Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Technika - zielona woda mimo filtra i uv

webster - 2007-10-01, 19:45
Temat postu: zielona woda mimo filtra i uv
witam mam oczko ok 6000 L od 2 lat i od 5 miesiecy mam filtr z beczki(kamien polny,peszel-rurka karbowana,mata kokosowa,gabka 5 cm,wycieraczka taka schodowa z otworami 1x1 aby przeplywala troche woda, mata kokosowa, szczotki od zamiatania ale duzo na nich zostaje zawiesiny,wiatrak od komputera, do tego pompa o wydajnosci 4000 l/h ale nie wykozystuje calej mocy bo przelewa i po miedzy od 4 tygodni lampa uv 11w zero efektu.

pozdrawiam

JAREK G - 2007-10-01, 19:58

webster napisał/a:
nie wykozystuje calej mocy bo przelewa i po miedzy
Co to znaczy :?: i napisz jak często czyścisz filtr :?: Po czterech tygodniach już faktycznie coś powoli powinno zacząć widać :P
webster - 2007-10-01, 20:09

jak mialem sam filtr to tak raz na 2 miesiace a jak mam lampe to co sobote, wode z pompy mam na trujniku i moge troche przykrecic tak aby mnie lecialo na filtr a reszta leci z pompy do oczka (pompa w oczku jest)
wojtas - 2007-10-01, 21:14

Może masz za mało roslin.a zbiornik jest przerybiony? w takim przypadku filtr może okazać się nieskuteczny.Odnosnie lampy UV może ktoś się wypowie.Nigdy jej nie stosowałem.
Ernest - 2007-10-01, 21:31

Dobrze Wojtas że nie stosowałeś,szkoda niszczyć to co pożyteczne
Jarek lampa UV po czterech tygodniach pracy powinna tak wyjałowić wodę że hej :P woda powinna być tak czysta od glonów jak w górskim potoku ;)
Problem może tkwić w tym że lampa jest za filtrem
Uważam ze jest to nie możliwe aby po miesiącu czasu z takim zestawem nic nie osiągnąć

JAREK G - 2007-10-01, 21:40

U mnie faktycznie lampa chodzi prawie od samego początku :-D Woda jest chyba naprawdę wyjałowiona ale nie wiem czy przez lampę czy przez zeolit :P Zapędziłeś się trochę w kozi róg :? Moim zdaniem za często czyścisz filtr nigdy tam nie będzie równowagi biologicznej :???: , filtr powinno się czyścić jak najrzadziej :P bo po każdym czyszczeniu filtr potrzebuje kilku tygodni zanim zacznie prawidłowo funkcjonować. Musisz tak dobrać warstwy filtracyjne żeby się nie zapychały a przepływ przez nie był w miarę jak największy :) i musisz uzbroić się w cierpliwość
AurorA - 2007-10-02, 01:02

JAREK G napisał/a:
U mnie faktycznie lampa chodzi prawie od samego początku :-D Woda jest chyba naprawdę wyjałowiona ale nie wiem czy przez lampę czy przez zeolit :P Zapędziłeś się trochę w kozi róg


Lampa uv nie wyjaławia wody!!! To co z jednej strony wpływa z drugiej wypływa tyle ze w innej formie.

Jeśli filtr jest po uv (tak winno być) to po czyszczeniu filtra uv odpalamy dopiero po 2 tygodniach aby bakterie zasiedliły filterek inaczej trafia tam tylko ich zwłoki. Wkład biologiczny czyści się tylko raz na rok a wkłady mechaniczne - gąbki, szczotki tak często ile jest zanieczyszczeń. Przy oczku tej wielkości efekt uv 11 W powinien być widoczny już po około 2 tygodniach. Kamień polny jest kiepskim wkładem biologicznym - daj coś bardziej porowatego.

