Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Rośliny wodne - Nasiona grążela żółtego

Martinho - 2007-08-29, 14:30
Temat postu: Nasiona grążela żółtego
serwus,
z ostatnich wojaży przywlokłem parę owocników? grążela żółtego, czyli takich zielonych bulw, w których są zamknięte nasiona
pytanie
czy z tego mozna uzyskać sadzonki, jeśli tak to w jaki sposób? wysuszyć te bulwy, czy też otworzyc i wsadzić nasionka do substratu zalanego wodą? czy ktoś z Was już próbował?

pozdr
mx

Łuki18 - 2007-08-29, 16:31

Ja kiedyś próbowałem...
Wysuszyłem te zielone bulwy, przecinałem je na pół i wyskubywałem z niego nasionka. Wsypywałem po kilka ziarenek do rozsadnika i obficie podlewałem. Następnie przesadziłem większe i silniejsze sadzonki do koszyków z torfem i chlup do "mini-oczka"...
Nie polecam tego sposobu... u mnie z kilkunastu siewek wyszły dwa malutkie roślinki... Nie mają one tak silnego kłącza jak kupne i nie kwitną, a mają już 2 lata :-( . Jednak jeżeli ktoś chce zaoszczędzić i lubi "bawić się" w ogrodnika i dłubać w ziemi to życzę powodzenia :)

krzych0719 - 2007-08-29, 17:20

Witam. Tak wyglądają nasiona i siewki.


Pozdrawiam

JAREK G - 2007-08-29, 21:38

Martinho, TU jest temat o grążelu i o ile dobrze pamiętam to było też tam coś o grążelu z nasion :P
AurorA - 2007-08-29, 22:01

Grążela nie warto rozmnażać z nasion, siewki rosną powoli i często marnieją. Na kwiaty takich roślin z nasion trzeba czekać wiele lat. Rośliny uzyskuje się z podziału kłącza. To samo dotyczy grzybieni (Nymphaea alba).
Musa - 2008-11-20, 10:00

a mozna wrzucic nasiona do sloika i postawic np na parapecie i czy wykiełkuje w taki sposub ??? czy trzeba do ziemi wrzucic i zalac wodo ??
AurorA - 2008-11-20, 15:51

startować najlepiej w słoiku a jak pokażą się pierwsze liście pikować do doniczek z ziemią.
wojtas - 2008-11-20, 19:43

AurorA napisał/a:
Grążela nie warto rozmnażać z nasion, siewki rosną powoli i często marnieją. Na kwiaty takich roślin z nasion trzeba czekać wiele lat. Rośliny uzyskuje się z podziału kłącza. To samo dotyczy grzybieni (Nymphaea alba).
Racja,ale takie wykiełkowane z nasion rośliny świetnie nadają sie do zimnowodnego akwarium.W tym wypadku powolny wzrost jest zaletą.Długo zachowują dekoracyjne podwodne liście.
seedkris - 2008-11-20, 20:50

Przy takim przeznaczeniu roślin lepsze są siewki niż sadzonki wegetatywne. Nasiona przed wysiewem powinny być trzymane w niskiej temperaturze w wodzie. Siewki wykształcają ładne liście podwodne, pożądane w uprawie akwariowej.
Musa - 2008-11-21, 16:52

a gdzie najlepij postawic sloik z nasionami ??? na parapecie czy gdzies przy gdzejniuku gdzie jest cieplej ???
seedkris - 2008-11-21, 19:40

Ja trzymałem w domowej lodówce do marca.
Musa - 2008-11-22, 16:13

ale sluchaj jesli che wysiac to moge postawic nasiona w sloiku z woda i postawic w cieplym miescu obok grzejnika np czy na parapaecie ??? zeby wykielkowaly czy lepij posiac je w doniczce z torfem ? i zalac wodo ??
seedkris - 2008-11-22, 21:16

Do wykiełkowania podłoże nie jest konieczne. Nasiona wzejdą w samej wodzie. Z wysiewem radzę się wstrzymać do wczesnej wiosny. Oczywiście wystarczy słoik z wodą na parapecie. Podłoże jest potrzebne do rozpikowania siewek. Można wysiać w akwa przy sztucznym oświetleniu.
Musa - 2008-11-24, 23:02

dziek iza info ja pozsotawilem w lodowce klika sztuk nasion a niedawno wlozylem je do sloika i postawilem kolo grzejnika reszte nasion wysieje wczesno wiosno jak mowiles a che sprawdzic czy teraz te nasiona beda rosly bo do akwarium potrzebuje :D takich roslinek he :D zamias lotosu :D bedą grążele :D

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group