Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Ryby w oczku wodnym - ILE RYB W OCZKU

Piotr - 2006-02-18, 23:17

Cytat:
150 rybek to bardzo dużo, gdybys nie mial co z nimi zrobic (nie wiem jak duże masz oczko) to bylbym chetny ...


Oczko ma około 30m3 wody. Nie widzę problemu z maluchami, bo jeśli będzie za dużo ryb w oczku to też problem, ale potrzeba poczekać do do lata. Piotr

JacekN8 - 2006-02-19, 09:39

Jeżeli to są rybki wielkości ok 5cm to na 30m3 nawet nie powiedziałbym że to za dużo, ale wiadomo one rosną...
Pawel Woynowski - 2006-02-19, 16:24

JacekN8 napisał/a:
Jeżeli to są rybki wielkości ok 5cm to na 30m3 nawet nie powiedziałbym że to za dużo, ale wiadomo one rosną...


To,można prosto wyliczyć. Przyjmuje się, że na jednego dorosłego karpia koi, długosci 0,50 m potrzeba 1m³ wody, to dla 150 trzeba będzie 75m³ wody.

Jest jeszcze jedna metoda liczenia ilości ryb do danego oczka, przyjmuje się w nowych oaczkach, że suma długości wprowadzanych ryb nie powinna przekraczać 25 cm na 1m² powietrzchni oczka, mówiąc obrazowo, na oczko o powierzchni 10m², można przyjąć ryby o łącznej długości 250cm, to znaczy 25 ryb o długości 10 cm.

Natomiast, w oczkach które już osiągnęły równowagę biologiczną, suma wprowadzonych ryb może wynosić 75cm na 1m² powierzchni oczka i nie spowodyje to zmiany w równowadze, na tyle, żeby oczko sobie nie poradziło.

Piotr - 2006-02-19, 19:32

Zaraz ja mówiłem o nowym przychówku, Posiadam jeszcze inne ryby: kilka jesiotrów. karpie koi, karasie, złote orfy i dwa karpie chyba lustrzenie, a dostałem je od znajomego, który ma staw o powierzchni około 2 hektarów. Wiec jestem przekonany, że będę musiał zrobić małe przerzedzenie. Mam kilku znajomych w okolicy, którzy posiadają oczka, wiec myślę ze jak młodzież podrośnie to ich nimi podzielę. Ale zobaczymy jak to będzie po zimie. Na razie żadna ryba do przerębla nie chciała podpłynąć. Widocznie im tam na dnie jest bardzo dobrze. Piotr
JacekN8 - 2006-02-19, 20:20

Piotr, nie życze ci tego, ale na wiosne możesz być zaskoczony, ja dzisiaj przez przerębel wypatrzyłem zdechłego karasia leżąego na die i nie mam go za barzo jak wyciągnąć przez tą dziure lodzie, a reszty ryb wogóle nie widziałem, myśle że nie leżą gdzieś po drugiej stronie oczka.... :(
andrzej - 2006-02-19, 22:00

Ależ to oczywiste Panowie, że Paweł się przejęzyczył (miał na myśli 0,5m), dorosłe karpie dorastają do 60 cm.
Ale nie zgadzam się z teorią co do ilości ryb w stosunku do powierzchni lustra wody, a co z głębokością - nie ma wpływu na ogólną pojemność? Klasyczne oczka dla koi są znacznie głębsze ok.2m .

Pozdrawiam. andrzej

Pawel Woynowski - 2006-02-19, 22:55

andrzej napisał/a:
Ależ to oczywiste Panowie, że Paweł się przejęzyczył (miał na myśli 0,5m), dorosłe karpie dorastają do 60 cm.


Miało być 50 cm, sory.

A karpie koi w cieplejszych wodach lub, w oczkach ozdobnych w pomieszczeniach zamkniętych i intensywnie karmione, dorastają do 1m.

Cytat:
Ale nie zgadzam się z teorią co do ilości ryb w stosunku do powierzchni lustra wody, a co z głębokością - nie ma wpływu na ogólną pojemność? Klasyczne oczka dla koi są znacznie głębsze ok.2m .

Pozdrawiam. andrzej


Są głebsze od 1,5 m do ..... i to pierwsze wyliczenie dotyczyło karpia koi.

Natomiast, to drugie wyliczenie, odnosi się do ryb bardzej popularnych i oczek standartowych o głębokości 1m - 1,30 m.

Pawel Woynowski - 2007-04-05, 11:18
Temat postu: ILE RYB W OCZKU
infos napisał/a:
Obsada ryb wygląda tak:
50 szt. karpia,
50 szt amura,
20 tołpygi

Maksymalna, zalecana obsada ryb w stawach które osiągnęły równowagę biologiczną, może mieć w sumie 75 cm długości na każdy m². Jeśli ich będzie więcej będziesz miał nadprodukcję azotanów.
Nic nie piszesz o roślinach, ile ich masz i jakich. Jeśli staw nie ma filtrów, to właśnie one w główniej mierze odpowiadają za czystość wody w stawie. A bez roślin nie uzyskasz równowagi biologicznej w stawie.
Zastanawia mnie również, obsada ryb, amury i tołpygi to roślinożercy i podejrzewam że wycinają Ci większość roślin jakie mogły by tam rosnąć.
Cytat:
i ok 10 szczupaków, które przez jesień - zima miały wyciąć pozostałość po karasiach srebrzystych (bąkach). Na mój staw chyba to nie jest zbyt wiele ?

A czym będą się żywiły szczupaczki, jak wytną już karasie :?:
Cytat:
A jak sie ma stosowanie wapna do tego wszystkiego ?

Wapno dodane do wody odkwasi Ci ją, a powinna być lekko kwaśna.
Sprawdź właściwości fizyko chemiczne wody.
Idealne wartości to:
pH 6,0 - 7,5
TwO - 15°n
Związki amonowe (amoniak) - poniżej granicy wykrywalności
Azotyny - poniżej granicy wykrywalności
Azotany - poniżej 80 g/l

jackon - 2007-04-05, 18:49

"Maksymalna, zalecana obsada ryb w stawach które osiągnęły równowagę biologiczną, może mieć w sumie 75 cm długości na każdy m²"
to podejscie ksiazkowo-naukowe :)
dla przykladu ja na stawie produkuje 4 razy wiecej ryb niz podaja wszystkie dostepne zrodla naukowe
naukowcy i autorzy maja to do siebie,ze ich praca polega przede wszystkim na przepisywaniu
Pawel nie masz pojecia jakim wysilkiem trzeba sie wykazac aby naukowca wyciagnac w plener

Pawel Woynowski - 2007-04-05, 23:29

jackon napisał/a:
"Maksymalna, zalecana obsada ryb w stawach które osiągnęły równowagę biologiczną, może mieć w sumie 75 cm długości na każdy m²"
to podejscie ksiazkowo-naukowe :)

Bardzo możliwe, lecz to podejście do stawów ozdobnych, a nie hodowli przemysłowej z całą baterią dyfuzorów i innych wynalazków zapewniających rybom odpowiednie warunki bytowe.

Cytat:
dla przykladu ja na stawie produkuje 4 razy wiecej ryb niz podaja wszystkie dostepne zrodla naukowe
naukowcy i autorzy maja to do siebie,ze ich praca polega przede wszystkim na przepisywaniu
Pawel nie masz pojecia jakim wysilkiem trzeba sie wykazac aby naukowca wyciagnac w plener

Widocznie nie miałeś do nich szczęścia, że taki jesteś na nich cięty. Ja miałem to szczęście że spotkałem na swej drodze naukowców zapaleńców i do tego praktyków. :)

jackon - 2007-04-06, 05:23

do tej pory nie mam szczescia
a wspolpracuje z kilkoma instytutami naukowymi i uczelniami :)
w oczku wodnym tez nie mozna dokladnie okreslic obsady, przeciez wiele czynnikow decyduje o tym

jackon - 2007-04-06, 05:33

i jeszcze jedno, dzieki nim wlasnie, dzieki im tzw "badaniom" (polegajacym na przepisywaniu bzdur) polscy rybacy dostali mocno w doope
zapytaj rybakow badz hodowcow ryb, odpowiedz jest jedna "tam gdzie sie zaczynaja badania naukowe konczy sie hodowla ryb"
znam kilka hodowli, gdzie naukowcy zalatwili im produkcje ryb
nazwiskami nie bede operowal, chociaz ich doskonale znam

AurorA - 2007-04-06, 12:09

Z moich doświadczeń dla karasia i lina minimum 100 litrów, dla karpika koi 1000 litrów. Oczywiście im ryba ma więcej miejsca tym lepiej dla niej i dla czystości wody.
Obecnie większość producentów filtrów i pomp do oczek przy oczkach zarybionych zaleca wybór sprzętu o dwukrotnie większej wydajności, a w przypadku koi jeszcze więcej.

