Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Inne - Kryjówki dla zwierząt

elfikp - 2007-06-26, 19:55
Temat postu: Kryjówki dla zwierząt
Dzięki różnego rodzaju kryjówkom w postaci np. sterty kamieni, pniaków możemy stworzyć zwierzętom schronienie. Zwierzęta, które do nas przybędą i natrafia na odpowiednie dla siebie warunki moga już u nas zostać i sie z czasem rozmnożyć ;) .
Płazy wybierają zazwyczaj kryjówki połozone w cieniu natomiast jaszczurki w nasłonecznionych miejscach - umozliwiające im branie kąpieli słonecznych ;) . Bardzo często w ogrodach nie ma takich kryjówek, a trawa jest bardzo krótko przycięta i nie daje możliwości schronienia.

U mnie z tego rodzaju kryjówek korzystaja między innymi; traszki, żaby, jaszczurki.

A o to kilka fotek:

Mazur - 2007-06-26, 20:06

Mam truskawki posadzone na czarnej włokminie i tam spotykam grzejące się jaszczurki
elfikp - 2007-06-27, 10:23

Napewno jaszczurki by sie nie obraziły jakby miały odpowiednie kryjówki zwłaszcza takie, w których mogłyby przetrwać zime.

Płazy jako zwierzęta bardziej związane ze środowiskie wodnym, wybierają miejsca bardziej wilgotne. Często również są aktywne przy wiekszej wilgotnośc,i a swoje kryjówki opuszczają po deszczu i nocą. Jedynie rupuchy zielone, paskówki i grzebiuszki wolą suche tereny, ale i tak przeważnie dzień spędzaja w ukryciu.


Hubert - 2007-06-27, 12:10

elfikp napisał/a:
zięki różnego rodzaju kryjówkom w postaci np. sterty kamieni, pniaków możemy stworzyć zwierzętom schronienie. Zwierzęta, które do nas przybędą i natrafia na odpowiednie dla siebie warunki moga już u nas zostać i sie z czasem rozmnożyć


Bardzo dobry pomysł. U mnie na działce mam taką dziką część, którą czasem odwiedzają ją zwinki.

kuba123 - 2008-04-02, 20:11

Ja zrobiłem jaszczurczy pagórek, ale jaszczurek nie ma i nie będzie, bo w pobliżu po prostu wyginęły. jedyne to w odległości 2-3 km maja siedlisko, ale to za daleko.

Zdjęcia były robione właściwie to w zimie i nie widać roślinności. W tym roku będę najprawdopodobniej likwidował ten pagórek, bo i tak nic tam nie mieszka oprócz ropuchy, która i tak mnie opuszcza, a w ogóle to nie wygląda to ciekawie :? No chyba, ze latem, bo maki tam nawet kwitną. ;)
Na miejscu tego zrobię może łąkę dla żab.

Ernest - 2008-04-02, 20:40

kuba123 napisał/a:
a w ogóle to nie wygląda to ciekawie :?


Kuba zostaw ,może się zjawią .Ja bym tego nie rozbierał ,zawsze coś innego koło oczka :)

kuba123 - 2008-04-02, 20:47

Niedługo przyjdzie kolejna porcja otoczaków tym razem większych i dosypie tego trochę, ale nie wiem czemu to będzie służyło, bo przecież w tych łąkach i polach to chyba nic nie ma. Ledwo ropuchy i tyle. Może jakaś zabłąkana jaszczurka przyjdzie z pobliskich łąk i pól. mam zamiar po tych kamieniach puścić taki bluszcz co pnie sie po murach i ma takie przyssawki, ale nie pamiętam nazwy :? ? Właściwie to to juz jest tam puszczone i w ciągu lata miało spore przyrosty. jak ta roslina to całe zarośnie to może będzie ciekawie.
judym - 2008-04-02, 23:28

Jak dla mnie zostawił bym to miejsce i dosadził jak mówisz kilka roślin.Po czasie na pewno zjawią się jakieś zwierzątka.Zwróc uwagę,że w naturze przy powalonych konarach drzew itp.dopiero po jakimś czasie zaczyna się życie.
kuba123 - 2008-04-03, 14:18

