Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Galeria zdjęć oczek wodnych - Oczko Melka.

melek - 2007-06-05, 14:02
Temat postu: Oczko Melka.
Witam wszystkich forumowiczów!
Jestem Michał i mam 15 lat. Gdy byłem mały miałem oczko lecz beton bez zbrojenia długo niestety nie wytrzymuję. Teraz postanowiłem zrobić własne. Kupiłem 12m2 foli budowlanej o największej grubości jaka była dostępna 0,30. Wiem ,że długo ona nie wytrzyma lecz od czegoś trzeba zacząć. Przynajmniej na początku wakacji będę chodzić na zbiory owoców, zawsze jakiś grosz wpadnie i uzbieram na folię PCV do oczek. Kopać zacząłem od soboty o2.06.07 i kopałem jeszcze w poniedziałek 04.06.07 , dzisiaj nie mogę gdyż mam naukę. Myślę ,że w sobotę folia już będzie założona. Wymiary oczka: 2,30m x 1,30 x 50cm i mam od poprzedniego oczka filtr 3200l/h. Jak się uda wrzucić będzie fota:) Pozdrawiam.

ZiK - 2007-06-05, 14:09

Witaj Melek :soczek:
Trzymam kciuki za Ciebie.
Powodzenia w kopaniu i w dalszych pracach :)
Wklejaj fotki systematycznie :)

Melek napisał/a:
Wymiary oczka: 2,30m x 1,30 x 50cm

Czy w oczku chcesz trzymać ryby?
Jak tak to musisz pogłębić bo 50 cm to trochę za mało wykop trochę głębiej 80-150cm :P

monkeymonk - 2007-06-05, 16:07

rowniez zycze powodzenia. wykop troche glebiej przynajmniej w czesci oczka, ryby beda szczesliwe
hepik - 2007-06-05, 18:46

Jak pogłębi ,to folii braknie.
Jeśli oczko na kilka miesięcy ,to wystarczy,A to prawdziwe, to i głębsze jak najbardziej, i chyba warto bardziej fantazyjny kształt wymyślić.Mało w naturze zbiorników prostąkątnych.

JAREK G - 2007-06-05, 19:24

Też trzymam kciuki :brawo:
melek - 2007-06-05, 19:47

Pogłębiać i powiększać będę przy wymianie folii na PCV. W oczku chciałbym trzymać rybki nie większe niż 10cm. Zwłaszcza zależało by mi na ok 10sztukach linka zielonego z jeziora takie po 5cm najlepsze dla mnie, piękna ryba z tego lina:))) Pozdrawiam.
Ernest - 2007-06-05, 20:05

Melek napisał/a:
Zwłaszcza zależało by mi na ok 10sztukach linka zielonego z jeziora takie po 5cm najlepsze dla mnie, piękna ryba z tego lina:))) Pozdrawiam.


Jasne że piękna rybka,mam dwie sztuki które miały kiedyś 5-6cm a teraz mają 18-20cm i się w tamtym roku podganiały ;)
Co do oczka zmień kształt jak Możesz :soczek:

melek - 2007-06-05, 22:27

Kształt oczka będzie zmieniony gdy kupić folię PCV. Jutro po szkole biorę się za kopanie, już sie doczekać nie mogę. W sumie wykopałem i wywiozłem 11 taczek ziemi ,którą mam na ogrodzie i 3 taczki z darnią ,która poszła na pole:D W czwartek pojadę na łowy kamieni bo mam same małe i kilka większych ,które w zupełności nie wystarczą. Pozdrawiam Melek.
iwosek - 2007-06-05, 22:42

Melek napisał/a:
Kształt oczka będzie zmieniony gdy kupić


hehe Kali jeść Kali pić, polska jezyk bardzo trudna. nie no zart :hehe:
Ps sory zate moje zarty :hehe: mam specyficzne poczucie humoru :hehe:

a oczko zapowiada sie bardzo dobrze, a co do taczek nie martw sie ja po kilku wywiezionych
zaczalem rozrzucac po dzialce :hehe:

melek - 2007-06-06, 13:50

Hehehe tam miało być "gdy kupię" dzięki ,że zauważyłeś błędy trzeba poprawiać:) A teraz idę kopać oczko, fotki wrzucę gdy skończę:) Pozdrawiam.
vivit - 2007-06-06, 14:15

Skoro to oczko tymczasowe to "spoko". W innym przypadku nie zawracał bym sobie głowy podwójną robotą.
Z mojego punktu widzenia lepiej poczekać i dozbierać kasę jak wydawać po trochu i nic nie mieć, bo natura i tak zrobi swoje.
Czekamy jednak na fotki obrazujące postęp w pracach :good: Trzymam kciuki

melek - 2007-06-06, 22:16

Witam wszystkich!
Oświadczam iż skończyłem kopać oczko! Zostały mi tylko prace poprawkowe, muszę wypoziomować brzegi, przywieść troszkę kamieni itp. Jestem bardzo zmęczony lecz dumny z siebie i szczęśliwy :yess: . Jutro wrzucę fotki z całokształtu, dzisiaj już niestety nie zrobię gdyż pracę zakończyłem po 22 i nawet nie mam sił iść po aparat a z resztą przy słońcu będzie lepiej widać. Pozdrawiam wszystkich oczkowiczów:D:)

melek - 2007-06-06, 23:13

Aaaa zapomniałem napisać, doszedłem do wniosku ,że zbieram 114zł i kupuję folię PCV w Leroy Merlin, będe chodzić przez cały tydzień na zbiory więc do soboty za tydzień folia już będzie. Dziękuję Vivit za motywacje:)
JAREK G - 2007-06-06, 23:57

Jeszcze raz powtórzę :P tak trzymaj :good: :brawo:
AurorA - 2007-06-07, 00:05

POwodzenia ! Trzymam kciuki za Twoje oczko. :good:
dachasia - 2007-06-07, 00:05

Melek napisał/a:
zbieram 114zł i kupuję folię PCV w Leroy Merlin


Melek, czy znasz może ceny fioli w Leroy Merlin. Jeśli tak byłabym wdzięczna za informację, bo w moim centrum ogrodniczym ceny powalające.

melek - 2007-06-07, 00:16

9,50 zł za m2 grubość 0,5 mm. Sprzedają w rolkach o szerokości 4m 6m i 8m tak przynajmniej jest w Leroy Merlin w Swarzędzu. A jeszcze pytanko czy te 0,5mm to będzie dobre do mojego oczka? Moje oko nie za duże więc chyba dobre tak uważam.
melek - 2007-06-07, 13:22

Witam!
Wrzucam foto efektu mojej pracy:) Mój tata wrócił dziś ze Szwecji i powiedział ,że kupujemy nową taczkę i zmieniamy kształt oczka na bardziej naturalny! Na podstawie tego zdjęcia moglibyście mi powiedzieć na jaki kształt mogę go zmienić?

samuraj - 2007-06-07, 14:59

Melek napisał/a:
Na podstawie tego zdjęcia moglibyście mi powiedzieć na jaki kształt mogę go zmienić?

wszystko zależy od twojego gustu bo przede wszystkim oczko powinno podobać się tobie , a jeśli chcesz zmienić kształt to jest naprawdę wielka różnorodność , może być tradycyjna "nerka" lub możesz wzorować się na konturach jezior czy krajów --masz wielkie pole do popisu :P jesteś właściwie w idealnej sytuacji bo masz to forum i zaczynasz budowę oczka i możesz uniknąć wiele błędów , które popełniali przy budowie inni oczkowicze :)
powodzenia i wytrwałości no i oczywiście cierpliwości :soczek:

melek - 2007-06-09, 17:06

Witam!
Mam już wyznaczone wężykiem nowy kształt oczka, oczywiście fotki:) Mam tylko pytanie, czy zrobić mam półki dla roślin na całej długość oczka tzn. czy na całym oczku mają być półki? Wiecie o co mi chodzi. Czy może na jednej stronie nie robić półki tylko żeby od razu było to 80cm głębokości?? Gdy będę mieć czas biorę sie za kopanie. Foty:

http://www.fotosik.pl/pok...3765ed9c20.html

http://www.fotosik.pl/pok...60bcabd905.html

JAREK G - 2007-06-09, 17:35

To jest już rzecz gustu :P , ale półki nie muszą być dookoła oczka według mnie nawet lepiej wygląda jak z jednej strony ( widokowej ) nie ma półek :P
melek - 2007-06-09, 20:24

I chyba tak zrobię. Fotki wrzucę w poniedziałek gdy będzie już część wykopana. Pozdrawiam.
killer1558 - 2007-06-09, 23:47

Cytat:
ale półki nie muszą być dookoła oczka według mnie nawet lepiej wygląda jak z jednej strony ( widokowej ) nie ma półek

a ja mam od tej strony :P i polecam właśnie na niej stoją bobry :) a po drugiej na przeciwko bobrów jest właśnie głębsza woda na pałkę

JAREK G - 2007-06-09, 23:51

Nie każdy Marek ma takie ładne bobry żeby je sadzić od strony widokowej :hehe: a jak nie robić półki to raczej tylko od strony widokowej :P a jak jest to właśnie trzeba posadzić niskie roślinki :)
killer1558 - 2007-06-10, 00:25

i właśnie o to mi chodzi żeby posadzić niskie rośliny od widokowej wtedy mamy całe oko porośnięte ;) taka moja rada :P
Melek się zastanowi jak zrobic

melek - 2007-06-10, 02:41

Trudno wybrać, nie wiem może i zrobię ale jak już to mniejszej szerokości na mniejsze i niższe rośliny. Bo w końcu bez półki nie będzie gdzie rośliny posadzić i będzie pusto. Dzisiaj Niedziela i nie powinno się pracować, więc nie przewiduję żadnych ostrzejszych prac, może zdejmę tylko darnię:PP Nie mogę wytrzymać bez pracy przy oczku:D Pozdrawiam, fotki gdy coś sie zmieni.
marian - 2007-06-10, 11:20

Calkowicie zgadzam się z Markiem mam podobnie zrobione i wygląda to dosyć ładnie ,moje bobrki już po miesiącu wyglądają całkiem okazale a to dopiero początek .Ja myślę że więcej półek to więcej roślin a i tak po jakimś czasie okaże się że to za mało :)
ogrodnik - 2007-06-10, 13:21

dokładnie, w oczku roślin nigdy za wiele, no może jak się pałka rozrośnie to wtedy jest problem :hehe:
melek - 2007-06-10, 23:19

Jutro po szkole oczywiście biorę się za kopanie, po prostu jestem szczęśliwy :yess: :roll: Oczywiście foki wrzucę po skończeniu mojej pracy. Pozdrawiam i do jutra :roll:

PS. Tata mi powiedział ,że wywiozłem już ponad tonę ziemi :shock:

DJ - 2007-06-11, 07:54

Mielek, zazdroszczę Ci. Ledwo moje oczko zaczęło żyć własnym życiem, a już dokopałbym do niego jakąś odnogę. Uważam, że nie ma nic fajniejszego jak robić coś i widzieć tego efekty. Siłę jaka mnie pcha do działania najlepiej opisują słowa: Nie oto chodzi, by złapać króliczka, ale by gonić go !
Trzymam za Ciebie kciuki i z przyjemnością będę śledził Twoje postępy.

Pozdrawiam

melek - 2007-06-11, 22:16

Niestety dzisiaj nie wrzucę fotek ponieważ nie kopałem :bum: przez ten upał nic nie mogłem zrobić! O godzinie 22 termometr wskazywał 27 stopni, a wcześniej w słońcu było 10 stopni więcej ,a pracę ,którą miałbym wykonywać jest tylko w słońcu...Pozdrawiam Melek :roll:
melek - 2007-06-13, 22:36

Jestem zadowolony!! Skończyłem kopać oczko! Kształt oczywiście zmieniłem jest po prostu wypas! Naprawdę podoba mi się! Jutro obowiązkowo fotki, dzisiaj już nie dałem rady, aparat rozładowany. Jutro mi Tatuś folię kupi:D i jadę po kamienie i na polowanie roślin:P Pozdrawiam:)
samuraj - 2007-06-14, 11:09

wierzymy że uda ci się twoje dzieło w 100% i że nie jest to słomiany zapał :good:
pamiętacie koleżanki i koledzy Patryka :?: jakoś tak przygasł :?

melek - 2007-06-15, 21:29

Witam! Jutro jadę po folię do Leroy Merlin, zapodam też wam fotki wykopu. Na jednej jest mój bambus wietnamski:)) Proszę o komentarze i podpowiedzi jeśli coś jest zle zrobione. Jutro idę po rośliny:D Fotki wrzucę po założeniu folii. Pozdrawiam Melek.

http://www.fotosik.pl/pok...5b36b54cac.html

http://www.fotosik.pl/pok...d6c1333a59.html

http://www.fotosik.pl/pok...6ff258ef3e.html

vivit - 2007-06-15, 22:10

Jak na razie wszystko jest OK, tylko nie wiem czy potrzebna ci będzie tak duża /szeroka/ półka. Może masz jakiś zamiar o którym nie wiemy ale wydaje mi się, że trochę jest za duża w stosunku do całego oczka.

Tak na marginesie to i tak będzie ci trudno ułożyć folię. Gdyż tam gdzie jest głęboko trzeba będzie więcej foli niż tu u góry.

PS: Moja rada.
Osobiście zrobił bym schodek z części tej wielkiej półki dla doniczek/koszy/ z liliami. Głębokość tego schodka zrobiłbym tak aby był po powierzchnią około 70cm. Lilie spokojnie tam przezimują. W innym przypadku będziesz musiał je wyciągać....

melek - 2007-06-15, 23:41

Ta półka o ,której Pan mówi będzie zmniejszona do połowy, będzie taki schodek dla roślin. Razem z Tatą doszliśmy do wniosku ,że jest tam za duży uskok. Pozdrawiam :roll:
melek - 2007-06-16, 13:51

Dzisiaj z rano pojechałem do Leroy Merlin i...okazało się ,że folia się skończyła. Mam przyjechać w przyszłym tygodniu. Wracając razem z Tatą wstąpiliśmy do sklepu ogrodniczego i tak samo ja w Leroy Merlin folia się skończyła będzie w przyszłym tygodniu...Dzień pechów, a wyjeżdzając po zakupy przez ulicę przebiegł czarny kot. A na sam koniec wysiadł nam samochód...Tata go teraz naprawia:)
vivit - 2007-06-16, 15:02

Melku tylko nie "PAN". Nie wiem jak tu, ale generalnie na forach się nie "panuje". Po prostu jest to miejsce gdzie spotykają sie ludzie o tym samym zainteresowaniu. A skoro sie spotykają i rozmawiają to po co sobie utrudniać życie. Myślę, że jak się będziesz zwracał po nicku bądź po imieniu nikt Ci nie będzie miał tego za złe...nawet wręcz przeciwnie....


PS: Decyzja z półką słuszna..tak trzymaj... :good:

melek - 2007-06-16, 22:06

Ok :roll: Ma ktoś też bambusa na ogrodzie? Jak dla mnie świetna roślina, polecam. Zawsze mogę wysłać sadzonkę jakby co. Kto chce proszę niech napisze. Pozdrawiam :pa:
melek - 2007-06-18, 22:28

Elo wszystkim:)
Vivit tak jak mówiłem ,że zrobię tą półkę:) Oto fotki mego dzieła:




AurorA - 2007-06-19, 01:24

Melek wygląda coraz piękniej. Porządna robota :good: Widać ze się starasz.
A jaki to bambus masz w ogrodzie? Jak zimuje to mogę dać CI w zamian jakieś rośliny wodne.

melek - 2007-06-19, 01:29

Jeszcze takie pytanko, co można dać na dno, półki itp żeby nie było widać foli? Jakieś kamyki, żwir? Proszę o radę. Chciałbym aby folia stała się nie widoczna, tak jest najlepiej. W czwartek jadę po zamówioną folię 4m x 6m gr. 0,5mm. Jeśli ktoś ma na sprzedaż jakąś lilię wodną lub inne roślinki ( oprócz tataraku, trzciny i pałki) To chętnie kupię :roll: Pozdrawiam Melek.
AurorA - 2007-06-19, 01:35

Napisz coś o tym Twoim bambusie, w zamian wyślę CI co zechcesz.
melek - 2007-06-19, 12:17

Jest to bambus wietnamski, u mnie zimuje bez problemu :roll: Po zimie wypuścił kilka tych długich patyków co w sklepie można kupić, mają po 4 metry. Dzisiaj zrobię kilka szczegółowych fotek tego bambusa. Tata go przywiózł z Niemiec i roślinka się zasiedliła u mnie na ogrodzie. Tylko nie wiem jak odciąć te młode sadzonki. Aaaa co najważniejsze te długie drągale wypuszcza po 4 latach, jeśli go dobrze będzie podlewał wypuści je szybciej :roll: Pozdrawiam Melek.
melek - 2007-06-22, 22:22

Witam!
Zrobilem oczko, wylozylem go kartonami, gazetami, styropianem, zwirem przesianym i pianka od paneli. Kupilem folie co sie okazala Pani zamiast 6 metrow dlugosci sprzedala mi 10!!! Jest tyle tego ,ze nie wiem co z tym zrobic! zostanie mi 4x4 metrow. Jutro foty, uloze ladnie folie wleje wody, wyloze kamyszkami:))) Pozdrawiam do jutra!

