Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Oczko wodne z folii. - Jaki materiał pod folię

Michał - 2006-03-16, 18:24
Temat postu: Jaki materiał pod folię
Kazdy wie ze podstawą jest polozenie pod folie podkladu np; geowlokniny majacej "chronic" przed przebiciem lub przecieciem, innym materialem ktory moze stanowic podklad sa np; worki po ryzu. (mocny material).
Natomiast dzisiaj szperajac w sieci znalazlem krotki artykul ze najlepszym rozwiazaniem pod folie jest polozenie welny mineralnej ktora oprocz ochrony przed kamieniami wylazacymi z ziemi chroni folie od strony wody, przykladem moze tutaj byc kamien ktory obsunie sie do oczka lub spadnie z brzegu i uderzy w dno, wiaze sie to z tym ze niektorzy maja wybetonowane polki i dno pod folia a nawet bez tego przy ostrym i wiekszym kamieniu bardzo latwo ja przeciac, a welna ma za zadanie amortyzacje tego.

Co myslicie na ten temat?.

A wiec materialami użytymi jako podkład mogą być:
1. Geowłoknina
2. Agrowłoknina
3. Worki po ryżu :wink:
4. Wełna mineralna

DAwid - 2006-03-16, 19:14

JA myśle że z tą wełną niejest tak do końca prawda gdy nalejemy do oczka wody to folia jest raczej mocno napięta więc bardzo ta węna nie z amortyzuje uderzenia zwłaszcza dużych kamieni
JacekN8 - 2006-03-16, 19:33

Ja pod swoje zawsze daje folie budowlaną, a na to... drugi raz folie budowlaną. Stawiam jej jeszcze ten sezon i na jesień wymiana na folie do oczek
DAwid - 2006-03-16, 19:39

JacekN8, jak długo ci już wytrzymała ta folia i jaką masz grubość foli bo ja właśnie mam folie budowlaną złożoną na dwa razy i niewiem czy na wiosne zmieniać na PVC
JacekN8 - 2006-03-16, 20:26

Dokładnie mam też na dwa razy daną. Jest to zwykła budowlana, grubość 0,3mm, a u ciebie jaka gruba??? Wyłożona na oczkow była w kwietniu 2005 i prawdopodobnie pod koniec wakacji ją wymieni, bo jak jedną fole budowlaną zostawilem na drugą zimę to miałem duuuże problemy :( .
AurorA - 2006-03-16, 21:03

Cytat:
Co myslicie na ten temat?.

A wiec materialami użytymi jako podkład mogą być:
1. Geowłoknina
2. Agrowłoknina
3. Worki po ryżu
4. Wełna mineralna


Agrowłókninę bym wykluczył. Wełna mineralna to super podkład. Wiele osób używa także stare wykładziny czy dywany. Dawanie foli jako podkład pod folie to kiepski pomysł :dupa: . Materiał powinien być przepuszczalny dla wody i jak najgrubszy. Ważne też aby nie rozkładał się szybko.

Pawel Woynowski - 2006-03-17, 00:51
Temat postu: Re: Jaki material pod folie
Michał napisał/a:

Co myslicie na ten temat?.

A wiec materialami użytymi jako podkład mogą być:
1. Geowłoknina
2. Agrowłoknina
3. Worki po ryżu :wink:
4. Wełna mineralna


Zmienił bym kolejność, biorąc pod uwagę przydatność dla nszych oczek.

1. Geowłoknina (dobrze chroni przed przebiciem przez korzenie roslin i kamienie w podłożu)
2. Wełna mineralna (jak wyżej, a do tego podobno chroni przed gryzoniami, nie sprawdzałem osobiście)
3. wykreślony (butwieją, te z juty i te z tworzywa, sprawdzone)
4. Agrowłoknina ( można ostatecznie, na podłożu piaszystym bez kamieni i rośli posadzinych zbyt bliskio oczka)
5. Stara wykładzina podłogowa (mam ją u siebie, podłoże glinaste, z kamieniami, niestety nie chroni przed korzeniami roslin, w tym przypadku wierzby płaczącej, naprawiałem jesienią ub. roku)

Folię budowlana można jedynie wykorzystać do budowy strefy bagiennej leżacej obok oczka i połączonej z oczkiem za pomocą rur, nie przeszkadza jak się uszkodzi po zimie.

Grzegorz - 2006-03-17, 10:58

Wełna mineraln jest super jako podkład,ale myszy robią z niej śieczkę. Przekonałem się otym w mojej szopie.Pozdrawiam.
DAwid - 2006-03-17, 11:54

Ja nie napisałem że ten podkład jest zły tylko że z tymi kamieniami niejest tak do końca prawda :x

JacekN8 napisał/a:
Dokładnie mam też na dwa razy daną. Jest to zwykła budowlana, grubość 0,3mm, a u ciebie jaka gruba???

też mam tej grubości i dlatego pytam ile ci wytzrzymała

JacekN8 - 2006-03-17, 13:17

DAwid napisał/a:
też mam tej grubości i dlatego pytam ile ci wytzrzymała

średnio wystrzymuje jedną zimę i dwa sezony letnie. Także jak na wiosne położysz to na jesień następnego roku możesz wymieniać, jednak jak położysz w jesieni to lepiej nie zostawiać na drugą zimę.

Michał - 2006-03-17, 13:36

zwykla folia budowlana nie nadaje sie oczek wodnych panowie, lepiej zainwestowac od razu i miec spokoj na kilka lat,a najlepszym rozwiazaniem jest beton ale to juz inny dzial.
JacekN8 - 2006-03-17, 14:11

Michał, powiem ci że nawet ta folia ma zalety. Otóż przy każdej wymianie folii (co 1.5 roku) powiększam swoje oczko :) .
konrii - 2006-06-14, 14:08

ja pod folie dałem taką gąbke co się kładzie pod panele podłogowe. Zostało mi tego troche po układaniu paneli, a ze oczko jest malutkie to nie chciałem kupować jakichś specjalnych włóknin. Obok oczka rosną sosna i świerk, i ich korzenie nic memu oczku nie robią.
Adam - 2006-06-15, 11:15

Pod folie do oczek nadaje sie także pianka którą kładzie sie pod panele podłogowe , tak mi sie wydaje :wink: nigdy jej nie stosowałem ale jest w miare gruba wytrzymała i elastyczna :pa:
konrii - 2006-06-15, 22:05

ja to zastosowałem, i sprawdza mi się to bardzo dobrze już od paru lat
Łukasz75 - 2007-03-02, 02:28

Znalazlem w sieci , ze mozna tez uzyc gazet ( grubosc ok 1.25cm).
Jakos mnie to nie przekonuje , ale podaje jako ciekawostke



AurorA - 2007-03-02, 13:42

Gdzieś już o tym pisaliśmy: gazety i/lub tektutra
bednarski83 - 2007-03-02, 17:18

Witam!
Osobiście stoję właśnie przed takim właśnie dylematem, co tu położyć pod folie? Przeczytałem uważnie wasze posty na ten temat i wydaje mi się dość ciekawym rozwiązaniem pianka pod panele, odpowiednio gruba, w sumie właściwości amortyzacyjnych nie będzie miała żadnych bo wkońcu napór wody sięga przecież ładnych parę ton. Jakoś wogóle się nie przekonałem do tych gazet, wkońcu materiał organiczny - pewnie szybko zgnije :? . A "pianka" syntetyk raczej szybko jej nie ruszy.

Łukasz75 - 2007-03-03, 01:46

Mysle o welnie mineralnej.
Ale nigdy nie mialem w rekach czegos takiego.
Czy jest ona wystarczajaco plastyczna aby ulozyc sie na wiekszych badz mniejszych "polkolistych" wypuklosciach polek?

