Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Budujemy oczko wodne - ROZBUDOWA OCZKA

Michał - 2006-03-04, 13:02
Temat postu: ROZBUDOWA OCZKA
a ja zostalem "namowiony" przez Pawla i jak tylko zrobi sie cieplej bede rozbudowywal swoje oczko :D do tego filtr grawitacyjny i pewnie wymysle strumien :) . Roslinek tym, samym takze mi przybedzie :D .
JacekN8 - 2006-03-04, 13:29

Michał, jakie duże będziesz robił???
Michał - 2006-03-04, 14:33

teraz mam okolo 5-6 m3 a ile zrobie to szczerze jeszcze nie wiem bo jezeli uda mi sie przewalic ziemie ogrodnicza, kilka ton a pewnie to zrobie to, "dorzuce" jeszcze jedna oczko mniej wiecej tej samej pojemnosci, polacze je strumieniem, mam duzy teren i chcialem zrobic oczko o pojemnosci okolo 20 m3 ale nad tym jeszcze pomysle :) .
JacekN8 - 2006-03-04, 14:42

U mnie jak folia padnie to też bede powiększał, ale daje jej jeszcze najwyżej sezon :)
andrzej - 2006-03-04, 21:22

Witam
Michale - wykombinuj tak, aby "przegrodę", a jednocześnie połączenie pomiędzy tymi oczkami (tym istniejącym i tym projektowanym) stanowił łukowaty mostek japoński. wspaniale harmonizuje z ogrodem wodnym. Od dawna mi to chodzi po głowie, lecz w moim przypadku musiał bym wprowadzić rewolucyjne zmiany.
Pozdrawiam. andrzej

Pawel Woynowski - 2006-03-04, 23:29

andrzej napisał/a:
Witam
Michale - wykombinuj tak, aby "przegrodę", a jednocześnie połączenie pomiędzy tymi oczkami (tym istniejącym i tym projektowanym) stanowił łukowaty mostek japoński. wspaniale harmonizuje z ogrodem wodnym. Od dawna mi to chodzi po głowie, lecz w moim przypadku musiał bym wprowadzić rewolucyjne zmiany.
Pozdrawiam. andrzej


Przepraszam, że się wcinam.
Andrzeju, ty chcesz łączyć oczka mostkiem i po mostku puścić strumien :shock: :)
Można zrobić mostek nad oczkem, nad strumieniem, czy połączyć brzeg oczka z wyspą. :)

Mostek japoński łukowy stosuje się jedynie, nad strumieniami w ogrodach w stylu japońskim:

A nad oczkami i stawami, stosuje się mostki japońskie płaskie.



fotki ze STRONY

JacekN8 - 2006-03-05, 09:34

Tak mostek to najlepsze i najfajniejsze rozwoązanie, a pod nim jakiś szeroki strumyk, ale o strumyk to do Pawła :)
Michał - 2006-03-05, 13:18

juz poczytalem na temat strumienia tyle ze z dnia na dzien mysle ze oczko poglebie i naprawde powieksze, w galerii wrzucilem fotke mojego oczka (zdjecie jest zrobione nieldugo po zrobieniu), ojejq ale bedzie pracy ale potem sama przyjemnosc i saczenie chmielowej zupki nad moja woda :D .

A co do mostka, to i tak musialby byc, ale mam znajomego stolarza ktory w tym roku i tak bedzie wykonywal mi kilka rzeczy w domu i mysle ze mostek takze powstanie :D

AurorA - 2006-03-05, 15:53

Michał napisał/a:
juz poczytalem na temat strumienia tyle ze z dnia na dzien mysle ze oczko poglebie i naprawde powieksze, w galerii wrzucilem fotke mojego oczka (zdjecie jest zrobione nieldugo po zrobieniu), ojejq ale bedzie pracy ale potem sama przyjemnosc i saczenie chmielowej zupki nad moja woda :D .