Pierwsi mieszkańcy to owady. Bardzo licznie występują pająki, ale nie znam ich nazwy. Dosadzę tam jakieś krzewy. Doradźcie jakie gatunki roślin pasowałyby tam i odpowiadałyby zwierzętom.
oto małe oczko znajdujące się na tym pagórku jaszczurczym:


W tym małym zbiorniku licznie występują oczliki. Nie jest to na razie ładne, ale niedługo zasadzę tam pełno roslin i może cos urośnie.
Mam zamiar zrobić bagienko dla żab, ale nie wiem czy będą chciały tam siedzieć. Co o tym pomyśle sądzicie. Działka ma pół hektary, więc możliwości są duże.

samuraj - 2008-04-03, 17:20

kuba123 napisał/a:
Doradźcie jakie gatunki roślin pasowałyby tam i odpowiadałyby zwierzętom.


Pasowały by tam wrzośce ,kilka gatunków.Krwisty kwitnie wiosną natomiast wrzosiec rozpierzchły,bagienny,pospolity i watsona kwitną od czerwca do sierpnia.Ladnie wyglądają sadzone po kilka krzewów koło siebie :)

andrzej - 2008-04-03, 21:34

Witam serdecznie!
Zanim zadam pytanie, zwrócę się do Kuby z prośbą - nie likwiduj tego jaszczurowego pagórka. Moja działka przydomowa ma pow. 30 arów, mam dwa takie "kamieniska" i bardzo lubię obserwować jak jaszczurki się wygrzewają na kamieniach, a w ubiegłym roku nawet padalce widywałem. Daj trochę czasu naturze, a ona sama zasiedli to miejsce. Gdybyś mieszkał bliżej, podesłałbym Ci jakąś parkę :yahoo:
Wracając do pytania, wiąże się ono z tematem "oczko bez ryb", chodzi mi oto, czy w takim oczku maja szansę na rozwój rozwielitki, zakładając, że zamieszkuje je spora ilość płazów?
Wyczytałem, że rozwielitki mają duży wpływ na klarowność wody.

pozdrawiam andrzej :pa:

AurorA - 2008-04-03, 22:08

andrzej napisał/a:
Wracając do pytania, wiąże się ono z tematem "oczko bez ryb", chodzi mi oto, czy w takim oczku maja szansę na rozwój rozwielitki, zakładając, że zamieszkuje je spora ilość płazów?
Wyczytałem, że rozwielitki mają duży wpływ na klarowność wody.


tak obserwuje w naturalnych małych śródpolnych oczkach z płazami bez ryb dużo rozwielitek i oczlików.

A odnośnie jaszczurowego pagórka to mi sie podoba :good:

kuba123 - 2008-04-03, 22:10

Przekonaliście mnie - zostawię ten pagórek :) łąki są wszędzie wokoło, więc nie ma sensu robienie na miejscu pagórka następnej ;)
Płazy i ich kijanki nie zjadają oczlików.
Prawo tak mnie ogranicza, ze nie mogę sam zasiedlić tego pagórka niestety. Poczekam to może chociaż zjawi się kilka ropuch. Moja działka to jedna wielka murawa. Trawnik nisko strzyżony i to chyba byłoby dobre miejsce dla jaszczurek - tak czytałem.
Chętnie przywiózłbym sobie jaszczurki z "psiej górki" tam budują teraz centrum sportu i biedne jaszczurki nie mają się gdzie podziać :? Niestety prawo na to nie pozwala.

JAREK G - 2008-04-03, 22:21

kuba123, to jak wiesz że gdzieś będzie niszczone naturalne środowisko jaszczurek i będą one skazane na niechybną śmierć to po prostu uratuj kilka sztuk i przenieś je w miejsce gdzie się będą czuły dobrze Myślę że w tym wypadku prawo uznałoby znikomą szkodliwość społeczną czynu i odstąpiłoby od wymierzania kary :P
Ernest - 2008-04-03, 22:23

kuba123 napisał/a:
Chętnie przywiózłbym sobie jaszczurki z "psiej górki" tam budują teraz centrum sportu i biedne jaszczurki nie mają się gdzie podziać :? Niestety prawo na to nie pozwala.


