Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Rośliny wodne - Cyperus papyrus i inne cibory

koczisss - 2007-10-31, 15:56
Temat postu: Cyperus papyrus i inne cibory
Mam takie pytanie. Czy może ktoś z Was posiada taką roślinę, może nasiona, sadzonki, a jak nie, to gdzie można kupić?
Kurcze, przeglądałem internet i nigdzie nie ma.
Co prawda znalazłem gdzieś nasionka, ale trochę zbyt wygórowana cena, bo z jedno nasionko chcą 1 zł, a raczej jest mała szansa na kiełkowanie, bo raczej trzeba kilkadziesiąt (kilkanaście) by było kupić, żeby uzyskać jedną roślinę.

Cyperus papyrus jest trochę ładniejszy od zwykłej, powszechnie uprawianej cibory zmiennej.

Mazur - 2007-10-31, 16:06

Piękna roślina
AurorA - 2007-10-31, 17:41

koczisss napisał/a:
Cyperus papyrus jest trochę ładniejszy od zwykłej, powszechnie uprawianej cibory zmiennej.


...ale o wiele bardziej wymagający. Obserwuje okaz w pobliskim ogrodzie botanicznym w Powsinie i ma się kiepsko. W domu często marnieje. Widziałem kiedyś nasiona na alegro, ale się nie zdecydowałem.

zobacz posty Ali, wydaje mi się że to Cyperus papyrus

http://forum.oczkowodne.n...er=asc&start=15
http://forum.oczkowodne.n...er=asc&start=45

koczisss - 2007-10-31, 18:17

AurorA napisał/a:
koczisss napisał/a:
Cyperus papyrus jest trochę ładniejszy od zwykłej, powszechnie uprawianej cibory zmiennej.


...ale o wiele bardziej wymagający. Obserwuje okaz w pobliskim ogrodzie botanicznym w Powsinie i ma się kiepsko. W domu często marnieje. Widziałem kiedyś nasiona na alegro, ale się nie zdecydowałem.

zobacz posty Ali, wydaje mi się że to Cyperus papyrus

http://forum.oczkowodne.n...er=asc&start=15
http://forum.oczkowodne.n...er=asc&start=45


Tak, wygląda na ciborę papirusową :)

Ciekawe jak ona się ma u niej :)

iwosek - 2007-11-01, 01:48

fajny ten papirusik - widzialem w ogrodzie botanicznym we wroclawiu - ale tam tez marniutko z nim bylo :( ciekawa odmiana bede musial popatrzec w niemczech jak bede - tam predzej dostanie sie takie wynalazki :D
AurorA - 2007-11-01, 19:14

iwosek napisał/a:
ciekawa odmiana


to czysty gatunek

wojtas - 2007-11-01, 20:48

posiadam papirusa,on bez przerwy kwitnie.Pomiędzy liscmi są takie kulki na długich cienkich lodyzkach i to jest od razu jak rozwijają sie nowe liscie.Kwiatostan cibory jest nieco inny,a poza tym ona nie zawsze kwitnie.co to za gatunek?
koczisss - 2007-11-01, 21:26

wojtas napisał/a:
posiadam papirusa,on bez przerwy kwitnie.Pomiędzy liscmi są takie kulki na długich cienkich lodyzkach i to jest od razu jak rozwijają sie nowe liscie.Kwiatostan cibory jest nieco inny,a poza tym ona nie zawsze kwitnie.co to za gatunek?


Pokaż zdjęcie, bo tak to se można pogadać :P

JAREK G - 2007-11-01, 21:29

O ile się nie mylę to jest to czysty gatunek papirusa i przy okazji jeszcze lotos :)

koczisss - 2007-11-01, 21:32

JAREK G napisał/a:
O ile się nie mylę to jest to czysty gatunek papirusa i przy okazji jeszcze lotos :)
[url=http://images34.foto...a0m.jpg]Obrazek[/URL]


Mi to wygląda na ciborę zmienną :-D

AurorA - 2007-11-01, 21:32

To nie jest papirus- zbyt szerokie liście i nie te proporcje
AurorA - 2007-11-01, 21:37

Tak wygląda kwitnący papirus właściwy ( Cyperus papyrus)

koczisss - 2007-11-01, 21:39

Cytat:
Tak wygląda kwitnący papirus właściwy ( Cyperus papyrus)


Gdzie go widziałeś i pozowałeś z nim? :-o

AurorA - 2007-11-01, 21:42

To fotka z ogrodu botanicznego w Powsinie mam gdzieś więcej ale musiałbym poszukać.
Roślina generalnie kiepsko się prezentuje ma ze 3 pędy które na dodatek sie pokładają

Pinnii - 2007-11-08, 13:24
Temat postu: Re: Cyperus papyrus
koczisss tak napisał .........Mam takie pytanie. Czy może ktoś z Was posiada taką roślinę, może nasiona, sadzonki, a jak nie, to gdzie można kupić?


