Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Zwierzęta w oczku - Obserwacja płazów i gadów w środowisku naturalnym

elfikp - 2007-08-20, 22:59
Temat postu: Obserwacja płazów i gadów w środowisku naturalnym
W związku z zaistniałymi problemami na forum i nie tylko pod tytułem łapanie zwierząt chronionych postanowiłem założyć nowy dział ; Obserwacja płazów i gadów w środowisku naturalnym..

Bardzo często słyszę jak ludzie łapią zwierzęta i przenoszą je do swoich stawów i działek.
Przeważnie takie zwierzęta i tak sobie stamtąd odchodzą (nawet na tym forum czytałem jak komuś żaby „uciekły”) z wielu powodów np. zbyt mały staw z szybko opadającymi brzegami, ze słabą roślinnością często jeszcze bez podłoża, za to z rybami.

Wiem, że każdy chciałby mieć dużo zwierząt na swoim podwórku, ale nie wszystkie mają nawet skąd do nas dotrzeć.
Jeśli nie występują w najbliższej okolicy (nie więcej niż 1.5 km) to na przybycie ich nie mamy co liczyć.
Dlatego proponowałbym cieszyć się i dbać o te zwierzęta które same do nas dotarły, a inne gatunki obserwować w naturalnych stanowiskach.

W tym dziale proponuje zamieszczać zdjęcia płazów i gadów w środowisku naturalnym.

Ja ostatnio spotkałem; jaszczurkę zwinkę, jaszczurkę żyworodną i padalca zwyczajnego.

Pozdrawiam.




Hubert - 2007-08-22, 22:13

elfikp napisał/a:
jaszczurkę żyworodną


Na jakiej podstawie twierdzisz, że to żyworodna?

Hubert - 2007-08-23, 09:24
Temat postu: Zwinki u mnie na działce

Hubert - 2007-08-23, 09:27
Temat postu: Zaskrońce w naturze

elfikp - 2007-08-23, 10:05



Jaszczurkę żyworodną od zwinki można rozpoznać np. po smuklejszej budowie ciała, bardziej zaostrzonym pyszczku, u samców żyworódek brzuch jest pomarańczowy.
Ogólne ubarwienie u nich jest stonowane często w kolorze ciemno brązowym

Zwinki maja przeważnie jakiś ciemny wzór na grzbiecie którego nie ma u żyworódek.

Poza tym zwinki wybierają znacznie suchsze i nasłonecznione stanowiska, natomiast żyworódki często można spotkać nad brzegami wód w wilgotnych środowiskach.

elfikp - 2007-08-23, 19:59
Temat postu: Jaszczurka zwinki ( samica) i młody tegoroczny osobnik.



elfikp - 2007-08-23, 20:50
Temat postu: Zwinka o czekoladowej barwie grzbietu ( młody samiec).

Ernest - 2007-08-23, 21:22

U mnie też na działce dużo młodych zwinek(zatrzęsienie) :yess: .Dziwi mnie brak starszych osobników (może nie widzę :? ) .Na wiosnę były


Kaef - 2007-08-23, 21:24

Samiec z winki i żaby zielone









Ostatnio wylęgły mi się w ogrodze młode zwinki :D :D

elfikp - 2007-08-23, 22:40
Temat postu: Dziwi mnie brak starszych osobników (może nie widzę ) .Na w



Może poszły sobie poszukać własnych terytoriów .

W tym roku jest bardzo dużo młodych jaszczure

Kaef - 2007-08-23, 22:44

Nie, mam na ogrodze 2 samce. Mają swoje terytoria, a od wiosny kęciły się tu samiczki. Teraz młode grupami sę wygrzewały.
elfikp - 2007-08-23, 22:53
Temat postu: Zaskroniec w akcji ;)





JAREK G - 2007-08-23, 23:10

Fajne ujęcie :good: Taki mały wąż i taką wielką rybę upolował :roll:
AurorA - 2007-08-24, 00:47

super fotka ta z zaskrońcem, ja ostatnio spotkałem jednego jak jadł ogromną żabę wodna , ale nie miałem aparatu
elfikp - 2007-08-24, 17:51
Temat postu: ja ostatnio spotkałem jednego jak jadł ogromną żabę wodna
Parę razy widziałem już takie sceny .
Niektóre żaby przy tym bardzo głośno krzyczą.

elfikp - 2007-08-24, 18:04
Temat postu: Jaszczurka zielona


Ten gad dorasta do ok. 40 cm dł.

Czy widział ktoś kiedyś jaszczurkę zieloną ?

Obecnie uważa się ten gatunek za wymarły w naszym kraju :((

Hubert - 2007-08-24, 20:01

elfikp napisał/a:
Obecnie uważa się ten gatunek za wymarły w naszym kraju


Bo tak niestety jest.

jackon - 2007-08-24, 20:12

chyba ja ostatnio grillowalem :)
Ernest - 2007-08-24, 20:27

Elfik kiedy foto jest zrobione ,Jacek zjadł ostatniego :P
krokodyl - 2007-08-24, 20:38

Daje sobie głowe obciąc ze ona jeszcze zyje w jakiejś puszczy i sie ukrywa :?
elfikp - 2007-08-24, 20:46
Temat postu: Bo tak niestety jest.
Nasz krajnie jest dobrze zbadany pod kątem występowanie płazów i gadów .
Być może że gdzieś jeszcze żyją ale zwykli ludzie to często jaszczurki od traszek nie rozpoznają.
A i ze znalezieniem tych nie każdy może sobie poradzić.

elfikp - 2007-08-24, 20:56
Temat postu: Daje sobie głowe obciąc ze ona jeszcze zyje w jakiejś puszcz
Całkiem możliwe .
Sam kilka lat temu ja spotkałem.
Ale już chyba nie występuje w tym miejscu.

W literaturze(starej) można się spotkać z jej stanowiskami niemal w całym kraju .

AurorA - 2007-08-25, 01:17

elfikp napisał/a:
Sam kilka lat temu ja spotkałem.
Ale już chyba nie występuje w tym miejscu.


nie wierzę, widywano ją naprawdę dawno na południu kraju
możliwe że okresowo pojawia się przy południowej granicy

elfikp - 2007-08-25, 08:58
Temat postu: nie wierzę, widywano ją naprawdę dawno na południu kraju
Trudno jest nie rozpoznać ok. 40 cm jaszczurki jeszcze inaczej ubarwionej .
Aczkolwiek jak się ktoś nie zna to może nie rozpoznać...

Z nimi może być podobnie ja np. ze stanowiskami traszki grzebieniastej – do tej wiosny było tylko kilka ich stanowisk w mazowieckim a teraz jakoś się ich namnożyło.

Są po prostu trudne do znalezienia zarówno jedne jak i drugie.

Hubert - 2007-08-25, 20:12

elfikp napisał/a:
Sam kilka lat temu ja spotkałem.


Elfik, ja wiem, że jak się czegoś bardzo chce to czasem trudno jest odróżnić sen od jawy ;) Wielu do dziś widzi np. Presleya tu i tam. Znam wielu "rasowych" gadziarzy z pierwszej ligi i żaden nie widział jaszczurki zielonej (no może dziadek któregoś mieszkający przy granicy z Czechami).

elfikp - 2007-08-25, 21:34
Temat postu: Elfik, ja wiem, że jak się czegoś bardzo chce to czasem trud
Ja tam wiem co widziałem(z ok. 1 m.) i nie wiem dlaczego miałbym niby się upierać przy czymś jak bym nie był tego pewien.

Na wiosnę prawie wszyscy na forum sądzili że na zdjęciu u Marka są larwy traszek a były kijanki.
Wtedy tez się przy nich uparłem i miałem racje ...

To że ktoś się zna np. na gadach to nie znaczy odrazy że ma znać ich stanowiska, zwłaszcza rzadkich gatunków.

Hubert - 2007-08-28, 20:59
Temat postu: Traszki grzebieniaste
Dziś byłem u znajomego spod Grójca, który ma dziki, zarośnięty głównie pałką stawik. Żyją w nim tylko małe, dzikie gatunki ryb: różanki, słonecznice, kiełbie i trochę piskorzy. Wokół stawu teren jest lesisty, nieco podmokły. To co zobaczyłem pod jednym z grubych pni zdziwiło mnie do cna. Znalazłem bowiem traszki grzebieniaste, które opuściwszy wodę przygotowywały się do zimowania. Nieopodal brzegu wypatrzyłem okaz powyżej 15 cm. Pozwoliłem sobie delikatnie podnieść ją za ogon, aby zrobić zdjęcie przepięknej - pomarańczowo-czerwonej w czarne cętki strony brzusznej. Urzekło mnie piękno tych płazów i byłem pełen podziwu dla kolegi, na którego terenie mają one prawdziwe Eldorado.


Yahilles - 2007-08-28, 21:37

Ja niedawno spotkałem się z kolegą z serwisu Amphibia.pl w Szczyrku i okolicach, znaleźliśmy salamandry plamiste (łaziliśmy po nocy ich szukać), ich larwy oraz larwy traszek: górskich i karpackich. Na czas zdjęć umieszczaliśmy złapane larwy w pudełku po świerszczach, największa (larwa salamandry) wyszła z niego i człapała po trawie, mimo skrzeli zewnętrznych :)








elfikp - 2007-08-28, 22:13

Ja ostatnio spotkałem jaszczurki żyworodne.