PS: Przepraszam za artografie ALT mi nie dziala...

killer1558 - 2007-06-22, 22:29

jak ci zostaje folia to nie odcinaj tylko dorób strefę bagienną :)
Pawlak - 2007-06-23, 09:52

Fajny pomysł z tymi kartonami pod folie :good: A jeżeli zrobisz ten ogródek bagienny i zostanie ci trochę foli to mozesz jej użyć jako podkład pod doniczki w oczku ,moja znajoma tak miała :soczek:
melek - 2007-06-23, 15:42

Założyłem już folie, wyłożyłem kamieniami tylko zostało mi schować folie, ale to jak będę miał kamienie. Mam pytanko, bo dzisiaj jadę nad jezioro i czy mogę ze 2 wiadra przywieść tego piasku z plaży? chciałbym nim wyłożyć polki, dno itp, ale z drugiej strony boje sie ze woda zrobi sie mętna jak w kałuży. Co sadzicie o tym?
AurorA - 2007-06-23, 15:59

To przepłukuj ten piasek.
melek - 2007-06-23, 16:01

A może wyjąc ten z wody, jak on cały czas w wodzie jest to i pewnie już przepłukany.
AurorA - 2007-06-23, 19:28

Melek napisał/a:
A może wyjąc ten z wody, jak on cały czas w wodzie jest to i pewnie już przepłukany.


W rzece tak, ale w zamkniętym zbiorniku raczej nie. Możesz zrobić tak jak robi Hubert- zbiera piasek takim kuchennym sitkiem i od razu go płucze.

melek - 2007-06-23, 19:37

Ale te kuchenne sitko ma dosyć duże oczka, chyba wymyje caly piasek z tego sitka :P :P
AurorA - 2007-06-23, 19:54

Melek napisał/a:
Ale te kuchenne sitko ma dosyć duże oczka, chyba wymyje caly piasek z tego sitka


Nie chodzi o metalowy durszlak a o takie gęste plastikowe sitko - nie wiem jak sie ono nazywa i do czego w kuchni służy :oops:

Mazur - 2007-06-23, 19:55

jak gęste to do mąki,
melek - 2007-06-23, 22:25

No ja mowie o takim plastikowym, makaron w nim odcedzam. :roll: :roll:
killer1558 - 2007-06-24, 00:30

zabierz piasek, a w domu go opłukaj we wiaderku ruszając go ręka, po nalanej 10 wodzie powinien być ok :P jak poruszasz i piasek opadnie a woda czysta to jest to :good:
melek - 2007-06-24, 01:56

Ok zrobię tak jak mówisz :roll: :roll: :roll:
melek - 2007-06-25, 13:23

Wczoraj bylem po pałkę wodna nad jeziorem, wykopałem kilka pędów. Teraz ja trzymam w moim bagienku :roll: Zaraz idę kończyć maskowanie folii, dzisiaj tego całego nie zrobię bo mam mało kamieni i muszę sobie jeszcze załatwić te drobne kamyszki aby włożyć je pomiędzy kamieniami a po miedzy kamieniami jakieś bagniste rośliny. Tylko jakie? ? ? Fotki jak skończę dzisiejsza robote :roll: :roll:
KoRcZuS - 2007-06-25, 19:57

No czekamy na fotki dzisiejszych wypocin :)
melek - 2007-06-25, 22:09

Oto foty, szkoda ,że robione przed chwilą i ,że tak ciemno...a jutro muszę dokończyć chowanie folii, wrzucę też jutro zdjęcia. Na jednej z fotek moje bagienko z pałką wodną. Proszę o opinie.








samuraj - 2007-06-25, 22:14

kawał roboty :brawo:
nie lepiej na pólki dać jakieś pojemniki z roślinami zamiast kamieni :?: a kamieniami zamaskować tylko te pojemniki :P

melek - 2007-06-25, 23:37

Tak właśnie zrobię, kamienie ustawiłem teraz po to żeby mieć już uszykowane na zamaskowanie koszów z roślinami :roll: :roll: :roll:
Pawlak - 2007-06-26, 14:10

no pięknie to wyglada :good: niemoge sie doczekać aż dasz foty kiedy bedzie gotowe :) :P
melek - 2007-06-26, 19:03

Dzisiaj patrzę po ulewach, które przeszły nad Pobiedziskami a tu...połowa napełnionego oczka wodą deszczowa!! Przynajmniej troszkę na wodzie zaoszczędzę i rybki będą miały dobrze, teraz akurat pada więc kilka cm jeszcze dojdzie. Jak przestanie wrzucę foty. Pozdrawiam Melek :roll: :pa: :roll:
melek - 2007-06-27, 02:02

Jeżeli pogoda dzisiaj będzie odpowiednia, dokończę maskowanie folii. Jeśli nie zapomnę wrzucę fotki. A Rybki będą w niedziele, mam to szczęście i dostane karasie od wuja ,który też ma oczko :roll: :roll: Dobranoc :pa: :pa:
Patryk - 2007-06-28, 17:48

cześć
Dawno mnie nie było bo nietu nie miałem.
Melek zapowiada sięna całkiem całkiem oko , może podaj planowaną osade??

melek - 2007-06-29, 19:11

Oto fotki mojego oczka. Jeszcze tylko po małe kamyszki na żwirownię i oczko skończone.




Pawlak - 2007-06-29, 19:13

wygląda pieknie masz jeszcze dużo roboty :soczek:
jakja - 2007-06-29, 19:18

Świetna robota! Tylko brak roślin +brak roślin +brak roślin +brak roślin +brak roślin +brak roślin +brak roślin +brak roślin +brak roślin +brak roślin +brak roślin +brak roślin +brak roślin +brak roślin +brak roślin +brak roślin +brak roślin +brak roślin +brak roślin +brak roślin +brak roślin +brak roślin +brak roślin +brak roślin +brak roślin +brak roślin :-D
Pawlak - 2007-06-29, 19:24

jakja napisał/a:
Świetna robota! Tylko brak roślin +brak roślin +brak roślin +brak roślin +brak roślin +brak roślin +brak roślin +brak roślin +brak roślin +brak roślin +brak roślin +brak roślin +brak roślin +brak roślin +brak roślin +brak roślin +brak roślin +brak roślin +brak roślin +brak roślin +brak roślin +brak roślin +brak roślin +brak roślin +brak roślin +brak roślin :-D

No przecież oczko jest dopiero w budowie :P

melek - 2007-06-29, 19:24

Spoko, rośliny (palka, tatarak, kaczeńce, i dostane jeszcze od Aurory lilie za ,które bardzo mu dziękuję) mam;] tylko włożę je do oczko dopiero po skończeniu wszystkich prac.
Kalinosiu - 2007-06-29, 19:59

Nie wiem czy dobrze jest posypwać półki żwirem. będzie kłopot póżniej z odmulaniem. Ja przy wymianie kiedyś wody zostawię tylko kamienie.
melek - 2007-06-29, 20:36

To raczej nie będzie żwir tylko kamienie średnicy 2-3 cm.
melek - 2007-07-09, 18:17

Witam! Musze sie pochwalić, skończyłem oczko :yess: :yess: !! Dzisiaj przywiozłem ze żwirowni kamyczki ,które dostałem za friko:DD Wyścieliłem nimi dno i wokół oczka, jutro fotki bo dzisiaj deszcz pada i woda jest nie klarowna od kamyków. Aaa i mam już włożone do oka 2 rośliny :P Pozdrawiam Melek.
melek - 2007-07-11, 14:40

Witam! Mam pytanie, zalałem oczko woda i jest woda mętna od kamieni, bo niedokładnie wypłukane i czy zaszkodzi to rybkom? Jak sie tego pozbyć? Pompa cały czas chodzi.
melek - 2007-07-11, 17:56

Fotki:










rela - 2007-07-11, 18:08

Nie martw się musisz troche poczekać wyklaruje się ;)
Kalinosiu - 2007-07-11, 19:48

Musisz jeszcze wsadzić dużo roślin. Przy tej ilości nie będziesz miał czystej wody.
JAREK G - 2007-07-11, 20:19

Prezentuje się coraz lepiej :good: Systematycznie dosadzaj roślin i nie wyłączaj pompy i będzie dobrze :)
Pawlak - 2007-07-11, 20:29

:brawo: :brawo: :brawo: :brawo: :brawo: :brawo: super i lepiej :soczek:
marian - 2007-07-11, 21:28

Postęp niemiłosierny woda się wyklaruje na dniach nie martw sie to nie problem.Ten etap jest skończony ,nastepnym etapem bedą rośliny i to nie 5 czy8 ale cała masa ,pogoda na pozyskiwanie i rozsadę super a więc do dzieła :brawo:
melek - 2007-07-11, 21:44

Przyznaje roślin mało ale to się zmieni w następnych dniach. Dzięki za miłe słowa. A rybki będą pod koniec tygodnia. Pozdrawiam :pa: :pa:
samuraj - 2007-07-11, 21:56

rzeczywiście wygląda coraz leiej :good: tylko jeszcze więcej roślin a zobaczysz będą o wiele mniejsze problemy z glonami
startuj w konkursie można wygrać rośliny ,które tobie naprawdę się przydadzą :)

melek - 2007-07-11, 22:02

Z tym konkursem to nie głupi pomysł :P A do kiedy on trwa? Narazie nie mam dostępu do aparatu, siostra zabrała na wakacje...
AurorA - 2007-07-12, 00:42

Melek, widać wyraźne postępy. Przesadzaj roślinki do większych pojemników aby miały się gdzie rozrastać.

Co do pompki to nie musi chodzić non-stop. Jak nie masz filtra to sama pompka Ci wody nie wyczyści a najwyżej zmąci.

Nie spiesz się z rybami- im później tym lepiej.

iwosek - 2007-07-12, 02:31

Melek, mi sie tez super podoba,
co do roslinek, przeanalizuj mapy okolic wiadereczko saperka i heja na bagna
a oczko super naleza sie wielkie

killer1558 - 2007-07-12, 06:51

Melek oko coraz lepiej wygląda :good: ,tylko ja mam uwagę do tego żwirku w oku (chyba już pisałem o tym :P ) ja bym go wyzbierał i jak już koniecznie chcesz to dał większe otoczaki ,żwirek ci się z czasem zamuli i go nie będzie widać a jak byś chciał wejść do oka i coś w nim pokombinować - wyczyścić czy przestawić donice z roślinami to już masz problem bo folia narażona jest na przebicie przez ten żwirek jak na niego nadepniesz
melek - 2007-07-12, 11:34

Po tym żwirku już chodziłem i nic sie nie stało. Folie miałem problem nożem przebić, jakaś taka dobra jest :D Na bagna pojadę ja będzie pogoda.
melek - 2007-07-12, 11:36

A co do pompki to ma ona w sobie filter, fakt mały ale zawsze coś. A taki duży filter biologiczny pożyczyłem sąsiadowi miał problem z wodą.
AurorA - 2007-07-12, 16:42

Melek napisał/a:
A co do pompki to ma ona w sobie filter, fakt mały ale zawsze coś.


Ten kawałek gąbki ma takie zadanie aby sie fontanna nie zapchała, ale wody tym nie oczyścisz.

melek - 2007-07-12, 17:14

Później pójdę do sąsiada odebrać swój filtr. A w jaki sposób można go zamaskować, bo będzie szpecić oczko...Do góry jakieś otwory ma, jest dosyć wysoki, tak jak mały "telewizor" :P :P :P ale porównanie :D
Pawlak - 2007-07-12, 19:16

może zasadź jakieś krzaki albo jakieś inne rośliny ,możesz jeszcze położyć na niego jakieś kwiatki doniczkowe :P
melek - 2007-07-12, 20:32

Właśnie skończyłem prace nad oczkiem, byłem u sąsiada po mój filter i...nieźle go zamaskowałem. Schowałem folię, zasadziłem rośliny wokół oczka, jutro rozrzucę pod choinkami korę sosnową i przywiozę kamyczki ze żwirowni bo potrzebuje do wewnętrznego zamaskowania folii. A oto zdjęcia:













Proszę o opinie :roll: :roll:

melek - 2007-07-12, 21:16

Właśnie przed chwilą wróciłem od kolegi, on również ma oczko, tylko ,że to jest taka metalowa forma długości ok 2m szerokość ok 80cm i głębokość ok 40cm może oczko i małe ale wodę za to ma przejrzystą. Ma pełno roślin, nie ma żadnej ryby. Namawiam go aby zapodał zdjęcia na forum ale on mówi ,że nie ma czym się chwalić itp. Ale oczkiem raczej zajmuję się jego mama on sam woli rośliny owadożerne.
JAREK G - 2007-07-12, 21:28

Melek, odkorkuj drugi wylot z filtra , bo po jakimś czasie filtr może Ci się przypchać, a lepiej jest jak wylot jest sporo większy od zasilania :P
melek - 2007-07-12, 21:43

Ok, idę odkorkować 2 wylot. Fajne zamaskowanie co? :> :D :P :roll:
melek - 2007-07-13, 14:19

Przyniosłem dzisiaj 2 małe roślinki. Jutro jadę do wujka po rybki i też rośliny.
melek - 2007-07-22, 21:55

Patryk napisał/a:

Melek zapowiada sięna całkiem całkiem oko , może podaj planowaną osade??


Narazie mam 2 karasie. Chcę mieć 10 karasi, ze dwa linki zielone, ok 2 karpie koi, i ok 5 orf. Zobaczę jeszcze Patryk :)

melek - 2007-08-07, 03:12

A oto fotka oczka z niedzieli :) Powiedzcie mi tylko co zrobić z tą folią ,która jest za zewnątrz? Nie mam pomysły na ukrycie jej, a tak jak jest teraz to paskudnie wygląda...


Pawlak - 2007-08-07, 11:21

piękne :good: :good: :victory: tą folie możesz zakryć kamieniami ,albo posadzić jakieś kwiatki które by to zakryły ,zrób wedle uznania :piwko:
masz w tym oczku 2 karpie koi :) oczko wydaje się odrobinę większe od mojego ,może ja bym mógł w moim też mieć jakieś 2 koi

melek - 2007-08-07, 14:51

W oczku mam 4 karpie :P 2 koi i 2 lustrzenie :) i 3 karasie.
maruder - 2007-08-07, 16:41

a nie mozna tej folii wyrownac i przysypac paroma centymetrami ziemi? potem posiac trawe albo cos innego i powinno byc naturalnie... ale ja sie za bardzo nie znam... :P

pozdrawiam!

AurorA - 2007-08-07, 19:01

Melek napisał/a:
Powiedzcie mi tylko co zrobić z tą folią ,która jest za zewnątrz? Nie mam pomysły na ukrycie jej, a tak jak jest teraz to paskudnie wygląda...


Nie jest tak źle - widuje o wiele gorsze - to maskowanie jest ok. Tojeść rozesłana i niezapomoinajki powinny załatwić problem. :brawo:

melek - 2007-08-07, 22:16

Tojeść i niezapominajki, spytam sie mamy czy ma na skalniaku :P Jutro dam fotki oczka, i tej lili nowej co nie znam odmiany :)
koczisss - 2007-08-07, 22:25



Trochę słabo tu widać, nie mam lepszego zdjęcia.