Witam , jak powiesz jak mogę wysłać , bo bez wody zmarnieje .....mam trochę już wypuszczających nowe roślinki :) .

proszę odezwać sie na moje GG GG 4222862


Barbara

koczisss - 2007-11-08, 13:32
Temat postu: Re: Cyperus papyrus
Pinnii napisał/a:
koczisss tak napisał .........Mam takie pytanie. Czy może ktoś z Was posiada taką roślinę, może nasiona, sadzonki, a jak nie, to gdzie można kupić?


Witam , jak powiesz jak mogę wysłać , bo bez wody zmarnieje .....mam trochę już wypuszczających nowe roślinki :) .

proszę odezwać sie na moje GG GG 4222862


Barbara


Hej.
Na pewno masz taką roślinę wraz z sadzonkami?


Jeśli tak, to fajnie.
Co do wysyłki, to może wypowiedzą się eksperci od tego, np. AurorA.

Adalbert - 2008-11-23, 11:15

Mój Cyperus papyrus na zimowym przechowaniu. Nie marnieje ale też i nie wypuszcza nowych pędów w przeciwieństwie do cibory zmiennej





Czy zastosowanie nawozu byłoby wskazane a jeżeli tak to jakiego?

Magda i Miśkopt - 2008-12-27, 23:16
Temat postu: Papirus egipski
Jeśli ktoś posiada nasiona lub sadzonki papirusa egipskiego (nie cibory zmiennej)- chętnie odkupię :) . Dałam się nabrać :???: , niestety, sklepowi internetowemu z Chrzanowa, gdzie zamówiłam końcem listopada nasiona, niestety, kasę przelałam, o nasionach mogę pomarzyć :-| . Jeśli ktoś ma w/w roślinkę i chciałby odsprzedać - proszę o info.

Magda

Adalbert - 2008-12-28, 08:57

Posiadam takiego papirusa. Kwitł w tym roku ale nie pozyskiwałem nasion. Nie wiem nawet kiedy i w jaki sposób je zbierać :oops: Nie interesowałem się wcześniej tym problemem ale teraz chyba nadszedł czas by się dokształcić.
dachasia - 2008-12-28, 15:54

Wojtek dokształć się. Może będziesz, propagatorem tej odmiany w naszych oczkach.
dachasia - 2008-12-28, 16:00

Magda na tej stronie mają sadzonki 65 cm wys. w promocyjnej cenie. Jest telefon, faks itp. Być może to dobra firma internetowa. Może na ich temat coś wie Aurora. Cena chyba nie najgorsza jak na tak duże sadzonki. Poza tym można zadzwonić i popytać dodatkowo.
http://www.egarden.pl/+PA...zonki_p216.html

Magda i Miśkopt - 2008-12-28, 16:22

Dzięki za szybką odpowiedź :) Trochę się obawiam egarden, bo sama też już się na nich sparzyłam, na dodatek na bambusach znalazłam (niestety, troszkę późno) TO:

http://bambusy.pl/viewtopic.php?f=16&p=6203
a tu druga:
http://bambusy.pl/viewtopic.php?f=16&t=609
w Kalmarze zamówiłam końcem listopada, kasę przelałam (nie mają opcji "płatność przy odbiorze") i głucha cisza, pomimo paru moich telefonów.
Nie znalazłam na Alle..ro, dlatego szukam dalej...Sadzonkę, jeśli jest duża, można podzielić na mniejsze (oczywiście, wiosna / lato), bardzo szybko się regeneruje. Miałam dużą, trzyletnią sadzonkę w dużej donicy - kiedy byłam na urlopie, Mama niechcący ją ukatrupiła poprzez zapomnienie podlewania :(( Dlatego szukam, szukam i szukam, bo roślina piękna... :-D aaaa, mój papirus pomimo kwitnienia nie zawiązał nasion, może nie zdążył przed śmiercią :?

Wszystkim oczko-, rybo- i żabomaniakom życzę zdrowia, sukcesów i wszelkiej pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku

AurorA - 2008-12-28, 17:12

o tej porze roku bym zrezygnował z zakupu wysyłkowego sadzonek. Takie temperatury na pewno nie są dla roślin obojętne. Sam odmawiam wysyłek choć zamówienia się zdarzają.
Magda i Miśkopt - 2008-12-28, 19:55

No i się wcale adminowi nie dziwię, że odmawia wysyłek :) Teraz mam, po prostu kilka dni wolnych, przeglądam net i szukam, żeby się zorientować...w sklepach tradycyjnych rzadko można zdobyć papirusa egipskiego, dlatego daję sobie dużo czasu na szukanie (do ciepłej wiosny 8) ) A jakie są Wasze doświadczenia z zakupami internetowymi? Czy ktoś miał doświadczenia z Kalmarem albo Egarden? Trochę mi się niefajnie zrobiło po lekturze na bambusach...niestety, od ponad miesiąca ani kasy, ani zamówionych nasion :-|
Adalbert - 2008-12-28, 20:11

dachasia napisał/a:
Cena chyba nie najgorsza jak na tak duże sadzonki

Mojego papirusa żona kupiła w kwiaciarni za 17 pln. Całe lato spędził w oczku a teraz zamelinował się w kastrze na parapecie i ma się nieźle.



