Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Ogrodnictwo - Funkie (Hosta)

ZiK - 2008-03-25, 23:37
Temat postu: Funkie (Hosta)
judym napisał/a:

Nie wiem czy dawałem fotki kilku z moich Funki.



Judym, Mam do Ciebie pytanie jaka to odmiana funki. Najlepiej jak znasz to podaj wszystkie odmiany które są na poniższym zdjęciu :good:

AurorA - 2008-03-25, 23:50

Ta zaznaczona to jakiś spot hosty sieboldana np. blue vision, ta z prawej to hosta fortune'a
a z lewej jest najtrudniej bo podobnych jest setki rożnych odmian może to być france i grand master.

polecam zapoznać sie ze zdjęciami na stronie http://st-dennis.web.info...ostadataAB.html
i podstronach- tam jest wiele odmian alfabetycznie

z ciekawszych odmian ostatnio udało mi się dorwać fire & ice - mam w sklepie tylko 20 szt. http://www.sklep.oczkowod...=1&kategoria=14

bardzo spodobała mi sie odmiana pizzaz - jest piękna - duze niebieskie liście z grubą kremowa obwódką - mimo ze jest dwa razy droższa od innych jak zamówiłem w lutym to producent już nie miał

judym - 2008-03-26, 00:07

Ta niebieskawa to Blue-Angel.
cała zielona to Royal-Standard
zielona z białymi paskami to Fortuneialbomarginata
zielona z żółtymi paskami to Aureomargarita.
Mam nadzieje,że nie pomyliłem się w pisowni. ;)
Mam ok 20 gatunków i wszystkie tak na szybkiego ciężko spamiętac.

Vanka - 2009-10-27, 16:35

Pozwolę sobie odświeżyć ten temat, bo myślę, że funkii nie powinno zabraknąc w ogrodzie. W moim ogródku rośnie ich 5 odmian ( niestety nadszedł czas gdzie nie wyglądają zbyt okazale, a wcześniej zdjęć nie robiłam ) W przyszłym roku chciałabym nabyć co najmniej trzy nowe :) White Feather, GREAT EXPECTATION, Abiqua Drinking Gourd .
JAREK G - 2009-10-27, 21:57

A u mnie o tej porze choć już trochę "oklapłe" nawet całkiem nieźle się prezentują :P takie żółto-złote szczególnie na tle przepięknie czerwonego klona palmowego albo berberysa :)
Mariusz - 2009-10-28, 06:19

Fakt, funkie już kompletnie żółte, zima za pasem. Obecnie w swoim ogródku posiadam 28 odmian, a kolekcje chcę wiosną zwiększyć do 120 odmian. Mam już namiary dzięki temu forum. ;)
AurorA - 2009-10-28, 12:48

U mnie większość już oklapła, ładnie się prezentuje Blue vision - pięknie się przebarwia. Mam z 15 odmian. Szukam Hosta ‘Pandora’s Box’ - piękna miniatureczka.

Mówiąc o hostach warto wspomnieć o wirusie HVX który dziesiątkuje całe kolekcje - nie kupujcie niesprawdzonych bo można przez to wszystko stracić.

Dla nieznających tematu to jest sporo podstawowych informacji
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=13543

Mariusz - 2009-10-28, 15:23

AurorA napisał/a:
Szukam Hosta ‘Pandora’s Box’

Akurat, tej w domu nie mam, sprawdzę w ogrodzie.
Po przeczytaniu stwierdzam , ze problem z wirusem jest poważny.
Ogrody, jak też ten w którym pracuje, nie bagatelizują takich spraw.
Rośliny nowe, przechodzą kwarantanne i przez długi okres są odizolowane.
Jeśli występują choćby drobne objawy, trudnych chorób, rośliny są natychmiast utylizowane.
Tak też było z zarazą ogniową, poleciała do likwidacji cała kolekcja głogów + wszystkie głogi w okolicy. Chorobę udało się opanować w 100%.
Ja tu tez dołożę swój apel, nie ratujmy roślin na siłę, jeśli wiemy że choroba jest nie do opanowania, bądź w formie groźnego wirusa czy grzyba.
Podobne żniwo zaczyna siać Werticiloza u katalp, perukowców a nawet klonów.

leszek50-57 - 2009-10-28, 17:03

Moje hostie lub funkie też już zciołem zgniłe liście.Mam sporo odmian ,ale
nie wiem jak się nazywają,bo są zdobyczne,postaram się na drugi rok
pokazac fotki. ;)
poz.Leszek
--------------

Vanka - 2011-06-15, 23:40

Nie mogę się pochwalić taką kolekcją jak Mariusz, ale tu mogę przedstawić moje hosty.
Od razu napiszę, że niestety, hosta wspominana w moim wątku to Falista :???:


Gosik - 2011-06-16, 21:01

Vanka-a gdzie masz tą funkie ode mnie?-ona ma białe paski na obwolutach liści

Gosik - 2011-06-17, 19:48

Vanka napisał/a:
Gosik napisał/a:
Vanka-a gdzie masz tą funkie ode mnie?-ona ma białe paski na obwolutach liści
[url=http://images46.foto...76m.jpg]Obrazek[/URL]

:oops:
Gosik nie wzięłam tej funkii, nie zdążyłyśmy :( padało wtedy - wzięłam tylko tojeść..

no to ja już mam sklerozę-zupełnie nie pamiętam w takim razie komu wykopywałam część tej funkii zanim tak się rozrosła :((

Vanka - 2011-06-17, 21:42

Gosik napisał/a:
nie pamiętam w takim razie komu wykopywałam część tej funkii

Gosia nic straconego, bo takiej nie mam ;) Zobaczę jak można podzileić moje i Ci przywiozę w zamian :)

