Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Galeria zdjęć oczek wodnych - Oczko wodne Ulki

Ula - 2008-02-29, 13:58
Temat postu: Oczko wodne Ulki
No to i ja przedstawiam fotki mojego oczka.

1. Stawek wykonany jest z folii
2. Pojemność około 15 tys. litrów
3. Rybek już nie ma...
4. Na razie dwie lilie, pałka, tatarak
5. chwilowo 0 urządzeń technicznych.

okolica gdzie mam działkę jest tak ukształtowana, że trudno znaleźć kawałek terenu w miarę równego.Dlatego padł wyrok na róg działki gdzie kopanie zabrało nam niestety aż 2lata dlatego że teren jest spadzisty więc wprowadzenie jakiegokolwiek sprzętu było niemożliwe.
Dodatkowym problemem było wypoziomowanie terenu.Cała ziemia wybrana ze stawu była wysypywana w najniższym punkcie.



Praktycznie 1/3 obwodu jest sztucznie usypana,mało tego jeszcze trzeba było zebrać ziemię w najwyższym miejscu terenu żeby był dostęp do wody z każdej strony.
Wielkość i głębokość stawu zmieniała się, w czasie kopania przychodziły nowe pomysły i tak zmieniał się plan i wygląd.



udało się wreszcie wykopać dziurę...
dół wyłożyliśmy na szybko i bez wyrównywania brzegów geowłókniną

na którą przyszła folia

musieliśmy też jakoś wzmocnić dno i część ściany ponieważ obsuwała się ziemia, pod płytami położyliśmy 2 warstwy folii budowlanej

po nalaniu wody zaczęliśmy wstępnie wyrównywać brzegi


pozostało zamaskowanie foli, zrobiliśmy to drobnym żwirkiem a pod folie położona została włóknina, żeby w razie czego jej nie uszkodzić.



no i wreszcie udało się w miarę wykończyć oczko, co prawda może przypomina trochę lej po bombie :evil: ale jak dla mnie jest świetne!


w maju wpuściliśmy rybki, kilka karasi ozdobnych 3 zwykłe i 4 koi a w lecie mieliśmy już masę narybku



ZiK - 2008-02-29, 14:15

Ula Bardzo ładne jest Twoje oczko :brawo:
Tylko trochę mało roślin w nim masz obsadź oczko roślinami a będzie jeszcze ładniejsze :good:

Ula napisał/a:
Rybek już nie ma...


A co się stało z rybkami :?:
Miałaś tak dużo narybku :P

Ernest - 2008-02-29, 14:15

No fajnie Wam to wyszło,więcej roślin i będzie :good: ,czekamy na postępy i nowe fotki :) .Ale mój okoń szarżował by po Twoim oczku ;) :-D
Ula - 2008-02-29, 14:42

Cytat:
A co się stało z rybkami :?:
Miałaś tak dużo narybku :P

za niedługo dodam fotki...

miałam 2 okonie, nie wiem jak wstawić filmik a jest na nim atak okonia :)

Mietek2141 - 2008-02-29, 14:52

Wow odwaliliście kawał dobrej roboty :good: Praca w tak niesprzyjających warunkach to mordęga. Trochę więcej roślin i będzie super.
ZiK - 2008-02-29, 16:48

Ula napisał/a:
miałam 2 okonie, nie wiem jak wstawić filmik a jest na nim atak okonia

Ula, przeczytaj ten temat powinien Ci pomóc http://forum.oczkowodne.n...&highlight=film
Z chęcią oglądnąłbym ten filmik :-D

wiktor - 2008-02-29, 17:20

a jaka głeokosc tego oczka???
DAwid - 2008-02-29, 17:21

Bardzo ładne oko hmm.. (stawik) :P :brawo:
Jak wszyscy czekam na kolejne zdjecia :) Ładnie wykonczone brzegi :) tylko je obsadzic i juz by było :good:

jakja - 2008-02-29, 18:17

Piękny staw (bo wielki :) ) Ale rybek szkoda. Dawaj ten film!
JAREK G - 2008-02-29, 19:07