Zalecenia producentów sprzętu są przeliczane przy założeniu 50 cm ryb na 1000 litrów wody - to wielkość zalecana.

infos - 2007-04-13, 13:47

Dziękuję Pawle za ważne informacje.
Przy powierzchni stawu 6a to radzej przerybienie mi nie grozi - jeśli dobrze odczytuję.
A o szczupaki nie muszę się martwić, bo karasia to jeszcze jest sporo, choć wolałbym, żeby go w ogóle nie było. Od niedawna, kiedy zacząłem zajmować sie stawem, karasia po odłowie wywiozłem pełną beczką (100l) do rzeki. Poza tym są też inne rybki.

Teraz zaczynam się martwić jak uzyskać lepsze parametry wody. Planuję wybudowanie na wysokim brzegu stawu małego oczka, z którego woda będzie się przelewała po kaskadzie. Natleni to znacznie wodę :)
Zaczynam czytać co i jak....

Pozdrawiam.

autorus - 2007-06-02, 07:35

Ja tez daje im jeść kilka razy dziennie, jak akurat sobie wyciągfam glony :) I tez zauważyłem, że jak idę to rybki juz wiedzą i zasuwają za mną :) śmiesznie to wygląda. Daję im tak często bo karpie jedzą mi liście lili a mnie to bardzo wkurza.

Jak mam zbiornik 12000l to ile mogę mieć rybek?
Powiem tak mam:
- 4 karasie po 15cm ,
-dwa karpie koi po 15cm
-suma, 30cm (nowy nabytek)
-2szt rybek po ok 35cm (nowy nabytek)

i sporo maluchów tj ok 30szt

I tak się zastanawiam czy przypadkiem nie czas na przetrzebienie?

Autorus

JAREK G - 2007-06-02, 08:41

Przy tej wielkości oczka to masz jeszcze spory zapas , nie musisz robić przetrzebienia :P Różne są szkoły jedni liczą centymetry ryb na metr kwadratowy inni na litry :P a najlepiej to patrzeć na równowagę biologiczną :good: Ja karmie ryby raz dziennie i mam ich 45 sztuk dorosłych i sporo maluchów
arturek - 2007-07-06, 20:46

w oczku na karasie średnio powinno przypadać ok 100 litrów wody a na karpie koi nawet 1000 litrów
Pawlak - 2007-07-07, 08:37

3 lata temu miałem w oczku 110l 7 karasi :? wszystkie zdechły :(( taka ilosć była przez moja mame i babcie które mówiły że 3 to pusto ;) aktualnie mam 2 karasie ozdobne :-D
arturek - 2007-07-07, 08:47

7 karasi na oczko 110 litrów to zdecydowanie za dużo
golden - 2007-07-08, 13:43

110 litrów? ACo to za oczko to raczej większa kałuża :hehe:
Pawlak - 2007-07-08, 14:12

golden napisał/a:
110 litrów? ACo to za oczko to raczej większa kałuża :hehe:

:evil: to jest oczko ,rośliny są
Oczko jest z formy :P

melek - 2007-08-04, 01:13

W moim oczku ok 3000 litrów pływają 2 karasie, 2 karpie koi i jedna żaba :D
melek - 2007-08-06, 17:22

Teraz dołączyło do stada 2 karpie lustrzenie i 1 karaś japoniec tam zwany :P
Łuki18 - 2008-01-05, 14:07

Melek, dla mnie to troszkę mało :-(
Dafra - 2008-01-17, 17:34

Dołożysz parę kolorowych karasi, jazi i oczko ożyje! :)
melek - 2008-01-17, 17:38

Łuki18 napisał/a:
Melek, dla mnie to troszkę mało :-(

Tak wiem, na wiosnę coś kupię. A myślałem o takim wariancie pożyczyć akwarium i kupić 4-5 karasi (upatrzyłem sobie w pewnym sklepie, dosyć małe 6-8cm) i jak się ociepli to do oczka.

wojtas - 2008-01-18, 08:30

ja bym w ogóle odradzał karasie do zbiorniczka 110l.raczej same roślinki.latem jak jest ciepło do takiego oczka można by dać kilka gupików lub kardynałków,
Pawlak - 2008-01-18, 09:48

a ja sądzę że 2 karasie mogą być ,jeżeli filtracja jest dobra i jest pełno roślin ,tylko że w zimę trzeba bym je przenieść do cieplejszego miejsca
Oczko bez ryb to jak żołnierz bez karabinu :P

wojtas - 2008-01-18, 16:22

Ja sobie też nie wyobrażam pustego oczka.Zamiast ryb mogą być żaby i traszki.Do mini-oczka 110l.polecałbym raczej welonki jeśli muszą być karasie.,Latwiej je na zimę przenieść do akwa z uwagi na rozmiary.formy stawowe juz po kilku latach będą za duże.
bystry122 - 2008-12-22, 17:15

Witam.Jeśli mam oczko 800l to jakie i ile ryb wpóśćić
bogdan12121966 - 2008-12-22, 17:52

najlepiej karasie, najbardziej wytrzymałe, a także orfy,liny.
kilka 4-5szt ,wystarczy żeby nie zanieczyszczały wody .
karpi koi nie polecam ,szybko rosną i potrzebują głębszej wody i więcej miejsca do pływania.
najbardziej wytrzymałe na zmieniające się warunki bytowe są karasie jest to ryba która nawet w zimie zakopie się w mule i przetrzyma niedobór tlenu,zakwit wody itp

monkeymonk - 2008-12-22, 18:46

niby jest tak jak piszesz ale przez ostatnie 2 lata padaly mi czesciej karasie niz karpie. Co do karasi - w niektorych zbiornikach bardzo mocno sie rozmnazaja i potem jest klopot. Wole koi.
AurorA - 2008-12-23, 01:42

Orfy do małych zbiorników też się nie nadają - one lubią przestrzeń.
bystry122 - 2008-12-24, 10:53

Czyli koi ewentualnie może być :?:
samuraj - 2008-12-24, 11:30

bystry122 napisał/a:
Czyli koi ewentualnie może być :?:


Nie polecam--800l to stanowczo za mało , w tak małym oczku to tylko karasie i to nie więcej jak 4 sztuki

dariusz91 - 2009-04-06, 20:24

a do oczka 1000l o głebokosci max 50 cm, jakie rybki polecacie??
Z tego co się orientuje to karasie są najbardziej wytrzymałe, czy one się nadają??
Ile takich rybek??
Jeżeli można to proszę o pomoc w wyborze konkretnej odmiany
I ostatnie pytanie:
Czy w tak płytkiej wodzie rybki mają szanse przezimować ??
Z góry thx, Pozdrawiam

AurorA - 2009-04-06, 20:46

Szansa jest ale nieduża. Max 3-4 nieduże karaski.
mateusz1990 - 2009-04-06, 21:50

a ile mogę pościć ryb do oczka 81m2


pozdrawiam

samuraj - 2009-04-07, 07:47

mateusz1990 napisał/a:
a ile mogę pościć ryb do oczka 81m2


pozdrawiam


Przeczytaj temat od pierwszej strony , tam są wyliczenia ile ryb na daną wielkość zbiornika :)

autorus - 2009-04-11, 16:10

U mnie jest już z 60szt, tylko jesiotry i suma mi wcięło. Odkurzałem oczko, może się przy dnie gdzieś schowały.

Autorus

dareks - 2009-04-14, 22:59

Nie wiem ile było ryb w tym oczku, ale nikt ich chyba nie karmił :-)


Jak wrzuciłem kawałek bułki prawie się pozagryzały :crazy:

Adalbert - 2009-04-15, 05:06

Strach rękę do wody włożyć :-D
mateusz1990 - 2009-04-15, 05:54

Fajny widok :good:
Pawel Woynowski - 2009-04-15, 23:58

dareks napisał/a:
Jak wrzuciłem kawałek bułki prawie się pozagryzały :crazy:

Karpiowate mają to do siebie, że kiedy by się im nie podało pokarmu, zawsze go pobiorą.

