Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Inne oczka wodne - Staw /oczko w holu

jakja - 2007-09-25, 18:31
Temat postu: Staw /oczko w holu
Mam zagospodarować staw/oczko w firmie: jest w holu hotelowym. Pow. ok. 35-40m2, glęb. 25-30cm. Woda jest podawana na ścianę wys. ok. 4-5m, skąd powoli ścieka. Chcę zamontować jakąś UV-kę oraz filtr AquaEl'a - MAX (do 5m3 pojemności oczka), napowietrzacz Atmana 5000 z 6-ma kamieniami. Jakie ryby mogą w tych warunkach plywać? Warto karasie? Czy same karpie? A może inne, byle ozdobne i niezbyt wymagające. Zadalem pytanie jw na priva, ale może cale audytorium się wypowie
iwosek - 2007-09-25, 18:43

jak takie płytkie to oczko to może warto pomyslec o zółwiach,
Widziałem coś takiego w banku genów leśnych w Kostrzycy,
jak znajde fotki to wkleje,
a co do ryb, to myśle ze fajnie wyglądały by karpie :P tylko czy warunki beda dla nic odpowiednie :?:

Kaef - 2007-09-25, 18:44

Jeżeli jest w pomieszczeniu, to ja bym polecił welony. Bardzo ładnie się prezentują w większym stadku.
JAREK G - 2007-09-25, 18:52

Mam znajomego który ma małe oczko w domu :P trzyma w nim karasie i żółwie :) Ma jakiś mały filtr, nie ma lampy UV i z wodą nie ma problemu
jakja - 2007-09-25, 19:01

Ale tu występują glony na dnie... Może glonojady ze 3 szt?
Kaef - 2007-09-25, 19:03

Hehe i tu sprecyzuje teraz co masz na myśli glonojad :P ryba/skorupiak/mięczak.
JAREK G - 2007-09-25, 19:04

jakja napisał/a:
Może glonojady ze 3 szt?
Przy takiej powierzchni oczka nic nie dadzą :P
jakja - 2007-09-25, 19:05

Glony występują na pow. ok. 15m2. To co je zje? Czy napowietrzacz pomoże? chyba nie... Rosliny może jakieś akwariowe?
Kaef - 2007-09-25, 19:08

Glonojad jeżeli chodzi o rybę, to tylko kosiarka albo otosek, ze ślimaków to najlepiej jakieś ampularie, a ze skorupiaków krewetki, ale to wszystko zależy od temperatury. Tak samo z roślinami akwariowymi, ważna jest temperatura i oświetlenie. Na glony to trzeba zmniejszyć bodajże poziom azotanów w wodzie i "zmiękczyć" wodę, ale tu jeszcze zależy co to za glony :P
jakja - 2007-09-25, 19:20

Świato: slabe,rozproszone (zacieniony dach ale przeszklony), temp. pokojowa (hol hotelowy)
Kaef - 2007-09-25, 19:24

No to z roślinami akwariowymi będzie ciężko, lepiej jakieś do oczka. A ze zwierząt to też najlepiej "oczkowe", karasie i karpie też podskubują glony.
iwosek - 2007-09-25, 19:26

z glonojadow to tak jak ci Kaef porazdił albo kosiarki albo otoski
tylko ile ich by musiiało na taką powierzchnie byc :???:

AurorA - 2007-09-25, 20:17

jakja napisał/a:
temp. pokojowa (hol hotelowy)


To zbyt mało informacji, jak ma 23-25 stopni to można dać ryby i rośliny akwariowe, jak 20 stopni to raczej tylko welony i inne karasie ozdobne. Rośliny typowo oczkowe na zimę tracą liście i potrzebują okresu spoczynku, ale są też gatunki zimozielone. Dużo zależy też od światła- generalnie nie jest to łatwe zadanie i można się przejechać. Żół czewonolicy to straszny brudas i potrzebuje bardzo wydajnej filtracji, ale powinno mu się podobać.

jakja - 2007-09-25, 20:31

Arku: a jakie rośliny akwa bys polecil?
iwosek - 2007-09-25, 20:35

AurorA napisał/a:
Żół czewonolicy to straszny brudas i potrzebuje bardzo wydajnej filtracji, ale powinno mu się podobać.

jak nie czerwonolicowy to moze ostrogrzbietny tylko nie wiem czy bedzie mu tam dobrze

AurorA - 2007-09-25, 22:56

anubiasy, microzorium, wąkrotkę, ale jak pisałem trzeba dokładnie znać wszystkie parametry i taki projekt to niełatwe zadanie.
wojtas - 2007-09-26, 08:35

Jeżeli oczko jest w pomieszcaeniu zamkniętym to w zasadzie nie ma żadnych ograniczeń,Mogą być typowe ryby oczkowe ,albo efektowne duze pielęgnice.np,pawiooka.Niedawno widziałem w Palmiarni Gliwickiej taki zbiornik z piraniami.Wzbudzał on ogromne zainteresowanie zwiedzających,więc może to interesująca propozycja dla zbiornika w miejscu publicznym.
Kaef - 2007-09-26, 12:26

Cytat:
Jeżeli oczko jest w pomieszcaeniu zamkniętym to w zasadzie nie ma żadnych ograniczeń,Mogą być typowe ryby oczkowe ,albo efektowne duze pielęgnice.np,pawiooka.Niedawno widziałem w Palmiarni Gliwickiej taki zbiornik z piraniami.Wzbudzał on ogromne zainteresowanie zwiedzających,więc może to interesująca propozycja dla zbiornika w miejscu publicznym.