Kuba nie zastanawiaj się nad niczym,jeżeli budujący łamią prawo :dupa: ,to Ty też złam prawo w dobrej mierze :yess:

kuba123 - 2008-04-03, 22:25

Wole nie ryzykować, a w ogóle to zawsze mogą wybrać się do pobliskich ogrodów :P Po prostu zmniejszy się ich liczebność, bo będą miały mało stanowisk do rozmnażania. Nie wiem czy jeszcze tam są, bo można się domyślić co mogą spowodować koparki na piaskach późną jesienią i wczesną wiosną. Po prostu nie wybudzone jeszcze jaszczurki prawdopodobnie zostały zabite (zasypane) tonami piasku :/
judym - 2008-04-03, 22:31

Kolego nie zastanawiaj się i jak gdzieś niszczą środowisko jaszczurek to zabieraj je z tamtego miejsca.Prawo prawem,a rozsądek swoje.Osobiście miałem podobny dylemat z pewnym zbiorniczkiem wodnym w lesie,czy brac z niego rośliny.Zanim się zastanowiłem osuszyli mi go. :-(
AurorA - 2008-04-03, 22:36

Cytat:
Myślę że w tym wypadku prawo uznałoby znikomą szkodliwość społeczną czynu i odstąpiłoby od wymierzania kary


niestety mylisz się, prawo nie zawsze :-( jest dobre
ale ja chyba też bym coś uratował, oczywiście w wielkiej tajemnicy - takie przypadki sa nie do namierzenie - tylko sie nikomu nie chwal ;)

iwosek - 2008-04-04, 21:01

AurorA napisał/a:
tylko sie nikomu nie chwal

:hehe: niech zostanie taka oczkomaniacka tajemnica :hehe:
Pagórek fajny :D zostawiaj i nawet nie kombinuj, bedzioe dobrze :good:

kuba123 - 2008-04-04, 21:09

Te wszystkie surowce na pagórek właściwie to gromadzę tam od początku zeszłego roku. Pagórek będzie większy. Powiększam go o dodatkowe 3 metry i dodaje teren piaszczysty. Mam na innej działce wiele otoczaków. Będę je zwoził. Zdjęcia aktualne dodam za jakiś czas - może już z jaszczurkami :)
Lepiej, żeby ten pagórek był wyższy czy rozleglejszy??

iwosek - 2008-04-04, 21:11

Jak dla mnie laika to raczej bardziej rozległy :P
judym - 2008-04-04, 21:49

Rób bardziej rozległy.Zawsze wtedy będziesz mógł coś dosadzic np.różne gatunki traw.
kuba123 - 2008-04-04, 22:15

Zrobie bardziej rozległy. U mnie niestety jaszczurki nie będą miały warunków do rozmnażania. Zasadzę tam jakieś sucholubne gatunki traw, wrzośce i dużo rojników. Kamienie będę ustawiam tak, żeby było wiele szczelin.
iwosek - 2008-04-04, 22:48

kuba123 napisał/a:
Kamienie będę ustawiam tak, żeby było wiele szczelin.

Po co kombinować, rzucaj jeden na drugi niech natura zrobi swoje, co sie obsypie to sie obsypie co nie to nie :D a kryjówkli i tak będą :D

kuba123 - 2008-04-20, 17:12

Nowe zdjęcia:

Ernest - 2008-04-20, 17:40

Kuba ,bardzo fajnie to wyszło :good: ,czekaj na zwierzaki ,pierwsze powinny pojawić się pająki :) ,jak już ich nie ma ;)
kuba123 - 2008-04-20, 17:57

Setki, tysiące lub więcej pająków. W słoneczny dzień to ten pagórek aż oblężony jest pająkami ;)
Bartek1 - 2008-04-20, 17:58

Mnie też się podoba szczególnie patent ze zdjęcia 2. Fajnie wyglądają te roślinki w pniaku. Sam dłubałeś czy znalazłeś już taki?
kuba123 - 2008-04-20, 18:05


Bartek1 napisał/a:
Mnie też się podoba szczególnie patent ze zdjęcia 2. Fajnie wyglądają te roślinki w pniaku. Sam dłubałeś czy znalazłeś już taki?

