Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Galeria zdjęć oczek wodnych - mój stawik - kuba

kuba123 - 2007-07-09, 23:31
Temat postu: mój stawik - kuba
Tu jest rdest zimnowodny i pałki.






Przepraszam za taczki :oops:







Oczko ma 2 lata. jednak napełnione i obsadzane zostało w tym roku.
Kupiłem do niego 7 karasi, które jednak bardzo sie rozmnozyły. szczerze to żałuje,że je kupilem :???: żab natomiast jest bardzo duzo około 25. Wszystkie to żaby zielone.
Filtracji - brak
Roślinność _ nie wszystkie gatunki roslin znam, ale niektóre są mi znane:
Rdest zimnowodny.
pałka szerokolistna
babka wodna
żabienica
moczarka kanadyjska
rogatek
rzesa wodna
pistia
wgłębka wodna
tatarak

Woda jest bardzo czysta.
Z powodu, że jest dziura w foli - i tutaj jest problem.
Gdzieś w lutym została nalana woda. jednak szybko uchodziła; nawet do 30 cm !
Jednak gdy żaby trawne złożyły skrzek chciałem,żeby sie nie zmarnował. Codziennie do stawu wlewane były ogromne ilości wody.
Potem gdy kijanki juz były dośc duże, wody już tak duzo nie uciekało (15 cm dziennie).
gdy kijanką urosły tylne i przednie nogi - wody uciekało 10 cm dziennie.
teraz ucieka cos koło 3-6 cm :good: Do końca roku chce osiągnąć efekt 1-2 cm.
Jednak ryby będą zimowały w zbiorniku 150 litrów.

iwosek - 2007-07-09, 23:36

:brawo: super sie to prezentuje :good:
tylko te glony bleeeeee
ale jest super bardzo mi sie podoba,
o karaski sie nie martw jescze je polubisz,
co do roslinek to zrob fotki i wrzuc na forum ktos ci napewno pomoze,
ale i tak jeszcze raz wielkie :brawo:

kuba123 - 2007-07-09, 23:39

Wielkie dzięki za pozytywną opinię :) glony kiedyś przyniosłem z rogatkiem i sie strasznie rozrosły.
hepik - 2007-07-10, 09:33

Fajny klimat i oczka,i całego ogrodu,który po całkowitym zagospodarowaniu będzie miał niepowtarzalny urok.
Glonów nitkowatych wcale nie dużo.Półtora metrowy patyk,zastosowanie techniki ,którą można podejrzeć u sprzedawców waty cukrowej i po sprawie. :)
Natomiast dziura i marnująca się woda to problem podstawowy i wymagający natychmiastowego rozwiązania czyli zlokalizowanie dziury i zaklejenie albo wymana folii.
Dla dobra własnej kieszeni ale i dla dobra całej planety i ludzkości,która cierpi na wody niedobór. ;)

kuba123 - 2007-07-10, 09:41

Ale woda jest ze studni głebinowej. Potem w stawie wsiąka i z powrotem dostaje sie do ziemi ;) i tak w kółko. dzięki temu wody coraz mniej ubywa, bo z 30 cm strat zrobiło się 5cm. na podwórku jest jeszcze oczyszczalnia przydomowa, więc tez jako tako jest odnawianie wody gruntowej ;)
Na wiosne lub jesien bedzie dowozona glina i zatkanie dziury :)

hepik - 2007-07-10, 12:23

Wody gruntowe mają to do siebie,że się czasem obniżają,na przykład podczas upalnego i suchego lata.
Czyli może się okazać,że i studnia kiedyś wyschnie,woda ucieknie ale wtedy będziesz miał rozwiązany problem z niechcianymi rybkami
( w Bielsku Białej jest takie osiedle,że ludziska mają wode w kranach ze swoich studni przez 3/4 roku a w lato dowożą ze 2 km.)

kuba123 - 2007-07-10, 15:59

Ale jednak to jest osiedle, a ja mieszkam na wsi, gdzie prawie nikt nie ma swojej studni głębinowej. Prawdopodobnie na tym osiedlu jest tak, że wszystkie ścieki są odprowadzone do oczyszczalni, a potem idzie do rzeki, która ma uregulowaną linie brzegową, potem do morza - wtedy można mówić o obniżaniu wód gruntowych.
A u mnie wszystko idzie spowrotem skąd przyszlo - do ziemi ;) :-D

kuba123 - 2007-07-12, 10:06

Wszystkie zdjęcia były robione po zachodzie Słońca, więc jest troche ciemno.






żabcia ;)

kuba123 - 2007-07-12, 17:37

oto żaby z mojego oczka :P










Jeszcze zdjęcie oczka:

kuba123 - 2008-04-20, 15:55

Nie usunąłem jeszcze roślin z zimy dlatego oczka wygląda okropnie, ale dopóki kijanki ropuch się nie wyklują to nie mogą tych resztek roślin wyciągać. Myślę, że za 5 dni będą już wyciągnięte. ;)
Proszę o podawanie nazw roślin. Niektórych roślin to w ogóle nie pamiętam :?
Za podawanie nazw będę bardzo wdzięczny i oczywiście dodam punkt "pomógł" ;)



Żeby zrobić zdjęcie kijanką zanurzyłem aparat:P
Wiem, że katastrofa, ale daje zdjęcia po to, żeby było widać różnice po tym jak się rośliny rozrosną i posprzątam :P

JAREK G - 2008-04-20, 16:04

Jak na mój gust , ale nie bierz tego za pewnik tylko poczekaj aż ktoś to potwierdzi to na drugiej fotce jest jaskier wielki :roll:
kuba123 - 2008-04-20, 16:15

Tak to on, bo miał w lecie takie kwiaty :) Dzięki za pomoc :P Co jest na 8 zdjęciu? mi się wydaje, że to kosaciec :?
Ernest - 2008-04-20, 16:32

Kuba posprzątaj ,bo to nie za bardzo wygląda ;)
Też mi się wydaje że na 8 jest kosaciec :)

Bartek1 - 2008-04-20, 16:36

na 6 i 8 focie są kosaćce na 5 tatarak
a na 3 i 4 pałka szeroklistna
mam nadzieje że pomogłem :victory:

AurorA - 2008-04-20, 16:59

Bartek1 napisał/a:
na 6 i 8 focie są kosaćce na 5 tatarak
a na 3 i 4 pałka szeroklistna


to raczej turzyca nie tatarak

na 9 niezapominajka wodna
na 12 wierzbownica

Bartek1 - 2008-04-20, 17:04

Aurora to może mi powiesz co to może być za roślina.
Jest podobna do tej ze zdjęcia nr.5 ale ma taki zapach jakby cytrynowy.
Zebrałem ją kiedyś z bagien korzeń miała jak tatarak.
(wiele roślin ze sobą połączone tylko ten zapach)

kuba123 - 2008-04-20, 17:04

To 6 i 8 w końcu to tatarak, kosaciec czy turzyca? :???:
8 fota to niezapominajka wodna :-o W ogrodniczym mówili,że to kosaciec :?
Zobaczę co z tego wyrośnie i tam foty :P

Bartek1 - 2008-04-20, 17:07

6 i 8 to kasaciec.
Aurora zweryfikował że roślinka ze zdjęcia 5 to turzyca

drako - 2008-04-20, 21:44

Pozdrawiam bliskiego sąsiada. Też mam na razie oczko bez filtracji, ale woda pewnie nienajgorsza, bo od tygodnia zagląda do mnie para kaczek krzyżówek. Do Ciebie też?
kuba123 - 2008-04-20, 21:48

Całkiem nie dawno pewna kaczka krzyżówka chciała wylądować, ale psy nie pozwoliły. W moim oczku nie ma filtra, ale będzie strumyk i oczyszczalnia glebowo korzeniowa.
olenka - 2008-04-20, 22:44

drako, kuba123, Ja przez dwa miesiące walczyłam z kaczkami w oczku i jestem wściekła na siebie o to, że tak długo to trwało .Wszystko mi zasrały :oops: ,wode zmąciły ,wszędzie pióra i bałagan -mamy za małe oczka na takie zwierzątka.
kuba123 - 2008-04-20, 22:48

kaczki są w stanie zrujnować przydomowe oczko. kaczki mogą przyciągać takie plastykowe podróby kaczek ;) Bo jeżeli kaczka widzi takie imitacje to instynktownie wie, że skoro one tam pływają to musi być sprzyjające środowisko. ja będę odstraszał kaczki z mojego oczka,bo wiem,że to nic dobrego. najlepsza metodą na to są psy.
niedługo robie porządek w oczku, ciekawe jaka będzie różnica :)

hepik - 2008-04-21, 04:49

Cytat:
ale woda pewnie nienajgorsza, bo od tygodnia zagląda do mnie para kaczek krzyżówek.


Cytat:
kaczki mogą przyciągać takie plastykowe podróby kaczek


Wg mnie ani jedno ,ani drugie...

Obok mojej chałpy,płynie rzeka Kłodnica-praktycznie ściek,tak na oko 98 procentowy, a krzyżówek w niej zatrzęsienie...
Z tymi plastikowymi kaczkami też nadinterpretacja...
Kaczki sobie fruną,widzą w dole coś błyszczącego,co im sie dobrze kojarzy ,to lądują,by sprawdzić.

Po pierwszym zachwycie,że coś dzikiego i naturalnego doceniło nasze oczko ,następuje bolesne przebudzenie jak w wypadku Oli ;)
Takie jedno czy dwa wypróżnienia parki kaczek w oczku wypełnia z dwuletnią normę produkcji odchodów stada dorodnych ryb.
Czyli-zrobić fotkę na pamiątkę i gonić kaczki od pierwszego momentu,bo jak się przyzwyczają będzie katastrofa :)

kuba123 - 2008-04-21, 17:42

Wyczyściłem 2/4 oczka i widać efekty :) Teraz jakoś pusto się zrobiło.
Jutro skończę czyścić jak będzie ładna pogoda. W najbliższym czasie dam zdjęcia. zadziwiła mnie ilość żab trawnych, bo tak naprawdę to teraz widać wszystko co jest w oczku. Np. w liściach pałki znalazłem kłąb skrzeku z przyczepionymi do niego kijankami :) Przedtem go nie widziałem. Właśnie oglądnąłem pogodę i chyba nic nie zrobię jutrzejszego dnia w oczku :/
planuje za dwa dni maskować folię, bo trochę jej wystaje. lepiej maskować kamieniami, czy puścić tojeść rozesłaną?

Ernest - 2008-04-21, 19:53

Cytat:
lepiej maskować kamieniami, czy puścić tojeść rozesłaną?

Kuba możesz połączyć jedno z drugim :)

hepik - 2008-04-22, 14:54

Jedno drugiemu nie przeszkadza.A nawet wręcz przeciwnie:

kuba123 - 2008-04-22, 22:21

Foty z dziś. Dalej jest bałagan, ale mniejszy. Na razie nie mogę reszty usunąć, bo skrzek ropuch jest zawinięty.
Zrobiłem małą strefę bagienną i posadziłem tam krwawnice. tylko czy to dobra gleba?


Może niektórzy powiedzą, że nie widać zmian, ale trzeba sobie porównać ze starymi zdjęciami:P
Wiem, że dalej to wygląda fatalnie, ale jak będzie jakiś cieplejszy dzień to zrobię całkowity porządek.

Zdjęcia porównawcze:










asa - 2008-04-22, 22:48

kuba123 napisał/a:
Foty z dziś. Dalej jest bałagan, ale mniejszy. Na razie nie mogę reszty usunąć, bo skrzek ropuch jest zawinięty.
Zrobiłem małą strefę bagienną i posadziłem tam krwawnice. tylko czy to dobra gleba?

Nie od razu kraków zbudowano ;) Ale ja uważam że takie prace porządkowe lepiej robic wczesną wiosną zanim roślinki wystartują.

Yahilles - 2008-04-23, 20:17

A ja ci powiem kuba, że te stare liście wcale tak nie psują, stawik wygląda przez to naturalniej :)
kuba123 - 2008-04-23, 21:56

Yahilles napisał/a:
A ja ci powiem kuba, że te stare liście wcale tak nie psują, stawik wygląda przez to naturalniej :)

Zawsze oczko wydawało mi się ładniejsze ze starymi liśćmi, ale rodzina mówi, że takiego syfu nie będzie tolerować. Płazom tez bardziej pasuje ze starymi liśćmi :P
Pierwszy rok je usuwam, nigdy przedtem tego nie robiłem :P

kuba123 - 2008-04-30, 20:40

Dalej "syf", ale mi się nawet podoba :P Nie lubię oczek zbyt uporządkowanych, bo trochę wyglądają nienaturalnie :P Do wiejskiego ogrodu nie pasuje zbyt uporządkowane oczko. ąd
samuraj - 2008-04-30, 20:44

wcale aż tak wielkiego syfu nie ma :P ale trochę więcej wody by się przydało :)
kuba123 - 2008-04-30, 20:50

Ostatnio trochę roślin ekspansywnych ubyło :) Jutro włączam na kilka godzin wodę,żeby się dolało :P Kijanki niesamowicie czyszczą oczko. Obsiądą jeden kamień i za chwile jest czysty. Polecam oczka bez ryb, bo każdy się chyba zgodzi, że ryby brudzą swoimi odchodami, a kijanki tylko czyszczą ;)
elfikp - 2008-04-30, 22:36

Oczywiście . Poza tym ryby są bardzo mało oryginalnymi zwierzętami w oczku ;)

Pozdrawiam.

gruska - 2008-04-30, 22:51

ale na co tu sie patrzeć jak ryb nie ma? na samą wode? wode to mam w kranie :P
kuba123 - 2008-05-01, 21:22

gruska napisał/a:
ale na co tu sie patrzeć jak ryb nie ma? na samą wode? wode to mam w kranie :P

Na żaby, rośliny, skorupiaki, pajęczaki, gady i owady :) Zapewniam, że jest na co patrzeć.

elfikp - 2008-05-02, 20:40

U mnie nie ma ryb, dzięki czeku jest zdecydowanie więcej gatunków oraz występują w większych ilościach niż w nie jednym oczku z rybami.

Oczywiście wybór należy do właściciela czy chce mieć rybki i zasadzie tylko rybki czy całe mnóstwo różnego rodzaju stworzeń .

kuba123 - 2008-05-02, 21:34

Dzisiaj oto taką żabę wyłowiłem w celu oznaczenia. Wstawiałem już zdjęcia na innym forum, ale coś nikt się nie odzywa, więc może ktoś jest w stanie oznaczyć tą żabę z mojego oczka:

elfikp - 2008-05-03, 08:18

Ja bym obstawiał wodną.

http://herpetologia.waw.p...chy/zielone.htm

kuba123 - 2008-05-03, 08:26

Czyli mam pecha :-( Wygląda na to, że mam same żaby wodne :evil: postaram się zrobić jutro zdjęcia innych żab. Już wiem czemu w zeszłym roku z ich skrzeku nic nie było.
elfikp - 2008-05-03, 19:14

Ja u siebie” mam” w zdecydowanej przewadze żaby jeziorowe . Jedna młodą znalazłem w kretowisku podczas równania terenu.

Myślę że raczej z innego powodu nie doczekałeś się przychówku żab .

kuba123 - 2008-05-04, 10:13

Na forum.przyroda pewien herpetolog powiedział, że jest to żaba jeziorkowa :P Więc wodna czy jeziorkowa?
Mam w oczku plagę glonów - skrętnicy :???: Ale według mnie ładnie to wygląda. Znacznie ładniej od zwykłego glona :) Kijanki mają co jeść. Kijanką żaby trawnej zaczynają się pojawiać kończyny tylne :P Jak na razie bardzo mało i trudne do zauważenia.

elfikp - 2008-05-04, 20:41

"Na forum.przyroda pewien herpetolog powiedział, że jest to żaba jeziorkowa "
Na pewni nie jest to śmieszka która zamieszkuje duże jeziora.
Rozpoznać konkretny gatunek żab zielnych jest bardzo trudno , zwłaszcza ze się ciągle krzyżuj.
Cechą bardzo charakterystyczna żab jeziorowych jest to że w przeciwieństwie do innych żab z tej grupy zimują na lądzie.

Jak ktoś ma żaby zielone to na wiosnę w dość krótkim czasie pojawia się ich duża ilość.
Natomiast jeziorowe ( tak jak u mnie) pojawiają się trochę później i stopniowo w wodzie ( zazwyczaj po deszczu).

kuba123 - 2008-05-04, 20:47

W moim oczku niektóre pojawiły sie pod koniec marca, a niektóre w połowie kwietnia i później. Z tego co widziałem to chyba nie zimowały w wodzie. Jedna zimowała, ale nie przezimowała. Prawdopodobnie nie dowiem sie jakie gatunki mam w oczku.

Ps: (off topic) z tego co widzę to również jesteś na tamtym forum jako PawełB :P

elfikp - 2008-05-04, 22:58

"Prawdopodobnie nie dowiem sie jakie gatunki mam w oczku. "



Tamta ze zdjęcia to jest chyba żaba jeziorowa . Zresztą to nie jest bardzo istotne bo w każdej chwili może ci się z jakąś inna skrzyżować . Najważniejsze żeby mogły się skutecznie rozmnażać .

drako - 2008-05-11, 21:51

Kuba, jakby co, to u mnie jest taka traszka, jak na tej kiepskiej fotce.
Nie wiem jaka to, i czy to samiec? Możliwe, że jest ich u mnie więcej, bo wydaje mi sie, że dziś widziałem mniej nakrapianą... Raz udało mi się ją wyłowić do wiaderka...

kuba123 - 2008-05-12, 22:54

To na 100% samiec traszki zwyczajnej :P Powinna być tez u ciebie samica :)
Po samca wybieram się na Grabówki albo do Niepołomic. Z tego co wiem to samców często jest więcej od samic, więc nie spowoduje spadku ich liczebności.

elfikp - 2008-05-13, 07:18

Myślę że dużych strat środowisko nie poniesie zwłaszcza że już twój stawim traszki zaakceptowały .

Często ludzie przenoszą traszki do oczek z rybami alb do ale płazariuw o wymiarach metr na metr gdzie również nie maja szans przetrwania . Nie można zapomnieć że są to zwierzęta pod ochroną .

Samiec na zdjęciu miał w przeszłości zjedzona przednią lewa nogę . Teraz widać że mu odrosła ale jest krótsza od prawej .

Pozdrawiam.

Yahilles - 2008-05-13, 18:23

elfikp napisał/a:
Samiec na zdjęciu miał w przeszłości zjedzona przednią lewa nogę . Teraz widać że mu odrosła ale jest krótsza od prawej .

