Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Glony - Słoma jęczmienna kontra glony

AurorA - 2006-01-31, 13:58
Temat postu: Słoma jęczmienna kontra glony
Dostałem kiedyś taki list.
Jeśli ktoś stosował tą metodę proszę o opinię.

Co do słomy to sprawa wygląda następująco: Do worka jutowego 80l. upychamy słomę jęczmienną i obciążamy worek kamieniami, zanurzamy w oczku. Po ośmiu dniach wodę z oczka można pić, stan takiej wody utrzymuje się około 1,5 miesiąca.

Cykl ten trzeba powtarzać przez cały sezon.
Czytałam,że osoba ,która to testowała uważa ,że nie ma nic lepszego na walke z glonami!!!!!!

JacekN8 - 2006-01-31, 14:25

Może i tak tylko czy to nie szkodzi rybom???
AurorA - 2006-01-31, 15:08

Cytat:
Może i tak tylko czy to nie szkodzi rybom???


Skoro wodę można pić :smiles: to chyba nie zaszkodzi.

JacekN8 - 2006-01-31, 15:58

Przyjdzie wiosna to sie wypróbuje 8) 8)
BOLEK - 2006-01-31, 18:47

Witam

Nigdy nie stosowałen takiej metody, ale może się ona sprawdzić, ponieważ w środkach przeciw glonom jednym z głównych składników obok torfu jest właśnie słoma jęczmienna.

Bolek

Pawel Woynowski - 2006-02-01, 01:45

Z tego co ja wiem, to ta metoda sprwadza się. W słomie jęczmiennej są jakieś sole które unicestwaiją glony. Nie stosowałem tej metody z prozaicznych przyczyn, nie miałem dostępu do niej w Wraszawie. Stosuję kwaśny torf, z bardzo dobrym skutkiem. Przesypuję go do worka po ziemniakach i zatapiam w oczku. Wiosną chcę powiększyć filtr biologiczny i dołożyć jeszcze jedną komorę właśnie na torf lub jak gdzieś dostanę, na słomę. Najlepiej jak to jest sieczka ze słomy jęczmiennej, szybciej uwalnia sole. Ważną sprawą przy tych operacjach jest sprwadzanie pH wody i odpowiednie dawkowanie torfu. Torf ma jeszcze tę zaletę że delikatnie zabarwia wodę na lekko brunatny kolor co powoduje że karasie złciste bardzo ładnie się wybarwiają, maja intensywny od dukatowego do ciemno pomarańczowego kolor, poza tym lubią jak woda jest lekko kwaśna, nie chorują wtedy na choroby grzybowe np. pleśniawka.
JacekN8 - 2006-02-01, 09:39

A jakby zastosować słomę jęczmienną i torf ???
Pawel Woynowski - 2006-02-01, 10:32

Musiał byś wcześniej sprawdzć pH wody, powinno być od 6.5 do 7,5 i raczej bliżej 6,5. Słoma nie zakwasza wody, torf mający pH 3,5 (niski,kwaśny) tak. Wydaje mi się jednak że nie ma potrzeby używania obu tych składników. Oba są tak samo skuteczne, po co nadmiernie igerować w środowisko oczka. Zauważyłem że im mniej się ingeruje w procesy zachodzące w oczku tym lepiej ono sie rozwija. My oczku tylko pomagamy, resztę robi ono samo i to z dobrym skutkiem.
Pacyfic_77 - 2006-02-25, 14:44

Witam
Mam oczko o pojemności 9 m3.Mam następujące pytania:
Czy jeden worek słomy wystarczy :?:
Jak często czeba wymieniać słomę:?:
Czy słoma ma być jakoś specjalnie przygotowana ( cała czy też może sieczka) :?:

pozdrawiam

Piotr :pa:

AurorA - 2006-02-25, 17:41

Witaj Pacyfic_77,
póki co nikt z nas jeszcze nie stosował tej metody, lecz forumowiczów przybywa i zapewne prędzej czy później poznamy odpowiedź. :victory:

DAwid - 2006-02-26, 15:23

Ale ja nie bardzo rozumię tą słomę w worku wrzucać dopiero jak są już glony, aby je zwalczyć< czy do czystej wody i wtedy dopiero słoma może zapobiec powstawaniu glonów
AurorA - 2006-02-26, 16:06

Jasne że przed pojawieniem sie glonów. Gdy już masz zieloną wodę niewiele się da zrobić.
Pawel Woynowski - 2006-02-26, 22:38

DAwid napisał/a:
Ale ja nie bardzo rozumię tą słomę w worku wrzucać dopiero jak są już glony, aby je zwalczyć< czy do czystej wody i wtedy dopiero słoma może zapobiec powstawaniu glonów


Najlepiej jak pisze AurorA, przed pojawieniem sie glonów, profilaktycznie. Najlepiej juz wczesną wiosną. Jeśli natomiast pokażą sie glony, to istnieje problem, z usunięciem martwych rozkładających się glonów na które zadziała słoma lub torf. Rozkładając się będą stanowić pożywkę dla nastepnego zakwitu glonów, z tym tylko, że większego. Dltego lepiej zapobiegać niż walczyć z glonami.

JacekN8 - 2006-02-27, 08:34

Tak najlepiej przed pojawieniem się glonów, bo jak się pojawią to nie wiem jak torf, ale według mnie chemia cie ratuje.
Pawel Woynowski - 2006-02-27, 12:26

Torf kwaśny, dobrze działa, nawet jak są już glony w oczku i obojętne, czy będą to nitkowe, czy planktonowe. :)
Dlatego ta metoda sposobała mi się kilka lat temu, jak zacząłem stosować torf.

viper126p - 2006-04-25, 11:43
Temat postu: słoma jęczmienna
postarałem sie o ta słomę jęczmienną wsadziłem do 3 worków i zatopiłem,mam oczko o poj.około 15000L mineło 4 dni i woda sie zrobila czysta prawie jak łza czekam na dalsze efekty,wrzuciłem to wszystko w momencie gdy woda była juz zielona mam rownież lampe UV ale nie bardzo dawała rade dopiero słoma pomogła :yess:
Heniek - 2006-04-25, 12:09

O słomie jeszcze nie słyszałem, może napiszesz coś więcej :?:
JacekN8 - 2006-04-25, 17:28
Temat postu: Re: słoma jęczmienna
viper126p napisał/a:
postarałem sie o ta słomę jęczmienną wsadziłem do 3 worków i zatopiłem,mam oczko o poj.około 15000L mineło 4 dni i woda sie zrobila czysta prawie jak łza czekam na dalsze efekty,wrzuciłem to wszystko w momencie gdy woda była juz zielona mam rownież lampe UV ale nie bardzo dawała rade dopiero słoma pomogła :yess:

Wyłącz UV całkowicie i za pare dni zdaj relacje z efektów.

Pacyfic_77 - 2006-04-25, 22:04

Na razie mam worek z torfem 8) . Jak to nie pomoże to dam słomę :D
DAwid - 2006-04-26, 09:08

viper126p napisał/a:
postarałem sie o ta słomę jęczmienną wsadziłem do 3 worków i zatopiłem,mam oczko o poj.około 15000L mineło 4 dni i woda sie zrobila czysta prawie jak łza czekam na dalsze efekty,wrzuciłem to wszystko w momencie gdy woda była juz zielona mam rownież lampe UV ale nie bardzo dawała rade dopiero słoma pomogła

Jeżeli tak piiszesz to może naprawde ta słoma zwalcza glony narazie mam zatopiony torf jak mi sie skończy to zatopie słomę zobacze jakie naprawde są tego efekty ale wydaje mi sie że tej słomy musi być zatopione troche więcej niż torfu :?

