Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Budujemy oczko wodne - Jaka głębokość

pka33 - 2008-02-01, 20:32
Temat postu: Jaka głębokość
Mam pytanie dotyczące głębokości oczka.Jakie głębokie oczko wykopać by nie zamarzło w zimie. Może gdzieś ten temat już był ale nie mogę go znaleźć. Proszę o szybką odpowiedź.
Ernest - 2008-02-01, 20:43

Wszystko zależy jakie ryby będą w nim pływać :? ,90-100 cm powinno wystarczy dla karasi ,dla kojków może być głębsze :)
pka33 - 2008-02-01, 21:03

Dzięki jutro zabieram się za wykop trochę zejdzie ale nareszcie będę miał większe nie jak do tej pory 250l. Mam jeszcze jedno pytanie. Ile litrów wody trzeba mieć na karasie welony (z wydłużonym ogonem).
Ernest - 2008-02-01, 21:10

Ile sztuk ma pływać w nowym oczku :? ,Czy aby na pewno welony ,poczytaj i się dobrze zastanów :) http://oczkowodne.net/ryby.php?ryby=carassius
wojtas - 2008-02-02, 08:10

może chodzi o komety,czyli karasie z wydłużonym pojedyńczym ogonem,na początek kilka sztuk wystarczy,zapewne ryby szybko się rozmnożą.
pka33 - 2008-02-02, 13:13

Właśnie o te mi chodziło komety.
wojtas - 2008-02-02, 17:25

Polecam też wakiny,czyli karasie o wydłużonym ciele i podwójnym ogonie jak u welona, A tak przy okazji,pozdrawiam Kielce,spędziłem w tym mieście dzieciństwo i wczesną młodość.obecnie niestety rzadko przyjeżdzam,ale zawsze odwiedzam parkowy staw ze wspaniałymi,wielkimi koi.
pka33 - 2008-02-02, 20:19

Osobiście mam 3 komety 2 karasie ozdobne i 12 dzikich karasi.Ja nie jestem z samych kiec ale jestem bardzo często w tym mieście,nieraz byłem w parku i podziwiałem te piękne okazy (ryb).Swoje ryby mam już około roku czy w tym roku mogły by sie rozmnożyć?A jeśli tak to jak postępować z ikrą a potem z narybkiem? I czy mógł byś wrzucić zdjęcie tej rybki może bym się w nią zaopatrzył :-D
wojtas - 2008-02-03, 08:23

Przede wszystkim usuń dzikie karasie,jeśli chcesz mieć kolorowe,Mieszańce pewnie będą szare tak jak dzikie ryby.Wprowadż jak najwięcej roslin podwodnych typu rogatek ,moczarka,itp.I to wszystko,na pewno sporo narybku wychowa się w sposób naturalny.Cześć można odłowić do akwarium,obserwacja ich rozwoju i wybarwiania jest bardzo ciekawa.Zdjęcie wakina postaram się dać w najbliższym czasie.
wojtas - 2008-02-03, 08:54

Wakin.Widać wydłużone ciało jak u karasia i podwójny,rozwidlony ogon.
pka33 - 2008-02-03, 14:53

Dobra ale ja akwarium nie posiadam to mogę dać narybek do zbiorniczków w kaskadzie? Posadzę tam jeszcze parę roślin i będzie jeszcze spełniała rolę filtra naturalnego. Przynajmniej tak myśle.
wojtas - 2008-02-03, 19:31

Przy obfitej roślinnosci podwodnej wychowają się bez problemu w głównym zbiorniku,akwarium umożliwia obserwacje,ale nie jest konieczne do odchowania młodych.Dodatkowy zbiorniczek połączony z głównym kaskadą to niezły pomysł,jeśli przepływ nie będzie za silny.
pka33 - 2008-02-03, 21:12