Wątpię, to tak wygląda bo łapka jest tak ustawiona i zdjęcie nie jest robione idealnie od góry.

wojtas - 2008-05-14, 07:25

Zdolność do regeneracji uszkodzonych części ciała mają aksolotle,ale nasze krajowe traszki?Moim zdaniem to mało prawdopodobne.
Yahilles - 2008-05-14, 13:13

Polskie traszki też - tak samo traszki chińskie i chyba wszystkie inne.
kuba123 - 2008-05-14, 13:51

A kijanki płazów? Coraz częściej widzę kijanki bez połowy ogona i ciekawi mnie czy on odrośnie :/
1. 2. 3. 4.



kuba123 - 2008-05-14, 16:10

Moje oczko już nie jest bez ryb... nie są to gupiki ani żadne akwariowe tylko... właśnie tego nie wiem.
Siedząc nad oczkiem nagle zobaczyłem przecinka. Po przyglądnięciu zobaczyłem, że jest to mała rybka - narybek.
Ciekawi mnie to skąd to się u mnie wzięło!
Przepraszam za zdjęcia, ale trudno zrobić zdjęcie tak małej rybie.
Oczywiście nie pozwolę, żeby w moim oczku żyły ryby, dlatego zostanie ona wpuszczona do akwarium jako pokarm dla skalarów.

Bartek1 - 2008-05-14, 16:12

ryba sama się raczej nie wzięła, może to są kijanki albo larwy komara. ale raczej nie ryby. :P
samuraj - 2008-05-14, 16:14

kuba123 napisał/a:
Moje oczko już nie jest bez ryb... nie są to gupiki ani żadne akwariowe tylko... właśnie tego nie wiem.
Siedząc nad oczkiem nagle zobaczyłem przecinka. Po przyglądnięciu zobaczyłem, że jest to mała rybka - narybek.
Ciekawi mnie to skąd to się u mnie wzięło!


może przyniosłeś nowe rośliny na których była ikra , lub odwiedziło Cię jakieś ptaszydło wodne ,które przywlekło ikrę

kuba123 - 2008-05-14, 16:21

samuraj napisał/a:
kuba123 napisał/a:
Moje oczko już nie jest bez ryb... nie są to gupiki ani żadne akwariowe tylko... właśnie tego nie wiem.
Siedząc nad oczkiem nagle zobaczyłem przecinka. Po przyglądnięciu zobaczyłem, że jest to mała rybka - narybek.
Ciekawi mnie to skąd to się u mnie wzięło!


może przyniosłeś nowe rośliny na których była ikra , lub odwiedziło Cię jakieś ptaszydło wodne ,które przywlekło ikrę

Wydaje mi się to dość prawdopodobne. Zwłaszcza, że przywoziłem je ze stawu z rybami.
Ptaki wodne raczej nie.
Bartek1 napisał/a:
ryba sama się raczej nie wzięła, może to są kijanki albo larwy komara. ale raczej nie ryby. :P

Umiem odróżnić larwy komara od narybku i kijanki od ryby, bo mam z nimi styczność od wielu lat. Więc to raczej nie te co podałeś. Dodałem zdjęcia więc może będzie ktoś wiedział.

castleman - 2008-05-14, 16:32

Ryb nie chcesz, a te gloniki to tak świadomie czy przez przypadek hodujesz? ;)
kuba123 - 2008-05-14, 16:38

castleman napisał/a:
Ryb nie chcesz, a te gloniki to tak świadomie czy przez przypadek hodujesz? ;)


:oops: Kijanki mają wyżerkę, żaby na tym lubią siedzieć, więc ich nie usuwam. Nie lubię ingerować w naturę. Ostatnio glony zrobiły sie brązowe (na zdjęciu są zielone, bo są z przed 3 dni). Hoduje je świadomie.

samuraj - 2008-05-14, 16:39

kuba123 napisał/a:
Umiem odróżnić larwy komara od narybku i kijanki od ryby, bo mam z nimi styczność od wielu lat. Więc to raczej nie te co podałeś. Dodałem zdjęcia więc może będzie ktoś wiedział.


na fotce na pewno są przecinki-narybek , u mnie w oczku tez już takie mam :P

kuba123 - 2008-05-14, 16:41

Wiem, że to na 100% narybek tylko chciałbym wiedzieć czyj. Może karasi dzikich? Domyślam się,że z takich zdjęć nie da sie powiedzieć co to jest, ale jakiś specjalista może chociaż powie czy to będzie duża - drapieżna ryba czy mała nie szkodliwa dla kijanek.
samuraj - 2008-05-14, 16:49

kuba123 napisał/a:
Wiem, że to na 100% narybek tylko chciałbym wiedzieć czyj. Może karasi dzikich? Domyślam się,że z takich zdjęć nie da sie powiedzieć co to jest, ale jakiś specjalista może chociaż powie czy to będzie duża - drapieżna ryba czy mała nie szkodliwa dla kijanek.

Nie ujmując wiedzy i doświadczenia Hubertowi ,jestem przekonany że nawet widząc te przecinki na żywo trudno by mu było je zidentyfikować a co dopiero nam laikom i to jeszcze na fotce

wojtas - 2008-05-14, 17:09

ciekawa sprawa z tym narybkiem,za jakis czas daj zdjecia to moze bedzie można zidentyfikować.raczej na pewno z roślinami przyniosłeś.Karasie to ryby ciepłolubne i dopiero teraz się trą.Moze to płoć,słonecznica lub coś podobnego.A stawik masz bardzo naturalistyczny i nawet te glony za bardzo go nie szpecą,oby tylko nie zarosły całej powierzchni.
kuba123 - 2008-05-14, 18:56

wojtas napisał/a:
ciekawa sprawa z tym narybkiem,za jakis czas daj zdjecia to moze bedzie można zidentyfikować.raczej na pewno z roślinami przyniosłeś.Karasie to ryby ciepłolubne i dopiero teraz się trą. Może to płoć,słonecznica lub coś podobnego.A stawik masz bardzo naturalistyczny i nawet te glony za bardzo go nie szpecą,oby tylko nie zarosły całej powierzchni.


Glony jeszcze niedawno zarosły pół oczka, ale kijanki niesamowicie je zaczęły ograniczać. Zamiast czyścic kamieni to wzięły się za pływające glony i efekt był widoczny bardzo szybko. Rośliny zaczynają rosnąć w niesamowitym tempie - szczególnie w strefie bagiennej. Glony powoli zanikają. Jak zakwitną kosaćce syberyjskie i żółte to dam zdjęcie.
mam pytanie: Czy kosaciec syberyjski może rosnąć w wodzie :?: Bo u mnie tak rośnie i ma aż 4 kwiaty :P
Chyba wiem skąd ten narybek: jak byłem nad pewnym stawie to trochę sitkiem złapałem larw i być może z narybkiem.

Ernest - 2008-05-14, 19:09

Kuba to na pewno narybek ,czemu nie chcesz mieć rybek ,ja bym się słonecznic nie obawiał ,oczywiście jak to jest słonecznica ;) .Kijanką nic tak małe rybki nie zrobią a i komarów nie będziesz miał tak dużo :P
kuba123 - 2008-05-14, 19:21

Ernest napisał/a:
Kuba to na pewno narybek ,czemu nie chcesz mieć rybek ,ja bym się słonecznic nie obawiał ,oczywiście jak to jest słonecznica ;) .Kijanką nic tak małe rybki nie zrobią a i komarów nie będziesz miał tak dużo :P


Nie chce mieć ryb, bo przynajmniej mam pełno larw owadów i kijanki :P
To zdjęcie z rybą mówi samo za siebie ile mam w oczku oczlików - te wszystkie kropki w okół to oczliki :P Słonecznice jak najbardziej bym chciał w oczku, bo mają mały otwór gębowy i nie powodują strat w liczebności kijanek.
Chcę mieć w pełni naturalne oczko, ale jeszcze sporo brakuje :/
Widzę, że nikt nie zauważył, że ostatnie zdjęcie oczka to mój drugi stawik :P

wojtas - 2008-05-15, 07:17

bardzo często widuję nad naturalnymi wodami kosaćce rosnące zarówno w wodzie,jak i na brzegu.a słonecznice polecam.ożywiają oczko,lubią się trzymac powierzchni i są zawsze widoczne.Zywia się głównie z powierzchni/drobne owady/więc nie stanowią żadnego zagrożenia dla innych organizmów wodnych.
matim - 2008-05-15, 07:54

skoro jak mówisz nie lubisz ingerować w nature...i pjawił się narybek nie wiadomo z kąd...tzn. natura tak chciała :P
kuba123 - 2008-05-15, 21:09

Dzisiaj 3 razy kaczka próbowała wylądować w stawie, ale za każdym razem psy odstraszał :P
Nie lubię ingerować w naturę, ale niekiedy muszę coś zrobić. Co by się stało gdyby był to np. narybek okonia :evil: ?

elfikp - 2008-05-15, 23:15

Jak duże jest drugie oczko ?
Teraz to jeszcze szybciej płazy u ciebie zamieszkają .
Masz już samca traszki zwyczajnej ?

Pozdrawiam.

samuraj - 2008-05-15, 23:23

kuba123 napisał/a:
Ernest napisał/a:
Kuba to na pewno narybek ,czemu nie chcesz mieć rybek ,ja bym się słonecznic nie obawiał ,oczywiście jak to jest słonecznica ;) .Kijanką nic tak małe rybki nie zrobią a i komarów nie będziesz miał tak dużo :P


Nie chce mieć ryb, bo przynajmniej mam pełno larw owadów i kijanki :P
To zdjęcie z rybą mówi samo za siebie ile mam w oczku oczlików - te wszystkie kropki w okół to oczliki :P Słonecznice jak najbardziej bym chciał w oczku, bo mają mały otwór gębowy i nie powodują strat w liczebności kijanek.
Chcę mieć w pełni naturalne oczko, ale jeszcze sporo brakuje :/
Widzę, że nikt nie zauważył, że ostatnie zdjęcie oczka to mój drugi stawik :P


nie bądź taki przerażony tymi rybkami , napewno nie wpłyną na liczebność kijanek , po za tym sam przecież w zeszłym roku przywiozłeś rybki do swojego stawu :P http://forum.oczkowodne.n...er=asc&start=75

kuba123 - 2008-05-15, 23:43

Zgadza się tylko mam kilka oczek. ryby nie przezimowały. zdechło około 100 sztuk. W ogóle nie miały szans przezimować dorosłe, a co dopiero taka mała ryba :P
elfikp - 2008-05-16, 07:00

Ryby w stawach są wstanie wyrządzić duże szkody w populacji płazów(zwłaszcza ogoniastych) a w małych to nawet je całkowicie wytępić .
kuba123 - 2008-05-16, 07:31

elfikp napisał/a:
Jak duże jest drugie oczko ?
Teraz to jeszcze szybciej płazy u ciebie zamieszkają .
Masz już samca traszki zwyczajnej ?

Pozdrawiam.


Drugie oczko ma wymiary: 3m na 2m i jest położone obok pierwszego. Oddziela je betonowy murek . ;) Samca traszki jeszcze nie mam, ale z tego co widzę to samica cierpliwie czeka.

Yahilles - 2008-05-16, 11:19

To lepiej nie wystawiaj jej cierpliwości na próbę ;)
kuba123 - 2008-05-16, 17:47

Nowe zdjęcia:

Yahilles - 2008-05-16, 19:49

To kijanka ropuchy zielonej - identyczne widziałem dzisiaj w stawie, gdzie tylko one godują.
Czyja jest ta większa kijanka?

Twoje oczko jest piękne- większej naturalności nie mogłeś uzyskać, wspaniały brzeg, woda czyściutka chociaż pływają kępki glonów- moim zdaniem to bardzo ładny akcent, przynajmniej, dopóki nie zarosną całego oczka :hehe:

kuba123 - 2008-05-16, 20:07

Yahilles napisał/a:
To kijanka ropuchy zielonej - identyczne widziałem dzisiaj w stawie, gdzie tylko one godują.
Czyja jest ta większa kijanka?

Twoje oczko jest piękne- większej naturalności nie mogłeś uzyskać, wspaniały brzeg, woda czyściutka chociaż pływają kępki glonów- moim zdaniem to bardzo ładny akcent, przynajmniej, dopóki nie zarosną całego oczka :hehe:


Dzięki :) Ta większa kijanka jest żaby trawnej :P dziś się zastanawiałem czy nie usunąc tych resztek glonów, ale zrezygnowałem. Może jutro to zrobię.

elfikp - 2008-05-16, 20:09

Żaby już złożyły skrzek ?

Moje cały czas intensywnie koncertują .

Odnośnie glonów pływających czy innych to przy ich usuwaniu trzeba bardzo uważać żeby młodych larw czy kijanek razem nie pociągać .
A glonami samymi w sobie to się nie przejmuj do póki nie są w zastraszającej ilości. Na wolności bardzo często właśnie w takich zielonych zbiornikach jest bardzo dużo ciekawych gatunków płazów.

kuba123 - 2008-05-16, 20:15

Żaby zielone nie złożyły skrzeku i nie koncertują :( Tylko jedna koncertuje, ale rzadko. W wyciąganiu glonów zniechęciły mnie kijanki, bo w jednym glonie kijanek żab trawnych jest nawet kilkanaście.
drako - 2008-05-16, 21:56

Kuba, jak wyłowię tego samca traszki to dam Ci znać. Czego się nie robi dla...płaziej miłości! ;) Łapkę ma dobrą, oglądałem na innych zdjęciach.
Choć boję się, że tak łatwo tego samca nie zobaczę. :???: Pozatym wydaje mi się, że widziałem też u mnie samiczkę.... Nie miała plamek... chyba.

Yahilles - 2008-05-16, 23:36

Najlepiej daj kubie wszystkie traszki, jakie wyłowisz :)
kuba123 - 2008-05-18, 12:58

Cytat:
elfikp napisał/a:
Jak duże jest drugie oczko ?
Teraz to jeszcze szybciej płazy u ciebie zamieszkają .
Masz już samca traszki zwyczajnej ?

Pozdrawiam.


Drugie oczko ma wymiary: 3m na 2m i jest położone obok pierwszego. Oddziela je betonowy murek . ;) Samca traszki jeszcze nie mam, ale z tego co widzę to samica cierpliwie czeka.


Pomyliłem sie - dziś zmierzyłem drugie oczko i wyszło mi 5,5m na 3m :P

elfikp - 2008-05-19, 11:57

Tak myślałem że jest trochę większe . Zawsze masz więcej możliwości w jego urządzeniu .
kuba123 - 2008-05-19, 14:16

Planuje w nim zrobić trzcinowisko :) . Tylko nie wiem czy jak całe zarośnie trzciną to czy będą mogły w nim sie rozmnażać płazy ?
wojtas - 2008-05-19, 17:19

Trzcina jest bardzo ekspansywna i szybko opanuje cały zbiornik.można posadzić ją w pełnych/nie ażurowych/pojemnikach,aby ograniczyć rozrastanie się.
kuba123 - 2008-05-19, 18:24

wojtas napisał/a:
Trzcina jest bardzo ekspansywna i szybko opanuje cały zbiornik.można posadzić ją w pełnych/nie ażurowych/pojemnikach,aby ograniczyć rozrastanie się.

Właśnie mi o to chodzi :P
Chcę zrobić trzcinowisko, które będzie pełniło kryjówkę dla zwierząt. Mam zamiar tez puścić tam rzęsę wodna żeby pokryła cały zbiornik. Może będzie wyglądało to ciekawie :) To oczko nie będzie służyło do rozmnażania żab, ale do schronienia się. Pałkę szerokolistną puściłem po tym zbiorniku, ale jak dla mnie zbyt wolno sie rozrasta.
Ten stawik nie będzie dekoracyjny - po prostu przyjazny dla płazów ;)

elfikp - 2008-05-19, 19:34

Właśnie w takich trzcinowiskach siedzą płazy bezogonowe (zwłaszcza rzekotki) i się rozmnażają .

Jak by ten 2 zbiornik był płytszy to w nim były młode żaby .

kuba123 - 2008-05-19, 20:42

Rzekotki nie występują w okolicy :-( To oczko i tak jest płytkie (do 30cm głębokości). Sam nie wiem jeszcze do końca co zrobię z tego oczka. Być może zrobię podmokła łąkę dla świeżo przeobrażonych żab: Wysypie dużo piachu i gliny. Zasadzę kosaćce, sity itp. Zrobię tam małe bajorko i młode żaby unikną kanibalizmu swoich rodziców :P
elfikp - 2008-05-19, 21:57

Jeśli jest tam ok. 30 cm głębokości to naiwno młode żabki, kumaki się tam zadomowią .
kuba123 - 2008-05-19, 22:52

Jak patrze na na to pierwsze zdjęcie to na wymioty mnie bierze :bum:
Mam nadzieje,że widać różnice :)

wojtas - 2008-05-20, 07:38

Naprawdę podziwiam Twoją pasję i niekonwencjonalne podejście do oczka.myślę,że dzięki temu zwiększy się populacja płazów w Twojej okolicy.
kuba123 - 2008-05-23, 16:38

Dzięki :) . Populacja powoli sie powiększa, ale żaby zielone jeszcze nie mają godów.
Dziś w oczku znalazłem 4 sztuki narybku :( .

kuba123 - 2008-05-25, 21:59

Nowe zdjęcia oczka. Niestety na oczku zrobiła się piana i trochę woda sie zrobiła mniej klarowna, bo robie strefę bagienną.


Ernest - 2008-05-26, 04:33

Kuba ładnie się prezentuje,nawet korzenie z kryjówki nie przeszkadzają :brawo:

Z tych wylinek wyszły duże ważki

wojtas - 2008-05-26, 06:54

Przepiękne.podobają mi się kosaćce,lilie pewnie wkrótce zakwitną,prawdziwy raj.A kumaki nizinne się do Ciebie nie wprowadziły?To moje ulubione żaby.
kuba123 - 2008-05-28, 14:49

Kumaki w mojej okolicy nie występują, ale bardzo bym chciał je w oczku :) . Bardzo lubię płazy, które większość swojego życia przesiadują w wodzie.
Teraz kilkadziesiąt nowych zdjęć z wczoraj.
Będę wstawiał po trochę i edytował.
Ostatnio 2 żaby zaczęły głośno rechotać, ale skrzeku nie ma.
Kijanki żab trawnych mają już przednie i tylne nogi. Powoli zaczyna zanikać ogon. Właściwie to już nie są kijanki tylko żaby ;) . Jednak późniejsze kijanki żab trawnych jeszcze nie mają nawet tylnych odnóży.

samuraj - 2008-05-28, 14:58

Gdyby oglądał to oczko pierwszy raz w życiu bym nie przypuszczał że to "sztuczny zbiornik" , naprawdę wygląda bardzo naturalnie :brawo: .Udało się Tobie zrobić świetne stanowisko dla Twoich ulubionych płazów :) :good:
kuba123 - 2008-05-28, 16:03

Dzięki :) . Od dawna chciałem mieć naturalny staw.
ten jeszcze nie jest w pełni obsadzony. Mam zamiar go tak obsadzić, że mój kot nawet nie ujrzy wody :P . Potem zabiorę się za drugie oczko, w którym będzie trzcinowisko.

To oczko liczy aż 2 lata.
Samica traszki nadal samotna :-( .
Byłem nad 8 stawami i w żadnym nie znalazłem traszki.

wojtas - 2008-05-28, 16:52

U ciebie to już prawdziwe lato.U nas kijanki trawnej nie mają jeszcze tylnych kończyn,stale je obserwuję.
kuba123 - 2008-05-28, 17:01

wojtas napisał/a:
U ciebie to już prawdziwe lato.U nas kijanki trawnej nie mają jeszcze tylnych kończyn,stale je obserwuję.

