Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Glony - Liście dębu

zbylan - 2006-04-14, 10:02
Temat postu: Dębina do zwalczania glonów
Czy ktoś z Was próbował walczyć z glonami przy pomocy bogatych w garbniki wiórów dębowych ?
Gdzieś kiedyś o tym przeczytałem i spróbowałem. Było to kilka lat temu, gdy po raz pierwszy uruchamiałem swoje oczko. Wsadziłem do filtra kilka pasków forniru dębowego, a następnego dnia woda w oczku była ciemno brunatna. Ponieważ w planie miałem zakup i "zapuszczanie" rybek, przestraszony wyrzuciłem dębinę i wmieniłem wodę. Czy dobrze zrobiłem ? Czy ktoś ma jakieś doświadczenia w tym zakresie ?

Pawel Woynowski - 2006-04-14, 10:22
Temat postu: Re: Dębina do zwalczania glonów
zbylan napisał/a:
Czy ktoś z Was próbował walczyć z glonami przy pomocy bogatych w garbniki wiórów dębowych ?


A sprawdzałeś pH wody przed i po zabiegu, czy była różnica. Nie podejrzewa aby dębina miała w sobie kwasy humusowe, bo to one odpowiadają z zmianę parametrów wody, a nie garbniki. Te ostatnie wpływają jedynie na barwę wody. Ponadto związki humusowe stymulują np. tarło ryb, zapobiegają chorobom grzybowym ryb, dobrze działają na śluż ochronny ryb. Jednym słowem same plusy.

zbylan - 2006-04-14, 11:00
Temat postu: Re: Dębina do zwalczania glonów
Paweł napisał/a:
A sprawdzałeś pH wody przed i po zabiegu, czy była różnica.

Nie sprawdzałem i dlatego właśnie pytam, czy ktoś ma jakieś doświadczenia. O dębinę zapytałem z ciekawości i z uwagi na łatwość pozyskania (wytwórnia forniru po sąsiedzku). Co do torfu, to już przesądzone: jak wczoraj mówiliśmy, w tym roku go zastosuję.

Michał - 2006-04-15, 08:53

tak tyle ze przy twardej wodzie torf nie wiele pomoze....u Pawla jest miekka woda z wodociagu i sprawa wyglada troche inaczej.
zbylan - 2006-04-15, 19:45

W jaki sposób można określić poziom twardości wody ?
Pawel Woynowski - 2006-04-15, 19:51

Michał napisał/a:
tak tyle ze przy twardej wodzie torf nie wiele pomoze....u Pawla jest miekka woda z wodociagu i sprawa wyglada troche inaczej.


Przy twardej wodzie jaką mam w wodociągu, niestety, trwa to jedynie dłużej, w miękkiej krócej. Chodzi o pierwsze reakcje glonów na torf. U mnie trwa to w zasadzie ok 2 - 3 tygodni, przy zimnej wodzie, a krócej przy cieplejszej.

Pawel Woynowski - 2006-04-15, 19:53

zbylan napisał/a:
W jaki sposób można określić poziom twardości wody ?


W sklepach zoologicznych są testery do pomiaru KH lub TW (twardość węglanowa). W naszych oczkach twardość węglanowa powinna wynosić od 7 - 15°. Twardość węglanowa to wskaźnik ilości kwaśnego węglanu wapnia w wodzie. Im wyższa twardość węglanowa, tym wyższe pH wody, a im niższa tym szybciej się zakwasza i tym niższe pH.

zbylan - 2006-04-15, 23:07

Paweł napisał/a:
Im wyższa twardość węglanowa, tym wyższe pH wody, a im niższa tym szybciej się zakwasza i tym niższe pH.

Chemia zawsze była moją piętą, więc pozwól że dopytam:
Rozumiem, że kwasowść/zasadowość i twardość wody to dwa różne, ale zależne od siebie parametry. Zatem skoro są one współzależne, to czy nie wystarczy zmierzyć jeden z nich i na tej podstawie zawnioskować o drugim ?

Michał1 - 2006-04-15, 23:42

Nie ma tak dobrze :P
Ja tylko przypomnę ;)
pH - woda poniżej 7 jest kwaśna, a powyżej zasadowa
TwO(GH) - twardość ogólna (jak nazwa skazuje mówi nam o twardości ogólnej wody)
TwW(KH) - twardość węglanowa - im większa TwW tym większe właściwości buforujące ma woda i tym trudniej zbić pH. Zbyt niskie jest niebezpieczne bo występują zbyt gwałtowne skoki pH a zbyt wysokie utrudnia jakiekolwiek zmiany pH

Pawel Woynowski - 2006-04-16, 02:23

zbylan napisał/a:
Chemia zawsze była moją piętą, więc pozwól że dopytam:
Rozumiem, że kwasowść/zasadowość i twardość wody to dwa różne, ale zależne od siebie parametry. Zatem skoro są one współzależne, to czy nie wystarczy zmierzyć jeden z nich i na tej podstawie zawnioskować o drugim ?