Wygląda na to, że to są kwiatostany jeszcze przed kwitnieniem i wydaje mi się że nasiona z letniego "lęgu" wylądowały w oczku. Może ktoś ma więcej informacji na temat tej roślinki i jakieś zdjęcia lub linki do szczegółów uprawy czy też faz wzrostu i rozwoju :oops:

Magda i Miśkopt - 2008-12-28, 20:47

Ja moją kupiłam na giełdzie kwiatowej, była malutka, ale do końca lata śmignęła i musiałam ja kilka razy przesadzać. Ostatecznie wylądowała w donicy 35 l i w tym roku moja Mama ją odesłała na lepszy świat :bum:
Magda i Miśkopt - 2009-05-13, 20:07

Witam po długiej nieobecności :) Po wielu perturbacjach wreszcie nasiona po 3 miesiącach z Chrzanowa do Tychów (35km) dojechały, papirus egipski posiany, wzeszły prawie wszystkie, teraz mają dopiero po ok.8-10 cm, ale szybko rosną. Pozdrawiam gorąco, bo przed nami Zimni Ogrodnicy :?
Adalbert - 2009-05-22, 20:55

Zeszłoroczne pędy papirusa praktycznie obumarły więc je wyciąłem. Zostawiłem tylko taką "atrapę" z trzech bo od spodu wybijają nowe :yahoo: .
Ciekawe, że tylko na krańcach kłącza. Jeżeli nie zaczną wybijać w środku to będę musiał w przyszłym sezonie podzielić tą karpę





Czy ktoś ma doświadczenia z tym badylem ;)

Magda i Miśkopt - 2009-05-22, 21:14

A czymś nawozisz? bo to dosyć żarłoczny badyl....
Adalbert - 2009-05-22, 21:34

Magda i Miśkopt napisał/a:
A czymś nawozisz? bo to dosyć żarłoczny badyl...

Niczym! Niech żre to co mu oczko da ;) Nie zleży mi na rekordowych przyrostach. Rośliny, które nie dadzą sobie rady w tych spartańskich warunkach po prostu wypadną a inne zajmą ich miejsce. Nasadziłem ich sporo i liczę na to, że dobiorą się same aby stworzyć mini ekosystem. Dorzucam tylko trochę tych jednorocznych (pistie,hiacynty)Nie stosuję żadnych nawozów w oczku.

Magda i Miśkopt - 2009-05-22, 21:52

...aaa , to niech się darzy... :) Ja mam w doniczkach, z nasion, na razie zasilam malutkimi dawkami azofoski i rosną jak im przykazałam ;)
AurorA - 2009-06-04, 23:46

Dziś kupiłem w Lidlu za 23 zł - wygląda na bardzo zdrowy i okazały :-D
pstryknę to dam fotę

czy jego też się rozmnaża z parasolek?

Magda i Miśkopt - 2009-06-05, 00:26

AurorA napisał/a:
Dziś kupiłem w Lidlu za 23 zł - wygląda na bardzo zdrowy i okazały :-D
pstryknę to dam fotę

czy jego też się rozmnaża z parasolek?


Jeśli to faktycznie p.egipski http://commons.wikimedia....Cyperus_papyrus , to rozmnażać można z nasion lub przez podział większej rośliny. Nie słyszałam, nie znalazłam w publikacjach o rozmnażaniu "z parasolek" jak u cibory zmiennej, moje doświadczenia z ukorzenianiem "pomponów" też poległy na polu walki :-( Trzeba uważać, zwłaszcza zimą potrzebuje dużo światła, jeśli ma go za mało może zmarnieć, ale na południowym parapecie może się, z kolei, poparzyć. Jest dużo delikatniejszy i ma większe wymagania niż cibora zmienna, która wypuszcza mi nowe parasolki wprost proporcjonalnie do zainteresowania kota rośliną ;) Nie chce mi się jej zimować (cibory), dlatego na jesień odcinam parę parasolek, wrzucam do akwarium, a na wiosnę wsadzam do ziemi i do oczka razem z doniczką.