Rzeczywiście widok ciekawy, zastanawia mnie tylko wielkość tego oczka, czy stawu i sens hodowli takiej ilości ryb.

marcinek6661 - 2009-05-20, 20:53
Temat postu: Pojemność oczka a ile rybek?
Rozmiar mojego oczka to około 175 cm długości na 100 cm szerokości i około 50 cm głębokości, po obu stronach nabrzeża długości 20 cm o głębokości 25cm, jest to forma z tworzywa. Pływa tam około 20 rybek 10cio centymetrowych, czytając forum wszyscy opierają się o bardzo precyzyjne obliczenia pojemności i wielkości lustra wody, proszę o pomoc w wliczeniu mi tych parametrów, ponieważ ułatwi mi to sprawę w dobieraniu wszystkich detali do mego budującego się akwenu! Dzięki, pozdrawiam!
Pawel Woynowski - 2009-05-21, 18:43
Temat postu: Re: Pojemność oczka a ile rybek?
marcinek6661 napisał/a:
proszę o pomoc w wliczeniu mi tych parametrów, ponieważ ułatwi mi to sprawę w dobieraniu wszystkich detali do mego budującego się akwenu! Dzięki, pozdrawiam!

Bardzo proszę, z tym tylko że potrzebuję jeszcze jednej informacji. W jaki sposób zaopatrujesz oczko w wodę. Czy to jest studnia na działce czyli własne ujęcie, czy miejski wodociąg. Jeśli to miejski wodociąg to przed napełnieniem oczka wystarczy zapisać wskazania wodomiaru, myślę że w zupełności wystarczy zapisać dwie ostatnie cyfry, napełnić oczko i ponownie zapisać wskazanie wodomiaru. Teraz wystarczą jedynie wiadomości z matematyki w stopniu podstawowym, tz. znajomość odejmowania. Odejmujesz niższy zapisany stan wodomiaru tzn, początkowy, od wyższego czyli końcowego. Po wykonaniu działania otrzymujesz wynik czyli pojemność oczka w m3.
Jeśli natomiast, zasilasz oczko z własnego ujęcia wody, wtedy pozostaje wiadro. Dobre wiadro ma 10l pojemności. Teraz, potrzebna nam jest wyższa matematyka, tzn. mnożenie. Wlewasz wodę do oczka wiadrem i ilość wiader potrzebna do całkowitego napełnia oczka pomnożona przez 10l da Ci pojemność oczka w litrach.
UWAGA! Dokładność pomiaru zależna jest od odległości od źródła wody, czym jej mniej wychlapiesz niosąc wiadro, tym pomiar będzie dokładniejszy.

To tyle co do pojemności oczka, a powierzchnię przyjmij ok. 1,30m2, bo to najmniej istotne przy tak małych skorupach, o pardon, oczkach wodnych. ;)

Jeśli chodzi zaś o ryby, to góra 10 szt, to absolutne maksimum, i to też bym się zastanawiał czy nie za dużo.
Nie piszesz o roślinach wodnych które są niezbędne do uzyskania w przyszłości wody bez glonów. I to rośliny, a nie ryby powinny być pierwsze w oczku. Ryby wpuszczamy dopiero wtedy kiedy stwierdzimy ze rośliny dobrze rosną, tzn po kilku miesiącach od nasadzenia. Do takiego oczka proponuję 6-7 szt. miniaturowych roślin wodnych

marcinek6661 - 2009-05-21, 23:32

No nie!!! Ja nie mam żadnej MAŁEJ SKORUPy tylko prawdziwe piękne OCZKO WODNE!!!
Jestem oburzony, no ale cóż, hmmm!
Dam rade! :-D
Sorry ale te metody powyżej przez pana opisane odpadają, ponieważ nie posiadam wiadra żadnego a wodę napełniam po prostu szlauchem prosto z kranu, a tu ciekawostka - nie ma na nim żadnego licznika, a w ogóle to w całej okolicy nie ma licznika ani jednego, a za wodę płacę ryczałtem raz na cały rok, tak że gdyby to było dla oczka zdrowe zmieniał bym wodę w moim PIĘKNyM OCZKU 24 raz na dobę i to za free, hehehe :)
Co do roślinek to mam kilka; parę irysków i lilie wodne, trzcinki i bambuski, ale to jeszcze nie jest to co chciałbym uzyskać, no bo niestety wszystko kosztuje i to nie małe pieniądze! :evil:
Jak skończę swoje OCZKO jakoś w połowie sierpnia, to porobię fotki i wtedy zobaczmy, kto tu na matematyce , fizyce i chemii się nie zna! (a nawet i astronomii) :yess:
Dzięki za wszystkie rady, na pewno przydadzą się, pozdrawiam :pa:

melek - 2009-05-24, 12:09

Co do roślin to w Przeźmierowie jest sklep czy tam szkółka - już nie pamiętam. A jeszcze masz sklep u Aurory - dobre ceny, pewnie jakieś gratisy ;)

A obsada rybia myślę ,że będzie pasować.

Pawel Woynowski - 2009-05-24, 13:47

Szymon871 napisał/a:
Moze ja się wtrącę... :-D

Czy taka obsada: 10 złotych orf i jesiotr o dobry wybór dla o czka o długości około 4 metrów szerokości półtora, no i z różnymi strefami głębokości poczawszy od najpłytszej bagiennej do najgłębszej czyli około 120cm.


Moim zdaniem jesiotr to nie jet ryba do tak małego oczka, to ryba dużych akwenów, w naturze jest rybą wędrowną. Poza tym, stosunkowo kłopotliwa jest opieka nad nią, i nie zawsze przeżywa zimy, ze względu na denne deficyty tlenu w zimie, utrudniona przez lód wymiana gazowa. Poza tym oczko powinno być intensywnie napowietrzane cały sezon. Jesiotr to ryba denna i pożywienie trzeba podawać na dno, i to tyle aby inne ryby go nie zjadły, pH wody powinno wynosić ok 6,5 - 7,0. Mogą mieć problemy z roślinami rosnącymi w oczku, lubą się w nie zaplątywać.
TUTAJ znajdziesz więcej informacji o jesiotrach w oczkach.

Osobiście nie polecam tej ciekawej ryby do naszych oczek. Po co powielać błędy innych, i robić doświadczenia, z żywym jak by nie było organizmem, wiedząc z góry jak się one kończą.

Wuerzet - 2009-07-02, 13:17

U mnie w oczku jest 100-120 karasi, przy objętości oczka wynoszącej ok. 3m^3 i głębokości max 115cm.

11 lat temu wpuściłem 7 dzikich karasi, potem na przestrzeni lat jeszcze z 10 kolorowych (również karasi). Rybki mi się szybko mnożą. 5 lat temu było ich już 60. Ile dokładnie jest dziś dowiem się niedługo podczas remontu oczka. Przez cały okres odkąd mam oczko zdechło nie więcej niż 5 rybek. Do dziś widuję ogromne egzemplarze które zostały wpuszczone na samym początku.

Pozdrawiam

JAREK G - 2009-07-02, 22:16

Masz znaczne przerybienie :???:
kędziorro - 2009-08-18, 14:50

Zgadzam się z Jarkiem
Ja sam mam w oku o poj. ok 1500-1600l 3 dorosłe karasie , 2liny , ok 6zeszłorocznych młodych karasi 6cm , i całe chordy tegorocznego narybku :)
I sam myślę że ryb mam w dość dużo, w przyszłym roku muszę trochę usunąć aby równowaga biologiczna była nie zachwiana ;)

Adalbert - 2009-08-20, 07:36

kędziorro napisał/a:
i całe chordy tegorocznego narybku

Polecam okonka -killera :P Doskonale kontroluje populację w oczku.
Oczywiście nie za dużego, takiego z 10 góra 15 cm.

Ernest - 2009-08-30, 04:08

Adalbert napisał/a:
Polecam okonka -killera


Tak sposób sprawdzony i warty polecenia :)

JAREK G napisał/a:
Masz znaczne przerybienie


Jest to lekka przesada ,ale dla mnie nie ma sztywnej granicy wyliczeniowej ;)

ontario_ab - 2009-08-30, 16:25

mam też za dużo karasi, nie wiem co z nimi już robić...
jakiego musiłabym skombinować okonia by wcinał karasie nie większe niż 5 cm ?

melek - 2009-08-30, 18:12

Okonie mają wielkie pyszczki więc myślę ,że taki ~15cm. byłby :good:
maruder - 2009-08-30, 18:43

Taki moze byc troche za maly, lepszy bylby taki ponad 20 cm.
melek - 2009-08-30, 18:50

Bez przesady. Duże ilości łowiłem tej ryby na spinning i wiem jakie ma możliwości. Połykały woblera wielkości swojej połowy. Pysk 15cm okonia wystarczy żeby pożreć karasia max. 5cm. A do wiosny to już podrośnie ;)
Adalbert - 2009-08-30, 19:22

piotr urbanski napisał/a:
Taki moze byc troche za maly, lepszy bylby taki ponad 20 cm.