Ja mam pompkę 2100l/h dzięki czasowemu włącznikowi będzie się włączać co 30 minut na 15 minut.Na końcu kaskady zamontuje siatkę z małymi oczkami dzięki temu na pewno nie wypłyną razem z wodą z powrotem do oczka. Mysie że w ten sposób na pewno nie wrócą do rodziców.Może też zwiększyć szerokość kaskady?Będzie trochę roboty ale da sie zrobić. przy okazji powiększania oczka na pewno znajdzie się trochę ziemi. Chciałbym skończyć kopanie przez ten tydzień,ale sie zobaczy wszystko zależy od pogody bo zapału i wolnego czasu nie brak (w końcu ferie) .
Mietek2141 - 2008-02-04, 08:19

Pomysł z kaskadą fajny, ale żeby malutkie przecinki ci nie wypłynęły siatka musi mieć na prawdę malutkie oczka (nie wiem cze gaza by się nie sprawdziła)
A tak na marginesie, jak masz możliwości to na zimę załuż sobie akwa i wrzuć kilka maluchów- nie ma chyba nic fajniejszego jak możliwość patrzenia jak rosną i się wybarwiają. Ja mam w tym roku w akwa małe linki-rosną jak na drożdżach :-D

pka33 - 2008-02-04, 09:12

Zobaczymy co sie da zrobić. No tak powiększam oczko i czym uszczelnić kupić gotową formę folie a może gliną wyłożyć. Co wyjdzie w miarę tanio i będzie trwałe?
wojtas - 2008-02-04, 09:52

Chodzi o ten dodatkowy zbiorniczek?Z zastosowaniem gliny nie mam doświadczenia,myślę ze gotowa forma lub folia sie sprawdzi,to drugie rozwiązanie powinno być tańsze.
pka33 - 2008-02-04, 12:22

Mam na myśli samo oczko poczytam na temat gliny bo mam jej pod dostatkiem.Jakby glina zdała egzamin to był by git bo za darmo by było.Za folie na małe oczko zapłaciłem ponad 70zł.Strach myśleć co będzie jak przyjdzie kupić na nowe większe :???:
pka33 - 2008-02-04, 12:44

Chyba jednak zdecyduje sie na folie bo z gliny podobno będzie zawsze woda mętna.A miało być tak pięknie i tanio na niestety uroda kosztuje ale jakoś sie przeżyje sprzeda sie jeszcze aluminium złom i folia będzie jak sie patrzył bez zawracania komuś nerwów
iwosek - 2008-02-04, 12:55

Czekaj czekaj bo chyba nie rzoumie - chcesz wlot od pompy zatkac jakas siatka zeby maluchy nie wyplynely :???: jak tak to licz sie z tym, ze taka siateczka po dniu filtracji ci sie zatka, pompa zawyje i bedzie do wyrzucenia ;)
O ryby sie nie martw, zawsze cos zostanie w oku,

Co do gliny - wieksze koszta ulozenia niz samej gliny ;)

Polecam folie ;) - albo siatkobetown - to juz na lata ;)

pka33 - 2008-02-04, 13:12

Ja chcę dać jakąś gęstą siatkę dać na koniec kaskady bo w kaskadzie będę miał mniejszy zbiornik na małe rybki posadzę tam parę roślin i będzie żłobek dla małych rybek :-D
wojtas - 2008-02-04, 15:37

Ja nie widziałem u nikogo oczka z gliny,ale czytałem gdzieś opis budowy takiego oczka.Konieczny jest zmechanizowany sprzęt/ubijarka/,więc chyba folia nie bedzie droższa .zamiast oddzielnego oczka dla narybku możesz zaprojektować płytką strefę porośniętą gęsto roślinnością podwodną.to stworzy dobre warunki dla narybku,a bedzie mniej kłopotliwe w wykonaniu.
AurorA - 2008-02-04, 17:36

Ta siatka na końcu kaskady to kiepski pomysł, będzie kiepsko wyglądać, zapychać sie a rybki walczące z ciągłym prądem tez nie będą miały lekkiego życia.
pka33 - 2008-02-04, 21:11