AurorA - 2009-06-05, 00:41

Daje kilka fotek każdego szczegółu - wydaje mi się że to cyperus papyrus- na paragonie mam papirus- roślinka mi się podoba i dodali jeszcze ładną doniczkę

...w każdym razie nie jest to cibora zmienna





dla zobrazowania wielkości dorzucam dłoń



bryła jest spora- spróbuje podzielić aby przetestować w różnych warunkach


Magda i Miśkopt - 2009-06-05, 21:00

No...faktycznie wygląda na egipskiego...podzielisz go czy przesadzisz do dużej donicy? Jest dosyć "żarłoczny", w okresie wzrostu często nawożę Azofoską :) Nawet 2x w tygodniu! Poprzedni wyrósł mi na 1,6m wys. mierząc bez doniczki, ale pojechałam na urlop i nieopatrznie zostawiłam "dobytek" pod opieka Mamy :? O ile kot i pies głośno dopominali się żarcia, o tyle rośliny...wiadomo... :(( Teraz mam malizny z nasionek, kiedy dostanę kabel do telefonu, to wrzucę fotki :yahoo:
castleman - 2009-06-05, 23:19

:good: fajny , duży opłaciło się
ja widziałem w tej samej cenie, ale mniejszego w OBI Katowice (i bez takiej wypasionej donicy ;) )

AurorA - 2009-06-06, 00:23

Magda i Miśkopt napisał/a:
No...faktycznie wygląda na egipskiego...podzielisz go czy przesadzisz do dużej donicy? Jest dosyć "żarłoczny", w okresie wzrostu często nawożę Azofoską


jak zdążę to jutro wypłuczę ten torf z korzeni i dam mu porządne podłoże, jak się uda to przy okazji podzielę.
Przez okres letni wyciągnę z niego tyle wysokości ile to możliwe- będę zdawał relację.

Adalbert - 2009-06-07, 16:55

AurorA napisał/a:
wydaje mi się że to cyperus papyrus- na paragonie mam papirus

Niby sama łodyga jest taka sama jak u c.p. ale dziwnie dużo liści rośnie od dołu. Gdy moją kupiłem to nie miał czegoś takiego i teraz jak wybijają nowe pędy to też są gołe. Pewnie są to jakieś inne odmiany, a może to tylko wpływ środowiska.


AurorA - 2009-06-07, 20:44

Obstawiam wpływ środowiska w jakim były pędzone. Wczoraj przesadziłem do normalnego podłoża w tym był sam torf i praktycznie 1 korzonek - myślę że u mnie szybko się ukorzeni i zacznie normalnie rosnąć. Wtedy zobaczymy jak będzie wyglądał.
AurorA - 2009-08-30, 00:03

Adalbert napisał/a:
Niby sama łodyga jest taka sama jak u c.p. ale dziwnie dużo liści rośnie od dołu. Gdy moją kupiłem to nie miał czegoś takiego i teraz jak wybijają nowe pędy to też są gołe. Pewnie są to jakieś inne odmiany,



po przeanalizowaniu skąpych informacji w internecie dochodzę do wniosku ze jest to:

Cyperus haspan
lub ewentualnie Cyperus papyrus ' Nana'
oba rosną dużo niższe od cibory papirusowej, ale są piękne


http://www.sklep.oczkowod...rus-haspan.html

z opisanego powyżej okazu udało mi się wyciągnąć ponad 10 szt takiej wielkości
Są piękne- łodygi są niezwykle grube (obwód przy gruncie ponad 10 cm) co daje super efekt.

dzisiejsze fotki:



to są duże doniczki litrowe - i sadzonki już się nie mieszczą

Adalbert - 2009-08-30, 09:32

Mój c. papirus rozrósł się w trzy wyraźnie oddzielone kępy. Zamierzam rozsadzić je do osobnych pojemników i tu pytanie: czy rozrywać je czy rozcinać? Nie wiem jeszcze jak wygląda bryła korzeniowa i nie mam żadnego doświadczenia w tym temacie :oops:




AurorA - 2009-08-30, 14:02

Adalbert napisał/a:
Mój c. papirus rozrósł się w trzy wyraźnie oddzielone kępy. Zamierzam rozsadzić je do osobnych pojemników i tu pytanie: czy rozrywać je czy rozcinać?


rozrywać- szybko się nabiera wprawy. Jakbyś miał jedną nadliczbową chętnie wymienię na haspana lub coś innego.

Adalbert - 2009-08-30, 14:26

AurorA napisał/a:
Jakbyś miał jedną nadliczbową chętnie wymienię na haspana lub coś innego

Nie widzę przeciwwskazań ;) Problem tylko w tym, że nie wiem jak takie rośliny przygotować do wysyłki. Gdybyś mógł udzielić mi parę rad co do terminu tej operacji i innych ważnych szczegółów na PW lub "otwartym tekstem" (innym też może się to przydać) to chętnie zrobił bym machniom na haspana bo jakoś zagustowałem w papirusach.