I jaka grubosc welny polecacie?

jackon - 2007-03-03, 06:45

za duzo czytacie
po co sobie utrudniac zycie?
zabezpieczamy te miejsca, gdzie sa jakies ostre kamienie
mam tyle lat folie bez zadnych wynalazkow i jest wszystko ok
obojetnie co polozycie pod folie, to itak po kilku latach nawet wspomnienia po tym nie bedzie

killer1558 - 2007-03-03, 09:03

ja mam folie pod spodem folie i jeszcze raz folie i znowu folie i co roku mam chęć dać nową folie żeby coś zmienić bo już za mało miejsca na rośliny :bum: :hehe: ale frajda to oko :lol:
Ernest - 2007-03-03, 10:31

A ja mam włókninę :yess: i jestem zadowolony :) ryby tym bardziej :-D
jackon - 2007-03-03, 10:55

Ernest jak ryby spia na dnie to maja bardziej miekko? :)
chyba tez jakis materac im podloze :)

Ernest - 2007-03-03, 10:57

Jacek szczególnie w zimie jest im wygodnie :D
jackon - 2007-03-03, 10:58

moze poduszka elektryczna na dno ? :)
Ernest - 2007-03-03, 11:03

Jacek Będziesz powiększał oczko to Masz czas aby pomyśleć co pod folię :D .Ze względu na łagodniejsze zimy w Twoim regionie nie wygłupiał bym się z poduszką elektryczną :hehe:
jackon - 2007-03-03, 11:10

ja nie bawie sie w jakies projekty, pierdoly
biore lopate i kopie
lapie wymiary folii i po krzyku
nie rozdrabniam sie w szczegoly

Mazur - 2007-03-03, 11:41

jackon napisał/a:
ja nie bawie sie w jakies projekty, pierdoly
biore lopate i kopie
lapie wymiary folii i po krzyku
nie rozdrabniam sie w szczegoly


:brawo: a myślałem że tylko nie lubię zbędnych komplikacji

marian - 2007-03-03, 12:58

Ja wykopałem dziurę nadałem jej kształt skosy pułki wypłycenia .Pod pół metrową warstwą ziemi mam glinę więc fajnie to wszystko się robilo.Część gliny rozrobilem z wodą aby uzyskać masę [budyniu] i tym wygładziłem wszystko .Następnie dalem folię i to taką zwykłą budowlaną idealnie sie rozłożyła ,nałałem wody i gotowe .Minęlo okolo 6 lat i sam sobie ją w tamtą jesień rozprułem [spadłem z drabiną do oczka] może by pociągła jeszcze trochę .Za parę dni jak się wykuruję znowu kupię budowlankę za 60 zł i radosci bedzie na kilka lat.A co do drabiny to używam jej do prac przy oczku służy mi jako ruchomy most :piwko:
killer1558 - 2007-03-04, 08:21

marian napisał/a:
A co do drabiny to używam jej do prac przy oczku służy mi jako ruchomy most :piwko:

niezły pomysł tylko trzeba uważać na :piwko: :hehe:

Hubert - 2007-03-04, 08:36

jackon napisał/a:
ja nie bawie sie w jakies projekty, pierdoly
biore lopate i kopie, lapie wymiary folii i po krzyku, nie rozdrabniam sie w szczegoly


Ja robie tak samo. Niedługo będę "foliował" drugie, małe oczko (wykop juz jest). Zamierzam poświęcić na to z 15 minut. Aurora już kręci głową, że to niemożliwe :) ;)

jackon - 2007-03-04, 09:03

Hubert to jest nas juz dwoch :)
planuje powiekszyc oczko do dlugosci 15m
wykop i wylozenie folia nie zajmnie wiecej niz kilka godzin
nastepnego dnia zabawa z obmurowaniem kamieniami, sadzeniem lilii i napelnieniem
wieczorkiem mozna juz opijac wykonana prace :)

JAREK G - 2007-03-04, 12:41

Kurde to Wy szybcy jesteście :P ja chcę zrobić na wiosnę czyszczenie i może mały remont i myślę że mi to z tydzień zajmie :-( I to mnie przeraża :((
Ernest - 2007-03-04, 12:51

JAREK G napisał/a:
ja chcę zrobić na wiosnę czyszczenie i może mały remont i myślę że mi to z tydzień zajmie :-(

A co zrobisz przez tydzień z rybami,roślinami i innymi ;)

JAREK G - 2007-03-04, 13:00

Właśnie się rozglądam za pożyczeniem jakiegoś "basenu strażackiego" najlepiej jakby miał chociaż z 2000l :roll: Jak nie załatwię jakiegoś dużego zbiornika to się za remont nie biorę tylko samo czyszczenie :?
marian - 2007-03-04, 14:55

Ja też planuje wymienic folie mysle że 1o godzin wystarczy.Plan obejmuje wyjecie roslin i ryb ,troche pomachać lopata i zalożenie foli.Rosliny nabrzeżne wykopie predzej to samo zrobię z kamieniami .Po nalaniu wody to już bez pospiechu :piwko: i zabawa z kamykami i roslinkami :yess:
killer1558 - 2007-03-04, 15:46

JAREK G napisał/a:
Właśnie się rozglądam za pożyczeniem jakiegoś "basenu strażackiego" najlepiej jakby miał chociaż z 2000l

ja do tego celu używam basenu dla dzieci do kompania ;) mam taki pompowany,ale lepszy byłby taki rozporowy

Pawel Woynowski - 2007-03-10, 01:18

JAREK G napisał/a:
Właśnie się rozglądam za pożyczeniem jakiegoś "basenu strażackiego" najlepiej jakby miał chociaż z 2000l :roll: Jak nie załatwię jakiegoś dużego zbiornika to się za remont nie biorę tylko samo czyszczenie :?


Jarku wystarczy abyś zrobił coś takiego, u mnie się doskonale sprawdza.
Wystarczy kilka desek, kilka kołków, płachtę folii np, budowlanej grubej i masz problem z głowy. Zerknij niżej.



Wymiary dowolne w zależności od potrzeb. Mam dwa takie komplety jeden na rośliny i drugi głębszy, z nadstawkami, dla ryb. Wkładam do niego napowietrzacz i rybki moga być w nim i kilka dni. Wypadało by w takim przypadku przykryć go przezroczystą filią np. tunelową. Kładę folię na położonych w poprzek listwach. Folia jest ochroną przed kotami.
Po robocie składam całe ustrojstwo i pakuję do piwnicy gdzie sobie czeka na następne czyszczenie oczka. :)

killer1558 - 2007-03-10, 06:28

Paweł :brawo: niezły patent coś podobnego było na "Maja w ogrodzie" tylko do łapania deszczówki no i firmowe za dużą kasę :-( ,przecież to można by było wykorzystać do łapania wody z dachu sezonowo także,
killer1558 - 2007-03-10, 07:08

wpadłem na pomysł że jak ma ktoś dostęp do paleto-skrzyń można by to wykorzystać tak jak Paweł pisał
http://www.tor-pal.com.pl..._1000x1200.html

JAREK G - 2007-03-10, 09:39

Pomyślę o tym rozwiązaniu chociaż krucho u mnie z deskami :P a kupować żeby leżały następne pięć lat się chyba nie opłaci :?
Ernest - 2007-03-10, 19:40

Cytat:
Paweł :brawo: niezły patent coś podobnego było na "Maja w ogrodzie" tylko do łapania deszczówki no i firmowe za dużą kasę :-( ,przecież to można by było wykorzystać do łapania wody z dachu sezonowo także,

Oglądałem kiedyś program o Australijskich rolnikach,oni łapali deszczówkę do podobnych konstrukcji co przedstawił Paweł.Tylko z tą różnicą że to były objętości 150-200 m3 :P

jackon - 2007-03-10, 19:48

zawsze proste rozwiazania sa najbardziej skuteczne
jak czytam Wasz posty to sie smieje
tyle wynalazkow :)
ale jak ktos lubi i ma szmal to podziwiam

JAREK G - 2007-03-10, 23:00

jackon napisał/a:
zawsze proste rozwiazania sa najbardziej skuteczne
To daj jakieś proste i tanie rozwiązanie :roll:
jackon - 2007-03-11, 07:05

przeciez Pawel podal takie rozwiazanie
proste i tanie

JAREK G - 2007-03-11, 14:04

Tanie to chyba ono nie jest bo jak chciałbym kupić deski, kołki i folie na zbiornik 2000l to tanio raczej nie będzie :?
killer1558 - 2007-03-11, 14:44

raczej taniej nie bedzie moim zdaniem lepszy basen do kompieli
JAREK G - 2007-03-11, 14:50

killer1558 napisał/a:
lepszy basen do kompieli
Też mi się tak wydaje :)
Bajbas - 2007-03-11, 16:47

JAREK G napisał/a:
jackon napisał/a:
zawsze proste rozwiazania sa najbardziej skuteczne
To daj jakieś proste i tanie rozwiązanie :roll:

1. wysyłasz żonę pod prysznic do sąsiada, ryby dajesz do wanny
Jeśli nie uważasz żonie lub sąsiadowi to:
2. kopiesz dołek, z wykopanej ziemi usypujesz małe wały wykładasz folią i wlewasz wodę, potem likwidujesz w kolejności odwrotnej
3. robisz drugie małe oczko - kolejność jak w pkt 2 do punktu "wlewasz wodę"
4. poszerzasz wlot do mauzera i ryby wpuszczasz do tego pojemnika.
Jeśli sobie życzysz mogę Ci każdy punkt rozpisać wraz z poglądowymi rysunkami :P
Bajbas
PS. Najchętniej rozrysuję Ci punkt 1, ale pomocne byłoby zdjęcie żony!

jakja - 2007-03-11, 18:04

Bajbas napisał/a:
ale pomocne byłoby zdjęcie żony!