Mazur - 2007-10-02, 10:55

Ja od roku nie stosuję lampy uv i już jej nie zastosuje bo efekt bez lampy jest o niebo lepszy, zamiast lampy dobry filtr dużo roślin i rozwielitki to mój spsób na kryształ.
wojtas - 2007-10-02, 11:13

To chyba musisz mieć bardzo niewielką obsadę ryb,skoro nie wyjadły rozwielitek.
Mazur - 2007-10-02, 11:25

Wyjadają i to szybko ale praktycznie co tydzień dostają nową porcje
AurorA - 2007-10-02, 12:17

Roman napisał/a:
dużo roślin i rozwielitki to mój spsób na kryształ.


wojtas napisał/a:
musisz mieć bardzo niewielką obsadę ryb,skoro nie wyjadły rozwielitek.
Cytat:
Wyjadają i to szybko ale praktycznie co tydzień dostają nową porcje


Czyli rozwielitki nie są sposobem na kryształ - to metoda na zbiorniki bez ryb.

Mazur - 2007-10-02, 13:55

Tak czy siak nie stosuję lampy uv mam 2-beczkowy filtr i jestem zadowolony z jakości wody, jak nie rozwielitki to tak ładnie klaruje mi wode ? może jednak ta chemia przed rokiem zrobiła swoje, bo rok temu miałem wode mętną. A teraz widzę osad widuję glony nitkowe i mam przejżystość idealną do dna od wiosny do teraz.
A pompa pracuje ok. 5-6 godz. załącza ją zegar na różne długości filtracji (od 15 min. do 2 godz. lecz nie rzdziej niż co godz.
Sądziłem że to rozwielitki ale jeśli nie to już nie wiem, przynajmniej narybek szybko rośnie.

jakja - 2007-10-02, 14:16

Moja pompa ciągnie wodę z filtra na kaskadę: filtr zanurzeniowy-pompa-kaskada. Gdy pracowały, woda była przejrzysta. Od tygodnia stoi (wyłączyłem), klarowność spadła o ok. 20-30%, ale dzięki jakiejś ilości roślin jest nieźle.
webster - 2007-10-02, 16:21

witam
mam tak pompa podaje wode do lampy z lampy do filtra i strumykiem do oczka,cierpliwosc juz sie skonczyla i kasa tez, moze ta uv jest do bani jak mowicie ze efekt powinen byc po 2 tyg. roslin tez niemam malo a ryb ok 10-15 szt. w tej wodzie to mozna sie mylic

JAREK G - 2007-10-02, 16:43

webster napisał/a:
,cierpliwosc juz sie skonczyla
Nie wierz dosłownie producentom którzy obiecują że już na drugi dzień a góra za kilka będziesz miał efekty :???: Jak masz bardzo brudną wodę może to zająć SPORO dłużej poczekaj jeszcze z dwa- trzy tygodnie tylko nie czyść filtra ,ewentualnie tylko tak jak pisał AurorA, wierzchnie warstwy wkładu mechanicznego i to tak żeby nie zniszczyć warstw biologicznych :P Jak to nie pomoże to musisz zacząć na wiosnę tylko tak jak to się już należy :roll: Dobrze dobrane warstwy biologiczne, najpierw chodzi sam filtr potem dopiero ( 2-3 tygodnie) lampa UV i jak do tego dojdą jeszcze rośliny to musi być efekt :)
webster - 2007-10-02, 16:52

JAREK G, ok dzieki
samuraj - 2007-10-02, 20:04

w takim razie powiedzcie co jest z moją wodą :P jak już wielokrotnie wspominałem nie stosuję filtra, chemi słomy czy torfu, filtr glebowo-korzeniowy nie pracuje od ponad miesiąca bo jak wspominałem mój kochany pies skasował mi ten filtr a wodę mam kryształ i nadal będę uparcie twierdził że podstawa to rośliny :) bo tylko dzięki dużej ilości roślin jesteśmy w stanie utrzymać czystą wodę :)
JAREK G - 2007-10-02, 20:19