A więc zrobię tak jak mówisz zrobię strefę płytka nasadzę roślin czytałem trochę i najgłębiej posadzę rośliny podwodne a będą to wywłócznik,rogatek,rdestnica,moczarka.Nie wiem jeszcze co posadzić w pozostałych strefach ale jeśli ktoś ma jakieś propozycje to proszę radę.
wojtas - 2008-02-04, 21:37

Wybór roślin jest ogromny.Do strefy płytkiej polecałbym strzałkę wodną,żabieniec babka wodna i oczywiście pływające;pistia,hiacynt wodny,z krajowych roslin zabisciek pływający.korzenie ich stanowią dobre schronienie dla narybku.
pka33 - 2008-02-05, 12:00

Dzięki ale istnienie mojego oczka jest pod znakiem zapytania. :bum:
jakja - 2008-02-06, 19:49

Przychówek to fajna rzecz, ale jak ilość ryb wzrośnie ponad normę, to problem. Moje Orfy zastosowały selekcję naturalną: z tarła 2007 mam 2 szt... :-D przy stanie 43 szt wystarczy...
pka33 - 2008-02-06, 22:09

Co sie stało z resztą?Zjadło je coś czy dałeś komuś?
samuraj - 2008-02-06, 22:14

pka33 napisał/a:
Co sie stało z resztą?Zjadło je coś czy dałeś komuś?


Jacek napisał-- :) Moje Orfy zastosowały selekcję naturalną:

pka33 - 2008-02-06, 22:17

Jak i ja się dochowam to też coś będę musiał zrobić z nadmiarem.Tylko jeszcze nie wiem co zrobię z nadmiarem ryb.Może tarło będę miał w tym roku to trzeba powoli myśleć o tym.
samuraj - 2008-02-06, 22:22

możesz zastosować patent Ernesta--ma kilera w oczku w postaci okonia , który skutecznie reguluje populacje narybku w oczku :)
pka33 - 2008-02-06, 22:33

A ten okoń nie będzie nadgryzał płetw starszym rybom?
samuraj - 2008-02-06, 22:37

nie będzie-- woli zapolować na narybek
pka33 - 2008-02-07, 10:33

Czyli po tarle zaopatruję się w jednego okonia i będę miał problem z głowy :) .A i może uda mi się przyuważyć takie polowanie.
Ernest - 2008-02-07, 16:56

Złap jak masz okazję okonia w granicach 10-12 cm ,taki pasiak spokojnie zaopiekuje się wylęgiem,a nie będzie startował do większych karasi :) ,karasie też zrobią swoje ;)
Tylko mało karm czerwonymi i białymi robakami ,bo się nauczy i nie będzie z niego pożytku :hehe: ,będzie czekał na pokarm tak jak karaś :D

wojtas - 2008-02-07, 21:06

Taki okoń może się sprawdzić,ale w naprawdę dużym oczku.Obawiam się,że w mniejszym,zwłaszcza o niezbyt obfitej roślinnosci może doszczętnie wyciąć cały narybek.
Ernest - 2008-02-07, 21:14

wojtas napisał/a:
Obawiam się,że w mniejszym,zwłaszcza o niezbyt obfitej roślinnosci może doszczętnie wyciąć cały narybek.