I ochroniacz na szczękę... :-D

JAREK G - 2007-03-11, 18:33

Bajbas napisał/a:
. wysyłasz żonę pod prysznic do sąsiada, ryby dajesz do wanny
Jak bym miał wannę 2000l to już dawno bym na dziady poszedł albo zarósł brudem :hehe: a sąsiadka jest zazdrosna to raczej odpada :P
Bajbas napisał/a:
2. kopiesz dołek, z wykopanej ziemi usypujesz małe wały wykładasz folią i wlewasz wodę, potem likwidujesz w kolejności odwrotnej
3. robisz drugie małe oczko - kolejność jak w pkt 2 do punktu "wlewasz wodę"
To jest prosty i tani sposób , ale niestety nie mam wolnego miejsca na działce :? , a mauzera trochę szkoda :)
Pawel Woynowski - 2007-03-14, 18:15

JAREK G napisał/a:
Tanie to chyba ono nie jest bo jak chciałbym kupić deski, kołki i folie na zbiornik 2000l to tanio raczej nie będzie :?


Kupujesz tarcicę budowlaną, folię ogrodniczą lub grubszą budowlaną (ona nie musi być tak trwała, jak folia do oczek), kołki można wyciąć z byle czego (mogą to być nawet np. rurki 3/4 cala, pozostałości po instalacji wodociągowej, lub kupione na złomie). Nie wiem, czy to wszystko będzie Cie kosztować więcej niż 100,00 zł. niech będzie 150,00 zł.

Pawel Woynowski - 2007-03-14, 18:22

JAREK G napisał/a:
killer1558 napisał/a:
lepszy basen do kompieli
Też mi się tak wydaje :)

Tylko gdzie go trzymać jak go nie używamy. Deski po złożeniu w piwnicy zajmują mi ok 60 cm wysokości, 30 cm szerokości i 3 m długości (4 deski - 2,5 m długości i 4 deski - 3 m długości), leżą na hakach wbitych w ścianę, na nich złożona folia. Basen zajął by mi, w dobrych układach zresztą, 3/4 piwnicy.

killer1558 - 2007-03-14, 19:00

a mój basen zajmuje tyle miejsca co nic. jak się go dobrze poskłada ;) do pudełka , no nie do końca piszę o moim ,bo teraz został mi dmuchany ale wcześniej miałem taki rozporowy i on jest super na takie sprawy miejsca też nie zajmuje dużo
am00 - 2007-04-12, 12:48
Temat postu: Styropian
Zostało mi dużo styropianu z budowy, czy jest sens dawać go na dno pod folię zamiast geowłókniny?
wojjan - 2007-04-12, 22:58

am00 napisał/a:
czy jest sens dawać go na dno pod folię zamiast geowłókniny?

Styropian będzie Ci bardzo ciężko ułożyć aby było równo :oops:

JAREK G - 2007-04-12, 23:22

Też tak myślę :? chyba że masz oczko w kształcie prostopadłościanu :P
killer1558 - 2007-04-12, 23:27

myślę że na dno jedynie by się nadał tylko by trzeba było go ładnie podciąć do lini dna :)
seba - 2007-04-13, 15:29

Według mnie na dno sie nadaje ale na sciany raczej nie :P
sielo - 2007-06-19, 20:21

konrii napisał/a:
ja to zastosowałem, i sprawdza mi się to bardzo dobrze już od paru lat

A mógłbyś podać nazwę tej pianki? Też szukam konkretnych materiałów do budowy oczka.

sielo - 2007-06-20, 16:04

Adam napisał/a:
Pod folie do oczek nadaje sie także pianka którą kładzie sie pod panele podłogowe , tak mi sie wydaje :wink: nigdy jej nie stosowałem ale jest w miare gruba wytrzymała i elastyczna :pa:

Adam, a mógłbyś mi napisać nazwę tej pianki. Też położyłabym ją pod folię. U mnie budowa oczka w tym roku.

iwosek - 2007-06-20, 23:13

sielo napisał/a:
Adam, a mógłbyś mi napisać nazwę tej pianki. Też położyłabym ją pod folię. U mnie budowa oczka w tym roku.

sielo, idz do budowlanego i popros o gabke pod panele, sprzedawca bedzie wiedzial o co chodzi, a jezeli chcesz taniej to podjedz do jakiegos marketu budowlanego, ja za taka gabke placilem 60 gr za m2 :)

marek3232 - 2007-06-21, 08:42

Też dobrym rozwiązaniem jest wata szklana jest lepsza od waty mineralnej chroni lepiej przed gryzoniami i kretami sam mam to pod folią i powstrzymała nie jednego kreta :-D biedak troszke pocharatał sobie ryjek :hehe: po spotkaniu z watą
sielo - 2007-06-21, 15:58

marek3232 napisał/a:
Też dobrym rozwiązaniem jest wata szklana jest lepsza od waty mineralnej chroni lepiej przed gryzoniami i kretami sam mam to pod folią i powstrzymała nie jednego kreta :-D biedak troszke pocharatał sobie ryjek :hehe: po spotkaniu z watą

Co ja mam zrobić, żeby też działały te śmieszne ikonki?

Teokryt - 2007-06-21, 16:59

Ja pod folią mam.. wykładziny :P ostatnio robiłem podkop pod oczko - wykładzina w świetnym stanie. Pisze o takiej "włochatej" wykładzinie. Jełśi jest możliwość położenia tego materiału to polecam.
killer1558 - 2007-06-23, 00:38

kurcze piszecie i piszecie, oko mam 10 lat może i więcej ale żaden kret i nornica mu szkody nigdy nie zrobiły Paweł kiedyś pisał że zwierzę też nie głupie i wody na łeb sobie nie naleje :hehe: jedynie to dla was może być ratunek jak macie teren kamienisty albo ostro dajecie stopami po oku :P ja nic nie mam ,nie tak ,nie miałem i było ok, bo budowlankę daję i jest już 3 warstwa chyba :hehe:
iwosek - 2007-06-23, 11:52

killer1558 napisał/a:
kurcze piszecie i piszecie, oko mam 10 lat może i więcej ale żaden kret i nornica mu szkody nigdy nie zrobiły Paweł kiedyś pisał że zwierzę też nie głupie i wody na łeb sobie nie naleje jedynie to dla was może być ratunek jak macie teren kamienisty albo ostro dajecie stopami po oku ja nic nie mam ,nie tak ,nie miałem i było ok, bo budowlankę daję i jest już 3 warstwa chyba

killer1558, to taki zart, w moim przypadku <mam wanne na dnie> chroni ona przed korzeniami, oczko jest polozone w poblizu drzew, ja tez mam budowlanke tylko troche grubsza, i tez juz lezy druga warstwa 8) :yess:

vins - 2007-07-09, 13:15
Temat postu: Wyścielenie wykopu oczka sianem - jako cześć amortyzująca.
Wpadłem na pomysł wyscielenia wykopu oczka wodnego sianem,który bedzie pełnił funkcje amortyzująca dla cieżaru wody i chronił przed rozerwaniem foli przez tworzące sie pod nią kamienie.Tak sie zastanawiam co o tym sądzicie.Czekam na wasze opinie.Poza tym oczko bedzie zbudowane z folii 0.6 mm , wymiary oczka to 3m x 5m x 1,20m , jest nie duze i sądze ze pomysł z sianem bedzie dla niego w sam raz ,no ale wazne jest tez zdanie "Wielkich Oczkomanów".Serdecznie pozdrawiam.
iwosek - 2007-07-09, 13:30