BOLEK - 2006-04-26, 11:57

Witam

viper126p -dzięki za cenne uwagi i proszę abyś dał znać za jakiś czas o dalszych efektach. W szczególności ciekawe jak sobie "poradzi" słoma podczas dużych upałów.
Temat słomy jest ciekawy dla mnie ( na pewno nie tylko ) ponieważ do tej pory nie miałem z nim do czynienia a wydaje się być sensowny.

ZiK - 2006-04-26, 22:47

czy to musi byc koniecznie słoma jęczmienna na te golny ??nie może być z jakiegoś innego zboża?? :pa:
Pawel Woynowski - 2006-04-27, 01:32

zik napisał/a:
czy to musi byc koniecznie słoma jęczmienna na te golny ??nie może być z jakiegoś innego zboża?? :pa:


Niestety jedynie jęczmień ma w słomie sole mineralne działające na glony.
Innym sposobem jest zatapianie szyszek olchowych, z tym tylko ze wiosna to one raczej nie dostępne, a właśnie wiosną najczęściej mamy do czynienia z takimi obfitymi zakwitami glonów. Minie to po kilkunastu dniach ja roślinki ruszą ostrzej z wegetacją.

Michał - 2006-04-27, 06:44

dokladnie ja takze z checia chcialbym pobawic sie z ta sloma, tylko nie za bardzo moge ja znalesc...macie jakis namiar? (gdzie ja mozna dostac, odkupic od kogos).
Mazur - 2006-04-27, 20:58

Na alledrogo znalazłem facetke sprzedającą jakieś koła ze słomy zapytałem o zakup słomy jęczmiennej i odpisała :
,,Witam serdecznie

Posiadam slome balowana jeczmienna, wykorzystuje ja do wyrobu podkladow. Jeczmien jest z reguly krotka sloma, bardzo miekka i zawierajaca dodatki zbla traw.

Moge Panu wyslac jesli sobie Pan zyczy tej slomy wlasnie w kartonie, zalezy ile potrzebuje (prosze napisac wielkosc kartonu jaka Pana interesuje). Nie wiedzialem ze takie ma wlasciwosci:)

Pozdrawiam


czy taka może być ??

Pacyfic_77 - 2006-04-27, 21:26

Cytat:
Jasne że przed pojawieniem sie glonów. Gdy już masz zieloną wodę niewiele się da zrobić.

Przyzwyczaiłem się do czystej wody :D Auroa jak myślisz dać oprócz worka torfu jeszcze jeden worek słomy jęczmiennej :D :brawo: . Czy to jest odpowiedni moment na takie działanie :( , Może torf wystarczy :?: .
Cytat:
postarałem sie o ta słomę jęczmienną wsadziłem do 3 worków i zatopiłem,mam oczko o poj.około 15000L mineło 4 dni i woda sie zrobila czysta prawie jak łza czekam na dalsze efekty

Może dopiero jak zaczną się pojawiać :evil:

Michał - 2006-04-28, 07:00

Roman daj namiar na ta kobiete, z checia zakupie od niej ze dwa kartony bo w mojej okolicy nie moge znalesc tego towaru.

Pacyfic lepiej "jest zapobiegac niz potem leczyc".

Wlasnie dogaduje sie co do ceny i przesylki slomy jeczmiennej takze od jakiejas kobiety z alledrogo, prawdopodobnie tej samej, o wynikach dam znac potem :)

AurorA - 2006-04-28, 21:41

Pacyfic_77 napisał/a:
Przyzwyczaiłem się do czystej wody Auroa jak myślisz dać oprócz worka torfu jeszcze jeden worek słomy jęczmiennej


Sam słomy jeszcze nie stosowałem, a torf się u mnie nie sprawdził.

Mazur - 2006-04-29, 09:38

Podkłady ze słomy rozmiar 20, pod wianki,słoma (numer 99960291)
http://www.alledrogo.pl/ite...anki_sloma.html

adres:
premorepa@o2.pl

To ta osoba wyraziła chęć przysłania słomy.

Michał - 2006-04-29, 09:50

dokladnie ta sama :)
Michał - 2006-04-29, 09:51

dokladnie ta sama :)
Mazur - 2006-04-29, 19:57

Rano zrobiłem wypad za miasto i odwiedziłem kilku rozników i o zgrozo nikt nie ma słomy jęczmiennej, ale wszyscy mają tz. mieszankę, czyli słomę jęczmienno -owsianą.
Za piwo dostałem 2 worki słomy, ba proponowali całą prasowaną kostkę.
I teraz moje pytanie czy ten dodatek słomy owsa nie zepsuje tego co miała zrobić słoma jęczmienia ??

[ Dodano: 2006-05-03, 20:51 ]
Zatopiłem worek z tą mieszankę jęczmienno-owsianą z dodatkiem torfu zobaczymy co z tego wyniknie.

ZiK - 2006-05-05, 14:00

ja też wrzuciłem do oczka worek z mieszanką jęczmienno-owsianą minelo 5 dni woda tylko troche sie wyklarowala ale nadal jest metna.ile dni mam trzymac ten worek w oczku? :shock: :yahoo: :pa:
viper126p - 2006-05-05, 19:51

słomę trzymałem około 10 dni wyciągnąłem bo sie bałem że zgnije woda narazie czysta lampa uv chodzi na pół gwidka tzn.przez wył czasowy 1godz włączona 1 godzinę wyłączona i woda nadal czysta boje sie narazie całkiem wyłączyć bo nie mam pewności czy nie nastąpi atak glonów ale mam zamiar wydłużyć przerwy w działaniu lampy
JacekN8 - 2006-05-06, 11:18

viper126p napisał/a:
słomę trzymałem około 10 dni wyciągnąłem bo sie bałem że zgnije woda narazie czysta lampa uv chodzi na pół gwidka tzn.przez wył czasowy 1godz włączona 1 godzinę wyłączona i woda nadal czysta boje sie narazie całkiem wyłączyć bo nie mam pewności czy nie nastąpi atak glonów ale mam zamiar wydłużyć przerwy w działaniu lampy

Najlepiej słomę wrzuć do oczka i wyłącz całkowicie lampe. Atak nie powinien nastąpić.

Michał - 2006-05-06, 12:48

a ja na razie posadzilem okolo 25 roslin w oczku , woda jest w oczku od tygodnia i dojrzewa, filtr chodzi caly czas bez wytchnienia (lampa UV jest wylaczona) i juz powoli widze ze woda zaczyna sie klarowac sama, poczekam na wegetacje roslinek i one zaczna dzialac, a torf wrzuce dopiero za 5 dni, taki maly eksperyment robie (dopiero teraz mialem chwile zeby sie pobawic). A samej slomy nie moge nigdzie dostac :/ , mieszanek robic nie bede bo nie wiem co z tego wyjdzie.
Mazur - 2006-05-10, 21:12

Minął tydzień od zatopienia słomy ale i torfu, woda ma kolor ciemno żółty lub bardzo jasno brązowy a przejrzystość poprawiła się co pomogło ? słoma ? czy tylko torf ?
myślę że jedno i drugie.