Przeczytaj jeszcze raz pierwszy post i zwróć uwagę na głębokość.

Ryby akwariowe nadają się do akwariów, patrzy się na nie z boku. Do oczek i basenów raczej typowe ryby oczkowe (karpie karasie itp). Co wam po rybach które mająz wykle ciemne grzbiety??

jakja - 2007-09-26, 12:30

Parametry wody zbadam i podam. Temp. spada do +10st.
iwosek - 2007-09-26, 15:15

Tak jak napisał Kaef nie ma co pakowac zadnych ryb akwariowych, po pierwsze i najwazniejsze nie zapewni sie im tam odpowiednich warunkow,
ja zreszta jak juz wyzej napisane proponowalbym welony, najlepiej cale stadko,
no i dalej upieram sie przy zółwiu :hehe:

Kaef - 2007-09-26, 15:28

Żółw niestety zabije i zje welony :/
iwosek - 2007-09-26, 16:54

Kaef napisał/a:
Żółw niestety zabije i zje welony :/

Ja bym sie klócił, oczko jest dos duze, wiec welony mialy by gdzie uciekac, a dla zolwia mozna by było zrobic jakas zagrodke ;)

Kaef - 2007-09-26, 17:14

No z zagrodą miał by już mniejsze szanse na dorwanie welona :D Ale też były by potrzebne lampy grzewcze, konkretna filtracja itp.
iwosek - 2007-09-26, 17:19

oczywiscie, ze to juz doswietlanie + filtracja, no ale wiesz aby był efekt potrzebne sa i wydatki i poswiecenia :hehe:
wojtas - 2007-09-26, 18:48

Welony tociekawa propozycja.Ogromna róznorodność kształtów i ubarwienia ryb.Mozna polączyc różne odmiany;taki zbiornik na pewno byłby efektowny.ponadto nie wymagalby dodatkowego ogrzewania.
AurorA - 2007-09-26, 22:18

Przy temperaturze 10 stopni może być problem z roślinami. Można spróbować z grążelami, wywłóczniki i moczarka kanadyjska, może zdrojek no i obowiązkowo papirusy. Co do ryb proponuje się skupić na karasiach - powinny przeżyć praktycznie wszystkie odmiany, a jest tu taki ogrom kolorów i kształtów że będzie to wyglądać ciekawie.
pablo87 - 2008-02-10, 12:50

Witam a ja mam taką mała prośbę czy mogłby ktos wrzucic zdjęcie tego jak to wygląda ?? Bo mój brat w domu chce zrobic sobie coś takiego tylko oczywiście o mniejszych wymiarach. I chciałby zobaczyc jak cos takiego można zrobic. Z góry bardzo dziękuje i Pozdrawiam :)
wojtas - 2008-02-10, 13:09

niestety nie mam zdjęcia,ale widziałem coś takiego w jednym urzędzie na holu.Wykorzystano typową gotową formę do oczek .Na zewnątrz była obudowa/murek/,przestrzeń między obudową a formą wypełniono ziemią.Zastosowano rośliny doniczkowe,i naprawdę fajnie to wyglądało.Ale chyba nie miał kto o to dbać,bo aranżacja ta już nie istnieje,Obecnie w tym miejscu jest kompozycja z kamieni i sztucznych roślin.Obrzydliwa,ale nie wymaga pracy...
Pawel Woynowski - 2008-03-23, 20:39

jakja napisał/a:
Glony występują na pow. ok. 15m2. To co je zje? Czy napowietrzacz pomoże? chyba nie... Rosliny może jakieś akwariowe?


Sam napowietrzacz nie wiele da, a wręcz odwrotnie, glony lubią dobrze napowietrzoną wodę. Optował bym raczej za dobrym filtrem biologicznym.
A co do roślin, myślałeś o ciborze papirusowej (Cyperus papyrus), lub jej odmianom, które posadzone w wodzie będą ja oczyszczały z azotanów. Powinny poza tym ładnie się komponować z tą ścianą po której spływa woda. Na samej ścianie jako dekorację, powiesił bym kilka pojemników z np. paprociami np: płaskla łosioroga (Platycerium bifurcatum), jest zimozielona "posadzona" na kawałkach gałęzi obwiniętych suchym mchem, ładnie by się prezentowała na tej ścianie, lubi wilgoć i półcień, lub paprotka zwyczajna (Polypodium vulgare) lub jej odmiana (Polypodium vulgare 'Cornubiense'), obie są zimozielone i dekoracyjne, lubią również półcień i wilgoć.