Witam,
Może WIELKIM OCZKO MANIAKIEM nie jestem, ale mogę ci jedno powiedzieć że słoma, po paru miesiącach będzie -> nie wogóle jej nie będzie, bo ulegnie samozniszczeniu.
Jest to materiał roślinny i się rozłoży.
Wyłóż jakimiś gazetami, tekturą, wykładziną starymi chodnikami, dywanami albo agrowłókniną to powinno wytrwać kilka lat :evil:
Pozdrawiam Mateusz

samuraj - 2007-07-09, 13:34

Moim zdaniem pomysł niezbyt dobry, z tego względu że siano będzie gniło i po jakimś czasie zamiast siana, będziesz miał tam gnój :P
Lepiej kupić włókninę, a jeśli ma to być tanim kosztem, to użyj gazet lub nie potrzebnej wykładziny, plandeki
Jeśli będziesz kopać to staraj się usunąć wszystkie kamienie.

JAREK G - 2007-07-09, 15:56

Dokładnie, mam takie same zdanie jak przedmówcy :P Tak że, nie jest to najlepszy pomysł. :?
vins - 2007-07-09, 18:45

Skoro tak mówicie, pomyślę o czymś innym. Pozdrawiam.
marek3232 - 2007-07-09, 19:30

Siano się do tego nie nadje, pod folią zrobi się gnojowica i tyle z tego zabezpieczenia.
Daj pod folie agrowłókninę i usuń dokładnie wszystkie kamienie, na parę lat spokój

Michał1 - 2007-07-09, 19:37

Wystarczy popytać w hipermarketowych magazynach o przekładki tekturowe z palet. Oni mają tego pełno i im to nie potrzebne. Ja sobie z makro załatwiłem za darmo ;) http://images28.fotosik.pl/13/a269c0487dcf4640.jpg
vins - 2007-07-10, 14:49

Skoro tak radzicie, to coś tam jeszcze powrzucam. Dzięki za radę.
koczisss - 2007-07-13, 13:21

iwosek napisał/a:
witam,
moze WIELKIM OCZKOMANIAKIEM nie jestem ale moge ci jedno powiedziec ze sloma, po paru miesiacach bedzie -> nie wogole jej nie bedzie, bo ulegnie samozniszczeniu,
Jest to material roslinny i sie rozlozy,
wyloz jakimis gazetami, tektura, wykladzina starymi chodnikami, dywanami albo agrowloknina top powinno wytrwac kilka lat :evil:
pozdrawiam Mateusz


Gazetami?
Przecież to też się rozłoży!
Należy wyłożyć materiałem, który nie rozłoży się przed długie lata, mogą być to stare dywany, chodniki itp., oby ze sztucznego tworzywa, bez domieszek wełny, lnu, konopi itp., a najlepiej kupić geowłókninę i już, ale to najdroższe rozwiązanie.
W ostateczności można wysypać dno drobnym piaseczkiem, musi być przesiany, bez kamyków, myślę, że 10 cm grubości warstwa wystarczy.

koczisss - 2007-07-13, 13:23

Michał1 napisał/a:
Wystarczy popytać w hipermarketowych magazynach o przekładki tekturowe z palet. Oni mają tego pełno i im to nie potrzebne. Ja sobie z makro załatwiłem za darmo ;) http://images28.fotosik.pl/13/a269c0487dcf4640.jpg


Przecież tektura w przeciągu 2-3 lat zgnije, jaki to ma sens?
Przecież to celuloza, która w wilgotnym podłożu ulegnie biodegradacji i skutek będzie podobny do tego z sianem, z tym, ze odwlecze się trochę w czasie!

iwosek - 2007-07-13, 13:32

koczisss napisał/a:
Gazetami?
Przecież to też się rozłoży!

Tak wiem, nie zdążyłem edytować postu,
do tego można dodać jeszcze styropian, ja oczko wyłożyłem starymi kasetonami oraz geowłókniną, albo jak się ma jeszcze na zbyciu jakąś folie to tez mile widziane.

phalina - 2007-07-13, 21:27

ja mam wyłożoną folie z palet,też produkt uboczny z firmy kurierskiej jest wspaniała podłoże jest bardzo miękkie.Ścisle przylega do dna,bardzo dobrze się układa.
Michał1 - 2007-07-13, 22:13

koczisss napisał/a:
Michał1 napisał/a:
Wystarczy popytać w hipermarketowych magazynach o przekładki tekturowe z palet. Oni mają tego pełno i im to nie potrzebne. Ja sobie z makro załatwiłem za darmo ;) http://images28.fotosik.pl/13/a269c0487dcf4640.jpg


Przecież tektura w przeciągu 2-3 lat zgnije, jaki to ma sens?
Przecież to celuloza, która w wilgotnym podłożu ulegnie biodegradacji i skutek będzie podobny do tego z sianem, z tym, ze odwlecze się trochę w czasie!
Tak szybko nie zgnije, mam wody gruntowe na 5m a podloże piaszczyste. A poza tym te 3-4 lata to maaasa czasu. Do tego momentu to wszystkie kamienie będą wprasowane w ziemię.
Mazur - 2007-07-14, 07:57

A ja, nic nie podkładałem, zrobiłem podsypkę żwirkiem na dno i to musi wystarczyć.
AurorA - 2007-07-14, 15:33

Roman napisał/a:
a ja nic nie podkładałem zrobiłem podzypkę żwirkiem na dno i to musi wystarczyć.


Roman chyba nie dawałeś żwiru pod folię, bo miało by działanie dokładnie odwrotne od zamierzonego :-o

sielo - 2007-07-14, 15:54

Proszę o odpowiedź, czym różni się agrowłóknina od geowłókniny? Jeśli jest między nimi różnica, to który materiał jest lepszy pod folię?
koczisss - 2007-07-14, 16:25

AurorA napisał/a:
Roman napisał/a:
a ja nic nie podkładałem zrobiłem podzypkę żwirkiem na dno i to musi wystarczyć.


Roman chyba nie dawałeś żwiru pod folię, bo miało by działanie dokładnie odwrotne od zamierzonego :-o


Ja mam w kilku miejscach piasek, ale taki płukany i przesiewany, raczej nie ma tam kamyków. Znajduje się on na brzegach w sumie tam gdzie praktycznie woda już nie sięga, chyba, ze w większym stanie, myślę, ze to nie przeszkadza. Żwir, faktycznie może być problematyczny, ale gdy będzie drobnej frakcji, bez kamieni, to też powinien się nadać :-D

Mazur - 2007-07-14, 16:46

AurorA napisał/a:
Roman napisał/a:
a ja nic nie podkładałem zrobiłem podzypkę żwirkiem na dno i to musi wystarczyć.


Roman chyba nie dawałeś żwiru pod folię, bo miało by działanie dokładnie odwrotne od zamierzonego :-o


ależ dałem piaseczek dosłownie drobniutki jak mąka.
Na naszym terenie są kopalnie i sortownie żwiru/piasu który koleją wędruje po całej europie.

AurorA - 2007-07-14, 17:02

sielo napisał/a:
Proszę o odpowiedź, czym różni się agrowłóknina od geowłókniny? Jeśli jest między nimi różnica, to który materiał jest lepszy pod folię?


Geowłóknina jest lepsza i to ja powinno się stosować. Jest generalnie grubsza i lepiej przepuszcza wodę. Agrowłóknina służy do okrywania roślin na zimę.

koczisss - 2007-07-14, 19:23

sielo napisał/a:
Proszę o odpowiedź, czym różni się agrowłóknina od geowłókniny? Jeśli jest między nimi różnica, to który materiał jest lepszy pod folię?