Rzekotkę drzewną .
Na zdjęciu samczyk, jego kolegów można było usłyszeć.


elfikp - 2007-08-28, 23:36
Temat postu: wodę przygotowywały się do zimowania.
Pod koniec sierpnia ta żaden płaz ani gad w Polsce nie przygotowuje do zimowania .
Ja u siebie w tamtym toku jeszcze w listopadzie wdziałem traszkę grzebieniastą(trzeba przyznać że było wybitnie ciepło w tamtym roku) w wodzie.

Traszki grzebieniaste są bardzo ładne, zwłaszcza samce w okresie godowym, kiedy przypominają miniaturowego smoka

Kaef - 2007-08-29, 17:39

Wypowiem się co do jaszczurki zielonej. Spotkałem ostatni raz tą jaszczurke jakieś 4-5 lat temu (wtedy zaczęli tu wysypywać śmieci :/ ) Od tamtego czasu jej nie widywałem. Tak jak elfikp jestem pewien że to była jaszczurka zielona. Miała wtedy ok. 30 cm, był to najprawdopodobniej samiec.
Hubert - 2007-08-29, 18:24

Yahilles napisał/a:
Ja niedawno spotkałem się z kolegą z serwisu Amphibia.pl w Szczyrku i okolicach, znaleźliśmy salamandry plamiste (łaziliśmy po nocy ich szukać)


Wspaniałe! W jakiego typu zbiornikach były?

killer1558 - 2007-08-29, 19:35

chyba jaszczurka zwinka i to młoda ;) na drugiej foto podniosłem ją za ogon tak jak to Hubert robi :hehe: ,odwiedziłem moje ulubione glinianki i jest ich tam tysiące :-o jak się idzie to tylko pod nogami jaszczurki zwiewają

Hubert - 2007-08-29, 19:46

killer1558 napisał/a:
jest ich tam tysiące


To prawda, ten rok był wyjątkowo pomyślny dla rozrodu zwinek. Jajom szczególnie odpowiada ciepło i wilgoć.

Kaef - 2007-08-29, 20:06

Killer nie łap tak jaszczurki bo odrzuci ogon. Hubert podniósł traszke :P
killer1558 - 2007-08-29, 20:12

Kaef napisał/a:
Killer nie łap tak jaszczurki bo odrzuci ogon. Hubert podniósł traszke :P

ja to wszystko dla was :(( już nie będę tak robił :P ale z tym ogonem to chyba przesada :P

Yahilles - 2007-08-29, 20:48

killer1558 napisał/a:
ale z tym ogonem to chyba przesada :P

Nie, odrzucanie ogona to normalna reakcja obronna za chwycenie go przez napastnika.

Hubert - 2007-08-29, 20:51

Yahilles napisał/a:
odrzucanie ogona to normalna reakcja obronna za chwycenie go przez napastnika.


Młode jednak nie robią tego tak chętnie jak dorosłe.

AurorA - 2007-08-29, 22:10

Racja, jaszczurki zostawiają ogon gdy się za niego złapie
Dawno temu jedną łapałem, a w ręku został mi się jeno ... ogon.
czasem tez spotykam w naturze jaszczurki bez ogona lub z krótkim kikutem (ogon odrasta, ale nie jest już taki sam).

Kaef - 2007-08-29, 22:16

Na ogródku moich dziadków jest samica zwinki, która podczas ataku kota odrzuciła ogon. Odrósł jej on, lecz już nie taki jak był wcześniej, teraz jest krótszy i grubszy. Nie wiem czy to prawda, ale słyszałem że ogon odrasta tylko kilka razy.
elfikp - 2007-08-29, 22:50

Ja ostatnio dodałem foto jaszczurki żyworodnej z odrośniętym ogonem
elfikp - 2007-08-29, 22:53

Kaef czy udało ci się zrobić zdjęcie taj jaszczurc?
AurorA - 2007-08-29, 22:55

elfikp napisał/a:
Ja ostatnio dodałem foto jaszczurki żyworodnej z odrośniętym ogonem


zgadza się to widać wyrażnie

elfikp - 2007-08-29, 23:05

Yahilles udało ci się sfotografować dość nietypowy okaz salamandry (jak na nasz kraj).
Ja w Bieszczadach spotykałem okazy u których plamy nie tworzyły pasków.

Musze poszukać jakiegoś zdjęcia .

Pozdrawiam.

Kaef - 2007-08-29, 23:53

Nie miałem nigdy aparatu, ale teraz będę nosił zawsze w kieszeni :D :D Jeżeli pogoda dopisze to ją znajdę.
Yahilles - 2007-08-30, 15:12

elfikp napisał/a:
Yahilles udało ci się sfotografować dość nietypowy okaz salamandry (jak na nasz kraj).
Ja w Bieszczadach spotykałem okazy u których plamy nie tworzyły pasków.

Przypuszczam że to są z podgatunku Salamandra salamandra terrestris, na miejscu nie byłem pewien czy to możliwe ale z tego co mi ostatnio ten kolega z którym byłem (razem robimy serwis Amphibia.pl) powiedział, to też występują w Polsce.
Dorosłych salamander było 2 (słownie: dwa), samce no i różne larwy, mniej lub bardziej wybarwione w tym samym stadium rozwoju (przynajmniej jeśli chodzi o rozmiary)

elfikp - 2007-09-01, 22:18

Znalazłem zdjęcie samca traszki górskiej .
Udało mi się go spotkać na jednym z licznych wyjazdów Bieszczady.


Yahilles - 2007-09-01, 23:21

uuu, mocno fioletowy :-D
Ja widziałem jedyny raz traszki górskie w beskidach, dwie samice, samca, mnóstwo skrzeku, kijanki i to wszystko w podłużnej kałuży... Pod lodem!

elfikp - 2007-09-02, 09:10

Traszki górskie maja różne kolory i odcienie – od jasno niebieskiego po filoletowy.
Czasami trafiają się osobniki z ciemnym grzbietem.
Traszki górskie często spotykałem w kałużach, w których mieszkały jeszcze traszki karpackie i kumaki górskie. W jednej z takich kałuż (położonej w niższych partiach gór) znalazłem również traszki zwyczajne.

Yahilles - 2007-09-02, 12:59

Zdjęcia larw przedstawiają larwy wyłowione ze zbiorniczka, w którym godują właśnie traszki karpackie i górskie, tak wynika z tego, co mi mówił kolega co w tamtej okolicy jest często co roku przychodzi je obserwować.
Kaef - 2007-09-02, 13:29

Ja spotkałem samca traszki górskiej w pełnej szacie godowej, bardzo pięknie się prezentował. Jechałem do kudowy zdrój i zatrzymaliśmy się na zwiedzanie w jakimś zameczku. No to na spacerze zauważyłem zalane pomieszczenie no i oczywiście musiałem tam wejść :D :D Zdziwiło mnie wybrane przez niego miejsce, gdyż było całkowicie zacienione.
elfikp - 2007-09-02, 21:30
Temat postu: Zdjęcia larw przedstawiają larwy wyłowione ze zb
Na zdjęciach oprócz larw salamandry są również larwy traszek.

Traszki górskie są bardzo mało wymagające co do wyboru miejsca na gody.
Akceptują nawet zbiorniki bez roślin.

Pozdrawiam.

wojtas - 2007-09-09, 10:05

Kiedyś obserwowałem traszki w leśnym rozlewisku na terenie Gór Swiętokrzyskich.
Zbiorniczki te były zasilane przez zrodła.Woda byla lodowato zimna i zacieniona,bardzo płytka/mnże 20cm.jednak żyly tam liczne traszki i ich larwy.NIE są one zbyt wybredne.Obserwowałem równieżtraszki w ogrodowej studni.Byla ona nie używana i zamknieta metalową pokrywą,Lustro wody ok,5.m poniżej poziomu gruntu.Zapewne traszki dostały się tam przypadkowo,Poniewaz nie miały mozliwości wyjscia na ląd,przez całyrok żyły w wodzie.A może ktoś widział traszki w jeszcze bardziej nieprawdopodobnych miejscach?

elfikp - 2007-09-09, 21:27

Spotkałem kiedyś samca traszki karpackiej jak wyszedł z jednej kałuży i szedł do drugiej.
Prawdopodobnie szukał nowych samiczek .
Ciekawsze jest że do takiej wędrówki wybrał sobie środek upalnego dnia.

W Warszawie można spotkać traszki zwyczajne w betonowych zbiornikach bez roślin (składają tam jajka na nitkowanych glonach).
Traszki w takich zbiornikach są nieliczne i często mniejsze niż w normalnych stanowiskach.
Może to wynikać z braku wymiany genów ( liczne ulice)z innymi populacjami.

elfikp - 2007-09-21, 15:53



Ostatnio spotkałem zaskrońca wygrzewającego się na słońcu .