Wystarczy w zupełności.

W zasadzie w naszych oczkach powinniśmy wykonywać jedynie dwa testy. Pierwszy to test pH, drugi natomiast, to test na azotyny (NO²).
Pierwszy pokazuje nam zawartość kwasów i zasad rozpuszczonych w wodzie. W naszych oczkach najodpowiedniejsza jest wartośc pH w granicach 6,5 do 7,5. Do oznaczania pH służy tzw. pehmetr lub pehatester, do kupienia w każdym sklepie akwarytycznym. Sa to odczynniki które po wlaniu do badanej wody odpowiedniej ich ilości, zmieniają jej kolor, który porównujemy do dołączonej do każdego pehametru tabeli porównawczej kolorów i z niej odczytujemy wartość pH. Chyba że nabędzie się pehametr elektroniczny który wartości pH wyświetla w postaci cyfrowej. Te ostatnie są stosunkowo drogie.

Natomiast test na azotyny pokazuje na ile jest przenawożone nasze oczko. Czyli pokazuje nam zdrowotność naszego oczka. Skąd się biorą azotyny (NO²) w naszych oczkach? Białka, stanowiące ważną część żywych tkanek, to związki zawierające azot. Kiedy białka ulegają rozkładowy powstaje amoniak (NH³) jest on również produktem przemiany materii wydalanym przez ryby. Amoniak jest toksyczny zarówno dla ryb jak i roslin, ale są bakterie (bakterie stratyfikacyjne) które wykorzystują amoniak i przekształcają go własmie w azotyny (NO²). Azotyny są również bardzo tosyczne dla ryb., inna grupa bakterii przekształca je w azotany (NO³), które rośliny wykorzystują jako substancje pokarmowe. Cały ten proces przemiany amonaiku na azotany, nazywany jest "Cyklem azotowym" niezbędnym do istnienia życia nie tylko w naszych oczkach, ale tez, a może przede wszystkim na ziemi.
Azotan występująć w dużej ilości (ponad 80 mg/l) w połączeniu z fosforem (PO4) (ponad 1mg/l) który równiez znajduje się w żywych tkankach, jest przyczyną masowego rozkwitu glonów.
Jeżeli w naszych oczkach jest dosyć roślin i odbywa się nie zakłócony obieg azotu, to mamy do czynienia z tak zwaną "Równowagą biologiczną".

Co zaś się tyczy twardości wody to rozróżniamy, w zasadzie dwa jej rodzaje.
Twardość ogólna, jest zależna od ilości wapnia i magnezu w wodzie i można ją zmierzyć i tak woda miękka = 7°
woda średnio twarda = 7 - 14 °
woda twarda = 14 - 21°
woda brdzo twarda = powyżej 21°
Dla naszych sadzawek odpowiednia jest wartośc pomiedzy 7 - 15°

Drugi rodzaj, to twardość węglanowa, określa ona zawartość kwaśnego węglanu wapnia (CaHCO3) w wodzie, w oczkach powinna ona wynośic od 5 do 15°
Istnieje zależność twardości węglanowej na wartośc pH w oczku. Im wyższa wartość twardości węglanowej tym stabilniejsza lecz także wyższa jest wartośc pH i większe jest działanie buforowe na kwasy. Im niższa jest twardośc węglanowa, tym niższe jest pH i słabsza jest buforowość wody, co powoduje, że szybciej się ona zakwasza.

Nie trzeba się zbytnio przejmować twardością wody, bo wiadomo, że skoro pH jest wyższe to równiez i twardośc węglanowa bedzie większa i odwrotnie.
Dlatego ważne jest jedynie mierzenie pH wody i testy na zawartośc azotynów (NO²). Oraz odpowiednie reagowanie w celu stabilizacji tych wartości.
Lecz to już temat na inny wykład:)

Myślę że nie zanudziłem Cię tym wykładem ;) ale to jedynie maleńki fragmencik zjawisk fizyko - chemicznych zachodzących w naszych oczkach.

Grzegorz - 2006-04-16, 13:17

Zastamawiam śię nad moim pH, kóre wskazuje ok. 6,5 pH a mimo to często mam za dużo
glonów,posiadam niemało lili wodnych, grążel, pałki wodne, sit.
Czy torf może jeszcze coś pomóc? Zamierzam dokupić więcej roślin.
Moje oczko to 13m3 i 28,5m2 głębokość 1,2m.
_________________
Pozdrawiam :pa:

zbylan - 2006-04-18, 11:44

Michał1 napisał/a:
Nie ma tak dobrze :P

Paweł napisał/a:
Wystarczy w zupełności.

