Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Technika - Strefa bagienna jako filtr ...

Adam - 2006-03-10, 14:12
Temat postu: Strefa bagienna jako filtr ...
Mam pytanie , otóż planuje przebudowe oczka myśłałem żeby znacznie powiększyć strefe bagienną żeby służyła jako dodatkowy naturalny filtr .Chciałbym sie dowiedzieć co wy na ten temat sądzicie i czy to jest dobry pomysł , jak tak to jakie rośliny będą najlepsze do posadzenia w tej strefie , i co sądzicie na pomysł wysypania dna oczka żółtym piachem :pa: :victory:
Michał - 2006-03-10, 14:48

co do zoltego piachu to wedlug mnie mozesz do oczka przyniesc tylko "zaraze" , no chyba ze wyprazysz piasek w wysokiej temp. :) ,a podczas czyszczenia oczka bedziesz mial piasek wymieszany z mulem :) , strefa bagienna ; tutaj niech wypowiedza sie kilkuletni praktycy, ale wedlug mnie jezeli zrobisz to z glowa to powinno byc dobrze :) . Wiadomo ze rosliny stanowia dobrego przeciwnika dla glonow, zywia sie tym samym co jest w wodzie , im wiecej roslinek (be zprzesady) tym lepiej, poczytaj inne tematy tam juz poruszane byly rosliny.
JacekN8 - 2006-03-10, 16:28

Najlepiej jest w doniczkach rośliny trzymać, wystarczy że żaba kopnie lekko nogami i woda się mąci... ale powiedz jak chcesz zrobić ten filtr w strefie bagiennej.
AurorA - 2006-03-10, 17:21

Adam napisał/a:
Mam pytanie , otóż planuje przebudowe oczka myśłałem żeby znacznie powiększyć strefe bagienną żeby służyła jako dodatkowy naturalny filtr .Chciałbym sie dowiedzieć co wy na ten temat sądzicie i czy to jest dobry pomysł , jak tak to jakie rośliny będą najlepsze do posadzenia w tej strefie , i co sądzicie na pomysł wysypania dna oczka żółtym piachem


Co do piasku to bym nie ryzykował. Ładnie to będzie wygladało tylko na początku, później tak jak powiedział Michał piasek się zamuli i będzie problem - jak pozbyć się mułu pozostawiając piach.

Rośliny które najlepiej nadają się jako naturalny filtr to moim zdaniem kosaciec żółty, tatarak zwyczajny i wszystkie gatunki pałek. Można je sadzić w samym żwirze (np. w strumieniu). Wszystkie są bardzo wytrzymałe i żarłoczne. :good:

Michał - 2006-03-10, 19:01

Arku nie bedzie zadnego problemu z piachem i mulem , bedzie musial usunac wszystko albo plukac piasek a to juz pochlonie duzo pracy.
Adam - 2006-03-11, 04:56

Dzieki za pomoc ,chyba zrezygnuje chyba zrezygnje z piachu i wysypie dno żwirem , też będzie ładnie i będzie więcej miejsca dla bakteri które działają w cyklu azotowym , a co do budowy tego filtru to po prostu działa to na zasadzie przepływania wody przez korzenie roślin które wyłapują szkodliwe związki z wody jako substancje odżywcze dla siebie. Czy ktoś już stosował taki filtr??:pa:
JacekN8 - 2006-03-11, 08:50

W takim razie rośliny muszą być w strumyku...
Adam - 2006-03-11, 10:39

Myslałem o tym lecz mam możliwośc wybudowania drugiego oczka okolo 0,5 wyżej , od już istniejącego i połączyć do małym wodospadem a ponadto chciałbym w nim trzymać ryby.Uważam że po zastosowaniu wiekszej pompy można uzyskać dobry obieg wody :pa:
JacekN8 - 2006-03-11, 17:33

Jesli chcesz miec naprawde dobry i wydajny strumien to mysle ze pompy z tetry sa super. Wada to cena, dosyc drogie. A w jednym oczku mozesz sobie trzymac narybek, a w drugim dorosle ryby.
AurorA - 2006-03-11, 18:01

Pompy Tetry mają jedną super zaletę - nie mają filtra wstepnego. Filtr taki wystepujący np. we wszystkich aqaelach szybko się zapycha przez co spada znacznie wydajnośc pompy. W pompach Tetry wciągane są zanieczyszczenia o wielkości 1 cm, a nawet większe nie powodując zapchania pompy. Niestety tak jak mówi Jacek nie są one tanie.
JacekN8 - 2006-03-11, 18:16