Adalbert - 2009-10-03, 14:16

Cyperus od Arka chyba odżywa a przynajmniej nie marnieje



Dziś przenosiny na parapet



Mój po podziale i przesadzeniu też jakoś się trzyma


Ernest - 2009-10-05, 19:36

To ja też mam takiego ,brat przysłał ;)



Adalbert napisał/a:
Mój po podziale i przesadzeniu też jakoś się trzyma


No ładnie ,muszę sobie taką miskę na parapet zorganizować :)

Przesadzę go jeszcze ,jaką ziemię zastosowaliście

Adalbert - 2009-10-05, 20:49

Ja odtworzyłem glebę po wylewie nilu (żart! :hehe: ). Wymieszałem w równych częściach ziemię kompostową z płukanym piaskiem i sproszkowaną gliną. Działałem intuicyjnie bez specjalnego przepisu. W tym roku się udało to i może teraz się uda ;)
Ernest - 2009-10-05, 20:53

Fajnie ,dziękuję :)
AurorA - 2009-10-05, 23:42

Ja mieszankę daję taką jak Wojtek - rosną ładnie.
b4rt3k - 2009-12-21, 17:53

Witam, może ktoś z Białegostoku miałby ze dwie parasolki papiruska odstąpić, próbowałem z nasion, ale niestety, wysiałem około 500 sztuk i nic z tego nie wyszło. Proszę o info na @
koczisss - 2009-12-27, 12:38

b4rt3k napisał/a:
Witam, może ktoś z Białegostoku miałby ze dwie parasolki papiruska odstąpić, próbowałem z nasion, ale niestety, wysiałem około 500 sztuk i nic z tego nie wyszło. Proszę o info na @


Sprecyzuj czy na pewno chodzi Ci o Cyperus papyrus, czy może Cyperus alternifolius?
To jest wątek o tym pierwszym i chyba ciężko go z parasolek rozmnożyć.
Jeśli jednak piszesz o Cyperus alternifolius, to odsyłam do tego wątku.

Jak już będziesz pewien o co Ci chodzi, to napisz.
Jestem w stanie Ci pomóc, oczywiście tylko w przypadku, gdy będziesz chciał mieć Cyperus alternifolius, czyli ciborę zmienną, potocznie nazywaną papirusem.

Adalbert - 2010-06-10, 17:39

Stare powoli obumiera :((


ale rodzi się nowe :yahoo:


Niestety papirus od Arka po zimie nie "odbił" a kłącze obumarło :???:

AurorA - 2010-06-10, 22:37

Mi też nie przezimował ten od Ciebie i cześć moich też nie zniosła zimy - chyba za późno je spod foli zabrałem. Ale te co przezimowały idą jak burza.
AurorA - 2010-08-01, 01:17

Cytat:
Mi też nie przezimował ten od Ciebie

a jednak roślinkom trzeba czasem dać szanse.

Ostatnio patrzę a on obija od korzenia :yahoo:

na razie malutki ale do końca sezonu powinien się rozbujać

Adalbert - 2010-08-01, 09:18

No coś takiego! :-o Ja zanim wyrzuciłem na kompost to rozkroiłem kłącze i nie znalazłem ani kawałka tkanki, która by wyglądała na żywą. Może moja ocena była mylna :-(
Kurde, teraz mam wyrzuty sumienia :bum:

Adalbert - 2010-10-03, 20:52

Cytat:
Nie mam jeszcze 100% pewności ale to raczej nie jest papirus. Nie mam tez pewności czy to haspan ale obecnie wygląda niemal identycznie jak moje haspany.


Ale mi teraz namieszałeś :???: Obejrzałem dostępne fotki u wujka Googla i mój wygląda inaczej. W tym roku wypuścił wszystkie pędy kwitnące w przeciwieństwie do zeszłego roku gdy były tylko płone. Jak będę jutro w formie po trasie to postaram się cyknąć lepszą fotkę tak żeby było dobrze widać detale.

AurorA napisał/a:
Jaką wysokość u Ciebie wyciągnął na max?

