczke wkopywac w skalniak,czy lepiej zeby stala gdzies schowana?

kikan - 2008-04-14, 16:26

czemu nikt mi nie pomoze:(chcialbym robic juz ten filtr
samuraj - 2008-04-14, 16:37

kikan napisał/a:
czemu nikt mi nie pomoze:(chcialbym robic juz ten filtr


Bardzo Cię proszę tu jest lek na Twój problem :) ;) http://forum.oczkowodne.n...0&postorder=asc

kikan - 2008-04-14, 19:03

przeczytalem wszystko 2 razy i chyba od gory bede wlewac wode do beczki,bo odplyw juz zrobilem z rur 50mm,czy to nie za grube rury?co do doprowadzenia wody z pompki nie ma wiekszych wymogow co do szerokosci weza?
ucze sie pracuje i malo mam czasu na rycie postow prosze o wyrozumialosc.

judym - 2008-04-14, 20:07

kikan napisał/a:
przeczytalem wszystko 2 razy i chyba od gory bede wlewac wode do beczki,bo odplyw juz zrobilem z rur 50mm,czy to nie za grube rury?co do doprowadzenia wody z pompki nie ma wiekszych wymogow co do szerokosci weza?
ucze sie pracuje i malo mam czasu na rycie postow prosze o wyrozumialosc.

Dobrze zrobiłeś,że wstawiłeś 50mm rury.Zawsze lepiej większa średnica niż za mała.Wąż to chyba znormalizowany 3/4cal. inny na pompę ciężko założyc.

kikan - 2008-04-19, 21:02

narysowalem w paincie tak jak umiem teren na ktorym moge zrobic oczko.
mam wielka prosbe jakby mogl ktos narysowac mi oczko takie jaki mu sie widzi.ja nie mam wogole pomyslow :(
chcialbym miec strumyk z roslinami,mam juz filtr z beczki.

plik mozna skopiowac i dorysowac,ja nie dosc ze nie umiem rysowac to nie mam pomyslow

obszar ma 4x6m tam gdzie czarna linia u gory sciana garazu,po prawej plot,reszta to moje podworko,2 drzewka owocowe nie duze

judym - 2008-04-19, 21:40

kikan napisał/a:
mam juz filtr z beczki.

Kolego,skoro zrobiłeś sam filtr z beczki,to i potrafisz zaplanowac,a także zrobic swoje wymarzone oczko.Przecież właśnie o to chodzi,aby nasze oczko było naprawdę nasze,a nie zaprojektowane,czy zrobione przez osoby trzecie.Musisz tylko uwierzyc w siebie,a zrobisz oczko które będzie się tobie podobało.

kikan - 2008-04-19, 22:53

na zrobienie filtra mialem dokladna instrukcje,a tutaj sprawa wyglada inaczej,zrobie sam oczko tylko slabo wyobraznia pracuje i potrzebuje pomyslu na ksztalt oczka,gdzie ten skalniak z wodospadem umiescic ...
dachasia - 2008-04-19, 22:55

Mam propozycję przejrzyj galerie zdjęć poszczególnych forumowiczów, a rozwiązanie samo Ci się nasunie
maruder - 2008-04-20, 05:10

Kurcze... żebym ja miał taki problem, to bym był szczęśliwy :-D Mam już z dziesięć projektów mojego przyszłego oczka, chociaż nawet w przybliżeniu nie mam pojęcia kiedy ono powstanie :crazy:

Może wcale nie musisz mieć kaskady? Jeśli brakuje Ci weny to nie znaczy, że musisz powielać pomysły innych, nawet jeśli są ok... A może zrób dwa "wizualnie" oddzielne oczka? Jedno sporo większe i głębsze od drugiego. Płytszego mógłbyś wtedy użyć jako filtru i oczka dla płazów i... połączyć go z większym rurą wkopaną na odpowiedniej głębokości, zabezpieczoną przed przedostawaniem się fauny w obu kierunkach... Mogłoby to wyglądać tak http://img210.imageshack....12/paintyj5.png ...w przybliżeniu oczywiście ;) Bądź jak tylko byś chciał. Proporcje, kształt i rozmieszczenie zrobiłbyś według uznania.
Chodziło mi głownie o to, że można też inaczej... i też ładnie, a przy okazji funkcjonalnie (oddzielnie ryby, oddzielnie płazy - czytając forum widzę, że dla niektórych to bardzo ważne)
Pozdrawiam

gmark - 2008-08-14, 15:17

widzę, że kolega w gorącej wodzie kompany :) Spokojnie trzeba samemu przemyśleć co się chce. Ja oczka nie mam, ale jest w planach niebawem pewnie także zwrócę się o poradę do forumowiczów. Na początku jak pojawi się myśl o oczku poszperałbym forum, to jest kopalnia wiedzy. Pooglądaj galerię i osobiste rozwiązania, jakie zastosowali forumowicze u siebie. Ja mam ulubione foty i oczka i myślę zrobić oczko na ich przykładzie, choć myśl o oczku chodzi mi po głowie 4 lata. :-D
arturoo - 2009-05-03, 23:21

a tu historia (ogolna i w duzym skrocie) mojego oczka :) wrzucilem troche fotek.
www.mojeoczkowodne.blox.pl
I mam problem. To oczko ma powierzchnie mniejsza niz 30m.kw. ale juz istnieje, a nie zglaszalem tego nigdzie. Powaznie teraz zgloszenie kosztowaloby mnie 2500zl??!! to jakas masakra...

samuraj - 2009-05-04, 08:52

arturoo napisał/a:
a tu historia (ogolna i w duzym skrocie) mojego oczka wrzucilem troche fotek.


To oczko krzyczy .... roślin, roślin ;) Kolor folii trudny do zamaskowania (też kiedyś taką miałem).Popraw jeszcze brzegi są źle wyprofilowane , jeśli tego nie zrobisz to tą niebieską folię zawsze będzie widać .Brzeg oczka powinien być lagodny a nie tak ścięty , kamienie które masz wokoło oczka powinny być lekko w wodzie

Załóż swoją galerię


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group