To mieliście naprawdę sporo pracy w tak trudnym terenie, ale za to jest większa radość po skończeniu :brawo: Nie wiem tylko czemu te płyty daliście do środka jak już chcieliście wzmocnić dno i ścianki to ja dałbym je pod folie obsypał ziemią na to geowłókninę i dopiero folię :P i jeszcze jedno pytanie bo nie wiem czy z jednej strony oczka nie jest górka :? to tez nie za dobrze bo podczas ulewy woda może spływać do oczka wypłukując z grunt różne paskudztwa :-(
Też jestem bardzo ciekawy co stało się z rybkami nie mogę się doczekać filmiku :P

judym - 2008-02-29, 20:33

Odwaliliście kawał roboty.Jak posadzicie rośliny i zarośnie będzie super.Koniecznie zróbcie filtr.Przy tym terenie zbudowanie filtra tzw.naturalnego raczej nie będzie stanowiło problemu.
dachasia - 2008-02-29, 21:16

Ula oczko super. Tak jak radzą koledzy więcej roślin i do oczka i wokół oczka. Bardzo ładnie w takiej scenerii będą się prezentowały funkie. Posadziłabym też ze dwie kępy rozchodnika wzniosłego. Może jakieś miniaturki iglaków, lub jakiś płożący jałowiec. Miejsca masz dużo, a więc i pole do popisu ogromne.
Acha i na Twoim miejscu bardzo bym uważała przy wszelkich pracach przy oczku w miejscu, gdzie są te płyty, jeśli nic na nich nie leży, bo nawet przeciągając jakąś doniczkę z lilią lub innym kwiatem możesz poważnie uszkodzić folię.

Ula - 2008-02-29, 21:17

głębokość to jakieś 2m w najgłębszym miejscu, może trochę mniej
Cytat:
Nie wiem tylko czemu te płyty daliście do środka jak już chcieliście wzmocnić dno i ścianki to ja dałbym je pod folie obsypał ziemią na to geowłókninę i dopiero folię :P


nie pomyśleliśmy żeby płyty schować pod folią...
jest góra i to spora, oczko ma rurę odpływową w razie ulewy nadmiar wody spłynie przez rurę,
oko "przeżyło" już ciężką ulewę ale syfu z pagórka nie wpłukało do niego.

przez lato było wszystko fajnie
ryby załatwiły mi chyba liście, nie mieliśmy siatki. teraz z wody zrobił się gnój, na wiosnę będe musiała pomyśleć nad filtrem :?

tych obrazków nie trzeba chyba komentować...





muszę powiedzieć synowi żeby wstawił filmik.

Ernest - 2008-02-29, 21:24

Trzeba było rozbić wulkan ,nie było by strat w rybkach.W ostateczności trzeba użyć siekierki bez zawahania
dachasia - 2008-02-29, 21:25

Ula, jeśli ze względu na duże zanieczyszczenie wody będziesz ja musiała wypompować to masz jedyną okazję by poprawić te płyty. Jeśli oczko jest tak duże to kup geowłókninę, tę, którą się daje do ocieplenia - jest w balach, lub w prostokątach i wyłóż nią te kamienie. I dopiero na to połóż folie. Wtedy nawet możesz wejść do oczka coś robić ( a przy tak dużym oczku to bywa nieraz konieczna, co potwierdzą jak przypuszczam nasi Panowie) bez obawy ze uszkodzisz folię.
JAREK G - 2008-02-29, 21:45

Czeka cię całkowita wymiana wody i czyszczenie oczka :x Ja przy tej operacji schowałbym chyba te płyty pod folię niestety wiąże się to z wyjęciem folii i zrujnowaniem tego co zrobiliście do tej pory :(( ale może warto zrobić to dobrze i mieć spokój na lata
judym - 2008-03-01, 01:08

Z wyjęciem tych płyt i danie ich po spód,to ja bym nie ryzykował.Powiem że jak ja zrobiłem oczko, to będzie teraz już pięc lat jak do niego nie wchodziłem,bo i po co.Są metody aby postawic na dno rośliny i wyczyścic z mułu.
monkeymonk - 2008-03-01, 20:31

idealnie okragle oko - bardzo fajnie. wspolczuje utraty rybek, byly bardzo ladne
jakja - 2008-03-01, 21:14