Taki już był :)

kuba123 - 2008-04-20, 18:17


kuba123 - 2008-04-20, 21:11

Mieszkańców przybywa: coraz więcej ropuch chroni się pod kamieniami. nawet żaby zielone siedzą pod konarem.Mam nadzieje, że w przyszłości traszki i jaszczurki zamieszkają na tym pagórku. Niedługo przewiozę kamienie z innej działki (około tona) :P Zrobi się ciekawiej. Z pewnej budowy może uda mi się zdobyć kilka ładnych korzeni drzew. Ciekawie to może wyjść. Różne schroniska mogą być ładne i równocześnie cenne dla małych zwierząt. najgorsze jest to, że pojawiają sie także nieproszeni goście: mrówki :???:
kuba123 - 2008-04-24, 19:28

Dzisiaj 500 metrów od mojego domu znalazłem jaszczurkę zwinkę ! ;) Może jest ich więcej i wkrótce się u mnie pojawią :P
elfikp - 2008-04-24, 22:28

Dla jaszczurek i innych małych zwierząt będzie bardzo dobre. One lubią duże kamienie z pozostawionymi pomiędzy nimi wolnymi przestrzeniami.

Pozdrawiam,

kuba123 - 2008-04-30, 21:19




Zdjęcia robiłem popołudniu, a wieczorem jeszcze dowiozłem dwie taczki piasku i powiększyłem trochę miejsce dla jaszczurek. Piasek podobno umożliwia jaszczurkom składanie jaj. teraz ten jaszczurczy pagórek ma 10 metrów długości.

Ernest - 2008-04-30, 21:56

Kuba :brawo: ,podziwiam Twój zapał :good:
PS.są już jaszczurki :?

kuba123 - 2008-04-30, 22:10

Dzięki za uznanie :) orientuje się ktoś ile kosztuje tona piaskowca? na innej działce szykują się ze dwie tony kamieni, więc pagórek, albo będzie szerszy, albo wyższy :P Byłem niedawno w Białce tatrzańskiej gdzie było mnóstwo jaszczurek i trochę sie będę wzorował na tamtych okolicach, więc:
- najwięcej jaszczurek było tam pod krzewami i w starych korzeniach drzew na pełnym Słońcu. Mniej było między kamieniami, dlatego teraz będę się najbardziej starał o drewno.
- Krzewy liściaste już mam, muszę trochę poczekać aż podrosną.
- Luźna gleba do składania jaj już jest - dzisiaj dowiozłem, więc to załatwione. jednak muszę jeszcze trochę tego przywieź, bo jaszczurka jeszcze się nie spodoba i będzie problem.
- Widne zarośla - to będzie trudno, bo każą mi odchwaszczać.
- Murawa do łapania koników polnych - to załatwione, a latem jest tyle koników polnych, że będą najedzone do syta.
- skraj lasu - i tu problem, bo skraj sadu to nie to samo. Miałem sadzić lasek brzozowy na północ od pagórka, ale przez oczyszczalnie przydomowa nie mogłem tego zrobić :? mam nadzieje, że skraj sadu im wystarczy.
Pozostaje mi czekać aż coś się pojawi. W polach widziałem jaszczurkę, więc to dobry znak.
Szukałem w googlach grafika zdjęć zwinek i wywnioskowałem, że często wygrzewają się na sianie -to tez jakoś wkomponuje.

melek - 2008-04-30, 22:41

kuba123 napisał/a:
orientuje się ktoś ile kosztuje tona piaskowca?

U mnie w granicach 400-600zł.

kuba123 - 2008-04-30, 22:51

Nie tak drogo :) , ale zastanawiam się czy nie lepiej na taki pagórek przywieźć korzenie z lasu. Wyszło by tanio - właściwie to bez kosztów.
judym - 2008-04-30, 23:31

Cytat:
Dzięki za uznanie :) orientuje się ktoś ile kosztuje tona piaskowca?

U mnie piaskowiec 400zł,ale jest przywożony z południa,więc u ciebie powinno byc taniej.Jak masz dostęp do ciekawych korzeni,to ja bym pokombinował właśnie z nich.

kuba123 - 2008-05-16, 19:54


Ernest - 2008-05-18, 15:11

Kuba super :brawo: ,jesteś mistrzem tworzenia kryjówek dla zwierzaków :good:
phalina - 2008-05-22, 17:39

Podoba mi się Twoje oczko jest takie naturalne.
Ja też mam ułożone korzenie na piasku,tylko nie wiem czy jakaś jaszczurka przyjdzie,częściej służy kotom jako legowisko.

