Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Technika - Bioklar - filtry do dużych stawów

lepi - 2007-08-25, 10:11
Temat postu: Bioklar - filtry do dużych stawów
witam, czy ktoś z Forumowiczówma jakieś praktyczne doświadczenia z 3-komorowymi filtrami bioklar profi (30 lub 60)?

koszmarnie drogie, ale czy skuteczne?

lepi

art1234 - 2007-08-27, 08:28
Temat postu: lepiej zrob sam
sam sobie zrób filtr z beczek z boryszewa
beczka 220 l koszt ok 90 zł w jednym miejscu w warszawie
+ plastikowe rurki kanalizacyjne + gabka + keramzyt + siatki po kartoflach ok 250 zł i tyle+ wiatraczek od komputera
pozdrawiam
p.s. u mnie to chodzi i tyle możesz łączyć ile chcesz
Artur

lepi - 2007-08-29, 09:47
Temat postu: Re: lepiej zrob sam
art1234 napisał/a:
sam sobie zrób filtr z beczek z boryszewa
beczka 220 l koszt ok 90 zł w jednym miejscu w warszawie
+ plastikowe rurki kanalizacyjne + gabka + keramzyt + siatki po kartoflach ok 250 zł i tyle+ wiatraczek od komputera
pozdrawiam
p.s. u mnie to chodzi i tyle możesz łączyć ile chcesz
Artur


wiem, że cenowo wyjdzie 1/3 gotowego filtra... mniemniej jednak chętnie poznam opinię kogoś kto zdecydował się na zakup gotowca...

lp

lepi - 2009-04-21, 19:14
Temat postu: Re: lepiej zrob sam
ok, po:
- wręcz niewiarygodnych przygodach z zamawianiem, dostawą i nie tylko, których chyba nie koniec, ale o tym może później,
- po bynajmniej nieprostych przygotowaniach, w tym podłoża i odpływów,
- po...

filtr ruszył w sobotę, 18 kwietnia, czyli jakieś 72 godziny temu...

Jeśli chodzi o optykę, to woda była koszmarna.

No właśnie, ledwie trzy doby, a oto jak wyglądają szczotki w pierwszej komorze:


Oj solidnie już oplecione... a woda po trzech dniach oczywiście nadal koszmarna.
Może mniej koszmarna o kilka centymetrów, ale to ledwie trzy doby...

lepi

JAREK G - 2009-04-21, 20:49

lepi napisał/a:
a woda po trzech dniach oczywiście nadal koszmarna.
Przy "koszmarnej" wodzie to i trzy tygodnie może być mało . Filtr jeszcze się nie uaktywnił i działa na razie jako filtr mechaniczny
asianko - 2009-04-21, 21:46
Temat postu: Re: lepiej zrob sam
lepi napisał/a:
art1234 napisał/a:
sam sobie zrób filtr z beczek z boryszewa
beczka 220 l koszt ok 90 zł w jednym miejscu w warszawie
+ plastikowe rurki kanalizacyjne + gabka + keramzyt + siatki po kartoflach ok 250 zł i tyle+ wiatraczek od komputera
pozdrawiam
p.s. u mnie to chodzi i tyle możesz łączyć ile chcesz
Artur


wiem, że cenowo wyjdzie 1/3 gotowego filtra... mniemniej jednak chętnie poznam opinię kogoś kto zdecydował się na zakup gotowca...

lp


Ja mam dokładnie taki filtr (bez wiatraczka)+lampa UV -oczko około 18m3 ,zdaje super egazamin.Woda jak narazie kryształ :) . Moja sugestja jest taka,żeby nie płukac tego filtra tylko ewentualnie "zaszczepic"go bakteriami i jw. czekac spokojnie na efekty.Ja osobiście w zeszłym sezonie nie płukałam wogóle filterka i naprawde bakterie zrobiły swoje.A pomyślec ile kasy poszło na filtry i "preparaty"...no cóż ,jak to mówia koledzy z forum : wsłuchac sie jak kosacce rosną i czekac cierpliwie a przyroda zrobi swoje ;)

AurorA - 2009-04-21, 23:59

lepi napisał/a:
... a woda po trzech dniach oczywiście nadal koszmarna.
Może mniej koszmarna o kilka centymetrów, ale to ledwie trzy doby...


producent daje gwarancje czystej wody (przy zastosowaniu zalecanej wydajności pompy i uv) oraz możliwość zwrotu filtra

Pisz jak to się dalej przedstawia bo mam zamiar wprowadzić te filtry do oferty , choć tanie nie są

i napisz o tych perypetiach z dostawą

lepi - 2009-04-22, 13:12

asianko napisał/a:
Moja sugestja jest taka,żeby nie płukac tego filtra tylko ewentualnie "zaszczepic"go bakteriami i jw. czekac spokojnie na efekty.

Pewnie, że będę czekał.
Apropos wspomagania - po zamontowaniu dostał wcale nie małe conieco trigger-3 :)
Do tego w oba przelewy między komorami poszły po dwie kurtyny napowietrzające zasilane przez heissner aqua air 720 l/h.

AurorA napisał/a:
producent daje gwarancje czystej wody (przy zastosowaniu zalecanej wydajności pompy i uv) oraz możliwość zwrotu filtra

Oj to nie ten! Tak dobrze to chyba tylko w Suchym Lesie (mam na myśli Pana Cz. D.), a ja mam filtr z drugiej strony Poznania - Luboń (nazwy firmy nie wymieniam).
AurorA napisał/a:
Pisz jak to się dalej przedstawia bo mam zamiar wprowadzić te filtry do oferty , choć tanie nie są

Będę pisał, będę! Zwłaszcza, że z te z Lubonia są jeszcze droższe niż te z Suchego Lasu.
A o tych z Suchego Lasu, to zdaje się, że Asianko może napisać.
AurorA napisał/a:
i napisz o tych perypetiach z dostawą

to może jak się już wszystkie sprawy skończą i zobaczymy jak, bo póki co to może się okazać, że największy kłopot jeszcze przede mną

lepi

AurorA - 2009-04-23, 01:39

lepi napisał/a:

AurorA napisał/a:
producent daje gwarancje czystej wody (przy zastosowaniu zalecanej wydajności pompy i uv) oraz możliwość zwrotu filtra

Oj to nie ten! Tak dobrze to chyba tylko w Suchym Lesie (mam na myśli Pana Cz. D.), a ja mam filtr z drugiej strony Poznania - Luboń (nazwy firmy nie wymieniam).