:-o Moje prawie przeobrażone żaby próbują już z wody wychodzić. Mają już ubarwienie dorosłych osobników (żółtawe). Część kijanek trawnych tak samo jak u ciebie nie ma tylnych kończyn, ale powoli zaczyna się coś pojawiać.
W zeszłym roku wszystkie wyszły w tym samym momencie, a w tym roku będą wychodzić w dużych odstępach.

Yahilles - 2008-05-28, 19:14

Super oczko! :brawo: Pięknie wyglądają te kwiaty, ogólnie roślinność piękna i wygląda rzeczywiście naturalnie. Rzeczywiście szkoda, że brakuje ci gatunków płazów- stworzyłeś im tu mały Eden.
A co z panem dla traszki - drako dalej nie może swojego złapać?
Twój "wzgórek dla jaszczurek" pewnie będzie stanowił świetną kryjówkę dla świeżo przeobrażonych żabek.
kuba123 napisał/a:
Jednak późniejsze kijanki żab trawnych jeszcze nie mają nawet tylnych odnóży

Odnóża mają bezkręgowce, płazy mają nogi :P

kuba123 - 2008-05-28, 21:13

Yahilles napisał/a:
Super oczko! :brawo: Pięknie wyglądają te kwiaty, ogólnie roślinność piękna i wygląda rzeczywiście naturalnie. Rzeczywiście szkoda, że brakuje ci gatunków płazów- stworzyłeś im tu mały Eden.
A co z panem dla traszki - drako dalej nie może swojego złapać?
Twój "wzgórek dla jaszczurek" pewnie będzie stanowił świetną kryjówkę dla świeżo przeobrażonych żabek.

Dzięki ;) , ale niestety kosaćce maja taką wadę, że kwitną krótko. Staram się zrobić jak najwięcej zdjęć, bo kwitną kosaćce żółte, syberyjskie i irysy równocześnie. Czekam na piwonie może się uda zrobić zdjęcie oczka na tle piwonii. Dzisiaj do bliskiego otoczenia oczka doszło kilka kosodrzewin.
Może ktoś będzie umiał odpowiedzieć na to pytanie.
Więc jest tak:
Prawdopodobnie nie ma samic żab zielonych w moim oczku, ale istnieje pewna szansa, gdyż niektóre żaby jeziorkowe dość duże i grube, a gdy samiec chwyci taką żabę w ampleksus to zaczyna tak dziwnie rechotać, brzmi to jak "chrapanie" i jest ten ogłos cichy. Nie używają rezonatorów, bo ich nie mają. Gdy samiec przypadkowo zbliży się do innego (na 100%) samca to on wtedy zaczyna głośno rechotać i używa rezonatorów.
Teraz nasuwa się pytanie: Czy tą dużą żabą co "chrapie" jest samica, która przez takie pomrukiwanie oznajmuje, że jest niegotowa do składania skrzeku? W książce było napisane, że rechocze tylko samiec.

Yahilles napisał/a:
kuba123 napisał/a:
Jednak późniejsze kijanki żab trawnych jeszcze nie mają nawet tylnych odnóży

Odnóża mają bezkręgowce, płazy mają nogi :P

Tak faktycznie :oops: . Chciałem użyć jakiegoś synonimu, żeby się nie powtarzać. ten wyraz bliskoznaczny był jak widać nietrafny. Będę pamiętał.

Adalbert - 2008-05-29, 04:47

Super oczko! A roślinki - miodzio :good:
Nie mogę wyzbyc się uczucia zazdrości gdy widzę oczka tak pięknie wkomponowane w otoczenie. I te hektary wokół :P
Ja w środku miasta nigdy nie osiągnę takiego efektu :((

wojtas - 2008-05-29, 07:21

Uważam,że to mało prawdopodobne żeby wszystkie żaby były jednej płci.Może jest przewaga samców,ale na pewno są i samice.
kuba123 - 2008-05-29, 14:03

wojtas, miałeś rację :) . Dzisiaj się przekonałem, że w moim oczku jednak są samice. Widziałem dwie żaby zielone w ampleksusie jak składały skrzek.
Adalbert napisał/a:
I te hektary wokół :P

Działka ma prawie pół hektara ;) Dokładnie 0,46 ha.
Adalbert napisał/a:
Super oczko! A roślinki - miodzio :good:

Dzięki ;) . Niestety mam bardzo mało gatunków :( .

wojtas - 2008-05-29, 18:03

Spróbuj sfotografowac żaby składające skrzek.Gody żab zielonych powinny trwać do połowy czerwca.
kuba123 - 2008-05-29, 20:07

Chciałem zrobić zdjęcia, ale baterie w aparacie padły :( . Jutro postaram się zrobić zdjęcia skrzeku ;) . Może jeszcze jakaś para się dobierze i złoży skrzek?
castleman - 2008-05-30, 08:42

:brawo:
podoba mi się Twoje oczko
zdjęć to nieźle nacykałeś, nie ma dziwota że bateria padła ;)
Może jednak zdecydowałbyś się na parę rybek
Milutko wyglądałyby w Twoim oczku,
np liny, one raczej kijanek Ci nie wyjedzą :-D

wojtas - 2008-05-30, 09:51

Z ryb,jak już wcześniej pisałem polecałbym słonecznice.w naturze często występuja w różnych małych bajorkach razem z płazami i nie stanowią dla nich żadnego zagrożenia.U nas bywają dostępne w sklepach wędkarskich ,co mnie dziwi,gdyż na wodach PZW podlegają ochronie i nie wolno stosować ich w charakterze przynęty.
kuba123 - 2008-05-30, 13:44

Nie wiem czy skuszę się na ryby, ale na pewno nie na karasie i karpie :) . Przed chwilą widziałem dużego zaskrońca jak jadł żabę :( . Na szczęście widząc mnie ja wypluł.
Zaraz ide na polowanie aparatem.
Będą na pewno zdjęcia żab, roślin, kijanek (dzisiaj niektóre się przeobraziły w żaby [zaniknął ogon])
Jak mi się uda to zrobię zdjęcia zaskrońcowi i wywiozę go w łąki.

kuba123 - 2008-05-30, 15:29

Kilka zdjęć. Nie udało mi się zobaczyć zaskrońca. Może sobie poszedł?
Straszny upał... i nie zrobiłem dużo zdjęć.
W oczku życie się zaczyna rozwijać:
już są:
żaby, ropuchy, traszka, wąż :-o :P
Zawsze znajdzie się coś w przyrodzie co będzie regulować liczebność płazów.
U mnie jest to kot, zaskroniec i larwy ważek.
Jakby doszły jeszcze ryby to by płazy nie miały szans na rozwój.

Całe oczko:
1 2


Kosaciec żółty:
3 4 5

Lilie wodne:
6


Strefa bagienna:
7

Kwiat lilii:
8 9 10
:)

Fragment oczka:
11

Skrzek żab zielonych. trudno uwierzyć, że to z jednej samicy :P .
12 13 14
15


Kosaciec żółty, krwawnic pospolita, trzcina pospolita, pałki szerokolistne.
16


Całość.
17

Połowa oczka:
18 19


Piwonie na tle oczka.
20
21 22


Irysy
23 24 25
Kosaciec syberyjski:
26 27

Kryjówka dla jaszczurek:
28

Świeżo przeobrażona, tegoroczna żaba trawna :) W tym roku wyjątkowo wcześnie.
29 30


Traszka zwyczajna (samica).


Całe oczko:



Żaba (najgłośniejsza)


irysy:


oczko:


Reszta:

Mazur - 2008-05-30, 15:57

Jak jest dużo zieleni to fajnie to wygląda zwierzątkom też się podoba a to najważniejsze. :brawo:
kuba123 - 2008-05-30, 16:28

Zwierzęta wyglądają na zadowolone ;) Dodałem resztę zdjęć.
kuba123 - 2008-05-30, 20:58

Żaby zielone znowu złożyły skrzek drugi raz :) tym razem inna para :) . Dzisiaj urządziły niesamowicie głośne koncerty. Żab trawnych (dorosłych) jest wokół i w oczku tak duzo, że trzeba uważać, żeby nie rozdeptać. Na łąkach jest teraz tak sucho, że wszystkie się zbierają w pobliżu oczka :) .
Yahilles - 2008-05-30, 21:54

A eksperymentu z żabami szponiastymi w końcu nie przeprowadziłeś? Bo już zaczynają się upały.
elfikp - 2008-05-30, 22:58

Bardzo ładne irysy . Te niebieskie to są syberyjskie ?
Ja u siebie w kącie naturalnie rosnących w Polsce żółtym mam tez różnego rodzaju odmiany barwne. W tym roku dokupili sobie odmianę kwitnąca na czerwono .

kuba123 - 2008-05-31, 00:37

Yahilles napisał/a:
A eksperymentu z żabami szponiastymi w końcu nie przeprowadziłeś? Bo już zaczynają się upały.


Już ich nie mam :( Wyszły z akwarium i wyschły. Dziwne, bo akwarium było przykryte :/ .

wojtas - 2008-05-31, 14:26

Coraz lepsze zdjęcia prezentujesz.stworzyłeś raj.Fajne są te swieżo przeobrażone żabki trawne,a u mnie dopiero pojawiają sie tylne kończyny u kijanek.
killer1558 - 2008-05-31, 14:37

przeglądnołem posty od poczatku powiem tylko sama natura u ciebie :) :brawo:
kuba123 - 2008-06-06, 14:50

Następne zdjęcia. Kilka jest z 1 czerwca. Większość z wczoraj.
111
Między ogrodzeniem do sadu, a oczkiem będzie pas łąki. Chcę umożliwić żabom bezpieczne opuszczenie oczka.




AurorA - 2008-06-06, 23:31

Kuba mam prośbę wybieraj tylko kilka najlepszych fotek. Ty dajesz wiele bardzo podobnych i przy takiej ilości długo to się ładuje, a nic nowego nie wnosi.
kuba123 - 2008-06-07, 00:00

Chciałem zrobić jak najwięcej zdjęć, żeby potem mieć co oglądać zimą, ale dostosuję się ;) . Myślałem, że tym więcej zdjęć tym lepiej.
Pawlak - 2008-06-07, 08:14

Oczywiście ,ale dawaj wtedy miniaturki :)
kuba123 - 2008-06-07, 10:36

Po prostu za miast kilkudziesięciu zdjęć wstawie kilka :) Oszczędze czasu. Niedawno 80 zdjęć wstawiałem w 2 godziny.
kuba123 - 2008-06-08, 21:33


kuba123 - 2008-06-19, 18:43

Nowe zdjęcia.

Yahilles - 2008-06-19, 22:03

Sama natura!

Jak robiłeś podwodne zdjęcie?

kuba123 - 2008-06-19, 22:14

Miałem więcej podwodnych zdjęć, ale wstydziłem się mętnej wody ;) .
Wziąłem 30 litrowe akwarium i dałem do oczka i pstrykałem przez szybę zdjęcia. Niektóre zdjęcia wyszły bardzo ciekawie :) . To akurat mi się nie podobało.
Tutaj następny przykład ;) .
Jak widać woda bardzo mętna :( , ale dno oczka widać.

Yahilles - 2008-06-19, 22:46

Oczko to nie akwarium- trudno o jakąś super klarowną wodę. Jak widzisz dno to jest dobrze.
kuba123 - 2008-06-22, 01:05

Następne zdjęcia. Przepraszam za jakośc zdjęć, ale robiłem je wieczorem. Moim zdaniem wyszły fatalnie. Pierwszy raz miałem problemy ze zrobieniem zdjęć oczka. Usunąłem ponad 100 zdjęć.


Ernest - 2008-06-22, 08:09

Super wieczorowe fotki ,a woda nie jest taka zła ,widziałem gorszą :)
kuba123 - 2008-06-22, 21:01

Następna porcja zdjęć ;) . dzisiaj się żaby postarały i złożyły dużo skrzeku. Kilka porcji.

Jak widac woda nie jest zbyt czysta.jednak żaby sa zadowolone. Teraz rechotają.

Yahilles - 2008-06-22, 22:27

Piękne lilie i oczywiście oczko. Dobrze, że żaby dalej się mnożą.
__
Robisz bardzo dużo zdjęć - polecam założenie sobie konta na photobucket.com, tam za friko masz 1gb miejsca. Można sobie wszystko elegancko pogrupować w albumy i subalbumy, bardzo wygodne i moim zdaniem wygodniejsze od fotosika, reklamy są "porozstawiane po kątach" i nie przeszkadzają tak.
Ja zdjęć robię w podobnych ilościach, na serwerze mam ich całe tony od poprzednich wakacji zużyłem mniej niż połowę.

kuba123 - 2008-07-05, 11:52

Dawno nie wstawiałem zdjęć.

kuba123 - 2008-07-05, 14:14


Ernest - 2008-07-05, 16:34

Pięknie zrośnięte :brawo: i bardzo naturalne :good:
kuba123 - 2008-07-05, 21:09

Dzięki :) . Zarasta niesamowicie. Juz straciłem kontrole nad tym. Niech natura robi swoje ;) .
killer1558 - 2008-07-05, 21:28

:brawo: oczko natura 2008 ;)
castleman - 2008-07-05, 23:38

Uff kolejna seryjka zdjęć :hehe: Podziwiam Cię i twoją cierpliwość z ich wrzucaniem ;)
Piękne i naturalne oko,
czuje się lato ...
ja mam jeszcze tylko dwa tygodnie do urlopu :yahoo:

kuba123 - 2008-07-05, 23:54

W oczku powoli nastaje równowaga bilogiczna.
Płazów jest za dużo, więc pojawiły się zaskrońce.
Glonów był nadmiar, więc rośliny zarastają zbiornik ;) .
Najlepiej nie ingerować.
Oczko jeszcze nawet nie ma 2 lat. Ciekaw jestem co będzie za następne 2 lata.
Co dziwne od poczatku roku dzień w dzień woda czysta. Zdażyły się 2- 3 dni, ze lekko mętniała, ale dno było widać.

To nie koniec zdjęć ;) . Niedługo reszta. W obecnej chwili mam problemy z internetem i kilkanaście minut musze czekać na 10 zdjęć.
Robie album na photobucket. Jak ukończe to dam linka.

kuba123 - 2008-07-06, 13:28

Nie będę wstawiał wszystkich zdjęć, bo wiem, że to często bardzo denerwuje ;) .
Wstawie kilka ładniejszych,a resztę do albumu. mam nadzieje, że zainteresowani resztą zdjęć będą zaglądać.




Więcej w najbliższym czasie nie umieszcze zdjęć, bo znowu internet pada.

kuba123 - 2008-07-08, 16:43

Internet działa jak należy :) .
Kilka nowych zdjęć:




Wie ktoś co to za lilia?



To jest grzybień 'Aurora'?



'Attraction'

7.



Ropucha zielona tuż przed przeobrażeniem.




Żaba jeziorkowa.

Ernest - 2008-07-08, 19:19

Kuba jest super :good: ,na fotce nr.7 ;) widać że masz super gąszczyk pod wodą :brawo:
Żab i ropuch dużo,ważki latają,rośliny rosną tylko podglądać przyrodę :good: :)

kuba123 - 2008-07-08, 21:17

Ważek strasznie dużo. Byłem w szoku jak rano zobaczyłem na pałkach w małym stawie 20 ważek tuz po wyjściu z "kokonu". Wylinek było ponad 50 ;) . To wszystko z dzisiejszego dnia.
Hubert - 2008-07-08, 21:37

Ciekawy biotop, ale zdaje mi się, że chyba masz odrobinę za dużo pałki. Nieczęsto w stawiku/oku obserwować można kwitnącego jaskra wodnego (względnie krążkolistnego) (fot 5) i wywłócznika kłosowego (fot 6, 7).
kuba123 - 2008-07-08, 21:42

Te rośliny sa moim zdaniem niesamowite. Kwitną i rosną jak oszalałe. Szczególnie obficie jaskier wodny. Właśnie on zagłuszył rogatka sztywnego.
JAREK G - 2008-07-08, 22:01

Rośliny rosną pięknie :good: ale na 5 fotce to chyba nie aurora :???:
kuba123 - 2008-07-08, 22:05

Dzięki :) . Ja myślałem, że 'Aurora' może mieć takie kwiaty :???: . W każdym razie liście ma identyczne jak 'Aurora'.
AurorA - 2008-07-08, 22:52

Ta pierwsza lilia to chyba marliacea Rosea. A ta Aurora raczej podejrzana- zrób fotkę kwiatu za dwa dni i pstryknij tez liście.
kuba123 - 2008-07-08, 23:23

W galerii było sporo jej zdjęć :) .



Zdjęcia są głównie z czerwca.

melek - 2008-07-08, 23:27

Mi to wygląda na Chromatellę lub Tomocik.
kuba123 - 2008-07-08, 23:35

Melek napisał/a:
Mi to wygląda na Chromatellę lub Tomocik.

Kwiaty podobne, ale liście nie pasują :( .
Ja myślę, że to 'Aurora'.
Najbardziej zagadkowa jest dla mnie ta jasno różowa. Myślałem nad 'James Brydon', ale to chyba nie ona, bo moja jest za jasna :?

melek - 2008-07-08, 23:37

Żółte lilie mają nakrapiane liście.
kuba123 - 2008-07-08, 23:40

Przejrzałem dokładnie zdjęcia 'Chromatelli' i to chyba ona :) . Poczekam jeszcze aż ktoś potwierdzi ;) .
'Tomocik' ma za mało nakrapiane liście.

AurorA - 2008-07-08, 23:44

Ja obstawiam Marliacea Chromatella. Aurora ma inne ubarwienie liści.
AurorA - 2008-07-08, 23:47

kuba123 napisał/a:
Najbardziej zagadkowa jest dla mnie ta jasno różowa. Myślałem nad 'James Brydon', ale to chyba nie ona, bo moja jest za jasna


Spróbuj powąchać kwiat - jak dasz radę. Brydon odpada, to na 90 % Rosea.

kuba123 - 2008-07-08, 23:49

Macie rację. To ona. Na plakietce jest napisane: Nymphaea, data kwitnienia i nic więcej.
A ta jasno różowa? na plakietce jest: Nymphanea, głebokość 40-80cm
Kosztowały po 20 zł. Kwitną jak szalone :) .

AurorA - 2008-07-08, 23:58

kuba123 napisał/a:
A ta jasno różowa? na plakietce jest: Nymphanea, głebokość 40-80cm
Kosztowały po 20 zł. Kwitną jak szalone


To na pewno te odmiany co podałem, są one najtańsze bo szybko sie rozrastają i są bardzo odporne.

castleman - 2008-07-09, 16:21

kuba123 napisał/a:
Kwitną jak szalone :) .