Życie jest jednak bardzo skomplikowane. :roll:
Dziękuję za rozszerzenie mi horyzontów.

P.s. .Dbf-y "w drodze"

[ Dodano: 2006-04-18, 12:01 ]
Michał1 napisał/a:
Nie ma tak dobrze :P

Paweł napisał/a:
Wystarczy w zupełności.

Życie jest jednak bardzo skomplikowane. :roll:
Dziękuję za rozszerzenie mi horyzontów.

P.s. .Dbf-y "w drodze"

Pawel Woynowski - 2006-04-25, 22:34

grzegorz napisał/a:
Zastamawiam śię nad moim pH, kóre wskazuje ok. 6,5 pH a mimo to często mam za dużo
glonów,posiadam niemało lili wodnych, grążel, pałki wodne, sit.
Czy torf może jeszcze coś pomóc? Zamierzam dokupić więcej roślin.
Moje oczko to 13m3 i 28,5m2 głębokość 1,2m.
_________________
Pozdrawiam :pa:



O tej porze roku to normalne zjawisko nawet w ustabilizowanych oczkach, po kilku dniach jak ruszy na dobre wegetacja roślin glony znikna samoczynnie. Tylko trzeba wtedy oczyścić oczko z martwych glonów które osiądą na dnie.

Grzegorz - 2006-04-26, 08:27

Dzięki Paweł trochę mnie uspokoiłeś, Między czasie dodałem torf Ph 3,5 :evil:
Łuki18 - 2007-03-29, 16:07
Temat postu: Liście dębu
Cześć wszystkim!
Ostatnio szukałem czegoś tam na alledrogo i natknełem się na takie cuś:
http://www.alledrogo.pl/ite...iscie_debu.html
Liście dębu??? Czy to zadziała w oczku... Piszcie co o tym sądzicie???????????????

Łuki18 - 2007-03-29, 16:08

Złotuweczka to nie dużo i jeszcze koszt przesyłki tani....Jeśli powiedzie że to skutkuje to zastanowie się nad kupnem.... :yess:
seba - 2007-03-29, 17:10

http://www.alledrogo.pl/ite...azonkowiec.html A co sądzicie o tym bardzo ciekawe robaczki.
Lapino - 2007-03-29, 20:08

Powiem tak. Ja w tamtym roku kupowałem od tego człowieka na alledrogo roślinki do oczka (bo ma na prawdę w super cenie). Roślinki doszły do mnie w super stanie i zgodnie z opisem (chyba nawet więcej dostałem jak zamawiałem). Myślę że człowiek się zna na rzeczy i chyba wie co pisze. Ale ...... poczekajmy na opinię fachowców.
AurorA - 2007-03-29, 22:48

Zarówno liście dębu jak i wazonkowce to typowo akwariowe produkty. W oczku nie znajda zastosowania. Wazonkowcem można karmić narybek karasia, ale nie za wiele bo to pokarm otłuszczający. Robaczki te można znaleźć czasem w doniczkach z kwiatami w domu - jeśli je będziemy odpowiednio dokarmiać będą sie mnożyć..
tancerz2005 - 2010-06-14, 19:52

A dlaczego liście dębu nie mają zastosowania w oczku...??
Na oczkach się tak nie znam jak Wy, ale akwarystyka to już moja bajka.
Miałem do niedawna akwarium tematyczne "Dorzecze Amazonii" ze skalarami i paletkami, w którym stosowałem suche liście dębu zarówno jako ozdobe (wrzucając całe liście wprost do wody), jak i wkład do filtra ( pociete na paseczki liscie wsadzone w ponczoche i wrzucone do filtra kubełkowego), i na początku założenia zbiornika, zanim "zaaplikowałem" liście dębu, miałem zakwit glonów na szybach, roślinach itd, natomiast po umieszczeniu ich w filtrze - glony zniknęły.
W akwarystyce suche liście dębu mają zastosowanie właśnie w akwariach Amazońskich oraz do usuwania glonów, więc w oczku teoretycznie też powinny się sprawdzać, ale na tym się już tak nie znam, i nie próbowałem tego (choć mam taki zamiar).

Pzdr serdecznie.
tancerz2005

PIOTR.P - 2010-06-15, 15:41

(choć mam taki zamiar). dodam że dobry zamiar

Na pewno warto wypróbować :yahoo: tancerz czekamy na relacje

Adalbert - 2010-06-15, 21:10

jurek47 napisał/a:
Worek dębowych wiórek zmieni barwę wody /1m3/na lekko słomkowy po miesiącu

Nie wiem jak liście ale kiedyś przez tydzień moczyłem porąbane i odkorowane drewno dębowe do wędzenia (bo mi za bardzo wyschło) i po tym tygodniu woda była jak dobra kawa a biała skrzynka, w której to robiłem była nie do domycia


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group