Mówię o firmie Aquanurt z Lubonia bo ona produkuje bioklary - dają gwarancje czystej wody i możliwość zwrotu filtra- wczoraj dostałem nowe materiały reklamowe.

lepi - 2009-04-23, 09:33

AurorA napisał/a:
Mówię o firmie Aquanurt z Lubonia bo ona produkuje bioklary - dają gwarancje czystej wody i możliwość zwrotu filtra- wczoraj dostałem nowe materiały reklamowe.

Zacznę więc od informacji o parametrach filtrów BIOKlar, bo to w końcu bardzo ważne przy
podejmowaniu decyzji o zakupie konkretnego modelu.
Danych w internecie jest niestety niewiele, a do tego - każda troszkę inna.
Poniżej podaję przygotowane w najlepszej wierze acz możliwe, że nie wolne od błędów
zestawienie według danych z dwóch źródeł - Aquanurt oraz Teich-Center
(z tego co usłyszałem od Szefa pierwszej z firm - to te same filtry) oraz na podstawie
moich obserwacji...



Zwracam uwagę na następujące sprawy:

- wersja - Aquanurt zamieszcza informację, że robi te filtry nie tylko w wersjach zasilanych
pompami, ale także grawitacyjnych,

- pojemność stawu/oczka - istnieją na polskim rynku sprzedawcy podający jeszcze
inne wartości jak idzie o pojemność, ale my pamiętamy, że każdy staw jest inny (kształt,
trajektoria i wolumen przepływu wody, nasłonecznienie, obsada roślinami, zarybienie,
natlenienie, materiały pozostające w kontakcie z wodą ... itp itd),

- rozmiary wlotów - coś tu namieszano, osobiście nie sądzę, że np. 30-ka ma
niestopniowany wlot 32 mm (11/4"),

- ilość wlotów - za niewielką dopłatą można mieć np. dwa wloty a nie jeden,

- króćce do węży - Aquanurt stosuje stopniowane króćce do węży, np. 1"-11/4"-40 mm
(tak tak! to nie jest 1"-11/4"-11/2" czyli mamy różnicę 2mm na najszerszym stopniu!!!),
to żadna wada, ale warto o tym pamiętać.

- kierunek przepływu - w internecie są zdjęcia pokazujące gdzie jest wlot, a gdzie
wylot i tu niespodzianka - typowo wlot jest po lewej stronie filtra (gdy patrzymy
na filtr z boku, widząc zawory spustowe), a wylot jest z prawej, przy czym wedle
uzyskanych przeze mnie informacji można zamówić konfigurację odwrotną,

- szczotki - nikt nie podaje ile ich jest, za to są informacje, o wymiarach szczotek
dla poszczególnych modeli,

- mata japońska - w Polsce w BIOklar jest za dopłatą, a Teich-Center podaje ją
jako standard,

- Aquarock - wypalana glinka, z mojej obserwacji - ma tendencje do kruszenia się,

- rozmiar zaworów spustowych odstojników - 50 mm wewnątrz - tak, że w moim
filtrze na ten zawór idealnie pasuje rurka kanalizacyjna fi 75 mm

- różnice w przepływie przez filtr - Teich-Center podaje wartości maksymalne,
które są dla modeli 30, 60 i 120 mniejsze niż zalecane, podawane przez producenta
(Aquanurt)!!! Mam wrażenie, że wartości podawane na stronie Aquanurt są troszkę za
wysokie - widać, że praktycznie dla każdego modelu przyjęto czas na przejście wody przez
cały filtr na poziomie zaledwie około 3,6 minuty, a to jakieś 3 razy krócej niż
(zdaniem rożnych zachodnich autorów) woda powinna mieć kontakt z mediami aby mówić
o skutecznej nitryfikacji.

No i tu pytanie do Ciebie AurorA - co widzisz w materiałach, które dostałeś?
Jeśli jest gwarancja czystej wody przy zastosowaniu lampy UV oraz odpowiednim przepływie, to:
- jakie lampy zaleca Aquanurt dla poszczególnych modeli?
- jaki zaleca przepływ dając tą gwarancję?

Mam też jeszcze jedno pytanie - jaka jest (procentowa) zmiana ceny od ubiegłego sezonu
(bo na stronie producenta nie zauważyłem żeby była jakakolwiek)?
lepi

AurorA - 2009-04-23, 21:38

zeskanowałem- czytaj




co do cen to nie chce mi się teraz szukać starych cenników

lepi - 2009-04-27, 11:55

Dzięki za ulotkę.
No proszę, a więc jednak wyższe wartości przepływu zalecanego... Straszny
przeciąg przez filtr przy takim przepływie... no i przy takich wartościach
to faktycznie odprowadzenie wody musi mieć taką średnicę, jak wylot z filtra
bez żadnych redukcji po drodze, a w sumie to wychodzi mniej więcej tak:

Przypływ = [Pojemność nominalna / 2 (bo z obsadą ryb)] / 2 h (żeby "cała" woda z oczka szła przez filtr w ciągu dwóch godzin)
czyli czasy retencji:
- BIOklar 15 = 3min 45s
- BIOklar 30 = 3min 20s
- BIOklar 60 = 3min 36s
- BIOklar 120 = 3min 36s
- BIOklar 140 = 3min 36s
Teoretyzując - niewiele....

Przy okazji ulotka wyjaśnia sprawę średnic przyłączy węży, ale nie wyjaśnia
precyzyjnie jakie lampy UV stosować dla uzyskania gwarancji czystej wody...

Wychodziłoby na to, do oczka 15 m3 należy wziąć BIOklar 30 - odliczając straty
kubatury - przepraszam za sformułowanie jest to "ekwiwalent" trzech beczek po
200 l każda, gdzie w pierwszej byłyby same szczotki, w drugiej np. mata japońska,
a w trzeciej Aquarock, lub coś o podobnej powierzchni.

A przechodząc do raportu na temat filtra...

Nie sprawdzona jeszcze przeze mnie, ale zapowiadana wygoda czyszczenia filtra może
być "za" BIOklar, gotowe ruszty i odstojniki - są "za", przelewy - o ile okażą się
dość wytrzymałe (bo grodzie zbyt grube nie są) - też mogą być "za", estetyka samego
filtra - powiedzmy "małe za" (generalnie) do "za" (porównując z układem 3 beczek),
precyzja wykonania - powiedzmy, że oceniam (niestety) co najwyżej neutralnie - wylot
nie ma przekroju koła - jest lekki owal, musiałem wyciąć 1/3 uszczelki z kształtki,
żeby móc ją zamontować na wylocie i gdyby woda miała iść całym przekrojem - może
przeciekać, do tego wiercenie przy jednym z wlotów wykonano w takim miejscu, że pół
otworu to cieńsza ścianka, a pół do dużo grubsza - w efekcie założona pod nakręcony
kruciec uszczelka poważnie się zdeformowała, ale póki co nie przecieka...