Nie mierzyłem ale gdzieś do metra chyba sięga ale to czysty strzał.

silpe - 2010-10-03, 20:55

N napisał/a:
Ja już od roku szukam tego gatunku po sklepach ale niestety nie widziałem go

Gdzie ty szukasz ;) to sa dwa gatunki papirusa wystepujace "u nas"
cyperus haspan
cyperus gracilis

Adalbert - 2010-10-04, 13:02

AurorA, postanowiłem fotnąć jeszcze przed drzemką :ziew:



a ta bidula to chyba właśnie cyperus gracilis


AurorA - 2010-10-04, 13:52

Mi nie zakwitł ten od Ciebie, ale kwiatostany na Twojej fotce są dłuższe od moich haspanów.
N - 2010-10-04, 14:27

silpe napisał/a:
Gdzie ty szukasz ;) to sa dwa gatunki papirusa wystepujace "u nas"
cyperus haspan

Chodziło mi o cyperus papyrus ten ''oryginalny'' :)

Adalbert - 2011-04-01, 19:52

Dziś małżonka wypatrzyła w KWIATONIE i "uszczęśliwiła" mnie nowym zielskiem. Na etykiecie widnieje nazwa "Cyperus haspan", a że nie ma oddzielnego wątku dla tej odmiany więc wklejam do swojej galerii. Jeżeli się mylę to proszę modów o przeniesienie w lepsze miejsce. Co ciekawe teraz wygląda on trochę inaczej niż ta roślina w sklepie Arka. Czy to efekt fazy wzrostu czy sklepowa podpucha ?




AurorA - 2011-04-01, 21:11

Adalbert napisał/a:
Czy to efekt fazy wzrostu czy sklepowa podpucha ?


wygląda na zupełnie inny gatunek, ale fota na etykiecie bardziej podobna.

Jak szukałem w necie fotek to i te wyskakują na haspan. w każdym razie fajnie sie prezentuje :good:

Adalbert - 2011-04-01, 21:17

W oczku powinno się zprawdzić bo z opisu wynika, że wymaga dużo wilgoci ;)
barteknam - 2011-04-01, 22:33

Nasz Kwiaton z roku na rok wydaje mi się , ze jest coraz lepszy jeśli chodzi o cokolwiek
związanego z oczkiem
w tamtym roku dali jakieś rośliny wodne , może w tym roku dadzą większy wybór i będzie
można się jakoś zaopatrzać .
Ile dałeś za tą roślinę ?? Może też sobie kupie jeśli jeszcze są ;)

Adalbert - 2011-04-25, 13:29

Ten Cyperus haspan bardzo fajnie się ukorzenia :) W tranporcie złamały mi się dwa pędy i oba już wypuściły całkiem pokaźne odrosty :yahoo:


AurorA - 2011-04-25, 13:42

Adalbert, to ja pierwszy w kolejce się zapisuje :-D
Adalbert - 2011-04-25, 13:49

AurorA napisał/a:
Adalbert, to ja pierwszy w kolejce się zapisuje :-D


Masz jak w banku :)

Gosik - 2011-04-25, 19:32

Moją ciborę zmienną po wstawieniu do oczka, wiatr połamał-mam nadzieję, że poodbija z połamanych parasolek.
Adalbert - 2011-04-30, 19:26

Jeden przełamany badylek postanowiłem zostawić w oczku i oto efekt



a to kolejne fazy rozwoju



ciekawe jak będzie się zachowywał gdy przesadzę go do podłoża?

jurek47 - 2011-07-23, 22:30

sprawdzam jak rośnie papirus w donicy z ziemią i w donicy tylko z kamykami .Jednakowe wsadzone różnica widoczna..

AurorA - 2011-07-24, 20:33

Adalbert napisał/a:
Ten Cyperus haspan bardzo fajnie się ukorzenia :) W tranporcie złamały mi się dwa pędy i oba już wypuściły całkiem pokaźne odrosty


szybko rośnie mam już całkiem ładny krzaczek, przy okazji pstryknę zdjęcia. Fajny ten papirusek.

Adalbert - 2011-07-24, 20:54

AurorA napisał/a:
Fajny ten papirusek.


ale bardzo delikatny w sensie- kruchy.

AurorA - 2011-07-24, 21:10

kruchy jest faktycznie, wczoraj zahaczyłem go ręką i parasoleczka odpadła
zobaczymy jak się będzie zachowywał zimą, bo te moje poprzednie niby haspany zasychały zima prawie całkiem i co roku strat niemal od zera

AurorA - 2011-07-24, 21:16

Wczoraj go pstrykałem, ale dziś zaniki pamięci mam :P

jak sobie przypomnę te sadzonki co mi przysłałeś to widać przyrost niesamowicie





Uploaded with ImageShack.us

ILUSION - 2011-08-12, 16:25
Temat postu: Papirus
Witam
Dzisiaj byłem w holenderskiej szkółce roślin Floribras i chyba trafiłem na posezonową promocję na rośliny wodne. Nie było ich dużo, ale udało mi się kupić papirusa za 10zł, nie wiem jaki gatunek, ale jest napisane Cyperus alternifolius. Roślina dosyć duża, wypełnia całą doniczkę, mam tylko pytanko czy to dobry gatunek do oczek wodnych, i czy postępujemy z nią jak z innymi ciborami?
Wstawiam fotki tego ustrojstwa