Geowłóknina przypomina taki biały kocyk, jest dosyć gruba, mięciutka i wytrzymała :-D

sielo - 2007-07-15, 08:22

Bardzo dziękuję za odpowiedzi.
JAREK G - 2007-07-15, 21:01

Wygląda to mniej więcej tak :-D

iwosek - 2007-07-16, 19:36

geowloknina jest dosc gruba i bardziej wytrzymala, stosuje sie ja w pracach wodnokanalizacyjnych jako wysciolke, a agrowloknina to tak jak napisal AurorA, jest uzywana do przykrywania roslin na zime jest jakby to powiedziec malo wytrzymala :evil:
Adalbert - 2008-04-02, 05:00

Poszukując sposobów na zabezpieczenie dna oczka trafiłem na ten wątek i mam pytanie. Posiadam sporo folii pęcherzykowej (do zabezpieczania mebli w transporcie). Myślałem o wyłożeniu nią płaskich powierzchni dna narażonych na uszkodzenie folii przy wchodzeniu do oczka. Pod "pęcherzyki" dałbym jeszcze jakieś stare dywany czy wykładziny a bezpośrednio pod folię geowłóknina (a może najpierw geowłóknina? :? ) . Czy to wyda? Zacząłem już kopać więc wszelkie sugestie mile widziane.
Co do agrowłókniny to nie służy ona tylko do okrywania roślin. W wydaniu czarnym doskonale utrudnia rozwój chwastów w miejscach, które nie są wykorzystywane przez rośliny pożądane- np. jako podkład pod korę. Swietnie przepuszcza wodę z opadów i hamuje jej odparowywanie.

samuraj - 2008-04-02, 09:21

Adalbert napisał/a:
Poszukując sposobów na zabezpieczenie dna oczka trafiłem na ten wątek i mam pytanie. Posiadam sporo folii pęcherzykowej (do zabezpieczania mebli w transporcie). Myślałem o wyłożeniu nią płaskich powierzchni dna narażonych na uszkodzenie folii przy wchodzeniu do oczka.


jestem w tej chwili na etapie zbierania materiałów pod remontowane oczko , i pod folię PVC o grubości 1mm dam właśnie folię pęcherzykową i to wystarczy , nie ma potrzeby dawać jeszcze coś dodatkowo , choć jeśli planujesz częste "spacery" po oczku można dodatkowo na dno wyścielić gazetami.

hepik - 2008-04-02, 09:44

Nie wydaje sie ,aby zabezpieczenie folii wymagało aż kilku różnych warstw,chyba,że oczko buduje się na jakimś powojennym gruzowisku. ;)
Natomiast wyścielanie starymi wykładzinami,dywanami itp ma ten plus,że pozbywamy się z piwnic,składzików gospodarczych czegoś co tylko zawadza,do niczego innego się już nie przyda a wywiezienie na wysypisko stanowi ambarasujący problem.

jackon - 2008-04-02, 10:25

chcialem dokladnie napisac to samo co hepik
nie za bardzo kombinujecie z oczkami?
jak czytam niektore posty,to wlosy mi sie podnosza na glowie
sami szukacie niepotrzebnie problemow :)

Adalbert - 2008-04-02, 19:13

Może i tworzymy problemy ale po zimowym surfowaniu po tym forum wydawało mi się, że wszystko co sobie wcześniej wymyśliłem jest do kitu. Staram się tylko zastosować się do jak największej ilości rad Fachowców a i tak z różnych przyczyn nie zrobię wszystkiego. Mam w piwnicy rolkę folii pęcherzykowej, stary dywan więc ... będzie miejsce na rower! Niemniej z góry dziękuję za rady :yahoo:
wiktor - 2008-04-03, 20:45

u mnie jak kopałem oczko to na gł 1 metra była prawie skala i glina dałem stare wykładziny i geowłókninę i jest ok
lubek - 2008-04-03, 20:47

ja pod swoja folię nie dawałem nic i już 3 sezon jest wszystko :good:
jackon - 2008-04-03, 20:54

moje oczko ma chyba jakies 19 lat
zadnych wynalazkow pod folia
zadne krety,zadna roslina jej nie przebily
jak czytam takie pierdoly,ze korzenie roslin podziurawily folie,to nie wiem czy mam plakac,czy sie smiac z takich glupot
nie panikujcie i nie czytajcie bajkopisarzy

Adalbert - 2008-04-03, 21:29

To nie panikowanie tylko przewidywanie. Robiąc kapitalny remont mieszkania przed kilkunastoma laty zakopałem pod garażem parę wiader szkła. Wykop był na szpadel czyli ponad metr. I tu pojawił się problem. Na całym przekroju gleba była nienaturalnie jednorodna (prawdopodobnie nawieziona jeszcze przez Niemców) i nagle na dnie pojawiły się otoczaki. Wykop był zrobiony ok. 7 m od planowanego oczka. Wtedy nie zastanawiałem się skąd te kamienie. Teraz obawiam się że też mogę się dokopać do kamienistego podłoża i będę musiał się od niego odizolować. Dlatego wolę wiedzieć wcześniej co zastosować i być na to przygotowanym. Samuraj napisał: ["choć jeśli planujesz częste "spacery" po oczku można dodatkowo na dno wyścielić gazetami"].
Nie planuję ale wystarczy raz źle wleźć i cały misterny plan... :((
_________________

monkeymonk - 2008-04-03, 21:54

ja dawalem budowlanke, wloknine i folie do oczka. w jednym miejscu stary dywan. moze i za duzo ale oko jest pod duzym orzechem, wolalem nie ryzykowac.
AurorA - 2008-04-03, 21:55

Moim zdaniem folia bąbelkowa nic nie da - wystarczą małe kamyczki czy ostry piasek i folia stanie sie nie bąbelkowa. Ja mam dwa zbiorniki z folii i w żadnym nic nie dawałem pod folię - podstawa to dobrze oczyścić wykop. polecam po skończeniu kopania przegrabić wykop grabkami i później zrosić go drobnoperlistym strumieniem wody (shower lub misc) - wtedy okazują się drobne kamyczki których nie zauważyliśmy po ich wybraniu polecam posypać drobnym piaskiem całe dno, ja dawałem wiślak na grubość około 1 cm. Jeśli przy oczku są drzewa to najważniejsze jest dobre przycięcie korzeni bo to najczęstsza przyczyna przebić i wtedy warto dać porządniejszy podkład.
judym - 2008-04-03, 22:53

Za kilka dni będę przerabiał swoje oczko.Od jakiegoś czasu pytałem się znajomych o wykładziny,dywany itp.Jeszcze byli mi wdzięczni jak zabierałem od nich wykładziny że,pozbywali się ich z piwnic.Ps.Jestem zmuszony wyłożyc swoje oczko,gdyż za płotem ok 2m mam posadzone spore świerki i korzenie raczej dochodzą do oczka.
samuraj - 2008-04-03, 23:35

wszystko także zależy jaką mamy glebę , czy kamienistą czy piaszczystą lub inną.W moim przypadku nie będę musiał wysypywać piachu na dno ponieważ na głębokości ok 60cm mam tylko biały piach i na dobrą sprawę wystarczy nawet folia bąbelkowa ,natomiast jeśli ktoś ma glebę jakąś kamienistą to na pewno lepszym rozwiązaniem będą stare wykładziny
Pawel Woynowski - 2008-04-07, 18:32

Moim zdaniem, od przybytku głowa nie boli, koszt takiej izolacji pod folię jest niski, i wydaje mi się że lepiej dać tę izolację, tak na wszelki "słuczaj". Nie zaszkodzi, a w przyszłości może zapobiec uszkodzeniom, i czasochłonnej reperacji.
Wydaje mi się, że ta dyskusja robi się taka w stylu, "co było pierwsze, jajko czy kura" ;)

bawer26 - 2008-07-10, 23:47

a steropian na dno
Izzy1985 - 2008-07-13, 13:34

Kochani to ja mam inne pytanko. Planuje w tym roku zrobienie oczka... będzie ono dosyć duże. Podłoże... dosyć kamieniste. ( sztucznie usypywane ). Z racji iż oczko będzie duże, a materiałem najprawdopodobniej folia :/ chciałbym ja jak najlepiej zabezpieczyć, aby nie bawić się w jakieś częste naprawy itd... A więc.. posiadam balony reklamowe ( takie jak czasem stawia perła, orange itp z tym że te troszkę mniejsze wersje ) , są one wykonane z jakiejś gumy lub materiału pochodnego. Z racji iż nie są mi potrzebne...czy mogę je pociąć i położyć pod folię ?? ??
Pufcik - 2008-07-27, 12:15

