Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Technika - Gdzie umieścić filtr?

Pacyfic_77 - 2006-04-21, 22:32
Temat postu: Gdzie umieścić filtr?
Oczko mam kilka lat ale tak naprawde to pięknie ono wyglądało zawsze po czyszczeniu przez jakies dwa tygodnie. :) pPotem pojawiały się glony a wraz z nimi zielona woda. :x
Filtr miałem zanużony w wodzie na głębokości 130 cm :arrow: z czyszczeniem było różnie ale przeważnie nie chciało się go z tamtąd wyciągać :wink: Mam więc pytanie :!: czy nie lepiej postawić filtr na brzegu a pompę w najgłębszym miejscu :?: Który sposób jest lepszy :?:

Pozdrawiam Piotr :pa:

AurorA - 2006-04-22, 00:55

Idealnym rozwiązaniem było by umieszczenie na brzegu ale w takim miejscu by nie szpecił i był do niego łatwy dostęp. Albo filtr wkopany w ziemię, albo zrobiona specjalna komora połączona z oczkiem -tak jak u Pawła.
JacekN8 - 2006-04-22, 07:47

Ja u siebie mam tak że pompa jest na 50cm po jednej stronie, a filtr po drugiej stronie. Woda wylewa się jedną stroną i wlewa drugą. Filtr najlepiej umieść w miejscu gdzie będziesz miał łatwy dostęp i oczywiście na brzegu.
Pacyfic_77 - 2006-04-23, 21:53

Jak wydajnośc pompy do 9 m³ :?: Teraz mam Aqua Szut Typ P001 wydajność chyba 3600 m³/h to chyba za mało :???: co proponujecie bo pompę muszę kupić w ciągu tego tygodnia :!: Niedawno czyściłem oczko :D
JacekN8 - 2006-04-24, 13:28

Pacyfic_77 napisał/a:
Jak wydajnośc pompy do 9 m³ :?: Teraz mam Aqua Szut Typ P001 wydajność chyba 3600 m³/h to chyba za mało :???: co proponujecie bo pompę muszę kupić w ciągu tego tygodnia :!: Niedawno czyściłem oczko :D

Napisz ile masz pieniędzy na pompe??? wtedy coś doradzimy, oczywiści najlepiej kup tetre OFX ale jest droooga.

Pacyfic_77 - 2006-04-24, 20:34

Ale jaka mi jest potrzebna wydajność :?: A ja to dopasuję do mojego budżetu :D Jak nie ta firma to inna :wink:
AurorA - 2006-04-24, 22:56

Pacyfic_77 napisał/a:
Ale jaka mi jest potrzebna wydajność



Jeśli pompę będziesz używał tylko do filtrowania to za duża wydajność jest niewskazana bo wówczas woda jest słabo przefiltrowana (bakterie przy szybkim przepływie nie są w stanie przerobić azotanów).

Wzory do dobrania filtra i pompy w zależności od wielkości oczka znajdziesz na stronie:
http://oczkowodne.net/technika.php :)

Pacyfic_77 - 2006-04-25, 22:13

Pozostanę przy starej pompie PO 001 Aqua Szut do zasilania samego filtra :? ( wcześniej zasilał filtr i fontannę) A jako dodadkową atrakcję mego oczka w postaci fontanny kupię to http://www.alledrogo.pl/ite...owa_aquael.html
co wy na to :?:

Pawel Woynowski - 2006-04-26, 00:02

Pacyfic_77 napisał/a:
Pozostanę przy starej pompie PO 001 Aqua Szut do zasilania samego filtra :? ( wcześniej zasilał filtr i fontannę) A jako dodadkową atrakcję mego oczka w postaci fontanny kupię to http://www.alledrogo.pl/ite...owa_aquael.html
co wy na to :?:


Ta pompka nie zda egzaminu, jeśli wstawisz to do oczka to filtr gabkowy będze się często zapychał. Proponuję zrobić filtr biologiczny schowany w gruncie obok oczka. Woda do filtra wpływa grwitacyjnie, a przefiltrowana wypompowywana jest z ostatniej komory filtra, pompą do oczka. Wtedy na końcówkę pompy możeż załozyć trójnik i doprwowadzić czystą wodę (końcówka fontanny nie będzie się zatykać) wężem do fontanny. Fontannę możesz zainstalowac w oczku np. w taki sposób:



Tak to wygląda w całości.




