Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Technika - Kiedy włączyć filtr?

magdziol50 - 2008-03-04, 12:38
Temat postu: Kiedy włączyć filtr?
Rybki juz zaczynają pływać pod lustrem wody ale ledwo je widać bo woda jest nie przejrzysta jakby brunatna.Co z tym zrobić? w zeszłym roku na wiosnę tego nie było jest to druga zima mojego oczka.
wojtas - 2008-03-04, 12:50

To zjawisko typowe dla wczesnej wiosny.Póżniej rozwiną się rośliny i powinno się poprawić.W tym roku wystąpiło to wczesniej z uwagi na ciepłą zimę.myślę,że w najbliższym czasie będzie można uruchomić filtr.Z uwagi na możliwość występowania jeszcze ostrych przymrozków i wychłodzenia wody zrobiłbym to w drugiej połowie marca.
Pawlak - 2008-03-04, 15:52

ja już mam włączony filtr
krzych0719 - 2008-03-04, 16:49

U mnie chodi caly rok.
wojtas - 2008-03-04, 16:57

Jak inni już mają,to uruchom teraz.Zimy już raczej nie będzie.
AurorA - 2008-03-04, 17:47

u mnie biało i śnieg ostro sypie, jak to nie jest zima to niewiem
lubek - 2008-03-04, 18:09

Czy temperatura powietrza ma jakiś wpływ na bakterie znajdujące się w filtrze???
JAREK G - 2008-03-04, 18:12

U mnie co prawda woda nie najgorsza ,ale jak będę miał trochę czasu a pogoda będzie nie najgorsza to uruchamiam filtr w sobotę , a jak nie w tą to najpóźniej w następna :P Moim zdaniem wielkich mrozów już nie będzie a kilkustopniowe przymrozki nie są groźne :P Zanim ruszą na dobre rośliny to woda będzie już kryształ :-D
Ernest - 2008-03-04, 18:14

Lubek raczej temperatura wody :roll:
I tu moje pytanie :P ,co się stanie z bakteriami jeżeli cała woda w filtrze zamarznie :?

lubek - 2008-03-04, 18:17

No tak :oops: Przecierz bakterie żyją w wodzie :)


Mi sie wydaje,że tak dużych mrozów, że woda by mogła zamarznąć już nie będzie. Ale jeśli tak by sie stało to pewnie kaplica :-D

judym - 2008-03-04, 18:40

Nie wytrzymałem,dzisiaj wszystko ładnie umyłem i odpaliłem filtr.Filtr odłączałem na początku grudnia.Ubiegłej zimy to miałem włączony przez cały czas,tylko obłożyłem styropianem.
DAwid - 2008-03-04, 20:12

Co tu myslec o odpaleniu filtra :? jak ja najpierw musze go zrobic i kupic pompę do niego :-( nie wiem jak sie do tego zabrać i od czego zaczac :? w kółko walkuje temat jak zrobic filtr i jakos nie moge tego wszystkiego ogarnąć :? ale mysle ze w sobotę juz wezmę sie za siebie i zacznę cos w tym kierunku robic tylko od czego zaczac ?? :?
JAREK G - 2008-03-04, 20:18

DAwid napisał/a:
tylko od czego zaczac ?? :?
Od beczki :P
Pawlak - 2008-03-04, 20:19

racja ,ja zrobiłem filtr w jeden dzień i działa :P
judym - 2008-03-04, 20:21

DAwid napisał/a:
Co tu myslec o odpaleniu filtra :? jak ja najpierw musze go zrobic i kupic pompę do niego :-( nie wiem jak sie do tego zabrać i od czego zaczac :? w kółko walkuje temat jak zrobic filtr i jakos nie moge tego wszystkiego ogarnąć :? ale mysle ze w sobotę juz wezmę sie za siebie i zacznę cos w tym kierunku robic tylko od czego zaczac ?? :?