No to Ci zazdroszczę, bo moje lilie to chyba jakieś anemiki, jeden kwiat kwitł ze 4 dni zamknął się i nie chce się już otworzyć, drugi jest cały czas w pąku. :evil:

kuba123 - 2008-07-09, 21:05

Dziś moje lilie zrobiły sobie przerwę, bo tylko 1 kwiat się rozwinął. Jedna z grzybieni ma 8 pąków pod wodą :) .
kuba123 - 2008-07-10, 23:01

Moje 3 oczko na innej działce.
Strasznie zarosnięte.
Prawie wszystkie rośliny z mojego stawu mam z tego bajorka :) .

wojtas - 2008-07-11, 12:50

to raczej sztuczne bagienko,a nie oczko,ale bardzo urokliwe.
kuba123 - 2008-07-11, 15:29

W tym bagienku/oczku w tym roku przylazło kilkadziesiąt żab trawnych, aby złożyć skrzek ;) .Niestety od paru lat nic nie wykluwa się ze skrzeku, bo woda jest brudna, dlatego jaja żab przenosze do swojego oczka, gdzie ładnie się rozwijają :) .
wojtas - 2008-07-11, 17:24

Brudna woda nie przeszkadza żabom trawnym.Obserwowałem ich gody i rozwój kijanek w silnie zanieczyszczonym zbiorniku/osadnik wód deszczowych/.jest tam rura którą spływaja wszystkie brudy z ulic podczas deszczu.Może raczej coś zjada skrzek lub kijanki.
kuba123 - 2008-07-11, 17:47

Pamiętam, że w zeszłym roku było kilkanaście kłębów skrzeku i nic z tego nie wyszło :???: .
Wg. mnie wpływ na to ma zbyt dużo rzęsy wodnej.

Ernest - 2008-07-11, 19:51

kuba123 napisał/a:
Wg. mnie wpływ na to ma zbyt dużo rzęsy wodnej.

Kuba nie sądzę żeby to była przyczyna

wojtas - 2008-07-11, 20:22

Ja też tak nie sądzę.Poza tym wczesną wiosną,kiedy żaby trawne składają skrzek,zwykle jeszcze nie ma rzęsy lub jest jej niewiele.
kuba123 - 2008-07-11, 20:51

Jednak od kiedy rzęsa zarosła oczko kijanki rozwijały sie bardzo długo albo w ogóle. Z biegiem lat było coraz gorzej. Trudno powiedzieć co jest przyczyną.
Yahilles - 2008-07-11, 21:03

hmm, niech pomyślę... niedotlenienie wody spowodowane zablokowaniem jej powierzchni?

jakieś fotki mieszkańców oczka?

kuba123 - 2008-07-11, 22:17

Yahilles napisał/a:
hmm, niech pomyślę... niedotlenienie wody spowodowane zablokowaniem jej powierzchni?

Zgodze się, ale dlaczego wczesną wiosną kiedy jest mało rzęsy skrzek się nie rozwija?
Yahilles napisał/a:
jakieś fotki mieszkańców oczka?

Nie ma komu robić zdjęć :???: .
W tej chwili jest tam pare żab trawnych. Żadnych innych płazów.

wojtas - 2008-07-12, 06:14

Spotykałem kijanki w totalnie zarzęsionych stawkach.One mają bardzo niewielkie zapotrzebowanie na tlen.
Yahilles - 2008-07-12, 14:53

kuba123 napisał/a:
.
W tej chwili jest tam pare żab trawnych. Żadnych innych płazów.

A gdzie żaby wodne?

kuba123 - 2008-07-12, 15:23

Tam ich niestetycnie ma... Za małe oczko dla nich.
Yahilles - 2008-07-12, 19:42

mówię o twoim "głównym" oczku ;)
kuba123 - 2008-07-12, 21:05

Aaa to co innego :P . Obecnie w oczku było dość ciekawie, bo przeobraziły się ropuchy zielone, ale opuściły na tyle szybko oczko, że nie znalazłem żadnej na lądzie.
Ostatnio złapałem zaskrońca :D . Oglądnąłem go i wypuściłem.
Jutro może pstrykne jakieś zdjęcia żab zielonych.

kuba123 - 2008-07-20, 14:06

W ostatnich dniach płazów w oczku było mało, bo deszcz padał prawie codziennie i żaby jak zykle powychodziły z oczka.
Bardzo martwi mnie to, że w oczku nie widze żadnych kijanek żab zielonych :( , a skrzeku złożyły bardzo dużo.
Nowa porcja zdjęć:



Ernest - 2008-07-20, 20:58

Dżungla :brawo: ,prawdziwa dzicz w oczku ;) ,rosną rośliny :good:
wojtas - 2008-07-20, 21:09

Kijanki na pewno są,przy tak obfitej roslinności nic dziwnego,ze ich nie widać.A Twoje zdjecia jak zwykle piękne.
kuba123 - 2008-07-20, 21:24

Zastanawiam się nad usunięciem części pałek szerokolistnych. Bo jest ich za dużo :P .
Kijanek szukałem. Nawet wchodziłem w woderach i ani jednej :( . Jutro dalsze poszukiwania.
Zdjęcia z nowego aparatu, ale różnicy raczej nie widać ;) .

wojtas - 2008-07-20, 21:54

jeśli pałki nie są posadzone w pojemnikach,to mogą zarosnąć całe oczko.Można przerzedzić.
kuba123 - 2008-07-20, 21:58

Oprócz lilii wszytsko rośnie bez pojemników :P . Więc chyba bedę zmuszony ingerować.
Yahilles - 2008-07-20, 22:00

Ostatnio w botanicznym widziałem naprawdę wypasione kijanki żab wodnych, jeszcze bez przednich kończyn, ale z tylnymi nogami i postępującym wybarwieniem grzbietu - zielonkawym tłem, jasnym paskiem i czarnymi kropami.

Świetnie wyglądają te jaskry!

kuba123 - 2008-07-20, 22:15

Ciekawe co się stało z moimi kijankami :( .
Przeprowadze testy wody, ale wygląda na czystą.
W przyszłym roku na próbe przeniose trochę skrzeku do akwarium na obserwacje.
Zawsze tuż po wykluciu ze skrzeku kijanek było mnóstwo. Było tak dużo, że cały kamien był nimi usłany, a teraz ani jednej nie widziałem tygodnia.

JAREK G - 2008-07-20, 22:22

Kuba123, a zawsze podejrzewałeś że ryby wyjadały Ci kijanki a miałeś ich jak sam piszesz mnóstwo, teraz nie masz ryb ani kijanek :?
kuba123 - 2008-07-20, 22:26

Tylko kijanki żab zielonych mam pierwszy rok ;) . Zawsze miałem kijanki żab trawnych. W tym roku przeobrażonych żab trawnych miałem wyjątkowo dużo, a żaby zielone wprawdzie skrzeku naprodukowały bardzo dużo, ale teraz kijanek nie ma.
zawsze istnieje szansa, że gdzieś w kępach wywłócznika i jaskra wodnego jest ich kilkanaście :) .

AurorA - 2008-07-20, 22:27

Cytat:
Zastanawiam się nad usunięciem części pałek szerokolistnych. Bo jest ich za dużo


dobry pomysł

drako - 2008-07-21, 00:39

Kuba, a może fakt braku potomstwa żab zielonych to wina zaskrońca (ów)? Albo żółtobrzeszków w hurtowej ilości? Bo w bociany nie wierzę... ;)
W takim gąszczu jaku Ciebie zaskroniec mógłby się łatwo przed Tobą ukryć, i stopniowo wyjadać populację żab.
Ciekaw jestem jak Ci pójdzie usuwanie pałek, bo niektórzy na forum nie radzą sobie z pozyskiwaniem tej rośliny z natury, wolą kupowanie niż wykopywanie... ;)

kuba123 - 2008-07-21, 10:02

Wątpię w winę zaskrońca. Raczej by nie zjadł kilku tysięcy kijanek ;) , ale z pewnością jakąś ilość tak. żółtobrzeżków mam dość dużo, więc je też mógłbym obwinić. Jednak to wszystko jest w stanie tylko ograniczyć ilość kijanek, ale nie je wytępić. Będę zmuszony sprawdzić całą populacje żab, żeby wykluczyć występowanie osobników wyłącznie żab wodnych (rana esculenta) co jest mało prawdopodobne.
Następnie sprawdzę parametry wody.

kuba123 - 2008-08-11, 17:41


Ernest - 2008-08-11, 19:45

Zarosło nieźle,woda czyściutka :brawo: ,rośliny robią swoje :good:
A jak tam jaszczurki :)

kuba123 - 2008-08-11, 22:37

Woda od początku roku jest czysta :P .
Jaszczurkom się u mnie nie podoba :( .
Ostatnio na wyprawie na grzyby w Gdowie przy poboczu drogi na sianie wygrzewały się 3 zwinki, a ja znoszę mnóstwo kamieni, kłody drzew i, i tak nie ma ich u mnie. :(

wojtas - 2008-08-13, 07:56

jak zwykle piękne zdjęcia.Szkoda,że już lato się kończy...
kuba123 - 2008-08-13, 13:30

Niestety lato się kończy... Sierpień jest w moim oczku bardzo, bardzo nudny. Zupełnie nic się nie dzieje. Rośliny powoli zamierają. z niecierpliwością czekam na marzec :yahoo: .
damian14 - 2008-08-13, 20:29

ja tez czekam na wiosne ale mnie czeka przebudowa oczka , budowa strumienia i kaskady
wojtas - 2008-08-14, 08:17

A żaby zielone jeszcze się odzywają?ja słyszalem niedawno sporadyczne odgłosy,choć to już sierpień.
kuba123 - 2008-08-14, 12:09

Niestety już nie. Na początku sierpnia co jakiś czas się odzywały. Mam nadzieje, że za rok kijanki jakieś się pojawią. Bo w tym roku ani jednej kijanki żab zielonych już nie ma :( .
kuba123 - 2008-08-18, 23:08

Nowe zdjęcia. Niestety u mnie sezon oczkowy dobiega końca :???:


kuba123 - 2008-08-18, 23:48

I jeszcze dodam zdjęcia mieszkańca ogrodu :P
Zdjęcie robione dzisiaj około godziny 22 ;) .

samuraj - 2008-08-18, 23:53

kuba123 napisał/a:
Nowe zdjęcia. Niestety u mnie sezon oczkowy dobiega końca


Nie przesadzaj, oczko to nie tylko płazy , rosliny też jeszcze przez jakiś czas będą cieszyć oczy :)

kuba123 - 2008-08-19, 14:17

Dziś widziałem kijanki żab wodnych w oczku. Prawdopodobnie jest ich całkiem dużo. Wygrzewały się na powierzchni, bo zostawiłem włączoną wodę na całą noc :oops: i woda się ochłodziła, więc wyszły na górne, cieplejsze partie wody. :yahoo:
wojtas - 2008-08-19, 20:57

Ja obserwowałem kijanki żab wodnych nawet jeszcze we wrześniu.jesienią pewno tez Twoje oczko jest piękne,czekam na zdjęcia.
Yahilles - 2008-08-21, 22:14

Śliczne ropuchy :-D Jeszcze tylko kumaków, rzekotek i traszek ci brakuje do oczka.

Jest najnaturalniejsze na forum - górka dla jaszczurek wspaniale pasuje. I te piękne kwiaty... Może mógłbyś tak jak Hubert spróbować z traszkami Waltla w tym oczku? Byłoby im tam jak w raju!

kuba123 - 2008-08-21, 22:33

Dzięki :) . Liczę, że kiedyś pojawią się i inne płazy. Najbardziej liczę na kumaki i traszki o rzekotkach nawet nie myślę :P . Traszki waltla chętnie, ale nie wyłapałbym ich w tych gęstwinach. Pomimo, że spędzam nad tym oczkiem nawet 2 godziny dziennie to dopiero przedwczoraj odkryłem, że jednak mam kijanki żab zielonych ;) .
Ostatnio zacząłem prace nad jaszczurczym pagórkiem zachęciły mnie do tego zdjęcia Ernesta. Spulchniam ziemię i dodaje dużo piasku, żeby zwinki miały miejsca do rozmnażania. Okazuje się, że jaszczurki nie korzystają z pagórka, ale ropuchy i żaby jak najbardziej. Ostatnio nawet traszkę tam znalazłem :-D .
Zakątek dla płazów i gadów będzie rósł. Przy oczku zostawiłem fragment gdzie trawa nie będzie koszona.
Nigdy nie sądziłem, że w sierpniu lata tak dużo ważek. Dziś było kolejne oblężenie.


Niedługo wstawię zdjęcia jaszczurczego pagórka.
Jeżeli chodzi o ropuchy zielone to najbardziej upodobały sobie taras. Często tam przychodzę nocą z latarką i zawsze coś znajdę. Dziś akurat widziałem 2 osobniki.

Yahilles - 2008-08-21, 22:52

kuba123 napisał/a:
Traszki waltla chętnie, ale nie wyłapałbym ich w tych gęstwinach. Pomimo, że spędzam nad tym oczkiem nawet 2 godziny dziennie to dopiero przedwczoraj odkryłem, że jednak mam kijanki żab zielonych ;) .

Jak będą miały 30 cm to nie będzie tak trudno je znaleźć :) Zresztą podobno zimują w polskich warunkach - twoje oczko jest większe i głębsze, niż oczko Huberta, więc nie powinno być problemów z zimowaniem.

wojtas - 2008-08-22, 21:50

Ja od lat obserwuję ważki,i zawsze pod koniec lata jest ich najwięcej.niektóre mozna spotkać jeszcze w pazdzierniku,jesli jest ciepło.
Ernest - 2008-08-22, 22:06

wojtas napisał/a:
Ja od lat obserwuję ważki


A ja się dziwię Kubie że od od pierwszych ciepłych dni kwietniowych nie obserwował ważek

kuba123 - 2008-08-22, 22:14

Staram się cały sezon obserwować, ale nie znam żadnych gatunków i niestety nie pochwalę się tym co widzę z owadów :P . Pamiętam, że w czerwcu jak liczyłem ważki to wyszło mi się ponad 40 osobników nad oczkiem. Wiem tylko, że mam 5 gatunków, ale ani jednej nazwy nie znam :bum: .
wojtas - 2008-08-23, 08:30

Są też typowo jesienne ważki-piękne,czerwone szablaki.Ich pojawienie się zwiastuje koniec lata.Są już u Ciebie?
kuba123 - 2008-08-23, 10:04

Już od pewnego czasu je widuje :) . Jest ich dość sporo ;) . Czyli w moim oczku lato dobiega końca.
wojtas - 2008-08-24, 20:01

Jeśli będzie ciepło,to będą jeszcze przez 2 miesiące,te wazki lataja najdlużej.
castleman - 2008-08-25, 17:15

Kuba123 gdzie ten jaszczurzy pagórek? ja sie niecierpliwię ;)
coś ostatnio jakoś mało zdjęć Twojego oczka :roll:

kuba123 - 2008-08-25, 19:53

Jaszczurczy pagórek w budowie ;) . Zdjęcia będą, ale na pewno nie dziś ani nie jutro :P .
Dziś wieczorem jak zwykle byłem na tarasie i na początku 3 ropuchy zielone, a potem zobaczyłem młodą traszkę zwyczajną :-o :-o
Wątpię, żeby była ona ze innego stawu, bo najbliższy jest ode mnie o 1 km.
Zdjęcia z komórki, bo aparat się rozładował :?
Na zdjęciach wygląda na dość dużą, ale była bardzo mała - widać to z porównaniem do ręki i kwiatkiem hortensji.
Czyżby była to traszka urodzona w moim oczku :?: Może jednak samiec był? To, że larw nie widziałem to chyba nic dziwnego :) w takim gąszczu nawet kijanek żab zielonych nie widzę.


Co te wszystkie płazy widzą w tarasie? Ja ich nie rozumiem :P .

Yahilles - 2008-08-25, 21:25

Samcowi byłoby widać kropki - jesteś pewien, że to nie jest ta samica co pływała wiosną? Na urodzoną w oczku jest raczej za duża.
kuba123 - 2008-08-25, 21:52

To na pewno nie była ta samica z oczka :P .Ta z oczka była dość duża, a ona była bardzo, bardzo mała :P .
Porównanie z ręką wyszło dziwnie, ale z kwiatkiem hortensji doskonale widać jaka jest mała. Nigdy nie widziałem tak małej traszki.

Obliczyłem, że miała ona 4,8 cm.

Yahilles - 2008-08-26, 17:42

Jeśli się nie pomyliłeś, to to rzeczywiście może być młoda z tego roku.
kuba123 - 2008-08-26, 18:21

Liczyłem proporcją i wyszło mi kilka wyników od 4,68 do 5,55 cm.
Więc już sam nie wiem :? :???: .

Yahilles - 2008-08-26, 19:48

Zobacz zdjęcia młodych po metamorfozie, których zdjęcia wrzucał Hubert do swojej galerii i porównaj.
kuba123 - 2008-08-26, 22:16

Zobaczyłem :) . Właśnie ta z tarasu była identyczna ;) . Takiej samej wielkości.
Czyli w moim oczku był samiec.

wojtas - 2008-08-27, 07:17

I co najwazniejsze rozmnażają się u Ciebie.Z roku na rok powinno być coraz więcej traszek.
kuba123 - 2008-08-27, 08:57

Jeżeli będę miał szczęście powstanie na tyle duża populacja, że będzie mogła połączyć się z tą w stawie oddalonym o kilometr :good: , ale to może trwać bardzo długo.
drako - 2008-08-27, 10:13

Cieszy mnie że udało Ci się z traszkami i to bez udziału "mojego" samca. A może to jednak on wykonał misję imposible? Szybki jest spryciarz!
Muszę i ja rozglądnąć się za moim przychówkiem. Gdzie go szukać? W pełnym słońcu? Myślałem że w cienistych zakątkach...

kuba123 - 2008-08-27, 10:29

Traszki niestety prowadzą wyłącznie nocny tryb życia i na lądzie można je spotkać tylko w deszczowy dzień lub w nocy. Jednak to nie znaczy, że w dzień nie da się ich znaleźć :) . Warto za dnia szukać ich w różnych zakamarkach w piwnicach pod deskami, korzeniami, kamieniami itp.
Ja żeby znaleźć traszkę idę z latarką nocą na pole i szukam ;) .
Wczoraj szukałem na tarasie i oprócz 7 ropuch zielonych nic nie znalazłem, więc trzeba liczyć się z tym, że nie zawsze można je znaleźć, bo są trudne do zauważenia :) .
Wg. mnie najlepszą porą na szukanie ich i obserwacje jest wiosna, a miejscem stawy, oczka wodne, większe kałuże itp. :soczek:

wojtas - 2008-08-28, 07:26

co prawda dotyczy to głównie traszki grzebieniastej,ale zdarza sie że niektóre osobniki nie opuszczają wody aż do póżnej jesieni.
kuba123 - 2008-09-01, 18:45

Dziś w oczku znalazłem świeżo przeobrażone żaby zielone :yahoo: . Niestety tylko 2...
wojtas - 2008-09-02, 07:26

Na pewno jest wiecej,i jeszcze będą sie przeobrażać w ciągu września.
Adalbert - 2008-09-02, 07:37

Ja gdy próbowałem złapać narybek na podrywkę wyciągnąłem 8 kijanek ,już z nóżkami, a myślałem że mi wszystkie przepadły bo nie było ich widać :yahoo:
kuba123 - 2008-09-02, 09:39

Ja dziś złapałem w celu oglądnięcia młodą żabę zieloną i okazało się, że ma jeszcze ogon, czyli to jeszcze kijanka :) .