Może nawet nie za mały ale przerób może mieć niewystarczający żeby karaski nie zdążyły podrosnąć nanim je skonsumuje.

maruder - 2009-08-30, 19:28

Dokladnie, a poza tym Melek, okonie rosna bardzo wolno :P
melek - 2009-08-30, 19:31

Wiem o tym. Może i lepiej załatwić większego.
Nymphaea alba - 2010-03-04, 10:53

Witam, mam oczko o pojemności 3500-4000L. Mam w nim około 70 ryb różnego gatunku i rozmiarów (największe 11 orf ok 25 cm długości, najmniejsze karasie 6 cm) Wiem ze jest ich za dużo tylko nie wiem ile właściwie powinno być rybek w tym oczku żeby zrobić selekcję ...
Vanka - 2010-03-04, 12:20

Pawel Woynowski napisał/a:
JacekN8 napisał/a:
Jeżeli to są rybki wielkości ok 5cm to na 30m3 nawet nie powiedziałbym że to za dużo, ale wiadomo one rosną...


To,można prosto wyliczyć. Przyjmuje się, że na jednego dorosłego karpia koi, długosci 0,50 m potrzeba 1m³ wody, to dla 150 trzeba będzie 75m³ wody.

Jest jeszcze jedna metoda liczenia ilości ryb do danego oczka, przyjmuje się w nowych oaczkach, że suma długości wprowadzanych ryb nie powinna przekraczać 25 cm na 1m² powietrzchni oczka, mówiąc obrazowo, na oczko o powierzchni 10m², można przyjąć ryby o łącznej długości 250cm, to znaczy 25 ryb o długości 10 cm.

Natomiast, w oczkach które już osiągnęły równowagę biologiczną, suma wprowadzonych ryb może wynosić 75cm na 1m² powierzchni oczka i nie spowodyje to zmiany w równowadze, na tyle, żeby oczko sobie nie poradziło.


Tu masz wzór do obliczenia ;)

JAREK G - 2010-03-04, 18:42

No nie :-o masz ryb napakowane w oczku, jak karpi w markecie przed wigilią
Radzę przeczytać cały ten temat

AurorA - 2010-03-04, 19:28

Tetra zaleca aby zarybienie maksymalnie sięgało 50 cm ryb na 1000l wody. Trzeba pamiętać ze ryby rosną i zostawić sobie na to miejsce.
Limbo - 2010-06-10, 17:02

Witam!
Dziś pytanie dziś odpowiedź......
Mam oczko o wymiarach dł 6m, szer 3,5m i gł 1,40m.




Może mi ktoś wyliczyć jaką mam pojemność oczka i ile ryb mogę w nim hodować??

Obecnie pływa w nim około 55 karasi od 10-20cm i zeszłoroczny narybek, który staram się odławiać.

Mam w planach wpuścić jeszcze 2 jesiotry, 2 liny złote, 6 orf i może 10 kiełbi. Szukam także ryb, które odżywiają się glonami lecz nie niszczą roślin.

Ktoś mi doradził, żebym wpuścił jednego okonia, który wypleniłby narybek karasia i mniejsze okazy. Czy to dobry pomysł??

Proszę o pomoc i pozdrawiam.

Gosik - 2010-06-26, 20:06

Matko-jak w domu dziecka-masz stanowczo przepełnienie a jeszcze chcesz dołożyć? 21m lustra wody-wszystkie wyliczenia masz na forum-wystarczy poczytać.
zuzi10 - 2010-06-26, 20:17

Raczej nie ma możliwości dokładnego wyliczenia. Wszystko zależy na jakim obszarze masz te 1.40, jakie sa strefy płytkie, średnio płytkie w oczku, ew. jesli nie ma półek to jaki jest spad. Jedyna możliwość sprawdzenia to puszczenie wody przez licznik.Reszta, to bardzo dużo danych i skomplikowane liczenie. Chyba,że masz owalny dół na 1.40 głęboko.Wtedy przy zastosowaniu wzorów geometrycznych moznaby w przybliżeniu wyliczyć. Ale, czy tak, czy tak ryb masz stanowczi za dużo
novi - 2010-07-05, 15:42

Limbo napisał/a:
Witam!
Dziś pytanie dziś odpowiedź......
Mam oczko o wymiarach dł 6m, szer 3,5m i gł 1,40m.

przy takiej wielkośc oczka i- odłów inne i zostaw 3-4 koi. Mam już z 10lat oczko podobnej wielkości i różnie bywało z rybami ..dlatego taka rada . Oczywiście natleniaj w zimie.

zuzi10 - 2010-07-05, 20:17

novi napisał/a:
odłów inne i zostaw 3-4 koi
No bez przesady, przy takiej wielkości oczka - zapewne gdzieś 8-10tys. l. to może mieć trochę więcej. Ja oprócz 3 koi mam na ogół jeszcze 10 karasi a oczko ok. 4 tys. l. i zimę bez problemu mi przetrzymują przy napowietrzaczu. W tym roku nie miałam zimą żadnych strat.
neron87 - 2011-02-23, 21:40

Ja u siebie mam kolo 200karasi, 20 karpi, 6 linkow, 7 amurków i 3 sumiki. Widziałem też 15cm szczupaczki...Nie liczę narybku, którego w maju jest dużo. Na razie nic się nie dzieje... nawet w lato przy wysokiej temperaturze... Może dlatego, iż jest to stawik w lesie a do tego mam jeszcze filtr i napowietrzacz...
duzers - 2011-02-24, 17:11

neron87 napisał/a:
Ja u siebie mam kolo 200karasi, 20 karpi, 6 linkow, 7 amurków i 3 sumiki. Widziałem też 15cm szczupaczki.
nie jest ich trochę za dużo?
Bajbas - 2011-02-24, 17:43

duzers napisał/a:
neron87 napisał/a:
Ja u siebie mam kolo 200karasi, 20 karpi, 6 linkow, 7 amurków i 3 sumiki. Widziałem też 15cm szczupaczki.
nie jest ich trochę za dużo?

widać, że chłopak kocha ryby. Za chwilę trzeba będzie światła instalować by się nie pozabijały na skrzyżowaniu. Mnie zaś co innego zafrapowało, jak wy możecie policzyć, że macie dziesiąt .. ryb. Tu 200. Ja mam mniej niż 10 (a propos na ok. 18 m3 wody) i też jak pływają to trudno się połapać, która już była liczona. A 200! "Szacun" :P
Bajbas

lepi - 2011-05-06, 10:43
Temat postu: Jak policzyć ryby w oczku
Bajbas napisał/a:
Mnie zaś co innego zafrapowało, jak wy możecie policzyć, że macie dziesiąt .. ryb. Tu 200. Ja mam mniej niż 10 (a propos na ok. 18 m3 wody) i też jak pływają to trudno się połapać, która już była liczona. A 200! "Szacun" :P
Bajbas


Prosto, bardzo prosto.

Zrób zdjęcie - ja tak akurat robię, zanim oczko "zarośnie". Potem do programu typu Paint, powiększasz zdjęcie i różnymi kolorami oznaczasz sobie np. po 10 sztuk rybek blisko siebie, następny kolor, następna 10-ka, kolory możesz powtarzać ;)

Przykład liczenia

Powyższy przykład z 23 kwietnia, ledwie 7 dni po włączeniu filtracji. Czasem lepiej chwilę poczekać, aż woda się przeczyści, ale trzeba też czasem poczekać, żeby nie zrobiły tak jak niżej - jak się zbiją w taki kłębek, to nawet w powiększeniu ciężko liczyć.




Piotrek.P. - 2011-05-06, 11:07

Wow ! :brawo: bardzo fajnie to wygląda , ja tu się martwię żeby swojego nieprzerybić a tu taka banda rybna :lol: bajecznie wygląda ;)
lepi - 2011-05-06, 11:19

piopil napisał/a:
Wow ! :brawo: bardzo fajnie to wygląda , ja tu się martwię żeby swojego nieprzerybić a tu taka banda rybna :lol: bajecznie wygląda ;)


no to wyobraź sobie co było jeszcze 1,5 roku temu... Karasi było powiedzmy tyle samo, ale były jeszcze te, o których niestety musiałem napisać w wątku Zimowe straty. - 2 spore sumy, 3 spore tołpygi, 2 spore jesiotry, 7 dorosłych karpi (spore jak na oczko a nie na maksymalną osiąganą długość dla gatunku)

To było przegięcie na maksa (w końcu mamy tu tylko 16 m3) i którejś zimy musiało się tak skończyć.