Oczko wygląda fajnie, chętnie Cię odwiedzę jak się zrobi cieplej by przyjrzeć się mu z bliska :)


oczko Michała

JacekN8 - 2006-03-05, 15:55

Szczerze powiem że ja bym nic nie robił, ono jest super i szkoda go rozwalać, lepiej zrobić drugie :wink: .
Michał - 2006-03-05, 16:31

Mysle ze nie bedzie z tym problemu zeby podjechac do mnie Arku , dziekuje za pochwale, ale jak wczesniej pisalem , oczko po takich mrozach moze peknac (zle je wykonalem, ale czlowiek uczy sie na bledach, miejmy nadzieje ze nie peknie :x ) i okaze sie sie Jacku ze bede je przerabial, obok oczka mam takze altane ktora takze sam (mialem pomocnika ) wykonalem - konstrukcje + dach + pokrycie dachu, nie dotyczy to kratek , drzwi i podlogi.., jak sciagne zdjecia z drugiego komputera to przedstawie cala historie tego co zrobilem :)

Czesc oczka ktorej nie widac na zdjeciu pokazanym przez Arka:




altana

AurorA - 2006-03-05, 16:38

Ściana z kamieni i wodospad wygląda naprawdę imponująco. Przypomina mi troche moje oczko. :wink:

temat wydzieliłem bo nie bardzo pasował do roślin podwodnych

Michał - 2006-03-05, 16:45

ok super, wlasnie cos mi gdzies umknelo i myslalem ze to blad :D , co do sciany z kamieni to wszystko jest zrobione z kamieni polnych :) , wszystkie mialem za darmo (na odcinku okolo kilometra, kopali wodociag - droga pod moja brama, duza butelka dla panow ktorzy kopali i wszystkie wykopane kamienie byly moje :D ).)
Sciana jest postawiona tylko z polniakow a laczylem calosc "TYLKO" atlasem, oczko ma taki ksztalt poniewaz zaraz za nim jest hydrofornia i tak dla "bajeru" obudowalismy metalowy dach, zeby nie rzucal sie az tak w oczy :) .

Wodospad mam takze do poprawki ale z nim bedzie najmniejsze piwo, na tym zdjeciu nie widac ale ma on dwie odnogi, jedna scieka szybciej tuaj od przodu a druga przy pelnym stanie wody pr.aktycznie wlewa sie do oczka. Do tego jest w wiekszej czesci trzeci splyw ale pracuje on caly sezon i sluzy do napowietrzania oczka :)

JacekN8 - 2006-03-05, 19:45

Oczko masz super, a altana jeszcze fajniejsza, jednak dalej pozostaje przy swoim, ze na twoim miejscu zrobiłbym drugie oczko, bo tego poprostu szkoda rozwalać :roll: .
Pawel Woynowski - 2006-03-05, 22:06

Michał, jestem pełen podziwu dla ogromu roboty jaką włożyłeś w to oczko.
A to tylko potwierdza moje przypuszczenie że poradzisz sobie z dalszą rozbudową ...

Michał - 2006-03-06, 07:06

dziekuje za pochwaly i powiem wam ze naprawde pozna noc mnie zastawala podczas wylewania betonu, i innych prac wykonczeniowych przy tym oczku, podobnie bylo z altana ale powiem wam ze jak czlowiek zrobi cos takiego sam to ma olbrzymia satysfakcje, a z roku na rok oczko pieknieje, caly czas cos przesadzasz albo dosadzasz zeby bylo ladniej :) , przy wylewaniu betonu i kladzeniu papy na altance mialem chwile zwatpienia ale dalem rade :)
Pawel Woynowski - 2006-03-06, 21:26

Jak to czytam, to coraz bardzej przekonuję sie do powiększenia mego oczka, porzez dobudownie drugiegi, niestety kosztem ogrodu, lecz myslę sobie, że to też ogród tyle tylko ze wodny. Połączył bym oba strumykiem, przedłużając stary strumyk do nowego oczka, a następnie do starego oczka. Wiecie, że to może być ciekawe rozwiązanie. :)
JacekN8 - 2006-03-06, 21:29

Paweł, jakie ryby byś w nim chodował??? Najfajniejszym rozwiązaniem wydaje mi się ze w mniejszym oczku ryby ozdobne, a we większym dzikie.
Pawel Woynowski - 2006-03-06, 23:23

JacekN8 napisał/a:
Paweł, jakie ryby byś w nim chodował??? Najfajniejszym rozwiązaniem wydaje mi się ze w mniejszym oczku ryby ozdobne, a we większym dzikie.