A może ryby padły z przyduchy? Pod takim lodem to przy dużej ilości mułu mogły usnąć z braku tlenu
judym - 2008-03-01, 21:40

Jak woda ma zapach siarkowodoru,to napewno tzw.przyducha.Zawsze przed zimą zmieniam ok 1/4 wody.Jak zaczyna robic się lód,to napowietrzacz i na wolne od lodu miejsce kłade 10cm styropian.Zimą dwa lata wstecz miałem -28st. i pod styropianem ładnie dmuchało powietrze.
Ula - 2008-03-03, 10:48

http://www.chomikuj.pl/Chomik.aspx?id=tabtoy&sid=2

"filmik zajmuje 41,6 M można go odtworzyć programem QuickTime Player"


Ernest - 2008-03-03, 11:45

Równowaga biologiczna ;) wraca do normy :D , okoń pięknie przeszedł po karasiach :P
melek - 2008-03-03, 15:52

Ja bym zrobił tak, wyjął wszystkie płyty a dno wyścielił otoczakami jak u Jarka ;)
monkeymonk - 2008-03-03, 16:09

ja pod otoczaki dalbym jeszcze wloknine. nigdy nie wiadomo
melek - 2008-03-03, 16:13

Można i dodać włókninę a najlepiej jak zostało troszkę folii od budowy oczka to można podłożyć.
killer1558 - 2008-03-03, 17:58

kurna ale się dorobiłaś potomstwa :P nigdy jeszcze takiej ławicy w oku nie widziałem :) okoń ładnie prowadzi akcję zmniejszenia populacji :hehe:
JAREK G - 2008-03-03, 19:09

Trochę tego było :P szkoda że tyle rybek przepadło :(
Ula - 2008-03-06, 09:57

kilka aktualnych fotek

tu widać skarpę za oczkiem




widok z góry






http://www.fotosik.pl/pok...3ff68bfc6e.html

judym - 2008-03-06, 10:52

Nie często widuje się takie ukształtowanie terenu przy oczku.Zdaje sobie sprawę z kosztów i nakładu pracy,ale czy myslicie o wykorzystaniu skarpy i zrobieniu na niej wielkiej kaskady?
olenka - 2008-03-06, 14:18

judym napisał/a:
Nie często widuje się takie ukształtowanie terenu przy oczku.Zdaje sobie sprawę z kosztów i nakładu pracy,ale czy myslicie o wykorzystaniu skarpy i zrobieniu na niej wielkiej kaskady?

Ja u siebie mam również sporą górke.Jest to kłopot ale i duży plus .Musiałam wybudować mur oporowy bo przy większym deszczu cała górka wróciła by do oczka .A jak już była górka to ją powiększyłam i zrobiłam duży wodospad.
Wydaje mi się , że warto skorzystać z takiego ukształtowania terenu i coś fajnego wymyśleć.

monkeymonk - 2008-03-06, 22:50

na Twoim miejscu nie zastanawialbym sie dlugo. tutaj az sie prosi o skalniak + wodospad. DO ROBOTY, ida cieple dni :-D :brawo: :-D
Ula - 2008-03-08, 13:26

wodospad to trochę później, na razie muszę pomyśleć o jakimś filtrze i kupić pompę.
judym - 2008-03-08, 16:13

Przy twoim oczku,to nie może byc już jakiś tam filtr,tylko duży, np.dwie beczki co najmniej po 100L,aby mógł pomieścic materiał filtrujący.Pompa to min.7000L/h.Najważniejszą jednak sprawą będzie dosadzenie roślin,one oczyszczają najlepiej.
Ula - 2008-03-09, 16:16

w planach na razie jest filtr z beczki 200l albo nawet z dwóch takich beczek, woda miała by przechodzić przez beczki a potem trafiać jeszcze do filtra roślinnego podobnego jak tu
http://forum.oczkowodne.n...?t=1092&start=0 myślę że taka pompa będzie dobra ?
http://www.swistak.pl/auk...quatika-pl.html

wiktor - 2008-03-09, 16:39

ta pompa zpewnoscia wystarczy
judym - 2008-03-09, 19:21

Filtr moim zdaniem lepiej jest zrobic z dwóch beczek.Powodem tego jest,że jak będziesz czasami musiała umyc filtry,to nigdy dwóch równocześnie,więc zachowasz równowagę biologiczną w systemie filtrowania.
JAREK G - 2008-03-09, 20:32