Darek jak sam napisałeś masz bardzo dużo różnych roślin ( to podstawa :good: ) stosunkowo nie dużo ryb i pewnie jeszcze oczko w cieniu :P Przy większej ilości ryb i jak chcesz żeby jeszcze było je trochę widać ( mniej roślin ) nie tylko rośliny :hehe: i oczko w słońcu to nie jest to takie proste :P Ty po prostu masz u siebie idealne warunki wszystko dobrze dobrane i dzięki temu niezachwianą równowagę biologiczną :-D i nie musisz stosować dodatkowych wspomagaczy :P i tak trzymaj :brawo: a my się musimy męczyć :hehe:
Bajbas - 2007-10-02, 20:40

samuraj napisał/a:
nadal będę uparcie twierdził że podstawa to rośliny

podstawy są różne, zależy co chce się osiągnąć. Temat już maglowaliśmy. Nie sztuka nasadzić dużą ilość roślin, tak, że nie widać wody. Rzecz w tym by mieć oko w ogrodzie a w nim czystą wodę. Ale przecież nie czysta woda jest celem ale oko!!!!!!!!!
Inna sprawa, to na jaką głębokość patrzycie. U mnie widać dno na 1,2 m, ale na 0,5 m to mógłbym powiedzieć kryształ. Im głębsze oko, tym trudniej by to było Morskie Oko.
A co do lampy UV - mam i stosuje i wcale nie narzekam. Jest jakaś moda na jej obśmiewanie. Aby działała musi być wolny przepływ wody (na wspomniane to 11 W niektórzy zalecają przepływ rzędu 1 m3/h, ale szkoły są różne), działająca żarówka (bywa, że woda się przedostanie) brak kamienia itd... Można postawić na jednego silnego konia, można na kilka słabszych, ale w zaprzęgu (u mnie lampa, filtr roślinny, plus strumyk/minikaskada, mało ryb, podcieniowanie).
Co kto woli, ale ludzie więcej luzu, oczko ma służyć przyjemności, a nie zadręczaniu się, że woda zielona. Zwróćcie uwagę, że np. psy wola taką wodę z oczka do picia niż czystą krystaliczną. A pies to przecież sama natura :lol:
:piwko: Bajbas

AurorA - 2007-10-02, 21:18

Roman napisał/a:
Tak czy siak nie stosuję lampy uv mam 2-beczkowy filtr i jestem zadowolony z jakości wody, jak nie rozwielitki to tak ładnie klaruje mi wode ? może jednak ta chemia przed rokiem zrobiła swoje, bo rok temu miałem wode mętną. A teraz widzę osad widuję glony nitkowe i mam przejżystość idealną do dna od wiosny do teraz.
A pompa pracuje ok. 5-6 godz. załącza ją zegar na różne długości filtracji (od 15 min. do 2 godz. lecz nie rzdziej niż co godz.
Sądziłem że to rozwielitki ale jeśli nie to już nie wiem, przynajmniej narybek szybko rośnie.


po prostu osiągnąłeś stan równowagi biologicznej
podobnie Darek
ja tez kilka lat temu miałem zieloną wodę mimo filtracji a obecnie -tylko roślinki i woda jest super

AurorA - 2007-10-02, 22:17

webster napisał/a:
witam
mam tak pompa podaje wode do lampy z lampy do filtra i strumykiem do oczka,cierpliwosc juz sie skonczyla i kasa tez, moze ta uv jest do bani jak mowicie ze efekt powinen byc po 2 tyg. roslin tez niemam malo a ryb ok 10-15 szt. w tej wodzie to mozna sie mylic


w opisie tej aukcji jest podane że maksymalna pojemność akwarium to 300 litrów

może dlatego brak efektów

(pierwszy raz widzę produkt tej firmy i nic nie potrafię powiedzieć, cena super ale wygląda że to lampa akwariowa)


ciąg dalszy dyskusji na temat tej lampy na stronie o lampach uv

http://forum.oczkowodne.n...er=asc&start=60

webster - 2007-10-03, 18:45

tak ale miesiac temu nie bylo tej rubryki ze 300 l i ja bylem osobiscie we wrocku i gosciowi wspomnialem ze do oczka 6000l i on mi polecil ta lape

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group