Pozdrawiam.

elfikp - 2008-05-27, 16:32

Bieszczady


Salamandra plamista ,traszka grzebieniasta ,traszka górska

Kumaki górskie

Żmija zygzakowata i padalec zwyczajny –odmiana turkusowa
Proszę nie podawać na forum dokładnej lokalizacji stanowisk rzadkich gatunków

Yahilles - 2008-05-27, 17:36

Piękny samiec grzebieniastej, przypomina bardzo Triturus dobrogicus
( http://www.caudata.org/cc...rogicusBORK.jpg )
Nie wiedziałem, że w górach też występują cristatusy.

Świetna fota grzebieniastej - wyglądają, jakby były na lądzie ;)

wojtas - 2008-05-27, 19:31

rewelacyjny fotoreportaż,ale to musi być urokliwe miejsce. Traszka grzebieniasta występuje wszędzie,choć w górach jest rzadsza niż na nizinach.
elfikp - 2008-05-27, 22:32

"Piękny samiec grzebieniastej, przypomina bardzo Triturus dobrogicus "
Kiedyś znalazłem informacje w necie o wystepowanju triturus dobrogicubs w Bieszczadach(i tylko tam...)

Być może jest to lokanla odmiana traszki grzebianiastej,chyba że tamta informacje o jej występowanju jest prawdziwa...

W góeach traszki grzebieniaste wystepóję ale tylko do niedużych wysokoścji .

"rewelacyjny fotoreportaż,ale to musi być urokliwe miejsce. Traszka grzebieniasta występuje wszędzie,choć w górach jest rzadsza niż na nizinach."


Bardzo fajne stanowisko w którym można obserwować zasadzie wszystkie najciekawsze gatunku płazów występujące w Polsce.
W czasie mojego pobytu traszki grzebieniaste w tamtym stanowisku były najliczniejsze .

Yahilles - 2008-05-27, 23:04

elfikp napisał/a:

Kiedyś znalazłem informacje w necie o wystepowanju triturus dobrogicubs w Bieszczadach(i tylko tam...)

Być może jest to lokanla odmiana traszki grzebianiastej,chyba że tamta informacje o jej występowanju jest prawdziwa...

W polskim nazwa brzmi "traszka naddunajska" i o ile pamiętam ma występować w Dolinie Dunaju (Słowacja), nie zamieszkiwać Polski, Niemiec i Austrii

AurorA - 2008-05-28, 01:54

Yahilles napisał/a:
W polskim nazwa brzmi "traszka naddunajska" i o ile pamiętam ma występować w Dolinie Dunaju (Słowacja), nie zamieszkiwać Polski, Niemiec i Austrii


Woda z części Bieszczad spływa Dunajem do Morza Czarnego, więc taka migracja jest możliwa. Tędy właśnie migrują gatunki z tamtych okolic.

elfikp - 2008-05-28, 08:35

Zgadza się. Mogły również przynieść je kaczki które również tam występowały.

Znalazłem zdjęcie na którym samica ma jasno ubarwiony ogon, podobnie jak traszka naddunajska.

Yahilles - 2008-05-28, 14:58

Wygląda na to, że to są właśnie dobrogicus. Trzeba będzie je szybko objąć ochroną jako polski gatunek :hehe:
wojtas - 2008-05-28, 17:47

To chyba możliwe.żabę dalmatyńską też znajdowano w Bieszczadach,choć zasadniczo nie wystepuje w Polsce.
Yahilles - 2008-05-28, 18:41

Dzisiaj byłem nad stawem, w którym według informacji z neta znajduje się siedlisko traszek grzebieniastych. Znalazłem jednak tylko samicę traszki zwyczajnej, średniej wielkości zaskrońca i oczywiście mnóstwo żab.
elfikp - 2008-05-29, 20:46

"Wygląda na to, że to są właśnie dobrogicus. Trzeba będzie je szybko objąć ochroną jako polski gatunek "

Prawdopodobnie tak . Zauważyłem że i się również inaczej zachowują .
Samce bardzo często pływają w toni wodnej za samiczkami a nawet w niej tokują .

Jak by wszędzie się dbało o przyrodę tak jak w górach to byśmy mieli wszędzie pełno różnego rodzaju płazów.

"To chyba możliwe.żabę dalmatyńską też znajdowano w Bieszczadach,choć zasadniczo nie wystepuje w Polsce."

Żaba dalmatyńska występują w Polsce i to nie tylko w Bieszczadach. U moich znajomych w stawach rybnych też występuje . Jej występowanie stwierdził u nich jakiś ekspert od płazów.
W tym sezonie wybieram się do nich na sesje zdjęciową .

"Dzisiaj byłem nad stawem, w którym według informacji z neta znajduje się siedlisko traszek grzebieniastych"

Traszki grzebieniaste jest dość trudno obserwować w środowisku naturalnym. Wczoraj pare godzin spędziłem na działce i widziałem tylko 3 razy(2 samce i 1 samice) jak płynęły po powietrze.
Musiał byś parę razy się tam przejechać to może uda Ci się jakąś zobaczyć .

wojtas - 2008-05-29, 21:20

No to czekam na zdjęcia żaby dalmatyńskiej.a może masz jakieś zdjęcie-ogólny widok tego stawu w Bieszczadach .To musi być niesamowite miejsce.
Yahilles - 2008-05-29, 22:23

elfikp napisał/a:
Prawdopodobnie tak . Zauważyłem że i się również inaczej zachowują .
Samce bardzo często pływają w toni wodnej za samiczkami a nawet w niej tokują .

Z tego co czytałem na forum zagranicznym (dyskusje na temat "terrarystycznej" strony tego gatunku, to naddunajskie są jednym z gatunków najsilniej związanych z wodą i w większości przypadków hoduje się je cały rok w wodzie.

elfikp napisał/a:
Wczoraj pare godzin spędziłem na działce i widziałem tylko 3 razy(2 samce i 1 samice) jak płynęły po powietrze.

W ogóle jestem zdziwiony jak rzadko polskie traszki pływają po powietrze, jak obserwowałem zwyczajne w takim "basenie" w ogrodzie botanicznym, a to trwało również kilka godzin, to chyba ze dwa razy widziałem, żeby płynęły po powietrze.
Zaobserwowałem też jak samiec tańczył przy samicy, kiedy oboje wisieli na pionowej ścianie basenu (pod wodą oczywiście). Niestety traszkom nie udało zrobić się zdjęć, bo były za głęboko :?

elfikp - 2008-05-30, 08:33

"W ogóle jestem zdziwiony jak rzadko polskie traszki pływają po powietrze, jak obserwowałem zwyczajne w takim "basenie" w ogrodzie botanicznym, a to trwało również kilka godzin, to chyba ze dwa razy widziałem, żeby płynęły po powietrze.
Zaobserwowałem też jak samiec tańczył przy samicy, kiedy oboje wisieli na pionowej ścianie basenu (pod wodą oczywiście). Niestety traszkom nie udało zrobić się zdjęć, bo były za głęboko "

Traszki wypływają po powierzchnie w zależności od temperatury wody i ilości roślin podwodnych .W niższej temperaturze starcza im tlenu na dłużej.
Kiedyś mierzyłem czas wypływania traszek grzebieniastych i wyszło mi ponad 20 minut.

U traszek zwyczajnych takie tańce godowy w zupełnej toni wodnej to normalne .Bardzo często jak wypływa samica traszki zwyczajnej po powietrze to zaraz płynie do niej jakiś samiec(nie jednokrotnie kilka)i już w toni rozpoczyna zaloty. Jak samica okaże się że jest gotowa do godów to już na dnie odbywa się dalsza faza zalotów.

wojtas - 2008-05-30, 08:38

Traszki,podobnie jak inne płazy mają zdolność oddychania skórnego i dlatego nie muszą często wypływać.
elfikp - 2008-05-30, 08:52

I dlatego wypływają rzadziej po powierzchnie w stawach pełnych roślin
wojtas - 2008-05-30, 10:55

Tak,im wyższe natlenienie wody,tym rzadziej muszą wypływać.Zaby z jeziora Titicaca nie wypływają w ogóle i oddychają wyłącznie skórą.Niedawno oglądałem film o nich.
Yahilles - 2008-05-30, 14:45

A u mnie w akwaterrarium pełnym roślin traszki chińskie pływają po powietrze co 3-4 minuty. Ciekawe.
wojtas - 2008-05-30, 21:08

Zapewne zależy to też od temperatury wody-im wyższa,tym mniej tlenu sie rozpuszcza
elfikp - 2008-05-30, 23:26

"A u mnie w akwaterrarium pełnym roślin traszki chińskie pływają po powietrze co 3-4 minuty"

Ja u siebie kiedyś mierzyłem to wyszło kilkanaście minut.

Samce traszek mające w okresie godowym duże grzebienie maja znaczne większą powierzchnie skórną do oddychania przez co mogą znaczne dłużej pozostawać pod wodą w odróżnieniu od samic.