Miałem podobnie wkopaną folię jak u Ciebie.
Zamaskowałem ją tłuczniem, takim jak jest na nasypach kolejowych :-D
Wiem, nie wolno, ale starałem się brać taki, który jest już poza torowiskiem :evil:

melek - 2007-08-07, 23:32

Ja jeszcze dowiozę ziemi, nasadzę roślin, niezapominajka już jest :D i o od strony oczka dam te małe kamyszki co na dnie mam to wtedy trochę zniknie folia :D I fotki również :)
melek - 2007-09-19, 20:31

Fotka mojego oczka zrobiona przed kilkoma dniami :)


Mazur - 2007-09-19, 20:33

wspaniała woda też tak mam z tym że moja folia jest trochę zamulona osadem
melek - 2007-09-19, 20:42

U mnie też jest taki osad taki jakby wata, troszkę na kamieniach i na płytkości przy roślinach :) Kiedyś go sfotografuję :)
JAREK G - 2007-09-19, 23:05

Woda super :good: Nie wiem jak wy robicie takie fotki u mnie woda też czysta , ale ja nie mogę zrobić takiego zdjęcia bo odbija mi się od tafli wody :? musiałbym mieć chyba filtr polaryzacyjny :P
iwosek - 2007-09-19, 23:41

Melek wody naprawde :good: tylko pozazdroscic moja jest czysta ale nie tak jak twoja :hehe:
killer1558 - 2007-09-19, 23:48

woda super ,tylko zastanawia mnie czy jej nie wymieniałeś ostatnio, bo foty z lipca to zielona zupka a roślin masz też nie za wiele ;)
lepiej prawdę dać niż ma ktoś cię na kłamstwie złapać ,siedzę w tym już sporo latek i w żaden sposób nie udało mi się z zielonej wody doprowadzić do takiej jak masz w tej chwili ,owszem była czysta ale nie aż tak :)

Ernest - 2007-09-20, 06:19

Marek podejrzliwy jesteś ;)
Pawlak - 2007-09-20, 11:00

a mi się podoba :victory: a co do wody to może ma lampę uv :)
JAREK G - 2007-09-20, 19:43

Z Marka to prawdziwy Sherlock Holmes :hehe: Chyba ma rację ja też mam lampę UV woda czysta , ale nie aż tak :P , na kamieniach i ściankach widać lekki osad a u Melek, nie :P Jutro jak wrócę wcześniej z pracy a będzie słoneczko to spróbuje coś pofocić u siebie :)
melek - 2007-09-21, 15:29

killer1558 napisał/a:
woda super ,tylko zastanawia mnie czy jej nie wymieniałeś ostatnio, bo foty z lipca to zielona zupka a roślin masz też nie za wiele ;)
lepiej prawdę dać niż ma ktoś cię na kłamstwie złapać ,siedzę w tym już sporo latek i w żaden sposób nie udało mi się z zielonej wody doprowadzić do takiej jak masz w tej chwili ,owszem była czysta ale nie aż tak :)


Wodą jest odtąd odkąd jest oczko. Nie wymieniałem wody. Mam filtr biologiczny i pompę 3300 l/h. To robi swoje.

killer1558 - 2007-09-21, 23:32

no to gratuluję tak czystej wody :)
melek - 2007-09-22, 14:43

Dzisiaj zrobiłem 2 godzinną rewolucję przy oczku :D Wysprzątałem wszystkie liście, obciąłem suche łodygi pałki, wyczyściłem osad ze ścian oczka, wyrzuciłem chyba z 1 kg saliwini :D Ale to nawet nie połowa tego co mam :D Dużo roślin już gnije, oczko teraz mi się podoba wygląda świetnie jest czyściutkie :) Bardzo się cieszę. Później załączę foty :)
melek - 2007-10-01, 21:42

Oto dzisiejsze fotki oczka :D Przy okazji zrobiłem fotki mojego bambusa dla Aurory :D I świerka, zrobiłem brzeg przy iglakach po drugiej stronie oczka :) Jeszcze zostało zakrycie folii z przodu i po bokach. Proszę o ocenę i jak są to poprawki :D














JAREK G - 2007-10-01, 21:55

Pod tujami jest już :good: folii nie widać , choć z drugiej strony chyba za bardzo od "linijki" jak dla mnie :P
melek - 2007-10-01, 21:59

JAREK G napisał/a:
choć z drugiej strony chyba za bardzo od "linijki" jak dla mnie :P


Możesz powiedzieć jaśniej, Bo nie wiem czy myślę o tym o co Ci chodzi :)

JAREK G - 2007-10-01, 22:18

Chodzi mi o to że są ułożone trochę jak kostka brukowa trochę mało naturalnie :P , ale pewnie takie był twoje założenie :-D a jak tak to naprawdę wyszło bardzo fajnie :good: :-D
AurorA - 2007-10-02, 01:16

Dobra robota :brawo:
Ale wielki ten bambus :-o

pena - 2007-10-02, 11:45

:? No, może jest fajne, czyściutkie, wysprzątane, poukładane. Napracowałeś się, że ha!Ja jednak mam duszę artystyczną i stawiam trochę na dzikość przyrody. Zgnite roślinki wodne usuwam przed zimą, ale naziemne nie, bo tam zimuje wiele żyjątek. Na wiosnę usuwam zmarznięte i zniszczone roślinki. Ale nie sugeruj się mną. Popieram pracowitość! :good: :pa:
melek - 2007-10-02, 17:06

Ten bambus jest jeszcze większy, zdjęcie nie pokazuję jego prawdziwych rozmiarów. A co do oczka to mam wielkie plany na wiosnę :D
melek - 2007-10-20, 15:31

O to zdjęcia z dzisiejszego sprzątana oczka i przygotowania do zimy:








Pracowałem jakieś 3 godziny, przyciąłem rośliny, przęsetka jest obcięta i posadzona na głębszej wodzie, ładnie wygrabiłem liście na działce. Teraz widać na zdjęciu pierwszym jak ładnie rośliny kryją mi folię i niech tak pozostanie :)

Pawlak - 2007-10-20, 17:54

po co wsadzałeś przęsetke głębiej?
melek - 2007-10-20, 17:56

Pawlak napisał/a:
po co wsadzałeś przęsetke głębiej?


Muszę ją przezimować na głębszej wodzie (ok 40cm).

koczisss - 2007-10-20, 17:56

Pawlak napisał/a:
po co wsadzałeś przęsetke głębiej?


Pewnie boi się, ze mróz ją załatwi :)

melek - 2007-10-20, 17:56

koczisss napisał/a:
Pawlak napisał/a:
po co wsadzałeś przęsetke głębiej?


Pewnie boi się, ze mróz ją załatwi :)


Dokładnie tak jak mówisz.

jakja - 2007-10-20, 17:57

A jak glęboko wsadzileś?
Pawlak - 2007-10-20, 17:57

a może zamarznąć?
koczisss - 2007-10-20, 17:58

Melek napisał/a:
koczisss napisał/a:
Pawlak napisał/a:
po co wsadzałeś przęsetke głębiej?


Pewnie boi się, ze mróz ją załatwi :)


Dokładnie tak jak mówisz.


To się nie bój, gdyż to roślina rodzima i nic jej nie będzie. U mnie rośnie w strefie bagiennej, nieco pod wodą, ale też w samym wilgotnym żwirze i nic jej nie jest :D

jakja - 2007-10-20, 17:59

Może, dlatego jest jako średnio wytrzymala
koczisss - 2007-10-20, 18:00

jakja napisał/a:
Może, dlatego jest jako średnio wytrzymala


??

melek - 2007-10-20, 18:02

Po prostu była na 20cm wyjąłem ją obciąłem wszystkie łodygi i dałem na 40cm razem z doniczkami.
jakja - 2007-10-20, 18:02

Jutro dam cytat z literatuty
koczisss - 2007-10-20, 18:03

Melek napisał/a:
Po prostu była na 20cm wyjąłem ją obciąłem wszystkie łodygi i dałem na 40cm razem z doniczkami.


Po prostu zrobiłeś to niepotrzebnie :P

Pawlak - 2007-10-20, 18:03

mi się zdaje że jej nic nie będzie :)
jakja - 2007-10-20, 18:06

Przy takich glębokościach nic, może wymarzać gdy rośnie przy powierzchni.
melek - 2007-10-20, 18:06

koczisss napisał/a:
Melek napisał/a:
Po prostu była na 20cm wyjąłem ją obciąłem wszystkie łodygi i dałem na 40cm razem z doniczkami.


Po prostu zrobiłeś to niepotrzebnie :P


Czyli co? mam ją znowu wyciągać na te 20cm?

koczisss - 2007-10-20, 18:06

Pawlak napisał/a:
mi się zdaje że jej nic nie będzie :)


A co ma być?
Przęstka może rosnąć i metr pod wodą, jak i na praktycznie suchym (mokrym podłożu), gdzie nie ma stojącej wody :-D

koczisss - 2007-10-20, 18:07

Melek napisał/a:
koczisss napisał/a:
Melek napisał/a:
Po prostu była na 20cm wyjąłem ją obciąłem wszystkie łodygi i dałem na 40cm razem z doniczkami.


Po prostu zrobiłeś to niepotrzebnie :P


Czyli co? mam ją znowu wyciągać na te 20cm?


Nie musisz, jak wyżej napisałem roślina ma dużą tolerancję na głębokość rośnięcia.
Mówię tylko, ze mrozu nie boi się i nie trzeba jej chować :)

melek - 2007-10-20, 18:08

A grzybieńczyk mam na ok 15cm, zostawić go?
koczisss - 2007-10-20, 18:10

Melek napisał/a:
A grzybieńczyk mam na ok 15cm, zostawić go?


Grzybieńczyk możesz schować głębiej.
Zrobiłeś zwyczajnie odwrotnie niż trzeba :-D

melek - 2007-10-20, 18:11

To jutro to przemienię, a strzałka wodna, kaczeniec, tatarak i sit też są na 15cm - co zrobić?
koczisss - 2007-10-20, 18:13

Melek napisał/a:
To jutro to przemienię, a strzałka wodna, kaczeniec, tatarak i sit też są na 15cm - co zrobić?


Nic, to są rodzime rośliny, w naturze jakoś se radzą :evil:

Rośliny strefy bagiennej nie boją się mrozu, te podwodne tak, np. grążel, rdestnica pływająca, grzybieńczyk, lilie i inne nie mogą mieć bryły korzeniowej narażonej na mróz, te co rosną na płyciznach nie boją się.

melek - 2007-10-20, 18:13

Dobra tylko zrobię porządek z grzybieńczykiem.
jakja - 2007-10-28, 16:10

JAREK G napisał/a:
Woda super :good: Nie wiem jak wy robicie takie fotki u mnie woda też czysta , ale ja nie mogę zrobić takiego zdjęcia bo odbija mi się od tafli wody :? musiałbym mieć chyba filtr polaryzacyjny :P

Zauważ, że jest cień. Gdzie go nie ma, widoczność gorsza

melek - 2007-11-01, 22:15

Zdjęcia chyba z przedwczoraj:





PS Jutro nie będzie ani jednego liścia.

Ernest - 2007-11-02, 04:46

liście wyławiaj ;)
melek - 2007-11-02, 14:38

Dziś wysprzątałem oko z liści i zrobiłem skrzynkę do napowietrzacza. Fotki:








Na dwóch ostatnich zdjęciach są jakieś larwy, ale nie wiem czego i się boję ,że to jakieś szkodniki.

Pawlak - 2007-11-02, 14:44

ale fajna ta skrzynia :-D
killer1558 - 2007-11-02, 16:21

skrzynia fajna tylko boję się że nie będzie szczelna woda i śnieg zrobią swoje :-(
melek - 2007-11-02, 17:22

killer1558 napisał/a:
boję się że nie będzie szczelna woda i śnieg zrobią swoje :-(


Zapomniałem dodać ,że jest niedokończona. Po pierwsze będzie w środku styropian 5cm a w narożnikach pianka tak jak do okien. Po drugie dorobię skośny daszek z sklejki aby wszystko spływało i po trzecie wszystko przykryję budowlanką. Myślę ,że będzie dobrze :good:

Pawlak - 2007-11-02, 18:27

jeszcze to pomaluj a będzie extra :hehe:
melek - 2007-11-02, 18:37

Pomaluję ale czymś w rodzaju drewnochron :)
AurorA - 2007-11-02, 19:08

Melek napisał/a:
Zapomniałem dodać ,że jest niedokończona. Po pierwsze będzie w środku styropian 5cm a w narożnikach pianka tak jak do okien. Po drugie dorobię skośny daszek z sklejki aby wszystko spływało i po trzecie wszystko przykryję budowlanką. Myślę ,że będzie dobrze


Profesjonalne podejście , ja mam zamiar brzęczyk wrzucić do 5 litrowej butelki :oops:

Pawlak - 2007-11-02, 19:11

mój napowietrzacz jest 10m dalej w garażu :)
melek - 2007-11-02, 19:20

AurorA napisał/a:
Profesjonalne podejście , ja mam zamiar brzęczyk wrzucić do 5 litrowej butelki :oops:

Lubię dbać o swoje rzeczy i odwalać dobrą robotę :roll:


Pawlak napisał/a:
mój napowietrzacz jest 10m dalej w garażu :)


W sumie też bym mógł dać do garażu ale wtedy potrzebował bym ok 25m wężyka :hehe:

melek - 2007-11-18, 16:34

Fotki z dzisiaj:






Tylko mrozów brak ;)

Ernest - 2007-11-18, 19:11

275-ka :P też dobrze daje :good: ,wykorzystam pomysł zamykanego wieka ,do mojej skrzyni dla gunnery :)
melek - 2007-11-25, 14:56

Uwielbiam oczko w deszczu :good:



iwosek - 2007-11-25, 18:30

Fajnie, fajnie :good: tylko od wiosny musisz wystartować z roslinkami wokol oka - bo bidnie sie prezentuje :(
melek - 2007-11-25, 18:40

Na wiosnę będzie tego multum, w oczku i wokół niego. Już się doczekać nie mogę. A co mogę zasadzić od strony tui?
dachasia - 2007-11-25, 22:39

W półcieniu mogą rosnąć funkie(inaczej Hosta), bergenie, tawułki.Możesz też posadzić jakieś cebulowe, to już wczesną wiosną ożywią oczko
melek - 2007-11-26, 17:36

Dziękuję za odpowiedź, na pewno ,którąś roślinę wskazaną przez Ciebie posadzę :good:
melek - 2007-12-23, 13:10

Fotki z dzisiaj mojego oczka:

Próba wytrzymałości:













Boję się ,że folia zostanie przebita, co o tym sądzicie?












Przerębel


















Kolejne zagrożone miejsce











Następna próba






iwosek - 2007-12-23, 13:14

Melek dostales angaz do GWIAZDY TANCZA NA LODZIE :?:
:hehe: - ja sie balem podeprzec jedna noga jak robilem przerebel a ty biegasz po lodzie, :hehe: co do folii hmm - w zeszlym roku budowlance nic nie bylo - wiec twojej tez nic nie powinno byc :P

melek - 2007-12-23, 13:16

Mam nadzieje ,że jej nic nie będzie. Mało ważę więc nie mam obaw ,że lód pęknie pod moim ciężarem a ma coś koło 5cm. Napowietrzacz pracuje na najmniejszych obrotach.
Pawlak - 2007-12-23, 13:19

z tym lodem mnie zmartwiłeś :-( ja mam wszędzie tak :) ale raczej się nic nie stanie :P
melek - 2007-12-23, 13:23

Ja myślałem żeby podnieść poziom wody ale wtedy będą kamienie przez lód przestawiane, nie wiem co robić.
koczisss - 2007-12-23, 14:06

Melek napisał/a:
Ja myślałem żeby podnieść poziom wody ale wtedy będą kamienie przez lód przestawiane, nie wiem co robić.


Oj tam, jakoś mi nic lód nie przestawia ;)

koczisss - 2007-12-23, 14:07

Pawlak napisał/a:
z tym lodem mnie zmartwiłeś :-( ja mam wszędzie tak :) ale raczej się nic nie stanie :P


Jak tam we Władysławowie jest choć centymetrowy lód na oczku?

melek - 2007-12-23, 14:08

U mnie lodu już nie ma, nudziłem się wziąłem nóż, piłkę do drewna i trochę się pobawiłem :P
koczisss - 2007-12-23, 14:12

Melek napisał/a:
U mnie lodu już nie ma, nudziłem się wziąłem nóż, piłkę do drewna i trochę się pobawiłem :P


Myślę, że lód na oczku gdy jest mróz jest wskazany.
Przecież woda nie ma styczności z mroźnym powietrzem i jest izolowana, przez co wolniej sie wychładza i lód będzie cieńszy. Oczywiście, przerębel powinien być i tyle wolnej wody od lodu wystarczy.
Usunąłeś, jest mróz, to znów Ci zamarznie, ale woda będzie chłodniejsza itd.

melek - 2007-12-23, 14:17

Wiem wiem ale nie mogłem się powstrzymać, to był ostatni raz ;)
Pawlak - 2007-12-23, 15:02

koczisss napisał/a:
Pawlak napisał/a:
z tym lodem mnie zmartwiłeś :-( ja mam wszędzie tak :) ale raczej się nic nie stanie :P


Jak tam we Władysławowie jest choć centymetrowy lód na oczku?

dzisiaj pierwszy raz ze 2cm :P

krzych0719 - 2007-12-23, 15:55

Witam. W moim oczku na zimę jest stan na max i nic ten lód nie przestawia. Kamienie są pod i nad wodą od wielu lat i nie zauważyłem jakichkolwiek przesunięć.
JAREK G - 2007-12-23, 18:58

U mnie też tak jest i nic się nie dzieje z kamieniami , ani z folią :P jak nie będziesz po tej folii chodził i jej ruszał to na pewno nic jej nie będzie :)
melek - 2007-12-23, 19:13

No tak ale Ty masz folię grubszą.
killer1558 - 2007-12-23, 19:29

ja mam budowlankę i nic lód jej przez wszystkie lata nie robił jak była dziura to zrobiona przez właściciela :hehe: ale nie przez lód
melek - 2007-12-23, 19:31

Zobaczymy jak będzie, jutro doleje z beczki ze 100l wody deszczowej.
melek - 2007-12-29, 21:28

Przed budową obecnego oczka na jego miejscu było coś takiego:







Zbiorniczek miał ok. 60 litrów a rośliny z niego nadal żyją i obecnie są w moim oczku.