Adalbert napisał/a:
Ja gdy próbowałem złapać narybek na podrywkę wyciągnąłem 8 kijanek ,już z nóżkami, a myślałem że mi wszystkie przepadły bo nie było ich widać :yahoo:

Adalbert, masz ryby i masz kijanki, a ja nie mam ryb, a kijanki ledwie 2 :P . Po mimo, że było tyle skrzeku. :bum: .
Oby było tak jak mówi wojtas :) :
Cytat:
Na pewno jest wiecej,i jeszcze będą sie przeobrażać w ciągu września.


Będę szukał :D . Wyciągnę trochę wywłócznika, bo nic nie widzę w oczku.

Adalbert - 2008-09-02, 09:48

U mnie skrzeku było niewiele lecz dzięki temu, że w oczku narosło masę przeróżnego zielska oraz dzięki zakamarkom w korzeniach i między kamieniami uchowało się sporo rybek i kijanek. Mam problem z przeludnieniem. Coraz częściej rozmyślam o jakimś niedużym okonku :P . No chyba, że zaskronie zadomowi się i zrobi naturalną selekcję.
kuba123 - 2008-09-02, 09:50

U mnie też jest dużo zakamarków. Właściwie są wszędzie. Dno obłożone jest kamieniami, a pół oczka zarosły rośliny podwodne. Może wszystkie kijanki siedzą ukryte i zobaczę je dopiero gdy się przeobrażą :P .
Adalbert - 2008-09-02, 09:56

Połóż podrywkę na cały dzień z tonącym żarciem na zanętę to się przekonasz co w temacie kijanek piszczy. Rybki u mnie jednak nie dają się nabrać na podrywkę. Idę wypróbować patent Samuraja na narybek :piwko:
kuba123 - 2008-09-02, 13:37

Co to jest :?:
ta traszka ma 9 cm :) .

kuba123 - 2008-09-02, 14:47

Wg. mnie to grzebieniasta lub chińska, którą wpuściłem na próbę do oczka :oops: .

Jeszcze jedno zdjęcie:

Yahilles - 2008-09-02, 15:08

To jest grzebieniasta- na 100%. Palce są długie i szczególnie charakterystyczne jest białe kropkowanie na bokach ciała. Poza tym dorosłe traszki chińskie nie mają żółtych brzuchów.
kuba123 - 2008-09-02, 15:30

:-o Jestem w szoku, gdyż w pobliżu nie ma żadnych stawów :? , a traszki grzebieniaste są rzadkie. Mieszkała obok oczka pod kamieniem. Czyżby płazy zaczęły doceniać moje oczko :) ? :yahoo:

W odległości kilometra znajdują się 2 spore stawy w zabytkowym parku, więc może tam występują.

Może w przyszłym roku ta traszka grzebieniasta będzie odbywać u mnie gody? :D

Yahilles - 2008-09-02, 15:47

Chińskiej nie było sensu wpuszczać do oczka, pewnie już jej nie odłowisz (za mała) a nie przezimuje na pewno.
kuba123 - 2008-09-02, 15:49

Hubert pisał, że będzie sprawdzać jak chińskie będą zachowywać się w oczku. Nie sprawdził to zrobiłem to sam. Trudno :( .
Przynajmniej teraz inni może nie popełnią tego błędu.

Yahilles - 2008-09-02, 17:18

Możesz jeszcze próbować ją znaleźć w oczku... Skupisko żywej ochotki może być dobrą przynętą :) O ile trzyma się wody.
kuba123 - 2008-09-02, 18:01

Problem w tym, że nie widziałem ją tylko na drugi dzień od wpuszczenia, a potem w ogóle :? .
Może już jej nie być.

Traszka grzebieniasta została wypuszczona pod kamień pod którym ją znalazłem, ale niestety pół godziny temu sprawdzałem i już jej tam nie ma. Mam nadzieje, że zamieszka pod innym kamieniem lub korzeniem. Ciekawi mnie jedno: podobno traszki te żyją w wybitnie wilgotnych środowiskach. U mnie na działce jest wybitnie sucho - widać to po wbiciu łopaty. :???:

wojtas - 2008-09-02, 19:40

No widzisz,coraz wiecej gatunków masz w oczku.A grzebieniaste są rzeczywiście najsilniej związane z wodą zpośród naszych traszek i zazwyczaj unikają suchych terenów.
kuba123 - 2008-09-02, 20:12

Ale dalej nie mogę zrozumieć skąd ona się u mnie wzięła. Wokół wszędzie suche pola uprawne i łąki. Krajobraz stepowieje. Wprawdzie obok jest spory sad, ale to nie wystarczy.
Przyznam, że byłem zdumiony, gdy podnosząc kamień zobaczyłem tą traszkę :-o . Kamień znajdował się tuż obok oczka na jaszczurczym pagórku :) .
Jestem na 99% pewny, że jaszczurka pochodzi z zabytkowego parku, ale wątpię, żeby przewędrowała kilometr :???: .

Byłem przed chwilą na tarasie - znalazłem 8 ropuch zielonych.

Yahilles - 2008-09-02, 20:40

Widzisz- stworzyłeś wspaniałe siedlisko, skoro do twojego oczka schodzą się najbardziej nieoczekiwane gatunki płazów.
kuba123 - 2008-09-02, 20:46

Teraz nie wiem czego się spodziewać :P . Po raz pierwszy w życiu zobaczyłem traszkę grzebieniastą :) . Nawet nie myślałem o spotkaniu jej nad jakimś innym stawem, a co dopiero nad własnym oczkiem :bum: . Marzą mi się kumaki nizinne, ale one są zbyt bardzo związane z wodą, żeby się pojawiły.
AurorA - 2008-09-02, 21:29

kuba123 napisał/a:
Marzą mi się kumaki nizinne, ale one są zbyt bardzo związane z wodą, żeby się pojawiły.


W końcu w oczku masz wodę, widywałem kumaki w małych stawikach pośród suchych łąk.

kuba123 - 2008-09-02, 21:40

Kiedyś się może się pojawią. Liczę, że ktoś w okolicy zrobi sobie oczko wodne, ale skoro pojawiła się traszka grzebieniasta to teraz mogę liczyć na wiele gatunków :P . Jednak spotkanie tej rzadkiej traszki to mógł być tylko przypadek :? . Być może już nigdy więcej jej nie zobaczę.
wojtas - 2008-09-03, 10:31

Płazy wędrują na spore odległości.Oczywiscie wyłącznie nocą lub podczas deszczu,toteż przebycie 1 km może trwać bardzo dlugo,ale jest mozliwe.Kiedys przypadkowo znalazłem kumaka nizinnego pod kamieniem na terenie starego kamieniołomu.Byłem zaskoczony, bo teren bardzo suchy,a najbliższy staw w odległości 1km.tak więc wszystko jest mozliwe,moze i kumaków sie doczekasz.
elfikp - 2008-09-03, 23:34

Myślę że skoro traszki grzebieniaste już się u Ciebie pojawiły to i na kumaki (które lubią wędrować) również możesz liczyć.
wojtas - 2008-09-04, 10:49

zajrzalem do literatury/W.Juszczyk;Płazy i gady krajowe/Chyba najlepsza i najbardziej obszerna pozycja o płazach po polsku.Polecam.Autor potwierdza możliwość wędrówek kumaków na około1km,jakkolwiek twierdzi,ze odbywają się one wyłącznie podczas deszczu lub w okresach maksymalnej wilgotności powietrza.Wydaje się,że byłoby potrzebne deszczowe i chłodne lato,aby twoje oczko zostało zasiedlone przez kumaki.
kuba123 - 2008-09-04, 13:21

Przydałyby się jakieś małe kałuże w pobliżu. Niedawno u znajomych znalazłem kumaka nizinnego w dziurze w ziemi o długości i szerokości zaledwie niecałe 20 cm, a głębokości ledwie 10 cm. W pobliżu nie widziałem zbiornika wodnego. Takie małe dołki z wodą ułatwiłyby migracje wszystkim płazom.
kuba123 - 2008-09-04, 20:46

Niestety zdjęcia znowu z komórki.

Byłem w ogrodzie i znalazłem 6 ropuch zielonych, 1 ropuche szarą, 1 żabę trawną i 1 traszke zwyczajną.
Jeżeli chodzi o traszkę to chyba już wiadomo skąd wzięła się ta młoda jakiś czas temu - ta poniżej na zdjęciu to samiec znaleziony wieczorem i prawdopodobnie ojciec tej młodej :P .

Mierzyła 6 -7cm.

Yahilles - 2008-09-04, 21:57

Tak, to samiec- masz już populację złożoną z trzech osobników :P

Oby traszek grzebieniastych było u ciebie więcej.

kuba123 - 2008-09-04, 22:08

Trudno będzie utrzymać się tej populacji. Jednak liczy ona więcej niż 3 osobniki. 2 samice, 1 samiec i jeden młody osobnik :P . Młodych może być dużo więcej. Staram się dokładnie poznać płazy nocne. Coraz bardziej mnie interesują :) . Znam już kryjówki 3 ropuch zielonych, traszki grzebieniastej i jednej traszki zwyczajnej. To pomoże mi w ich ochronie.
Szukałem satelitą najbardziej prawdopodobnej trasy wędrówki traszki grzebieniastej.
Wg. mnie wędrowała lasem, zabytkowym parkiem i po drodze miała mały zbiornik wodny, później obok cieku wodnego i przez łąkę prosto do mnie. Może się również okazać, że migrowała na zimowisko i natrafiła na mój jaszczurczy pagórek.
Płazy nocne są bardzo trudno do poznania i pewnie nigdy nie dowiem się co dokładnie kryje moje oczko i moja okolica.

Yahilles - 2008-09-04, 22:15

Populacja płazów w twoim oczku się wspaniale rozwija- o ile dobrze pamiętam, to na wiosnę miałeś tylko jedną parę ropuch zielonych- nocą spotykasz ich teraz bardzo dużo, więc pewnie w następnym sezonie będzie w oczku "tłoczno".
No i skoro jedna traszka grzebieniasta mogła przyjść z daleka, to możliwe jest też przybycie kolejnych, a to już będzie naprawdę sukces.

kuba123 - 2008-09-04, 22:29

W mojej okolicy straty wśród płazów są bardzo małe. Ruch samochodów jest nikły - kilka samochodów przejeżdża w godzinę :P . Na ropuchy zielone jeszcze poczekam, bo spotykam tylko młode osobniki. Ze starszych spotykam tylko jedną.
Populacja na samym tarasie liczy równe 9 sztuk. Sąsiedzi też mają tarasy.
Za 2 lata myślę, że już więcej niż jedna para złoży skrzek :) .
Niestety zdarzają się nieszczęśliwe przypadki - np. mój kot załatwił ropuchę zieloną - dorosłą. w przyszłym roku może nic nie przyjść odbywać gody, ale młodych jest na tyle dużo, że populacja powinna sobie poradzić.
Ziemianka będzie otwarta na zimowanie - myślę, że to będzie dla nich dogodne miejsce.
Jeżeli chodzi o żaby trawne to nie wiem gdzie są. Wszystkie poszły daleko stąd, ale na wiosnę pojawiają się wszystkie w komplecie.
tyle jeżeli chodzi o płazy bezogonowe.
To dopiero 2 rok tego oczka, a właściwie oczek, bo mam 2. Właśnie to drugie wybrały ropuchy zielone.

Jeszce jedno: dzisiaj znalazłem 2 "nowe" ropuchy zielone. Miały ciemnie grzbiety jak ropuchy szare, a nogi jak ropuchy zielone. Jedna z nich była świeżo przeobrażona wielkości paznokcia :? .

wojtas - 2008-09-05, 08:11

Ja spotykałem kumaki w koleinach i kałużach na leśnych drogach,im naprawdę wystarczą mini zbiorniczki.Najwazniejsze,ze nie ma u Ciebie ruchu drogowego.To najpoważniejsza przeszkoda w wędrówkach żab.I jeszcze pytanie.Wydaje mi się,że u Was na południu Polski powinien też być kumak górski.Czy rzeczywiście?
kuba123 - 2008-09-05, 09:17

Kumak górski jest w Małopolsce, ale spotykałem go tylko w górach. Znam jego stanowisko w Białce tatrzańskiej. Ja mieszkam jeszcze na nizinie. Coś koło 250 metrów n.p.m.
wojtas - 2008-09-05, 18:57

czytałem,ze jest w Małopolsce teren przejściowy,gdzie pokrywają sie zasięgi występowania kumaka nizinnego i górskiego.I co ciekawe,zdarzaja się mieszańce-krzyżówki miedzygatunkowe.
kuba123 - 2008-10-17, 22:57

Ostatnio sprzątając oczko znalazłem taką o to zdechłą rybę. Prosiłbym o podanie gatunku ;) .
Ta ryba to prawdopodobnie ten narybek co widziałem wiosną.
Reszta zimy na pewno nie przeżyje, bo spuszczam wodę do połowy.
Niestety w moich oczkach nie ma miejsca na ryby.
Przynajmniej teraz już wiem dlaczego tak mało mam młodych żab zielonych.
W przyszłym roku postaram się już nie znosic z innych stawów roślin podwodnych. To zapopiegnie sprowadzeniu ryb.


melek - 2008-10-17, 23:21

To jest karaś srebrzysty.
maruder - 2008-10-17, 23:59

Jakiej wielkości był ten karaś (ile cm)?
kuba123 - 2008-10-18, 11:16

Dzięki za szybkie odpowiedzi :) .
Ten karaś miał 15cm.

Kaef - 2008-10-18, 11:22

Hmmm raczej to będzie starsza ryba niż tegoroczna, możliwe że z zeszłego albo sprzed 2 lat nawet, zależy od warunków w zbiorniku.
kuba123 - 2008-10-18, 12:18

To na pewno z tego roku. Widziałem nawet jak od początku roku rosły. Przynam, że rosną niesamowicie szybko - może to dlatego, że w oczku miały dużo pokarmu.
Próbowałem wielokrotnie je złapać, ale są zbyt szybkie i bardzo płochliwe.

wojtas - 2008-10-18, 12:47

populacja karasia srebrzystego składa sie z samych samic,i do rozrodu potrzebują samców innych gatunków ryb karpiowatych.Jeśli jest tylko karaś srebrzysty,to raczej większa inwazja nie grozi,ale trudno sie będzie ich pozbyć.
kuba123 - 2008-10-18, 14:18

Myśle, że nie będzie trudno się ich pozbyć. Zimą w moim oczku jest tylko 20 cm wody, więc nie mają szans.
Ernest - 2008-10-18, 15:13

kuba123 napisał/a:
Zimą w moim oczku jest tylko 20 cm wody, więc nie mają szans.


Jak będzie zima ;)

JAREK G - 2008-10-18, 16:57

Cytat:
To na pewno z tego roku. Widziałem nawet jak od początku roku rosły.
Według mnie to niemożliwe żeby za pół roku narybek karasia urósł 15 cm
wojtas - 2008-10-18, 17:03

musiałaby być wyjątkowo ciepła zima,ale nawet przy lekkiej zimie nie powinny przeżyć.Karaś srebrzysty to raczej niepożądana ryba w każdym oczku,zwłaszcza z rybami ozdobnymi.Jest praktycznie niewidoczny i mnoży się bez opamiętania.Tobie to na szczęście nie grozi,nie masz w oczku samców innych ryb karpiowatych.Też nie sądzę,aby w ciągu paru miesięcy karaś osiągnął 15cm.Może były już wcześniej,ale przy gęstej obsadzie roslinnej pozostały niezauważone,a ostatniego roku zimy prawie nie było.
kuba123 - 2008-10-18, 17:21

Tez mysle, ze to dziwne, ale niestety w zeszym roku na 100% nie mialem takich ryb, a nawet jezeli byly to nie przezimowalyby, bo bylo tylko 20cm wody i wszystko zamarzlo do dna.
Przepraszam za brak polskich znakow - cos nie tak z klawiatura.
Podobno w tym roku zima ma byc w listopadzie i grudniu, ale w takie prognozy trudno wierzyc.

AurorA - 2008-10-18, 18:44

To możliwe aby karaś urósł 15 cm w jeden sezon, możliwe jest też przezimowanie bez szwanku na wodzie 20 cm a nawet mniej - karasie to wyjątkowo odporne ryby.
Ernest - 2008-10-18, 19:11

AurorA napisał/a:
karasie to wyjątkowo odporne ryby.


Gdzieś widziałem artykuł :? ,chodziło mniej więcej o to że karaś potrafi bez tlenu przeżyć w bardzo niskiej temperaturze(tzn.tak zwolnić swoje czynności życiowe) ,a skutkiem ubocznym była produkcja alkoholu :P ,Arek chyba Ty zapodawałeś taki artykuł :?

PS.Mieliśmy otworzyć gorzelnie "karaś w lodówie ®" ,tylko funduszy zabrakło :hehe:

AurorA - 2008-10-18, 23:53

Zgadza się karaś potrafi nawet alkohol etylowy wyprodukować
daje linka ponownie:
http://www.akwatech.pl/ni...tlen-potrzebny.

widziałem nie raz karasie żyjące w stawikach które latem całkowicie wysychały, a one żyły

wojtas - 2008-10-19, 08:01

Latem zagrzebują się głęboko w mule,gdzie utrzymuje sie wilgoć i potrafią przetrwać jakiś czas.Podobnie czynią piskorze.Ta ryba wiele wytrzyma,nieraz spotykałem je w najbardziej nieprawdopodobnych miejscach.
kuba123 - 2008-10-19, 11:24

Czyli ryb z oczka łatwo się nie pozbędę. Na pewno ich nie wyłapię - przyznam, że te ryby widuję raz na kilkanaście dni. Ciągle się ukrywają.
Z tego artykułu wynika, ze w moim oczku przetrwają bez problemu.
Być może wypompuje całą wodę, ale wtedy negatywnie się to obróci na żabach. :bum:

Jedyny plus tego wszystkiego jest taki, że się nie rozmnożą, a kiedyś na pewno zdechną .

JAREK G - 2008-10-19, 12:07

AurorA napisał/a:
To możliwe aby karaś urósł 15 cm w jeden sezon
Nie wiem czy sezon to to samo co rok, ale jak tak to było dopiero pół sezonu :P
kuba123 - 2008-10-19, 12:30

Jestem pewny, że są z tego roku. Bo pomimo, że je rzadko widuje to większośc etapów ich wzrostu zobaczyłem.
Dobrze pamiętam te ryby jako narybek, 2 centymetrowe rybki, 7 centymetrowe i teraz gdy mają około 15cm.
Narybek znalazłem w maju i czerwcu.

