Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Budujemy oczko wodne - Projekt oczka - bardzo prosze o uwagi

Łukasz75 - 2007-02-27, 06:28
Temat postu: Projekt oczka - bardzo prosze o uwagi
Prawde mowiac wciaz jeszcze nie zdecydowalem sie jaka technologie budowy wybrac : sitakobeton czy EPDM. Obie wydaja sie trwale i solidne i na tym mi zalezy.

Mam juz jakies wstepne wyobrazenie co do wygladu mojego oczka , a w zasadzie dwa wyobrazenia bo projekt oczka z siatkobetonu jest inny niz oczka z EPDM.

W pierwszym poscie chcialbym skonsultowac pewien szczegol projektu oczka z EPDM.


Tak to wyglada ( sorry ale wlasnie dzis nauczylem sie kreslic takie rzeczy na kompie , wiec moze nie jest to zbyt techniczne )






Uklad polek na rosliny w oczku wlasciwym ( tak nazwalem czesc oczka bez strefy bagiennej) prosze potraktowac jako wstepny.
Poziom lustra wody w strefie bagiennej ( gesto porosnietej przez rosliny) powinien wynosic max 5cm. I o strefe bagienna chcialem wlasnie spytac. Jak widac na rysunku moze byc ona calkiem duza. Mam jednak watpliwosci czy moge zaliczyc ja do oczka wodnego w mysl przepisow , ktore pozwalaja budowac oczka do 30m2 bez pozwolenia.
Gdyby mozna potraktowac ta strefe jako oddzielny zbiornik lub w ogole jako "bagienko przy oczku wodnym to wtedy moglbym miec wieksze oczko z woda glebsza , a na tym mi zalezy.

Wiec jak myslicie , czy strefa bagienna w tym oczku to czesc oczka i wszystko razem bede musial zmiescic w 30 m2 czy tez moze oczko to nie jest a tylko taki "bagienny" dodatek do niego?


Pozdrawiam

AurorA - 2007-02-27, 18:12

To pewnie zależy od urzędnika. W każdym razie jest do czego się czepnąć. Gdyby to były dwa oddzielne kawałki folii, to by nie mieli. Jak nikt na Ciebie nie doniesie to nie będą Ci tego sprawdzać. :-D
Maikler - 2007-02-27, 18:17

Łukasz75 napisał/a:
ktore pozwalaja budowac oczka do 30m2 bez pozwolenia.


Nadal nie rozumiem o co chodzi w tych pozwoleniach do 30m2. I tak budując oczko wodne (nawet małe) trzeba zgłosić jego budowę a jeżeli budujemy go w np. nieodpowiednim miejscu to odrzucą nasze zgłoszenie i zakażą budowy.

P.S.
Musiałbyś mieć naprawdę natrętnych sąsiadów ;) A projekt bardzo fajny :-D

Bajbas - 2007-02-27, 18:37

Maikler napisał/a:
Musiałbyś mieć naprawdę natrętnych sąsiadów

a tych nie brakuje :(
znam jedną gminę w Małopolsce, gdzie znajomy nie tylko musiał zgłosić, ale dostał zgodę na piśmie. Urzędnicy, chyba nie mają co robić, ale przy okazji dali taką wykładnię granic oczka. To jest zewnętrzny wymiar muru (to było oczko z siatkobetonu). Więc jak on zrobił rant po którym można chodzić suchą nogą, to dla nich jeszcze oczko :) Przyjęli rozumowanie jak przy domu, wymiar domu = zewnętrzny obrys.
Ale dyskutowałbym czy mieli rację.
Bajbas

AurorA - 2007-02-27, 18:52

Maikler napisał/a:
Nadal nie rozumiem o co chodzi w tych pozwoleniach do 30m2. I tak budując oczko wodne (nawet małe) trzeba zgłosić jego budowę a jeżeli budujemy go w np. nieodpowiednim miejscu to odrzucą nasze zgłoszenie i zakażą budowy.


Różnica między zgłoszeniem a dostaniem pozwolenia jest jak przepaść. Oczka powyżej 30m2 wymagają tyle zachodu albo i więcej co budowa domu.

Maikler - 2007-02-27, 19:37

AurorA napisał/a:
Różnica między zgłoszeniem a dostaniem pozwolenia jest jak przepaść.