Na początek to trzeba wiedziec jaki filtr chce się miec,czy tzw.korzeniowy,czy np.z beczki.Najprościej,tani w wykonaniu i co najważniejsze skuteczny jest filtr z beczki.Nie będe ci tu opisywał co i jak.Na forum znajdziesz wszystko co potrzebujesz.Sama budowa mi zajęła ok 1godz.

magdziol50 - 2008-03-04, 22:59

Dziękuję za szeroki odzew.
Jeszcze jedno pytanie.Poniżej na zdjeciu mojej kałużypo prawej stronir widać filtr do którego dokladam jeszcze jako pierwszą warstwę watę a woda w dalszym ciągu była nie zupełnie przejrzysta .Czy z tym można jeszcze coś zrobić bez użycia chemi?


judym - 2008-03-04, 23:11

Jeżeli chcesz znac moje zdanie,to żadnej chemii.Z tego co widzę na fotkach,to jak rozrosną się rośliny i zapewne dosadzisz nowe,zdecydowanie poprawi się jakośc wody.Co do filtra tego rodzaju,nie jestem ich zwolennikiem.Wydaje mi się po prostu za mały do twojego oczka.
Ps.Mój sąsiad miał taki sam filtr,a i oczko podobnej wielkości co twoje i woda była gorsza niż u mnie.Po namowach zrobił z beczki 80L i po ok.miesiącu była zdecydowana poprawa.

AurorA - 2008-03-05, 01:01

magdziol50 napisał/a:
Czy z tym można jeszcze coś zrobić bez użycia chemi?


można dodać lampę uv - jet przydatna szczególnie wiosna zanim rośliny ruszą, ale grunt to dużo roślin

hepik - 2008-03-05, 05:41

U mnie woda stała sie czarna i nieprzejrzysta jesienią po którymś jesiennym, ulewnym katakliźmie.
Teraz wygląda podobnie jak w twoim opisie z pierwszego postu,to jest ryby majaczą ,gdy są jakieś 20-30 cm pod powierzchnią.
Filtr włączyłem jakies 10 dni temu ,na razie prowizorycznie,bez maskowania licząc na mechaniczne przede wszystkim czyszczenie ale efektów za bardzo nie widać...gąbki praktycznie nie ma z czego czyścić.
Czyli trzeba cierpliwości,dosadzenia roślin i tyle.
A tak na marginesie...czy idealnie krystaliczna woda z widocznością aż do dna na metr dwadzieścia wygląda naturalnie?
Biorąc pod uwagę ,że oczka to imitacja naszych ,polskich jezior a nie Adriatyku ,raczej nie.
O doniczkach widocznych wtedy, na dnie stojących, nie wspomnę ;)

judym - 2008-03-05, 12:21

Witam.Niektóre nasz jeziora to klarownośc wody mają na kilka metrów.Dlaczego by nie miec takiej wody w oczku?Doniczki zawsze można zamaskowac.Adriatyk i inne mocno zasolone wody to przecież inna bajka.Zgadzam się co do dużej ilości roślin.
hepik - 2008-03-05, 13:38

Ilustracja do postu powyżej(dla urozmaicenia)




Pawlak - 2008-03-05, 14:15

czy na drugiej ilustracji to filtr? taka olbrzymia gąbka. Czysta przejrzysta woda zawsze będzie wyglądać super.
dolar35 - 2008-03-05, 15:30

Jak dla mnie te gąbki, które są stosowane w filtrach zupełnie nic nie dają. W tamtym roku miałem taką samą wode jak na tych zdjęciach, przejrzystość może ze 30 cm, aż do czasu gdy do mojego filtra wsadziłem kilka worków jutowych (takich po ziemniakach;) ) jako złoże filtracyjny. Efekt był widoczny po dwóch dniach a po około 5 woda kryształ i tak juz było do zimy. Na pewno trzeba je częściej czyścić, ale skuteczność jak dla mnie jest naprawde rewelacyjna.
judym - 2008-03-05, 20:34