A tu jest podstawa.
Wykonana z płyty PVC o wymiarach 44 cm x 44 cm i grubości 6 mm.
Mocowanie rurki (fi. 1,7 mm, taka do montarzu instalacji elektrycznej) wykonane z tego samego materiału, giętego pod kątem 90°, nad czajnikiem z wrzącą wodą. Krztałtka po uformowaniu ma wymiar 27 cm (długości) x 6 cm (szerokości) x 14 cm (wysokośći) x 6 mm (grubości) i mocowana jest wraz z rurką do podstawy, trzema opaskami (blacha nierdzewna) 6 cm x 2,5 cm x 2 mm, za pomocą 12 szt. zrywalnych nitów fi. 5 mm i długości 2,5 cm. Długość rurki dostosowana do głębokości oczka w miejscu posadowienia fontanny. Całość po zanurzeniu w oczku, obciążam dwama kamieniami (ok. 1 kg każdy) położonymi na podstawie. Końcówka fontanny wciśnięta w rurkę o długości 50 cm (w moim przypadku), na drugim końcu wciśnięta na gorąco w rurkę (rozgrzewam rurkę) szybko-złączka do węża ogrodniczego.
Całość zasilana wężem 3/4"

JacekN8 - 2006-04-26, 08:30

Pacyfic_77 napisał/a:
Pozostanę przy starej pompie PO 001 Aqua Szut do zasilania samego filtra :? ( wcześniej zasilał filtr i fontannę) A jako dodadkową atrakcję mego oczka w postaci fontanny kupię to http://www.alledrogo.pl/ite...owa_aquael.html
co wy na to :?:

Zrób tak jak mówi Paweł, najlepsze wyjście, masz filtr, a zarazem fontanne o dużej wydajności i nie trzeba pakować kasy w różne badziewia, które się zaraz zapchają i spalą. Jak już kupić to pożądną pompe, ale i tak lepiej zrobić ten filtr.

Pacyfic_77 - 2006-04-26, 08:41

Chyba się zdecyduję na ten filtr :peace: ale to wymaga czasu :wink: a do tego czasu muszę jakoś filtrować wodę :x Tak dobrze jest widzieć nasze rybki w czystej :D przezroczystej :brawo: wolnej od glonów :!: wodzie :roll:

[ Dodano: 2006-04-26, 23:52 ]
Tymczasem zrobiłem to tak :D :


Muszę tylko zamaskować filtr :peace:
Na fontanne muszę poczekać :evil:

JacekN8 - 2006-04-27, 10:20

Pacyfic_77 napisał/a:
Tymczasem zrobiłem to tak :D ...

I bardzo dobrze, ja mam tak samo cały czas. Stoi na brzegu i woda z wylotów idzie prosto do wody.[/quote]

Pawel Woynowski - 2006-04-27, 22:23

Pacyfic_77 napisał/a:
Tymczasem zrobiłem to tak :D :
Muszę tylko zamaskować filtr :peace:

A czy myślałeś o kaskadzie, można filtr podnieść trochęwyżej i obudować go kamienno-foliowią kaskadą, dostęp do filtra można zrobic z tyłu korony kaskady, a wyloty wody do mini zbiorniczka na szczycie kaskady, skąd woda będzie się przelewać na niższe stopnie, aż dopłynie do oczka bardzo dobrze napowietrzona. na bokach kaskady można zrobić kieszenia na skalne rośliny i będze miło i pozytecznie. Filtr zamaskowany a i roślinki skale dodadzą uroku ogródkowi i oczku.

A teraz pytanie, nie widzę na fotkach roślin, czyżby ich nie było w oczku?
Rośliny to najlepszy nasz pomocnik w oczyszczaniu oczka z glonów.

Pacyfic_77 - 2006-04-28, 10:47

Paweł chętnie bym zrobił kaskadę ale zdecydowałem się na filtr biologiczny twojego pomysłu :brawo: Jesli zaś chodzi o twoje pytanie mam dwie roślinki grążel i lilie :D

W najbliszym czasie coś dokupię :peace:

kw - 2006-05-15, 13:21

Pacyfic_77 napisał/a:

Tymczasem zrobiłem to tak :D :

Muszę tylko zamaskować filtr :peace:
Na fontanne muszę poczekać :evil:

Widzę, że masz jeszcze starego Aquaela.
Mój po kilku latach się rozleciał, mam teraz nowszy model.
Stary a teraz nowy mam umieszczony na dnie, a pompę zamocowaną na nim.
Woda wlewa się swobodnie do filtra, a pompa ssie z jego dna.
Problemy przy takim umieszceniu są dwa - po pierwsze, trzeba
filtr dociążyć, gdyż oryginalnie jest za lekki,
a po drugie - jest pewnien kłopot z wyciąganiem do czyszczenia.
Ja mam nad filtrem zrobione ucho z czarnego drutu (niewidoczne)
i łowię go żerdką z haczykiem na końcu.
oryginalną pompę mocuje się łatwo, ale mnie Hozelocka
też udało się bez większych problemów.