Pawel Woynowski - 2008-06-11, 10:09

Może te fotki zainspirują Cię. To kaskada z oczkiem w restauracji Stary Młyn.



Całość wykonana z piaskowca na foli PVC położonej pod kamieniami.

Monia333 - 2010-01-07, 13:37

jakja napisał/a:
Ale tu występują glony na dnie... Może glonojady ze 3 szt?


Ja też miałam problem z glonami. Początkowo zielona woda od słońca, później zielone gluty :-(
moim zdaniem najlepszym i naturalnym sposobem na zieloną wodę jest tołpyga (ryba). Jest ona żywym, pływającym filtrem idealnym do zielonej wody. U mnie 7 młodych sztuk zdało egzamin a mam oczko bardzo duże i naturalne. Natomiast glonojady są bardziej do akwarium i bez przykrycia mogą łatwo wyskoczyć lub wyjść ze zbiornika :)

[ Dodano: 2010-01-07, 13:41 ]
jakja napisał/a:
Mam zagospodarować staw/oczko w firmie: jest w holu hotelowym. Pow. ok. 35-40m2, glęb. 25-30cm. Woda jest podawana na ścianę wys. ok. 4-5m, skąd powoli ścieka. Chcę zamontować jakąś UV-kę oraz filtr AquaEl'a - MAX (do 5m3 pojemności oczka), napowietrzacz Atmana 5000 z 6-ma kamieniami. Jakie ryby mogą w tych warunkach plywać? Warto karasie? Czy same karpie? A może inne, byle ozdobne i niezbyt wymagające. Zadalem pytanie jw na priva, ale może cale audytorium się wypowie



Karasie ozdobne nie są wymagające i są bardzo ładne, moim zdanie nawet ładniejsze od karpi, zwłaszcza shubunkiny :roll: zobaczcie fotkę
http://www.aqua4you.de/im...PEgkHpWb1rZ.jpg
:roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:

AurorA - 2010-01-07, 14:49

Monia333, temat dotyczy oczka w pomieszczeniu, tam tołpyga sie nie nadaje , zresztą do oczka też nie.
Monia333 - 2010-01-07, 14:52

jeżeli oczko jest duże to się nadaje
alibaba - 2010-01-07, 16:35

Monia333 napisał/a:
bez przykrycia mogą łatwo wyskoczyć lub wyjść ze zbiornika


No wskoczyć to może jakby sie bardzo postarały ;) to może by im sie udało :P
Ale wyjść to nie wyjdą :P No hyba że jest jakaś odmiana z nogami której nie znam, ale to już niech sie Hubert jako ekspert wpowie :)

Bolekso - 2010-01-08, 00:58
Temat postu: Oczko w holu
Podałeś nieco zbyt mało informacji by wypowiedziać sią jeddnoznacznie.Wydaje sie że najtrafniejsze uwagi napisał AurorA i Paweł. W palmiarni poznańskiej jest nieco podobne oczko ze ścianą murowaną z kamieni w tle po której spływa woda.Jest jednak głębsze i woda jest cieplejsza.Bardzo trudno zrobić tam zdjęcie,jest ciemno i nie można się oddalić.Wielkość podobna a obsada potężnych karpi i karasi niesamowita (zbyt duża,ryba na rybie). Jest tak od lat i zbiornik wzbudza ogromne zainteresowanie.W twoim przypadku najlepiej pięknie dobrane i wielkie karasie ew. próba z koi.Potrzebna jest super filtracja biologiczna i mechaniczna. Woda musi być idealnie czysta.Ściana w tle jest obficie porośnięta roślinami, dominuje zielistka ,paprocie i coś tam jeszcze.W wodzie nie ma żadnych roślin. Ty jedna możesz spróbowac jakiś kęp w pojemnikach a jeśli możliwe to jakieś donice na brzegach.Rośliny można hodować poza holem i okresowo podmieniać.Na temat doboru roślin się nie wypowiadam bo trzeba by dokładnie znać wszelkie warunki.Dołączam jedno zdjęcie ryb które zrobiłem i link do cudzego zdjęcia.


Zyczę sukcesu i pozdrawiam ! Bolek
http://www.fotosik.pl/pok...3877058c1d.html

[ Dodano: 2010-01-08, 08:35 ]
Pomylięm nazwy, dominująca roślina na mokrej ścianie to trzykrotka zielona a nie zielistka.
Przepraszam, Bolek

złota rybka - 2010-02-24, 15:37

Jak ciepło w pomieszczeniu to może gupiki?
Micek - 2018-09-13, 19:58

A ja mam pytanie techniczne do tego typu oczka - jest to wielka powierzchnia parowania, czy nie powoduje to problemów z nadmierną wilgocią w pomieszczeniu? Zapewne potrzeba dodatkowe urządzenia zmniejszające wilgoć w pomieszczeniu. Mam takie marzenie, że kiedyś w domu będę miał oczko z amazońskimi potworkami typu sum czerwonoogonowy :)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group