Hubert - 2008-05-31, 19:48
Temat postu: Traszki grzebieniaste pod Grójcem
Dziś odwiedziłem jewdnego profesora, który posiada gospodarstwo i 2 nieduże stawiki. Oprócz traszek zwyczajnych żyją w nich także grzebieniaste. Udało nam się złapać do zdjęć 2 parki. Obydwa samce miały bardzo słabo rozwiniete grzebienie. Niestety zdjęcia słabe z powodu silnego nasłonecznienia.


elfikp - 2008-06-01, 08:42

Widać że samce traszek już parę tygodni temu straciły grzebienie godowa a samice przestały składać jajka ( co można łatwo rozpoznać po smukłej sylwetce).

U mnie jeszcze w pełni rozwiniętymi szatami godowymi pływają nie tylko traszki grzebieniaste ale jeszcze traszki zwyczajne( a samice nadaj składają jajka ), które z natury wcześniej kończą gody niż traszek grzebieniastych.

kuba123 - 2008-06-01, 11:57

Moja samica traszki zwyczajnej jeszcze nie zaczęła składać jajek :P Tylko u mnie z powodu braku samca.
Yahilles - 2008-06-02, 01:18

elfikp napisał/a:
Widać że samce traszek już parę tygodni temu straciły grzebienie godowa a samice przestały składać jajka ( co można łatwo rozpoznać po smukłej sylwetce).

Może Hubert trafił na młode osobniki- na pierwszym zdjęciu samica jest ewidentnie bardzo młoda, mniejsza od samca.

elfikp - 2008-06-02, 15:11

Tamta samica jest rzeczywiście młoda i mogła w tym roku odbywać pierwszy raz gody albo po prostu weszła do wody jako nie dojrzały osobnik , tak jak to często robią traszki grzebieniaste .Natomiast samiec jest już dorosłym który zdecydowanie zakończył gody w tym sezonie.
wojtas - 2008-06-02, 16:54

niestety,gody traszek powoli dobiegają końca.Chociaż grzebieniaste częściej niż inne pozostaja w wodzie po godach.
Hubert - 2008-06-05, 18:19
Temat postu: Niezwykłe stanowisko
Dziś znajomy entomolog pokazał mi niewielkie rozlewisko (5 x 5 m) w rzadkim lasku na peryferiach północnej części Warszawy. Myślałem, że nic oprócz kilku zielonych żab tam nie zobaczę. Jednak gdy podeszliśmy do brzegu oczom naszym ukazało się kilkadziesiąt kumaków w różnym wieku. Początkowo ropuszki bały się nas, ale po ok. pół godzinie zaczęły tolerować i podpływać nawet w naszą stronę (niebywałe!). Stanowisko to obfituje także w bardzo liczne traszki grzebieniaste. Nie mogłem się powstrzymać żeby nie zrobić kilku zdjęć w przenośnym akwaryjku. Przyszłość nie wygląda jednak dobrze - wkrótce ma iść tamtędy droga :(


wojtas - 2008-06-05, 18:27

uwielbiam kumaki,u nas niestety juz nie wystepują.kiedyś były.znikły po kilku latach suszy,kiedy wszystkie okoliczne stawiki powysychały./lata 90/Póżniej przyszły mokre lata i inne płazy wróciły.a kumaki niestety nie.
elfikp - 2008-06-05, 22:20

U masz są jeszcze wszędzie kumaki i w nie jednym stanowisku traszki grzebieniaste .
W tym roku słyszałem taki koncert kumaków ze nawet ja ( co lubię te zwierzątka) ledwo wytrzymałem przy brzegu tak dudniło .

phalina - 2008-06-05, 22:34

ja jednego kumaka obserwowałam przez godzine,był nieruchomy w wodzie.Wystarczył moment kiedy odwróciłam głowe kumak zniknął.Miał pie kne pomaranczowe ubarwienie.
Chciałabym miec u siebie takie w oczku ,mogły by sobie ,,spiewac''
W zeszłym roku miałam rzekotke.strasznie głośno krzyczała w nocy.Szukala sobie partnera/ki.Jestem ciekawa czy zawita także w tym roku.

wojtas - 2008-06-06, 07:51

Rzekotki są juz w zasadzie po godach,więc w oczku się raczej nie pojawią,ale w ogrodzie-calkiem możliwe.one wydają odgłosy także po okresie godów.Niektórzy uwazaja,że zwiastuje to deszcz.Ciekawe ile w tym prawdy.
elfikp - 2008-06-30, 11:44

Ostatnio odkryłem 2 nowe stanowiska traszek. W pierwszym(słabszym) stanowisku leżącym po południowej stronie Wisły znalazłem traszki grzebieniaste.
Poniżej zdjęcie samicy z tego stanowiska.

W wodzie można było zobaczyć licznie pływające larwy traszek grzebieniastych.

W 2 stanowisku położonym po północnej stronie Wisły można było zobaczyć licznie traszki zwyczajne i grzebieniaste. Niektóre samce traszek miały jeszcze w pełni rozwinięty grzebień godowy( niestety do zdjęcia nie udało mi się złapać tych osobników).
Z płazów bezogonowych występowały tam olbrzymie kijanki grzebiuszki ziemnej.


wojtas - 2008-06-30, 13:08

Zazdroszczę wam.Ja od lat nie widziałem traszki.Nie wiadomo dlaczego zniknęły z naszej okolicy.Na pozór warunki dla płazów są świetne,liczne stawki i tereny zielone.Rzekotki są wciąż liczne i żaby też.
kuba123 - 2008-06-30, 14:25

W mojej okolicy też nie ma traszek. Nie znam żadnego miejsca gdzie mogłyby się rozmnażać. W poszukiwaniu samca zwiedziłem już kilkanaście stawów.
wojtas - 2008-06-30, 21:07

A ja pamiętam czasy, gdy bvło ich mnóstwo w kazdej kałuży.Widocznie traszki są bardziej od żab wrażliwe na zmiany w środowisku.
elfikp - 2008-06-30, 21:52

"Widocznie traszki są bardziej od żab wrażliwe na zmiany w środowisku."

Zgadza się . Żaby można spotkać w dużych typowo rybnych stawach w których mogą się również z inne płazy bezogonowe. Natomiast traszki występują licznie(tylko w stawach bez ryb) w mniejszych i płytszych zbiornikach wodnych gdzie łatwo można je zobaczyć.

Na pewno i w waszych okolicach są ich stanowiska tylko po prostu nie spotkaliście odpowiedniego środowiska w którym mogą występować.

kuba123 - 2008-06-30, 23:09

Kiedyś było dla nich idealne. Około 4 km od mojego oczka. Było ich tam naprawde wiele. W jednej kałuży kilkanaście lub więcej. Kałuż było mnóstwo - dziesiątki. Bardzo liczne ropuchy szare i zielone, a także prawdopodobnie paskówki! Nieraz widziałem skrzek w połowie lipca. czyli była paskówka. Cały obszar był piaszczysty, porośnięty trzcinami. Widziałem tam również rzekotki. Sporo jaszczurek. Raj dla płazów i gadów! W tej chwili jest tam pystynia bez życia. Budują ośrodek sportowy. Gdzie się podziały płazy - zginęły. Kto na to pozwolił - Wieliczka ;) .
W Wieliczce nikt nie dba o płazy. Piszą tylko, że na Grabówkach (wieś koło Wieliczki) wystepują 4 gatunki ropuch, 4 gatunki żab i rzekotkę, a także salamndry. Zaliczono do płazów również jaszczurkę zwinkę. Z gadów podobno w stawie jest żółw błotny :lol: .
Ostatnio wybrałem się nad tamte stawy i żadnej żaby! Mnóstwo ryb, ale ani jednej żaby! Woda śmierdzi. Śmieci pełno. te garunki występowały, ale chyba w średniowieczu.

wojtas - 2008-07-01, 09:57

tak jest wszędzie.U nas jest jeszcze trochę czystych zbiorniczków,ale teren jest przeciety kilkoma ruchliwymi ulicami i chyba to dziesiatkuje płazy.Giną masowo w czasie wiosennych wedrówek.
kuba123 - 2008-07-01, 16:35

Płazy wyraźnie giną. Za kilkadziesiąt lat może już nie być ropuch paskówek i żab zwinek.
W następnej kolejności rzekotki i ropuchy zielone. Za kilkaset lat żaby zielone, moczarowe. Na samym końcu ropuchy szare i żaby trawne. jeżeli człowiek nie przestanie niszczyć stawów i ich siedlisk to tak to się skończy. Słyszałem, że naukowcy zaczęli hodować płazy. Czyli prowadzić arkę dla płazów. Ale to i tak niewiele da.

wojtas - 2008-07-01, 21:07

W takim tempie,to obawiam się ze nie za kilkaset,ale za kilkadziesiąt lat to się stanie.
elfikp - 2008-07-01, 23:26

Bez przesady .
Na prawdę w wielu jeszcze miejscach można spotkać rzadkie gatunki płazów. Wystarczy tylko trochę się postarać .