Osobiście w filtrze mam wsypany płukany żwir granulacji 5-7mm.Na dole tylko pocięty peszel.Wszystko pakowane w siatkowych workach po ziemniakach.Też mam wodę kryształ i widac dno ok1,40m.Oczywiście bez sporej ilości urozmaiconej roślinności tak bym nie miał.
hepik - 2008-03-06, 08:53

dolar35 napisał/a:
gąbki, które są stosowane w filtrach zupełnie nic nie dają


Że też o tym nie wiedzą ci wszyscy producenci filtrów od kilkuset złotych do kilku tysięcy. ;)
Gdy woda była zamulona ziemią,która spłynęła po ulewnym katakliźmie,gąbkę wyciskałem ze szlamu raz dziennie.Teraz po prawie dwu tygodniach filtracji praktycznie nie ma z czego ją płukać.
To coś ,co zmniejsza przejrzystość wody na dzisiaj zapewne zostanie wyeliminowane z biegiem czasu przy współpracy filtra i rozwijających się roślin.
PS
Na Śląsku ,dzisiaj w nocy minus siedem,oczko skute lodem na nowo a przejrzystość wody wzrosła do pół metra ...

maczaj1 - 2008-03-06, 12:26

A ja myślę, że pomimo tego,że odpalimy filtry do oczka musi
powędrować torf ewentualnie AlgoSchutz jak ktoś nie może dostać odpowiedniego torfu ;)

jackon - 2008-03-06, 13:51

nie lepiej nogi pomoczyc w oczku? :)
bogdan12121966 - 2008-03-06, 16:57

witam
ja wode mam czystom ale widocznosc 0,5m ,filtracja strumieniem i filtrem glebowo korzeniowym.
czy sens jest teraz właczac pompe skoro rosliny dopiero wschodzą tataraki mają po 10cm.
pytanie.
1.czy pompa tłocząca wode do strumienia ma byc na samym dnie,czy tylko na półce w moim przypadku 80cm na 1,5m głebokosci możliwej.
2.czy praca strumienia w tym okresie nie doprowadzi do obniżenia temperatury i automatycznemu zachamowaniu rozrostu roslin.
nadmienie że mam b ardzo duży strumien i woda przelewa się 8 tys lit na godz czyli woda przeleci 5 razy wciągu doby [4000 oczko]

bogdan12121966 - 2008-03-06, 17:00

oczywiscie oczko 40000l
samuraj - 2008-03-06, 23:09

maczaj1 napisał/a:
A ja myślę, że pomimo tego,że odpalimy filtry do oczka musi
powędrować torf ewentualnie AlgoSchutz jak ktoś nie może dostać odpowiedniego torfu ;)


Nie popadajmy w paranoje , cały arsenał "broni" na samym starcie?
w swoim oczku nie odpalę filtra-bo nie mam ,torfu napewno też nie zapodam , tym bardziej AlgoSchutz a wodę i tak mam czystą .Nie bójmy się zaufać naturze , równowaga biologiczna,rośliny pomogą utzymać wodę w czystości

judym - 2008-03-08, 00:11

Do mojego filtra jako wkład narazie dałem tylko żwir i na dół peszel. Do kwietnia filtr ma u mnie za zadanie oczyścic wode po ostatnich wichurach i tego co zimą nawiało.
melek - 2008-03-08, 12:55

Ja swój filtr przed chwilą odpaliłem ;)
kaer - 2011-03-06, 13:58

czy ktoś z was odpalił już filtr po tej zimie?mnie strasznie korci zeby go włączyć bo mam straszny syf w oczku, mimo że oczko jest jeszcze pod lodem.
JAREK G - 2011-03-06, 14:12