Bać się przerybienia można, wszystkie te karasie (plus kilkanaście zabitych przez sroki, plus niewiadomo ile zjedzonych przez sumy przez dwa lata bytności tychże w oczku) pochodzą od ... 3 czy 4 karasi z którymi wystartowaliśmy 4 lata temu.

Gosik - 2011-05-08, 22:35

W zeszłym roku kupiłam 5 karasi-na jesieni już miałam z 50.Teraz zostało tamtych pięć + jakieś 40 małych (pozostałe udało się odłowić). Jeżeli i w tym sezonie będą się tarły jak króliki, to na przyszły rok zarybię całe stawy w okolicy :???: to nie jest pocieszające...
JAREK G - 2011-05-08, 22:44

Rozwiązaniem jest jeden mały okoń lub stadko większych orf
Vanka - 2011-05-09, 06:48

U mnie w pierwszym roku czyścicielem narybku był mały jazgarz, niestety nie przeżył zimy. W zeszłym roku miałam orfy. Z zeszłorocznego narybku pozostało jakieś 10 sztuk. Czyli obecnie mam ok 16-17 karasi. Trzy lub cztery są ciągle szare, i zastanawiam się nad odłowieniem ich. W zamian może jednak skuszę się na dwa eurokoi :)
Elendil - 2011-05-09, 06:59

W dużym oczku gdzie z karasiami i koi pływa 7 orf, z ubiegłorocznego narybku ostały się 2 sztuki. Z ikry przeniesionej na pistii do mini oczka wyżyły jeszcze 4, co ciekawe przezimowały w tym mini oczku pod lodem, bez jakiegokolwiek wspomagania technicznego. Oczko nie przemarzło do dna bo Aurora też nie przemarzła. Oczko ma 50cm głębokości :-D
Gosik - 2011-05-09, 19:36

JAREK G napisał/a:
Rozwiązaniem jest jeden mały okoń lub stadko większych orf

Jarku-czy w moim oczku Orfy mają szansę żyć?-tzn, czy nie jest ono za małe? i czy jedna Orfa nie jest samotna?-nie wiem czy kupuje się je w parach? Pytam, bo wiem, że na Koi mam za małe oczko.

[ Dodano: 2011-05-09, 20:36 ]
a raczej za płytkie-od 30cm do 80 cm

Elendil - 2011-05-09, 19:42

Rybka stadna, lubi jak jest ich kilka. Jakbyś za jakiś czas była w pobliżu to 2 ładne mogę odstąpić. U mnie oko ma głębinę 90-100cm i dają radę. Kojaczki też. Jak będą za duże (przekroczą 30cm) to będę oddawał w lepsze ręce z większym okiem.
Gosik - 2011-05-09, 19:48

Jak na 90-100 u Ciebie tylko "dały radę", to u mnie za płytko-nie będę ich męczyć.
Elendil - 2011-05-09, 19:55

Zimowały już dwie zimy i żadnych problemów nie było. To "dają radę" oznacza, że żyją i wydają się zadowolone. Jak tak na nie patrzę to dla nich ważniejsze jest miejsce do wypływania się niż jakaś wielka głębokość.
Vanka - 2011-05-10, 04:13

Gosik napisał/a:
Jak na 90-100 u Ciebie tylko "dały radę", to u mnie za płytko-nie będę ich męczyć.

Gosik spokojnie możesz brać orfy, masz sporą powierzchnię,a napowietrzacz sprawny ;)
Tomek ma rację, one muszą mieć dużo miejsca do pływania, a niekoniecznie głębinę.

Gosik - 2011-05-10, 20:49

To może skuszę się na Orfy...mam nadzieje że nie wcisną mi karpia :-o
Unio - 2011-06-27, 19:37

mam oczko ok 7000l glebokosc max 90cm jak myslicie karpie koi beda w stanie urosnc tak przynajmniej do 30cm ??
violettaxx - 2011-06-27, 20:02

Do znacznie większych rozmiarów urośnie Ci Koi ! tylko jedyny problem to zima? możesz nie przezimować Koi chyba że na zime masz jakiś zbiornik w piwnicy, domu itp.
lukaszp2201 - 2011-06-27, 20:17

u mnie koi przezimowało a głębokość ok. 80-100cm.
wrodomin - 2011-07-24, 16:49

na moje oczko 410 l ile karasi ? czytałem wyliczenie ze jedna ryba o długosci 10 cm wymaga 100 l. czyli teoretycznie mogę miec wg. tego obliczenia 4 ryby o dł. 10 cm lub 8 o dł 5 cm. Obecnie mam 2 karasie 4-5 cm i wydaje się to troche za mało, a miejsca do płwania jest trochę. Chciałem dokupić jeszcze 2-3 białe karasie ( obecnie mam 2 czerwone) oraz 2-3 orfy. i na tym zakończyc zarybianie. Mogę tak spróbować ?
Gosik - 2011-07-24, 16:58

Nie. Z 5 karasi po roku będzie 50-karasi.410 l. będzie dla nich za mało, bo po 2 latach będzie 70 karasi.
kordiankw - 2011-07-24, 16:59

Na taką małą skorupę to już te cztery to aż nadto o ile dobrze zrozumiałem że masz dwa karasie i dwie orfy. Czym więcej ryb tym brudniejsza woda. Jeżeli uda ci się je przezimować, to w przyszłym roku będziesz miał swoje karasie pod warunkiem że masz parkę. U mnie pomimo że mam 5 orf i tak mam pełno tegorocznego narybku. Za dwa trzy miesiące te karasie po 5 cm, będą miały już 10.
wrodomin - 2011-07-24, 17:50

nie sądziłem że az tak szybko rosną...czytałem w poradniku forumowym że w tak małych oczkach nie będą się rozmanżać. Obecnie mam tylko 2 czerwone karasie ok 4-5 cm,
AurorA - 2011-07-24, 18:48

Orfa musi mieć bardzo dużo przestrzeni, kompletnie nie nadaje się do tego zbiorniczka.
Vanka - 2011-07-24, 19:46

AurorA napisał/a:
Orfa musi mieć bardzo dużo przestrzeni, kompletnie nie nadaje się do tego zbiorniczka.

Nadaje ;)
Na jeden dzień, albo i tego nie. One Ci wyjdą z oczka nawet nie będziesz wiedział kiedy ;)
Po za tym orfy powinno się trzymać w większych stadach.

wrodomin - 2011-07-24, 22:08

a mogę sobie kupić glonojada ?? nie pokłuci się z karasiami ?? jesień bym po prostu oddał na przechowanie sąsiadowi ktory ma akwarium. Jaką ma wydajnośc taki glonojad ? oczyści mi całą skorupę ?? bo widzę że zaczynają sie glony nitkowane pojawiać...
AurorA - 2011-07-24, 22:32

wrodomin napisał/a:
a mogę sobie kupić glonojada ?? nie pokłuci się z karasiami ??Jaką ma wydajnośc taki glonojad ? oczyści mi całą skorupę ??


weź sobie kup młotek, najlepiej gumowy, i puknij się w głowę ;) bo jak czytam twoje posty
to za każdym razem się zastanawiam skąd się biorą tacy ludzie
:piwko:

wrodomin - 2011-07-24, 22:37

dziękuje za fachową poradę i miłą obsługę. Szkoda kolego, że nie wziąłes pod uwagę że nie każdy jest specjalista od ryb, a to forum w teorii przynajmniej miało służyć pomocą, dla osób które się nie do końca orientują i wymianą doświadczeń bardziej doświadczonych.

a kulturą to ty kolego nie grzeszysz...

Pawel Woynowski - 2011-07-25, 07:26

wrodomin napisał/a:
a mogę sobie kupić glonojada ?? nie pokłuci się z karasiami ??

A widziałeś glonojada kłócącego się z karasiami, ... nie, bo on od razu daje po pysku karasiowi i ma go z głowy, co tam się będzie z nim kłócił...

Wrodomin, mówi się że myślenie ma przyszłość, czytając Twoje posty coraz bardziej w to wątpię.
Już Ci kiedyś powiedziałem, że chcąc coś hodować trzeba to coś najpierw dobrze poznać. Wpisz sobie do wyszukiwarki hasło "glonojad" i dowiesz się jaką on ma wydajność. Bo tu jest forum gdzie rozmawiamy o rybach zimnowodnych, a nie tropikalnych, chyba że w dziale o akwarystyce.

tom11 - 2011-07-25, 11:35

Ciekawe ile trzeba by było glonojadów żeby miały taką wydajność jak I-TRONIC w stosunku do nitkowatych, może by było taniej??? :hehe:
wrodomin - 2011-07-25, 11:54

po prostu kiedyś czytałem w którymś wątku na forum że ktoś polecał wrzucić glonojada z zastrzeżeniem że tylko na lipiec- sierpień.