Dużo miejsc w których płazy mogą rozmnażać również zostało odtworzonych i nadal są odtwarzane nowe. Są robione specjalne przejścia dla płazów pod drogami(niestety nielicznymi) a w niektórych miejscach są przenoszone.

wojtas - 2008-07-02, 09:01

Mam taka nadzieję,że coś się zmieni.nie wyobrażam sobie świata bez żab.Zresztą to byłaby katastrofa.Wyginęłoby wiele gatunków ptaków i ssaków,dla których płazy stanowią bazę pokarmową,nastąpiłaby inwazja owadów.
castleman - 2008-07-04, 18:08

Dlatego trzeba je zaprosić w nowe miejsca do życia
najlepiej przy naszych oczkach ;)
U mnie na działce duża część kijanek żaby trawnej już się przeobraziła,
wszędzie kicają małe żabki :-D

kuba123 - 2008-07-04, 18:14

U mnie to samo. Jeszcze dużo kijanek żab trawnych jest w trakcie przeobrażania. Co chwile wychodzi grupa małych żabek na trawnik :P . Zaczęły się przeobrażać od końca maja i trwa to do dziś ;) .
Żaby zielone złożyły wczoraj sporo skrzeku :)

castleman - 2008-07-04, 19:24

U mnie zielone coś się obijają ostatnio :P
elfikp - 2008-07-06, 20:54

"Dlatego trzeba je zaprosić w nowe miejsca do życia
najlepiej przy naszych oczkach "


Bardzo chętnie płazy przychodzą do oczek wodnych o odpowiednich wielkościach i szacie roślinnej. Gorzej jak natrafią na takie oczko a tam pełno ryb...

Yahilles - 2008-07-06, 21:40

Szczawnica




Jaszczurka zwinka (samiec), kumaki górskie (młode, dorosły, para w ampleksusie). Była też salamandra ale ruchliwa i zdjęcia nie wyszły.

kuba123 - 2008-07-06, 22:05

Świetne zdjęcia ! Też kiedyś widziałem kumaki górkie, bardzo ciekawe płazy, ale były bardzo płochliwe.
Zwinka nie zrzuciła ogonu? :?

Yahilles - 2008-07-07, 00:46

kuba123 napisał/a:
Zwinka nie zrzuciła ogonu? :?

Nie odrzucił ogona bo go za niego nie chwytałem, zresztą miał zregenerowany.

kuba123 napisał/a:
ale były bardzo płochliwe.

Ale mieszkają w kałużach i łatwo je tam złapać :-D

kuba123 - 2008-07-07, 00:50

Yahilles napisał/a:
Ale mieszkają w kałużach i łatwo je tam złapać :-D

Ja akurat je widziałem w zamulonej, brudnej koleinie. Niestety byłem tam w tym roku i wyschła.

Yahilles - 2008-07-07, 01:30

Ja w takich samych je łapałem :) Parka w ampleksusie była właśnie w takiej koleinie, po kilku dniach znów tam przyszedłem, ale kałuże tam wyschły, ale o kumaki się nie obawiam, choćby dlatego, że paręnaście metrów dalej płynie potok.
elfikp - 2008-07-07, 21:54

W górach niemalże wszędzie można spotkać lokalne gatunki płazów.
Na nizinach już tak łatwo nie jest o spotkanie z rzadszymi gatunkami (głównie młodzi jeszcze nie doświadczeni ludzie mają z tym problemy).

wojtas - 2008-07-09, 21:36

Kumaki górskie są o wiele słabiej związane z wodą niż nizinne.Bardzo często zasiedlają takie okresowe,szybko wysychające zbiorniczki i częściej przebywają na lądzie.
Hubert - 2008-07-30, 23:01
Temat postu: Zwinki w Chorwacji 2008
Będąc w tym roku na wakacjach w Chorwacji szukałem stanowisk jaszczurki zielonej. Niestety, bezskutecznie. Od miejscowego leśniczego dowiedziałem się, że wielkie pożary, jakie nawiedziły Chorwację w latach poprzednich spowodowały znaczne zmniejszenie liczebności tego gada na południu kraju. Za to zwinek była cała masa, nawet same wchodziły mi do kwatery :)




elfikp - 2008-07-31, 00:28

Na pewno to nie są zwinki ...

Murówka ruinowa alba jakaś podobna jaszczurka jest na zdjęciach .

Pozdrawiam.

AurorA - 2008-07-31, 02:31

Mi tez one na zwinki nie wyglądają pewnie jaszczurki sycylijskie.
wojtas - 2008-07-31, 08:14

jaki by to nie był gatunek,to są piękne.U nas niestety coraz trudniej spotkać jaszczurkę.
Hubert - 2008-07-31, 08:16

Hm, w istocie wygląda na jakiegoś przedstawiciela rodzaju Podarcis - sprawdzę dokładnie z fachowcami po powrocie, ale miejscowy leśnik potwierdził mi nazwę naukową, jako Lacerta agilis. Zawierzyłem mu na ślepo :idea: Mówił też, że zwinki mają w Chorwacji bardzo dużo wariantów barwnych. Dziś płynę na wyspę Krk - może tam coś ciekawego obfocę?
elfikp - 2008-08-01, 00:25

"U nas niestety coraz trudniej spotkać jaszczurkę"

Może jest ich trochę mniej niż było wcześniej ale nadal bez problemu można spotkać wszystkie 3 gatunki rodzimych jaszczurek .
Na zdjęciu 1 samiec jaszczurki zwinki 2 samiczka.

Do prawdziwych rarytasów należy żółw błotny ;)
[/URL [URL=www.fotosik.pl]

Łuki18 - 2008-08-01, 18:22

Wow: zółw made in poland!!!! :lol:
elfikp - 2009-03-15, 09:42

Witam.
Tego padalca znalazłem na początku marca .
Stan zwierzęcia oddaje fotka (((


AurorA - 2009-03-15, 14:53

Fotka mała - nawet nie widzę czy on zyje
elfikp - 2009-03-15, 21:13

Jaszczurka była nieżywą i miała odgryziony ogon.
Mariusz - 2009-03-16, 22:36

Płazy i gady to piękny temat.Powoli budzą się ze snu.Chwilowo podsyłam żabkę a do tego tego tematu jeszcz z miłą chęcią wrócę.

Mariusz - 2009-05-03, 18:56

Siedziałem nad stawami z dwie godziny i nie wiem czy mi się udało sfotografować błotnego czy nie.Trudno określić po zdjęciu,za szybko mi uciekł.


AurorA - 2009-05-04, 00:05

Faktycznie to żółw błotny.
KarolVIII - 2009-05-04, 21:32


A oto fotka z dzisiejszego popołudnia(z komórki) kilka dni temu widziałem ładniejszą taką zieloną i z całym ogonem, ale aparatu nie miałem za słabą jakość przepraszam :oops:

elfikp - 2009-05-05, 23:48




Witam.
W tym roku z gadów w ok. Warszawy spotkałem żmije zygzakowatą ,jaszczurkę zwinkę ,jaszczurkę żyworodną, padalca zwyczajnego oraz zaskrońca .
Pozdrawiam.

Yahilles - 2009-07-17, 20:16

Reaktywuję temat- parę fotek (moje były najgorsze) po zlocie płaziarzy z Amphibia.pl w Pieninach.
1 i 2 - samica i samiec traszki górskiej, 3 i 4 - młoda ropuszka szara i młoda salamandra plamista, 5 i 6 - kumaki górskie, 7 i 8 - salamandra plamista i siedlisko, w którym mnożą się kumaki górskie.








Widzieliśmy też żaby trawne, traszki karpackie, żmije i jaszczurki, ale nie wszystkie sfotografowałem.
Jeszcze zdjęcia traszek karpackich (samiec i samica) zrobione przez mojego kolegę:

ewa535 - 2010-08-13, 00:09
Temat postu: Żaby wodne wpływaja do morza
Dzisiaj byłam w Orzechowie ( wioska z plażą nad morzem) . Przez plażę wpływa rzeczka do morza, w której uwielbiają sie bawić dzieci. Nagle syn wrzeszczy że rzeczką płynie taka żabka jak mamy w oczku ! Siostra na to - no tak Ewa jak sie na plaży pojawi to też tu zaraz oczko będzie ;)
Zobaczyłam ją na własne oczy, ale nie udało sie wyłowić i popłynęła do morza :!:
Zaintrygowana zrobiłam mały spacerek w górę tej rzeczki-strumyka. I znalazłam zakręt, w którym zastałam mnóstwo zielonych żabek - maluśkich , średniaczków i całkiem wyrośniętych. Czegoś podobnego się nie spodziewałam- parę metrów od słonego morza !
Czy taka żaba się jakoś przystosuje w tym morzu czy padnie natychmiast od tej soli?