Najważniejsza jest jednak skuteczność

Nasz filtr BIOklar Profi ;) pracuje już prawie 9 dni. Zobaczymy jaki on Profi ;)

Na szczotkach mnóstwo osadu i włochatych różności.
Na macie w drugiej komorze nieco czyściej...
Generalnie wygląda na to, że życie w nim powoli rozkwita, ale brudu co nie
miara. Korci, żeby przepłukać szczotki, ale to planuję nie wcześniej, niż w
następny weekend. Podobnie zresztą jak odpalenie UV-ki, z tym że UV-kę
włączę na pewno, a co do czyszczenia szczotek, to jeszcze się zastanowię.
Wszak Aquanurt gwarantuje czystą wodę z UV-ką ;)

Tu uwaga co do konstrukcji - szkoda, że filtr nie jest skonstruowany tak, że
zasilanie szłoby w przelew tak, jak woda podawana jest do kolejnych komór.
Gdyby tak było, to w przypadku całkowitego zablokowania przypływu przez
szczotki woda poszłaby nad wyższą z grodzi i byłoby ok, a tak?
Hmmm... Wzrośnie ciśnienie na wężach, a co do wytrzymałości jednego mam
obawy (taki karbowany po całej długości, a kiedyś taki rozszedł mi się niestety -
- na wlocie na kaskadę rozwinął się po prostu w spiralkę i była powódź).

Jeśli idzie o wodę - muszę kupić nowy zestaw testów tak, że w tej chwili nie
podam parametrów. Wrażenia optyczne - mimo regularnych gołębich nalotów
pozostawiających po kąpieli straszne zanieczyszczenia na powierzchni, można
stwierdzić, że coś drgnęło - powoli zaczyna się poprawiać.
Bardzo powoli, ale liczę na postęp geometryczny ;) od następnego tygodnia


Podkreślam - woda była koszmarna, osadów mnóstwo i tylko część odkurzona
bo jak tu odkurzać po omacku.

Bez bicia przyznaję się, że woda mąci się z mojej przyczyny, bo przy okazji
instalacji filtra zmieniłem (celowo) obieg w oczku. Teraz pracują dwie pompy
(o niemal tej samej wydajności). Jedna podaje na ciśnienówkę (a z niej woda na
kaskadę) oraz na BIOklar (w proporcjach około 2:1), a druga tylko na ten ostatni.

W efekcie woda krąży w oczku jak na obrazku poniżej. Zwykle staram się być
precyzyjny, ale teraz podam tylko, że unoszące się na powierzchni różności
okrążają oczko w tempie około 1 cm na sekundę (tak na oko ;) ).



Gdy już (jeśli ;) w ogóle) się sensownie przeczyści, to jedna z pomp pójdzie do
strefy głębokiej.

To co na pewno musimy zrobić, to porządek z doniczkami w najpłytszej strefie,
bo tam w tej chwili (obniżony poziom wody w oczku) nie ma w zasadzie przypływu...

lepi

lepi - 2009-04-30, 13:14

Raportu ciąg dalszy...

Przejrzystość wody ciągle się poprawia ale pozostaje jeszcze dużo dużo....

Zmieniłem wczoraj po południu przepływ wody na podziale kaskada - filtr, zwiększając na ten ostatni. Po kilkudziesięciu minutach zajrzałem do filtra, poziom wody w całym filtrze podniósł się sięgając przelewów awaryjnych na grodziach. Zmniejszyłem więc przepływ...

No, muszę oddać - filtr po niespełna dwóch tygodniach jest totalnie zawalony syfem, ale wcale się nie dziwię, bo woda naprawdę paskudna, osadów dużo, a do tego jeszcze lekko się miesza.

Duży duży plus za przelewy awaryjne w grodziach międzykomorowych w filtrze BIOklar!
Zrobienie czegoś takiego z beczek praktycznie niemożliwe.
Jedyna szansa, to samoróbka w tym stylu...
Tak przy okazji - szoda, że autor nie napisał nic jak działa jego filtr...

lepi

lepi - 2009-05-21, 09:47

No dobra, czas na podsumowanie - moje doświadczenia z filtrem BIOKlar:

JAREK G napisał/a:
Przy "koszmarnej" wodzie to i trzy tygodnie może być mało . Filtr jeszcze się nie uaktywnił i działa na razie jako filtr mechaniczny

Jarku, o tak, była hiperkoszmarna i trzeba było aż miesiąca i trzech dni, do tego dwa czy trzy sprzątania pierwszej komory i jedno drugiej. Woda 100% czysta jeszcze nie jest, co widać raczej po włączeniu oświetlenia podwodnego nocą niż za dnia, ale w tej chwili świeci słoneczko i widzę dno 140-150 cm :yahoo: .

asianko napisał/a:
Moja sugestja jest taka,żeby nie płukac tego filtra tylko ewentualnie "zaszczepic"go bakteriami i jw. czekac spokojnie na efekty.

Asianko, z zaledwie miesięcznego doświadczenia z filtrem:
Co do zaszczepienia - oczywiście racja.
Co do czyszczenia - komorę szczotek czyścić po zauważeniu grubszych osadów na najwyższych włoskach szczotek, a najpóźniej natychmiast gdy dostrzeże się zabrudzanie się kolejnej komory. Zasadnicza zaleta filtrów BIOKlar - są wielokomorowe. Czyszcząc np. pierwszą komorę (szczotki) nie narusza się absolutnie flory bakteryjnej w kolejnych :good: .

AurorA napisał/a:
producent daje gwarancje czystej wody (przy zastosowaniu zalecanej wydajności pompy i uv) oraz możliwość zwrotu filtra.

Arku, moim zdaniem z tego powodu zwrotów nie będzie, ten tandem (BIOklar + UV) się sprawdza, ale:
1. Zalecany przepływ jest zawyżony, przy takim przepływie niemal pewny przelew awaryjny :oops: .
2. Producent w przedstawionej ulotce nie wskazuje jaką lampę zastosować :?: .
3. Gdybym projektował ten filtr, to zrobiłbym parę zmian, ale to już inny temat.