Jeśli uraziłem waszą dumę tym pytaniem to przepraszam. Nie każdy sie musi znać, tymbardziej, że w encyklopedii nie dowiem się któe pożyteczne ryby można czasowo chodować w oczku.

kordiankw - 2011-07-25, 12:08

Wsadź tam ile się da roślin i nie bedzie potrzeby kombinować z glonojadami czy techniką. Już ci ktoś pisał że pistia o tej porze jest za grosze. Ja wymieniałem folię w kwietniu tego roku więc można powiedzieć, że oczko mam świeże. Jeszcze niedawno woda była metna, ale przez ostatnie dwa tygodnie całe oczko zarosło mi azollą karolińską tak, że nie widać było powierzchni wody. Gdy usunąłem azollę, to okazało sie że na ponad metr mam wodę przejrzystą. Nawet w takiej małej skorupie jak twoja można uzyskać efekt czystej wody ale są potrzebne dwa warunki do spełnienia, mało ryb i dużo roślin. Dodam że nie mam żadnych filtrów a pompka pompuje część wody na niewielką kaskadę, a część do mini bajorka pełnego roślin.
wrodomin - 2011-07-25, 12:34

z ta pistią to nie wiem czy takie grosze..kupiłem w obi za 13 zł. co prawda juz taka dosyć duza i z jedną młodą odnogą. ale dzieki za rady.
kordiankw - 2011-07-25, 12:51

wrodomin napisał/a:
z ta pistią to nie wiem czy takie grosze..kupiłem w obi za 13 zł. co prawda juz taka dosyć duza i z jedną młodą odnogą. ale dzieki za rady.
To straszne zdierstwo w tym Wrocku. U mnie są po 5 zł w ogrodniczym, a u Arka po 3 zeta za sztuke: http://sklep.oczkowodne.n...stratiotes.html
wrodomin - 2011-07-25, 13:00

No ale u Arka trzeba jescze zawsze doliczac 20 zł za przysylke..wiec opłaca się owszem ale tylko przy większych zamówieniach.

Nie ma własnie we wrocku żadnego takiego sklepu z roślinami wodnymi, i to jest problem. w obi była tylko ta Pistia i rzęsa wodna. obie w tej samej cenie

[ Dodano: 2011-07-25, 14:04 ]
aha no i apropo rybek karasi..to mija juz 2 doba..ale one nadal chowają się w najgłebszych miejscach oczka, i tam ,,medytują''.

Jak są na tej płytszej półce to co podejde to uciekają tam w dół, na rzucenie pokarmu wogole nie reagują, jak odejdę to dopiero podpływają i jedzą. Czy po prostu za mało czasu minęło ?? Bo w tym akwarium co były to tak jak mówie, tylko gościu otworzył pokrywe to juz się nastawiały żeby je karmić, a u mnie takie spłoszone.

Aznar33 - 2011-07-25, 13:20

Nie bardzo rozumiem o co ten cały ambaras z glonojadami. przecież rozumowanie Wrodomina jest jak najbardziej poprawne logicznie... nawet jeśli nie do końca uwzględnił on skalę zagadnienia.

Wrodomin - wygooglaj sobie termin "ramshorn sail" (na polski tłumaczy sie to chyba "zatoczek obrzeżony", a na łacinę "Planorbis carinatus"). Gdzieś na ebayu reklamowali te ślimaki jako naturalnych sojuszników w walce z glonami nitkowymi. Jak na razie temat zgłębiłem bardzo pobieżnie zostawiając go sobie na najbliższą przyszłość, więc sam musisz poszperać (jeśli tutaj w międzyczasie bardziej doświadczeni nie napiszą co o tym myśleć).

Pawel Woynowski - 2011-07-25, 19:14

Aznar33 napisał/a:

Wrodomin - wygooglaj sobie termin "ramshorn sail" (na polski tłumaczy sie to chyba "zatoczek obrzeżony", a na łacinę "Planorbis carinatus"). Gdzieś na ebayu reklamowali te ślimaki jako naturalnych sojuszników w walce z glonami nitkowymi. Jak na razie temat zgłębiłem bardzo pobieżnie zostawiając go sobie na najbliższą przyszłość, więc sam musisz poszperać (jeśli tutaj w międzyczasie bardziej doświadczeni nie napiszą co o tym myśleć).

Owszem jedzą glony jak większość wodnych ślimaków, z tym tylko że nie wiadomo co im bardziej zasmakuje glony czy delikatne rośliny zanurzone (moczarka, rdestnica itp.) Poza tym ślimaki w oczku potrafią zrobić nawet z dużych liści grzybieni durszlak.

wrodomin - 2011-07-26, 20:49

wczoraj ku mojemu zaskoczeniu i radości, pojawiła się w oczku żaba :D taka około 3 cm malutka, zielona. co weszła do wody to ją goniły karasie i musiala na brzeg uciekać.
wrodomin - 2011-08-07, 12:07

ostatnio ktoś powiedziałże Orfa zjada wszystko co się rusza...moje obserwacje karasii wskazują, że to samo można powiedzieć włąsnie o nich... wrzucam im komara, muchy, pająki, wszystko wpierniczają...

ponadto zauważyłem że od kiedy są we trójke 2 czerwone i jeden biały to się ciągle gonią, popychają, uderzają.... o czym to świadczy ? wszystkie mają ok. 5-7 cm

kielich - 2011-12-05, 20:23

melek napisał/a:
Bez przesady. Duże ilości łowiłem tej ryby na spinning i wiem jakie ma możliwości. Połykały woblera wielkości swojej połowy. Pysk 15cm okonia wystarczy żeby pożreć karasia max. 5cm. A do wiosny to już podrośnie ;)

witam z 2kg okonia wyciąglem 26 cm leszcza:)

DJMazi - 2012-05-08, 10:57

Mam oczko o pojemności 6000L mam w nim 5 karpi koi i 18 karasi ozdobnych jest to 2 rok tych ryb w oczku tarła jeszcze nie było. Pytanie czy nie za dużo karasi ?? słyszałem że jeśli jest ich dużo więcej niż koi to karpie nie mają szans na tarło ?? czy na moje oczko mogę dodać np ze 4 Orfy ?? daje foto oczka moje ryby :



I zapytam jakie ryby mogę dorzucić oprócz karasi i koi ?

Gosik - 2012-05-08, 11:53

Z 18 karasi, jak będzie tarło, zrobi się ponad setka-wpuść 2 orfy-wyjedzą narybek :P
ontario_ab - 2012-05-08, 20:34

To już sporo ryb jak na to oczko, nie dawałbym więcej. Koi (japoński) potrafi szybko urosnąć do 70cm, orfa też, ale wolniej. Warunków do tarła koi nie masz więc spokojnie, ale karachy namnożą się, bo już tak mają :) Wiele z nich zostanie zjedzonych, niemal wszystkie bo tak jak widzę to nie mają gdzie się chować.

Musisz mieć dobra filtrację bo oczko w słońcu, płytkie, roślin w zasadzie brak. Nie miałeś problemów z zieloną wodą ? Zmieniałeś wodę ?

DJMazi - 2012-05-08, 20:42

Miałem ale w 2011 od kiedy mam 2 filtry puli co jak widać woda czysta co do roślin trochę mam a i sporo teraz kupiłem więc ok te orfy 2 jeszcze kupię i karani z 5 się pozbede dam jakies inne ryby bo za dużo tych karasi dałem
ontario_ab - 2012-05-08, 20:56

Mam 4 orfy po ok 45 cm każda, drugi raz bym nie kupił. Nie pobierają pokarmu, nie podpływają, nie oswajają się ani trochę. Im więcej ryb, tym więcej problemów z czystością wody, a czystej to ci życzę, choć bez lampy UV (no chyba, że masz) przy takiej ilości roślin to nie wierzę, że opanujesz glony.

Teraz przejrzałem twoją galerię, filtr, lampa... dasz radę z czystą wodą, ale roślin też daj więcej. Oczko będzie ładniejsze i jeszcze bardziej czyste.