Yahilles - 2010-08-14, 23:57

Jak już temat odkopany to wrzucam fotki z czerwcowego rajdu Grupy Amphibia w Gorce :)




Jak zwykle znaleźliśmy wszystkie górskie płazy - salamandry, traszki górskie i karpackie, kumaki górskie, do tego trochę padalców, zaskrońców i żab trawnych.

wojtas - 2010-08-21, 22:23

Miło powspominać ten wyjazd...Ewa,nie martw się.Wiele gatunków toleruje słonawą wodę,żabie nic nie będzie.Na pewno fala ją wyrzuci,i wróci do swego właściwego środowiska.
ewa535 - 2013-03-24, 11:26

Prawdopodobnie młode jaszczurki (Gallotia galloti insulanagae)



mam też okazy staruchów z wykształconym już fałdem skóry na szyi , ale to wkrótce ;)

saper - 2013-03-24, 23:10

super ;)
drako - 2013-03-24, 23:50

Kilka zdjęć różnych gadzin z ciepłego miejsca do którego z moim podwodnym kodakiem udała się w lutym córka. Zdjęcia z biedronkowskiego kodaka może kiedyś, a na razie gady z którymi Asia i jej towarzysz mieli do czynienia:
Na pierwszej jakaś mała miłośniczka orzechów kokosowych, na następnych iguany, które zastępowały tam koty. Wszędzie było ich pełno. Jak widać nie bały się ludzi, a ludzie ich... Wygrzewały się w słońcu, więc początkowo młodzi myśleli, że to rzeźby ;)





[ Dodano: 2013-03-25, 01:17 ]
Ciąg dalszy meksykańskich gadów. Tym razem chyba nie iguany, :-( może ktoś wie, co to za "ptica"? Bo rozmowne nie były...



Obok jednej z piramid Majów, było jezioro, a w niej dzicy lokatorzy. Jak się okazało w szuwarach czaiło się ich więcej :-(



Ostatnie 4 zdjęcia wprawdzie z mini ZOO, ale nie wyobrażam sobie u nas spacerujących miedzy zwiedzającymi krokodyli :???:




Tak przy okazji: - Gumka nieraz się przydaje :oops:

ewa535 - 2013-03-25, 13:21

Fantastyczne te gadziny Drako :good:
Jeszcze osobiście nie miałam przyjemności ;) ale wiele bym dała, bo może to być super przeżycie. Mnie kręciło spotkanie w oko z byle jaszczurką a tu takie panie "aligatory" ;)
Pozwolisz Drako, ze " dowstawiam" jeszcze jaszczurek ;)



Na ostatnich dwóch - toto nam wlazło w nocy do schowka na miotły i przyprawiło mnie niemal o zawał więc nie wiem czy jestem gotowa na aligatory ;)

AurorA - 2013-03-25, 16:59

ewa535 napisał/a:
Na ostatnich dwóch - toto nam wlazło w nocy do schowka na miotły i przyprawiło mnie niemal o zawał więc nie wiem czy jestem gotowa na aligatory


to chyba gekon

Gosik - 2013-03-25, 17:00

Ewa, szybko się przyzwyczaisz i będziesz traktować jak małe kociaki :hehe:
alex - 2013-03-27, 12:51

Hej dołączam do kolekcji jaszczurek największe żyjące współcześnie warany z wyspy Komodo i Rinca
ewa535 - 2013-04-03, 11:54

Fantastyczne !
sama pstrykałaś ? i czy to w naturze czy jakiś ogród zoo ?

alex - 2013-04-03, 14:05

Hi zdjęcia zrobiłam w naturalnym środowisku gadów na wyspie Komodo i na wyspie Rinca można tam sie dostać łodzią z wyspy Flores ,a na Flores małym samolotem z Bali ,ekscytująca wyprawa dla miłośników naprawdę mocnych wrażeń na drugim zdjęciu jeden z waranów wystartował w moim kierunku, dla porównania zdjęcie warana z Palmitos Park na wyspie Gran Canaria, gdzie przyszedł na świat z czego park jest bardzo dumny, bo jest to precedens wielkością nie dorównywał kuzynom z Komodo był to młody osobnik
elfikp - 2013-05-27, 21:09


Gniewosz plamisty jest jednym z najrzadszych polskich gadów. Nie jadowity !

lis_ek - 2013-05-27, 22:35

Święta prawda i świetne zdjęcie ;)
lasoch - 2013-05-28, 20:13

ale masz szczęście , że go spotkałeś :) to prawdziwa rzadkość
elfikp - 2013-05-30, 12:52


Węża tego nie tylko dlatego się taż rzadko spotyka bo ginie w naszym kraju ale również dlatego że prowadzi stosunkowo skryty tryb życia.

Bajbas - 2013-05-30, 13:55

elfikp napisał/a:
Gniewosz plamisty jest jednym z najrzadszych polskich gadów. Nie jadowity !

dobrze wiedzieć, bo mam wrażenie, że takiego kiedyś widziałem. Nie pasował mi do żmii (tak to się pisze) - brak zygzaków, ale grzbiet z daleka nie był super widoczny, nie pasował do zaskrońca (żółte za uszami). Ale może to był zaskroniec rybołów - bo właśnie wyczytałem, że taki też jest. W każdym razie :brawo:
:piwko: Bajbas

rewi - 2013-05-30, 13:57

Kiedyś leciał program z Adamem Wajrakiem, który szukał właśnie tego węża, ale niestety nie udało mu się.
elfikp - 2013-06-03, 09:05


Zaskroniec rybołów był tylko raz widziany w kraju więc raczej to był inny wąż. Żmije najłatwiej rozpoznać po czerwonych oczach z czarną źrenicą.
Może mam trochę więcej tzw. szczecią od Adama Wajraka ostatnio widziałem kolejnego gniewosza, był to młody ciemno wybarwiony osobnik. Niestety od razy schował się do swojej kryjówki z której już nie chciałem go wyciągać i stresować.
W tym roku z gadów występujących w Polsce widziałem ; jaszczurki zwinki, jaszczurki żyworodne, padalce, zaskrońce zwyczajne (na zdjęciu rzadko spotykana odmiana), gniewosza plamistego i żmije zygzakowate.

Artur - 2013-06-03, 09:56

:piwko:
elfikp napisał/a:
nie chciałem go wyciągać i stresować.

I to powinno być priorytetem przy robieniu zdjęć zwierzętom. :-D

elfikp - 2013-06-09, 18:58


Tym razem udało mi się sfotografować tak wybarwionego gniewosza plamistego ;)

AurorA - 2013-06-10, 00:46

No ostania fota Gniewosza super :)
Czarny zaskroniec tez fajny.
A ten padalec to jaką miał długość bo wygląda bardzo okazale.

elfikp napisał/a:
W tym roku z gadów występujących w Polsce widziałem ; jaszczurki zwinki, jaszczurki żyworodne, padalce, zaskrońce zwyczajne (na zdjęciu rzadko spotykana odmiana), gniewosza plamistego i żmije zygzakowate.


No to pora za Eskulapem się rozejrzeć i żółwiem błotnym ;)

elfikp - 2013-06-10, 09:28


Jak byś chciał na prawdę dobre zdjęcia zobaczyć to zapraszam na :piwko:
Podobno tylko w Bieszczadach są czarne zaskrońce ale mi się tylko w naszej okolicy udało tak wybarwionego spotkać. Padalec miał cały ogon i może dlatego wydawał się taki długo. Na oko miał ponad 30 cm.
Jakaś szansa jest że i pozostałe Polskie gady w tym roku również spotkam.
Na nowych zdjęciach typowo ubarwiony zaskroniec zwyczajny, gniewosz plamisty i czarna forma żmij zygzakowatej.

elfikp - 2013-06-13, 17:49


Zaskroniec z ropuchą szarą.

Bajbas - 2013-06-14, 13:22

elfikp napisał/a:
Podobno tylko w Bieszczadach są czarne zaskrońce
a to zdziw dla mnie. Bo ja takie wielokrotnie widziałem. Np. nad Zalewem Zegrzyński od strony Wieliszewa - buszują w krzaczorach.
A ten zaskroniec rozpoczął konsumpcję ropuchy? Czy tylko mi się tak wydaje.

elfikp - 2013-06-14, 20:37

Widocznie tylko lokalnie się tak wybarwione zaskrońce spotyka u nas. Ten zaskroniec jak ja go spotkałem to pomału zaczął wypluwać ropuchę. Chyba nie docenił jej wielkości.
Artur - 2013-06-14, 20:38

elfikp napisał/a:
. Chyba nie docenił jej wielkości.

A ja myślę że żaden wąż nie jest w stanie połknąć Ropuchy, jad z gruczołów wyjdzie każdemu bokiem.

elfikp - 2013-06-29, 12:06


Zaskrońce nie są wrażliwe na jad ropuch ale ta po prostu okazała się dla niego za duża i dlatego musiał ja wypuścić. Ostatnio znowu udał mi się spotkać gniewosze, tym razem widziałem aż 5 szt. Wszystko wskazuje na to że gatunek prowadzi tak skryty tryb życia że jego obecność w terenie można łatwo przeoczyć.

Artur - 2013-06-29, 14:47

elfikp napisał/a:
Zaskrońce nie są wrażliwe na jad ropuch

Człowiek uczy się całe życie. :)

elfikp - 2013-07-02, 18:50

Dyskretnie wygrzewający się gniewosz.
wolanin - 2013-07-10, 11:21
Temat postu: Żmija
Dopóki sam się z nimi nie zetknąłem, zawsze słuchałem opowiadań o nich jako "gdzieś, kiedyś" i w ogóle dawno i nieprawda.
Tymczasem na działce spotykam je systematycznie każdego roku.
Ten młody okaz koniecznie chciał wyjść z podjazdu na polną drogę wprost pod jadący samochód,
został zatrzymany za pomocą nogi obutej w klapek :)

Przepraszam za jakość, zdjęcia trochę słabszym aparatem.