Gulunek - 2006-05-12, 10:53

Witam ja spróbuję umieścić słomę w filtrze - beczka 120 litrów - :)
Mazur - 2006-05-16, 18:20

Już jestem zadowolony z wody jest coraz bardziej klarowna tylko mam pytanie czy tan brązowawy kolorek już pozostanie czy woda odzyska krystaliczną postać (ale mi się marzy) będę szczęśliwy jak zobacze doniczke na głębokości 1,20 m, zadowolony jak zobaczę 1 półke.
ZiK - 2006-05-16, 18:41

u mnie ta słoma nie pomaga woda jest dalej metna jeden worek slomy juz wyciagnelem (mialem go 10 dni)teraz wsadzilem drugi i juz mam go 3 dni i woda dalej jest mętna.co innego moge zastosowac zeby ja wyklarować? :) :pa:
jakub - 2006-05-17, 22:56

Zanurzyłem słomę jęczmienną i po trzech dniach woda zrobiła się czysta niestety był to krótki okres czasu , woda w tej chwili jest brązowa słoma jest około 3 tygodni w wodzie pewnie trzeba ją wyciągnąć? . czy ktoś próbował przefiltrować wodę węglem drzewnym takim do grila , ? pozdrawawiam jakub.
ZiK - 2006-05-17, 23:14

u mnie woda powoli sie klaruje juz widac postepy jednak ten drugi worek słomy pomógł. :yahoo:
Pacyfic_77 - 2006-05-19, 23:44

U mnie snopek słomy jęczmiennej :? dobrze że jestem cierpliwy (woda zakwitła ) jutro wymiana worka z torfem :peace: czekam na efekty :soczek:
Michał - 2006-05-20, 14:52

ja nie mam skad jej wziasc, bylem dzisiaj na targu i facet cala belke tej slomy sprzeda mi za 10 zl ale dopiero jak beda zniwa w sierpniu bleee...wiecie skad ja mozna wziasc oprocz alledrogo bo ja nie moge jej nigdzie dostac, oczywiscie mowie o ludziach w okolicy warszawy od strony zachodniej.
Gulunek - 2006-05-24, 21:29

od 5 dni filtruję przez słomę jęczmienną i jeszcze zatopiłem worek ze słomą - na razie dalej mi zielono....... ale za to jak rośliny rosną. pozdrawiam
Pawel Woynowski - 2006-05-25, 02:38

Słama jeśczmienna powinna być pocięta (sieczka) wtedy lepiej oddaje sole do wody. Nie trzymajcie jej dłużej w oczku niż dwa tygodnie, potem zaczyna gnić i zabarwia wodę na brązowy kolor.
gregor1441 - 2006-06-04, 17:48

witam jakie ph powinien miec ten torf aby zlikwidowac glony i czy moge w tym czasie dopuszczac wode
Grzegorz - 2006-06-04, 18:21

Cytat:
witam jakie ph powinien miec ten torf aby zlikwidowac glony i czy moge w tym czasie dopuszczac wode

Ph3,5-4, torf wysoki, wodę dopuszczaj kiedy musisz a najlepiej deszczówkę :wink:

adrian1 - 2006-06-18, 23:44

Kupiłem słome jęczmienną. Powiedzćie mi krok po kroku co mam zrobić. Jaka ilość worków na jaki akwen? Do jakich worków napchać słome(z siatki czy takie szare bez takich dużych dziurek jak w worku z siatki). Topiąc je mam wrzucić do worka kamienie czy moze je do niego przywiązać? PROSZE o szybkie odpisanie ponieważ chyba we wtorek mam zamiar ja zatapiać w stawie
Pawel Woynowski - 2006-06-19, 01:58

adrian1 napisał/a:
Kupiłem słome jęczmienną. Powiedzćie mi krok po kroku co mam zrobić. Jaka ilość worków na jaki akwen? Do jakich worków napchać słome(z siatki czy takie szare bez takich dużych dziurek jak w worku z siatki). Topiąc je mam wrzucić do worka kamienie czy moze je do niego przywiązać? PROSZE o szybkie odpisanie ponieważ chyba we wtorek mam zamiar ja zatapiać w stawie


Najlepiej do worków po ziemniakch, takie białe i używane, bo nowe maja plastikową warstwę we wnątrz. Kamienie możesz włożyć do środka taką ilość aby zatopiły worek wypełniony torfem lub sieczką jęczmienną. Do worka przywiąż też mocną linkę np. taka od odciągów w namiotach (zrobiona z nylonu), łatwiej będzie wtedy worek wyjąć po kilku tygodniach po zatopieniu Nie więcej niż 4 tygodnie bo wkład będzie gnił.

Mazur - 2006-06-19, 07:03

Ostatnio pociętą słomę jęczmienną pakuje do worka z siastki i wkładam na wierzch do filtra. Woda dobrze wypłukuje składniki ze słomy oraz słoma jest pierwszym zgrubnym filtrem na którym zostaje osad a słomę i tak trzeba zmieniać co 3-4 tygodnie.
adrian1 - 2006-06-19, 09:22

a wiecie coś na temat ilości worków na jaki akwen?
Pawel Woynowski - 2006-06-19, 09:56

adrian1 napisał/a:
a wiecie coś na temat ilości worków na jaki akwen?


Myślę że dwa worki powinny wystarczyć na ok 10000 l. Musisz dojść doświadczalnie ile słomy Ci potrzeba. Słomą nie przedawkujesz, tak samo jak z torfem.

ZiK - 2006-06-19, 15:06

adrian1,
ja na 10000l wrzuciłem 3 worki słomy i dopiero pomogła i glony znikneły ale teraz za to pojawiły się glony nitkowate których nie mogę się pozbyć. :roll:

nauritius - 2006-07-09, 16:57

Ja zastosowałem słomę i woda w oczku sie i tak zazieleniła :(
ibaszr - 2006-07-21, 18:29

Witam wszystkich!

http://alledrogo.pl/item116...la_sprobuj.htmlhttp://alledrogo.pl/item116...la_sprobuj.html

Grzegorz - 2006-07-22, 12:37

Słoma jęczmienna pewnie działa tylko,że koszt tej słomy :lol: na alledrogo jest zbyt drogi,
za te pieniądze można by kupić 3 takie worki torfu, który napewno działa. :wink:

phalina - 2006-07-22, 19:13

No i po co kupować na alledrogo,przecież są żniwa,wystarczy mały wypad za miasto.A swoją drogą moje oczko ma 11000l wody to ile ja musze włożyc tej słomy do oczka Ph mi podskoczylo przez te susze i dolewanie wody wodociagowej mam 8,27 :cry: .Musze szybko działać, kamienie zaczynająmi porastać glonami wygląda to jak mech :evil: .Karasie małe pracują przy nich ale jakoś efektów nie widać.Woda na szczęście jest przezroczysta i lekko żółtawa.Ajuż było tak dobrze Ph bylo 7,12 woda ładna przejrzysta biały piaseczek. :x
Ernest - 2006-07-22, 23:00