Ula, Dobry pomysł możesz śmiało działać :good:
Ula - 2008-05-08, 10:25

zakupiłam nowe rybki do oczka, 17 karasi i 10 karpi



kupiłam też pompę którą zatopiłam bez kosza ochronnego no i tak to się skończyło...



zostało 16 karasi :evil:

AurorA - 2008-05-18, 17:14

Ula napisał/a:
kupiłam też pompę którą zatopiłam bez kosza ochronnego no i tak to się skończyło...


czy to na pewno pompa do oczka, bo dla mnie to niemożliwe

Ula - 2008-05-18, 18:13

pompa to Jebao 8 000l/h mogła to też być wina rybki, akurat ten karaś (nie zauważyłam tego przy kupnie) dopiero gdy syn wpuszczał ryby dostrzegł że jedna jest bez oka :???: gdy wyplątał ją z wirnika stwierdził że to właśnie ta kaleka.
Ula - 2008-09-21, 20:39

Przez lato było trochę roboty... do oczka trafił nowe roślinki zrobiliśmy mały pomost i filtr.


woda nie jest krystaliczna ale i tak o niebo czyściejsza niż po zimie.
Dzięki "pomostowi" można lepiej przyjrzeć się rybką :P

no i przygotowaliśmy oczko do jesieni, nie wpadnie do niego żaden listek


myślę że siatka uchroni nas przed podobnym koszmarem
Cytat:





;)

Ernest - 2008-09-21, 21:26

Ula napisał/a:
no i przygotowaliśmy oczko do jesieni, nie wpadnie do niego żaden listek


Nie zostawcie dziur bo bokach, bo będzie nawiewało liście

Ula,przypomniałaś mi że mam siatki na liście :) .Jak sobie pomyślę co się będzie u mnie działo,to już mnie mierzi :evil:

monkeymonk - 2008-09-21, 22:33

Ernest napisał/a:
.Jak sobie pomyślę co się będzie u mnie działo,to już mnie mierzi

mnie tez. w tym roku klade siatke na drzewa i osobno siatke nad oczko. u mnie zawsze jest koszmar z iloscia lisci

olenka - 2008-09-21, 23:00

Cytat:
Ula
-witam -czy ta siatka jest rozciągnięta nad całym oczkiem ?(bo na zdjęciu dokładnie nie widze ).Jeżeli tak -to mam drugie pytanie -gdzie można dostać taką dużą ?
monkeymonk - 2008-09-22, 00:00

ja kupilem dzisiaj 10 m x 5m - lokalne centrum ogrodnicze
AurorA - 2008-09-22, 01:22

U mnie jest cięta z metra: szerokość 6 metrów długość max do 100 m.
http://www.sklep.oczkowod...iw-lisciom.html

Ula - 2008-09-22, 21:21

Cytat:
-witam -czy ta siatka jest rozciągnięta nad całym oczkiem ?(bo na zdjęciu dokładnie nie widze ).Jeżeli tak -to mam drugie pytanie -gdzie można dostać taką dużą ?


tak, jest rozciągnięta nad całym oczkiem w kształcie namiotu żeby liście zsuwały się do brzegów, nie mogłam znaleźć tak dużej siatki dlatego połączyliśmy dwie 6x10m.
Siatki zamawiałam na alledrogo ;)

olenka - 2008-09-22, 23:33

Dzięki za odpowiedzi - zastanawiam się nad siatką do dużego oczka ?(do małego zawsze daje ).Podejrzewam ,że miałabym spore kłopoty z montażem .
Musze zmierzyć oczko - może coś wymyśle.
U Ciebie fajnie to wyszło .