Ale przy zgłaszania takze można nie dostać pozwolenia prawda?

samuraj - 2007-02-27, 19:45

Maikler napisał/a:
Ale przy zgłaszania takze można nie dostać pozwolenia prawda?

pytanie czy kto kolwiek to zgasza? :P

AurorA - 2007-02-27, 19:48

Cytat:
Ale przy zgłaszania takze można nie dostać pozwolenia prawda?

Tak, urząd może wyrazić sprzeciw.

Cytat:
pytanie czy kto kolwiek to zgasza?


Tak, większość osób zgłasza, to nie boli a ma się spokój.
Ja nie zgłaszam bo moje oczko powstało wtedy gdy jeszcze nie obowiązywały takie przepisy :P

Maikler - 2007-02-27, 19:51

samuraj napisał/a:
pytanie czy kto kolwiek to zgasza?


:roll:

vivit - 2007-02-27, 20:48

Łukasz jak dobrze to zrobisz to żaden urzędas się nie połapie, że strefa bagienna to oczko. Nikt niebędzie ci kopał w około oczka i sprawdzał gdzie masz filię. Po za tym 30m2 powierzchni to naprawdę sporo. Ja mam duże oczko około 25m3 a zajmuje powierzchnię mniej wicej z grubsza 3x7 czyli kolo 20-23 m2 to kawał wody....a strefa bagienna sobie....
JAREK G - 2007-02-27, 22:08

Fajny projekt :good: ja bym zrobił tylko głębszą półkę zamiast 20cm 30 cm :roll:
vivit - 2007-02-28, 09:46

Jarek G ma rację zagłęb bardziej pierwszą półkę, 20cm to zdecydowanie za mało. Sama doniczka ma coś koło tego.....
Łukasz75 - 2007-02-28, 21:42

Dzieki za odpowiedzi. Wyglada na to , ze bede mogl zaprojektowac strefe bagienna w dowolnej wielkosci. Postaram sie jednak przeczytac konkretne paragrafy , ktore opisuja oczko wodne do 30 m2 ( Moze ma ktos jakies linki pod reka?) A chcialbym aby strefa ta byla duza poniewaz oczko ma byc jak najbardziej naturalistyczne a sama strefa bagienna ma pelnic w nim role filtra.
Nie wiem jeszcze jak z cyrkulacja wody ( pytalem o to juz w innym poscie) , czy wystarczy naturalna czy trzeba jednak bedzie wspomoc to pompa , ale to chyba bedzie mozna rozstrzygnac kiedy okresle wielkosc samego oczka.


Teraz chcialbym spytac o strefe bagienna.
Czy wymiary ktore podalem sa dobre?
80 cm glebokosci i 120 szerokosci okreslilem tylko tak wstepnie. Moze nie trzeba tak gleboko , albo jest za plytko? Moze powinna byc szersza?
Jaka powinna byc powierzchnia strefy bagiennej w stosunku do powierzchni oczka , jesli ma pelnic ona role filtra?
Ryby w oczku raczej beda , bo chyba sa najlepszym antidotum na komary , ale tez nie zamierzam ich hodowac w wiekszych ilosciach.

PS
Jesli zglaszaliscie budowe swojego oczka , to czy potem ktos Was kontrolowal?


Pozdrawiam

Łukasz75 - 2007-02-28, 21:47

vivit napisał/a:
Łukasz jak dobrze to zrobisz to żaden urzędas się nie połapie, że strefa bagienna to oczko. Nikt niebędzie ci kopał w około oczka i sprawdzał gdzie masz filię. Po za tym 30m2 powierzchni to naprawdę sporo. Ja mam duże oczko około 25m3 a zajmuje powierzchnię mniej wicej z grubsza 3x7 czyli kolo 20-23 m2 to kawał wody....a strefa bagienna sobie....



Czytalem juz o twoim oczku. Imponujace , gratuluje , zaskoczony tylko jestem jego powierzchnia. Myslalem , ze jest wieksze.
Tak wiec jesli zdecyduje sie na EPDM , to chyba moje oczko ze strefa bagienna nie przekroczy tych 30m2 powierzchni lub przekroczy ja nieznacznie.