Za zeszycie worka to nie dałbym tyle pieniędzy :P .Phalina na obrastające kamienie najlepszy jest plankton(oczliki,rozwielitki).Popacz na zdjęcie które dodałem z żabą(czyste kamienie tylko kupy po ślimakach :) )Nie mierze ph bo nie widze poczeby.Zawsze dolewam wody do filtra nie do oczka.W filtrze jest ten sam plankton co w oczku + rośliny które pomagają w dojściu wody.I jak najwolniej dolewaj wode kranową.Przykładowo 100l wody dolewam około 3 godziny.
phalina - 2006-07-23, 13:03

Mam filtr gąbkowy,to nic by mi nie dało.Ale mam założone z boku mini bagienko to może przez nie bym spróbowała lać wodę :?: ciekawa jak by to wyglądało :?: Mam slimaki błotniarki,pracują,żaby mam ale te trawiaste :cry: Dzisiaj trochę czyściłam sama kamienie.
Ciążka praca przy tym oczku :cry: ,ale i przyjemnie jest posiedzieć raniutko o 5 czy 6 z kawką :soczek: :pa:

Pawel Woynowski - 2006-07-23, 19:03

phalina napisał/a:
j mam 8,27 :cry: .Musze szybko działać, kamienie zaczynająmi porastać glonami wygląda to jak mech :evil: .Karasie małe pracują przy nich ale jakoś efektów nie widać.Woda na szczęście jest przezroczysta i lekko żółtawa.Ajuż było tak dobrze Ph bylo 7,12 woda ładna przejrzysta biały piaseczek. :x


Zastosuj torf kwaśny pH 3,5 - 4,5 na dwa trzy tygodnie. Również dolewam wodę i to w dość dużych dawkach, wyjazdy za granicę na kilka lub naście dni, taką mam pracę i oczko pozostaje bez opieki. I jak na razie nic się złego nie dzieje. Woda kranówa z dużą ilością chloru (Warszawa) Wlewam ją bezpośrednio do oczka, chlor rozcieńczony nie robi żadnej krzywdy fliltrowi, poza tym odparowywuje po kilku godzinach z oczka.

phalina - 2006-07-23, 20:38

Nie mogę zdobyć takiego torfu.Moze w Ełku lub Augustowie :?: Słomę mogę szybciej zdobyć.
Mazur - 2006-07-23, 21:08

Jeszcze 2 tygodnie temu był w centrum ogrodniczym na ul Wojska Polskiego.
Ala - 2006-07-24, 00:04

phalina napisał/a:
Ciążka praca przy tym oczku ,ale i przyjemnie jest posiedzieć raniutko o 5 czy 6 z kawką

Ojej, też tak lubię. Zimą nikt by mnie nie wyciągnął o takiej porze z łóżka, a latem sama biegnę z tą kawką nad staw. Lubię też wieczory nad wodą, ale te cholerne komary tną jak diabli. Dzisiaj zostałam przyłapana na wieczornej zadumie. Oczywiście nieodłączne koty - widać dwa, trzeci się nie załapał na fotkę, ale też dumał obok.

phalina - 2006-07-24, 10:26

Ala to musiała być bardzo głęboka zaduma :?:
Roman dzięki zaraz tam pędze ,mieszkam trzy kroki od centrum.Chociaż byłam w czwartek to powiedział chłopak ,że nie mają .Pogadam z głową może znajdzie.Jeszcze raz dzięki. :) .

JAREK G - 2006-11-01, 20:29

We wtorek przywiózł mi gośc taką kostkę słomy jęczmiennej (7 zł) takze do wiosny jestem przygotowany :) i będę testował. Przydało by się jeszczę nazbierać worek szyszek olszyny, ale wstyt się przyznac nie wiem jak wygląda olszyna a szyszki to już wogóle :(
killer1558 - 2006-11-01, 20:37

JAREK G napisał/a:
Przydało by się jeszczę nazbierać worek szyszek olszyny, ale wstyt się przyznac nie wiem jak wygląda olszyna a szyszki to już wogóle

http://www.drzewapolski.pl/Drzewa/Olcha/Olcha.html masz poczytaj to tak na szybko z gogle a co do olchy to u mnie zatrzesieni tak sie rozmnaża ze nie długo pod moja posesję podejdzie, a jest 1,5 km ode mnie i idzie w moją stronę :lol:

JAREK G - 2006-11-01, 20:53

Dzięki patrząc na liście to już chyba wiem jak ta olcha wygląda :)
killer1558 napisał/a:
co do olchy to u mnie zatrzesieni tak sie rozmnaża ze nie długo pod moja posesję podejdzie, a jest 1,5 km ode mnie i idzie w moją stronę

To masz dobrze bo nie musisz nigdzie chodzić na szyszki :D

killer1558 - 2006-11-01, 20:56

daleko nie mam tylko czasu brak :(
ZiK - 2006-11-01, 21:26

Ostatnio nazbierałem trochę szyszek z olchy i utopiłem w akwarium. Super woda się zrobiła taka trochę herbaciana. :D
JAREK G - 2006-11-01, 21:36

zik napisał/a:
Super woda się zrobiła taka trochę herbaciana.

Myślałem że szyszki wody nie barwią :?

ZiK - 2006-11-01, 21:40

JAREK G,
Barwią podobnie jak torf ale to też zależy ile ich wrzucisz. :) Woda jest przezroczysta tylko ma taki herbaciany kolorek. :)

JAREK G - 2006-11-01, 21:54

zik napisał/a:
Woda jest przezroczysta tylko ma taki herbaciany kolorek.

To też fajnie, chyba że kolor mocnego "czaju" :D , a czy słoma też barwi wodę :?:

ZiK - 2006-11-01, 22:03

Słoma też barwi wodę na kolor słomkowy taki lekki żółty ale w oczku jest to niewidoczne, chyba że nabierzesz wodę np:w szklankę to wtedy zobaczysz jej kolor. :)
castleman - 2006-12-08, 17:40

co do słomy,
wrzuciłem do oczka przed zimą chchołka z trzciny (coś kole słomy ;) )
i pojawiają się na nim glony nitkowe, jak na roślinach podwodnych
jest jakieś lekarstwo na to :?:

Irex - 2006-12-08, 19:15

Glony nitkowate oczyszczą Ci trochę wodę przy braku wegetacji roślin, a chochołka na wiosnę wyjmiesz z wody razem zglonami i po kłopocie.
castleman - 2006-12-08, 19:17

Irex napisał/a:
Glony nitkowate oczyszczą Ci trochę wodę przy braku wegetacji roślin...

:?: znaczy się są one pożyteczne?