castleman - 2008-09-23, 16:20

Ja mam siatkę nad oczkiem (niestety muszę mieć, a może stety, nawet oryginalnie wygląda, przyzwyczaiłem się) od wiosny do późnej jesieni.
U mnie wiśnia i czereśnia rosną koło oczka niestety (oczko powstało, kiedy drzewka sobie już rosły ;) ). Oczko więc atakują nie tylko liście, ale i płatki, wiśnie, czereśnie, ogonki i pestki :evil:
Przećwiczyłem 3 rodzaje siatki, w tym standardową nad oczka.
Z dotychczasowej praktyki muszę stwierdzić że najlepsza jest siatka z najmniejszymi oczkami.
Aktualnie mam siatkę tzw cieniującą i sądzę że jest najlepsza i najtrwalsza.
Jak wygląda, możesz zobaczyć tu:
http://forum.oczkowodne.n...r=asc&start=510
i na kilku wcześniejszych stronach.

monkeymonk - 2008-09-23, 18:42

ja tez mam oczko pod czeresnia (i orzechem) ale siatke zakladam tylko jesienia. z platkami kwiatow, pestkami i in. jakos sobie radze.
Ula - 2009-05-08, 15:00

Z resztek foli po budowie oczka powstał taki strumyk, czy sprawdzi się jako filtr zobaczymy...

został tak wykonany żeby w przerwie pracy pompy utrzymywała się w nim woda, na dno trafił żwir w którym zostały posadzone rośliny

początek maskowania foli, ale z braku czasu i kamieni zostanie to dokończone za jakiś czas

w strumyku zostały posadzone na razie w przeważającej ilości kosaćce ale jest też oczeret i mięta


woda powoli przepływa między roślinami zobaczymy czy poprawi to jej czystość w oczku :oops:

Mietek2141 - 2009-05-08, 15:22

Kawał dobrej roboty :brawo:
Na pewno będzie poprawa tylko pilnuj żeby woda za szybko nie płynęła.

KarolVIII - 2009-05-08, 16:00

Fajnie rozwiązana kwestia pozostawania wody w zagłębieniach, brawo za wykonanie i koncepcję.
AurorA - 2009-06-19, 00:24

trochę czasu minęło nim dotarłem do tego tematu - ciekaw jestem jak efekty filtracji.
ewa535 - 2009-06-19, 08:26

Witaj
pięknie to zrobiłaś, super ten strumień, zawsze też chciałam mieć ale niestety nie dysponuje taka powierzchnią . Jak juz wykończysz bedzie bajkowo !
ewa

Ula - 2009-06-21, 12:05

Mama chwilowo nie zasiada przed komputer więc napisze posta za nią (syn Uli) :-D
Rośliny w strumyku bardzo się rozrosły ale poprawy czystości wody na razie jeszcze nie widać, było trochę problemów z pompą która ma wydajność 8000 l/h i trzeba było pokombinować żeby przepływ przez strumyk był mniejszy więc zamontowaliśmy trójnik i część wody zasila fontannę a reszta przepływa przez strumyk, w między czasie z braku prądu rozregulował się zegar sterujący pompą.

A#O - 2009-06-21, 22:17

Postarajcie się folię przykryć jak najszybciej, żeby jej słońce nie usmażyło.
piotr5875 - 2009-06-22, 22:09

Ula napisał/a:
w między czasie z braku prądu rozregulował się zegar sterujący pompą.

co oznacza zegar sterujący czy to znaczy że pompa nie pracuje cały czas jeśli tak to na efekty czystej wody długo będziecie czekać !!!!!!!!!!!!!!
pozdrawiam
piotr5875

Adalbert - 2009-06-22, 22:27

piotr5875 napisał/a:
co oznacza zegar sterujący czy to znaczy że pompa nie pracuje cały czas jeśli tak to na efekty czystej wody długo będziecie czekać !!!!!!!!!!!!!!


u mnie pracą pomp też steruje zegar a na jakość wody nie narzekam :P

Ula - 2009-06-23, 14:38

zegar wyłącza pompę na noc i włącza rano.
Mietek2141 - 2009-06-23, 15:06

Wydaje mi się że jest to za długa przerwa- przez ten przestój wymiera ci całe złoże biologiczne w filtrze (z tego co pamiętam to chyba masz z beczki).
Adalbert - 2009-06-23, 15:57

Mietek2141 napisał/a:
(z tego co pamiętam to chyba masz z beczki).