Ja kupiłem folie. No i nie wiem co pod nią dać. Oczywiście coś taniego. Albowiem wszystko poszlo na folie to tylko troszke zostało na rośliny i preparaty. A więc moze wiecie co mozna dac pod folie coś co nie było by drogie.
amedeo - 2008-07-27, 17:32

ja dałem bardzo stary dywan :-D i jakąś wykładzinę
samuraj - 2008-07-28, 18:09

Pufcik napisał/a:
Ja kupiłem folie. No i nie wiem co pod nią dać. Oczywiście coś taniego. Albowiem wszystko poszlo na folie to tylko troszke zostało na rośliny i preparaty. A więc moze wiecie co mozna dac pod folie coś co nie było by drogie.


w moim oczku pod folię dałem folię bombelkową :-D --- jeśli masz znajomości w jakimś sklepie AGD czy jakimś magazynie to folię masz za friko. :)

judym - 2008-07-28, 18:22

Cytat:
Ja kupiłem folie. No i nie wiem co pod nią dać. Oczywiście coś taniego. Albowiem wszystko poszlo na folie to tylko troszke zostało na rośliny i preparaty. A więc moze wiecie co mozna dac pod folie coś co nie było by drogie.

Pod moją folie dałem stare dywany i wykładziny.Popytałem się znajomych,a ci jeszcze mi wdzięczni byli jak od nich zabierałem je z piwnic i garaży.

AurorA - 2008-07-28, 18:23

Już wcześniej o tym pisałem ale moim zdaniem folia bombelkowa praktycznie nic nie da.
samuraj - 2008-07-28, 19:21

Zgadzam się z Arkiem jeśli podłoże jest baaaaardzo kamieniste , natomiast jeśli to są sporadyczne małe kamienie powinna być dobra.Jak pisałem pomimo że mam folię 1mm dla spokojności dałem pod spód bąbelki , choć u mnie sam piach
Pufcik - 2008-07-29, 13:20

Pod folie do oczek wodnych dam folie budowalną xD.
iwosek - 2008-07-30, 20:51

Folje bąbelkową najlatwiej dostac na budowie - tzn no tam gdzie dachy z dachowki kladą - wszelkie drabinki, rynienki itp oraz wszystkie gasiory sa pakowane w taka folje ( przynajmniej u mnie) cale plachty tych foli leca na smietnik - a tak moga sie komus przydac :)
Adalbert - 2008-07-31, 03:33

Ja dostałem taką folię od znajomego z fabryki mebli więc meblowy też może być źródłem tego materiału.
arturf - 2009-09-27, 15:55

Mam do Was jeszcze takie pytanko.
Czy pod folię dać geowłókninę czy może agrotkaninę?
Z tego co przeczytałem agrotkanina jest praktycznie dwa razy bardziej wytrzymała od geowłókniny. Jeśli tak jest faktycznie to dlaczego nie jest tak popularna jako podkład i na dodatek jest dwa razy tańsza?

AurorA - 2009-09-27, 16:14

agrotkanina jest za cienka- nic nie da- najlepsza wełna mineralna
arturf - 2009-09-27, 16:54

Taka budowlana w rolce np.10 cm. grubości?
Czy są jakieś specjalne?

ontario_ab - 2009-09-27, 19:30

ja zastosowałem geowłókninę... (materiał do zastosowań profesjonalnych przy budowie dróg i właśnie oczek)
zabezpiecza by nie powstała żadna perforacja folii, masz do wyboru różne gramatury.
Minimum to 200g/m2 !!

Sinel - 2009-09-27, 19:41

No właśnie Ja również planuję kupienie takiej agrowłókniny z tym, że po przeczytaniu kilku takich opinii zastanawiam się co jest grane?

Cytat:
Agrotkanina
Dzięki swoim właściwościom (wysoka gramatura 90g/m2) jest trwalsza i bardziej wytrzymała od agrowłókniny.
Ze względu na bardzo dużą wytrzymałość stosowana przy zakładaniu ogrodów, tworzeniu ścieżek, budowie oczek wodnych, pokrywaniu skarp, pod kamienie, żwir, korę i inne ściółki.

ontario_ab - 2009-09-27, 20:22

nie myl materiału !
to geowłóknina !
agrotkanina to mata stosowana w sadach, winnicach, hodowli truskawek itp.
to bardzo cienki materiał, taki pleciony.

AurorA - 2009-09-27, 22:18

Arek ma rację nie ma sensu porównywanie agrotkaniny do agrowłókniny bo pod folię żadna z nich się nie nadaje. W oczku można użyć je co najwyżej jako wyściółki koszy na rośliny wodne.
duzers - 2009-10-13, 17:51

witam..ja myśle dać pod folie plandeke ,wydaje mi sie że jest mocniejsza od zwykłej foli budowlanej.koszt to 51 zł wymiar 8 χ 6
Adalbert - 2009-10-13, 18:13

duzers napisał/a:
.ja myśle dać pod folie plandeke ,wydaje mi sie że jest mocniejsza od zwykłej foli budowlanej.koszt to 51 zł wymiar 8 χ 6

według mnie za cienka i nie zabezpieczy przed ostrymi kamieniami itp.(jeżeli myślimy o tym samym - taka niebieska z marketu ;) ).

duzers - 2009-10-13, 18:34

tak,dokładnie o tą chodzi.przed ostrymi kamieniami napewno nie zabezpieczy ale zawsze to coś.w poprzednim oczku nic nie dawałem i chociaż znajduje się pod samymi drzewami przez 6 lat nic się nie stało.tak więc to tylko profilaktycznie :)
sołtys85 - 2010-03-04, 15:16

hej ja mam pytanie czy mozna dac pod folie w oczku wodnym STEROPIAN?od

[ Dodano: 2010-03-04, 15:19 ]
a co do wełny to steropian jest duzo tanszy od niej a te same wlasciwosci ma.

ewa535 - 2010-03-04, 15:50

Ja jednak jestem za wełną mineralną. TAk mam w oczku. Super sie układało a i stąpanie po półkach wyłożonych mniejszymi kamieniami ( ale uwaga OKRAGŁYMI, bez ostrych krewędzi) jakies takie "amortyzowane" , Do takich zastosowań kupuje sie wełnę najtańsza w mieście ! Bo przecież nie chodzi o ocieplenie czy też o super własciwości zdrowotne dla człowieka. I nie wychodzi tak strasznie drogo. Styropian to raczej tylko do zbiornika o idealnie prostych scianach np. oczko prostopadłościan, ale kto takie ma? . Styropian nie ugnie sie przecież na okrągłosciach.
duzers - 2010-03-04, 17:02

najlepsza jednak wełna lub geowłóknina.wełne grubości 5cm mozna już kupić za 5-6zł,geowłóknina to wydatek około 3zł,oczywiście za metr kwadratowy
sołtys85 - 2010-03-04, 18:49

napisz ale dlaczego?mozna na dno i brzegi kupic twardy steropian a 2 sprawa jak by sie linoleum spisywalo?
duzers - 2010-03-04, 19:26

nie wiem czy linoleum nie będzie za sztywne a styropian będzie się łamał i nie wiem czy nie będzie przyciągał gryzoni
AurorA - 2010-03-04, 19:31

Dokładnie, podkład musi być elastyczny aby się idealnie dopasował do półek i załamań miedzy nimi.
duzers - 2010-03-04, 19:45

ja też kombinowałem co dać pod folie i stwierdziłem że lepiej trochę dołożyć i mieć tak jak powinno być ;) niż póżniej poprawiać i się denerwować :hehe:
ontario_ab - 2010-03-04, 19:49

geowłóknina ! po co kombinować !?!
sołtys85 - 2010-03-04, 20:14

a wełna nie? tak samo myszy wejda do welny jak i do styropianu sam bylem swiadkiem jak robily gniazda w takiej welnie a twardy styropian moim zdaniem bedzie ok taki po ktorym bedzie mozna chodzic i sie nie zgina
KOImark - 2010-03-04, 20:15

Nadają się też stare wykładziny, koce, kapy i wszelkiego rodzaju miękkie materiały o grubości co najmniej 3-4mm
Można też na pierwszy ogień zapodać pianki które zapobiegają szybkiej utraty ciepła wody po przez grunt.