AurorA - 2007-12-30, 01:13

Melek napisał/a:
Zbiorniczek miał ok. 60 litrów a rośliny z niego nadal żyją i obecnie są w moim oczku.


Sam to robiłeś? Widzę ze jesteś prawdziwym oczkomaniakiem :P Czym to jest uszczelnione?

Pawlak - 2007-12-30, 08:50

to było ładniejsze niż moje pierwsze oczko :P
melek - 2007-12-30, 14:47

AurorA napisał/a:
Czym to jest uszczelnione?


Oko było z folii takie od warka 120 litrów. A pod nią gąbka od paneli. Nie wiem czy o to Ci chodzi :P

melek - 2008-01-13, 14:54

Oczko z dzisiaj, boję się o to ,że latem/wiosną promienie słoneczne będą się zatrzymywać na iglakach czego skutkiem będzie brak wzrostu roślin.
















2 kilogramowy kamień z skrzynki od napowietrzacza spadł na dno oczka na szczęście nic się nie stało.

AurorA - 2008-01-13, 16:18

Melek napisał/a:
boję się o to ,że latem/wiosną promienie słoneczne będą się zatrzymywać na iglakach czego skutkiem będzie brak wzrostu roślin.


większość roślin woli światło rozproszone i półcień- w pełnym słońcu niektóre kiepsko rosną a wielu gatunkom cień słuzy. Najwięcej słońca potrzebują lilie wodne.

melek - 2008-01-13, 16:22

To mnie uspokoiłeś :)
Yahilles - 2008-01-18, 12:46

A tutaj macie kolejne zdjęcie Melka- bynajmniej nie przed oczkiem wodnym :hehe:

"A co to takiego?"
:-D

melek - 2008-01-18, 12:50

Zdjęcia z dzisiaj mojego oczka, lód już ładnie schodzi. Tam gdzie mam strefę płytką lód był do dna!





Yahilles - 2008-01-18, 13:03

Piękna linia brzegowa, tylko zamaskuj jakoś te wystające krawędzie folii.
melek - 2008-01-18, 13:05

Będzie ziemia dowieziona i żwirek, a na to rośliny ,które zamaskują folię.
killer1558 - 2008-01-18, 23:09

widzę że lód u ciebie coraz mniejszy u mnie niestety trzyma jak nic :x
iwosek - 2008-01-19, 12:23

killer1558 napisał/a:
widzę że lód u ciebie coraz mniejszy u mnie niestety trzyma jak nic


:yahoo: a u mnie po lodzie ani widu ani słychu :yahoo: :hehe: Wczorajzy deszcz dokończył zadanie :good: A dzisiejsze piękne słonce ciągnie rybki pod powierzchnie :hehe:

koczisss - 2008-01-19, 13:50

iwosek napisał/a:
killer1558 napisał/a:
widzę że lód u ciebie coraz mniejszy u mnie niestety trzyma jak nic


:yahoo: a u mnie po lodzie ani widu ani słychu :yahoo: :hehe: Wczorajzy deszcz dokończył zadanie :good: A dzisiejsze piękne słonce ciągnie rybki pod powierzchnie :hehe:


To masz fajnie. U mnie pada od rana, ale tylko +3 stopnie. Na lodzie robi się kałuża. Mam nadzieję, że nie będzie mrozu, bo jak to zamarznie, to będzie jeszcze grubszy lód niż przed odwilżą.

melek - 2008-01-19, 14:02

W moim oczku zostało nie wiele, pewnie do wieczora nic nie zostanie ;)
melek - 2008-01-22, 18:44

Oto 2 fotki starego oczka ,którego już nie ma, na jego miejscu rosną jakieś rośliny mamy i mój bambus. Zdjęcia bardzo słabej jakości bo musiały być zeskanowane a są tylko 2 bo tyle znalazłem. Oczko było betonowe bez zbrojenia, góra wykonana z granitu a reszta z kamieni polnych, oczko ogólnie mi się podobało. Na jednym z dwóch zdjęć pies aron ,którego już nie mam...Zdjęcia mają co najmniej 6 lat jak nie więcej :P Tam gdzie na zdjęciu jest piesek widać po lewej stronie fundamenty pod mostek a na drugiej fotce jest mostek a na nim moje skromna osoba w wieku bo ja wiem 9 lat? :D Pozdrawiam.



AurorA - 2008-01-22, 18:48

Melek napisał/a:
Tam gdzie na zdjęciu jest piesek widać po lewej stronie fundamenty pod mostek a na drugiej fotce jest mostek a na nim moje skromna osoba w wieku bo ja wiem 9 lat?


Wow to jesteś jednym z oczkowych weteranów :P

melek - 2008-01-22, 18:51

A to oczko też miało kilka lat - pamiętam dokładnie dzień budowy, stałem na parapecie od okna w domu i podziwiałem tatę jak kopie i cały czas się pytałem czy już koniec :D
Pawlak - 2008-01-22, 19:33

ja też miałem chyba 7 lat temu pierwsze oczko ,tylko że ono mi bardzie służyło jako port dla moich okrętów :hehe:
DAwid - 2008-01-23, 16:37

Mostek fajny :good:
Ledwo co cie zauwazylem tak sie wtopiles w otoczenie w tej koszulce moro :hehe: :hehe:

Yahilles - 2008-01-28, 23:08

No właśnie, ta siatka maskująca miała ci pomagać się wtopić w otoczenie? :hehe:
Świetne to drugie zdjęcie, ładnie widać ogród z tyłu, tak emanuje latem i piękną pogodą.

melek - 2008-02-06, 19:13

Wróćmy do teraźniejszości :P



jakja - 2008-02-06, 19:15

Jest bomba, tylko po co ta wędka :-D
melek - 2008-02-06, 19:21

jakja napisał/a:
tylko po co ta wędka :-D

Jest to chyba najpopularniejszy sposób montowania kuli napowietrzającej ;)

jakja - 2008-02-06, 19:23

To był zart oczywiście... Ja rurkę puściłem w rurce pcv kablowej, zalanej silikonem, w wodzie i nie zamarzła... i złodziej nie widział...
melek - 2008-02-06, 19:26

U mnie nie zamarza ,a złodziei od wakacji bynajmniej ja nie widziałem ;)
Ernest - 2008-02-08, 17:54

Widzę że masz wywiniętą folie ,duży masz zapas :? ,jak gruba jest warstwa wysypanego żwirku na obrzeżach oczka :?
melek - 2008-02-08, 20:03

Ernest napisał/a:
Widzę że masz wywiniętą folie ,duży masz zapas :? ,jak gruba jest warstwa wysypanego żwirku na obrzeżach oczka :?

Zapas to tylko jakieś 10-15cm a grubość żwirku waha się pomiędzy 5 a 10cm. Coś sugerujesz? ;)

Ernest - 2008-02-08, 20:28

Wystarczy folii i żwirku aby zrobić super strefę przybrzeżną :) ,oczywiście obsadzoną roślinkami :P

Pomyśl nad tym ;)

melek - 2008-02-08, 20:32

No nie wiem, później będę miał kłopoty z schowaniem foli itp a i tak teraz muszę przebudować brzeg przy bambusie bo trzeba zrobić spływ do kaskady lub strumyka. Jeszcze pomyślę co to będzie. A jeszcze mam pytanie tam gdzie mam brzeg przy bambusie tam na płytkości to jakie dać rośliny? Myślałem ,żeby może dać bobrka trójlistnego w jakimś korytku. Co o tym sądzicie? Może jakieś inne propozycje?
Ernest - 2008-02-08, 20:54

Jaka jest tam głębokość wody ,koło bambusa :? .Wracając do tamtej opcji ze strefą przybrzeżną,czy żwirek jest zawsze wilgotny :?
melek - 2008-02-08, 22:32

Tak zawsze jest wilgotny, nawet w tym żwirku mam posadzoną niezapominajkę veriegata i kropidło jawajskie. Tam jest ok 20cm głębokości, mówiąc przy bambusie chodzi mi o ten brzeg gdzie jest taki "kwadratowy" dam fotkę dla jasności. Co można za rośliny tam posadzić?

Ernest - 2008-02-09, 07:03

80 % procent roślin jakie znam będą rosły w tej głębokości wodzie ;) .Wszystko zależy jaka będzie wysoka kaskada,musisz tak dobrać rośliny aby nie zasłaniały kaskady :) .Ja bym Tobie polecił strzałki,bobry,czermień,bobowiczka,przęstkę,miętę,ponikło itd. .Jeżeli jakaś roślinka będzie miała za głęboko ,zawsze możesz doniczkę podłożyć :)
Proszę innych o uwagi w tej kwestii :)

W żwirku będzie jeszcze spokojnie rosnąć bobowiczek,przęstka,mięta.Można spróbować uprawy bobrków ;)

PS.Melkówka zaczyna zostawać w tyle :P

melek - 2008-02-09, 21:03

Ale jestem zły! Na 50% mam dziurę w foli ale jutro powiem oficjalnie. Dolałem wczoraj z 5-7cm wody a dzisiaj ten sam poziom co przed dolaniem. Może być takie wyjście ,że tam przy tujach jest drugi rząd kamieni ,który przydusza folie i to może być przyczyna po prostu po dolaniu, woda osiąga granicę foli i się przelewa. Jutro to sprawdzę i przebuduje jeśli to przyczyna.
samuraj - 2008-02-10, 12:16

to już epidemia z tymi przeciekającymi oczkami :? --mam nadzieję że jednak masz podwiniętą folię :good:
melek - 2008-02-10, 14:20

Tak to była jednak podwinięta folia, teraz już podwyższyłem, dolałem wody i jest Ok tylko ,że teraz potrzebuje z wiadro drobnego żwirku - budowlanego ;)
Pawlak - 2008-02-10, 16:26

dobrze że nie dziura :)
melek - 2008-02-16, 12:32

Zdjęcia po ataku zimy ,w nocy było -8*. Napowietrzacz pracuje na najmniejszych obrotach i jak narazie nie zamierzam zwiększyć mocy.

1. Już jakiś kocur mi łaził po lodzie.




2. Wędka troszkę za nisko i woda pryskająca zaczęła marznąć.




3. Tak po poprawieniu.



4. Całość.


Mietek2141 - 2008-02-16, 19:04

Super móc popodziwiać oczko w zimowym klimacie- do mojego ponad 50km i wiem tylko, że dziś było -10 w nocy a w dzień -5.
AurorA - 2008-02-16, 21:28

U mnie wygląda identycznie, w nocy musiało być bardzo mroźno bo pół oczka było wczoraj rozmarznięte a dziś tylko mały przerębelek.
iwosek - 2008-02-16, 21:44

U mnie jest i lodzik ( grubosci 3-4cm) no i slady kocikow - wedrowały równo :hehe:

Ale sniegu dalej ani grama :)

asa - 2008-02-25, 23:12

Melek jestem pod wrażeniem twojego oczka i zapału którego ci nie brakuje.
melek - 2008-02-26, 22:33

asa napisał/a:
Melek jestem pod wrażeniem twojego oczka i zapału którego ci nie brakuje.

Dziękuję, takie słowa jeszcze bardziej mnie motywują ;) A to dopiero początek :D

melek - 2008-03-08, 16:11

Schowałem dziś napowietrzacz i włączyłem filtr ;) Oczywiście to nie jest jego docelowe miejsce.



judym - 2008-03-08, 16:41

Czytałem twój post o możliwej dziurze w foli.Tak to już jest,że kamień dociśnie gdzieś folie i jest strach.Teraz jak filtr odpalony,to tylko czekac na ciepłe słoneczne dni,aby zaczęło wszystko rosnąc.
melek - 2008-03-08, 18:14

Ale będę zmuszony spuścić wodę, część odleje do beczek i pojemników. Będę robił box-y z kamieni na rośliny. Ale to na przełomie marzec-kwiecień.
judym - 2008-03-08, 18:38

świetny pomysł na te boksy z kamieni do roślin.Osobiście nie lubię wiaderek,doniczek itp. w oczku i sam u siebie mam zrobione właśnie tak jak ty będziesz robił.
melek - 2008-03-12, 18:21

Od kilku dni zaobserwowałem dziwne zachowanie u jednego z karpia koi (takie same co u karasia ,który został zjedzony przez koty latem). Koi chowa się na górnej półce tam gdzie mam doniczkę nerkę z pałką. Chowa się między starymi pędami, za doniczką, pod kamieniem. Robi też gwałtowne zrywy i płynie z całym impetem na ścianę oczka lub doniczki uderzając się w czubek głowy. Jeśli tak dalej będzie wypływał to zjedzenie go przez koty to tylko kwestia czasu. Nie wiem co mu jest, czy wszystkie ryby będą sie tak zachowywać? Latem się też tam chowały. Co jest tego przyczyną? Może są chore i potrzebuje lekarstwa/odkażacza (MFC) ? Proszę o pomoc, nie chcę tej ryby stracić z resztą jak każda a nie chcę żeby ryby się mi chowały o "kątach".

Ps A karaś japoniec był już niby zjedzony przez koty gdy dziś go jednak zobaczyłem, gdzieś się ukrywał przez 2 dni ;)

JAREK G - 2008-03-12, 21:07

Melek napisał/a:
Robi też gwałtowne zrywy i płynie z całym impetem na ścianę oczka lub doniczki uderzając się w czubek głowy.
Nie jest to normalne zachowanie zdrowej ryby , moim zdaniem on jest chory :?
AurorA - 2008-03-12, 22:42

Ja myślę że ryby wypływają na płytszą cieplejszą wodę aby się wygrzać, a spłoszone mogą gwałtownie reagować i uciekać uderzając o co popadnie (mogą się czegoś bać - może ta ryba była atakowana przez kota i teraz jet wrażliwa). Moje też obecnie siedzą między doniczkami i roślinami na płyciznach ale jak podejdę wypływają do żarcia i zajadają się - temperatura wody 9 stopni.
monkeymonk - 2008-03-12, 22:45

u mnie ryby z malego oczka sa wystraszone i chowaja sie miedzy kamieniami w strumieniu. pewnie z biegiem czasu im to przejdzie.
killer1558 - 2008-03-12, 23:40

u mnie też siedzą między doniczkami przy brzegach, widać cieplejsza wodajest a jak podejdę bliżej to zaraz popłoch :P
JAREK G - 2008-03-12, 23:50

Ja rozumiem popłoch , ale żeby od razu się rozpędzać i walić głową o przeszkodę to chyba coś nie tak :???:
hepik - 2008-03-13, 05:45

Na niedawnym kongresie intelektualistów Jarosław Kaczyński powiedział

Cytat:
Nie mamy wielkich środków, ale mamy głowy ... „jeśli nie ma czym bić w mur, to bijmy głową”.