AurorA - 2013-07-10, 23:19

wolanin napisał/a:
Ten młody okaz koniecznie chciał wyjść z podjazdu na polną drogę wprost pod jadący samochód,
został zatrzymany za pomocą nogi obutej w klapek


nie bałeś się?

elfikp napisał/a:
Ostatnio znowu udał mi się spotkać gniewosze, tym razem widziałem aż 5 szt. Wszystko wskazuje na to że gatunek prowadzi tak skryty tryb życia że jego obecność w terenie można łatwo przeoczyć.


super zdjęcia :)

wolanin - 2013-07-11, 09:25

AurorA napisał/a:
nie bałeś się?

Ewentualna konfrontacja spodniej strony klapka z zębami jadowymi na pewno na korzyść klapka :)
Ale warto powiedzieć coś o wrażeniu, jakie robi żmija przy próbie bliskiego jej obejrzenia.
To zwierzątko jest bardzo nerwowe, nie lubi takich sytuacji. Kiedyś chciałem zrobić zdjęcie żmii w trawie i próbowałem ją nakłonić do zajęcia bardziej fotogenicznej pozycji. Czując opcję ucieczki jako nieskuteczną, żmija zaczęła na mnie syczeć, a co to jest za syk! Ona wydaje ten dźwięk zarówno na wydechu, jak i na wdechu - i to właśnie zrobiło na mnie mocne wrażenie.
To niezbyt ostre zdjęcie pokazuje reakcję zwierzęcia na zaczepki (oczywiście nie byłem zbyt namolny - tyle, aby zrobić zdjęcia)

Artur - 2013-07-11, 11:27

Oj, zaniepokoiłeś ją, jak się ekolog jakiś doczepi to Ci Salamandra pozew założy :)
http://magazyn.salamandra.org.pl/m19a07.html

wolanin - 2013-07-11, 11:36

Artur napisał/a:
Oj, zaniepokoiłeś ją, jak się ekolog jakiś doczepi to Ci Salamandra pozew założy :)
http://magazyn.salamandra.org.pl/m19a07.html

Ah... zdjęcie to zostało wykonane w nieokreślonej przeszłości... (dowód - paskudna jakość) :) na własnej działce... tuż przed akcją wykaszania terenu...

Artur - 2013-07-11, 11:49

I to będzie Twoją linią obrony. :hehe: :hehe: :hehe:
wolanin - 2013-07-11, 11:59

Artur napisał/a:
I to będzie Twoją linią obrony. :hehe: :hehe: :hehe:

Nie tylko :) - Krótka inwestygacja ujawniła, że zakaz:

12) fotografowania, filmowania i obserwacji mogących powodować płoszenie lub niepokojenie ptaków, przy nazwach których w załączniku nr 1 do rozporządzenia zamieszczono symbol „(1)” oraz nietoperzy

Nie dotyczy żmii zygzakowatej, która na pozycji 186 w owym załączniku oznaczona jest symbolem „(2)” :victory:

p.s. to w ogóle chyba nie dotyczy gadów... - ptaki i nietoperze

Artur - 2013-07-11, 12:03

O w mordkę jeża. . . No to Ci sie upiekło :) :piwko:
wolanin - 2013-07-11, 12:15

Artur napisał/a:
O w mordkę jeża. . . No to Ci sie upiekło :) :piwko:


A gdyby było inaczej, to dajmy na to w obecności Kumaków górskich w stawku człowiek musiałby się kąpać z zawiązanymi oczami.

elfikp - 2013-07-24, 21:35


Na nowych zdjęciach grzebiuszka ziemna ( na działce), jaszczurka zwinka i padalec.

wolanin - 2013-07-25, 14:27

Piękne kolory mają te grzebiuszki, a zwinka, to się chyba tej trawy nażarła.

Ruszyłaby się na jakie ślimaki, zamiast tak siedzieć:


elfikp - 2013-08-03, 13:50


Jaszczurka żyworodna, gniewosz plamisty i zaskroniec zwyczajny.

elfikp - 2013-08-20, 20:54


Wąż eskulapa. Ze względu na ochronę tego rzadkiego węża ( tylko od 100 do 300 tych gadów żyje w Polsce) najcenniejsze jego miejsca rozrodu i występowania są grodzone.

ILUSION - 2013-08-21, 10:43

Ja cię kręcę, a gdzieś Ty go wytropił? :P :-o
elfikp - 2013-08-21, 20:23


Tego jedynego w Polsce dusiciela spotkałem w Bieszczadach. Do pospolitych zwierząt należą kumaki górskie.

AurorA - 2013-08-23, 19:32

No spotkać Eskulapa to fajna sprawa, wyprawa udana. Paweł był u mnie i pokazywał mi więcej zdjęć :)
AurorA - 2013-10-07, 00:37

młody kumak górki, na pewnej polance w Rumunii powyżej 1600 m.n.p.m. znalazłem ich setki



a to już salamandra plamista - bydle robi wrażenie na żywo


ewa535 - 2013-10-07, 16:35

Świetne, jak z plastiku ;) ale gdzie fotka tych setek ?
elfikp - 2013-10-19, 09:50

Gratuluje spotkana.
Ja ostatnio wracając z rykowiska jeleni spotkałem jeszcze aktywnego zaskrońca.

luzio - 2013-10-19, 10:34

Ja widziałem zaskrońca tydzień temu na podwórku. Wydaje się że zadomowił się gdzieś blisko.
elfikp - 2013-11-29, 18:47


Ostatnio uratowałem uwięzione płazy ( żaba trawna, żaba moczarowa, ropucha szara ) ze starej studni położonej na skraju parku .Pomimo że ostatni krąg wystawał dobre 50 cm nad ziemią to i tak wpadały tam zwierzęta. Ponadto w studni była utopiona jaszczurka zwinka.

ewa535 - 2013-12-06, 09:30

A jaka chudzina ! Chyba nie zdąży się najeść przed zimą.
elfikp - 2013-12-17, 18:29

Ja bym raczej obstawiał na to że długo tam siedziała zanim ją uratowałem. Jak jej szczęście dopisze to przetrwa zimę i w przyszłym roku powróci do formy.
marcin22 - 2014-01-21, 02:52

Piekne te jaszczurki
Gosik - 2014-01-22, 19:09

marcin22 napisał/a:
Piekne te jaszczurki

Pacze, pacze ( bo mam paczałki :crazy: ) i widzę tylko żaby, a gdzie te jaszczurki :((

elfikp - 2014-04-14, 19:29


Na ostatnim spacerze spotkałem; jaszczurkę zwinkę, gniewosza plamistego, traszkę zwyczajną ( za zdjęciach), żabę moczarową i padalca zwyczajnego.

Artur - 2014-04-14, 19:36

Gniewosz, oczywiście leży na skale.:)
elfikp - 2014-04-15, 16:04

Gniewosza się nie ruszał więc postanowiłem sprawdzić czy jest z nim wszystko porządku, przy okazji zrobiłem mu zdjęcie. Przy okazji udało mi się określić jego płać, był to młody samice. Wąż był w doskonałej kondycji i został wypuszczony

Gosik - 2014-04-16, 18:27

elfikp napisał/a:
Przy okazji udało mi się określić jego płać, był to młody samice.
Obrazek

"Płać, nie płać", ale to w końcu był młody samiec, czy młode samice?

elfikp - 2014-04-21, 10:14

Przepraszam – brak czasu. Oczywiście na zdjęciu jest młody samiec.

Podczas jednodniowej wycieczki w góry spotkałem; traszki zwyczajne, grzebieniaste i dla nas stanowiące największa atrakcje górskie.

elfikp - 2014-05-06, 14:15



W nowo odkrytych stanowiskach traszka zwyczajna i grzebieniasta.

elfikp - 2014-05-27, 13:49


Góry świętokrzyskie.
Na zdjęciach; traszka górska, traszka zwyczajna, żaba moczarowa, ropucha szara i zaskroniec zwyczajny

elfikp - 2014-06-09, 21:59


Traszka górska, zwyczajna i żmija zygzakowata.

luzio - 2014-06-09, 22:31

Zdjęcie żmiji świetne.
A poza tym to moje traszki wydają się górskie a oczko jest jest zdala od gór...

elfikp - 2014-06-10, 21:13

Wrzuć zdjęcie to spróbuję określić gatunek
luzio - 2014-06-11, 00:46

Tu dałem 2 zdjęcia jakie udało mi się zrobić.
http://forum.oczkowodne.n...t=5560&start=14
A wczoraj widziałem też fajny numer. Usuwam ostatnio doniczki, są one jak widzę przytulnym gniazdem dla pijawek. No i taka jedna trafiła do wody. Miota się tu i tam ewidentnie przerażona. Aż tu nagle pojawia się mały gadzi pyszczek i hyc, pijawka znika :) I tylko widać po chwili zadowolony ogonek traszki...