Irex - 2006-12-08, 19:21

Trudno tak o nich powiedzieć. Jak zarosną Ci większy obszar, to bez wyciągania grabiami się nie obejdzie. A jak latem oplątują rośliny wodne i przy ich likwidacji połamiesz pąki najładniejszej lilii to napewno przeklniesz je w żywy kamień. Ale zimą duże nie urosną - chyba, że masz bardzo "żyzną" wodę.
JAREK G - 2006-12-08, 19:59

Nie za wcześnie castleman, na tego chochoła, może nie tyle co za wcześnia ,a za ciepło :oops:
castleman - 2006-12-08, 20:00

czy pożyteczne czy nie
i tak ich nie lubie :evil:
i wolałbym sie ich pozbyc

castleman - 2006-12-08, 20:09

JAREK G napisał/a:
Nie za wcześnie castleman, na tego chochoła, może nie tyle co za wcześnia ,a za ciepło :oops:

chochoł w oczku nazwałbym "mini" test (śmieją się z niego) ;) widać go na zdjęciu
http://forum.oczkowodne.n...r=asc&start=105
w zanadrzu jest "gigant" :good: ale czeka na ochłodzenie :)

JAREK G - 2006-12-08, 20:55

No to faktycznie mini :)
jakja - 2006-12-09, 07:00

A propops glonów nitkowych na chochole: nie ma...tylko prace ręczne typu szydełkowanie, wycinanki,
bartek9052 - 2007-04-28, 12:36

Włożyłem worek słomy jęczmiennej do mojego oczka i po dwóch dniach szok woda zrobiła sie brązowa ledwo dna widać. Dlaczego? i czy da sie pozbyć tego koloru jakoś ?
Gosia - 2007-05-12, 21:13
Temat postu: glony kontra
witam mam pytanko bo woda zarosła mi chyba glonami,jest zielkona co mam teraz zrobić i jakie ryby pomagają w walce z glonami bardzo dziękuje za pomoc.
JAREK G - 2007-05-12, 21:24

Tak naprawdę to nie ma takich ryb co pomagają w walce z glonami raczej się przyczyniają do ich rozwoju :P Podstawa to dużo roślin, a później dopiero filtry , lampy , torf czy słoma które wspomagają walkę z glonami Wrzuć Gosia, fotki swojego oczka :)
marsha - 2007-05-21, 22:20
Temat postu: Re: Słoma jęczmienna kontra glony
AurorA napisał/a:
Dostałem kiedyś taki list.
Jeśli ktoś stosował tą metodę proszę o opinię.

Co do słomy to sprawa wygląda następująco: Do worka jutowego 80l. upychamy słomę jęczmienną i obciążamy worek kamieniami, zanurzamy w oczku. Po ośmiu dniach wodę z oczka można pić, stan takiej wody utrzymuje się około 1,5 miesiąca.

Cykl ten trzeba powtarzać przez cały sezon.
Czytałam,że osoba ,która to testowała uważa ,że nie ma nic lepszego na walke z glonami!!!!!!


sloma tak naprawde ma dzialanie wspomagajace przy walce z glonami. umieszczona w wodzie - wytwarza tzw.dioksydan (nadtlenek wodoru), podczas procesu rozkladu. substancaj ta nie jest sola. podczas rozkladu slomy w oczku wodnym bardzo czesto mozna zaobserwowac spadek PH, co jest korzystne, jesli mamy w oczku wodnym do czynienia z twarda, lekko alkaliczna woda.
w moim oczku wodnym sloma dala dobry rezultat. glony zniknely. ale poniewaz podczas procesu dekompozycji zaczela sie rozpadac na malutkie strzepki - maz zamienil ja na torf
i tym sposobem poziom PH wody sie podniosl, a woda zaczela przypominac zupe.
sposob ze sloma jest znany od wielu wiekow. W sredniowieczu mnisi uzywali slomy do likwidowania siedlisk glonow w oczkach wodnych, w ktorych hodowali ozdobne karpie. jesli ktos ma pytania odnosnie oczek wodnych - chetnie podziele sie swoja wiedza :) pozdrawiam

JAREK G - 2007-05-21, 22:31

Witam marsha, Dodatkowa wiedza zawsze się na forum przyda :good: To ja spytam jak długo miałaś tą słom w oczku :?:
marsha - 2007-05-21, 23:47

JAREK G napisał/a:
Witam marsha, Dodatkowa wiedza zawsze się na forum przyda :good: To ja spytam jak długo miałaś tą słom w oczku :?:


Slomy jeczmiennej uzywalismy przez grubo ponad miesiac (dodawalismy siatke po siatce stopniowo do oczka-w sumie 4 siatki slomy, a do dzis mamy jeszcze jeden pek, ktory umiescilismy w filtrze), tuz po nastaniu cieplejszych dni i pojawieniu sie pierwszych glonow, ktore calkowicie uprzykrzyly nam i naszym rybom zycie :) Po 2 tygodniach woda stala sie znacznie bardziej klarowna, nareszcie moglam zobaczyc plywajace przy dnie ryby! Pozostalosci glonow wylawialismy regularnie i az trudno bylo uwierzyc, ze zniknely na dobre.
Tak jak wiekszosc zdrowo rozsadkowo myslacych maniakow oczek wodnych - pomysl ze sloma potraktowalam z wielkim przymruzeniem oka. No bo jak to tak? Troche 'farmerskiej sciolki' i po glonach? A jednak...
Czasami zamiast siegac po radykalne srodki, chemikalia, lepiej pomyslec co mozna zrobic zeby osiagnac efekt mniej inwazyjnymi srodkami. Sloma dziala.
Jako ze pomysl mojego meza z torfem nie okazal sie szczesliwym wyjsciem, zamierzamy powrocic do naszego slomianego sprzymierzenca :)

killer1558 - 2007-05-21, 23:56

no dobra ale na nitkowate to tez działa czy tylko na zielona wodę :)
JAREK G - 2007-05-21, 23:58

marsha, ale napisz konkretnie jak dugo trzymasz ją w oczku tydzień , miesiąc, trzy i po jakim czasie ją wyciągnąć żeby nie zgniła :roll:
killer1558 - 2007-05-22, 00:14

słoma ,słomą :P ja mam pytanie czy mieszanka nie będzie jęczmienno -owsiana bo w mojej okolicy tylko takie coś sieją nawet teściu ma na polu, ale samego jęczmienia znaleźć to :dupa:
Ernest - 2007-05-22, 04:50

Marek jak ty zaczynasz się rozglądać za słomą ,to coś jest nie tak ;)
marsha - 2007-05-22, 22:01

JAREK G napisał/a:
marsha, ale napisz konkretnie jak dugo trzymasz ją w oczku tydzień , miesiąc, trzy i po jakim czasie ją wyciągnąć żeby nie zgniła :roll:


Otoz wlasnie caly sekret w tym, zeby sloma zaczela sie rozkladac :)
Jesli chodzi o 'kalkulator' uzycia slomy jeczmiennej – podaje na talerzu co nastepuje:
idealne proporcje to 10 gramow slomy na kazdy metr kwadratowy powierzchni oczka, ale tak naprawde nie nalezy sie trzymac kurczowo tych proporcji, poniewaz ryzyko przedawkowania slomy jest prawie zadne.
Sloma najlepiej spelnia swoje zadanie w mniejszych oczkach wodnych,
proces rozkladu slomy jest calkowicie uzalezniony od umiejscowienia oczka w ogrodzie i od pory roku. Jesli oczko jest usytuowane w miejscach mocniej naslonecznionych – proces rozkladu bedzie przebiegal szybciej i bardziej intensywnie (wiosna,lato – ok.6-8 tygodni, jesien – nawet do do 14-16 tygodni, najlpiej wprowadzac nowa porcje slomy zanim jeszce stara zupelnie sie rozlozy tak zeby zachowac rownowage )
slome nalezy umieszczac blisko zrodla 'biezacej wody' :) tzn. Najlepszym partnerem slomy jest wodospad, kaskada, fontanna, wszedzie tam gdzie ruch wody jest intensywny. Dobrym pomyslem jest tez umieszczenie slomy jeczmiennej w filtrze, ale doradzam uzyc ponczochy:
Brzmi to jak zart, ale dobrze jest porozmawiac z mama lub siostra na temat pozyczenia ponczochy. Jest to moj patent, ktory sprawdza sie znakomicie, poniewaz sloma umieszczona w ponczosze – oszczedza mnostwo czasu na czyszczenie oczka ze strzepkow slomy, ktore maja tendencje do dryfowania na powierzchni. Tak tez nalezy slome umieszczac w filtrze. Unikniemy wtedy klopotliwego czyszczenia.
Slome nalezy zanurzyc prawie calkowicie, pozwalajac aby tylko odrobina byla widoczna na powierzchni. Najlepiej przywiazac sznurek do ponczochy i zakotwiczyc obciazajac kamieniem. Nie powinno sie zanurzac jej na glebokosc wieksza niz 90 cm. (Wiem ze moze ogarnie Was smiech, ale w Anglii przeprowadzaja nawet badania naukowe (!!! :) ), ktore mowia, ze na glebokosci wiekszej niz 90 cm sloma traci efwektywnosc dzialania)
Sloma wydzielajac dioksydan reguluje zwartosc glonow w oczku (glony byly sa i beda w kazdym oczku – trik polega na kontrolowaniu ich ilosci), wspomaga tez 'odzielenianie' wody.
Ogolna rada – testujcie PH regularnie. Im woda bardziej zasadowa – tym wieksze ryzyko niekontrolowanego rozprzestrzeniania sie glonow
tym desperatom ktorym nie chce sie bawic sloma i ponczochami mamy – proponuje skoczyc do apteki, kupic 3% wode utleniona ( TAK-woda utleniona jest dokladnie tym dioksydanem ktory wytwarzany jest przez slome ) i rozrobic w proprcjach:120ml 3% wody utlenionej na kazde 1000 litrow wody w oczku. Mieszanina zabija glony, zakwasza ledwo zauwazalnie odczyn wody. Nalezy rozrobic 120 ml 3% wody utlenionej w naczyniu z woda z oczka i dodawac otrzymany plyn stopniowo na powierzchnie oczka, uwazajac zeby nie wylewac mieszanki bezposrednio na ryby. Czynnosc w sumie wykonuje sie raz w tygodniu.

Nie probowalam tego sposobu osobiscie (ten sposob ma swoich zwolennikow w Wielkiej Brytanii), wiem tylko ze dzialanie jest identyczne z dzialaniem slomy. Roznica polega na tym ze sloma dziala dlugotrwale, a metoda z woda utleniona musi byc powtarzana conajmniej raz w tygodniu.
Powodzenia!!!!

JAREK G - 2007-05-22, 22:13

Dzięki marsha, :good: To po jakimś czasie macie w Anglii w oczku zamiast wody wodę utlenioną :hehe:
marsha - 2007-05-22, 22:25

JAREK G napisał/a:
Dzięki marsha, :good: To po jakimś czasie macie w Anglii w oczku zamiast wody wodę utlenioną :hehe:


Wiem, ze to brzmi niedorzecznie :) Sama parsknelam smiechem, gdy mi przyjaciel w pracy o tym powiedzial. Pamietam wtedy, ze pomyslalam: Ale Ci Anglicy szurnieci, zamiast kupic zlote rybki, wola wybielac czarne starlety :) :):)!!
Ale nie musi to brzmiec wiarygodnie. Ma dzialac, a przede wszystkim nie szkodzic ;)

Gosia - 2007-06-05, 17:59
Temat postu: Anty glony
Witam dziś włożyłam słome jęczmienną do 2 worków jutowych,mam nadzieje że to mi coś pomoże bo jest woda bardzo zglonowana a jeśli coś pomoże to napisze.Mam prośbe ile czasu te worki maj tak być w tym oczku jeśli ktoś wie to prosze o powiedzenie mi i z góry bardzo dziękuje.
Mazur - 2007-06-05, 18:23

Ja w beczce mocze 3 tygodnie słome z torfem więc myślę że 2 tygodnie to minimum a po 3 tygodniach trzeba wyciągnąć bo zacznie gnić.
JAREK G - 2007-06-05, 18:42

Odpowiedź Gosia masz kilka postów wyżej :P
marsha napisał/a:
Otoz wlasnie caly sekret w tym, zeby sloma zaczela sie rozkladac :)
marsha napisał/a:
– proces rozkladu bedzie przebiegal szybciej i bardziej intensywnie (wiosna,lato – ok.6-8 tygodni, jesien – nawet do do 14-16 tygodni, najlpiej wprowadzac nowa porcje slomy zanim jeszce stara zupelnie sie rozlozy tak zeby zachowac rownowage
Ja nie mam doświadczenia ze słomą ale wrzuciłem jej niewielką ilość w tym roku do filtra :) jest tam już 3 tygodnie nie wiem jak wygląda bo nie zaglądałem do filtra i chyba na razie nie będę. Filtr pracuje bez zarzutu woda zrobiła się czysta po około 2 tygodniach :-D , ale nie koniecznie musi to być zasługa słomy :P
Mazur - 2007-06-05, 19:33

Jarek to zajżyj.
hepik - 2007-06-05, 20:16

Z tą wodą utleniena to wcale nie takie głupie.
Przeczytane w necie zastosowanie H2O2
- Obróbka wody pitnej
Do zwalczania alg i substancji śluzowych oraz usuwania bakterii redukujących siarczany
.
Po co sie męczyc z słomą czy torfami a koszt litrowego opakowania to ok.9 pln?
Tylko dlaczego nigdy sie nie spotkałem z takim zastosowaniem do oczek( a troche o oczkach juz przeczytałem)?

JAREK G - 2007-06-09, 00:23

Roman napisał/a:
Jarek to zajżyj.

Roman, Zajrzałem dzisiaj i o dziwo nie było tak źle słoma była ponad trzy tygodnie :) nie była całkiem zgniła i nie śmierdziała chyba mogła by być jeszcze ze dwa trzy tygodnie :P Za to rozleciała się (zgniła) stara gąbka która była pod słomą :P ( 3 rok w filtrze )

Mazur - 2007-06-09, 06:50

W mojej beczce gdzie robię wyciąg z torfu i słomy po miesiącu jak podniosłem pokrywe to był smród rozumiem że w filtrze jest płukana.
wojtek1987 - 2007-06-16, 13:41

Witam!
Pomysł z wodą utlenioną wydaje mi sie nie głupi. dodatkowo podczas naturalnej reakcji rozkładu powstaje czysty tlen który natlenia wodę wg reakcji 2H2O2 -->2H20 + O2. I male stężenie H2O2 nie szkodzi rybom i roślinkom. chyba zakupię perhydrol (stężona do 30% woda utleniona) i wyprobuje. Jak będzie działać to dam znać na pewno!
Pozdrawiam!