Potencjalnym nabywcom proponuję tak:
1. Pompa o deklarowanej wydajności większej niż 1/2 pojemności oczka na godzinę.
2. Wąż pompa-lampa 11/2", wąż lampa-filtr 40 mm (oczywiście stopniowane króćce przycięte do tych szerokości).
3. Lampa - dobieramy według maksymalnego przepływu przez lampę a nie według mocy!!! Jak dobierzesz, żeby nie dławić przepływu, to moc i tak będzie z Tobą :) . Zatem już do oczka powyżej 15tys. litrów lampa o dużym tubusie (czyli takie jak 72W), żeby... nie tracić na przepływie.
4. Filtr BIOklar - hmmm:
4.1. Największy jaki mieści się w budżecie, bo im większy tym rzadziej się czyści, tym dłuższa retencja wody w filtrze, itd, itp.
4.2. Skoro jest gwarancja czystej wody, to minimum można oprzeć na zaleceniu producenta - zbiornik 15 m3 z karpiami (choć moim zdaniem karasie bardziej brudzą) - BIOklar 30, zbiornik 30 m3 - BIOklar 60 itd.
5. Można napowietrzać np. w przelewach (UWAGA: nie napowietrzać w pierwszej komorze, bo to pomoże przedostawać się grubszym zanieczyszczeniom do drugiej komory).

AurorA napisał/a:
Pisz jak to się dalej przedstawia bo mam zamiar wprowadzić te filtry do oferty , choć tanie nie są i napisz o tych perypetiach z dostawą

Jest na rynku opinia, że Aquanurt trochę źle traktuje detalistów, dlatego dobrze by było, aby takie filtry były dostępne za pośrednictwem przyjaźniejszych dostawców.

Przykład:
Hmmm. Zamówiłem w ubiegłym tygodniu kawałek węża 40mm bo 11/2 to niestety za mało. Co dostałem? 38 mm (czyli 11/2")... Musiałem odcinać z tego, który mamy już zamontowany (kupiony w Aquanurt na etapie budowy oczka)... Koszmar.

Perypetie z dostawą filtra i nie tylko:
No właśnie ja zamówiłem przez pośrednika, który zresztą bywa(ł) na tym forum.
Pierwszy kontakt 3 lutego.
Uzgodniona forma sprzedaży - przez alledrogo, nie wiem czemu tak, ale tak chciał, choć ma sklep internetowy (przy czym ten działa słabo, albo raczej nie działa).
Aukcja zakończona 10 marca.
Dostawa, spóźniona przez kuriera.
Okazało się, że filtr przecieka (gwarancja jest 2 lata). Najprawdopodobniej w transporcie uszkodzono okolice zamocowania jednego z zaworów. Tu akurat pośrednik szybko sprawę załatwił - filtr (sama obudowa) wrócił na koszt producenta do Lubonia. Naprawa trwała długo, bo wypadła na okres świąteczny. Filtr, lepiej zabezpieczony (np. większa paleta) wrócił do nas i w sumie po dwumiesięcznej akcji zaczął działać. Ja (przepraszam) "bujałem się" ze "sprawami papierkowymi" od pośrednika jeszcze miesiąc.

Oczkomaniacy, Arku,
Nie powiem jak działa gwarancja czystej wody, bo ja filtra nie zwracam, woda jest ok!
Posprzątanie takiej stajni Augiasza wydawało się niemożliwe, a jednak...


Jeśli ktoś decyduje się na zakup filtra, to nie ma co się bawić w kolejne próby, kupowanie coraz to większych filtrów, nie daj B. stosowanie chemii itp itd. Szkoda kasy.

Lepiej raz a dobrze zainwestować

POLECAM FILTRY BIOKLAR, zwłaszcza jeśli wejdą do oferty sklepu.

PS. Jeden z naszych sąsiadów, przesympatyczny człowiek, powiedział mi wczesną wiosną tak: "Panie Leszku, tu o tu mi włosy wyrosną [wskazując na wewnętrzną stronę dłoni]..." Później pokazał mi zdjęcia hiperczystego zbiornika, w którym dopiero co wymieniono całą wodę, a zbiornik wyszorowano, i dodał "Wypuścić to, szkoda roboty, raz wyczyścić i z głowy, no niech sam pan zobaczy jak to tam teraz wygląda". A ja na to - nie, a tam gdzie wymieniono 100% wody za dwa tygodnie będzie to co było, no i może nie po dwóch ale po trzech tygodniach woda "zaczęła tracić na walorach"...
Cóż, nie spuściłem wody, nie wyszorowałem oczka, mam więc doś brudne kamienie na ścianach i części dna, ale wodę mamy niebo lepszą niż w ubiegłym roku, gdy na niemal całej powierzchni oczka królowały pistie, hiacynty i wywłóczniki.
Przesympatycznemu Sąsiadowi kupię maszynkę do golenia :hehe:
lepi

andrzej3315 - 2009-06-07, 10:42
Temat postu: FILTR BIOklar - 3 KOMORY - poj. 250L
Witam wszystkich serdecznie na forum jestem nowy i chce sie doradzic wzgledem FILTR BIOklar - 3 KOMORY - poj. 250L planuje go zakupic i mam pytanie czy jest wart zachodu ?
oczko ma okolo 15 000 L i plywa w nim okolo 30 rybek
Pozdrawiam :yess:

Pka93 - 2009-06-07, 11:05

Filtr to jedno rośliny drugie.Poczytaj na forum jest wszystko(mam na myśli obsadę roślin sposoby na glony).Przy tak dużym oczku musisz mieć roślin dużo.Pomyśl nad filtrem głęboko korzeniowym.Samym filtrem równowagi biologicznej raczej nie uzyskasz. Co do filtra to nie wiem niestety.Podaj jakieś info czy masz jakieś roślinki i jakie rybki masz.
andrzej3315 - 2009-06-07, 12:49
Temat postu: FILTR BIOklar - 3 KOMORY - poj. 250L
co do ryb to sa jakies karasie kolorowe wielkosci okolo 15 cm
rosliny to mam takie 4 Lilie wodne i dwie Rdestnice pływające i troche trawy rosliny jeszcze kompletuje bedzie ich wiecej
Filtr wole kupic gotowy dlatego napisalem czy ktos ma cos takiego i czy sie sprawdza bo to co mialem do tej pory to szkoda gadac wiec teraz wole kupic raz a cos kakretnego :yess:

Zanim założysz temat to czytaj forum i sprawdź czy nie ma już takiego :evil:

lepi - 2009-06-07, 18:53
Temat postu: Re: FILTR BIOklar - 3 KOMORY - poj. 250L
andrzej3315 napisał/a:
Witam wszystkich serdecznie na forum jestem nowy i chce sie doradzic wzgledem FILTR BIOklar - 3 KOMORY - poj. 250L planuje go zakupic i mam pytanie czy jest wart zachodu ?
oczko ma okolo 15 000 L i plywa w nim okolo 30 rybek
Pozdrawiam :yess:


Rybek jest 30 ... teraz. Ja "bieżące" oczko zaczynałem z 3 karasiami, teraz takich po 15 cm i większych jest ... 150+.