AurorA - 2008-10-19, 16:30

JAREK G napisał/a:
Nie wiem czy sezon to to samo co rok, ale jak tak to było dopiero pół sezonu


przez pozostałe pół roku ryba praktycznie rośnie

kuba123 napisał/a:
Z tego artykułu wynika, ze w moim oczku przetrwają bez problemu.


myślę ze japońce nie są tak odporne, te których populacje obserwuję w okresowo wysychających zbiornikach to najwytrzymalsza karłowata forma Carassius carassius humilis - największe zaobserwowane osobniki osiągają niespełna 10 cm

wojtas - 2008-10-19, 18:20

myślę,że osuszenie oczka na zimę nie zaszkodzi żabom.Woda o głębokości 20cm i tak nie pozwala im na zimowanie w oczku,myślę,że Twoje żaby i tak zimują głównie w różnych kryjówkach na lądzie.Bardziej ucierpieć może roślinność,ale pozbedziesz się karasi.A 15cm.japoniec czyni prawdziwe spustoszenie wśród młodych kijanek żab.A na to,ze szybko zdechna,to nie licz,bo one zyją nawet kilkanascie lat.
maruder - 2008-10-20, 00:05

AurorA napisał/a:
To możliwe aby karaś urósł 15 cm w jeden sezon...

Mógłbyś podać źródło tej informacji, bo niczego konkretnego na temat karasi nie znalazłem?

wojtas - 2008-10-20, 08:49

To na pewno zależy od warunków,w jakich karaś żyje.W skrajnie trudnych warunkach,w zakwaszonych i ubogich wodach trzeba wielu lat,aby osiągnął 15cm.W optymalnych być może wystarczy jeden sezon czy dwa.trudno powiedzieć jak jest z japońcem.Nasze oczkowe obserwacje dotyczą zazwyczaj gatunku Carasius auratus,a ten zazwyczaj nie osiąga takich rozmiarów w ciągu jednego sezonu.
AurorA - 2008-10-20, 13:09

piotr urbanski napisał/a:

Mógłbyś podać źródło tej informacji, bo niczego konkretnego na temat karasi nie znalazłem?


Po prostu wiem z doświadczenia że to możliwe, nie bazuję na żadnych źródłach
Ryby u kuby miały komfortowe warunki,brak konkurencji, dużo przestrzeni i żywy pokarm.

kuba123 - 2008-10-20, 14:54

W tym roku wiosną miałem plagę oczlików i rozwielitek. Potem było mnóstwo kijanek i
tak jak wspomniał AurorA, nie było konkurencji, dlatego rosły bardzo szybko.
Niestety nie zmierzyłem tej ryby i do końca nie jestem pewny ile miała.

maruder - 2008-10-21, 01:44

Pytam, bo z tego co wyczytałem, to karpie hodowlane maja takie, a nawet słabsze, przyrosty i w trzecim roku życia osiągają 25-35 cm. A karaś jak by nie było jest gatunkiem znacznie mniejszym. Jak wiadomo, zdolność do rozrodu u ryb jest dość mocno związana z ich wielkością, dlatego wymiar ochronny jest podawany w cm, a nie w latach ;) A z drugiej strony, Kuba narzekał na bardzo niewielki odsetek odchowanych żab trawnych już nie pierwszy raz, a to można tłumaczyć albo tym, że co roku ma świeży narybek nie wiadomo skąd i że w czasie kiedy kijanki owej żaby sobie dorastają, narybek ten osiąga odpowiednią wielkość do ich pożarcia, albo, że jakieś rybki zaczynają się do nich dobierać kiedy woda się bardziej nagrzeje i kiedy mają szybszy metabolizm ;) Co i jedno i drugie jest mało prawdopodobne i stanowi jedynie dywagacje na ten temat ;)
wojtas - 2008-10-21, 08:00

czyli jednak najlepiej byłoby osuszyć oczko na pewien czas,to chyba jedyne wyjście.Bo wyłapywanie tych karasi siatką,czy wędką,to syzyfowa praca.oby nie został wprowadzony wraz z roślinami narybek drugiego gatunku,np.karasia pospolitego,bo wtedy będzie inwazja.
kuba123 - 2008-10-21, 09:16

Żab trawnych w tym roku była inwazja, chodziło mi konkretnie o żaby zielone, bo skrzeku była masa, a żabek dosłownie kilka.
W stawach rybnych ryby mają ogromna konkurencję i mało żywego pokarmu. Ja latem widziałem jak młode 2-3centymetrowe ryby dosłownie zajadały się wylęgniętymi kijankami.

W najgorszym wypadku okaże się, że jeszcze jakiś karaś złocisty z zeszłego roku przeżył i czeka mnie inwazja.
Zrobię jak mówi wojtas, osuszę oczko i przy okazji zrobię przycinke, ale nie wiem jak to się wtedy odbije na roślinach podwodnych i liliach wodnych :? .
Lilie wodne mogę wziąść do ziemianki, ale jaskra wodnego czy wywłócznika już nie wezmę.

maruder - 2008-10-21, 11:53

kuba123 napisał/a:
Żab trawnych w tym roku była inwazja, chodziło mi konkretnie o żaby zielone, bo skrzeku była masa, a żabek dosłownie kilka.

Sorry za pomyłkę.
kuba123 napisał/a:
W stawach rybnych ryby mają ogromna konkurencję i mało żywego pokarmu.

Nie do końca, bo po to właśnie stawy rybne są płytkie i żyzne, aby w ciepłej wodzie szybko rozwijały się nie tylko ryby, ale też zooplankton, który stanowi główne źródło pożywienia dla narybku. Przynajmniej tak się kiedyś o tym uczyłem...
kuba123 napisał/a:
Ja latem widziałem jak młode 2-3centymetrowe ryby dosłownie zajadały się wylęgniętymi kijankami.

Kuba, jest bardzo mało prawdopodobne aby karaś wielkości 2-3 cm zajadał się kijankami o wielkości 5-7 mm, a to ze względu na wielkość jego samego, musiałbyś mieć ich bardzo dużo... A po drugie dochodzi jeszcze kwestia wielkości otworu gębowego - gdyby to były szczupaki, na pewno byłoby to bardziej prawdopodobne ;)

wojtas - 2008-10-21, 14:02

Dotyczy to raczej większych karasi,takie już 10 cm są niebezpieczne.są jeszcze w oczku żaby zielone,czy już udały się na zimowisko?Jeśli tak, to możesz osuszyc oczko juz teraz i ewentualnie tuż przed mrozami napełnić,aby nie przemarzły kłącza roślin.
kuba123 - 2008-10-21, 16:10

Z tymi rybami to trudna sprawa, ale jestem pewien, że to właśnie ryby zjadły te kijanki. Ostatni raz żaby złożyły skrzek w lipcu, a wtedy ryby już miały kilka centymetrów i to chyba już wystarczyło by mogły zjadać młode larwy płazów.


Teraz w oczku mam sporo żab trawnych i pare dużych i młodych żab zielonych. Myślę ,że jak jesienią wypompuje wodę, a zimą naleje to powinno być dobrze ;) .

elfikp - 2008-10-22, 07:55

Nawet małe paro centymetrowe ryby mogą zagrozić świeżo wyklutym larwą płazów. Ponadto stanowią dla nich konkurencie pokarmową .

Myślę że takie osuszenie na pewien czas oczka może rozwiązać problem z nieproszonymi rybami.

Pozdrawiam.

wojtas - 2008-10-22, 08:21

Pod warunkiem,że zrezygnujesz z pozyskiwania roślin z naturalnych zbiorników bo sytuacja może sie powtórzyć.
kuba123 - 2008-10-22, 14:48

Roślin juz nie będę znosił, bo nic się już nie zmieści ;) . Co najwyżej jakieś lilie wodne, ale to ze sklepu.
Już postanowiłem, że wypompuje wodę. Przy okazji usune zeschłe rośliny i trochę mułu.

kuba123 - 2009-04-14, 12:26

Sezon 2009


W oczku jak widać dużo glonów i niezbyt ładnie, ale mam nadzieje, że niedługo to się zmieni ;) .
Glony wyjmuje co drugi dzień, nawet kupiłem na nie kompostownik :P
Zdjęcia:



















W tym roku niestety prawdopodobnie nie będzie godów żab zielonych, bo przezimowały tylko 2 :?

JAREK G - 2009-04-14, 21:03

Mnie najbardziej co się rzuciło w oczy to małe boisko do nogi i tablica do kosza :P
Ernest - 2009-04-14, 21:51

JAREK G napisał/a:
Mnie najbardziej co się rzuciło w oczy to małe boisko do nogi i tablica do kosza :P


A mnie niezapominajki :)

kuba123 - 2009-04-14, 22:01

Trochę za wcześnie na dodawanie zdjęć.
W oczku i wokół pustka. Wszystko dopiero startuje.
Dzisiaj byłem na giełdzie zoologicznej i kupiłem kolejne 4 kosaćce żółte ;) . Kusiły mnie lilie, ale za 35 zł (w zeszłym roku były za 15).

castleman - 2009-04-16, 17:10

I tam, pięknie jest, zieloniutko, wszystko budzi się do życia :-D i tylko :piwko: trzeba
AurorA - 2009-04-16, 21:45

Ernest napisał/a:
A mnie niezapominajki


ale te kwitnące to nie są niezapominajki wodne

Ernest - 2009-04-17, 17:22

AurorA napisał/a:
ale te kwitnące to nie są niezapominajki wodne


A kto powiedział że to są wodne,na wodne poczekamy do maja ;)

fotos88 - 2009-04-17, 17:46

rewelacja :)
kuba123 - 2009-04-21, 19:58

Nowe zdjęcia:

Ernest - 2009-04-21, 20:24

Kuba jaszczurki pokazały się u Ciebie ,bo u mnie już śmigają :P
kuba123 - 2009-04-21, 20:29

Niestety jeszcze żadnej i chyba nie będzie. Widocznie to nie jest dobre miejsce dla nich ;) .
Ale i tak nie odpuszczę. Ostatnio kupiłem tonę piasku i zrobiłem im sporo miejsca do składania jaj.
Z innej działki zniosę jeszcze 5 sporych korzeni i dużo kamieni.
Może to coś da :P

Ernest - 2009-04-21, 20:38

kuba123 napisał/a:
Ale i tak nie odpuszczę. Ostatnio kupiłem tonę piasku i zrobiłem im sporo miejsca do składania jaj.
Z innej działki zniosę jeszcze 5 sporych korzeni i dużo kamieni.


Bardzo podoba mi się Twój zapał :good: ,myślę że się Tobie uda :yess: :)

Yahilles - 2009-04-22, 19:52

Piękne zdjęcia. Pojawiło się więcej traszek w twoim oczku? I ta czyściutka woda to za sprawą filtra czy naturalnie? :)
kuba123 - 2009-04-22, 20:05

Z tymi traszkami to dziwna sprawa, bo już długo nie widziałem żadnej...
Samic w tym roku w ogóle nie widziałem :?
W zeszłym roku pierwszą samicę znalazłem dopiero w maju, więc może jeszcze się pojawi.
A woda czysta naturalnie ;) Nawet nitkowanych glonów już prawie nie ma.

kuba123 - 2009-04-26, 16:54

Nowe zdjecia:






melek - 2009-04-26, 18:13

Fajnie wygląda ta "plaża" pod wodą. Jakie masz rośliny płożące/maskujące? Bo jakbyś miał nadmiar to :soczek: :soczek:
kuba123 - 2009-04-26, 18:29

Mam kilka płożących, ale z nazwami kiepsko... Postaram się zrobić na jutro ich zdjęcia to może ktoś rozpozna ;)
Yahilles - 2009-04-26, 22:23

Już sam nie wiem, co napisać, bo w kółko pisałbym ci tylko, że masz piękne te oczka wodne i że płazy mają tam raj - ta górka dla jaszczurek dodaje świetnego klimatu. Wydaje mi się, że elfik ma rację, podejrzewając, że po prostu jeszcze nie znalazłeś w nim traszek - według mnie na pewno jest ich więcej niż jedna. Mają tam idealne warunki, powinieneś mieć tam taki sam wachlarz gatunków co elfik w swoim oczku :)
kuba123 - 2009-04-27, 15:58

Być może przez rozwój roślin teraz trudniej je znaleźć ;) .
Chciałbym mieć więcej gatunków, ale niestety okolica mi nie dopisuje.
Przez zimę zginęła prawie cała populacja żab zielonych, zostały tylko 2 osobniki.
Sam wyciągałem 8 martwych.
Ciekawi mnie tylko czemu wszystkie zimowały w mniejszym, płytszym oczku?
W tym roku również nie znalazłem żadnej ropuchy zielonej :???:

Yahilles - 2009-04-27, 18:05

kuba123 napisał/a:

W tym roku również nie znalazłem żadnej ropuchy zielonej :???:

Może się jeszcze pokażą- byłem nad stawkiem, gdzie się mnożą, i nie było jeszcze ani ropuch, ani skrzeku, ani kijanek. Viridis godują dosyć późno. Ale śpiewają przepięknie.

drako - 2009-04-27, 21:25

Nie martw się Kuba ;) . Ja też jeszcze nie widziałem moich traszek, ale może dlatego, że woda nie jest zbyt przeźroczysta, a ja do niej w tym roku jeszcze nie właziłem. Zwykle widziałem traszki, gdy brodziłem w oku po szuwarach.
Natomiast jestem przekonany na 90 %, że dziś zobaczyłem samca jaszczurki zielonej :-o
Przebudowałem właśnie murek z kamieni i nagle na bruździe ziemi zobaczyłem coś bardzo pięknego, zielono-niebieskiego, no prawie kameleona!!! Wygrzewał się na słońcu. Pogooglowałem i wychodzi mi... jaszczurka zielona :-o , choć wiem, że to prawie niemożliwe. ( Miała niebieski kolor na pyszczku i była większa od zwinki, którą kiedyś w tamtym sezonie obok oczka już widziałem). Zanim przybiegłem z aparatem jaszczurka zniknęła. Może uda mi się kiedyś ją sfotografować to potwierdzisz (albo i nie) moje przypuszczenia...

elfikp - 2009-04-28, 09:36
Temat postu: Pogooglowałem i wychodzi mi... jaszczurka zielona
Czasami zdarzają się osobniki jaszczurki zwinki o niebieskim zabarwieniu głowy . W tamtym roku spotkałem taką co miała również tułów niebieski . Ale nie wykluczone że była to jaszczurka zielona.

Jakiej długości była tamta jaszczurka co widziałeś ?

Kuba widziałem zdjęcie „twojej” traszki grzebieniastej . Ten młody samczyk może jeszcze w tym roku nie odbywać godów ( jest po prostu za młody).
Możesz zrobić mu więcej kryjówek to powinien utrzymać się u ciebie.

kuba123 - 2009-04-29, 14:58

Drako, przydałyby się zdjęcia, bo może rzeczywiście to być jaszczurka zielona?
Jest wiele takich zgłoszeń, ale bez dowodów. Może jeszcze jakieś stanowisko występuje gdzieś w pobliżu Krakowa... :P

Nowe zdjęcia oczka:










Może ktoś wie co to za roślina?











A te?











castleman - 2009-05-01, 09:39

Te niebieskie kwiatki to chyba niezapominajki
czerwonawe liście to winobluszcz trójklapowy :pa:

kuba123 - 2009-05-01, 10:45

Dzięki, ale w jednym nie chodziło mi o niezapominajki tylko o pnącze co rosło z nimi ;) .
Yahilles - 2009-05-02, 15:57

Fotki jak zwykle - super.
Dzisiaj byłem oglądać traszki w ogrodzie botanicznym i jestem utwierdzony w przekonaniu, że masz je u siebie w oczku, tylko nie zauważyłeś - ja znalazłem w botaniku je tylko dlatego, że zbiornik wodny był malutki i wiedziałem, gdzie szukać- samiczki wpychały się w muł, zapewne żeby schować się przed słońcem, a były dopasowane kolorami. W dodatku w zbiorniku nie było żadnych roślin, a u ciebie jest mnóstwo. Za to samca pływającego przy powierzchni było łatwo zobaczyć z daleka, również dzięki ciemniejszemu ubarwieniu. Do tego traszki zwyczajne są bardzo małe (zrobił mi się właściwie mętlik, bo te, co widziałem, a widziałem ich tam sporo w zeszłym roku, dzisiaj tylko trzy, były malutkie, wszędzie piszą, że vulgaris rosną do 10 cm, a jednak muszą być o wiele drobniejsze od traszek chińskich).

kuba123 - 2009-05-02, 20:47

Wczoraj widziałem w oczku samca i zdziwiło mnie to, że przez miesiąc go nie widziałem :-o jednak samca zdecydowanie łatwiej zauważyć - jest aktywniejszy i ma ciemniejsze barwy.
A u mnie dno jest bardziej piaszczyste i gliniaste.
Jednak mimo to będę szukał samic, bo zależy mi na tym, żeby nie rozmnożyły się w oczku, bo niestety jeszcze są tam ryby...

kuba123 - 2009-05-08, 17:38

[url=][/url]


[img] http://naforum.zapodaj.net/91546045.jpg.html[/img]

kuba123 - 2009-05-19, 18:14

Nowe zdjęcia:





A#O - 2009-05-19, 19:29

Masz jedno z piękniejszych oczek prezentowanych na tym forum. Podoba mi się, że jest takie dzikie. :-D
kuba123 - 2009-05-19, 20:59

Dzięki :-D , ale do większości oczek na tym forum jeszcze mi duuużo brakuje.
Dzikość oczka ma swoje plusy - jest znacznie mniej pracy. Wszystko funcjonuje samo (brak filtrów itp.).


Rośliny oszalały...

kuba123 - 2009-05-20, 13:39

Poprzednie zdjęcia były robione 3 dni temu.
Dziś wstawiam już nowe, aktualne ;)

Salmo_Salar - 2009-05-20, 15:58

Fajny karasiowo-linowy akwen :-D :good: Właśnie taki mi się podobają. Uwielbiam jednak trzciny, potem lilie, rdestnice i otwarta woda...