Ernest - 2007-02-28, 21:57

Łukasz75 napisał/a:
80 cm glebokosci

Myślę że 50-60cm wystarczy

Łukasz75 - 2007-02-28, 23:03

JAREK G napisał/a:
... ja bym zrobił tylko głębszą półkę zamiast 20cm 30 cm :roll:



A co powiecie na taka polke?



[img][/img]


Wyglada jak wypelniona piaskiem , ale mysle o grubszym zwirze , kamieniach ( latwiej bylo narysowac zolta plame).
Rosliny ewentualnie w koszykach , ktore "zakopane" bylyby w tym zwirze.
Acha , pod zwir/kamienie polozylbym geowloknine ( zapomnialem zaznaczyc na rysunku)

Pozdrawiam

JAREK G - 2007-02-28, 23:09

I to jest Łukasz75, najlepsze rozwiązanie :good: jak tylko możesz to rób tak jak narysowałeś :) Sadzisz wtedy rośliny od razu do kieszeni lub w doniczkach i maskujesz kamieniami i wygląda naturalnie :)
Łukasz75 - 2007-02-28, 23:33

Pytalem o linka do paragrafow ale znalazlem juz odpowiedz na stronie www jednego z forumowiczow wraz z interpretacja. Bardzo fajna strona :good:


Cytat:
Prawo budowlane obowiązujące od dnia 11 lipca 2003r ( zmiana prawa budowlanego: Dz.U. Nr 80, poz. 718) dokonało jednak sprecyzowania, co możemy nazwać jako "oczko wodne". Otóż zgodnie z aktualnymi przepisami (artykuł 29.1 poz. 15 tej ustawy) nasz obiekt, który próbujemy zdefiniować to przydomowy basen lub oczko wodne, przy czym przy powierzchniach lustra wody do 30m2 zmienione prawo budowlane pozwala na wykonawstwo robót bez posiadania PROJEKTU BUDOWLANEGO i bez całej, często skomplikowanej procedury związanej z przygotowaniem inwestycji. Jak się więc "oczko wodne" ma do tych wszystkich przepisów?. Otóż czy "oczkiem wodnym" w rozumieniu prawa budowlanego będzie akwen dwuczęściowy, połączony na przykład kaskadą wodną, czy rurociągiem zasilającym, przy czym każda z części akwenu miałaby powierzchnię mniejszą od 30m2 (razem poniżej 60m2), czy też nie?. Otóż, przy podziale zalewu na areały mniejsze od 30m2, mówiąc żartobliwie: dzieląc jedno oko na kilka oczek, możemy dalej mówić, że mamy do czynienia z kilkoma, oddzielnymi oczkami i dla nich wszystkich miałby zastosowanie art.29.1 ust.15 ustawy.


http://www.mikrojezioro.m...dy_1.html#brzeg

Mysle , ze smialo moge przekroczyc te 30m2 wraz ze strefa bagienna. Kwestia tylko odpowiedniego "zamaskowania" ;) i wiary w to ze nie trafie na jakiegos upierdliwego i dociekliwego kontrolera ( o ile w ogole jakis sie pojawi )

Pozdrawiam

Pawel Woynowski - 2007-03-01, 02:55

Z tego co wiem to my tylko zgłaszamy budowę i nie czekamy na zezwolenie, bo o nie nie występujemy. To nie jest pozwolenie na budowę.
Jutro się jeszcze upewnię, tak na 100%, a w zasadzie już dzisiaj.

Pawel Woynowski - 2007-03-01, 03:12

Łukasz75 napisał/a:
A co powiecie na taka polke?

Bardzo dobry pomysł, wystarczy nasypać substrat piasku i gliny w stosunku 2:1 posadzić rośliny i przykryć substrat żwirem jeśli chcesz mieć ryby. na tej 20 cm głębokości większość roślin strefy płytkiej będzie dobrze rosła. Pamietaj tylko przy nasadzaniu o kierunkach świata, Chodzi o to aby nie zasłonić wysokimi roslianmi widoku od strony ogrodu na taflę oczka, a zarazem aby kompozycja roślin imitowała scenę teatralną, na przodzie niskie rośliny z tyłu trochę wyższe i jako tło rośliny najwyższe, pamiętaj też o nasłonecznieniu samego oczka. Wszystkie w zasadzie rośliny wodne potrzebują słońca. Samą taflę możesz zacienic liśćmi grzybieni.