AurorA - 2011-08-12, 22:34

ILUSION napisał/a:
nie wiem jaki gatunek, ale jest napisane Cyperus alternifolius.


cyperus alternifolius to popularna cibora zmienna - mamy watek o tej roślinie, ale ten na zdjęciach nie wygląda mi na ciborę zmienna

ILUSION - 2011-08-13, 09:23

AurorA napisał/a:
ILUSION napisał/a:
nie wiem jaki gatunek, ale jest napisane Cyperus alternifolius.


cyperus alternifolius to popularna cibora zmienna - mamy watek o tej roślinie, ale ten na zdjęciach nie wygląda mi na ciborę zmienna


No właśnie, ostatnio kupiłem u Ciebie ciborę, ale ta jest zdecydowanie inna. Jak widać na dołączonej karteczce, przy roślinie, napisane jest Cyperus alternifolius :P
Jest jaka jest, mi się podoba i zobaczymy co z tego dalej będzie :)

[ Dodano: 2011-08-13, 09:28 ]
ewa535 napisał/a:
Ilusion nie mieli więcej takich ? Moze byś zakupił kolezance i wysłał ?

Przykro mi, ale ta była już tylko jedna :-( ale były jeszcze inne rośliny.

[ Dodano: 2011-08-13, 23:14 ]
Jeśli chodzi o ten gatunek to górna część gałązki składa się z 3 liści długich i 3 liści krótszych, a z środka wyrastają jakby zawiązki nasion, co widać na zdjęciach, sypie się z nich :)

Gosik - 2011-08-16, 15:15

Moja Cibora, mimo rozkopów w koło, świetnie rośnie. W czerwcu ostała się tylko maleńka, pogryziona przez psa sadzonka. Wrzuciłam ją do strumienia. Chyba jej dobrze.Podłoże strumienia to tylko piasek.

Mariusz - 2011-08-16, 15:37

ILUSION napisał/a:
nie wiem jaki gatunek, ale jest napisane Cyperus alternifolius

Raczej jest to Cyperus eragrostis. Moje są jeszcze młode, "jednoroczki" i jeszcze nie tak gęste.



[ Dodano: 2011-08-16, 15:38 ]
Gosik napisał/a:
Moja Cibora, mimo rozkopów w koło, świetnie rośnie. W czerwcu ostała się tylko maleńka, pogryziona przez psa sadzonka. Wrzuciłam ją do strumienia. Chyba jej dobrze.Podłoże strumienia to tylko piasek.

Zaraz Ci Gosik pokażę jak w "ogrodzie" śmiesznie rośnie.

[ Dodano: 2011-08-16, 15:41 ]
Cibora zmienna, fotografia wykonana na terenie Arboretum w Bolestraszycach.


ILUSION - 2011-08-16, 16:07

Mariusz napisał/a:
Raczej jest to Cyperus eragrostis

Tak to na pewno jest to, ja moją już porozsadzałem i mam 1 większą i 3 średnie :)

Gosik - 2011-08-16, 19:44

Mariuszu, czy ta cibora rośnie w pływającym pojemniku?, czy co to zrobione? , to jest na wodzie?
Mariusz - 2011-08-16, 21:32

Tak jest, pływająca tratwa zrobiona z palety budowlanej wypchana styropianem. Unosi dwie taczki ziemi :) Wolno dryfuje po całym stawie. Patent :good: polecam.
Mariusz - 2011-08-16, 21:48

Vanka napisał/a:
Zwłaszcza na oczka o gabarytach jak moje na ten przykład

Można zrobić małe, płaskie, okrągłe :) tratwy z przeciętej donicy drewnianej (prywatnie już takie robiłem) przycumowane do brzegu, bądź też nie, wówczas nie trzeba się mordować z wstawianiem donic, bądź sadzeniem w kamieniach a i dekoracyjność takiej kępy jest niesamowita :good:

Vanka - 2011-08-17, 06:09

Mariusz napisał/a:
Można zrobić małe, płaskie, okrągłe :) tratwy z przeciętej donicy drewnianej

A o tym tonie pomyślałam, fakt to jest jakaś myśl :) :good:

Gosik - 2011-08-17, 15:32

Super pomysł, można zrobić tak z każdym właściwie gabarytem-dobry pomysł :good:
leszek50-57 - 2011-08-17, 20:49

Moja cibora rośnie w filtrze korz-gleb i też ładni rośnie a była już na zmarnowaniu
jak ją dostałem,bo pierwszą nie oddała mi firma w której pracowałem,bo była
na przezimowaniu u nich,mnie zwolnili,poszedłem na emeryturę a cibora nie :P
poz.Leszek
------------

piotr5875 - 2011-08-17, 21:19

Ja wsadziłem parasolki do strumienia i też fajnie się przyjęły i rosną
pozdrawiam

Adalbert - 2011-08-27, 11:06

Moje papirusowisko :)


Adalbert - 2012-05-23, 20:26

Jedną "parasolkę" z przecinki wsadziłem między kamyki i już ruszyła.