Dopóki temperatura na dworze nie ustabilizuje się w granicach 10 *C jest zdecydowanie za wcześnie. Co prawda mechanicznie mógłbyś już filtrować wodę , ale bez sensu jest jej wychładzanie .
kaer - 2011-03-06, 14:54

no właśnie najbardziej mi zależy na przefiltrowaniu wody z zawiesiny, która się w niej unosi po letniej szczawiowej. nie mam tak jak wy takiej przejrzystej. :-(
a co do tego wychładzania wody to zaczynam być sceptyczny, bo mój sąsiad
włączał przez zimę fontannę żeby trochę natlenić wodę i jak na razie nic mu nie padło. poza tym widziałem w Sarbinowie oczko (głębokość tak do kolan, bo nie uzupełniona woda), w którym chodziła pompa, na dodatek wylot z niej znajdował się jakieś 0.5m nad lustrem wody. czyli wodospad.
A w wodzie jeden karp "dzikus" około 80cm i drugi koi, podobnej długości, no i karasie.
wygląda na to, że te wychładzanie nie szkodzi tak bardzo

Elendil - 2011-03-06, 18:46

kaer, jak nie boisz się przechłodzenia wody to poczekaj chociaż aż lód całkiem zejdzie z oczka i nie będzie perspektywy powrotu większych mrozów, myślę, że jeszcze z tydzień to minimum a najpewniej to poczekać do ok 20 marca i zobaczyć jaka będzie wtedy pogoda
ILUSION - 2011-03-06, 22:25

Jeszcze na bank za wcześnie, żebyś nie :(( tydzień czy dwa Cię nie zbawią, a ryby może tak - w nocy jeszcze mrozi :-( :P
Piotrek.P. - 2011-03-06, 22:39

Panowie i Panie , mam do Was pytanie . Tyczy się też podłączenia filtra do oczka ale i wymiany wody (małe poprawki z folią itd.) . Muszę ją spuścić ponieważ jest taka konieczność , przy jakich temp. to robić żeby ryby nie dostały szoku ? oczywiście stopniowo będą oswajane z nowymi warunkami. Jeszcze pytanie do roślin , przesadził bym lilię do "kastry"? i nie wiem czy to dobry moment ?
ILUSION - 2011-03-06, 22:52

piopil napisał/a:
i nie wiem czy to dobry moment ?

Cierpliwości kolego, nie jestem w tym temacie fachowcem, ale na pewno jeszcze za wcześnie. Przede wszystkim rybki muszą spokojnie "wystartować" a rośliny zawsze zdążysz przesadzić :)

AurorA - 2011-03-06, 23:19

Temperatura wody na wszelkie prace w oczku to min. 10 stopni. Poniżej ryby są podatne na stres i łapanie chorób a bakterie w filtrze nie pracują.
kaer - 2011-03-07, 12:41

faktycznie się jeszcze wstrzymam z 2 tygodnie. niby w dzień wiosna, ale w nocy -9 :x
marian - 2011-03-07, 19:44

Mój filtr pracował cała zimę .Nic mu się nie stało ,kaskada co jakiś czas zamarzała ,Z lodu robił się taki tunel ,w którym woda swobodnie przepływała.Ryby przezimowały .Tak że z tym wychłodzeniem to do końca chyba tak nie jest.Ale fakt jest taki ,gdybym wyłączył go na zimę to z pewnością bym jeszcze poczekał .
koczisss - 2011-03-10, 21:01

Ja gdybym nawet chciał to nie mogę włączyć, gdyż w wężu woda zamarzła i pompa nie przepchnie zatoru. Zresztą mam dużo lodu, dziś chodziłem po oczku i na nim przy brzegu nie odmarznie, to włączanie nic nie da.
Zapewne zator w wężu jest w miejscu, gdzie wychodzi z wody na ląd, a przy brzegu może być z 25 cm lodu.