Pozdrawiam

Salmo

leszek50-57 - 2009-05-20, 16:17

Bardzo fajnie zarośnięte,dużo roślin ale rybek nie widac
czy wszystkie wyłowiłeś. ;)
poz.Leszek
-------------

kuba123 - 2009-05-20, 20:38

Dzięki za słowa uznania, ale muszę was trochę rozczarować- nie mam ryb :P .
Salmo_Salar - 2009-05-20, 20:43

I w tej materii powiem Tobie, że to... do du... :-D ;) Chociaż tak piękny ogród wodny nie potrzebuje ryb :good:

Pozdrawiam

Salmo

Ernest - 2009-05-20, 21:06

Kuba ,ładnie zarosło :good: ,szkoda że nie masz ryb ;)
melek - 2009-05-20, 21:12

Ernest napisał/a:
szkoda że nie masz ryb ;)

Wszystko przed Tobą Ernest :hehe:

JAREK G - 2009-05-20, 22:23

kuba123, Naprawdę ładny naturalny zbiorniczek :brawo: , ale niepotrzebnie dajesz co drugi dzień tyle bardzo podobnych fotek, bo te wczorajsze już Ci zablokowali :???: Jak już chcesz to dawaj miniaturki , wiem że gorzej się ogląda ale emitują mniejszy transfer ewentualnie zmień fotosika na inny serwer
kuba123 - 2009-05-21, 11:46

Zgadzam się, przesadzam ze zdjęciami... :???:
Spróbuje przenieść się na imageshacka.
Nie da się czegoś zrobić, żeby reszte fot odblokowali?
Bo w tym temacie właściwie już nic się nie wyświetla.

kuba123 - 2009-05-21, 12:37

Już po sprawie - wysłałem 2 sms-y i powiększyłem transer o 2 GB ;) .
kuba123 - 2009-05-24, 11:03

Kwitną irysy, kosaćce zaczynają lilie. Robi się coraz ciekawiej.
Zdjęcia:




Niektóre kosaćce syberyjskie rosną i kwitną w wodzie od 2 lat, ale na lądzie radzą sobie zdecydowanie lepiej (fot 3,4 i 4 od końca)
Traszka - samiec dalej pływa i szuka samicy (fot.5)
Przywiozłem ostatnio sporo korzeni, dwa z nich widać na fot.11

kuba123 - 2009-05-24, 12:48

Jeszcze dokładka zdjęć:

Lilie wodne:




Jaskier wodny:

phalina - 2009-05-24, 15:43

:-o bardzo mi się podoba :brawo:
kuba123 - 2009-05-28, 22:29

Nowe zdjęcia:

AurorA - 2009-05-29, 01:21

jak dla mnie mocno posunięta eutrofizacja
musisz trochę powycinać , przynajmniej pałek bo całkiem zarośnie i zniknie ten stawik

ps. kosaćce przepiekne

elfikp - 2009-05-29, 08:24

Moim zdaniem jest za mało roślin typowo podwodnych .
Tak to jest bardzo ładny stawik odpowiadający między innymi. rzekotką .

leszek50-57 - 2009-05-29, 09:45

Nie wiem czy masz tam ryby i trochę bym odkrył powierzchnie lustra wody
ale tak to ładnie i kępy irysów ładne. ;)
poz.Leszek
------------

Yahilles - 2009-05-29, 11:07

Super ta gruba żaba :-D Na zdjęciu z tą gałęzią/korzeniem sterczącym do góry nad wszystkim brakuje tylko wygrzewającej się na nim jaszczurki :)
Ja bym też usunął część pałek, a zamiast tego więcej roślin w rodzaju na przykład babki wodnej czy żabieńca drobnokwiatowego, żeby urozmaicić trochę. Widziałbym tam też rzęśl, przęstkę, strzałkę wodną i czermień ;)

maruder - 2009-05-29, 12:15

AurorA napisał/a:
jak dla mnie mocno posunięta eutrofizacja
musisz trochę powycinać , przynajmniej pałek bo całkiem zarośnie i zniknie ten stawik
trudno sie z tym nie zgodzic
kuba123 - 2009-05-29, 14:47

AurorA napisał/a:
jak dla mnie mocno posunięta eutrofizacja
musisz trochę powycinać , przynajmniej pałek bo całkiem zarośnie i zniknie ten stawik

ps. kosaćce przepiekne


Niestety muszę się z tym zgodzić. W jakiś pogodny dzień wejdę w woderach i pousuwam część pałek ze środkowej części oczka ;) .

elfikp napisał/a:
Moim zdaniem jest za mało roślin typowo podwodnych .
Tak to jest bardzo ładny stawik odpowiadający między innymi. rzekotką .


Roślin podwodnych jest za dużo :? . Zarosły całą powierzchnie. Chodzi mi tu o jaskier wodny, wywłócznik i rogatek sztywny.

Szkoda tylko, że nie ma rzekotek...

leszek50-57 napisał/a:
Nie wiem czy masz tam ryby i trochę bym odkrył powierzchnie lustra wody
ale tak to ładnie i kępy irysów ładne. ;)
poz.Leszek
------------

Ryba jest chyba jedna. Ciężko stwierdzić z wiadomych powodów :P .
Mam zamiar trochę powyciągać wywłócznika i przy okazji okryje powierzchnię,


Yahilles napisał/a:
Super ta gruba żaba :-D Na zdjęciu z tą gałęzią/korzeniem sterczącym do góry nad wszystkim brakuje tylko wygrzewającej się na nim jaszczurki :)
Ja bym też usunął część pałek, a zamiast tego więcej roślin w rodzaju na przykład babki wodnej czy żabieńca drobnokwiatowego, żeby urozmaicić trochę. Widziałbym tam też rzęśl, przęstkę, strzałkę wodną i czermień ;)


Ta gruba żaba to moja ulubienica - karmie ją codziennie. Zjada kilkanaście dżdżownic podczas jednego karmienia :) .
Korzeni przywiozłem wiele, ale na jaszczurki nadal czekam. Babki wodne już są, posadziłem nawet przęstki.

Yahilles - 2009-05-29, 18:54

Z taką gęstwiną radziłbym ci dobrze się przyjrzeć tym wszystkim wywłócznikom, bo wyciągniesz jeszcze traszki albo ich skrzek :)
ewa535 - 2009-05-29, 20:19

Witaj
jestem pod wrażeniem Twojej roślinności i żab !
Bardzo dziki, prawdziwy staw !!!!
Wprawdzie jestem fanką zupełnie innych stawów i oczek ale gratuluje Ci Twojego !
Oprócz wielkiej pomocy natury musiałeś tez sporo się natrudzić.
Piękne irysy masz !
A żab to Ci naprawde zazdroszczę.
Do mojego "skamieniałago" oczka jakos nie chca zawitać :((
pozdrawiam
Ewa
mój stawik http://picasaweb.google.p...feat=directlink

Ernest - 2009-05-29, 20:25

Ładnie Kuba ,Arek ma rację z pałką ,nie przegap tego ;)

Pokaż kastrowe bagienka :)

castleman - 2009-05-29, 22:42

:brawo: pięknie, ale przecinkę rzeczywiście przydałoby się zrobić ;)
irysy robią wrażenie :good:

elfikp - 2009-05-29, 23:16

Na zdjęciu z traszką roślin podwodnych nie widziałem ( może w tej części oczka masz ich mniej ).
Jak już do ciebie przyszły traszki grzebieniaste to i rzekotki przyjdą . Jeszcze nie widziałem zbiornika w którym by były t. grzebieniaste a nie było rzekotek.
Widziałeś w tym roku u siebie jakieś traszki oprócz prezentowanego samca ?

kuba123 - 2009-05-30, 10:03

Ta traszka wybrała w tym roku drugie oczko gdzie roślin podwodnych jest mało, ale przynajmniej nie ma żadnej ryby.
Oprócz tego samca widziałem młodą zwyczajną z zeszłego roku :) .
Co ciekawe żadnej samicy nie zauważyłem :-o , może ich już nie ma?

elfikp - 2009-05-30, 23:35

Widziałeś w tym roku samice z wodzie ?
O tej porze roku można jeszcze spotkać zarówno samce jaki i samice(nawet zwyczajnych traszek)traszek w wodzie ale już nie tak licznie jak na początku wiosny .

kuba123 - 2009-05-30, 23:50

Właśnie w tym roku nie widziałem żadnej samicy. Tylko samca.
W zeszłym było zupełnie odwrotnie - 2 samice i żadnego samca.
Ciekawe czym to jest spowodowane?

elfikp - 2009-05-31, 22:43

Może jak by tamte samice znalazły u Ciebie dogodne miejsce do zimowania to by się bardziej trzymały twojej działki ....
Nie można też wykluczyć że coś je pożarło.
Jedynie dorosłe traszki grzebieniaste są bardzo rzadko zjadane .

kuba123 - 2009-06-01, 14:14

Do zimowania mają mnóstwo miejsc. Chociażby ziemianka czy jaszczurczy pagórek.
Może te samice są tylko w tym gąszczu ciężko jest zauważyć.

Dziś odkryłem spore stanowisko kosaćca żółtego na sąsiedniej działce.
Jest go naprawdę dużo - aż żółto.
Ciekaw jestem skąd się tam wzięły. Sucho jest niesamowicie, wydawałoby się, że zupełnie niekorzystne miejsce dla nich.
Kusi mnie, żeby trochę wykopać, ale są pod ochroną :???: .

Ostatnio wyciąłem około 20 pałek ze stawu i trochę się zrobiło luźniej.
Jak się ociepli to porobię zdjęcia.

kuba123 - 2009-06-01, 20:27

Mam nadzieje, że widać, że ubyło 20 pałek szerokolistnych :P .
fot.1.Żaba zielona :) :
2.Lilia attraction.
3,4.Kosaciec żółty na sąsiedniej łące.
5,8,9,10.Kosaciec syberyjski.
6, 12,14,15,16,19,21,22,25,28,31,32,33 - Oczko
7.Irysy
11.?
13.Juki
17.Pęcherznica
18.Kosodrzewiny i korzeń
20. korzeń
23.bagienko
24. bagienko2
26. oczko i korzenie
27. Rośliny
29,30 - kosaćce
34. jaskier wodny
35. żaba
36. piwonie
37. małża


1.


2.



3.

4.

5.


6.


7.


8.

9.

10.

11.


12.


13.


14.


15.


16.


17.


18.


19.


20.


21.


22.

23.


24.


25.


26.


27.


28.


29.


30.

31.


32.


33.


34.



35.


36.


37.

elfikp - 2009-06-02, 08:21

Jam by one u Ciebie było to byś chociaż ich jajka zobaczył .
Może jest w okolicy oczko wodne o którym nie wiesz – i tam odbywają gody .
Poza kępami roślin rosnących przy oczkach to one nie bardzo mają gdzie mieszkać . W niskiej trawie nie wiele zwierząt Ci zamieszka .

Pozdrawiam.

kuba123 - 2009-06-02, 12:56

Moim zdaniem ciężko by było znaleźć jajka jednej czy dwóch samic.
Prawdopodobnie ich nie ma. Najbliższy staw jest oddalony o 1km, a dokładnie o 980 metrów.
Jest dość spory - 0,5h i obok jest drugi o podobnej powierzchni.
Traszki nie muszą żyć na mojej działce - mają dziki sad za płotem, zagajniki brzozowe i łąki ;) .

Bountys - 2009-06-02, 17:38

WItam moim zdaniem masz przesliczne oczko naturalne wszystko ze soba tworzy piekne oczko tak jak mowisz jak z srodkowej czesc usuniesz kilka palek bedzie jeszcze piekniej ale gratuluje obecnego i zycze wiele radosci i ciekawych pomyslow na dalsze lata pozdrawiam.
Gliniak - 2009-06-02, 19:26

Piękne oczko i bardzo fajnie że bez ryb.

Pozdrawiam

elfikp - 2009-06-03, 15:36

Jajka traszek są bardzo łatwe do zauważenia . Jedna tylko samica potrafi złożyć ok. 200 – 250 jaj . Prawdopodobnie nie ma u ciebie samic bo byś już dawno je znalazł.
„Traszki nie muszą żyć na mojej działce”
Oczywiście że nie – ale traszki tak jak większość zwierząt szuka miejsc rozrodu zaraz przy dogodnych do bytowania przez cały rok.

kuba123 - 2009-06-03, 16:08

No to trudno. Można powiedzieć, że ta populacja nie ma już przyszłości.
Niektóre zbiorniki przez traszki nigdy nie będą zasiedlone i trzeba się z tym pogodzić.
Może kiedyś jakaś zabłąkana samica się pojawi :P .
Myślałem nad tym, żeby przywieź jakieś, ale takie działanie nic nie da i jest niezgodne z prawem :???: .

A#O - 2009-06-04, 16:49

Piękne, dzikie oczko i czyściutka woda. Gratulacje. :brawo: Tak trzymać :pa:
kuba123 - 2009-06-12, 17:56

Zdjęcia od 7 do 12 czerwca :P .


krzysm - 2009-06-13, 19:11

kuba123 napisał/a:
Zdjęcia od 7 do 12 czerwca :P .

Ale dżungla :-o

kuba123 - 2009-06-14, 00:45

Niestety nad tą "dżunglą" straciłem już panowanie :???: .
Przykładowo na jednym, metrowym pasie roślin rosną w ogromnym zagęszczeniu:
- 2 gatunki kosaćców
- 2 gatunki tataraków
- 2 gatunki turzyc
- wierzbownica
- jaskier wielki
- babka wodna
- bluszcz
- tojeść rozesłana
- mięta nadwodna
- przetacznik bobowniczek
- pałka szerokolistna
- krwawnica
i do tego są strasznie wymieszane i rosną w takim zagęszczeniu, że zasłaniają pół oczka.
Pomyślałem, że mógłbym usunąć rośliny typu wierzbownica kosmata, a rośliny wyższe kosaćce, tataraki, pałki po prostu usunąć,
Zawsze było mi żal usuwać roślin, ale tym razem jestem chyba zmuszony.
Jak na razie usunąłem około 30 pałek szerokolistnych, ale to nic nie zmieniło.

AurorA - 2009-06-14, 01:23

Wierzbownica jest ekspansywna i do tego się rozsiewa jej bym się pozbył, podobnie z jaskrem wielkim. Pałek postaraj się jeszcze cześć usunąć.
kuba123 - 2009-06-14, 14:09

Nie wiem czemu, ale wierzbownica mi się podoba, przynajmniej od momentu kwitnięcia. Potem zwykle usuwam i zostawiam 2 sztuki żeby mogły się rozsiać.
Wiosną są to praktycznie pierwsze rośliny i dlatego tak je cenie.
A jaskier - wg. mnie wygląda super. Ładne ma liście i kwiaty i nie jest zbyt wysoki.
Najgorsze są te kosaćce, bo wszytko zasłaniają, a szkoda trochę ich usuwać.
Ostatnio zrobiłem kolejną strefę bagienną i obsadziłem ją zupełnie inaczej niż zazwyczaj:
- przęstka pospolita
- przetacznik bobowniczek
- pałka drobna
- czermień błotna
- tatarak trawiasty
- czermień błotna
Ciekaw jestem jak będzie się to prezentować :P .

leszek50-57 - 2009-06-14, 19:59

Każdy robi po swojemu,ale kosacca Kuba123 bym się nie pozbywał
masz takie ładne kępy. ;)

poz.Leszek
------------

kuba123 - 2009-06-15, 22:22

Tylko te kępy są trochę za duże - nawet w naturze takich nie spotkałem ;) .
Ale masz rację, szkoda usuwać, w końcu kosaciec to jedna z najładniejszych roślin oczkowych, ładnie kwitnie i oczyszcza wodę :P .

Niedługo moje rośliny czeka poważna selekcja. Prawdopodobnie będę kierował się wyglądem.
Np. z roślin podwodnych zostawię jaskra wodnego,a usunę większość wywłócznika, bo jest strasznie nieestetyczny.

Dzisiejsze zdjęcia:

Adalbert - 2009-06-16, 05:15

A żabka wygląda na "dobrze odżywioną" :hehe:
kuba123 - 2009-06-16, 12:21

Adalbert napisał/a:
A żabka wygląda na "dobrze odżywioną" :hehe:


Ta żaba zawsze jest głodna i przy karmieniu żadnej dżdżownicy nie odpuści :lol:
Co ciekawe jest to samiec :P .

szopen - 2009-06-17, 23:03

Kuba123, chyba jesteś coś winien "fotosikowi", bo ostatnich Twoich zdjęć coś nie widać.

Pozdrawiam Antoni !!

kuba123 - 2009-06-18, 12:13

To już drugi raz przekraczam transfer i znowu trzeba płacić :???: .
Chyba czas przenieść się na imageshacka...

AurorA - 2009-06-18, 21:17

Za dużo zdjęć dajesz.
kuba123 - 2009-06-18, 22:24

Na moim koncie znajdują się 1033 zdjęcia :bum: , i już odblokowałem ;) .

W tym temacie właściwie nigdy nie wstawiłem zdjęć mojego drugiego oczka. Jeżeli były to tylko pojedyncze...
To oczko w przeciwieństwie do większego sąsiada nie jest zbytnio zarośnięte.
Obsadziłem je;
- przetką pospolitą
- skrzypem bgiennym
- kosaćcem zółtym
- sitem rozpoierzchłym
- tojeścią rozesłaną
- trzciną pospolitą
- pałką szerkolistną
- miętą nadwodą
- jaskrem wiekim
- jaskrem wodnym
- wywłócznikiem kłosowym
- pałką miniaturową
i jakąś lilią miniaturową (obficie i długo kwitnie, kwiaty są wielkości pudełka do zapałek).



Yahilles - 2009-06-21, 11:58

Fajnie wygląda ta plama kwitnących jaskrów na wodzie.
Rzeczywiście wrzucasz za dużo zdjęć - zamiast trzech czy kilku podobnych ujęć wrzucaj jedno.
I żaby ja bym nie przekarmiał, bo może ją w końcu ktoś dorwać i zjeść.

kuba123 - 2009-06-21, 12:52

Yahilles napisał/a:
Fajnie wygląda ta plama kwitnących jaskrów na wodzie.

Ładnie rosną i niesamowicie kwitną. W książce widziałem, że mają też liście na powierzchni, a u mnie nie ma żadnego :? .

Yahilles napisał/a:
Rzeczywiście wrzucasz za dużo zdjęć - zamiast trzech czy kilku podobnych ujęć wrzucaj jedno.

Muszę zacząć robić porządną selekcje, bo i czasu szkoda na wstawianie... Internet pozwala mi tylko na 2 za jednym razem, więc otwierać okno fotosika muszę nieraz 20 razy...

Yahilles napisał/a:
I żaby ja bym nie przekarmiał, bo może ją w końcu ktoś dorwać i zjeść.


Ostatnio przestałem karmić, ale i tak jest gruba. Teraz nad południem Polski od dwóch dni deszcze i pewnie skacze po trawniku i wcina ślimaki. Wróci jeszcze grubsza ;) .
Starałem się karmić resztę żab, ale żadna tak jak ta nie umie polować.
Ta gruba jest wstanie wyjść z oczka, czy rzucić się na wiszącą wysoko dżdżownice, a reszta to jakaś inna...

AurorA - 2009-06-21, 23:35

kuba123 napisał/a:
Yahilles napisał/a:
Fajnie wygląda ta plama kwitnących jaskrów na wodzie.

Ładnie rosną i niesamowicie kwitną. W książce widziałem, że mają też liście na powierzchni, a u mnie nie ma żadnego


to zapewne nie jaskier wodny a inny gatunek np. jaskier krążkolistny

kuba123 - 2010-05-07, 17:23

Bardzo dawno nie dawałem zdjęć. Sezon rozpoczął się u mnie pod koniec marca.
Tak przebiegała wiosenna metamorfoza oczka :) :
29 marca:

Żaby trawne w tym roku licznie przyszły na gody, efektem tego było dużo skrzeku i kijanek.


10 kwietnia:


24 kwietnia:






30 kwietnia:





7 maja (dzisiaj)

Vanka - 2010-05-07, 17:32

Lilie to u Ciebie niewiele mają miejsca ;)
Fajna taka natura, ale przydałoby sie trochę "wykarczować" ;)
Odwrotnie niż u wiekszości - tu roślin mnoga mnogość :)

kuba123 - 2010-05-07, 17:43

Vanka napisał/a:
Lilie to u Ciebie niewiele mają miejsca

Niewiele, ale świetnie sobie radzą :) . Jak się ociepli i wypogodzi to wejdę do oczka i zrobię trochę miejsca.

Vanka napisał/a:
Fajna taka natura, ale przydałoby sie trochę "wykarczować"

Ciężko zapanować nad tą dżunglą, bo rośliny są sadzone luzem, ale postaram się trochę przerzedzić :P .