Ta mała parasolka to rosła bezpośrednio na starej mimoże nie była zanurzona w wodzie. Liczę bardziej na te, które odbiją na stanowisku.

Adalbert - 2012-05-24, 20:30

W rozsadniku z haspankami też ruszyło na poważnie :)


AurorA - 2012-05-26, 00:51

Adalbert napisał/a:
W rozsadniku z haspankami też ruszyło na poważnie

Te haspanki są super, co prawda wczęsna wiosna zanim je wystawiłem przyschły praktycznie wszystkie parasolki , ale teraz ostro odbija dużo pędów. Ter parasolki co nie całkiem uschły puszczają już młode. :-D

Adalbert napisał/a:
Ta mała parasolka to rosła bezpośrednio na starej


u mnie często na starej pionowej łodydze wyrastają młode nawet ponad 0,5 metra

Adalbert - 2012-05-28, 19:42

Nowy nabytek a właściwie podarek od żony :)



w rezerwie jakby się "stary" nie spisał

ILUSION - 2012-05-29, 10:49

Jest super, właśnie takiego bym chciał :P
ILUSION - 2012-09-02, 19:05

Witam
Kiedy Ciborę do do domu zabrać, do kiedy jeszcze może być w oczku?

Adalbert - 2012-09-02, 19:22

Ja swojego zabieram jak zapowiedzą pierwsze przymrozki, a właściwie jak temperatura nocą niebezpiecznie zbliży sie do minimalnej 5 st.
barteko - 2012-12-10, 12:10

Witam ja tez mam tego cyperusa alternifoliusa i mi zaschnał (kosztował chyba z 50 zł) :(( ale kwitnął i zebrałem nasiona i coś zaczęło z nich wyrastać ale nie wiem czy coś z nich będzie.
Qba - 2018-03-27, 09:40

Odświeże trochę temat. Moja cibora zmienna, którą zimowałem w domu całkowicie uschła. Wycinałem pęd po pędzie aż nie było już co wycinać. Roslina stala w dosc ciemnym miejscu i pewnie to jej zaszkodzilo. Ze wzgledu na duze rozmiary nie mialem mozliwosci postawic przy oknie :-( Wczoraj wstawiłem doniczkę do oczka z nadzieją, że odżyje. Ktoś już przerabiał taki przypadek?
renmir - 2018-03-27, 11:26

Ja od kilku lat próbuję przezimować ciborę w mieszkaniu i zawsze kończy się podobnie jak w Twoim przepadku mimo,że stoi na południowym parapecie. Chyba trochę za wcześnie na wstawianie do oczka choć i tak raczej nie odbije.
Qba - 2018-03-27, 12:02

renmir, obawiałem się takiej odpowiedzi. Wstawiłem już do oczka bo w domu tylko zagracała mi ta donica, wystawiona dodatkowo w kuwetę z wodą
luzio - 2018-03-27, 13:47

Mi raz udało się przezimować papirusa w domu. Nie miałem z nim żadnych problemów. Był dość blisko okna, w doniczce ziemią, normalnie w domowym pokoju, więc miał też domową temperaturę. Raz tylko zimowałem i było ok.
Nie pamiętam tylko już teraz czy nie kupiłem go na jesieni i nawet nie wsadzałem do oczka po zakupie. W każdym razie nawet spory urósł w domu.

wolanin - 2018-03-27, 14:55

Ja trzymałem w pokoju przy oknie w wiadrze, tak jak wyjąłem kosz z oczka.
Przeżyło wszytko, z pijawkami włącznie.

Qba - 2018-03-27, 15:01

wolanin, pijawki to i u mnie mają się doskonale tylko papirus padł
AurorA - 2018-03-30, 01:31

Ja zimuje i w domu i w piwnicy od 20 lat i nigdy mi żadna nie padła, a zimuje nierzadko kilkadziesiąt. Na zewnątrz daje dopiero pop 15 maja bo nie są odporne na przymrozki. Często po zimie dużo pędów zasycha ale szybko roślina
odbija.

renmir - 2018-04-01, 18:47

AurorA napisał/a:
Ja zimuje i w domu i w piwnicy od 20 lat i nigdy mi żadna nie padła.

A przy jakiej temperaturze rośliny zabierane są do pomieszczenia i czy w zimie stoją w wodzie czy tylko są podlewane?

Qba - 2018-04-18, 15:23

Rozebrałem dzisiaj doniczkę z papirusem i niestety wszystko pogniło. Także trzeba zakupić nową roślinę i spróbować ponownie

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group