Jeszcze nie wiem, może zrobię tak, że w tym nowym będzie żłobek dla narybku. Będę tam przenosił tarlaki na tarło, a po tarle przeniosę je do starego, Musiał bym wtedy odgrodzć jakąś siatką nowy strumyk łączący oba oczka aby maluchy nie wracały do rodziców.:)
Poza tym chcę mieć tylko karasie złociste, bez dzikunów. Zostawię krasnopiórki w starym a kiełbie będą miały nowy strumyk i stare oczko. Oczywiście jeśli przeżyły zimę, a to wielki... :?:

Michał - 2006-03-07, 06:26

Widze ze juz nie tylko ja mam chec na budowe nowego oczka, dyskusja troche sie rozszerzyla, ja jezeli wybudowalbym drugie oczko to zrobie je glebsze, okolo 1,5m - 1,8m.
Wpuszcze jesiotra i zamienie ryby, wieksze ryby do nowego, narybek do mniejszego :) . No chyba ze po prostu powieksze aktualne to wszystko sie zmieni :) , teraz wymyslilem zeby okrazyc altane strumieniem,(przejscie mostkiem) a z drugiej strony altanki zrobic oczko i polaczyc oba strumieniem .

JacekN8 - 2006-03-07, 13:50

Michał, jeżeli chcesz jesiotra to najlepiej zrób jak najmniej półek na rośliny i dość duża powierzchnia, bo jesiotry nie lubią stromych brzegów.
Michał - 2006-03-07, 17:20

w moim oczku tak jest (tym aktualnym) bo zamiast zrobic brzegi w ten sposob: \_/ , to zrobilem tak |_| , oczko jest dobrze przezbrojone , na drutach (niestety bez siatki) i jak na razie sie trzyma, zobaczymy co bedzie po zimie.
JacekN8 - 2006-03-07, 17:27

Michał, a masz jakieś półki na rośliny??? Czy wszystkie na dnie i jakie jest głębokie???
Michał - 2006-03-07, 17:35

oczko nie jest jednakowej glebokosci, najglebsze miejsce ma 100 cm (nawet 120 ale w najglebszym miejscu zrobilem takie wglebienia na mul gdy czyscze oczko, latwiej wybrac), w pozostalej czesci oczko "wznosi sie", gdzies mam zdjecie jak jest juz wylany beton i nie ma wody to przy okazji je tutaj wrzuce. Mam plytsze miejsca na rosliny ktore tam spokojnie rosna a co do glebokich miejsc to wymyslilem stojaki ktore bez problemu stawiam w wodzie a w nich rosliny i nawet nawet to wyglada a rybki caly czas przy nich plywaja, pozatym do brzegow mozna przyczepic kieszenie z juty i tam tez wsadzic rosliny i szczerze to sprawdzi sie to takze super bo mozna regulowac sobie glebokosci aha i nad najglebszym miejscem mam polke dlugosci okolo 80 cm i na ktorej takze bez problemu moge wstawic roslinki :)
JacekN8 - 2006-03-07, 17:38

Dobry sposób z tymi stojakami :roll: :wink: . Chyba zastosuje takie u mnie :wink: :wink: :wink:
Michał - 2006-03-07, 17:40

stojak moze byc taki od kwiatkow, najlepiej metalowy i dobrze zabezpieczony przed woda a takze bezpieczny dla "zycia" w oczku
BOLEK - 2006-03-07, 19:28

Witam

hmm.... metalowy stojak w oczku - jakoś nie bardzo mi się podoba ten pomysł.
Jak masz zamiar go zabezpieczyć przed wodą, żeby był bezpieczny dla "życia" w oczku.