Po lekturze całego wątku nie doczytałem się aby powstał filtr z beczki więc do czyszczenia wody pozostaje tylko ten strumień. Z tymi zagłębieniami to przerwy w pracy pompy nie powinny mu zaszkodzić. Wydaje mi się jednak, że powinny być zmienione godziny przcy na dzienne. Jeśli czegoś nie pomyliłem to z fizjologii roślin wynika, że fotosynteza i wydzielanie tlenu odbywa się w dzień więc chyba lepiej żeby ruch wody był intensywniejszy wtedy gdy jest słońce (chyba, że się mylę). U mnie pompa pracuje 2 razy po godzinie w nocy 2 godziny rano (6-8) i od 15 do 20 (żeby można było się pocieszyć pluskiem kaskady.

piotr5875 - 2009-06-23, 18:13
Temat postu: Oczko wodne Ulki
Adalbert chyba ma kłopoty przy czytaniu ze zrozumieniem skoro napisał
Wydaje mi się jednak, że powinny być zmienione godziny pracy na dzienne.
Ulka napisała
Ula napisał/a:
zegar wyłącza pompę na noc i włącza rano.

Ale do rzeczy skoro woda jest takiej jakości jak na zdjęciach to warto by filtr pracował całą dobę przyspieszy to proces oczyszczania się wody w oczku tak sądzę ale może się mylę są na forum starsi odemnie stażem Koledzy może się wypowiedzą
pozdrawiam
piotr5875


;) ;) ;)

leszek50-57 - 2009-06-23, 19:04

Ula napisał/a:
zegar wyłącza pompę na noc i włącza rano.
------------------------------------------------------
Z tego co piszesz to jedyny filtr to korz-gleb.Jak chcesz miec czyściejszą
wodę to pompa powinna pracowac całą dobę,ale woda powinna przepływac
przez filtr bardzo wolno,to napewno poprawi się czystośc wody. ;)

poz.Leszek
-------------

Adalbert - 2009-06-23, 19:22

Cytat:
Adalbert chyba ma kłopoty przy czytaniu ze zrozumieniem

Fakt przestawiło mi się ale idea pozostała :oops:

JAREK G - 2009-06-23, 22:14

Jeśli jest jakiś filtr to najlepiej jakby pompa pracowała non stop a jeśli nie i chodzi tylko o napowietrzanie to powinno być dokładnie odwrotnie pompa powinna pracować przede wszystkim w nocy bo wtedy jest w wodzie najmniej tlenu :?
sebastianrost - 2009-06-23, 22:22

Dlaczego Ula wyłaczasz pompe zrób tak aby chodziła cały czas beda lepsze efekty filtracji
Ula - 2009-06-25, 15:06

No więc zrobię jak piszecie, woda utrzymuje się w strumyku dlatego myślałam że przez noc można zrobić przerwę w pracy pompie.
AurorA - 2009-06-25, 21:41

W strumyku tez pracują bakterie i przerwa w pracy pompy ponad godzinę je może zabić.
same rośliny nic nie oczyszczą jeśli bakterie im nie przerobią amoniaku na azotany. Aby zaoszczędzić na energii można regulować zegarami ale przerwy częstsze a krótsze.