Co zaś do strefy bagiennej to wystarczy ją połączyć z oczkiem rurami i dać oddzielna folię. Wtedy nikt się do tego nie przyczepi. Poza tym myślę że strefa bagienna nie jest traktowana jako oczko wodne jeśli jest oddzielona od oczka groblą. Tylko wtedy trzeba by było zasilać ją pompą. Co spowodowało by aktywne czyszczenie przez rośliny wody, był by to filtr glebowo korzeniowy. Tylko trzeba by było wtedy zmienić jego konstrukcję.

Łukasz75 - 2007-03-01, 04:41

Paweł napisał/a:

Bardzo dobry pomysł, wystarczy nasypać substrat piasku i gliny w stosunku 2:1 posadzić rośliny i przykryć substrat żwirem jeśli chcesz mieć ryby. na tej 20 cm głębokości większość roślin strefy płytkiej będzie dobrze rosła. Pamietaj tylko przy nasadzaniu o kierunkach świata, Chodzi o to aby nie zasłonić wysokimi roslianmi widoku od strony ogrodu na taflę oczka, a zarazem aby kompozycja roślin imitowała scenę teatralną, na przodzie niskie rośliny z tyłu trochę wyższe i jako tło rośliny najwyższe, pamiętaj też o nasłonecznieniu samego oczka. Wszystkie w zasadzie rośliny wodne potrzebują słońca. Samą taflę możesz zacienic liśćmi grzybieni.

Co zaś do strefy bagiennej to wystarczy ją połączyć z oczkiem rurami i dać oddzielna folię. Wtedy nikt się do tego nie przyczepi. Poza tym myślę że strefa bagienna nie jest traktowana jako oczko wodne jeśli jest oddzielona od oczka groblą. Tylko wtedy trzeba by było zasilać ją pompą. Co spowodowało by aktywne czyszczenie przez rośliny wody, był by to filtr glebowo korzeniowy. Tylko trzeba by było wtedy zmienić jego konstrukcję.



Jesli chodzi o obsade roslin to dziekuje za uwagi , bede tez pytal konkretniej jak uporam sie z projektem oczka. Mniej wiecej wiem juz jak obsadzac , ale mysle ze warto skonsultowac kazda decyzje na forum.

Strefe bagienna oczywiscie zamierzam wykorzystac jako filtr. Zastanawiam sie tylko czy konieczna bedzie pompa. W naturze przeciez pomp nie ma i jakos to dziala.
Wiem , wiem , oczko to nie prawdziwy staw czy jezioro .....
W kazdym badz razie gdyby pompa byla jednak potrzebna to latwo ja w kazdej chwili podlaczyc.

W najprostszej jak mi sie wydaje wersji wystarczy zatopic pompe w oczku a wezykiem odprowadzic wode do strefy bagiennej i ewentualnie ja tam rozsaczyc przez odpowiednie rozdzielniki.

Druga wersje zobrazowalem rysunkiem.



Jest troche bardziej skomplikowana. Trzeba wykonac w strefie bagiennej jakas "nieszczelna" komore w ktorej zatopi sie pompe. Wtedy woda bedzie zasysana z oczka.
Problemem moze byc zatykanie z czasem tej komory oraz byc moze niepelny obieg wody w takim ukladzie :?
Plusy takiego rozwiazania zas takie ze odprowadzona do oczka wode mozna puscic przez kaskade lub wodospad oraz latwy dostep do pompy.

Pozdrawiam

Ernest - 2007-03-01, 07:32

Paweł napisał/a:
Tylko wtedy trzeba by było zasilać ją pompą. Co spowodowało by aktywne czyszczenie przez rośliny wody, był by to filtr glebowo korzeniowy.


Cytat:
W najprostszej jak mi sie wydaje wersji wystarczy zatopic pompe w oczku a wezykiem odprowadzic wode do strefy bagiennej i ewentualnie ja tam rozsaczyc przez odpowiednie rozdzielniki.