Jesteś przed okoniem ,Ty widzisz oseski 8-10 mm a nie okoń .Wyłapujesz sitkiem jeżeli cię interesuje narybek,jeżeli nie jesteś zainteresowany zostawiasz pełną swobodę okoniowi i innym drapieżnikom ;) w oczku :)

pka33 - 2008-02-07, 21:38

Ja niewiem czy już pisałem ale powiększam oczko niewiem jeszcze ile bende miał pojemności ale napewno wieńcej niż miałem około od 900 do najwiencej 10000L ale wontpie czy bende miał aż tak dużo ale czas pokaże.
pka33 - 2008-02-07, 21:46

Takie oczko to chyba takie małe nie jest. Napewno bende miał dużo roślin.
pka33 - 2008-02-09, 19:29

Mam pytanie dotyczące filtra chciałem kupić mate kokosową tapicer pokazał mi taką mate ale była zbita, stwierdził że ona bardzo ciężko przepuszcza wodę. Udałem się więc do sklepu akwarystycznego i kupiłem wełnę filtrującą czy dobrze zrobiłem?
Gosia@ - 2008-02-09, 19:45

pka33 napisał/a:
Mam pytanie dotyczące filtra chciałem kupić mate kokosową tapicer pokazał mi taką mate ale była zbita, stwierdził że ona bardzo ciężko przepuszcza wodę. Udałem się więc do sklepu akwarystycznego i kupiłem wełnę filtrującą czy dobrze zrobiłem?
O, to chodzi ze mata kokosowa trudno przepuszca :) ma to na celu ztrzymanie drobnych zanieczyszczeń. Przy wełnie nie wiem czy osiagniesz efekt, dodatkowo, czy okruszki wełny nie przedostana sie do oczka?
pka33 - 2008-02-09, 20:22

Na końcu zastosuje gęste gąbki i powinno być git.
pka33 - 2008-02-13, 20:48

A gdyby tak zrobić porządny filtr własnej roboty i wystawić na alledrogo jak myślicie czy ktoś by kupił taki filtr?
AurorA - 2008-02-13, 22:56

Cytat:
A gdyby tak zrobić porządny filtr własnej roboty i wystawić na alledrogo jak myślicie czy ktoś by kupił taki filtr?


myślę że bardzo trudno coś takiego sprzedać

judym - 2008-02-28, 23:29

pka33 napisał/a:
A gdyby tak zrobić porządny filtr własnej roboty i wystawić na alledrogo jak myślicie czy ktoś by kupił taki filtr?

Zrób prototypa i wystaw za rozsądną cenę.

pka33 - 2008-03-30, 16:48

Mam pytanie dotyczące kaskady chcę zrobić na wysokość ok 1 m długość 3 m i się tak zastanawiam czy można by zrobić większe zbiorniczki i posadzić rośliny w żwirze np pałkę. Woda do poszczególnych zbiorniczków spadała by z pewnej wysokości tak żeby szumiała. Spełniała by taka kaskada role filtru głęboko korzeniowego?Proszę o szybką odpowiedz.
AurorA - 2008-03-30, 22:12

pka33 napisał/a:
Mam pytanie dotyczące kaskady chcę zrobić na wysokość ok 1 m długość 3 m i się tak zastanawiam czy można by zrobić większe zbiorniczki i posadzić rośliny w żwirze np pałkę. Woda do poszczególnych zbiorniczków spadała by z pewnej wysokości tak żeby szumiała. Spełniała by taka kaskada role filtru głęboko korzeniowego?Proszę o szybką odpowiedz.


Zrób tak - to bardzo dobre rozwiązanie, Paweł już to gdzieś opisał a nawet narysował przekroje. Nie sadź tylko zbyt wysokich roślin bo będzie to wyglądać nienaturalnie - jak pałka to minima.

monkeymonk - 2008-03-31, 08:29

tak to dobre rozwiazanie, sam bede budowal cos takiego. kaskada lepiej wyglada kiedy jest ciagiem mini jeziorek polaczonych stopniami spietrzajacymi.
jesli moge cos zasugerowac - zamiast wysypywac oczka zwirem, wyloz je malymi otoczakami. to ulatwia kwestie sprzatania. ja mam w kilu miejscach drobny zwir i podczas sprzatania z liscimi i innym brudem wyciagam tez kamyki. potem trzeba to na nowo ukladac. a jak wlaczylem wczoraj odkurzacz do oka to zassal mi wszystko ;)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group