Gosik - 2011-06-18, 20:56

Bardzo chętnie się podzielę ;)
lasoch - 2013-01-11, 15:51

czy zna ktos moze skale niebieskosci funki ?
Piotrek.P. - 2013-01-11, 19:58

Chodzi Ci o odcienie? to zależy od gleby i nawozów.
lasoch - 2013-01-12, 08:56

jak czytałem o ,,niebieskich'' hostach to tam było że jest nawet specjalna 5-stopniowa skala niebieskości funki i jest tam np halcyon i tyle było napisane a ja chcialbym znać calą tą skalę
rewi - 2013-01-12, 09:14

Przykładowo mam niebieską funkie która powinna być ciemniejsza a, że rośnie w pełnym słońcu jest taka blado-niebieska ;) W cieniu pewnie była by inna. Jak chcesz więcej info to poszukaj w wujku google ;)
Adacho - 2013-02-07, 21:50

Funkie nie powinny rosnąć w słońcu.
Piotrek.P. - 2013-02-07, 22:06

Adacho napisał/a:
Funkie nie powinny rosnąć w słońcu.


Teoria tak nakazuje czy nabijasz sobie posty?
Funkie rosną wyśmienicie w słońcu i cieniu. Zobacz jak są uprawiane hosty w większych szkółkach. W szczerym polu.

Adacho - 2013-02-08, 01:28

Piotrek.P. napisał/a:
Adacho napisał/a:
Funkie nie powinny rosnąć w słońcu.


Teoria tak nakazuje czy nabijasz sobie posty?
Funkie rosną wyśmienicie w słońcu i cieniu. Zobacz jak są uprawiane hosty w większych szkółkach. W szczerym polu.

NIe wiem jak jest w szczerym polu, ale ja sadzę je w cieniu .Są o wiele ładniejsze od tych w słońcu.

leszek50-57 - 2013-02-08, 14:24

Piotrek ja do twojej teorii bym się nie zgodził,funkia nie kocha słońca,staje się wyblaknięta
i trzeba uważać aby ją nie zrosić wodą,bo dostaje plamy i jest brzydka a w cieniu jest
wybarwiona,żywa i może mieć krople wody czy rosy to jej nie szkodzi no hostie
kochają wilgoć i dobrą ziemię,taka jest moja opinia,mam 20 odmian hostii :P

rewi - 2013-02-08, 15:03

Moje co rosną w cieniu są dosłownie paskudne i do wyrzutu te co rosną na słońcu i mają stale wilgotne podłoże mają średnice 40cm chyba nawet mam fotkę :D
Artur - 2013-02-08, 15:42

Hosty biało-zielone, rosnące w cieniu nie oddają w pełni swoich kolorów. :good:
Piotrek.P. - 2013-02-08, 18:17

Kocha kocha ;) odpowiednio wilgotna gleba, wieczorne lub poranne podlewanie i mamy piękne okazy. Żadna roślina nie lubi zraszania ponieważ łatwo ją spalić (trawa lubi w ciągu dnia ale to inna bajka) .
rewi - 2013-02-09, 08:08

Przykład jednej rosnącej na słońcu ( na pełnym słońcu ) :)
AurorA - 2013-02-09, 23:24

wszystko zależy od odmiany, ale także od gleby. Jak podłoże będzie wilgotne i organiczne to da rade i na słońcu, choć generalnie ja uważam ze większość odmian najlepiej rośnie w półcieniu.
JAREK G - 2013-02-10, 23:46

U mnie tez zdecydowanie lepie rosną w pół-cieniu niż w pełnym słońcu ( a mam i tu i tu ). U Ciebie rewi, patrząc na te rośliny w koło to nie wygląda żeby rosła w pełnym słońcu :P
rewi - 2013-02-11, 09:45

A właśnie chodzi o to, że jest na słońcu cały czas z tyłu jest żywopłot ze świerka dość wysoki strzyżony. Obok po lewej widać języczkę pomarańczową, która mi pada przed południem bo tak jej słońce doskwiera :?
Gosik - 2013-06-30, 23:34

Odświeżę temat. Moje funkie rosną w pełnym słońcu i dobrze im. Fakt, mam czarnoziem, ale również pełne, południowe słońce i nie ma żadnego cienia. Jutro wstawię zdjęcia, dziś już trochę ciemno.
lasoch - 2013-07-01, 09:11

a jakie odmiany ? ja miałem w tamtym roku falistą na pełnym słońcu i nic się jej nie stało , ale czy ziemia ma tu coś do rzeczy ? ta moja falista rosła na nie najbogatszej ziemi - tak właściwie sam piasek .
Gosik - 2013-07-01, 22:25

Obiecane zdjęcia Funkii rosnącej w pełnym słońcu ( południowym). Ziemia - czarnoziem z domieszką piachu i gliny.

lasoch - 2013-07-02, 08:20

zaskakująco piękne i wielkie , ja na wiosnę tego roku posadziłem Twilght w pełnym słońcu i go przypaliło - musiałem przesadzić ( to samo z żórawkami ) czy to możliwe przez to , że u mnie rosły na wyniesionej rabacie która nie jest zbyt żyzna ?
Gosik - 2013-07-03, 17:44

Lasoch, spójrz dokładnie na pierwsze zdjęcie, u mnie wszystkie rabaty są wyniesione, widać dokładnie poziom wody w stosunku do rabat. Każda rabata jest od brzegu wysoka i schodzi w dół, w stronę tzw. suchego strumienia, który zabiera nadmiar wody do drenażu.
lasoch - 2013-07-03, 19:22

ale moja jest wyniesiona około 35 cm nad poziom trawnika , dziś dosadziłem 9 odmian m i jeszcze będzie kilka na jesień

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group