Panowie,pompka o małej wydajności (do 1000l/h) + pożeracze(rośliny) w strefie bagiennej i woda czysta :good:

JAREK G - 2007-03-01, 19:58

Łukasz75, to drugie rozwiązanie nie jest najszczęśliwsze, może się zdażyć żę pompa szybciej pompuje niż napływa woda do strefy bagiennej :? a przy niższym poziomie wody to już na 100% pompa wypompuje Ci wszystką wodę ze strefy bagiennej i będzie chodzić na sucho :-(
Ernest - 2007-03-01, 22:38

Lepiej jak pompa będzie podawać wodę do strefy bagiennej ponieważ przy przytkaniu odpływów np. liśćmi nic się nie stanie z pompą.Wszystko można ustawić na wypływach ze strefy bagiennej do wydajności pompy :)
Łukasz75 - 2007-03-02, 00:06

Mam wrazenie , ze troche przekombinowalem z ta strefa bagienna oddzielona grobla z kamieni od oczka. Bo jak przytrafi sie jakas dziura , to jej znalezienie wymagaloby strasznie duzo pracy. Poza tym ulozenie folii w oczku o takim ksztalcie tez nie byloby proste.
Chyba o wiele latwiej bedzie wykonac dwa oczka polaczone strumieniem : jedno wlasciwe z woda gleboka a drugie oczko z roslinami bagiennymi spelniajace role filtra.
Na pewno nie doczepi sie do tego zaden urzednik od pozwolen i raczej wykonanie tego bedzie latwiejsze. Tylko , ze wtedy nie obejdzie sie chyba bez pompy :-(
Poczekam na mapke przebiegu drenow wzdluz mojej dzialki i wtedy nakresle projekt takiego rozwiazania , ktory mam nadzieje poddacie ostrej krytyce.

Dziekuje za wszelkie uwagi i pozdrawiam.

AurorA - 2007-03-02, 00:28

Wystarczy sam dodatkowy strumień obsadzony oczyszczającymi gatunkami. To rozwiązanie najlepsze, a pompa oczywiście potrzebna. Pisałem o tym już wczoraj, ale nigdzie nie widzę mojego postu :???:
Łukasz75 - 2007-03-02, 00:43

AurorA napisał/a:
Wystarczy sam dodatkowy strumień obsadzony oczyszczającymi gatunkami. To rozwiązanie najlepsze, a pompa oczywiście potrzebna. Pisałem o tym już wczoraj, ale nigdzie nie widzę mojego postu :???:


Powoli przekonuje sie do pompy , ale jak sobie przypomne oczko wodne Leszka Bieleckiego ( www.staw.bieleccy.com.pl) w ktorym pompy nie ma , to zaczynam sie czuc jak ten osiolek , ktoremu w zloby dano ;)

AurorA - 2007-03-02, 00:50

Do filtra glebowo korzeniowego pompa jest potrzebna.
Ja w moim oczku też pompy obecnie nie mam.

Łukasz75 - 2007-03-03, 00:29

1 Gdyby moje oczko mialo wymiar 4.5m x 6.5m to jak zlapie poziom brzegow?
Bede musial zdobyc odpowiednio dlugie , sztywne i proste belki, plus poziomica czy jest jeszcze jakis inny sposob?


2 Jak wysokie sa wasze skalniaki przy oczku i jaki maja max. kat nachylenia zbocza?

3 Strumien , ktory ma spelniac role filtracyjna - jaki powinien miec spadek?

Pozdrawiam

killer1558 - 2007-03-03, 00:34

a czy słyszałeś o poziomicy wężowej ;)
Ernest - 2007-03-03, 00:36

1.Waserwaga czyli przezroczysty wąż w którym woda pokazuje Ci poziom

2.Mój ostatni murek ma 70-80 stopni (ale to nie skalniak :) )

3.Może nie mieć żadnego spadku,a fachowa literatura pisze 1cm spadku na 1metr długości :)

killer1558 - 2007-03-03, 00:44

Ernest napisał/a:
1.Waserwaga czyli przezroczysty wąż w którym woda pokazuje Ci poziom

może nie do końca przezroczysty może mieć dwie szklane rurki po obu końcach tak było jak budowałem dom technika lat PRL-U :hehe:

Ernest - 2007-03-03, 00:45

Ale zasada działania ta sama :good:
JAREK G - 2007-03-03, 00:59

Ja też używałem waserwagi to poziomowania terenu u siebie :)
Łukasz75 - 2007-03-03, 01:08

Dzieki za szybkie odpowiedzi.
Wrzucilem ta poziomice wezowa w wyszukiwarke na forum , ale nic ciekawego nie znalazlem. Za to na google znalazlem sporo , nawet elektroniczna poziomice wezowa:

http://www.laserliner.home.pl/produkty/lsrlnb.php

a idac tropem elektoniki trafilem na poziomice laserowe.