DJMazi - 2012-05-08, 21:58

Więc bez orfa jak sobie poradzę z karasiami bo pewnie tarlo wnet się zacznie a szkoda mi jakoś te karasie likwidować ładnie moja gromadka zimę przeżyła sam nie wiem może choć jednego żeby w razie w pozadki robił ? Co sądzisz ?
ontario_ab - 2012-05-08, 22:05

Karasie też zjedzą ikrę. Ja mam te 4 orfy, a co roku to karachów od groma. Fakt, że u mnie mają się gdzie chować. Odławiam je wędką (haczyk bez zadziorka) i wypuszczam do jeziora lub rzeki. Przy okazji jest frajda z łowienia, a karaś ma wolność.
shiftman - 2012-05-09, 14:22

Mi po powiększeniu oczka wyszło na liczniku 4895l i ma w nim 2 karpie koi 5karasi i 2 złote linki :)
Gosik - 2013-04-28, 12:57

Mam pytanie, czy muszę dokupić jedną Orfę, bo została mi z parki tylko jedna ( kot sąsiadów jest naprawdę łowny). Nie wiem czy w stadzie Karasi, jednej Orfie nie jest smutno? czy to nie ma znaczenia?
Piotrek.P. - 2013-04-28, 13:08

Gosiu, rozmawialem z hodowcą w mojej okolicy który ma około 40 ha lustra wody i ma te ryby. Mówi ze orfy najlepiej czują się w grupach. Od 5 sztuk.
krzysztof988 - 2013-04-28, 14:22

Gosik napisał/a:
Mam pytanie, czy muszę dokupić jedną Orfę, bo została mi z parki tylko jedna ( kot sąsiadów jest naprawdę łowny). Nie wiem czy w stadzie Karasi, jednej Orfie nie jest smutno? czy to nie ma znaczenia?

Chyba trzeba dokupić Mam stadko 6szt i zawsze pływają razem w grupie, więc przypuszczam, że w grupie czują się najlepiej

twister47 - 2013-04-28, 15:44

Ja też kupiłem 6 szt Orf i jedną mi kot zepsuł a pozostałe 5 pływa wszędzie razem i fajnie się ganiają. Ja proponuje dokupić kilka będzie im raźniej :)
ewa535 - 2013-04-28, 19:58

Gosia koniecznie dokup. Niekoniecznie 5, wystarczy jedna. JA miałam parkę własnie. Jak one się ganiały, szalały, kręciły ósemki. W zeszłym sezonie jedna była zeszła i zostawiła partnerkę samotną. Od tego czasu orfa pływa majestatycznie i niemrawo, ewidentnie brakuje jej towarzystwa. Dokupowałam już raz, od razu dwie ale "wyparowały" z oczka. Za malusie chyba były. Jak tylko znajdę gdzieś większe też zaraz dokupuję.
czester 1 - 2013-04-28, 20:06

moze wyskoczyla z oczka i kot ja zabral, orfy dosc szybkie sa zeby kot dal jej rade w wodzie :?
potwierdzam w grupie sie lepiej czuja i wazne zeby mialy dosc duzo miejsca do plywania

KILERK1 - 2013-04-28, 20:19

orfy potrzebują stada i miejsca do pływania,jak wyłowilem swoje norfy i wypuścilem do stawu zostawiłem jedną ( zdechła po roku chyba z" samotności" )
Gosik - 2013-04-28, 21:13

Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Dokupię, ale tylko jedną, mam za mały akwen na więcej, już jest 20 karasi, a oczko tylko 30m lustra wody. Jak obserwuję tę jedną, to wygląda jakby chciała podłączyć się z pływaniem do karasi, ale one niezbyt chętne i ona pływa raczej sama.
ILUSION - 2013-04-29, 07:36

Ja mam 7szt już takie koło 30cm, a kupowałem 5cm. Bardzo lubią pływać w stadzie, jak rzucę robaka do wody, to nic nie jest w stanie ich wyprzedzić ;)
Jak urosną jeszcze 10-20 cm to chyba będę musiał się ich pozbyć do jakiegoś większego akwenu, za mało miejsca na takie byczki i jeszcze stadko karpików, też nie małych :P

lasoch - 2013-04-29, 17:59

ILUSION napisał/a:
Ja mam 7szt już takie koło 30cm, a kupowałem 5cm

ja w ostatnią środę kupiłem 6 orf które miały właśnie po ok. 5 cm , w jakim czasie ci takie urosły , ile mają lat ?

krzysztof988 - 2013-04-30, 07:27

lasoch napisał/a:
w jakim czasie ci takie urosły

Ja swoje też kupiłem ok 5cm, po roku podwoiły swoją wielkość- podobno szybko rosną

Bartosz_n - 2013-04-30, 12:24

lasoch,
2 lata temu kupiłem właśnie takie 5- 10 cm teraz maja po 25- 30 cm

lasoch - 2013-04-30, 16:37

krzysztof988 napisał/a:
Ja swoje też kupiłem ok 5cm, po roku podwoiły swoją wielkość- podobno szybko rosną

Bartosz_n napisał/a:
2 lata temu kupiłem właśnie takie 5- 10 cm teraz maja po 25- 30 cm

skoro tak to zostało tylko czekać aż podrosną :)

Mariana - 2013-05-17, 13:58

ja mam na razie bez rybek, hm mam tez kota i zastanawiam się jak długo takie rybki przetrwają w takim oczku :)
dax900 - 2013-06-26, 23:07

A ja kupiłem na początku maja 5 szt małych orf okol 10 cm no i po jednej nocce zostały tylko dwie pozostałe trzy znalazlem w późniejszym czasie na brzegu suche, a muszę powiedzieć że miałem przez dwa lata tkich 5 szt po 30 cm i śmigały jak głupie. Najlepszym efektem orf jest to jak przyjdą pierwsze mrozy zrobi się warstwa lodu przeźroczystego jak szkło a pod nim przy tafli pomarańczowe jazie żwawo po calym oczku
lasoch - 2013-06-27, 08:54

a to sprawka jakiegoś zwierza , czy same powyskakiwały , ja nie mam takiego problemu , bo jak się pluskają to na środku oczka
dax900 - 2013-06-27, 17:19

U mnie na bank wyskakują i to w nocy bo w dzień na pewno bym zainterweniował. Ostatnio po pierwszej nocy z 5 szt. zostaly w oczku 2 do dzisiaj reszta na brzegu sucha
eldorado82010 - 2013-07-02, 18:14
Temat postu: jak pozbyć się słonecznic
Witam jak pozbyć się slonecznic w zarośniętym oczku wodnym ma ktoś jakiś sprawdzony sposób
pzd
eldorado

lasoch - 2013-07-02, 21:22

spuścić wodę i wyłapać to chyba najbardziej efektywny sposób , bo raczej żadną podrywką takich małych rybek wszystkich nie wyłapiesz
shiftman - 2013-07-02, 21:43

A jeszcze łatwiej wpuścić okonia lub szczupaka niedużych rozmiarów poradzi sobie z drobnica ;)
eldorado82010 - 2013-07-03, 15:36
Temat postu: lepiej sandacza
lepiej od szczupaka wpuścić sandacza bo szczupak może wyjeść i duże sztuki a sandacz nie bo mniejsze gardło :) no i sandacz jest lepszy w smaku :)
shiftman - 2013-07-03, 16:08

Ale trudniejszy w utrzymaniu jest sandacz musi mieć lepsza wodę niż szczupak ;)
Zac - 2013-07-03, 16:21

Jesli chcesz wytepic to tak jak pisallasoch,a jesli chodzi o drapieżnika to proponowal bym 2-3 okonie najlepsza ryba do tepienia drobnicy potem jak juz bedziesz mial okoni dosc to na malutka gumke go wylowisz.


pzdr

eldorado82010 - 2013-07-03, 16:57
Temat postu: no tak
Fakt z sandaczem może być tak, że mu woda nie podpasuje ale z okoniem może być tak samo.
Zac - 2013-07-03, 17:13

Okon sobie poradzi bez problemu nie przejmuj sie woda i parametrami jak zyja slonecznice to On tez da sibie radę.
Romny - 2013-07-29, 15:33
Temat postu: Ile rybek?
Witam użytkowników.
Ile rybek i jakiego gatunku może pływać w oczku wodnym o poj. 4000L / 1m głęboości ?

krzysztof988 - 2013-07-30, 10:54
Temat postu: Re: Ile rybek?
Romny napisał/a:
Witam użytkowników.
Ile rybek i jakiego gatunku może pływać w oczku wodnym o poj. 4000L / 1m głęboości ?

mniej więcej tyle
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=1248 :pa:

lasoch - 2013-07-30, 13:16

To zależy od gatunku. Jak chcesz mieć koi to ok. 6 sztuk, ale Twoje oczko jest na nie za płytkie. Lepsze od koi będą karasie, tak z 10 sztuk, dla orf raczej za małe .
Freakazz - 2013-08-03, 00:20

Ja niedawno wpuściłem do swojego oczka 1 koi, 4 karasie, 3 orfy. Musiałem czyścić wodę i gdy trzymałem je w wannie to 1 orfa wyskoczyła no ale było za późno :(( .
Gdy potem znów powędrowały do oczka 1 z orf wskoczyła mi do strumienia ;) trochę w nim popływała po czym z powrotem spłynęła do oczka, to są naprawdę ruchliwe i szybkie ryby.