Gosia - 2007-06-19, 16:55
Temat postu: Anty glony
Witam dziś wyciągłam dwa worki ze słomą jęczmienną ale nie widze za dużej różnicy w przejżystości wody no troszke wyrażniej widać na powierzchni rybki no i jeszcze w dodatku 3 mi zdechły nie wiem czy to może być od tej słomy bo straszny był odór jak ją wyciągałam no i jak otworzyłam to była prawie zielona czy może od worka jutowego.Prosze niech mi ktoś powie czy jeszcze włożyć słome jęczmienną do oczka.
jackon - 2007-06-19, 21:29

uwielbiam te klimaty :)
sloma, torf itd
zawsze sie dobrze ubawie jak czytam takie posty

AurorA - 2007-06-20, 00:33

jackon napisał/a:
uwielbiam te klimaty :)
sloma, torf itd


Chyba o wodzie utlenionej też pamiętasz ;)

jackon - 2007-06-20, 05:33

jakbym mogl Arku zapomniec :)
killer1558 - 2007-06-23, 01:13

Jacek nie zapomnij ze skarpetki to podstawa :hehe:
panowie i panie :) roślinki dawać do waszych oczek a wtedy zapomnicie o zielonej zupie :hehe:

emilek7 - 2007-12-23, 11:00

ale co zrobić , jak rolniki nierozsnąm :P P lub rosną bardzo wolno :P :P
Łuki18 - 2008-01-05, 11:47

emilek7 napisał/a:
ale co zrobić , jak rolniki nierozsnąm P lub rosną bardzo wolno

Postarać sie :P
Ja załatwiłem u dziadka cały snopek :yess:

judym - 2008-02-28, 23:47

Ja tam się nie dziwie.Ludzie dbają o czka a, wode zawsze mają zieloną i nie pomagają żadne znane im metody.Wtedy to i tonący brzytwy się chwyta i dlatego te dziwne pomysły na klarowną wodę.
Maria - 2008-08-01, 14:47

Przedwczoraj włożyłam 1 worek słomy jęczmiennej do oczka o poj. 6000 l.Nie wiem, czy dobrze zrobiłam, ale wcześniej wylałam ciemnozieloną wodę i napuściłam nowej z wodociągu. Woda na drugi dzień miała już kolor mocnej herbaty .Jestem pełna niepokoju, czy to pomoże. Bezskutecznie walczę z glonami już drugi sezon.
Dziś mam zamiar dosadzić rośliny natleniające, których wcale nie mam. Właściewie posadzone mam tylko rośliny przybrzeżne,nawet nie tak mało, ale chyba za mało, żeby dały radę glonom.

Łuki18 - 2008-08-01, 18:20

Wydaje mi się że pomoże tylko cierpliwość. Woda na początku po dolaniu zawsze się tak zachowuje (przynajmniej u mnie). Tylko że ja na początku sezonu wymieniam hmm... ćwiartke :? . W każdym razie wymieniam bardzo niewielką ilość wody, aby ta świeża natleniona wymieszała się z tą przed zimy...
Spróbuj z roślinami :hehe:

jackon - 2008-08-01, 18:49

po co wylewalas wode?
teraz po wlozeniu slomy (az ciezko mi wymowic nazwe tego wynalazku) masz herbate
rownie dobrze moglas wymieszac gline w wodzie
tyle razy pisze, rosliny i jeszcze raz rosliny
zgodnie z literatura mozesz jeszcze pokombinowac z torfem, kwasem,octem, wapnem i cholera wie czym jeszcze
kazdy chce miec efekt w 5 minut po wykopaniu dolu na oczko
tak sie nie da
zasada jest prosta jak drut
1 - nalac wode
2 - posadzic rosliny, o ile sie da jak najwiecej
3 - zaszczepic oczko planktonem
4- ryby dopiero po conajmniej dwoch miesiacach
jezeli roslin jest malo, to najlepiej po roku wprowadzamy ryby
AMEN

mkm - 2008-08-01, 19:55

Ja tez (po nieudanych,nieefektywnych eksperymentach) zrezygnowalam z torfu,szyszek,slomy i tp. metod w celu zwalczenia glonow ,poszlam w rosliny i jest znacznie lepiej, jak sie jakies roslinki nie rozwijaja, to dokupuje (czy "zdobywam") nastepne, im wiecej, tym lepiej :-) W koncu pozbyc sie nadmiaru mozna zawsze...
Pytanko:
Cytat:
3 - zaszczepic oczko planktonem

Skad wziac ten plankton ? Z wiadrem gnac do najblizszego stawu/jeziora ? A jaka pewnosc,ze tenze plankton tam jest ? A w ogole w jakim celu ten plankton, zjada "on" glony,czy ma byc przekaska dla ryb ?
http://pl.wikipedia.org/wiki/Plankton no,niewiele mi sie wyjasnilo a'propos oczka :(

Ps.
Mam oczko od 4 lat (z karasiami) a o koniecznosci dostarczenia planktonu nie mialam pojecia ! ;)
Moim rybkom suszone rozwielitki nie smakuja wola tetra pound (snobki) albo dzdzownice z ogrodka

jackon - 2008-08-01, 20:15

plankton skutecznie niweluje rozwoj glonow jednokomorkowych, tzw zielony zakwit wody
potem jest znakomitym pokarmem dla ryb
czesto stosuje sie plankton do stymulacji tarla ryb
najlatwiej pozyskac go w niezarybionych zbiornikach, badz kupic mala porcje na zaszczepienie oczka w sklepie zoologicznym (oczywiscie pod warunkiem,ze nie mamy ryb w oczku)

dachasia - 2008-08-01, 22:55

A jak już mamy ryby w oczku, a nie zaszczepiliśmy go w odpowiednim czasie planktonem?
AurorA - 2008-08-01, 23:34

Plankton to złoty środek na nowo zakładane oczka. Jacek ma całkowita rację. Stosuje zaszczepianie wioślarkami co roku w zbiornikach bez ryb i nie znam zielonej wody.
mkm - 2008-08-02, 19:06

Cytat:
A jak już mamy ryby w oczku, a nie zaszczepiliśmy go w odpowiednim czasie planktonem?

No wlasnie ???

Mi by najbardziej odpowiadala radykalna opcja ;) (STOPGLON)
"Megaloplankton o rozmiarach przekraczających 1 m - do tej ostatniej grupy zaliczamy np. duże gatunki meduz bądź osiągające do 4 m średnicy samogłowy"

Ech, pomarzyc !

Maria - 2008-08-04, 09:23

Witam wszystkich!
Dziś mija 5 dzień od utopienia słomy w oczku. Woda nadal jest dość ciemna, ale ryby widać.Nie jest to super klarowność, ale jest lepiej niż było do tej pory.Do filtra włożyłam 2,5l kwaśnego torfu. mało, ale więcej się nie zmieściło. Rośliny podwodne posadziłam ( jak szybko się takie rośliny rozrastają?), wpuściłam 6 szt osoki. trochę żabiścieku, hiacynty , pistie. Mam obawy, że jest ich wciąż za mało.

leszek50-57 - 2008-08-09, 20:18

Ze słomą musisz uważac, bo będzie gnic,ale torf to możesz włożyc do oczka cały worek w całości lub podziel,najlepiej tak,żeby woda z filtra leciała na torf.Woda się trochę zabrudzi na kolor brunatny,ale wyklaruję się.Jest to sprawdzone. :!: ;) LARON
jackon - 2008-08-09, 20:39

wywal to wszystko z oczka
albo robisz oczko,albo zupe gotujesz
do tego smierdzaca
poczytaj posty, to sie dowiesz co robic

Maria - 2008-09-03, 12:23

Witam!