Ula - 2009-10-07, 13:58

Aby usprawnić działanie strumyka został zrobiony filtr z 2 beczek w pierwszej jako złoże są worki po ziemniakach i stara firanka a w drugiej sam keramzyt

woda z beczek wpływa do strumyka beczki poustawiane prowizorycznie, na razie wygląda to fatalnie ale z działania tego zestawu (beczki +strumyk) jestem w 100% zadowolona bo woda w porównaniu z tym co było na wiosnę jest kryształ :yahoo: mogę teraz powiedzieć na własnym przykładzie że strumyk nawet krótki to najlepszy filtr
(data w aparacie jest źle ustawiona) oto efekt działania strumyka

doniczka z grążelem jest wstawiona na głębokość ok. 65cm

ryby są widoczne jak nigdy dotąd, nawet w najpłytszych miejscach woda była zbyt mętna
żeby można było je tak dokładnie widzieć jak teraz.


może nie jest jeszcze super krystaliczna ale taki stan całkowicie mnie zadowala wziąwszy pod uwagę że w samym oczku roślin jest jak na lekarstwo

dzięki strumykowi taki kolor wody to już przeszłość :good:

JAREK G - 2009-10-07, 16:30

Ula, oczywiście strumyk i filtr pomaga w utrzymaniu czystości wody i tak też się stało pewnie u Ciebie w oczku :) Ale jaki jest prawdziwy efekt tej "oczyszczalni" i jak to wygląda w Twoim przypadku przekonasz się dopiero na wiosnę i latem :???: bo o tej porze to niewiele potrzeba żeby mieć wodę "kryształ"
Ula - 2010-06-30, 12:45

Niestety mamy już po oczku, przez okres w którym lało bez przerwy ziemia tak namokła że skarpa która była nad stawkiem wjechała do niego :bum:
Nymphaea alba - 2010-06-30, 13:00

uuu,szkoda.... będziesz się starała odbudować??
castleman - 2010-07-02, 11:46

Hmm to przykre, współczuję :x
ichał - 2010-07-02, 12:37

Raczej będziemy próbować je odbudować, na razie jednak nic nie da się zrobić podłoże to glina gdy jest sucho to ciężko w nią wpić łopatę teraz zaś ma konsystencje masła...
zaczęło się od wypukleń przy pomoście i od strony górki, wykopaliśmy rowki żeby woda mogła ściekać a nie wsiąkała w tą cholerną glinę ale nic to nie dało bo wkrótce je zacisło






tak to teraz wygląda do szczęścia brakuje jeszcze dziur w folii




Na wiosnę było już całkiem fajnie woda czysta zero strat w rybach po zimie, no cóż nic się na to nie poradzi będzie trzeba kopać od nowa miejsce jest takie a nie inne może takie ulewy szybko się nie powtórzą :P

zuzi10 - 2010-07-02, 13:25

Przykro, gdy tak się stanie. Ale nic się na to nie poradzi. Rękawy do góry i zaczynamy od nowa. tym bardziej jak się już złapało bakcyla oczko maniaka, przyzwyczaiło,że gdzieś tam w ogrodzie coś kolorowego sobie pływa i daje nam przyjemność patrzenia, karmienia.
ichał - 2020-06-26, 20:41

Po kataklizmach które zdewastowały oczko i po prawie 10 latach wracamy do gry :) w tym roku oczko zmartwychwstało na szczątkach starej kałuży zostało wykopane na nowo
12 lat temu było tak


Po osuwisku zostało tyle


I przyszedł czas na nowe










Efekt finalny




Jak narazie jest ok, pojemność około 30 tys w najgłębszym miejscu 1.80m woda jeszcze dochodzi do siebie niedawno ruszył filtr keramzytowy 1000l + beczka 200l z lawą wulkaniczną, bioceramkią i hel-xami + filtr roślinny w formie strumienia

ichał - 2020-07-01, 18:41

Oczko przeżywa obecnie inwazje kijanek
https://youtu.be/MS8iKa2uboE

Zjedzą wszystko co wpadnie do wody 😂

ichał - 2023-09-19, 08:37

Zapraszam na kolejny film
https://www.youtube.com/watch?v=akDIgwJApoI

Krótka prezentacja oczka i omówienie filtracji na filtrze bębnowym

ichał - 2024-03-19, 20:46

W tym roku uruchomiłem filtr 3go marca, prawie miesiąc wcześniej niż zwykle
https://youtu.be/Jqnj4GWfLc8?si=9z61UhfA_QzXHQgF


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group