Michał - 2006-03-07, 19:29

np specjalna farba do tego celu, cale oczko mam wymalowane farba basenowa jak juz wczesniej pisalem i wszystko gra :) , farby te sa do betonu, metalu, itd...
Gdy wyschna nie stanowia zagrozenia dla "zycia" w oczku :) . Juz przetestowalem.

JacekN8 - 2006-03-07, 20:32

Bardziej byłbym za plastikowymi...
Pawel Woynowski - 2006-03-08, 00:29

Michał napisał/a:

Wpuszcze jesiotra i zamienie ryby, wieksze ryby do nowego, narybek do mniejszego :) . No chyba ze po prostu powieksze aktualne to wszystko sie zmieni :) ,


Jesiotra bym sobie darował, to w zasadzie morska ryba lubi przestrzeń, a wstępuje do słodkich wód jedynie na tarło. Poz tym to rybka która za młdu konsumuje skorupiaki denne, a z czasem przestawia sie na ...ryby.

Cytat:
teraz wymyslilem zeby okrazyc altane strumieniem,(przejscie mostkiem) a z drugiej strony altanki zrobic oczko i polaczyc oba strumieniem .


To jest świetny pomysł, szmer strumienia przy konsumpcji zupki chmielowej w altance, to muzyka na nasze uszy. :)

Pawel Woynowski - 2006-03-08, 00:36

JacekN8 napisał/a:
Bardziej byłbym za plastikowymi...


A, ja jeśli już był bym zmuszony do czegoś takiego, to wybrał bym surowe drewno dębowe ( nie konserwowane) Dąb poza tym że w wodzie robi się twardy jak metal i czernieje, to oddaje do wody, kwasy chumusowe barwiące wode na lekko brązowawy kolor.

AurorA - 2006-03-08, 02:08

Paweł napisał/a:
Jesiotra bym sobie darował, to w zasadzie morska ryba lubi przestrzeń, a wstępuje do słodkich wód jedynie na tarło.


Jesiotry oferowane w sklepach akwarystycznych to strlety, zwane też czeczugą. Jest to jedyny typowo słodkowodny gatunek jesiotra.

Pawel Woynowski - 2006-03-08, 21:24

AurorA napisał/a:
Jesiotry oferowane w sklepach akwarystycznych to strlety, zwane też czeczugą. Jest to jedyny typowo słodkowodny gatunek jesiotra.

Jak by ich nie zwał, ale to ryba dużych przestrzeni głównie w rzekach, a nie kilku metrowego oczka.

JacekN8 - 2006-03-09, 13:17

U mnie malutki sterlet sobie pływa po dnie i nie widać żeby mu miejsca brakowało, ale oczywiście urośnie, wtedy będzie większe oczko...
Michał - 2006-03-09, 13:23

Ja tez mialem jesiotra i kupilem juz wiekszy okaz, ale podczas burz ktore byly w lato nie mialem pradu przez tydzien czasu , wszystkie ryby wytrzymaly oprocz jesiotra, niestety ale musza one miec czysta i dobrze napowietrzona wode. Jak padl jesiotr to pojechalem samochodem i znalazlem ekipe ktora naprawiala linie i za przyslowiowa" butelke" przyjechali i na krotko (cos tam zrobili na slupie) podlaczyli mi prad :( .
Pawel Woynowski - 2006-03-09, 22:25

Michał napisał/a:
Ja tez mialem jesiotra i kupilem juz wiekszy okaz, ale podczas burz ktore byly w lato nie mialem pradu przez tydzien czasu , wszystkie ryby wytrzymaly oprocz jesiotra, niestety ale musza one miec czysta i dobrze napowietrzona wode. Jak padl jesiotr to pojechalem samochodem i znalazlem ekipe ktora naprawiala linie i za przyslowiowa" butelke" przyjechali i na krotko (cos tam zrobili na slupie) podlaczyli mi prad :( .