Na podstawie własnych doświadczeń zalecam ostrożność przy stosowaniu słomy jęczmiennej. Wyciągłam worek ze słomą po 2 tygodniach i była tragedia - gnój i niesamowity smród.
O wiele lepszy jest torf - co do skuteczności, to nie mam pewności, ale przynajmniej nie śmierdzi.Natomiast jeżeli chodzi o post Jacka, to przeczytałam tutaj może nie wszystko, ale bardzo dużo i mam jeden wniosek: ile ludzi tyle metod walki z glonami!
Po przeczytaniu wcale nie jestem mądrzejsza, a jedynie bardziej skołowana.

Pozdrowienia.
Maria :pa:

AurorA - 2008-09-04, 00:10

Maria napisał/a:
przeczytałam tutaj może nie wszystko, ale bardzo dużo i mam jeden wniosek: ile ludzi tyle metod walki z glonami!
Po przeczytaniu wcale nie jestem mądrzejsza, a jedynie bardziej skołowana.


rośliny to podstawa a reszta niepotrzebny dodatek.
W przypadku zielonej wody można dać Algorem i na tym koniec kombinowania.

siwy60 - 2009-08-01, 22:57

umnie torf niestety 4 worki 50 litrowe nic nie pomogły sprubowałem słome i po 2 tygodniach woda zrobiła sie brązowa a glony pozbijały sie w kepy takie pływające, tylko na kaskadzie zrobiły sie takie gluty podobne do glonu taki meszek który mozna bez problemu wyciagnac,dobze ze są zniwa mozna słomy sobie nawiesc, dobra jest ta posieczkowana słoma :piwko:
Mashu.Zeke - 2010-02-16, 17:05

Witam serdecznie.
Czegoś tu nie rozumiem, przeczytałem cały wątek ale zamiast mieć wyklarowany oraz stosowania słomy jęczmiennej. Jedne osoby piszą, żeby uważać bo zacznie gnić, drugie że właśnie o to chodzi. Stosować, nie stosować, dużo, mało itp... Kręciołka można dostać.

A jak jest np z ekstraktem z jęczmienia? Czy to jest ekstrakt z młodego jęczmienia, dojrzałego, czy może z podgnitej sieczki? Czy przykładowo nie ma w ogóle różnicy?

pozdrawiam

bogdan12121966 - 2010-02-16, 19:32

Rosliny,rosiny i jeszcze raz rosliny-najlepszy sposób na czystą wode reszta to tylko tymczasowe obniżenie ph wody poprzez zakwaszenie wody [efekt krótkotrwały ].
:dupa: blada i :(( .

fotos88 - 2010-02-16, 23:42

stosowałem słomę, nie polecam, u mnie totalnie zawiodła
ontario_ab - 2010-02-17, 09:26

słoma to tak samo słabe rozwiązanie jak i torf, kołki brzozy czy inne takie tam ;)
szkoda czasu - zrób kolego dobry filtr, a najlepiej obsadź oko roślinami tak jak to bogdan12121966 opisał i czekaj

fotos88 - 2010-02-17, 10:30

ja zrobiłem właśnie tak jak postąpił bogdan12121966, i jestem bardzo zadowolony
aga_zg - 2010-05-22, 08:54

oj przepraszam bardzo ja polubie wszystko co się da pod warunkiem że jest to prawidłowe
Teresita - 2010-07-05, 22:37

Ja w ubiegłym roku zatapiałam po kilka worków ze słomą jęczmiemnną,byłam bardzo przekonana ,że to pomoże!!!Niestety,wielki smród,mierny efekt.Dobrze ,że ryby przeżyły te moje eksperymenty!!!
rewi - 2011-06-24, 19:29

Oczko mam 3m x 1m ;( ( na razie )
ile potrzeba słomy mniej więcej aby woda się wyklarowała ?
jak na razie to z jakieś dwie garści słomy wsadziłam jakiś efekt jest ale mizerny może trzeba więcej ;D pomocy :P

ontario_ab - 2011-06-25, 22:06

rewi, przecież tutaj http://forum.oczkowodne.n...p=121131#121131 piszesz, że zastosowałaś wodę utlenioną i jest super ! Nie rozumiem o co więc chodzi :???:
AurorA - 2011-06-26, 03:17

Rewi dosyp jeszcze torfu i troszkę kołków brzozowych, a na to algorem i zasmażka- będzie zupa na niedzielny obiadek. ;)
Mazur - 2011-06-26, 09:54

bogdan12121966 napisał/a:
Rosliny,rosiny i jeszcze raz rosliny-najlepszy sposób na czystą wode reszta to tylko tymczasowe obniżenie ph wody poprzez zakwaszenie wody [efekt krótkotrwały ].
:dupa: blada i :(( .


tylko ten sposób jest skuteczny raz zrobisz porządną nasadę roślin i masz głowy raz na zawsze, ja dodałbym strumyk jako dodatkowe źródło oczyszczania i natleniania wody również obsadzony roślinami jak to zrobisz zapominasz o broblemie z oczkiem.
Pod warunkiem że sam wody nie zaśmiecisz nadmierną ilością pokarmu ryby tak jak psa daje się tyle by zjadł w ciągu 5 minut.

shiftman - 2011-06-26, 14:06

Ja mam coś takiego w oczku już 3 miesiące i woda czysta :-D Polecam!!!!!
dufber - 2011-07-06, 18:59
Temat postu: sloma jeczmienna
Witam jestem tu nowy mieszkam w UK i tez mam problem z glonami,wlasnie zakupilem slome jeczmienna w sklepie ogrodniczym na opakowaniu pisze ze starcza na pol roku (dwupak) jeden worek wielkosci puszki po piwe starcza na 3500litrow pozyjemy zobaczymy .pozdrawiam
smazio - 2015-07-11, 23:00

Witam. Odświeżę temat. Po 2 tygodniach moczenia słomy w oczku, woda z zielonej zmieniła kolor na brązowy. Zapewne znaczy to, że słoma zaczęła gnić i chyba o to w tym chodzi. Pytanie, czy w takim momencie trzeba już wyciągnąć słomę czy czekać aż woda zrobi się przejżysta? O ile w ogóle się taka zrobi? Temat był dosyć dawno poruszany więc może od tego czasu więcej osób nabrało doświadczenia w takich zabiegach? Będę wdzięczny za odpowiedź.
rewi - 2015-07-12, 11:05

smazio, jak zaczyna gnić trzeba wymienić! :good:
smazio - 2015-07-12, 12:35

Ok. Dzięki.
A co z wodą? oczyści się czy bedzie już taka brązowa?



wcześniej była taka:


rewi - 2015-07-12, 14:05

A masz filtracje?? :P
smazio - 2015-07-12, 14:08

rewi niestety nie mam. Stąd też pomysł na zastosowanie słomy.
rewi - 2015-07-12, 18:42

Zrób podmiankę wody, dosadź roślin, a z tą słomą uważaj co 2tyg trzeba zmieniać. ;)
agadik16 - 2015-08-08, 09:39

Witam, wczoraj wsadziłam worek ze słomą jęczmienną i będę czekać co dalej.. o efektach poinformuje

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group