Moje oczko ma pojemność ok. 6 m3 wraz ze strumieniem. ;)
Niestety w najgłębszym miejscu tylko 1m głębokości a marzy mi się tak z 5 sztuk koi ;)
Niestety bo poziom wód gruntowych nie pozwolił na więcej... :((

lasoch - 2013-08-03, 14:13

Ja miałem 6 sztuk, ale jedna wyskoczyła z beczki, a druga musiała gdzieś zostać uszkodzona. To było przy przebudowie oka. A czy możliwe jest przezimowane 6 orf, 3 linów i 14 karasi i jakbym miał jeszcze z 4 koi, w oku i 120 cm. głębokości, czy musiałbym zmniejszyć ilość karasi i linów.
zuzi10 - 2013-08-03, 22:12

Ja od kilku lat bez problemu zimowałam 3 karpie koi( w tej chwili 35-40 cm) z 10 szt duzych tez kilkuletnich karasi, no i po ub. remoncie oczka jakjimś cudem uchowały sie 3 młode. W tej chwili się wybarwiają.Głebokość wcześniej 110 cm obecnie 120 cm.Warunek napowietrzacz i utrzymywanie drożnej przerębli. Choć u mnie to nie łatwe bo oczko kilka km od domu.
Próbuj, ale może warto się zastanowić nad zmniejszeniem obsady karasi.

boczus - 2015-01-28, 09:27

ja mam za dużo rybek chyba bo mi się zjadają ;/
KubaWe - 2015-04-19, 15:28
Temat postu: Jakie ryby?
Jakie ryby wpuścić do filtrowanego oczka wodnego o pojemności 2300l? Proszę o poradę.
123mielony - 2015-04-19, 16:26

Myślę że Koi :piwko:
jagoda26 - 2015-05-25, 15:10

a czy można zobaczyć jakieś zdjęcia, jak takie rybki się prezentują?
Elendil - 2015-05-25, 15:47

http://www.karpiekoi.eu/S...oi--nishikigoi-

na forum też jest masa zdjęć, np tu http://forum.oczkowodne.net/viewforum.php?f=36

zosiaopasek - 2015-12-15, 10:30

Buduję aktualnie staw na moim podwórku, jakie ryby polecacie mi do niego wpuścić?
Bolekso - 2015-12-19, 13:09

Musisz podać coś więcej : pojemność stawu, głębokość, powierzchnia, jaka ma być filtracja.
Pozdrawiam Bolek

Raafix - 2016-09-06, 09:57

Witam wiek koś gdzie mogę kupić orfy w okolicach Toruniu lub może ktoś chce sprzedać. Pozdro.
Qba - 2016-09-06, 12:45

Witam,
Ostatnio jechałem autostrada A1 w stronę Gdańska i po zjechaniu zaraz za Toruniem na Olsztyn, na drogę nr 15, po lewej stronie widziałem szyld "sprzedaż ryb ozdobnych". Niestety nie zajechalem bo się spieszyłem ale może tam mają. Miejscowosci niestety nie pamiętam ale było to kilka kilometrów za zjazdem z A1. Masz niedaleko więc możesz sprawdzić. Może akurat mają coś ciekawego.

zbiho - 2016-09-06, 12:52

Do Jagody26

Przyjedź na giełdę na Balickiej,dzisiaj do 17,na pewno coś do oczka będzie, ja w każdym bądź razie będę.

Raafix - 2016-09-07, 14:55

[ Dodano: 2016-09-07, 16:01 ]
Qba napisał/a:
Witam,
Ostatnio jechałem autostrada A1 w stronę Gdańska i po zjechaniu zaraz za Toruniem na Olsztyn, na drogę nr 15, po lewej stronie widziałem szyld "sprzedaż ryb ozdobnych". Niestety nie zajechalem bo się spieszyłem ale może tam mają. Miejscowosci niestety nie pamiętam ale było to kilka kilometrów za zjazdem z A1. Masz niedaleko więc możesz sprawdzić. Może akurat mają coś ciekawego.

Jeżeli mówisz o drodze na Olsztyn to kojarzy mi się że za miejscowością Gronowo przy leśnym parkingu był taki szyld, ale to chyba stara reklama bo już kiedyś szukałem w tej okolicy i nic nie znalazłem.

luzio - 2016-09-07, 20:41

Ja mam dużo małych orfusi około 6cm jak mi ktoś doradzi jak je złapać i zapakować to mogę wysyłać :P
czeczen - 2019-05-26, 13:04

Już pytałem w innym poście ale, niewiele osób tam zagląda więc zapytam tutaj.

Zbiornik o powierzchni lustra wody ok 10 m2, głębokości 120 cm, zalany ok miesiąc temu wodą deszczową (pojemność 2000 - 2500 L), ze strefą bagienną obsadzoną roślinnością. Wkrótce będzie roślinność wodna (jedna lilia, osoka aloesowata i moczarka). Jest to zbiornik na działce ROD, w związku z czym nie ma filtracji mechanicznej i możliwości karmienia ryb. Wg założenia miał być zbiornikiem na deszczówkę i bezobsługowym ogrodem wodnym. Bywamy tam jedynie w weekendy od wiosny do jesieni. Biorąc po uwagę wskazówki w tym wątku:

"przyjmuje się w nowych oaczkach, że suma długości wprowadzanych ryb nie powinna przekraczać 25 cm na 1m² powietrzchni oczka, mówiąc obrazowo, na oczko o powierzchni 10m², można przyjąć ryby o łącznej długości 250cm, to znaczy 25 ryb o długości 10 cm. "

Myślę o takiej obsadzie, którą kolega chce mi odłowić ze swoich nadwyżek jako tzw. żelazny zestaw:

4 liny x 15cm = 60cm
10 wzdręg x 10cm = 100cm
co daję nam łącznie 160 cm długości ryb, a powierzchnia lustra wody oczka to około 10 m2. Czy będzie to odpowiednia obsada w takim małym zbiorniku?

luzio - 2019-05-26, 13:46

Moje osobiste całkowicie zdanie to max 6 rybek nie karasi.
ubot - 2019-05-26, 19:16

luzio napisał/a:
Moje osobiste całkowicie zdanie to max 6 rybek nie karasi.


Zgadzam się w całej rozciągłości.., popartej niestety własnymi błędami..
U mnie karasie są ładniutkie ale niestety jest ich coraz więcej i więcej.., jeśli dwa okonki nie powstrzymają tej ekspansji to albo wędka albo (to już ostateczność...) na święta będzie wypasiony szczupak.. :bum:

czeczen - 2019-05-27, 09:23

Co w takim razie polecacie do takiego małego zbiornika, które ma być naturalną kałużą, bez filtracji mechanicznej a jedynie filtrem biologicznym w postaci gęsto obsadzonej strefy bagiennej. Samograj który zbiera deszczówkę, a ryby nie karmione na bieżąco. Są jakieś rybki które sobie poradzą w takim zbiorniku?
przemo1970 - 2023-08-30, 08:59

Witam wlasnie staw został wybudowany i zalewam go wodą. Staw jest spory- brzegi okolo 25 metrow dlugosci,
glebokosc najwieksza to 3,5 m. Z tego co wyliczylem pojemnosc stawu to okolo 1250 m3.Chcę wpuscic rózne rybny,bez ozdobnych - co radzicie? co zalecacie? jakie ilosci?

Ryba2008 - 2023-08-30, 10:30

Witam. Wrzuć jakieś zdjęcie tego stawiku. Masz rośliny :soczek: w stawie?
przemo1970 - 2023-08-30, 18:48

Ryba2008 napisał/a:
Witam. Wrzuć jakieś zdjęcie tego stawiku. Masz rośliny :soczek: w stawie?


wrzucilem link na you tube:

https://youtu.be/765fIcgQ_rk


w dolnej niecce juz jest 1m wody na dnie 5 cm piasku,na razie zero roslin ale zamowilem 20 gruboszy ,20 moczarek i 20 rogatkow.Bedą tez małze szczerzuje.
nie wiem czy z 1000 ryb to bedzie za duzo?

taniw - 2023-09-03, 15:14

Im mniej rob /szczególnie na początku/ tym łatwiej utrzymać czystą wodę w stawie.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group