Widziałem ładnego Tetra OFX 7000l/h za 800zł :( , ale myśle że jak ktoś będzie miał co z tym robić i ma pieniądze to warto kupić :wink:
Michał - 2006-03-11, 19:01

to slaba cena Jacku, sasiad do swojego oczka z formy zakupil sobie pompe 10000 l/h za ponad 1500 zl, jak go zapytalem po co mu taka pompa to powiedzial ze strumien musi szybko plynac, po kilku dniach zauwazylem ze pompe wlacza bardzo rzadko, kupil troche za duza jak na to oczko i strumien, bo jak pompa "ruszyla" to w promieniu 10 m nic nie slychac (ciezko sie rozmawia) tylko szum wody.
JacekN8 - 2006-03-11, 20:07

Michał, heh dobre... tylko na co mu 10000l/h. Mógłby być tylko musiałby być szeroki strumyk.
Adam - 2006-03-12, 07:31

Mam pytanko ,czy ktoś już stosował taki filtr albo może zna kogoś kto taki stosuje zastanawiam sie czy jest on skuteczny :?: :pa:
Pawel Woynowski - 2006-03-12, 21:41

Adam napisał/a:
Mam pytanko ,czy ktoś już stosował taki filtr albo może zna kogoś kto taki stosuje zastanawiam sie czy jest on skuteczny :?: :pa:


Mam u siebie strumień częsciowo obsadzony roslinami, a TUTAJ masz poglądowy opis takiego flitra glebowo - korzeniowego. Bardzo dobrą roślina do takiego filtra jest również oczeret jeziorny(sitowie jeziorne) (Schoenoplektus lacustris).
A jako ciekawostkę powiem Ci że filtry gleboeo - korzeniowe maja praktyczne zastosowanie w oczysczaczaniu ścieków domowych. Najstarsze w Polsce działają od stu lat, beż zadnej obsługi.
Roślinami filtrującymi w takich filtrach jest wierzba wikliniarska (wiklina) i czcina. Między budynkiem a złożem filtracyjnym buduje śię jedynie odstojnik, a ścieki spływją bez zawiesin do złoża i po przefiltrowaniu mogą nawet zasilać ....oczko wodne. A TUTAJ , masz małe co nieco o tych filtrach.

Adam - 2006-03-13, 08:09

Dzięki za cenne informacje, chyba zdecyduje sie na budowe tego filtra :pa:
Michał - 2006-03-20, 20:49

ja dodam od siebie jeszcze TO , jest to filtr gruntowo-korzeniowy , mala oczyszczalnia przydomowa :) .
JacekN8 - 2006-03-22, 13:18

Michał, przecież to trzeba budować "prawie" drugie oczko wodne :shock:
Michał - 2006-03-22, 17:20

jak jest miejsce to czemu nie :D
Pacyfic_77 - 2006-03-22, 21:27

Witam
Pomniżej przedstawiam taki filtr który funkcjonuje u mojego znajomego.

Właściwie jest to system połączonych dwóch takich filtrów.

Poniżej widok z góry.


A oto domownicy owego oczka :brawo: :


Oczywiście rośliny nie sa tak rozrośniete ( zdięcia robiłem w tamtym roku )
ale w tym roku na pewno będzie jeszcze lepiej.

Pozdrawiam
Piotr :pa:

AurorA - 2006-03-22, 22:27

Spore to oczko. Jak rośliny się bardziej rozrosną napewno będzie to wyglądać super.
JacekN8 - 2006-03-23, 12:57

Tak oczko bardzo spore, filtr też niezły, chętnie zobacze zdjęcia z tego roku. :)
Roland - 2006-06-15, 16:08

Czy taki filtr glebowo-korzenny wystarcza by oczyscic oczko o razmiarach 2,7x1,5 o glebokosci max 1,3m. 1/3 oczka to glebokosc 1 m 1/3 okolo 40cm. Jesli tak to jak duzy musialby byc taki "filtr". Zalezy mi by oczko bylo jak najbardziej naturalne, przeplyw wody mam zamiar wymusic poprzez sile wiatru. Nie cierpie zadnych uzadzen elektrycznych w ogrodach lecz jezeli bede musail to oczywiscie je zastosuje. Chcialbym jsednak by oczko obywalo sie bez elektrycznosci ( chociaz jestem elektronikiem :) . Jesli macie inne porady jak poradzic sobie z oczkiem bez elektrycznosci to bylbym wdzieczny...
Ernest - 2006-06-18, 07:07