Mazur - 2011-03-11, 17:53

Przewierciłem świdrem wędkarskim przrębel na środku lód ok 25-30 cm, a filt właczę jak lód zejdzie z oczka, również zapewne mam zamarźnięty wąż.
ontario_ab - 2011-03-12, 18:56

Ja połowę oczka mam bez lodu (oczywiście pomogłem wiośnie). Filtr jeśli test szczelności będzie OK, włączam już, bo wodą mętna - można mechanicznie oczyszczać.
jurek47 - 2011-03-12, 22:43

Dziś dorobiłem jeszcze drugi zestaw 60l. do starego 120 l. i myśle że w tym roku to już będzie dobrze..uruchamiam w poniedziałek bo lud już spłynął ..













s

Nowicjusz - 2011-03-25, 00:01

judym napisał/a:
Do mojego filtra jako wkład narazie dałem tylko żwir i na dół peszel.

Wsypałeś po prostu żwir na dół beczki? U mnie w filtrze są gąbki, a na dole w siatce jakby kulki. Ale czytałem że Koledzy inaczej filtrujecie wodę. Możesz mi odpowiedzieć który sposób jest lepszy?

koczisss - 2011-03-25, 10:52

U mnie filtr chodzi od tygodnia, choć praktycznie nic nie czyści, bo woda zimna, czyli mikroorganizmy jeszcze się nie namnożyły, a mechanicznie nie ma co usuwać z wody, bo ryby siedzą przy dnie i nie są wzbudzane osady.
Włączyłem, bo zawsze to jakiś sposób na napowietrzenie wody. Działa jeszcze napowietrzacz, ale po tym ochłodzeniu, po niedzieli wyłączam go.


Ja mam filtr kupiony, nie wiem, może zbyt mały jak na moje oczko.
Na dnie mam biobale, później dwie warstwy gąbki i na samej górze watę perlonową.
Od zeszłego roku, gdy ją zastosowałem diametralnie poprawiła się jakość wody.

Skupiam się na czyszczeniu mechanicznym, choć te biobale pewnie coś tam wychwytują.
Wata perlonowa nie przepuści nawet glonom unoszącym się w toni wodnej, tym które są odpowiedzialne za zieloną wodę.
Wiadomo, nie wszystkie wyłapie, ale jest na tyle gęsta, że skutecznie eliminuje przynajmniej część.
Jest jeden poważny minus takiego filtrowania, mianowicie płukanie tej waty co 3 dni, bo całkiem się zatyka.

W szczycie sezonu, gdy się zamuli, podczas czyszczenia, jednorazowo wyciskam około 4 litrów zielonej gęstej brei, która jest świetnym nawozem.
Płukanie trwa tak około 15-20 minut, co 3-4 dni.
Trochę upierdliwe, ale skuteczne, bez stawiania potężnych filtrów z kilku beczek itd.

cebullka - 2019-03-28, 13:22

odświeżę temat :-D
filtry włączone? czy czekacie?
słoneczko mocno już grzeje ale w nocy temperatura w okolicach zera (troszkę mniej lub troszkę więcej) karpiki w słoneczne dni pływają szukając jedzenia i grzejąc się w słońcu
...włączać czy nie włączać oto jest pytanie
(filtr stoi na ziemi niczy nie osłonięty)
pozdrawiam Ania

piekaro - 2019-03-28, 15:40

ja czekam tylko na zamowiony waz i odpalam filtr, w dzien temperatury przekraczaja 10C wiec mysle ze juz czas, juz nawet widac ze kosacce i wszwgulnosci glony zaczynaja rosnac
cebullka - 2019-03-29, 06:30

piekaro napisał/a:
ja czekam tylko na zamowiony waz i odpalam filtr, w dzien temperatury przekraczaja 10C wiec mysle ze juz czas, juz nawet widac ze kosacce i wszwgulnosci glony zaczynaja rosnac

dziekuję za odpwowiedź.może zacznę od zmierzenia temperatury wody, boję sie żeby rybom nie zaszkodzić
Ania

taniw - 2019-03-29, 06:59

Spokojnie można odpalać. Przynajmniej część mechaniczna filtra usunie trochę zawiesiny, na biologię trzeba poczekać do maja.
ruslan007 - 2019-03-29, 16:16