Zatem, do zarybionego 15 m3 to bioklar 30 a nie 15 i to w układzie z UV. Dlaczego nie 15? - popatrz na max przepływ przez filtr...

Z tego co pisał AurorA, to od tego roku jest gwarancja czystej wody...

lepi

lepi - 2009-07-22, 14:32

Kontynuując kwestię "testowania" filtra bioklar, zwłaszcza w kontekście ostatnich upałów...

W układzie z lampą UV jest wystarczająco skuteczny - patrz zdjęcie.
Nadal czyści się wygodnie - jakieś 10 dni temu czyściłem trzecią komorę (aquarock), bo była ostro zawalona, ale to jeszcze z wiosny, pierwszą komorę, przy dużym zarybieniu i intensywnym karmieniu w środku sezonu wypada czyścić co miesiąc (na początku co dwa tygodnie). W każdym bądź razie zdecydowanie nie należy dopuszczać, aby komora szczotek wyglądała jak na zdjęciu - patrz post z 2009-04-21, 20:14.

Co do zdjęcia poniżej - tam gdzie karaś czesze dno, jest w tej chwili 140 cm, może ciut więcej. Jasna "plama" na dnie na prawo od donicy jest widoczna przez około 2m wody.

Jak widać woda nie jest perfekcyjna, ale nie sądzę, że w ogóle można ją doprowadzić do takiego stanu, aby wyglądała jak kranówka, przy takim zarybieniu i intensywności karmienia - szacuję, ilość rybek na 140-160 sztuk (90% to karasie), co przy takich a nie innych wymiarach rybek i objętości zbiornika daje gęstość zarybienia w granicach 140 - 160 cm ryby / 1 m3 oczka, a to dużo... Co do karmienia - codziennie idzie sporo jakieś 1,5 litra karmy pływającej (jak nie więcej) i około 0,3 litra karmy tonącej.

Dla mnie uzyskany wynik jest zadowalający, a co ważne - od 18 maja 2009 czyli bodaj piątego dnia po włączeniu lampy UV stan wody jest stabilny, albo raczej nie pogarsza się, bo wydaje mi się, że wręcz przeciwnie - ciągle się poprawia...

Zanieczyszczenia widać dobrze w nocy, przy włączonym oświetleniu podwodnym - tabuny rybek grzebiących gdzie się da starają się zmącić spokój mego ducha ;) , ale póki co nie dają rady... :good:



lepi

AurorA - 2009-09-13, 01:28

w końcu znalazłem czas by wprowadzić do oferty sklepu
Bioklar - filtry do dużych stawów

lepi - 2010-04-08, 21:06

AurorA napisał/a:
w końcu znalazłem czas by wprowadzić do oferty sklepu
Bioklar - filtry do dużych stawów

ciekawym, czy przybyło użytkowników fltrów Bioklar.

Nasz znów chodzi (od soboty 3 kwietnia 2010) w układzie z lampami UV

Teraz filtr pracuje oczywiście tylko jako mechaniczny, ba - w tej chwili tylko szczotki są w filtrze - komora druga i trzecia są puste...

układ działa. z hiperzielonej zupy (widoczność 0 cm - piękna, głeboka zieleń) zaczyna się wyłaniać małe conieco - na głębokości 25-30 cm widać kolorowe plamki tych, co przetrwały armageddon, teraz będzie (już się zaczął) postep geometryczy - za dwa tygodnie spodziewam się dostatecznej widoczności w strefie i płytkiej, i średniej. W maksimum 4-5 tygodni od startu - spodziewam się, że będzie czysto do dna - 150 cm, a zaznaczam - znów startuję od gęstej szczawiowej - to nie to co u Jarka - Jarek zimą ma taką wodę, jaką ja mam latem... Sądzę, że przyczyną jest żyzna, ogrodowa ziemia w n-donicach, ale to inna historia - w końcu temat dotyczy bioklar, więc nie tu o tym pisać...
Wyczyszczenie sztotek planuje na weekend za tydzień - wtedy ładuję dwie kolejne komory - mata japońska i aquarock.

olenka - 2010-04-08, 22:24

Bardzo się ciesze , że został poruszony temat dużych filtrów ponieważ mam z tym spory problem.Od 2 czy 3 lat posiadam 3 duże filtry bez zawartości (2 filtry i jedna wirówka ) i nie mam pomysłu jak to podłączyć albo włączyć w już istniejący system .Może znalazłoby się paru fachowców i pomogło mi z tymi pudłami.? :-D
AurorA - 2010-04-08, 22:54

lepi napisał/a:
Teraz filtr pracuje oczywiście tylko jako mechaniczny, ba - w tej chwili tylko szczotki są w filtrze - komora druga i trzecia są puste


a czemu nie dałeś od razu filtracji biologicznej - woda jest już dość
ciepła

lepi napisał/a:
Sądzę, że przyczyną jest żyzna, ogrodowa ziemia w n-donicach

a ja uważam ze to nie od tego- mam takie zbiorniki gdzie więcej żyznej ziemi niż wody i woda czysta ale ja mam tylko rośliny. Kłopoty z czystością to ryby.

lepi napisał/a:
ciekawym, czy przybyło użytkowników filtrów Bioklar.


chętnych nie ma zbyt wielu, ale trochę się sprzedaje. niedawno jeden trafił nawet do Twojego miasta.

JAREK G - 2010-04-09, 19:22

AurorA napisał/a:
a czemu nie dałeś od razu filtracji biologicznej - woda jest już dość
ciepła
Lepi, chyba nie chciał zapchać od razu złoża biologicznego i chce najpierw trochę oczyścić wodę mechanicznie
olenka napisał/a:
Może znalazłoby się paru fachowców i pomogło mi z tymi pudłami.?
Ola to Ty tych filtrów jeszcze nie uruchomiłaś :-o Takie bogactwo masz i trzymasz w "szafie" , a trzeba było mi je odstąpić ;) Niestety za daleko mam do Ciebie , ale o ile dobrze pamiętam to są trochę zdekompletowane i co prawda każdy innej wielkości, ale jak je wypoziomować to na pewno da się to uruchomić. Pierwszy to vortex i tam nic nie wkładasz , tylko sama woda :P W następnym na prętach wieszasz szczotki , dalej możesz dać matę japońską, albo kokosową a na końcu złoże biologiczne chyba najlepiej ceramikę, albo pierścienie Białeckiego. Daj jakieś fotki w swojej galerii do jakiego systemu chcesz to włączyć
lepi - 2011-05-05, 11:25

JAREK G napisał/a:
Lepi, chyba nie chciał zapchać od razu złoża biologicznego i chce najpierw trochę oczyścić wodę mechanicznie

Tak jest!