Vanka napisał/a:
Odwrotnie niż u wiekszości - tu roślin mnoga mnogość

Zawsze podobały mi się oczka w stylu dzikim, dlatego taki postanowiłem odtworzyć :)
Teraz do oczka schodzą się żaby, zaskrońce, pojedyncze traszki, para kaczek i mnóstwo owadów. Oczko od początku miało głównie służyć zwierzętom, dlatego też dla utrzymania równowagi nie hoduje ryb ;) .

Vanka - 2010-05-07, 17:45

kuba123 napisał/a:
Teraz do oczka schodzą się żaby, zaskrońce, pojedyncze traszki, para kaczek i mnóstwo owadów.


:good: i o to chodzi

a co do ilości roślin - jest tu kilku potrzebujących ;) , szkoda wywalać..

123mielony - 2010-05-07, 18:13

Ja kolego kuba123 nie jestem zwolennikiem tego typu oczek ,ale jak Tobie się takie podobają to OK.Wygląda naprawdę bardzo naturalnie,tylko ten brak ryb,jakoś mi nie bardzo pasuję do natury.
kuba123 - 2010-05-07, 18:51

123mielony napisał/a:
Ja kolego kuba123 nie jestem zwolennikiem tego typu oczek ,ale jak Tobie się takie podobają to OK.Wygląda naprawdę bardzo naturalnie,tylko ten brak ryb,jakoś mi nie bardzo pasuję do natury.


Rozumiem ;) . Mi np nie podobają się oczka, które wyglądają sztucznie.
Jeżeli chodzi o brak ryb to moim zdaniem pasuje on do natury, bo rzadko widuję dzikie stawy wielkości mojego oczka z rybami :) .
Z resztą 2 lata temu przypadkiem do oczka dostał się narybek. Okazało się, że jest to karaś srebrzysty, który jest bardzo odporny. Na jesień spuściłem wodę i wyłowiłem 2 osobniki, tej wiosny okazało się, że jest jeszcze jeden ... Nie życzę nikomu takiego chwastu rybnego, którego nie zabije nawet lód do samego dna (zimą potrafi wytworzyć alkohol etylowy dzięki któremu ma tlen).

leszek50-57 - 2010-05-07, 19:07

Kuba masz chyba naj...dziksze oczko,ale mi się widzi,tylko
brak rybek.Dziwie się ,że ci kaczki nie naniosą karasi. :?:
poz.Leszek
------------------

Ernest - 2010-05-07, 19:14

Ładnie widać w kolejnych fotkach jak się wszystko budzi po długiej zimie :good: ,woda czysta ,rośliny rosną,żaby są,owady zapewne też ,cóż więcej chcieć ;)
123mielony - 2010-05-07, 19:36

kuba123 napisał/a:
123mielony napisał/a:
Ja kolego kuba123 nie jestem zwolennikiem tego typu oczek ,ale jak Tobie się takie podobają to OK.Wygląda naprawdę bardzo naturalnie,tylko ten brak ryb,jakoś mi nie bardzo pasuję do natury.


Rozumiem ;) . Mi np nie podobają się oczka, które wyglądają sztucznie.
Jeżeli chodzi o brak ryb to moim zdaniem pasuje on do natury, bo rzadko widuję dzikie stawy wielkości mojego oczka z rybami :) .
Z resztą 2 lata temu przypadkiem do oczka dostał się narybek. Okazało się, że jest to karaś srebrzysty, który jest bardzo odporny. Na jesień spuściłem wodę i wyłowiłem 2 osobniki, tej wiosny okazało się, że jest jeszcze jeden ... Nie życzę nikomu takiego chwastu rybnego, którego nie zabije nawet lód do samego dna (zimą potrafi wytworzyć alkohol etylowy dzięki któremu ma tlen).
Kuba ilu ludzi tyle gustów i upodobań,jeden lubi tak a drugi inaczej.To dobrze że robisz jak Tobie pasuje ,a nie jak ludziska by chcieli.Jak byśmy wszyscy mieli takie same oczka to straszna nuda.Zawsze się znajdzie ktoś, komu coś się nie spodoba,ale to my mamy sie u siebie we łasnym ogrodzie dobrze czuć,a jak przy okazi komuś się spodoba ,albo zainspiruję to jeszcze lepiej. :good:
JAREK G - 2010-05-07, 21:12

Kuba123, bardzo ładnie :good: ale jak nie wykarczujesz, to w przyszłym roku nie będziesz miał oczka tylko zarośla :P
duzers - 2010-05-07, 21:51

mi się podoba,ale gdybyś na srodku pozostawił tylko lilie a wyciął te pałki czy kosaćce było super..ogólnie bardzo ładne masz oczko.
kuba123 - 2010-05-07, 22:40

Cytat:
Kuba ilu ludzi tyle gustów i upodobań,jeden lubi tak a drugi inaczej.To dobrze że robisz jak Tobie pasuje ,a nie jak ludziska by chcieli.Jak byśmy wszyscy mieli takie same oczka to straszna nuda.Zawsze się znajdzie ktoś, komu coś się nie spodoba,ale to my mamy sie u siebie we łasnym ogrodzie dobrze czuć,a jak przy okazi komuś się spodoba ,albo zainspiruję to jeszcze lepiej.

Dokładnie tak :)
:soczek:
JAREK G napisał/a:
Kuba123, bardzo ładnie ale jak nie wykarczujesz, to w przyszłym roku nie będziesz miał oczka tylko zarośla

duzers napisał/a:
mi się podoba,ale gdybyś na srodku pozostawił tylko lilie a wyciął te pałki czy kosaćce było super..ogólnie bardzo ładne masz oczko.


Dzięki za słowa uznania :) . Z tym karczowaniem to już mam plan - zrobię dokładnie tak jak mówi duzers, powycinam rośliny z części środkowej. Może pozostawię ze 3 kępy pałek i trzcin, żeby nadal wyglądało to naturalnie ;) .

PS: Tej wiosny zrobiłem 3 oczko, jednak jest dużo mniejsze od dwóch starszych, póki co zdjęć nie ma, bo jest w tej chwili puste :P

kuba123 - 2010-05-10, 10:51

Usunąłem 3 wiadra roślin ze środkowej części oczka. Mam nadzieję, że teraz lepiej to wygląda :) :




Uploaded with ImageShack.us

Adalbert - 2010-05-10, 11:05

I tak masz dżunglę :good: A lilie szaleją :-o
ILUSION - 2010-05-10, 11:14

Naprawdę dobre, podoba mi się chociaż sam mam zupełnie inne :)
Oczywiście to Tobie ma się podobać i Ty tam rządzisz, ale jakiś naturalny linek lub inna by się przydała :) Ogólnie jest :good: - powodzenia

Gliniak - 2010-05-10, 13:28

Kuba nie daj się namówić na ryby. Naturalnie jest bez ryb. Piękne masz królestwo płazów , które w przeciwieństwie do rybiej oczkowej hołoty są pod ochroną bez wyjątku.

Pozdrawiam

Adalbert - 2010-05-10, 13:32

Gliniak napisał/a:
Piękne masz królestwo płazów , które w przeciwieństwie do rybiej oczkowej hołoty są pod ochroną bez wyjątku.

Jak bym czytał transparen jakiejs bojówki organizacji jedynie słusznej :hehe:

kuba123 - 2010-05-10, 15:38

Adalbert napisał/a:
I tak masz dżunglę A lilie szaleją

Dżungla będzie zawsze, bo kłącza roślin pełzają po całym dnie ;) .
A lilie rzeczywiście trochę się rozszalały :P .
Liczyłem, że w tym roku wcześnie zakwitną, ale nic z tego.

ILUSION napisał/a:
Naprawdę dobre, podoba mi się chociaż sam mam zupełnie inne
Oczywiście to Tobie ma się podobać i Ty tam rządzisz, ale jakiś naturalny linek lub inna by się przydała Ogólnie jest - powodzenia

Dzięki :P , ale na ryby się nie dam przekonać , z resztą ciężko byłoby je zauważyć :)

Cytat:

Kuba nie daj się namówić na ryby. Naturalnie jest bez ryb. Piękne masz królestwo płazów , które w przeciwieństwie do rybiej oczkowej hołoty są pod ochroną bez wyjątku.


Masz rację ;) Na ryby się nie dam namówić, bo płazy są dla mnie znacznie ciekawsze.
Dziś nawet zauważyłem parkę traszek - samca i samicę :)
Samica składała skrzek. Pierwszy raz w tym oczku doszło do godów tych zwierząt

123mielony - 2010-05-10, 19:01

Gliniak napisał/a:
Kuba nie daj się namówić na ryby. Naturalnie jest bez ryb. Piękne masz królestwo płazów , które w przeciwieństwie do rybiej oczkowej hołoty są pod ochroną bez wyjątku.

Pozdrawiam
Skoro kolego jesteś takim strasznym przeciwnikiem ryb i tak pieszczotliwie je nazywasz cytat rybia hołota to nie za bartdzo rozumiem co robisz na tym forum.
JAREK G - 2010-05-10, 19:38

Kuba nie widać żebyś coś wyciął ;)
Ernest - 2010-05-10, 20:28

JAREK G napisał/a:
Kuba nie widać żebyś coś wyciął ;)


Też mam takie wrażenie ;) :D

Yahilles - 2010-05-12, 21:14

123mielony napisał/a:
Skoro kolego jesteś takim strasznym przeciwnikiem ryb i tak pieszczotliwie je nazywasz cytat rybia hołota to nie za bartdzo rozumiem co robisz na tym forum.

To forum dla miłośników oczek wodnych a nie ryb w owych oczkach, zwolenników bezrybnych oczek (dla płazów) jest tutaj co najmniej czterech ;)

Gratuluję tych traszek, w końcu się doczekałeś :)

castleman - 2010-05-13, 10:15

Gliniak napisał/a:
Kuba nie daj się namówić na ryby. Naturalnie jest bez ryb. Piękne masz królestwo płazów , które w przeciwieństwie do rybiej oczkowej hołoty są pod ochroną bez wyjątku.Pozdrawiam

Coś w tym jest. Warto mieć jakiś kwałek bezrybnej kałuzy ;)
Ale komary się mnożyć jednak będą :evil:

123mielony - 2010-05-14, 19:04

Yahilles napisał/a:
123mielony napisał/a:
Skoro kolego jesteś takim strasznym przeciwnikiem ryb i tak pieszczotliwie je nazywasz cytat rybia hołota to nie za bartdzo rozumiem co robisz na tym forum.

To forum dla miłośników oczek wodnych a nie ryb w owych oczkach, zwolenników bezrybnych oczek (dla płazów) jest tutaj co najmniej czterech ;)

Gratuluję tych traszek, w końcu się doczekałeś :)
Ja osobiście do trzymania krokodyli lub hodowania samych roślin w oczku nic nie mam,poprostu ilu ludzi tyle potrzeb.Jeżeli taki jest wybór kolegów Gliniaka i Kuby 123 to proszę bardzo ,nie moja sprawa :good:
Yahilles - 2010-05-16, 10:26

castleman napisał/a:

Ale komary się mnożyć jednak będą :evil:

Wystarczy wpuścić garść gupików :)

Gliniak - 2010-05-16, 18:57

123mielony napisał/a:
Yahilles napisał/a:
123mielony napisał/a:
Skoro kolego jesteś takim strasznym przeciwnikiem ryb i tak pieszczotliwie je nazywasz cytat rybia hołota to nie za bartdzo rozumiem co robisz na tym forum.

To forum dla miłośników oczek wodnych a nie ryb w owych oczkach, zwolenników bezrybnych oczek (dla płazów) jest tutaj co najmniej czterech ;)

Gratuluję tych traszek, w końcu się doczekałeś :)
Ja osobiście do trzymania krokodyli lub hodowania samych roślin w oczku nic nie mam,poprostu ilu ludzi tyle potrzeb.Jeżeli taki jest wybór kolegów Gliniaka i Kuby 123 to proszę bardzo ,nie moja sprawa :good:


Plazy sa pod ochrona poniewaz ich naturalne siedliska zanikaja. Urzadzenie oczka przyjaznego dla plazow to tez kwestia czynnego uczestnictwa w ochronie przyrody.
To nie to samo co trzymanie w oczku krokodyla czy karpia koi.

kuba123 - 2010-05-28, 15:33

Nowe zdjęcia oczka. Sytuacja po powodzi powoli się normuje.
Tak to wyglądało:








Teraz jest tak:


Wczoraj woda była idealnie czysta, jednak byłem zmuszony wejść, by zrobić porządek, po tych podtopieniach przez co trochę ją zmąciłem. Usunąłem połowę pałek szerokolistnych i dużo trzciny pospolitej.
Mam nadzieję, że teraz widać różnicę ;) .

Ernest - 2010-05-30, 00:02

Niezłe miałeś rozlewisko,dobrze że się woda wyczyściła ,zdajesz sobie sprawę z tego że możesz mieć znowu brudną wodę w oczku
Teraz widać różnicę ;)

kuba123 - 2010-05-30, 00:47

Jestem zabezpieczony przed następnymi deszczami :) . Dreny, które zalewały działkę i oczko zostały uszczelnione i odprowadzone na łąki położone znacznie niżej ;) .
Problemem może być tylko woda spływająca z dachu, która doprowadzona jest do oczka, ale może nie będzie tak źle ...

kuba123 - 2010-07-01, 13:42

Dawno nie dodawałem zdjęć, dlatego wstawiam całą serię ;) .

Oczko tętni życiem :) . Mnóstwo żab trawnych i ważek, czasem można dostrzec traszki lub ich larwy ;) . Po majowej powodzi w okolicy pojawiły się rzekotki i wieczorami dają wspaniałe koncerty, szkoda, że nie dotarły do mojego stawu.

Jak widać roślin jest cała masa. Rosną na tyle szybko, że przycinki robię co kilkanaście dni.
Po jednym zabiegu z oczka usuniętych zostaje nawet kilka wiader roślin...


duzers - 2010-07-01, 22:52

tylko pozazdrościć :P jak dla mnie pierwsza klasa :good:
elfikp - 2010-07-01, 23:04

Hej ,
Widzem że coraz bardziej Ci się roślinność rozrasta ;)

Pamiętam że kiedyś dotarła do ciebie traszka grzebieniasta – widziałeś ją jeszcze kiedyś od tamtej pory?
U mnie jeszcze dorosłe traszki pływają (grzebieniaste i zwyczajne) oraz ich larwy.

Pozdrawiam.

kuba123 - 2010-07-02, 16:20

duzers napisał/a:
tylko pozazdrościć jak dla mnie pierwsza klasa

Cytat:

Hej ,
Widzem że coraz bardziej Ci się roślinność rozrasta

Pamiętam że kiedyś dotarła do ciebie traszka grzebieniasta – widziałeś ją jeszcze kiedyś od tamtej pory?
U mnie jeszcze dorosłe traszki pływają (grzebieniaste i zwyczajne) oraz ich larwy.

Dzięki :) .
Rośliny naprawdę rosną zdumiewająco szybko. To chyba przez tą powódź, która bardzo użyźniła mi oczko. Ciekawe jest to, że nie ma w ogóle glonów.
Co do traszek grzebieniastych to niestety ich nie zauważyłem, być może się jakiś osobnik pojawił, ale nie jestem go w stanie zobaczyć. Ten gatunek podobno prowadzi dość skryty tryb życia. Do tego mam tyle roślin pływających, że znalezienie traszki zwyczajnej jest bardzo trudne :P .
Podtopienia sprawiły, że zostało zalane pole uprawne, miesiąc wydzierały się tam rzekotki, teraz pole prawie całkiem wyschło, została kałuża, ciekawe czy są tam kijanki? Najdziwniejsze jest to, że to pole jest 200 metrów ode mnie, więc niedużo brakło, żeby i mnie odwiedziły.

elfikp - 2010-07-02, 22:38

Na tym polu to na pewno były rzekotki ....? W takich miejscach to się raczej rozmnażają ropuchy zielone i paskówki. Bardzo łatwo po kijankach możesz dojść jaki tak gatunek godowa.
Rzekotki owszem lubią nasłonecznione miejsca ale z licznymi krzewami i bylinami. U mnie jeden osobnik siedział dwa miesiące na bzie.
Traszki grzebieniaste nie należą do najłatwiejszych zwierząt (z wyjątkiem ich larw) do obserwacji ale traszki zwyczajne tak . Dziś jeszcze u mnie widziałem kilka sztuk przy bogatej roślinności wodnej.

kuba123 - 2010-07-02, 23:09

Jestem pewny, że to rzekotki, bo poszedłem tam w nocy i udało mi się je zobaczyć
to zdjęcie jednej z nich http://img121.imageshack.us/i/21826959.jpg/, specjalnie do zdjęcia przeniosłem ją na drzewo, w pobliżu tej kałuży było tylko zboże ;) .
Też zdziwiło mnie to, że w tym miejscu zdecydowały się na gody...
Ostatnio znalazłem kolejne miejsce rozrodu tego płaza, byłą to okresowa kałuża w miejscu wydobycia piasku. Wygląda na to, że płaz ten wcale nie jest tak wymagający :P . Z tego okresowego zbiornika zabrałem sporo kijanek rzekotek i grzebiuszek, bo wysychał...


duzers - 2010-07-02, 23:19

szkoda że nie mieszkam bliżej :-o tyle rzekotek..u mnie też koło oczka słychać rzekotkę,może i u mnie się rozmnożą :)
elfikp - 2010-07-05, 22:18

Trudno stwierdzić na podstawie tych zdjęć co to za gatunek.
Ja osobiście jeszcze się nie spotkałem żeby rzekotki składały skrzek do jakiś kałuż ( nie licząc okolic górskich).
U mnie cały czas jest skrzek jeszcze składany przez żaby wodne oraz nieliczne traszki .

kuba123 - 2012-05-21, 00:02

Bardzo zaniedbałem tą galerie.
Nowe zdjęcia:









Oczko jak zwykle ciągle przechodzi metamorfoze. Co roku inny gatunek roślin dominuje. W tym roku popisuje się przęstka.
Trzecie oczko:

ILUSION - 2012-05-21, 08:53

Super busz, rewelacja, zazdroszczę takiej ładnej przęstki :) :brawo:
Gosik - 2012-05-21, 17:13

Rewelacja, dzikość jak w naturze :brawo:
rewi - 2012-05-21, 18:41

U mnie przęstka nie wyszła jeszcze z wody :bum:
ILUSION - 2012-05-21, 19:49

Moją non stop wcinają karpie :((
diver - 2012-05-21, 20:27

wow, piękne naturalne bajorko :brawo: co do prząstki to faktycznie rekordowa. U mnie w tamtym roku zmarniała ona kompletnie i wypadła (zakupiona w sklepie) a w tym roku wyjęta z nad jeziora rośnie pieknie.


pozdrawiam

lis_ek - 2012-11-18, 21:38

Właśnie skończyłem przeglądać cały temat :-D . Oczka rzeczywiście 1 klasa, całkiem jak naturalne stawiki, niesamowite. Gratulacje :brawo: :brawo: :brawo:
barteko - 2015-01-02, 19:54

Po prostu super stawik, wygląda pięknie, oby żaby i traszki rozmnażały się na potęgę ;) .

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group