Może to ten przypadek?
Wniosek-nie włączać radia nad oczkiem a jeśli już ,to tylko z muzyką ;)

judym - 2008-03-13, 11:13

Latem,kiedy jest dużo roślin i ryby przyzwyczaiły się do ruchu przy oczku,to podpływają i z ręki jedzą,ale teraz to jak tylko poczują że ktoś się zbliża czmychają na środek oczka.Ryba jak pływa samotnie,odłączona od grupy,to pewnie coś się z nią dzieje nie tak.
Ernest - 2008-03-13, 17:19

Cytat:
Latem,kiedy jest dużo roślin i ryby przyzwyczaiły się do ruchu przy oczku,to podpływają i z ręki jedzą,ale teraz to jak tylko poczują że ktoś się zbliża czmychają na środek oczka


Nie prawda ,nie zgadzam się z tym stwierdzeniem :) .Melka ryby nie były wczorajsze.Ryby poznają swojego

Mnie poznają zawsze,no chyba że lód zetnie całe oko ;)
Chyba było już po zimie :D
http://forum.oczkowodne.n...r=asc&start=435

melek - 2008-03-13, 18:39

Ryba się płoszy dopiero gdy ją dotknę lub włożę rękę do wody obok niej.
jakja - 2008-03-13, 18:52

Tylko szybko schowaj tą folię, bo trochę "dziwnie" wygląda. Do roboty! bracie :-)
dachasia - 2008-03-14, 00:16

Erneście nie do końca się z Tobą zgodzę. Moje ryby w zeszłym roku jadły z ręki, a teraz gdy raz na dwa-trzy dni zjawie się na działce i dochodzę do oczka, to one natychmiast uciekają i najczęściej chowają się pod mostkiem, lub wypływają na głębokie. Dopiero po jakimś czasie jak gdyby trochę się oswajają.
melek - 2008-03-19, 15:53

Zdjęcia po ataku zimy ;)




A to dla porównania:


judym - 2008-03-19, 17:55

Tego że aż tak sypnęło śniegiem nie spodziewałem się.Ośnieżone fotki mają swój urok,ale teraz to wolałbym oglądac zieleń.
melek - 2008-04-06, 19:56

Zrobiłem przed chwilą fotkę swojego oczka ale za dobre jakościowo to ono nie jest :P Wczoraj wokół oczka posadziłem 13 nowych roślin (inne gatunkowo). Rybki dostały przy okazji porcję ochotki mrożonej ale się nią nie interesowały, dopiero gdy się oddaliłem to coś tam skubały. Jutro dojdzie kilka sztuk nowych karasi od znajomego mojego taty ;)

melek - 2008-04-12, 13:12

Wczoraj poprawiłem brzeg, dosypałem żwirku. Trochę słabo go wypłukałem i po dzisiejszym deszczu woda mętna. Dosadziłem kolejnych roślin wokół oczka. Widziałem tez dzisiaj jedną żabę wodną, miała ciemno-zielone ubarwienie, to była mała sztuka z lata. Chciałem jej fotkę pstryknąć ale uciekła, cieszę się ,że jest. Ciekawe co z pozostałymi :?:





Opinie mile widziane :soczek:

Adalbert - 2008-04-12, 13:41

Fajnie z tym żwirkiem! :good: Ale czy nie rozlezie ci się do oczka i na zewnątrz?
melek - 2008-04-12, 13:44

Pomyślałem o tym i szczeliny pomiędzy większymi kamieniami wypełniłem innymi tak żeby ten żwirek nie mógł wypłynąć np podczas deszczu, dzisiaj lało przez długi czas i nigdzie się nie obsunęło ;)
samuraj - 2008-04-12, 13:53

Melek na drugiej fotce masz zieloną skrzynke chyba z kosaćcami, może lepiej by było gdybyś zamias tej skrzynki także ulożył kamienie ,obsypał żwirem i bezpośredni wsadził te rośliny :)
melek - 2008-04-12, 13:55

To jest pałka szerokolistna, box-y będę robił w innej strefie oczka dla pałki laxmana. A na półkach wokół oczka będę doniczki z roślinami.
AurorA - 2008-04-12, 14:22

Melek napisał/a:
To jest pałka szerokolistna,


Melek to są wyraźnie kosaćce żółte, w temacie o roślinach wcześnie startujących tez źle podpisałeś. Pałki szerokolistne jeszcze śpią.

melek - 2008-04-12, 14:24

Byłem pewien ,że to pałki szerokolistne....
asa - 2008-04-12, 21:00

Melek ale masz czystą wodę :brawo:
melek - 2008-04-12, 21:07

Była czystsza tylko mi żwirek zmętnił po deszczu.
asa - 2008-04-12, 21:24

Nie jest źle :) U mnie jest znacznie gorzej :)
iwosek - 2008-04-18, 22:17

Fajnie to sie prezentuje :D Zwirek pierwsza klasa :D No a na wode nie masz co narzekac:D niejeden chcialby taka :P
melek - 2008-04-23, 21:41

A oto moje nowe nabytki, 3 karasie każdy inny inaczej ubarwiony. Nawet jest chyba samica - gruby czerwony karaś. Mam nadzieję ,że całe i zdrowe się zaaklimatyzują ;) Na razie pływają w ławicy z pozostałymi rybkami.



AurorA - 2008-04-24, 01:30

Trzeba było się przyjrzeć pokrywom skrzelowym - samce już mają ładną wysypkę tarłową.
melek - 2008-04-24, 13:24

Nie mogłem właśnie dojrzeć wysypki.
melek - 2008-05-03, 14:40

Wczoraj wrzuciłem kilka gałązek jałowca do oczka. Dzisiaj patrzę karasie się chyba trą. Gruby karaś ten czerwony jest samicą a dwa inne czerwone samcami, gonią ją bez umiaru, wpływają i wypływają z gałęzi pod wodą, boję się ,że mi samicę zamęczą. Mam pytanie kiedy mogę się spodziewać ikry i ile trwa tarło? Mam film, dziś też kupuję od sąsiada złotego linka ;)
http://chomikuj.pl/Chomik.aspx?id=melek125 - tarło.

melek - 2008-05-04, 13:32

Dzisiaj samce zajęły się drugą samicą (biały karaś).
kuba123 - 2008-05-04, 13:57

Prawdopodobnie już się wytarły. Sprawdź czy na jałowcu nie ma ikry. ja znalazłem przypadkiem kiedyś u siebie ikrę na rogatku ;) takie przezroczyste kulki.
melek - 2008-05-04, 15:37

Wiem jak wygląda ikra, no ale jej znaleźć nie mogę. Później poszukam jeszcze dokładniej ;)
melek - 2008-05-04, 20:37

Znalazłem! Wziąłem troszkę do akwarium do domu, oczywiście woda z oczka, nie wiem ile mam napowietrzać. Jak myślicie wyklują się w akwarium?
melek - 2008-05-08, 21:21

I :dupa: , ikra w oczku również pokryła się pleśnią :-(
Mietek2141 - 2008-05-09, 08:04

Trzymam kciuki że jednak nie cała się zmarnuje- posiadanie własnego przychówku jest dla mnie istotą oczkomaniactwa ;)
Ja niestety jeszcze się nie doczekałem (oprócz małych linków w zeszłym roku), a i teraz nie wiem czy moje ryby przystąpiły do działania bo do oczka 60km i będę dopieor w następny weekend :-(

melek - 2008-05-26, 21:10

Nie miałem wrzucać zdjęć mojego oczka ale jakoś nie mogłem wytrzymać ;)

Ernest - 2008-05-26, 22:16

Melek to Twoja galeria ,wstawiasz co chcesz ;)
Pawlak - 2008-05-27, 08:02

przepiękne twoje oczko :brawo: i masz gdzie usiąść ,ja muszę kucać :-D
monkeymonk - 2008-05-27, 13:06

wrzucaj ile chcesz - kazdy lubi popatrzec.

tak na marginesie - zauwazyliscie, ze jednym z objawow zaawansowanej choroby oczkowej jest silne wychudzenie zainfekowanego osobnika. ja - 13 kilo od stycznia 8)

Yahilles - 2008-05-27, 14:14

Zapowiada się super na ten sezon- tylko daj fotki z wyższej pozycji, żeby było więcej widać
melek - 2008-06-01, 15:57

Zrobiłem troszkę zdjęć moich rybek, za każde zdjęcie dawałem im kolorową pałeczkę :D



Ernest - 2008-06-01, 21:11

Melek nie rób nigdy zdjęć pod słońce odbijające się w wodzie ;) .Spróbuj z pod iglaków z lampą pod wieczór.I nie męcz ryb ;)
melek - 2008-06-03, 20:52

Poprawić muszę ostrość, irytuje mnie pewien mankament podczas kiedy używam lampy - świecące środki oczu ryb. Trochę treningów i będzie lepiej ;)

Mietek2141 - 2008-06-04, 10:46

Melek, piękne zdjęcia pięknych ryb :brawo:
Pawlak - 2008-06-04, 13:45

Melek Rybcie piękne ,ale wrzuć jakieś foty całego oczka ,a nie tylko te piękne rybki :)
zimar - 2008-06-04, 15:52

Melek napisał/a:
Ok :roll: Ma ktoś też bambusa na ogrodzie? Jak dla mnie świetna roślina, polecam. Zawsze mogę wysłać sadzonkę jakby co. Kto chce proszę niech napisze. Pozdrawiam :pa:

Mozesz pokazac jakies dokladniejsze zdjecie bambusa?
Jesli jest to mozliwe, to ja bylbym chetny ;)
pozdr
zimar

PS Jestem na etapie przebudowy i reorganizacji swojego oka (filtr, rosliny), troche czasu brak zeby zrobic jakas dokumentacje. Ale jak tylko zdołam znalezc foty to postaram sie pokazac.

melek - 2008-06-04, 16:11

Możliwe , ale trzeba poczekać jakoś do środka lata wtedy wypuszcza młode odłogi/sadzonki. Przypomnij mi tylko za jakiś czas ;)
melek - 2008-06-09, 18:28

To wrzucam zdjęcia całego oczka, muszę dokończyć jeszcze płotek rollborderowy. Miałem dołączyć niespodziankę ale aparat się rozładował, może następnym razem.


dlugi83 - 2008-06-09, 18:33

Trochę się rozrosły roślinki od mojego ostatniego pobytu u Ciebie,super,oby tak dalej :brawo:
Yahilles - 2008-06-09, 22:50

Bardzo ładne roślinki, ale jeszcze potrzeba czasu, żeby było gęsto. Papirusy są dobrze widoczne - to nadaje oczku charakter.
Ernest - 2008-06-10, 05:57

Melek jeszcze troszkę roślinek i będzie super,i tak jest :good:
melek - 2008-07-06, 17:56

Wczoraj zacząłem robić strefę płytką a dziś skończyłem, a taki jest tego efekt:

amedeo - 2008-07-06, 18:22

fajnie :-D teraz tylko trochę poczekać aż zarośnie i będzie bardzo naturalnie wyglądające oczko
pozdro :)

Ernest - 2008-07-06, 20:48

W samym żwirku rosną roślinki :?
W jakim celu jest rozłożona siatka ,koty :?

melek - 2008-07-06, 21:51

Siatka na koty - skuteczna. A rośliny rosną w ziemi ogrodowej + piasek + drobny żwirek na wierzch aby zapobiec wypłukiwaniu podłoża.
iwosek - 2008-07-11, 07:43

Moje rosną w samym zwirku, tzn no to nawet nie zwirek, a kamyczki (3-5cm srednicy) i mają sie naprawde dobrze, no moze mają tam jeszcze troche piachu oraz to co było w doniczkach, jednak no porównując wielkość doniczek, a boxów któresą teraz to jak kot napłakał :P
melek - 2008-08-11, 14:28

No i się zaczęło...



Znalazłem jedną dziurę, ale chyba to jeszcze nie ta




Teraz się zastanawiam po jakiego grzyba marnowałem tyle folii na maskowanie, mógłbym przedłużyć oczko z tego zapasu.

JAREK G - 2008-08-11, 20:15

Melek jak jutro albo w środę będę miał czas to podjadę tam gdzie kupowałem swoją folię jak będą mieli klej ( oni klejem nie handlują mieli tylko dla siebie bo też mają oczka z folii i zrobiła im się dziura i klej dostali od producenta folii ) i mi trochę odsprzedadzą to zrobię Ci jeszcze raz paczkę bo ja niestety już kleju nie mam, wszystko co miałem poszło w tamtej przesyłce :?
Ps. popytaj u siebie tam gdzie sprzedają folię , albo w ogrodniczych gdzie mają oczka

leszek50-57 - 2008-08-11, 20:54

Melek jak chcesz skleic folie to musisz kupic klej wsklepie chemicznym naz-polichlorek-winilu-sprawdzone.Laron
melek - 2008-08-12, 00:02

Jarek w ogrodniczych nie mają, jest w castoramie za 59,99zł kubek 1 litr. Jakby co przeleję pieniądze za paczkę.
Leszku ile taki klej kosztuje? Napisz coś więcej o nim, sposób użycia itp.
Jakbym go dostał to może wtedy Jarek nie musiałby znowu wysyłki robić. Dziękuję ;)

AurorA - 2008-08-12, 00:05

Melek mozna kupić taki klej w tubce za max. kilkanaście zł - Paweł kiedyś dawał zdjęcie - klej szewski, albo w sklepie z hydrauliką.
melek - 2008-08-12, 00:10

Tak, pamiętam. A do odtłuszczenia - aceton. Ten klej jest skuteczny?
AurorA - 2008-08-12, 00:20

Poszukaj postów Pawła o nim , ja nie stosowałem- siatkobetonu nie skleja ;)
samuraj - 2008-08-12, 09:41

Znalazłem na temat klejenia http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=1281 i jeszcze tu http://forum.oczkowodne.n...er=asc&start=15
znalazłem jeszcze tu http://forum.oczkowodne.n...ighlight=#37494

leszek50-57 - 2008-08-12, 11:28

Melku za ten klej płaciłem koło 12--15zł kupiłem go w puszce 300gr ,Kleiłem na czystą folię.łatę posmarowałem klejem iprzyłożyłem na dziurę na 24godz.Trzyma mi już dwa lata-laron
melek - 2008-08-21, 12:17

Przedstawiam zdjęcia z 13 godzin pracy, oczywiście praca była rozłożona na 2 dni ;) Do oczka wlałem 1500 litrów i jeszcze trochę doleje po zrobieniu brzegów więc oczko ma pojemność jakieś 1,8m3.



Ps woda nie schodzi :yahoo:

AurorA - 2008-08-21, 12:45

Melek napisał/a:
Do oczka wlałem 1500 litrów i jeszcze trochę doleje po zrobieniu brzegów więc oczko ma pojemność jakieś 1,8m3.


To małe , myślałem że jest większe. Widzę że trochę koncepcje zmieniłeś.

melek - 2008-08-21, 12:53

AurorA napisał/a:
To małe , myślałem że jest większe.

Pojemności się zmniejszyła tylko dlatego ,że dno jest wyścielone kamieniami i są box-y ,które też zabrały trochę pojemności, przy tamtym stanie oczka wchodziło ponad 2m3. Ale takiej wielkości oczko mi pasuję.

AurorA napisał/a:
Widzę że trochę koncepcje zmieniłeś.

Chodzi Ci o te rośliny w box-ach i kamienie na dnie?

JAREK G - 2008-08-21, 17:01

Też cały czas myślałem że Twoje oczko jest sporo większe :P
monkeymonk - 2008-08-21, 18:26

jak na moje to zbyt strome sciany oczka (tak jak u mnie) a kamien w strefie plytkiej jest zbyt drobny - bedzie trudniej czyscic na wiosne. reszta jak najbardziej OK - mi tez wydawalo sie wieksze
jackon - 2008-08-21, 19:04

akwarium mam dwa razy wieksze :)
dlaczego tak ograniczyles prace lopata?
dwie imprezy z browarami i oczko napelnione :)

Ernest - 2008-08-21, 19:51

Melek coś Ty to zrobił :? :)
melek - 2008-08-21, 21:39

jackon napisał/a:
dlaczego tak ograniczyles prace lopata?

Niczego nie ograniczałem, tylko po prostu 10 cm pod dnem idzie rura z gazem a metr dalej prąd, a co do powiększenia to na ogrodzie mam 2 studzienki od burzówki więc powierzchni oczka nie mogłem zwiększyć.

Ernest napisał/a:
Melek coś Ty to zrobił :? :)

O co Ci chodzi? Tobie oczko nie musi się podobać, zrobiłem tak jak mi się podoba i tak jak chciałem, tyle.

Ernest - 2008-08-21, 21:46

Melek napisał/a:
O co Ci chodzi?

O nic ,tylko zastanawiam się po co takie manewry,jak prawie żadnej różnicy nie widać ,może nie widzę różnicy

melek - 2008-08-21, 21:49

Remont był ze względu na to ,że była dziura a uniknięcie klejenia mogłem jedynie uzyskać poprzez przestawienia folii tak aby dziura znalazła się wyżej, po za zasięgiem poziomu wody. Na zdjęciu (nr. 2) widać ,że z jednej strony jest więcej folii (tam jest dziura) a pod iglakami tej folii jest mniej.
kuba123 - 2008-08-21, 23:04

Dobrze jest :good: . Kiedyś miałem jeszcze mniejsze oczko i tętniło życiem. Dużo roślin w strefie płytkiej wody i trochę większych kamieni i korzeni na zamaskowanie foli. Po tym wszystkim puścić tojeść, bluszcze i gotowe :soczek: .
Zresztą ja też miałem trudne początki... kilkukrotnie miałem dziurę w folii, a później wszystko wracało do normy.
Dobry pomysł z kamieniami na dnie, ja też tak mam i daje to schronienie wielu zwierzętom.
Uważaj na strefę płytką mi po roku tak zarosła, że trzeba się pomęczyć, żeby zobaczyć podłoże :P .

melek - 2008-08-24, 18:27

Zrobiłem dzisiaj maskowanie brzegów, szkoda ,że nie dokończyłem przy strefie płytkiej (zabrakło żwirku). Dolałem ponad 400 litrów wody + to co napadało daje jakieś 2m3. Jutro biorę się za sadzenie reszty roślin.



monkeymonk - 2008-08-24, 18:39

nabiera ksztaltu. Plus za szeroka sfere plytka
castleman - 2008-08-25, 17:45

Melek, Ty się nie cackaj tyle ;)
tylko wrzuć jak najszybciej więcej roślin,
bo woda Ci zzielenieje.

melek - 2008-08-26, 23:51

Mam pewien problem, chodzi o to ,że nie wiem jakie rośliny posadzić na zaznaczonej półce (? ). Chcę rośliny posadzić jeszcze przed zimą aby wiosną miały dobry start, wszystkie będą rosnąć w box-ach zrobionych z granitu/kamieni. Liczę na Was ;)

AurorA - 2008-08-27, 00:16

Melek daj foto od strony bobrów aby było widać co jest za tymi roślinami, nie wiem czy jak doradzę wyższe gatunki to nie zasłonią czegoś.
melek - 2008-08-27, 00:22

Wyższe rośliny nie mają czego zasłonić, tam mam tylko korę i iglaki.