Mój filtr znów chodzi, tym razem od 16 kwietnia.
Tak jak w poprzednim roku na początek nie wsadziłem glinki, żeby jej nie "zapychać", bo w chwili startu filtra woda wyglądała jak zupa szczawiowa (przejrzystość była rzędu 10-15 cm).
Filtr zasilam aktualnie tylko jedną pompą (Qmax 14500 l/h, efektywnie 1/3 Qmax).
Pracuje też "tylko" jedna UV-ka (2 x 36W).
Zatem, filtracja idzie na "pół gwizdka", ale i tak od kilku dni woda to "kryształ".

20 kwietnia byłem na rozruchu systemu filtracyjnego opartego na Bioklar 200.

Niestety dzisiaj mógłbym w tym temacie napisać same złe rzeczy, więc poczekam jeszcze do zamknięcia sprawy - zobaczymy jak producent się spisze, to Wam wtedy wrzucę trochę szczegółów na temat tej, "flagowej" wersji.

AurorA - 2011-10-02, 20:43

zobaczcie jak wygląda w akcji Kaldnes -nowy materiał filtracyjny do filtracji biologicznej.



Uploaded with ImageShack.us









Jest to coraz bardziej popularna metoda filtracji w oparciu o medium filtracyjne jakim jest Kaldnes. Są to niewielkie
(11 mm średnicy) kształtki plastikowe o ciężarze właściwym zbliżonym do wody, unoszące się więc swobodnie w toni
wodnej i o bardzo dużej powierzchni biologicznie czynnej. Woda w komorze filtra wprawiana jest stale w ruch powietrzem
podawanym od dołu tak aby cala masa Kaldnes była w ruchu i nie tworzyły się martwe strefy. W wodzie nasyconej tlenem,
na kształtkach Kaldnes błona biologicznie czynna pracuje znacznie intensywniej niŜ na innych statycznych mediach
filtracyjnych. Istnieją strefy „młodej” błony na zewnątrz kształtek, stale ścieranej oraz „starej” od wewnętrznej strony.
Proces nitryfikacji przebiega pełniej i bez niebezpieczeństwa wytworzenia się stref beztlenowych.

Cytat:
BIOklar cyklon
Kaldnes Pompa powietrza serii HAP

Filtry BIOklar cyklon wyposażone są w materiały filtracyjne: szczotki, włóknina a w trzeciej komorze
zamiast aquarock zastosowano "pływające złoże" z pompą powietrzną i Kaldnes.
Typ filtra poj. filtra poj. stawu
zalecana wyd.
pompy
LF027 BIOklar cyklon 60 + 100L kaldnes 900 l, 3 komory ok. 60 000 l ok. 15 tys. l/h
LF028 BIO kr 120 + 150L kaldnes 1500 l, 3 komory ok. 120 000 l ok. 25 tys. l/h
LF128 BIO k r 140 + 150L kaldnes 1800 l, 4 komory ok. 140 000 l ok. 30 tys. l/h
LF129 BIOk ar 200 *+ 150L kaldnes 3000 l, 5 komór ok. 200 000 l ok. 40 tys. l/h
* Bioklar 200 wyposażony standardowo w matę japońską,
Dla modelu 60 zastosowano pompę powietrzną HAP-60, dla większych modeli HAP-80.
Wszystkie filtry dostępne takŜe w wersji "grawitacyjnej" - woda napływa ze stawu do pierwszej komory grawitacyjnie.
Do filtra wystarczy podłączyć dostarczoną pompkę powietrzną i wsypać Kaldnes do trzeciej komory. Medium
filtracyjne Kaldnes nie wymaga czyszczenia, można jednak usuwać zanieczyszczenia z odstojnika pod trzecią komorą
filtracyjną tak jak w przypadku pierwszych dwóch komór.
BIOklar cyklon to wersja dobrze znanego i przetestowanego w tysiącach stawów filtra BIOklar, ale z zastosowaną w
trzeciej komorze technologią pływającego złoża „moving bed” zamiast wkładu Aquarock.

Piotrek.P. - 2011-10-02, 21:01

Te wkłady są od dawna stosowane w akwarystyce w Niemczech , wolę tradycyjne środki ;)
JAREK G - 2011-10-02, 22:50

Też mam u siebie w filtrze podobne złoże i napowietrzanie , choć nie takie intensywne "jakuzzi" jak tutaj
Aznar33 - 2011-10-02, 23:13

Idea bardzo fajna, tylko szkoda, że to takie drogie.
czester 1 - 2013-05-11, 15:51

sory za odkopanie trupa, ale nie bede zakladal nowego tematu

jak czesto czyscicie swoje bioklary?
w jaki sposob to robicie? supszczacie tylko na zaworach, czy czyscicie je mechanicznie? wszystkie komory, czy tylko pierwsza?

lepi - 2013-05-11, 21:46

czester 1 napisał/a:
sory za odkopanie trupa, ale nie bede zakladal nowego tematu

jak czesto czyscicie swoje bioklary?
w jaki sposob to robicie? supszczacie tylko na zaworach, czy czyscicie je mechanicznie? wszystkie komory, czy tylko pierwsza?