Laserowe chyba lepsze , bo bardziej przydatne do modelowania sklaniaka.....


Ernest masz na mysli ten murek , ktory teraz robisz , wiazany zaprawa?

Ernest - 2007-03-03, 01:09

Tak, podkreślam murek :D .Czy dobrze zrozumiałem że Ty chcesz modelować skalniak poziomicą laserową ;)
AurorA - 2007-03-03, 01:11

http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?p=1316
Łukasz75 - 2007-03-03, 01:17

Dzieki AurorA za linka.

Ernest , tak mi tylko do glowy na szybko przyszedl taki pomysl z ta poziomica laserowa i sklaniakiem. Palnalem jakas glupote?

AurorA - 2007-03-03, 01:22

Waserwagę kupisz za kilka zł a poziomnica laserowa to duży wydatek.
Łukasz75 - 2007-03-03, 01:40

AurorA napisał/a:
Waserwagę kupisz za kilka zł a poziomnica laserowa to duży wydatek.



Mieszkam teraz w Stanach , sprawdzalem juz na www. Poziomice laserowa w sklepie obok moge zakupic za ok 20 $.
I chyba ja kupie , bo bedzie to pierwsza konkretna rzecz jaka sobie sprawie w zwiazku z budowa oczka.


Pozdrawiam

Pawel Woynowski - 2007-03-03, 02:49

Łukasz75 napisał/a:

Mieszkam teraz w Stanach , sprawdzalem juz na www. Poziomice laserowa w sklepie obok moge zakupic za ok 20 $.
I chyba ja kupie , bo bedzie to pierwsza konkretna rzecz jaka sobie sprawie w zwiazku z budowa oczka.


Tu masz rys zastosowania waserwagi. Jak nazwa wskazuje, wąż igielitowy fi. 10 mm, zalany jest wodą. Poziom wody wskazuje przenoszone wymiary.


A tutaj schemat filtra glebowo korzeniowego. Można go wykonać, w zasadzie, w każdym miejscu i na każdej wysokości w ogrodzie, pod jednym warunkiem, że wylot z komory przelewowej (nr,5) będzie wyżej niż powierzchnia wody w oczku. Wodę można z niego wyprowadzić w formie strumyka łagodnie wpływającego do oczka.

Łukasz75 - 2007-03-03, 03:48

Pawle swietne schematy , dzieki.
Ale ten filtr mnie przeraza , szczegolnie te rury na dole. Sam nie dam rady czegos takiego zrobic. Myslalem o strumieniu z kilkoma zaglebieniami - zatoczkami , z folii EPDM ( z jej minimalnej szerokosci 3m , czyli strumien mialby szerokosc 1.5m - 2m ) dlugosci ok 3,5m.

W oczku dodatkowo zrobilbym "polki bagienne" o powierzchni kilku m2

Czy taka opcja tez bedzie skuteczna?

Łukasz75 - 2007-03-03, 04:00

A teraz pochwale sie swoim najnowszym projektem wstepnym.








K.T. to komora techniczna , do niej chce doprowadzic prad.
Powinna byc wiec sucha. Jakie macie propozycje jej wykonania?

W oczku zaznaczona jest pompa ( wiem juz dzieki Wam , ze powinna miec wydajnosc 1000-2000 l/h )

Czerwonym kolorem zaznaczone sa wysokosci.

Nie wiem jeszcze jakie maksymalne katy nachylenia zbocza na skalniaku moge wykonac.
Wstepnie przyjalem najwiekszy ok 50 stopni.
Wiem , ze oprocz ziemi z wykopu oczka bede potrzebowal kilkanascie / kilkadziesiat m3 dodatkowej ziemi , sporo zwiru , kamieni i skal.