To rozwiązanie sprawdza mi się od 8 lat chyba.

Krzysztof

Pacyfic_77 - 2006-05-15, 21:47

Filtr mam na brzegu i jest to najlepsze rozwiązanie :brawo: Doceniłem to kiedy zakwitły mi glony (niestety :( ) filtr czyszczę co 3-4 dni bo po tym czasię się przelewa :D
kw - 2006-05-18, 11:50

Pacyfic_77 napisał/a:
Filtr mam na brzegu i jest to najlepsze rozwiązanie :brawo: Doceniłem to kiedy zakwitły mi glony (niestety :( ) filtr czyszczę co 3-4 dni bo po tym czasię się przelewa :D

Poczytaj wątek o przelewaniu.
Najlepsze rozwiązanie to to nie jest.
A jest coś u Ciebie w oczku nie tak, skoro musisz czyści co 3-4 dni.
Ja czyszczę co 3-4 tygodnie i wystarcza.
Krzysztof

Michał - 2006-05-18, 17:01

z filtra wystarczy wywalac mul , u mnie ze szczotek, gabki i mat kokosowych ktore ostatnio sam docinalem dodatkowo :) , reszty warstw nie ruszam (bakteri nitryf.), do tej pory mam metna wode, jeszcze jest slaba widocznosc ale nie zakwitla ;], czekam az rosliny zaczn amaksymalnie wegetowac zeby woda sie wyklarowala;]
Pacyfic_77 - 2006-05-19, 23:40

U mnie worek z torfem i jeden snopek słomy jęczmiennej :D ale woda zakwitła :x
Pacyfic_77 - 2008-04-01, 21:03

Ostatnio dołożyłem do filtra jedną warstwę gąbki i worek z bodajże zeolitem 8) woda po zimie jak na fotce nie wiem czy filtr ja oczyści zobaczymy :???:

Pozdrawiam wszystkich :pa:

JAREK G - 2008-04-01, 23:41

Może jestem przewrażliwiony na tego typu filtry, ale kiepsko to widzę :?
judym - 2008-04-02, 01:06

Do tamtego roku miałem taki filtr.U mnie spisywał się b.dobrze,tylko że ja na górę dawałem rajstopy i co kilka dni myłem je.Latem,to nie było kłopotów i ok.dwa razy na miesiąc płukałem.Jest tylko jedno ale:ja mam mniejsze oczko i dużą ilośc roślin.Pewnie dlatego miałem czystą wodę.
hepik - 2008-04-02, 06:08

Cytat:
nie wiem czy filtr ja oczyści


Stawiam euro przeciwko orzechom,że nie.
U mnie podobny filtr chodzi prawie od miesiąca a kolor wody podobny.Po pierwsze wg mnie taki filtr zielonego zakwitu tak intensywnego nie jest w stanie wyłapać,po drugie na tę ilość wody w oczku w ogóle jest za mały.
U siebie liczę na rośliny,u Ciebie ich za bardzo nie widać...czyli szanse na kryształ małe.
PS.
Też się ciężko zastanawiam co kieruje konstruktorami tego rodzaju filtrów i jedyne co znajduję,że łatwiejszy dostęp do gąbki ,jako wierzchniej warstwy filtracyjnej.

Pacyfic_77 - 2008-04-02, 10:37

Cytat:
U siebie liczę na rośliny,u Ciebie ich za bardzo nie widać...czyli szanse na kryształ małe.

Mamy dopiero początek kwietnia, co do obsady to w oczku mam 3 lilie wodne i tatarak. Jak cos urosną to podeślę fotki. A może zastanowić sie o zmianie filtracji :-(

killer1558 - 2008-04-02, 11:52

ty się nie zastanawiaj tylko ładuj bekę z forum jako filtr :) a zobaczysz efekty :good:
samuraj - 2008-04-02, 11:58

Jeśli masz miejsce pomyśl także o filtrze glebowo-korzeniowym , w połączeniu ze strumieniem i skarpetką teściowej (pończocha na wylocie węża z pompy).Ja w swoim oczku właśnie postawiłem na taki sposób dbania o czystość wody i jak na razie sprawdza się b.dobrze :)
monkeymonk - 2008-04-02, 11:58

malo roslin. filtr moim zdaniem nadaje sie tylko do wylapania martwych organizmow wyplywajacych z lamp uv.
u mnie sam filtr chodzil przez 4 tygodnie i poprawy nie bylo. po podlaczeniu lampy woda zaczyna sie klarowac.