Śmiało odpalamy filtry im wcześniej tym lepiej , proces oczyszczania mechaniczny i bakteriologiczny chociaż w niskiej temperaturze dosyć wolno ,ale trwa w moim oczku woda już 10*C.Poglądowe tabele intensywności narastania w zależności od temperatury.




piekaro - 2019-04-06, 20:32

ja juz dzis uruchomilem + cala nowa instalacja wodna, stara popekala + torf do filtra troche wode podkwasic bo nitki szaleja
siwpaw - 2019-04-06, 22:21

Ja odpaliłem dwa tygodnie temu ale samą mechaniczną i ładnie wyklarowało wodę Zaraz czas na biologię :)
taniw - 2019-04-07, 07:54

Chodzi już z miesiąc, ale taki mechaniczno-prowizoryczny. Stary szlag wziął w zimę.
piekaro - 2019-04-07, 09:08

ja bym juz tez duzo predzej uruchomil tylko nie moglem sie.doczekac na zamowione.rury, przy jakiej temp. wody mozna juz startowac bakterie ? mam trgigger-3 i zastanawiam sie czy juz nie dac ?
siwpaw - 2019-04-07, 09:20

Bakterie niby już możesz użyć ale rozmnażają się w temperaturze od 10 stopni Ja biologie mam już załączona w innym zbiorniku ale bakteri jeszcze nie dawałem
piekaro - 2019-04-07, 11:43

dzis temp. wody w oczku 12C to.pozniej wsypie
taniw - 2019-04-08, 14:16

Z bateriami chyba lepiej jeszcze trochę poczekać. Od jutra będzie tygodniowe ochłodzenie.
cebullka - 2020-04-04, 07:26

...i co roku ten sam problem :-D odpalać filtr czy czekać -1 w nocy/ +14 dzień. U Was już działają?

pozdrawiam serdecznie Ania

piekaro - 2020-04-04, 09:10

U mnie że względu na zimę jaka mieliśmy w tym roku filtr chodzi cały czas, nawet jak nocą było-5 (chyba rekord tej zimy u nas ) te z był włączony,
cebullka - 2020-04-04, 10:20

piekaro napisał/a:
U mnie że względu na zimę jaka mieliśmy w tym roku filtr chodzi cały czas, nawet jak nocą było-5 (chyba rekord tej zimy u nas ) te z był włączony,

właśnie włączyłam - miły plusk słychać :yahoo: :yahoo: u mnie filtr stoi na powierzni ziemi i boję się,że karpiom za bardzo wodę ochłodzę, więc jesienią wyłączam
dzięki za odpowiedź Ania

szkodnikk - 2020-04-04, 15:43

U mnie pracuje od 3 tygodni. Przymrozki do -10 tylko oczko zamarzało na noc a strumyk płynął. Pompa jest tuż pod powierzchnią lustra więc woda się tak nie wychładza. Rybom sypię kukurydzę z puszki i jedzą na całego. Przy takiej zimie jak w tym roku oczko prawie nie zamarzało.
taniw - 2020-04-05, 09:07

cebullka napisał/a:
...i co roku ten sam problem :-D odpalać filtr czy czekać -1 w nocy/ +14 dzień. U Was już działają?

pozdrawiam serdecznie Ania

Odpalaj. Większych mrozów już nie będzie. Woda podczyści się trochę /mechanicznie/.
U mnie działa już z miesiąc.

ubot - 2020-04-05, 15:12

Ja wyczyściłem i odpaliłem dziś, temp. wody 7 st, ale ma być już tylko cieplej.. Sezon otwarty.. ;)
jungu - 2020-04-06, 10:24

U mnie też filtr pracuje już od tygodnia.
Qba - 2020-04-06, 19:13

Też uruchomiłem wczoraj. Kilka dni pochodzi a potem wyłączam i podobnie jak w zeszłym roku rośliny zrobią robotę

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group