AurorA - 2008-08-27, 00:28

Ja bym dał tatarak Variegatus, kosaciec variegata - na ciemnozielonym tle ładnie sie wyeksponują.
melek - 2008-09-08, 15:27

Na ogrodzie zrobiło się więcej miejsca, iglaki zostały trochę "podcięte", widać po zarysie na podłożu ile miejsca zajmowały dotychczas.



A teraz oczko i nowe rośliny ;) Dzięki AurorA.



Pawlak - 2008-09-08, 17:47

Za rok to będzie bajka :)
castleman - 2008-09-09, 15:27

Melek, elegancko podoba mi się, znaczy się oko zaczyna nabierać kształtów. :good:
Widzę że poszedłeś w wariegaty. Trochę minie czasu jak się to wszystko rozrośnie i zacznie prawidłowo działać w oczku.
Ja bym nie wytrzymał, pożyczyłbym od matki natury i wrzuciłbym do oka trochę kosaćców tradycyjnych, woda by się zdecydowanie szybciej wyczyściła.
Co do iglaków, bardzo mi się podoba co zrobiłeś. Jest miejsce na nowe roślinki :-D

melek - 2008-09-09, 20:13

castleman, Mam też zwykłe kosaćce ;) Przed chwilą skończyłem sadzić przęstkę.
castleman - 2008-09-10, 14:16

Sadźta jak najwięcej ;)
melek - 2008-09-10, 20:13

Skończyłem dzisiaj box-ik dla przęstki.




I oczko podczas deszczu jeszcze bez posadzonej przęstki ;)


Ernest - 2008-09-10, 20:20

Melek napisał/a:
Skończyłem dzisiaj box-ik dla przęstki.


Box-ik fajny ,podłożem dla przęstki jest tylko żwirek :? ,tak pytam z ciekawości :)

melek - 2008-09-10, 20:22

Podłożem jest ziemia ogrodowa, żwirek jest po to aby ryby nie grzebały. Warstwa żwirku to jakieś 2-4cm.
JAREK G - 2008-09-10, 20:22

Melek, fajne te box-iki na roślinki i ładnie się komponują :) tylko ciekawe czy te kamienie nie będą się obsuwać
koczisss - 2008-09-10, 20:24

Ernest napisał/a:
Box-ik fajny ,podłożem dla przęstki jest tylko żwirek :? ,tak pytam z ciekawości :)


W samym żwirku też se poradzi, z tym, że potrwa to trochę dłużej i ładna przęstka będzie po dłuższym czasie :)
Ja mam posadzoną w samym żwirze i jakoś sobie radzi.

melek - 2008-09-10, 20:26

Jarku kamienie nie będą się obsuwać, mocowałem tak aby się nawet nie ruszały ;)
koczisss - 2008-09-10, 20:26

JAREK G napisał/a:
tylko ciekawe czy te kamienie nie będą się obsuwać


Jeśli są położone stabilnie, dopasowane, to nic nie powinno się stać.
U mnie tak położone kamienie przetrwały dwie zimy.

Ze dwa się kiedyś obsunęły, ale to pies wlazł, samoistnie nie spadają :)

AurorA - 2008-09-10, 20:48

W takim podłożu za rok cały box powinien być zarośnięty przęstką i będzie te wyłazić bokami. Te złamane liście tataraku obetnij - tylko szpecą.
iwosek - 2008-09-10, 21:22

Widizeliscie moją przestke ? rosnie w samych kamyczkach fi 3-4 cm Wyglada super :D
melek - 2008-09-10, 21:25

Zaczerpnąłem motyw sadzenia przęstki z Twojego oczka i teraz mam podobnie ;)
melek - 2008-09-18, 16:43

Woda w oczku czyściutka, ale zeszło jakieś kolejne 2-3cm...

JAREK G - 2008-09-18, 17:16

Melek napisał/a:
ale zeszło jakieś kolejne 2-3cm...
Nie podoba mi się to :?
fabian - 2008-09-18, 17:55

Melek ładne roslinki :brawo: nawet ja takich nie mam :-(
maruder - 2008-09-19, 01:37

fabian napisał/a:
nawet ja takich nie mam :-(

To znaczy, że Ty wszystko masz naj... oprócz roślin? ;)

samuraj - 2008-09-19, 07:36

JAREK G napisał/a:
Melek napisał/a:
ale zeszło jakieś kolejne 2-3cm...
Nie podoba mi się to :?


Melek na razie nie ma co panikować , takie ubytki wody nie oznaczaja dziury.W moim oczku także są wahania wody a wszystko jest uzależnione od różnicy temperatur wody-powietrza.Jeśli była by dziura woda ubuwała by "równo" a jeśli jest to spowodowane parowaniem to ubytki są różne , tzn przez ten sam okres czasu czasmi ubędzie 3cm a innym razem 6cm

melek - 2008-09-29, 20:41

Panoramka wykonana przez monkeymonk'a Dzięki :soczek:

killer1558 - 2008-09-29, 22:54

no fajnie wyszło :good: ja do canona miałem na płycie program do panoramy :)
melek - 2008-10-26, 11:21

Brzęczyk już pracuje :yahoo:

koczisss - 2008-10-26, 13:24

Melek napisał/a:
Brzęczyk już pracuje


Ale po co tak wcześnie?

wojtas - 2008-10-26, 15:12

Na pewno nie zaszkodzi.Listopad za pasem,a bywało,ze w tym miesiącu była prawdziwa zima.
AurorA - 2008-10-26, 15:36

koczisss napisał/a:

Ale po co tak wcześnie?


koszt pracy napowietrzcza jest tak znikomy ze może on spokojnie pracować przez cały rok - co na pewno jest korzystne
Powiem więcej - dotychczasowe doświadczenia wykazują ze napowietrzacz pracujący bez żadnych przerw sprawia mniej kłopotów i awarii - jest trwalszy

Mazur - 2008-10-26, 15:52

AurorA napisał/a:
koczisss napisał/a:

Ale po co tak wcześnie?


koszt pracy napowietrzcza jest tak znikomy ze może on spokojnie pracować przez cały rok - co na pewno jest korzystne
Powiem więcej - dotychczasowe doświadczenia wykazują ze napowietrzacz pracujący bez żadnych przerw sprawia mniej kłopotów i awarii - jest trwalszy


potwierdzam mój napowietrzacz pracuje cały rok latem natlenia wodę w filtrze zimą bezpośrednio w oczku podlicznik prawie nie dostrzega poboru prądu.

Hubert - 2008-10-26, 18:59

Mój też pracuje cały rok lub raczej dotychczas pracował, bo zarząd moich ROD podjął uchwałę o wyłączeniu prądu na czas od XII - III. Trochę się przyznam boję jak to będzie w zimę :x
Mazur - 2008-10-27, 09:51

Hubert napisał/a:
Mój też pracuje cały rok lub raczej dotychczas pracował, bo zarząd moich ROD podjął uchwałę o wyłączeniu prądu na czas od XII - III. Trochę się przyznam boję jak to będzie w zimę :x


znam ten ból, ja dogadałem się z elektrykiem działkowym.

melek - 2008-12-25, 15:47

Po mrozie -2*C w nocy pojawił się rano cieniutki lód i tylko na 1/3 powierzchni oczka a u sąsiada oczko od kilku dni skute lodem!


A tu grubość lodu:


Jeszcze troszkę za wcześnie na testy wytrzymałościowe lodu ;)

Ernest - 2008-12-26, 09:40

Melek napisał/a:
A tu grubość lodu:

Cieniutki ;)

Melek napisał/a:
Jeszcze troszkę za wcześnie na testy wytrzymałościowe lodu ;)


Raczej tak :P

melek - 2008-12-26, 15:39

Dzisiaj już lód grubszy, obecnie jest -4*C i pewnie w nocy jeszcze spadnie. Cieszę się bo jutro będę mógł wejść na oczko ;) Rybki pływają sobie pod powierzchnią lodu, wokół doniczek z liliami - są aktywne. Nie to co w zeszłej zimie. Samica - biały karaś, jest bardzo gruba, pod taką postacią jej jeszcze nie widziałem. Czyżby to ikra??

wojtas - 2008-12-26, 17:39

A niby po co wchodzic na oczko?Niepotrzebnie stresujesz w ten sposób ryby.Niektórzy wędkarze uważaja,że można wchodzić już na 5cm lód,ale moim zdaniem to ryzykowne.Co prawda w przypadku oczka jedynym ryzykiem jest lodowata kąpiel...Ikra u samic rozwija sie juz w czasie zimowania,przed wiosennym tarlem.
Adalbert - 2008-12-26, 20:48

Melek napisał/a:
Samica - biały karaś, jest bardzo gruba, pod taką postacią jej jeszcze nie widziałem.

U mnie też biała karasica o tej porze "spuchła" i ma tak do dziś. Dla niej kopałem oczko ale dzieci z tego nie było :dupa:

melek - 2009-01-02, 14:48

Zdjęcia z dzisiaj, napowietrzacz pracuje mniej więcej na połowie mocy.




Panorama:

castleman - 2009-01-05, 16:08

Znowu wędka nad lodem ;)
Ernest - 2009-01-05, 20:35

Melek napisał/a:
napowietrzacz pracuje mniej więcej na połowie mocy.


U mnie od dziś idzie na pełnych obrotach ;)

melek - 2009-01-09, 16:13

Odśnieżyłem oczko i otworzyłem przerębel dla sprawdzenia czy wszystko gra i też tak było ;)




castleman - 2009-01-09, 16:39

U mnie tylko przerębel świeci w oczku, postanowiłem nie odśnieżać :yess:
Ciepło nie będzie tak szybko uciekać z oczka,
a może glony wyginą przez te ciemności :-D

szopen - 2009-01-10, 22:50

Witam!
Nigdy nie odśnieżałem swojego oczka, po przeczytaniu wczoraj starych postów dzisiaj to zrobiłem. Może nie potrzebnie bo zaśnieżony stawik jakoś tak ładniej wyglądał a przerębel działa, powietrze leci, przyducha nie zagraża. Sroga zima sobie poszła i pozostało jak dzisiaj - 2,5°C.
Pozdrawiam!!

melek - 2009-01-18, 15:45

W nocy nasypało trochę śniegu:


W tle bambus:


Zza bambusa:

wojtas - 2009-01-18, 19:17

Od jutra odwilż,podobno na dłużej,więc takie zimowe widoczki juz wkrótce będą należeć do przeszłości.
AurorA - 2009-01-18, 20:05

póki co dziś w nocy miałem -15 do końca zimy jeszcze ponad 2 miesiące wiec wszystko się może zdarzyć
melek - 2009-02-01, 14:19

Trochę nasypało od rana ;)



melek - 2009-03-30, 19:02

Niecałe 60 minut zabawy i postało coś takiego - mój filtr korzeniowy. Pierwsze rośliny już nie długo, całość zamierzam ogrodzić rollborderem i dać korę. Posadzić maskujące rośliny przy kamieniach strumyka i będzie :good:

Ernest - 2009-03-30, 19:15

I pięknie :good: ,wykorzystałeś folię w odpowiedni sposób :brawo:
Już widzę miód malinę wodę :-D

samuraj - 2009-03-30, 19:15

Zawsze powtarzam że to jest najlepszy sposób filtrowania :good: Melek fajnie by wyglądało gdybyś brzegi filtra korzeniowego wykończył tak samo jak brzeg oczka
melek - 2009-03-30, 19:19

Folii mi jeszcze sporo zostało ;)
Samuraj będę nad tym pracował jak żwirek do mnie dotrze ;)

JAREK G - 2009-03-30, 19:31

Melek napisał/a:
całość zamierzam ogrodzić rollborderem
A po co szkoda kasy lepiej kup za to parę roślin :)
AurorA - 2009-03-30, 19:52

JAREK G napisał/a:
Melek napisał/a:
całość zamierzam ogrodzić rollborderem
A po co szkoda kasy lepiej kup za to parę roślin


pewnie rollboreder szybko szlag trafi

melek - 2009-03-30, 20:30

Nie narzekam na te drewienka. Jutro muszę poprawić strumyk, wyszły mi zbyt strome ściany. Trzeba to jeszcze raz zrobić.
melek - 2009-03-31, 17:29

Pogłębiłem o ok. 10cm, szkoda ,że z jednej strony zabrakło folii bo poziom wody mógłby być jeszcze troszkę wyższy. Rośliny już niektóre posadzone, na pierwszym ogniu kosaciec a dalej kaczeńce ;)

castleman - 2009-04-03, 15:39

Melek, :brawo:
Coooraz większe to Twoje oczko ;)

phalina - 2009-04-03, 19:28

Ale klarowności wody w oczkuto Ci zazdroszczę :brawo:
melek - 2009-04-25, 22:56

W piątek nazbierałem roślin (mięta i żabieniec). Pierwszą roślina gęsto obsadziłem strumyk, słabiej zaś oczko. A druga partia żabieńcy czeka na doniczkę. Zrobiłem brzeg przy stronie bambusa (tam gdzie jest kłoda). No i dosypałem żwirku z odzysku (ręcznie przesiałem kilka wiader piachu) w inne części oczka. Zdjęcia:
Oczko




Strumień




Oczko + ujście strumienia


:yahoo:

samuraj - 2009-04-25, 23:11

Melek fajne te twoje oczko, nie wiem dla czego jakiś czas temu chciałeś zasypywać :-o W strumieniu postawil bym głównie na kosaćce
JAREK G - 2009-04-26, 20:33

Też tak myślę że dużo lepiej wygląda :good: niż zasypane :P
melek - 2009-05-16, 16:36

Strumień już lekko zarasta :



A tu wycinek zarośniętego brzegu (po lewej przęstka - co dzień wynurzają się kolejne mini choinki) :



Zdjęcia są do powiększenia.

samuraj - 2009-05-16, 20:06

ładnie wszystko rośnie :brawo: , na ostatniej fotce widać jak powinny być wyprofilowane brzegi i zamaskowana folia -- idealnie :good:
Pawlak - 2009-05-16, 20:16

ta roślina w strumieniu to mięta ,no nie??
wszystko ślicznie!! aż mnie zazdrość zżera :)

melek - 2009-05-16, 22:08

Tak, to mięta. Dzięki za miłe słowa :good:
szopen - 2009-05-16, 23:17

Melek, pokaż jeszcze tego bambusa.

Pozdrawiam Antoni !!

melek - 2009-05-31, 23:12

Troszkę zarosło ;) Kliknięcie w zdjęcie powoduje powiększenie.




Strumyk:



Najbardziej jestem zadowolony z tych zarośniętych brzegów :yahoo:

AurorA - 2009-06-01, 00:14

Oko nie do poznania :good:
W strumyku dżungla.Tylko na środku brakuje dużej lilii wodnej. Jak Ci się rozrosną te co masz będzie super.

samuraj - 2009-06-01, 09:07

Niedawno pisałem że oczko Melka powinno się pokazywać każdemu kto pyta "jak zamaskować folię" -- Wielkie brawa nie tylko za ładne oczko ale także za upór i pracowitość , co nie jest częste wśród tak młodych ludzi :good:
melek - 2009-06-01, 21:30

Dzięki ;)
A lilie wypuszczają już liście tzn. tylko attraction i chromatella ,która goni tą pierwszą pod względem ilości liści. Aurora nic jeszcze nie wypuszcza oprócz kilku podwodnych.

melek - 2009-06-09, 22:17

Zrobiłem ogrodzenie bezpieczeństwa (2 letni siostrzeniec) wokół oczka i strumyka.


castleman - 2009-06-10, 19:59

melek, :brawo: fachowa robota ;)
siostrzeńca lepiej edukuj

melek - 2009-06-10, 20:14

castleman napisał/a:
siostrzeńca lepiej edukuj

Tak, maluch już od początku ma wpajane o bezpieczeństwie.

melek - 2009-06-30, 23:06

Dzisiaj wykorzystałem ładną pogodę i zrobiłem kilka zdjęć.
Na pierwszy ogień panoramy:



A teraz poszczególne obiekty:
Liść attraction ,który mi się bardzo podoba .


Wywłócznik brazylijski, w zeszłym roku miał tylko 7 choineczek.


Bobrowisko, żabieńce - stanowiska w pełnym słońcu.


A tu żabieniec w cieniu.


Przęstka, w tym roku wielkość choineczek mnie zachwyca.


Strzałka szerokolistna, mam nadzieję ,że zakwitnie.


Wszystkie zdjęcia można powiększyć :-D

AurorA - 2009-07-01, 01:16

melek, :brawo: w końcu brzegi ładnie porosły. Jeszcze aby lilie ruszyły i obrosły środek i będzie super :good:
Pawlak - 2009-07-01, 08:48

o ty skubany ,masz ładniejsze oczko od mojego :-D super :good:
melek - 2009-07-01, 22:02

Jeszcze z dzisiaj kilka zdjęć:



A tu taki bonus czyli mój siostrzeniec karmiący rybki :)




Zdjęcia do powiększenia.