AurorA - 2014-06-12, 02:19

luzio, wg mnie to zdecydowanie traszki zwyczajne, choć fotki nie są doskonałe.
elfikp - 2014-06-12, 12:49

Na 100 % są to t. zwyczajne, w twojej okolicy mogą być jeszcze rzadkie traszki grzebieniaste ale one raczej wybierają większe oczka wodne.
elfikp - 2014-06-25, 21:29


Tym razem udało mi się spotkać parkę tych rzadkich węży.

leszek50-57 - 2014-07-03, 16:19

Pani ciężarówka opala się na kamieniu

Gosik - 2014-07-04, 21:33

Opalają się dwie, ale i tak piękne :good:
AurorA - 2014-07-06, 01:16

Tak wygląda jakby kiedyś ogon straciła.
elfikp - 2014-07-18, 09:32



Padalec zwyczajny, gniewosz plamisty w nowym stanowisku i ok. 2 metrowy zaskroniec zwyczajny.

luzio - 2014-07-18, 13:59

Chyba jednak wolę żaby ;)
elfikp - 2014-07-18, 17:37

A ja traszki, za to zaskroniec nie pogardzi żadnym płazem ;)
elfikp - 2014-08-31, 13:12


Wczoraj między innymi spotkałem te 2 gniewosze i kontrastowo ubarwioną żmiję zygzakowatą

luzio - 2014-09-01, 21:02

Eee nie przesadzajmy. Ja jeszcze żmii na żywo nie widziałem. Wydaje mi się że one nie lubią wchodzić ludziom w drogę...
Za to ostatnio zamieszkał w okolicy mojego podwórka zaskroniec, który lubi czasem podpełznąć do oczka. Tylko że jest mocno strachliwy i strasznie ciężko się na niego natknąć. Ale chyba ma się dobrze bo jest coraz większy i dłuższy :)

serekk - 2014-09-03, 10:10

Jedyne dzikie nie licząc żab co spotkałem w oczku wodnym to zaskrońce :)
elfikp - 2014-09-10, 09:36




Gniewosz plamisty.

Raffaello - 2015-01-02, 21:25

witam :) a tu moje dwie jaszczurki sfotografowane nad jeziorem a ta na drugiej fotce ma dziwny ogon nigdy wcześniej takiej nie widziałem chyba jej ogon odrasta ale nie wiem :)
AurorA - 2015-01-08, 01:12

zgadza się, jak jaszczurka raz straci ogon to nawet jak odrośnie nie da się tego ukryć
Raffaello - 2015-01-13, 22:09

to znaczy ze taki już będzie miała cały czas ogon ?? skórą jej nie obrośnie ?
elfikp - 2015-03-23, 20:00

Na poczętej jest skóra która następnie jest zastępowana przez drobne łuski.



Na nowych zdjęciach żmija zygzakowata, zaskroniec zwyczajny i jeszcze nie wybarwione żaby moczarowe.

jacula - 2015-03-26, 16:35

witam
U mnie żaby piętrowe walą tłumami z lasku do mojego oczka :)

lis_ek - 2015-03-27, 12:36

Oj, to zazdroszczę ;) . U mnie w okolicy tylko ogródki sąsiadów z gołymi połaciami trawnika, wiec żabki za dobrze nie mają, ale jakieś są :)
elfikp - 2015-04-04, 17:22


Ostatnio spotkałem, żaby moczarowe, żaby trawne ( ale głowy nie dam ), żaby wodne, ropuchy szare, padalce zwyczajne, żmije zygzakowate ( na zdjęciach ), traszki zwyczajne i jaszczurki zwinki i zaskrońce.

slick - 2015-05-21, 23:09

Posiadam oczko w ogrodzie ok 10 000 litrow, wczesna wiosna bylo w nim ok 50 roznych ropuch, jest sporo kijanek. Aktualnie gody maja zaby jeziorkowe i wodne. Natomiast od tygodnia ma miejsce ciekawa sytuacja: do ogrodu przywedrowalo kilka rzekotek drzenwych. Co najsmieszniejsze na gody nie wybraly sobie super urzadzonego oczka tylko basen na tarasie, w ktorym aktualnie jest sporo wody deszczowej / sniegowej lisci i innego syfu pozimowego. Basen ma wysokosc ok 0,75m, wody ok 30 cm. Co noc do niego wchodza i zaczynaja rechotanie. Wczoraj znalazla sie 1 samiczka, jest troche skrzeku, ktory przenioslem do oczka, beda mialy lepsze warunki. Sytuacja na prawde bardzo ciekawa :)


renmir - 2015-05-22, 17:56

[quote="slick" ] jest troche skrzeku, ktory przenioslem do oczka, beda mialy lepsze warunki]

Jeśli żaby uznały że te warunki są dobre do składania skrzeku to go nie przenoś. Pewnie w baseniku jest cieplejsza woda i więcej pokarmu niż w oczku, albo rzekotki nie lubią tłoku.

slick - 2015-05-22, 20:37

Niestety nie bylo innej opcji, dzis basen zostal wyczyszcony + wylana woda. W nocy pojawila sie kolejna porcja skrzeku, poszla rowniez do oczka do sloika legowego. Mam nadzieje, ze cos z tego bedzie.

[ Dodano: 2015-05-23, 10:44 ]
Wczoraj wyszorowalem caly basen, wymienilem wode na swieza. Rzekotki znowu przyszly i zlozyly dodatkowa porcje skrzeku. Zalaczam tez fajna fotke ropuchy, ktora urzeduje obok basenu.




AurorA - 2015-05-27, 22:20

ciekawa sprawa z tymi rzekotkami, do mnie jeszcze nigdy nie przyszły :(
wszystkie inne płazy są mimo że centrum miasteczka

elfikp - 2015-07-12, 23:08


Kilka fotek gadów z tego sezonu ;)

rewi - 2015-11-29, 13:17

Piękne jaszczurki szczególnie ostatnie zdjęcie musiałam się dobrze przyjrzeć bo wyglądała jak wąż :)
AurorA - 2015-12-12, 00:21

świetne zdjecia
elfikp - 2016-04-24, 19:44

Już w tym roku można spotkać chyba najładniejsze Polskie węże- żmije zygzakowate. Tydzień temu w górach żaby złożyły skrzek ( trawne ).






Ryba2008 - 2016-04-28, 21:07

Witam i pytam: czy w Waszych oczkach pojawiły się już żaby i w jakich ilościach?
W zeszłym roku miałem dużo żab. Nie udało mi się ich zliczyć. W tym roku zauważyłem zaledwie dwie, może reszta jeszcze śpi. Woda w oczku nadal nie jest ciepła, zaledwie 12 - 15 stopni C w dzień, a nocą z pewnością spada poniżej 10 stopni. Może to jest powód? :piwko: Pozdrawiam. Ryba2008

taniw - 2016-04-28, 21:29

Od miesiąca mam w oczku masę żab. Żona nawet stwierdziła, że jest ich w tym roku stanowczo za dużo. Żabowisko czy jakoś tak podobnie w niedzielę nazwała moje oczko sąsiadka.
Ryba2008 - 2016-04-28, 22:22

taniw napisał/a:
Od miesiąca mam w oczku masę żab. Żona nawet stwierdziła, że jest ich w tym roku stanowczo za dużo. Żabowisko czy jakoś tak podobnie w niedzielę nazwała moje oczko sąsiadka.


Nadwyżka żab jaką masz w oczku wodnym, to z pewnością, to są moje żaby. Z łatwością je rozpoznam po wyglądzie. Moje mają: cztery nogi, parę oczu, nozdrza, szerokie pyszczki i w lecie będą zielone. Wabią się: Burgunda, Klementynka, Zuzia. Kiedy mogę przyjechać i je odebrać? Pozdrawiam. Ryba2008 :piwko:

Elendil - 2016-04-29, 17:23

To i moje chyba też ma, bo pustka straszna w kwestii żaboli u mnie...
Ryba2008 - 2016-04-29, 18:09

Kolego taniw, oddaj nam nasze żaby. Please, please.... :soczek:
taniw - 2016-04-29, 19:45

Same przyszły, wyczuły szczodrego pana to ich nikomu nie oddam. Chyba,że po 5 zł....


Ps. A ta z trzema łapkami jak ma na imię?

zdr - 2016-05-06, 11:19

heheh zarobek sie szykuje :P super "domownicy"
Ryba2008 - 2016-05-06, 20:28

zdr napisał/a:
heheh zarobek sie szykuje :P super "domownicy"


Witam nowicjusza. Kim jesteś i jakiej pomocy oczekujesz od oczkomaniaków z tego największego forum? Zarejestrowałeś się, ale to dziwne, że o nic nie pytasz. Na obecną chwilę sprawiasz wrażenie jakbyś chciał tylko przeszkadzać. Ale może się mylę.
Pokaż zdjęcia swojego oczka wodnego, a jeśli go nie masz, to jakie masz plany w przyszłości by go mieć. Pozdrawiam. Ryba2008


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group