Masz rację, widziałem staw z jesiotrami na Słowacji, lecz był zrobiony na sztucznej odnodze górskiego potoku gdze woda przepływała przez staw i potem wpadała zpowrotem do potoku. Krystalicznie przejrzysta i napowietrzona woda, widać było na 3 m starlety pływające po dnie i były to chyba te białe, bo były wyraźnie widoczne, a staw był wielkości 3 - 4 bioisk do koszykówki.

JacekN8 - 2006-03-10, 13:18

W Krakowie w oceanarium na ul. sw. sebastana płyta w płytkim oczku jeden duży jesiotr (ok 1m) i chyba z 10szt. koi (na 70-80cm). Wszystko fajnie tylko jest dużo martwych małych rybek, nie wiem czy oni tego nie widzą. W drugim głębszym basenie płyta takich jesiotrów chyba 5 szt. i sumy też na 1m, a z nimi biedne koi na 50cm.
Michał - 2006-03-10, 14:52

W oceanarium jest jak w puszce ze szprotkami...
JacekN8 - 2006-03-10, 16:32

Nie myśle że jest poprostu zaniedbane, chcą jak najwięcej pieniędzy zdobyć, a jak najmniej zainwestować... ale np. podobało mi się akwa z rekinami, ale nie podobało mi się też z jesiotrami na 1m, akwa to zaledwie 1000l jak nie mniej, i jesiotr nie mógł się normalnie obkręcić. Fajne były też akwa z piraniami i płaszczkami...
Pawel Woynowski - 2006-03-13, 00:22

Kilka lat temu byłem w Orlando na Florydzie w oceanarium. Tam to człowiek jest oglądany prze ryby, które go otaczają ze wszystkich stron, z góry z dołu i z boków. Chodzi się trasami w przezroczystych rurach wewnątrz "akwarium" wielości basenu pływackiego dł 50 m. Oczo pląsu można od tego dostać, a kręczu szyi na pewno, nie wiesz gdzie się patrzeć.
JacekN8 - 2006-03-13, 13:50

Paweł, masz fotki??? Ja swoje miałem na dysku, ale system rozwaliło i musiałem robić formata i wszystko wcieło. Od tego czasu fotosy nagrywam na płytki :) .
Ernest - 2006-05-03, 11:14

Ja wczoraj powiększyłem oczko,powstała strefa przybrzeżna ze średnią głębokością wody 10cm .Z moich wstępnych obliczeń będzie więcej wody o około 800-1000 litrów,może więcej.
Peter1992 - 2009-06-14, 15:00

Mam oczko wodne i chciałem zrobić strefę bagienną a raczej dorobić do tego co jest , bo nie chce mieć tych roślin w doniczkach :x szukałem w internecie i na forum ale nie znalazłem nic ciekawego a raczej konkretnego dla mnie . Pomogli byście mi zrobić tą strefę (gdzie i w którym miejscu) i tak dokładniej opisali jak ją wykonać bo jestem w tym zielony a najlepiej jak by to poprzeć zdjęciami :-D

Fotki mojego oczka http://forum.oczkowodne.n...p?p=74630#74630

Dzięki :good:

leszek50-57 - 2009-06-14, 19:45

Podpowiem ci,że możesz poszukac w postach Arka AurorA jest pokazany
filtr korz-gleb.,który by ci pasował od strony pustej od roślin.Powodzenia ;)

poz.Leszek
----------------

chatkagagatka - 2011-02-05, 20:15

Michał napisał/a:
np specjalna farba do tego celu, cale oczko mam wymalowane farba basenowa jak juz wczesniej pisalem i wszystko gra :) , farby te sa do betonu, metalu, itd...
Gdy wyschna nie stanowia zagrozenia dla "zycia" w oczku :) . Juz przetestowalem.


Taka farba jest faktycznie ok,i załatwia problem uszczelnień,tyle że drogie cholerstwo jak diabli :x ,myślałem właśnie o takiej,musze po zimie uszczelnić i skończy się pewnie na Ceresicie .......hehehehehhehehe :yahoo: ten przynajmniej tani :-D


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group