Elendil - 2010-03-14, 18:01

U mnie też pod folię poszły stare wykładziny i dywany, nawet trochę kuchennej wykładziny PCV na dno, bo była pod ręką. Na to wszystko geowłóknina i dopiero folia.
KarolVIII - 2010-03-14, 19:59

U mnie pod folie właściwą dałem ogrodniczą, wtedy mnie jeszcze nie było na forum, ale w okolicy oczka nie ma drzew specjalnie wiec jestem dobrej myśli. Poza tym gdyby przyszło mi kiedyś zmieniać poszycie w oczku folie ogrodniczą mogę zastosować w innym miejscu, zgodnie z jej pierwotnym przeznaczeniem :D
leszek50-57 - 2010-03-14, 20:13

Można pod folię oczkową jak już nic nie ma pod ręką to stare folie tunelowe,
zawsze można ich zdobyc u badylarzy. ;)
poz.Leszek
-----------------

samuraj - 2010-03-16, 20:36

u mnie "podkładem" jest folia bąbelkowa :)
Mariusz - 2010-03-16, 20:50

Jeśli ściany nie są strome wykładam lessową glinką, bez podściółki. Tak przerobiłem w ogrodzie górne oko, choć moi kochani współpracownicy, wycinając przerębel uszkodzili folię, to woda nie ubywa-less stworzył tak twardą strukturę jak beton.
Dodam że mieszałem go z cementem i ubijałem.

sudan - 2010-03-29, 21:31

Witam. Właśnie jestem na etapie planowania budowy oczka. Po budowie została mi w garażu rolka drobnej siatki plastikowej. Nie mam pojęcia jak fachowo brzmi nazwa, używane jest to zdaje sie do elewacji, pod tynk. Szerokosc rolki 1,5 metra, oczka maja chyba około milimetra. Leży to u mnie i przeszkadza, może warto to polożyć pod folie ? Stosował ktoś takie rozwiązanie ?
barteknam - 2010-03-29, 21:44

Ale nie wiem czy ona pomoże Ci jakoś uchronić folie przed ewentualnym przedziurawieniem , ponieważ ona ma zbyt duże szpary , możesz ją dać jako dodatek , jeśli oczywiście zależy Ci na dobrym zabezpieczeniu folii .
Elendil - 2010-03-29, 21:47

Taka siatka Ci co najwyżej ryjca jakiegoś zatrzyma, choć jak będzie uparty to i tego nie wiadomo. Na to i tak musisz dać włókninę.
justfilied233 - 2010-03-29, 22:38

Ja (zobaczymy co z tego wyjdzie ) z racji ze mieszkam na wsi dałem pod foli kupę worków po nawozach i po woli zalewa, zobaczymy czy coś to da, worki grube nie rozcinane wiec 2 warstwy są.
Gosik - 2010-06-14, 12:38

proszę o fachową poradę oraz konstruktywną krytykę.
1/co jeszcze zrobić zanim położę folię-oczko przebudowywane z naturalnego na foliowe.30m2, po przekopaniu czarnoziemu spód to-piach i glina+kamienie.
Czy wykładzina (b.gruba)wystarczy po folię?

Elendil - 2010-06-14, 12:53

Powinna wystarczyć. Tylko trzeba było sobie pociąć tą wykładzinę, łatwiej i dokładniej byś ułożyła. A tak to na dnie masz spore nierówności. Ja przy swoich oczkach pociąłem wykładziny i włókninę na pasy szer ok 1-2m i układało się na luziku ;)
Gosik - 2010-06-14, 13:17

Dziękuję za sugestie-tak zrobię.
Gosik - 2010-06-15, 10:02

duzers napisał/a:
gosia fajnie,ale tą wysepkę bym zlikwidował,zrobiłbym tam taką strefę płytką.dużo foli nie trzeba na to.pamiętaj że to moje zdanie.tobie się może podobać :good:


Zastanawiałam się nad zlikwidowaniem jej, ale jak poprzednio zalało oczko, a był to wtedy naturalny staw-wyspa prezentowała się fajnie.Strefę płytką mam z prawej strony wyspy.Jeżeli to tylko kwestia wyglądu-to chyba ją zostawię, ale jeżeli to kwestia jakiś ewentualnych zaburzeń środowiska wodnego-to zlikwiduję-czy chodziło Ci tylko o wizualne, czy inne kwestie?

Vanka - 2010-06-15, 10:06

Gosik a jak chcesz wyspę wyłożyć folią ? - dziurę będziesz robić ? zresztą przez wyspę dużo więcej folii pójdzie na oczko. Mi się podoba, a decyzja Twoja ;)
Gosik - 2010-06-16, 12:44

Vanka napisał/a:
Gosik a jak chcesz wyspę wyłożyć folią ? - dziurę będziesz robić ? zresztą przez wyspę dużo więcej folii pójdzie na oczko. Mi się podoba, a decyzja Twoja ;)

Robiąc nacięcie krzyża-naciągnę folię na wyspę-wyspa jest dodatkowo opasana siatką i geowłókniną oraz spięta-nawet jak oczko zalała woda po wrąbek-świetnie się trzymała.Folii zamówiłam z bardzo dużym naddatkiem.Zakładki folii na wyspie, będą identycznie jak wokół oczka-20-35 cm.Wyspa jest idealnie równo z poziomem wody-nie będzie widać folii na jej bokach.

Vanka - 2010-06-16, 13:17

W takim razie trzymam kciuki, bo mi sie ta wyspa podoba :)
Ryba2008 - 2010-08-01, 20:36

Witam i pytam: w tym tygodniu będę oczko wodne wykładał folią czarną 1mm. Kupiłem pod folię agrowłókninę czarną oraz geowłókninę białą. Czy lepiej pod folię wyłożyć agrowłókninę, a na nią geowłókninę, czy odwrotnie? Powierzchnia oczka: 30 m2 Pozdrawiam. Ryba2008 :soczek:
ontario_ab - 2010-08-01, 21:08

nie widzę większego sensu w podkładaniu agrowłókniny, geowłóknina - jak najbardziej, im grubsza tym lepsza
Gosik - 2010-08-03, 14:52

nie ma znaczenia co pierwsze położysz-ważne aby było grubo.
duzers - 2010-08-03, 15:43

ontario_ab napisał/a:
nie widzę większego sensu w podkładaniu agrowłókniny,
ja też...lepiej zostaw sobie ja do wykładania koszy na rośliny,sprawdza sie bardzo dobrze ;)
ewa535 - 2010-08-03, 16:44

JA sie ciągle upieram przy wełnie mineralnej ( takiej do dociepleń).
Mam tak i bardzo sobie chwalę. Zdaje dobrze egzamin na brzegach , gdzie na folii mam ułozone na prawdę ciężkie głazy. Dobra amortyzacja.

Ryba2008 - 2010-08-03, 19:44

Witam i dziękuję za podpowiedzi. Agrowłókninę kupiłem za 120 zł ( 160 m2) więc wystarcz i do koszy. , natomiast geowłókninę za 100 zl, niewielki wydatek. A wełna, o której wspomniała Ewa, to trafna podpowiedź. Skorzystam z niej. Dziękuje. Ryba2008. :pa:
hns - 2010-08-08, 22:48

A teraz wtrynię się ja! ;-)

Niestety zaczynałem ze swoim oczkiem kiedy jeszcze nie miałem pojęcia o tym forum.
Zrobiłem tak:
1.) 10 cm gliny (chyba;-) - konsystencja gliny kolor brązowo-pomarańczowy - przywiózł mi to mój gość od transportu na budowie - wywrotka za 300zl)
2.) Geowłóknina Geotex 150GR/M2
3.) Folia 1mm PCV od Galińskich z Kluczborka (12zl/m²)
4.) Geowłóknina Geotex 150GR/M2 (na brzegach worki po kawie wypełnione żwirem)
5.) Strefa głęboka ze stromymi ścianami (ponizej 40cm glebokosci) - 10cm betonu wzmocnionego dwoma warstwami siatki stosowanej na styropian (fasady) i 6-tką drutem na samej gorze - coś w postaci wieńca, w strefie płytkiej - 10cm żwiru.