Powierzchnia skalniaka to ok 70 m2 ( wstepnie bo to zalezy od katow zbocza , im wieksze tym powierzchnia mniejsza )

Z jednej tony kamieni zakladam pokrycie ok 3m2 powierzchni - czy to dobre zalozenie wg Was?

Skalniak chyba trzeba zdrenowac , podobnie brzegi oczka.
Czy 20 cm warstwa zwiru wystarczy.

Wiem , wiem koszty moga wydawac sie spore , ale w poblizu mam kamieniolom porfiru.
Czy porfir bedzie ok?
Tona kamieni kosztuje tam 50 pln netto , ale podobno laduja samochod z czubem a licza za jego ladownosc.
Ziemia zmieszana ze skala kosztuje tam 9 pln netto za tone. Chyba bedzie ok na sklaniak?

Pozdrawiam

Łukasz75 - 2007-03-03, 12:09

Rozrysowalem sobie wymiary poprzeczne tego skalniaka i wyszlo mi ze przy tych wysokosciach i powierzchni bylby to calkiem plaski skalniak. Poza tym w kilku miejscach moge go oprzec na murkach oporowych .......
Powyzszy schemat jest co najnmniej za szeroki lub wysokosci zbyt male. Musze wszystko dokladniej policzyc itp , ...


Chcialbym tylko abyscie wypowiedzieli sie na temat mozliwych katow nachylenia zbocza:
murek oporowy bez zaprawy , ziemia , ziemia ze skalami/kamieniami ...itp


Pozdrawiam

Pawel Woynowski - 2007-03-04, 02:27

Łukasz75 napisał/a:
Chcialbym tylko abyscie wypowiedzieli sie na temat mozliwych katow nachylenia zbocza: murek oporowy bez zaprawy , ziemia , ziemia ze skalami/kamieniami ...itp

Łukasz a gdzie tu jest północ.
Czy oczko będzie prostokątne.
Wydaje mi się że strumień ciut za krótki i dlaczego taki prosty. Zerknij TUTAJ , opisuję tam na dwóch stronach, szczegółową budowę strumienia.

Łukasz75 - 2007-03-04, 04:20

Paweł napisał/a:
Łukasz75 napisał/a:
Chcialbym tylko abyscie wypowiedzieli sie na temat mozliwych katow nachylenia zbocza: murek oporowy bez zaprawy , ziemia , ziemia ze skalami/kamieniami ...itp

Łukasz a gdzie tu jest północ.
Czy oczko będzie prostokątne.
Wydaje mi się że strumień ciut za krótki i dlaczego taki prosty. Zerknij TUTAJ , opisuję tam na dwóch stronach, szczegółową budowę strumienia.


Pawel , masz racje z tymi rysunkami , polnoc powinna byc na gorze rys. , a u mnie zawsze jest na dole. Pewnie dlatego , ze jak "projektuje" to patrze na swoje "dzielo" oczami wyobrazni z tarasu , ktory akurat jest na poludnie od kompleksu skalniaka i oczka.
Dla mnie jest to czytelne , ale rozumiem , ze inni nie widza tego tak jak ja , dlatego postaram sie zmienic swoje rysunki a nowe kreslic wg ogolnie przyjetych norm co do kierunkow swiata.

Oczko ma miec zaokroglone w miare brzegi , ale generalnie bedzie na planie prostokata.
Do takiego ksztaltu przekonalo mnie przede wszystkim oczko Leszka Bieleckiego , poza tym wydaje mi sie ze bedzie je stosunkowo latwiej wykonac.

Strumien nakreslilem tylko tak ogolnie , bylem juz na twojej stronie www i czytalem o strumieniu. Podoba mi sie pomysl aby wypelnic go glina , zwirem i kamieniami.


Pozdrawiam

Łukasz75 - 2007-03-04, 04:45

Ernest napisał/a:
Czy dobrze zrozumiałem że Ty chcesz modelować skalniak poziomicą laserową ;)


Modelowac skalniak poziomica , to chyba niefortunny pomysl :oops: .... ale dzis w sklepie ogladalem laserowa poziomice , ktora pokazywala przy okazji katy ;) ... za 29$


Pozdrawiam


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group