hepik - 2008-04-02, 17:06

Te trzy lilie i kępa tataraku to za mało.Oczko jest spore.Zainwestuj w kosaćce,najlepiej bezgotówkowo,znajdując jakiś mniej lub bardziej naturalny zbiornik wodny,gdzie rosną sobie na brzegu lub w jego pobliżu.A w maju,tak w połowie,w rośliny pływające-tu już gotówka potrzebna,choć nie aż tak znowu duża,bo one się szybko mnożą.
Z drugiej strony to i tak nie rozwiązuje zakwitu wczesnowiosennego.Najlepszym dowodem oczko Kilera z masą roślin,które marcowej zieloności same nie likwidują.
Biorąc pod uwagę,że sezon oczkowy krótki i idealnie by było móc ogladać pierwsze ruchy ryb,tak jak w tym roku, już na początku marca....czyli jednak wychodzi,że inwestycja w lampę UV wskazana.
Albo cierpliwość i czekanie na rozrost roślin.
PS.
Ja dzisiaj pękłem...niby przypadkiem przejeżdżałem koło OBI, i tak jakoś przypadkiem wstąpiłem,i jeszcze bardziej przypadkiem lampę kupiłem ;)
A teraz czekam ...:)

monkeymonk - 2008-04-02, 19:26

hepik napisał/a:
Ja dzisiaj pękłem...niby przypadkiem przejeżdżałem koło OBI, i tak jakoś przypadkiem wstąpiłem,i jeszcze bardziej przypadkiem lampę kupiłem
A teraz czekam ...:)

na te pore roku to chyba najrozsadzniejsza opcja

hepik - 2008-04-02, 20:33

Też żywię taką nadzieję...ale tak jakos mi sie przypomniało w chwili zakupu,jak kilka ładnych lat temu z wyższościa i politowaniem patrzyłem na jakiegoś faceta kupującego lampę UV,myśląc sobie w duchu"Co ty ,k... wiesz frajerze o oczku " i tak lekko łysawo mi się zrobiło ;) :)
monkeymonk - 2008-04-02, 21:04

ehh, nigdy nie wiadomo co komu siedzi pod kopulka. kazdy z nas wydeptuje sobie druzke do czystej wody na swoj wlasny sposob. grunt zeby sprawialo nam to frajde - wtedy jest OK.
AurorA - 2008-04-03, 22:05

hepik napisał/a:
Te trzy lilie i kępa tataraku to za mało.Oczko jest spore.Zainwestuj w kosaćce,najlepiej bezgotówkowo,znajdując jakiś mniej lub bardziej naturalny zbiornik wodny,gdzie rosną sobie na brzegu lub w jego pobliżu.A w maju,tak w połowie,w rośliny pływające-tu już gotówka potrzebna,choć nie aż tak znowu duża,bo one się szybko mnożą.
Z drugiej strony to i tak nie rozwiązuje zakwitu wczesnowiosennego.Najlepszym dowodem oczko Kilera z masą roślin,które marcowej zieloności same nie likwidują.
Biorąc pod uwagę,że sezon oczkowy krótki i idealnie by było móc ogladać pierwsze ruchy ryb,tak jak w tym roku, już na początku marca....czyli jednak wychodzi,że inwestycja w lampę UV wskazana.
Albo cierpliwość i czekanie na rozrost roślin.
PS.
Ja dzisiaj pękłem...niby przypadkiem przejeżdżałem koło OBI, i tak jakoś przypadkiem wstąpiłem,i jeszcze bardziej przypadkiem lampę kupiłem ;)
A teraz czekam ...:)


z ust mi wyjąłeś, to samo miałem napisać, a odnośnie roślin bezgotówkowych to polecam jeszcze pałkę szerokolistna - jest wszędzie

Piecha - 2008-05-13, 13:56
Temat postu: Schemat podłączenia
Pierwsze co witam wszystkich na forum. Mam oczko 15m3, po tej zimie padł filtr (który roli nie spełniał, no ale służył tylko do zasilania kaskady)

Jest to filtr przepływowy, jednak nie do końca rozumiem, czy on jest na tyle szczelny, żeby moc umieścić go jak na schemacie poniżej


Będzie on w ziemi pod kaskadą, czy nie będzie przeciekać ?

Pawlak - 2008-05-13, 14:13

skoro będzie w ziemi pod kaskadą to musi to być filtr ciśnieniowy nplink

I nie dajemy linków do ale.gro :evil:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group