Pytanie - co zrobiłem źle?
Czy pomysł z betonem na folii?
(chciałem w ten sposób zapobiec osuwaniu się żwiru na stromych ścianach i umożliwić wchodzenie do oczka w celu ochłody w gorące dni lata. Miedzy betonem a folia jest geowłóknina)

hns - 2010-09-09, 20:16

Właśnie zabieram się za moje bagienko + strumyk.
Zastanawiam się nad tym co pod folie.
Czy wełna może być szklana (ta żółta) czy lepiej mineralna (trochę droższa)?
Czy jest jakaś różnica dla takiej np. nornicy?
Czy 5 cm wystarczy? Ta szklana będzie miała pod naciskiem wody na pewno poniżej 1cm.
Czy może wystarczy geowłóknina (mam ja i tak zamiar dać miedzy wełnę a folie).
Wełna przekonuje mnie jako zabezpieczenie przed gryzoniami.

Przeczytałem cały temat ale widzę ze każdy ma swoje zdanie :???:

Folia bąbelkowa, pianka, styropian i inne tego typu wynalazki chyba nie zabezpiecza folii przed gryzoniami?

josh1976 - 2010-09-15, 09:21

Ja pod swoje małe oczko dałem mate filtracyjną z pracy,coś jakby sztuczna sztywna wata. Pod duże oczko też to dam,albo wełne mineralną :) . Myśle,że wełna mineralna i podobne materiały spełniają też inne ważne zadanie :idea: . Podczas mrozów w strefie płytkiej amortyzują ewentualne ruchy pokrywy lodowej względem brzegu. Hns napisał,że wełna pod ciśnieniem wody będzie miała 10mm z 50ciu. Nie zgodze się,ewentualnie na samym dnie. Miałem jakiś czas wełne pod 220l akwa. Ugięła się może 1-1,5cm,nawet po pół roku nie siadła więcej,pomimo,że naciskana palcem pomiędzy akwa i stołem była miękka. Reasumując ja stawiam na wełne i podobne,a na to rzuce jakąś geowłókninke-dla spokoju duszy :)
hns - 2010-09-16, 20:55

josh1976 napisał/a:
Hns napisał,że wełna pod ciśnieniem wody będzie miała 10mm z 50ciu. Nie zgodze się,ewentualnie na samym dnie. Miałem jakiś czas wełne pod 220l akwa. Ugięła się może 1-1,5cm,nawet po pół roku nie siadła więcej,


Chodziło mi o wełnę szklaną w rolce (np Isover), taka już po rozwinięciu nie ma 50mm a co dopiero pod naciskiem słupa 50 cm lub więcej wody. Lepsza (choć niestety droższa) wydaje się być wełna skalna (np. Rockwool) - nie jest tak ściśliwa (rolka zawiera 3 razy mniej wełny niż rolka wełny szklanej).

cin111 - 2011-04-11, 10:19

mam pytanko
jak układać geowłókninę ?
Zakładać ją na siebie czy obok siebie .

Elendil - 2011-04-11, 11:29

z zakładkami
lepi - 2011-04-11, 12:37

cin111 napisał/a:
mam pytanko
jak układać geowłókninę ?
Zakładać ją na siebie czy obok siebie .


Jak wyżej - z zakładkami.
Ja w swoich obu oczkach nawet fastrygowałem, żeby przy układaniu folii włóknina nie przesuwała się czasem tak, że odsłonięte zostałoby podłoże.

ewa535 - 2011-04-11, 17:06

cin111 napisał/a:
mam pytanko
jak układać geowłókninę ?
Zakładać ją na siebie czy obok siebie .


O zakładkach już wiesz wiec nie bede sie powtarzać ale ja w kwestii fastrygowania.
Aż się uśmiałam, bo nawet niektóre kobiety to igły i nitki w zyciu nie miały w ręku a jeszcze zeby meżczyzna fastrygował ? Lepi :brawo:
Myślę jednak , że jest prostszy sposób.
Taśmą malarska ! Materiał nietrwały, ale w końcu chodzi o chwilowe przytrzymanie waty, zeby nie zwiewało i nie opadała i nie przesuwała się, bo zakładam ,ze robimy to tuż przed rozłozeniem folii.
U mnie zdało to egzamin doskonale. Poszło szybko i gładko i rozkładanie waty wspominam jako najłatwiejszą pracę w procesie budowy oczka.

grimreaper - 2011-08-24, 19:31

Witam,
jakiej gramatury powinna być geowłóknina pod oczko?
czy 150g/m2 jest wystarczające czy dać coś lepszego?

Gosik - 2011-08-24, 19:33

Jest wystarczająca. Możesz również dać stare dywany, wykładziny czy wełnę mineralną ( jak masz resztki z budowy)
Artur - 2011-08-24, 19:37

grimreaper napisał/a:

czy 150g/m2 jest wystarczające czy dać coś lepszego?

Wystarczy taka, ja mam 200 ale 150 będzie dobra.

Martinho - 2011-08-25, 14:01

Gramatura jest często mylącym parametrem - można kupić "szmatę" mającą wymaganą gramaturę, która będzie się rwać w rękach

zwróc bardziej uwagę na wytrzymałość na przebicie CBR ( podawane w kN - im wyższa wartość tym lepiej ) oraz dynamiczny zrzut stożka ( podawany w mm - im mniejsza wartość tym lepiej )

pozdr
mx

grimreaper - 2011-08-25, 20:11

Włókninę już zamówiłem, z aledrogo EDILFON SB 200, Wydaje mi się że będzie ok ;)
Yooleck - 2012-04-10, 16:05

Adam napisał/a:
Pod folie do oczek nadaje sie także pianka którą kładzie sie pod panele podłogowe , tak mi sie wydaje :wink: nigdy jej nie stosowałem ale jest w miare gruba wytrzymała i elastyczna :pa:


Podobno świetnie sprawdzają się stare ubrania!

AurorA - 2012-04-10, 17:48

Yooleck napisał/a:
Podobno świetnie sprawdzają się stare ubrania!


pamiętajcie aby usunąć guziki i suwaki.

the0 - 2013-05-14, 19:43

witam, potrzebuje porady.. jestem w trakcie budowy oczka..a raczej ślizgawki pod skimboard.. potrzebuje jeeden porady.. jak lepiej ulozyc materiały.. piasek 20cm/agrotkanina/folia/piasek 20cm.. czy agrotkanina/piasek20cm/folia/piasek 20cm... a moze nie ma to wiekszego znaczenia? chodzi mi o ochrone raczej przed korzeniami poniewaz mysle iz przez 20cm piasku kamienie się nie przebiją
best_misiek - 2013-05-15, 00:55

the0, Chyba lepiej najperw geo, potem piach. Włóknina oddzieli piach od gleby.
draglukasz - 2015-03-26, 19:38

Ja mam dylemat odnośnie geowłókniny... lepiej kupić 300g/m2 czy wystarczy 200g/m2??
luzio - 2015-03-26, 20:02

200 powinna wystarczyć.
Ja robiłem też na 150 ale 200 to chyba optymalna gęstość. Z tym że geowłóknina może się różnić. Miałem z dwóch źródeł. Jedna miała na sobie nadruk jakiejś włoskiej firmy a druga była bodajże polska. Ta włoska była mocniejsza i przyjemniejsza w dotyku i generalnie robiła lepsze wrażenie. Mimo nominalnie tej samej gramatury.

draglukasz - 2015-03-26, 20:06

luzio napisał/a:
200 powinna wystarczyć.
Ja robiłem też na 150 ale 200 to chyba optymalna gęstość. Z tym że geowłóknina może się różnić. Miałem z dwóch źródeł. Jedna miała na sobie nadruk jakiejś włoskiej firmy a druga była bodajże polska. Ta włoska była mocniejsza i przyjemniejsza w dotyku i generalnie robiła lepsze wrażenie. Mimo nominalnie tej samej gramatury.


Bardzo cenna uwaga- dzięki wielkie!

grapi - 2015-06-25, 12:33

czasami nawet nic nie trzeba jak nie masz kamieni w ziemi

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group