Mazur - 2008-05-22, 20:52

Ernest napisał/a:
Kuba super :brawo: ,jesteś mistrzem tworzenia kryjówek dla zwierzaków :good:


Może to i fajne ale nadmiar w jednym miejscu mi przypomina śmietnik z kupą kamiemi i odpadami drzewnymi.

kuba123 - 2008-05-22, 21:57

Ernest napisał/a:
Kuba super :brawo: ,jesteś mistrzem tworzenia kryjówek dla zwierzaków :good:


phalina napisał/a:
Podoba mi się Twoje oczko jest takie naturalne. [url=http://images34.foto...8ca.jpg]Obrazek[/URL]
Ja też mam ułożone korzenie na piasku,tylko nie wiem czy jakaś jaszczurka przyjdzie,częściej służy kotom jako legowisko.

Wielkie dzięki za te pozytywne opinie :) Naprawdę miło mi takie komentarze słyszeć i dodaje mi to chęci do działania.
Mistrzem to może nie jestem, ale zaczyna mi sie podobać ten jaszczurczy pagórek.
phalina, myślę, że jak w pobliżu występują jaszczurki to pewnego dnia powinnaś zobaczyć jakąś, ale żeby zamieszkały u ciebie to ta budowla musi być większa i więcej kamieni, korzeni :) . Najważniejsze jest nasłonecznienie kryjówek.
Roman napisał/a:
Ernest napisał/a:
Kuba super :brawo: ,jesteś mistrzem tworzenia kryjówek dla zwierzaków :good:


Może to i fajne ale nadmiar w jednym miejscu mi przypomina śmietnik z kupą kamiemi i odpadami drzewnymi.
.
Może i dla ciebie to przypomina śmietnik, ale dla zwierząt może być to dom.
Dla np. jaszczurek twój dom może być wielkim śmieciem, więc to co dla ludzi psuje krajobraz dla zwierząt może być cenną kryjówką.
czasem wart sobie wyobrazić jak dane zwierze na to patrzy ;) .
Pozdrawiam.

Mazur - 2008-05-23, 08:01

Mam jaszczurki siedzą pod zwykłą małą deseczką pod jabłonką, wystarczy jakiś konar, płaski kamień ułożony na innym by było schronienie pod nim, dla jaszczurek nie trzeba tworzyć góry odpadów ale jak zawsze to Twój wybór i Twoja sprawa co tworzysz na własnym terenie, ja tylko opisuję swoje odczucia skoro prezentujesz swoją twórczość na forum, piszę co widzę mam kłamać i udawać że widzę coś innego ?
Bez urazy opinie (zakładam że wszystkie są szczere) i gusta jak zawsze są różne na tym polega piękno różnorodności a nie szara monotonia. Co by to było jak by wszystkie kobiety były identyczne koniec świata nawet o tym nie chcę myśleć.

kuba123 - 2008-05-23, 11:06

Chyba masz rację. Zaczynam żałować, że takie coś wybudowałem. jeżeli wystarczy deska :? . Chciałem, żeby na tym pagórku zamieszkała mała populacja, ale mogłem przecież w rzędzie ułozyć deski, kamienie lub korzenie. W jednej książce przeczytałem, że pagórek musi być wysoki na pół metra, a szeroki na 3 metry. Pagórek nie jest skończony. Na razie skończył mi się surowiec (został piasek). Jestem w fazie obsadzania go.
Dziękuję za szczerą opinię - postaram się zmienić ten pagórek.

maruder - 2008-05-23, 14:56

kuba123, nie łam się. Jedna negatywna opinia, a Ty panikujesz i już zaczynasz żałować ;) . Może jedna deska wystarczy tam gdzie jest dużo jaszczurek, albo gdzie jest to najlepsza kryjówka w okolicy. U Ciebie z tego co pamiętam nie ma zbyt wielu jaszczurek a deski rozrzucone, czy nawet ułożone wokół oczka też ciekawie wyglądały nie będą. Nic nie zmieniaj, dokończ co zacząłeś i obserwuj. A poza tym Twój pagórek pasuje do Twojego ogrodu.
castleman - 2008-05-23, 16:38