Ja czyszczę dwa razy do roku.
Najpierw komorę szczotek jakoś 1.5-2 m-ce po uruchomieniu filtra w danym roku - wyłączam pompy, płuczę wszystkie szczotki z komory sztuka po sztuce.
Potem na koniec sezonu sprzątanie całości analogicznie.

pozdr
lepi

robi007 - 2013-05-12, 13:02

Witam,
A jam mam pytanie do użytkowników bioklarów. Otóż mam bioklara 30 i muszę przepływ z pompy 10000l/h zmniejszać o połowę (czyli tak na 4000-5000l/h), bo inaczej nastepuje przelewanie górą przez przegrodę grodziową, pomiędzy 1 komorą (szczotki) i 2 komorą (mata japońska). Wygląda to tak, że 2 komora jakby nie nadążała z odprowadzaniem wody. O nominalnym przepływie przez filtr na poziomie ok 8000l/h mogę zapomnieć bo nastąpiłby przelew z filtra. Może mata japońska jest zbyt szczelna lub szybko zapycha się. Wcześniej miałem zamiast maty taką watę filtracyjną w środkowej komorze i było o wiele lepiej z odprowadzaniem wody (chociaż też musiałem zmniejszać siłę przepływu). Teraz praktycznie na połowę mam zduszony przepływ z pompy.
I jeszcze jedna sprawa, czy wkład ceramiczy Aquarock z 3 komory powinno się wymieniać na nowy co jakiś czas. Pytam bo już trzeci rok będzie u mnie pracował.

czester 1 - 2013-05-12, 15:36

przeciez do bioklara 30 zalecana jest pompa ok. 9000l/h. ja mam 9500l/h i wszystko jest ok. nawet przy matach japonskich.
tyle ze przed bioklarem ma uv ktora moze zniejszac to wydajnosc.
wiec moze masz cos przytkane. wyplyw wody z filtra jest swobodny?

arturzbsk - 2013-05-12, 15:42

a jak masz ułożone maty japońskie ?
czester 1 - 2013-05-12, 16:10

pionowo, gdzies na foto sprzedawcy widzialem
arturzbsk - 2013-05-12, 18:00

Wszystkie płyty maty są pełne czy są przekładane węższymi paskami ?
czester 1 - 2013-05-12, 18:29

cos podobnie jak tu http://www.google.pl/imgr...=15&tx=93&ty=74
robi007 - 2013-05-12, 19:26

Dziękuje za zainteresowanie moim problemem.
Maty mam ułożone pionowo i poprzekładane wąskimi paskami maty (tak jak na rysunku który wskazuje czester1. Przed filtrem też mam uv 36w. Wypływ z filtra mam rurą kanalizacyjną 75mm i tu napewno nie ma problemu z odpływem z filtra, bo w zasadzie woda wypływa tylko 1/3 powierzchni całego otworu odpływowego.
Problemem jest tu chyba ta mata japońska (a w szczególności druga komora), która za bardzo blokuje wypływ wody. No chyba, że 3 komora z filtrem biologicznym za wolno odbiera wodę z 2 komory. W sumie to komora 3 też jest trochę zabrudzona. Jutro wyjmę worki z wkładami ceramicznymi i spróbuje delikatnie przepłukać i ułożyć je od nowa. Zresztą chyba wszystkie komory wyczyszcze przy okazji.
W każdym bądź razie dzisiaj mam przepływ z pompy zdławiony do połowy a i tak przez pierwszą komorę woda zaczyna już przepływać górą do drugiej (ponad grodzią).
Już nie wiem co moze być przyczyną. Jak kolega czester pisze że pompa 9500l/h chodzi na maks i nie przelewa się nad grodzią, to u mnie byłaby po prostu już powódź w ogrodzie.

czester 1 - 2013-05-12, 19:39

powyciagaj wszystko z filtra i zacznij od pierwszej komory ukladac szczotki, zalej filtr woda i bedziesz widzial co sie dzieje. jak bedzie dobrze wloz maty japonskie, i znow sprawdz przeplyw. podobnie z ostatnia komora.

robi007 napisał/a:
Już nie wiem co moze być przyczyną. Jak kolega czester pisze że pompa 9500l/h chodzi na maks i nie przelewa się nad grodzią, to u mnie byłaby po prostu już powódź w ogrodzie.

wlasnie zaleta tego filtra jest to ze jak bedzie zabrudzony lub inny problem z przeplywem wewnatrz filtra to jest przelew, ktory skieruje wode do odplywu, wiec o jakiej powodzi piszesz?

robi007 - 2013-05-12, 19:59

czester 1 napisał/a:

wlasnie zaleta tego filtra jest to ze jak bedzie zabrudzony lub inny problem z przeplywem wewnatrz filtra to jest przelew, ktory skieruje wode do odplywu, wiec o jakiej powodzi piszesz?

u mnie mata japońska wystaje z 2 cm ponad grodzie i w pierwszej komorze mam już wody prawie równo z brzegiem filtra. Jutro spróbje zrobić jakieś zdjęcie jak to wygląda.
Czester a powiedz mi czy na zime wkłądy filtracyjne zostawiałeś w filtrze czy przechowywałeś w domu. Bo ja na zime spuszczam wode czyscze wszystko i z powrotem wkładam do filtra. Ale chyba to nie powinno mieć znaczenia. Przecież wkłady od zimna nie powinny ulec zniszczeniu na mrozie.

[ Dodano: 2013-05-13, 19:18 ]
Witam ponownie i proszę o pomoc.
Zrobiłem zdjęcia poglądowe jak to u mnie wygląda sprawa z bioklarem 30.

Widok 1 komory ze szczotkami - woda przelewa sie nad grodzią do drugiej komory z matą japońską:




Środkowa (druga) komora z matą japońską.

i w zbliżeniu:



Na koniec trzecia komora z ceramiką i odpływem:




Dzisiaj za radą kolegów wyczyściłem cały filtr od nowa.
Włożyłem do pierwszej komory szczotki i włączyłem pompę - wszystko ok.
Następnie włożyłem do drugiej komory matę japońską (wyczyszczoną) i ewidentnie mata hamuje przepływ. Nie wiem może ta mata japońska jest jakaś felerna, a może powinienem ją przyciąć na równo z grodzią od strony odpływu (teraz mata wystaje nad grodzią ok. 3 cm). Jak koledzy mają tę matę dociętą, na równo z grodzią czy też wystaje ponad nią.

[ Dodano: 2013-05-13, 19:33 ]
Jak patrzę na zdjęciach w necie to chyba mam problem z powodu wystąjącej maty ponad grodź odpływową. Ale czekam na odpowiedź od kolegów mających bioklary, bo nie chce przyciąć, a później okaże się że mogło tak zostać.