Yahilles - 2009-07-01, 22:03

Teraz to super wygląda, a z tym płotkiem, to jak letni wybieg dla kogoś :) Żabieńce i bobrki wyglądają super. Jeszcze niech tylko strefa w największym cieniu (to chyba trzciny?) się porządnie rozrośnie.
melek - 2009-07-01, 22:06

Yahilles napisał/a:
to chyba trzciny?

Tataraki i kosaćce.

JAREK G - 2009-07-01, 23:23

Mnie tam się podoba :good: lubię jak widać trochę wody :P Oczko nieduże to jak za bardzo zarośnie to się zrobią szuwary a nie oczko :P Ja u siebie muszę już zrobić mocna przecinkę
Ernest - 2009-07-01, 23:28

No ładnie zarosło ,czekamy na lilie :)

melek napisał/a:
A tu taki bonus czyli mój siostrzeniec karmiący rybki :)


Mnie takie ogrodzenie oczka czeka w następnym sezonie :)

melek - 2009-07-01, 23:39

Teraz popracuję nad liliami żeby tą pustą toń wypełnić ;)
Pawlak - 2009-07-02, 08:49

melek napisał/a:
Teraz popracuję nad liliami żeby tą pustą toń wypełnić ;)

A co ty tam chcesz pracować? nie dotykaj tego ,one sobie poradzą ;)

melek - 2009-07-02, 14:55

Chodziło mi o kupno lub załatwienie sobie kolejnych odmian ;)
darek653 - 2009-07-04, 00:07

Naprawdę super.Oglądając fotki twojego oczka zdaję sobie sprawe ile jeszcze pracy przede mną.Pozdrawiam cię serdecznie.
melek - 2009-07-04, 00:11

Dzięki :piwko:
Adalbert - 2009-07-04, 06:31

melek napisał/a:
żeby tą pustą toń wypełnić

jaszcze za nią zatęsknisz tak jak ja. tak się cieszyłem wiosną z każdego listka, liczyłem je a teraz żeby ryby nakarmić musiałem hula-hopem dziurę w liściach zrobić. Gdy patrzę na twoje uporządkowane, z głową zaplanowane oczko z WIDOCZNYMI rybami :good: :brawo: to kusi mnie żeby tą lilię teściowej oddać :evil:

Pawlak - 2009-07-04, 09:13

pokarz foty tego co teraz wyprodukowałeś ;) wszystkim szczęka opadnie :)
melek - 2009-07-04, 14:24

Adalbert, w moim zacienionym oczku taki rozrost lili jest nie możliwy ;)
Pawlak, na razie nie ma czego pokazywać.

AurorA - 2009-07-04, 14:46

melek napisał/a:
w moim zacienionym oczku taki rozrost lili jest nie możliwy


Melek jeszcze się zdziwisz -to kwestia czasu i cała tafle wody będziesz miał w liściach- ja tez mam oczko w cieniu i liście lilii wyłażą na trawnik

melek - 2009-07-27, 17:32

Kolejne zdjęcia ;)








Zdjęcia do powiększenia :yahoo:

Yahilles - 2009-07-27, 18:37

No, w końcu się super rozrasta wszystko, w końcu będziesz miał gąszcz. Co to za zielsko pod wodą na środku oczka?
Pawlak - 2009-07-27, 20:09

pewnie moczarka

Oczko mega!

Elendil - 2009-07-27, 21:01

Ehh :brawo: :brawo: :brawo:
Ciekawe kiedy u mnie tak zarośnie :???:

melek - 2009-07-27, 21:17

Pawlak napisał/a:
pewnie moczarka

Tego to nawet nie mam w oczku.

Yahilles napisał/a:
Co to za zielsko pod wodą na środku oczka?

Zupełnie nie wiem o co chodzi. Koło lili jest tylko w. brazylijski.

Ernest - 2009-07-27, 21:33

Gemini ;) piękna strzała ,ładnie zarosło :brawo:
JAREK G - 2009-07-27, 22:51

A mnie się podoba fajna i zwarta kępka przęstki :good:
Ps. "Gemini" też super :P

ewa535 - 2009-07-27, 23:03

melek napisał/a:
Kolejne zdjęcia ;)
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zdjęcia do powiększenia :yahoo:

Ohhh cudne te roślinki :brawo:
Jak to godzisz i inni też- czysciutenka woda i takie zdrowe roslinki? Bo teoretytcznie to sie wyklucza. Czysta woda to mało żyzny staw tak?
JA mam wode kryształ a roslinki nie takie jak w naturze , skad je pozyskiwałam. Zieleń nie taka soczysta tylko jaśniutkie i jakby cienizna taka. tam w naturze jak byki !
Coś tam sypiesz czy co? czy tajemnica przepraszam :pa:

samuraj - 2009-07-27, 23:10

Mnie też się podoba ten "las" przęstki :)
melek - 2009-07-27, 23:40

ewa535 napisał/a:
Zieleń nie taka soczysta tylko jaśniutkie i jakby cienizna taka.

Pewnie większość roślin masz na słońcu na ,którym rośliny tracą soczyste kolory. U mnie prawie sam cień, słońce dociera tylko w najpogodniejsze dni ;)

samuraj napisał/a:
Mnie też się podoba ten "las" przęstki :)


JAREK G napisał/a:
A mnie się podoba fajna i zwarta kępka przęstki :good:


Dzięki, ona rośnie luzem - właśnie taki efekt chciałem osiągnąć :yahoo:

Yahilles - 2009-07-28, 23:00

ewa535 napisał/a:
Czysta woda to mało żyzny staw tak?

Brudna woda jest brudna od zanieczyszczeń mechanicznych, najczęściej od glonów planktonowych, a to, co lubią roślinki jest w wodzie rozpuszczone i nie zabarwia jej :)

melek - 2009-07-30, 17:49

Zainspirowanym najmniejszym liliowym oczkiem Jackon'a postanowiłem sobie zrobić nie duży zbiornik dla swoich miniaturek. Wymiary ok. 60x40x28h. Z początku chciałem podwyższyć balię aby uzyskać większą głębokość ale zepsułem sprawę z wyłożeniem folii. Pierwsza wsadzona lilia to Aurora, w oczku miała ok. 5-7cm głębokości w półcieniu a teraz jest 15cm i pełne słońce. Myślałem nad wyłożeniem dna ok. 10-15cm substratem ale miałbym problemy z zimowaniem lili, tak więc postanowiłem ,że będą rosły w doniczkach ,które na zimę powędrują na dno oczka ;) To chyba wszystko co miałem napisać.




Kwietnik od podstaw zrobiłem sam :yahoo:

Pawlak - 2009-07-30, 17:52

super Ci wyszło :brawo:

PS jakaś moda czy co na takie oczka?:P bo ja też mam takie :-D

ewa535 - 2009-07-30, 22:17

Melek Ty się narobiłeś z tą folią a nie lepiej takie wiadro budowlane prostokątne z czarnego plastiku deszczółkami obudować?
Jak Twój kwietnik zobaczyłam - bardzo ładny ! :brawo: To od razu pomyslałam ,ze tez sobie zrobię , tylko z wiadra takiego i obstawię granitami.
Epidemia czyli...

melek - 2009-07-30, 22:29

Z folią się nie męczyłem, chwila moment i była założona. A zrobiłem taki właśnie bo wszystko było pod ręką a nie chciałem jeszcze dodatkowo kupować jakieś inne materiały ;)
JAREK G - 2009-07-30, 23:45

Wpuście tam chociaż z dwa malutkie karasie żeby wyjadały larwy komarów , bo w tym roku plaga :evil:
melek - 2009-07-30, 23:51

Będą gupiki.
melek - 2009-10-18, 15:04

Dzisiaj już się lepiej czułem więc mogłem wyjść i zrobić kilka zdjęć ;)



Czeka mnie trochę pracy ale to w następny weekend.

Takich i mniejszych rybek w oczku jest mnóstwo, widziałem też kilka większych. Nie wiem czy te mniejsze poradzą sobie z zimowaniem.

AurorA - 2009-10-18, 23:49

Całkiem nieźle jak na tą porę. W końcu lilie uzyskały przyzwoite rozmiary.
maruder - 2009-10-19, 00:13

melek napisał/a:
Takich i mniejszych rybek w oczku jest mnóstwo, widziałem też kilka większych. Nie wiem czy te mniejsze poradzą sobie z zimowaniem.
Ta wygląda na dobrze odżywioną, jeśli inne też takie są, to powinny przezimować bez większych problemów.
melek - 2009-10-19, 14:59

Wszystkie są takie, karmiłem je larwami komarów, rozwielitkami i ochotką (żywa oraz mrożona). Sporadycznie dostawały suchy pokarm.
melek - 2009-12-19, 23:29

Zdjęcie z dzisiaj:

melek - 2010-01-18, 17:32



W nocy napadało jeszcze 15 cm śniegu ;)

melek - 2010-04-22, 14:22

Takie na szybko, telefonem ;)

ewa535 - 2010-04-22, 14:34

melek napisał/a:
Takie na szybko, telefonem ;)
Obrazek


O jak ładnie ! z takiegio ujecia to nie widziałam jeszcze.
NApowietrzacz widzę , cały czas chodzi u Ciebie? A nie chcesz go puscić w wężu jakoś dołem?

melek - 2010-04-22, 14:40

Nie, on i tak zaraz zostanie zdemontowany.
sebastianrost - 2010-04-22, 16:49

Widze że wiosne spędziłeś pracowicie :brawo: za chęci i wykonanie filtra
melek - 2010-05-01, 13:50

Dzisiejsze, strumyk i przęstka.






Piecyk99 - 2010-05-01, 14:27

zajefajne roslinki :)
Elendil - 2010-05-01, 19:04

Przęstka to Ci wystrzeliła wspaniale :brawo: u mnie wystaje jeden badylek, kilka dochodzi do powierzchni a sporo jeszcze małych ledwo wystaje z doniczki. W ogóle rośliny dużo okazalsze niż u mnie.
leszek50-57 - 2010-05-01, 19:54

Bardzo fajnie u mnie jeszcze przęstka nie wyszła nad wodę. ;)
poz.Leszek
--------------

JAREK G - 2010-05-02, 00:03

Przęstka zarąbista, fajnie wygląda w skupisku :good: U mnie się rozlazła po całym oczku :P
melek - 2010-05-06, 16:21

W czasie deszczu ;)

duzers - 2010-05-06, 21:34

strumyk nie wygląda na dopiero co zrobiony.fajnie się prezentuje :good:
sebastianrost - 2010-05-06, 21:52

duzers napisał/a:
strumyk nie wygląda na dopiero co zrobiony.fajnie się prezentuje :good:


To sie zgadza Melek go ukończył jakiś miesiąc temu

Ernest - 2010-05-06, 21:55

Melek ładnie przęstka u Ciebie rośnie ,ma urok ta roślinka jak jest w grupie ,u mnie podobnie jak u Jarka porozłaziła się :)
JAREK G - 2010-05-06, 23:23

Melek , ale z tą "maszynerią to musisz coś zrobić bo szpeci cały widok oczka :?
diver - 2010-05-07, 12:52

Cytat:
Melek , ale z tą "maszynerią to musisz coś zrobić bo szpeci cały widok oczka

Hej
masz naprawdę ciekawe oczko i widać że włożyłeś w nie dużo pracy ale tak jak pisze Jarek, przydało by się schować ten filtr - może odrobinę go wkopać w ziemię albo osłonić mini pergolą po której pięła by się roślinność.
pzdr :-D

melek - 2010-05-07, 14:41

To jest skrzyneczka w środku której jest napowietrzacz. Na razie nie chce mi się tego odłączyć i schować do garażu.
leszek50-57 - 2010-05-07, 16:58

Melek, obstaw to płaskimi kamieniami i będzie kompozycja pasująca
do oczka ;)
poz.Leszek
---------------

ewa535 - 2010-05-07, 17:54

melek napisał/a:
To jest skrzyneczka w środku której jest napowietrzacz. Na razie nie chce mi się tego odłączyć i schować do garażu.


Melek jesteś Pan Kalasanty Zaraz identycznie jak mój Lucek ! (tak, że sie nie obraź czasem, bo to z sympatią)
To z wierszyka o chłopczyku , który kazdą prośbę mamy i taty o zrobienie czegokolwiek najchętniej odkładał i kwitował przeciągłym - zaaaaaraz ;)
No ale Ty na głowie miałeś maturę więc zaaaraz było uzasadnione ;)

AurorA - 2010-05-08, 00:49

A co z tymi łanami mięty?
melek - 2010-05-08, 01:27

W oczku została a w strumieniu nie ma nic, przepadło podczas jego budowy. Na pewno pozbieram będąc na swoich bagnach.
melek - 2010-05-22, 19:39

Dzisiaj wykorzystałem ładną pogodę więc podziałałem trochę w oku. Przestawianie lilii, wciskanie koreczków osmocote, itp. ;)

samuraj - 2010-05-22, 19:48

melek napisał/a:
podziałałem trochę w oku. Przestawianie lilii, wciskanie koreczków osmocote, itp


tego typu prace mam juz za sobą :) ale nie mogę się wyrobić z innymi pracami , fajne te Twoje oko

melek - 2010-05-23, 00:07

samuraj napisał/a:
fajne te Twoje oko

Dzięki ;)

Bym zapomniał...zauważcie ,że już nie ma skrzynki z napowietrzaczem :)

castleman - 2010-05-25, 18:57

Ano nie ma rzeczywiście ;)
Zatopiłeś pod wodą :hehe:

melek - 2010-05-27, 15:18

Zdjęcia po dzisiejszej ulewie oraz wykonane jakimś aparatem ( :? ) ,który znalazłem w domu ;)







Powoli wszystko się ładnie rozrasta :good:

Pawlak - 2010-05-27, 15:47

jest dobrze :brawo: Ale liści lili ja mam więcej na tafli :-D
melek - 2010-05-27, 16:33

Co w tym dziwnego czy niezwykłego skoro masz 5x więcej lilii ode mnie ;)
Vanka - 2010-05-27, 18:21

Melek - coraz ładniejsze te Twoje oko :)
alibaba - 2010-05-28, 14:09

Oczko ci ładnie ruszyło po zimie melek :good:
melek - 2010-05-28, 19:47

Fajny ten aparat, łapcie jeszcze panoramkę ;)


jakja - 2010-05-28, 19:57

Oczko superrrrrrrrrrrr... Ale Tobie zazdroszczę... Dobrze jest znaleźć w domku jakiś aparacik, prawda? :pa:
melek - 2010-07-09, 19:23

Z dziś ;)









Lilie i grzybieńczyk w tym roku ładnie rosną :good:

ILUSION - 2010-07-09, 19:54

Bardzo ładnie rosną Ci roślinki, fajne oczko tylko drażni mnie ta siatka, ale to pewnie musi być przed jakimiś stworami :) ;)
ontario_ab - 2010-07-09, 21:32

ILUSION, mam identyczną siatką ogrodzone, a te stwory to moje dwa łobuzy mają 3 i 1,5 roku :) w Melka przypadku siatka też chroni dzieci...
AurorA - 2010-07-09, 21:59

ILUSION napisał/a:
ale to pewnie musi być przed jakimiś stworami


tak w nocy z oczka wychodzi potwór z Loch Ness, a Melek obawia się o swoje węże wiec lepiej odgrodzić ;)

ps. W końcu oczko porządnie zarosło :brawo:

Artur - 2010-07-09, 22:17

Ja myślę ze to chyba wróbelek eleMELEK zakrada się i porywa ryby. :)
ILUSION - 2010-07-09, 22:17

No tak Panowie, na swojego syna uważam jak na największy skarb, a u Was o dzieciach nie pomyślałem :-(
Mówiąc stwory, miałem na myśli psy itp.
Pozdrawiam :piwko:

Vanka - 2010-07-09, 23:19

ontario_ab napisał/a:
ILUSION, mam identyczną siatką ogrodzone, a te stwory to moje dwa łobuzy mają 3 i 1,5 roku :) w Melka przypadku siatka też chroni dzieci...

trzeba byc Vanką i ryzykować - aMelek ma rację, kiedys to zdejmie..
Michał
pięknie Ci to wszystko rosnie
i niech rosnie :-D

ILUSION - 2010-07-09, 23:40

Vanka napisał/a:
trzeba byc Vanką i ryzykować

Ja też ryzykuję i nie mam siatki, mój syn ma 10lat i nie źle pływa, co nie znaczy, że nie muszę uważać ;)

Vanka - 2010-07-09, 23:47

ILUSION napisał/a:
Ja też ryzykuję i nie mam siatki, mój syn ma 10lat i nie źle pływa, co nie znaczy, że nie muszę uważać ;)

Jakby moja Pszczoła miała 10 lat to miałabym w nosie głębokość, bo juz powinna pływać. Ma 3, 5 wnuczek 1,5 ...masa dzieciaków dopiero urodzona - ja ryzykuję, ale specjalnie projektowałam oko tak, że jakby juz się jakiś dzieciaczek w oku znalazł to ... wypłynie ;)
Jejuniu - no ktoś nie może pić przy oku aby pić mógł ktoś inny ;)