Nic się nie przejmuj ;)
Twórz dalej.
Ja może bym tylko trochę to wszystko uporządkował.
Jak dla mnie to ciekawy pomysł z rozchodnikami w drzewie :-D

kuba123 - 2008-05-23, 17:34

Dzięki ;) . Dzisiaj zacząłem to częściowo porządkować. Wywiozłem taczki kamieni i trochę tych korzeni pousuwałem... ale nie jest źle.
Mazur - 2008-05-23, 17:54

castleman napisał/a:
Nic się nie przejmuj ;)
Twórz dalej.
Ja może bym tylko trochę to wszystko uporządkował.
Jak dla mnie to ciekawy pomysł z rozchodnikami w drzewie :-D


a ten fragment tego skalniaka z roślinkami w drzewie i mi się bardzo podoba.
Jeśli sprawiłem przykrość to sorki, to nie była zła wola a moja opinia ale ja nie muszę mieć dobrego gustu, chyba przestanę pisać co myślę bo widzę że krytyczna ocena jest źle odbierana.
Mnie opinia innych służy tylko do przemyślenia ale zrobię zawsze tak jak mi się podoba w moim ogrodzie opinia innych jest nieistotna to mi ma się podobać a nie innym, przemyśleć warto ale wnioski zawsze własne.

kuba123 - 2008-05-23, 18:34

Roman napisał/a:
castleman napisał/a:
Nic się nie przejmuj ;)
Twórz dalej.
Ja może bym tylko trochę to wszystko uporządkował.
Jak dla mnie to ciekawy pomysł z rozchodnikami w drzewie :-D


a ten fragment tego skalniaka z roślinkami w drzewie i mi się bardzo podoba.
Jeśli sprawiłem przykrość to sorki, to nie była zła wola a moja opinia ale ja nie muszę mieć dobrego gustu, chyba przestanę pisać co myślę bo widzę że krytyczna ocena jest źle odbierana.
Mnie opinia innych służy tylko do przemyślenia ale zrobię zawsze tak jak mi się podoba w moim ogrodzie opinia innych jest nieistotna to mi ma się podobać a nie innym, przemyśleć warto ale wnioski zawsze własne.


Ta opinia mi się bardzo przydała :good: Rodzinie też mówi, że to wygląda jak wysypisko.
Postaram się do kilku dni zrobić ładny, uporządkowany pagórek :P

Mazur - 2008-05-23, 19:37

To super pisałem by zwrócić uwagę a nie sprawić przykrość
czasami szczere uwagi przydają się :soczek:

kuba123 - 2008-05-23, 20:52

Podczas mojej nieobecności rodzina wywiozła z mojego pagórka 4 taczki kamieni, bo potrzebowali zatkać dziury w drodze. Więc chyba po pagórku dla jaszczurek :???: .
maruder - 2008-05-24, 02:06

No i problem sam się rozwiązał :P A na serio to pogadałbym poważnie z rodziną, trochę nie ładnie z ich strony...
kuba123 - 2009-05-19, 19:33

Rok nie wstawiałem w tym temacie zdjęć jaszczurczego pagórka.
Mam nadzieje, że widać zmiany:

Adalbert - 2009-05-19, 20:44

Nie znam się na obyczajach jaszczurek i sposobach i wabienia na "jaszczurcze pagórki" ale zrobił sie z niego piękny skalniaczek w stylu alpejskim :good: . Zastanawia mnie czy ta obfitość roślin nie zacieni zbytnio podłoża a co za tym idzie ograniczy jego nagrzewanie. Jaszczurki kojarzą mi się z nagrzanymi, wystawionymi na słońce kamieniami. A może tylko za dużo oglądam Animal planet i.t.p. :oops:
kuba123 - 2009-05-19, 21:50

Dzięki :) . Temu obszarowi nie grozi zacienienie, bo większe rośliny są sadzone wylącznie w tle (od strony północnej). Od strony południowej rosną tylko płożące się iglaki, niezapominajki, rojniki, rozchodniki, bluszcze i inne pnącza, które nie przekraczają pewnych wysokości :P .
Bujna roślinność w niektórych miejscach ma służyć jaszczurkom jako kryjówki. A takie rośliny jak hosty mogą pełnić rolę miejsca do wygrzewania. :P
Niestety pomimo tego wszystkiego nie doczekałem się jeszcze jaszczurki.

melek - 2009-05-20, 19:01

Połóż gdzieś na tym pagórku na nasłonecznionym miejscu kawałek starszej deski lub kłody, zwinki uwielbiają takie klimaty.
Ernest - 2009-05-20, 19:06

melek napisał/a:
Połóż gdzieś na tym pagórku na nasłonecznionym miejscu kawałek starszej deski lub kłody, zwinki uwielbiają takie klimaty.