JAREK G - 2013-05-14, 00:14

Nie potrzebnie czyściłeś cały filtr, przecież nie mogło Ci to funkcjonować z tak wystająca matą . Oczywiście że musisz przyciąć i to poniżej grodzi
czester 1 - 2013-05-14, 06:22

u mnie mata rowno z lusterm wody. wydaje mi sie dostales mate do wiekszego filtra moze bioklar 60. musisz przyciac.
u mnie wklady na zime zostaly w filtrze, wczesniej wszystko wyczyszczone, oczywscie woda spuszczona, zawory otwarte.

ontario_ab - 2013-05-14, 06:28

Mam identyczny i mam ciut poniżej grodzi, ale może ta kratka na spodzie jest źle ułożona ?
Wodę spuszczaj z komór raz na tydzień do dwóch. Co 3 czyszczenie można spłukać wszystko z góry przy otwartej komorze. Mała uwaga - nie płucz w tym samym czasie komory 2 i 3 bo obniży to w pewien sposób wydajność filtracji biologicznej.

czester 1 - 2013-05-14, 06:48

ontario_ab napisał/a:

Wodę spuszczaj z komór raz na tydzień do dwóch. Co 3 czyszczenie można spłukać wszystko z góry przy otwartej komorze.


w jaki sposob splukujesz? wezem ogrodowym, karcherem? wyciagasz wszystko czy tylko plukanie z wierzchu np. 3 komory?

ontario_ab - 2013-05-14, 06:55

Trzecią komorę tylko spłukuję. Tam brudu praktycznie nie ma. 1 - wyjmuję szczotki i opłukuję wężem - to warto robić często. 2 też opłukuję z góry wężem. Nie polecam dokładnego czyszczenia 2 i 3 w sezonie, poza tym nie ma (przynajmniej u mnie) takiej potrzeby - osadniki świetnie spełniają swoją rolę. Filtr mam za duży jak na moje oczko, ale to było akurat celowe.
arturzbsk - 2013-05-14, 10:37

A ta jasna płyta w pierwszej przegrodzie zaraz za szczotkami , do czego służy ?

w Mojej 15 nie ma tego .

robi007 - 2013-05-14, 16:12

Dzięki wszystkim za pomoc. Czyli niepotrzebnie pospieszyłem się z czyszczeniem całego filtra. Jutro przytnę matę na równo z grodzią i od nowa uruchamiam filtr. Żeby przyspieszyć działanie biologiczne, kupiłem starter szczepów bakterii do filtra. Jutro jak wszystko uruchomię to dam znać czy wszystko jest w porządku. I pomyśleć że cały ubiegły rok tak u mnie chodził filtr (z wystającą matą), oczywiście przy przepływie zduszonym do połowy nominalnego. No ale nic to, ważne żeby po przycięciu mat działał prawidłowo.

Co do pytania kolegi arturzbskm, o to białe pomiędzy grodziami 1 i 2 komory to taki mój patent, żeby grodzie pod wpływem wody nie odkształcały się.

arturzbsk - 2013-05-14, 17:27

robi007 napisał/a:

Co do pytania kolegi arturzbskm, o to białe pomiędzy grodziami 1 i 2 komory to taki mój patent, żeby grodzie pod wpływem wody nie odkształcały się.


Faktycznie,odkształcają się .

czester 1 - 2014-04-27, 15:12

wroce jeszcze raz do czyszczenia bioklara
lepi napisał/a:

Ja czyszczę dwa razy do roku.
Najpierw komorę szczotek jakoś 1.5-2 m-ce po uruchomieniu filtra w danym roku - wyłączam pompy, płuczę wszystkie szczotki z komory sztuka po sztuce.
Potem na koniec sezonu sprzątanie całości analogicznie.


ontario_ab napisał/a:

Wodę spuszczaj z komór raz na tydzień do dwóch. Co 3 czyszczenie można spłukać wszystko z góry przy otwartej komorze. Mała uwaga - nie płucz w tym samym czasie komory 2 i 3 bo obniży to w pewien sposób wydajność filtracji biologicznej.


ontario_ab napisał/a:
Trzecią komorę tylko spłukuję. Tam brudu praktycznie nie ma. 1 - wyjmuję szczotki i opłukuję wężem - to warto robić często. 2 też opłukuję z góry wężem. Nie polecam dokładnego czyszczenia 2 i 3 w sezonie, poza tym nie ma (przynajmniej u mnie) takiej potrzeby - osadniki świetnie spełniają swoją rolę. Filtr mam za duży jak na moje oczko, ale to było akurat celowe.


widze ze u mnie woda traci na przejrzystości.
filtr czyszcze co dwa tygodnie, ale po tygodniu wygląda już tak (oczywiście pierwsza komora):


i teraz pytanie:
czy to dobrze aby czyścić filtr tak często?
czy jak jest tyle osadu na szczotkach to powoduje to, ze mniejsze zabrudzenia sa przez to lepiej zatrzymywane w pierwszej komorze? (bo po wyczyszczeniu "przepustowość" wody się zwieksza, a tym samym więcej brudu zostaje w pozostałych komorach lub wraca do oczka)
czy może zwiększyć czestotliwosc czyszczenia nie dopuszczając do takiego stanu szczotek?

pytam z ciekawości, bo wiadomo ze czyszczenie bioklara jest stosunkowo krótkie i mało skomplikowane.

lepi - 2015-06-23, 20:27

czester 1 napisał/a:

widze ze u mnie woda traci na przejrzystości.


W tym roku (2015) jak nigdy uruchomiłem swoją 120-kę bardzo późno, miałem też po ostatniej zimie i nadal mam mnóstwo osadu na dnie głębokiej części (odkurzacz dawno dawno temu siadł), a jeszcze miałem mnóstwo rdestnicy pływającej po powierzchni, na której osiadały grubsze zabrudzenia. Rdestnica podlegała masakrowaniu, głównie przez karpiki a jej szczępy trafiały do skimmera i dalej out tak, że teraz już jej prawie nie mam, ale przy tym masakrowaniu i grzebaniu w dnie codziennie po południu strasznie burzyły wodę w oczku.

Jak w ostatnich latach, tak i w tym roku uruchomiłem filtr z załadowanymi komorami I i II, żeby nie zamulić od razu aquarocka, zresztą siatki na ten materiał po latach wymagają kolejnej (drugiej) zmiany.

Pierwszy raz czyściłem I komorę (szczotki) 2 tygodnie po uruchomieniu, gdy woda przestała się klarować.

Drugi raz czyściłem (po kolejnych 2 tygodniach - tym razem I i II), gdy zauważyłem że kolejnego ranka woda jest gorsza niż poprzedniego - traciła na przejrzystości.

Jak znajdę chwilę, to i trzeci raz filtr wyczyszczę, bo I i II są zabite osadami, no i w końcu założę aquarock bo już lato... Jak ten czas leci...

Nie wiem czym, ale muszę poodkurzać dno, bo to też będzie szło na filtr.

W każdym bądź razie, jak wofda traci na przejrzystości i nie jest to dzień następny po deszczu, ja bym czyścił filtr (oczywiście jeśli jest brudny).


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group