ILUSION - 2010-07-09, 23:51

racja :good:
JAREK G - 2010-07-10, 00:02

Zarosło ładnie , ale za to jak było "gołe" wyglądało na dużo większe :P
Ludwig - 2010-07-10, 09:18

Ładnie zarośnięte :good: . Hmm... no to teraz wiem jaką funkcje pełni siatka ;)
melek - 2010-07-19, 15:28

Dzisiaj na raz zakwitły attraction (4 kwiat i pąk w drodze) i chromatella (2 kwiat i 3 pąki w drodze). Aurora bez pąka :-(

ILUSION - 2010-07-19, 15:32

Super zarośnięte, marzy mi się tak ;)
duzers - 2010-07-20, 00:28

melek ładne zdrowe liście,widać że mają dobre warunki :good:
zuzi10 - 2010-07-20, 01:02

Melek ślicznie i zdrowo :-D zarośnięte. Całkiem jak u mnie. A tak w ogóle to nie wydaje się Wam,że w tym roku rośliny lepiej rosną niż w innych latach.
ILUSION - 2010-07-20, 01:25

Mi się nie wydaję bo rośliny mam pierwszy rok :hehe:
Pozdrawiam zuzi10 :piwko: :pa:

duzers - 2010-07-20, 09:27

ILUSION napisał/a:
Mi się nie wydaję bo rośliny mam pierwszy rok
u mnie też oczko jest nowe,tak więc trudno mi powiedzieć
Hubert - 2010-07-20, 10:07

Jest super, idziesz w dobrym kierunku :)
ThePaludarium - 2010-07-24, 14:41

Echh....cudne oczko ;)
miodek557 - 2010-08-01, 17:00

Czesc własnie oglądam od początku jak robiłeś swoje oczko i naprawde jestem pod wrażeniem. Ja też planuje zrobienie oczka. Na razie zbieram wiedzię. Mam do Ciebie kilka pytań. co położyłeś pod folią i co na folii bo nie widac. prosze o odp.
dlugi83 - 2010-08-01, 18:20

Witaj miodek557 na tej stronie http://forum.oczkowodne.n...er=asc&start=30 na samym dole melek napisał co podłożył.
miodek557 - 2010-08-01, 20:05

oki. Dzieki za info a czy mógłbyś wkleic zdjęcie przed samym wlaniem wody bo mi sie nie chce wyświetlic te co masz na stronie. Chciałbym zobaczyc jak rozmiesciłes te kamienie na folii
dlugi83 - 2010-08-01, 21:15

Jeżeli Ci nie wyświetla na forum to spróbuj wejść na tę stronę http://www.fotosik.pl/sho...4c62eba98600450 i drugie zdjęcie http://www.fotosik.pl/sho...07096d7bc0707cb
Mam nadzieję, że się melek nie obrazisz, że za ciebie odpowiadam :P

melek - 2010-08-02, 00:04

Masz piwo :piwko: Dodam ,że tego układu już nie ma. Po remoncie wygląda to zupełnie inaczej. Zobacz na ostatni post strony http://forum.oczkowodne.n...r=asc&start=315
melek - 2010-09-15, 20:35

Jeszcze 3 dni temu wyglądało tak:



Obecnie oczko ma taki kształt jak na zdjęciu poniżej. Teraz ma ok. 10m2 powierzchni i ok. 3m3 pojemności - chodź zobaczymy przy nalewaniu ile tak naprawdę jest. W najgłębszym miejscu ok. metra więc głębiej o jakieś 30cm niż w poprzednim oczku. Po lewej stronie widać jednolitą półkę, która delikatnie się obniża w stronę oczka - tu będzie stanowisko bobrka (tak samo jak u Jarka). Jest też dodatkowa półka na lilie miniaturowe czego brakowało w oczku poprzedniej wersji. Boję się tylko o ryby jak zniosą przeprowadzkę :? :?



Tu jeszcze podczas kopania



:yahoo:

barteknam - 2010-09-15, 21:02

Dobrze Ci to wszytko idzie , co zrobiłeś z roślinami bo już zdarzyły się bardzo rozrosnąć
:-o Podoba mi się taka duża strefa na której mogą się wygrzewać ryby ;) :good: Teraz
czekam na następne zdjęcia z postępów :P
Coraz bardziej ciągnie mnie do przerobienia swojego oczka , ale chyba tylko narazie zrobię
ten strumyk który już tak długo planuje ;)

melek - 2010-09-15, 21:06

Rośliny są w setkach wiader, beczek, kastr i wszystkim innym co pomieści trochę litrów wody dla roślinek, których jest naprawdę dużo.
barteknam - 2010-09-15, 21:11

Tylko , żeby one się nie zmarnowały bo będzie ich bardzo szkoda , musisz się pospieszyć
bo pogoda coraz gorsza :?

JAREK G - 2010-09-15, 21:20

Melek, dobra męska decyzja :good: Przemyśl czy nie da się jeszcze coś powiększyć żebyś za rok nie kopał znowu :P
barteknam - 2010-09-15, 21:26

Już pisał w Shout Boxie , że miały być 2 taczki a już wywiózł 13 i to jeszcze nie koniec , to
chyba już zrobi zapas na nie przerabianie na następne kilka lat :) :P później znów nie
będzie coś pasować i znów jakieś korekty :hehe: :P

AurorA - 2010-09-15, 22:13

melek napisał/a:
Boję się tylko o ryby jak zniosą przeprowadzkę


A w czym je trzymasz? Jak mają napowietrzanie powinno być ok.

melek - 2010-09-15, 22:18

W ok. 200 litrowej skrzyni, mają napowietrzanie. Chodziło mi bardziej o to, jak się zaaklimatyzują w nowej wodzie. Mam deszczówki ok. 600 litrów i wodę ze wspomnianego zbiornika. Po jakim czasie wpuścić je do nowej wody?
duzers - 2010-09-15, 22:34

melek fajnie wygląda :good: o ryby się nie martw,napewno sobie poradzą.oczko powiększaj ile się da ;) myśle że gdybyś sztycha głębiej,rybki spały by spokojnie :)
AurorA - 2010-09-15, 22:38

Ja bym rozłożył dolewanie na kilka razy. Najpierw wlej to co masz starego i daj ryby+ dolej 100% świeżej. Po kilku godzinach lub na drugi dzień powtórka- drugie tyle co jest w oku, tak aby było pół na pół itd do skutku. Ja tak zawsze robiłem i nigdy nie było problemów.
melek - 2010-09-15, 22:42

duzers napisał/a:
melek fajnie wygląda :good: o ryby się nie martw,napewno sobie poradzą.oczko powiększaj ile się da ;) myśle że gdybyś sztycha głębiej,rybki spały by spokojnie :)

O głębokość nie chodzi, bo zimowały przy 60cm wody. Gorzej właśnie z tą aklimatyzacją.

AurorA napisał/a:
Ja bym rozłożył dolewanie na kilka razy. Najpierw wlej to co masz starego i daj ryby+ dolej 100% świeżej. Po kilku godzinach lub na drugi dzień powtórka- drugie tyle co jest w oku, tak aby było pół na pół itd do skutku. Ja tak zawsze robiłem i nigdy nie było problemów.

Ok, będę robił takie dolewki. Postaram się też łapać jak najwięcej deszczówki, zawsze lepsza woda od kranówki.

ewa535 - 2010-09-15, 23:54

Melek :brawo:
a nie myslałeś ,zeby jeszcze pogłębić?
Chodzi o folię tak?
bo jakby starczyło to ja bym ukopała głębiej.

melek - 2010-09-16, 00:00

Metr mi wystarczy, a po za tym strefa głęboka jak ją powiększę wyglądać będzie jak studnia. Tak jest dobrze, rybkom starczy. A folię kupuję nową więc nie ma to znaczenia. Jutro poprawię jeszcze półki, wypoziomuję, itp.
zuzi10 - 2010-09-16, 00:11

Melek pogłęb. Woda skraca dystans i nie będzie to wyglądało jak studnia. Ja tak mam. Co najwyżej na tym głębokim nie będziesz widział dna, a zawsze to jakiś margines bezpieczeństwa. A poza tym przy takiej głębokości i wielkości oczka będziesz sobie mógł pozwolić na 2-3 koi europiejskie., bo nie masz chyba. Potem będziesz żałował .
melek - 2010-09-16, 00:19

Mam dwa kojaki, które zimowały wcześniej mając do dyspozycji 60cm wody, tak jest od 4 lat. Zobaczę, chodź wątpię żeby jeszcze pogłębiał.
Adalbert - 2010-09-16, 06:22

melek napisał/a:
Zobaczę, chodź wątpię żeby jeszcze pogłębiał.


Rozumiem Melkowe obawy choć poza "efektem studni", którego faktycznie nie widać z poziomu obserwatora, to większy problem sprawia wciśnięcie folii w taki wygrzebany na środku dołek. Fałd tworzy się takie mnóstwo, że do brzegów oczka trudno się pozbierać. Ja mam taką studzienkę i wiem jak to komplikuje sprawę.
A tak btw ogromnie podobają mi się metamorfozy Twojego oczka :good: . Powierzchnią już przegoniłeś moje oczko :brawo:

Elendil - 2010-09-16, 08:00

U mnie jest metr głębokości i poprzedniej szalonej zimy strat nie stwierdziłem. Więc i tu nie powinno być problemu z zimowaniem. A i trzeba zwrócić uwagę, że głębia musi mieć swoją powierzchnię. U siebie najgłębsze mam o powierzchni ok 2,5 na 2,5 metra więc mogłem pociągnąć jeszcze z pół metra w dół a czego nie zrobiłem i trochę żałuję... ( za 2-3 latka się poprawi :-D ) Jak ktoś ma głębię 0,5 na 0,5 to uważam, że nie ma sensu kopać głębiej niż 1m, bo nie dość że kłopoty o których pisze Adalbert to i wg mnie dziwnie to wygląda...

Melek, a zmiany jak najbardziej na plus :good:

ewa535 - 2010-09-16, 09:55

Adalbert napisał/a:
melek napisał/a:
Zobaczę, chodź wątpię żeby jeszcze pogłębiał.


Rozumiem Melkowe obawy choć poza "efektem studni", którego faktycznie nie widać z poziomu obserwatora, to większy problem sprawia wciśnięcie folii w taki wygrzebany na środku dołek. Fałd tworzy się takie mnóstwo, że do brzegów oczka trudno się pozbierać. Ja mam taką studzienkę i wiem jak to komplikuje sprawę.
A tak btw ogromnie podobają mi się metamorfozy Twojego oczka :good: . Powierzchnią już przegoniłeś moje oczko :brawo:


Ja tez mam taką studnię na 1,50 - mały placyczek 45/45 . Przy czystej wodzie na wiosnę widywałam jak mój Koi lubił sobie tam wisieć. "Spał" czy co?
Fałd rzeczywiście w góre poszło mnóstwo i najpierw byłam z tego niezadowolona. Ale potem zobaczyłam ich dobre strony. Teraz oprócz tego, że nie są za bardzo widoczne to jeszcze stanowią wspaniałe skrytki. Wzdłuż dwóch grubych fałd ukryte są kable od pomp. Bardzo często widzę jak w inne fałdy chowają sie żaby i ryby. Po zimie każdy karasek siedział w takiej fałdzie a kojak w niecce na dnie.
Wszystkie moje rybki przezyły tą masakryczną zimę.
Ale u Ciebie Melek może mrozy mniejsze i nie ma takiego ryzyka.
Zrobisz jak uznasz, że będzie najlepiej. Oby tylko zakończenie wykopek podyktowane było przemyslaną decyzją a nie zwykłym zmęczeniem i pragnieniem szybkiego zakończenia.
Ja sobie właśnie wyrzucam, że tak goniłam do tej folii, tak chciałam juz szybko tą wode, te rybki, rosliny sie gotowały w wiaderkach , i z tego powodu nie wykopałam jak należy. Mozna było szerzej tą głeboką, szerzej płytką, lepiej półki wyprofilować. Teraz żałuję a folii za mało żeby poszaleć.
Trzymam kciuki za Ciebie :)

duzers - 2010-09-16, 16:32

ewa535 napisał/a:
Ja sobie właśnie wyrzucam, że tak goniłam do tej folii, tak chciałam juz szybko tą wode, te rybki, rosliny sie gotowały w wiaderkach , i z tego powodu nie wykopałam jak należy. Mozna było szerzej tą głeboką, szerzej płytką, lepiej półki wyprofilować. Teraz żałuję a folii za mało żeby poszaleć.
Trzymam kciuki za Ciebie
podobnie było u mnie.mało kto z nas nie popełnił błędów.myśle że zwłaszcza przerabiając oczko musimy się śpieszyć,chodzi o nasze rośliny i ryby.ale jest też plus takiej przebudowy,możemy uniknąć błędów popełnionych wcześniej :P
Vanka - 2010-09-16, 18:57

:brawo:
Fajne :D
Melek to już któraś z koleji metamorfoza Twojego oczka i wiem, że za rok pewnie i ja dam radę :hehe:
to trochę tak jakbyś wszystkiego od nowa się uczył ;)

melek - 2011-06-14, 22:39

Obecnie oczko wygląda źle, szpecą nie zamaskowane brzegi (brak możliwości transportu żwirku). Dużo roślin straciłem i ich nie uzupełniałem jak w poprzednich latach. Został wycięty żywotnik, a dwa kolejne świerki czekają w kolejce (czekamy na pozwolenie - formalność). Zwolni się dużo miejsca na działce, oczko zapewne zostanie pod koniec roku gdzieś indziej usytuowane.


AurorA - 2011-06-15, 00:51

ale się miejsca zrobiło :-o
Gosik - 2011-06-15, 20:26

No Melek, teraz to dopiero zrobisz oczko-miejsca, a miejsca ;)
melek - 2011-06-15, 22:44

Domownicy chcą zasypać...
maruder - 2011-06-15, 23:32

Yyy... znaczy się... chorują ostatnio? ;)
A mówiąc poważnie, co masz konkretnie zamiar zrobić z oczkiem?

melek - 2011-06-15, 23:38

Obecnie muszę czekać na rozwój sytuacji (wycinka drzew) i do tego czasu nic nie będę robił. Drzewa podobno mają zostać wycięte wczesną jesienią, wtedy ogród zostanie zrestartowany a ja prawdopodobnie dostanę jakieś najmniej satysfakcjonujące miejsce na nowe, mniejsze oczko. Oczywiście będę je kopał jak za każdym razem, czyli pod nieobecność reszty - z wiadomej przyczyny. ;)
Vanka - 2011-06-15, 23:43

Nie ma tego złego Michał ;)
Na tym forum to chyba nikt nie miał tylu oczek co Ty ;)

maruder - 2011-06-15, 23:53

melek napisał/a:
Oczywiście będę je kopał jak za każdym razem, czyli pod nieobecność reszty - z wiadomej przyczyny. ;)
To rozumiem! :)
melek - 2011-09-25, 23:18

Mój temat na 5-tej stronie, ładnie. ;) Znalazłem jakieś zdjęcia lewej części oka + strumień.




kordiankw - 2011-09-26, 07:10

Melek te fotki to aktualne, bo u mnie azolla już czerwona a u ciebie środek lata.
melek - 2011-09-26, 22:51

Zdjęcie starsze ale i tak azolla jest u mnie bardzie zielona niż u innych (z tego co widziałem po zdjęciach). Czerwieni na razie jest bardzo mało. No i już 2 razy miałem pełną taflę zarośniętą, każdy zakątek a warstwa czasami sięgała kilku centymetrów. Roślina się wzajemnie wypiera z tego co obserwuję.
Ernest - 2011-09-27, 05:27

Melciu czy z tyłu to bambus ,jak tak to proszę mi powiedzieć jak z zimowaniem ? :)
AurorA - 2011-09-27, 20:10

Zimuje spoko, ale z reguły przemraża większość liści - trzeba wiosna czekać aż puści nowe.Mam go od Melka już parę lat i rozrósł się sporo - idzie jak perz.
Ernest - 2011-09-27, 22:15

Pytam bo mam chyba podobnego a może takiego samego ,zimowałem go na klatce schodowej
Jak zimuje bez problemu to go jeszcze przesadzę do ziemi przed zimą
Dziękuję za odpowiedź :)

AurorA - 2011-09-27, 22:23

Ja jedną zimę miałem w piwnicy a sadziłem do gruntu w listopadzie
tu masz więcej na temat:

http://forum.oczkowodne.n...bambus&start=15

http://forum.oczkowodne.n...bambus&start=45

warto go na zimę okryć, najlepiej przygiąć pędy do ziemi bo te suche przemarznięte listki nie odpadają i straszą całą wiosnę a ich obrywanie jest upierdliwe.

melek - 2011-09-27, 23:01

Dokładnie tak jak mówi Arek. Mój w całym swoim życiu był z 5-6 razy wycięty do zera! Nie da się go teraz pozbyć. ;)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group