Zgadza się :)

U mnie siedzą na desce :D

melek - 2009-05-20, 20:19

Uważam ,że wolą to bardziej aniżeli kamienie - ,które w pełnym słońcu robią się zbyt gorące. A deska czy kłoda jest w sam raz dla nich ;)
Ernest - 2009-05-20, 22:01

melek napisał/a:
Uważam ,że wolą to bardziej aniżeli kamienie


No tak ,tylko w swoim naturalnym środowisku nie mają desek :D

melek - 2009-05-20, 22:11

Bo są zastąpione suchymi kłodami, gałęziami, powalonymi drzewami ;)
Ernest - 2009-05-20, 22:54

Melku ,u mnie nigdy nie było powalonych drzew,gałęzi itp. :)
Była i jest górka a na niej żyły i żyją do dziś zwinki :P

melek - 2009-05-20, 23:00

Ale ja akurat nie wspominam o Twojej górce tylko uogólniam :P
kuba123 - 2009-05-21, 14:09

U mnie na pagórku jest dużo drewna - powalona wierzba, 5 korzeni drzew i wiele fragmnentów pniów.
Znalzłem na sąsiedniej działce 2 olbrzymie korzenie wierzby i je też mam zamiar przynieść :P .
Dzisiaj 10 metrów od pagórka widziałem wygrzewającą się jaszczurkę!
Myślę, że to kwestia czasu zanim pojawią się również na górce dla nich :)
:-D

AurorA - 2009-05-21, 23:34

Ta górka rok temu bardziej mi przypominała pagórek dla jaszczurek. Po co spajałeś kamienie na beton - takie szczeliny to raj dla różnych zwierząt i owadów- robi się tzw. suchy murek używając ziemi zamiast betonu.
kuba123 - 2009-05-22, 04:57

Na tych zdjęciach gdzie widać spojone kamienie to miejsce gdzie zaczynam robić nowy pagórek. Jest to w innym miejscu. Ten murek to część schodów... :P i to właśnie przynim zacząłem budowę.

A na pagórku obok oczka nie ma ani grama betonu ;) .

kuba123 - 2009-05-22, 13:51

Posłuchałem Melka i przywiozłem więcej drewna :) :





A to zdjęcie schodów gdzie zaczynam robić drugie miejsce dla zwinek:

samuraj - 2009-05-25, 21:22

Kuba a nie warto wybrać się do lasu i poszukać korzeni takich bardziej "ozdobnych" ? Fakt że ja mieszkam przy samym lesie i nie mam problemu aby takie zdobyć.przytargałem także takie pniaki z pustym środkiem -- idealne są z drzew liściastych
Vanka - 2009-10-31, 16:59

Fajny pomysł z takim pagórkiem dla jaszczurek :)
Moje zwinki mieszkały w stercie cegieł i chociaż w tym roku ich nie widziałam podejrzewam, że ciagle gdzies tam są. Cegły zostały wykorzystane do wyznaczenia granicy między moją częścią działki i częścią kuzynki. Murek posiada całe mnóstwo dziur i dziurek. Mam równiez kilka karp o ciekawych kształtach i tak sobie myślę, że mogłabym je wkomponować w swój ogród, a przy okazji stworzyłabym domek dla jaszczurek, albo żab.
Pozdrawiam :)

AurorA - 2009-10-31, 17:07

Zwierzęta mają ciekawe pomysły na zimowanie. Ostatnio zabierałem pontederie z niedużej skrzynki- było tam kilka cm wody i ze 2-3 cm mułu. Gdy wypłukiwałem muł po wyjęciu roślin znalazłem tam malutką żabkę.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group