Ale nie zawsze wiatr wieje :) i mysle ze tu bedzie najwiekszy problem z twoim pomyslem.Moim zdaniem najprosciej jest wykopac 2 oczko o wielkosci mniej wiecej 1/4-1/3 tego co juz masz(moze byc wieksze).Polaczyc je strumieniem(czym dluzszy tym lepiej).Obsadzamy 2 oczko i strumien roslinami.Kupujemy pompe o wydajnosci 1000-2000l max,tu mozesz podgladnac jakie maja parametry http://sklep.oczkowodne.n...nika-pompy.html .Maskujemy weze i przewody.Jak masz miejsce,czas i ochote to polecam takie rozwiazanie.Kwestia dwoch dni pracy.A co do oczka bez elektrycznosci to rosliny moga ci cos na ten temat powiedziec :) .Jezeli juz tak bardzo zalezy ci na takim rozwiazaniu to musisz zaopaczyc oczko w rosliny natleniajace(wywłocznik,rdestnice,moczarke,rogatka itp.) i rosliny ktore beda konkurowaly z glonami o pokarm.A mozna do nich zaliczyc:tatarak,kosaciec,palka,mieta,sitowie.W pewnym sensie te rosliny zastapia ci pompe i filtr.Wybor kolejnych poczynan nalezy oczywiscie do Ciebie.To sa tylko moje propozycje .
Roland - 2006-06-18, 11:14

Przepływ wody w takim "filtrze" powinnien byc jak najmniejszy, wiec wiatrak nie bedzie musial chodzic ciagle. , ale mysle ze z wiatrem i tak nie bedzie problemu. Pracuje walsnie nad nim i mam juz nawet pomysl jak doprowadzac stala ilosc wody niezalezna od sily wiatru. Mam jedna stara pompe i wiem teraz ze bede musial ja stosowac przynajmniej przez pierwszy rok zanim w oczku rozliny sie rozrosna. W miare czasu mam nadzieje jednak oczko zrobic jak najbardziej samodzielne :) .
Dzieki za pomoc :D

jackon - 2006-07-28, 07:21

w swoim filtrze uzylem keramzytu, charakteryzuje sie przede wszystkim duza powierzchnia na ktorej tworzy sie blona biologiczna
kiedys w ten sposob wykonywane byly zloza biologiczne w oczyszczalniach scieku
pamietac nalezy przede wszystkim o dobrym uksztaltowaniu dna filtra, aby mozna bylo usuwac w szybki sposob nadmiar osadow
rosliny bagienne w takim filtrze radze sadzic w koszach, jest nad nimi pelna kontrola
jeszcze jedna uwaga - keramzyt najlepiej przykryc siatka z tworzywa sztucznego i na gore ulozyc warstwe grobego, plukanego zwirku
keramzyt w wodzie plywa:)
pozdrawiam
Jacek

Roczi - 2006-12-30, 18:43

A co sądzicie o takim rozwiązaniu? Dobudowanie do istniejącego oczka strefy bagiennej o powierzchni ok 1/2 dotychczasowego oczka. Oczywiście wyłożonej żwirem i z odpowiednią obsadą roslinną, bez róźnicy poziomów wody i wymuszonego obiegu. Oczywiście istnieje kłopot z połączeniem tych stref, ale to odrębny temat. Czy takie dodanie strefy roślin mocno przetwarzających wystarczy jako system filtrujący?
Czy jest w stanie oczyscić wodę w pierwotnym oczku?
Czy też konieczne bedzie umieszczenie pompy w strefie wody głębokiej w pierwotnym oczku i umieszczenie jej odpływu w najdalszej częsci strefy bagiennej, żeby się mieszała? Czy takie rozwiązanie bedzie lepsze i zapewni odpowiednią filtrację?
Mam mało powierzchni żeby budowąć opisany powyżej system filtracji strumieniowej?
Co o tym sądzicie?
Prosze o opinie i podpowiedzi

Wojtek

AurorA - 2006-12-30, 18:49

Jest szansa. To najmodniejsza obecnie meteda budowy basenów, ale stosując pompę na pewno efekt będzie wiele lepszy.
krzych0719 - 2006-12-30, 20:45

Witam. Dawniej jak jeszcze nie było prądu na mojej działce zastosowałem w swoim oczku właśnie taki system ( strefa bagienna bez różnicy poziomów). W istniejącym oczku na przybrzeżnej pulce zrobiłem przegrodę z kamieni i wyłożyłem siatka plastikową. Następnie zasypałem odgrodzoną część oczka żwirem. Żwir jako jedyne podłoże był nasypany w ten sposób, że tworzył łagodne przejście między lądem a wodą. W części podwodnej posądziłem rośliny wodne – przybrzeżne, a w części wystającej nad poziom wody rośliny bagienne. Woda była klarowna przez większą część roku. Tylko w czasie letnich upałów zieleniała a poziom znacznie się obniżał.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group